Developeri v Bratislave

Výber nových priestorov ministerstva investícií bol podľa Veroniky Remišovej transparentný a rezort na tom ušetrí. Uviedla to v reakcii na Richarda Rašiho, ktorý kritizoval sťahovanie do budovy Tower 115, ktorá patrí pod J&T.

V Prahe sú byty skoro dvojnásobne drahšie ako v Bratislave, vraví výkonný riaditeľ Cresco Real Estate Ján Krnáč. „Priemerná cena za meter štvorcový tu je vyše 3500 eur, zatiaľ čo v Prahe prekročila hranicu 6000 eur.“ Varšava je, naopak, lacnejšia aj pre nižšiu DPH.

Kedysi boli na trhu aj dvojizbové novostavby, ktoré mali 60 metrov štvorcových, dnes také veľmi nenájdete, hovorí Ján Krnáč, výkonný riaditeľ Cresco Real Estate. „Načo by mal klient platiť za chodbu či inú neefektívnu plochu?“

Úrokové sadzby hypoték budú ešte mierne stúpať a zastabilizujú sa na úrovni okolo troch percent, vraví výkonný riaditeľ spoločnosti Cresco Real Estate Ján Krnáč. Ceny materiálov už podľa neho nebudú rásť tak prudko, ale ani neklesnú.

V Bratislave je žalostne málo území, na ktorých sa môžu stavať byty, tvrdí výkonný riaditeľ Cresco Real Estate Ján Krnáč. „Ak k tomu prirátate dlhý proces povoľovania, výsledkom je nedostatok bytov,“ vysvetľuje pomery na trhu.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Musíme rozmýšľať nad tým, ako chceme, aby Bratislava vyzerala, povedal v rozhovore architekt Peter Žalman. “Inak dovolíme to, čo sme dopustili pri Dunaji, to vežičkovo. To je ázijský štýl výstavby, ktorý nemá nič spoločné s nejakou reguláciou alebo nejakým rozumným rozvojom. Je to len otáčanie kapitálu, peňazí, kubíkov na jednom mieste,” vraví.

Bratislava vydala súhlasné stanovisko k prvej etape projektu Petržalka City. Primátor Matúš Vallo ohlásil, že oproti limitom v územnom pláne bude zástavba nižšia o 32 percent a občiansku vybavenosť budú stavať od prvej etapy.

Nová chystaná legislatíva má zabrániť šikanovaniu úradníkov a obštrukciám pri povoľovaní developerských projektov. Zmena sa dotkne napríklad medzi investormi neslávne známeho aktivistu Marcela Slávika a jeho občianskeho združenia či OZ Nufia. Tí využívajú taktiku naťahovania povoľovacích konaní, čím mnohé projekty paralyzujú alebo odradia.

Dodávky stavebných materiálov sa už podpisujú iba na objemy, cena je jasná až pri ich dodaní na stavby či do skladov, hovorí Rastislav Valovič, generálny riaditeľ spoločnosti Alto Real Estate. Vyvolané je to rastom cien po korone a spomalením logistických tokov.

Foto N - Vladimír Šimíček

V dĺžke stavebných konaní sme na tom horšie ako viaceré krajiny subsaharskej Afriky, obhajuje schválené stavebné zákony poslankyňa OľaNO Zita Pleštinská. Vybavovanie povolení sa zrýchli napríklad zlúčením územného a stavebného konania.

Developeri z YIT Slovakia chcú stavať byty na pozemkoch neďaleko Pečnianskeho lesa v Petržalke. Vyhlásili architektonickú súťaž na premenu územia, počítajú s vyše 500 novými bytmi.

Spoločnosť Penta Real Estate sa dohodla na predaji troch realitných projektov vrátane Sky Parku a Digital Parku. Kúpi ich Jozef Oravkin, bývalý spolumajiteľ Penty, ktorý zakladá vlastnú developerskú a investičnú firmu Alto Real Estate.

