Ochrana prírody

Ochranári už nebudú mať prístup k agrodotáciám. Vláda schválila definíciu aktívneho poľnohospodára, ktorá určuje, kto bude mať nárok na peniaze. Nariadenie môže sťažiť starostlivosť o chránené územia. (euractiv)

Poslanci okolo Tomáša Tarabu chcú umožniť rúbať stromy, stavať cesty aj stavby alebo zasypávať mokrade aj v prísne chránených územiach. Tento rok ide už o tretí návrh tejto skupiny proti ochrane prírody. Podľa ministerstva životného prostredia je v rozpore s európskou legislatívou.

Europarlament sa snaží oslabiť ochranu vlka vzhľadom na škody na hospodárskych zvieratách. Europoslanec Michal Wiezik označil uznesenie za zbytočné. Komisia zmeny v ochrannom štatúte zatiaľ odmieta. (euractiv)

V Demänovej chystá investor výstavbu takmer 30 rodinných domov. Dotknutý svah za areálom Akadémie ozbrojených síl je však nestabilný a je nutné vybudovať rozsiahlu drenáž. Projekt odvodnenia viac ako štvorhektárového územia teraz budú skúmať úrady. (my)

Veľkej koralovej bariére naďalej hrozí zaradenie na zoznam lokalít svetového dedičstva v ohrození. Podľa novej správy je úsilie Austrálie bezprecedentné, ale musí sa aj tak zintenzívniť. (guardian) 

Svet sa dohodol na sprísnení ochrany vyše 500 ohrozených druhov, lepšie chránené budú aj žraloky a tropické dreviny. Na konferencii v Paname to schválili členské štáty dohovoru CITES. Okrem toho nepovolili opätovné rozbehnutie obchodu so slonovinou, čo žiadalo Zimbabwe.

V Nemecku sa rozrastá populácia vlkov, aktuálne evidujú 161 svoriek, tvrdia nemecké úrady. Tieto zvieratá považovali v Nemecku od polovice 19. storočia za prakticky vyhubené, od 90. rokov 20. storočia, keď bola ich ochrana zaručená zákonom, sa do krajiny začali postupne vracať. (čtk)

Separovať odpad vedia deti často lepšie než ich rodičia, hovorí ekologička Katka Vajliková, vedúca Strediska environmentálnej výchovy Dropie. „Aj napriek tomu, že nespoznajú vňať zo zemiaka. Triedenie odpadu má táto generácia vžité väčšmi než pestovanie rastlín,“ vysvetľuje v rozhovore.

Na premnožené diviaky z mestských lesov pri Frankfurte poľujeme aj v obývaných oblastiach, vysvetľuje riaditeľka lesnej správy Tina Baumannová. Odstrel má na starosti špeciálne vycvičený tím poľovníkov. Poľujú len v noci s okuliarmi s nočným videním a na puškách majú tlmiče, aby nezobudili obyvateľov.

Foto N - Tomáš Grečko

Namiesto zachraňovania vysychajúceho lesa ťažbou môže byť niekedy lepšie nechať ho zhorieť, ukazujú skúsenosti z národných parkov na Slovensku a v Česku. Týka sa to najmä monokultúrnych smrekových lesov v nízkych polohách, kde sú aj tak v čase klimatickej zmeny odsúdené na zánik.

Zelený newsfilter: Jeden dôvod navyše, prečo bojovať o šikovných lekárov.

 • Ďalšiu klimatickú konferenciu hostí krajina, ktorá chce klimatickú krízu odvrátiť aj s pomocou ropy a plynu.
 • Slovenskí klimatickí aktivisti sa zatiaľ o cesty lepiť neplánujú, v Česku je už zaregistrovaný spolok Posledná generácia.

Horská služba žiada turistov, aby rešpektovali zimnú uzáveru chodníkov v Tatrách. Uzatvorené chodníky môžu využívať len horolezci s platným preukazom pri nástupe na horolezeckú túru a pri návrate z nej.

