Bratislava

V bratislavskej Nocľahárni sv. Vincenta de Paul sa o 13.00 hod. začína charitatívny festival Doma dobre. Vystúpia skupina Para, Vojtik, projekt Plantasia, na programe je aj detské divadielko Maťo. Vstup je voľný.

Pre Bratislavu vydali výstrahu pred snežením na noc zo soboty na nedeľu. Napadnúť môže okolo 5 cm snehu, najmä vo vyššie položených častiach mesta. Už od dnešného popoludnia platia pre krajný západ výstrahy pred snehovými jazykmi a od večera aj pred vetrom. (shmú)

Autobus 36 z lokality Strmé vŕšky v bratislavskej Záhorskej Bystrici bude mať predĺženú trasu k obchodnému centru Bory. Zároveň mu však zredukujú intervaly na každú hodinu. Dopravný podnik hovorí, že sa tak dohodol s mestskou časťou.

Pri odvoze papiera v Bratislave sa do lisovacej časti dostal 50-ročný muž. Má poranenia dolnej časti tela a je v stabilizovanom stave. Bližšie informácie sú predmetom policajného vyšetrovania.

Ministerstvo zdravotníctva rozhoduje o novej nemocnici v Bratislave. Bude skôr v Ružinove ako na Rázsochách. Rezort pracuje aj so správou konzultantov z Boston Consulting Group, ktorí analyzovali tri možnosti: Rázsochy, nemocnica na východnej strane Bratislavy a dostavba súkromnej nemocnice Penty na Boroch.

Policajti zo strednej školy v Bernolákove odviedli študenta, podľa portálu tvnoviny.sk prípad môže súvisieť s výhražnými e-mailmi. Nie je vylúčené, že páchateľov bolo viac, polícia ich má vytypovaných viacerých. NAKA prípad vyšetruje ako terorizmus.

Viaceré bratislavské mestské časti zrejme budúci rok začnú v rozpočtovom provizóriu. Chystá sa na to napríklad Ružinov, podobný postup nevylučuje ani Rača. Ich predstavitelia hovoria, že okrem výpadkov príjmov a inflácie musia čakať na schválenie mestského rozpočtu. (tasr)

NAKA vyšetruje výhražné maily školám ako obzvlášť závažný zločin teroristického útoku, uviedol policajný prezident Ľubomír Solák po tom, čo vyhrážky dostali viaceré stredné školy na Slovensku.

Polícia intenzívne pracuje na prípade vyhrážok ozbrojeným útokom na stredné školy v Bratislave, doručených e-mailom na vedenia škôl. Policajný prezident Ľubomír Solák bude o krokoch polície a bezpečnostných opatreniach informovať dnes o 16.30 na tlačovej besede.

Bratislavský kraj odporúča svojim školám po emailovej hrozbe v stredu 6. decembra dištančné vyučovanie. Dôvodom je podľa župana Juraja Drobu výhražný email, ktorý dostali na daný deň tri z nich, z toho dve v Bratislave a jedna v Senci. (tasr)

Polícia zadržala a obvinila dvoch mužov, ktorí podviedli 72-ročnú seniorku z Bratislavy. Vydávali sa za policajtov a od ženy sa snažili vymôcť 8000 eur. Ako dôvod uviedli, že jej syn mal nehodu, pri ktorej došlo k zraneniu malého dieťaťa.

Tento víkend je posledná možnosť navštíviť Bienále ilustrácií Bratislava. V Bibiane, kde je súťažná výstava, prebehne aj špeciálny sprievodný program – BIB Pátračka, v ktorej môžete získať originálne grafiky Petra Uchnára a Ľuboslava Paľa.

V škole v bratislavskej Petržalke chcel chlapec vyskočiť z okna, píše Nový čas. Udalosť sa stala v utorok a zaobišla sa bez zranení. „Reagovali sme okamžite a žiaka sa nám podarilo upokojiť,“ uviedla riaditeľka školy Marta Režnáková.