Developer Cresco Real Estate spustil dnes predaj prvých 165 bytov v najvyššej časti bratislavských Slnečníc. Zóna mesto sa rozrastie o päť rezidenčných výškových budov a tri nižšie obytné.

Penta Real Estate potvrdila, že kúpila od HB Reavis pozemky s rozlohou 85-tisíc štvorcových metrov na petržalskej strane Dunaja. Plánuje tam stavať byty a kancelárie, začať chce do troch rokov. Cenu transakcie developeri neuviedli.

Príchod utečencov z Ukrajiny cítiť aj na trhu s prenájmami v Bratislave, zhodujú sa na tom viaceré realitné kancelárie. „Prichádzajú úplne všetky typy dopytov – na drahšie aj lacné prenájmy,“ vraví riaditeľka Bond Reality Daniela Rážová.

Dopravu v bratislavskom downtowne navrhli neudržateľne, hovorí viceprimátorka Bratislavy Táňa Kratochvílová v rozhovore. Nástup Arrivy podľa nej zasa spôsobil, že pre mnohých sa spoľahlivým dopravným prostriedkom stalo auto.

Vedenie Bratislavy ešte vlani napísalo list vicepremiérke Remišovej, aby ju ubezpečilo, že eurofondy na električku naprieč Petržalkou neprepadnú. „Na tento list mesto oficiálnu odpoveď nedostalo,“ vraví viceprimátorka Táňa Kratochvílová, podľa ktorej nemala Remišová dobré informácie, keď hovorila o električke.

Viceprimátorka Bratislavy Táňa Kratochvílová je presvedčená, že výstavba električky cez Petržalku sa dá urýchliť a stihnú pôvodný termín dokončenia do konca roka 2023. Odklad by podľa nej nemali spôsobiť ani rastúce ceny stavebných materiálov.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Výstavbu prvej etapy developerského projektu Vydrica pod Bratislavským hradom majú spustiť začiatkom marca. Práce by sa mali skončiť v roku 2024, informovala o tom spoločnosť Vydrica Development.

Najväčší slovenský developer HB Reavis chce po kancelárskych a obchodných centrách stavať aj svoj prvý bytový komplex. Projekt s 200 bytmi bude stáť 45 miliónov eur a vznikne neďaleko nového centra s obchodmi, kanceláriami a autobusovou stanicou na bratislavských Nivách.

Mesto Bratislava plánuje postaviť bytovku s 85 nájomnými bytmi v ružinovskej Trnávke na rohu ulíc Terchovská, Galvaniho a Banšelova. Mestská firma Metro Bratislava zverejnila štúdiu dopadov na životné prostredie.

V bývalom priemyselnom areáli petržalského Matadoru vybuduje firma Acord za 10 miliónov eur komplex kancelárskych a obchodných priestorov. Pribudnú k novým bytovým vežiakom, ktoré tam postavili iní developeri.

Bratislavská firma Metro ovládaná magistrátom vyhlásila súťaž na 103 mestských nájomných bytov v Petržalke. Výstavbu na Muchovom námestí odhaduje na 8,85 milióna eur bez DPH.

Mesto Bratislava ponúka developerom ústretovosť pri schvaľovaní zmien územného plánu. Sľubuje si od toho zvýšenie počtu nájomných bytov. Investor by sa mal v zmluve zaviazať, že určitý podiel bytov prevedie mestu.

Účinnosť stavebného zákona by sa mohla odložiť z januára 2023 na koniec prvého polroka 2023, vraví jeho autor, vicepremiér Štefan Holý. Dôvodom je chýbajúci IT systém na stavebné konania. Zákon už schválila vláda a smeruje do parlamentu.

Povolenie na stavbu rodinného domu sa bude dať vybaviť za 6 týždňov, dnes je to bežne aj rok, vraví o stavebnom zákone vicepremiér Štefan Holý. Jeden príklad: ak sa dotknutá osoba nevyjadrí k projektu v termíne, berie sa to tak, že súhlasí.

