Ochrana prírody

Medvede sú najaktívnejšie po siedmej hodine večer a medzi štvrtou a piatou hodinou nadránom, hovorí v rozhovore odborník na veľké šelmy Michal Kalaš. Cez deň, keď je, naopak, vysoká aktivita človeka, trávia čas odpočinkom v húštinách. Výnimkou sú v apríli až júni samice vodiace mláďatá, ktoré v blízkosti turistických chodníkov hľadajú ochranu pred samcami v ruji.

V Národnej rade sa skončila rozprava k odvolaniu ministra životného prostredia Jána Budaja. Parlament bude hlasovať o vyslovení nedôvery v utorok 28. júna o 17. hodine.

Človek nie je prirodzená potrava medveďa. Zviera útočí, ak je zaskočené alebo vyplašené, hovorí v rozhovore odborník na veľké šelmy Michal Kalaš. „Predačné útoky v našich podmienkach, teda že by medveď zabil človeka s cieľom získať potravu, nie sú doložené.“

Michal Kalaš, riaditeľ Správy Národného parku Malá Fatra. Foto – Soňa Mäkká

Ján Budaj v rozprave k svojmu odvolaniu uviedol ako hlavný zdroj problémov s medveďmi nezabezpečený odpad, vnadenie diviakov a prikrmovanie. „Ak majú len štátne lesy na Poľane 28 krmovísk, prečo sa čudujeme, že medveď si odvykol od prirodzenej stravy a učí svoje mláďatá chodiť k sídlam?“

Poslanec Jaromír Šíbl z OĽaNO pripustil, že zrejme príde k regulácii početnosti medveďa hnedého, na prvom mieste však musí byť prevencia. „Darmo budeme odstraňovať synantropné medvede z populácie, ak rovnakým alebo rýchlejším tempom budú pribúdať ďalšie,“ uviedol Šíbl v rozprave k odvolávaniu ministra Budaja.

Zásahový tím pre medveďa hnedého dnes usmrtil problémovú medvedicu v lokalite Pribylina-Hrdovo pri Liptovskom Mikuláši. Medvedica s dvoma mladými vyhľadávala ľahko dostupnú potravu v chatových oblastiach Pribyliny a Podbanského a vykazovala známky agresívneho správania.

Ultrabežecké podujatie Východniarska stovka možno nestihne včas získať všetky povolenia, pretože ho napáda o. z. Nufia s tajuplným pozadím. Už sa mu podarilo zrušiť Nízkotatranskú stíhačku. V minulosti namietalo aj proti výskumu žiab a aktivitám ochranárov. Združenie pritom o sebe tvrdí, že mu ide o ochranu prírody.

Zelený newsfilter: Čo by urobil s miliardou prorodinný ekológ

 • S medveďom v lese treba počítať, patrí tam viac než človek.
 • Robotické ryby budú zachytávať mikroplasty z morí a oceánov.
 • Európa sa má pripraviť na veľmi (ale veľmi) horúce leto.

Občianske združenie Nufia prirovnávajú ochranári a úradníci k Marcelovi Slávikovi. Nufia zahlcuje ministerstvo životného prostredia námietkami najčastejšie s argumentom „nesúhlasíme“. Úradníci preto strácajú čas na riešenie vážnejších prípadov.

V koláži predsedníčka OZ Nufia Mária Barátiová (vľavo hore) a zástupcovia organizácií, ktorým napadla ich projekty. Vedec Marcel Uhrin (vpravo hore), ochranár Pavol Majko (vľavo dole) a turistický nadšenec Belo Špišák (vpravo dole). Koláž - N. Foto - reprofoto N/Nový čas, 2x N a Petra Sokolová

Štáty EÚ by do roku 2030 mali na pätine svojich plôch zaviesť opatrenia na obnovu prírodných ekosystémov. Počíta s tým návrh eurokomisie, ktorá predložila prvé celoúnijné pravidlá na ochranu prírodných druhov. V záujme ochrany vymierajúcich druhov aj ľudského zdravia by aj poľnohospodári mali do konca desaťročia obmedziť využívanie pesticídov na polovicu.

