Bratislava

Novovzniknutá strana starostov a primátorov SOM Slovensko nepodporí v Bratislave žiadneho kandidáta na primátora či župana. V rozhovore to potvrdil predseda strany a starosta Záhorskej Bystrice Jozef Krúpa. Ani napriek dobrej spolupráci tak nepodporí ani súčasného primátora Matúša Valla.

Majitelia Penty pravidelne finančne podporujú našu školu a škôlku, hovorí starosta bratislavskej Záhorskej Bystrice Jozef Krúpa, ktorý je aj predsedom novej strany SOM Slovensko. Jaroslav Haščák spolu s Jozefom Oravkinom napríklad vymenili v škole okná, pomohli aj vecnými darmi.

V bratislavskej Vrakuni došlo dnes pri nesprávnej manipulácii s plynovou fľašou k úniku plynu. Traja ľudia sa zranili po tom, čo sa plyn vznietil. Udalosť vyšetruje polícia.

Na Moste SNP v Bratislave by sa mala znížiť maximálna rýchlosť zo 60 na 50 km/h. Zmenu pripravuje mesto v súvislosti s plánovanou opravou; mimoriadna prehliadka odhalila na niektorých miestach porušené pozdĺžne zvary nosníkov. Most je napriek tomu bezpečný a prevádzkovateľný.

V Bratislave sa dnes začína medzinárodný worldmusicový festival. Na otváracom koncerte v Klariskách zahrajú poľská skupina Wernyhora, ukrajinský hráč na banduru Volodymyr Voyt a multiinštrumentalista Michal Smetanka.

Sme viac Záhoráci ako Bratislavčania, hovorí starosta Záhorskej Bystrice Jozef Krúpa. Bez toho, aby som dával tejto mestskej časti reklamný slogan, je to naozaj pekné miesto na život, hovorí v rozhovore.

Foto N - Tomáš Benedikovič

V Bratislave a okolí upozorňujú na prízemný ozón. Ľudia môžu pociťovať dráždenie očí, nosa a hrdla, tlak na prsiach, kašeľ a bolesti hlavy. SHMÚ odporúča, aby dočasne obmedzili pobyt vonku.

Bratislavský magistrát podpísal zmluvu so Strabagom na rozšírenie Harmincovej ulice v Dúbravke. Hlavné mesto zaplatí necelých 3,6 milióna eur bez DPH, o zákazku súťažili ešte Eurovia a Colas.

Penta Real Estate rozbieha architektonicko-urbanistickú súťaž na zástavbu pri južnom brehu Dunaja v Bratislave. Ide o lokalitu medzi Starým mostom, mostom Apollo a Prístavným mostom.

Keď Bratislava prevzala historickú Kochovu záhradu od ministerstva vnútra, museli odtiaľ vyniesť 10 ton odpadu, aby ju mohli sprístupniť verejnosti. Teraz magistrát hľadá peniaze na jej zásadnú obnovu, otvorená je od štvrtka.

V Bratislave má pri jazere v Ružinove vzniknúť pamätník pre 30-tisíc obetí pandémie, jeho podoba by mala vzísť z výtvarno-architektonickej súťaže. Architekti a výtvarníci sa môžu prihlásiť do 11. novembra.

Jazero pri Nemocnici Ružinov. Foto - MIB/Maroš Greš

Na niektorých úsekoch stavby petržalskej električky sa opäť začalo pracovať. Na mieste sú stroje, v prvej fáze po obnovení prác by sa mali prekladať inžinierske siete a budovať mosty.

V bratislavskom Starom Meste po rokoch opäť sprístupnili verejnosti Kochovu záhradu. Hlavné mesto získalo záhradu do vlastníctva v júni, predtým patrila ministerstvu vnútra.

Kochova záhrada v bratislavskom Starom Meste. Foto - magistrát

Predseda bratislavského VÚC Juraj Droba z SaS neodmieta podporu Hlasu v župných voľbách. „V čase, keď rastú preferencie extrémistom a antisystému, budem vďačný za podporu každému demokratickému subjektu. Ak sa Hlas rozhodne vyjadriť mi podporu, budem to vnímať ako ocenenie práce nášho špičkového župného tímu aj mňa osobne.”

