Viktor Orbán

Firma MOL na svojich staniciach v Maďarsku stanovila pre maloobchodných odberateľov limit 50 litrov na deň. Doterajší tak znížila na polovicu. V Maďarsku stanovila Orbánova vláda oficiálne cenu benzínu vlani v novembri. Nariadenie má zatiaľ platiť do 1. októbra.

Maďarský parlament odmietol globálnu minimálnu daň pre nadnárodné spoločnosti. Podľa vládneho bloku Fidesz-KDNP by takáto daň ohrozila konkurencieschopnosť Maďarska. Opozičné strany však tvrdia, že Orbánova vláda sa postavila jednoznačne na stranu nadnárodných spoločností.

Viktor Orbán súhlasí s návrhom EÚ udeliť štatút čakateľa na členstvo v Únii Ukrajine a Moldavsku, no súčasne ho navrhuje udeliť aj Gruzínsku a Bosne a Hercegovine. Maďarský premiér o tom hovoril na videokonferencii iniciovanej predsedom Európskej rady Charlesom Michelom v rámci prípravy na tohtotýždňový samit EÚ. (mti, tasr)

Maďarský šéf diplomacie Szijjártó obhajuje nákup pamiatok na Slovensku. „Nevytvárajme tu konšpiračné teórie, nevytvárajte napätie, pretože to nie je potrebné,“ povedal po stretnutí so slovenským ministrom zahraničných vecí Korčokom. Slovensko žiada, aby dotácie z Maďarska mali jasné pravidlá.

V Budapešti sa stretli ministri zahraničia Slovenska a Maďarska Korčok a Szijjártó, ktorý odpovedal aj na otázku k nakupovaniu nehnuteľností na Slovensku firmou napojenou na maďarskú vládu. „Nevytvárajte napätie medzi Slovenskom a Maďarskom,“ povedal Szijjártó.

Väčšina Maďarov začala hromadne rušiť rezervácie leteniek spoločnosti Ryanair. Dôvodom je nesúhlas s tým, aby mimoriadne zdanenie zavedené vládou preniesli aerolínie na pasažierov a do ceny leteniek.

Maďarská vláda predĺžila zastropovanie cien vybraných potravín a benzínu do 1. októbra. Úroky hypoték sa nebudú zvyšovať až do konca roka a do konca roka bude platiť aj moratórium na platenie splátok k úverom.

Som machiavelista, tvrdím, že politický pragmatizmus vyhráva, pretože je účinný a orientovaný na národ, povedal György Gyimesi v debate Napunk.sk v Dunajskej Strede, kde diskutoval s Ábelom Ravaszom. V Európe to podľa Gyimesiho vidí čoraz viac ľudí a orbánovský systém môže byť príkladom aj pre iné krajiny.

Je hanbou slovenskej vlády, že sa južné Slovensko môže spoliehať viac na Budapešť ako na Bratislavu, tvrdí kandidátka Aliancie na primátorku Komárna Ildikó Bauer. „Čokoľvek by sme chceli rozvíjať, platí, že na maďarskú vládu sa môžeme vždy viac spoliehať ako na slovenskú, pokiaľ ide o pomoc miestnym Maďarom“, hovorí Bauer.

Maďarská vláda oznámila, že neakceptuje zvyšovanie cien leteniek leteckými spoločnosťami. Tie zvyšujú ceny pre novú daň z nadmerného zisku, ktorou orbánovci chcú zaplátať dieru v štátnom rozpočte spôsobenú predvolebnými sociálnymi balíčkami a nepriaznivou situáciou v svetovej ekonomike. Vláda oznámila, že proti Ryanairu iniciujú konanie.

