Žilina

Žilinský samosprávny kraj zvýšil očkovacie kapacity, k dispozícii je viac než 12 400 termínov. Reagoval tak na zvyšujúci sa záujem o očkovanie, ktorý pocítilo všetkých 11 očkovacích centier v kraji. Výrazne vyšší počet očkovaných zaznamenala aj výjazdová vakcinačná linka VakciZuzka. (tasr)

V Žiline zahynula žena pri požiari bytovky na ulici Veľká okružná. Hasiči ju našli v piatok po likvidácii požiaru. Oznámil to riaditeľ Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Žiline Jaroslav Kapusniak. (tasr)

Obyvatelia okresu Liptovský Mikuláš nad 50 rokov, ktorí sa dajú zaočkovať do konca novembra, dostanú jednodňový skipas do Jasnej alebo vstupenky do vodného parku Tatralandia alebo Bešeňová. Oznámila to Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Liptov. 

Ako koordinátorka Žilinského kraja pre zdravotníctvo vídava Silvia Pekarčíková akcie antivaxerov v teréne. „Antivaxeri prišli aj do Hornej Štubne, aj v Martine robili cirkus, aj v Podbieli. Babku otočili pred domom a povedali jej, aby sa nedala očkovať, lebo to je smrť a tí, čo očkujú, sú satanove deti, tak sa nedala zaočkovať.“

Zdravotníctvo v Žilinskom kraji je kvôli nárastu pacientov s covidom pred kolapsom, varovala županka Erika Jurinová. Lôžka s umelou pľúcnou ventiláciou sú naplnené na 100 percent a nemocnice už dva týždne presúvajú kriticky chorých pacientov do iných krajov. Prevozy sú však stále ťažšie, pretože kapacity sa extrémne rýchlo plnia.

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N - Tomáš Benedikovič

Žilina vyhlásila v súvislosti s požiarom bytového domu na sídlisku Hájik mimoriadnu situáciu. Ďalším postupom po požiari sa bude zaoberať krízový štáb mesta. (tasr)

Podnikateľ Milan Dubec sa rozhodol podporovať lokálne médiá a stal sa spolumajiteľom portálu Žilinak.sk. „Od minulého týždňa vlastním 65 percent tohto média,“ informoval na Facebooku. „Plánujeme s týmto lokálnym konceptom expandovať aj do ďalších krajských miest, keďže som presvedčený, že lokálne médiá majú veľký potenciál.“

Vianočné trhy v Žiline budú bez kultúrneho programu. „Tradičné podujatie, ktoré sprevádzal aj bohatý kultúrny program, nie je možné usporiadať vzhľadom na pandemické podmienky pre hromadné podujatia,“ povedal hovorca mesta Vladimír Miškovčík.

Fakultná nemocnica v Žiline požiadala nemocnice s infekčným a pľúcnym oddelením, aby jej pomohli riešiť situáciu s umiestnením pacientov s koronavírusom. Žilinská nemocnica v pondelok zvolala krízový štáb.

V žilinskej nemocnici zvolali krízový štáb, dôvodom je kritické zhoršenie a vývoj situácie v súvislosti s pacientmi s koronavírusom. Aktuálne je tam hospitalizovaných 38 ľudí.

Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Žiline platí od soboty zákaz návštev na všetkých lôžkových oddeleniach. Dôvodom je zhoršená epidemiologická situácia a nárast pacientov s covidom. (tasr)

Pri Strečne došlo k zrážke autobusu a troch osobných vozidiel, zranených je šesť ľudí. Podľa hovorkyne žilinskej SAD bol príčinou nehody zrejme infarkt vodiča autobusu.

V Martine pokračuje šiesty ročník projektu suvenir, ktorý založila sochárka Nina A. Šošková. V programe na nasledujúce dni sú workshopy, PechaKucha aj komentovaná prehliadka Martina v spolupráci s Turčianskou galériou a OZ Parta.

Veronika Remišová zvoláva po rozhodnutiach Maroša Žilinku mimoriadnu koaličnú radu a žiada zmenu paragrafu 363, ktorý použila generálna prokuratúra na zrušenie právoplatného uznesenia o obvinení v prípade Pčolinského. Podľa nej tento sporný paragraf spôsobuje nerovnováhu v demokratickom systéme a právnom štáte.

