Filmy

Aj najväčšie hovädo môže trpieť tak ako vy. Film Zimné prázdniny je známa, ale najdôležitejšia story, píše v recenzii Patrik Garaj. „Dielo režiséra Alexandra Payna má päť nominácií na Oscara a je to zdanlivo nenápadný, malý film. Je skvelo zasadený do 70. rokov, no hovorí zároveň o dnešnej spoločnosti. Jeho téma je večná: ako spolu vyjsť, keď sme takí rozdielni?“

Martina Scorseseho ocenili na filmovom festivale Berlinale čestným Zlatým medveďom za celoživotný prínos. Medzi najznámejšie  snímky 81-ročného amerického režiséra patria Taxikár, Prekliaty ostrov či Gangy New Yorku.

Film Oppenheimer o fyzikovi považovanom za otca jadrovej bomby získal hlavnú cenu britskej filmovej akadémie (BAFTA) pre najlepší film a jeho tvorcovia zvíťazili aj v šiestich ďalších kategóriách.

Cillian Murphy. Foto - TASR/AP

Ako sa zo speváka z Jamajky stala celosvetová hviezda, sa z tohto životopisného filmu nedozviete. Film o Bobovi Marleym zachraňujú len pesničky a herecký výkon Kingsleyho Ben-Adira.

Film Chudiatko má 11 nominácii na Oscara a je sa v ňom naozaj na čo pozerať. Motív vloženia detského mozgu do hlavy dospelej ženy je odrazovým mostíkom do surreálneho príbehu, v ktorom sa rieši otázka ženskej identity, mužských fantázií a vzťahu oboch pohlaví. Film je festivalom hereckých výkonov, vizuálnej estetiky aj hudby.

Slovenský film Umelohmotné nebo získal nomináciu na Annie Awards v kategórii Dlhometrážny nezávislý film. Toto ocenenie udeľuje Medzinárodná asociácia animovaného filmu a v oblasti animácie je prirovnávané k Oscarom. Víťazov vyhlásia tento víkend v Los Angeles.

Španielske filmové ceny Goya ovládol film Snežné bratstvo, má 12 cien. Dráma z produkcie Netflixu bola inšpirovaná skutočnou udalosťou, rozpráva o boji a prežití členov rugbyového tímu, ktorého lietadlo sa v roku 1972 zrútilo v nehostinnom prostredí juhoamerických Ánd. (variety)

Producentka Zuzana Mistríková odmieta, že dotáciu na projekt Miki z Audiovizuálneho fondu získali nepravdivými dokumentmi. Reaguje na vyhlásenie štátneho tajomníka ministerstva kultúry Tibora Bernaťáka, ktorý projekt spochybnil.

Film Vojna policajtov si počas otváracieho víkendu v kinách pozrelo vyše 39-tisíc divákov. Príbeh z prostredia polície, mafie a tajnej služby v 90. rokoch je režisérskym debutom producenta Rudolfa Biermanna.

Vo veku 87 rokov zomrel český divadelný a filmový herec Karel Hábl. Účinkoval napríklad v snímkach Amadeus, Fešák Hubert či Pan Tau, pôsobil tiež v dabingu.

V noci vyhlásia víťazov cien Grammy a v hlavných kategóriách je jediným nominovaným mužom Jon Batiste. Na Netflixe môžete vidieť film American Symphony, z ktorého je zrejmé, prečo je výnimočným hudobníkom, zároveň však ide aj o dojemný príbeh o jeho manželke.

Vo veku 76 rokov zomrel Carl Weathers, bývalý profesionálny hráč amerického futbalu a herec z filmovej série Rocky, filmu Predátor či seriálu Mandalorian. (deadline)

Carl Weathers. Foto - TASR/AP

Firmy, ktoré zavedú umelú inteligenciu neskoro, môžu predbehnúť ich konkurenti. Tie, ktoré ju zavedú zle, prerobia. Odborníci vysvetľujú, čo musí firma zvládnuť, aby sa zavádzanie umelej inteligencie skončilo úspechom.

