Trenčín

V Trenčíne otvárajú prvú fabriku na výrobu vinylov na Slovensku. Hoci fabrika s priľahlým okolím podľa jej tímu ešte skôr pripomína „Stalingrad“, už sa v nej lisujú prvé platne.

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N - Vladimír Šimíček

Trenčianska polícia pátra po osobe, ktorá nasprejovala na ukrajinské auto ruský symbol vojny (písmeno Z). Za poškodenie cudzej veci jej hrozí jednoročné väzenie.

Do Trenčína sa po štyroch storočiach vráti uhorská kráľovská koruna. Originál je v Budapešti, v Trenčíne vystavia repliku, ktorú vyrobili slovenskí klenotníci.

Trenčianska župa vyvesila pred svojím sídlom ukrajinskú vlajku. Županom tam je bývalý minister obrany Jaroslav Baška (Smer), ktorého strana k ruskému útoku zverejnila veľmi opatrné stanovisko, v ktorom napísala, že Slovensko sa nemôže miešať do konfliktu, ktorý je vraj „medzi USA a Ruskom“.

Mnohí mladí dnes nevidia motiváciu ostať v Trenčíne žiť, lebo si tu nevedia nájsť zaujímavú prácu, hovorí Lucia Dubačová, šéfka tímu Trenčín 2026. Titul Európskeho hlavného mesta, ktorý mu prinesie nové impulzy aj investície do 100 miliónov eur, by to mohol zmeniť.

Titul Európskeho hlavného mesta kultúry mali na Slovensku iba Košice v roku 2013. V Trenčíne, ktorý uspel v súťaži pre rok 2026, to už vraj bude vyzerať inak. Nebude sa toľko rekonštruovať ani stavať. „Dnes je trend v podstate úplne opačný, ako to bolo v čase, keď súťaž vyhrali Košice,“ hovorí Lucia Dubačová.

Trenčín s titulom Európskeho hlavného mesta kultúry preinvestuje do 100 miliónov eur. Za päť rokov to má byť lepšie miesto pre život, hovorí Lucia Dubačová, šéfka tímu Trenčín 2026, ktorý vyhral slovenskú súťaž o titul.

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N - Vladimír Šimíček

Organizátori letného hudobného festivalu Grape oznámili, že plánujú sťahovanie do Trnavy. Kým tam vznikne nový areál, dohodli sa s ministerstvom obrany, že Grape sa bude dva roky konať na trenčianskom letisku.

V Trenčíne sa dnes začína medzinárodný divadelný festival Sám na javisku. Otvorí ho vystúpenie českého fyzického básnika, hudobníka a performera Petra Vášu.

Zrušenie Krajského súdu v Trenčíne je chybou a ponížením mesta Trenčín i celého kraja, tvrdia primátor Richard Rybníček a predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška. Obaja žiadajú stiahnuť reformu súdnej mapy a pripraviť ju racionálne a bez emócií.

Trenčianska nemocnica čiastočne obmedzila od 1. októbra plánované operačné výkony. Dôvodom je zvýšený nárast počtu pacientov s covidom-19.

Zrušenie Krajského súdu v Trenčíne je chybou, ponížením mesta Trenčín aj celého Trenčianskeho samosprávneho kraja. Na tlačovom brífingu to povedali primátor Trenčína Richard Rybníček a župan Jaroslav Baška. Obaja žiadajú stiahnuť reformu súdnej mapy. (tasr)

V piatok večer sa v Piešťanoch pri Dome umenia koná multimediálny večer s názvom Nocturno, ktorý odkazuje na históriu hudobných večerov a výstav Socha piešťanských parkov. Vstup je voľný, akcia sa začína o 20.30 h.

V Trenčíne a Prievidzi budú cez víkend otvorené veľkokapacitné očkovacie centrá bez nutnosti registrácie. V nedeľu na trenčianskom výstavisku budú zdravotníci očkovať vakcínou Janssen, v sobotu v Prievidzi na zimnom štadióne očkovacou látkou Comirnaty.

Primátor Trenčína Richard Rybníček sa pokúša presadiť, aby sídlo Najvyššieho správneho súdu bolo v tomto meste. Rybníček s týmto návrhom už oslovil predsedu parlamentu Borisa Kollára.

V Trenčíne začali očkovať jednodávkovou vakcínou od firmy Johnson & Johnson. Záujemcom ju podajú aj bez registrácie. Ministerstvo zdravotníctva avizuje, že čoskoro ju bude podávať aj v marginalizovaných komunitách.

