Slovenské stíhačky

Poslankyňa Romana Tabák vystupuje z klubu Sme rodina, lebo sa nevie stotožniť s názorom klubu k spôsobu darovania migov na Ukrajinu. Podľa Tabák išlo o „klamlivý a nelegitímny spôsob“ a ako nečlenka nevedela ovplyvniť stanovisko strany.

Darovanie stíhačiek MiG-29 Ukrajine bez schválenia parlamentu nie je problém, pretože na to existuje 20-ročný precedens, povedala exministerka Mária Kolíková (SaS) v relácii TA3 V politike. Národná rada nerozhodovala ani o zmluvách na nákup amerických stíhačiek F-16 či vrtuľníkov za predchádzajúcich vlád, povedala.

Vláda podľa Tomáša Valáška (PS) mala poslať stíhačky MiG-29 na Ukrajinu už dávnejšie a diskrétne. „To, že to urobila neskoro, tak znáša zodpovednosť vrátane toho, že právny element nie je úplne istý.“ Odpoveď na to podľa neho môže dať Ústavný súd. György Gyimesi (OĽaNO) zasa považuje 900 miliónov eur, ktoré Slovensko za migy dostane, za „judášsky groš“.

Eduard Heger prijal ponuku Volodymyra Zelenského na návštevu Ukrajiny. Slovenský premiér telefonoval s ukrajinským prezidentom, aby ho informoval o rozhodnutí vlády poslať Ukrajine migy. Zelenskyj rozhodnutie ocenil a poďakoval sa za „významnú pomoc v posilnení obranyschopnosti Ukrajiny“.

Progresívne Slovensko uviedlo, že rozhodnutie odovzdať migy Ukrajine je v bezpečnostnom záujme Slovenska. „Migy konečne môžu splniť jednu poslednú, pre bezpečnosť Slovenska veľmi dôležitú úlohu. Ruské sily chceme udržať čo najďalej od našich hraníc a vyslaním stíhačiek neoslabujeme ani našu obranyschopnosť,“ povedal líder strany Michal Šimečka.

Prezidentka rešpektuje rozhodnutie poverenej vlády poslať migy na Ukrajinu. Spôsob prevodu – medzivládnou dohodou – považuje za dostatočný, no vhodnejšie by podľa nej bolo aj uznesenie parlamentu.

Mikuláš Dzurinda privítal rozhodnutie vlády poslať Ukrajine migy. V otázke, či odvolaný kabinet mohol o takejto zásadnej otázke rozhodnúť, má expremiér jasno, keďže súhlasí s myšlienkou „morálka je nad právo“.

Smer sa chce v prípade darovania stíhačiek na Ukrajinu obrátiť na generálnu prokuratúru. Poverená vláda aj prezidentka Čaputová podľa opozičnej strany spáchali trestný čin zneužívania právomoci verejného činiteľa.

Hlas nesúhlasí s rozhodnutím poslať Ukrajine migy. Vláda na to podľa strany nemala žiadnu právomoc a za svoj krok nesie plnú zodpovednosť.

Prvé objednané stíhačky F-16 z USA by na Slovensku mohli byť v prvej polovici roku 2024, uviedol minister Naď s tým, že má ísť o štyri kusy.

Slovenské a poľské stíhačky budú na Ukrajine zničené, reagoval hovorca Kremľa Dmitrij Peskov a odkázal, že priebeh vojny to neovplyvní. Dodávky sú podľa neho len ďalším dôkazom o rastúcom zapojení členských štátov NATO do konfliktu.

SaS víta rozhodnutie vlády poslať nepoužívané slovenské stíhačky na Ukrajinu. „Migy oveľa lepšie poslúžia Ukrajincom. Pri ochrane vzdušného priestoru s nimi už nepočítame, a ak by nebola vojna na Ukrajine, platili by sme za ich likvidáciu,“ uviedol predseda brannobezpečnostného výboru Juraj Krúpa.

