Banská Bystrica

ĽSNS zatiaľ nehovorí, či bude Marian Kotleba znovu kandidovať za župana v Bystrici. Strana tvrdí, že sa „sústreďuje na boj proti obrannej zmluve s USA“. Kotlebovo rozhodnutie kandidovať ovplyvní aj to, ako rozhodne Najvyšší súd o jeho prípade šekov v hodnote 1488 eur. Ak by potvrdil odsudzujúci rozsudok Špecializovaného trestného súdu, Kotleba kandidovať nesmie.

Primátori Banskej Bystrice, Zvolena a Sliača adresovali poslancom parlamentu spoločný list, v ktorom žiadajú záruky, že civilná časť letiska Sliač zostane aj v budúcnosti zachovaná.

Rooseveltova nemocnica v Banskej Bystrici od 12. januára opätovne otvára vo svojich priestoroch vakcinačné centrum. Otvorené bude v stredu až piatok od 8.00 do 12.00 h.

Poslanec Igor Kašper (Sme rodina) uvažuje o kandidatúre na post predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja v tohtoročných voľbách. Definitívne sa rozhodne v najbližších týždňoch.

Banskobystrický vicežupan Ondrej Lunter hovorí, že kraje dodnes zásadne pomáhajú s očkovaním. „Dnes, až na malé výnimky, štát neočkuje, robíme to my, a keby nebolo samosprávnych krajov, očkovanie by nebolo v takom rozsahu, ako je,“ vraví v rozhovore.

Banskobystrický vicežupan Ondrej Lunter hovorí, prečo žiadajú garancie na otváranie nových ambulancií v regiónoch ešte predtým, ako sa začne reforma nemocníc. „Ministrovi sme povedali, môžeme vám dôverovať, ale životnosť ministra na Slovensku v priemere je niekde okolo roku, roku a pol. O chvíľu tu nemusíte byť, a preto potrebujeme legislatívne garancie, že sa to bude diať,“ vraví v rozhovore.

Banskobystrický vicežupan Ondrej Lunter hovorí, že kým ich pri návrhoch k reforme nemocníc neprijal Boris Kollár, na ministerstve zdravotníctva sa nedostali vysoko. Potom s nimi rokoval minister. „Čia je to chyba, že až Boris Kollár, v očiach niektorých ľudí vnímaný ako kontroverzný politik, sa nás musel zastať? Kde boli ostatní politici?“ pýta sa v rozhovore.

Ambulancie lekárov v regiónoch miznú, len v Banskobystrickom kraji sa za desať rokov stratilo desať percent a tretina lekárov má nad 65 rokov, varuje vicežupan Ondrej Lunter. „Naozaj nie je dramatizáciou, keď poviem, že do piatich až desiatich rokov hrozí kolaps siete. Nemáme inú možnosť, ako aj trochu zúfalo kričať o pomoc,“ vraví v rozhovore.

Ondrej Lunter. Foto – BBSK
Ondrej Lunter. Foto – BBSK

Za primátorku Banskej Bystrice bude kandidovať ako nezávislá Diana Javorčíková. Ide o prvú oficiálne zverejnenú kandidatúru v meste. Javorčíková založila a vedie Banskobystrický okrášľovací spolok, organizuje tiež charitatívne zbierky pre slabších a znevýhodnených.

Banskobystrický kraj bude od 6. decembra vo svojich očkovacích centrách v Banskej Bystrici, Zvolene a Lučenci očkovať len registrovaných záujemcov. Očkovať bez predchádzajúcej registrácie bude už len na výjazdoch v regiónoch či v nákupných centrách.

V Banskobystrickom kraji došlo vinou rannej poľadovice na cestách k 36 škodovým udalostiam, šiestim nehodám so šiestimi ľahkými zraneniami. Najviac škodových udalostí bolo v Banskej Bystrici a vo Zvolene.

Banskobystrický kraj hľadá lekárov, lekárky, zdravotné sestry či ošetrovateľov. Pre zvýšený záujem o očkovanie chce rozšíriť možnosti a kapacity vo svojich očkovacích centrách. Zriadili špeciálny mail a telefonickú linku určené na ich nábor: ockujeme@bbsk.sk, 0949 006 945 (v pracovných dňoch od 14.00 do 18.00).

Na dlažbe banskobystrického Námestia SNP pribudli tisíce bielych krížov. Symbolizovať majú spomienku na ľudí, ktorí na Slovensku podľahli covidu. Pietnu akciu organizovalo v rámci Noci divadiel Bábkové divadlo na rázcestí.

