Renáta Hall prišla po pôrode takmer o život. Na ARO ju od vedľa ležiacich mužov oddeľovali plášte prehodené cez tyč, aby mala po pôrode aspoň trochu súkromia. Sestry a lekári si musia sami kupovať pracovné oblečenie a obuv. Po návrate z nemocnice rozbehla zbierku, v ktorej na vybavenie a prístroje vyzbierala 75-tisíc.

Foto N - Tomáš Benedikovič

V Česku má traumu z pôrodu každá tretia žena, na Slovensku štatistiku nevedieme. Výskumy potvrdili, že absentujúca komunikácia či zhadzovanie počas pôrodu môže ženu traumatizovať rovnako ako nadmerná strata krvi. „U žien môže takéto konanie vyvolať traumu, z ktorej sa môže neskôr vyvinúť aj posttraumatická stresová porucha,“ hovorí psychiatrička Štefánia Vaľovská.

Pôrodnú traumu spôsobuje aj ignorácia alebo nevhodná či necitlivá komunikácia s rodičkou zo strany zdravotníckeho personálu. Vo veľkom texte o pôrodoch prinášame skúsenosti žien zo slovenských pôrodníc, pohľad pôrodníka na to, prečo niekedy zlyháva komunikácia na pôrodnej sále, aj rady, čo sa dá robiť, ak ste zažili neohľaduplný prístup pri pôrode.

Pôrodnú traumu spôsobuje aj ignorácia alebo nevhodná či necitlivá komunikácia s rodičkou zo strany zdravotníckeho personálu. Vo veľkom texte o pôrodoch okrem toho prinášame skúsenosti žien zo slovenských pôrodníc, pohľad pôrodníka na to, prečo niekedy zlyháva komunikácia na pôrodnej sále, aj rady, čo sa dá robiť, ak ste zažili nerešpektujúci prístup pri pôrode.

Tridsiatnička Jana zažila ťažký pôrod, pri ktorom ju navyše nemohol sprevádzať manžel, lebo personál nemocnice ho zabudol zavolať. „Je pre mňa strašne ťažké prijať, že so mnou pôrod nik blízky neprežil. Že som v tej neľahkej a dôležitej chvíli zostala sama. Keď som prišla domov, uvedomila som si, že manželovi asi nikdy nebudem vedieť presne povedať, ako to naozaj bolo. Samota, ktorú som cítila, sa vo mne vlečie dodnes,“ opisuje.

Tridsiatnička Jana opisuje, ako zážitok z pôrodu zmenil jej pohľad na materstvo aj na vlastnú ženskosť. „Pred otehotnením som veľa pracovala na svojej sebahodnote a sebaprijatí. Veľmi ťažko sa to vyjadruje slovami, ale po pôrode sa nemám rada,“ hovorí Jana, ktorá dnes navštevuje terapiu.

Priemerný vek prvorodičiek v Bratislave stúpa, vlani to bolo necelých 33 rokov. Je to najviac na Slovensku, celoštátny priemer je 29,85 roka, na vidieku je to 28,95.

Gynekologicko-pôrodnícka klinika v bratislavskej Univerzitnej nemocnici v Ružinove oddnes spustila registráciu na pôrody. Na jeden týždeň zaregistrujú vždy 40 žien podľa stanoveného termínu pôrodu.

O pár rokov si ženy urobia ultrazvuk samy doma, predpovedá detský kardiológ Jan Marek, ktorý pôsobí v Londýne. V rozhovore opisuje aj to, ako umelá inteligencia ovplyvní diagnostiku a aké sú rozdiely v komunikácii českých a britských lekárov s pacientmi.

Jan Marek. Foto – Deník N/Ludvík Hradilek

Myjava a Partizánske chcú docieliť zachovanie miestnych pôrodníc petíciou, podpísalo ju 35-tisíc ľudí. Pôrodnice sa majú rušiť v súvislosti s optimalizáciou siete nemocníc.

Ak sa ministerstvo rozhodne, že nám zrušia pôrodníctvo, aj tak nám budú stáť na dvore nemocnice ženy, ktoré začali rodiť, vraví riaditeľka nemocnice v Kráľovskom Chlmci Klára Hencelová. Podľa nej spravia všetko pre zachovanie pôrodníctva aj vtedy, ak ho budú chcieť zatvoriť v rámci reformy nemocníc. „Z pôrodov nemôžeme spraviť matematickú otázku.“ (napunk)

O syna Adama prišli v siedmom mesiaci, potom potratili znova. Veronika a Jirko v rozhovore opisujú, ako zvládli smútok a stratu. „Poobede sme išli s maminou na kávu, akoby bola iba na návšteve. Bola to taká snaha mať normálny deň, aj keď ja mám mŕtve dieťa v bruchu a idem na druhý deň prvýkrát vo svojom živote rodiť,“ vraví Veronika.

