Klimatická kríza neumožnila posledných päť rokov plaviť sa podzemnou riečkou Styx v jaskyni Domica. Výdatné jarné dažde ju opäť naplnili vodou, no zrejme to tak neostane dlho. Splavných rokov je čoraz menej, na druhej strane poškodzujú jaskyne náhle povodne.
O 12 rokov bude aj pri optimistických predpokladoch vznikať na Slovensku 600-tisíc ton nerecyklovateľného odpadu, ktorý nebude kde spracovať, hovorí Ladislav Halász, regionálny riaditeľ spoločnosti Ewia. Firma chce na Slovensku stavať nové komunálne spaľovne, hoci tie, ktoré fungujú v cementárňach, musia dovážať státisíce ton odpadu zo zahraničia.
Ak to prejde, tak to bude návod, podľa ktorého sa budú stavať spaľovne všade na Slovensku, hovorí obyvateľ Šale a aktivista Ivan Vlk o zámere spoločnosti Ewia postaviť za mestom novú spaľovňu. „Je to zlý projekt nielen pre Šaľu, ale aj pre celé Slovensko.“ Má ísť o prvú novú komunálnu spaľovňu za posledných 30 rokov.
Väčšina politických strán nemá namiesto obmedzovania spaľovacích motorov vlastné nápady, ako riešiť úmrtia na výfukové plyny, píše Zelený newsfilter. Strany síce žiadajú odklad prísnejších emisných noriem, no nehovoria už, čo chcú robiť s podvodmi pri emisných kontrolách alebo s narastajúcimi skleníkovými plynmi v osobnej doprave.
Slovenský kras chce spravovať svoje jaskyne sám, hovorí nový riaditeľ Milan Olekšák. Za príklad dáva cezhraničný Národný park Aggtelek. „Nevidím logiku v tom, že hneď nad jaskyňou Domica je rezervácia Domické škrapy, kde rastú travobylinné porasty, ktoré treba manažovať, a my zháňame peniaze na starostlivosť o tieto biotopy nad jaskyňou, pričom tržby z jaskyne putujú do úplne iného regiónu.“
V obecnom rozhlase v Heľpe zneli hoaxy o pripravovanej zonácii v rámci pozvánky na stretnutie s poslancom Filipom Kuffom, ktorý sa v parlamente snažil zastaviť reformu národných parkov. Národný park Nízke Tatry všetko vyvracia. (aktuality)
Labute pri Komárne, ktoré uviazli na makovom poli, postupne prechádzajú na konzumáciu menej toxického vlčieho maku, potvrdil zoológ Štátnej ochrany prírody Jozef Lengyel. Ich stav sa pomaly zlepšuje. (napunk)
Podľa odhadov môžu byť do 20 rokov hviezdy vinou svetelného smogu pre väčšinu ľudí na svete neviditeľné. Vedci upozorňujú, že treba konať. „Negatívne následky svetelného znečistenia sú pre obyvateľstvo také neznáme ako následky fajčenia v 80. rokoch,“ hovorí profesor Oscar Corcho. Smog pritom škodí aj prírode. (guardian)
Národný park Malá Fatra má tak málo štátnych pozemkov, že nemôže urobiť bezzásahovú zónu len na nich. Musí sa dohodnúť s vlastníkmi, ktorí chcú na svojich pozemkoch ďalej poľovať. Podľa riaditeľky parku Gabriely Kalašovej to môže pomôcť v boji s predátormi hlucháňa a tetrova.
Zuzana Čaputová vetovala zmenu zákonov v oblasti ochrany životného prostredia v súvislosti s reformou stavebnej legislatívy. Prezidentka sa domnieva, že schválený zákon „ide proti európskej legislatíve i judikatúre a nastaveným štandardom v oblasti ochrany životného prostredia“.
Občania Liptovského Jána žiadajú obec, aby zabránila výstavbe dinoparku spoločnosti DinoPark Liptovský Ján. Petíciu podpísalo zatiaľ viac ako 4300 ľudí. Zároveň aj s lokálnymi aktivistami požadujú, aby obec aj urbár, ktorý už pozemky prenajal, takéto investičné zámery prediskutovali s verejnosťou.
