Biela vrana

Matka postreleného dievčaťa z Teplárne je miliónkrát väčšia biela vrana ako ja, hovorí ocenená ekologička Martina Paulíková, ktorá bojovala za záchranu obce Slatinka pred vybudovaním priehrady. Vraví tiež, že na Slovensku je stále silná skupina ľudí, ktorá verí, že všetky rieky treba manažovať.

Ak by mohli komentátor Martin M. Šimečka a zástupca šéfredaktora Konštantín Čikovský udeliť Bielu vranu, tak jeden by ju tento rok dal Michalovi Handzušovi a druhý za vytrvalosť Karlovi Hirmanovi. „Kam prišiel, na akúkoľvek párty, tak stále nudil ľudí tým, že musíme mať diverzifikované energetické zdroje. Ale tento malý lobing výrazne pomohol tomu, že sme boli trošku lepšie pripravení,“ povedal Čikovský.

Ak by organizátorka Bielej vrany Zuzana Wienk mohla udeliť ešte jedno ocenenie, dala by ho vyšetrovateľovi kauzy Zmenky Jaroslavovi Láskovi. V podcaste V redakcii hovorí o tom, aké ťažké je oceňovať ľudí z oblasti právneho štátu. „Biela vrana by nemala vstupovať do živých trestnoprávnych konaní. Mnohí ľudia by ju ani nemohli prijať, lebo potrebujú zostať v neutrálnej pozícii. Ale je ich ako šafranu a trápi ma to.“

LGBTI+ ľudí sme mali na Bielej vrane oceniť už dávno, hovorí organizátorka ocenenia Zuzana Wienk. „Mali sme tú tému na pretrase dlhšie aj v Bielej vrane. Myslím si, že byť LGBTI+ aktivistom je prejavom obrovskej odvahy a polarizácia v spoločnosti v súčasnosti naberá obrátky.“

Ocenenie Biela vrana získali majiteľ Teplárne Roman Samotný, Martina Paulíková zo združenia Slatinka a všetci, ktorí pomáhali utečencom z Ukrajiny. Ocenenia získali tri príbehy, ktoré podľa organizátorov spája motto: „Obstáť v historických chvíľach a sila nájsť v sebe to najlepšie.“

Martina Paulíková, Roman Samotný. Foto – Biela vrana

Asi málokto z nás si v očarení z novembra ’89 pomyslel, že vydobytú slobodu a demokraciu budeme znovu musieť brániť, vyhlásila prezidentka Zuzana Čaputová v prejave na Bielych vranách. „Že pravda a láska nemusia víťaziť nad lžou a nenávisťou ani po 33 rokoch. Že lož môže mať navrch a nenávisť bude zabíjať.“

Prezidentka si v prejave na oceňovaní Bielych vrán, ktoré prebieha v SND, všimla aj odchod jeho riaditeľa Mateja Drličku. „V posledných dňoch sme sledovali, že mnoho šikovných ľudí z tohto divadla odchádza, a o to viac ma teší, keď sem dnes toľkoto skvelých ľudí, naopak, prišlo,“ povedala Zuzana Čaputová. Odovzdávanie Bielych vrán prvýkrát v 15-ročnej histórii ceny vysiela naživo RTVS.

Na jar sa ocenená Biela vrana Zuzana Baťová ocitla v situácii, ktorú by asi žiaden šéf štátnej inštitúcie neočakával. Riaditeľka ŠÚKL-u vyhrážky, mediálne útoky aj od ministra financií Igora Matoviča zvládla s noblesou.

O Soni Holúbkovej hovoria ako o „legende zo Žiliny“. Bielou vranou za dlhodobý prínos sa stala psychologička, ktorá sa venuje práci s ľuďmi s postihnutím. Snaží sa, aby ich hlas v našej spoločnosti bol rovnocenný.

Tohtoročná Biela vrana Lenka Ticháková ostala vo svojom boji proti Tisovej ulici vo Varíne osamotená. „Za ulicu pomenovanú po Tisovi by sme sa mali hanbiť všetci, nielen vo Varíne,“ hovorí.

Prvý raz v 14-ročnej histórii Bielych vrán získali ocenenie len ženy. Cenu pre výnimočných ľudí si prevzala varínska poslankyňa Lenka Ticháková, ktorá bojuje proti Tisovej ulici, šéfka ŠÚKL Zuzana Baťová a psychologička Soňa Holúbková, ktorá sa venuje práci s ľuďmi s postihnutím.

Lenka Ticháková, Soňa Holúbková a Zuzana Baťová. Foto - Ctibor Bachratý

Prezidentka Zuzana Čaputová prišla osobne podporiť oceňovanie Bielych vrán. V úvode sa prihovorila slovami, že dnes má nenávisť navrch. „Nenávisť, ktorá dlho bujnela na internete, prešla do verejného priestoru,“ povedala.

Ocenenie Biela vrana odovzdajú 17. novembra v sále Činohry SND. Ceremoniál, na ktorom sa odovzdávajú ceny za spoločensky prínosné a odvážne občianske činy, bude po ročnej pauze opäť prístupný verejnosti.

