Koaličná kríza

V koalícii sa čoraz viac hovorí o predčasných voľbách. Premiér Pellegrini ich nateraz vylučuje.

Predseda SNS Andrej Danko odkazuje Smeru, že čaká na meno nového ministra financií. Vysvetlil, že potrebuje vedieť, kto ním bude, pretože to bude nový partner aj pre koaličných partnerov.

Fico nechcel komentovať vyjadrenia Andreja Danka na adresu Pellegriniho, ktorými ho spochybňoval ako premiéra. „Keď si niečo povedia lídri, je to naša vec a je nebudem vynášať veci z našej kuchyne.“

Robert Fico nevidí žiadny dôvod na predčasné voľby. „Viem, že novinári majú radi krv, ale tú krv vám my nedáme. Je zodpovednosťou politikov ísť ďalej, máme funkčnú koalíciu, čo vidno na aktuálnej schôdzi. Mali by sme dotiahnuť toto volebné obdobie do samého konca, teda do marca 2020.“

Tibor Bernaťák (SNS) aj Tibor Bastrnák (Most) označili dnešnú koaličnú radu za konštruktívnu. Zaoberali sa aj voľbou ústavných sudcov, o dohode však nehovoria. „Pre nás je dôležité, aby Ústavný súd bol funkčný, a s našimi koaličnými partnermi urobíme všetko pre to, aby bol sfunkčnený,“ povedal Bernaťák.

Danko a Pellegrini sa na koaličnej rade dostali do konfliktu, premiér však po rokovaní vylúčil predčasné voľby. SNS ustúpila a svoje daňové návrhy preložila na májovú schôdzu parlamentu.

Koaličná rada sa podľa Fica dohodla na postupe počas aktuálnej schôdze parlamentu. „Parlament je plne funkčný, ideme schvaľovať zákony,“ povedal predseda Smeru. (tasr)

Premiér Pellegrini vylučuje, že by hrozili predčasné voľby. Na koaličnej rade sa podľa neho o tejto téme ani nehovorilo.

Koaličná rada sa skončila, jej výsledok nie je známy. Robert Fico a Peter Pellegrini odišli do klubu Smeru, na otázky novinárov neodpovedali.

Štátny tajomník na ministerstve obrany Róbert Ondrejcsák sa zastal šéfky zahraničného výboru za Most-Híd Kataríny Cséfalvayovej, ktorej odvolanie žiada SNS.

Andrej Danko vyhlásil, že ho „vyrušujú“ reči o tom, ako Most odíde z koalície. „Ak sa Mostu-Híd nepáči táto vládna koalícia, nech nám nedáva mediálne odkazy, ale nech politicky koná, ako cíti,“ uviedol šéf SNS s tým, že je šokovaný, ako Béla Bugár obhajoval konanie Kataríny Cséfalvayovej.

Smer v reakcii na kritiku SNS voči Kataríne Cséfalvayovej z Mosta uviedol, že predstavitelia vládnej koalície by sa mali zdržať krokov, ktoré medzi nimi spôsobujú napätie. Národniari tvrdia, že predsedníčka zahraničného výboru Cséfalvayová porušila koaličnú zmluvu a žiadajú jej odstúpenie.

Dnešný zahraničný výbor bol podľa predsedníčky Cséfalvayovej zvolaný s cieľom, aby potvrdil zahraničnú politiku vlády. „Preto ma prekvapuje reakcia koaličného partnera. Nevidím dôvod dobrovoľne odísť z pozície predsedníčky a odovzdávať tak priestor politikom, ktorí spochybňujú napĺňanie priorít slovenskej zahraničnej politiky a jej hodnotové ukotvenie,“ reagovala na kritiku SNS.

SNS tvrdí, že poslankyňa Mosta Katarína Cséfalvayová porušila koaličnú zmluvu, keď zvolala rokovanie zahraničného výboru ku Krymu. Strane prekáža, že tento výbor prijal stanovisko, v ktorom neuznáva anexiu polostrova Ruskom. Žiada jej odvolanie z postu predsedníčky výboru.

