Trnava

Na predsedu Trnavského samosprávneho kraja bude kandidovať Martin Červenka, kandidatúru oznámil v kraji ako prvý. Starosta obce Ratkovce pri Hlohovci sa bude o post uchádzať ako nezávislý, uvádza, že má podporu asi 70 starostov a primátorov. (tasr)

V poradí piatym kandidátom na post primátora Trnavy je poslanec mestského zastupiteľstva Matej Lančarič. Kandidovať bude ako nezávislý. Informoval o tom na tlačovke platformy Tvorivý tím – Srdcom pre Trnavu. (tasr)

Súťaž na obnovu budovy kina Hviezda v Trnave vyhral návrh tímu architektov z ateliéru A-Design. Budova zo 60. rokov má prejsť kompletnou obnovou a premení sa na moderné kultúrne centrum.

Víťazný návrh na premenu kina Hviezda v Trnave. Foto - vizualizácia

Mesto Trnava má nové logo – tvorí ho písmeno T, v dlhšej verzii celý názov mesta a je v kráľovskej modrej farbe so zlatou korunkou. Odkazuje na skutočnosť, že Trnava bola prvým slobodným kráľovským mestom na území dnešného Slovenska, na čo nadväzuje aj nový slogan „Mesto, kde sa žije kráľovsky“.

Iniciatíva Učiaca sa Trnava organizuje podujatie TEDA – Trnavská veda podobné TEDx-om. Na akciu 20. mája prídu vedci rozprávať o svojej práci, o umelej inteligencii, neuropsychológii či aj o liečbe infekcií a rakoviny plazmou v budúcnosti.

Okresný súd v Galante rozhodol v prospech trnavskej župy v spore s Čistým dňom. Sudkyňa v niekoľkoročnom spore rozhodla, že budova, ktorú využívalo resocializačné zariadenie, patrí Trnavskému kraju.

Trnavská župa od stredy posilní vlakovú dopravu medzi Hlohovcom a Leopoldovom. Kapacity dvoch ranných vlakov budú dvojnásobné, v špičke pribudnú nové mimoriadne spoje. Záujem cestujúcich o vlaky stúpol počas uzávery cestného mosta. (ttsk)

Trnavský kraj zrušil memorandum o vzájomnej spolupráci s vládou ruskej Leningradskej oblasti. Symbolicky tým vyjadrilo nesúhlas s vojnou na Ukrajine. Zároveň schválilo viaceré opatrenia na pomoc utečencom vrátane sumy 100 000 eur na humanitárne účely.

Pri Mostovej v okrese Galanta havaroval autobus, najmenej šesť ľudí je zranených. „Pri nehode došlo k prevráteniu autobusu mimo vozovky, pričom v tom čase sa v ňom nachádzalo okrem vodiča ešte 11 osôb,“ uviedlo prezídium Hasičského a záchranného zboru. (tasr)

Na rýchlostnej ceste R1 medzi Nitrou a Trnavou sa v smere do Trnavy stala vážna dopravná nehoda, zranili sa štyria ľudia. Na mieste zasahujú všetky záchranné zložky vrátane vrtuľníka. Cesta je aktuálne uzavretá, tvoria sa na nej kolóny.

V trnavskom Hlase získali funkcie ľudia s väzbami na oligarchu Vladimíra Poóra. Pellegrini hovorí, že sú to výmysly, otázky týkajúce sa Poóra ho dráždia. Oligarcha tvrdí, že Hlas ani žiadnu stranu na Slovensku nepodporuje.

Pri výbuchu plynových bômb v centre Skalice sa vo štvrtok zranili dvaja ľudia, z toho jeden vážne. Celkovú škodu majitelia poškodených vozidiel a jednej z budov vyčíslili zatiaľ na takmer 60-tisíc eur.

Primátor Trnavy Peter Bročka chce v tohtoročných komunálnych voľbách kandidovať ako nezávislý a bez podpory politických strán. Reagoval tak na vyjadrenie Igora Matoviča, ktorý uviedol, že vie podporiť Bročku v opätovnej kandidatúre.

V Trnavskom kraji sa bude očkovať aj tento víkend. Premiérovo sa budú očkovať aj deti vo veku od päť do 11 rokov, ktoré sú zaregistrované prostredníctvom webu vakcinacia.nczisk.sk a prišla im potvrdzovacia správa s dátumom a časom očkovania.

