Vladimir Putin

Väznený ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj neuspel s odvolaním sa voči verdiktu v prípade podvodu a pohŕdania súdom. Sudca mu potvrdil deväťročný trest odňatia slobody.

Tajomník ruskej bezpečnostnej rady Nikolaj Patrušev povedal, že Rusko dosiahne svoje ciele na Ukrajine a nebude pri tom naháňať žiadne termíny. „Všetky ciele stanovené prezidentom budú splnené. Nemôže to byť inak, pretože pravda, vrátane historickej pravdy, je na našej strane,“ povedal v rozhovore pre ruský denník Argumenty a fakty. (guardian)

Riaditeľ ruskej vesmírnej agentúry Dmitrij Rogozin navrhuje premenovať Kurilské ostrovy, o ktoré sa Rusi sporia s Japonskom. Chce, aby boli boli nazvané po ruských lodiach a udalostiach rusko-japonskej vojny zo začiatku 20. storočia.

Volodymyr Zelenskyj chce o ukončení vojny rokovať iba s Vladimirom Putinom. V prejave na Svetovom ekonomickom fóre uviedol, že usporiadanie rokovaní s Ruskom je čoraz zložitejšie pre dôkazy o tom, ako Rusi zaobchádzajú s ukrajinskými civilistami.

Aktuálne najvplyvnejšími ľuďmi na svete podľa časopisu Time sú Zelenskyj, Putin, Biden či čínsky prezident Si Ťin-pching. Na zozname sa ocitla aj Mia Mottleyová, ktorá ako prvá žena vedie barbadoskú vládu, či predsedníčka eurokomisie Ursula von der Leyenová. (time)

Podľa ukrajinskej rozviedky sa Putin nedávno stal terčom neúspešného atentátu. K pokusu došlo údajne po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu zo strany predstaviteľov Kaukazu, uviedol náčelník rozviedky Kyrylo Budanov. Jeho tvrdenie nie je možné overiť z nezávislých zdrojov.

Ruský diplomat v OSN odstúpil, nesúhlasí s inváziou na Ukrajine a hanbí sa za Rusko, vyplýva z listu, ktorý zverejnil na internete. Ide o prvého vysokopostaveného ruského diplomata, ktorý sa oficiálne vzdal funkcie v súvislosti s inváziou.

Vinou Putina a jeho invázie na Ukrajinu hladujú milióny ľudí po celom svete, píše The Washington Post. Ruská blokáda prístavu Odesa a námorných ciest v Čiernom mori bráni Ukrajine vyvážať obilie, čím je ohrozené zásobovanie potravinami vo svete.

Ukrajinský parlament schválil zákon o konfiškácii ruského a bieloruského majetku. Mení sa aj vojenská stratégia Ukrajiny, cieľom je dobytie obsadeného územia. (euractiv)

Vova, vzdaj to, radí Miloslav Janáč ruskému prezidentovi. „Hanbu na sto rokov si Rusku spôsobil. Takto si ťa dejiny zapamätajú.“

Vladimir Putin cez svojich oligarchov kúpil fínsky klub Jokerit Helsinki aj so štadiónom, ako bábka mu poslúžil aj legendárny Jari Kurri. „Od začiatku bolo jasné, že to nemá nič spoločné s biznisom ani so športom, že je to propaganda Kremľa,“ hovorí fínsky investigatívny novinár Jyri Hänninen.

Ruské ministerstvo spravodlivosti pridalo na zoznam zahraničných agentov Garriho Kasparova a Michaila Chodorkovského. Šachový veľmajster aj niekdajší oligarcha patria k významných kritikom Putinovej vlády.

Rusko môže zrušiť vekové obmedzenia pre vojakov, aby posilnilo armádu bojujúcu na Ukrajine. Dvaja poslanci strany Jednotné Rusko navrhli zákon, podľa ktorého by armáda mohla využiť profesionálnych vojakov po štyridsiatke.