Očkovacie kapacity v OC Európa v Banskej Bystrici sa v sobotu už naplnili. „Narážame na nedostatok lekárov, ktorí musia pre rapídne sa zhoršujúcu pandemickú situáciu slúžiť pri covidových pacientoch v nemocniciach,“ dodalo mesto.

Banskobystrický primátor Ján Nosko chce nechať terasy otvorené aj v zime. Kaviarne a reštaurácie na Námestí SNP môžu mať vonkajšie terasy otvorené len do 31. októbra, no pre pandémiu by im pomohlo, keby ich mohli sprístupniť verejnosti na dlhší čas.

V areáli banskobystrického cintorína v časti Kremnička sprístupnili pietne miesto pre nenarodené deti. Vzniklo cez participatívny rozpočet mesta.

V Banskej Bystrici sa otvára nový hudobný klub Hogo Fogo. Dnes tam zahrá Nothing But Swing Trio so saxofonistom Martinom Uherekom ako hosťom.

Na banskobystrických sídliskách Sásová a Fončorda je možnosť dať sa v sobotu zaočkovať proti covidu-19. Dve výjazdové mobilné jednotky očkujú ľudí v telocvični bývalej ZŠ na Tatranskej ulici alebo vo vstupnej hale ZŠ Moskovská od 9:00 do 16:00.

Primátor Banskej Bystrice Ján Nosko hovorí, že ak by o rok znovu kandidoval, tak opäť ako nezávislý s prípadnou podporou strán – okrem ĽSNS a Republiky. V predchádzajúcich voľbách mal aj podporu Smeru; teraz sa očakáva, či sa oňho pobijú Smer a Hlas.

Banskobystrický župan Ján Lunter až po Novom roku oznámi, či bude opäť kandidovať, v hre je aj kandidatúra jeho syna a vicežupana Ondreja Luntera. Lunterovci už teraz hovoria, že nebudú chcieť podporu Smeru, ĽSNS ani Republiky. „Vidíme, že sa tu vytvára front Smeru s extrémom, ktorý naberá na sile, mobilizuje a v niečom môže byť ešte nebezpečnejší ako kotlebovci,“ vraví Ondrej Lunter.

Primátor Banskej Bystrice Ján Nosko vyzýva ľudí, aby sa dali zaočkovať proti covidu. Banskobystrický okres bude od budúceho týždňa v bordovej fáze covid automatu.

Pri nehode medzi Sliačom a Kováčovou zahynul 43-ročný žiak autoškoly. Podľa polície sa žiak aj inštruktor viezli na motocykli, pričom prešli na pravú krajnicu, po trávnatej ploche zišli až k miestnemu potoku a narazili do jeho vzdialenejšieho brehu.

Banskobystrický samosprávny kraj vyzval farmárov, aby dodávali svoju produkciu pre jedálne, ktoré župa spravuje. „Pol roka po výzve máme desať subjektov, ktoré sa registrujú, a môžeme nimi nahradiť dodávky od reťazcov,“ hovorí vicežupan Ondrej Lunter. Pre farmárov majú vyhradené celkovo štyri milióny eur ročne.

Banskobystrický kraj spúšťa mobilné očkovanie v desiatich najmenej zaočkovaných obciach kraja. Od 13. septembra zároveň rozbehne očkovanie v 60 stredných školách, ktoré patria do jeho pôsobnosti. Zaočkovanosť celej populácie v kraji dosahuje 35 percent. (bbsk)

V Banskej Bystrici naďalej trvá mimoriadna situácia. Mesto vyčísľuje škody po smršti, park a niektoré cintoríny sú ešte uzavreté. „Odhadujeme, že môže trvať zhruba šesť až osem týždňov, kým sa všetko podarí odstrániť,“ dodalo mesto.

Banská Bystrica vyhlásila mimoriadnu situáciu. Silný vietor spojený s dažďom a krupobitím spôsobil v meste veľké škody, vyvrátil stromy či strechy z rodinných domov. Hromadná doprava tam funguje v obmedzenom režime.

Do strechy rodinného domu na Cintorínskej ulici v Detve udrel v nedeľu predpoludním guľový blesk. Hasiči informovali, že majiteľka domu utrpela šok, a na miesto privolali zdravotnú záchrannú službu. (tasr)

Infektológia a ambulancie banskobystrickej nemocnice už opäť fungujú v pôvodných priestoroch, v tzv. starom nemocničnom areáli. Po májových dažďoch došlo k vytopeniu suterénu oddelenia a výpadku elektriny i kúrenia.

