Vladimir Putin

Benjamin Netanjahu v telefonáte vytkol Putinovi, že Rusko podporilo rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN vyzývajúcu na zastavenie bojov v Pásme Gazy. Oznámil to úrad izraelského premiéra. (čtk)

Ruskí lekári žiadajú Kremeľ, aby väznenému kritikovi vojny povolil ošetrenie, pripomínajú, že odopieranie lekárskej pomoci je v rozpore s ústavou. Alexej Gorinov bol vlani odsúdený na sedem rokov v trestaneckej kolónii.

Rusko chce pred jarnými prezidentskými voľbami prevziať iniciatívu v bojoch na Ukrajine, tvrdí americký Inštitút pre štúdium vojny. V súčasnosti sa Rusi pokúšajú o ofenzívne operácie najmä pozdĺž hranice medzi Charkivskou a Luhanskou oblasťou, pri Bachmute a v okolí Avdijivky.

Ukrajina tvrdo odsúdila ruské plány na usporiadanie prezidentských volieb na okupovaných ukrajinských územiach a akékoľvek budúce hlasovanie označila za neplatné. Ruský parlament tento týždeň odhlasoval, že sa voľby v Rusku vrátane zabraných ukrajinských území uskutočnia v marci 2024.

Ruské tajné služby mohli mať roky k dispozícii záznamy z tisícov videokamier na Ukrajine, ktoré boli vybavené ruským softvérom, uviedla stanica Rádio Slobodná Európa. Takéto videokamery si na Ukrajine v minulých rokoch zaobstarávali štátne aj súkromné firmy.

NATO má len 6 až 10 rokov, aby sa pripravilo na ruský útok, varuje prestížny nemecký think-tank. Dovtedy sa podľa autorov štúdie Aliancia musí posilniť tak, aby „odstrašila Rusko a v prípade potreby proti nemu bojovala“. „Len tak sa jej podarí znížiť riziko vypuknutia ďalšej vojny v Európe,“ domnieva sa Nemecká rada pre zahraničné vzťahy.

Putin oznámil, že bude kandidovať v prezidentských voľbách v roku 2024. Povedal o tom predsedovi parlamentu samozvanej Doneckej ľudovej republiky Arťomovi Žogovi počas ceremónie v Kremli pri príležitosti Dňa hrdinov vlasti, píše štátna agentúra Ria Novosti.

Foto - TASR/AP

Iránsky prezident Ebráhím Raísí počas návštevy Moskvy obvinil Západ z podpory „genocídy“ zo strany Izraela voči Palestínčanom v Pásme Gazy. Raísí to povedal na začiatku rokovaní s Putinom.

Ruský súd predĺžil o pol roka väzbu ruského nacionalistu Igora Girkina, ktorého tajná služba FSB viní z podnecovania do extrémistickej činnosti. Girkin, známy aj ako Igor Strelkov, nedávno oznámil, že sa chce v marcových voľbách uchádzať o prezidentský úrad.

Ruská ekonomika odoláva západným sankciám a tento rok vykáže rast okolo 3,5 %, povedal Vladimir Putin. Západ podľa neho zaspal na vavrínoch a technologicky zaostáva. Rusko je podľa Putina pripravené viac spolupracovať s Čínou.

Prezidentské voľby v Rusku budú 17. marca 2024. Hoci Vladimir Putin ešte oficiálne nepotvrdil, že bude kandidovať, očakáva sa, že to čoskoro urobí. V prípade víťazstva by išlo o jeho piate 6-ročné funkčné obdobie.

V centre okupovaného Luhansku na východnej Ukrajine vybuchol automobil s proruským politikom Olegom Popovom, ktorý neskôr zomrel v nemocnici.

Ruský prezident Vladimir Putin začal svoju návštevu Spojených arabských emirátov. Dnes má tiež navštíviť Saudskú Arábiu, kde sa stretne aj s korunným princom Mohamedom bin Salmánom. (reuters)

Počet žiadostí ruských vojakov o pomoc pri dezercii z armády sa v posledných mesiacoch výrazne zvýšil. Pre Moscow Times to uviedol projekt Idite lesom, ktorý pomáha Rusom vyhnúť sa bojom na Ukrajine.