Veronika a Jiří. Foto N – Tomáš Benedikovič

Teraz uverejnili fotografie lekárov, nabudúce to môžu byť aj fotografie pacientiek, reaguje prednosta pôrodnice Jozef Záhumenský na anonymnú stránku proti interrupciám, ktorá zverejnila fotky a mená slovenských pôrodníkov. „Je to úbohé a áno, v istom kontexte aj desivé,“ vraví pôrodník, ktorý kandiduje za Progresívne Slovensko.

Od júna otvára nová pôrodnica Penty na Boroch. Všeobecná zdravotná poisťovňa sa s ňou nedohodla, no jej klientky tu môžu rodiť bezplatne. Pôrod je akútna starostlivosť a od klientok VšZP nebudú žiadať poplatky. Platbu si budú pýtať priamo od poisťovne, ktorá má najviac poistencov na Slovensku.

Mesto Revúca spísalo petíciu za zachovanie pôrodnice a aj iných oddelení v miestnej nemocnici. Skončiť majú od budúceho roka v rámci optimalizácie siete. Petíciu podpísalo od piatka 7. apríla vyše tisíc ľudí.

Verím, že aj koncom roka budú fungovať všetky tri naše pôrodnice, hovorí riaditeľ Univerzitnej nemocnice Bratislava Mayer. V júni otvorí pôrodnicu nová nemocnica Penty Bory. „Máme desiatky telefonátov od rodičiek, ktoré sú v panike, či budú mať kde rodiť. Prevádzkujeme tri veľké pôrodnice, v niektorých mesiacoch roka sú preplnené až tak, že nemáme kam pacientky dávať,“ hovorí Mayer.

Verím, že aj koncom roka budú fungovať všetky tri pôrodnice, hovorí riaditeľ bratislavskej univerzitnej nemocnice Alexander Mayer. V júni otvorí pôrodnicu nová nemocnica Penty Bory, ktorá môže prebrať personál aj rodičky. „Máme desiatky telefonátov od rodičiek, ktoré sú v panike, či budú mať kde rodiť. Prevádzkujeme tri veľké pôrodnice, v niektorých mesiacoch roka sú preplnené až tak, že nemáme kam pacientky dávať.“

Materinský inštinkt je rigidná myšlienka, hovorí Chelsea Conaboyová, ktorá napísala knihu o rodičovskom mozgu. „Na rodičovstvo nie sme automaticky vybavení, musíme sa ho naučiť,“ tvrdí v rozhovore. Vysvetľuje, ako sa pri rodičovstve mozog mení a čo môžu nové poznatky o rodičovskom mozgu znamenať pre spoločnosť.

Pôrod sa rozbehol, a ja som syna porodila do svojich rúk. „Mala som krásny, prirodzený pôrod, ako som chcela, ale bez plačúceho dieťaťa,“ hovorí Stanislava Cifra Beňová, ktorá v deviatom mesiaci prišla o syna. „Mala som ho hodinu na sebe. V tom momente som si priala len to, aby začal plakať, otvoril oči a bol živý.“

Stanislava Cifra Beňová prišla o syna v deviatom mesiaci tehotenstva. „48 hodín po pôrode som sedela v pohrebníctve a riešila jeho pohreb,“ hovorí. „V živote by som si nepomyslela, že v takom skorom štádiu môjho života budem riešiť pohreb niekoho blízkeho.“

Foto - archív Stanislava Cifra Beňová

Lekárka Denisa Marcišová v roku 2018 odišla zo Slovenska do Švédska. „Zdravotníctvo na Slovensku by som charakterizovala slovom bordel. Už keď som odchádzala, mala som pocit, že systém je na pokraji kolapsu,“ hovorí. Ale ono to môže byť ešte horšie, dodala.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Keď nám rodičia píšu skúsenosti zo slovenských nemocníc, niekedy cítim až hnev, hovorí Andrea Skákalová z občianskeho združenia Tanana, ktoré pomáha rodičom po strate dieťaťa počas tehotenstva, v priebehu pôrodu či krátko po ňom. „Stačilo by pritom aj pár malých zmien, aby nedochádzalo k opakovanej traumatizácii,“ vraví v rozhovore.