Minister obrany Naď hovorí, že nevidí dôvod zverejniť právnu analýzu ministerstva obrany, na základe ktorej sa rozhodli pre formu medzivládnej dohody medzi slovenskou vládou a ukrajinskou.

Danglár: Krajina migov

Premiér Eduard Heger tvrdí, že na rokovaní vlády schválili ministri darovanie migov jednohlasne, za teda hlasovali aj ministri OĽaNO, hoci líder hnutia Igor Matovič naznačoval, že budú proti, lebo stíhačky sa v súlade s ústavou nedajú na Ukrajinu darovať.

Ukrajinskí technici si už podľa informácií Denníka N boli slovenské migy pozrieť na letisku Sliač, aby zistili, v akom sú stave a aké úpravy k nim budú potrebné. Samotné lietadlá sú podľa Naďa stále na Slovensku.

Stíhačky Mig-29 sú stále na Slovensku, o tom, kedy ich odovzdávame na Ukrajinu, nechcel minister obrany Naď informovať dopredu. Pripustil, že hlavná ponuka, ktorá by mala byť náhradou za migy, je z USA. O akú vojenskú techniku ide, však nechcel špecifikovať, lebo americká strana ešte na zverejnenie nedala súhlas.

Minister Naď aj premiér Heger obhajujú odoslanie migov na Ukrajinu troma argumentmi. Hlavným z nich je ten, že Slovensko už tieto lietadlá nepotrebuje. „Tento systém je pre nás nepoužiteľný,“ zopakoval aj v piatok Heger.

Vláda schválila medzinárodnú dohodu, ktorou daruje slovenské stíhačky Mig-29 na Ukrajinu. „Rozhodli sme ústavne čistou formou,“ povedal poverený premiér Heger. Prezidentka Zuzana Čaputová je podľa neho o všetkom informovaná.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Naživo: Premiér Heger a minister Naď o odoslaní migov na Ukrajinu

Prinášame aktualizované odpovede na otázky o možnom presune stíhačiek MiG-29 na Ukrajinu. Presun stíhačiek MiG-29 na Ukrajinu sprevádza množstvo nových informácií, ktoré v posledných dňoch prešli vývojom. Vysvetľujeme napríklad, ako sa z 11 stíhačiek stalo 13, či kde zobral Naď sumu 900 miliónov eur za migy.

Darovanie stíhačiek MiG-29 Ukrajine – aktuálny stav:

  • vláda o ich poslaní zatiaľ nerozhodla, prebiehajú ešte medzinárodné rokovania
  • premiér Heger však hovorí, že v celej vláde je konsenzus, aby to Slovensko urobilo
  • podľa ministra Naďa by rozhodnutie mohlo padnúť aj budúci týždeň
  • v prípade poslania by Slovensko malo dostať kompenzáciu v hodnote 900 miliónov eur – asi 200 miliónov z Európskeho mierového nástroja a modernú americkú techniku za 700 miliónov dolárov
  • niektoré zo stíhačiek by išli na Ukrajinu len rozobraté na náhradné diely
  • zatiaľ nezverejnili právnu analýzu, ktorá má potvrdiť, že poverená vláda má kompetencie na takýto krok
  • Heger tvrdí, že našli spôsob, ktorý nebude žiadať zmeny ústavy
  • prieskum: s poslaním migov na Ukrajinu súhlasí len 26 % obyvateľov Slovenska

Danglár: Závisť na vrakovisku

Shooty: Spoločne za Rusko

S poslaním stíhačiek MiG-29 na Ukrajinu súhlasí len 26 percent obyvateľov Slovenska, ukázal prieskum agentúry Ipsos pre Denník N. Za takúto vojenskú pomoc sú predovšetkým voliči Progresívneho Slovenska, Demokratov a SaS.

Premiér Eduard Heger hovorí, že v celej vláde je konsenzus, aby Slovensko poskytlo stíhačky Ukrajine. „Dokončíme medzinárodné rokovania a rozhodne o tom vláda,“ povedal premiér a uistil, že odovzdanie migov bude v súlade s ústavou.