V Smere sa ako kandidát na bratislavského župana spomína hovorca strany Ján Mažgút. Denníku N to nezávisle na sebe potvrdili dva zdroje, on kandidatúru nepotvrdzuje. „Tak ako vy ste zachytili, že som kandidátom na župana, ja som sa dozvedel informáciu, že by som mal kandidovať na primátora Bratislavy. To by som o tom musel niečo vedieť.“

Strana Hlas nepriamo podporí v regionálnych voľbách súčasného župana Bratislavského kraja Juraja Drobu, tvrdia Hospodárske noviny. Strana má podľa novín tichú dohodu s Drobovým tímom, na ktorej sa dohodli pri vzájomných rokovaniach. „Keďže rokovania ešte nie sú ukončené, nateraz nebudeme konkretizovať podrobnosti,“ reagovala strana na otázky. (hn)

Videohra Vivat Slovakia, ktorej predlohou sú Bratislava 90. rokov, Mečiar či taxikári, má za sebou úspešný crowdfunding, vyjsť by mala budúci rok. Vývojári sa netaja obdivom k českej Mafii, podobne ako v nej, aj tu sa o dabing postarali známi herci ako Marián Labuda mladší alebo Kristína Svarinská.

Bratislava 90. rokov ožíva v hre Vivat Slovakia. Foto – Team Vivat

Vo veku 62 rokov zomrel Pavol Kubovič, bývalý poslanec Národnej rady za SDKÚ a bratislavský komunálny politik, ktorý bol dve volebné obdobia starostom Ružinova (1998 – 2006). Informáciu zverejnil ružinovský starosta Martin Chren.

Pavol Kubovič bol poslancom parlamentu v rokoch 2002 až 2012. Foto - TASR

Výstavba električky na koniec bratislavskej Petržalky sa oproti pôvodnému plánu oneskorila o niekoľko týždňov. Aktualizovaný harmonogram prác podľa magistrátu predstaví dodávateľ v septembri. Cieľom magistrátu je dokončiť trať do konca roku 2023, keďže veľká časť trate je financovaná z eurofondov.

Práce na električkovej trati v Petržalke by sa mali opäť rozbehnúť. Bratislavský magistrát podpísal s dodávateľom dodatok k zmluve. Dodatok umožní navýšenie ceny pre zdražovanie stavebných materiálov. Ceny projektu a materiálov budú prehodnocovať každý štvrťrok. Vysoké ceny stavebných materiálov viedli k zastaveniu výstavby petržalskej električky, ktorá má byť hotová do konca roku 2023.

Naživo: Aktuálne informácie k výstavbe električky medzi zastávkami Bosákova a Janíkov dvor

Kandidátom OĽaNO na bratislavského primátora bude zrejme prednosta úradu bratislavského Starého Mesta Martin Mlýnek. Pre SME to pripustil poslanec hnutia Milan Vetrák, kandidovať by mal aj s podporou strán Nova, Zmena zdola a OKS. Starostkou Starého Mesta je členka OKS Zuzana Aufrichtová.

Pre cyklistické preteky treba v nedeľu počítať v Bratislavskom kraji s dopravnými obmedzeniami. Začiatok pretekov je o 10:00, podľa polície bude pri prejazde pelotónu na nevyhnutný čas úplne uzavretá aj Pezinská Baba.

Fotookienko: Do Bratislavy priplávala replika rímskej lode, ktorá sa plaví z Nemecka do Čierneho mora. Postavili ju výlučne s použitím dobových materiálov a postupov v rámci medzinárodného projektu Interreg living Danube limes.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Starostka bratislavského Starého Mesta Zuzana Aufrichtová uteká pred horúčavami na Hviezdoslavovo námestie. „Mojím obľúbeným miestom je aj parčík na Vajanského nábreží – hneď oproti budove úradu.“ V ankete prezrádzajú svoje obľúbené miesta, kde sa chodia schladiť, aj primátor mesta Matúš Vallo či bratislavský župan Juraj Droba.

Tipy Bratislavčanov, kde sa skryť pred horúčavami v meste: „Počas najhoršieho tepla nechodím von, neotváram okná,“ hovorí v ankete urbanistka Milota Sidorová. „Po siedmej sa väčšinou dostanem na kúpalisko Tehelné pole, zaplávam svoj kilometer a potom si sadnem do Bistra Jama pri cykloštadióne-parku.“

Bratislavská Medická záhrada. Foto N - Tomáš Benedikovič

V Bratislave znásilnil 25-ročný muž 19-ročnú cudzinku, s ktorou si dohodol stretnutie cez sociálnu sieť. Polícia muža zadržala a obvinila, hrozí mu 5 až 10 rokov vo väzení.

Vo viacerých mestských častiach Bratislavy povolili mimoriadny odlov diviakov na nepoľovných plochách, a to celoročne a v počte bez obmedzenia. Vyplýva to z rozhodnutí okresného úradu, ktoré vydal na základe rokovania expertnej skupiny zameranej na africký mor ošípaných.

