Biela vrana

Newsfilter: Kým Fico hovoril, ako sa počas covidu porušovali ľudské práva, tak Bielu vranu za odvahu si preberal infektológ Peter Sabaka. A zatiaľ čo Fico burcoval ako arogantný, hlučný a nedemokratický politik, Sabaka vo svojom prejave skromne hovoril, že jeho príbeh je zanedbateľný v porovnaní s tým, čo sa počas pandémie stalo.

Čiastočné získanie nejakého územia pre Putina ani zďaleka nie je finálnym cieľom, vraví Martin Bútora, ktorý sa stal v piatok nositeľom ocenenia Biela vrana. V rozhovore hovorí, ako zatiaľ obstála EÚ po ruskej invázii na Ukrajinu, prečo v USA silnejú izolacionistické názory a čo hovorí na to, ako nová Ficova vláda preberá moc.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Cenu Biela vrana získal aj Tomáš Bálint z Rimavskej Soboty, ktorý za kritiku primátora Jozefa Šimka dostal výpoveď a prišiel aj o dotáciu na festival. „Zachoval by som sa rovnako, aj keby som vedel, aké to bude mať dôsledky,“ vraví v rozhovore.

Tomáš Bálint. Foto N - Peter Lázár

Ocenenie Biela vrana tento rok získali infektológ Peter Sabaka, občianski aktivisti Tomáš Bálint a Lukáš Hrošovský a za dlhodobý prínos sociológ a osobnosť novembra ’89 Martin Bútora. Ocenenie sa v tomto ročníku výraznejšie postavilo za ľudí, ktorí sa stali terčom sústredenej nenávisti, a zdôrazňuje, aké je dôležité zvýšiť ich spoločenskú podporu.

Ocenení laureáti Bielej vrany. Zľava hore v smere hodinových ručičiek: Peter Sabaka, Martin Bútora, Lukáš Hrošovský a Tomáš Bálint. Foto – N, archív L. H.

Naživo: Odovzdávanie ocenení Biela vrana za občiansku statočnosť a odvahu

Matka postreleného dievčaťa z Teplárne je miliónkrát väčšia biela vrana ako ja, hovorí ocenená ekologička Martina Paulíková, ktorá bojovala za záchranu obce Slatinka pred vybudovaním priehrady. Vraví tiež, že na Slovensku je stále silná skupina ľudí, ktorá verí, že všetky rieky treba manažovať.

Ak by mohli komentátor Martin M. Šimečka a zástupca šéfredaktora Konštantín Čikovský udeliť Bielu vranu, tak jeden by ju tento rok dal Michalovi Handzušovi a druhý za vytrvalosť Karlovi Hirmanovi. „Kam prišiel, na akúkoľvek párty, tak stále nudil ľudí tým, že musíme mať diverzifikované energetické zdroje. Ale tento malý lobing výrazne pomohol tomu, že sme boli trošku lepšie pripravení,“ povedal Čikovský.

Ak by organizátorka Bielej vrany Zuzana Wienk mohla udeliť ešte jedno ocenenie, dala by ho vyšetrovateľovi kauzy Zmenky Jaroslavovi Láskovi. V podcaste V redakcii hovorí o tom, aké ťažké je oceňovať ľudí z oblasti právneho štátu. „Biela vrana by nemala vstupovať do živých trestnoprávnych konaní. Mnohí ľudia by ju ani nemohli prijať, lebo potrebujú zostať v neutrálnej pozícii. Ale je ich ako šafranu a trápi ma to.“

LGBTI+ ľudí sme mali na Bielej vrane oceniť už dávno, hovorí organizátorka ocenenia Zuzana Wienk. „Mali sme tú tému na pretrase dlhšie aj v Bielej vrane. Myslím si, že byť LGBTI+ aktivistom je prejavom obrovskej odvahy a polarizácia v spoločnosti v súčasnosti naberá obrátky.“

Ocenenie Biela vrana získali majiteľ Teplárne Roman Samotný, Martina Paulíková zo združenia Slatinka a všetci, ktorí pomáhali utečencom z Ukrajiny. Ocenenia získali tri príbehy, ktoré podľa organizátorov spája motto: „Obstáť v historických chvíľach a sila nájsť v sebe to najlepšie.“