Manželia Nátherovci ocenení Bielou vranou sa roky venujú rómskym rodinám. Jolana je Rómka, Štefan Neróm. „Keď máme talianske manželstvo, sme šťastnejší,“ tvrdia v rozhovore.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Sudca Jaroslav Macek ocenený Bielou vranou hovorí, že po akcii Plevel zvažoval, že sa vzdá funkcie. Vybudoval Register partnerov verejného sektora, je predsedom súdu, ktorý dohliada na jeho fungovanie. Nedávno si na pôde americkej ambasády prevzal Cenu Jána Kuciaka za transparentnosť.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Ocenenie Biela vrana získali študenti z fakulty informatiky, akademik Belák, sudca Macek či manželia Nátherovci, ktorí sa roky venujú rómskym deťom. Odovzdávanie zasiahla pandémia, namiesto novembra sa tohtoročné mená dozvedáme až na konci januára.

Biele vrany 2020. Foto - Ctibor Bachratý

Naživo: Odovzdávanie ocenenia Biela vrana 2020. Slávnosť je venovaná publicistovi Jurajovi Kušnierikovi pri príležitosti 5. výročia jeho úmrtia. Večerom budú už tradične sprevádzať Martin Staňo a Juraj Kemka, divákom sa prihovorí aj prezidentka Zuzana Čaputová.

Branislav Tvarožek ako študent tlačil letáky proti Hitlerovi, farbou zatieral hákové kríže, pomáhal v SNP. Uväznili ho ľudáci a neskôr aj komunisti. V decembri bude mať 94 rokov a v nedeľu sa stal nositeľom ocenenia Biela vrana.

Foto - Miro Trimay

V SND bude 18. februára divadelno-hudobno-debatný večer Biela vrana – pocta Jánovi a Martine. Vystúpia herci Henrieta Mičkovičová, Richard Stanke a Ady Hajdu, diskutovať budú novinári Monika Tódová a Marek Vagovič.

Biele vrany sa opäť spojili s Koncertom pre všímavých, pozrite si fotogalériu z večera od Tomáša Benedikoviča. Akcia mala premiéru v priestoroch Refinery Gallery.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Píše Andrej Bán: Slovensko sa prebudilo najmä vďaka statočným novinárom. „Možno teraz povedia, že si iba robia svoju prácu najlepšie ako vedia, ale najmä ich zásluhou sa celé Slovensko môže dozvedieť, kto tu vládne, kto kradne a kto – vraždí.“

Ocenenie Biela vrana udelili Jánovi Kuciakovi a skupine investigatívnych novinárov Xénii Makarovej, Zuzane Petkovej, Monike Tódovej, Marekovi Vagovičovi, Adamovi Valčekovi a Pavle Holcovej. Špeciálne poďakovanie dostali organizátori protestov Za slušné Slovensko.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Ľudia z iniciatívy Za slušné Slovensko dostali špeciálne poďakovanie počas odovzdávania ocenenia Biela vrana. Organizátori takéto poďakovanie udelili prvýkrát.

Ľudia z iniciatívy Za slušné Slovensko. Foto N - Tomáš Benedikovič

Naživo: Odovzdávanie cien Biela vrana

Odovzdávanie cien Biele vrany za občiansku statočnosť sa tento rok spojí s Koncertom pre všímavých a bude v novom priestore. V bratislavskej Refinery Gallery 17. novembra zahrajú Pražský výběr a Dybbuk, Jana Kirschner a ďalší.

Do škôl a klubov mieria diskusie o témach z dokumentárnej série Biele vrany a hrdinovia medzi nami. Projekt sa začína dnes o 18.00 hod. v bratislavskej Berlinke diskusiou o filme Biomasaker s režisérkou Janou Bučka a Zuzanou Wienk.

Erik Baláž nie je excentrický búrlivák, ktorý by šiel hlavou proti stene, píše Mikuláš Huba, ktorý je ochranárom od roku 1969. O Balážovi, ktorý v piatok získal ocenenie Biela vrana, píše ako o jednom z najskúsenejších ochranárov.

Video: Zuzana Hlávková a Pavol Szalai dostali ocenenie Biela vrana za to, že sa postavili proti podozrivým praktikám na ministerstve zahraničných vecí.

Štefan Straka vymyslel projekt ekozáhrad, v ktorých už jedenásť rokov učí Rómov obrábať pôdu a pestovať zeleninu. Záhradníčenie priniesli do 31 obcí a zaškolili viac ako 1100 ľudí. V piatok dostal ocenenie Biela vrana.

Video: Ochranár a filmár Erik Baláž získal za svoje aktivity Bielu vranu 2017. „Príroda pre mňa znamená všetko, je to v podstate celý môj život, ničomu inému sa nevenujem. Mám rodinu a mám prírodu,“ hovorí.

Po udelení ocenenia Biela vrana pre Zuzanu Hlávkovú a Pavla Szalaia Zuzana Ťapáková znovu odmietla Hlávkovej tvrdenia a zopakovala, že v úlohe externého poradcu nemala žiadne právomoci na exekutívu interných procesov ministerstva.

