Ochrana prírody

Čína plánuje do Spojených štátov poslať viac pánd. Deje sa tak po tom, čo počas rokov diplomatického napätia museli americké zoologické záhrady Číne vrátiť takmer všetky tieto zvieratá.

Slovenskí vedci a odborníci podporili farmárov v snahe zmenšiť byrokraciu, výhrady majú voči útokom na zelené aktivity. Považujú ich za kľúčové pre zachovanie biodiverzity a trvalú udržateľnosť tohto odvetvia.

Tento rok nebudú naplánované akcie v Lesníckom skanzene vo Vydrovskej doline v Čiernom Balogu. Lesníci budú cez areál odvážať stromy, ktoré plánujú rúbať kvôli lykožrútovej kalamite. (hiking)

Od farmárov očakávame len to, aby obetovali časť zo svojich ziskov v prospech prírody a planéty, píše Zelený newsfilter. Robia to už aj iné sektory zodpovedné za ekologickú krízu.

Technická univerzita v Košiciach dostala od ministra Tarabu úlohu nájsť technické riešenia na likvidáciu odpadu. Výsledky, ktoré budú slúžiť ako podklad pre vládu, by mohli byť známe v priebehu niekoľkých mesiacov.

Niektoré deti až na mojej prednáške zistia, že to, čo jedia, je kura, opisuje v rozhovore zoologička a instagramová influencerka Anna Vedralová. Zažila aj desaťročné deti, ktoré vedia rozprávať o tom, aké sú kuriatka milé zvieratá, ale netušia, že sa z nich robí mäso.

Hmyz asistuje aj pri vyšetrovaní vrážd, hovorí v rozhovore zoologička a instagramová influencerka Anna Vedralová. Podobnými príkladmi si pomáha na školských prednáškach, na ktorých pomáha deťom vytvoriť si vzťah k prírode. Najmä tie z mesta sa totiž boja aj celkom neškodných zvierat.

Poniklec slovenský, ktorý je symbolom Slovenského raja, sa tento rok objavil podstatne skôr, jeden z pracovníkov parku ho objavil tento týždeň. Ochranári tento nezvyčajný jav zdôvodnili extrémne teplým počasím, ktoré zasiahlo aj inak jeden z najchladnejších regiónov Slovenska.

Foto - np slovensky raj/Vlado Mucha

Gabriela Matečná bude mať na envirorezorte v kompetencii aj konania proti Slovensku za porušovanie európskej legislatívy, píše tlačový odbor ministerstva. Okrem toho má mať na starosti aj bilaterálne vzťahy a zahraničnú spoluprácu. V budove Slovenskej inšpekcie životného prostredia má kanceláriu vraj iba dočasne.

Ministerstvo životného prostredia robí kroky na zrušenie zastavenia výstavby vodného diela Slatinka. Podľa rezortu išlo o politické rozhodnutie minulej vlády a chýbajú odborné argumenty na vylúčenie týchto projektov z prípravy.

V Západných Tatrách zastrelil mladého medveďa pytliak. Mŕtve zviera našiel filmár a fotograf Karol Kaliský. „Na miesto som hneď privolal políciu aj pohotovosť z TANAP-u.“ Privolaný zoológ vybavený detektorom kovov spolu s predsedom poľovníckeho združenia konštatovali smrť upytliačením.

Developer, ktorý chce stavať podzemnú garáž na Kollárovom námestí v Bratislave, začal na mieste orezávať stromy. Mestská časť Staré Mesto, ktorá je správcom zelene, so zásahmi nesúhlasí a na miesto privolala políciu.

Foto - N

Minister životného prostredia Tomáš Taraba tvrdí, že verejnosť nepríde o žiadne právo v procese EIA. Novela zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie podľa neho nevezme ľuďom možnosti zúčastňovať sa na procese posudzovania, ale je namierená voči mimovládkam, ktoré konanie zdržujú.

Igorovi Rattajovi a jeho spoločnosti TMR sa roztopil sen o výstavbe nových zjazdoviek na severe Čiech, píše Zelený newsfilter. Úrady mu zakázali postaviť dve nové zjazdovky s lanovkou a vyrúbať 53 hektárov lesa z dôvodu klimatickej zmeny.

