Slovenské stíhačky

Smer a SNS sú v rozpakoch, keď majú vysvetliť, prečo kúpili americké stíhačky F-16. Dvojmiliardový nákup obhajujú čoraz kreatívnejšie. Robert Fico radšej odbočí od témy a povie, že on stiahol vojakov z Iraku. Tomáš Taraba to označí za dobrý biznis, pretože Slovensko by teraz mohlo lietadlá so ziskom predať.

Prvá stíhačka F-16 vyrobená pre Slovensko. Foto - Ministerstvo obrany

V USA predstavili prvú stíhačku F-16 Block 70 so slovenským znakom, jej zalietavanie sa očakáva v priebehu novembra. Prvé dva zo štrnástich objednaných strojov budú slúžiť na výcvik, na Slovensko začnú prichádzať od druhého kvartálu budúceho roka.

Delegácia slovenského ministerstva obrany si tento týždeň v USA pozrela prvý vyrobený kus F-16 už aj so slovenskou kamuflážou. Foto - MO

Nemecko oddnes stráži slovenský vzdušný priestor spolu s Českom, Poľskom a Maďarskom. Až do 22. decembra budú Nemci vykonávať ochranné lety a dve stíhačky Eurofighter budú trvalo v pohotovosti. Vzdušnú pomoc nám Nemci ponúkli ako náhradu za stiahnutie systémov Patriot.

Eurofighter Typhoon. Foto – TASR/AP

Slovenský vzdušný priestor bude spolu s Poľskom a Českom chrániť aj Maďarsko. Minister obrany Martin Sklenár podpísal deklaráciu so zástupcami krajín V4.

Bývalý minister obrany Jaroslav Naď zverejnil sľubovanú právnu analýzu k darovaniu migov Ukrajine. Na Facebooku píše, že ide o podklady vypracované odborníkmi z ministerstva a rovnaké stanovisko mali aj právnici z úradu vlády a kancelárie prezidentky.

Končiaci minister obrany Jaroslav Naď je ochotný zverejniť právnu analýzu k darovaniu stíhačiek MiG-29 Ukrajine, ktorá podľa neho dokáže, že nedošlo k porušeniu ústavy. Podpredseda Hlasu Erik Tomáš mu v diskusii na TA3 vyčítal, že darovanie stíhačiek bolo v rozpore s ústavou, pretože od decembra 2022 nemala plné kompetencie, keďže jej parlament vyslovil nedôveru.

Do ochrany slovenského vzdušného priestoru by sa čoskoro malo pripojiť Maďarsko, rezort obrany očakáva podpis dohody v najbližších týždňoch. Ministri obrany krajín V4 budú o tejto spolupráci hovoriť na júnovom stretnutí.

Všetkých 13 slovenských stíhačiek MiG-29 je už na Ukrajine, potvrdilo ministerstvo obrany. Po tom, čo s prvými štyrmi stíhačkami v marci odleteli ukrajinskí piloti, ďalších deväť kusov previezli po zemi.

Nechápem, prečo je pomoc Slovenska taká nedocenená, hovorí ukrajinský analytik Mykola Bjeljeskov. Pripomína, že S-300 bola dlho najsofistikovanejším systémom protivzdušnej obrany na Ukrajine. Migy zase kupujú čas pred rozhodnutím o dodávkach lietadiel F-16. „Vašu pomoc si vážime a dobre si ju pamätáme,“ vraví Bjeljeskov.

Mykola Bjeljeskov. Foto - archív M. B.

Na Súmračnej nedbali na záujmy armády, ale firmy Willing, píše v Newsfiltri Roman Pataj po rozhovore generála Ľubomíra Svobodu pre Denník N. Opísal v ňom, ako Rusi porušovali zmluvu k migom a Smer nechal padnúť stíhacie letectvo na dno. „To, čo opísal, je vizitka vlád Smeru, ktoré sa len prizerali zhumpľovaniu vojenského letectva a ešte umožnili firme patriacej Ficovmu priateľovi dobre na tom zarobiť.“ 

Poslankyňa Romana Tabák vystupuje z klubu Sme rodina, lebo sa nevie stotožniť s názorom klubu k spôsobu darovania migov na Ukrajinu. Podľa Tabák išlo o „klamlivý a nelegitímny spôsob“ a ako nečlenka nevedela ovplyvniť stanovisko strany.

