Radíme športovcom

Pri vysokej vlhkosti je športovanie kritické už pri 27 stupňoch Celzia, upozorňujú odborníci a radia, ako behať v teple a vlhku. V sobotu v Brooklyne po polmaratóne zomrel bežec, pričom smrť mohlo zapríčiniť aj počasie. „Srdcová frekvencia môže narásť o 10 až 20 úderov za minútu,” varuje vedec.

Kenskí bežci prakticky nestrečingujú a na zlepšenie výkonu to ani nepotrebujú, hovorí americký expert a spisovateľ Jason Karp. „Výskumy dokázali, že pravidelný strečing znamená lepšiu flexibilitu, čo je nepochybne pozitívna vec, napríklad smerom k starnutiu a k lepšej mobilite vo vyššom veku. Strečing ako prostriedok na rýchlejšiu regeneráciu či rýchlejší beh nie je potvrdený.“

Tréning Keňanov nemá vedecký základ, hovorí Jason Karp, americký expert a spisovateľ, ktorý sa presťahoval do Itenu, kde má vlastnú tréningovú skupinu. „Ich potenciál je ešte väčší,“ hovorí v rozhovore s Petrom Kováčom v šiestej časti seriálu Behanie v Keni.

Keď sa odborník pozerá na postavu reportéra Petra Kováča, hovorí mu, že má žalostnú šancu na výnimočné vytrvalostné výkony. „Keňania majú úzke tenké nohy s minimálnym svalstvom, čo napomáha bežeckej ekonomike,“ hovorí Jason Karp v piatej časti seriálu Behanie v Keni.

Jedným z výrazných rozdielov medzi mojimi a kenskými nohami bol objem svalov na lýtkach. Menší objem je pri vytrvalostnom behu výhodou. Fotografia je z pretekov v Žiari nad Hronom v roku 2018. Foto – Mirka Kováčová
Jedným z výrazných rozdielov medzi mojimi a kenskými nohami bol objem svalov na lýtkach. Menší objem je pri vytrvalostnom behu výhodou. Fotografia je z pretekov v Žiari nad Hronom v roku 2018. Foto – Mirka Kováčová

Behanie v takej nadmorskej výške? To je bolesť hlavy a zlý spánok, opisuje Peter Kováč, ktorý strávil mesiac v kenskom Itene. Vo štvrtej časti seriálu Behanie v Keni opisuje, ako nespravil chybu ako jeden švajčiarsky bežec, ktorý musel domov odísť skôr.

Na bežca bielej pleti kričia domáce deti mzungu, čo znamená beloch. V kenskom Itene sa belochov ešte pred pár rokmi báli, dnes sa im už prihovárajú. Môže za to bežecký boom, bežci z celého sveta sem chodia trénovať. Reportér Peter Kováč tam strávil mesiac, prečítajte si prvú zo série jeho reportáží.

„Na tomto behajú?“ kladie si otázku bežecký majster Slovenska Peter Kováč, keď prvýkrát behá v kenskom Itene, domove svetovej bežeckej elity. Presťahoval sa tam na mesiac, aby zistil, ako vznikajú bežeckí šampióni. Prečítajte si prvú zo série jeho desiatich reportáží.

Foto N – Peter Kováč
Foto N – Peter Kováč

Nemusíte cvičiť hneď ráno, noste so sebou lyžičku. Odborníčka na výživu Nikoleta Šimonová v novej epizóde Športovej vedy vysvetľuje, ako si udržať dobré návyky, keď máme málo času: „Snažím sa klientov presvedčiť, aby si začali plánovať aspoň základné veci. Čaká vás dlhý deň v práci? Nakúpte si potraviny o deň skôr.”

Štíhle modelky majú oveľa viac vnútrobrušného tuku ako športovkyne, upozorňujú odborníci Barbara Ukropcová a Jozef Ukropec. Ďalšia časť seriálu Chudnutie je aj o tom, ako efektívne skladovať a využiť tuk.

Pizza môže byť pred pretekmi vhodným jedlom, avšak najneskôr 48 hodín pred štartom. Pozor aj na tekutiny, časovanie jedla či veľkosť porcií. Keďže sa v apríli rozbieha viacero bežeckých podujatí, pripravili sme stručný návod, čo robiť v týždni pred pretekmi.