Podpredseda vlády Štefan Holý (nominant Sme rodina). Foto – TASR

Plán na stovky nových nájomných bytov v Bratislave zahŕňa aj novostavby mesta v Petržalke na Muchovom námestí, v Ružinove na Terchovskej a napríklad aj prestavbu internátov v Záhorskej Bystrici. Ako prvý chcú v lete začať stavať projekt v Petržalke so 103 bytmi.

Bratislava chce stavať bytové domy na Muchovom námestí v Petržalke (vľavo) a aj na Terchovskej ulici v Ružinove (vpravo hore). Nové nájomné byty chce získať aj prestavbou internátov v Záhorskej Bystrici (vpravo dole). Vizualizácie – Magistrát hlavného mesta SR Bratislavy

V bratislavských Rusovciach plánuje niekoľko investorov rozsiahly developerský projekt za 60 miliónov eur. Počíta sa s výstavbou 18 polyfunkčných objektov a 91 rodinných domov.

Komisia pre kultúru, médiá a ochranu kultúrneho dedičstva pri mestskom zastupiteľstve v Bratislave vyzvala investora, aby hľadal riešenia, ktoré zachovajú budovu Istropolisu na Trnavskom mýte.

Bratislava chce do konca volebného obdobia rozpracovať projekty viac ako 1600 nájomných bytov. Mesto napríklad ráta so 150 nájomnými bytmi, ktoré chce získať od piatich súkromných developerov v šiestich bratislavských lokalitách.

Za stavebné zákony hlasovali všetci členovia vlády jednohlasne vrátane premiéra a ministrov OĽaNO, tvrdí vicepremiér Štefan Holý. Reaguje na poslanca OĽaNO Petra Kremského, ktorý zákony označil za chaotický nedorobok, ktorý si presadili oligarchovia.

Budove Istropolisu sme namiesto búrania mali nájsť nové využitie, vraví architekt Adam Gajdoš. „Národnú galériu máme v bývalých kasárňach, filharmóniu v bývalej sýpke a národné múzeum v bývalej hradnej ruine, všetko sú to výborné príklady povýšenia a adaptácie nevyhovujúcich objektov, a teda doklady našej kultúrnej vyspelosti.“

Stavebné zákony schválené vládou sú chaotický nedorobok, ktorý si presadili oligarchovia, tvrdí Peter Kremský (OĽaNO), ktorý je predsedom hospodárskeho výboru parlamentu. Vicepremiér Štefan Holý podľa neho porušil sľub, že si sporné body ešte prejdú.

Budovy, ktoré majú stavať na mieste dnešného Istropolisu, ešte nemajú územné rozhodnutie na stavebné povolenie a po zbúraní tam roky môže byť opustená plocha, varujú architekti. „Stačí sa ísť pozrieť na rumovisko PKO. Aj v tomto prípade tak Bratislava príde nenávratne nielen o cenné kultúrne a architektonické dedičstvo, ale aj o cenný priestor,“ vraví architekt Martin Zaiček.

SaS na stredajšom rokovaní vlády podporila stavebné zákony vicepremiéra Štefana Holého. Vraví, že zapracoval jej pripomienky a stále je priestor na zmeny. Holý upustil od idey elektronického systému, ktorý by za provízie spravoval súkromník.

Búraním Istropolisu prichádza Slovensko o ikonický architektonický komplex a súčasne o najväčšie kultúrno-spoločenské centrum v krajine, reaguje DOCOMOMO Slovensko, ktoré združuje mnohých architektov. „Správa o búraní Istropolisu je zlou správou nielen pre milovníkov modernej architektúry a kultúrnu obec, ale aj pre celú spoločnosť, ktorá s budovou stráca aj významnú časť vlastnej historickej pamäti.“

Video: Ako zvnútra vyzerá Istropolis, ktorý idú búrať.

