Facebook

Premiér Eduard Heger sa na Svetovom ekonomickom fóre v Davose stretol so zástupcami technologických gigantov Google, Microsoft, YouTube či Meta. Hovorili o prebiehajúcej digitálnej transformácii či potrebe adaptovať zamestnancov na nové podmienky na pracovnom trhu.

Floridský zákon namierený proti veľkým sociálnym sieťam narazil na federálnom súde, ktorý jeho časti označil za protiústavné. Podľa sudcov vláda nemôže platformy trestať za blokovanie účtov politikov, rovnako ako ani za iné moderovanie obsahu, pretože táto prax je chránená prvým dodatkom ústavy garantujúcim slobodu slova. (ap)

Počet Slovákov nad 60 rokov, ktorí používajú sociálne siete, sa zvyšuje. Denne ich využíva už takmer 40 % seniorov. V celej populácii používa sociálne siete 85 % ľudí, pričom až 63 % denne. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu agentúry Go4insight.

Spoločnosť Meta podniká kroky proti šíreniu dezinformácií na svojich platformách, maže príspevky, ktoré porušujú pravidlá, a spolupracuje s externými odborníkmi a orgánmi verejnej správy, a to aj na Slovensku.

Svetoznámy sociálny psychológ Jonathan Haidt vo svojej najnovšej eseji tvrdo kritizuje sociálne siete, nemyslí si však, že je možné dohliadať na všetok ich obsah. Navrhuje niektoré zmeny pri šírení správ, napríklad že tretej osobe v poradí, ktorá by chcela zdieľať nejaký obsah, by nestačilo len kliknúť na „zdieľať“, ale by ho musela „prácne“ skopírovať a priložiť do novej správy.

Americkí kongresmani žiadajú spoločnosť Meta, aby riešila proruské dezinformácie na Slovensku. Členovia výboru pre spravodajské služby uviedli, že nevidia od Facebooku „zodpovedajúce kroky“, hoci slovenská aj americká vláda na problém opakovane upozorňujú.

Meta uvažuje o znížení objemu peňazí, ktoré platí médiám. Podľa zdrojov webu The Information vlastník Facebooku zaznamenal, že od vlaňajška, keď prestal byť americkým prezidentom Donald Trump, kliká na odkazy článkov v médiách menej ľudí.

Facebook vlani oznámil, že má veľké plány s podcastmi. Po roku to už neplatí a firma svoje audioslužby zatvára. Je to zlá správa pre tvorcov podcastov, ktorí dúfali, že im sociálna sieť prinesie nových poslucháčov, píše MediaBrífing.

Facebook a Instagram chcú používateľom zobrazovať menej príspevkov od priateľov a účtov, ktoré sledujú, a viac rôzneho populárneho obsahu vyberaného umelou inteligenciou. Hlavným dôvodom je sociálna sieť TikTok, ktorá rýchlo rastie a na ktorej používatelia trávia aj viac času.

Meta bude v Nemecku podliehať prísnejším regulačným pravidlám. Miestny protimonopolný úrad totiž klasifikoval prevádzkovateľa služieb Facebook, Instagram či WhatsApp ako podnik s mimoriadnym významom pre hospodársku súťaž naprieč trhmi.

Ukrajinské ľudskoprávne organizácie žiadajú Facebook a Instagram, aby nemazali dôkazy o ruských zločinoch. „Takéto príspevky musia byť zachované ako cenný dôkaz pre budúce právne kroky a presadzovanie spravodlivosti pred rôznymi medzinárodnými tribunálmi,“ napísali organizácie.

Zisk spoločnosti Meta, ktorá je majiteľom Facebooku, v prvom štvrťroku klesol o 21 % na 7,5 miliardy dolárov. Firma však pri zárobku prekonala odhady analytikov a jej akcie sa po skončení hlavného obchodného dňa posilnili o 19 %.

