Filmy

Poľský film Strachy v nás ukazuje tragédiu, do ktorej môže vyústiť prenasledovanie queer ľudí. Je inšpirovaný životom poľského umelca a aktivistu Daniela Rycharského, ktorý svojím radikálnym umeleckým gestom dokázal prebudiť celú krajinu. Filmový príbeh pritom v mnohom pripomína aj aktuálnu situáciu na Slovensku, píše Vitalia Bella.

Do našich kín sa dostal film Blízko, s ktorým režisér Lukas Dhont ašpiroval na Oscara. Nepozerá sa naň ľahko, ba možno vás úplne rozseká na kusy, lebo spôsob, akým Dhont hovorí o krehkom období formovania identity, je mimoriadny, píše Jana Močková.

Boli sme na nakrúcaní filmu Miki o bossovi slovenského podsvetia 90. rokov Mikulášovi Černákovi. „Uvedomujete si, že to je len film, ale keď scénu popravy na diaľnici pozorujete zblízka, zamrazí vás,“ píše vo fotoreportáži Oliver Rehák.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Absurdná komédia Mimoriadna udalosť je príkladom toho, čo sa v Poľsku nazýva „český film“, píše Oliver Rehák. Vidieť ju môžete na platforme DAFilms. Odporúča aj oceňované filmy Duchovia Inisherimu, Trojuholník smútku či Belfast.

Najprv nabúrala do obchodnej lode, potom v šestnástich sama oboplávala svet. Rekord Austrálčanky Jessicy Watsonovej už neplatí, napriek tomu ju mnohí stále považujú za najmladšiu osobu, ktorá to dokázala. Jej príbeh vykresľuje životopisná dráma na Netflixe.

Dokumentárny film spred 20 rokov ukazuje Bratislavu v období, keď neonacisti bežne bili ľudí na uliciach. Skupinka extrémistov priviedla filmový štáb aj na petržalské nábrežie Dunaja, kde o niekoľko rokov neskôr zavraždili Daniela Tupého. Ich slová boli presiaknuté agresivitou, spomína režisér Paľo Korec.

Poslanci schválili vyššie zdanenie rafinérie Slovnaft. Takzvaný solidárny príspevok platí už teraz, Slovnaftu za rok 2022 zoberie 55 % nadmerných príjmov. Schválená novela sadzbu zvyšuje na 70 % a zavádza jej platnosť aj na tento rok.

Slovenská filmová a televízna akadémia spustila divácke hlasovanie o najobľúbenejší film roka 2022. Víťaza vyhlásia 15. apríla počas galavečera národných filmových cien Slnko v sieti.

Ak sme zažili emocionálnu traumu, pomôcť môže nielen psychoterapia, ale aj liečivý vzťah. Napríklad taký, ako je vykreslený v britskom seriáli Normálni ľudia. V najnovšom výbere prinášame tipy na zaujímavé filmy a seriály, ktoré sa zaoberajú vzťahmi. Všetky sa dajú vidieť na streamovacích platformách.

Po nezvyčajne úprimnom rozhovore sa herec Hugh Grant stal zlosynom tohtoročných Oscarov. Ak by sme sa s jeho kritikou zo strany amerických médií stotožnili, museli by sme pripustiť, že stupídnosť mediálneho sveta je nedotknuteľná, píše Ondřej Štindl.

Vo veku 60 rokov zomrel americký herec Lance Reddick. Známy bol najmä zo série filmov John Wick či The Wire. (ap)

Herec Brendan Fraser sa na niekoľko rokov utiahol do úzadia, no teraz sa veľkolepo vrátil vďaka úlohe vo filme Veľryba. Aby dokázal uveriteľne stvárniť obézneho učiteľa Charlieho, chodil na tanečné hodiny a spolupracoval s Americkou asociáciou pre obezitu. Aj v skutočnosti si pritom prešiel verejným body shamingom, ktorý uňho prispel k vzniku depresie.