Maďarský premiér Viktor Orbán kritizoval sankcie proti Rusku a vyhlásil, že vojnu na Ukrajine podnecuje a zarába na nej americký finančník George Soros. „Ak bude Európska únia pokračovať vo svojej politike sankcií (voči Rusku), európska ekonomika bude zničená,“ povedal Orbán pre verejnoprávnu rozhlasovú stanicu Kossuth Rádió. (tasr)

Letenky z Budapešti môžu byť od júla aj o 30 percent drahšie vďaka novým daniam Orbánovej vlády. Maďarská vláda uvalila tzv. dane z extra profitu na osem sektorov hospodárstva, medzi nimi aj na letecké spoločnosti. Spoločnosť Ryanair reagovala ostrým vyhlásením, podľa ktorého je táto daň „viac než blbosť“, lebo letecké spoločnosti sú v strate pre covid a vojnu na Ukrajine. (napunk)

Eurokomisár pre vnútorný trh Thierry Breton vyzval Maďarsko, aby pozastavilo diskriminačné ceny pohonných látok pre vozidlá so zahraničnými poznávacími značkami. V opačnom prípade hrozí Budapešti súdny spor. Vyplýva to z listu, do ktorého nahliadla agentúra Reuters. (tasr)

Po vzájomných urážkach sú maďarsko-ukrajinské vzťahy na bode mrazu. Predseda maďarského parlamentu spochybnil psychické zdravie ukrajinského prezidenta a reakcia Kyjiva bola tiež tvrdá. Po voľbách mala maďarská vláda šancu zmeniť štýl svojej komunikácie, no orbánovci tak nespravili, vraví analytik Botond Feledy.

Maďarský parlament prijal zákon o prevencii proti následkom vojny v susednej krajine a proti humanitárnej katastrofe. Cieľom tejto normy je zabezpečiť všetky potrebné prostriedky na pomoc ľuďom utekajúcim pred vojnou a na prevenciu proti škodlivým ekonomickým vplyvom vojny.

Šéf maďarskej diplomacie tvrdí, že ukrajinskí politici hovoria o Maďarsku neprijateľným tónom, provokujú ho, tvrdia o ňom klamstvá a snažia sa ho očierniť. Péter Szijjártó reagoval na kritiku Kyjiva na adresu predsedu parlamentu Lászlóa Kövéra, ktorý povedal, že ukrajinský prezident trpí psychickými problémami.

Maďarská vláda zverejnila detaily mimoriadnej dane zo ziskov veľkých firiem. Orbánova vláda si od toho sľubuje príjmy vo výške 800 miliárd HUF (2,03 miliardy eur).

Maďari sa nepoučili zo svojich dejín, vraví v rozhovore historik Roman Holec, ktorého kniha o Trianone vychádza tento rok v maďarskom preklade. „Nepoučili sa z revolúcie v roku 1848, ktorú tak sakralizujú a kde sa ocitli sami proti všetkým. To isté sa opakovalo v rokoch 1918 a 1945. Mám pocit, že sa to opakuje znovu,“ myslí si.

Lotyšský premiér Krišjanis Karinš nepovažuje Viktora Orbána za spojenca Vladimira Putina, hoci nesúhlasí s niektorými jeho výrokmi. Na nedávnom samite podľa neho vystupoval „mimoriadne racionálne“. „Takisto súhlasil s tým, že Putina treba zastaviť,“ vraví v rozhovore.

Maďarské ministerstvo zahraničných vecí si predvolalo veľvyslanca Rakúska v súvislosti s vyjadrením jedného z riaditeľov ORF Karla Fachnera, ktorý v statuse na Facebooku napísal, že by bolo spravodlivé, keby maďarský premiér – ktorý má nadváhu a ľahko sa dokáže rozčúliť – dostal infarkt a odstúpil z funkcie.

Maďarsko blokuje šiesty balík sankcií proti Rusku s ohľadom na patriarchu Kirilla, informujú maďarské nezávislé médiá. Na sankčný zoznam by mala pribudnúť aj hlava ruskej pravoslávnej cirkvi, s čím Orbánova vláda nesúhlasí.

Viktor Orbán „utrpel“ víťazstvo v boji o výnimku z embarga na dovoz ruskej ropy, píše energetický analytik Karel Hirman. Voličom síce oznámil, že ich zachránil pred benzínovým hladomorom, ale zamlčal, že nedosiahol pôvodne požadovanú kompenzáciu 15 miliárd eur.

Newsfilter: „Orbán sa evidentne vyžíva v tom, ako to Únii kazí a ako vyzerá ako silný vodca a priateľ Moskvy. Napríklad Poliaci, ktorí sú inak s Maďarmi jedna ruka, čo sa týka odporu voči ,bruselskému liberalizmu‘, tvrdili, že Orbán to už preháňa, pretože dostal maximálne možné ústupky. Podľa nich jeho problém s ropou nie je technický, ale čisto politický.“

Premiér Heger sa pred samitom EÚ pokúšal presvedčiť Orbána, aby Maďarsko súhlasilo s návrhom na ropné embargo EÚ voči Rusku. Premiér sa stretol s maďarským premiérom v Bruseli. Ako Orbán na jeho žiadosť reagoval, premiér nespresnil.