Minister spravodlivosti Viliam Karas po rokovaní vlády povedal, že našli „právnu cestu“, akou by mohla vláda odobriť poskytnutie stíhačiek Mig-29. Bližšie to špecifikovať nechcel.

Ani vicepremiérka Veronika Remišová ešte nevidela právnu analýzu, ktorá dávala poverenej vláde kompetencie na rozhodnutie o poskytnutí migov na Ukrajinu. Premiér Heger podľa nej musí nájsť spôsob, aby odoslanie stíhačiek bolo v súlade s ústavou.

Minister práce Milan Krajniak podporuje, aby za podmienok, ktoré doteraz priblížil minister obrany Naď, Slovensko poslalo migy na Ukrajinu. Na otázku, či je po právnej stránke možné, aby poverená vláda o takejto situácii rozhodla, Krajniak odpovedal, že ešte čaká na ďalšie podklady od ministerstva obrany.

Naživo: Minister obrany Naď po rokovaní vlády.

Členovia výboru pre obranu a bezpečnosť vzali na vedomie informácie o možností poskytnúť Ukrajine stíhačky Mig-29. Za lietadlá a náhradné diely v hodnote približne 400 miliónov by sme dostali viac než polovicu z Európskeho mierového nástroja. K tomu máme ponuku na americkú techniku za 700 miliónov dolárov.

Petr Pavel povedal, že rozhodnutie, či Slovensko posunie svoje migy na Ukrajinu, je na slovenských poslancoch. „Je pekné niekomu radiť, že má darovať, čo mi nepatrí. No zaznamenal som vôľu Slovenska migy darovať. Bol by to obdivuhodný krok, ktorý by Ukrajine pomohol,“ povedal český prezident.

Hlas za súčasnej situácie nepodporí darovanie migov-29 na Ukrajinu. Podpredsedníčka strany Denisa Saková hovorí o viacerých podmienkach, ktoré pri tejto otázke majú. Nejde len o to, že Slovensko by malo postupovať spolu s inými krajinami, ale kľúčovou podmienkou podľa Sakovej je aj to, aby pomoc Ukrajine bola v súlade s právnym poriadkom Slovenska.

O poslaní migov-29 na Ukrajinu bude hlasovať parlament v uznesení, ktorým legitimizuje vládu, aby o tom rozhodla, povedal premiér Eduard Heger (Demokrati). „Prijme sa uznesenie v parlamente a na základe toho vláda rozhodne a pošle migy na Ukrajinu,“ uviedol.

Pellegrini spochybňuje slová ministra obrany Naďa o tom, že Ukrajine dodali migy už štyri krajiny. „Nepovedal ktoré. Tak môže povedať, aj že desať.“

SaS víta, že vláda navrhne parlamentu uznesenie v súvislosti s poskytovaním migov Ukrajine. V TA3 to povedal poslanec SaS Juraj Krúpa. Hlas vyčíta vláde, ako o migoch komunikuje; podľa poslanca Petra Kmeca tak tému politizuje.

Minister obrany Jaroslav Naď si myslí, že je v kompetencii poverenej vlády rozhodnúť o poskytnutí migov Ukrajine. V diskusii na TA3 vravel, že niektorí ministri sú však toho názoru, že by to mal odobriť parlament.

Prvé zakúpené americké stíhačky by mohli prísť na Slovensko v prvom kvartáli budúceho roka, povedal minister obrany Jaroslav Naď. Dovtedy bude vzdušný priestor Slovenska strážiť Česko a Poľsko a od leta aj Maďarsko.

Peter Pellegrini a priori neodmieta poskytnutie migov Ukrajine, no zopakoval, že Slovensko má podľa neho koordinovať postup so svojimi spojencami z NATO a EÚ a musí to byť v súlade s ústavou a so zákonmi.