Andrea Skákalová pred dvomi rokmi prišla o dcéru, ktorá zomrela len dva týždne pred plánovaným termínom pôrodu. V rozhovore opisuje, s akým prístupom sa stretla v nemeckej pôrodnici, čo jej najviac pomáhalo spracovať stratu, ako zvládla druhé tehotenstvo a čo by sa malo zmeniť v pomoci rodičom po strate dieťaťa na Slovensku.

Rodičky budú mať právo na sprevádzajúcu osobu pri pôrode. Novela zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorú dnes schválili poslanci, má nadobudnúť účinnosť 1. júna 2024.

Okresný súd Bratislava III zamietol žalobu v prípade segregácie rómskych žien v prešovskej pôrodnici. Umiestňovanie rómskych žien do takzvaných rómskych izieb v pôrodnici nie je podľa súdu diskriminačné.

Nedostatok personálu pociťujú aj v pôrodniciach na južnom Slovensku. Komárňanský primár Amr Mamoun Ali Mohamed tvrdí, že sa dlhodobo snažia o prijímanie nových zamestnancov, ale aj tak zápasia s personálnymi problémami. Podobnú situáciu hlásia aj v Dunajskej Strede a Nových Zámkoch, zatiaľ však pacientky presúvať nemuseli. (napunk)

Záujem žien zo Slovenska porodiť v našej pôrodnici sa výrazne zvýšil, hovorí vedúca pôrodná asistentka z Brna Miloslava Kameníková. V posledných týždňoch sa na Slovensku viac diskutuje o kvalite pôrodov.

Prirodzený pôrod patrí do rúk pôrodnej asistentky, hovorí vedenie najväčšej pôrodnice v Česku. „Pohľad lekárov, často patologický, je v momentoch, keď ide o prirodzený pôrod, zlý a dokáže skôr negatívne ovplyvniť prirodzený proces,“ hovorí prednosta kliniky vo fakultnej nemocnici v Brne Vít Weinberger. Pôrodné asistentky tu majú veľké kompetencie.

Miloslava Kameníková a Vít Weinberger. Foto - FN Brno

Slovenské pôrodníctvo za českým výrazne zaostáva, hovorí prednosta ružinovskej pôrodnice Jozef Záhumenský. „Keď som prišiel na Slovensko, rozdiel medzi nami a Českom bol asi 15 rokov. My sme sa nikam nepohli a oni nám zase o ďalších päť rokov utiekli. Rozdiel je obrovský a je to preto, lebo v Česku je obrovský záujem štátu o pôrodníctvo.“

Bratislavské pôrodnice znížili počas leta počet miest. Niekedy sa tak stane, že žena nerodí v pôrodnici, ktorú si vybrala, ale kde je miesto. „Snažíme sa, robíme, čo môžeme. Ale áno, právo na výber zdravotníckeho zariadenia je tým, samozrejme, narušené,“ hovorí prednosta pôrodnice v Ružinove Jozef Záhumenský.

Oddelenia v slovenských nemocniciach a kliniky si dnes nemôžu veľmi vyberať, kto bude u nich pracovať, vraví pôrodník Jozef Záhumenský. „Ráno príde primárka novorodeneckého oddelenia s tým, že sestry sú už také unavené, že chcú dať výpoveď. Nemôžem im povedať, aby sa správali k ženám inak – skôr ich idem prosiť, aby od nás neodchádzali.“

Foto N - Vladimír Šimíček

Najväčšia nemocnica na Slovensku nemá dosť ľudí ani kapacít. Niektoré bratislavské rodičky už upozorňujú, že ich možno budú musieť po pôrode presunúť do inej nemocnice v meste. Na hranici kapacít sú oddelenia šestonedelia, čo znamená, že matka a dieťa by po pôrode mohli ležať na rôznych oddeleniach.

Kultúra ticha a nesťažovania sa je u nás veľmi silná, hovorí právnička Debrecéniová, ktorá skúmala sťažnosti rodiacich žien. Tvrdí, že niektoré inštitúcie nevedia, ako posudzovať sťažnosti na porušenia ľudských práv pri pôrodoch, a vytvorili si stratégie, aby ich nemuseli vyhodnocovať.

