Vladimir Putin

Je koniec, Vova, píše spisovateľ Milo Janáč. „Tvoje vojsko je blaf, tvoj štát je blaf, tvoje hrozby sú blaf.“

Srbsko a Rusko podpísali dohodu o konzultáciách v zahraničnej politike v nasledujúcich dvoch rokoch. Srbská opozícia krok kritizuje v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu. Západ dlhodobo nalieha na Belehrad, aby zladil svoju zahraničnú politiku s EÚ, ak sa chce stať jej členom. (čtk)

Spoluzakladateľ Pink Floyd Roger Waters zrušil aprílový koncert v Krakove po tom, čo v krajine vyvolali kritiku jeho sympatie k Rusku.

Ukrajinský prezident Zelenskyj mal opäť príhovor k ruským vojakom. Podľa neho garantuje tým, čo sa vzdajú, civilizované zaobchádzanie, utajenie okolností kapitulácie a možnosť nevrátiť sa do Ruska.

Vojna na Ukrajine – súhrn udalostí:

  • viac než 740 ľudí zatkla ruská polícia na protestoch proti mobilizácii
  • Putin podpísal zákon, ktorý sprísni postihy za zločiny spáchané počas mobilizácie
  • Rusko zbavilo funkcie námestníka Dmitrija Bulgakova, ktorý zodpovedal za armádnu logistiku
  • Lavrov mal prejav v OSN, obvinil Západ, že sa snaží zničiť a rozdeliť Rusko
  • Putin nedovolil ruským vojakom stiahnuť sa z Chersonu, píše New York Times
  • Ukrajinci odrazili ruské útoky pri desiatich obciach na východe krajiny
  • Irán ľutuje rozhodnutie Kyjiva obmedziť diplomatické vzťahy pre dodávky iránskych dronov Rusom
  • predseda Európskej rady vyzval na pozastavenie členstva Ruska v Bezpečnostnej rade OSN

Ruská polícia zatkla okolo 743 ľudí, zákroky proti demonštrantom proti mobilizácii boli podľa médií miestami brutálne. Informoval OVD-Info. Protesty zvolala ľudskoprávna organizácia Vesna.

Foto - ap/tasr

Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov obvinil Západ, že sa snaží zničiť a rozdeliť Rusko. V prejave pred Valným zhromaždením OSN vyhlásil, že západná rusofóbia nadobudla „nebývalé a groteskné rozmery“. Ohradil sa tiež proti kritike pseudoreferend v okupovaných častiach Ukrajiny.

Na karikatúre najvýznamnejšieho ruského politického karikaturistu Sergeja Elkina stojí Vladimir Putin na kremeľskom múre s roztiahnutými rukami. „Tak čo ešte musím urobiť, aby ste sa konečne začali búriť,“ pýta sa. Putinovo rozhodnutie vyhlásiť mobilizáciu vyvolalo medzi Rusmi paniku, no zatiaľ neviedlo k masovým protestom, píše Guardian.

Karikatúra - Sergej Elkin

Ľubica Blašková zo strany Vlasť sa zúčastnila na pseudoreferendách na Rusmi okupovaných územiach na Ukrajine v Luhansku ako „medzinárodná pozorovateľka“. Podľa jej slov „chcela byť súčasťou tohto procesu, pretože ide o historickú udalosť“.

Ľubica Blašková na archívnej fotke z roku 2013. Foto tasr

Počas protestov proti vojne na Ukrajine a mobilizácii v Rusku zadržali zatiaľ viac ako 600 ľudí v 27 mestách, uvádza OVD-Info. Najviac protestujúcich zatkli v Moskve (viac ako 300), Petrohrade (viac ako 100) a Novosibirsku (asi 70). (ovd)

V Rusku protestujú vo viacerých mestách odporcovia Putinovej mobilizácie. Všade dochádza k zatýkaniu demonštrantov. V Moskve zatiaľ polícia zatkla 8 ľudí, v Perme najmenej 12, v Tomsku okolo 35, v Jekaterinburgu zatkli 4 novinárov. (meduza)

Putin podpísal zmeny v trestnom zákonníku, ktoré sprísňujú postihy za zločiny spáchané počas mobilizácie. Schválil aj možnosť zjednodušeného získavania občianstva pre cudzincov, ktorí vstúpia do ruskej armády.