Trnavská župa bude očkovať aj medzi sviatkami, a to 28. a 29. decembra. K dispozícii sú očkovacie centrá v Trnave, Dunajskej Strede a Skalici. Vakcínou od Pfizeru budú očkovať registrovaných aj tých, čo prídu bez registrácie. (ttsk)

Organizátori letného hudobného festivalu Grape oznámili, že plánujú sťahovanie do Trnavy. Kým tam vznikne nový areál, dohodli sa s ministerstvom obrany, že Grape sa bude dva roky konať na trenčianskom letisku.

Polícia stále žiada o pomoc pri stotožnení výtržníkov zo zápasu Spartak – Slovan z polovice októbra. Po zákroku zatiaľ stotožnili a obvinili 11 fanúšikov Spartaka z prečinu výtržníctva spolupáchateľstvom.

V sobotu a nedeľu v noci bude diaľnica D1 od Trnavy po Piešťany uzavretá, dôvodom je montáž informačných značiek a portálových konštrukcií. Doprava bude vedená po obchádzkovej trase, oznámila NDS.

Trnavský kraj v súvislosti s prímestskou MHD nesúhlasí s rozhodnutím rady Úradu pre verejné obstarávanie. Podľa nej samospráva porušila zákon pri zákazke na zabezpečenie autobusovej dopravy. Kraj sa bude brániť súdnou cestou.

Trnavské rádio je v Trnave druhou najpočúvanejšou rozhlasovou stanicou, medziročne mu počúvanosť stúpla. Na prvom mieste je v regióne Expres, na treťom Fun rádio a štvrté je Rádio Slovensko. Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO.

V trnavskej nemocnici postupne narastá počet pacientov s koronavírusom. K utorku je hospitalizovaných 17 pacientov, z nich šesť potrebuje podporu umelej pľúcnej ventilácie. Ani jeden zo šestice nie je zaočkovaný.

Ministerstvo obrany navrhuje postaviť novú budovu pre Vojenský archív Trnava. Dôvodom je nevyhovujúci stav súčasného objektu archívu. Predpokladané náklady rezort predbežne vyčíslil na 27 miliónov eur bez DPH.

Trnavský samosprávny kraj cez víkend zaočkoval vo veľkokapacitných centrách 17 700 ľudí. Prvýkrát očkovali v novootvorenom centre v Piešťanoch.

Trnavský kraj otvoril v sobotu štvrté veľkokapacitné očkovacie centrum, ktoré sa nachádza v športovej hale Družba v Trnave. V sobotu v ňom bolo zaočkovaných prvých 2000 ľudí vakcínou Pfizer.

Advokát Marián Galbavý sa bude uchádzať o post primátora Trnavy v komunálnych voľbách 2022. Kandidoval už v predchádzajúcich voľbách, ktoré vyhral Peter Bročka. (tasr)

Mesto Trnava testovalo plošne poslednýkrát. Cez víkend prišlo na antigénové testy 17 411 ľudí, šesť bolo pozitívnych, čo predstavuje mieru pozitivity 0,03 percenta.

Od pondelka nastúpia v Trnavskom kraji na prezenčné vyučovanie študenti posledných ročníkov stredných škôl, ktoré sú v jeho pôsobnosti. Rozhodnutie sa týka približne 3400 študentov.

Trnava chystá projekt Strom do domu, obyvateľom ponúkne na adoptovanie mestský strom. Radnica chce aj takto riešiť situácie, keď na uliciach nie je z rôznych dôvodov možné dreviny vysádzať, hoci o pár metrov ďalej za plotmi súkromných záhrad by sa miesto našlo.

Materské a základné školy v trnavskom regióne zostávajú aj tento týždeň zatvorené. Trnava sa rozhodla otvoriť zariadenia pre deti rodičov z kritickej infraštruktúry, Hlohovec neotvára ani tie, v Piešťanoch sú otvorené aj jasle.

Nemocnica v Trnave pozastavila registráciu do zoznamu náhradníkov na očkovanie proti covidu-19, aktuálne je zapísaných 2 800 ľudí. Denne z neho vedia prizvať maximálne päť náhradníkov.

Školy a škôlky po víkende neotvoria ani v Piešťanoch a Hlohovci. V Piešťanoch dnes urobili viac ako 2 500 testov, pozitivita dosiahla 1,63%. V Hlohovci to bolo 4 061 testov pri pozitivite 1,28%. Primátor Miroslav Kollár potvrdil, že je to o desatinu percenta lepší výsledok ako pred týždňom. (trnavské rádio)

V Trnave počas soboty otestovali 12 442 ľudí, 123 testov bolo pozitívnych, miera pozitivity dosiahla 0,99 %. V Seredi v piatok a sobotu otestovali 3 093 osôb, pozitívny výsledok malo 35 z nich. Pozitivita tak dosiahla 1,13 %. Počas testovania vyhradeného pre školské zariadenia nemal pozitívny výsledok testu nikto. (trnavské rádio)

V Trnave je po obednej prestávke jednopercentná miera pozitivity. Zatiaľ otestovali 6 036 ľudí, 60 bolo pozitívnych. Primátor Peter Bročka medzitým informoval, že škôlky a školy ostanú po víkende zatvorené.

