Viktor Orbán sa v piatok na Floride stretne s Donaldom Trumpom, informoval o tom hovorca maďarského premiéra. Maďarský minister zahraničia Péter Szijjártó zas pôjde koncom mesiaca do Ruska.

Orbán v skutočnosti Ficom pohŕda, vraví Petros Michopulos z českého podcastu Kecy a politika. „Sám seba vníma ako jediného hegemóna v tomto geografickom priestore a Fica bude používať len ako nástroj toho, ako posilniť svoj vplyv v regióne. Nemôžeme sa v žiadnom variante baviť o tom, že maďarský premiér tohto typu myslí na záujmy či dobro Slovenska. Každý, kto Orbána videl so šálom s mapou veľkého Uhorska, v tom má, myslím, jasno.“

Viktor Orbán sa budúci piatok stretne s exprezidentom USA Donaldom Trumpom na Floride v rezidencii Mar-a-Lago. Biely dom tvrdí, že prípadné stretnutie maďarského premiéra so súčasným prezidentom Joeom Bidenom aktuálne neplánujú.

Maďarská vláda zaplavila na jeseň 2023 YouTube protiimigračnými reklamami v siedmich krajinách. Na Slovensku a v Poľsku sa tieto reklamy začali objavovať pred parlamentnými voľbami, odhalil maďarský investigatívny portál Direkt 36.

Diskusia premiérov krajín V4 o vojne na Ukrajine bola zjavne ostrá. Podľa Roberta Fica si predsedovia vlád na pražskom samite „nedali ani sekundu, aby si zazívali“. Rozdiely sa týkali hlavne formy pomoci Ukrajine a rokovaní o prímerí.

Robert Fico s Petrom Fialom v Prahe. Foto - TASR/AP

Maďarsko ustúpilo tlaku Západu, čím zasadilo ranu nedeliteľnej bezpečnosti Európy, vyhlásil Konstantin Kosačev, predseda zahraničného výboru ruského parlamentu. Reagoval tak na schválenie vstupu Švédska do NATO.

Novým maďarským prezidentom bude doterajší šéf ústavného súdu Tamás Sulyok. Parlament ho zvolil po tom, čo ho do funkcie navrhol Orbánov Fidesz. Predchodkyňa 67-ročného Sulyoka Katalin Nováková odstúpila tento mesiac po škandále udelenia milosti mužovi, ktorý kryl pedofila.

Tamás Sulyok. Foto - TASR/AP

Maďarský parlament bude ešte dnes voliť nového prezidenta. Tým sa podľa všetkého stane doterajší predseda ústavného súdu Tamás Sulyok. Poslanci majú za sebou aj dôležité hlasovanie o schválení vstupu Švédska do NATO. (čtk)

Maďarský parlament schválil vstup Švédska do NATO. Maďarsko bolo poslednou krajinou Aliancie, ktorá pristúpenie Švédska doteraz neratifikovala. Podľa švédskeho premiéra Ulfa Kristerssona ide o „historický“ deň.

Maďarský parlament dnes schváli vstup Švédska do NATO, povedal premiér Orbán niekoľko hodín pred hlasovaním. Jeho strana má v parlamente väčšinu. Hlasovanie o rozšírení Aliancie sa očakáva po 16:00.

Maďarská vláda k 2. výročiu ruskej invázie vyhlásila, že zachovanie suverenity Ukrajiny je základným záujmom Maďarska, za ktorý sa bude aj zasadzovať. Tiež opakuje, že podľa nej vojenské riešenie neexistuje, a žiada okamžité prímerie a mierové rokovania.

Maďarskí poslanci budú voliť nového prezidenta v pondelok, povedal šéf klubu Fideszu Máté Kocsis. Kandidátom vládnej strany je predseda ústavného súdu Tamás Sulyok. V ten istý deň by mali poslanci hlasovať aj o vstupe Švédska do NATO.

Maďarsko podpíše so Švédskom dohodu o obrannom priemysle, uviedol premiér Orbán. Pred dnešným stretnutím so švédskym premiérom Kristerssonom povedal, že Maďarsko doteraz nepodporilo švédsky vstup do NATO, lebo museli vyriešiť niektoré vojenské otázky. Doteraz o takýchto otázkach maďarská vláda nehovorila.

Kandidátom Fideszu na maďarského prezidenta bude predseda ústavného súdu Tamás Sulyok. Prezidenta volí parlament, kde má Orbánova strana ústavnú väčšinu. Hlasovať chcú čoskoro. (napunk)

Občianske združenie Libertate, ktoré je prepojené s Maďarskou alianciou, získalo od roku 2017 od maďarskej vlády dotácie vo výške vyše 1,6 milióna eur, zistil Napunk. Ich činnosť sa pritom obmedzuje na výrobu amatérskych webových stránok, vydanie zopár čísel propagandistických novín a na spoluúčasť na malých podujatiach. Organizáciu riadi právnik, ktorý napísal stanovy Maďarskej aliancie.

