Róbert Bezák

Arcibiskup Robert Bezák podporil vo voľbách Demokratov Eduarda Hegera. Jeho podporou a spoločnou volebnou fotografiou sa pochválila Jana Žitňanská.

Trnavský arcibiskup Ján Orosch nevysvetľuje, prečo nedokončil projekt Róberta Bezáka, ktorý mal odkryť spolupracovníkov ŠtB spomedzi kňazov. Oroscha viedla ŠtB ako preverovanú osobu. Do spisu zaznačili jeho názor, že Jozef Tiso nespáchal taký veľký zločin ako minister, ktorý schválil zákon o interrupcii. Orosch sa k spisu nevyjadril.

Zistili sme nové fakty o Róbertovi Bezákovi: Ako trnavský arcibiskup skončil, keď dal odkryť kňazov udavačov. V spolupráci s ÚPN stihol zistiť, že tretina kňazov boli spolupracovníci ŠtB. Jeho nástupca arcibiskup Ján Orosch mlčí, prečo zoznam nedokončil.

Róbert Bezák sa stal trnavským arcibiskupom v roku 2009, v úrade bol len tri roky. Foto N - Tomáš Benedikovič

Róbert Bezák prvýkrát držal v rukách spis, ktorý naňho viedli za bývalého režimu. Opísal, ako sa ho snažili eštebáci zlomiť na spoluprácu a chceli sa stať jeho spovedníkmi. „Vraveli mi, že ak ma bude trápiť svedomie, nech sa im prídem vyspovedať. Bolo to smiešne,“ vraví 63-ročný emeritný trnavský arcibiskup.

Emeritný trnavský arcibiskup Róbert Bezák je pripravený vysťahovať sa na Moravu, ak voľby dopadnú zle. Nedokáže pochopiť, prečo jeho generácia zabúda, aké to bolo žiť v strachu, s eštebákmi za pätami. „Ak nám to chýba a chceme vrátiť staré časy, oplatí sa ešte žiť v takejto krajine? Trápi ma to.“ Prehovoril, ako naňho za bývalého režimu tlačili, aby sa stal udavačom.

Získali sme utajovaný spis, ktorý za bývalého režimu viedli na Róberta Bezáka; dali mu krycie meno Sebastián. Emeritný arcibiskup spomína, ako ho eštebáci tlačili do spolupráce. „Keď som povedal nie, nemám záujem, ja to neurobím, začalo sa vyhrážanie.“ Počas vojenčiny naňho nasadili vojenskú kontrarozviedku. Dnes sa obáva návratu neslobody, zvažuje odchod na Moravu.

Emeritný arcibiskup Robert Bezák si kladie otázku, ako je možné, že sa ľudia nedajú očkovať, hoci vidia, že na covid zomiera veľa ľudí: „Premýšľam, či to je pre niekoho vzrušujúce. Ako keby nejaká hra so smrťou. Mnohí z lekárov hovoria, že keď to už potom príde, tak mnohí si pýtajú vakcínu, no len už je neskoro.“

Očakávania pohody a lásky v rodine počas Vianoc často narážajú na realitu, upozorňuje emeritný arcibiskup Robert Bezák. Ľudia to chcú mať dokonalé a vzniká také napätie, že pri štedrovečernom stole všetci sedia, nikto sa ani nepohne a nič nepovie. „Povzbudil by som ľudí, aby začali s Vianocami už skôr. Deti si počas adventu otvárajú každý deň čokoládku a to je niečo príjemné.“

Podcast: Emeritný arcibiskup Robert Bezák vnímal, že spoločnosť bola už pred pandémiou pri rôznych témach rozdelená. „Spomeňte si na prezidenta Tisa. Starší ľudia hovoria, že nebolo za komunizmu zle, rožky boli lacné, Maďari nám ubližovali, Česi nám ubližovali. Stále sa nad Tatrou blýska a hromy divo bijú.“ V rozhovore bilancuje náročný rok, počas ktorého mu zomrel otec a stretol sa aj s pápežom.

Niektorí nemajú covid v tele, ale v rozume, hovorí emeritný arcibiskup Róbert Bezák. Smrť už prišla veľmi blízko a nie je to o náhodných prípadoch, lekári sú vyčerpaní a je pre mňa nepochopiteľné, že strach z vakcíny je väčší ako strach zo smrti, hovorí v rozhovore.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Košický biskup Bernard Bober považuje za normálne, že biskup Róbert Bezák stál počas omše s pápežom na pódiu medzi biskupmi. Podľa neho Bezák už dostal niekoľko ponúk na miesto v cirkvi. „Je otázkou, či ich akceptoval,” povedal Bober.

Róbert Bezák bude aj na omši pápeža Františka v Šaštíne medzi biskupmi. „Je to moje miesto, pápež prišiel, patrí sa mi byť pri ňom. Je to najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi a ja sa cítim jej súčasťou,“ hovorí Bezák v rozhovore.

Pápež mi vrátil môj biskupský prsteň. Beriem to ako potvrdenie, že som stále biskupom, hovorí Róbert Bezák v rozhovore. František sa v pondelok stretol s ním a s jeho rodinou. Bezák to vníma ako poďakovanie rodičom, ktorí s ním prežívali ťažké chvíle. „Beriem to ako sympatické, tiché gesto, ktoré povie omnoho viac ako nejaký papier, dekrét.“

Foto N - Tomáš Benedikovič

Video – Rozhovor s biskupom Róbertom Bezákom: Pápež František poslal veniec na pohreb môjho otca.