Minister Ján Budaj je pripravený zaviesť reguláciu medveďa hnedého, žiada však výsledky sčítania. Ak by boli v septembri, regulácia by sa mohla stihnúť ešte v tohtoročnej sezóne.

Slovensko prehralo súdny spor s Európskou komisiou o ochranu hlucháňa hôrneho. Náhodná a kalamitná ťažba dreva, používanie pesticídov proti podkôrnemu hmyzu, ako aj programy starostlivosti o lesy neboli podľa európskeho súdu dostatočne posúdené z hľadiska vplyvov na životné prostredie.

Foto N - Ľubo Mäkký

Zástupcovia samospráv, lesníkov či poľovníkov na Podpoľaní chcú, aby štát požiadal EÚ o výnimku na regulovaný odstrel medveďa. Situácia sa podľa nich v regióne zhoršuje a ľuďom sa výrazne zhoršil životný komfort.

Kanada zakáže od konca roka podnikom výrobu a dovoz plastových tašiek, polystyrénových škatuliek na jedlo či plastových slamiek a príborov. Predaj týchto výrobkov sa má skončiť budúci rok a ich vývoz na konci roku 2025. (reuters)

Ministerstvo pôdohospodárstva navrhuje výnimky na odlov určitej časti populácie medveďa. „Chceli by sme, aby ministerstvo životného prostredia stanovilo počet medveďov a hustoty medveďa v jeho prirodzených biotopoch a určilo, aké počty medveďa sú zdravé pre jeho populáciu a nebudú ohrozovať bezpečnosť ľudí v podhorských obciach ani turistov,“ uviedol minister Samuel Vlčan.

Ak je veľa medveďov a málo učiteľov, možno by mohli do škôl nastúpiť medvede, píše Silvester Lavrík. „Po mohutnom vzopätí síl učiteľskej verejnosti sa kompetentní budú môcť týždne tváriť, že sa potrebujú k problému postaviť zodpovedne, uvážlivo, primerane vážnosti situácie.“

Nemecká vláda chce naštartovať rozvoj veternej energie na úkor ochrany prírody. Znížiť sa má minimálna vzdialenosť, v ktorej sa môžu stavať veterné turbíny od osídlených oblastí, a zmení sa aj spôsob výpočtu pravdepodobnosti kolízie vtákov s lopatkami turbín. (euractiv)

Klub slovenských turistov, Slovenský cykloklub a Asociácia prírodného turizmu sú znepokojení tým, že poslanci zastavili rokovanie o zákone o turistických trasách už v prvom čítaní. „Tento zákon v Slovenskej republike dlhé roky absentuje. Návrh bol prerokovaný so všetkými dotknutými subjektmi a konsenzuálne upravený,” uviedol František Šiller, predseda Klubu slovenských turistov.

Ľadovým medveďom v južnom Grónsku sa darí napriek topiacim sa ľadovcom. Podľa vedcov to môže znamenať nádej, že tento druh šelmy prežije aj v dobe globálneho otepľovania. (guardian)

Vedúci Zásahového tímu pre medveďa hnedého hovorí, že najrizikovejšie z hľadiska možného stretu s medveďom je ísť predpoludním osamote venčiť psa za mesto do húštiny. „Stále platí, že medvede sú najaktívnejšie pred úsvitom a po súmraku, no ich vyrušenie na mieste denného odpočinku je rovnako rizikové.“

Newsfilter: Voľby medveďom neprajú, ide ich o tom presvedčiť 50 poľovníkov. „Téma medvedích útokov má politický potenciál, zvlášť pred komunálnymi voľbami… Ľudia z oblastí s vysokým výskytom medveďa môžu byť oprávnene znepokojení. Nestačí im opakovať, že treba chrániť prírodu. Je to pravda, no vo chvíli, keď začnú mať pocit, že je to na úkor ich bezpečnosti, nastúpia strany ako Hlas, Smer, Sme rodina či fašisti, ktorým nejde o riešenia, ale o preferencie,“ píše Roman Pataj.