Bratislava sa chystá hospodáriť v roku 2024 s rozpočtom necelých 602 miliónov eur, posledná schválená verzia tohtoročného rozpočtu ráta s takmer 640 miliónmi. V príjmoch magistrát počíta aj s vyššou daňou z nehnuteľností o 35 percent a poplatkom za odpad o 30 percent.

Štátny tajomník ministerstva regionálneho rozvoja Michal Kaliňák kritizuje vedenie Bratislavy. Primátor Matúš Vallo reaguje, že len šíri už vyvrátené mýty napríklad o parkovaní. „Chýbal hádam už len ten najnovší o chlebe s masťou na vianočných trhoch,“ odkazuje Vallo na hoax, ktorý sa šíril o Bratislave.

Fotookienko: Na Hlavnom a Hviezdoslavovom námestí v centre Bratislavy sa začali vianočné trhy. Otvorené budú do 31. decembra s krátkou prestávkou počas vianočných sviatkov. (tasr)

Foto-tasr

Skrachoval developer, ktorý dlhuje Petržalke milióny eur za projekt Slnečnice. Firma Cresco Real Estate uisťuje, že sa prihlásila k záväzkom tejto firmy a že milióny zaplatí za ňu. Starosta Ján Hrčka však developerov viní z účelového postupu a hovorí, že mestská časť môže mať problém peniaze vymáhať.

Nová zmluva Bratislavy s jej dopravným podnikom núti DPB viac preverovať vyťaženosť spojov, píše web imhd.sk. Mestský podnik má najmenej dvakrát ročne predkladať zoznam desiatich najmenej výkonných liniek či úsekov a zároveň zoznam, kde kapacita nestačí.

Bratislavské mestské zastupiteľstvo prijalo pravidlá o nájme mestských bytov. Dokument vznikal takmer rok a nastavuje napríklad horný limit príjmov pre záujemcov tak, aby bol v súlade so zákonom o sociálnom bývaní.

Poslanec Smeru Ján Podmanický nevedel o návrhu kolegov Jána Mažgúta a Erika Kaliňáka, aby štát mohol kontrolovať mestá, pokiaľ ide o cesty. Keď sme mu ho ukázali, povedal, že je „šitý na Bratislavu“, a vraví, že ho nepodporí.

Poslanci Smeru Ján Mažgút a Erik Kaliňák navrhli novelu cestného zákona, ktorá by obmedzila samosprávy. Prezident Únie miest Slovenska Richard Rybníček a aj občianske združenie Cyklokoalícia čítajú návrh ako snahu zrušiť cyklocestu na Vajanského nábreží v Bratislave, proti ktorej Mažgút bojoval v kampani.

Bratislavská polícia prichytila vodiča, ktorý počas jazdy čítal knihu. „Listoval a čítal otvorenú knihu, ktorú si oprel o volant vozidla,“ píše o prípade polícia, vodiča riešia v správnom konaní.

Smer navrhuje dať štátu právomoc zvrátiť rozhodnutia miest v oblasti dopravy. Zmenu predložil do parlamentu poslanec Ján Mažgút, ktorý v minulosti útočil na zriadenie cyklopruhu na nábreží v Bratislave. Spoluautorom je Erik Kaliňák.

Bratislavské KDH kritizuje plánované zvýšenie dane z nehnuteľnosti a poplatku za odpad, ktoré minulý týždeň oznámil primátor Matúš Vallo. Poslanci o ňom budú hlasovať v decembri. Hnutie vyčíta magistrátu vysoký počet zamestnancov a „neefektívne“ riadenie.

Na Slovensko sa opäť vráti Sting. Britský spevák a skladateľ odohrá 1. júna 2024 koncert na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu v Bratislave.

V Univerzitnej nemocnici Bratislava sú od dnes zakázané návštevy, dôvodom je zhoršujúca sa epidemiologická situácia. Obmedzenie je dočasné.