Právnici speváčky Taylor Swiftovej hrozia 21-ročnému študentovi z Floridy súdmi za zverejňovanie jej súkromných letov a emisií CO2, píše Zelený newsfilter. Vraj to ohrozuje jej súkromie. Študent pritom len analyzuje už verejné dáta.

Ak prejde novela o posudzovaní vplyvov na životné prostredie, verejnosť ani mnohé obce sa nebudú môcť vyjadriť k väčšine projektov, ako sú skládky, lyžiarske strediská, vodné či veterné elektrárne. Ministerstvo predložilo zákon v skrátenom konaní, namiesto 15 pracovných dní majú odborníci na pripomienkovanie osem kalendárnych.

Najviac nových spaľovní chcú investori postaviť na západe Slovenska. Trenčiansky kraj je jediný, kde sa žiadna neplánuje.

Ak sa nevymenia pece v košických oceliarňach, Slovensko môže dostať vysokú pokutu za znečisťovanie ovzdušia, varuje bývalý štátny tajomník Michal Kiča. Upozorňuje, že koksovňa funguje od roku 2016 s výnimkou, ktorá jej dovoľuje prekračovať európske limity pre tuhé znečisťujúce látky.

Ak by štát postavil priehradu Slatinka, zatopila by rovnomennú obec, ktorá stále existuje napriek stavebnej uzávere, zrušenej doprave a ďalším obmedzeniam. Pre plány ministra Tomáša Tarabu sa už stretli aj znepokojení obyvatelia. „Prišlo tam toľko ľudí ako na stretnutie rodákov,“ hovorí Martina Paulíková zo Združenia Slatinka, ktoré proti výstavbe bojuje už 30 rokov.

Tomáš Taraba vracia myšlienku vodného diela Slatinka, ktoré chcú stavať už 70 rokov, hoci ho nikto nepotrebuje. Argumentuje chladením elektrárne v Mochovciach, ktorá reaguje, že vody má dosť. Nádrž pri Zvolene by zatopila 12 kilometrov dlhé údolie s chránenými biotopmi.

Envirorezort predložil do skráteného legislatívneho procesu novelu zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA). Ako dôvod sa uvádza zefektívnenie posudzovania. Bývalý štátny tajomník Michal Kiča hovorí, že novela slúži výlučne investorom a zbavuje občanov kontroly.

Štát by mal podľa odborníkov dlhodobo zvyšovať podiel štátnych pozemkov v národných parkoch, aby efektívne chránil prírodu a neobmedzoval súkromných vlastníkov. Bývalý štátny tajomník Michal Kiča (Demokrati) hovorí, že takýto mechanizmus funguje v okolitých krajinách.

Plazmové spaľovne, ktoré vychvaľuje minister Tomáš Taraba, nestoja nikde v Európe. Podľa neho produkujú „v podstate iba vodu a čistý vzduch v zmysle výparov“. V posledných týždňoch viackrát zopakoval, že Slovensko potrebuje tri až štyri nové spaľovne.

Minister Tomáš Taraba si opäť pomáhal zavádzajúcim tvrdením o strieľaní medveďov vo Fínsku. „Majú paušálne desaťpercentné kvóty každý rok, aby to držali na rovnakých úrovniach,“ uviedol. Súd vo Fínsku však minulý rok označil povolenia na odstrel medveďov v roku 2022 väčšinou za neodôvodnené a nezákonné.

Ministerstvo životného prostredia chce v prvom štvrťroku 2024 spustiť legislatívny proces zonácie TANAP-u a Nízkych Tatier. Otvoriť chce aj zonáciu Veľkej Fatry, Slovenského krasu a Muránskej planiny. „Budeme vyzývať predstaviteľov miest a obcí, aby priniesli svoje výhrady, a zonácie upravíme,“ povedal Tomáš Taraba.