Desiatky kráv v obci Bolešov sa otrávilo kontaminovanou vodou. Páchateľ ich napojil vodou, ktorú im priviezol v cisterne, v ktorej predtým viezol močovinu. Trenčianska polícia začala trestné stíhanie pre prečin zanedbania starostlivosti o zviera.

Primátor Trenčína Richard Rybníček tvrdí, že okres Trenčín zaradili od pondelka do ružovej farby omylom. V otvorenom liste žiada vedúceho Inštitútu zdravotných analýz Mateja Mišíka o zmenu rozhodnutia a zaradenie do oranžovej farby.

Situácia v trenčianskej nemocnici sa zlepšuje, anestéziologický tím je však stále vyťažený. Aktuálne tam leží 78 pacientov s covidom-19, z nich 11 je na umelej pľúcnej ventilácii.

V Prievidzi v sobotu otvorili veľkokapacitné očkovacie centrum. V priestoroch zimného štadióna počas víkendu pracovníci bojnickej nemocnice zaočkujú dvetisíc ľudí. (tasr)

V trenčianskej nemocnici je aktuálne hospitalizovaných 106 pacientov s koronavírusom, o 39 menej ako minulý týždeň. Celkovo má pripravených 169 lôžok.

Nápor na covidové lôžka v Trenčíne neklesá, pľúcne ventilácie sú vyťažené. V nemocnici je aktuálne hospitalizovaných 154 pacientov s koronavírusom, čo je v porovnaní s minulým týždňom o štyroch pacientov viac.

Neotvorenie škôl v Trenčíne vysvetľuje primátor neúplnými informáciami o reálnom výskyte britskej mutácie koronavírusu a ochranou zdravia ľudí. „Chápem rodičov, že sú už unavení a vyčerpaní, rovnako rozumiem učiteľom, že by radi mali deti už v triedach, no mojou úlohou je chrániť zdravie obyvateľov nášho mesta. Naozaj je potrebné ešte počkať,“ dodal Richard Rybníček.

V Trenčíne cez víkend otestovali celkovo 22 072 ľudí, z toho 81 bolo pozitívnych, čo predstavuje pozitivitu 0,37 %. (tasr)

V Trenčíne otestovali za jeden a pol dňa celkovo 18 281 ľudí a identifikovali 66 pozitívnych, čo je 0,36 %. Aktuálne výsledky podľa primátora Richarda Rybníčka potvrdzujú zmysel decembrového testovania.

V Trenčíne otestovali v sobotu celkovo 14 868 ľudí, pozitívny test malo 45 ľudí, čo je 0,30 %. (tasr)

V Trenčíne otestovali v sobotu do 14.00 h 8205 ľudí, pozitívnych bolo 30 ľudí, teda 0,37 %. (tasr)

Trenčín chce počas víkendu testovať na 36 odberných miestach. Testovať sa bude od 8.00 do 20.00 h s prestávkami od 12.00 do 12.45 h a od 17.00 do 17.45 h, oznámilo mesto. (tasr)

Igor Matovič oznámil, že štát poskytne antigénové testy ktorémukoľvek primátorovi či starostovi, ktorý zorganizuje komunitné plošné testovanie, aké bolo v Trenčíne. Premiér ďalej na základe výsledkov z Trenčína poukázal, že chybovosť antigénového testovania je „dramaticky menšia v porovnaní s tým, čo udáva výrobca“.

PCR testy v Trenčíne vyvrátili pozitivitu 11 zo 156 antigénových testov. Hygienici po poslednom plošnom testovaní, počas ktorého odhalili 560 pozitívnych prípadov, dodatočne otestovali PCR metódou ľudí bez príznakov. Úspešnosť antigénového testovania tak vyšla na 99,8 %.

V utorok 22. decembra pretestujú PCR testami v Trenčíne všetkých ľudí, ktorí mali počas víkendového celoplošného testovania pozitívny antigénový test a nemajú príznaky ochorenia.

Plošného testovania v Trenčíne sa cez víkend zúčastnilo 21 660 ľudí, antigénové testy odhalili 560 pozitívnych, čo predstavuje pozitivitu 2,59 percenta. Na Facebooku to uviedol trenčiansky primátor Richard Rybníček.

Zdroj - FB Richarda Rybníčka
Zdroj - FB Richarda Rybníčka

V Trenčíne otestovali v nedeľu v rámci plošného testovania do 14:00 4036 ľudí. Pozitívny výsledok malo 130 z nich, čo je 3,22 percenta.Na Facebooku o tom informoval primátor Richard Rybníček.