Maďarské opozičné strany zvolali na nedeľu na Kossuthovo námestie demonštráciu, kde budú žiadať priamu voľbu hlavy štátu a budú protestovať proti „Orbánovej pedofilnej sieti“.

Švédsky premiér Ulf Kristersson sa v piatok v Budapešti stretne s premiérom Orbánom v spojitosti s hlasovaním maďarského parlamentu o členstve Švédska v NATO. To bude v pondelok 26. februára.

Danglár: Otrasy

Maďarský parlament by mohol o vstupe Švédska do NATO hlasovať v pondelok 26. februára. Navrhla to Orbánova vládna strana Fidesz s tým, že podľa šéfa klubu budú jej poslanci hlasovať za.

Maďarsko nebude vetovať 13. balík sankcií EÚ proti Rusku, oznámil minister zahraničia Péter Szijjártó. Tvrdí, že z návrhu vypadli všetky body odporujúce maďarským záujmom. Podľa médií mali Maďari problém so zaradením čínskych firiem na čierny zoznam.

Poľský premiér Donald Tusk kritizoval Maďarsko za to, že blokuje vstup Švédska do NATO. Označil to za neprijateľné. Maďarsko je poslednou krajinou Aliancie, ktorá prijatie severskej krajiny ešte neratifikovala.

Orbán vo svojom prejave o stave krajiny podporil Donalda Trumpa pred americkými voľbami. „Nemôžeme zasiahnuť do volieb iných krajín, ale veľmi by sme chceli, aby sa Donald Trump vrátil do prezidentského kresla a urobil poriadok tu, vo východnej časti Európy,“ vyhlásil maďarský premiér. (napunk)

Maďarský parlament by mohol koncom mesiaca schváliť žiadosť Švédska o vstup do Severoatlantickej aliancie. Vyhlásil to premiér Orbán. Maďarsko je poslednou krajinou, ktorá doteraz švédsku žiadosť o členstvo v NATO neratifikovala.

Je to ako nočná mora, povedal maďarský premiér Viktor Orbán o rezignácii prezidentky Katalin Novákovej. Odstúpila, keď sa zverejnilo, že udelila milosť komplicovi pedofila. Tento rok sa nemohol začať horšie, dodal Orbán. „Jej odchod je správny, ale je to veľká strata pre Maďarsko,“ vyhlásil premiér. (napunk)

V Budapešti sa na demonštrácii na podporu obetí pedofílie zišlo približne 50-tisíc ľudí. Okolie neďalekého sídla Orbánovej vládnej strany Fidesz uzatvorila polícia.

Protest na budapeštianskom Námestí hrdinov. Foto - TASR/AP

V Budapešti demonštrujú tisíce ľudí na podporu obetí pedofílie. Protest zorganizovali influenceri a mediálne osobnosti v reakcii na škandál udelenia milosti prezidentkou komplicovi pedofilného riaditeľa detského domova.

Šéf Orbánovho úradu vlády vylúčil, že by v Maďarsku volili prezidenta priamo. Gergely Gulyás dodal, že dúfa, že parlament nástupcu Katalin Novákovej zvolí do dvoch týždňov.

Maďarsko ako jediné blokuje 13. balík protiruských sankcií EÚ. Tentoraz je pre Budapešť problémom vôbec prvé zaradenie niekoľkých čínskych firiem, ktoré pomáhajú Moskve obchádzať už prijaté opatrenia znemožňujúce nákup vojensky využiteľných technológií.

Maďarsko opäť ako jediné blokuje sankcie EÚ voči Rusku, píšu Financial Times a Politico. V poradí 13. balíček sankcií by mal byť zavedený 24. februára, v deň 2. výročia vypuknutia ruskej totálnej vojny proti Ukrajine.

Maďarsko prežíva najväčšiu vnútropolitickú krízu posledných rokov v dôsledku kauzy prezidentskej milosti pre komplica pedofila. Skupina známych osobností zvolala na piatok veľkú demonštráciu v Budapešti na podporu obetí a exmanžel ministerky spravodlivosti každý deň prichádza s novými kompromitujúcimi informáciami o Orbánovom režime.

Kauza milosti, pre ktorú odstúpila maďarská prezidentka, môže mať ešte vážne politické dôsledky, myslí si novinár, ktorý kauzu odhalil. Balázs Kaufmann v rozhovore rozpráva o tom, ako na téme pracoval a čo táto kauza prezrádza o súčasnom Maďarsku.