Labute medzi Ižou a Patincami sa stali závislými od výhonkov maku, mnohé z nich už preto uhynuli. V chladnejšom období si hľadajú potravu na orných pôdach, zvyčajne sa kŕmia repkou. Dôvodom zmeny môže byť, že ich vyhnali z niektorého blízkeho repkového poľa, no pravdepodobnejšie je, že ich prilákali blízke vodné plochy.
Labute, ktoré obsadili makové pole medzi obcami Iža a Patince v okrese Komárno, sa stali závislými od maku. Ten je pre ich tráviaci systém škodlivý, zahynuli tam už desiatky vtákov. Takmer 150 otrávených labutí naďalej ostáva na makovom poli.
Zelený newsfilter: Z Číny je nečakane dodávateľ kľúčovej technológie na obranu Ukrajiny
Poslanci neschválili novelu, ktorá by zvrátila prebiehajúcu reformu národných parkov a ohrozila podanie 3. žiadosti o peniaze z Plánu obnovy v sume 815 miliónov eur. S novelou prišli poslanci Tomáš Taraba, Filip a Štefan Kuffa.
Na žilinskej vyclievacej pošte zadržali príslušníci finančnej správy balík z Thajska so vzácnou rastlinou, ktorej dovoz je zakázaný. Jej spoločenská hodnota je 1200 eur a objednal si ju muž z Trenčína.
Ondrej Lunter navrhuje škandinávsky model monitoringu medveďov s účasťou ochranárov, aktivistov i štátnych orgánov. Župan kritizuje postup štátnej ochrany prírody, ktorá pracuje s informáciou zo štúdie Univerzity Karlovej v Prahe, že u nás žije tisíc medveďov. Jej recenzné konanie zároveň ešte len prebieha a nemôže byť publikovaná.
V Závažnej Porube na Liptove spustil developer predaj investičných apartmánov, hoci nemá ani jedno povolenie. Nový rezort chce stavať trnavská spoločnosť Crystal Palace priamo pod zjazdovkou, no je na to potrebné zmeniť územný plán. (my)
Parlament bude o zvrátení reformy národných parkov od Filipa Kuffu hlasovať v utorok 23. mája. Dôvodom je, že neprešla príslušná lehota medzi podaním pozmeňujúcich návrhov a samotným hlasovaním. Skrátenie lehoty parlament neodsúhlasil.
Pozmeňujúce návrhy k novele o ochrane prírody ohrozujú 815 miliónov eur z plánu obnovy, upozornila podpredsedníčka vlády Lívia Vašáková. „Oslabila by sa tým schopnosť vyhlasovania území s najvyšším stupňom ochrany a znížila by sa celková ambicióznosť reformy národných parkov, ku ktorej sme sa voči Európskej komisii zaviazali,“ uviedla.
Parlament neschválil novelu zákona o poľovníctve, ktorú ako poslanecký návrh predložili Martin Fecko, Jozef Pročko a Karol Kučera z OĽaNO. Zákon mal zrušiť povinné členstvo v Slovenskej poľovníckej komore a odobrať jej vydávanie, predlžovanie a odnímanie poľovných lístkov.
Neštátne záchranné zariadenia pre zranené zvieratá dostanú viac peňazí na fungovanie, oznámil riaditeľ Štátnej ochrany prírody Dušan Karaska. Doteraz hradené sumy zahŕňali iba náklady na krmivo a réžiu.
Zoologickú záhradu v Bojniciach dočasne povedie Tomáš Hulík. Prírodovedec a dokumentarista vystriedal Milana Šovčíka, ktorý bol vo funkcii od roku 2009.
Holandsko prvýkrát zastavilo veterné elektrárne z dôvodu ochrany vtáctva. Na uplynulú sobotu ornitológovia predpovedali ťah miliónov vtákov nad Severným morom, vláda preto nariadila odstavenie turbín na štyri hodiny. Od jesene by podobné odstávky mali byť častejšie.