Mrazivých výkonov Madsa Mikkelsena nikdy nie je dosť, píše Patrik Garaj. Momentálne ho môžete vidieť na festivale severských filmov vo filme Bastard, netreba zabúdať ani na staršiu snímku Michael Kohlhaas.

Niet divu, že Americká nočná mora je na čele rebríčka sledovanosti na Netflixe, píše Dominika Chrastová o seriáli inšpirovanom jedným z najsledovanejších prípadov za posledné roky v USA. Odporúča aj film s Ryanom Goslingom a Bradleym Cooperom o tom, ako sa rozhodnutia otcov prenášajú na synov.

Objednávky strojov ASML na výrobu čipov rástli v posledných mesiacoch 2023 trojnásobne. Štvrťročné výsledky firmy naznačujú, že trh s polovodičmi sa zotavuje. Holandská firma kľúčové stroje vyrába ako jediná.

Zverejnili nominácie na Oscarov, najviac (13) ich získala dráma Oppenheimer. Cenu môže dostať aj jeho režisér Christopher Nolan či herec v hlavnej úlohe Cillian Murphy. Galavečer 96. ročníka bude 10. marca.

Vo veku 97 rokov zomrel kanadský režisér Norman Jewison, ktorý sa preslávil muzikálom Jesus Christ Superstar, drámou V žiare noci či romantickou komédiou Pod vplyvom splnu. V roku 1999 dostal Oscara za celoživotné dielo. (guardian)

Vo veku 89 rokov zomrel herec Ivan Letko. Pôsobil v divadle, filme, dabingu aj v televízii. Popri hereckej kariére bol viac ako 30 rokov pedagógom na bratislavskej Vysokej škole múzických umení.

Ivan Letko v roku 2004. Foto - TASR

Obľúbené bratislavské kino Lumière sa čoskoro otvorí, po požiari v roku 2022 prešlo kompletnou rekonštrukciou za 2,5 milióna eur. Podľa Petra Dubeckého, riaditeľa Slovenského filmového ústavu, ktorý kino prevádzkuje, sa Lumière stáva jedným z najlepšie vybavených kín v strednej a východnej Európe.

Vynovené foyer kina. Foto - TASR/Dano Veselský

Pôsobí ako bežné auto zo západnej automobilky, aj keď je to „lacný“ elektromobil z Číny. Vybrali sme sa do Viedne na testovaciu jazdu auta od BYD, čínskeho vyzývateľa európskych značiek.

BYD Dolphin. Foto N - Tomáš Hrivňák

V okrese Prievidza vzniká hudba do svetoznámych seriálov, filmov a hier. Filip Olejka s tým začal už v puberte, dnes pracuje pre štúdio svetoznámych skladateľov filmovej hudby Hanza Zimmera a Lorna Balfa. Zažil, ako Rowan Atkinson dával poznámky ku každej skladbe.

Slovenská spoločnosť CloudTalk získala investíciu 26 miliónov eur. Firma podniká s cloudovým komunikačným softvérom pre firmy, najväčším investorom je holandský telekomunikačný operátor KPN.

Štúdio Paramount pracuje na tretej časti akčného filmu Top Gun, opäť by v ňom mal hrať Tom Cruise. Druhý diel s podtitulom Maverick z roku 2022 mal veľmi kladné hodnotenia od divákov a zarobil 1,5 miliardy dolárov. (hollywood reporter)

Film Good Grief je nielen o vyrovnávaní sa so stratou, ale aj o klamstvách, ktoré hovoríme, keď si nedokážeme pripustiť pravdu alebo bytostne potrebujeme mať zo seba lepší pocit. Hlavnú úlohu v ňom hrá Dan Levy, ktorý film aj napísal a zrežíroval po tom, ako mu počas pandémie zomrela stará mama.