Mesto Žilina dá počas najbližších troch rokov na projekty zmiernenia zmeny klímy viac ako 1,3 milióna eur. Vysadia sa napríklad stromy a vybuduje zelená strecha na budove mestského úradu.

Žilinský kraj spúšťa mobilné výjazdové očkovanie, vakcinačná linka bude vyrážať do najmenej zaočkovaných regiónov v kraji. Podľa župy je aktuálne celková zaočkovanosť Žilinského kraja na úrovni 37 %, no na Kysuciach je to len 28 %. (žsk)

V Žilinskom kraji je aktuálne hospitalizovaných najviac pacientov s covidom-19 spomedzi všetkých krajov, a to 56 pacientov. Z nich 11 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

Žilina pre piatkový požiar bytovky na Bratislavskej ulici vyhlásila mimoriadnu situáciu. Budovu obhliadol statik, podľa ktorého bytový dom momentálne nie je obývateľný. Pre situáciu zasadne aj mestský krízový štáb.

Od zadržania Vladimíra Pčolinského bol jeho stranícky šéf Boris Kollár už dvakrát u Maroša Žilinku. Ani jeden o stretnutiach neinformoval, teraz hovoria, že sa rozprávali o kolúznej väzbe a nie o bývalom šéfovi SIS. „Ako predseda parlamentu mám rovnaké právo a nárok sa stretávať s generálnym prokurátorom a konzultovať s ním veci ako prezidentka či predseda vlády,“ tvrdí Kollár.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka a predseda parlamentu Boris Kollár. Foto N - Tomáš Benedikovič
Generálny prokurátor Maroš Žilinka a predseda parlamentu Boris Kollár. Foto N - Tomáš Benedikovič

Mesto Žilina ide po rokoch vymáhať svoje práva súdmi s podnikateľom Georgeom Trabelssiem. Ten vlastní v meste viacero budov či pozemkov, k niektorým sa výhodne dostal za čias primátora Slotu. Mesto sa s ním a jeho spoločnosťami v roku 2019 pokúsilo o mimosúdnu dohodu, no nebola úspešná. Teraz si najalo externých advokátov. (aktuality.sk)

Mesto Žilina neplánuje počas nasledujúcich víkendov otvoriť dočasné odberové miesta na antigénové testovanie. V meste je dostupných 11 mobilných odberových miest.

Žilinská nemocnica hlási v porovnaní s minulým mesiacom výrazné zhoršenie situácie, prijíma viac pacientov s covidom. Aktuálne tam je hospitalizovaných 104 ľudí, z toho 17 potrebuje ventiláciu a štvrtina kyslíkovú podporu.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka sa obrátil na Ústavný súd, aby preskúmal ústavnosť predĺženia núdzového stavu. Ústavní sudcovia majú posúdiť, či je uznesenie vlády zo 17. marca v súlade s ústavou.

Žilinskí colníci našli drogy v dvoch zásielkach z Veľkej Británie pomocou služobných psov. Podľa polície išlo o amfetamín a extázu. V jednom z balíkov sa podľa dokladov zrejme nachádzali „suché potraviny“.

V okrese Žilina zakázali okienkový predaj nápojov aj povolené podujatia, v obchodoch bude podlahová plocha na zákazníka 25 štvorcových metrov. Rozhodnutie súvisí s nepriaznivým vývojom pandémie.

V žilinskej nemocnice sa za posledný mesiac znížil vek hospitalizovaných pacientov na koronavírus. Donedávna išlo najmä o 70- až 80-ročných pacientov, aktuálne je tretina vo veku od 60 do 69 rokov a do totožnej vekovej kategórie sa posunula krivka úmrtí.

Maroš Žilinka povedal, že vyšetrovanie prípadu Milana Lučanského „sa vykonáva plynule a aktívne“, ale čiastkové informácie nebude poskytovať. „Bolo by to mätením verejnosti a nebolo by to ani korektné. Na konci sa postavím pred verejnosť a spolu s krajským prokurátorom poskytneme informáciu.“

V Žiline cez víkend otestovali celkovo 29 165 ľudí, z toho 113 bolo pozitívnych, čo predstavuje pozitivitu 0,38 %. (tasr)

V Žiline otestovali v sobotu celkovo 18 198 ľudí, z nich 60 malo pozitívny výsledok, čo predstavuje pozitivitu 0,32 %. (tasr)