Balázs Kaufmann. Foto - reprofoto

Maďarská opozícia si želá priame prezidentské voľby namiesto voľby parlamentom, no šanca na takúto zmenu prakticky neexistuje. V súvislosti so sobotňajším odstúpením Katalin Novákovej to píše denník Népszava.

Viktor Orbán by chcel občanom krajín EÚ odobrať právo voliť poslancov europarlamentu. V rozhovore s bývalým rakúskym kancelárom Wolfgangom Schüsselom navrhol návrat k systému, v ktorom zástupcov vysielajú národné parlamenty.

Maďarsko bude mať nového prezidenta v marci, tvrdí Fidesz. Maďarská opozícia chce priamu voľbu namiesto parlamentnej. Katalin Nováková v sobotu oznámila demisiu v súvislosti s kauzou udelenia amnestie mužovi odsúdenému za utajovanie prípadu sexuálneho zneužívania v detskom domove.

Nie je to prvýkrát, čo v Maďarsku odstupuje prezident. V roku 2012 bol Pál Schmitt, taktiež nominant Fideszu, nútený odstúpiť pre kauzu s doktorandskou prácou.

Maďarská prezidentka Katalin Novák odstupuje z funkcie. Reaguje tak na kritiku, že udelila milosť mužovi, ktorý kryl sexuálne zneužívanie detí. „Urobila som chybu,“ uviedla prezidentka v prejave na štátnej televízii M1.

Maďarská prezidentka Katalin Novák. Foto - TASR/AP

Maďarský súd zrušil pokutu pre reťazec kníhkupectiev za predaj knihy viditeľne ukazujúcej homosexualitu, dôvodom sú formálne chyby úradov. Kníhkupectvo Líra malo pôvodne zaplatiť pokutu vo výške 12 miliónov forintov (vyše 30-tisíc eur).

Tisícky demonštrantov sa dožadovali odstúpenia maďarskej prezidentky Katalin Novákovej. Protestovali proti milosti, ktorú udelila mužovi odsúdenému za krytie nadriadeného. Ten zneužíval chlapcov v detskom domove.

Analytici hovoria o konci politickej kariéry maďarskej prezidentky Katalin Novákovej po udelení milosti človeku, ktorý chránil pedofila. Viktor Orbán je pripravený meniť kvôli tomu ústavu. Politici Fideszu sa radi stavajú do úlohy bojovníkov proti pedofílii a Novákovú nominovala na prezidentku práve táto strana.

To, že si Maďari nárokujú Zakarpatsko, je pochopiteľné, povedal Putin v rozhovore pre amerického moderátora Tuckera Carlsona. Ruský prezident zároveň vyhlásil, že nikdy Viktorovi Orbánovi nehovoril o tom, že by mohol dostať časť Ukrajiny. „Ale viem, že tam žijúci Maďari sa chcú vrátiť k svojim historickým územiam,“ dodal.

Viktor Orbán navrhne novelu ústavy, ktorá by zakázala udeliť milosť páchateľom zločinov na deťoch. Prezidentka Katalin Nováková vlani omilostila muža odsúdeného za to, že kryl riaditeľa detského domova, ktorý sexuálne zneužíval deti. Opozícia ju vyzýva na rezignáciu.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ráta so skorým prijatím Švédska do Aliancie. O schválení členstva Švédska maďarským parlamentom ho podľa jeho slov nedávno ubezpečil premiér Orbán.

Európska komisia oznámila Maďarsku, že jeho zákon na ochranu národnej suverenity porušuje právo EÚ. Parlament schválil zákon v decembri a podľa vládneho Fideszu je nevyhnutný na ochranu pred zahraničnými politickými zásahmi.

Poslanci Orbánovho Fideszu neprišli na mimoriadnu schôdzu parlamentu o ratifikácii vstupu Švédska do NATO. Na rokovaní zvolanom opozíciou sa teda nehlasovalo. Fidesz už predtým avizoval, že chce, aby švédsky premiér pred hlasovaním prišiel do Budapešti.

Orbánov Fidesz uviedol, že o vstupe Švédska do NATO chce rokovať na bežnej schôdzi parlamentu. Švédskemu premiérovi strana odkázala, že ak je to pre neho dôležitá vec, má predtým prísť do Budapešti.

Viktor Orbán obhajoval svoje rozhodnutie ďalej nevetovať pomoc Európskej únie pre Ukrajinu. Vyhlásil, že na štvrtkovom samite EÚ išiel pri rokovaniach až na hranu, ale uhájil stanovisko Maďarska, že Ukrajine nepošle zbrane.