Búranie bratislavského Istropolisu je aj zelený problém, radšej by sme mali predlžovať životnosť budov, hovoria architekti. „Predlžovanie života domov, ktoré môžu ešte desaťročia slúžiť, je predsa jedným z kľúčových a samozrejmých východísk z globálneho – a preto aj nášho – environmentálneho problému,“ vraví architekt Pavol Paňák.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Zákony o výstavbe a o územnom plánovaní, ktoré schválila vláda, sa zrejme nedajú zaviesť do praxe k 1. januáru 2023. Ešte ich musí schváliť parlament, potom treba nakúpiť a vybudovať informačný systém, čo môže zabrať ďalšie dva roky.

Bratislavský Istropolis na Trnavskom mýte zbúrajú. Developer Immocap, ktorý tu vybuduje projekt Nový Istropolis, už má k dispozícii právoplatné rozhodnutie o odstránení existujúceho objektu od bratislavskej mestskej časti Nové Mesto.

Jeden z najdesivejších zážitkov tejto jesene som mal v Bratislave na streche Stanice Nivy, píše Radoslav Augustín na blogu, v ktorom kritizuje výstavbu stále nových a „zbytočných nákupných centier“ v hlavnom meste. „Ulice niektorých miest sú živé, Bratislava šedá a prizabitá, dusí ju práve reťaz nákupných centier, ktoré uzatvárajú obchod do seba a zapĺňajú cesty autami.“

HB Reavis sa pokúšal presadiť okrem Londýna aj v Istanbule, podľa jeho šéfa Mariana Hermana však narazili. „Chodili sme tam okolo zaujímavých projektov, ale informácie z tendrov unikli alebo boli zrušené a budovy neskôr predané priamo,“ povedal. Západná Európa má podľa neho s transparentnosťou výhodu.

Najväčší slovenský developer HB Reavis chce v najbližších rokoch stavať najmä v Londýne a v Nemecku. V britskej metropole vidí potenciál aj po brexite a marže sú podobné tým v strednej Európe. „Len nám doslova dva roky trvalo usadiť sa na tom trhu dostatočne, aby sa s nami tí hráči bavili,“ hovorí v rozhovore šéf skupiny Marian Herman.

Marian Herman. Foto N - Vladimír Šimíček

Bratislavský administratívny projekt The Mill získal stavebné povolenie, spoločnosť Immocap začína jeho stavbu na novovznikajúcom mestskom bulvári Mlynské Nivy. Ideovo je projekt odkazom na starú priemyselnú zónu, v blízkosti stála voľakedy povrazáreň a parný mlyn.

Vizualizácia - Immocap

Primátor Trnavy Peter Bročka považuje aktuálny poplatok bratislavskej cykloveže za veľmi drahý. Po štyroch hodinách zadarmo zaplatia cyklisti za každú začatú hodinu euro. V Trnave sa pritom platí za začatých 24 hodín 10 centov.

Primátor Bratislavy požiadal developera, ktorý dnes otvoril novú autobusovú stanicu, aby zmenil poplatok za úschovu bicyklov v novej cykloveži. Momentálne si cyklisti môžu odložiť bicykel počas štyroch hodín zadarmo, následne za každú začatú hodinu zaplatia euro. Podľa Valla je takáto cena „nereálna“.

Cykloveža pri novej autobusovej stanici Nivy. Foto - TASR

Pozrite sa dovnútra novej autobusovej stanice Nivy, ktorú otvárajú vo štvrtok. Nástupiská sú v podzemí. Všetky obchody nového nákupného centra ešte nie sú hotové.

Nová bratislavská autobusova stanica Nivy od HB Reavis Foto N - Tomáš Benedikovič

Incheba vyčíslila náklady na svoj projekt národného kongresového centra na 30 miliónov eur. Porovnáva ich so 60 miliónmi, ktoré chcela vyčleniť bývalá vláda Petra Pellegriniho.