Irán ľutuje rozhodnutie Kyjiva obmedziť diplomatické vzťahy s Teheránom pre dodávky iránskych bezpilotných lietadiel ruskej armáde. Ukrajina by sa nemala nechávať „ovplyvniť tretími stranami“, ktoré sa usilujú o zničenie iránsko-ukrajinských vzťahov, oznámilo iránske ministerstvo zahraničia.

Rusko zbavilo funkcie námestníka Dmitrija Bulgakova, ktorý zodpovedal za armádnu logistiku. Personálna zmena sa odohráva na pozadí ruskej mobilizácie aj problémov so zásobovaním ruských vojsk bojujúcich na Ukrajine.

V piatok večer v ruskom mestečku Boľšerečie neďaleko Omska polícia a vojaci násilím nakladali do autobusov ľudí, ktorí dostali povolávací rozkaz. Rozhorčení muži sa snažili dostať do autobusov aj policajtov so slovami, že pôjdu s nimi na front. Polícia sa uchýlila k násiliu. (siberal.org)

Od februára odišlo z Ruska asi 300-tisíc ľudí, píše Edward Lucas. „Zmenia títo ľudia svoj smútok a hnev na účinný odpor voči vládcom? Stanú sa nástrojom Kremľa, ktorý rozvráti krajiny, ktoré im poskytli útočisko? Alebo budú len vybíjať svoju energiu v nezmyselných hádkach?“

Rusko nikdy nemalo tradíciu rímskeho práva ani ničoho podobného, čo by zdôrazňovalo posvätnosť majetku, hovorí novinár Petr Koubský, ktorý napísal Stručné dejiny Ukrajiny a Stručné dejiny Ruska. „Vec, pozemok alebo otrok patrili tomu, kto mal silu uhájiť si vlastníctvo.“

Litva neposkytne azyl Rusom, ktorí utekajú z krajiny. „Rusi by mali zostať a bojovať. Proti Putinovi,“ napísal litovský minister zahraničia Landsbergis na Twitteri.

Putin nedovolil ruským vojakom stiahnuť sa z Chersonu. Píše o tom denník New York Times s tým, že Putin sa v posledných týždňoch viac zapojil do strategického vojenského plánovania invázie na Ukrajine. Stiahnutie z Chersonu by pritom ruskej armáde umožnilo usporiadane odísť cez Dnipro a ochrániť životy vojakov aj vybavenie.

Rad Rusov utekajúcich pred mobilizáciou je na rusko-gruzínskej hranici aktuálne podľa BBC dlhý okolo desať kilometrov. Ľudia čakajú na prekročenie hranice vyše 20 hodín.

Mladí Rusi prechádzajú rusko-gruzínsku hranicu. Foto - TASR/AP

Po celom Rusku sa okolo 17.00 h začnú protesty proti Putinovej mobilizácii, ktoré zvolala ľudskoprávna organizácia Vesna (Jar). Ojedinelé protesty sa však konajú po celý deň. V Tomsku stihla ruská polícia zadržať štyroch ľudí. K ďalším protestom došlo v Ulan-Ude, Čite či Irkutsku. (meduza)

Situácia sa Rusku vymyká z rúk na mnohých ďalších miestach, nielen na Ukrajine, píše Jan Kudláček. „Ázia začína pociťovať oslabovanie Ruska,“ tvrdí v komentári. Putinovi robí starosti čoraz silnejšia konkurencia Turecka a najmä Číny.

Foto - TASR/AP

Ruské banky prišli v dôsledku sankcií po invázii na Ukrajinu o vyše 26 miliárd eur. Povedal to zástupca ruskej centrálnej banky.