Silné dažde spôsobili havarijnú situáciu na oddelení infektológie vo Fakultnej nemocnici v Banskej Bystrici. Pre extrémne zrážky došlo k zatopeniu, ktoré spôsobilo výpadok elektriny a kúrenia.

Banskobystrický kraj začal zverejňovať dáta o očkovaných v jeho centrách vrátane pohlavia či vekových kategórií. Za posledný týždeň kraj zaočkoval 8240 ľudí, celkovo vyše 36-tisíc.

Banskobystrický primátor Ján Nosko odvolal mimoriadnu situáciu na území mesta, ktorá súvisela s odstávkou prevádzky krematória v Nových Zámkoch.

Úsek cesty Muráň – Predná Hora uzatvoria na dva a pol mesiaca, od 3. mája do 18. júla. Dôvodom je pokračovanie rekonštrukčných prác na vozovke, ktorú vlani poškodila voda zo silných zrážok.

V Banskej Bystrici vzniklo Spoločné operačné veliteľstvo Ozbrojených síl SR. Jeho úlohou bude na operačnej úrovni velenia plánovať a riadiť všetky operácie v rámci domáceho krízového manažmentu a podieľať sa na podpore medzinárodných operácií.

Banskobystrický samosprávny kraj zareagoval na nepriaznivé štatistiky o nízkom počte zaočkovaných seniorov a predstavil projekt mobilného očkovania vrátane call centra, ktoré má najstarších aktívne obvolávať. Novému ministrovi zdravotníctva adresovali zástupcovia župy, miest a obcí výzvu so siedmimi podnetmi.

Banskobystrické štátne nemocnice povedú staronoví riaditelia. Riaditeľkou Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta zostane Miriam Lapuníková a šéfom Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou Juraj Gallo. (tasr)

V Brezne vzniklo v priestoroch zimného štadióna očkovacie centrum, týždenne by sa v ňom malo zaočkovať tisíc ľudí.

Banskobystrický kraj spúšťa vlastný systém náhradníkov na očkovanie proti covidu na stránke nahradnici.sk. Zaregistrovať sa zatiaľ môžu len obyvatelia kraja, v prípade uvoľnenia kapacít v očkovacom centre ich bude kontaktovať krajské call centrum s ponukou termínu.

Na železničnom priecestí v Banskej Bystrici – Iliaši sa zrazil vlak s autobusom, v ktorom boli pravdepodobne štyria ľudia. Zatiaľ nie je jasné, či sú obete na životoch.

Foto - Polícia SR
Foto - Polícia SR

U vodičov MHD v Banskej Bystrici si cestujúci môžu zadarmo vyzdvihnúť respirátory FFP2, k dispozícii majú 1200 kusov, oznámilo mesto.

V Banskej Bystrici zaočkovali prvých 400 učiteľov. V priebehu týždňa by malo dostať prvú dávku vakcíny proti koronavírusu približne 2000 pedagogických pracovníkov z regiónu.

Banská Bystrica od pondelka otvorí všetky materské a základné školy pre žiakov prvého stupňa, ktoré spadajú do jej pôsobnosti.

Banskobystrický kraj chce rozdať respirátory FFP2 zamestnancom stredných škôl, ktorých zriaďovateľom je kraj. Balíček s piatimi kusmi má dostať vyše 3200 ľudí.

V Banskej Bystrici cez víkend otestovali celkovo 29 053 ľudí, z toho 182 bolo pozitívnych, čo predstavuje pozitivitu 0,63 %. (tasr)

V Banskej Bystrici v nedeľu do 14.00 h otestovali 7144 ľudí, z nich 57 malo pozitívny výsledok, čo predstavuje pozitivitu 0,8 %. (tasr)

 

V Banskej Bystrici otestovali v sobotu celkovo 16 362 ľudí, z nich 78 malo pozitívny výsledok, čo predstavuje pozitivitu 0,48 %. (tasr)

Do 14.00 h v Banskej Bystrici otestovali celkovo 8845 ľudí, z toho pozitívnych bolo 37, čo predstavuje zhruba 0,41 %. (tasr)

Banská Bystrica zrealizuje skríningové testovanie najbližší víkend (23. – 24. januára). Záujemcovia môžu využiť rezervačný systém, ktorý sa osvedčil v uplynulé dni počas komunitného cieleného testovania.