Dvojaké ceny na pumpách v Maďarsku môžu byť v rozpore s právom EÚ. Takéto niečo som zažil v detstve, keď sme šli do hotela a bola tam maďarská tarifa a tarifa pre cudzincov, lenže to bolo za železnou oponou a teraz sme členmi EÚ, hovorí ekonóm Péter Ákos Bod. Orbánova vláda však môže presvedčiť Európsku komisiu, že to je potrebné a primerané.

Orbán sa stretol v Paríži s Le Penovou, hlavnými témami ich schôdze boli vojna na Ukrajine, jej vplyv na ekonomiku, mimoriadny rast cien, kritika sankčnej politiky EÚ a eskalácia migračnej krízy.

Maďarské akcie v stredu ráno strácali až 10 % v reakcii na plán premiéra Viktor Orbán zaviesť daň pre niektoré najziskovejšie firmy, napokon skončili obchodovanie so stratou 5,5 %, ukazuje graf dňa. Vláda chce najbližšie dva roky vybrať 800 miliárd forintov (2 miliardy eur) ročne najmä od energetických firiem a bánk.

Maďarsko uvalí novú daň na banky, energetické firmy, poisťovne, letecké spoločnosti a obchodné reťazce, uviedol minister pre hospodársky rozvoj Márton Nagy. Vláda predpokladá, že vďaka novým daniam pribudne v rozpočte ročne 800 miliárd forintov (2 miliardy eur).

Od piatka budú môcť v Maďarsku tankovať za zvýhodnené ceny iba autá s maďarskou značkou, vyhlásil šéf maďarského úradu vlády Gergely Gulyás. Odôvodnil to tankovacou turistikou v prihraničných regiónoch, ktorá spôsobila problémy s dodávaním pohonných hmôt.

Poľsko sa môže na najbližšom mimoriadnom samite EÚ dočkať uvoľnenia miliárd eur z plánu obnovy. Maďarsko, ktoré odmieta embargo na ruskú ropu, naopak, zrejme peniaze ešte dlho neuvidí. Európska komisia blokuje obom krajinám financie pre obavy z korupcie a politického vplyvu na justíciu.

Maďarská vláda zavádza nové dane pre veľké firmy, banky, poisťovne či reťazce na financovanie nižších cien energií a rozvoja armády. Viktor Orbán oznámil, že po zavedení núdzového stavu pre vojnu na Ukrajine vláda založí dva fondy: na ochranu znížených cien energií a na obranu.

Maďarská vláda vyhlásila s platnosťou od utorkovej polnoci stav vojnovej hrozby. Oznámil to premiér Orbán.

Novú maďarskú vládu vymenovala prezidentka Katalin Novák. Sľubom ministrov v Národnom zhromaždení tak oficiálne vznikla piata Orbánova vláda. (origo, tasr)

Čaká nás desaťročie neistoty, hrozieb a vojen, povedal Viktor Orbán po tom, čo ho zvolili piatykrát za premiéra Maďarska. Politici Fideszu tvrdia, že v oblasti zahraničnej politiky môžeme očakávať kontinuitu, no niektoré zmeny naznačujú, že sa proruská línia maďarskej vlády môže ešte posilniť.

Maďarské veto oddiali stopku ruskej ropy aspoň o ďalší týždeň. Budapešť sa drží svojho veta, svoj postoj vysvetľuje „ekonomicky, nie politicky“. Európska komisia oznámila šiesty balík sankcií 4. mája a nezhody ohrozujú reputáciu celej Únie. (euractiv)

Nadchádzajúce desaťročie bude obdobím nebezpečenstiev, neistoty a vojen, vyhlásil staronový premiér Viktor Orbán. „Nevzdáme sa ochrany hraníc, nezbúrame hraničné zábrany, nevpustíme migrantov, ochránime rodiny, gender-aktivistov nevpustíme do našich škôl a neprijmeme opatrenia, ktoré by zničili maďarské rodiny,“ uviedol po zložení slávnostného sľubu.