Ruský súd potrestal pokutou prevádzkovateľov Wikipédie, TikToku a Facebooku. Wikimedia podľa súdu nezabezpečila, aby sa na stránkach jej internetovej encyklopédie neobjavoval obsah, ktorý je v Rusku zakázaný, pre spoločnosť ide o prvú podobnú pokutu.

Spoločnosť Meta, ktorej patrí Facebook či Instagram, otvorí svoj prvý kamenný obchod 9. mája v Kalifornii. Zákazníci si tam budú môcť vyskúšať a kúpiť zariadenie pre virtuálnu realitu a ďalšie prístroje.

Barack Obama kritizoval technologické spoločnosti, ktoré podľa neho ohrozujú demokraciu, píše MediaBrífing. „Jedným z hlavných dôvodov oslabenia demokracie je zásadná zmena v tom, ako komunikujeme a prijímame informácie,“ povedal bývalý americký prezident vo svojom prejave na univerzite v Stanforde.

Majiteľ Facebooku varoval, že proruskí hekeri a dezinformátori v súvislosti s útokom na Ukrajinu stupňujú svoje operácie. Spoločnosť Meta to uvádza vo svojej bezpečnostnej správe, v ktorej okrem iného opisuje snahu hekerov napadnúť účty ukrajinských vojakov.

Zo slovenských politikov dominujú na Facebooku najmä predstavitelia strany Republika a Smer, ukázala analýza organizácie MEMO 98, ktorá skúmala príspevky na sociálnej sieti za prvý mesiac vojny na Ukrajine. Jedinou protiváhou bola prezidentka Zuzana Čaputová, píše MediaBrífing.

Facebook tento týždeň prestal zobrazovať obrázky pri príspevkoch odkazujúcich na slovenské médiá. Je to výsledok dlhého sporu o autorské práva. No väčšina médií okamžite pristúpila na požiadavky sociálnej siete, píše MediaBrífing.

Častý pobyt na sociálnych sieťach môže najviac uškodiť deťom v ranej puberte a adolescentom krátko po dosiahnutí plnoletosti. V novej štúdii k tomu dospeli britskí vedci, ktorí skúmali, ako čas strávený na Facebooku, Instagrame či Tiktoku ovplyvňuje pocit životnej spokojnosti u detí a dospievajúcich.

Facebook čiastočne prestal zobrazovať obrázky pri príspevkoch odkazujúcich na stránky slovenských médií. Dôvodom sú nové európske a slovenské pravidlá autorských práv. Médiá musia udeliť sociálnej sieti licenciu, ak chcú, aby sa ich príspevky zobrazovali opäť s obrázkami.

Rebríček desiatich najúspešnejších facebookových príspevkov o vojne na Ukrajine opäť obsadili najmä fašisti, manipulátori a šíritelia nepravdivých informácií. „Ďakujeme Facebooku, že jeho algoritmy propagujú extrémy a lži,“ píše Filip Struhárik v MediaBrífingu.

Štáty EÚ a europoslanci sa zhodli na regulácii veľkých internetových firiem. Google, Meta či Amazon budú musieť dodržiavať nové povinnosti, ktoré by mali lepšie ochrániť podnikanie ich menšej konkurencie. (nytimes)

Facebook Messenger hlási výpadok, problém je s odosielaním aj prijímaním správ. (down detector)

Rodičia získajú viac informácií o tom, čo ich deti robia na Instagrame, píše MediaBrífing. V novom rodičovskom centre nájdu napríklad informácie, koľko času deti trávia online, aké účty sledujú a kto sleduje ich. Funkcia je zatiaľ dostupná len v USA, v ďalších krajinách by mala byť spustená v najbližších mesiacoch.

Ruské veľvyslanectvo v Bratislave šírilo konšpiráciu, že USA sa snažia vyvinúť biologické zbrane schopné zasiahnuť „najmä Slovanov“. Američania vraj chcú šíriť vírusy do Ruska pomocou sťahovavých vtákov. „Ruské oficiálne účty porušujú pravidlá sociálnych sietí. Otázne len je, kedy sa digitálne platformy odhodlajú proti nim adekvátne zakročiť,“ píše MediaBrífing.