Elitní bežci si merajú laktát – využívajú metódu dostupnú pre všetkých, vďaka ktorej zistia, kedy je tréning najefektívnejší a bez prekyslenia. „Laktát má však v našom tele nevďačnú pozíciu,“ píše Peter Kováč.

Troch odborníkov sme sa v ankete pýtali na tri populárne diéty: keto, detox a prerušované hladovanie. „Redukcia hmotnosti nastať môže, ale je tu množstvo rizík,“ varujú odborníci v ôsmej časti seriálu Chudnutie. Diéty môžu podľa nich viesť k narušeniu vzťahu s jedlom a dostať nás do začarovaného kruhu.

Čo robiť, aby ste sa po obede nedostali do útlmu? „Keď pacientom nastavíme pestrý jedálniček, kde nebude len mäso, ale aj príloha, neprichádza žiadny výraznejší útlm,“ hovorí Adela Penesová z Biomedicínskeho centra SAV v ďalšej časti seriálu o chudnutí.

Odborník vysvetľuje, prečo diéty nefungujú, hoci s nimi tak rýchlo schudneme. „Pri extrémnej diéte začíname strácať viac svalov a to je veľký problém, lebo sú pre naše zdravie a rovnováhu v tele veľmi dôležité,“ hovorí Michal Páleník v tretej časti seriálu o chudnutí.

Druhá časť seriálu o chudnutí je o tom, že ak sa doň pustíte, nemali by ste to brať smrteľne vážne. Jeden deň s pizzou a pivom do týždňa vám môže pomôcť. A hlavne zabudnite, že tuk sa mení na svaly, nie je to tak, chce to svoj čas.

Podvádzanie pri cvičení bicepsu a tricepsu nemusí byť nutne zlé, hovorí kondičný tréner Roman Švantner. „Pokojne si pomôžte pri posledných troch opakovaniach, ale najprv urobte desať poriadnych,“ radí.

Osobitné cvičenia na biceps a tricept nepotrebujú všetci, vraví kondičný tréner Roman Švantner. Využíva ich len pri zopár športovcoch a pri tých, čo chcú telo na pláž.

Výkonnostní a talentovaní športovci musia na Slovensku raz ročne absolvovať záťažový test srdca, prešli sme si ním aj my. „Ak sa robí raz za rok, dajú sa vylúčiť určité ochorenia, ktoré zvyšujú riziko náhlej smrti,“ hovorí športová lekárka Lucia Knappková.

Ak sa seniori začnú hýbať, už po troch mesiacoch sa ich stav výrazne zlepší, potvrdzujú výskumy FTVŠ UK v Bratislave. „Klienti po porážke mali výrazné pohybové obmedzenia, niektorí boli doslova paralyzovaní na lôžku. A hoci by sa mohlo zdať, že pohyb je pre nich skôr kontraproduktívny, opak je pravdou,“ hovorí Ján Cvečka, ktorý vedie Centrum aktívneho starnutia.

Hoci sa Wim Hof preslávil vďaka extrémnemu chladu a dostal prezývku ľadový muž, jeho metóda vychádza najmä z vedomého a kontrolovaného dýchania. Chlad a otužovanie sa potom dajú považovať „len“ za prostriedok na demonštráciu toho, že správne dýchanie skutočne funguje.

Wim Hof v nádobe naplnenej ľadom. Foto – TASR/AP
Wim Hof v nádobe naplnenej ľadom. Foto – TASR/AP

Aby vedci zistili, či Wim Hof skutočne dokáže dýchaním a meditáciou ovplyvniť nervový systém, do tela mu pichli endotoxín. Ten sa bežne prejaví chorobnými príznakmi ako horúčka, bolesť hlavy, nevoľnosť či triaška. U Holanďana sa však príznaky neprejavili. Za 10 dní svoju metódu naučil aj iných.

Je mýtus, že seniori by sa mali šetriť, potom sú odkázaní na druhých, hovorí Ján Cvečka, ktorý vedie Centrum aktívneho starnutia. V rozhovore vysvetľuje, ako so seniormi cvičia a že sa nemusia obávať ani tí, ktorí majú problémy so základnými pohybmi.

Ján Cvečka. Foto N – Pavel Bielik
Ján Cvečka. Foto N – Pavel Bielik

Vedci potvrdili, že Holanďan Wim Hof, ktorý sa preslávil ako Ľadový muž, skutočne dokáže mysľou a dýchaním ovplyvniť imunitnú reakciu organizmu. Vďaka tomu vydrží v extrémnom chlade a dokázal aj potlačiť chorobu. Metódu, ktorú vymyslel, však niekedy preceňuje.