Fotookienko: Zuzana Hlávková a Pavol Szalai s ocenením Biela vrana za rok 2017. Bývalí zamestnanci ministerstva zahraničia upozornili na podozrivé zákazky k slovenskému predsedníctvu v EÚ, dnes vzdelávajú ďalších úradníkov.

Foto - tasr

Z pankáča je najvplyvnejší slovenský ochranár s filmami aj v National Geographic. Erik Baláž dostal za dlhodobú prácu na ochrane prírody Bielu vranu 2017.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Video: Udeľovanie ceny Biela vrana za rok 2017 v Bratislave. Ocenenie dostali Zuzana Hlávková, Pavol Szalai, Štefan Straka a Erik Baláž.

Ocenenie Biela vrana za rok 2017 dostali Zuzana Hlávková s Pavlom Szalaiom, ktorí sa postavili podozrivým praktikám u Lajčáka, Štefan Straka za prácu s Rómami, a ochranár Erik Baláž.

Erik Baláž, Štefan Straka, Pavol Szalai a Zuzana Hlávková. Foto N – Tomáš Benedikovič

17. november je v Bratislave opäť dňom bielych vrán aj Koncertu pre všímavých. V Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava udelia ocenenia za občiansku angažovanosť a statočnosť, v KC Dunaj bude veľa hudby, literatúra aj diskusie.

V piatok budú udelené ocenenia Biela vrana. Odovzdávanie sa začína v Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava o 17:11.

Nové na Dennikn.sk

15:12Výskyt respiračných ochorení opäť vyskočil, niekde už zatvárajú školy a škôlky 14:35Vývoj bojov (285. deň): Rusov možno prekvapil starý sovietsky dron a naznačil, že ani Moskva nie je v bezpečí 13:28Sloboda, rovnosť, márnosť 12:46Rodiny sa potešia – daňový bonus sa im výrazne zvýši. Zaplatia to aj obce a mestá 12:15Veľká Fatra, Poloniny a Slovenský kras sú o jeden krok bližšie k ozajstným národným parkom 12:06Blackouty, prepúšťanie, hekerské útoky a kolegovia na fronte. Ako sa ukrajinský server snaží prežiť vojnu 12:02Ukrajinka bojovala v prvej línii: Neísť do vojny by odo mňa bolo pokrytecké 11:56Preslávila sa ako Marína, ale Mária Kráľovičová dokázala zahrať úplne všetko 11:41Herca Františka Baloga sa mama vzdala po narodení. Stretol sa s ňou po takmer štyridsiatich rokoch   11:30Macronove výroky o bezpečnostných zárukách pre Rusko pobúrili Kyjiv. Sú najmä pre francúzskych voličov, hovorí analytička 11:13Podobne zle sa chránil aj Lindros. Slafkovský na NHL stačí herne, ale obavou začína byť jeho zdravie 11:09Vodopád Bystrô na Poľane má nové rebríky a zbytočnú ferratu 11:03Petková z Nadácie Zastavme korupciu: Žilinkova komunikácia vyzerá, akoby už kampaňoval (+ video) 11:00Pod slnkom Jany Shemesh: Prečo je manipulácia zo strany najbližších najhoršia   10:28Milý/á/é čitateľ/ka/ča alebo Keď sa jazyk pletie pod nohy 09:56Fica, Matoviča a ďalších spája silné puto: paranoja 09:40Jednoduchý cvik môže za 10 sekúnd odhaliť riziko úmrtia. U starších ľudí, ktorí ho nezvládli, bolo o polovicu vyššie 08:19Týždeň v zdraví: Vianoce nemusia byť len šťastné a ako sa s tým vyrovnať? Prečo máme problémy ráno vstávať a koľko proteínov treba, keď budujeme svaly? 06:37Ekonomický newsfilter: Heger predstavil zázračné riešenie sporu o výdavkové limity 06:13300 slov z MS: Divoké, reagoval na ich dominanciu novinár. Brazíliu však trápili dve dôležité veci 06:10Kamarát napísal na Facebooku, že život už nemá zmysel. Ako mu pomôcť?Včera 21:38Newsfilter: Kríza kríz má meno MatovičVčera 20:05Mikulec neukázal ÚVO doklady a spochybnil vlastnú tlačovku. Pri pomoci na hranici porušil zákonVčera 18:18Graf dňa: Ani kombinácia inflácie a mizivého rastu výrazne nezatrasie trhom práce v strednej Európe, prognózuje ErsteVčera 17:34Hypotekárny trh chladne k úrovni spred pandémieVčera 17:33Rozpočet je neistý, koalíciu teraz drží v šachu TarabaVčera 17:26Je fosílny odvod férový? Slovnaft tvrdí, že nie, a odvoláva sa aj na dohodu, ktorá podľa advokáta už zaniklaVčera 17:19Pre USA nie je problém nájsť sto miliárd na vedenie vojny. Ak však cúvnu, je Európa pripravená brániť Ukrajinu sama?Včera 17:04Shooty: Bojovníci regresuVčera 16:51Historik Hruboň: Tisov mýtus je v cirkvi stále silný