Rusi vyzerajú rovnako ako my, sú súčasťou našej najšpičkovejšej kultúry a podobne. Ľahko sa pri tom prehliadne, že sú naozaj iní, hovorí novinár Petr Koubský, ktorý napísal stručné dejiny Ukrajiny a Ruska. V rozhovore opisuje, o aké predsudky a ilúzie pri písaní prišiel, a ktoré časti dejín by dorozprával, ak by mal neobmedzený rozsah.

Foto – Deník N/Gabriel Kuchta

Z ukrajinských prístavov doteraz vyplávalo celkovo 211 lodí so 4,7 milióna ton poľnohospodárskych produktov. Ďalších osem lodí so 131 300 tonami obilia má vyplávať v sobotu. 

Domnievam sa, že Rusi Putina nezvrhnú, no možné to je, píše politický geograf Michael Romancov. „Predstava, že by Putina mohol odstrániť niekto, kto stojí celkom mimo etablovanej elity, sa v tomto okamihu javí ako celkom iluzórna,“ tvrdí v komentári. Putin sa podľa neho môže oprieť o lojalitu armády.

Predseda Európskej rady Charles Michel vyzval na pozastavenie členstva Ruska v Bezpečnostnej rade OSN. „Keď stály člen Bezpečnostnej rady OSN začne nevyprovokovanú a neodôvodnenú vojnu, vylúčenie takého člena by malo byť automatické,“ povedal.

Odlišné podmienky mobilizácie v ruských regiónoch môžu zhoršiť sociálne napätie v krajine, píšu v správe analytici Inštitútu pre štúdium vojny. Problémy a chyby na začiatku mobilizácie nie sú neočakávané, naznačujú však, že ruská vojenská mobilizačná infraštruktúra nebola na veľkú vojnu pripravená o nič lepšie než ruská ozbrojená armáda.

Rusko chce po referendách čo najrýchlejšie anektovať okupované ukrajinské územia, uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Súčasne zdôraznil, že pokusy zo strany Ukrajiny o opätovné ovládnutie týchto oblastí budú interpretované ako útok na Rusko.

Rusko oznámilo, že výnimku z mobilizácie budú mať ľudia pracujúci na kľúčových pozíciách v IT či finančnom sektore. Štát to zdôvodňuje „zaistením chodu technologických odvetví, ako aj finančného systému“. (guardian, tasr)

Po ohlásení mobilizácie Rusi začali utekať do susedných, najmä postsovietskych krajín. BBC sleduje situáciu na rusko-gruzínskom priechode Verchnij Lars – Kazbegi, kde je niekoľkokilometrový rad áut a ľudia v ňom čakajú hodiny.

Ľudia čakajú na rusko-gruzínskej hranici. Foto mediazona

Na Ukrajine boli po ruskej invázii páchané vojnové zločiny, konštatovala to vyšetrovacia komisia OSN. Boli aj znásilňované, mučené a protizákonne zadržiavané deti. Komisia sa bude zaoberať aj tvrdeniami o nútených transportoch a adopciách detí.

Pre tajný Putinov výnos o mobilizácii môže skončiť v zákopoch až milión Rusov. Mobilizácia je na ruské pomery bleskovou akciou, prví muži už odchádzajú autobusmi do vojenských kasární a začínajú s výcvikom. Ženy plačú a vychádzajú do ulíc s heslami ako „Náhradného syna nemáme!“.

Čína potvrdila, že rešpektuje suverenitu a územnú celistvosť Ukrajiny, napísal na Twitteri šéf ukrajinskej diplomacie Dmytro Kuleba po schôdzke s čínskym kolegom Wang Iom. Ten Kulebovi ďalej povedal, že Čína odmieta použitie násilia ako spôsob riešenia konfliktov.