Deti môžu so silovým tréningom začať už v šiestich rokoch, hovorí tréner Tomáš Mihalík. V desiatich rokoch sa začína „regulárny“ tréning a v pätnástich sa môže „šliapnuť na plyn“. Deti, ktoré začnú cvičiť neskoro, už nikdy nedobehnú tie, ktoré začali v skorom veku.

Silový tréning škodí detským kostiam? Mýtus, hovorí silový špecialista Tomáš Mihalík. Deti, ktoré cvičia, majú „oveľa lepšiu hustotu kostí než deti, ktoré sa silovému tréningu nevenujú.“ Zároveň sa výrazne znižuje riziko ich zranenia.

Ak beháte s hudbou, pohyb je efektívnejší a zrejme ste aj rýchlejší, naznačuje nová štúdia. Výsledky výskumu, ktorý absolvovala skupina bežkýň, podporujú hypotézu o tom, že ak naše telo vykonáva naučený pohyb podvedome, urobí ho efektívnejšie, ako keď telo vedome kontrolujeme.

Ak si chcete kúpiť jeden stroj na cvičenie, nekúpte si žiadny alebo si kúpte skôr stroj na kardio, nie na silu, tvrdia odborníci. Tréneri Petry Vlhovej či Martina Škrtela hovoria aj tom, aké pomôcky odporúčajú na domáce cvičenie.

Zľava: Viktor Oliva, Šimon Klimčík a Roman Švantner. Foto - N/Tomáš Benedikovič,  Samuel Antoška, archív R. Š.
Zľava: Viktor Oliva, Šimon Klimčík a Roman Švantner. Foto - N/Tomáš Benedikovič, Samuel Antoška, archív R. Š.

Špičkoví tréneri nevedia odporučiť žiadny kanál na YouTube, ktorým by sa dalo riadiť. „Ak niekto nemá peniaze a čas, aby pravidelne cvičil s trénerom, nech ide možno len na jeden vedený tréning a ďalej nech mesiac cvičí sám. Potom nech znovu vyhľadá trénera, aby tréning upravil,“ odporúča Roman Švantner.

Alkohol predlžuje účinnosť kofeínu o 70 %, cigareta ho skracuje. Odborníci Milan Sedliak a Martin Čupka hovoria aj o tom, koľko šálok je ešte v poriadku či ako zefektívniť jeho konzumáciu pre športovcov a bežných ľudí.

Milan Sedliak a Martin Čupka. Foto N – Pavel Bielik
Milan Sedliak a Martin Čupka. Foto N – Pavel Bielik

Presvedčenie, že vitamín C chráni proti prechladnutiu, je z veľkej časti nepravdivé. Ide o mýtus, ktorý vytvoril Linus Pauling, uznávaný vedec, z ktorého sa stal šarlatán. Otázne je aj užívanie vysokých dávok pri príznakoch nachladnutia. Podľa štúdií sú výnimkou len vysoko aktívni ľudia, napríklad vojaci, lyžiari či maratónci.

Kofeín pomáha aj pri športovom výkone, zhodujú sa Martin Čupka a Milan Sedliak. Odporúčajú ho však v tabletách či žuvačkách pred cvičením, v prípade dlhšieho cyklistického výjazdu aj počas výkonu.

Celkovo dvanásty z košického maratónu Matúš Hujsa vysvetľuje, prečo je potrebné trénovať aj rýchle tempové behy: „Musíte zažiť pocit tej rýchlosti. Aj ja som behal buď pomalšie, alebo rýchlejšie, čo však nebolo správne.“

Matúš Hujsa. Foto N – Pavel Bielik
Matúš Hujsa. Foto N – Pavel Bielik

Rekreačný bežec opisuje, ako dosiahol 12. miesto na košickom maratóne: ráno beh nalačno, počas tréningov bez nápoja a pred pretekmi biele pečivo. „Dávam si aj čierne uhlie, uznávam, že môže ísť o placebo,“ rozpráva Matúš Hujsa v ďalšej epizóde Športovej vedy.

Vedci zisťovali, či má pre naše zdravie význam behať v znečistenom ovzduší, v akej vzdialenosti od diaľnice je tréning bezpečný a aké počasie je z pohľadu ovzdušia optimálne. Newsletter Výklus píše aj o tom, ktorým miestam v Bratislave by sa mali bežci radšej vyhnúť.