Viaceré baktérie si odolnosť voči antibiotikám vytrénovali v pichliačoch ježkov, až potom „preskočili“ na ľudí, vraví vedkyňa Barbora Černá Bolfíková, ktorá sa venuje výskumu ježkov. Ďalej vysvetľuje, či sa od nich môžeme nakaziť stafylokokom.
Nárast populácie medveďa hnedého na Poľane bude aj tento rok veľký. Pretože bola mierna zima, ochranári predpokladajú nižšiu mortalitu, vysvetlila riaditeľka správy krajinnej oblasti Vladimíra Fabriciusová.
Strážcovia prírody protestujú proti tomu, aby ich namiesto správ chránených území riadila inšpekcia životného prostredia a aby sa venovali najmä vyberaniu pokút. Pozmeňujúci návrh, ktorý novelizuje zákon o ochrane prírody, predložila Anna Zemanová (SaS) k návrhu zákona o turistických trasách, ktorý je teraz v druhom čítaní.
Ježkov si domov neberte, viac im pomôže, ak si nezatarasíte záhradu, vraví vedkyňa Barbora Černá Bolfíková. Vysvetľuje, že slimáky nepatria k obľúbenej potrave ježkov, ale záhradkárom môžu pomôcť aj tým, že nalovia hmyz, a tak zabránia premnoženiu škodcov.
V národnom parku na juhu Kene dedinčania zabili šesť levov, ktoré predtým napadli ich stáda. Podľa ochranárov nejde o ojedinelý incident a za posledné dva týždne bolo zabitých už desať levov.
Kolumbijský vedec desaťročia chráni ohrozené delfínovce pred ortuťou, napokon sa pri tom sám otrávil. Fernando Trujillo má v tele desaťnásobne vyššiu hladinu ortuti než ohrozené zvieratá a teraz musí dodržiavať prísnu selénovú diétu. „V Amazónii sú delfínovce indikátormi ohrozenia,“ píše v reportáži Washington Post.
Nové stavebné zákony sú podľa politikov aj mimovládok v rozpore s ústavou, európskou smernicou aj medzinárodným dohovorom. Vyzvali prezidentku, aby ich vrátila parlamentu. Zuzana Čaputová ako aktivistka zásahy do práv občanov kritizovala.
Strana Demokrati vyzýva prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby vetovala novelizáciu viacerých zákonov v oblasti ochrany životného prostredia v súvislosti s reformou stavebnej legislatívy.
Parlament schválil stavebnú reformu od Sme rodina, ktorá oslabuje verejnosť, samosprávy a ochranu prírody. Posudzovanie vplyvov na životné prostredie síce nakoniec ostane ministerstvu životného prostredia, no proces radikálne okresali. Zobrali mu aj schvaľovanie územných plánov, ktoré prejde pod nový Úrad pre územné plánovanie a výstavbu.
Rysiu samicu zo Slovenska už vypustili do voľnej prírody v Slovinsku v oblasti pohoria Snežnik. Samica Erika je posledným rysom zo Slovenska, ktorého sem premiestnili.
Slovenskí europoslanci podporujú zníženie emisií metánu v odvetví energetiky. Návrh má pomôcť dosiahnuť ciele EÚ v oblasti klímy a zlepšiť kvalitu ovzdušia. O konečnom znení zákona bude europarlament rokovať s členskými štátmi EÚ.
Slovenský vedec Martin Mikoláš je hlavným autorom článku o starých lesoch, ktorý publikoval časopis Science. Medzinárodný tím v ňom varuje, že pokračuje ich úbytok, hoci Stratégia EÚ v oblasti biodiverzity do roku 2030 nariaďuje ich právnu ochranu. Kľúčovou prekážkou je, že nie všetky sú zmapované.
Poslanec Jaromír Šíbl (Demokrati) reaguje na iniciatívu Sme rodina, ktorá chce presunúť posudzovanie vplyvov na životné prostredie pod stavebné úrady. Podľa neho by mala toto posudzovanie robiť Slovenská inšpekcia životného prostredia, čo je aj v pôvodnom znení návrhu zákona od Jaroslava Karahutu.