Podcast Oči dokorán sa v novom vydaní venuje kresbe Zuckermandel v Bratislave. O diele Karola Frecha, ktoré namaľoval v období medzi svetovými vojnami, rozpráva historička umenia a kurátorka Patrícia Ballx.

Karol Frech: Zuckermandel v Bratislave (1920 - 1930). Reprofoto - GMB

Starostu bratislavského Nového Mesta Rudolfa Kusého by v primátorských voľbách proti Matúšovi Vallovi podporili viaceré strany. Okrem Dobrej voľby a Umiernených rokuje Kusý aj s KDH a Sme rodina. 

Hlas zvažuje do volieb bratislavského primátora postaviť svoju podpredsedníčku Zuzanu Dolinkovú. Je zdravotníckou expertkou strany, do Hlasu prišla z Dobrej voľby Tomáša Druckera.

Proti Matúšovi Vallovi sa vo voľbách primátora Bratislavy možno postaví Rudolf Kusý, starosta Nového Mesta. Rokovania o podpore potvrdilo KDH, podľa informácií Denníka N už nezáväzne hovoril aj so Sme rodina.

Pediatri z okresu Malacky oznámili, že od septembra prechádzajú do režimu krízového poskytovania zdravotnej starostlivosti. Nebudú vypisovať ospravedlnenky pre deti do školy, nebudú vydávať ani potvrdenia na voľnočasové a dobrovoľné aktivity alebo na školské akcie. Chcú, aby mali dostatok času na prevenciu, na ošetrovanie chorých a na povinné očkovanie.

V Bratislave na Seberíniho ulici vylúpili banku. Polícia po páchateľoch, dvoch mužoch, pátra. Verejnosť upozorňuje, že môžu byť ozbrojení.

Zdroj - Polícia - Bratislavský kraj

Bratislavská mestská časť Ružinov začala odstraňovať „mobilný bioprojekt“ na Zlatých pieskoch, ktorý je čiernou stavbou. K odstráneniu stavby pristúpili na základe platného exekučného príkazu.

Martin Chren nemá nové informácie o električkovej trati, ktorá povedie popri SND. „S tou traťou sa nedá pohnúť, kým nedá súhlas ministerstvo kultúry, ktoré momentálne blokuje projekt,“ vraví starosta Ružinova. Trať je podľa neho pre mestskú časť taká dôležitá, že by malo byť v hre aj vyvlastňovanie pozemkov ministerstva.

Pred futbalovým štadiónom v Bratislave sú pristavené autobusy, ktoré majú odviezť maďarských fanúšikov na železničnú stanicu. Na mieste sú aj stovky ťažkoodencov, aby nedošlo ku kolízii s fanúšikmi Slovanu.

Ružinovu hrozí, že pre zákaz parkovania na chodníkoch príde o tritisíc parkovacích miest, hovorí Martin Chren. „Naši dopravní inžinieri idú pracovať na tom, aby sa presne pozreli na ulice, kde sa nedá parkovať inak než na chodníku. Predpokladám, že niekoľko stoviek miest budeme musieť povoliť dopravným značením.“

Pred zápasom Slovana s Ferencsvárosom prišli pred futbalový štadión v Bratislave skontrolovať situáciu minister vnútra Roman Mikulec aj policajný prezident Štefan Hamran. Na štadión autobusy naďalej privážajú maďarských fanúšikov.

Foto N

Autobusy dopravili maďarských fanúšikov na Národný futbalový štadión. Na mieste sú stovky ťažkoodencov, policajné psy aj vodné delo. Na situáciu a presun fanúšikov dohliada aj policajný vrtuľník.

Foto N

Starosta Ružinova Martin Chren tvrdí, že si pred voľbami požičal stranu, pretože vyzbierať 10-tisíc podpisov v Ružinove je takmer nemožné. „To by vám musel dať podpis každý ôsmy volič. Bolo by to veľmi náročné. A zbierať podpisy po celom Slovensku by pre Tím Ružinov asi nemalo zmysel.“

Foto N - Tomáš Benedikovič

Na bratislavskú železničnú stanicu v Novom Meste prišiel vlak s maďarskými fanúšikmi Ferencvárosa. Hlasno skandujú, majú svetlice aj delobuchy. Na mieste ich čakajú stovky policajtov.

Foto N

V Bratislave budú pre futbalový zápas Slovan – Ferencváros viaceré dopravné obmedzenia. Polícia ohlásila dôsledný monitoring pred zápasom i po ňom, zvýšený počet policajtov v uliciach a zásah v prípade násilností.