Darovanie stíhačiek MiG-29 Ukrajine bez schválenia parlamentu nie je problém, pretože na to existuje 20-ročný precedens, povedala exministerka Mária Kolíková (SaS) v relácii TA3 V politike. Národná rada nerozhodovala ani o zmluvách na nákup amerických stíhačiek F-16 či vrtuľníkov za predchádzajúcich vlád, povedala.

Vláda podľa Tomáša Valáška (PS) mala poslať stíhačky MiG-29 na Ukrajinu už dávnejšie a diskrétne. „To, že to urobila neskoro, tak znáša zodpovednosť vrátane toho, že právny element nie je úplne istý.“ Odpoveď na to podľa neho môže dať Ústavný súd. György Gyimesi (OĽaNO) zasa považuje 900 miliónov eur, ktoré Slovensko za migy dostane, za „judášsky groš“.

Eduard Heger prijal ponuku Volodymyra Zelenského na návštevu Ukrajiny. Slovenský premiér telefonoval s ukrajinským prezidentom, aby ho informoval o rozhodnutí vlády poslať Ukrajine migy. Zelenskyj rozhodnutie ocenil a poďakoval sa za „významnú pomoc v posilnení obranyschopnosti Ukrajiny“.

Progresívne Slovensko uviedlo, že rozhodnutie odovzdať migy Ukrajine je v bezpečnostnom záujme Slovenska. „Migy konečne môžu splniť jednu poslednú, pre bezpečnosť Slovenska veľmi dôležitú úlohu. Ruské sily chceme udržať čo najďalej od našich hraníc a vyslaním stíhačiek neoslabujeme ani našu obranyschopnosť,“ povedal líder strany Michal Šimečka.

Prezidentka rešpektuje rozhodnutie poverenej vlády poslať migy na Ukrajinu. Spôsob prevodu – medzivládnou dohodou – považuje za dostatočný, no vhodnejšie by podľa nej bolo aj uznesenie parlamentu.

Mikuláš Dzurinda privítal rozhodnutie vlády poslať Ukrajine migy. V otázke, či odvolaný kabinet mohol o takejto zásadnej otázke rozhodnúť, má expremiér jasno, keďže súhlasí s myšlienkou „morálka je nad právo“.

Smer sa chce v prípade darovania stíhačiek na Ukrajinu obrátiť na generálnu prokuratúru. Poverená vláda aj prezidentka Čaputová podľa opozičnej strany spáchali trestný čin zneužívania právomoci verejného činiteľa.

Hlas nesúhlasí s rozhodnutím poslať Ukrajine migy. Vláda na to podľa strany nemala žiadnu právomoc a za svoj krok nesie plnú zodpovednosť.

Prvé objednané stíhačky F-16 z USA by na Slovensku mohli byť v prvej polovici roku 2024, uviedol minister Naď s tým, že má ísť o štyri kusy.

Slovenské a poľské stíhačky budú na Ukrajine zničené, reagoval hovorca Kremľa Dmitrij Peskov a odkázal, že priebeh vojny to neovplyvní. Dodávky sú podľa neho len ďalším dôkazom o rastúcom zapojení členských štátov NATO do konfliktu.

SaS víta rozhodnutie vlády poslať nepoužívané slovenské stíhačky na Ukrajinu. „Migy oveľa lepšie poslúžia Ukrajincom. Pri ochrane vzdušného priestoru s nimi už nepočítame, a ak by nebola vojna na Ukrajine, platili by sme za ich likvidáciu,“ uviedol predseda brannobezpečnostného výboru Juraj Krúpa.

Minister obrany Naď hovorí, že nevidí dôvod zverejniť právnu analýzu ministerstva obrany, na základe ktorej sa rozhodli pre formu medzivládnej dohody medzi slovenskou vládou a ukrajinskou.

Danglár: Krajina migov

Premiér Eduard Heger tvrdí, že na rokovaní vlády schválili ministri darovanie migov jednohlasne, za teda hlasovali aj ministri OĽaNO, hoci líder hnutia Igor Matovič naznačoval, že budú proti, lebo stíhačky sa v súlade s ústavou nedajú na Ukrajinu darovať.

Ukrajinskí technici si už podľa informácií Denníka N boli slovenské migy pozrieť na letisku Sliač, aby zistili, v akom sú stave a aké úpravy k nim budú potrebné. Samotné lietadlá sú podľa Naďa stále na Slovensku.

Stíhačky Mig-29 sú stále na Slovensku, o tom, kedy ich odovzdávame na Ukrajinu, nechcel minister obrany Naď informovať dopredu. Pripustil, že hlavná ponuka, ktorá by mala byť náhradou za migy, je z USA. O akú vojenskú techniku ide, však nechcel špecifikovať, lebo americká strana ešte na zverejnenie nedala súhlas.