Do fondu, cez ktorý majú bohaté krajiny preplácať chudobným následky klimatických škôd, by mohlo prispievať aj Slovensko, potvrdil štátny tajomník ministerstva životného prostredia Michal Kiča. Ubezpečuje, že nepôjde o reparácie, ktoré sa budú dať právne vymáhať. „Toto bola pre nás červená čiara, s niečím takým by sme nesúhlasili.“

Niektorí politici tvrdia, že schválená záverečná klimatická deklarácia v Egypte je nedostatočná či málo ambiciózna. Text vyhlásenia okrem iného v súvislosti s urýchleným znížením emisií skleníkových plynov a tlmenia spaľovania uhlia nepíše o konci ropy ani zemného plynu.

Krajiny na klimatickom samite COP27 schválili záverečnú deklaráciu. Dôležitým čiastočným výsledkom konferencie je dohoda na vzniku špeciálneho fondu pre kompenzácie škôd spôsobených zmenou klímy zraniteľným a chudobným krajinám.

Poľsko žiada EÚ, aby sa nové emisné pravidlá nevzťahovali na obytné domy. Poľské domácnosti často kúria uhlím, nedávno dokonca tamojšia vláda dočasne pozastavila kontroly kvality uhlia.

Huby boli zrejme prvými organizmami na suchej zemi, odtlačok huby sa našiel v skameneline starej miliardu rokov. Podľa mykológa Vladimíra Kuncu budú mať dôležité slovo aj v budúcnosti pri čistení životného prostredia od plastov, ropy, radiácie, ale aj pri výrobe prírodných materiálov.

Zelený newsfilter: Vaše posledné nové SUV so spaľovacím motorom môže narobiť ešte veľa zlého

 • Lobisti za spaľovne odpadu si pomáhajú bazénmi aj energetickou krízou
 • USA: Keď máme za škody spôsobené klimatickou krízou platiť my, tak aj Čína

Rezort životného prostredia chce zvýšiť odškodné za ujmu spôsobenú chráneným živočíchom. Jeho výška sa nemenila od roku 2014, poukázal rezort v súvislosti s minuloročným smrteľným útokom medveďa na človeka v Liptovskej Lúžnej.

Pozostalým po obeti vlaňajšieho útoku medveďa na Liptove priznal súd nemajetkovú ujmu 60-tisíc eur. Zodpovednosť podľa súdu nesie štát v zastúpení ministerstva životného prostredia.

Zelený newsfilter: IKEA školí Vlčanových úradníkov z európskej pomoci ekologickým farmárom.

 • Z francúzskeho reaktora unikla radiácia, no tá je ten najmenší problém.
 • Viac obnoviteľných zdrojov môže spomaliť rast cien, ale neznamená automaticky menej fosílnych palív.
 • Vytlačené koralové útesy môžu zachrániť morský život.

Novelu, ktorá mala podľa vládnych poslancov zabrániť šikanóznym podaniam proti investíciám, odsunul parlament na ďalšiu schôdzu. Navrhovatelia sa netajili tým, že sa snažia zabrániť aktivitám občianskeho združenia Marcela Slávika.

Fond amerického miliardára Jeffa Bezosa do roku 2030 venuje miliardu dolárov na ochranu prírody a biodiverzity. V prvý deň klimatického samitu COP27 v Egypte o tom informoval francúzsky prezident Macron.

Treba čakať skôr terapiu než pokus o záchranu sveta, hodnotí klimatickú konferenciu OSN Johannes Pennekamp z Frankfurter Allgemeine Zeitung. Je podľa neho otázne, či sa na konci dočkáme spoločnej deklarácie alebo Rusko využije aj túto svetovú scénu na to, aby bolo deštruktívne.

Na ministerstvo pôdohospodárstva sa spustila vlna kritiky za to, že sa snaží odstaviť od dotácii ekologických farmárov či neziskové organizácie. Proti ministerskému návrhu na definíciu toho, kto je vlastne aktívny poľnohospodár, vystúpil aj protimonopolný úrad, firma Ikea zase vysvetľuje ministerstvu európske predpisy.

Zelený newsfilter: Doterajšie migračné vlny sú malina oproti tomu, čo môže spôsobiť ďalšie ohrievanie planéty

 • Štartuje klimatická konferencia COP27: Čo potrebujete vedieť a kde sledovať novinky
 • Víťazstvo Lulu v Brazílii: Nádej pre pľúca Zeme
 • Prieskum EIB: Slováci chcú rýchlejšiu zelenú transformáciu

Okresný úrad v Leviciach už päť rokov nerozhodol o malej vodnej elektrárni Želiezovce. Podnet prišiel v reakcii na hromadný úhyn rýb, ale aj na vysychanie brehových porastov a pokles podzemnej vody. Združenie Slatinka a WWF Slovensko sa preto spolu s Via Iuris obrátili na prokuratúru.

