Ochrana prírody

Ľudia môžu požiadať o vyhlásenie stromu za chránený. Vlastník pozemku nemá právo ochranu stromu na svojom pozemku odmietnuť. Strom musí byť pritom kultúrne, vedecky, ekologicky, krajinotvorne alebo esteticky mimoriadne významný.

Peru vyhlásilo výnimočný stav, dôvodom je únik ropy, ktorý spôsobila cunami z erupcie sopky na ostrove Tonga. Do mora vytieklo okolo 6000 barelov ropy. Výnimočný stav ekologickej núdze má trvať 90 dní. (dw)

Klimatologička SHMÚ Kristína Szabóová upozorňuje, že poľnohospodárstvo sa na Slovensku zmenilo, veľa lesov bolo zničených turizmom. V doprave podľa nej potrebujeme výrazné zmeny tak, aby menej zaťažovala prírodu.

Samostatné správy národných parkov vzniknú do 31. marca. Na správy prechádza 1. apríla majetok vo vlastníctve štátu v správe Štátnej ochrany prírody. Od začiatku apríla sa tiež zlúčia Štátne lesy Tatranského národného parku (TANAP) so správou TANAP-u.

Na Slovensku tento rok zimujú netradičné druhy vtákov. Ukázalo to zimné sčítanie vodného vtáctva, ktoré sa konalo počas uplynulého víkendu. „Objavili sa viaceré druhy veľmi vzácnych vodných vtákov, ktoré sa na Slovensku nevyskytli niekoľko rokov,“ povedal Jozef Ridzoň zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/Birdlife, ktorá koordinovala sčítanie.

Bernikla bielolíca. Foto - A. Chudý, vtáky.sk (s dovolením SOS Birdlife)
Bernikla bielolíca. Foto - A. Chudý, vtáky.sk (s dovolením SOS Birdlife)

Štát kúpil jednu z najvýznamnejších botanických lokalít na Slovensku – Sivú Bradu. Na travertínovom kopci pri Spišskom Podhradí vyviera minerálna voda a darí sa na ňom rastlinám, ktoré bežne rastú na morskom pobreží. (rtvs)

Slovensko chce získať čo najviac informácií o malých modulárnych reaktoroch, ktoré predstavujú novú generáciu atómových elektrární, hovorí štátny tajomník rezortu hospodárstva Karol Galek. Koordinujeme sa pritom s Francúzskom a Českom, ktoré sú zástancom jadra a predsedajú EÚ.

V neprospech výstavby nových jadrových elektrární hovorí ich cena a chýbajúce úložiská vyhoreného paliva. Argumentmi za sú stabilita prevádzky, nižšia závislosť od paliva z Ruska, nulové emisie a sľubne vyzerajúce malé modulárne reaktory. Denník E analyzoval najčastejšie za a proti.

Slovensko reformuje národné parky, ale oslabuje pravidlá na pálenie biomasy. Na klimatickom samite COP26 podpísalo 141 krajín vrátane Slovenska dohodu o zastavení odlesňovania do roku 2030. Aj keď sa Slovensko k záväzku prihlásilo, jednotlivé rezorty podnikajú protichodné kroky. (euractiv)

Irán je v súčasnosti domovom posledných 12 gepardov ázijských, v roku 2010 ich bolo zhruba 100. Povedal to námestník tamojšieho ministra životného prostredia, ktorý situáciu označil za „mimoriadne kritickú“.

Útesy, ku ktorým som sa ako malá chodievala šnorchlovať a potápať, už neexistujú alebo stratili farbu, opisuje v rozhovore ministerka životného prostredia Maldív Aminath Shauna. Ostrovný štát je najnižšie položený na svete, v dôsledku zvýšenej hladiny morí môže zaniknúť a jeho obyvateľstvu hrozí nútené presídlenie.