Fanúšikovia Slovana hľadali priaznivcov Ferencvárosu v utorok večer v centre Bratislavy. Ultras maďarského klubu spolu s fanúšikmi Rapidu Wien na nich pritom čakali na inom mieste mimo hlavného mesta, kde sa so Slovákmi chceli pobiť, ale k bitke nakoniec nedošlo.

Na Bárdošovej ulici na Kramároch v bratislavskom Novom Meste objavili ležovisko diviakov. Na opustenom pozemku pred bytovkou prebýva skupinka asi desiatich diviakov, štyri dospelé samice s mladými. Miesto mestská polícia opáskovala, aby tadiaľ ľudia nechodili. Veterinár sa pokúsi diviaky odchytiť. (tasr)

Na post starostu bratislavského Ružinova bude kandidovať Peter Strapák, ktorý je mestským a ružinovským poslancom za Team Vallo. Kandidovať chce ako nezávislý.

Polícia pripravuje bezpečnostné opatrenia v súvislosti so zápasom Slovana s Ferencvárosom. Obmedzenia sa v Bratislave dotknú aj dopravy. Odvetný zápas predkola Ligy majstrov sa začne v stredu o 20.30.

Štát predáva budovu bratislavskej polikliniky Tehelná a odštartoval predvolebný boj v bratislavskom Novom Meste. Starosta Nového Mesta spustil proti predaju budovy polikliniky petíciu, jeho vyzývateľ bol rokovať na ministerstve hospodárstva.

Foto N - Vladimír Šimíček

Vyšetrovanie marcového požiaru garážového domu na Drieňovej ulici v bratislavskom Ružinove nie je stále ukončené, naďalej vedú trestné stíhanie vo veci prečinu všeobecného ohrozenia. Robí sa znalecké skúmanie k požiarno-technickej bezpečnosti budovy a identifikujú sa poškodení.

Bratislavská železničná stanica Filiálka aj naďalej chátra, na jej mieste by najnovšie mal byť dočasný park. Obyvatelia okolitých ulíc sú už pri akýchkoľvek plánoch opatrní, viaceré projekty z minulosti stroskotali. Ten aktuálny počíta aj so zbúraním výpravnej budovy z roku 1914.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Najčítanejšie teraz

Triasla sa a pred dverami súdu sa rozplakala. Pojednávanie s Jankovskou dlho netrvaloMonika Jankovská a advokát Peter Erdös pred budovou súdu v Trnave. Foto N - Tomáš HrivňákSvetový newsfilter: Aj Američania sa pri Ukrajine mýlili v jednej veci. Tá nakoniec zmenila vojnuFoto - TASR/APVývoj bojov (176. deň): Miera devastácie je obrovská. Rusi strieľajú tak veľa ako proti HitleroviRuská húfnica 2S4 počas streľby. Foto - TASR/APNewsfilter: Jankovská zneužívala spravodlivosť ako politička, prečo by s tým mala prestať ako obžalovanáFoto N - Tomáš HrivňákČo vedeli Američania pred vojnou: očakávali ruský útok, zo Zelenského mali obavyFoto - president.gov.uaTakú strelu som ešte nevidel, budúci rok roztrhá ligu, vravia experti. Kanadský talent môže byť väčšou hviezdou ako SlafkovskýKanaďan Connor Bedard v zápase proti Slovensku. Foto - TASR/APVývoj bojov (175. deň): Vojaci ukrajinskej medzinárodnej légie sa sťažujú na zlé zaobchádzanie a zločiny časti veliteľovObyvatelia Kramatorska si obzerajú následky ruského bombardovania. Foto - TASR/APZelený newsfilter: Šéf inšpektorov životného prostredia ako agent polície pomohol v obvinení prominentných advokátovGenerálny riaditeľ Slovenskej inšpekcie životného prostredia Ján Jenčo. Foto N - Tomáš GrečkoAko Jankovskú chránila mafia v polícii: Kľúčový svedok opisuje, ako ho prinútili zmeniť výpoveď v jej prospechMonika Jankovská sa po viac ako roku dostala z väzby na slobodu. Na snímke s advokátom Petrom Erdösom. Foto - TASRUkrajinskí vedci simulovali pohyb rádioaktívneho mraku, keby došlo k havárii v Zaporižžskej elektrárni. Zasiahol by aj SlovenskoFoto N - Tomáš BenedikovičMatovič a Lengvarský sľubujú lekárom stovky eur navyše. Odborári aj tak zbierajú výpovede, žiadajú viac ako len platyFoto - TASRNewsfilter: Fico ponúkol ďalší dôkaz o svojom príklone k extrémuFoto - FB SmerBratislavský župan Droba: Premiér Heger by mal Matoviča zosadiťFoto N - Tomáš HrivňákRežisérka Nvotová: Budú nám nadávať do bosoriek, feťáčiek a šľapiek, ale raz spoločnosť bude musieť prijať, že ženy sú slobodnéHerečky Natália Germáni a Eva Mores, režisérka Tereza Nvotová so Zlatým leopardom. Foto - Forum Film/Locarno FestivalIgor Matovič je pre Borisa Kollára požehnanímFoto N – Tomáš Benedikovič