Aktuálny Shooty: Konkurencia

Na Poľanu v piatok odchádza časť Zásahového tímu pre medveďa hnedého s 50 poľovníkmi. Povedal to minister životného prostredia Ján Budaj. „Budú regulovať medvede, ktoré miestne autority alebo obyvatelia označia za problémové, teda že ich ohrozujú alebo schádzajú z horských polôh do intravilánu.“

Zásahový tím pre medveďa hnedého posilní jedenásť poľovníkov, najmä z Podpoľania. „V Podpoľaní nám nepomôžu klasické narkotizačné zbrane, pretože tamojšie medvede sú plachejšie a nepriblížime sa k nim na krátku vzdialenosť,“ uviedol riaditeľ Štátnej ochrany prírody Dušan Karaska.

Zelený newsfilter: Dotácie na e-bike? Prečo nie.

 • Prečo môže byť ťažba plynu pri Trnave ekologickejšia ako dovoz z Ruska.
 • Experti očakávajú masívny záujem o smart merače do domácností.
 • Znečisťovanie Slanej sa dostáva pod kontrolu. Neskoro.

Na záchranára na Donovaloch zaútočil medveď. Počas útoku utrpel tržnú ranu na hlave a bol transportovaný do nemocnice v Banskej Bystrici na ošetrenie.

V Banskej Bystrici pred sídlom Štátnej ochrany prírody prebieha protest za reguláciu medveďa hnedého. Účastníci žiadajú okrem povolenia odstrelu šelmy aj odstúpenie ministra životného prostredia Jána Budaja, riaditeľky sekcie ochrany prírody na ministerstve Kataríny Butkovskej a riaditeľa štátnej ochrany prírody Dušana Karasku.

Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody posilní 11 externých spolupracovníkov. Pôjde najmä o regionálnych znalcov z radov poľovníkov, ktorí majú oprávnenie nosiť pri sebe zbraň. Informoval o tom generálny riaditeľ ŠOP Dušan Karaska.

Osem z desiatich brazílskych miest, ktoré produkujú najviac oxidu uhličitého, leží v Amazónii, vyplýva z novej štúdie. Vysoké hodnoty súvisia najmä s odlesňovaním. Prvé miesto patrí mestu Altamira, vyprodukuje ročne okolo 35,2 milióna ton CO2. (čtk)

Holandsko predstavilo plány na zníženie emisií oxidov dusíka o 70 percent, v niektorých oblastiach až o 95 percent. Podľa vlády ide o „nevyhnutnú zmenu“. Poľnohospodári označujú plány za nerealistické a chystajú protesty.

V čerstvo napadanom snehu na Antarktíde po prvýkrát našli mikroplasty. Maličké úlomky plastov z vecí každodennej potreby už boli nájdené v morskej vode a ľade a dokonca aj v ľudskej krvi, v čerstvom snehu ich však objavili prvýkrát. (sky news)

Bývalá Správa Tatranského národného parku podala na Štátne lesy TANAP-u viacero podnetov pre porušovanie legislatívy. Po zlúčení tatranských ochranárov a lesníkov musí teraz pokuty platiť novovzniknutá správa parku. „Teraz je to tak, ako keby sme dali podania sami na seba, a tak úrady prosíme o zhovievavosť a čo najmenšiu výšku pokuty,“ hovorí riaditeľ Správy TANAP-u Pavol Majko.

Riaditeľ Správy Tatranského národného parku Pavol Majko bude musieť prijať viac špecialistov na vydávanie stanovísk k výstavbe. Stavebný boom je v desiatkach podhorských obcí, ochranárov pre negatívne stanoviská obťažujú investori.

Žitný ostrov nie je nevyčerpateľným zásobníkom vody, upozorňuje humánny geograf Samuel Achberger. Následky klimatických zmien už v Bratislave podľa neho cítime teraz a bude sa to zhoršovať.

Tanzánia na šesť mesiacov zruší zákaz vývozu divej zveri, ktorý bol pre ochranu zvierat v platnosti počas uplynulých šiestich rokov. Umožní tak obchodníkom predať zvieratá, ktoré sa im pre pretrvávajúci zákaz v minulosti nepodarilo speňažiť.

