Smer a SNS sú v rozpakoch, keď majú vysvetliť, prečo kúpili americké stíhačky F-16. Dvojmiliardový nákup obhajujú čoraz kreatívnejšie. Robert Fico radšej odbočí od témy a povie, že on stiahol vojakov z Iraku. Tomáš Taraba to označí za dobrý biznis, pretože Slovensko by teraz mohlo lietadlá so ziskom predať.
V USA predstavili prvú stíhačku F-16 Block 70 so slovenským znakom, jej zalietavanie sa očakáva v priebehu novembra. Prvé dva zo štrnástich objednaných strojov budú slúžiť na výcvik, na Slovensko začnú prichádzať od druhého kvartálu budúceho roka.
Nemecko oddnes stráži slovenský vzdušný priestor spolu s Českom, Poľskom a Maďarskom. Až do 22. decembra budú Nemci vykonávať ochranné lety a dve stíhačky Eurofighter budú trvalo v pohotovosti. Vzdušnú pomoc nám Nemci ponúkli ako náhradu za stiahnutie systémov Patriot.
Slovenský vzdušný priestor bude spolu s Poľskom a Českom chrániť aj Maďarsko. Minister obrany Martin Sklenár podpísal deklaráciu so zástupcami krajín V4.
Bývalý minister obrany Jaroslav Naď zverejnil sľubovanú právnu analýzu k darovaniu migov Ukrajine. Na Facebooku píše, že ide o podklady vypracované odborníkmi z ministerstva a rovnaké stanovisko mali aj právnici z úradu vlády a kancelárie prezidentky.
Končiaci minister obrany Jaroslav Naď je ochotný zverejniť právnu analýzu k darovaniu stíhačiek MiG-29 Ukrajine, ktorá podľa neho dokáže, že nedošlo k porušeniu ústavy. Podpredseda Hlasu Erik Tomáš mu v diskusii na TA3 vyčítal, že darovanie stíhačiek bolo v rozpore s ústavou, pretože od decembra 2022 nemala plné kompetencie, keďže jej parlament vyslovil nedôveru.
Do ochrany slovenského vzdušného priestoru by sa čoskoro malo pripojiť Maďarsko, rezort obrany očakáva podpis dohody v najbližších týždňoch. Ministri obrany krajín V4 budú o tejto spolupráci hovoriť na júnovom stretnutí.
Všetkých 13 slovenských stíhačiek MiG-29 je už na Ukrajine, potvrdilo ministerstvo obrany. Po tom, čo s prvými štyrmi stíhačkami v marci odleteli ukrajinskí piloti, ďalších deväť kusov previezli po zemi.
Nechápem, prečo je pomoc Slovenska taká nedocenená, hovorí ukrajinský analytik Mykola Bjeljeskov. Pripomína, že S-300 bola dlho najsofistikovanejším systémom protivzdušnej obrany na Ukrajine. Migy zase kupujú čas pred rozhodnutím o dodávkach lietadiel F-16. „Vašu pomoc si vážime a dobre si ju pamätáme,“ vraví Bjeljeskov.
Na Súmračnej nedbali na záujmy armády, ale firmy Willing, píše v Newsfiltri Roman Pataj po rozhovore generála Ľubomíra Svobodu pre Denník N. Opísal v ňom, ako Rusi porušovali zmluvu k migom a Smer nechal padnúť stíhacie letectvo na dno. „To, čo opísal, je vizitka vlád Smeru, ktoré sa len prizerali zhumpľovaniu vojenského letectva a ešte umožnili firme patriacej Ficovmu priateľovi dobre na tom zarobiť.“
Poslankyňa Romana Tabák vystupuje z klubu Sme rodina, lebo sa nevie stotožniť s názorom klubu k spôsobu darovania migov na Ukrajinu. Podľa Tabák išlo o „klamlivý a nelegitímny spôsob“ a ako nečlenka nevedela ovplyvniť stanovisko strany.
Darovanie stíhačiek MiG-29 Ukrajine bez schválenia parlamentu nie je problém, pretože na to existuje 20-ročný precedens, povedala exministerka Mária Kolíková (SaS) v relácii TA3 V politike. Národná rada nerozhodovala ani o zmluvách na nákup amerických stíhačiek F-16 či vrtuľníkov za predchádzajúcich vlád, povedala.
Vláda podľa Tomáša Valáška (PS) mala poslať stíhačky MiG-29 na Ukrajinu už dávnejšie a diskrétne. „To, že to urobila neskoro, tak znáša zodpovednosť vrátane toho, že právny element nie je úplne istý.“ Odpoveď na to podľa neho môže dať Ústavný súd. György Gyimesi (OĽaNO) zasa považuje 900 miliónov eur, ktoré Slovensko za migy dostane, za „judášsky groš“.