Dan Levy vo filme Good Grief hľadá správny spôsob, ako by mal človek trúchliť. Dej sa však nesústreďuje len na spracovanie smútku, ale aj na oporu v kamarátstvach. „Už nejaký čas som single, a tak si uvedomujem, že práve priatelia môžu do života prinášať ohromnú lásku,“ hovorí Levy.

Modelingová hviezda Hanne Gaby Odiele od januára 2017 otvorene hovorí, že je intersex. „Navonok mám ženské pohlavné znaky, no moje chromozómy sú XY, ako majú zvyčajne muži. Z detstva si pamätám množstvo návštev ordinácií a nemocníc. Zmocnil sa ma z toho pocit, že som chyba, ktorú treba neustále opravovať,“ opisuje.

Lily Gladstone získala Zlatý glóbus ako prvá herečka spomedzi pôvodných obyvateľov Ameriky. Sláva jej vraj priniesla lepšie šaty a menej pohodlné topánky, ale do Los Angeles sa presťahovať nechce. Bojí sa škatuľkovania za to, kým je, ako vyzerá a že o sebe referuje nielen zámenom „ona“, ale aj „oni“. Má to však celkom iný dôvod, než si mnohí myslia.

Lily Gladstone na tlačovej konferencii po udeľovaní Zlatých glóbusov. Foto – TASR/AP

Film Ako mať sex je ukážkou toho, ako ho nemať. Príbeh, ktorý získal cenu na festivale v Cannes a stal sa objavom roka na Európskych filmových cenách, rozpráva o nástrahách tínedžerskej sexuality.

Zlatý glóbus za najlepšiu drámu získal film Oppenheimer. Snímka Christophera Nolana dostala aj ceny za najlepšiu réžiu či mužské herecké výkony pre Cilliana Murphyho a Roberta Downeyho Jr. Za najlepšiu komédiu vybrali porotcovia snímku Chudiatko (Poor Things) režiséra Jorgosa Lanthimosa.

Režisér Christopher Nolan a jeho manželka a producentka Emma Thomasová Nolanová so Zlatým glóbusom za najlepší film. Foto - TASR/AP

Herec Bradley Cooper hrá v dráme Maestro hlavnú postavu, zároveň bol režisérom a spoluscenáristom. Film bude dostávať ceny, no funguje, len keď nepoznáte skutočný príbeh jednej z najväčších umeleckých osobností 20. storočia Leonarda Bernsteina a jeho manželky, píše v recenzii Oliver Rehák.

Vo veku 100 rokov zomrela britská herečka Glynis Johnsová, známa predovšetkým vďaka úlohe pani Banksovej vo filme Mary Poppins z roku 1964. Jej kariéra trvala viac ako 60 rokov, za rolu vo filme Pútnici za slnkom z roku 1960 bola nominovaná na Oscara. (ap)

V roku 2023 bolo na portáli Profesia uverejnených viac ako 314-tisíc pracovných ponúk. Je to približne o 40-tisíc menej ako v roku 2022, ktorý bol v počte inzerátov rekordný.

Developer mal v novej seneckej štvrti Južná Brána odovzdať mestu rozsiahlu plochu na park, obchody či škôlku, ukrojil z nej však polovicu. Tieto pozemky chce predať na ďalšie rodinné domy. Zastupiteľstvo mu postup schválilo.

Na prvý film s Myšiakom Mickeym vypršali autorské práva a tvorcovia už uvažujú, ako to využiť. Podľa agentúry AFP sa chystajú najmenej dva hororové filmy, ktoré chcú použiť podobu postavičky z roku 1928. Tá sa prvý raz objavila vo filme Parník Willie.