Primátor Trenčína Rybníček komunikuje vo veci plošného testovania na území mesta s ministrom obrany. „Od rána nám jeho ministerstvo pomáha s dodávkou 10-tisíc testov a pomôže nám aj s piatimi zdravotníkmi.“ V kontakte bol aj s ministerstvom vnútra, ktoré dodalo 30-tisíc testov.

Primátor Trenčína Richard Rybníček zabezpečil 30 odberových miest na testovanie, ktoré je cez víkend určené pre obyvateľov ich mesta a najbližších obcí. 30-tisíc antigénových testov poskytlo ministerstvo vnútra, 10-tisíc ministerstvo obrany, na príprave spolupracuje mesto aj s nemocnicou a vedcami a analytikmi.

Primátor Trenčína a prezident Únie miest Slovenska Richard Rybníček. Foto - TASR
Primátor Trenčína a prezident Únie miest Slovenska Richard Rybníček. Foto - TASR

Trenčiansky župan sa obáva, že peniaze z plánu obnovy možno nebudeme schopní vyčerpať. Vláda by mala podľa Jaroslava Bašku konať rýchlejšie pri príprave plánu obnovy aj nového programovacieho obdobia eurofondov, keďže v ďalších rokoch nás čaká znehodnotenie peňazí na Slovensku aj v celej Únii. (euractiv)

Vrátili sme sa k pacientom, ktorí boli na ARO v Trenčíne s covidom-19 na pľúcnej ventilácii: traja zomreli, ďalší traja sa ešte liečia. Paniu v najlepšom stave možno už čoskoro pustia do domácej liečby.

V Trenčíne zaviedli prísnejšie opatrenia než štát, dotýkajú sa športu aj seniorov. Ak sa bude koronavírus ďalej takto šíriť, časom príde podľa primátora Trenčína Richarda Rybníčka k totálnemu zákazu hromadných akcií v kultúre aj športe. „Je to len otázka času.“

Richard Rybníček. Fotografia vznikla počas rozhovoru v októbri 2015. Foto N - Tomáš Benedikovič
Richard Rybníček. Fotografia vznikla počas rozhovoru v októbri 2015. Foto N - Tomáš Benedikovič

Do 10-dňovej karantény musia ísť všetci študenti a pedagógovia strednej športovej školy v Trenčíne. Rozhodol o tom regionálny úrad verejného zdravotníctva po tom, ako mali traja študenti pozitívny test na koronavírus.

Nové úseky cyklotrás v Trenčíne spoja centrum mesta s najväčším mestským sídliskom Juh a s časťou Zámostie na pravom brehu Váhu. Mesto uspelo s projektom pokračovania budovania cyklotrás v celkovej výške 160-tisíc eur.

Spoje autobusovej prímestskej dopravy v Trenčianskom kraji budú od piatka premávať v prázdninovom režime. Prepravcovia žiadajú cestujúcich, aby v záujme ochrany zdravia šoférov neobsadzovali prvý rad sedadiel. (tasr)

Mesto nemôže zakázať organizovanie športových a kultúrnych podujatí, ktoré neorganizuje samospráva, môže len odporučiť zváženie ich usporiadania. Informoval o tom trenčiansky primátor Richard Rybníček po tom, ako mesto zrušilo v nedeľu všetky mestské akcie a zatvorilo kultúrne strediská a centrum seniorov.

Centrom Trenčína budú vo štvrtok znieť z mestských reproduktorov mená trenčianskych obetí holokaustu a 2. svetovej vojny. Ide o reakciu mesta na verejné zhromaždenie ĽSNS na Mierovom námestí.

Mesačný plat primátora Trenčína Richarda Rybníčka bude v budúcom roku 5405 eur v hrubom. Vyplýva to z uznesenia mestského zastupiteľstva, ktoré mu v pondelok na návrh poslanca Petra Hoštáka schválilo maximálne možné zvýšenie základného platu o 60 percent. 

Staronový primátor Trenčína Richard Rybníček: „Kampaň bola agresívnejšia ako predtým. Predtým to bolo o myšlienkach, teraz to bolo osobné.“ (markíza)

V Trenčíne zvíťazil Richard Rybníček (nezávislý). Súčasný primátor teda povedie mesto ďalšie štyri roky. Svoju výhru v komunálnych voľbách potvrdil po zrátaní 74 percent hlasov, z ktorých získal 72 percent hlasov Trenčanov. 

Foto - TASR
Foto - TASR

Súčasný primátor Richard Rybníček v Trenčíne vedie s výrazným náskokom. Podľa SME získal po sčítaní polovice okrskov viac ako 70 percent hlasov.