Nové na Dennikn.sk

Včera 21:54High 5ive: Som tu na to, aby som pracoval. Majster extatickej pravdy Werner Herzog jubilujeVčera 20:30Minister Budaj: Podozriví sa idú zodrať, aby boli predčasné voľby (+ video)Včera 19:56Nájomné byty nebudú o tretinu lacnejšie, ako sľuboval Kollár pred voľbamiVčera 18:49Newsfilter: Jankovská zneužívala spravodlivosť ako politička, prečo by s tým mala prestať ako obžalovanáVčera 18:05Ukrajinskí vedci simulovali pohyb rádioaktívneho mraku, keby došlo k havárii v Zaporižžskej elektrárni. Zasiahol by aj SlovenskoVčera 18:03Graf dňa: Júlové dáta naznačujú ochladenie pracovného trhuVčera 17:53Matovič a Lengvarský sľubujú lekárom stovky eur navyše. Odborári aj tak zbierajú výpovede, žiadajú viac ako len platyVčera 17:46Významná stavebná firma Tubau, ktorá dokončovala tunel Višňové, je v konkurznom konaníVčera 16:58Igor Matovič je pre Borisa Kollára požehnanímVčera 16:48NKÚ o rozvoji cyklodopravy od roku 2013: Bezpečnosť sa nezlepšila, chýba aj evidencia relevantných údajovVčera 16:39Maďarsko si od Ruska kupuje 700 miliónov kubíkov plynu navyše. Odborníci hovoria o odmene pre OrbánaVčera 16:35Firemný newsfilter: Pri Slovalcu zlyhalo nielen OĽaNO, košické oceliarne našťastie zostávajú na ocot a Šuranom sa črtá megainvestorVčera 16:19Horšie, než keď bolo najhoršie: tragédia Domaše, návštevníci občas zapadnú po kolená v bahneVčera 15:44Okúpali ste sa v mori? Tak sa dostavte pred vojenskú komisiu. Ako vyzerá zákulisie ukrajinskej mobilizácieVčera 15:36Školy majú o knihu o sexuálnom zneužívaní záujem, budú k nej aj diskusie s odborníčkamiVčera 15:35Prečo si Sulík vybral na ďalšiu megainvestíciu mesto, ktoré vedie človek zo Smeru? Primátor Šurian vysvetľujeVčera 15:05Čínska demografia ukazuje skôr na úpadok než na dominanciu Včera 15:05Bieloruská opozícia je čoraz silnejšiaVčera 14:41Bratislavský župan Droba: Premiér Heger by mal Matoviča zosadiťVčera 14:22„Hlavně foť, vole, nepřemýšlej, zaznamenávej,“ odkazuje Josef KoudelkaVčera 13:56Megalodon bol väčší ako autobus. Kosatku by zožral na päť súst, tyranosaura na triVčera 13:14Pohreb ako piknik? V Prahe to už funguje. Podľa ekofunebráčky Blanky Javorovej by bolo ideálom kompostovanie tielVčera 12:27Inváziu vojsk Varšavskej zmluvy si pre vojnu na Ukrajine nepripomíname len ako históriuVčera 12:15Vývoj bojov (176. deň): Miera devastácie je obrovská. Rusi strieľajú tak veľa ako proti HitleroviVčera 11:36Triasla sa a pred dverami súdu sa rozplakala. Pojednávanie s Jankovskou dlho netrvaloVčera 11:19Je nás len toľko ako Parížanov, ale máme Dončića. Boli sme sa pozrieť, ako basketbal pobláznil SlovinskoVčera 11:00Týždeň v práve Rada Procházku: Otvor si Facebook, uvidíš Medúzu!Včera 09:38Jankovská sa na súde rozplakala, pojednávanie odročili, nedoručili jej včas obžalobuVčera 09:33Nový album Beyoncé dobre ukazuje, prečo dnes stará hudba vyhráva súboj s novouVčera 09:26Prekrásny nový rap: Cheat Codes