Ukrajinci by mohli slovenské stíhačky MiG-29 využívať na zostreľovanie rakiet, ktorými Rusko bombarduje ich územie. Ukrajinci testujú migy aj na odpaľovanie amerických protiradarových striel. Ukrajina má mierne výkonnejšie stíhačky ako Slovensko, zacvičenie na naše stroje by jej pilotom nemalo trvať dlho.

Hlas kritizuje, že nebola mimoriadna schôdza o migoch. Poslanec Hlasu Erik Tomáš povedal, že mala byť aj napriek tomu, že minister obrany Jaroslav Naď je v Bruseli. „Je evidentné, že schôdzu zastavilo torzo bývalej vládnej koalície,“ vyhlásil.

Smer ide iniciovať mimoriadnu parlamentnú schôdzu, aby boli predčasné voľby 24. júna. Robert Fico to uviedol v reakcii na zmarenú schôdzu o migoch. Fico na zmenu termínu volieb potrebuje 90 hlasov. Od koho ich získa, nehovoril.

SaS je naklonená tomu, aby Slovensko poskytlo Ukrajine migy, mimoriadnu parlamentú schôdzu odmietli, lebo išlo o „jatky Smeru“. Poslanec Juraj Krúpa z klubu SaS k tomu hovorí, že „stíhačky nebudú nasadené nad územím Ruska, ale na ochranu vzdušného priestoru Ukrajiny“.

Michal Šipoš z OĽaNO hovorí, že za mimoriadnu parlamentnú schôdzu o migoch neboli, lebo nechcú hrať hru Roberta Fica. Tvrdí, že keď bude aktuálna otázka, či migy pôjdu na Ukrajinu, bude o tom rokovať parlament.

Boris Kollár tvrdí, že v prípade poskytnutia migov bude možno potrebné zmeniť zákon. V pléne parlamentu hovoril, že ak to bude potrebné, sú pripravení zmenu spraviť. V tejto súvislosti spomínal, že ak by sa ukázalo, že nemajú ako dočasne poverení výkonom funkcie právo nakladať s majetkom štátu, tak môžu byť členovia vlády trestne stíhaní.

Mimoriadnu parlamentnú schôdzu o stíhačkách MiG-29, ktorú inicioval Smer, neotvorili; za schválenie programu hlasovalo iba 48 poslancov. Predseda parlamentu Boris Kollár na začiatku žiadal poslancov, nech počkajú na návrat ministra obrany Jaroslava Naďa z rokovaní v Bruseli, ktoré mal dlhodobo plánované. Proti tomu sa ozval Robert Fico.

Naživo: Smer zvolal mimoriadnu schôdzu parlamentu k odovzdaniu stíhačiek MiG-29 Ukrajine

OĽaNO a Sme rodina chcú vyhovieť požiadavke Jaroslava Naďa, aby sa mimoriadna parlamentná schôdza o migoch, ktorú iniciuje Smer, odsunula, až keď sa minister obrany vráti z dlhodobo plánovaných rokovaní v Bruseli.

Jedenásť slovenských stíhačiek MiG-29 je už viac ako tri mesiace v hangároch, sú prikryté plachtou. Minimálne dva až tri stroje sú podľa zdrojov Denníka N z prostredia ministerstva obrany naďalej schopné letu a zvyšné kusy by boli schopné letu po menšom či väčšom servise. Pripravili sme odpovede na 15 najdôležitejších otázok o možnosti darovania migov Ukrajine.

MiG-29 slovenskej armády. Foto - Ozbrojené sily SR

Strana Hlas vyzýva premiéra Hegera, aby opustil „politiku vojnového dobrodružstva“. Heger sa podľa Hlasu snaží prekryť zlyhania v domácej politike písaním dejín v zahraničí. Peter Pellegrini dodal, že Hegerova politika nerešpektovania dialógu s NATO posúva Slovensko bližšie k vojnovému konfliktu.