V Žiline otestovali v sobotu do 13.00 h celkom 7455 ľudí, pozitívni boli 27 z nich, čo podľa hovorcu mesta predstavuje percentuálnu mieru pozitivity 0,36. (tasr)

Nové na Dennikn.sk

Včera 20:00Newsfilter: Uprostred tretej vlny nás čaká aj spor o 500-miliónovú motiváciu pre nezaočkovanýchVčera 19:45Prečo je v Japonsku málo prípadov? Teória o samozničení delty je špekulácia, ivermektín na covid neschváliliVčera 19:35Krúžky deťom zrušil neoprávnený strach z vakcíny a egoizmus dospelých. Viním antivaxerov, hovorí pediatrička VisolajskáVčera 19:08Drobovo ultimátum Arrive vypršalo, v hre môže byť čiastočný návrat Slovak LinesVčera 18:44Naprogramovať kupóny za očkovanie nie je problém, zlyhať to môže pri registrácii ako pri očkovaní, hovorí IT odborník IllekVčera 18:25Univerzity potrebujú impulz zvonku. Beblavý, Szomolányi, Mikloš, Mistrík či Radičová hodnotia novelu vysokoškolského zákonaVčera 18:14Paralelný vesmír, v ktorom darčeky putujú opačným smerom: Čo sa deje s tovarom z e-shopu, ktorý vrátiteVčera 17:40Súčasní architekti musia vedieť urobiť viac než len nudné škatule, hovorí Bjarke IngelsVčera 17:34Lockdown? Lockdowník! Lockdowníček! (udalosti týždňa)Včera 17:26Vinczeovci prenajímajú byt človeku bez domova: Funguje to, zmluvu takmer určite predĺžimeVčera 17:19Nitrianskej firme Fitshaker sa zdvojnásobili tržby, na cvičenie v obývačke chce prilákať viac mužov a bojí sa Apple WatchVčera 17:15Matovič: Sulíkov sen o odvodovom bonuse som dotiahol o niekoľko levelov vyššieVčera 17:05Romista Mušinka: Najvýznamnejšia Rómka Elena Lacková sa dostala v roku 1964 z osady na Karlovu univerzituVčera 16:42Jednej žene som zatetovala jazvu po darovaní obličky, ďalšej pigmentové fľaky, mnohým to dodá odvahu, hovorí tatérkaVčera 16:37High 5ive: Ako si Jodorowsky, Moebius a Giger predstavovali DunuVčera 16:17Matovič chce starším rozdávať za očkovanie 500-eurový kupón, podľa SaS porušil dohoduVčera 16:02Prvý prípad hlásia aj v Európe. Čo vieme o novom variante, ktorý môže byť infekčnejší ako deltaVčera 15:19Čo musel španielsky premiér sľúbiť Kataláncom za rozpočet? Netflix v ich jazykuVčera 15:17Smiech, kritika a zákonVčera 14:58PostnovemberVčera 14:54Štát prispeje na jeden test vo firmách 6 eur (otázky a odpovede k režimu OTP na pracoviskách)Včera 14:40Útočí na miestenku do Ligy majstrov. West Ham United ťahajú aj hráči a peniaze z ČeskaVčera 14:15Virológ Klempa: Svoje deti dám zaočkovať, hneď ako to bude možné (anketa s vedcami o očkovaní detí 5+)Včera 14:09Firemný newsfilter: Človek zo starej kauzy SDKÚ sa chystá stavať fabriky v cudzine a Slovensko je v hre o novú výrobu čipovVčera 13:44Nezodpovedná krajina s nezodpovednými politikmi a nezodpovedným obyvateľstvomVčera 13:44MediaBrífing: 5 krokov, ktorými chce Čína znížiť závislosť detí od sociálnych sietíVčera 13:41Nižšie tresty za drogy narazili, netýkali sa len marihuany. Ani väzniť užívateľov nenávykovej extázy nie je fér, vraví OkruhlicaVčera 12:53Infektológ: Príbuzní sa boja prísť rozlúčiť so zomierajúcim na covid, boja sa posledného kontaktu aj nákazyVčera 12:42🎄Vyberte si knižný darček od Denníka N – len do nedele s dopravou zdarmaVčera 11:51Český týždeň: Zeman sa doma dlho nezdržal, Fialu však vymenuje aj s covidom