Ministerka Aminath Shauna. Foto - Ministerstvo životného prostredia, klimatickej zmeny a technológií Maldív
Ministerka Aminath Shauna. Foto - Ministerstvo životného prostredia, klimatickej zmeny a technológií Maldív

V roku 2021 sa na Slovensku sformovalo hnutie odporcov ochrany prírody. Spojil ich boj proti reforme národných parkov. V blízkej budúcnosti ich môže vyprovokovať boj proti klimatickej kríze, skončenie výroby áut so spaľovacími motormi či zdražovanie pohonných hmôt, píše v bilancii roka Zelený newsfilter.

Od zajtra sa spúšťa na celom Slovensku zálohovanie PET fliaš a plechoviek. Na pultoch sa však ešte budú dopredávať aj nápoje v nezálohovaných obaloch. Rozdiel je v symbole Z pri čiarovom kóde. Za každý kus nápoja s touto značkou zaplatí zákazník 15-centovú zálohu.

Foto N - Tomáš Grečko
Foto N - Tomáš Grečko

Zelený newsfilter sumarizuje končiaci sa rok fotografiou, udalosťou, postavou, číslom a grafom.

 • Fotografia roka: Záplavy v Nemecku, ktoré sa môžu stať aj na Slovensku.
 • Udalosť roka: Na Slovensku sa sformovalo hnutie proti ochrane prírody.
 • Postava roka: Americký senátor a antihrdina v boji proti klimatickej zmene.

Merania SHMÚ potvrdzujú, že silvestrovské ohňostroje spôsobujú extrémny nárast škodlivín v ovzduší. Zo zdravotných dôvodov by ľudia mali ich vypúšťanie dobre zvážiť. Navyše ohňostroje zabijú stovky až tisíce vtákov a kúsky pochádzajúce z vybuchnutej pyrotechniky môžu otráviť psy.

Paríž chce do roku 2024 vyčistiť rieku Seina tak, aby sa v nej dalo kúpať. Buduje obrovskú nádrž na zachytávanie dažďovej vody, aby sa predišlo únikom odpadových vôd do rieky v čase, keď mestská kanalizácia pretečie počas silných búrok. Pokusy vyčistiť túto rieku zlyhávajú už od roku 1988. (bloomberg)

Greenpeace chce bojovať za zákaz reklamy pre uhoľné, ropné či plynárenské firmy. Riaditeľka slovenskej pobočky organizácie Katarína Juríková v rozhovore vraví, že k fosílnym spoločnostiam treba pristupovať rovnako ako k tabakovým.

Riaditeľka slovenského Greenpeacu Katarína Juríková. Foto N – Tomáš Grečko
Riaditeľka slovenského Greenpeacu Katarína Juríková. Foto N – Tomáš Grečko

Zničujúce zosuvy pôdy sa začínajú nevinne vyzerajúcimi trhlinami v lese, aké sú napríklad nad obcou Cigeľ. Skalné bloky sa však zosúvajú ďalej do obývaných oblastí a ohrozujú stavby, cesty aj vedenia. Štát má presné informácie, kde sú takéto rizikové oblasti, ale pred stavbou domu vám to nepovie.

Trhlina nad Cigľom. Foto – Soňa Mäkká
Trhlina nad Cigľom. Foto – Soňa Mäkká

Dávajte si pozor, kam stúpate, keď budete v lesoch nad obcou Cigeľ. V zemi sa robia trhliny, niektoré z nich sú úzke, ale hlboké, akoby boli pascou na turistov. Geológovia ich dobre poznajú a hovoria, že počet podobných porúch na Slovensku v posledných desaťročiach prudko stúpol.

Trhlina nad Cigľom. Foto – Soňa Mäkká
Trhlina nad Cigľom. Foto – Soňa Mäkká

Zelený newsfilter Tomáša Grečka:

 • Kaufland po kampani oznamuje – so živými kaprami končíme od budúceho roka.
 • Prvý slovenský vodíkový autobus môže byť na dlho posledným.
 • V Keni dva roky nepršalo a teraz všetko zomiera.

Kapra večeria na Štedrý večer asi polovica domácností, väčšinou si donesú domov už zabitú rybu, ukázal prieskum organizácie Humánny pokrok. Spustila petíciu za zákaz predaja živých kaprov, v kadiach a pri preprave totiž trpia, bolesť cítia rovnako ako človek.