Bratislava našla svoj autentický podnik, po rokoch sa vracajú viechy a rozrastajú sa po celom meste, píše Radoslav Augustín. „Žiť v Bratislave môže znamenať ísť raz za čas do viechy, môže to byť súčasť života v meste, podobne ako ísť v španielskom meste do tapas baru, v gréckom do taverny či v českom do hospody. Typický miestny podnik.“

V Petržalke bude od pondelka do nedele úplne uzavretá časť Kutlíkovej ulice, dôvodom je prekládka vodovodu a ochrany káblovodu v rámci výstavby električkovej trate. Dočasné obmedzenia sa dotknú aj niektorých liniek MHD.

Ministerstvo kultúry zatiaľ nerozhodlo v prípade vyhlásenia hotela Kyjev a obchodného domu Prior v Bratislave za národnú kultúrnu pamiatku. Rezort sa vecou zaoberá po tom, ako sa voči májovému rozhodnutiu pamiatkového úradu odvolal developer, spoločnosť Lordship, ktorý má dlhodobo v pláne hotel zrekonštruovať. (tasr)

Fotografka Jana Šturdíková 10 rokov fotila detaily starého bratislavského domu, ktorý prežil arizácie, znárodnenie, reštitúcie aj developerov. Nedávno však prešiel rekonštrukciou a všetky pôvodné prvky z 30. rokov zmizli. „Milovala som to tam – a vedela som, že je len otázka času, kedy ten dom skrátka zmizne tak, ako som ho zažila,“ vraví.

Jana Šturdíková. Foto N - Vladimír Šimíček

Dopravný podnik Bratislava nasadzuje do premávky 24-metrový megatrolejbus na linke 71 medzi Vrakuňou a Hlavnou stanicou. Kapacita na sedenie v porovnaní so súčasnými vozidlami vzrastie o 20 %, celková prepravná kapacita o takmer polovicu.

Bývalý Hotel Kyjev v Bratislave vyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku. Jeho majiteľ, spoločnosť Lordship, ktorá má v pláne rozsiahlu modernizáciu, sa odvolala. Tvrdí, že to bude rekonštrukcii brániť alebo ju „neúmerne“ skomplikuje. (rtvs)

Starosta Petržalky Ján Hrčka kritizuje vedenie Bratislavy za to, že im neposielajú všetky peniaze od štátu určené na škôlky. Magistrát to odôvodnil nejasnou zmenou zákona. V Petržalke pribudlo najviac miest v materských školách v celom meste.

Za 55-metrový byt v Ružinove by majiteľ po avizovanom zvýšení dane zaplatil namiesto 52 za rok 70 eur. Majiteľom domov by sa mali dane zvýšiť o 26 %. Legislatívna smršť predošlých vlád, inflácia a ceny energií nám nedávajú inú možnosť, tvrdí vedenie mesta.

Bratislava navrhuje zvýšiť daň z nehnuteľnosti v priemere o 35 % a poplatok za odpad o 30 %. Primátor Matúš Vallo tvrdí, že zvýšenie je nevyhnutné pre udržanie základných štandardov údržby a služieb.

Poslankyňa Progresívneho Slovenska Simona Petrík sa vzdá funkcie podpredsedníčky Bratislavskej župy, krajskou poslankyňou zostane. Podľa župana Juraja Drobu odíde z postu podpredsedu aj ďalší z poslancov PS Michal Sabo. (tasr)

Bratislavský magistrát odvolal mimoriadnu situáciu, ktorá na území hlavného mesta platila od 7. októbra pre vysoký počet migrantov.

Zrekonštruované bratislavské KOLO v sobotu po májovom požiari opäť otvoria. Priestor na Pestovateľskej ulici je zberným miestom, kde sa dajú kúpiť nevyužívané, ale stále funkčné veci, novinkou bude stála výmena rastlín. (tasr)

Stav policajta, ktorého v utorok postrelil kolega na policajnej ubytovni v Bratislave, je stabilizovaný.  Je na jednotke intenzívnej starostlivosti pod stálym dohľadom lekárov. Polícia incident dokumentuje.

