Maďarsko tvrdohlavo udržiava spojenectvo s Ruskom, vyhlásil veľvyslanec USA v Budapešti. Diplomat David Pressman pomerne ostro kritizoval proruskú politiku maďarskej vlády v prejave na recepcii usporiadanej na počesť americko-maďarskej vedeckej spolupráce.
Otázku revízie hraníc treba nastoliť vo vhodnom čase, povedal pre maďarský provládny denník Magyar Nemzet extrémista György Budaházy. Toho odsúdili za terorizmus, ale prezidentka Katalin Novák mu udelila milosť.
Viktor Orbán má podľa prieskumu Globsecu väčší podiel fanúšikov v Bulharsku a na Slovensku ako v Maďarsku. V týchto dvoch krajinách malo na maďarského premiéra pozitívny názor po 48 % respondentov v porovnaní so 43 % Maďarov. Orbánova podpora je vyššia v krajinách, kde ľudia menej dôverujú vlastnej vláde. (napunk)
Maďarská vláda zverejnila video o vojne na Ukrajine, v ktorom Krym nie je súčasť Ukrajiny. Vláda vo videu požaduje okamžité ukončenie vojny, čo je podľa textu videa možné iba prímerím a rokovaniami, pričom sa na krátku chvíľu objaví mapa Ukrajiny bez Krymu. Maďarsko oficiálne anexiu Krymu neuznáva. (napunk)
Ešte pred ukrajinským protiútokom treba uzavrieť prímerie a začať rokovania o mieri na Ukrajine, vyhlásil Viktor Orbán. Podľa maďarského premiéra prinesie ukrajinský protiútok iba krviprelievanie a na bojisku sa nedá dosiahnuť lepší výsledok, aký by sa dal dosiahnuť rokovaniami ešte pred vypuknutím vojny. (napunk)
Snaha o zrušenie maďarského predsedníctva EÚ sa stupňuje. Europarlament schválil uznesenie, v ktorom vyjadruje obavy, či Maďarsko dokáže v roku 2024 dôveryhodne viesť EÚ. Rozhodnúť musia členské štáty, obavy už vyjadrilo aj Nemecko. (euractiv)
Maďarská vláda chce znovu získať väčšinový podiel v letisku v Budapešti. Hľadá spoluinvestora, ktorý by po akvizícii letisko prevádzkoval. Vláda uviedla, že rokuje s niekoľkými prevádzkovateľmi letísk, z ktorých jeden sídli v Katare.
Elitná akadémia blízka Orbánovej vláde prichádza na Slovensko. Mathias Corvinus Collegium sa zameriava na starostlivosť o talenty. Počas uplynulých rokov jej vlády Fideszu darovali majetok vo výške stoviek miliónov eur.
Europarlament vyzval členské krajiny, aby nenechali Maďarsko budúci rok predsedať Rade EÚ, keďže nedodržiava zásady právneho štátu. Poslanci v rezolúcií tiež vyzývajú Komisiu, aby neuvoľňovala Maďarsku zmrazené eurofondy, kým sa nepreukáže, že prijaté reformy fungujú v praxi.
Maďarská prezidentka Katalin Novák od nástupu do funkcie vlani 10. mája do 12. mája tohto roka udelila milosť celkovo 25 ľuďom. Pritom 22 odsúdených dostalo amnestiu v jediný deň, čo podľa serveru hvg.hu nie je bežné.
Maďarsko doposiaľ prepustilo z väzenia 777 zahraničných prevádzačov. Ide najmä o srbských, ukrajinských a rumunských občanov. Odsúdení prevádzači by mali Maďarsko opustiť, maďarské úrady však neinformujú o tom, či ich ďalší pohyb niekto kontroluje. (napunk)
Podpora Fideszu Viktora Orbána neklesá a je rovnaká ako pred štyrmi rokmi. Podľa prieskumu agentúry Idea podporuje vládnu stranu 30 percent obyvateľov Maďarska, druhou najsilnejšou stranou je Demokratická koalícia expremiéra Ferenca Gyurcsánya s 12 %. Fideszu neuškodila rekordná inflácia ani zvýšenie cien energií. (napunk)
Vstup Švédska do NATO je do júlového samitu vo Vilniuse možný, povedal generálny tajomník Jens Stoltenberg dva dni po tom, čo svoju funkciu obhájil turecký prezident Erdogan. Turecko spolu s Maďarskom vstup zatiaľ blokujú.