Maďarský parlament zvolil Viktora Orbána za premiéra. Podporilo ho 133 poslancov, proti bolo 27, nehlasovalo 31. Na zvolenie premiéra bola potrebná jednoduchá väčšina. Orbán hneď zložil aj prísahu.

Nová maďarská prezidentka Katalin Nováková počas inaugurácie odsúdila ruskú inváziu na Ukrajinu a vyhlásila, že jej prvá zahraničná cesta bude smerovať do Poľska. Týmto gestom chce napraviť vzťahy medzi Budapešťou a Varšavou.

Protiinflačné opatrenia maďarskej vlády sú absurdné, vraví v rozhovore exguvernér Maďarskej národnej banky Péter Ákos Bod. Tvrdí, že veľkolepé údaje o raste toho veľa o skutočnej situácii ekonomiky neprezrádzajú. Cenový strop nie je diablov výmysel, dodáva, ale Orbánova vláda maďarské rodiny pred zvyšovaním cien podľa neho neochránila.

Maďarská vláda chce vymeniť súhlas s ropným embargom za peniaze na modernizáciu ekonomiky. Orbánov plán je, že bude súhlasiť s ropným embargom iba vtedy, ak sa to bude týkať morskej prepravy, ale nie pozemnej. „Chce, aby Brusel financoval celú modernizáciu maďarskej energetiky, s čím ostatní nebudú súhlasiť,” vraví maďarský novinár László Arató.

Maďarsko podporí ropné embargo iba vtedy, ak sa ho nebude týkať. Podľa ministra zahraničných vecí Pétera Szijjártóa sa ropné embargo môže týkať morskej prepravy, ale ak sa bude týkať aj pozemnej prepravy cez potrubia, malo by to obrovské dôsledky pre maďarskú ekonomiku, vrátane 55 až 60 percentného nárastu cien pohonných hmôt.

Chorvátsko si predvolalo maďarského veľvyslanca po Orbánovom  výroku, že ak by Maďarsku nevzali more, mohlo by ropu dovážať loďami. „Odsudzujeme akékoľvek územné nároky na susedné štáty,“ reagovalo chorvátske ministerstvo zahraničia. (n1)

S Viktorom Orbánom bude o ropnom embargu rokovať po Ursule von der Leyenovej aj Emmanuel Macron. Rokovanie by sa malo uskutočniť ešte v utorok, oznámil francúzsky minister Clement Beaune v televízii LCI.

Ursula von der Leyenová rokovala v Budapešti s Viktorom Orbánom v snahe presvedčiť ho o podpore európskeho embarga na ruskú ropu. Šéfka eurokomisie po stretnutí uviedla, že vidí v rokovaniach s Maďarskom pokrok.

Zmrazené ceny vybraných potravín v Maďarsku budú obchody zrejme kompenzovať zdražovaním iných produktov. Malé čerpacie stanice bojujú pre zastropovanie cien pohonných hmôt o prežitie a od vlády vymáhajú odškodné.

Umožniť stíhanie najvyšších politických špičiek bývalých vlád tak, ako sa to deje na Slovensku, bolo plánom aj maďarskej opozície pred aprílovými voľbami. Po ďalšom víťazstve Orbána je to však už menej aktuálne. V Maďarsku by však stíhanie politikov bolo ešte komplikovanejšie ako u nás.

Maďarsko naďalej blokuje dohodu krajín EÚ o embargu na ruskú ropu, píše Bloomberg. Nedeľňajšie rokovania predstaviteľov členských štátov o novom balíku sankcií proti Rusku sa podľa agentúry skončili bez dohody.

Embargo na ruskú ropu by ohrozovalo nízke ceny energií pre Maďarsko, vyhlásil maďarský premiér Viktor Orbán. Preto túto sankciu Maďarsko odmieta, dodal Orbán. Maďarská vláda nepodporí ani to, aby ruského patriarchu Kyrilla dali na sankčný zoznam, lebo sa to dotýka aj náboženskej slobody v Maďarsku, povedal Orbán vo verejnoprávnom rozhlase Kossuth Rádió.