Najčastejšie nachádzame delostrelecké míny, letecké bomby likvidujeme niekoľkokrát ročne, vraví vedúci policajných pyrotechnikov Juraj Kadecký. „Developeri sa začínajú učiť zo zahraničia, že v inkriminovaných lokalitách, ako je napríklad Apollka, treba urobiť pyrotechnický prieskum.“

Developerský projekt Vydrica pod Bratislavským hradom už má právoplatné stavebné povolenie pre prvú etapu. Stavať chce začať tento rok, dokončenie etapy očakáva počas roka 2024.

Najčítanejšie teraz

Vývoj bojov (165. deň): Na bojisku sa prekvapujúco objavili trosky americkej protiradarovej strely, ruské radary miznú rýchlejšieV piatok Rusi zničili vojenskú administratívnu budovu v Mykolajive. Foto - APManžel bol veľvyslanec v USA a ja som doma chľastala. Dnes už viem, že sa viac nenapijem, vraví Martina VondrováMoji rodičia boli alkoholici, hovorí Martina Vondrová. Foto – Deník N/Ludvík HradilekPríbehy o Kuffovcoch: Gregor ma škrtil, Filip držal za nohy a Štefan ma udieral do slabín (reportáž)Bitka od synov Štefana Kuffu na záberoch zverejnených Aktualitami, pozemky pri Kežmarku a poslanci Filip a Štefan Kuffovci. Foto – Andrej Bán, TASR, FB Filipa Kuffu a AktualityTaiwanský diplomat: Na čínsku inváziu sme pripravení, jej následky by však boli horšie ako vojna na UkrajineŠéf tchajpejského reprezentačného úradu na Slovensku David Nan-yang Lee. Foto N - Mirek TódaSociológ Slosiarik: Pád vlády by mohol byť pre koaličné strany samovraždou, potenciál Smeru je nad 25 percentami (+ video)Martin Slosiarik. Foto N - Tomáš BenedikovičEuroligy: Sme zúfalí, dáme tam Ronalda. Najbolestivejšia pre United bola povedomosť tej situácieErik ten Hag vie, že to nebude mať jednoduché. Foto - TASR/APVďaka energetickej kríze im vzrástli tržby o tisíc percent za pol roka. Slovenský startup šetrí ľuďom elektrinuVladimír Miškovský - jeden z piatich zakladateľov Fuergy. Foto N - Tomáš BenedikovičNaď: Sulík nám navrhoval predčasné voľby s tým, že sa oplatia (+video)Foto N - Tomáš BenedikovičNewsfilter: Od petície je k predčasným voľbám ešte veľmi ďalekoPetičné hárky s referendom za predčasné voľby, ktoré v roku 2021 podpísali státisíce ľudí. Foto N - Vladimír ŠimíčekAko Uber rozbíjal taxikárske mafie a aj tak sa nestal kladným hrdinomIlustračné foto - TASR/APAká je politická zodpovednosť premiéra HegeraFoto N - Tomáš BenedikovičNenávisť v F1: Pretekár aj riaditeľ sa báli o život, Verstappenovi fanúšikovia pálili Hamiltonov merch a obťažovali ženyFanúšikovia Maxa Verstappena počas VC Rakúska. Foto - TASR/AP, Matthias SchraderArpád Soltész: Štrnásťročný človek môže ísť do väzenia a my mu neveríme, že si poradí s románom?Arpád Soltész. Foto N - Vladimír ŠimíčekHrozí Ukrajine jadrová katastrofa? Rusi využívajú okupovanú Zaporižžskú elektráreň ako svoju základňuRuský vojak pred Zaporižžskou jadrovou elektrárňou. Foto - TASR/APZačínajúca podnikateľka vybudovala úspešný salaš s 300 ovcami. Štát jej za malú chybu zobral dotácie a naparil pokutuEliška Štechankovičová Gieciová s rodinou. Foto - Eliška Štechankovičová Gieciová