Robert Fico počas nedávnej koaličnej krízy vraj Andrejovi Dankovi povedal, že ak bude trvať na odvolaní ministra Jána Richtera, bude to znamenať pád vlády. Danko to vyhlásil v diskusnej relácii TA3. SNS po tejto Ficovej hrozbe ustúpila. 

Prezident vymenoval ministerku Gabrielu Matečnú za podpredsedníčku vlády. Tento post si vybojovala SNS počas tohtoročnej koaličnej krízy. (prezident.sk)

Aj tretí mesiac od vypuknutia vládnej krízy SNS Andreja Danka oslabuje. Z pozície druhej najsilnejšej strany padá k ôsmim percentám a prepad sa nezastavuje.

Fico odmieta tvrdenie, že 13. a 14. plat či vyššia minimálna mzda majú prekryť letný koaličný konflikt, počas ktorého sa hovorilo aj o predčasných voľbách. „Nemôžete povedať, že sociálny balík je daň za komunikačnú krízu.“

Podpredsedníčkou vlády za SNS by mala byť Gabriela Matečná, povedal v Rádiu Expres Andrej Danko. Strana požaduje podpredsedu vlády po koaličnej kríze. (Expres)

Koalícia sa dohodla na nastavení 13. a 14. platu, pre firmy nebude povinný. Minimálna mzda sa má do roku 2020, resp. skôr zvýšiť nad 500 eur.

Z koaličnej krízy vyšla najviac oslabená Dankova SNS, oproti júlu klesla v prieskume Focusu o 1,6 percentuálneho bodu. Dlhodobo klesajú aj Most-Híd a Smer.

Návrat k vládnej kríze a k jednému daňovému priznaniu. Andrej Danko je a zostane outsiderom a Andrejovi Kiskovi aj verejnosti by prospela jeho účinná ľútosť, píše Martin M. Šimečka.

Komunikačná kríza alebo ako Danko neprehral, aj keď si to všetci myslia. Predseda SNS síce v značne redukovanej podobe, ale predsa len získal to, čo chcel, píše Miroslav Kusý.

Podpredseda Národnej rady za Most Andrej Hrnčiar hovorí, že Andrej Danko je emotívny, ale nie urážlivý a vie si zo seba aj vystreliť. Vládna koalícia má podľa neho veľkú šancu vydržať.

Nová ministerka školstva hovorí, že ju Danko prehovárať nemusel. „Myslím si, že sme dospeli do štádia, keď si politické strany naozaj uvedomujú, že tento rezort nemôže byť obeťou politikarčénia alebo nejakých bojov,“ tvrdí Martina Lubyová.

Prezident Kiska vymenoval novú ministerku školstva Martinu Lubyovú. „Viete, že nie som členkou SNS, nikdy som nebola politicky organizovaná. S touto stranou ma spája niečo, čo by som nazvala národným cítením,“ povedala v prvom prejave.

Prezident Kiska vymenuje Martinu Lubyovú za ministerku školstva v stredu o 9:30.

Martina Lubyová sa zajtra stane ministerkou školstva, dnes ju prijal prezident Kiska. Lubyová neodpovedala na žiadne otázky, sľúbila, že sa vyjadrí zajtra. Prezident povedal, že treba zastaviť úpadok vzdelania.

Video: Prezident Kiska prijal Martinu Lubyovú, za ministerku školstva ju vymenuje zajtra predpoludním.

Prezident Kiska dnes kandidátku na ministerku školstva Martinu Lubyovú prijme, ale vymenuje ju až zajtra predpoludním. Na rokovaní vlády by sa tak už mala zúčastniť.

Gabriela Matečná, ktorá dočasne vedie aj ministerstvo školstva, prenechá podpis na zrušenie výzvy na dlhodobý strategický výskum a vývoj na novú ministerku Martinu Lubyovú.