Čína zablokovala snahy o zvýšenú ochranu tučniaka obrovského, ktorý v Antarktíde v dôsledku globálneho otepľovania prichádza o svoje prirodzené prostredie. Peking vraj chce viac času na zváženie dôsledkov, ktoré by vyššia ochrana tučniaka priniesla.

Ruskí vojaci rabujú ukrajinské múzeá a galérie, aby v Moskve mohli prepísať históriu. Ukradli dokonca aj skýtske zlato, ktoré má pre Kyjiv obrovskú symbolickú hodnotu. Zhabané diela vystavujú na okupovanom Donbase.

Lesnícke hnutie Pro Silva Slovakia sa transformovalo na občianske združenie. Hnutie, ktoré presadzuje prírode blízke obhospodarovanie lesa, doteraz pôsobilo v rámci Slovenskej lesníckej komory.

Za obcou Liptovské Kľačany sa podľa denníka SME na lesnej ceste stretla cyklistka s medvedicou s mláďatami. Žena odhodila bicykel a ľahla si tvárou na zem, utrpela dva škrabance, ktoré si nevyžiadali ošetrenie. Michal Haring zo zásahového tímu pre medveďa hnedého hovorí, že pôvodné informácie o incidente sú skreslené.

Zelený newsfilter: Rakúšania majú veterné turbíny a my nie?

 • Prečo za hranicou naozaj fúka viac.
 • Horiaca skládka pri Novom Sade pripomína Mordor.
 • Razia v dcére Deutsche Bank pre greenwashing.

Veľké úložisko rastlinných semien na Ukrajine je v ohrození, nachádza sa blízko bojiska, varovala organizácia, ktorá vznikla pod OSN. Zničenie zariadenia, ktoré sa nachádza v Charkive, by znamenalo stratu genetického kódu približne 2000 plodín. (reuters)

V Čile schválili dohodu, ktorá má chrániť ekologických aktivistov a životné prostredie. Latinská Amerika je región, kde umiera najviac ochrancov životného prostredia a pôdy. Čile je vôbec prvou krajinou na svete s takouto dohodou. (čtk)

Väčšina záchranných staníc, ktoré prevádzkuje štátna ochrana prírody, nemá zamestnanca na prevádzku stanice. O zvieratá sa starajú ochranári, ktorí majú na správe chráneného územia inú prácu na plný úväzok a musia od nich odchádzať. Rudolf Jureček z CHKO Záhorie nosí zvieratá na porady a rokovania a tam ich kŕmi.

Štátne záchranné stanice pre chránené živočíchy nemajú zamestnancov a fungujú v rozpore so zákonom. Ministerstvo životného prostredia vyčlenilo peniaze na niekoľkých zamestnancov na dohodu, problémy to však nerieši. Stanice nemajú ani vhodné priestory, zvieratá treba prevážať do súkromných zariadení, ktorým tiež chýbajú ľudia aj peniaze.

Ministerstvo životného prostredia podalo podnet na neznámeho páchateľa za znečistenie a poškodenie rieky Slaná, oznámil minister Ján Budaj. Zároveň skritizoval, že situácia sa začala riešiť až po troch mesiacoch.

Ministerstvo životného prostredia posilní záchranné stanice pre zvieratá, Štátnej ochrane prírody pomôže novými externými zamestnancami. Posily dostanú nateraz CHKO Záhorie, Malé Karpaty, Biele Karpaty, Ponitrie a Dunajské Luhy.

Zelený newsfilter: Bez ropy a plynu by Rusko skrachovalo

 • Z ekologickej katastrofy na rieke Slaná sa už stáva cezhraničný škandál.
 • Budaj si trúfa, poľovníckej komore chce vziať povinné členstvo.

V piatok sa začnú záchranné práce na zastavenie znečistenia rieky Slaná v okrese Rožňava. Zastaviť sa má prívod povrchovej vody do bane v Nižnej Slanej, ktorá následne vyviera z bane a spôsobuje znečistenie rieky.