Ak Slovensko nepostaví minimálne tri spaľovane, prídeme podľa Tomáša Tarabu o veľkú časť priemyslu. Minister životného prostredia tvrdí, že dobudovanie kapacít žiada automobilový sektor. Reaguje tak na zámer Slovnaftu vybudovať najväčšiu spaľovňu odpadu v krajine, proti ktorej spisujú obyvatelia petíciu.

Obyvatelia Bratislavy a okolitých obcí podpisujú petíciu proti zámeru Slovnaftu postaviť novú spaľovňu odpadu. V spaľovni sa má podľa dokumentov firmy spaľovať prevažne zmesový komunálny odpad, ale menšiu časť majú tvoriť aj nebezpečné odpady. Celkovým objemom by po dokončení išlo o najväčšiu spaľovňu na Slovensku.

Novou riaditeľkou Slovenskej inšpekcie životného prostredia sa stala Katarína Jankovičová. Na ministerstve pracovala ako riaditeľka odboru ochrany ovzdušia v čase, keď Slovensko prehralo súdny spor s EÚ za protiprávne prevádzkovanie skládky Považský Chlmec.

Produkcia potravín v súčasnosti spôsobuje viac škody než úžitku, píše Zelený newsfilter o rozsiahlej správe ekonómov a vedcov. Vznikajú obrovské náklady na liečenie podvýživy a nadváhy a strácajú sa biotopy. Reforma by mala zahŕňať aj presmerovanie dotácií od agrokoncernov k malým farmárom.

Príchod veľkých baterkární vnímajú odborníci na Slovensku a v Maďarsku odlišne. Kým reakcie na baterkáreň v Šuranoch sú skôr pozitívne, maďarskí ekonómovia upozorňujú na vplyv čínskych investorov, dosahy na životné prostredie či veľkú spotrebu energií.

Tomáš Taraba odvolal riaditeľa Národného parku Poloniny, nahradil ho manželkou kontroverzného lesníka Martinou Vlasákovou. Jej manžel povolil ako prednosta úradu životného prostredia v Humennom vyrúbať zdravé stromy.

U riaditeľa TANAP-u Petra Olexu sa pri prehliadke v minulosti našli aj trofeje z rysa a kamzíka. Štátny tajomník Filip Kuffa obhajoval nálezy tým, že ide o poľovnícku rodinu, ktorá poľuje viac generácií.

Ochrana prírody nie je len o turistoch, píše kultúrny antropológ z University of York Peter Sutoris. „Protestujme proti zmenám, ktoré idú proti ochrane prírody. Už teraz robíme pre ochranu prírody pramálo a sme súčasťou generácie, ktorá planétu nivočí tak intenzívne ako žiadna generácia pred ňou.“

Pytliak na čele Tatranského národného parku, to je arogancia moci, hovorí bývalý prezident Andrej Kiska. Tatrancov sme sa pýtali na to, že minister Tomáš Taraba neodvolal riaditeľa TANAP-u po odhalení, že upytliačil vlka. „Na Slovensku sa všetko deje po politickej linke. V konečnom dôsledku si to odnesú hory a príroda,“ hovorí horský vodca Róbert Gálfy.

Vedci sa priblížili k záchrane vzácneho nosorožca bieleho severného, úspešne vložili embryo do tela jednej z dvoch posledných žijúcich samíc. Využili pri tom metódu, ktorá vychádza z ľudskej asistovanej reprodukcie.

Tomáš Taraba, Filip Kuffa a Rudolf Huliak začínajú čeliť otázkam svojich voličov, ktorým sľubovali rázne vyriešenie „medvedej otázky“, píše Zelený newsfilter. To sa však nestalo ani po tom, čo získali kontrolu nad ministerstvom životného prostredia a minister Taraba sa stretol s eurokomisárom pre životné prostredie.

Prepustený ochranár Marián Hletko označil za nepravdivé tvrdenia štátneho tajomníka Filipa Kuffu, ktorý povedal, že dôvodom jeho odchodu je, že na ministerstve nepreukázal odbornosť. „Toto tvrdenie považujem za účelové, a to aj s ohľadom na fakt, že jediným oficiálnym dôvodom zániku môjho miesta bola organizačná zmena odboru riadenia národných parkov.“

Poslanec SNS Rudolf Huliak chce dať opätovne spočítať medvede. Má to urobiť Národné lesnícke centrum a Technická univerzita vo Zvolene. Huliak tvrdí, že medvede sú niekoľkonásobne premnožené.