Rusko odmietlo najnovšiu ponuku, ktorú mu predložili USA, aby prepustilo zadržiavaných Američanov Evana Gershkovicha a Paula Whelana. Podľa hovorcu amerického ministerstva zahraničia išlo o novú a významnú ponuku. Moskva sa zatiaľ k tvrdeniu Washingtonu nevyjadrila.

Ukrajinské letectvo oznámilo, že pri Haďom ostrove v Čiernom mori zostrelilo ruský bombardér Su-24, ktorý sa snažil zaútočiť na okolie Odesy. Rusko správu zatiaľ nekomentovalo.

Príbuzní ruských vojakov sa v liste adresovanom Putinovi sťažujú, že niektorí vojaci nasadení pri Avdijivke trávia v zákopoch na prednej línii už desať mesiacov, a to aj v prípade, že sú zranení. Píše ruský investigatívny portál Važnyje istorii, ktorý uviedol, že má daný list k dispozícii.

Rusko od začiatku vojny poslalo na Ukrajinu viac ako 100-tisíc trestancov, píše americký časopis Newsweek. Odvoláva sa na údaje od zakladateľa organizácie Gulagu.net, ktorá sleduje porušovanie práv väzňov.

Vladimir Putin tento týždeň navštívi Saudskú Arábiu a Spojené arabské emiráty, oznámil jeho poradca Jurij Ušakov. V SAE sa v súčasnosti koná klimatická konferencia COP28. Nie je známe, či sa na nej ruský líder zúčastní.

Putin kritizoval Lotyšsko za to, ako zaobchádza s ruskou menšinou. Pobaltskej krajine nepriamo pohrozil, že ju za to stihne nešťastie.

Brazílska vláda nezaručí Putinovi, že nebude zadržaný, ak príde na samit G20, ktorý sa uskutoční na budúci rok v Riu de Janeiro. Povedal to v Berlíne brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva. Brazília je členom Medzinárodného trestného súdu, ktorý vydal na Putina zatykač v súvislosti s jeho úlohou v zavlečení ukrajinských detí do Ruska.

Ruský súd označil „LGBTI+ hnutie“ za extrémistické a zakázal jeho činnosť, polícia robila razie v gej kluboch po celej Moskve. „Medzi LGBTI+ ľuďmi v Rusku vládne panika. Ľudia naliehavo emigrujú. Skutočné slovo, ktoré používame, je evakuácia. Musíme sa evakuovať z našej vlastnej krajiny, je to hrozné,“ povedal Sergej Trošin, mestský poslanec v Petrohrade.

Málokedy stáli dve Ruská v takom ostrom kontraste, pripomína Nina Chruščovová. „Zatiaľ čo Moskva a Petrohrad smútia z dôvodu izolácie od zvyšku sveta, provincie berú vážne Putinovu nevraživosť voči všetkému, čo nie je ruské.“

Vladimir Putin nariadil zvýšiť počet ruských vojakov o takmer 170-tisíc, vyplýva z dokumentu zverejneného na webe Kremľa. Ministerstvo obrany však tvrdí, že s mobilizáciou nepočíta.

Viktor Orbán nerobí problémy pri Ukrajine prvýkrát, ale tentoraz je to iné, hovoria diplomati a predstavitelia EÚ oslovení webom Politico. „Smerujeme k obrovskej kríze,“ uviedol jeden z týchto zdrojov. Podľa iného môže byť samit EÚ, ktorý sa uskutoční v polovici decembra, „jedno z najťažších zasadnutí Európskej rady“.

Novým šéfom moskovského Veľkého divadla sa stal Putinov obľúbenec, dirigent Valerij Gergijev. Na rozdiel od doterajšieho riaditeľa divadla Vladimira Urina sa nikdy verejne nevyslovil proti vojne Ruska proti Ukrajine.

