Zimné olympijské hry

Zimné olympijské hry v Pekingu (4. - 20. februára 2022)

Ruská krasokorčuliarka Kamila Valievová vytvorila nový svetový rekord v krátkom programe žien. Na podujatí v Soči dosiahla skóre 87,42 bodov. Predchádzajúci rekord, ktorý držala jej krajanka Alena Kostornajová prekonala skoro o dva body.

Tibetskí aktivisti usporiadali pohreb pred sídlom MOV v Lausanne na protest proti olympiáde v Pekingu. „Ste pre nás mŕtvi, lebo ste sa nezmenili,“ povedala Chemi Lhamová, tibetská aktivistka, ktorú v októbri zatkli za narušenie slávnostného zapálenia pochodne v Grécku.

Austrália zvažuje, že na zimnú olympiádu do Pekingu nevyšle žiadnych vládnych predstaviteľov. Bojkot olympiády žiadajú medzinárodné ľudskoprávne organizácie, ktoré obviňujú Čínu z porušovania ľudských práv. (forbes, čtk)

Kanadskí hokejisti nebudú hrať na turnaji Channel One Cup v Rusku, ak sa zhorší pandemická situácia. „Situácia s pandémiou je teraz nepredvídateľná a podľa dohody môžeme odmietnuť účasť na turnaji,“ povedal Tom Rennie, výkonný riaditeľ Kanadskej hokejovej asociácie.

Britský premiér Boris Johnson je proti diplomatickému bojkotu olympiády v Pekingu. „V tejto chvíli nebolo prijaté žiadne rozhodnutie o zastúpení britskej vlády na hrách,“ povedal Johnsonov hovorca.

Peking v obave zo šírenia koronavírusu razantne znížil počet letov zo zvyšku krajiny. V hlavnom meste Číny sa začnú o dva a pol mesiaca zimné olympijské hry a úrady sa za každú cenu snažia obmedziť riziko prenosu nákazy. (afp)

Slovenské hokejistky vyhrali nad Kórejskou republikou 7:1 v poslednom zápase kvalifikácie na olympiádu. Dva góly strelili Nicol Čupková a Lucia Ištocyová. Po jednom presnom zásahu pridali Tatiana Korenková, Lívia Kúbeková a Júlia Matejková.

MOV chce, aby olympiáda v Pekingu bola uhlíkovo neutrálna. „Veľa olympijských a paralympijských športovísk je napojených na obnoviteľné zdroje energie,“ povedal Juan Antonio Samaranch ml., predseda Koordinačnej komisie MOV.

Poľský sánkar Mateusz Sochowicz si zlomil nohu počas tréningovej jazdy na olympijskej dráhe v Pekingu. Na vine boli usporiadatelia, pretože neotvorili výhybku na trati, ktorá spája mužskú a ženskú dráhu. Podľa poľských médií sa pre Sochowicza sezóna predčasne skončila.

Slovenské hokejistky budú od 11. do 14. novembra bojovať o postup na ZOH v Pekingu na kvalifikačnom turnaji vo Švédsku. Kapitánkou tímu trénera Tomáša Segíňa bude Nicol Lucák Čupková, ktorá hráva v Ufe.

Sto dní pred začiatkom zimných olympijských hier v Pekingu organizátori predstavili medaily, o ktoré budú bojovať športovci od 4. do 20. februára 2022. Na XXIV. ZOH bude pripravených 109 medailových kolekcií.

Peking pred blížiacou sa zimnou olympiádou ponúka všetkým dospelým obyvateľom očkovanie treťou dávkou vakcíny proti covidu-19. Olympiáda sa v krajine začne 4. februára. (čtk, afp)

Čínsky organizačný výbor v Aténach prevzal olympijský oheň pre budúcoročné hry v Pekingu. Obrad, ktorého sa zúčastnilo len pár hostí, sa konal na Panaténskom štadióne. V roku 1896 sa tam konali prvé moderné olympijské hry.

Na olympijskom turnaji v Pekingu budú hrať len zaočkovaní slovenskí hokejisti. „Neviem si predstaviť, že by niekto sedel tri týždne v hoteli bez tréningu a zápasu a potom by nastúpil do podobne náročného turnaja,“ povedal pre denník Šport prezident SZĽH Miroslav Šatan.