Martina Scorseseho ocenia budúci rok na festivale Berlinale čestným Zlatým medveďom za celoživotné dielo. Medzi najznámejšie diela filmára patria snímky Taxikár, Zúriaci býk či Vlk z Wall Street. Festival sa uskutoční vo februári. (ap, tasr)

Moje filmy nedokážu vyliečiť rakovinu, ale môžu byť aspirínom, vraví v rozhovore režisér Luc Besson. „Som šťastný, keď ľudí donútim na dve hodiny zabudnúť na ich problémy.“ Hovorí aj o svojom novom filme DogMan a vysvetľuje, prečo sa jeho filmy nepáčia Američanom.

Ak máte tieto Vianoce vidieť len jeden film, tak Wonku, píše v recenzii Irena Hejdová. „Je to okúzľujúci a strhujúci príbeh ​​pre celú rodinu, do ktorého sa nedá nezamilovať. Bez ohľadu na to, či tento typ filmov milujete alebo nie.“

RTVS dnes o 22.00 h na Jednotke odvysiela film Moc. Dráma režiséra Mátyása Priklera s prvkami politického trileru sa zaoberá témou moci a bezmocnosti v súčasnej spoločnosti.

Zlá matka, neverná manželka, vrahyňa? Európsky film roka Anatómia pádu je brilantnou vzťahovou drámou, píše v staršej recenzii Jana Močková. „Otázka, kto je obeť a kto vinník, hrá v celom filme dôležitú úlohu, no nie je to žiadna tuctová detektívka.“

Európskym filmom roka sa stala dráma Anatómia pádu francúzskej režisérky Justine Trietovej. Film na slávnostnej ceremónii v Berlíne úplne dominoval, Trietová dostala od Európskej filmovej akadémie aj cenu za najlepšiu réžiu a scenár, ktorý spísala spolu s Arthurom Hararim.

Vo veku 80 rokov zomrel český herec a dabér Ladislav Županič. Účinkoval vo filmoch Vesničko má středisková, Kamarád do deště či v oboch dieloch rozprávky Princezna ze mlejna, do češtiny daboval napríklad Clinta Eastwooda. (deník n)

V Japonsku konečne uvedú film Oppenheimer o tvorcovi jadrovej bomby. V lete vyvolala v krajine rozhorčenie reklamná kampaň spojená s filmom, ktorá podľa kritikov bagatelizovala zvrhnutie atómových bômb na Hirošimu a Nagasaki na konci 2. svetovej vojny.

Zasnežiť svet je fuška, nadviazať na kult tiež. Novú Perinbabu zatieňuje klasika, píše v recenzii Patrik Garaj. Pokračovanie klasickej rozprávky Juraja Jakubiska vstúpilo do kín po 38 rokoch. „Režisér film dokončil, no premiéry sa, bohužiaľ, nedožil. Pomocou digitálnej techniky ožíva už zosnulá Giulietta Masina.“

Tvorivé duo Ové Pictures, ktoré tvoria Veronika Obertová a Michaela Čopíková, vytvorilo krátky animovaný film Bobo o chlapcovi s tupozrakosťou. Vznikol v spolupráci so škôlkou Dúhovka a upozorňuje na dôležitú kontrolu zraku malých detí. Film je dostupný online.

Nový dokument bod po bode opisuje, kto rozpútal vojnu na Ukrajine a prečo všetky stopy vedú k Putinovi. Dokument vytvoril ruský nezávislý portál Projekt, kompletne vyvracia verziu Kremľa, že vojnu rozpútala Ukrajina a kolektívny Západ a na základe množstva svedectiev a analýz vysvetľuje, ako ju odštartovalo Rusko.

Tento týždeň prichádza do kín očakávaný film Perinbaba a dva svety. „Juraj bol génius, celý film mal vždy vopred v hlave a už začal písať aj tretiu Perinbabu,“ hovorí producentka, herečka a režisérova manželka Deana Horváthová-Jakubisková.

Na slávne bitky popri nevere nezostal čas, píše o filme Napoleon politický geograf Michael Romancov a vysvetľuje, prečo ho film Ridleyho Scotta sklamal. Verne nie je zobrazená ani bitka pri Slavkove. Na dôležité politické a vojenské témy možno dôjde v režisérskom strihu, ktorý bude o hodinu a pol dlhší než verzia v kinách.