O osem miliónov eur z plánu obnovy sa v Poloninách uchádza 35 projektov. Sú zamerané na prírodný turizmus, ako napríklad pozorovanie divých zvierat, a na stavbu turistickej infraštruktúry. „Riešia veci ako záchytné parkoviská, kde by boli aj sociálne a informačné zariadenia, a následne návštevník príde do parku, kde už robíme službu my,“ hovorí riaditeľ parku Miroslav Buraľ.

V Tichej doline rastie na miestach bývalej kalamity pestrý les z jarabiny, jedle, smreka a javora. Ak doň nikto nebude zasahovať, o približne 250 rokov bude zo smrekovej monokultúry regulárny prales.

Limbový prales v Tichej doline. Foto – Soňa Mäkká

V Poloninách zastavili ťažbu v populárnej doline Zbojského potoka. „Keď už bolo známe, že pozemky prejdú pod nás, štátne lesy sa snažili, i keď zákonným spôsobom, vyťažiť, čo sa dalo. My tam hospodáriť nemienime,“ hovorí nový riaditeľ Miroslav Buraľ. Ťažiskom cestovného ruchu má byť podľa neho cykloturistika, stavia sa stokilometrový okruh Poloniny trail.

V Tichej doline už rastie prales. Je to tak vďaka kalamite, občanom a jednej odvážnej úradníčke. Keď tam víchrica vyvrátila celé stráne smrekových lesov, ochranári vedeli, že je to najlepšie riešenie, aby sa monokultúry premenili na pestrý a odolnejší les. Odvozu dreva bránili vlastným telom. Ťažbu napokon zastavila úradníčka, ktorú to stálo miesto.

V Tichej doline už rastie prales. Je to tak vďaka kalamite, vďaka občanom a jednej odvážnej úradníčke, píše v reportáži Soňa Mäkká. Keď tam víchrica vyvrátila celé stráne smrekových lesov, ochranári vedeli, že je to najlepšie riešenie, aby sa monokultúry premenili na pestrý a odolnejší les. Odvozu dreva bránili vlastným telom. Ťažbu napokon zastavila úradníčka, ktorú to stálo miesto.

Tichá dolina. Foto – Soňa Mäkká

Polícia v Bratislave odhalila prípad neoprávneného nakladania s odpadmi, vzniesla obvinenie voči jednej osobe, ktorá ako konateľ firmy údajne od apríla 2016 do júna 2019 v Bratislave bez oprávnenia prevzala od pôvodcu odpadu popol a škvaru v celkovom množstve vyše 101-tisíc ton.

Zelený newsfilter: Na „renesanciu” jadrovej energie v Európe to ešte nadlho nevyzerá.

 • Koniec jadra v Nemecku je prakticky istý.
 • Slovensko má vytypovaných päť lokalít na uskladnenie vysokorádioaktívneho odpadu.
 • Útok atómovou zbraňou na Ukrajine môže otriasť aj pronukleárnym Francúzskom.

Ústavný súd sa bude zaoberať námietkami prezidentky k zákonu o envirozáťažiach. Zuzana Čaputová sa na súd obrátila v auguste a upozornila na to, že zákon môže mať likvidačné následky na samosprávy.

Keď pred 30 rokmi spustili Vodné dielo Gabčíkovo, bola to ekologická katastrofa. Zo suchozemskej delty Dunaja nezostalo takmer nič, zachrániť sa podarilo aspoň malé územie, izolované od suchej zeme, kde dnes platí zákaz vstupu a návštevy sú len na povolenky. Tzv. Vtáčí ostrov je teraz poslednou oázou pre desiatky druhov vtákov.

Celosvetové emisie skleníkových plynov narastú do roku 2030 o 10,6 % v porovnaní s rokom 2010, tvrdí OSN. Organizácia zároveň varovala, že pre naplnenie cieľa udržať otepľovanie planéty max. na 1,5 stupňa je nutné do roku 2030 znížiť emisie o 43 %. (reuters)

Postrelenú medvedicu pod Poľanou sa stále nepodarilo nájsť. Na lokalitu sa zviera nevracia a jej pohyb nebol pozorovaný ani na fotopasciach v okolí, oznámila hovorkyňa Štátnej ochrany prírody Kristína Bocková. Konanie zásahového tímu kritizujú poľovníci.