Otáľanie s ratifikáciou vstupu Švédska do NATO môže nenávratne poškodiť vzťahy Maďarska s USA, uviedli senátori Jeanne Shaheenová a Thom Tillis. Podľa ďalšieho senátora Bena Cardina je namieste otázka, či má Maďarsko zotrvať v programe, ktorý mu umožňuje bezvízový styk pre krátkodobé pobyty. (reuters) 

Viktor Orbán označil rozhodnutie ďalej neblokovať finančnú pomoc Ukrajine za svoje víťazstvo. Na Facebooku uviedol, že dostal záruky, že peniaze, ktoré boli v dôsledku zmrazenia niektorých fondov odopreté Maďarsku, neskončia na Ukrajine.

Shooty: Viktor

Robert Fico sa opäť po samite EÚ zastal Viktora Orbána a tvrdí, že „dosiahol, čo chcel”. „Orbán sa správal predvídateľne a seriózne,” vyhlásil Fico. Narážal na princíp tzv. kondicionality, ktorý označil výrazom „ani divá sviňa tomu nerozumie, ale ja presne viem, o čo ide.” Narážal zjavne na to, že EÚ podmienila čerpanie pomoci Ukrajine tým, že bude musieť plniť zásady právneho štátu.

Nové na Dennikn.sk

Včera 21:15Pellegrini odmietol účasť v prezidentskej debate Denníka N (pozvánka na diskusiu)Včera 20:09Prišiel už čas zasmiať sa eštebákom? Preverí to nový český seriálVčera 19:00Týždňový newsfilter: Kaliňák sníva svoj americký sen a nejaký Blanár ho nezastavíVčera 17:19Shooty: Pozornosť od šéfaVčera 15:23Rozhodne o slovenskej demokracii česká PPF?Včera 13:40Novinári musia hovoriť o zastrašovaní. Ide o sloboduVčera 13:19Nedeľná nekázeň: Pozor, pašie nie sú na hranie!Včera 11:00Spievankovo 2024: Pilier detskej kultúry sa zrútil, z jedného projektu sa stali štyriVčera 06:43Ráno s NHL: Matthews môže streliť 70 gólov, v jednej veci sa však od najlepších z minulosti odlišuje02.03 20:44A to sme si mysleli, že F1 bude tento rok vyrovnanejšia. Prevaha Verstappena bola v Bahrajne až znepokojujúca02.03 20:19Aké bolo derby? Weiss provokoval a nedohral, Kucka dal takmer gól z polovice a fanúšikovia urýchlili vlak02.03 19:43Duna ukazuje, že sci-fi je najviac. Ale sama ním nie je02.03 16:29Pľuvanec Ukrajincom a odklon od Západu. Blanárovo stretnutie s Lavrovom vyvolalo ďalšie obavy o smerovanie Slovenska02.03 14:02High 5ive: Múdra, pracovitá a chrániaca. Gigantická pocta matke jubiluje02.03 13:47Ukrajina potrebuje totálnu západnú podporu. A Izrael tiež02.03 11:21Od strachu schudla deväť kíl. Príbeh Brazílčanky, ktorá kvôli interrupcii precestovala 2700 kilometrov02.03 10:53Slafkovský, Nemec či Tatar v jednej formácii. Zostavili sme najsilnejší možný tím Slovenska na olympiáde02.03 07:04Komentátori Denníka N: Ak majitelia Markízy podľahnú tlaku vlády, môžu si televíziu zničiť02.03 06:43Ráno s NHL: Nemôžeme ich stále držať za ruku. Ako chce tréner Tortorella dostať Philadelphiu do play-off02.03 06:35Boxová ulička: Prvá pole position novej sezóny pre Verstappena, nebol však najrýchlejší01.03 20:59Teroristka žila pokojne v centre Berlína. Utekala 30 rokov, novinár ju identifikoval vďaka softvéru za pol hodinu01.03 19:56Prvé údaje zo Slovenska: Očkovanie proti covidu znižuje riziko srdcovo-cievnych ochorení01.03 18:56Newsfilter: Kaliňák hviezdil pri amerických stíhačkách, Fico v ruských médiách01.03 18:45Aká je šiesta séria Drive to Survive, čím zaujme temnejšia verzia Poirota a ďalšie tipy, čo si pozrieť01.03 18:15Graf dňa: Februárová inflácia pochovala nádeje na jarné znižovanie úrokových sadzieb01.03 17:57Spojené arabské emiráty už nie sú daňovým rajom. Čo to znamená pre našich podnikateľov?01.03 17:32Obžalovaný predložil dôkaz, ktorý ho nakoniec usvedčil. Ďalší senát uveril svedkovi Makóovi01.03 17:32Pre alkohol stratila prácu, bývanie aj kontakt s rodinou. Sama by som prestať nedokázala, hovorí Henrieta01.03 17:13Čakali Willyho Wonku, dostali prázdnu halu. Z nevydarenej akcie sa stal internetový virál01.03 17:02Koľko obyvateľov bude mať Bratislava v roku 2050? Zrejme menej, ako si myslíte, hovorí štúdia MIB