Putin vyhlásil, že kybernetická agresia aj sankcie Západu zlyhali. Počas porady bezpečnostnej rady však pripustil, že počet hekerských útokov výrazne stúpol, pričom sú tieto útoky závažnejšie a komplexnejšie. Dodal, že nejde o konanie jednotlivcov, ale o konanie „štátnych štruktúr“.

Líder populárnej ruskej rockovej skupiny DDT sa dostal do problémov pre slová, že „vlasť nie je Putinov zadok, ktorý treba bozkávať“. Pre výrok, ktorý odznel na koncerte v meste Ufa, s ním polícia spísala protokol o priestupku.

Ukrajina pripravuje rezolúciu, ktorá označuje Putina za vojnového zločinca v súvislosti s jeho „agresívnymi“ krokmi voči Ukrajine vrátane nevyprovokovanej invázie.

Kremeľ poprel, že by sa v Rusku obnovovala pionierska organizácia, známa pamätníkom komunizmu. Práve v dnešný deň, na ktorý pripadá 100. výročie vzniku sovietskej pionierskej organizácie, ruský parlament dostal návrh na vytvorenie mládežníckeho hnutia Veľká zmena.

Nemecký exkancelár Gerhard Schröder nebude mať nárok na kanceláriu platenú z verejných peňazí pre svoje kontroverzné väzby na Putina a na ruské energetické spoločnosti. Rozhodol o tom rozpočtový výbor Spolkového snemu.

Putin sa správa ako Hitler, tvrdia ukrajinskí pamätníci. Tak vtedajšie Nemecko, ako aj dnešné Rusko – kedysi mocné ríše – vyšli z historických zlomových udalostí porazené a ponížené. Vybudovali si potom konšpiračný náhľad na svet, ktorý západné mocnosti pokusmi o ich skrotenie a izoláciu podporili, píše Anita Mejzrová.

Západné sankcie majú na Rusko podľa USA mimoriadny dosah, krajina čelí recesii a vysokej inflácii. Vyhlásila to americká ministerka financií Janet Yellenová, ktorá pricestovala do Bonnu na rokovanie ministrov financií skupiny G7.

V Cannes sa začal 75. ročník filmového festivalu. K hosťom sa prostredníctvom videoprenosu prihovoril Volodymyr Zelenskyj. Vyzval ich, aby nemlčali tvárou v tvár ruskej invázii na Ukrajinu. Vo svojom prejave pripomenul slávnu antifašistickú paródiu Charlieho Chaplina Diktátor.

Ruské ministerstvo zahraničia navrhlo vystúpenie krajiny zo Svetovej obchodnej organizácie a Svetovej zdravotníckej organizácie. Návrh teraz posúdia poslanci Štátnej dumy, jej podpredseda Pjotr Tolstoj povedal, že je potrebné prehodnotiť všetky dohody, ktoré „neprinášajú úžitok, ale priame škody“.

Číňania aj napriek invázii vnímajú Rusko pozitívne, páči sa im Putin aj ruská „bojovnosť“. Prieskum organizácie CEIAS ukázal, že takmer 80 percent obyvateľov Číny má na Rusko dobrý názor, Putina považujú za odvážneho a silného lídra. „Rusko je priateľské, nijako Čínu nekritizuje, nevolá po žiadnych reformách,“ vraví analytik.

Vladimir Putin je osobne zapojený do plánovania vojenských operácií na Ukrajine, píše Guardian. Podľa západných vojenských zdrojov robí operačné a taktické rozhodnutia na úrovni plukovníka alebo brigádneho generála.

Krajiny Európskej únie sa stále nezhodli na nových sankciách proti Rusku, ktorých prijatiu stále bráni nejednota okolo embarga na dovoz ruskej ropy. Po rokovaní ministrov zahraničia to povedal šéf únijnej diplomacie Josep Borrell. Zástupcovia vlád však jednotne podporili poskytnutie ďalších 500 miliónov eur na nákup zbraní pre Ukrajinu.