Sme rodina predložila pozmeňujúci návrh, ktorým chce odobrať posudzovanie vplyvov na životné prostredie ministerstvu životného prostredia. Vykonávať ho majú stavebné úrady. Nadradený úrad podpredsedu vlády Štefana Holého pre územné plánovanie bude môcť aj určiť, ktorý stavebný úrad má posudzovanie ktorého projektu robiť, alebo to rovno urobí sám.
Jelenicu pred nemocnicou v Brezne nenapadli vlci, ale zrazilo ju auto. Situáciu preveril priamo na mieste člen stráže ochrany prírody. Ministerstvo životného prostredia to uviedlo v reakcii na správy, ktoré sa šíria na internete.
Najväčšia reforma v stavebnom práve od 70. rokov je mimoriadne nekvalitná, tvrdí Via Iuris. Mimovládka upozorňuje, že v zákonoch sú gramatické chyby, nezmyselné vety, sú nejednoznačne napísané a úradníci nebudú vedieť, čo majú vlastne robiť. Právnička Eva Kováčechová očakáva, že v nasledujúcich rokoch pri stavebných konaniach nastane obrovský zmätok.
Za „zahraničných agentov“ v Rusku označili aj ochranárov prírody. Putinova vojna sa vo veľkej miere dotýka divých zvierat aj ľudí, ktorí ich skúmajú. Rusko je pritom vzhľadom na svoju rozlohu kľúčové pre zachovanie biodiverzity planéty.
Európska komisia súhlasila s projektom holandskej vlády na výkup fariem s cieľom znížiť emisie v oblastiach so zvýšenou ochranou prírody. Kompenzácie dostanú chovatelia dobytka, ktorí dobrovoľne zatvoria farmy v blízkosti oblastí Natura 2000. (dutchnews)
Medveď v pondelok ráno zranil dvoch ľudí pri dedine Višňové v okrese Žilina. Muži dohľadávali postreleného diviaka v remízke. Oboch ošetrili v nemocnici, jeden zostal hospitalizovaný na pozorovanie. Ochranári vyzývajú v lokalite na zvýšenú opatrnosť.
V Parížskych močiaroch zvažujú použiť vodné byvoly na reguláciu zarastania trstiny. Ide o osvedčenú metódu udržiavania trstinových porastov v Rakúsku a Maďarsku. Realizácia má zatiaľ finančné prekážky, no zdá sa, že sa podarí získať podporu, hovorí aktivista Ján Gúgh.
Správa Národného parku Malá Fatra uzavrela turistický chodník Sedlo Podžiar – Boboty – Tiesňavy pre hniezdenie dravých vtákov. Obmedzenie bude trvať do 15. augusta 2023.
Zelený newsfilter: Čo nesedí na Sulíkovom boji za autá so spaľovacími motormi
Slovenská polícia prepustila Čechov, ktorí prevážali nelegálne ulovenú medvedicu. Polícia ich chytila pri čine minulý týždeň, teraz ich stíha pre porušenie ochrany zvierat a pytliactvo. (čtk)
Nepál tento rok vydal rekordný počet povolení na výstup na Mount Everest, až 454. Už v roku 2019 pobúrili svet snímky zápch, pri ktorých v najvyšších častiach hory uviazli desiatky horolezcov. Vtedy bolo povolení 381.
Ján Budaj preskúma postup okolo povolenia pre ďalší hotel v Demänovskej doline, ktorý napriek nesúhlasu okresného úradu a národného parku ministerstvo životného prostredia v odvolaní schválilo. Deväťpodlažný hotel chcú stavať v Lúčkach.
SaS opäť vyzýva prezidentku, aby sa „zaoberala“ hlasovaním v Bruseli, na ktorom Slovensko podporilo zákaz predaja nových áut so spaľovacími motormi od roku 2035. Strana sa domnieva, že štátny tajomník ministerstva hospodárstva porušil ústavu, keď hlasoval za. Odmietavý hlas Slovenska by však výsledok neovplyvnil, pretože proti bolo už iba Poľsko.