Pytliaci zabíjajú medvede, vlky aj rysy, štátni ochranári vyzývajú na efektívnejšie stíhanie pytliactva. Hoci je to trestný čin, páchateľ často dostane len podmienku a nemusí platiť ani škodu v tisícoch eur, hovorí v rozhovore vedúci zásahového tímu pre medveďa hnedého Jaroslav Slašťan.

Enviropolícia našla pri razii štyri exempláre medveďa hnedého, štyri jedince hlucháňa hôrneho, dve kože zo zubra hôrneho a ďalšie chránené druhy v rôznom štádiu spracovania na preparáciu. Prehliadky vykonali v Brezovej pod Bradlom a v Jablonici.

Ján Budaj chce vymenovať riaditeľa TANAP-u Pavla Majka až po prešetrení viacerých medializovaných obvinení. Prichádzajú najmä od prednostu Okresného úradu v Poprade Jozefa Bednára (OĽaNO), ktorý je však v konflikte záujmov v súvislosti s neziskovou organizáciou Machaon International.

Od spustenia Vodného diela Gabčíkovo uplynie 30 rokov. Monumentálny objekt výrazne zmenil životné prostredie celého regiónu. Na Vtáčom ostrove pri Šamoríne sa podarilo zachovať malý kúsok niekdajšej pestrej fauny Podunajska vďaka ochranárom a dobrovoľníkom, ktorí sa starajú o vtáky a vykonávajú pravidelné terénne úpravy už vyše 20 rokov. (napunk)

Od roku 1970 sa skúmané populácie rýb, vtákov, obojživelníkov, plazov a cicavcov znížili celosvetovo v priemere o 69 %. Vyplýva to zo Správy o stave planéty Svetového fondu na ochranu prírody. „Ľudia využívajú toľko ekologických zdrojov, ako keby sme žili na takmer dvoch Zemiach,“ uvádza správa. Podľa nej „máme poslednú príležitosť konať“.

V našich riekach je odhadom o 70 % menej rýb ako pred 50 rokmi a viac ako polovica povrchových vôd je v zlom stave. Neživá rieka neplní svoje ekosystémové funkcie. Ak sa z nej spraví kanál a brehy sa vybetónujú, voda z krajiny rýchlo odtečie. „Ľudia to videli toto leto, že aj keď zapršalo, čoskoro bolo veľké sucho,“ vraví environmentalistka Martina Paulíková.

Ministerstvo životného prostredia chce opäť zaviesť špecializovanú štátnu správu na úseku životného prostredia. Vykonávali by ju krajské a obvodné úrady životného prostredia pod gesciou envirorezortu, ako pred rokom 2013. Reforma Smeru sa v tomto prípade podľa ministra Jána Budaja neosvedčila.

Na zemi zmizli za 50 rokov dve tretiny voľne žijúcich zvierat, píše v správe Svetový fond na ochranu prírody. Obrovský úbytok bude pokračovať následkom znečistenia aj globálnych zmien klímy. Najvýraznejšie sa počty živočíchov znižujú v Južnej Amerike a Karibiku. (wwf)

Šéfom TANAP-u zrejme zostane Pavol Majko. Uspel vo výberovom konaní, no minister Ján Budaj od neho ešte chce počuť vysvetlenia niektorých podozrení. Zvyšných osem národných parkov má svojich nových riaditeľov.

Popri hľadaní postrelenej medvedice na Podpoľaní našli členovia zásahového tímu medveďa, ktorého zabili pytliaci. Ďalšie dva prípady pytliactva boli nahlásené na území Národného parku Nízke Tatry.

Inštitút environmentálnej politiky navrhol spoplatniť vybrané turistické trasy vrátane Rysov či Hrebienka alebo vstupy do národných parkov. Tvrdí, že niektoré trasy sú už teraz preplnené, takto chce regulovať návštevnosť. Vstupné tri až päť eur by parkom zároveň prinieslo dodatočný príjem okolo 11 miliónov eur, tvrdí IEP.