Niektoré krajiny majú pochybnosti, či by malo Maďarsko budúci rok predsedať EÚ. Nemci či Holanďania ich dali najavo pri dnešnom stretnutí ministrov pre európske záležitosti na tému sporu s Budapešťou o právny štát a európske hodnoty. Europoslanci sa vo štvrtok chystajú vyzvať na odobratie predsedníctva.
V Bruseli sa množia obavy, či je Maďarsko schopné prevziať v druhom polroku 2024 predsedníctvo Rady EÚ. Vláda v Budapešti reagovala, že europarlamentu prekáža maďarský postoj presadzujúci mier.
Maďarsko tvrdí, že cudzincov odsúdených za pašeráctvo ľudí prepúšťa v dôsledku politiky EÚ. Štátny tajomník ministerstva vnútra Bence Rétvári povedal, že k tomu museli pristúpiť, pretože EÚ neprispieva na ochranu hraníc a zároveň Budapešť trestá za preplnené väznice.
Hlavnou otázkou vo vojne na Ukrajine podľa Viktora Orbána nie je, kto na koho zaútočil, ale čo sa stane na druhý deň ráno, keď podľa neho zomrú ďalší ľudia. „Keď sa pozriete na čísla, na prostredie a na skutočnosť, že NATO tam odmieta vyslať vojakov, je jasné, že pre úbohých Ukrajincov niet víťazstva na bojisku,“ povedal.
Maďarsko podľa Viktora Orbána schváli vstup Švédska do NATO až po zlepšení vzťahov. „Politické vzťahy medzi Maďarskom a Švédskom sú úplne zlé. Nechceme zaťahovať spory do NATO,“ vyhlásil.
V Maďarsku nebude možné udávať LGBTI+ rodiny. Parlament po vete prezidentky Katalin Novákovej vypustil túto možnosť z nového zákona o whistlebloweroch. Podľa vlády preto, aby čím skôr uzavreli konanie o porušení práva EÚ. (napunk)
Viktor Orbán podmienil schválenie vstupu Švédska do NATO zlepšením vzájomných vzťahov. „Politické vzťahy medzi Maďarskom a Švédskom sú veľmi zlé. Nechceme importovať konflikty do NATO,“ uviedol maďarský premiér.
Viktor Orbán je najskorumpovanejším politikom v Európe, hovorí europoslanec Daniel Freund. Minulý týždeň s kolegami v Budapešti kontroloval plnenie požiadaviek komisie a dospeli k tomu, že maďarská vláda nerobí pre uvoľnenie eurofondov všetko. (napunk)
Tisíce ľudí v Budapešti demonštrovali proti plánom Orbánovej vlády na zmenu postavenia učiteľov a proti policajnému násiliu. Vláda chce, aby učitelia prišli o status štátnych zamestnancov, čo by pre nich okrem iného znamenalo výrazne väčší objem práce. Zhruba 5000 pedagógov sa chystá profesiu opustiť, pokiaľ zákon prejde. (reuters)
Maďarsko neuspelo s odvolaním proti verdiktu Európskeho súdu pre ľudské práva o porušení práv menšín vo voľbách. Rozsudok z novembra tak nadobudol právoplatnosť.
Maďarsko bude blokovať ďalšiu časť vojenskej pomoci EÚ Ukrajine a nové sankcie proti Rusku, kým Kyjiv nevyradí maďarskú banku OTP zo svojho zoznamu sponzorov vojny. Uviedol to maďarský minister zahraničia Péter Szijjártó.