Americké herecké odbory schválili dohodu s filmovými štúdiami, ktorá ukončila štvormesačný štrajk v Hollywoode. S trojročnou zmluvou súhlasilo 78 percent odborárov.

Mala som šťastie na úlohy, ktoré ma učili žiť. A umierala som každú chvíľu, preto vravím, že som pripravená, hovorí Emília Vášáryová. V rozhovore vysvetľuje, prečo sa za herectvo spočiatku hanbila aj prečo chcela, aby film o nej premietli až keď zomrie. Do slovenských kín teraz mieri dokument Emília, ktorý mapuje šesť dekád tvorivého pôsobenia herečky.

Emília Vášáryová. Foto pre N – Pavel Bielik

Najčítanejšie teraz

Marián Leško: Toto je brutálny útok na našu ústavnosťFoto N - Tomáš BenedikovičČaputová sa dozvedela, že Rusi zaútočia, večer predtým, Naď ani nešiel spať. Ako slovenskí politici reagovali na začiatok vojnyFoto – N a TASRRužička po videu s bielym práškom v Arizone skončil. Drogy v NHL sú „tajomstvom, o ktorom každý vie“Adam Ružička. Foto - TASR/Ján KrošlákNie dva, ale desať rokov vojny na Ukrajine: na začiatku bol zlý odhad a zbabelý prezidentFoto N - Tomáš HrivňákPellegrini sa chválil, ako zabrzdil Fica. Po utajenej zmene, ktorá môže dostať Gašpara ml. do SIS, stícholRobert Fico a Peter Pellegrini. Foto N - Vladimír ŠimíčekNewsfilter: Pellegrinimu chrabrosť zase vydržala pár dní Peter Pellegrini pri ohlásení kandidatúry na prezidenta. Foto - TASRVýživový expert: Nekupoval by som si ich, ani keby sme v regáloch mali ozajstné proteínové tyčinkyIlustračné foto - Adobe StockRáno z New Jersey: Slafkovský a Nemec začínali ako deti, pre ktoré chceli rodičia viac. Dnes proti sebe druhý raz nastúpia v NHLV strednom rade druhý zľava Filip Mešár, štvrtý Juraj Slafkovský, piaty Šimon Nemec. Foto - HMS Select/archív J. S.Špeciálny vývoj bojov (729. deň): Posuny frontu, straty, západná pomoc, utečenci. Čo ukázali dva roky vojny (grafy)Ružička? Ďalší Galchenyuk, akoby Coyotes nemali aj bez toho dosť problémov, pripomína arizonský novinárAdam Ružička za Arizonu odohral len tri zápasy. Na fotke je s Nathanom MacKinnonom z Colorada. Foto TASR/APTarabov nápad stavať priehrady kritizujú iné ministerstvá aj úrad vlády, NKÚ žiada stiahnuť celý materiálOravská priehrada. Foto – Soňa MäkkáPrieskum Ipsosu: Korčok dobieha Pellegriniho len pomaly, rozhodnúť môže účasť a HarabinRáno z New Jersey: Wright chce to, čo má Slafkovský. Poníženým fanúšikom Devils dochádza trpezlivosťShane Wright gratuluje Jurajovi Slafkovskému k postu draftovej jednotky. Foto - TASR/APPotápačka, ktorá nafotila tragédiu pri freedivingu: Krikom som prebudila Alessiu, Steve však už bol celý šedýSteve Keenan a Alessia Zecchiniová. Foto - Kristina VackováTáňa Micaľuková z linky pomoci pre Ukrajincov: Zažili šikanu, zľahčovanie znásilnenia aj odmietanie lekárskej pomociTáňa Micaľuková. Foto - archív T. M.