Minister Naď aj premiér Heger obhajujú odoslanie migov na Ukrajinu troma argumentmi. Hlavným z nich je ten, že Slovensko už tieto lietadlá nepotrebuje. „Tento systém je pre nás nepoužiteľný,“ zopakoval aj v piatok Heger.

Vláda schválila medzinárodnú dohodu, ktorou daruje slovenské stíhačky Mig-29 na Ukrajinu. „Rozhodli sme ústavne čistou formou,“ povedal poverený premiér Heger. Prezidentka Zuzana Čaputová je podľa neho o všetkom informovaná.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Naživo: Premiér Heger a minister Naď o odoslaní migov na Ukrajinu

Prinášame aktualizované odpovede na otázky o možnom presune stíhačiek MiG-29 na Ukrajinu. Presun stíhačiek MiG-29 na Ukrajinu sprevádza množstvo nových informácií, ktoré v posledných dňoch prešli vývojom. Vysvetľujeme napríklad, ako sa z 11 stíhačiek stalo 13, či kde zobral Naď sumu 900 miliónov eur za migy.

Darovanie stíhačiek MiG-29 Ukrajine – aktuálny stav:

  • vláda o ich poslaní zatiaľ nerozhodla, prebiehajú ešte medzinárodné rokovania
  • premiér Heger však hovorí, že v celej vláde je konsenzus, aby to Slovensko urobilo
  • podľa ministra Naďa by rozhodnutie mohlo padnúť aj budúci týždeň
  • v prípade poslania by Slovensko malo dostať kompenzáciu v hodnote 900 miliónov eur – asi 200 miliónov z Európskeho mierového nástroja a modernú americkú techniku za 700 miliónov dolárov
  • niektoré zo stíhačiek by išli na Ukrajinu len rozobraté na náhradné diely
  • zatiaľ nezverejnili právnu analýzu, ktorá má potvrdiť, že poverená vláda má kompetencie na takýto krok
  • Heger tvrdí, že našli spôsob, ktorý nebude žiadať zmeny ústavy
  • prieskum: s poslaním migov na Ukrajinu súhlasí len 26 % obyvateľov Slovenska

Danglár: Závisť na vrakovisku

Shooty: Spoločne za Rusko

S poslaním stíhačiek MiG-29 na Ukrajinu súhlasí len 26 percent obyvateľov Slovenska, ukázal prieskum agentúry Ipsos pre Denník N. Za takúto vojenskú pomoc sú predovšetkým voliči Progresívneho Slovenska, Demokratov a SaS.

Premiér Eduard Heger hovorí, že v celej vláde je konsenzus, aby Slovensko poskytlo stíhačky Ukrajine. „Dokončíme medzinárodné rokovania a rozhodne o tom vláda,“ povedal premiér a uistil, že odovzdanie migov bude v súlade s ústavou.

Minister spravodlivosti Viliam Karas po rokovaní vlády povedal, že našli „právnu cestu“, akou by mohla vláda odobriť poskytnutie stíhačiek Mig-29. Bližšie to špecifikovať nechcel.

Ani vicepremiérka Veronika Remišová ešte nevidela právnu analýzu, ktorá dávala poverenej vláde kompetencie na rozhodnutie o poskytnutí migov na Ukrajinu. Premiér Heger podľa nej musí nájsť spôsob, aby odoslanie stíhačiek bolo v súlade s ústavou.

Minister práce Milan Krajniak podporuje, aby za podmienok, ktoré doteraz priblížil minister obrany Naď, Slovensko poslalo migy na Ukrajinu. Na otázku, či je po právnej stránke možné, aby poverená vláda o takejto situácii rozhodla, Krajniak odpovedal, že ešte čaká na ďalšie podklady od ministerstva obrany.

Naživo: Minister obrany Naď po rokovaní vlády.

Členovia výboru pre obranu a bezpečnosť vzali na vedomie informácie o možností poskytnúť Ukrajine stíhačky Mig-29. Za lietadlá a náhradné diely v hodnote približne 400 miliónov by sme dostali viac než polovicu z Európskeho mierového nástroja. K tomu máme ponuku na americkú techniku za 700 miliónov dolárov.

Petr Pavel povedal, že rozhodnutie, či Slovensko posunie svoje migy na Ukrajinu, je na slovenských poslancoch. „Je pekné niekomu radiť, že má darovať, čo mi nepatrí. No zaznamenal som vôľu Slovenska migy darovať. Bol by to obdivuhodný krok, ktorý by Ukrajine pomohol,“ povedal český prezident.