V Trnave sa začalo ďalšie kolo plošného skríningu. Na tridsiatich odberných miestach čaká výrazne menej ľudí, ako pred týždňom. Na oba dni dalo mesto k dispozícii 7 560 časeniek. (trnavské rádio)

V Trnave cez víkend otestovali celkovo 17 380 ľudí, z toho 200 bolo pozitívnych, čo predstavuje pozitivitu 1,15 %. (tasr)

Miera pozitivity v Trnave sa v rámci víkendového testovania do 12.00 h pohybuje na úrovni okolo 1,18 %. Na odberné miesta prišlo zatiaľ 3229 ľudí, pozitívnych bolo 38 z nich, informoval primátor Trnavy Peter Bročka. (tasr)

Počet hospitalizovaných s covidom-19 sa v trnavskej nemocnici zvýšil, aktuálne je tam 66 pacientov s pozitívnym testom a dvaja s príznakmi ochorenia. V porovnaní s uplynulým týždňom je to o 19 viac.

V nemocnici v Trnave začalo vo štvrtok fungovať veľkokapacitné odberové miesto určené na testovanie COVID-19. Nachádza sa oproti urgentnému príjmu na parkovisku pri Dohnányho ulici.

Tradičný trnavský jarmok, ktorý sa každoročne koná začiatkom septembra, tento rok pre koronakrízu nebude, ale v Trnave sa uskutoční počas nasledujúcich dvoch víkendov niekoľko menších podujatí s trhovým zameraním.

Ľudia koronu zľahčujú, možno preto, že u nás nevideli armádu, ako odváža mŕtvych, vraví trnavský župan Jozef Viskupič v rozhovore. Podľa neho je paradox, že úrady robia maximum, aby bolo čo najmenej chorých, vďaka čomu majú ľudia menší dotyk s chorobou aj jej kritickým priebehom. A potom sú menej ochotní dodržiavať nariadenia.

Jozef Viskupič. Foto N - Tomáš Benedikovič

Herne v Trnave budú musieť byť v rozstupoch najmenej dvesto metrov. Všeobecne záväzné nariadenie začne platiť od 17. júla.

Dobroslav Trnka sa pred disciplinárnou komisiou obhajuje ako kedysi Jozef Majský alebo Fico. Tvrdí, že na nahrávke s Kočnerom nie je on a hlas sa iba podobá jeho hlasu. To, že je nahrávka pravá, už potvrdili znalci v rámci policajného vyšetrovania.

Trnavská univerzita prerušila na dva týždne výučbu. Pristúpila tiež k zvýšenej dezinfekcii priestorov. (truni.sk)

Lemikon opäť žaluje Tipos o 33 miliónov eur, čím sa domáha zmeny rozsudku Najvyššieho súdu, ktorý žalobu zamietol. Pre Pravdu to potvrdil hovorca Tiposu Rastislav Čépe.

V Trnave zrejme zostane primátorom Peter Bročka (nezávislý). Po sčítaní prvých okrskov má podľa hovorcu mesta Pavla Tomašoviča výrazne viac hlasov: „Trend je taký, že by mal vyhrať.“

V Trnave je favoritom súčasný primátor Peter Bročka (nezávislý). V predvolebnom prieskume AKO, ktorý si objednala TA3, získal viac ako 70 percent hlasov. Druhý skončil kandidát KDH Rastislav Mráz. Proti Bročkovi kandiduje aj jeho bývalý spolupracovník Marián Galbavý (nezávislý).

Mestská volebná komisia v Trnave zverejnila zoznamy registrovaných kandidátov do komunálnych volieb aj s ich adresami. Všetkým 150 kandidátom posiela ospravedlňujúce listy. (tasr)

Trnavskí krajskí poslanci zvolili dnes na svojom zasadnutí štyroch zástupcov predsedu Jozefa Viskupiča. Je to o jedného viac, ako bolo v predchádzajúcich volebných obdobiach.

Mikuš ma ani nezdraví, Trnavský kraj teraz čaká veľký audit, hovorí nový župan Jozef Viskupič. Chce „rozlietať“ letisko v Piešťanoch, zistiť, ako fungoval úrad vedený veľmi tvrdou rukou jeho predchodcu, a zmeniť regionálne médiá.