Ruská ambasáda šírila lži o útoku na pôrodnicu v Mariupole, Facebook a Twitter ich zmazali. „Sociálne siete sú v situácii, keď už nestačí zablokovať len účty ruských médií RT a Sputnik, ale zasiahnuť bude treba aj proti oficiálnym predstaviteľom Moskvy a ruským ambasádam,“ píše MediaBrífing.

Rusko obmedzí prístup na Instagram, rozhodol cenzúrny úrad Roskomnadzor. Vyhovel tak žiadosti ruskej prokuratúry, podľa ktorej sa na tejto sociálnej sieti šíria materiály, ktoré obsahujú výzvy na násilné činy proti ruským občanom.

Prípadné blokovanie spoločnosti Meta v Rusku sa nebude týkať aplikácie WhatsApp, pretože ide o komunikačný prostriedok, nie o zdroj umiestnenia či oznamov, píšu ruské štátne médiá. O zákaze spoločnosti v krajine sa uvažuje po správach, že Meta povolí uverejňovať násilné protiruské výzvy. (meduza, ria)

Ruská prokuratúra žiada súd, aby americkú firmu Meta, ktorá spravuje Facebook či Instagram, označil za extrémistickú organizáciu. Regulačné úrady zároveň znova vyzývajú, aby v Rusku zablokovali prístup k Instagramu.

Rusko zvažuje ukončiť v krajine činnosť spoločnosti Meta (Facebook, Instagram, WhatsApp), ak sa ako pravdivá ukáže správa, že spoločnosť povolí používateľom v niektorých krajinách zverejňovať príspevky vyzývajúce na násilie voči Rusom a ruským vojakom.

Eurokomisia začala vyšetrovať dohodu Googlu a Mety (bývalý Facebook) o službách v internetovej reklame. Chce zistiť, či neporušuje pravidlá Únie pre hospodársku súťaž. Podobný krok oznámil aj britský protimonopolný úrad.

Spoločnosť Meta zvažuje, že na Facebooku a Instagrame prestane mazať niektoré príspevky, v ktorých sa vyzýva na násilie proti Vladimirovi Putinovi, Alexandrovi Lukašenkovi či ruským vojakom v súvislosti s inváziou na Ukrajinu. Tvrdí to agentúra Reuters s odkazom na internú komunikáciu firmy.

Ministerstvo investícií a informatizácie chystá nový zákon, ktorý má zvýšiť povinnosti veľkých online platforiem v boji proti dezinformáciám a nenávistným prejavom. „Zakrátko predstavíme konkrétny legislatívny zámer,“ povedala ministerka Veronika Remišová (Za ľudí).

10 najúspešnejších slovenských príspevkov na Facebooku od vypuknutia vojny na Ukrajine: na prvom mieste je fotogaléria protestov od Natálie Blahovej, ktorá sa stala medzinárodným virálom. Darilo sa aj prezidentke Zuzane Čaputovej a europoslancovi Milanovi Uhríkovi (Republika) – ten sa štatistikami na sociálnej sieti približuje Ľubošovi Blahovi (Smer), ktorý je dlhodobo najúspešnejším politikom na Facebooku.

Bývalá poslankyňa Natália Blahová vytvorila na Facebooku galériu fotografií z protestov proti Putinovi. Jej príspevok sa nestal len najúspešnejším slovenským príspevkom od začiatku vojny na Ukrajine, ale aj jedným z najzdieľanejších slovenských príspevkov v histórii Facebooku. Zdieľali ho státisíce ľudí a videli desiatky miliónov používateľov z celého sveta.