Brankár Jaroslav Halák a obrancovia Andrej Sekera a Erik Černák budú reprezentovať Slovensko na olympiáde v Pekingu. „Nielen oni, ale aj ďalší slovenskí hráči z NHL budú tvoriť kostru nášho tímu na ZOH v Pekingu,“ povedal Miroslav Šatan, prezident SZĽH a generálny manažér reprezentácie.

Nezaočkovaní športovci pôjdu po príchode na zimné olympijské hry v Pekingu do karantény. Na olympiáde sa nebudú môcť zúčastniť diváci zo zahraničia, na športoviská sa dostanú iba domáci diváci po splnení pandemických podmienok.

Čínskej mužskej hokejovej reprezentácii hrozí vylúčenie z olympiády pre nesplnenie športových štandardov. „Pre nikoho by nebolo dobré sledovať zápas, v ktorom jeden z tímov dostane 0:15,“ povedal Luc Tardif, nový prezident Medzinárodnej hokejovej federácie.

Slovenskí hokejisti odohrajú úvodný zápas na olympiáde v Pekingu proti Fínom. Ďalším súperom Slovákov bude Švédsko, skupinovú časť zverenci Craiga Ramsayho uzavrú proti Lotyšsku.

Na olympiáde v Pekingu budú môcť štartovať iba americkí športovci očkovaní na Covid-19. „Tento krok zvýši našu schopnosť vytvárať bezpečné a produktívne prostredie,“ povedala Sarah Hirshlandová, generálna riaditeľka Amerického olympijského a paralympijského výboru.

Ukrajina sa chce uchádzať o organizáciu zimných olympijských hier v roku 2030. Potvrdil to prezident Volodymyr Zelenskyj po stretnutí s predstaviteľmi Medzinárodného olympijského výboru. Záujem o ZOH majú aj v Salt Lake City, Sappore či Barcelone. (olympics.com)

Čínski hokejisti môžu byť najhorším tímom, aký kedy hral na olympiáde. Číňania hokeju nerozumejú a vo svetovom rebríčku sú na 32. mieste, no v Pekingu majú čeliť kanadským aj americkým hviezdam NHL. Tamojšiemu hokeju nepomohol ani ambasádor Jaromír Jágr, projekt čínskeho tímu v tretej českej lige sa skončil prepadákom.

Slovenskí hokejisti zvíťazili nad Bieloruskom 2:1 a postúpili na olympijský turnaj do Pekingu. Góly strelili Peter Cehlárik a Libor Hudáček. Slováci budú hrať na olympiáde v C-skupine proti Fínsku, Švédsku a Lotyšsku.

Slovenská hokejová reprezentácia zdolala Poľsko 5:1 a po dvoch zápasoch olympijskej kvalifikácie má plný počet bodov. O pohodlné víťazstvo sa zaslúžili dvakrát Ružička, Hudáček, Roman a Cehlárik. V nedeľňajšom zápase s Bielorusmi stačí Slovákom bod.

Slovenskí hokejisti strelili Poľsku ďalší gól, v 3. tretine vedú 5:1. Autorom gólu je Adam Ružička, ktorý v 49. minúte tečoval strelu Kristiána Pospíšila. Gól potvrdil videorozhodca. Ružička strelil druhý gól v zápase.

Slovenská hokejová reprezentácia vedie nad Poľskom 4:1 po druhej tretine. V druhej časti sa strelecky presadili Libor Hudáček, Miloš Roman a Peter Cehlárik. Poľský gól strelil Krystian Dziubinski.

Slovenskí hokejisti vedú nad Poľskom 4:1 v druhej tretine zápasu. Gól z presilovej hry strelil Peter Cehlárik v 33. minúte po prihrávkach Libora Hudáčka a Tomáša Jurča.

Poľskí hokejisti strelili gól, proti Slovensku prehrávajú 1:3. Brankára Slovenska Branislava Konráda prekonal kapitán Poľska Krystian Dziubinski v 30. minúte počas presilovej hry.

Slovenskí hokejisti vyhrávajú nad Poľskom 3:0 v druhej tretine druhého zápasu olympijskej kvalifikácie. V 27. minúte strelil gól Miloš Roman, asistencie si pripísali Juraj Slafkovský a Šimon Nemec.

