Demokrati kritizujú Smer, že výročie SNP v utorok oslavoval po boku predstaviteľa Republiky Miroslava Suju a na akcii vo Zvolene spochybňoval členstvo Slovenska v EÚ a NATO. Exminister obrany Jaroslav Naď hovoril o Ficovi a jeho straníkoch ako o kolaborantoch Ruska.
Podpredseda Republiky Miroslav Suja na smeráckych oslavách SNP nestál len tak opodiaľ. Naopak, sedel v prvom rade medzi pozvanými hosťami, hneď vedľa predsedu Jednoty dôchodcov na Slovensku Michala Kotiana a len pár stoličiek od Roberta Fica.
Robert Fico tvrdí, že Smer nepozýval Miroslava Suju na ich oslavy SNP, a zdôrazňoval, že akciu organizoval aj Slovenský zväz protifašistických bojovníkov. „Asi má v sebe zakorenené protifašistické základy a podporuje SNP,“ povedal Robert Kaliňák. „Každý, kto chcel prísť a pripomenúť si SNP, mohol prísť. My vítame úplne každého,“ dodal člen predsedníctva Smeru a bývalý minister vnútra.
V Bratislave sa koná antifašistický festival Povstanie pokračuje pri príležitosti 79. výročia Slovenského národného povstania. Program sa začal o 16.00 na Námestí SNP, kde s prejavmi vystupujú historik a preživší holokaustu Ivan Kamenec, otec Daniela Tupého, prezidentka KOZ Monika Uhlerová, študentský spolok Light FiF UK a ďalší.
K výročiu SNP sa vyjadrilo aj hnutie Republika, ktorého viacerí členovia majú fašistickú minulosť. Podľa hovorcu hnutia Ondreja Ďuricu sa Republika nestotožňuje s politizáciou SNP a považuje ho za významný okamih a súčasť slovenskej histórie.
Bývalý riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev s ďalšími osobnosťami zakladá Slovenské protifašistické hnutie. Prípravný výbor občianskeho združenia píše, že s pohoršením sleduje, ako sa Slovenský zväz protifašistických bojovníkov zbližuje s neofašistickou stranou Republika.
Historik Ivan Kamenec opisuje, ako Nemci vnímali Slovenské národné povstanie: „Nemeckí diplomati na Slovensku nemali síce vysokú mienku ani o spoľahlivosti vládnucich ľudáckych elít, no nepochybovali o ich ochote k pokračujúcej kolaborácii.“
SNP je pre všetkých Slovákov symbolom boja za slobodu a ľudské práva, vraví minister obrany Martin Sklenár. Zdôraznil, že účastníci Povstania sa otvorene a odhodlane vzopreli nacizmu, čím potvrdili záujem vziať osud národa do vlastných rúk.
SNP bolo autentickým prejavom odporu veľkej časti obyvateľstva proti čistému zlu, vraví predseda PS Michal Šimečka. Považuje ho za jednu z najlepších kapitol slovenských dejín a vraví, že z jeho odkazu možno čerpať aj v súčasnosti.
Hlas sa sťažuje, že prezidentka, premiér a predseda parlamentu si z osláv SNP spravili súkromnú akciu a položili vence bez prítomnosti verejnosti. Predseda Hlasu Peter Pellegrini vraví, že je to v čase, keď naberajú na sile politici spochybňujúci odkaz Povstania, hanebné.
Hoci na SNP si bezprostredne pamätajú len tí najstarší, v našej historickej pamäti musí ostať stále živé, uviedla prezidentka Zuzana Čaputová pri príležitosti jeho 79. výročia. Bez SNP by sme podľa nej neboli tým, čím dnes sme – štátom s protifašistickou a demokratickou tradíciou.
O slobodu a bezpečnosť musíme neustále bojovať, píše OĽaNO k 79. výročiu SNP s tým, že v každej dobe sa nájdu jednotlivci, ktorí chcú obmedzovať slobodu a rozhodovať o životoch a osudoch iných.
Sloboda a demokracia nie sú v dnešnom svete samozrejmosťou, píše SaS a pripomína, že je o to dôležitejšie pripomínať si odkaz SNP. Spoločnosť je podľa liberálov popretkávaná náladami, ktoré nastoľujú nedemokratické strany obdivujúce fašizmus, potláčanie ľudských práv a dôstojnosti.
79. výročie Slovenského národného povstania – čo sa bude diať:
Historička Marína Zavacká píše o tom, ako Jozefa Tisa počas Povstania rozčúlila ľudácka tlač: „Práca ľudáckych propagandistov nebola ľahká. Nebolo jasné, či treba prezentovať celkovú situáciu ako uspokojivú alebo horliť za jej zmenu.“
Ľudovíta Ódora mrzí, že aj v súčasnosti sa nájdu hlasy, ktoré spochybňujú hrdinstvo a význam SNP. Takýchto ľudí premiér vyzval, aby zašli do obcí Kľak či Ostrý Grúň a pozreli sa na „miesta, ktoré pripomínajú tragédie hrdinov, ktorí sa postavili za našu budúcnosť“.