Štyri desiatky členských krajín Rady Európy vrátane Slovenska na samite na Islande podporili vznik registra škôd, ktoré utrpeli Ukrajinci v dôsledku ruskej agresie. K registru sa pripoja aj EÚ a USA, jeho zriadenie, naopak, nepodporili Maďarsko, Srbsko či Turecko.
Viktor Orbán zablahoželal Ľudovítovi Ódorovi k vymenovaniu za predsedu novej slovenskej vlády. Maďarský premiér povedal, že Slovensko je dôležitým spojencom a že je pripravený s Ódorom spolupracovať v záujme rozvoja spolupráce oboch krajín. (čtk)
Maďarsko zablokovalo vyplatenie ďalšej časti vojenskej pomoci EÚ určenej pre Ukrajinu vo výške 500 miliónov eur. Potvrdila to tlačová služba maďarskej vlády. Pomoc by mala byť poskytnutá budúci pondelok.
Vzťahy Maďarska a Poľska sa dlhodobo zhoršili pre maďarský postoj k vojne na Ukrajine, zistili z vládnych zdrojov maďarskí investigatívci. Viacerí maďarskí diplomati v Poľsku opustili svoje pozície alebo zvažovali svoj návrat domov. Šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó má podľa zdrojov investigatívcov mimoriadne zlú povesť v poľských vládnych kruhoch. (napunk)
Andrej Babiš predvádza ďalší politický obrat, v ANO už boli technokrati aj liberáli, teraz sú tvrdí konzervatívci. Český expremiér v Budapešti na konferencii konzervatívcov rozprával, ako Green Deal zničí tradičný spôsob života, a zdá sa, že nešlo o ojedinelý úlet, píše Kirill Ščeblykin.
Viktor Orbán prirovnal projekt európskej integrácie k snahe Adolfa Hitlera o ovládnutie sveta. „Byzantská ríša, Karol Veľký, Otto, Napoleon a Hitler – títo všetci snívali, každý na inom základe, o európskej jednote,“ vyhlásil. (dpa)
Maďarská prezidentka Katalin Novák v posledných týždňoch prekvapila krokmi nezvyčajnými v systéme Viktora Orbána. Analytik však upozorňuje, že to môže byť dôkazom flexibilnosti Orbánovho režimu.
Poľsko pobúril výrok nového náčelníka generálneho štábu maďarskej armády Gábora Böröndiho. O agresii nacistického Nemecka proti Poľsku hovoril ako o nemecko-poľskej vojne v roku 1939.
Orbána časť spoločnosti vníma ako mesiáša v Karpatskej kotline, lebo pomáha zanedbaným južným regiónom, vysvetľuje reportér Napunku Márk Finta. „Miluje futbal a pozná Világiho, preto podporuje futbalový projekt v Dunajskej Strede,“ hovorí. Maďarské peniaze sú však často netransparentné.
Orbánov futbalový projekt s Dunajskou Stredou funguje, lebo slovenské vlády zanedbali juh, hovoria reportéri Michal Červený a Márk Finta. „Nechce byť populárny iba doma, chce osloviť Slovákov či Rumunov. Je to manifestácia moci, ktorú si Orbán buduje v Karpatskej kotline.”
Ukrajina podľa Viktora Orbána nemôže vyhrať vojnu. „Rusi sa nebudú nečinne prizerať, ak im zabijú prezidenta, a určite sa neuspokoja prípadnou porážkou,“ vyhlásil v pravidelnom rozhovore pre verejnoprávny rozhlas.
Maďarsko je inkubátor, kde prebieha pokus o vytvorenie konzervatívnej politiky budúcnosti, vyhlásil Viktor Orbán na konferencii konzervatívcov CPAC v Budapešti. Maďarsko je podľa neho zaujímavé pre Západ, lebo je to miesto, kde sa podarilo poraziť progresívnych liberálov. (napunk)
Tisíce ľudí v Budapešti protestovali proti vládou presadzovaným zmenám v práci učiteľov, v dôsledku ktorých by prišli o postavenie štátnych zamestnancov a výrazne by im narástol objem práce. Polícia po proteste použila slzný plyn proti mladým ľuďom, ktorí sa zišli pred kanceláriou premiéra Viktora Orbána. Päť osôb zadržala.