Martina Paulíková, Roman Samotný. Foto – Biela vrana

Asi málokto z nás si v očarení z novembra ’89 pomyslel, že vydobytú slobodu a demokraciu budeme znovu musieť brániť, vyhlásila prezidentka Zuzana Čaputová v prejave na Bielych vranách. „Že pravda a láska nemusia víťaziť nad lžou a nenávisťou ani po 33 rokoch. Že lož môže mať navrch a nenávisť bude zabíjať.“

Prezidentka si v prejave na oceňovaní Bielych vrán, ktoré prebieha v SND, všimla aj odchod jeho riaditeľa Mateja Drličku. „V posledných dňoch sme sledovali, že mnoho šikovných ľudí z tohto divadla odchádza, a o to viac ma teší, keď sem dnes toľkoto skvelých ľudí, naopak, prišlo,“ povedala Zuzana Čaputová. Odovzdávanie Bielych vrán prvýkrát v 15-ročnej histórii ceny vysiela naživo RTVS.

Na jar sa ocenená Biela vrana Zuzana Baťová ocitla v situácii, ktorú by asi žiaden šéf štátnej inštitúcie neočakával. Riaditeľka ŠÚKL-u vyhrážky, mediálne útoky aj od ministra financií Igora Matoviča zvládla s noblesou.

O Soni Holúbkovej hovoria ako o „legende zo Žiliny“. Bielou vranou za dlhodobý prínos sa stala psychologička, ktorá sa venuje práci s ľuďmi s postihnutím. Snaží sa, aby ich hlas v našej spoločnosti bol rovnocenný.

Tohtoročná Biela vrana Lenka Ticháková ostala vo svojom boji proti Tisovej ulici vo Varíne osamotená. „Za ulicu pomenovanú po Tisovi by sme sa mali hanbiť všetci, nielen vo Varíne,“ hovorí.

Prvý raz v 14-ročnej histórii Bielych vrán získali ocenenie len ženy. Cenu pre výnimočných ľudí si prevzala varínska poslankyňa Lenka Ticháková, ktorá bojuje proti Tisovej ulici, šéfka ŠÚKL Zuzana Baťová a psychologička Soňa Holúbková, ktorá sa venuje práci s ľuďmi s postihnutím.

Lenka Ticháková, Soňa Holúbková a Zuzana Baťová. Foto - Ctibor Bachratý

Prezidentka Zuzana Čaputová prišla osobne podporiť oceňovanie Bielych vrán. V úvode sa prihovorila slovami, že dnes má nenávisť navrch. „Nenávisť, ktorá dlho bujnela na internete, prešla do verejného priestoru,“ povedala.

Ocenenie Biela vrana odovzdajú 17. novembra v sále Činohry SND. Ceremoniál, na ktorom sa odovzdávajú ceny za spoločensky prínosné a odvážne občianske činy, bude po ročnej pauze opäť prístupný verejnosti.

Manželia Nátherovci ocenení Bielou vranou sa roky venujú rómskym rodinám. Jolana je Rómka, Štefan Neróm. „Keď máme talianske manželstvo, sme šťastnejší,“ tvrdia v rozhovore.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Sudca Jaroslav Macek ocenený Bielou vranou hovorí, že po akcii Plevel zvažoval, že sa vzdá funkcie. Vybudoval Register partnerov verejného sektora, je predsedom súdu, ktorý dohliada na jeho fungovanie. Nedávno si na pôde americkej ambasády prevzal Cenu Jána Kuciaka za transparentnosť.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Ocenenie Biela vrana získali študenti z fakulty informatiky, akademik Belák, sudca Macek či manželia Nátherovci, ktorí sa roky venujú rómskym deťom. Odovzdávanie zasiahla pandémia, namiesto novembra sa tohtoročné mená dozvedáme až na konci januára.

Biele vrany 2020. Foto - Ctibor Bachratý

Naživo: Odovzdávanie ocenenia Biela vrana 2020. Slávnosť je venovaná publicistovi Jurajovi Kušnierikovi pri príležitosti 5. výročia jeho úmrtia. Večerom budú už tradične sprevádzať Martin Staňo a Juraj Kemka, divákom sa prihovorí aj prezidentka Zuzana Čaputová.

Branislav Tvarožek ako študent tlačil letáky proti Hitlerovi, farbou zatieral hákové kríže, pomáhal v SNP. Uväznili ho ľudáci a neskôr aj komunisti. V decembri bude mať 94 rokov a v nedeľu sa stal nositeľom ocenenia Biela vrana.