V Trenčíne zatiaľ vedie súčasný primátor Richard Rybníček (nezávislý) – po spočítaní 8 z 50 okrskov, presné čísla nepoznáme. „Ten náskok je veľký,“ povedal predseda mestskej volebnej komisie v Trenčíne Jaroslav Aštary.

V Trenčíne boli len dvaja kandidáti: súčasný primátor Richard Rybníček (nezávislý), ktorého podporil Smer, a stavebný technik Miloš Mičega (nezávislý), ktorého podporuje SaS, OĽaNO a Sme rodina.

Ľubomír Žabár (nezávislý) sa vzdal kandidatúry na post primátora Trenčína. V novembrových komunálnych voľbách podporí na funkciu primátora Miloša Mičegu. O primátorský post sa uchádzajú súčasný primátor, 48-ročný Richard Rybníček (nezávislý) a 48-ročný stavebný technik Miloš Mičega (nezávislý). (tasr)

Najčítanejšie teraz

Nové na Dennikn.sk

Včera PM:04Vicepremiérka Remišová: Málokto sa hádže o zem za bohaté firmy tak efektívne ako SulíkVčera PM:51Švíky len tak praskali, navrhnúť kostýmy pre tanečníkov je výzva, hovoria módni dizajnéri (+ foto)Včera PM:43Nemajú lieky ani vakcíny a covid volajú horúčka. Koronavírus dorazil do KĽDRVčera PM:02Dajte nám viac času, hovoria vo Fidesze o Ukrajine. Veľká zmena v Orbánovej zahraničnej politike sa odkladáVčera PM:01Newsfilter: Matovičov plán je podeliť sa s Világim o zisky z ruskej ropyVčera PM:42Matovič konečne prezradil svoju dohodu so Slovnaftom. Nie je to však dohodaVčera PM:30Výzva Zelená domácnostiam opäť skončila po pár minútach. Sklamaní sú žiadatelia aj výrobcoviaVčera PM:14Holý zobral manažérov z Vienna Insurance na úrad vlády vysvetľovať, ako sa v Rakúsku stavajú nájomné bytyVčera PM:59Shooty: Za mrežamiVčera PM:51Matovič prekonáva Fica. Len tak rozhodnúť o miliarde si nedovolil ani Smer pred voľbamiVčera PM:51Koalícia nemá dohodu. Sulík ukázal vlastný návrh pomoci pre ľudí, ktorí to potrebujú najviacVčera PM:39Stačí záblesk a zrazu všetko horí. Mykolajiv chátra, aby Odesa naďalej patrila UkrajineVčera PM:33Pčolinského kauza je na súde, Žilinkova generálna prokuratúra tomu už nedokázala zabrániťVčera PM:30Postieľka a guľometVčera PM:25Graf dňa: Slovenská ekonomika rastie najpomalšie z V4, môže za to aj nedostatok súčiastok pre automobilkyVčera PM:25Pustite Harabina. Do RuskaVčera PM:05Mariupol padol. Ukrajinskí vojaci sa nechceli vzdať, nakoniec ich odviezli na okupované územieVčera PM:33Stačí im spoločný nepriateľ. Číňania vidia Rusko pozitívne, páči sa im Putin aj „bojovnosť“Včera PM:31Ak chcete elektronický účet v Sociálnej poisťovni, musíte ísť osobne na pobočkuVčera PM:34Menia sa na divoký západ a rozkladajú našu spoločnosť. Sociálne siete odmeňujú exhibíciu a fungujú ako nástroje hanobeniaVčera PM:18Vývoj bojov (82. deň): Putin podľa tajných služieb osobne riadi boje. Robí rovnakú chybu ako HitlerVčera PM:03Vojna na Ukrajine už pripomína bitky druhej svetovej, tvrdí vojenský analytik BahenskýVčera PM:40Erdogan robí, čo mu ide najlepšie. Zaťal sa a čaká, čo dostane za zmenu postoja k rozšíreniu NATOVčera PM:21Prečo bol Josef Abrhám jedným z najpopulárnejších českých hercov na SlovenskuVčera PM:13Skutočne 13 percent? Včera PM:10Vzácne kovy do elektroniky sa míňajú. Pohrabte sa na skládkach, odkazujú výrobcom chemiciVčera AM:13Juh a západ Európy by Putinovi ustúpili, sever a východ nieVčera AM:12Nemecko opúšťa svoju minulosť, aby podporilo UkrajinuVčera AM:56Má 71 a behá maratóny pod tri hodiny. Podobné rekordy budú pribúdať, myslí si odborníkVčera AM:22Šéfovať Lesom SR chce aj lesník, čo si po reforme pýta odstupné, a ďalší, čo nechce turistov