Boris Kollár v príhovore k výročiu SNP vyzval spoločnosť, aby si neustále pripomínala odkazy Povstania, aby nevyšli navnivoč hrdinské činy jeho predstaviteľov a protifašistického boja.
Ani dnes sa nedá definitívne povedať, že slobodu a demokraciu už nič nemôže ohroziť, vyhlásila Zuzana Čaputová v príhovore k 79. výročiu vypuknutia SNP. Vyzdvihla úlohu účastníkov Povstania s tým, že „ich obeť pre našu slobodu a demokraciu nikdy nemôžeme zabudnúť“.
Vraždeniu v Nemeckej sa Nemci iba prizerali, o všetko sa postarali omnoho agilnejší Slováci, pripomína Marek Vadas. „V Povstaní časť národa ukázala odvahu a hrdosť, no po jeho potlačení prišiel čas na zbabelosť, nízke pudy a nebývalú agresivitu pri páchaní vojnových zločinov.“
Počas osláv 79. výročia SNP bude areál múzea v Banskej Bystrici otvorený širokej verejnosti, na rozdiel od ostatných rokov príhovory hostí nebudú. Oslavy sa začnú kladením vencov v pietnej sieni Pamätníka SNP o 10.00 h.
Múzeum SNP zrekonštruuje Pamätník SNP a vypálenú obec Kalište, na ich opravu a rekonštrukciu svojich priestorov získalo z eurofondov 3,3 milióna eur. Informovalo o tom ministerstvo obrany.
Podpredseda Smeru Blanár odmieta, že by ich strana oslavovala Putina tým, že počas osláv výročia SNP pozvali na podujatie aj ruského veľvyslanca. Blanár tvrdí, že pozvaním ruského veľvyslanca ani nelegitimizovali ruský útok na Ukrajinu.
V SNP bojovalo po boku mužov proti nacistom aj mnoho odvážnych žien. Napríklad partizánka Anna Ševčíková sa neskôr aktívne zapájala do politického diania v Československu a v 50. rokoch bola prenasledovaná aj väznená komunistickým režimom.
Eduard Heger odsúdil Smer za oslavy SNP s účasťou ruského veľvyslanca. „Takto vyzerá kolaborácia s vojnovými zločincami, takto sa tlieska prelievaniu krvi nevinných,“ vyhlásil premiér.
Povstanie nestačí iba oslavovať, treba si klásť aj otázky, píše historik Ivan Kamenec. „Vojna by sa skončila aj bez SNP, ale Slovensko by bez neho bolo v omnoho horšom politickom a morálnom položení.“
Ministerstvo zahraničia v utorok tlmočí ruskému veľvyslancovi Igorovi Bratčikovovi protest za to, že verejne podporil Smer. „Je nehorázne, že smeráci sa ako jeden muž postavili za oficiálneho predstaviteľa štátu, ktorý vedie brutálnu vojnu proti nášmu susedovi,“ kritizuje minister Ivan Koročok stranu Roberta Fica.
Eduard Heger vyzdvihol odvahu účastníkov SNP, ktorí sa nepostavili len proti nemeckej armáde, ale aj proti domácim kolaborantom a režimu prezidenta Jozefa Tisa. „Nechceli sa nečinne prizerať na krivdu, ktorá sa páchala na vlastných spoluobčanoch.“
Boris Kollár na oslavách SNP hovoril o antifašistických tradíciách ako základe 30-ročnej existencie suverénnej Slovenskej republiky. Okrem Rusov či Čechov spomenul predseda parlamentu medzi účastníkmi povstania aj Ukrajincov.
Imunitu spoločnosti voči extrémizmu významne znižuje zlyhávanie volených zástupcov, vyhlásila prezidentka Zuzana Čaputová na oslavách 78. výročia SNP v Banskej Bystrici. „Sklamanie pretvára voličov na apatických nevoličov alebo stúpencov antisystému. Preto, ak chceme ochrániť odkaz SNP, musí nám záležať na kvalitnom a zodpovednom výkone politiky.“
Židovská obec upozorňuje na spájanie politikov, ktorí sa dlhé roky vydávali za ochrancov odkazu SNP, s jeho odporcami. „Dnes je deň, keď všetci demokraticky zmýšľajúci občania musia jasne týmto politikom ukázať, že sa zahrávajú s ohňom,“ uviedla vo vyhlásení.
Čestným hosťom osláv SNP vo Zvolene, ktoré usporiadal Smer, je ruský veľvyslanec na Slovensku Igor Bratčikov. Prišiel aj zástupca bieloruskej ambasády. Hlavný rečník Robert Fico kritizoval sankcie proti Rusku a povedal, že zdražovanie je tu hlavne ich vinou.