Voľba spôsobu zaistenia bezpečnosti je vnútornou záležitosťou každej krajiny, uviedlo vo vyhlásení ruské ministerstvo zahraničia k vstupu Švédska do NATO. Jeho neutralita bola podľa ministerstva vždy faktorom udržania stability v Pobaltí.

Čo je Rusko? Kto sú Rusi? Najväčšia krajina sveta bola pre Západ záhadou vždy. V čase vojny na Ukrajine začalo byť životne dôležité rozlúštiť ju správne. Dá sa z prehľadu ruskej histórie vyvodiť niečo použiteľné pre našu súčasnú situáciu? Vedecký novinár Petr Koubský je presvedčený, že áno.

Skutočné dejiny Ruska: od Zlatej hordy cez Napoleona a Stalina až k Putinovi. Vedecký novinár Petr Koubský po epose o dejinách Ukrajiny spísal aj komplexný príbeh ruskej histórie, z ktorej podľa neho jasne vyplýva, že Rusko nebolo a nie je Západ. Dokonca ani „nedokonalý“ či „pokazený“ Západ.

Fínska europoslankyňa si myslí, že Rusko môže proti Fínsku použiť nástroje hybridnej vojny ako odpoveď za prípadný vstup do NATO. „Myslíme na tieto potenciálne dôsledky, ale zároveň nás to utvrdzuje v tom, že musíme vstúpiť do NATO. Ak by Rusko bolo priateľským štátom, necítili by sme hrozbu.“

Fínsky prezident telefonicky oznámil Putinovi, že jeho krajina požiada o vstup do NATO. Putin reagoval, že zmena fínskej zahraničnej politiky by mala negatívny vplyv na bilaterálne vzťahy, tvrdí prezident Sauli Niinistö. (čtk, bbc)

Kedysi som NATO nepodporovala, teraz je jasné, že musíme vstúpiť, vraví fínska europoslankyňa Alviina Alametsä. „Putin urobil strategickú chybu. Ak bolo jeho cieľom zabrániť tomu, že bude mať v susedstve ďalších členov NATO, tak úplne zlyhal. Som si istá, že Fínsko vstúpi do NATO, a on s tým nemôže nič urobiť.“

Foto - Alviina Alametsä
Foto - Alviina Alametsä

Južné Osetsko usporiada 17. júla referendum o pripojení sa k Rusku. Juhoosetský proruský líder Anatolij Bibilov v piatok podpísal príslušný výnos, jeho kancelária o tom informovala vo vyhlásení. Odštiepenecký región je oficiálne súčasťou Gruzínska. (tasr, reuters)

Emmanuel Macron ako sprostredkovateľ v rokovaniach o ukončení ruskej invázie na Ukrajine zlyhal, povedal Volodymyr Zelenskyj pre taliansku televíziu RAI 1. Ukrajinský prezident Macrona skritizoval aj za to, že sa pokúsil prinútiť Ukrajinu k ústupkom v otázke územnej celistvosti, aby si Vladimir Putin mohol uchovať pri cúvaní z konfliktu dôstojnosť.

Je mi jasné, prečo Smer, ĽSNS, Republika odignorovali prejav ukrajinského prezidenta Zelenského v parlamente – nesedí im farba jeho mena, píše v Udalostiach týždňa Ján Štrasser. „Fico a spol. by privítali niečo červenšie, Kotleba a Uhrík a spol. niečo hnedšie. No všetci traja sa zhodnú na červenohnedom Putinovi.“

Ruský Gazprom by vedel bez problémov presmerovať všetok plyn pre EÚ cez prepravný bod Sudža, aj keď tvrdí opak, píše analytik Karel Hirman. Podľa neho aj ruská tlač vníma kroky Kremľa ako postupné zavádzanie embarga na dodávky plynu do EÚ.