Eduard Heger prijal ponuku Volodymyra Zelenského na návštevu Ukrajiny. Slovenský premiér telefonoval s ukrajinským prezidentom, aby ho informoval o rozhodnutí vlády poslať Ukrajine migy. Zelenskyj rozhodnutie ocenil a poďakoval sa za „významnú pomoc v posilnení obranyschopnosti Ukrajiny“.
Progresívne Slovensko uviedlo, že rozhodnutie odovzdať migy Ukrajine je v bezpečnostnom záujme Slovenska. „Migy konečne môžu splniť jednu poslednú, pre bezpečnosť Slovenska veľmi dôležitú úlohu. Ruské sily chceme udržať čo najďalej od našich hraníc a vyslaním stíhačiek neoslabujeme ani našu obranyschopnosť,“ povedal líder strany Michal Šimečka.
Prezidentka rešpektuje rozhodnutie poverenej vlády poslať migy na Ukrajinu. Spôsob prevodu – medzivládnou dohodou – považuje za dostatočný, no vhodnejšie by podľa nej bolo aj uznesenie parlamentu.
Mikuláš Dzurinda privítal rozhodnutie vlády poslať Ukrajine migy. V otázke, či odvolaný kabinet mohol o takejto zásadnej otázke rozhodnúť, má expremiér jasno, keďže súhlasí s myšlienkou „morálka je nad právo“.
Smer sa chce v prípade darovania stíhačiek na Ukrajinu obrátiť na generálnu prokuratúru. Poverená vláda aj prezidentka Čaputová podľa opozičnej strany spáchali trestný čin zneužívania právomoci verejného činiteľa.
Hlas nesúhlasí s rozhodnutím poslať Ukrajine migy. Vláda na to podľa strany nemala žiadnu právomoc a za svoj krok nesie plnú zodpovednosť.
Prvé objednané stíhačky F-16 z USA by na Slovensku mohli byť v prvej polovici roku 2024, uviedol minister Naď s tým, že má ísť o štyri kusy.
Slovenské a poľské stíhačky budú na Ukrajine zničené, reagoval hovorca Kremľa Dmitrij Peskov a odkázal, že priebeh vojny to neovplyvní. Dodávky sú podľa neho len ďalším dôkazom o rastúcom zapojení členských štátov NATO do konfliktu.
SaS víta rozhodnutie vlády poslať nepoužívané slovenské stíhačky na Ukrajinu. „Migy oveľa lepšie poslúžia Ukrajincom. Pri ochrane vzdušného priestoru s nimi už nepočítame, a ak by nebola vojna na Ukrajine, platili by sme za ich likvidáciu,“ uviedol predseda brannobezpečnostného výboru Juraj Krúpa.
Minister obrany Naď hovorí, že nevidí dôvod zverejniť právnu analýzu ministerstva obrany, na základe ktorej sa rozhodli pre formu medzivládnej dohody medzi slovenskou vládou a ukrajinskou.
Premiér Eduard Heger tvrdí, že na rokovaní vlády schválili ministri darovanie migov jednohlasne, za teda hlasovali aj ministri OĽaNO, hoci líder hnutia Igor Matovič naznačoval, že budú proti, lebo stíhačky sa v súlade s ústavou nedajú na Ukrajinu darovať.
Ukrajinskí technici si už podľa informácií Denníka N boli slovenské migy pozrieť na letisku Sliač, aby zistili, v akom sú stave a aké úpravy k nim budú potrebné. Samotné lietadlá sú podľa Naďa stále na Slovensku.
Stíhačky Mig-29 sú stále na Slovensku, o tom, kedy ich odovzdávame na Ukrajinu, nechcel minister obrany Naď informovať dopredu. Pripustil, že hlavná ponuka, ktorá by mala byť náhradou za migy, je z USA. O akú vojenskú techniku ide, však nechcel špecifikovať, lebo americká strana ešte na zverejnenie nedala súhlas.
Minister Naď aj premiér Heger obhajujú odoslanie migov na Ukrajinu troma argumentmi. Hlavným z nich je ten, že Slovensko už tieto lietadlá nepotrebuje. „Tento systém je pre nás nepoužiteľný,“ zopakoval aj v piatok Heger.
Naživo: Premiér Heger a minister Naď o odoslaní migov na Ukrajinu
Prinášame aktualizované odpovede na otázky o možnom presune stíhačiek MiG-29 na Ukrajinu. Presun stíhačiek MiG-29 na Ukrajinu sprevádza množstvo nových informácií, ktoré v posledných dňoch prešli vývojom. Vysvetľujeme napríklad, ako sa z 11 stíhačiek stalo 13, či kde zobral Naď sumu 900 miliónov eur za migy.