Minister Tomáš Taraba odvolal riaditeľov správ ďalších národných parkov, výberové konania zatiaľ nevypísali. Ekológ Marcel Uhrin prirovnáva Tarabove výmeny a stranícke nominácie k personálnym čistkám v ochrane prírody za prvej Ficovej vlády.

Tomáš Taraba zatiaľ neprijal ponúknutú demisiu riaditeľa Správy Tatranského národného parku Petra Olexu, o ktorom vyšlo najavo, že v minulosti pytliačil. „Minister životného prostredia bude svojich podriadených vyhodnocovať podľa výkonu ich práce a nie podľa toho, či dostali pred 12 rokmi pokutu vo výške 300 eur.“ Taraba opakovane tvrdí, že vlk v tom čase ani nebol chránený, čo nie je pravda.

Peter Cáder, ktorého poverili riadením Národného parku Malá Fatra, netuší, prečo ho oslovili. Do konkurzu sa neplánuje prihlásiť. „Nie som ten typický nominant, ktorý bol vybraný a následne bude potvrdený. Kontaktovalo ma ministerstvo v piatok poobede, či by som bol ochotný robiť povereného riaditeľa dovtedy, kým prebehne výberové konanie.“

Riadením Národného parku Malá Fatra je poverený Peter Cáder, ktorý pracoval na správe parku ako lesník. Doterajšiu riaditeľku Gabrielu Kalašovú odvolal v piatok minister životného prostredia Tomáš Taraba bez udania dôvodu.

Ako rastliny reagujú na vymieranie opeľovačov: fialky majú menšie kvety, menej nektáru a viac sa množia samoopelením. Podľa nového výskumu sa rastliny a opeľovače ocitli v začarovanom kruhu – málo nektáru ďalej zredukuje hmyz a málo hmyzu vytvorí ďalší tlak na samoopelenie rastlín.

Tomáš Taraba odvolal riaditeľku Správy Národného parku Malá Fatra Gabrielu Kalašovú. Dôvod jej neoznámili, nepozná ani meno nástupcu, ktorému by odovzdala agendu.

Štátny tajomník Filip Kuffa sa priznal, že vedel o pytliactve riaditeľa TANAP-u Petra Olexu ešte pred výberovým konaním. Povedal to denníku Korzár. „Zodpovedal mi to a bolo to vybavené. Ja som o tom neinformoval nikoho.“

Koalícia neumožnila rokovať parlamentnému výboru pre životné prostredie o kauze pytliaka Petra Olexu na čele TANAP-u. Podpredsedníčka výboru Tamara Stohlová z PS uviedla, že poslanci na čele s Rudolfom Huliakom sa na ňom nezúčastnia, a preto nie je uznášaniaschopný.

Danglár: Ochranári

Knižnice oblečenia chcú byť nový „sekáč“, píše Zelený newsfilter. V Amsterdame už deviaty rok funguje jedna z prvých a najúspešnejších kamenných knižníc oblečenia – LENA, kde si návštevníci odevy namiesto kupovania požičiavajú. Podobné pokusy sú aj v Čechách a na Slovensku.

Knižnica oblečenia v Amsterdame. Foto - LENA the fashion library

Ministerstvo životného prostredia malo už pred výberovým konaním podnet, že Peter Olexa v minulosti pytliačil, informuje Korzár. Napriek tomu ho Tomáš Taraba do funkcie šéfa TANAP-u vybral. Keď o pytliactve minulý týždeň informovali médiá, Olexa vo funkcii skončil.

Na Sysľovských poliach pri Bratislave zimuje rekordný počet kriticky ohrozených dropov veľkých. Rakúski ornitológovia ich aktuálne narátali 580. Ide o zimujúce dropy z Rakúska, západného Maďarska a Slovenska.