Najčítanejšie teraz

Nové na Dennikn.sk

10:07Nevie oddeľovať prácu a hobby, tak je špičkový vedec aj muzikant 10:00Školský týždeň: Zvyšovanie počtu hodín telesnej výchovy nie je dostatočne podložené 09:34O holokauste písala v čase, keď sa reflexia v Európe ešte len začínala, hovorí jazykovedkyňa o rómskej intelektuálke Elene Lackovej 09:09Je správne podať zdravému človeku smrtiaci liek? Hlasujme 07:04Ráno s NHL: Zlatá éra či slabí brankári? Toľko gólov naposledy padalo, keď bol Cíger najproduktívnejším Slovákom 06:33Ekonomický newsfilter: Odtrhnuté ceny potravín robia zle aj ekonomike, ale politici by ich mali nechať takVčera 20:27Newsfilter: Matovičovci sú v parlamente už len hlučnou menšinouVčera 19:39OĽaNO po výhrade správcov navrhlo, aby pre rýchly výber úspor z II. piliera neplatili garancieVčera 19:39Školské dvory pre všetkých: bratislavské Staré Mesto minulý týždeň urobilo to čo Rača pred 14 rokmiVčera 19:35Graf dňa: NBS mierne zvýšila prognózu inflácie v tomto roku, môžu za to potravinyVčera 19:18EÚ tvrdšie zasiahne proti hotovostným platbám, SaS chce pravidlá zmierňovaťVčera 18:55Rusi, ktorí nepodporili vojnu, by mali súťažiť, vraví olympijský výbor. Odborníčka OSN by povolila aj ruských vojakovVčera 18:41Penta vydáva bezplatné noviny: miliónový náklad, skrytá reklama plus podpora PellegrinihoVčera 18:30Bitky a volebné podvody, ale aj nové školy a vyčistené osady. Rómskych starostov pribúdaVčera 18:00Čo mohlo byť a nie je v piatej sérii Drive to SurviveVčera 17:43Drastický prípad 12-ročnej Maše, ktorá nakreslila protivojnový obrázok. Skončila v detskom domove a otca odsúdili na dva rokyVčera 17:21V Komárne obnovia štadión za maďarské štátne peniaze, stavať bude firma blízka Orbánovmu oligarchoviVčera 17:18Britov vedie hinduista, Škótov moslim. Našim voličom je to jedno, hovorí odborníčkaVčera 17:10Shooty: PrioritaVčera 15:47Dievčatá obvinili spolužiaka z obťažovania, ten ostal v izolácii. Ako si elitná škola nevedela poradiť so sexizmomVčera 14:57Vlajky podpory aj protestné odchody. Ako to vyzeralo v parlamente počas prejavu ukrajinskej političkyVčera 14:23Pálenky a víno zdraželi spomedzi potravín a nápojov výrazne najmenej. Je za tým aj covidVčera 14:21Vývoj bojov (398. deň): Ruské letectvo ničí Avdijivku. Našlo spôsob, ako pomôcť pozemným jednotkámVčera 13:11Klusova blamáž ukazuje na hlbší problém slovenskej politikyVčera 12:22Imunologička Hadvabová: Nebojte sa dať dieťaťu orechy aj jahody, pre vývin imunity je kľúčové správne načasovanieVčera 12:19Lekárka Penesová: Údeniny sú karcinogén ako cigareta či azbest, no reťazce im zastropovali cenyVčera 11:02Jaroslav Spišiak vstupuje do PS: Robil som niečo dobre, ak si práve Fico myslí, že som nepriateľVčera 10:54Je ťažké zložiť obraz sveta. Umelec Ladislav Čarný si na pomoc berie prírodu, náboženstvo i dejiny umeniaVčera 10:42Philipp Lahm: Messi si až v PSG mrzuto uvedomil, aké krásne boli roky s GuardiolomVčera 10:01Republika aj Smer hovoria o možnom falšovaní predčasných volieb, dôkazy nemajú. Je to nebezpečné, varuje expert