Slovenskí hokejisti vyhrávajú nad Poľskom 2:0 v druhom zápase olympijskej kvalifikácie. Druhý gól zápasu strelil Libor Hudáček v 25. minúte. Asistenciu si pripísal Peter Čerešňák.

Slovenskí hokejisti vyhrávajú nad Poľskom 1:0 po prvej tretine. Úvodný gól zápasu strelil útočník Adam Ružička, Slováci prestrieľali súpera 22:7.

Nové na Dennikn.sk

09:26Ako na novú kremeľskú hybridnú vojnu proti Európe 09:20Putinovou prioritou je predávať plyn, nie viesť vojnu 09:13Najnovšia čínska dvojchyba 09:05List rozhorčeným rodičom 08:53Po mesiášoch prichádza ideológ. Nový manažér United Rangnick patrí k tvorcom moderného futbalu 07:00La Máquina, to bol krásny futbal, tango a víno. Jeden z najlepších tímov histórie hral v ArgentíneVčera 20:00Newsfilter: Uprostred tretej vlny nás čaká aj spor o 500-miliónovú motiváciu pre nezaočkovanýchVčera 19:45Prečo je v Japonsku málo prípadov? Teória o samozničení delty je špekulácia, ivermektín na covid neschváliliVčera 19:35Krúžky deťom zrušil neoprávnený strach z vakcíny a egoizmus dospelých. Viním antivaxerov, hovorí pediatrička VisolajskáVčera 19:08Drobovo ultimátum Arrive vypršalo, v hre môže byť čiastočný návrat Slovak LinesVčera 18:44Naprogramovať kupóny za očkovanie nie je problém, zlyhať to môže pri registrácii ako pri očkovaní, hovorí IT odborník IllekVčera 18:25Univerzity potrebujú impulz zvonku. Beblavý, Szomolányi, Mikloš, Mistrík či Radičová hodnotia novelu vysokoškolského zákonaVčera 18:14Paralelný vesmír, v ktorom darčeky putujú opačným smerom: Čo sa deje s tovarom z e-shopu, ktorý vrátiteVčera 17:40Súčasní architekti musia vedieť urobiť viac než len nudné škatule, hovorí Bjarke IngelsVčera 17:34Lockdown? Lockdowník! Lockdowníček! (udalosti týždňa)Včera 17:26Vinczeovci prenajímajú byt človeku bez domova: Funguje to, zmluvu takmer určite predĺžimeVčera 17:19Nitrianskej firme Fitshaker sa zdvojnásobili tržby, na cvičenie v obývačke chce prilákať viac mužov a bojí sa Apple WatchVčera 17:15Matovič: Sulíkov sen o odvodovom bonuse som dotiahol o niekoľko levelov vyššieVčera 17:05Romista Mušinka: Najvýznamnejšia Rómka Elena Lacková sa dostala v roku 1964 z osady na Karlovu univerzituVčera 16:42Jednej žene som zatetovala jazvu po darovaní obličky, ďalšej pigmentové fľaky, mnohým to dodá odvahu, hovorí tatérkaVčera 16:37High 5ive: Ako si Jodorowsky, Moebius a Giger predstavovali DunuVčera 16:17Matovič chce starším rozdávať za očkovanie 500-eurový kupón, podľa SaS porušil dohoduVčera 16:02Prvý prípad hlásia aj v Európe. Čo vieme o novom variante, ktorý môže byť infekčnejší ako deltaVčera 15:19Čo musel španielsky premiér sľúbiť Kataláncom za rozpočet? Netflix v ich jazykuVčera 15:17Smiech, kritika a zákonVčera 14:58PostnovemberVčera 14:54Štát prispeje na jeden test vo firmách 6 eur (otázky a odpovede k režimu OTP na pracoviskách)Včera 14:40Útočí na miestenku do Ligy majstrov. West Ham United ťahajú aj hráči a peniaze z ČeskaVčera 14:15Virológ Klempa: Svoje deti dám zaočkovať, hneď ako to bude možné (anketa s vedcami o očkovaní detí 5+)Včera 14:09Firemný newsfilter: Človek zo starej kauzy SDKÚ sa chystá stavať fabriky v cudzine a Slovensko je v hre o novú výrobu čipov