Pôrody

Od júna otvára nová pôrodnica Penty na Boroch. Všeobecná zdravotná poisťovňa sa s ňou nedohodla, no jej klientky tu môžu rodiť bezplatne. Pôrod je akútna starostlivosť a od klientok VšZP nebudú žiadať poplatky. Platbu si budú pýtať priamo od poisťovne, ktorá má najviac poistencov na Slovensku.

Mesto Revúca spísalo petíciu za zachovanie pôrodnice a aj iných oddelení v miestnej nemocnici. Skončiť majú od budúceho roka v rámci optimalizácie siete. Petíciu podpísalo od piatka 7. apríla vyše tisíc ľudí.

Verím, že aj koncom roka budú fungovať všetky tri naše pôrodnice, hovorí riaditeľ Univerzitnej nemocnice Bratislava Mayer. V júni otvorí pôrodnicu nová nemocnica Penty Bory. „Máme desiatky telefonátov od rodičiek, ktoré sú v panike, či budú mať kde rodiť. Prevádzkujeme tri veľké pôrodnice, v niektorých mesiacoch roka sú preplnené až tak, že nemáme kam pacientky dávať,“ hovorí Mayer.

Verím, že aj koncom roka budú fungovať všetky tri pôrodnice, hovorí riaditeľ bratislavskej univerzitnej nemocnice Alexander Mayer. V júni otvorí pôrodnicu nová nemocnica Penty Bory, ktorá môže prebrať personál aj rodičky. „Máme desiatky telefonátov od rodičiek, ktoré sú v panike, či budú mať kde rodiť. Prevádzkujeme tri veľké pôrodnice, v niektorých mesiacoch roka sú preplnené až tak, že nemáme kam pacientky dávať.“

Materinský inštinkt je rigidná myšlienka, hovorí Chelsea Conaboyová, ktorá napísala knihu o rodičovskom mozgu. „Na rodičovstvo nie sme automaticky vybavení, musíme sa ho naučiť,“ tvrdí v rozhovore. Vysvetľuje, ako sa pri rodičovstve mozog mení a čo môžu nové poznatky o rodičovskom mozgu znamenať pre spoločnosť.

Pôrod sa rozbehol, a ja som syna porodila do svojich rúk. „Mala som krásny, prirodzený pôrod, ako som chcela, ale bez plačúceho dieťaťa,“ hovorí Stanislava Cifra Beňová, ktorá v deviatom mesiaci prišla o syna. „Mala som ho hodinu na sebe. V tom momente som si priala len to, aby začal plakať, otvoril oči a bol živý.“

Stanislava Cifra Beňová prišla o syna v deviatom mesiaci tehotenstva. „48 hodín po pôrode som sedela v pohrebníctve a riešila jeho pohreb,“ hovorí. „V živote by som si nepomyslela, že v takom skorom štádiu môjho života budem riešiť pohreb niekoho blízkeho.“

Foto - archív Stanislava Cifra Beňová

Lekárka Denisa Marcišová v roku 2018 odišla zo Slovenska do Švédska. „Zdravotníctvo na Slovensku by som charakterizovala slovom bordel. Už keď som odchádzala, mala som pocit, že systém je na pokraji kolapsu,“ hovorí. Ale ono to môže byť ešte horšie, dodala.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Keď nám rodičia píšu skúsenosti zo slovenských nemocníc, niekedy cítim až hnev, hovorí Andrea Skákalová z občianskeho združenia Tanana, ktoré pomáha rodičom po strate dieťaťa počas tehotenstva, v priebehu pôrodu či krátko po ňom. „Stačilo by pritom aj pár malých zmien, aby nedochádzalo k opakovanej traumatizácii,“ vraví v rozhovore.

Andrea Skákalová pred dvomi rokmi prišla o dcéru, ktorá zomrela len dva týždne pred plánovaným termínom pôrodu. V rozhovore opisuje, s akým prístupom sa stretla v nemeckej pôrodnici, čo jej najviac pomáhalo spracovať stratu, ako zvládla druhé tehotenstvo a čo by sa malo zmeniť v pomoci rodičom po strate dieťaťa na Slovensku.

Rodičky budú mať právo na sprevádzajúcu osobu pri pôrode. Novela zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorú dnes schválili poslanci, má nadobudnúť účinnosť 1. júna 2024.

Okresný súd Bratislava III zamietol žalobu v prípade segregácie rómskych žien v prešovskej pôrodnici. Umiestňovanie rómskych žien do takzvaných rómskych izieb v pôrodnici nie je podľa súdu diskriminačné.