Päť kmeňov pôvodných obyvateľov Kalifornie získa právo spravovať pôdu na pobreží. Umožní to štátny program pre „prvé národy“ s dotáciou 3,6 milióna dolárov. Kmene sa pokúsia ochrániť 200 km pobrežia, ktoré ohrozujú ľudská aktivita a zmena klímy. (ap)

Nové na Dennikn.sk

13:32Vývoj bojov (279. deň): Vojna ako sci-fi – kým vojaci trpia v zákopoch, nepriateľ si ich pozerá na veľkých monitoroch 13:00Mnohí o sexe nevedia hovoriť ani s lekárom a dokonca ani so svojím partnerom, vraví autorka knihy Rozdáme si to? 12:44Najpredávanejší album všetkých čias má 40 rokov. Ako Michael Jackson zmenil hudobný svet 12:29Lyžiarske strediská pre covid a energie už dlhšie trpia, no taliansky výrobca lanoviek a ratrakov v Ľubovni podrastie 11:39Rané roky agenta KGB Putina: Autorov protestných graffiti pomohol dostať za mreže 11:00Premiér Heger: Pacient už vie, že nebude musieť dávať lekárovi všimné (+video) 10:58Majiteľ RegioJetu Jančura: Slovensko bolo ako malé Rusko, za politikov rozhodovala oligarchia 10:51Ako to číta Ivan Mikloš: Ako sa Británia po brexite nevzdialila, ale priblížila k Európe 10:23AeroMobil dlhuje vo veľkom na daniach a odvodoch a mešká s rozbehom predaja. Zachrániť ho majú noví investori 10:10Vyslať na Ukrajinu energetikov? Chcel by som vidieť toho idealistu, čo tam pôjde, hovorí slovenský konzultant 08:44Danglár: 363 na večné časy 08:28Rusi liečia štýlom odrezať a vyhodiť. My sa snažíme amputácie nerobiť, hovorí lekár z Dnipra 08:28Vajcia na Kube stoja viac ako polovicu výplaty, vláda zháňa peniaze aj u Putina 08:25Bývalá šéfka BBC Hongkong: Ľudia v Číne chcú len vyjsť von bez lockdownu, neveria, že režim sa dá zvrhnúť 08:06Desiatka poslancov OĽaNO testuje svoju silu: kritizujú Matovičov rozpočet, interne debatovali o výmene predsedu 07:27Iránski novinári sa pýtali Američanov na diskrimináciu a usporiadateľov zaujímala podprsenka. Duel USA a Iránu bol aj politický 06:32Ekonomický newsfilter: Daň z mimoriadnych ziskov môže byť porušením memoranda o lacnej elektrine so Slovenskými elektrárňami 06:00300 slov z MS: Skeptici sa mýlili. Hráči Iránu napriek skóre 4:7 odchádzajú z MS ako víťaziVčera 20:30Graf dňa: Slovensko sa zviezlo na poklese úrokov v celej eurozóne, stále však platí najviac po Grécku a TalianskuVčera 20:14Nová daň môže zasiahnuť aj elektrárne, ktoré nadmerné zisky nemajúVčera 19:41Newsfilter: U Žilinku odvádzajú kus dobrej robotyVčera 18:32Lekársky odborár Visolajský: Spoločnosti by prospelo, ak by sme nečítali Matovičove statusyVčera 18:31Čína protesty potláča aj nahými ženami na Twitteri, Západ je s kritikou opatrnýVčera 18:04Psychologička Budinská: Môžeme byť vďační, ak môžeme pomáhať. Aj to je šťastieVčera 18:03Kiska: Trvám na tom, že sme boli mafiánsky štát, dnes to už vidí každýVčera 17:53Koniec transparentnosti v Európskej úniiVčera 17:48Dopyt po uhlí stúpa, ale ťažbu už nevieme zvýšiť, hovorí manažér hornonitrianskych baníVčera 17:15Domáci hráč svetovej ťažby zeolitu sa 80-miliónovou investíciou vracia k cementu. Vďaka rastu stavebníctvaVčera 17:03Shooty: Správa o stave republikyVčera 16:28Prieskum Ipsosu: Väčšina Slovenska súhlasí s vyššími platmi pre lekárov, ešte viac sympatií majú sestry