Brendan Fraser vyhral Oscara za úlohu samotárskeho učiteľa vo filme Veľryba. Foto – TASR/AP

Nórske Špicbergy nechcú povoliť americkému hercovi Tomovi Cruisovi pristávať tam helikoptérou, podľa úradov by rušil ľadové medvede. Cruise na arktickom súostroví aktuálne natáča pokračovanie filmu Mission: Impossible. (times)

Tohtoročné Oscary ovládol film Všetko, všade, naraz. Nápaditá koláž niekoľkých žánrov sa stala filmom roka a získala celkovo sedem cien, čo je najviac zo všetkých nominovaných. Najlepším hercom je Brendan Fraser, herečkou Michelle Yeohová.

Dnes v noci budú odovzdávať filmových Oscarov, prenos sa začína o 01:00 nášho času. Za favorita 95. ročníka cien je považovaný bláznivý sci-fi film Všetko, všade, naraz, ktorý bol nominovaný celkovo v 11 kategóriách.

Alain Biet dokáže veľmi verne nakresliť predmety bežnej potreby. A stvárnil ich tisíce. Newsletter High 5ive odporúča krátky film, ktorý hovorí o jeho húževnatosti a o tom, koľkými vecami sa obklopujeme.

Keď hrám, predstavujem si, že to nikto nikdy neuvidí, tvrdí Cate Blanchettová, ktorá bude v pondelok v noci patriť k hlavným favoritkám na Oscara. Rola egocentrickej kariéristky vo filme Tár, kde hrá dirigentku, ktorá zo dňa na deň príde o úspešnú kariéru, jej bola ušitá na mieru.

Cenu Zlatá malina za najhorší film roka dostala Blondínka. Podľa organizátorov „nehanebne zneužíva spomienku na Marylin Monroe“. Jednu anticenu si udelili aj sami organizátori za to, že medzi nominované herečky zaradili 12-ročnú Ryan Kieru Armstrong.

Záber z filmu Blonde. Foto - Netflix

Americký herec Robert Blake zomrel vo veku 89 rokov. Hoci získal cenu Emmy, známejším sa stal, keď ho súdili za vraždu manželky a zbavili ho viny.

Pripadal som si ako frajer, ale bol som debil. Až vo väzení som sa naučil vnímať ľudí. Kto je zlý, kto dobrý, hovorí Zdeněk Godla. Hviezda seriálu Most! si zahrala v nových slovenských komédiách Invalid a Villa Lucia.

Zdeněk Godla. Foto - Stanka Topoľská

Posledná rozlúčka s režisérom Jurajom Jakubiskom sa bude konať v sobotu 4. marca o 13.00 v Prahe. Živý prenos pohrebu bude vysielať televízia Joj 24.

Predsedom poroty na tohtoročnom filmovom festivale v Cannes bude švédsky režisér Ruben Östlund, ktorý je dvojnásobným držiteľom Zlatej Palmy za najlepší film. Vlani cenu získal za satiru na boháčov Trojuholník smútku a v roku 2017 za komediálnu drámu Štvorec. (festival-cannes)

Film Kuciak: Vražda novinára počas otváracieho víkendu v kinách videlo 15-tisíc divákov. Aktuálny rebríček návštevnosti vedie komédia Invalid, ktorú si za tri týždne pozrelo už takmer 90-tisíc ľudí.

Putin vyznamenal herca Stevena Seagala za zásluhy o rozvoj medzinárodnej „kultúrnej a humanitárnej spolupráce“. Známy americký herec prijal ruské občianstvo v roku 2016, Rusko obdivuje aj po začiatku invázie na Ukrajinu. Okrem iného odvtedy navštívil proruských separatistov v Donbase, kde vyhlásil, že Rusko k invázii donútila „existenciálna hrozba“. (meduza)

Favoritom národných filmárskych cien Slnko v sieti sa stali Piargy. Vidiecka medzivojnová dráma získala šestnásť nominácií, deväť má film Svetlonoc, po šesť Obeť a Tieňohra. Slávnostné vyhlásenie cien bude 15. apríla.