Foto - Miro Trimay

V SND bude 18. februára divadelno-hudobno-debatný večer Biela vrana – pocta Jánovi a Martine. Vystúpia herci Henrieta Mičkovičová, Richard Stanke a Ady Hajdu, diskutovať budú novinári Monika Tódová a Marek Vagovič.

Biele vrany sa opäť spojili s Koncertom pre všímavých, pozrite si fotogalériu z večera od Tomáša Benedikoviča. Akcia mala premiéru v priestoroch Refinery Gallery.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Píše Andrej Bán: Slovensko sa prebudilo najmä vďaka statočným novinárom. „Možno teraz povedia, že si iba robia svoju prácu najlepšie ako vedia, ale najmä ich zásluhou sa celé Slovensko môže dozvedieť, kto tu vládne, kto kradne a kto – vraždí.“

Ocenenie Biela vrana udelili Jánovi Kuciakovi a skupine investigatívnych novinárov Xénii Makarovej, Zuzane Petkovej, Monike Tódovej, Marekovi Vagovičovi, Adamovi Valčekovi a Pavle Holcovej. Špeciálne poďakovanie dostali organizátori protestov Za slušné Slovensko.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Ľudia z iniciatívy Za slušné Slovensko dostali špeciálne poďakovanie počas odovzdávania ocenenia Biela vrana. Organizátori takéto poďakovanie udelili prvýkrát.

Ľudia z iniciatívy Za slušné Slovensko. Foto N - Tomáš Benedikovič

Naživo: Odovzdávanie cien Biela vrana

Odovzdávanie cien Biele vrany za občiansku statočnosť sa tento rok spojí s Koncertom pre všímavých a bude v novom priestore. V bratislavskej Refinery Gallery 17. novembra zahrajú Pražský výběr a Dybbuk, Jana Kirschner a ďalší.

Do škôl a klubov mieria diskusie o témach z dokumentárnej série Biele vrany a hrdinovia medzi nami. Projekt sa začína dnes o 18.00 hod. v bratislavskej Berlinke diskusiou o filme Biomasaker s režisérkou Janou Bučka a Zuzanou Wienk.

Erik Baláž nie je excentrický búrlivák, ktorý by šiel hlavou proti stene, píše Mikuláš Huba, ktorý je ochranárom od roku 1969. O Balážovi, ktorý v piatok získal ocenenie Biela vrana, píše ako o jednom z najskúsenejších ochranárov.

Video: Zuzana Hlávková a Pavol Szalai dostali ocenenie Biela vrana za to, že sa postavili proti podozrivým praktikám na ministerstve zahraničných vecí.

Štefan Straka vymyslel projekt ekozáhrad, v ktorých už jedenásť rokov učí Rómov obrábať pôdu a pestovať zeleninu. Záhradníčenie priniesli do 31 obcí a zaškolili viac ako 1100 ľudí. V piatok dostal ocenenie Biela vrana.

Video: Ochranár a filmár Erik Baláž získal za svoje aktivity Bielu vranu 2017. „Príroda pre mňa znamená všetko, je to v podstate celý môj život, ničomu inému sa nevenujem. Mám rodinu a mám prírodu,“ hovorí.

Po udelení ocenenia Biela vrana pre Zuzanu Hlávkovú a Pavla Szalaia Zuzana Ťapáková znovu odmietla Hlávkovej tvrdenia a zopakovala, že v úlohe externého poradcu nemala žiadne právomoci na exekutívu interných procesov ministerstva.

Fotookienko: Zuzana Hlávková a Pavol Szalai s ocenením Biela vrana za rok 2017. Bývalí zamestnanci ministerstva zahraničia upozornili na podozrivé zákazky k slovenskému predsedníctvu v EÚ, dnes vzdelávajú ďalších úradníkov.

Foto - tasr

Z pankáča je najvplyvnejší slovenský ochranár s filmami aj v National Geographic. Erik Baláž dostal za dlhodobú prácu na ochrane prírody Bielu vranu 2017.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Video: Udeľovanie ceny Biela vrana za rok 2017 v Bratislave. Ocenenie dostali Zuzana Hlávková, Pavol Szalai, Štefan Straka a Erik Baláž.

Ocenenie Biela vrana za rok 2017 dostali Zuzana Hlávková s Pavlom Szalaiom, ktorí sa postavili podozrivým praktikám u Lajčáka, Štefan Straka za prácu s Rómami, a ochranár Erik Baláž.