Nedostatok personálu pociťujú aj v pôrodniciach na južnom Slovensku. Komárňanský primár Amr Mamoun Ali Mohamed tvrdí, že sa dlhodobo snažia o prijímanie nových zamestnancov, ale aj tak zápasia s personálnymi problémami. Podobnú situáciu hlásia aj v Dunajskej Strede a Nových Zámkoch, zatiaľ však pacientky presúvať nemuseli. (napunk)

Záujem žien zo Slovenska porodiť v našej pôrodnici sa výrazne zvýšil, hovorí vedúca pôrodná asistentka z Brna Miloslava Kameníková. V posledných týždňoch sa na Slovensku viac diskutuje o kvalite pôrodov.

Prirodzený pôrod patrí do rúk pôrodnej asistentky, hovorí vedenie najväčšej pôrodnice v Česku. „Pohľad lekárov, často patologický, je v momentoch, keď ide o prirodzený pôrod, zlý a dokáže skôr negatívne ovplyvniť prirodzený proces,“ hovorí prednosta kliniky vo fakultnej nemocnici v Brne Vít Weinberger. Pôrodné asistentky tu majú veľké kompetencie.

Miloslava Kameníková a Vít Weinberger. Foto - FN Brno

Slovenské pôrodníctvo za českým výrazne zaostáva, hovorí prednosta ružinovskej pôrodnice Jozef Záhumenský. „Keď som prišiel na Slovensko, rozdiel medzi nami a Českom bol asi 15 rokov. My sme sa nikam nepohli a oni nám zase o ďalších päť rokov utiekli. Rozdiel je obrovský a je to preto, lebo v Česku je obrovský záujem štátu o pôrodníctvo.“

Bratislavské pôrodnice znížili počas leta počet miest. Niekedy sa tak stane, že žena nerodí v pôrodnici, ktorú si vybrala, ale kde je miesto. „Snažíme sa, robíme, čo môžeme. Ale áno, právo na výber zdravotníckeho zariadenia je tým, samozrejme, narušené,“ hovorí prednosta pôrodnice v Ružinove Jozef Záhumenský.

Oddelenia v slovenských nemocniciach a kliniky si dnes nemôžu veľmi vyberať, kto bude u nich pracovať, vraví pôrodník Jozef Záhumenský. „Ráno príde primárka novorodeneckého oddelenia s tým, že sestry sú už také unavené, že chcú dať výpoveď. Nemôžem im povedať, aby sa správali k ženám inak – skôr ich idem prosiť, aby od nás neodchádzali.“

Foto N - Vladimír Šimíček

Najväčšia nemocnica na Slovensku nemá dosť ľudí ani kapacít. Niektoré bratislavské rodičky už upozorňujú, že ich možno budú musieť po pôrode presunúť do inej nemocnice v meste. Na hranici kapacít sú oddelenia šestonedelia, čo znamená, že matka a dieťa by po pôrode mohli ležať na rôznych oddeleniach.

Kultúra ticha a nesťažovania sa je u nás veľmi silná, hovorí právnička Debrecéniová, ktorá skúmala sťažnosti rodiacich žien. Tvrdí, že niektoré inštitúcie nevedia, ako posudzovať sťažnosti na porušenia ľudských práv pri pôrodoch, a vytvorili si stratégie, aby ich nemuseli vyhodnocovať.

Janka Debrecéniová. Foto N - Tomáš Benedikovič

Ak chcú ženy rodiť v zahraničí, je to istým spôsobom aj naša hanba, hovorí gynekológ Jozef Záhumenský. V rozhovore vysvetľuje, že demografia sa dá zlepšiť aj skvalitnením pôrodníctva. „Na rozhodnutie ženy mať ďalšie dieťa má nemalý vplyv aj prvý pôrod. Cisársky rez znižuje šancu na ďalšie dieťa približne o viac ako 20 percent.“

Prednosta gynekologickej kliniky v ružinovskej nemocnici Jozef Záhumenský. Foto N - Tomáš Benedikovič

Ombudsmanka Mária Patakyová v rámci prieskumu zistila závažné porušovanie práv žien počas pôrodov. O výsledku informovala ministerstvo zdravotníctva, odborné inštitúcie, univerzity či mimovládky, ktoré sa problematikou zaoberajú.

Romantické predstavy, že po karanténe, ktorá zavrela ľudí doma, príde baby boom, sa nenaplnili, väčšina nemocníc hlási pokles pôrodov. Pandémia zapôsobila podobne ako vojna, počas ktorej sa odkladajú sobáše i počatia.