Víťazka košického maratónu Petra Pastorová začala behať ako 32-ročná, keď videla vyhrávať svoje tri deti. Už po pár mesiacoch atakovala olympijský limit, päťkrát vyhrala český maratónsky titul. V rozhovore hovorí aj o tom, či je náročnejšie materstvo alebo vrcholový šport.

Petra Pastorová. Foto – TASR
Petra Pastorová. Foto – TASR

Beh v horách je stále populárnejší a Peter Fraňo z Brezna sa v ňom doťahuje na svetovú špičku. Na nedávnych prestížnych pretekoch UTMB skončil siedmy. V rozhovore hovorí, vďaka čomu uspel, v čom sú slovenské kopce špeciálne či aké chyby v teréne robia rekreační bežci.

Peter Fraňo. Foto – Adrián Kašniar
Peter Fraňo. Foto – Adrián Kašniar

Amatérsky cyklista Ronald Kuba vysvetľuje, ako sa stal majstrom Slovenska v časovke. „Veľa sa dá získať vďaka technickej stránke, napríklad opierky lakťov mám vyrobené na mieru,“ hovorí v rozhovore. Kubove cyklistické tipy na YouTube odoberá vyše 22-tisíc ľudí, s nastavením bicykla pomáhal aj majstrovi Maďarska.

Amatérsky cyklista Ronald Kuba je majstrom Slovenska v časovke a zdoláva aj slovenských profesionálov. Na časovku nemá ideálnu postavu, no kompenzuje to znalosťami techniky a aerodynamiky. Cyklistický nadšenec sa predstaví aj na majstrovstvách sveta, na ktoré trénuje popri práci. Prvý cestný bicykel si pritom kúpil len pred piatimi rokmi.

Ronald Kuba počas tréningu časovky. Foto - archív R. K.
Ronald Kuba počas tréningu časovky. Foto - archív R. K.

Veda priame účinky masáže skôr vyvracia a niektorí športovci sa jej vyhýbajú. „Ochabnuté svaly prebudíme len aktívnym telesným cvičením,“ hovorí Viktor Bielik, športový vedec z FTVŠ UK.

Odborníci radia, ako v lete bezpečne športovať. Ak v horúčave vypijeme studený nápoj, môžeme sa viac potiť, varuje Jakub Chudý. Boris Bajer upozorňuje na klimatizáciu – ak si ju nastavíte na príliš nízku teplotu, môže oslabiť vašu imunitu.

Slovinský cyklista Tadej Pogačar dominuje v kopci vďaka mitochondriám. Navýšite ich tréningom 80/20, radia odborníci rekreačným športovcom. Viac funkčných mitochondrií znamená vyššiu aeróbnu kapacitu, vďaka čomu sa športovec neunaví tak rýchlo a zároveň lepšie regeneruje.

Foto – koláž/TASR
Foto – koláž/TASR

Podcast Športová veda – Silový tréning mladých vnímame nešťastne, ale dieťaťu skákať nezakáže nikto, hovorí silový tréner Michal Králik. „Mladí vzpierači začínajú s pohybom v šiestich rokoch,“ hovorí.

Ak sa budete počas tréningu naťahovať, váš mozog nebude vedieť, kde sa sval nachádza, varuje silový tréner Michal Králik. Hovorí, že už viac trénuje bežnú populáciu, pretože pri profesionáloch zdravie nehrá až takú rolu.

Michal Králik. Foto N – Pavel Bielik
Michal Králik. Foto N – Pavel Bielik

Som profesionálny cyklista, prakticky som si vymočil tri kilogramy svalov a môže sa to stať aj vám, píše Tomáš Višňovský. Keď sa vo februári vrátil zo sústredenia na Kanárskych ostrovoch, začali ho trápiť silné kŕče. Išlo o rhabdomyolýzu, ktorá postihuje skôr amatérskych športovcov.

Aj od športu si treba oddýchnuť, dovolenku bez pohybu však odborníci neodporúčajú, píše newsletter Výklus. Pri vrcholových športovcoch neprekáža ani ničnerobenie, aj za cenu pribrania. Optimálnym kompromisom je aktívny oddych.

Deti, ktoré sa hýbu, sú kreatívnejšie a bystrejšie, napriek tomu je u nás telesná výchova len dvakrát do týždňa, hovorí športová psychologička Petra Pačesová. „Už polhodina chôdze má vplyv na lepšie kognitívne schopnosti,“ hovorí.