Erik Baláž, Štefan Straka, Pavol Szalai a Zuzana Hlávková. Foto N – Tomáš Benedikovič

17. november je v Bratislave opäť dňom bielych vrán aj Koncertu pre všímavých. V Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava udelia ocenenia za občiansku angažovanosť a statočnosť, v KC Dunaj bude veľa hudby, literatúra aj diskusie.

V piatok budú udelené ocenenia Biela vrana. Odovzdávanie sa začína v Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava o 17:11.

Nové na Dennikn.sk

12:56MediaBrífing: Obavy z vplyvu umelej inteligencie na dezinformácie môžu byť prehnané 11:55Teroristi Hamasu znásilňovali Izraelčanky tak brutálne, až im lámali panvy. Tie, čo prežili, sa s tým nevedia vyrovnať 11:15Zasnežiť svet je fuška, nadviazať na kult tiež. Novú Perinbabu zatieňuje klasika 11:00Týždeň v práve Rada Procházku: Príbehy obyčajného šialenstva 10:35Je to pestrý a trochu drzý album, hovorí o svojej novinke skupina Le Payaco 10:35BezsLovE je baletné posolstvo o slobode a tolerancii. Vzniklo ako reakcia na vraždu na Zámockej 09:49V novom grafikone poupratovali IC vlaky, pribudne Dunajská strela od Leo Expressu 09:37To sa nedá naučiť, okomentovala expertka Nemcov gól. Je druhý najmladší v slovenskej histórii 08:35Svetový newsfilter: Američania dali Putinovi darček, Zelenského ľudia ich varujú pred dôsledkami 08:09Česko-slovenské slovo týždňa: vrstevník v. rovesník 08:06Zistili sme, že sme neplodní. Čo mám robiť, keď deti sú pre partnera jediným zmyslom života? 08:00Strelkyňa Štefečeková: Dieťa som uprednostnila pred olympiádou. Aj ako veriaca si myslím, že ženy by mali mať právo voľby 07:05Ráno s NHL: Všetci už boli dávno v šatni, no Slafkovský ešte trénoval. Aj preto bol v noci najlepším hráčom Montrealu 07:00Dúbravka dostal tri góly, no pôsobil isto. Britský expert a médiá si o jeho situácii protirečia 06:32Ekonomický newsfilter: Hypotéky zlacnejú skôr a prudšieVčera 22:28Hiking basecamp: Zimné Batizovské pleso, banské pamiatky nad Pezinkom a začiatok skialpovej sezóny na StuhleckuVčera 20:38Ficov rýchly plán môže ako prvému pomôcť Kováčikovi, po ňom aj BödöroviVčera 20:02Newsfilter: Prešlo len 43 dní a námestie prvýkrát kričalo „Dosť bolo Fica!“Včera 18:38Graf dňa: Švajčiarsky frank je najsilnejší od januára 2015Včera 18:25Opozícia chce koalícii komplikovať rušenie špeciálnej prokuratúry aj rokovaním cez vianočné sviatky, na protest prišli tisíce ľudíVčera 18:06Smeru pomáhal tlmiť ceny energií, energetikov rozčuľoval a pri prvom zaváhaní ho obetovali. Holjenčík je späťVčera 17:24Príbeh premárnených eurofondov: pozostatky biznisu prepísali na partnerky a rumunské biele koneVčera 16:46Shooty: Čítanie s porozumenímVčera 16:09Šéf inšpekcie životného prostredia Jenčo: Končím pre Tarabovu šikanu, ohrozuje chod celého úraduVčera 15:35Robert Fico pozná len kladivo, preto všade vidí iba klinceVčera 15:26Útok mal začať už v apríli a v jednom smere. Američania hovoria, prečo Ukrajine nevyšla protiofenzívaVčera 15:02Vývoj bojov (652. deň): Guľka letela deväť sekúnd. Ukrajinský snajper tvrdí, že prekonal svetový rekord v najdlhšej úspešnej streleVčera 14:59Môže Brusel zasiahnuť proti Ficovi? Vysvetľujeme, aké má Európska komisia možnostiVčera 14:58Fico potrebuje opozíciu v občanochVčera 13:17Opäť sa ukázalo, že totalitná Kuba má špičkové tajné služby. O špiónovi v Bielom dome nevedeli desaťročia