Už účasť na festivale Berlinale je pre nás veľký úspech a to, že sme dostali hlavnú cenu poroty v našej sekcii, je bomba, hovorí Mira Fornay. Jej film Mimi (Cesta hrdinky) sa do našich kín dostane v marci.

Urobila som láskavý film, chcela som vyvážiť hrôzu, ktorú žijeme, hovorí z Berlína ocenená režisérka Mira Fornay. Jej film Mimi (Cesta hrdinky) v sobotu získal hlavnú cenu v kategórii Generation Kplus na prestížnom festivale Berlinale.

Zlatého medveďa za najlepší film filmového festivalu Berlinale získal francúzsko-japonský dokument Sur l’Adamant (Na Adamante) režiséra Nicolasa Philiberta. Hlavnou témou filmu je plávajúce zdravotnícke zariadenie Adamant, ktoré na Seine v Paríži poskytuje ambulantnú starostlivosť ľuďom s duševnými poruchami.

Film Miry Fornayovej Mimi získal na prestížnom festivale Berlinale Grand prix v kategórii Generation Kplus, ktorá je určená mladým divákom. „Tento film očaril porotu od prvého záberu,“ uvádza sa v hodnotení.

Filmový kritik Václav Macek o tvorbe Juraja Jakubiska: „Bola to nenásytnosť po tom, čo všetko film ponúka, ktoré sú pre jeho tvorbu absolútne príznačné,“ myslí si. Dôležitá však bola aj jeho osobnosť. „Jakubisko v klobúku nebol typ zadumaného intelektuála, ktorý by pôsobil nedostupne, naopak. Bol to náš svetový režisér, ktorého si masové publikum privlastnilo.“

Spolupráca s Jurajom Jakubiskom mi zmenila život, hovorí Magda Vášáryová. V roku 1968 s ním nakrúcala film Vtáčkovia, siroty a blázni, keď do Československa vtrhli vojská Varšavskej zmluvy. „Musíme si pripomenúť, že tomuto geniálnemu režisérovi sme na niekoľko rokov znemožnili prácu. Prišli sme o veľkú časť jeho talentu, jeho imaginácie a tvorivosti,“ vraví Vášáryová.

Režiséra Juraja Jakubiska, ktorý zomrel vo veku 84 rokov, si pripomenie aj RTVS. Dnes o 16.15 h na Jednotke odvysiela film Tisícročná včela, na Dvojke o 20.00 reláciu Anjeli strážni a o 20.30 film Sedím na konári a je mi dobre.

Producent filmu Rust, pri ktorého natáčaní zomrela kameramanka Halyna Hutchinsová, sa dohodol na pokute za porušenie pravidiel bezpečnosti práce. Spoločnosť RMP zaplatí úradom v štáte Nové Mexiko 100-tisíc dolárov. Podľa producentových právnikov dohoda uľahčí pokračovanie výroby filmu, ktorá je zastavená od tragického incidentu v roku 2021.

Francúzsku cenu César za najlepší film dostala snímka La Nuit du 12 (V noci z dvanásteho) od režiséra Dominika Molla. Film získal ocenenie aj v ďalších piatich kategóriách. Ocenenie César za najlepší celovečerný animovaný film dostala snímka českej tvorkyne Michaely Pavlátovej.

Vo veku 84 rokov zomrel režisér Juraj Jakubisko. Preslávil sa filmami ako Tisícročná včela, Nevera po slovensky, Sedím na konári a je mi dobre, Nejasná správa o konci sveta, Bathory či rozprávkou Perinbaba.