Pôrodnica by mala robiť aspoň 1500 pôrodov, aby to bolo bezpečné, hovorí dekan lekárskej fakulty a prednosta pôrodnice v Univerzitnej nemocnici v Martine Ján Danko. Ak je pôrodov menej, je to podľa neho nebezpečné. Na Slovensku máme pôrodnice s menej ako 300 pôrodmi.

Dekan Lekárskej fakulty v Martine Ján Danko. Foto - Tasr

Univerzitná nemocnica v Martine chce od septembra spustiť pilotný projekt, v rámci ktorého by ženy s deťmi mohli odísť z pôrodnice už deň po pôrode, ak by chceli. Bežne dnes ženy prepúšťajú po štyroch dňoch.

Odborníci chcú menej pôrodníc. Máme totiž nemocnice, kde sa ročne narodí menej ako 300 detí. V zahraničí je hranica na minimálny počet pôrodov v mnohých krajinách 500, u nás sa zvažuje 360.

Najlepšie pôrodnice sú podľa odborníkov v Trenčíne, Martine a v Petržalke. Podľa matiek je to opäť martinská nemocnica, potom pôrodnica v Spišskej Novej Vsi a súkromná nemocnica Koch v Bratislave.

Petra Stano Maťašovská reaguje na blog dokumentaristky Zuzany Límovej: „Autorka oklamala množstvo ľudí pred tvorbou celého projektu aj počas jeho tvorby. Podvádzala už pri samotnom účele vytvorenia filmu v žiadosti o povolenie nakrúcania a lož používa dodnes. Jej blog plný neprávd a vykonštruovaných obvinení považujem za účelový.“

Škoda, že film o slovenských pôrodniciach nie je taký silný ako diskusie o ňom, píše Miloš Krekovič. „Medzi nami nie je zlý dokument, viac sme sa však dozvedeli z médií, ktoré tému rozvíjali po ňom. V tom je jeho historická zásluha.“

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker hovorí, že pôrodnice na Slovensku nezodpovedajú mediálnemu obrazu, aký o nich utvoril film o pôrodoch. „Prebieha neodborná debata,“ povedal Drucker v relácii Sobotné dialógy.

Pracovná skupina, ktorá má v Univerzitnej nemocnici preveriť scény z filmu o pôrodoch Medzi nami, tvrdí, že zábery prezentované v dokumente nie sú reálnym zobrazením skutočnosti, Reagovala tak na otázky, prečo lekár, ktorý hovoril, že fackoval rodičku, ostáva pracovať v nemocnici.

Minister zdravotníctva Drucker požiadal Univerzitnú nemocnicu, aby lekár, ktorý hovoril o facke rodičke, ostal pracovať v nemocnici. „Lekár ministra zdravotníctva ubezpečil, že v žiadnom prípade nešlo o facku na tvár, ale o tľapnutie po stehnách,“ tvrdí ministerstvo.

Združenia Ženské kruhy a Občan, demokracia a zodpovednosť píšu ministrovi zdravotníctva Druckerovi kvôli dodržiavaniu práv rodičiek. Film Medzi nami nie je podľa nich prvý zdroj, z ktorého sa ministerstvo mohlo dozvedieť o závažnom porušovaní práv žien v pôrodniciach.

Prednosta pôrodnice v Ružinove Jozef Záhumenský hovorí, že najhoršia medicína je založená na tradícii a rutinérstve. Dokument o pôrodoch Medzi nami sa mu nepáči. Priznáva však mnohé chyby, na ktoré film upozorňuje.

Foto – TASR

Autori dokumentu o pôrodoch v reakcii na kritiku nemocnice odmietli, že by ich film bol tendenčný. „Je odrazom reality, ako sme ju ako autorský tím zaznamenali.“

Pôrodníci a vedenie bratislavskej Univerzitnej nemocnice kritizujú film o pôrodoch. Film sa podľa nich nezakladá na realite, nie je objektívny a režisérka ho nakrútila ako horory Hostel či Blair Witch.

V nemocnici skončil lekár, ktorý vo filme o pôrodoch hovoril, ako dal rodičke facku. „Prepustenie jedného lekára nie je systémovým riešením a už vôbec nie je krokom, ktorý sme chceli dosiahnuť naším dokumentom,“ hovoria tvorcovia dokumentu.

O 20:00 bude v Bratislave premiéra filmu o pôrodoch Medzi nami. Vedenie Univerzitnej nemocnice, kde film natáčali, si ho už pozrelo. Tento týždeň pripravujú brífing. Či sa zúčastnia aj diskusie po premiére, nepovedali. Nemocnica sľubovala, že zriadi pracovnú skupinu, ktorá by mala tvrdenia vo filme preveriť.