Nové na Dennikn.sk

08:29Jednu pepperoni alebo ako sa o najtajnejších spravodajských dôstojníkoch dozviete z databázy donášky pizze 07:56Marián Leško: Toto je brutálny útok na našu ústavnosť 06:43Nie dva, ale desať rokov vojny na Ukrajine: na začiatku bol zlý odhad a zbabelý prezident 06:24Ráno z New Jersey: Slafkovský a Nemec začínali ako deti, pre ktoré chceli rodičia viac. Dnes proti sebe druhý raz nastúpia v NHLVčera 22:30Ružička? Ďalší Galchenyuk, akoby Coyotes nemali aj bez toho dosť problémov, pripomína arizonský novinárVčera 21:43Toto vystrihneme: Základy praktickej filozofie so Samom KováčikomVčera 19:31Graf dňa: Ruská ekonomika po dvoch rokoch vojny príliš nekrváca, ale zakladá si na budúce problémyVčera 19:14Newsfilter: Pellegrinimu chrabrosť zase vydržala pár dní Včera 18:19Tarabov nápad stavať priehrady kritizujú iné ministerstvá aj úrad vlády, NKÚ žiada stiahnuť celý materiálVčera 18:11Predsedal rozhodovaniam o udelení 12 nobeloviek: Som za možnosť odobrať cenu v prípade podvoduVčera 17:43Ružička po videu s bielym práškom v Arizone skončil. Drogy v NHL sú „tajomstvom, o ktorom každý vie“Včera 17:05Pellegrini sa chválil, ako zabrzdil Fica. Po utajenej zmene, ktorá môže dostať Gašpara ml. do SIS, stícholVčera 16:08V USA hovoria, že Rusi chcú umiestniť jadrové zbrane do vesmíru. Ako by mohli vyzerať a čo by mohli spôsobiťVčera 15:02Po pôrode takmer prišla o život. Keď videla, v akom stave je nemocnica, spustila zbierkuVčera 14:23Prieskum Ipsosu: Korčok dobieha Pellegriniho len pomaly, rozhodnúť môže účasť a HarabinVčera 14:18Vo vzduchu (už zasa) cítiť pušný prach (udalosti týždňa)Včera 14:07Firmy sa musia pripraviť na ESG reporty. Mnohé sa však tejto povinnosti môžu vyhnúťVčera 14:05To je Müller alebo Ursiny? pýtajú sa ho zákazníci. Keď Mário Oravský nesedí v taxíku, robí hudbu s kapelou Klady kľuduVčera 13:55MediaBrífing: Meta tvrdí, že u nás rozširuje fact-checking. Má to však háčikVčera 13:54Špeciálny vývoj bojov (729. deň): Posuny frontu, straty, západná pomoc, utečenci. Čo ukázali dva roky vojny (grafy)Včera 13:43Z Londýna sa vrátila do Humenného a založila NERV. Chcela som urobiť niečo pozitívne, hovorí Jana BercelováVčera 13:30Hodnota klubu presiahla miliardu, očakávajú rekordné príjmy. Messi priniesol futbalu v USA ekonomický rastVčera 13:23Danglár: AgresoriVčera 13:02Schyľuje sa k prvému veľkému nákupu v réžii Kaliňáka. V hre sú stovky vozidiel, záujem má StrnadVčera 12:46Poľská odborníčka na kvalitu potravín: Vstup do EÚ bol pre našich farmárov veľmi výhodnýVčera 12:24Mýtus o všelieku s názvom vitamín C: radšej sa sústreďte na to, aby váš tanier hral všetkými farbamiVčera 12:01Počúvajte ukrajinskú i ruskú Juliju: Putina treba poraziťVčera 11:59Ružové okuliare Západu znamenajú krviprelievanie a neskôr ešte niečo horšieVčera 11:13Európskej ekonomike sa nedarí, výhľad pre Slovensko je optimistickejší, ak to vláda nepokazíVčera 11:00Týždeň v práve Rada Procházku: Všetko sa stíha