Zvieracia ombudsmanka Zuzana Stanová víta návrh nového trestného činu porušovania ochrany zvierat. Zároveň však poukazuje na to, že máme málo kontrolórov a týrané zvieratá zhabané chovateľom sa nemajú kam umiestniť, a tak často ostávajú v zlých podmienkach.

Po reforme prejde pod Správu Pieninského národného parku 374 hektárov lesných pozemkov, celková výmera lesov je 1370 hektárov. „Vyhľadávame vlastníkov, ktorí budú ochotní odpredať pozemky v národnom parku, ale aj na ďalších maloplošne chránených územiach v našej územnej pôsobnosti,“ povedal riaditeľ parku Vladimír Kĺč.

Zelený newsfilter Tomáša Grečka:

 • Dráma okolo reformy národných parkov má šťastný koniec.
 • Tornáda v USA ukazujú, čo bude, keď sa počasie nedá predvídať.
 • Možno vás toxický odpad na vašom pozemku netrápi, no môžete preň skrachovať.

Horská chata v poľských Tatrách musí vysťahovať mačky, pretože do národného parku tieto zvieratá nepatria, tvrdia ochranári. Do národných parkov je v Poľsku zakázané vodiť zvieratá, ktoré nepatria do tamojšieho ekosystému okrem niektorých druhov psov. (wyborcza)

Neštátni vlastníci lesov sú nespokojní s novelou zákona o ochrane prírody, ktorá má previesť štátne pozemky v národných parkoch pod rezort životného prostredia. Novela podľa nich prinesie chaos, ktorý ohrozí fungovanie pozemkových spoločenstiev.

Ani jeden národný park sa podľa Jána Budaja nebude rušiť. Do novelizovaného zákona o ochrane prírody navyše pribudol ich presný zoznam, ktorý doteraz chýbal. „Budeme uvažovať nad rozsahom národných parkov a ich ochranného pásma tam, kde bola zničená príroda,“ povedal Budaj.

Ján Budaj predpokladá, že všetky národné parky budú autonómne do konca volebného obdobia. V novele, ktorú včera schválil parlament, totiž nie je stanovený žiadny termín, dokedy majú byť hotové zonácie národných parkov. Tie sú podmienkou prevodu štátnych pozemkov v národnom parku pod ochranu prírody.

Reforma národných parkov sa 1. apríla budúceho roka začne Pieninami a Slovenským rajom. Keďže už majú hotové zonácie, štátne pozemky prejdú pod správu parkov. Ďalšia zmena nastane v Tatrách, kde sa sa spoja Štátne lesy TANAP-u sčasti so Správou Tatranského národného parku a sčasti so Správou Pieninského národného parku.

Reforma národných parkov prešla po tom, ako k nej poslanci OĽaNO a SaS dodali pozmeňujúci návrh, ktorým vyhoveli viacerým požiadavkám Sme rodina. Územia v nižšom treťom stupni ochrany sa dostanú pod ochranárov až potom, ako v nich štát urobí zonáciu.

Parlament schválil reformu národných parkov, prejdú pod pod ministerstvo životného prostredia. Návrh prešiel napriek nesúhlasu Sme rodina a pokusu o obštrukciu. Podporilo ho 75 zo 76 prítomných poslancov.

Parlament opäť rokuje o reforme národných parkov. Do rozpravy sa prihlásili štyria poslanci, hlasovať sa má ešte dnes.

Malé obce, ktoré majú na svojom území envirozáťaž, by sa mohli dostať do platobnej neschopnosti, ak od nich štát bude pýtať náhrady za sanáciu. Prezidentka na to upozornila poslancov, keď vrátila novelu zákona o envirozáťažiach, no jej veto prelomili. Teraz majú pol roka na odstránenie chyby.

Bratislavský kraj ohrozujú problémy s vodou aj znečistené ovzdušie. Až štyri obce v chránenej oblasti na Žitnom ostrove, najväčšej zásobárni pitnej vody v strednej Európe, nemajú verejnú kanalizáciu, upozornil župan Juraj Droba.