Hlas za súčasnej situácie nepodporí darovanie migov-29 na Ukrajinu. Podpredsedníčka strany Denisa Saková hovorí o viacerých podmienkach, ktoré pri tejto otázke majú. Nejde len o to, že Slovensko by malo postupovať spolu s inými krajinami, ale kľúčovou podmienkou podľa Sakovej je aj to, aby pomoc Ukrajine bola v súlade s právnym poriadkom Slovenska.

O poslaní migov-29 na Ukrajinu bude hlasovať parlament v uznesení, ktorým legitimizuje vládu, aby o tom rozhodla, povedal premiér Eduard Heger (Demokrati). „Prijme sa uznesenie v parlamente a na základe toho vláda rozhodne a pošle migy na Ukrajinu,“ uviedol.

Pellegrini spochybňuje slová ministra obrany Naďa o tom, že Ukrajine dodali migy už štyri krajiny. „Nepovedal ktoré. Tak môže povedať, aj že desať.“

SaS víta, že vláda navrhne parlamentu uznesenie v súvislosti s poskytovaním migov Ukrajine. V TA3 to povedal poslanec SaS Juraj Krúpa. Hlas vyčíta vláde, ako o migoch komunikuje; podľa poslanca Petra Kmeca tak tému politizuje.

Minister obrany Jaroslav Naď si myslí, že je v kompetencii poverenej vlády rozhodnúť o poskytnutí migov Ukrajine. V diskusii na TA3 vravel, že niektorí ministri sú však toho názoru, že by to mal odobriť parlament.

Prvé zakúpené americké stíhačky by mohli prísť na Slovensko v prvom kvartáli budúceho roka, povedal minister obrany Jaroslav Naď. Dovtedy bude vzdušný priestor Slovenska strážiť Česko a Poľsko a od leta aj Maďarsko.

Peter Pellegrini a priori neodmieta poskytnutie migov Ukrajine, no zopakoval, že Slovensko má podľa neho koordinovať postup so svojimi spojencami z NATO a EÚ a musí to byť v súlade s ústavou a so zákonmi.

Ukrajinci by mohli slovenské stíhačky MiG-29 využívať na zostreľovanie rakiet, ktorými Rusko bombarduje ich územie. Ukrajinci testujú migy aj na odpaľovanie amerických protiradarových striel. Ukrajina má mierne výkonnejšie stíhačky ako Slovensko, zacvičenie na naše stroje by jej pilotom nemalo trvať dlho.

Najčítanejšie teraz

Václav Púčik: Smrť nám priali kolega aj žena, ktorá u nás roky robila. Báli sme sa, či zo Slovenska stihneme odísť včasVáclav Púčik v kabaretnom predstavení. Foto - Mako Hindy (Red Cat Cabaret)Vývoj bojov (582. deň): Rusi stavajú na okupovanom juhu novú železnicu, ktorá im uľahčí logistikuRusi stavajú nový železničný most pri dedine Hranitne. Foto - Petro Andjuščenko/TelegramFico a Pellegrini pôsobili, že sú už dohodnutí. Shemesh, Pataj, Javorský, Szalay a Bezák hodnotia poslednú debatu v RTVSPeter Pellegrini, Michal Šimečka a Robert Fico v poslednej predvolebnej debate v RTVS. Foto N - Tomáš BenedikovičLeško, Šimečka, Kostolný: Ocitli sme sa v dokonalej búrke a Fico to využil. Je líder zvrátenostiDebata Ako zachrániť demokraciu v Banskej Štiavnici. Foto – Michal SvitokTeror sa začal v Bratislave. Vo vlaku zajali šesť rukojemníkovMomentka z únosu pred 50 rokmi. Múzeum rakúskych dejín, ViedeňVicepremiérka Vašáková: Ak by sme investovali ako Česko, každý rok by sme mali tri nové nemocnice (+video)Foto N - Tomáš BenedikovičNewsfilter: Stále ide o to, či neliberálnej demokracii či korupcii zatvoríme alebo otvoríme dvereFilm o Škrtelovi vytiahol aj málo známy konflikt z MS 2010. Otcovo najhoršie rozhodnutie, hovorí Weiss mladšíMartin Škrtel pri natáčaní filmu. Foto -  Continental filmPosledný prieskum Ipsosu: Rýchlo rastúce PS môže poraziť Smer, Sme rodina je mimo parlamentu (+ grafy a trendy)Graf dňa: Bohatstvo ľudí sa zmenšilo, stále sme najchudobnejší medzi susedmiV noci tu často vybuchovala pyrotechnika a nikto ho nezastavil, hovoria susedia po útoku strelca v DúbravkeFoto N - Tomáš BenedikovičV Marikovej idú krúžkovať toho, čo dal Matovičovi do držky. Asi tam však vyhrá Republika (reportáž)Voľby v Hornej Marikovej v roku 2006. Foto – archív TASRČo píšu v Rusku o Ficovi: štátna agentúra sa už teší na jeho víťazstvo, analytik krotí očakávaniaRuské médiá sa tešia na návrat Fica k moci na Slovensku. Foto - TASR/APVoliť vyzývajú aj nepolitické kampane. Sú ich desiatky a mnohé sú prepojené, aby oslovili čo najviac ľudíIniciatívu Chcem tu zostať odštartovali na Pohode. Foto – NRusko sa prestalo báť ľadu a vezie ropu do Číny severnou cestou. Obchádza sankcie a Arktíde hrozí katastrofaIlustračné foto - TASR