Návšteva pápeža Františka na Slovensku môže priniesť zásadný posun aj v kauze emeritného arcibiskupa Róberta Bezáka, ktorého Vatikán v roku 2012 náhle odvolal z funkcie. Bezák tvrdí, že pápež o jeho prípad prejavuje záujem, v marci poslal veniec aj kondolenciu, keď Bezákovi zomrel otec, a Bezák očakáva, že sa aj osobne stretnú.

Emeritný arcibiskup Róbert Bezák je smutný z politikov, ktorí sa po vražde Jána Kuciaka dostali k moci. Osobne podporoval protesty Za slušné Slovensko. Nerozumie ani tomu, prečo kresťania volia „ťažkého milionára“ Borisa Kollára. „Slovensko je po kresťanskej stránke neduživé. Možno je tu taká tradícia. Teraz príde pápež, budeme sa tešiť, akí sme kresťania, ale skutek utek,“ povedal v rozhovore.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Arcibiskup Zvolenský reaguje na pápežov dar pre Bezáka: „Je to pekný pozdrav od Svätého Otca. Verím, že pána arcibiskupa poteší.“

Pápež František poslal prostredníctvom prezidenta Kisku dar pre Róberta Bezáka. Ten zatiaľ o darčeku nič nevie. Dar prekvapil aj Kisku; jeho hovorca potvrdil, že ho emeritnému arcibiskupovi odovzdá.

Nové na Dennikn.sk

16:57Koalícii chýbajú tri miliardy a banková daň to nezachráni 16:47Shooty: Nový mainstream 16:39Rodičia, ktorí vychovali viac detí, dostanú s 13. dôchodkom menej ako s rodičovským bonusom 16:28Výnimka pre ukrajinské kamióny sa zneužíva a ohrozuje naše firmy, hovorí líder slovenských dopravcov 15:21Na zisk hlasu vo voľbách najviac minuli Dzurindovi Modrí, stál ich 145 eur. Demokrati mali kampaň ako PS 14:46Syn spoluzakladateľa Hamasu prehovoril na pôde OSN s tvrdou obžalobou tohto hnutia 14:26Reportáž o rieke Rýn, diaľnici, ktorá vedie až do špajzy Európy 14:11Vývoj bojov (643. deň): Zobudili sa ruskí agenti? Manželku veliteľa ukrajinskej kontrarozviedky niekto otrávil ťažkými kovmi 13:51Gyimesi ako vládny splnomocnenec? Ficov kabinet už mesiac neprezradil, aká bude ich menšinová politika 13:42Moje telo sa vyplo, je ťažké žiť bez behu, napísala 21-ročná atlétka pred samovraždou. Nesmie to byť len o výkone, varuje odborník 13:17S dopingom sa mi zahojila aj rok stará jazva, no zničil som si srdce, hovorí Lukáš Roubík 13:04⭕ Krúžkovacia revolúcia: ako voliči postupne preberajú parlament zo straníckych do vlastných rúk 12:23Revolúcia a jej podoby 12:07V domácej výrobe plastov dosahujú až nepochopiteľne veľké zisky. Teraz rozšíria svoj nitriansky závod 11:54Ako sa v Poprade ubránili reálnym satanským bytostiam 11:52Obhajoval Pussy Riot či Krymských Tatárov: Klientom dnes poskytujem už len paliatívnu starostlivosť 11:08Pod slnkom Jany Shemesh: Ďalšie dieťa nevládalo uniesť neznesiteľnú ťažobu  10:44Želajú smrť Amerike a preklínajú Židov. O čo ide jemenským povstalcom 10:36Oheň a pandémie v Amerike mali vplyv na historický vývoj klímy na celom svete 10:21Pacientovi stačia dve minúty na to, aby dokázal pokojne vysvetliť svoj problém, lekár ho však často preruší, hovorí psychologička 10:13Ceny bytov ešte môžu klesať aj preto, lebo mladých ľudí bude čoraz menej  09:57Jediný bol ochotný splniť majiteľove želania. Lobotka má trénera, ktorý s mladým Hamšíkom začal úspešnú éru 09:18Za päť nálepiek dostala sedem rokov za mrežami. Ruský režim potrestal umelkyňu, ktorú nenávidí 09:15Hladomor v číslach – v júni 1933 zomieralo od hladu v priemere 28-tisíc ľudí denne 08:55Chceli byť prvou krajinou, kde postupne zmiznú fajčiari. Prečo Nový Zéland nakoniec stiahol prísny zákon 06:50Ráno s NHL: Ako za čias Bureho či Sedinovcov. Zmeny do Vancouveru priniesli až bývalí elitní hráči 06:41Ekonomický newsfilter: Kamionisti vystúpili proti ukrajinským rivalom ešte ráznejšie ako predtým farmári 06:30Lekárka Hlavačková: Ak je liečba odporná, ľudia jej viac veria 06:21Týždeň v zdraví: Aké príznaky má diabetes 2. typu? Prečo nás po červenom víne bolí hlava? Aké sú negatívne dôsledky „západnej diéty“?Včera 20:40Lekár Karol Mika, ktorý v 96 rokoch stále ordinuje: Niekedy mám dojem, že ľudia hromadne stratili rozum