Prečo ruský prezident toľko hovorí o vzdialenej minulosti, vysvetľuje ruský historik Valerij Solovej. „Putina veľmi zaujímajú dve historické témy, ktoré majú praktické dôsledky: Ukrajina a vypuknutie druhej svetovej vojny. Jeho vedomosti v tejto oblasti však boli primitívne a mylné.“

Vladimir Putin. Foto - TASR/AP
Vladimir Putin. Foto - TASR/AP

Edward Lucas sa zamýšľa nad tým, či bude Alexej Navaľnyj ruským Nelsonom Mandelom. „Netreba veľa fantázie na to, aby si človek predstavil, že ak sa režim zmení, uvidíme vychudnutú postavu Alexeja Navaľného vynárajúcu sa z brán väznice ako znamenie zmeny,“ píše Lucas.

Zelenskyj je pripravený rokovať s Putinom. Východiskovým bodom pre rokovanie dvoch prezidentov je podľa neho stiahnutie ruských vojsk z Ukrajiny, Zelenskyj odmieta akékoľvek ústupky, ktoré by pomohli Putinovi zachrániť si reputáciu.

Putin počas telefonátu s nemeckým kancelárom povedal, že za zablokovanie mierových rokovaní môžu Ukrajinci. Scholz a Putin spolu telefonovali po niekoľkých týždňoch, iniciátorom rozhovoru bol nemecký politik. (ard)

O drsnom prebudení ruských Židov v Izraeli píše Jana Shemesh. „Lavrov nás urazil do krvi, o Putinovi nám rozprávali, že nás má rád.“

Británia uvalila sankcie na ďalších 12 ľudí z blízkeho okolia Vladimira Putina. Sú medzi nimi jeho bývalá manželka, údajná priateľka Alina Kabajevová a niekoľko bratrancov ruského prezidenta. (gov.uk)

Vysvetľujeme, ako NATO rástlo a prečo je kľúčové mať medzi členmi aj tých, ktorí nevyzerajú ako nevyhnutní, napríklad Turecko, Dánsko či Island. V minulosti členstvo pripúšťal aj Putin, v súčasnosti sa Aliancia rozširuje najmä v reakcii naňho.

Svetový newsfilter: Putin má čas a to môže byť problém. Ruský prezident zmeškal ideálnu možnosť na to, aby odprezentoval inváziu ako veľký úspech, a teraz sa už nemá kam ponáhľať. Kremeľ počíta s tým, že odhodlanie Západu časom oslabne, a pripravuje sa na dlhú vojnu.

Foto - TASR/AP
Foto - TASR/AP

Z Putina je geniálny babrák, píše Roman Pataj v komentári o vstupe Fínska do NATO. „Ruský prezident sa prepočítal tak veľmi, že viac sa ani nedalo.“

Putin vyhlásil, že západné sankcie proti Rusku vyvolávajú celosvetovú ekonomickú krízu. Dodal, že západné krajiny „poháňajú pri zavádzaní sankcií príliš veľké politické ambície a rusofóbia“, pritom tieto sankcie „poškodzujú ich vlastné ekonomiky a blahobyt ich vlastných občanov“.

Vladimir Putin prisľúbil zvýšiť vývoz obilia z tohtoročnej úrody, ktorá by mohla byť rekordná. Tvrdí, že Rusko sa úspešne vyrovnáva s následkami západných sankcií, ktoré podľa neho vyvolávajú hrozbu hladomoru v najchudobnejších krajinách.

O čase ruských disidentov píše Marián Balázs. „Ruský protivojnový výbor, ktorý založil moskovský opozičný politik a Putinov kritik Ilja Jašin spolu s niekoľkými disidentmi i exilovou trojicou Chodorkovskij, Gudkov, Gurijev, môže byť novým impulzom pre kritické hlasy i samotné disidentské aktivity.“

Je diplomacia medzi Ruskom a Západom ešte stále možná, pýta sa Richard Haass, predseda americkej Rady pre zahraničné vzťahy. „Na začiatok budú musieť USA a ich partneri dokonca obmedziť svoje ciele na Ukrajine. To znamená vzdať sa rečí o zmene režimu v Moskve.“

Premiér Heger víta, že Fínsko chce vstúpiť do NATO, posilní to podľa neho bezpečnosť celej demokratickej Európy. „Ruský prezident Vladimir Putin dokázal niečo, čo po dlhé roky vyzeralo veľmi nepravdepodobné,“ napísal. „Bál sa NATO, má ho silnejšie. Chcel silnejšie Rusko, má ho slabšie.“

Vstup Fínska do NATO je „určite“ hrozbou pre Rusko, povedal to hovorca Kremľa Peskov. Fínsko sa podľa neho pripojilo k nepriateľským krokom voči Rusku zo strany EÚ, čo je poľutovaniahodné.