Prezident Kiska dnes o 13:00 v Prezidentskom paláci prijme Martinu Lubyovú, kandidátku SNS na pozíciu ministerky školstva.

Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná zatiaľ nevie, či bude podpredsedníčkou vlády. Obsadenie tohto postu SNS avizoval šéf strany Andrej Danko.

Koalícia podľa Shootyho:

Opozičný poslanec Miroslav Beblavý je prekvapený nomináciou Lubyovej na ministerku školstva, kladie si otázku, prečo je ochotná zaštítiť šéfa SNS.

Aká je nová ministerka školstva Martina Lubyová zo Slovenskej akadémie vied? Jej kolegovia o nej hovoria ako o racionálnej, šikovnej riaditeľke a bystrej žene, ktorá bude lepšia ako minister Peter Plavčan.

Prezident Kiska vymenuje novú ministerku školstva zrejme v stredu ráno. O presnom termíne ešte diskutujú s úradom vlády. (tasr)

Martina Lubyová podľa OĽaNO nemusí byť zlou ministerkou, no hnutie čakalo „niekoho iného, kto sa intenzívne venoval skôr školstvu“.

Aktualizovaná koaličná zmluva obsahuje aj novú Radu predsedov koaličných poslaneckých klubov. Koalícia pridala slová o kolegialite a poslancom podporí len predrokované zákony.

Andrej Danko vybral podľa svojich slov Martinu Lubyovú za ministerku školstva v záujme transparentnosti. „Snažil som sa nájsť človeka, ktorý dokáže skĺbiť aj tretí sektor, aj názory opozície, aj tejto vládnej koalície,“ povedal. (tasr)

Premiér Fico tvrdí, že z koaličnej krízy vyšli posilnení.  V koalícii sa dohodli aj na tom, aby sa strany vzájomne neprekvapovali svojimi návrhmi.

Andrej Danko potvrdil, že na ministerku školstva nominovala SNS Martinu Lubyovú. Premiér Fico sa s ňou stretne po skončení stretnutí lídrov koalície.

Lídri Smeru, SNS a Mosta podpísali dodatok ku koaličnej zmluve, ktorým sa končí koaličná kríza. Jeho súčasťou je dohoda na pravidelných pondelkových koaličných radách, ale aj vytvorenie krajských a okresných koaličných rád.

Podpis k dodatku koaličnej zmluvy. Foto N – Vladimír Šimíček

Ak sa nominácia Martiny Lubyovej za ministerku školstva potvrdí, bude výber prekvapením. Politike sa doteraz aktívne nevenovala a so SNS ju nič nespájalo.

Novou ministerkou školstva bude bývalá riaditeľka Prognostického ústavu SAV Martina Lubyová. Politike sa doteraz aktívne nevenovala a so SNS ju nič nespájalo.

Foto – TASR

SNS nebude žiadať odvolanie ministra vnútra Kaliňáka tak, ako to robila pri ministrovi práce Richterovi. „Nepoznáme dôvody, prečo by sme mali dávať takéto návrhy na odvolanie pána ministra Kaliňáka,“ povedal podpredseda SNS Jaroslav Paška.

Zavedenie 13. a 14. platu považuje podpredseda SNS Jaroslav Paška za úspech, aj keď majú byť iba dobrovoľné. „Nejako treba čakať,“ povedal. Dúfa, že sa naštartujú od budúceho roka.

„Nového ministra školstva“ oznámi SNS v utorok, tak „ako bolo avizované“, oznámila riaditeľka kancelárie predsedu SNS s tým, že stretnutie s predstaviteľmi Slovenskej národnej strany sa uskutočnilo“.

Nová ministerka školstva podpredsedníčkou vlády síce nebude, ale SNS post podpredsedu vlády dostane. „Prečo by sme ho nemali mať,“ povedal podpredseda SNS Anton Hrnko.