Do 12:00 počas dobrovoľného cieleného komunitného testovania v Banskej Bystrici stihli otestovať 1801 záujemcov, z toho 14 je pozitívnych. Testovanie bude trvať do 18.00. (tasr)

V Banskej Bystrici do 12:00 otestovali počas dobrovoľného komunitného testovania 2150 záujemcov, 13 je pozitívnych. Testovanie pokračuje bez problémov, povedal primátor mesta Ján Nosko.

Bezpečnostná rada Banskobystrického kraja odporúča obmedziť nákupy seniorom pozitívnym na covid-19 či znížiť počty ľudí v predajniach. Upozorňuje na zhoršujúcu sa pandemickú situáciu.

Nové na Dennikn.sk

PM:03Fico hovorí pred davom o povstaní proti vláde, spojí sa preto aj s Hlasom a SNS PM:47Odolnosť proti antibiotikám zabíja denne tisíce ľudí. Problém majú aj bohaté štáty PM:40Polovica detí v škole, polovica online. Učitelia robia hybridné hodiny a lámu si hlavu, ako všetky deti zaujať PM:57Newsfilter: Po Dzurindovi a Miklošovi sa Ukrajiny bez zaváhania zastal aj Kiska PM:49Na poslancov sa atrapou samopalu nemieri. Ani na novinárov. A vlastne na nikoho PM:40Príbeh Vydrice: Vďaka sedemnástim rokom občianskeho tlaku je v bratislavských lesoch menej ťažby aj nová rezervácia PM:30Ako to číta Ivan Mikloš: Odkiaľ budú prichádzať a kam budú smerovať najdôležitejšie inovácie v tomto roku PM:19Psychiater Šuba: Samovražedné myšlienky majú aj 10-ročné deti, nárast depresie a úzkostí bol u detí už pred pandémiou PM:07Mladá Belgičanka v česko-slovenskom lietadle prekonala extrémne počasie a sama obletela svet PM:19Graf dňa: Ceny elektriny opäť rastú a silnie tlak na vlády, aby to kompenzovali PM:01Pod lesom pri Marianke vyrábajú bývalí sovietski vedci kamery. Ich podnik premieňa na zisk štvrtinu tržieb PM:00Nákupy z čínskych e-shopov budú po pol roku rýchlejšie a lacnejšie PM:45Vyzerá to ako vývoz ziskov, v skutočnosti len nitriansky Jaguar Land Rover účtuje inak ako ostatné automobilky PM:12Shooty: V dolinách PM:29Drahá elektrina prinútila O2 zdražiť paušály, po ňom môže nasledovať aj Swan so 4kou PM:25Poslanci chcú zmeniť voľbu riaditeľa RTVS. Navrhujú, aby bola verejná PM:00Čoskoro sa každý nemusí dostať na PCR test, prichádza čas domácich antigénov (rady o testoch) PM:50Covid v roku 2022: zo zabijaka sa stáva príživník, z pandemickej nákazy je endemická PM:43Ak už všetko pôjde hladko, Mochovce nabehnú na plný výkon v lete PM:34Osudové Literárky PM:47Hvoreckého knižnica: Ako čítať konflikt Ukrajina verzus Rusko PM:13Jeden deň vedľa Griezmanna, teraz v Bratislave. Slovan chce so Šaponjićom skopírovať svoj minulý úspech PM:01Zvrat v kauze Košičana Roba Džunka, namiesto pôvodných 12,5 roka dostal za marihuanu 5 rokov väzenia PM:56Žilinský kraj sa pripravuje na vrchol omikronu. Majte doma lieky, samotesty a potraviny, odporúča koordinátorka PM:44Ako by Slovensko mohlo pomôcť Ukrajine? Odpovedajú Kiska, Mikloš, Macko, Mikloško či primátor Košíc Polaček AM:04Nebláznime, brániť hodnoty nie je vlastizrada AM:40Za utorok pribudol rekord pandémie – 13 840 prípadov. Severná Orava je už na 2,5-násobku tretej vlny AM:31Ako dieťa bola outsiderkou, neskôr ju z kolektívu vyčlenilo odmietanie alkoholu. So zničeným sebavedomím jej pomáha terapia AM:22Príbeh Nowej Huty: Vydarená komunistická utópia, ktorá sa postavila komunistom AM:31Protestujte proti vakcínam, koľko chcete, ale bez žltých hviezd a Anny Frankovej