Facebook zrušil desiatky falošných účtov, ktorých cieľom bolo šírenie ruskej propagandy. Išlo napríklad o účty Iriny Kerimovovej a Vladimira Bondarenka, z ktorých Rusi urobili kyjevských novinárov. Falošné profily s falošnými fotografiami a životopismi písali, že ukrajinský prezident buduje na Ukrajine neonacistickú diktatúru a že situácia na Ukrajine bude iba horšia.

Spoločnosť Meta, pod ktorú patrí Facebook, obmedzí prístup k ruským štátnym médiám RT a Sputnik v celej Európskej únii, oznámil šéf pre globálne záležitosti Nick Clegg.

Facebook zakázal ruským štátnym médiám nakupovať reklamy alebo zarábať na sieti. „Situáciu na Ukrajine pozorne sledujeme a budeme informovať o ďalších krokoch, ktoré podnikáme na ochranu ľudí na našej platforme,“ uviedol šéf bezpečnosti vo Facebooku Nathaniel Gleicher.

Ruské úrady obvinili Facebook z cenzúry ruských médií a porušovania práv ruských občanov, čím zdôvodnili čiastočné obmedzenie prístupu. Roskomnadzor tvrdí, že Facebook ignoruje jeho žiadosti, aby zrušil reštrikcie uvalené na stránky štyroch ruských médií – agentúry RIA Novosti, armádnej televízie Zvezda a webových stránok gazeta.ru a lenta.ru. (reuters)

Používatelia z viacerých krajín hlásia výpadok Facebooku, problémy majú aj služby Instagram a WhatsApp. Príčiny technických problémov a ich rozsah zatiaľ nie sú známe. (downdetector)

Sociálne siete stále neberieme celkom vážne, ale je to katastrofa gigantických rozmerov, hovorí Martin M. Šimečka v podcaste V redakcii. „Tie mozgy ľudí nie sú v poriadku. To, že sa vyplavuje agresivita, je dané sociálnymi sieťami a algoritmami.“

Facebook a Instagram z Európy neodídu, kontinent je pre ne druhým najziskovejším regiónom. Meta si predovšetkým želá, aby sa EÚ a USA konečne dohodli a umožnili jej ďalej dobre zarábať, píše Filip Struhárik.

EÚ zatiaľ nevie, ako bude regulovať firmy spojené s fenoménom metaverse. Komisárka Margrethe Vestagerová uviedla, že sa najskôr musí zoznámiť s tým, čo presne je metaverse a ako funguje, až potom môže uvažovať o regulácii odvetvia.

Meta Platforms hrozí, že stiahne z Európy služby Facebook a Instagram, ak nebude môcť prenášať dáta používateľov na servery v USA. Firma to uviedla v podrobných záznamoch o hospodárení, ktoré predložila americkej komisii pre cenné papiere.

Facebook zarobí na jednom používateľovi v USA a Kanade štvrťročne vyše 60 dolárov, v Európe je to len tretina. Sociálnu sieť preto najviac trápi pokles počtu používateľov v Severnej Amerike, upozorňuje MediaBrífing.

Facebooku prvýkrát v 18-ročnej histórii klesol počet používateľov. V poslednom štvrťroku 2021 ich mal 1,929 miliardy, tri mesiace predtým to bolo 1,930 miliardy. Miliónový pokles pri takmer dvoch miliardách používateľov sa zdá byť zanedbateľný, no má to širšie súvislosti, vysvetľuje MediaBrífing.

Majiteľ Facebooku Meta Platforms zaplatí v Británii pokutu 1,5 milióna libier súvisiacu s akvizíciou platformy Giphy. Britský protimonopolný úrad CMA vlani nariadil Facebooku, aby Giphy predal. Americký gigant sa voči rozhodnutiu odvolal.

Trhová hodnota Meta Platforms (predtým Facebook) klesla o viac ako 200 miliárd dolárov, čo je rekord v histórii akciových trhov. Akcie firmy sa dnes oslabili o vyše 20 % v reakcii na horšie výsledky hospodárenia.