Nové na Dennikn.sk

21:23Nechváľte ich za góly, to nie je vaša rola. Psychológ a bývalý reprezentant radia, ako na výchovu nadaného športovca 21:03Film o Škrtelovi vytiahol aj málo známy konflikt z MS 2010. Otcovo najhoršie rozhodnutie, hovorí Weiss mladší 20:57Vicepremiérka Vašáková: Ak by sme investovali ako Česko, každý rok by sme mali tri nové nemocnice (+video) 20:18Týždeň v európskej ekonomike: Oslabená emisná norma Euro 7 ochráni najmä automobilky 19:49Nakrútili seriál, aký na strednej škole sami potrebovali. Sexuálna výchova vyvrcholila otvorením ďalších podstatných tém 19:04Newsfilter: Stále ide o to, či neliberálnej demokracii či korupcii zatvoríme alebo otvoríme dvere 18:50Bez novej vlády s dôverou by Slovensko čakala prudká recesia 18:38Francúzi sa sťahujú z Nigeru. Končí sa éra francúzskeho policajta v Afrike 17:41Graf dňa: Bohatstvo ľudí sa zmenšilo, stále sme najchudobnejší medzi susedmi 17:08Gašparík o svojich metódach aj o rivalite: Starší Weiss ma ako hráča vyšticoval, mladší ma vytáča, ale tak to má byť 17:02Najčudnejšia konšpiračná teória? Na Marse pracujú unesené deti ako sexuálni otroci a budujú tam kolóniu, vraví psychológ 16:58Voliť vyzývajú aj nepolitické kampane. Sú ich desiatky a mnohé sú prepojené, aby oslovili čo najviac ľudí 16:51Voliť s pamäťou 16:48Shooty: Spotrebič 16:36S hegemóniou USA je na tom svet lepšie ako bez nej 16:36Nebojsa 2023 16:28Ako (ne)odvolať predsedu Jána Mazáka a šikana v súdnej rade 15:57V noci tu často vybuchovala pyrotechnika a nikto ho nezastavil, hovoria susedia po útoku strelca v Dúbravke 15:29Robert Ondrejcsák: Čo vojna znamená pre Slovensko a strednú Európu? Ukážka z knihy Ako Putin stratil Ukrajinu 14:43O odvodovú výnimku už môže požiadať 6-tisíc potravinárov 14:31Vývoj bojov (582. deň): Rusi stavajú na okupovanom juhu novú železnicu, ktorá im uľahčí logistiku 14:08Hádka o brankárov, kritizovaný Havertz a zranenia. Arsenal ešte neprehral, ale nemá ani presvedčivý štart sezóny 13:43O čom bude volebný víkend v Denníku N 13:33Teror sa začal v Bratislave. Vo vlaku zajali šesť rukojemníkov 13:23Rusko sa prestalo báť ľadu a vezie ropu do Číny severnou cestou. Obchádza sankcie a Arktíde hrozí katastrofa 11:43Mať odvážne plány má zmysel. Festival Biela noc sa opäť pokúsi spojiť dva svety 11:00Toto vystrihneme: Únik paliem 10:46Netrpel som pre potoky krvi, ale hrôzu odsúdených. A lepšie som pochopil reakcie dôstojníkov počas popráv 10:36Zelený newsfilter: Apple má problém, ktorý môže zvýšiť cenu iPhonov 10:16Najlepší slovenský album #9: Miroslav Žbirka – Nemoderný chalan (1984)