Od roku 2025 sa má zálohovať najmenej 90 % plastových a kovových jednorazových obalov od nápojov. Stanovila to novela zákona o zálohovaní jednorazových obalov na nápoje, ktorú schválili poslanci.

Zelený newsfilter: Do spustenia zálohovania PET fliaš a plechoviek ostávajú dni

 • Citylighty od Greenpeace pripomínajú, že aj zemný plyn je len fosílne palivo
 • Shell vycúval z ostro sledovaného projektu v Severnom mori

Niektorí lesníci, súkromní majitelia a iní odporcovia reformy národných parkov tvrdia, že pri nej ide len o tunelovanie eurofondov neštátnymi ochranármi z mimovládok. Projekty, ktoré najviac kritizujú, však prešli medzinárodnou súťažou a nerozhoduje o nich rezort životného prostredia.

Nepál začal sčítavať ohrozené tigre bengálske žijúce na rozsiahlych zalesnených pláňach na juhu krajiny. Technici začali inštalovať v národnom parku Čitvan kamery. Pomocou nich určia odborníci jednotlivých jedincov na základe ich unikátnych pruhov na srsti. (afp, tasr)

O necelý mesiac štartuje zálohovanie nápojových PET fliaš a plechoviek, ku ktorým si zákazníci priplatia 15 centov. Kto ich bude chcieť naspäť, musí obaly vrátiť nepostláčané a nepoškodené. Obchodníci sa preto chystajú predávať alebo rozdávať tašky na ich prenášanie.

Foto N – Tomáš Grečko
Foto N – Tomáš Grečko

Automat na zálohované PET fľaše akceptoval aj takú, ktorú sme najskôr postláčali a potom vyrovnali, ukázal prvý test Denníka E. Správne sa majú vracať obaly čo najmenej poškodené, inak zákazník nedostane naspäť 15-centovú zálohu za PET fľašu či plechovku.

Každá domácnosť vo Walese dostane na budúci rok bezplatne jednu sadenicu stromu. Je to súčasť projektu zameraného na boj proti zmene klímy.

Poslanci prelomili veto prezidentky pri novele týkajúcej sa envirozáťaží. Mechanizmus na refundáciu nákladov sanácie envirozáťaže sa tak zavedie.

Dnes na Slovensku vznikla prírodná rezervácia Pralesy SR s najprísnejším stupňom ochrany. Ide o takmer 6500 hektárov lesa. „Tretina výmery sú územia výskytu hlucháňa, pre ktorého stratu čelíme infringmentu a súdu pred Európskym súdnym dvorom,“ uviedol minister životného prostredia Ján Budaj.

Oddnes oficiálne existuje prírodná rezervácia Pralesy Slovenska, ktorú nedávno schválila vláda. Chráni pralesy a staré lesy na takmer 6500 hektároch v 76 menších lokalitách na celom Slovensku. Tieto lesy doteraz ohrozovala ťažba. Aktuálne je tak chránená väčšina slovenských pralesov okrem niekoľkých menších území, ktoré vlastnia najmä súkromní majitelia.

Premiér Eduard Heger podporuje reformu národných parkov. Prevod pozemkov podľa neho musí stáť na férovom odškodnení súkromných vlastníkov pôdy v národných parkoch a nových pracovných príležitostiach. Verí, že reforma nakoniec v parlamente prejde.

Jeruzalem vybudoval park pre vymierajúce gazely, stádo sa z troch kusov rozrástlo na 80. Tieto zvieratá patria v regióne Blízkeho východu k ohrozeným, ich počty zdecimovali voľne žijúce psy, šakaly či stavba obchvatu, ktorý ich oddelil od pastvín. (afp)

Rysom a iným zvieratám na Kysuciach bude už onedlho pomáhať v presunoch nový ekodukt nad diaľnicou. Šelmy sú však ohrozované nielen autami, ale aj pytliakmi a podľa miestneho ochranára Petra Drengubiaka sa proti pytliakom bojuje ťažko.

Poslanci by mali rozhodnúť o posunutí reformy národných parkov do druhého čítania až v závere schôdze. Vyplýva to z programu rokovania zverejneného na webe parlamentu. (tasr)

Iniciatíva My sme les organizuje zajtra ďalší protest pred Národnou radou na podporu reformy národných parkov. Parlament má o návrhu hlasovať o 17. hodine. Protest ohlásila aj Slovenská lesnícka komora, ktorá novelu odmieta.