Juraj Jakubisko. Foto - TASR

Animovaný film Moja afganská rodina získal cenu César, ktorú udeľuje francúzska filmová akadémia. Snímka vznikla v česko-francúzsko-slovenskej koprodukcii, predlohou jej bola kniha novinárky Deníka N Petry Procházkovej. (deník n)

Štúdio Warner Bros pripravuje nové celovečerné filmy na motívy Pána prsteňov spisovateľa J. R. R. Tolkiena. Režisér filmovej trilógie z rokov 2001 – 2003 Peter Jackson povedal, že sa podieľa na všetkých etapách vzniku nových titulov. (guardian)

Na Berlinale mal premiéru dokument Seana Penna o vojne na Ukrajine aj novinky slovenských režisérok Miry Fornayovej a Viery Čákanyovej. Je všeobecne známe, že berlínsky filmový festival sa od iných líši svojím silným politickým podtónom. A ten bol tento rok ešte zvýraznený, okrem Ukrajiny aj smerom k Iránu a Bielorusku.

Avatar: Cesta vody sa stal tretím najziskovejším filmom všetkých čias. Na štvrtú priečku odsunul ďalší film amerického režiséra Jamesa Camerona Titanic. Úspešnejší je len prvý diel Avatara a Avengers: Endgame.

Britskú filmovú cenu BAFTA v kategórii najlepší film získala vojnová dráma Na západe nič nové. Film z dielne Netflixu premenil zo 14 nominácií 7, a to vrátane tej za najlepšiu réžiu pre Nemca Edwarda Bergera.

Balansujeme na hrane rôznych stereotypov, s Rómami to vôbec nemuselo dobre dopadnúť, hovorí režisér komédie Invalid Jonáš Karásek. „Zachraňuje nás hlavne to, že nám tam hrajú absolútne autentickí ľudia. Keď napríklad dvaja chalankovia niesli ukradnutý poklop z kanála, nakrúcanie ich vôbec nebavilo. Ich nevôľa niesť ten ťažký poklop je tak veľmi presvedčivá.“

Zatiaľ sme nezaregistrovali, že by sa niekto urazil alebo protestoval, naopak, niektoré veci získali nečakaný význam, hovorí režisér filmu Invalid Jonáš Karásek. Nová politicky nekorektná komédia, ktorú za prvý týždeň v kinách videlo 25-tisíc divákov, sa zámerne pohráva s viacerými stereotypmi a balansuje na ich hrane.

Foto N - Vladimír Šimíček

Na jar sa obnoví nakrúcanie amerického westernu Rust, pri ktorom v októbri 2021 smrteľne postrelili kameramanku. Herec a producent Alec Baldwin, ktorý strieľal, zostane v hlavnej úlohe. (bbc)

Vo veku 82 rokov zomrela americká herečka Raquel Welchová. Natočila desiatky filmov, po prvý raz sa objavila vo filme Milión rokov pred Kristom (1966), kde vystúpila v odvážnom koženom oblečení. Mnohí ju považovali za sexsymbol filmových trhákov v 60. a 70. rokoch. (nytimes)

Ruská kinematografia slúži propagande aj počas vojny na Ukrajine. Putin v januári nariadil ministerstvu kultúry, aby do kín dostalo dokumenty o „hrdinstve ruských vojakov“. Už predtým pritom vychádzalo množstvo filmov, ktoré ruských vojakov idealizujú.

Na Slovensku je oddnes prístupná nová streamingová videoslužba SkyShowtime. Mesačný prístup k online katalógu filmov a seriálov ponúka za uvádzaciu cenu s 50-percentnou zľavou.

Nový slovenský film Invalid prilákal počas otváracieho víkendu do kín 23-tisíc divákov. Je nakrútený v štýle čiernych a politicky nekorektných komédií, ktoré fungujú preto, že humor prekračuje všetky hranice.

Pravidelný redakčný výber tipov na filmy a seriály, ktoré sa dajú pozerať online tento týždeň, pripravil Dušan Mikušovič. Odporúča strhujúci príbeh kráľovnej Margrete, ktorá dokázala spojiť Dánsko, Švédsko a Nórsko, aj drsný humor v podaní Jimmyho Carra.

Vo veku 86 rokov zomrel britský režisér Hugh Hudson. Preslávil ho film Ohnivé vozy (Chariots of Fire) z roku 1981, ktorý získal štyri Oscary vrátane toho za najlepší film.