Darovanie stíhačiek MiG-29 Ukrajine – aktuálny stav:
S poslaním stíhačiek MiG-29 na Ukrajinu súhlasí len 26 percent obyvateľov Slovenska, ukázal prieskum agentúry Ipsos pre Denník N. Za takúto vojenskú pomoc sú predovšetkým voliči Progresívneho Slovenska, Demokratov a SaS.
Premiér Eduard Heger hovorí, že v celej vláde je konsenzus, aby Slovensko poskytlo stíhačky Ukrajine. „Dokončíme medzinárodné rokovania a rozhodne o tom vláda,“ povedal premiér a uistil, že odovzdanie migov bude v súlade s ústavou.
Minister spravodlivosti Viliam Karas po rokovaní vlády povedal, že našli „právnu cestu“, akou by mohla vláda odobriť poskytnutie stíhačiek Mig-29. Bližšie to špecifikovať nechcel.
Ani vicepremiérka Veronika Remišová ešte nevidela právnu analýzu, ktorá dávala poverenej vláde kompetencie na rozhodnutie o poskytnutí migov na Ukrajinu. Premiér Heger podľa nej musí nájsť spôsob, aby odoslanie stíhačiek bolo v súlade s ústavou.
Minister práce Milan Krajniak podporuje, aby za podmienok, ktoré doteraz priblížil minister obrany Naď, Slovensko poslalo migy na Ukrajinu. Na otázku, či je po právnej stránke možné, aby poverená vláda o takejto situácii rozhodla, Krajniak odpovedal, že ešte čaká na ďalšie podklady od ministerstva obrany.
Naživo: Minister obrany Naď po rokovaní vlády.
Členovia výboru pre obranu a bezpečnosť vzali na vedomie informácie o možností poskytnúť Ukrajine stíhačky Mig-29. Za lietadlá a náhradné diely v hodnote približne 400 miliónov by sme dostali viac než polovicu z Európskeho mierového nástroja. K tomu máme ponuku na americkú techniku za 700 miliónov dolárov.
Petr Pavel povedal, že rozhodnutie, či Slovensko posunie svoje migy na Ukrajinu, je na slovenských poslancoch. „Je pekné niekomu radiť, že má darovať, čo mi nepatrí. No zaznamenal som vôľu Slovenska migy darovať. Bol by to obdivuhodný krok, ktorý by Ukrajine pomohol,“ povedal český prezident.
Hlas za súčasnej situácie nepodporí darovanie migov-29 na Ukrajinu. Podpredsedníčka strany Denisa Saková hovorí o viacerých podmienkach, ktoré pri tejto otázke majú. Nejde len o to, že Slovensko by malo postupovať spolu s inými krajinami, ale kľúčovou podmienkou podľa Sakovej je aj to, aby pomoc Ukrajine bola v súlade s právnym poriadkom Slovenska.
O poslaní migov-29 na Ukrajinu bude hlasovať parlament v uznesení, ktorým legitimizuje vládu, aby o tom rozhodla, povedal premiér Eduard Heger (Demokrati). „Prijme sa uznesenie v parlamente a na základe toho vláda rozhodne a pošle migy na Ukrajinu,“ uviedol.
Pellegrini spochybňuje slová ministra obrany Naďa o tom, že Ukrajine dodali migy už štyri krajiny. „Nepovedal ktoré. Tak môže povedať, aj že desať.“
SaS víta, že vláda navrhne parlamentu uznesenie v súvislosti s poskytovaním migov Ukrajine. V TA3 to povedal poslanec SaS Juraj Krúpa. Hlas vyčíta vláde, ako o migoch komunikuje; podľa poslanca Petra Kmeca tak tému politizuje.
Minister obrany Jaroslav Naď si myslí, že je v kompetencii poverenej vlády rozhodnúť o poskytnutí migov Ukrajine. V diskusii na TA3 vravel, že niektorí ministri sú však toho názoru, že by to mal odobriť parlament.
Prvé zakúpené americké stíhačky by mohli prísť na Slovensko v prvom kvartáli budúceho roka, povedal minister obrany Jaroslav Naď. Dovtedy bude vzdušný priestor Slovenska strážiť Česko a Poľsko a od leta aj Maďarsko.
Peter Pellegrini a priori neodmieta poskytnutie migov Ukrajine, no zopakoval, že Slovensko má podľa neho koordinovať postup so svojimi spojencami z NATO a EÚ a musí to byť v súlade s ústavou a so zákonmi.
Ukrajinci by mohli slovenské stíhačky MiG-29 využívať na zostreľovanie rakiet, ktorými Rusko bombarduje ich územie. Ukrajinci testujú migy aj na odpaľovanie amerických protiradarových striel. Ukrajina má mierne výkonnejšie stíhačky ako Slovensko, zacvičenie na naše stroje by jej pilotom nemalo trvať dlho.