Najčítanejšie teraz

Nové na Dennikn.sk

AM:32Pôžitok z čítania a poznávania AM:28Euroligy: V Nemecku si pomenili trénerov, no zatiaľ sa len napĺňa Hamannova predpoveď AM:58Športový newsfilter: Zvláštna pozícia Štefana Tarkoviča AM:40Ekonomický newsfilter: Bitcoin za dva mesiace prišiel o polovicu hodnoty aj o povesť ochrancu pred infláciouVčera PM:03Týždňový newsfilter: Fico a Pellegrini by obetovali bezpečnosť krajiny za svoju sloboduVčera PM:15Už v pätnástich bola sólistkou Lúčnice, no tesne pred maturitou mala úraz: Mala som vtedy pocit, že sa mi zrútil svetVčera PM:56Za väčšinu nežiaducich účinkov očkovania nemôže vakcína proti covidu, ale noceboVčera PM:07Shooty: ŠikanaVčera PM:56Len jeden z kádra sa narodil v krajine, ktorú reprezentuje. Komory sú prekvapením Afrického pohára národovVčera AM:48Titul obhájil aj s roztrhnutým väzom. Ngannou však v UFC možno bojoval naposledy, chce boxovať s Furym02.00 PM:03Toto nemusí byť posledný nový album Davida Bowieho02.00 PM:22Spider-Man: Bez domova ako provaxerský pandemický trhák02.00 PM:22Americký politológ: Naša diplomacia by mohla byť niekedy realistickejšia. Biden nemôže spraviť oveľa viac02.00 PM:57Starý otec založil v Liptovskom Mikuláši rafinériu liehu, pred fašistami sa ukrývali v jaskyni, Peter Stark ušiel do USA02.00 PM:13Platiť vyššie odvody sa pracujúcim invalidom vyplatí, len ak sa dožijú penzie02.00 PM:18Poslednou šancou pre strážske Chemko má byť Rus, ktorý už bol pri jednej nevydarenej záchrane02.00 PM:13Košický newsfilter: Opitú gynekologičku súd nepotrestal, smie ďalej ordinovať02.00 PM:01Írsky reportér: Vražda Írov šokovala, ale neznenávideli preto Slovákov. Scéna pred súdom ma prekvapila02.00 PM:28Pubertu mala ešte chlapčenskú. Transrodová plavkyňa láme v USA rekordy aj definíciu férovosti02.00 AM:43Tma v okolí bola dva a pol dňa, svet pozoroval modrý mesiac. Výbuch Krakatoy bol „prvou globálnou katastrofou“02.00 AM:32Nedeľná nekázeň: Trpezlivo začínať odznova02.00 AM:45Štát vie o 9 000 ľuďoch, ktorí nepriznali daň z predaja bytu, pardon na pokutu platí do konca februára02.00 AM:02Povinná aplikácia pre športovcov na olympiáde v Číne je taká deravá, že Holanďania svoje mobily zničia02.00 AM:00Žiadny hráč Realu nemá viac trofejí, no jeho meno zrejme nepoznáte. A on pre kritiku nespával02.00 PM:52High 5ive: Veľa práce, málo slávy. Fascinujúci svet vedeckej ilustrácie02.00 PM:19Rozhovor Lavrova s Blinkenom sa skončil predčasne a Rusku priniesol to, čo chcelo: nič. O čo Kremľu naozaj ide02.00 PM:25Václav Mika: Kandidatúru na riaditeľa RTVS vylučujem02.00 PM:00Newsfilter: Ak je pravda, čo tvrdí nový šéf NAKA, malo by to stačiť na rozpustenie inšpekcie02.00 PM:48Čo už je akvapark, čo ešte kúpalisko a kto sa kam môže ísť kúpať? Hygienici vysvetľujú nové pravidlá02.00 PM:30Na Slovensku už omikron dominuje, na čo sa pripraviť na vrchole vlny