Bratislavská MHD opäť predĺžila intervaly medzi spojmi, magistrát aj dopravný podnik vinia dôchodkovú novelu. Odvolávajú sa aj na rekonštrukciu vajnorskej radiály, po ktorej chcú grafikon znovu prehodnotiť.

Na zjazde z bratislavského Prístavného mosta z diaľnice D1 v smere do Petržalky sa prevrátilo nákladné auto. Policajti žiadajú vodičov, aby sa tomuto úseku vyhli.

Majiteľ Lekárne u Salvátora bol slobodomurár, chcel povzniesť ľudského ducha, hovorí historik Ivo Štassel. Lekáreň postavil bratislavský mešťan Rudolf Adler, ktorý bol vzdelaním filozof, no lekárne boli jeho srdcová záležitosť. „Jeho presnú motiváciu nepoznáme, stále odhaľujeme a skúmame jeho životopis, ale prišiel do Bratislavy, pretože ho fascinoval mobiliár, ktorý bol v tom čase vo vedľajšom Csákyho paláci. Tam slúžil v pôvodnej lekárni.“

Developer Immocap sa doteraz sústredil na administratívne budovy, teraz však chce postaviť 1500 bytov za 10 rokov. Napriek výraznému spomaleniu realitného trhu si verí a už spustil prvú fázu predaja v dvoch projektoch, ktoré sa podľa neho dobre predávajú.

Poslankyňa PS Dana Kleinert oznámila, že zostane vicestarostkou bratislavského Starého Mesta, úväzok bude mať znížený na 40 %. Zostáva aj mestskou poslankyňou, vzdala sa však členstiev v dvoch miestnych komisiách.

Lekárnici u Salvátora sa musia pripraviť aj na turistov, mobiliár je nedotknuteľný, vraví historik Ivo Štassel z Mestského ústavu ochrany pamiatok v Bratislave. „Keď sme v roku 2020 hľadali, kto by bol vhodný na prevádzku lekárne, bolo nám jasné, že keď to dáme nejakej komerčnej lekárni, tak nesplní naše kritériá,“ vysvetľuje. Lekáreň napokon bude prevádzkovať Slovenská lekárnická komora.

Foto N - Vladimír Šimíček

Vodárne žiadajú obyvateľov Záhorskej Bystrice, aby si skontrolovali, či ich nevytopilo. Dôvodom je podľa nich porucha na verejnom vodovode, v ktorom sa krátkodobo zvýšil tlak, čo mohlo poškodiť domové rozvody v bratislavskej mestskej časti.

Najrýchlejšie rastúcim bratislavským satelitom je obec Hrubá Borša. V rokoch 2011 až 2021 tam počet trvalo obývaných bytov narástol viac než trojnásobne. Viac ako dvojnásobný nárast je aj v Slovenskom Grobe, Rovinke, Miloslavove a Malinove.

V Bratislave zadržali 46-ročného nahého muža, ktorý onanoval na verejnosti vo vnútrobloku medzi Pavlovovou a Svätoplukovou ulicou. V dychu mu namerali alkohol, polícia rieši podozrenie z výtržníctva.

Vianočné trhy v centre Bratislavy tento rok predĺžia do Silvestra, otvorené budú od 23. novembra do 31. decembra. Na Hlavnom námestí už stojí 12-metrový stromček. Novinkou budú zóny na oddych od ruchu trhov.