V Petrohrade usporiadali módnu prehliadku oblečenia inšpirovaného Putinom. Modeli a modelky sa prezentovali v teplákových súpravách, šiltovkách či farebných teniskách s motívmi tváre ruského prezidenta či koruny v štýle pop-art.

Rusko nevidí dôvody, prečo meniť svoje ciele na Ukrajine, vyhlásil šéf diplomacie Sergej Lavrov. Tvrdí, že nič nenasvedčuje tomu, že by Kyjiv bol pripravený o situácii rokovať. Samotné Rusko pritom pri rokovaniach v minulosti trvalo na svojich ultimátach.

Ruský súd predĺžil väzbu rusko-americkej novinárke Alse Kurmaševovej do 5. februára 2024. Kurmaševová pracuje pre stanicu Rádio Slobodná Európa a žije v Česku. V Rusku ju vinia, že sa nezaregistrovala ako tzv. zahraničná agentka, čo jej prikazuje ruský zákon.

Svetový newsfilter: V Rusku mali chvíľu zlú náladu, no Putinovi stále veria. Ruský prezident je populárny ako za svojich najlepších čias, no jeho podpora ukazuje aj jeden paradox. Analytici upozorňujú, že Rusi síce nedôverujú štátu vo veciach, ako je zabezpečenie bežných služieb, ale pri vojne je to inak a súhlasia s argumentom Kremľa, že bola nevyhnutná.

Ruskí vyšetrovatelia zadržali muža s ruským a talianskym občianstvom podozrivého z bombových útokov. Obvinili ho, že pracuje pre Ukrajinu.

Vladimir Putin bude mať 14. decembra po ročnej prestávke tradičnú koncoročnú tlačovú konferenciu, na ktorej bude bilancovať uplynulý rok a odpovedať na otázky občanov. Oznámil to hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Udržanie stabilnej, predvídateľnej a korektnej spolupráce medzi Maďarskom a Ruskom je podľa Pétera Szijjártóa v národnom záujme Maďarska. Minister zahraničných vecí odmietol pritom akékoľvek tlaky na prerušenie takejto spolupráce.

Fíni stratili po vlne nazvážaných migrantov trpezlivosť a kompletne na dva týždne zavreli hranice s Ruskom. Odkedy vedie totálnu vojnu proti Ukrajine, Helsinki radikálne prehodnotili vzťahy s Moskvou.

Ruská vojna proti Ukrajine je urážkou princípov, na ktorých OBSE stojí, povedal na úvod zasadnutia v Skopje Bujar Osmani, macedónsky minister zahraničných vecí. Ruskú inváziu jednoznačne odsúdili aj ministri Španielska, Fínska, Švédska či Nemecka, ktorí hovorili v prítomnosti ruského ministra zahraničia Lavrova.

Ruský minister zahraničia Lavrov v prejave na zasadnutí OBSE obvinil Západ, že vedie hybridnú vojnu proti Rusku, a povedal, že jej ďalšou obeťou sa môže stať Moldavsko. Európsku úniu označil za „agresívny geopolitický projekt“. Viacerí politici počas Lavrovovho vystúpenia opustili sálu, medzi nimi aj český minister zahraničia Lipavský.

Ruský najvyšší súd vyhlásil „medzinárodné hnutie LGBTQ“ za extrémistickú organizáciu. Rozhodnutie nadobúda účinnosť okamžite. Rozsudok znamená, že všetky LGBTQ iniciatívy môžu byť pokladané za extrémistické.

Premiér Fico prijal veľvyslancov USA Gautama Ranu a Ruska Igora Bratčikova. Podľa tlačovej správy im „priblížil slovenské vnútroštátne priority, ako aj svoj pohľad na vojnu na Ukrajine, kde doteraz nastavená stratégia EÚ a USA zjavne zlyháva“. Slovensko má podľa neho „povinnosť pripravovať sa na obdobie po skončení vojny na Ukrajine a na štandardizáciu slovensko-ruských vzťahov“.