Maďarský parlament schválil zákon, ktorý má posilniť nezávislosť súdnictva. Justičná reforma bola podmienkou na uvoľnenie časti zadržiavaných peňazí z eurofondov.
Pápež František na krátku chvíľu spojil polarizované Maďarsko, píše v reportáži z Budapešti Márk Finta. „V tejto chvíli sa zdá, že Maďari žijú v normálnej krajine, kde nie je podstatná rozdelenosť, a počúvajú lídra, ktorého cieľom je zjednotenie a dokáže to aj hodnoverne reprezentovať.“
Pápež František v Maďarsku vyzval na prijímanie utečencov aj na mier. V prvý deň návštevy sa stretol s prezidentkou Novákovou a premiérom Orbánom aj so zástupcami občianskej spoločnosti a v Bazilike svätého Štefana s biskupmi a duchovnými.
Pápež v Budapešti povedal, že európske kresťanské hodnoty nemôžu byť založené na skostnatenosti a obmedzenosti v myslení. Vyzval Európu, aby spoločne hľadala bezpečné a legálne spôsoby riešenia migračnej krízy, a pripomenul jej, že tento problém nemožno zastaviť odmietaním ľudí. František dnes začal trojdňovú návštevu Maďarska.
Slovenskí novinári sú oveľa viac zvyknutí komentovať politiku, hovorí maďarská novinárka Veronika Munk. Tí maďarskí sa podľa nej snažia byť čo najviac neutrálni, aby sa vyhli obvineniam z protivládnosti.
Pápež František pricestoval do Maďarska, kde absolvuje svoju 41. apoštolskú cestu. V prvý deň trojdňovej návštevy sa stretne s prezidentkou Katalin Novákovou a premiérom Viktorom Orbánom.
Nezávislý maďarský spravodajský web Telex opúšťa jeho zakladateľka Veronika Munk, od júna bude pracovať pre Denník N. Jedna z najvplyvnejších maďarských novinárok sa v Denníku N stane riaditeľkou pre inovácie a nové trhy.
V Budapešti sa usadil ruský vedecký inštitút, ktorý bude mať podobné výsady ako „špionážna banka“, ktorá po uvalení amerických sankcií odišla z maďarského hlavného mesta do Moskvy. Irias Hungary by mal vykonávať najmä „spoločenskú činnosť“, ale medzi jeho aktivity má patriť aj výroba filmov a videí, agentúrneho spravodajstva či výskum. (napunk)
Pápež v piatok začne trojdňovú návštevu Maďarska. Vatikán za jednu z hlavných tém cesty označil konflikt na Ukrajine. V Budapešti sa František stretne s premiérom Viktorom Orbánom či prezidentkou Katalin Novákovou. (čtk)
Vojna na Ukrajine sa nemôže skončiť tak, aby Rusko dosiahlo svoje ciele, vyhlásila v rozhovore pre Magyar Kurír maďarská prezidentka Katalin Nováková. „Nie je možné, aby Rusko nemuselo opustiť ukrajinské územia,“ dodala. Podľa Novákovej však nepomáha nastoleniu mieru, že sa stále viac krajín zapája do vojny. (napunk)
Stovky učiteľov, žiakov a sympatizantov pochodovali v Budapešti na protest proti smerovaniu školstva v Maďarsku. Učitelia začali so sériou protestov a štrajkov ešte vlani v januári. Ich cieľom nie je iba zvýšenie miezd, ale aj zlepšenie verejného vzdelávania.
Maďarská vláda sa čiastočne dohodla s Európskou komisiou vo veci zablokovaných eurofondov, oznámila ministerka spravodlivosti Judit Varga. Budapešť ešte musí prijať zákony v oblasti spravodlivosti a boja proti korupcii, aby sa dostala k zablokovaným zdrojom vo výške 13 miliárd eur. (napunk)