Polícia od rána zasahuje na viacerých miestach Bratislavského kraja v rámci protidrogovej akcie Seminarium. Na Facebooku uviedla, že bližšie informácie prinesie, keď to umožní procesná situácia. (tasr)

Nové na Dennikn.sk

Včera 20:07Muskov víkend: Obhajoval proruského blogera, debatoval s konšpirátormi a spochybňoval vlastný boj s dezinformáciamiVčera 20:04Newsfilter: Fico s Pellegrinim zachraňujú aj Bašternákovu vilu pod SlavínomVčera 18:34Nie som tehotná, vlani som prišla o maternicu. Reportérka v živom vysielaní zareagovala na nenávistný e-mailVčera 18:15Špeciálni prokurátori sa ozvali a vysvetľovali, čo presadzuje vláda: Výbohovi pomôže premlčanie, končí aj spis GorilaVčera 18:03Čínsky online predajca Temu pred Vianocami zahltil internet. Dávajte si naň pozor, varujú bezpečnostní expertiVčera 17:46Opozícia sa sporí, či má na demonštrácie pustiť Matoviča a Korčoka. Rozbiehajú sa aj občianske protestyVčera 17:27Graf dňa: Lacné energie vrátia Slovákov späť do obchodovVčera 17:13Ficova vláda plánuje takmer trikrát vyšší deficit než česká vládaVčera 17:04Finále súboja o špeciálnu prokuratúru čaká Fica zrejme v Košiciach. Mohol by ho zastaviť Ústavný súd? (otázky a odpovede)Včera 16:56Shooty: Hlavné mestoVčera 16:41Leo Express zvládol prvý deň bez väčších problémov. Previezli sme sa novým vlakom na južnom SlovenskuVčera 16:17Dokáže nadhadzovať aj odpaľovať. Japonský bejzbalista podpísal najväčšiu zmluvu v histórii, prekonal aj MessihoVčera 16:03Boli zábery mŕtvych bábätiek skutočné? Ako umelá inteligencia zasahuje do správ o Gaze a IzraeliVčera 15:01Nie sú to len čurillovci, vláda chce zasiahnuť aj bežných whistlebloverovVčera 14:55Napunk bude vďaka vám hlasom Maďarov na Slovensku aj v roku 2024Včera 14:54Divím sa, koľko energie ľudia venujú vianočnej výzdobe domu, vraví dizajnérVčera 14:25Vývoj bojov (656. deň): Aká bude zima 2024 – Rusi sa pripravujú na veľkú ofenzívu, Ukrajinci sa musia zakopaťVčera 13:28Zelenskému radia, aby hovoril aj o zlých veciach. Tento týždeň bude pre Ukrajinu kritickýVčera 12:04Pán Vybavím to: prečo eurokomisára Šefčoviča zaradili k najvplyvnejším v EÚ (profil týždňa)Včera 11:59Pred Vianocami budú počty nakazených covidom rásť. Čo robiť, ak máte pozitívny test, a kde sa zaočkovať? (otázky a odpovede)Včera 11:56Západ Ukrajine: Je nám to ľútoVčera 10:43Čo s genitáliami a čo s dôchodkami?Včera 09:47Navštívili sme najdôležitejšiu európsku firmu, o ktorej ste nikdy nepočuli. ASML je kľúčová pre výrobu čipovVčera 09:46Dolu svahom – Slovensku spadol rating a bude padať aj ďalejVčera 09:00Firemný newsfilter: Bohatí Slováci odchádzajú, taliansky vývojár prichádza a tradične akčné odbory UniCredit Bank idú štrajkovaťVčera 08:50Rodičia by mali Vianoce spojiť nielen s darčekmi, ale vyzdvihnúť aj kvality dieťaťa, hovorí detská psychologičkaVčera 08:21Som závislý od internetových diskusií a komentárov pod článkami. Čo môže byť príčinou a ako s tým bojovať?Včera 07:44Športový newsfilter: Rusi idú na olympiádu. Česi nesúhlasia, Slováci len upozorňujú, že ich vlastne bude máloVčera 07:20Ak sa my nezľakneme, Ficove víťazstvá budú len dočasnéVčera 06:48Ráno s NHL: Kotkaniemi cítil podobný tlak ako Slafkovský. V Montreale neuspel, teraz patrí k lídrom Caroliny