O Putinovom režime medzi tretím Rímom a Treťou internacionálou píše Jurij Vasin. Keď sa moc v Rusku opäť rozhodne vysvetliť ľuďom, „o čo ide“, má na výber z malého počtu argumentov: „Moskva je Tretí Rím“, „Tretia internacionála“ a „ruský svet“.

Rusi sa zomkli okolo Putina, ktorý sa zasa prispôsobil situácii. Vojna proti Ukrajine bude preto ešte dlhá a náročná. „Ak by ste išli do obchodu v Rusku, videli by ste, že nič tam nechýba, dokonca by ste si všimli aj viaceré európske značky. Vyzeralo by to tak, že sa nič nedeje, že nie je žiadna vojna,“ hovorí český novinár žijúci v Moskve Jiří Just.

Putin pred súdom nikdy stáť nebude, ak by mu hrozil Haag, zabili by ho, vraví ruský právnik Nikolaj Polozov. „Vie toho príliš veľa a jeho ľudia nedopustia, aby stál pred súdom,“ hovorí v rozhovore advokát, ktorý obhajoval Pussy Riot či vrátil domov ukrajinskú vojačku Naďu Savčenkovú.

Nikolaj Polozov. Foto - Ludvík Hradilek, Deník N

Rus, ktorý do snehu napísal odkaz „Nie vojne“, dostal 10 dní väzenia a pokutu v neznámej výške. Protivojnové heslo pridal minulý týždeň na snehom pokrytý turniket pri vstupe na klzisko v Gorkého parku v Moskve. (reuters, tasr)

Rusko chystá zákon, ktorý bude od cudzincov žiadať dodržiavanie dohody o lojalite. Tá im oficiálne zakáže kritizovať ruské vedenie, popierať takzvané tradičné rodinné hodnoty či diskreditovať sovietsku vojenskú históriu.

Hoci sa ekonomická situácia v Rusku veľmi zhoršila a nedarí sa mu ani na fronte, domáca podpora Vladimira Putina a vojny neklesá, píše Ivan Mikloš. Režimu sa podarilo vyvolať medzi ľuďmi pocit ohrozenia a dojem, že sa musia zjednotiť pod vedením svojho silného vodcu, hovorí bývalý slovenský minister financií.

Hamas by mal dnes okrem desiatich izraelských rukojemníkov prepustiť aj niekoľko Rusov, denník Times of Israel píše o dvoch ruských občanoch. Výmenou za to má byť prepustenie 30 ďalších Palestínčanov z izraelských väzníc.

Putin neuzavrie mier na Ukrajine skôr, než sa dozvie výsledky amerických volieb 2024, povedal pre Reuters vysokopostavený americký predstaviteľ. Prípadné víťazstvo Donalda Trumpa totiž posilňuje obavy z hroziaceho oslabenia západnej podpory Kyjiva.

Rusko je v súčasnosti najvýznamnejšou hrozbou pre európsku bezpečnosť, povedal český prezident Petr Pavel pri prednáške na škole NATO Defense College v Ríme. Putinov režim podľa neho otvorene deklaruje, že proti kolektívnemu Západu bojuje.

Ukrajina sa pre účasť Ruska nezúčastní na konferencii OBSE v Severnom Macedónsku. Macedónsko aj Bulharsko povolili prelet lietadla s ruským ministrom zahraničia Sergejom Lavrovom. Konferenciu preto plánujú bojkotovať aj pobaltské štáty.

Putin udelil milosť aj niekoľkým kanibalom ako odmenu za to, že bojovali na Ukrajine, píšu ruské médiá. Prezident takto oslobodil najmenej sedemnásť Rusov usvedčených z vraždy.

Prezident Janukovyč aj Rusko podcenili protesty Euromajdanu, ktoré sa začali pred desiatimi rokmi. „Vôbec si nevedeli predstaviť, kam by až mohli prerásť,“ hovorí politológ. Na námestí v Kyjive postupne protestovalo až milión ľudí, ktorí docielili nenávratný odklon od Ruska.