Janka Debrecéniová. Foto N - Tomáš Benedikovič

Ak chcú ženy rodiť v zahraničí, je to istým spôsobom aj naša hanba, hovorí gynekológ Jozef Záhumenský. V rozhovore vysvetľuje, že demografia sa dá zlepšiť aj skvalitnením pôrodníctva. „Na rozhodnutie ženy mať ďalšie dieťa má nemalý vplyv aj prvý pôrod. Cisársky rez znižuje šancu na ďalšie dieťa približne o viac ako 20 percent.“

Prednosta gynekologickej kliniky v ružinovskej nemocnici Jozef Záhumenský. Foto N - Tomáš Benedikovič

Ombudsmanka Mária Patakyová v rámci prieskumu zistila závažné porušovanie práv žien počas pôrodov. O výsledku informovala ministerstvo zdravotníctva, odborné inštitúcie, univerzity či mimovládky, ktoré sa problematikou zaoberajú.

Romantické predstavy, že po karanténe, ktorá zavrela ľudí doma, príde baby boom, sa nenaplnili, väčšina nemocníc hlási pokles pôrodov. Pandémia zapôsobila podobne ako vojna, počas ktorej sa odkladajú sobáše i počatia.

Pôrodnica by mala robiť aspoň 1500 pôrodov, aby to bolo bezpečné, hovorí dekan lekárskej fakulty a prednosta pôrodnice v Univerzitnej nemocnici v Martine Ján Danko. Ak je pôrodov menej, je to podľa neho nebezpečné. Na Slovensku máme pôrodnice s menej ako 300 pôrodmi.

Dekan Lekárskej fakulty v Martine Ján Danko. Foto - Tasr

Univerzitná nemocnica v Martine chce od septembra spustiť pilotný projekt, v rámci ktorého by ženy s deťmi mohli odísť z pôrodnice už deň po pôrode, ak by chceli. Bežne dnes ženy prepúšťajú po štyroch dňoch.

Odborníci chcú menej pôrodníc. Máme totiž nemocnice, kde sa ročne narodí menej ako 300 detí. V zahraničí je hranica na minimálny počet pôrodov v mnohých krajinách 500, u nás sa zvažuje 360.

Najlepšie pôrodnice sú podľa odborníkov v Trenčíne, Martine a v Petržalke. Podľa matiek je to opäť martinská nemocnica, potom pôrodnica v Spišskej Novej Vsi a súkromná nemocnica Koch v Bratislave.

Petra Stano Maťašovská reaguje na blog dokumentaristky Zuzany Límovej: „Autorka oklamala množstvo ľudí pred tvorbou celého projektu aj počas jeho tvorby. Podvádzala už pri samotnom účele vytvorenia filmu v žiadosti o povolenie nakrúcania a lož používa dodnes. Jej blog plný neprávd a vykonštruovaných obvinení považujem za účelový.“

Škoda, že film o slovenských pôrodniciach nie je taký silný ako diskusie o ňom, píše Miloš Krekovič. „Medzi nami nie je zlý dokument, viac sme sa však dozvedeli z médií, ktoré tému rozvíjali po ňom. V tom je jeho historická zásluha.“

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker hovorí, že pôrodnice na Slovensku nezodpovedajú mediálnemu obrazu, aký o nich utvoril film o pôrodoch. „Prebieha neodborná debata,“ povedal Drucker v relácii Sobotné dialógy.

Pracovná skupina, ktorá má v Univerzitnej nemocnici preveriť scény z filmu o pôrodoch Medzi nami, tvrdí, že zábery prezentované v dokumente nie sú reálnym zobrazením skutočnosti, Reagovala tak na otázky, prečo lekár, ktorý hovoril, že fackoval rodičku, ostáva pracovať v nemocnici.

Minister zdravotníctva Drucker požiadal Univerzitnú nemocnicu, aby lekár, ktorý hovoril o facke rodičke, ostal pracovať v nemocnici. „Lekár ministra zdravotníctva ubezpečil, že v žiadnom prípade nešlo o facku na tvár, ale o tľapnutie po stehnách,“ tvrdí ministerstvo.

Združenia Ženské kruhy a Občan, demokracia a zodpovednosť píšu ministrovi zdravotníctva Druckerovi kvôli dodržiavaniu práv rodičiek. Film Medzi nami nie je podľa nich prvý zdroj, z ktorého sa ministerstvo mohlo dozvedieť o závažnom porušovaní práv žien v pôrodniciach.

Prednosta pôrodnice v Ružinove Jozef Záhumenský hovorí, že najhoršia medicína je založená na tradícii a rutinérstve. Dokument o pôrodoch Medzi nami sa mu nepáči. Priznáva však mnohé chyby, na ktoré film upozorňuje.