Za Jurinovú, Viskupiča aj Drobu v parlamente nastúpia náhradníci. Do klubu OĽaNO pribudne historička a aktivistka Natália Galisová Milanová z Bratislavy a zdravotná sestra z Košíc Elena Červeňáková. Náhradníkom Juraja Drobu by mal byť nitriansky krajský predseda SaS Radoslav Pavelka.

Nové na Dennikn.sk

11:26Múčne červy, kvety begónie alebo tarantuly. Jedlý hmyz a kvety sú často zdravšie a chutnejšie ako tradičné jedlá, vraví vedkyňa 10:55Týždeň v zdraví: Viete, ako sa treba starať o svoje zdravie po päťdesiatke? Znamená skleróza multiplex vyššie riziko ťažšieho priebehu covidu-19? 10:55Týždeň v zdraví: Ako súvisí pitie kávy so zdravím obličiek? 09:00Odborník Karas vysvetľuje, ako môžu tri covidy ovplyvniť Sagana na Tour: Je to brutálny nezmar, no toto neradno podceňovať 08:03Riaditeľ SND Drlička: Pozorujem, že ľudia sa v politike jednoducho zbláznia (+video) 06:00300 slov z Tour: Bol šprint van Aerta so Saganom naozaj čistý? Také veci sa stávajú, hovorí expertVčera 21:54Zverejnili finalistov ocenenia CE ZA AR. Pozrite si najlepšiu slovenskú architektúruVčera 18:58Newsfilter: SaS možno dopraje Matovičovi ešte posledné letoVčera 18:36Danglár: Novodobá hlaholikaVčera 18:06Spoločnosť introvertov podceňuje. Aj ja som bol závislý od túžby stať sa extrovertom, hovorí konzultant Oto KóňaVčera 17:43SaS je blízko ultimáta na odchod Matoviča, v stredu z koalície zrejme neodíduVčera 16:56Graf dňa: Z dvoch miliárd z daní navyše na Matovičov balík nezostane, štátu rastú pre infláciu aj výdavkyVčera 16:38Letáky reťazcov sa už zmenili, malé fotky slovenských potravín nahradil písomný oznamVčera 16:29Tenis je v dobrých rukách, ukázal zápas budúcich hviezd Sinnera a Alcaraza. Hlavne v porovnaní s fraškou ich starších kolegovVčera 16:27Demokrati majú problém. Bidena a jeho dvojku ľudia voliť nechcú, no nikoho lepšieho nemajúVčera 15:44Pre vojnu rapídne schudol a zdevastovali mu dom. Ukrajinský šampión opustil armádu, aby sa pripravil na obhajobu tituluVčera 15:11Cyrilo-metodská tradícia je mýtusVčera 15:03Jazdec sa kĺzal dole hlavou po asfalte. „Svätožiara“ opäť zachraňovala jazdca formuly 1Včera 14:01Ukrajinu čaká smutné a krvavé leto: Rusko „oslobodilo” Luhanskú oblasť a chýba mu skoro polovica Doneckej Včera 13:58Vývoj bojov (130. deň): Kým Rusi obsadzujú Donbas, Ukrajinci im systematicky ničia skladyVčera 13:57Šéfka realitky Rážová: Do konca roka očakávame výrazný pokles dopytu po bytoch (+ video)Včera 13:21Nalákal k sebe ľudí a strieľal. Útok v Kodani šokoval krajinu, vraví Slovenka z DánskaVčera 13:14Poetka Mila Haugová: Aj na krátke básne potrebujete celý životVčera 13:02Veterinárka radí, čo so psom, keď sa bojí búrky: nemaznať, ale upokojovať, upriamiť pozornosť na niečo inéVčera 12:50Kontroverzné situácie z Tour de France rozmaže aj Netflix (+ odporúčania na športové dokumenty)Včera 10:41Čo treba vedieť o financiách na dovolenke v zahraničí (súhrn rád o platení a poistení)Včera 10:38Zvrat v kauze Martina Macka. Najvyšší súd skritizoval sudcov, ktorí ho označili za vinníka fekálnych útokovVčera 09:17Právnička Debrecéniová o sťažnostiach v zdravotníctve: kultúra ticha je u nás veľmi silnáVčera 09:16Hekeri číhajú nielen na koncerny. Zvolenský výrobca korenín opisuje, ako sa ubránil útoku s polmiliónovým výpalnýmVčera 08:00Paradoxy ministra financií: Nemá účet ani kartu a tvrdí, že nikdy nepoužil účet OĽaNO s miliónmi