Nové na Dennikn.sk

AM:04Problém rieky Slaná sa naťahoval, kým nenastala ekologická katastrofa AM:29Za Roland Garros bez plastov ďakuje príroda, no zatiaľ nie všetci hráči. Nestíhame tie fľašky dopĺňať, hovorí Kučová AM:58V čírom poli neustálej vnímavosti AM:43A vy ste boli kde, keď NATO bombardovalo Srbsko? AM:21Matovič a jeho ruské spôsoby AM:59Týždeň v zdraví: Čo je chronický stres a aké má dôsledky (+ tipy, ako zvládať stres) AM:58Týždeň v zdraví: Ako môžeme predchádzať kardiovaskulárnym ochoreniam a všetko, čo potrebujete vedieť o alergii AM:51Pri vysokej vlhkosti je kritických už 27 stupňov. Po úmrtí bežca odborníci radia, ako behať v teple a vlhku AM:13Pamätáte sa na Jamalu a jej pieseň 1944? Teraz je tu ďalší symbol a silný odkaz AM:32Ekonomický newsfilter: Matovičovi a Remišovej sa nepáči zneužívanie moci. Keď sú v opozícii AM:00300 slov z MS: Dáni sa nešetrili a zdolali Kanadu, čo zamotalo situáciu aj Slovákom (postupová matematika)Včera PM:52Newsfilter: Heger by sa mal aspoň pokúsiť zastaviť ničenie štátuVčera PM:58Graf dňa: Vývoj rozpočtu ukazuje drastické dôsledky vojny pre ruskú ekonomikuVčera PM:43Covid zobral pivovaru zisky a teraz zomrel aj jeho zakladateľ, no dediči so štiavnickým ERB-om pokračujúVčera PM:39Ako čítať ročné zúčtovanie nákladov na bývanie. Veľké nedoplatky ešte čakať netreba, energie zdraželi až od januáraVčera PM:18Otvorí sa ďalší front v Čiernom mori? Ruská blokáda ohrozuje milióny ľudí a ničí ukrajinskú ekonomikuVčera PM:06Shooty: Reforma operyVčera PM:55Matovič musí rátať s tým, že prezidentka môže jeho balík vetovaťVčera PM:43Matovič je pre demokraciu smrteľnou diagnózouVčera PM:27Ako môže Putinova vojna ovplyvniť západný BalkánVčera PM:19Z Košíc takmer odplašili nemeckého investora, zasahoval aj premiér Včera PM:56Exminister Jozef Mihál: Toto je Igor (+ video)Včera PM:39Matovič chce regulovať, kto pôjde do televíznych diskusií, pomohlo by to kotlebovcomVčera PM:53Aké je pravé meno tejto vojnyVčera PM:27Očkovať sa stále oplatí, potvrdzujú to dáta zo slovenských nemocníc. Účinnosť síce klesá, no stále je veľmi vysokáVčera PM:56Vývoj bojov (88. deň): Ruskej armáde sa kriticky míňajú zásoby techniky, do bojov nasadila svojho TerminátoraVčera PM:43Propaganda v slovenskej armáde: zraniteľní môžu byť zvlášť vojaci v nižších hodnostiachVčera PM:25Matovič sa dostal do podobnej situácie ako PutinVčera PM:25Cannes 2022: Detektívky z islamského prostredia aj pokračujúce diskusie o Rusku a UkrajineVčera AM:48Gretka Pavlovová z Atmosféry: Som rada, že sú ľudia, ktorí majú náš festival v kalendári ako Vianoce