Firmy budú zodpovedné za porušovanie ľudských práv a enviroškody aj mimo EÚ. Nová smernica ich má prinútiť prevziať zodpovednosť za svojich dodávateľov. Pravidlá sa však týkajú len jedného percenta firiem, čo podľa mimovládok nezaručuje spravodlivosť pre poškodených. (euractiv)

Drevo, ktoré sa vyťaží v národných parkoch, bude naďalej predávať ministerstvo pôdohospodárstva. Ministerstvo životného prostredia však bude podľa ministra Jána Budaja trvať na tom, aby sa vyťažené kmene začali označovať podobne, ako to robia Vojenské lesy a majetky SR. Polícia drevo bude môcť kontrolovať na parkoviskách a hraničných priechodoch.

Nové na Dennikn.sk

07:00Komentátori Denníka N: Čaputová musí znovu kandidovať (+video)Včera 20:51Američanky prišli o federálne právo na interrupciu. Inšpirovať sa budú aj krajiny ako Slovensko, vraví amerikanistaVčera 19:58Rýchlikom na trase Bratislava – Žilina – Košice navrhli škrtnúť päť zastávok. Mohli by ísť rýchlejšie a s menej vozňamiVčera 19:10Štát plánuje postaviť Rázsochy a nemocnicu v Martine. O ostatných zrejme rozhodne bodovanieVčera 18:45Newsfilter: Keď si už aj hlavný ekonóm NBS všíma, kde majú v obchodoch zľavyVčera 18:00Zabudnutú školu na okraji Bratislavy prebudujú na nájomné byty, školu, škôlku a domov sociálnych služiebVčera 17:18Nevadí, že stratili nádej, hlavne, že zabudli aj kompas (udalosti týždňa)Včera 17:10High 5ive: Hendikepovaní v telách robotov. Na dobrých chodníkoch technológieVčera 16:50Americké raketomety sú na Ukrajine a zrejme ich už použili. Rusi hrozia útokom na ambasádu USAVčera 16:27Prečo sa Kremeľ nehanbí klamať a prečo Západ nechápe, o čo Rusom ideVčera 16:00MediaBrífing: Nové mediálne zákony sú krokom vpred, zvýšia transparentnosť aj dezinformačných webovVčera 15:54Prečo facka nič nerieši. Deti potrebujú hranice, ale nemožno ich vynucovať fyzickými trestamiVčera 15:45Graf dňa: Po minulotýždňovom masakri sa akciové trhy upokojili, no ďalšie poklesy ešte môžu prísť Včera 15:36Párová terapia na fareVčera 15:21Chcel by som vrátiť minulé letoVčera 14:36Mám hypotéku s nízkym úrokom, ale o rok sa mi skončí fixácia. Mám ešte počkať alebo už teraz refinancovať? (anketa)Včera 14:23Africký pohľad na vojnuVčera 13:58Kútikom oka alebo Páčia sa nám vaše básneVčera 13:44Danglár: Vždy pripraveníVčera 13:16Vývoj bojov (120. deň): Sjevjerodoneck padol, Ukrajinci teraz budú brániť „cestu života“Včera 13:09Statočným ženám, o ktorých sa nevieVčera 12:34Putin sa pripravuje na to, že sa vyhlási za dobyvateľaVčera 12:32Firemný newsfilter: Sulíkovci sa vracajú k dotovaniu elektroáut a OĽaNO chce zoštátniť pôdu na zrýchlenie výstavbyVčera 12:24Až vojna donútila Ukrajinu ratifikovať Istanbulský dohovor, my máme luxus urobiť to v mieriVčera 12:10Týždeň v práve Rada Procházku: Rozmarné letoVčera 12:08Partnerské preferencie sú univerzálne naprieč rôznymi kultúramiVčera 12:02Školský týždeň: Učiteľky a učitelia hovoria pri deťoch z Ukrajiny o jazykovej bariére a traumách z vojnyVčera 12:01Kým na Slovensku zakazujeme dúhové vlajky, v Česku mieri do snemovne návrh na manželstvá pre všetkýchVčera 10:58Hiking basecamp: Cez víkend bude horúco, schladiť v horách sa môžete v tiesňave Vyvieranie, na vrchole Rysov alebo skúsiť dunajské brodyVčera 10:56Súd zrušil Výbohovi zatykače a hovorí, že už mu nič nebráni prísť na pojednávania