Petra Pačesová. Foto N – Pavel Bielik
Petra Pačesová. Foto N – Pavel Bielik

Džúsy sú kalorická bomba a aj kola bez kalórií obsahuje kyselinu, vraví Michal Páleník. Výživový poradca vyzdvihol gesto Cristiana Ronalda, ktorý na tlačovke odsunul fľašu s kolou a dal si pred seba fľašu vody. „Neberiem argument, že si športovci kolou dodávajú energiu,“ hovorí Páleník.

To, čo Eriksenovi, sa môže stať aj rekreačnému športovcovi, pozor aj na zdanlivo bezpečné látky, varuje športová lekárka Lucia Knappková. So súdnym lekárom sa zhodujú, že najlepšou prevenciou je pravidelná a kvalitná lekárska prehliadka. Pozor by si mali dať hlavne tí, ktorí začnú športovať po 40-ke.

Mali sme ponuky z iných miest, no zostali sme v Martine, aby sme tu zanechali niečo veľké, hovorí Pavel Slouka, tréner Lucie Hrivnák Klocovej. V rozhovore hovorí o 50-ročnej kariére, o výhodách detí z horších podmienok, o talente, regenerácii aj o rekreačných bežcoch.

Pavel Slouka, Foto N – Peter Kováč
Pavel Slouka, Foto N – Peter Kováč

Tréner Tomáš Mihalík bude v piatok o 20.00 h prednášať, ako vychovávať mladých hokejistov a nemyslieť len na nasledujúcu sezónu. Mihalík trénuje hráčov ako Tomáš Tatar, Róbert Lantoši, Tomáš Marcinko či Martin Fehérváry. Prednáška prebehne na Facebooku Denníka N.

Najčítanejšie teraz

Manuál proti trollom: Bývalý diplomat ukazuje, ako by reagoval na fámy typu „Putina provokovalo NATO“Priaznivci Putina a odporcovia USA na proteste Smeru z januára tohto roka. Foto N – Tomáš BenedikovičŠimečka, Kostolný: Matovič je hrozbou pre demokraciu (+ video)Foto N - Tomáš BenedikovičDve mladé sestry klamstvom nalákali zo Španielska do Pakistanu a tam ich zavraždili zo cti. Obetí môže byť ročne tisícSestry Abbasové boli rezidentky Španielska pôvodom z Pakistanu, ktoré šesť mužských príbuzných zavraždilo zo cti. Foto: TwitterDvanásť tipov, čo pozerať na Netflixe, HBO Max, DAFilms a ďalších streamingových službáchNavaľnyj - príbeh ruského opozičného lídra ako dokumentárny triler. Foto - HBO MaxUkrajinská historička: Ukrajinci sú národ vojsko. Predurčila nás na to už naša geografiaOlesja Isajuk. Foto - archív O. I.Ramsay nepovedal, či zostane. Slafkovský: Neviem, či by som tu bol, keby som mal dom v teplučku na FlorideFoto - TASR/Martin BaumannBola by vražda Putina v súlade s vierou? Môže obeť vojny konať v duchu oko za oko, zub za zub? Vysvetľuje katolícky kňazFoto N - Tomáš BenedikovičVšetko máme, ale duša zostala doma. Čoraz viac Ukrajiniek odchádza zo Slovenska domovMediaBrífing: Ruský propagandista ukázal najväčší mínomet, Ukrajina vraj zbraň vďaka tomu zničilaFoto - Telegram/KotsnewsGyimesi chce s exkotlebovcom Tarabom zakázať dúhové vlajky na úradoch, neoznámil to ani v klube OĽaNOKoaličný poslanec György Gyimesi (OĽaNO) a opozičný poslanec Tomoáš Taraba (Život). Foto - koláž, TASRVývoj bojov (92. deň): Ukrajina stratila Lyman, teraz Rusi znova skúsia prekročiť smrteľne nebezpečnú riekuFoto - Twitter, Michael A. HorowitzJürgen Klopp: Nie som génius, skôr svetový rekordér v počte prehratých finále (rozhovor)Jürgen Klopp na tréningu pred finále Ligy majstrov. Foto - TASR/APAko je možné, že Zoroslav Kollár dostal trest 70-tisíc eur? Čo to znamená pre Pčolinského? (otázky a odpovede)Zoroslav Kollár. Foto N - Tomáš BenedikovičAk Dedoles ozdravíme, všetci sa dostanú k svojim peniazom, hovorí majiteľ o pláne na reštrukturalizáciuJaroslav Chrapko. Foto – Dedoles/Miro NôtaNa Ukrajine ťažko definovať, čo je víťazstvo a čo porážkaŽena pred svojím zbombardovaným domom v Irpini. Foto - TASR/AP