Maďarsko ponúkne Ukrajine pomoc za 37 miliónov eur. „Maďarsko nechce vojnu na Ukrajine, práve naopak, jeho záujmom je, aby sa do regiónu čo najskôr vrátil mier. Maďarsko stojí na strane Ukrajiny a podporuje jej suverenitu,“ vyhlásil na darcovskej konferencii vo Varšave minister zahraničných vecí Péter Szijjártó.

Maďarská vláda odmieta tvrdenia, že vopred vedela o ruskej invázii na Ukrajinu. Ďalej dodala, že nebude dodávať zbrane do vojny a „nezmenia to ani klamstvá, ktoré Kyjiv vymýšľa každý deň“, vyhlásil hovorca maďarského ministerstva zahraničných vecí.

Nové na Dennikn.sk

11:42Zdražovaním trpí aj Tatravagónka. No vlani si vytvorila parádny vankúš. Zarobila ako nikdy – 44 miliónov eur 11:20Je to ako voľba medzi cholerou a morom. Nemci pre ruský plyn zapnú uhoľné elektrárne 11:01Košický newsfilter: Mesto nevlastní Jakabov palác, dediči vyhrali súd 10:47Nakrátko sa ocitli v Košiciach a maľovali tak, že by im to závideli aj v Paríži 10:29Ukrajinský národný balet na Slovensku: Kým Rusi bombardujú naše mestá, Labutie jazero tancovať nebudeme 10:06Obeť ruského systému? Americkú basketbalistku držia vo väzbe pre konopný olej už viac ako 120 dní 09:26Radolský nám zobral mobily, aby nás neotravovali Turci, spomína Szilárd Németh. Olympiáda ho mrzí dodnes 08:54Lionel Messi a miliardová ponuka pre Tigera Woodsa. Ako si Saudská Arábia vylepšuje imidž športom 08:47Starousadlík z Vlkolínca: Medveď je inteligentný, keď naň budú poľovať, tak sa zdekuje, že až 08:39300 slov z ME: Motivačné video od trénera zabralo. Slováci rozhodli v 95. minúte a budú hrať o majstrovstvá sveta 07:00Komentátori Denníka N: Čaputová musí znovu kandidovať (+video)Včera 20:51Američanky prišli o federálne právo na interrupciu. Inšpirovať sa budú aj krajiny ako Slovensko, vraví amerikanistaVčera 19:58Rýchlikom na trase Bratislava – Žilina – Košice navrhli škrtnúť päť zastávok. Mohli by ísť rýchlejšie a s menej vozňamiVčera 19:10Štát plánuje postaviť Rázsochy a nemocnicu v Martine. O ostatných zrejme rozhodne bodovanieVčera 18:45Newsfilter: Keď si už aj hlavný ekonóm NBS všíma, kde majú v obchodoch zľavyVčera 18:00Zabudnutú školu na okraji Bratislavy prebudujú na nájomné byty, školu, škôlku a domov sociálnych služiebVčera 17:18Nevadí, že stratili nádej, hlavne, že zabudli aj kompas (udalosti týždňa)Včera 17:10High 5ive: Hendikepovaní v telách robotov. Na dobrých chodníkoch technológieVčera 16:50Americké raketomety sú na Ukrajine a zrejme ich už použili. Rusi hrozia útokom na ambasádu USAVčera 16:27Prečo sa Kremeľ nehanbí klamať a prečo Západ nechápe, o čo Rusom ideVčera 16:00MediaBrífing: Nové mediálne zákony sú krokom vpred, zvýšia transparentnosť aj dezinformačných webovVčera 15:54Prečo facka nič nerieši. Deti potrebujú hranice, ale nemožno ich vynucovať fyzickými trestamiVčera 15:45Graf dňa: Po minulotýždňovom masakri sa akciové trhy upokojili, no ďalšie poklesy ešte môžu prísť Včera 15:36Párová terapia na fareVčera 15:21Chcel by som vrátiť minulé letoVčera 14:36Mám hypotéku s nízkym úrokom, ale o rok sa mi skončí fixácia. Mám ešte počkať alebo už teraz refinancovať? (anketa)Včera 14:23Africký pohľad na vojnuVčera 13:58Kútikom oka alebo Páčia sa nám vaše básneVčera 13:44Danglár: Vždy pripraveníVčera 13:16Vývoj bojov (120. deň): Sjevjerodoneck padol, Ukrajinci teraz budú brániť „cestu života“