Nové na Dennikn.sk

07:23Zistila som po štyroch rokoch vzťahu, že ma partner podvádza s mužmi. Môže byť gej, aj keď sa vždy tváril ako homofób? 07:15„Zachráni nás Barseghjan, má formu,“ počul som v električke. Mal aj dve šance, ale Slovan v Európe skončil  06:59Ráno z New Jersey: Wright chce to, čo má Slafkovský. Poníženým fanúšikom Devils dochádza trpezlivosť 06:26Najdlhší deň v živote – čo po ruskom útoku cítili a ako rozmýšľali Čaputová, Heger či Naď 06:24Ekonomický newsfilter: Akciové trhy lámali rekordy vďaka nečakaným ziskom Nvidie Včera 20:00Newsfilter: Susko chce vraj upokojiť spoločnosť, v skutočnosti stále upokojuje len korupčníkov a zlodejovVčera 19:59Hiking basecamp: Malá Fatra pre začiatočníkov, Tomášovský výhľad a Spišská Magura zo ŽdiaruVčera 19:31Agrokomora chcela mať protesty bez politikov. Minister Takáč a poslanec Huliak na ne aj tak prišliVčera 18:59Máš ho? Si nebezpečný. Nemáš? Boj sa o život. Konflikt na Ukrajine sa zmenil na vojnu dronov (reportáž)Včera 18:12Dostal sa Fico opravou premlčania do pasce? A dostali prezidentka a opozícia ďalšiu šancu? (otázky a odpovede)Včera 18:12Koalícia na tretíkrát opravuje zákon, ktorým chce siahnuť na právomoci miest a obcí. K Rážovej novele už majú výhrady aj úrad vlády, ministri a NBÚVčera 17:56Ako to číta Ivan Mikloš: Transatlantická spolupráca sa otriasa v základoch. Čo musí Únia urobiť, aby sa situácia zmenilaVčera 17:31Súťaž o ikonický Propeller v Bratislave: Je najvyššia cena vždy najlepšie riešenie?Včera 17:10Shooty: PomocVčera 16:41Naši nepriatelia rozumejú iba sileVčera 16:15Graf dňa: Oživenie eurozóny pomaly napreduje, ale s pokračujúcimi inflačnými tlakmiVčera 16:08Prosím, nesmejte sa plešine Erika Kaliňáka. Smejete sa nám všetkýmVčera 14:42Zomrel fotograf Dmitrij Markov. Mal 42 rokov a ukazoval alkoholom aj násilím zdevastované RuskoVčera 14:17Vývoj bojov (728. deň): Abrams už bojuje a je lepší ako Leopard, tvrdia tankisti zo 47. brigádyVčera 14:05Český prokurátor Borgula: Inzerát znevažujúci vyšetrovateľku? Pred tým treba varovaťVčera 13:55Penta nestíha stavať, ministerka pomáha. Dolinková ohrozuje peniaze všetkýchVčera 13:48Ultraľahké skialpinistické viazanie na širokej lyži je nezmysel. Komponenty musia byť zladenéVčera 13:14Kmotrík končí s gastrokartami. Mnohým klientom na nich prepadol príspevok na stravuVčera 12:22Výživový expert: Nekupoval by som si ich, ani keby sme v regáloch mali ozajstné proteínové tyčinkyVčera 11:21Farmári na traktoroch blokovali dopravu. Ak nesplníte naše požiadavky, vrátime sa a bude nás viac, odkazujú (+ video)Včera 11:20Adrián Guľa: Oslovil ma klub z Ruska, odmietol som. O hodnotách nehovorím, ja ich žijemVčera 11:14V deň invázie bol Fico zaskočený, potom sa vrátil k ruskej propagande. Blaha už negratuluje Putinovi k sviatkuVčera 10:59Ukrajinská rapperka Alyona Alyona: Každý koncert je teraz pre mňa emocionálny, ten v Bratislave bude ešte viacVčera 10:21Párový terapeut: Zahodiť manželstvo pre neveru môže byť chybaVčera 10:16Korben Dallas: Nový album je čistý destilát našej trojice, ale obsahovo temnejší