Nové na Dennikn.sk

AM:13Po zásahu ťažkoodencov prišla šou Courtoisa: Chcel som si získať rešpekt, ktorý nemám hlavne v Anglicku AM:00300 slov z MS: Česi môžu cítiť krivdu, no faul Pastrňáka bol zbytočnýVčera PM:33Železnice rušia niektoré víkendové rýchliky. A hrozí, že onedlho navrhnú škrtnúť skoro tretinu vlakovVčera PM:35Košický newsfilter: Ceny bytov na Terase sa približujú bratislavskému RužinovuVčera PM:014. časť čítania na pokračovanie z dejín Ruska: Lenin vo vlaku, Stalin na čele a Hitler pred MoskvouVčera PM:45Psychedelikum v hubách má potenciál preprogramovať mozog a liečiť depresiuVčera PM:31Ukrajinská historička: Ukrajinci sú národ vojsko. Predurčila nás na to už naša geografiaVčera PM:21Gyimesi chce s exkotlebovcom Tarabom zakázať dúhové vlajky na úradoch, neoznámil to ani v klube OĽaNOVčera PM:19Vyhoďte Putina, nie PuškinaVčera AM:59Na Ukrajine ťažko definovať, čo je víťazstvo a čo porážkaVčera AM:23Rocková hudba ešte nie je mŕtva, ukazujú novinky Jacka Whitea aj The Black KeysVčera AM:53Dve mladé sestry klamstvom nalákali zo Španielska do Pakistanu a tam ich zavraždili zo cti. Obetí môže byť ročne tisícVčera AM:44Šimečka, Kostolný: Matovič je hrozbou pre demokraciu (+ video)Včera AM:21Jürgen Klopp: Nie som génius, skôr svetový rekordér v počte prehratých finále (rozhovor)Včera AM:41Dvanásť tipov, čo pozerať na Netflixe, HBO Max, DAFilms a ďalších streamingových službách02.00 PM:05Dvojaká cena za pohonné hmoty: takéto niečo sme už mali, akurát vtedy sme boli za železnou oponou02.00 PM:04Čo vieme o Holého nájomných bytoch a čo nie je vôbec jasné (otázky a odpovede)02.00 PM:02Za víťaza nového mýtneho tendra vyhlásili CzechToll, sestru SkyTollu. Serióznych konkurentov NDS odplašila02.00 PM:34Newsfilter: V tejto krajine je radosť korumpovať, Zoroslav Kollár vám to potvrdí   02.00 PM:34Slovensko zníži závislosť od ruského plynu, no nie o dve tretiny, ale zatiaľ o jednu. Noví dodávatelia sú Nórsko a „rôzne“ krajiny02.00 PM:31Kde sa stala chyba pri masakri? Kým policajti hodinu čakali na posily, útočník sa zamkol v triede a zabíjal02.00 PM:49Dve roviny jedného príbehu02.00 PM:45Môžeš byť fašista, bigamista… dôležité je iba to, že si za rodinu (udalosti týždňa)02.00 PM:43Philipp Lahm píše: Na finále Ligy majstrov sa teším, no za vojny si ho bezstarostne neužijem02.00 PM:31Teória veľkej výmeny je najmä veľký klam02.00 PM:07MediaBrífing: Ruský propagandista ukázal najväčší mínomet, Ukrajina vraj zbraň vďaka tomu zničila02.00 PM:34Kandidáti na šéfa RTVS sú známi: Rezník opäť kandiduje, súperí s Búzom, Machajom aj s kandidátom OĽaNO za poslanca02.00 PM:30Ako je možné, že Zoroslav Kollár dostal trest 70-tisíc eur? Čo to znamená pre Pčolinského? (otázky a odpovede)02.00 PM:23Firemný newsfilter: Priblížili sme sa k zisku viacerých megainvestícií a dve osobnosti domáceho biznisu nahradili dedičia02.00 PM:11Biela légia, spravodlivosť a hrozba klérofašizmu