Nové na Dennikn.sk

07:20Ak sa my nezľakneme, Ficove víťazstvá budú len dočasné 06:48Ráno s NHL: Kotkaniemi cítil podobný tlak ako Slafkovský. V Montreale neuspel, teraz patrí k lídrom Caroliny 06:30Sestra vyšetrovateľa Jana Ďurková: Je to výstraha všetkým policajtom, aby rozmýšľali, koho nabudúce obvinia 06:25Ekonomický newsfilter: Prvý trest za bezuzdné míňanie už prišielVčera 20:04Белорусский дневник: Возможны ли переговоры об освобождении политзаключенных в Беларуси?Včera 20:04Bieloruský denník: Sú možné rokovania o prepustení politických väzňov v Bielorusku?Včera 19:18Medzi republikánskymi kandidátmi vrcholí boj o druhé miesto. Novou hviezdou je Nikki HaleyováVčera 18:25Týždňový newsfilter: Záchrana Ficových ľudí bude draháVčera 18:01Dolinkovej štátny tajomník Štofko: Nemyslím si, že všetko má byť robené tak, ako to vláda robíVčera 17:01Shooty: ZdesenieVčera 14:19Nedeľná nekázeň: Vianoce Doriana Graya Včera 14:05Fico bráni Gašpara aj v nedeľu. Osobnosti píšu Európskej komisii, ďalšie protesty budú aj v Košiciach, Žiline a NitreVčera 13:12Volali ho Bandasková hlava. Zachránili psa, ktorý mesiac žil s plastovou nádobou na hlaveVčera 11:40Danglár: Birmovaný komunistaVčera 11:31Košická župa pár dní pred podpisom zmluvy znemožnila zastupiteľstvu schvaľovať prenájom mechanizmov za milióny. Poslanci si to nevšimliVčera 10:37Keď uvažujem o budúcnosti Slovenska, prepadá ma úzkosť, hovorí šéfka maďarskej mimovládky. Opisuje, ako postupoval OrbánVčera 08:23Toto vystrihneme: Módna informačná službaVčera 08:10Guardiolov brat ju dostal z bankrotu a City dáva tipy na hráčov. Príbeh Girony, senzácie La LigyVčera 07:51Ráno s NHL: Slafkovský sa pobil, premenil víťazný nájazd a predviedol oslavu ako z filmu GladiátorVčera 06:45Keď je najväčšou drámou to, či sa podarí likérový špic. Prečo aj vy pozeráte Pečie celé Slovensko09.12 17:25Barbora Fandelová: Šokovalo ma, že si podľa niektorých žien nezaslúžim šancu mať ďalšie dieťa09.12 15:30Falošné manželstvo s príbuznou či prekročenie rieky. Tisíce Ukrajincov utekajú pred vojenskou službou09.12 12:36Slovan ide do Spišskej ako outsider. Tri dôvody úspechu malého klubu, ktorý je na čele extraligy09.12 09:20Severná Kórea systematicky a svojvoľne väzní, mučí a zabíja vlastných občanov09.12 08:00Komentátori Denníka N: Penta je už ďalším členom koalície09.12 06:56Ráno s NHL: Jedno striedanie, 4 sekundy a zranený kapitán. Príbeh najkratšieho debutu v histórii08.12 23:48Prvá agentúra z veľkej trojky zhoršuje Slovensku rating. Konsolidáciu považuje za nejasnú08.12 19:50Útok Hamasu spustil novú vlnu konšpiračných teórií o Chazaroch a židovskej svetovláde08.12 19:20Priznal sa k špionáži aj propagácii zvrátenej kultúry. Spolustraníka Vladimíra Clementisa komunisti zlomili rýchlo08.12 19:00Newsfilter: Čo sa dá urobiť, aby Fico nedostal zrušenie špeciálnej prokuratúry pod stromček