V Slovenskom národnom povstaní bojovali aj stovky Maďarov, na ktorých sa však rýchlo zabudlo. Najväčšiu skupinu, ktorá mala asi tristo členov, pomenovali po Sándorovi Petőfim. Partizánsky veliteľ Sándor Nógrádi porazil skupinu Nemcov v bitke pri obci Radzovce a po vojne sa stal v Maďarsku významným politikom. (napunk)
Veronika Remišová deň pred oslavami výročia SNP vyhlásila, že „Fico a Uhrík, extrémisti, fašisti a ich kamaráti na oslavy SNP nepatria“. Pripomína, že mnohí hrdinovia z Povstania trpeli od fašistov a následne trpeli aj pod komunistickým režimom. Podľa nej si odkaz SNP dovoľujú uzurpovať aj ľudia, ktorí pamiatku hrdinov pošliapali najviac.
Slovenský zväz protifašistických bojovníkov sa ohradzuje voči tvrdeniam hnutia Republika, že si spoločne pripomenú výročie začatia SNP. Poukázal pritom na neofašistickú minulosť predstaviteľov hnutia.
Minister obrany Jaroslav Naď napísal, že v Múzeu SNP v Banskej Bystrici si už „neškrtnú“ žiadne občianske združenia, ktoré majú prepojenie na Putina či sympatizujú s jeho režimom. Narážal najmä na ruský motorkársky gang Noční vlci, ktorý pravidelne toto múzeum navštevoval.
Rómski partizáni neboli výnimkou, aj keď na nich oficiálna história zabudla, vraví Vera Lacková, pravnučka hrdinu SNP, ktorému gestapo vystrieľalo rodinu. Tragický príbeh koloval v jej rodine v rozprávkovej podobe.
Riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev kritizoval pískanie a hukot, ktorým demonštranti narúšali oslavy Povstania. Vraví, že je to absolútne neslušné voči ľuďom, ktorí boli v SNP. Pískalo sa aj počas prejavu Vladimíra Strmeňa, jedného z posledných žijúcich účastníkov.
Podľa premiéra Eduarda Hegera účastníci SNP navždy ovplyvnili našu históriu a postavili národ na správnu stranu. Zároveň ukázali, že na Slovensku si ctíme hodnoty slobody, spravodlivosti, ľudskej dôstojnosti a demokracie.
Predseda parlamentu Boris Kollár hovoril počas výročia SNP o slovenskom štáte ako o zdanlivej idylke, za ktorou bol nedemokratický režim. Povstanie podľa neho patrí k unikátnym odbojovým hnutiam v Európe, ale ľudia si ho napriek tomu málo vážia.
Nenávisť nikdy nič nevyriešila a napokon viedla aj k hrôzam vojny, vyhlásila Zuzana Čaputová. Posledný rok podľa prezidentky priniesol veľa obetí, smútku, ale aj hnevu a sklamania. „Všetky tieto emócie sú ľudské a prirodzené. Nesmieme však dopustiť, aby nenávisť diktovala, čo si máme myslieť o svojich blížnych. Nenechajme sa ako spoločnosť rozdeľovať,“ povedala k výročiu SNP.
Prejav prezidentky počas osláv výročia SNP narušil piskot demonštrantov. Asi 90 ľudí prišlo protestovať pred areál Pamätníka SNP v Banskej Bystrici, vláde nadávajú do fašistov, urážajú najmä Zuzanu Čaputovú. „Nedopusťme, aby nenávisť ovládla našu krajinu,“ vyhlásila prezidentka v prejave.
Oslavy SNP budú pandemické a s obmedzeniami, opozícia kritizuje, že oficiálna časť je len pre pozvaných tisíc ľudí. „V prípade účasti viac ako tisíc ľudí by sme museli zvoliť postup ako pri návšteve pápeža a to by znovu vyvolalo nevôľu,“ reagoval na politikov a komentáre ľudí riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev.
Peter Pellegrini kritizuje vládu za to, že sa osláv výročia SNP v Banskej Bystrici nemôže zúčastniť verejnosť. Nepáči sa mu tiež, že na oslavy nepozvali jeho samotného. Vraví, že pozvali len vedenie parlamentu a predsedov výborov.
Peter Pellegrini kritizuje vládu, že na oslavy výročia SNP v B. Bystrici nevpustia verejnosť, len ľudí na pozvánky. Predseda Hlasu vyzval prezidentku aj parlament, aby to zmenili.
Účastníci SNP a odboja za druhej svetovej vojny dostanú jednorazový príspevok 630 eur, za hlasovali všetci prítomní poslanci. Nárok na príspevok budú mať zhruba štyri stovky ľudí.
Minister obrany Jaroslav Naď obhajuje presun Múzea SNP pod Vojenský historický ústav a vyjadrenia riaditeľa múzea Stanislava Mičeva označil za klamstvá. Ten uviedol, že o presune sa dozvedel z tlačovky, Naď však vraví, že sa s ním rozprával v decembri.
Riaditeľ Múzea SNP v Banskej Bystrici Mičev nerozumie rozhodnutiu ministerstiev kultúry a obrany o presune pod Vojenský historický ústav. „Nemienim sa podieľať na našom franforcovaní,“ tvrdí.