Do dodatku koaličnej zmluvy sa SNS podarilo presadiť viacero zmien, programové vyhlásenie vlády ale podľa podľa podpredsedu SNS Antona Hrnka otvárať nebudú. Dohodli sa na mechanizme, vďaka ktorému by sa už nemala opakovať letná kríza.  

Novou ministerkou školstva bude žena z externého prostredia, na ministerstve dnes nepracuje, oznámil podpredseda SNS Anton HrnkoDohodli sa na nej na nedeľnom predsedníctve, vyberali z troch kandidátov.

Najčítanejšie teraz

Nové na Dennikn.sk

11:09Moje neexistujúce Československo 11:06Hvoreckého knižnica: Šok. Neal Stephenson nasadzuje ťažké zbrane do boja za klímu 10:54Koho si Fico vybral za svojho človeka v Banskej Bystrici: Polóny bol zadobre so všetkými vrátane Kotlebu 10:17Jedia veľa liekov, dusia sa, vdychujú škoricu. Prečo deti plnia rizikové výzvy na internete a ako ich chrániť? 10:15Ak chcú pacienti s covidom antivirotiká, musia stihnúť PCR test do pár dní. To môže byť problém 10:11Slovenské migy končia, minister obrany ich chce speňažiť. Cenu odhaduje na 300 miliónov 09:59Jeden z najväčších domácich potravinárov padol do vysokej straty. No je za tým aj rozbeh novej perspektívnejšej výroby 09:41Prečo sa festival, ktorý sľuboval tri dni lásky a mieru, zmenil na apokalypsu 09:40Bukovina je na Ukrajine, jej centrum sa bráni ruským nájazdom a nechce zmiznúť z kultúrnej mapy sveta 08:55Vyštudovaný zootechnik v Senci vybudoval popredného európskeho výrobcu luxusných bazénov. Teraz ho predal Nemcom 06:50Ekonomický newsfilter: Česi a Briti už majú scenáre, v ktorých stiahnu domácnostiam kúrenie Včera 19:20Newsfilter: Slovensko smeruje k menšinovej vláde, ale aspoň už tečie ropaVčera 18:1610 najkrajších túr na Krupinskej planineVčera 18:10Prečo na Taiwane záležíVčera 18:10Z hrušky dolu, Igor!Včera 17:52Minister Naď: Matovič neodstúpi, ideme do menšinovej vlády (+ video)Včera 17:50Ako sa Amnesty International mýli pri UkrajineVčera 17:35Kooperative hrozia žaloby klientov, ktorí prerobili na jej obchodoch s ArcouVčera 16:58Danglár: DotácieVčera 16:52Fico hovorí, že Pellegrinimu tlčie srdce za liberalizmom. Hlas zvažuje v Bratislave skryto podporiť Drobu zo SaSVčera 16:42Sila videnéhoVčera 16:22Naozaj nekonáme proti biede rómskych osád?Včera 16:22Jedni šli zo zúfalstva, iní chceli budovať komunizmus, hovorí autor knihy o komúne InterhelpoVčera 16:00Weissovi sám vyhral skupinu, mal ponuku od Bayernu. Ako sa hráč ako Čakvetadze ocitol v SlovaneVčera 15:18Republikáni hovoria o banánovej republike, šíria sa reči o občianskej vojne. Prečo FBI prehľadala Trumpovu viluVčera 14:43Kolaps na pumpách sa nekoná, Ukrajinci nám pustili ruskú ropuVčera 14:27Dáni si postavili gigantické termosky na ukladanie tepla, aby ho mali trikrát lacnejšie. Radia nám spraviť to istéVčera 13:20Vývoj bojov (167. deň): Zničená základňa na Kryme je mimoriadnou ranou pre ruské letectvo a ruskú morálkuVčera 11:42Tenká koža je znakom slabostiVčera 11:36Starosta gemerskej obce: Keď Matovič videl, že obce ušetrili, rozhodol sa, že budú financovať jeho nápady