V samozvanej proruskej Doneckej republike nie je na pseudoreferende o pripojení k Rusku ani jeden medzinárodný pozorovateľ. Celkovo ich tam je okolo tisícky z proruských území. (meduza)

Peter Bátor vo veľkej reportáži z vojnovej Ukrajiny: „Na sídlisku v Charkive na nás asi najviac doľahli dôsledky agresie. Prvýkrát som tam mal pocit, že už som videl na Ukrajine dosť, že už nechcem viac, že mi stačilo. Ticho, zničené budovy a ťažko opísateľný tlak vytvorili veľmi napätú atmosféru.“

Charkivské sídlisko. Foto - Peter Bátor

Ak Rusko odpojí pobaltské štáty zo spoločnej energetickej siete, podľa estónskej premiérky Kallasovej sú výpadky prúdu možné. Vyzvala ruských občanov žijúcich v Estónsku, aby ignorovali výzvy na boj na Ukrajine: „Nechoďte, pretože niet cesty späť.“

Poliaci otvorili malý vodný kanál, ktorý zníži ich závislosť od Ruska. Kanál cez Visliansku kosu umožní prístavu Elbląg prístup do Baltického mora bez toho, aby sa lode museli plaviť cez ruské vody.

Svetový newsfilter: Putin mobilizuje, ale neúspech na Ukrajine nie je jeho jediný problém. Ruská invázia na Ukrajine vytvára chaos aj tam, kde to Putin nechcel, a prispieva k tomu, že jeho vplyv v Strednej Ázii sa zmenšuje. To vyhovuje Turecku aj Číne.

Foto - TASR/AP

Na Ruskom okupovaných územiach Ukrajiny a v samozvaných republikách na Donbase sa začali pseudoreferendá o začlenení do Ruskej federácie. Potrvajú do 27. septembra.

Ruské úrady začali porušovať podmienky čiastočnej mobilizácie hneď v prvý deň po jej vyhlásení. Stanovené kvóty na odvedencov pre jednotlivé regióny sa zrejme podarí naplniť, čo však neznamená, že Moskva mobilizáciou získa efektívnu bojovú silu. V analýze to uviedol americký inštitút ISW.

Ruská ambasáda v Ríme zverejnila na svojom webe fotografie talianskych politikov po boku Vladimira Putina. Podľa talianskych médií ide o ďalší zásah Moskvy do kampaní pred nedeľnými talianskymi parlamentnými voľbami. (čtk)

Rusko sa chystá mobilizovať ukrajinských mužov na ovládnutých ukrajinských územiach a nútiť ich bojovať na ruskej strane, povedal to Ivan Fedorov, starosta Melitopola v Zaporižžskej oblasti. Starosta vyzval mužov z okupovaných častí Zaporižžskej oblasti, aby čo najskôr odišli.

Poľsko rozviezlo tabletky jodidu draselného pre prípad jadrovej havárie na Ukrajine. Ministerstvo vnútra však dodalo, že v súčasnosti žiadne nebezpečenstvo nehrozí. Tablety sú uložené pri každej hasičskej jednotke.

Počet ľudí prekračujúcich východnú hranicu Fínska cez noc „zosilnel“, ale fínska pohraničná stráž má situáciu pod kontrolou. Fínske pohraničné úrady včera popreli dezinformácie, že rusko-fínsku hranicu prekračuje alarmujúci počet ľudí.

Vyše polovice protivojnových demonštrantov zadržaných v stredu po celom Rusku sú ženy, uviedla nezávislá skupina OVD-Info. Zatiaľ podľa nej zadržali vyše 1300 ľudí vrátane deviatich novinárov a 33 neplnoletých, jedného z nich zásahové sily „surovo zbili“.

Utajený bod v Putinovom nariadení o čiastočnej mobilizácii umožňuje povolať až milión záložníkov, tvrdí to ruský denník Novaja gazeta. Minister obrany Šojgu včera oznámil, že povolávací rozkaz dostane 300-tisíc ľudí.