Nové na Dennikn.sk

08:49List predplatiteľom: Ako sa darilo Denníku N v prvom polroku a čo máme nové 08:33Putin chce americkú hráčku vymeniť za predlohu „obchodníka so smrťou“, ktorého si zahral Nicolas Cage 08:28Haaland a Núñez ukazujú, prečo stále potrebujeme klasické deviatky (+ prehľad prestupov za posledný týždeň) 06:51Ekonomický newsfilter: Sólo akcia SaS s návrhom ústavného dôchodkového zákona hovorí veľa o stave koaličných vzťahovVčera 21:26Začínajúca podnikateľka vybudovala úspešný salaš s 300 ovcami. Štát jej za malú chybu zobral dotácie a naparil pokutuVčera 20:24Hrozí Ukrajine jadrová katastrofa? Rusi využívajú okupovanú Zaporižžskú elektráreň ako svoju základňuVčera 19:58Newsfilter: Od petície je k predčasným voľbám ešte veľmi ďalekoVčera 18:20Dôležití ľudia na Slovensku stále nerozumejú hrám a démonizujú ich, hovorí veterán vývoja hier FerkoVčera 17:41Úspešná rodina Ambrovicsovcov si na svoje pečivo Minit ide postaviť ďalšiu veľkú fabrikuVčera 17:08Sociológ Slosiarik: Pád vlády by mohol byť pre koaličné strany samovraždou, potenciál Smeru je nad 25 percentami (+ video)Včera 17:01SaS dala do parlamentu ústavný zákon o dôchodkoch, Krajniak za tým vidí politické hry Včera 16:44Žilinka nezakročí proti kotlebovcom, ĽSNS už podľa neho nemá výtlak a neohrozuje demokraciuVčera 15:54Aká je politická zodpovednosť premiéra HegeraVčera 15:40Mám strach, mama, kde si? Kniha o drsnom detstve v Glasgowe za éry premiérky ThatcherovejVčera 15:05Kardinál Tomko zasiahol do svetových dejínVčera 14:54Taiwanský diplomat: Na čínsku inváziu sme pripravení, jej následky by však boli horšie ako vojna na UkrajineVčera 13:44Američania schválili najväčší zákon na boj s klimatickou zmenou. Môžem sa pozrieť deťom do očí, povedal senátorVčera 13:31Vývoj bojov (165. deň): Na bojisku sa prekvapujúco objavili trosky americkej protiradarovej strely, ruské radary miznú rýchlejšieVčera 12:41Nenávisť v F1: Pretekár aj riaditeľ sa báli o život, Verstappenovi fanúšikovia pálili Hamiltonov merch a obťažovali ženyVčera 12:22Ako Uber rozbíjal taxikárske mafie a aj tak sa nestal kladným hrdinomVčera 11:38Danglár: Od nás to nepočuliVčera 10:43Príbehy o Kuffovcoch: Gregor ma škrtil, Filip držal za nohy a Štefan ma udieral do slabín (reportáž)Včera 09:39Euroligy: Sme zúfalí, dáme tam Ronalda. Najbolestivejšia pre United bola povedomosť tej situácieVčera 09:00Aj bez Slafkovského a Mešára máme tri útočné komandá, hovorí tréner Feneš pred MS do 20 rokovVčera 06:58Ekonomický newsfilter: Moody’s zhoršila Slovensku ratingový výhľad na negatívny00.00 13:59Manžel bol veľvyslanec v USA a ja som doma chľastala. Dnes už viem, že sa viac nenapijem, vraví Martina Vondrová00.00 12:32Naď: Sulík nám navrhoval predčasné voľby s tým, že sa oplatia (+video)00.00 14:36Český týždeň: Minister financií má človeka, ktorý kontroluje, či sa vo vládnych návrhoch nepíše o gendri00.00 13:14Desaťročný problém vyriešila umelá inteligencia za pár minút. Databáza tvarov proteínov urýchli pokrok ľudstva00.00 12:25K poslednému eko-statusu prezidentky