Foto – TASR

Autori dokumentu o pôrodoch v reakcii na kritiku nemocnice odmietli, že by ich film bol tendenčný. „Je odrazom reality, ako sme ju ako autorský tím zaznamenali.“

Pôrodníci a vedenie bratislavskej Univerzitnej nemocnice kritizujú film o pôrodoch. Film sa podľa nich nezakladá na realite, nie je objektívny a režisérka ho nakrútila ako horory Hostel či Blair Witch.

V nemocnici skončil lekár, ktorý vo filme o pôrodoch hovoril, ako dal rodičke facku. „Prepustenie jedného lekára nie je systémovým riešením a už vôbec nie je krokom, ktorý sme chceli dosiahnuť naším dokumentom,“ hovoria tvorcovia dokumentu.

Nové na Dennikn.sk

19:56Prvé údaje zo Slovenska: Očkovanie proti covidu znižuje riziko srdcovo-cievnych ochorení 18:56Newsfilter: Kaliňák hviezdil pri amerických stíhačkách, Fico v ruských médiách 18:45Aká je šiesta séria Drive to Survive, čím zaujme temnejšia verzia Poirota a ďalšie tipy, čo si pozrieť 18:15Graf dňa: Februárová inflácia pochovala nádeje na jarné znižovanie úrokových sadzieb 17:57Spojené arabské emiráty už nie sú daňovým rajom. Čo to znamená pre našich podnikateľov? 17:32Obžalovaný predložil dôkaz, ktorý ho nakoniec usvedčil. Ďalší senát uveril svedkovi Makóovi 17:32Pre alkohol stratila prácu, bývanie aj kontakt s rodinou. Sama by som prestať nedokázala, hovorí Henrieta 17:13Čakali Willyho Wonku, dostali prázdnu halu. Z nevydarenej akcie sa stal internetový virál 17:02Koľko obyvateľov bude mať Bratislava v roku 2050? Zrejme menej, ako si myslíte, hovorí štúdia MIB 16:19Na vlastné oči sledujeme premenu Roberta Fica na Kim Čong-una (udalosti týždňa) 16:09Putin je vrah, tvrdí ruský historik. Navaľného pochovali, ďalší politickí väzni sa boja o život 15:42Reťazce na zdražovaní potravín neryžovali ani vlani a teraz už očakávajú zlacňovanie. Kritika Smeru je naďalej mylná 15:10Som Pellegrini. Občas hryzkám 14:47Kratom neublíži každému, no môže aj zabíjať. Prípady z USA ukazujú, kedy je smrteľný 14:13Vývoj bojov (736. deň): Nové informácie o zničení Abramsu robia z jeho straty iný príbeh, je viac o zúfalstve ako o nekompetentnosti 13:31Čo tak lyžovačka v Severnej Kórei? Testovacia delegácia ruských turistov objavuje novú destináciu 13:20Na slávnosti americkej zbrojovky prevzal Kaliňák prvé stíhačky F-16. Možno prikúpi ďalšie 12:52Prílišný aktivizmus Ústavného súdu? V roku 2002 sme boli razantnejší 12:46Vlky lovia vysokú zver, a tým chránia stromčeky aj poľnohospodárske plodiny. Tlak na ich strieľanie aj tak silnie 12:37MediaBrífing: Novinári občas potrebujú pauzu, ale nikam neodchádzajú 11:46Fico slovami o Západe, ktorý živí vojnu, uráža aj Česko, vraví Petros Michopulos z podcastu Kecy a politika 11:44Dominanta košického automobilového priemyslu chystá po covidovom prepade nový rozvoj 11:43Aktivista z Floridy: Niektorí mladí podporujú marihuanu, právo na interrupcie, no aj tak budú voliť Trumpa 11:26Dotácie potečú aj bez lepšej ochrany prírody. Kde všade Brusel ustúpil farmárom? 11:16Dočasnú autobusovú stanicu na Mlynských Nivách nahradia tri bytové a jedna kancelárska budova. Oravkin ukázal projekt 11:00Týždeň v práve Rada Procházku: Záznam z bojovej porady solus ipse 10:52Spisovateľka Kapitáňová a jej dcéra etnologička Adrušková: Kto sa vysmieva z maďarského prízvuku, ukazuje len vlastnú malosť 10:31Robert Fico napĺňa už nebezpečne veľa z dvanástich bodov na ceste k autokracii 10:18Pri konvoji s pomocou v Gaze zahynuli desiatky ľudí. Palestínčania hovoria o streľbe vojakov, Izrael o tlačenici 10:01Deťom hovoríme, že Ukrajina je silná a zvíťazí. Neklesáme na duchu, vraví riaditeľka domova pre vojnové siroty