Ruské hnutie Vesna (Jar) organizuje v sobotu ďalšie protestné akcie proti mobilizácii. Mestá a miesta, kde sa akcie uskutočnia, zverejnia v piatok. Včera počas protestov po celom Rusku polícia zadržala okolo 1300 ľudí. (meduza)

Kremeľ aj napriek čiastočnej mobilizácii naďalej odmieta, že Rusko vedie na Ukrajine vojnu. „Nie,“ odpovedal hovorca Kremľa Peskov na otázku, či sa dá konfliktu na Ukrajine teraz už hovoriť vojna. (bbc, čtk)

Rozhodnutie, či vpustiť na svoje územie ľudí, ktorí prichádzajú z Ruska, je na štátoch EÚ, oznámila Európska komisia v reakcii na množstvo Rusov, ktorí sa snažia utiecť pred mobilizáciou.

Nové na Dennikn.sk

Včera 18:52Týždňový newsfilter: Kollár už nevedie len stranu a parlament, ale aj konzervatívcov a koalíciuVčera 17:04Shooty: Nejako už budeVčera 16:26Vallov sľub cyklistom zostal nedodržaný. Bratislavu sme po troch rokoch prešli s jeho expertom na cyklotrasyVčera 16:04Matovič má problém: nemá hlasy pre rozpočet a už aj Smer hovorí, že zahlasuje za jeho odvolanieVčera 15:40Depresia je ako rakovina duše, ktorej zdravý človek nemá šancu rozumieťVčera 15:25Белорусский дневник: Фальсификации убили престиж школьных учителей в БеларусиVčera 15:24Bieloruský denník: Prestíž učiteľov v Bielorusku položili klamstvá o volebných výsledkochVčera 12:42Je koniec, VovaVčera 12:01Nedeľná nekázeň: Keď je z omše politická agitkaVčera 10:57Ak nám štát nedá 400 miliónov, dostavba štvrtého bloku Mochoviec sa môže zastaviť, hovorí riaditeľ Slovenských elektrární24.09 20:57V Severnom Írsku je prvýkrát viac katolíkov ako protestantov. Môže to viesť k referendu o zjednotení Írska24.09 18:37Český týždeň: Pre veľký záujem bol súd s Babišom na vstupenky, väzenie mu zatiaľ nehrozí24.09 16:48Festival budúcnosti, ktorému robí PR umelá inteligencia24.09 15:47High 5ive: Festival Next – skúmanie zážitku z hudby v dobe mediálneho pretlaku24.09 13:02V Iráne po smrti 22-ročnej Kurdky pália fotky duchovného vodcu. Analytik predpovedá, čo bude ďalej24.09 12:59Rusi v medzivojnovom exile24.09 12:58Sú americkí „noví puritáni“ naozaj puritáni?24.09 11:19Túto zimu môžete spaľovať všetko, povedal Kaczyński. Kríza prehĺbi poľské problémy s ekológiou24.09 11:06Konšpiráciám veríme v dôsledku evolúcie, no niektorí ľudia na to majú aj povahu, hovorí psychológ24.09 10:00Danglár: Redukcia vzdelávania24.09 09:38Zďaleka nielen Ukrajina. Situácia sa Rusku vymyká z rúk na mnohých ďalších miestach24.09 08:06Komentátori Denníka N: Koalícia je z dlhodobého hľadiska mŕtva24.09 07:00„My sme potešili ľudí, čo ste dokázali vy?“ Iránski futbalisti bojujú s politikmi24.09 02:58Hrali spolu, plakali spolu. Nadal bol z Federera taký nervózny, že to bolo zvláštne aj zlaté zároveň, hovorí Roddick23.09 22:14Film roka a ďalšie tipy, čo pozerať na Netflixe, HBO Max, Disney+ či DAFilms23.09 19:56Newsfilter: SaS sa nezbavila Matoviča, keď bola vo vláde, skúša to cez parlament23.09 18:55Režisér Brett Morgen nakrútil o Davidovi Bowiem skvelý film. Takmer ho to stálo život23.09 18:35Minister Hirman: Také cunami, čo sa na nás zvonku valí, tu od druhej svetovej vojny nebolo23.09 18:32O rozpočte zatiaľ nerokovala ani koaličná rada. Ak neprejde, hrozia problémy23.09 17:37Lavrov pred kritikou v OSN rýchlo ušiel. Nie je to veľký diplomat, ale klamár, tvrdí český minister