Vo veku 91 rokov zomrel španielsky režisér Carlos Saura, ktorý patril k najznámejším španielskym filmovým tvorcom 20. storočia. Je autorom filmov ako Krvavá svadba, Tango či Flamenco. (el pais)

Nové na Dennikn.sk

07:02Ráno s NHL: Slafkovský na najkvalitnejšom ľade, na voľný deň je ideálne Vegas. Pozrite si výsledky ankety medzi hráčmiVčera 20:25Na Slovensku sa chystá skokové zvýšenie výroby munície. Naď ju sľúbil aj UkrajincomVčera 19:28Pápež v luxusnom kabáte či zatknutý Donald Trump sú deepfaky. Ako odlíšime, čo je skutočné a čo umelé?Včera 19:03Graf dňa: Inflácia v eurozóne síce prudko padla, ale úroky ešte pôjdu horeVčera 18:47Len nech nám Rusi dajú pokoj, vravia v Buči rok po odchode okupantov (reportáž)Včera 18:46Čo dokáže bezmyšlienkovitá fanúšikovská oddanosť aj ďalšie tipy na zaujímavé seriály a filmyVčera 18:07Obchvat Prešova môže stavať Eurovia. Oproti odhadom sa cena nafúkla o desiatky miliónovVčera 18:07Newsfilter: Heger a Naď dnes boli presne tam, kde mali byťVčera 17:59Pri rakovine semenníkov často zabíja ostych, hovorí onkológ, ktorý spolupracuje so svetovou špičkouVčera 17:37Platiť za voľby? Mnohí by iste zaplatili, ak by už Matovič zmizol z politiky (udalosti týždňa)Včera 16:45Občan v rukách Penty a oligarchov?Včera 16:37Bude mať SND nového riaditeľa už do Veľkej noci? Čo sa stalo doteraz a aké sú ďalšie scenáreVčera 16:05Česko-slovenské slovo týždňa: těhotná vs. ťarchaváVčera 15:40Trump by mohol kandidovať aj z väzenia, obvinenie je podľa médií slabé a vratké (otázky a odpovede)Včera 14:36Sociológ Slosiarik: Ak nevoliči prídu k voľbám, tak skôr účtovať než voliť stredopravé stranyVčera 14:36Ako sa Česko pripravuje o budúcnosť, keď si neváži humanitné odboryVčera 14:22Vývoj bojov (400. deň): Ukrajinská ofenzíva – zrejme nebude na jednom mieste, bude bolestivá a nebude to koniecVčera 14:02Potrebujeme nový povinný predmetVčera 13:34Danglár: Zrodil sa plánVčera 13:09MediaBrífing: Príbeh tínedžerskej hviezdy ukázal, ako bulvár ubližuje ľuďom s duševnou chorobouVčera 12:16Správa o stave (Európskej) únieVčera 12:14Tu šéfuje Si Ťin-pchingVčera 12:07Čo prekladáš? Eva Palkovičová o svojej ceste s Isabel AllendeovouVčera 11:57Ak si chcete z knihy niečo pamätať, spravte si po pár stranách poznámku. Zabúdanie je aj tak nevyhnutné, hovorí výskumníkVčera 11:26Imrecze: Útoky Smeru vnímam ako spôsob, ako ma zastrašiťVčera 11:10Môžu architekti za prázdne investičné byty?Včera 11:00Týždeň v práve Rada Procházku: Dnešný diel ešte písal človekVčera 10:00Letuška: Noblesné povolanie v bielych rukavičkách? Dnes je to už masová preprava, musíme aj čistiť záchodyVčera 09:41Publikujú u predátorov, dvojako vykazujú výsledky a iným sa pripisujú na štúdie. Ako sa podvádza v slovenskej vede?Včera 09:33Tričko či šaty, po ktorých impulzívne siahneme v nedeľu, si v iný deň nekúpime, kritizujú známe značky návrh na nedeľné zatváranie