Vedenie Univerzitnej nemocnice v Bratislave zriadi pracovnú skupinu, ktorá odborne zhodnotí obsah filmu o pôrodoch Medzi nami. Zatiaľ film nevideli, ale chcú to vidieť v najkratšom čase.

V Univerzitnej nemocnici v Bratislave sú aj pôrodné boxy oddelené len závesom, izby pre dlhodobo chorých zasa majú spoločné toalety. Fotogaléria z najväčšej slovenskej nemocnice ukazuje jej luxus aj zaostalosť.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Slovenské ženy si stále nemôžu vybrať pôrodnú asistentku, ktorá by ich sprevádzala v tehotenstve, počas pôrodu či šestonedelia tak, ako je to v iných krajinách Európy a sveta, upozorňuje komora sestier a pôrodných asistentiek.

Nové na Dennikn.sk

Včera 21:34Školský týždeň: Čitateľská gramotnosť štvrtákov a štvrtáčok je na úrovni priemeru EÚ, ale pätina detí nerozumie textuVčera 21:32Lidl predával balkónové solárne panely len krátko a stiahol ich. Iné reťazce to skúšajú ďalejVčera 21:03Týždeň v európskej ekonomike: Ceny energií klesli, koniec krízy to však neznamenáVčera 21:00Premiér Ódor: Hneď ako Fico prešiel za plot úradu vlády, videl som jeho premenu (+video)Včera 20:52Newsfilter: Sulík s Pellegrinim strašia kvótami a migračnou krízouVčera 18:35Začala sa ukrajinská ofenzíva s cieľom vyhnať Rusov. Čo od nej čakať?Včera 18:00Hľadá sa vinník za tisícové nedoplatky za bývanie v dome na bratislavských PalisádachVčera 17:22Herečka Černodrinská o hypochondrii: Už cestou k lekárovi viem, že je to blbosť, základom je negúgliťVčera 16:52Kto nechce prijať migrantov, zaplatí. Štáty EÚ schválili prelomovú dohoduVčera 16:42Zelený newsfilter: Ukrajinci hovoria o najhoršej ekologickej katastrofe od ČernobyľaVčera 16:33Graf dňa: Pokles spotreby plynu sa zastavil. V máji sme minuli viac ako vlaniVčera 16:26Päť rokov bol skinhedom, dnes organizuje Pride v Bardejove: Nie je správne, že v jednom štáte niekto nemá rovnaké práva ako jaVčera 16:05Operácia Olivovník: ako počas balkánskej vojny skúšali odpáliť priehradu a ako im to nevyšloVčera 15:57Smrdí to ako pri útoku na dvojičky. New York zahalil oranžový dym, ktorý sa nedá dýchaťVčera 15:29Shooty: RuinaVčera 15:09Stohlová z PS: Na TikToku by sme mali vyvažovať, čo sa tam deje, a nenechať ho Smeru a Republike (+ video)Včera 15:02Vývoj bojov (469. deň): Na juhu vypukli ťažké boje, prvýkrát zrejme útočia aj LeopardyVčera 13:15Veľké odhalenie o Sorosovej nadácii! Včera 12:46Fico nikdy nebol taký autentický ako teraz. Preto je aj nebezpečnejšíVčera 12:22Ruské sily si vybrali na spory nebezpečný časVčera 12:19Do Ruska sa vracia politikaVčera 11:33Záborská by chcela s OĽaNO koalíciu, na parlament by potrebovali 7 percent. Matovič už raz z takéhoto rizika vycúvalVčera 11:16Zdroje podpory pre časy, ktoré príduVčera 11:04Café croissantVčera 10:51Dušana Dědečka, ktorý šoféroval opitý a zabil piatich ľudí, odsúdili na 15 rokov (+video)Včera 10:43Prosím, zostavte vyrovnaný rozpočetVčera 10:24Smartfóny ovplyvňujú aj to, aké logá majú firmyVčera 07:25Messi prestupuje do Interu Miami. Zložia sa naňho Apple, Adidas aj celá ligaVčera 07:20West Ham v Prahe oslavoval trofej. Pred zápasom bola bitka v podniku, počas neho fanúšikovia zranili hráča FiorentinyVčera 06:32Ekonomický newsfilter: Z eurofondov neprepadnú miliardy, ak budeme mať šťastie, budú to „iba“ stovky miliónov