Viedenský súd nariadil Facebooku odstrániť urážlivé príspevky adresované bývalej poslankyni Eve Glawischnigovej-Piesczekovej, ktorá sa sťažovala na príspevky z anonymného účtu. Firma musí zaplatiť odškodné 4000 eur.

Austrálsky miliardár Andrew Forrest zažaloval prevádzkovateľa Facebooku. Sociálna sieť podľa neho porušuje zákony proti praniu špinavých peňazí a je využívaná na podvody na Austrálčanoch.

Najčítanejšie teraz

Vývoj bojov (92. deň): Ukrajina stratila Lyman, teraz Rusi znova skúsia prekročiť smrteľne nebezpečnú riekuFoto - Twitter, Michael A. HorowitzPoslanec Benčík: Matovičovým správaním som hlboko dotknutýFoto N - Tomáš BenedikovičRamsay nepovedal, či zostane. Slafkovský: Neviem, či by som tu bol, keby som mal dom v teplučku na FlorideFoto - TASR/Martin BaumannSvetový newsfilter: Ukrajina má za sebou zlý týždeň, Rusi sa poučili z chýbŠpeciálna jednotka v Sjevjerodonecku. Foto - TASR/APZoroslav Kollár nejde do väzenia, po priznaní úplatku v kauze Pčolinský a za nelegálne cigarety zaplatí 70-tisícFoto N - Tomáš BenedikovičSulík siaha po investícii kariéry. Nových 25-tisíc pracovných miest môže priniesť krajine asi iba piata automobilkaZa ostatný týždeň minister hospodárstva Richard Sulík oznámil možnosť získania hneď troch nových veľkých investícií s tisíckami pracovných miest. Foto N - Tomáš BenedikovičNewsfilter: Armáda pozná favorita najväčšieho tendra vo svojich dejinách. Obstál by na Ukrajine?Niekoľko variantov vozidla CV-90 od firmy BAE Systems, preventívne už aj so slovenskými znakmi, sa ukázalo v júni na Záhorí. Foto - MO SRImpérium zosnulého veľkofarmára pokračuje. Žena s dcérou podniky nepredávajú, ale vynovia najväčšiu vaječnú farmu v krajineJozef Öszi. Foto - Klub poľnohospodárskych novinárovVývoj bojov (91. deň): Na oboch stranách pribúdajú správy o vyčerpaní vojakov, u separatistov protestovali dva plukyZničené vozidlá po raketovom útoku na zariadenie v oblasti kontrolovanej proruskými separatistami v Makijivke východne od Donecka. Foto - TASR/APMediaBrífing: Ruský propagandista ukázal najväčší mínomet, Ukrajina zbraň vraj vďaka tomu zničilaFoto - Telegram / KotsnewsSlováci by mali byť hrdí na svojich trénerov. Proti Fínom ste neboli horším tímom, hodnotia Hadamczik, Vůjtek a HandzušBlahovi vyšla kniha o Leninovi v SAV, skryl sa za pseudonym. V akadémii vravia o podraze (+video)Kniha o Leninovi vydaná pod pseudonymom a politik Smeru Ľuboš Blaha. Foto N - Tomáš BenedikovičKandidáti na šéfa RTVS sú známi: Rezník opäť kandiduje, súperí s Búzom, Machajom aj s kandidátom OĽaNO za poslancaBudovy RTVS v Mlynskej doline. Foto - TASRNewsfilter: V tejto krajine je radosť korumpovať, Zoroslav Kollár vám to potvrdí   Foto N - Tomáš BenedikovičAtentát na Heydricha a ľudácka propaganda: Zamlčali, že útočil Slovák, a pohoršovali sa, ako sa Londýn teší zo „zdochnutia krvavého psa“Heydrichovo auto po atentáte, správa o jeho úmrtí v Gardistovi a oficiálny portrét. Foto - Wikipédia a archív

Nové na Dennikn.sk

Včera PM:05Dvojaká cena za pohonné hmoty: takéto niečo sme už mali, akurát vtedy sme boli za železnou oponouVčera PM:04Čo vieme o Holého nájomných bytoch a čo nie je vôbec jasné (otázky a odpovede)Včera PM:02Za víťaza nového mýtneho tendra vyhlásili CzechToll, sestru SkyTollu. Serióznych konkurentov NDS odplašilaVčera PM:34Newsfilter: V tejto krajine je radosť korumpovať, Zoroslav Kollár vám to potvrdí   Včera PM:34Slovensko zníži závislosť od ruského plynu, no nie o dve tretiny, ale zatiaľ o jednu. Noví dodávatelia sú Nórsko a „rôzne“ krajinyVčera PM:31Kde sa stala chyba pri masakri? Kým policajti hodinu čakali na posily, útočník sa zamkol v triede a zabíjalVčera PM:49Dve roviny jedného príbehuVčera PM:45Môžeš byť fašista, bigamista… dôležité je iba to, že si za rodinu (udalosti týždňa)Včera PM:43Philipp Lahm píše: Na finále Ligy majstrov sa teším, no za vojny si ho bezstarostne neužijemVčera PM:31Teória veľkej výmeny je najmä veľký klamVčera PM:07MediaBrífing: Ruský propagandista ukázal najväčší mínomet, Ukrajina zbraň vraj vďaka tomu zničilaVčera PM:34Kandidáti na šéfa RTVS sú známi: Rezník opäť kandiduje, súperí s Búzom, Machajom aj s kandidátom OĽaNO za poslancaVčera PM:30Ako je možné, že Zoroslav Kollár dostal trest 70-tisíc eur? Čo to znamená pre Pčolinského? (otázky a odpovede)Včera PM:23Firemný newsfilter: Priblížili sme sa k zisku viacerých megainvestícií a dve osobnosti domáceho biznisu nahradili dedičiaVčera PM:11Biela légia, spravodlivosť a hrozba klérofašizmuVčera PM:42Český týždeň: Docent na lavičke sexuálne napadol študentku, fakulta ho ihneď vyhodilaVčera PM:48Pre Kováčika nebude problém zaplatiť trest 100-tisíc. Doteraz bral plat, od zadržania zarobil 40-tisícVčera PM:46Ak Dedoles ozdravíme, všetci sa dostanú k svojim peniazom, hovorí majiteľ o pláne na reštrukturalizáciuVčera PM:14Vývoj bojov (92. deň): Ukrajina stratila Lyman, teraz Rusi znova skúsia prekročiť smrteľne nebezpečnú riekuVčera PM:04Streľba zbraňou je v USA hlavnou príčinou úmrtia detí a mladých, predbehla dopravné nehodyVčera PM:53Dodávky stavebných materiálov sa už podpisujú iba na objemy. Cena je jasná až pri dodaní, upozorňuje developerVčera PM:44Danglár: Za rodinuVčera PM:38Atentát na Heydricha a ľudácka propaganda: Zamlčali, že útočil Slovák, a pohoršovali sa, ako sa Londýn teší zo „zdochnutia krvavého psa“Včera PM:04Propaganda zjedla Rusom mozog, vraví dcéra zavraždeného opozičného lídra Žanna NemcovováVčera PM:33Ak som si stavil na hokej, zamietnu mi hypotéku? Ako bude banka kontrolovať môj súkromný účet? Odpovedá šesť odborníkovVčera PM:30Oči dokorán pre Ferdinanda V. v BratislaveVčera PM:25Týždeň v energetike: SPP má nórsky plyn a štát prišiel o májovú daň zo SlovnaftuVčera PM:10Proti opičím kiahňam máme vakcínu, v prípade epidémie môžu pomôcť aj ďalšie látkyVčera PM:013. časť čítania na pokračovanie z dejín Ruska: Napoleon, bratia Ulianovci a koniec koncertu veľmocíVčera AM:55Keď sme vykročili do modernej Európy. Klára Prešnajderová o odkaze Školy umeleckých remesiel