Modrí, Most-Híd

Nerozumiem Mikulášovi Dzurindovi, komentuje slabý volebný zisk Modrých Martin M. Šimečka. Vo volebnom štúdiu Denníka N vraví, že Dzurinda teoreticky mohol ešte pomýšľať na blížiace sa eurovoľby, ale po fiasku v parlamentných voľbách sú Modrí podľa Šimečku mŕtvy projekt.

Predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka potvrdil, že sa Mikuláša Dzurindu pred viac ako týždňom na stretnutí spýtal, či sa zúčastní koalícia Modrí-Most Híd volieb. Dzurinda mu to potvrdil, čo líder PS akceptuje. Povedal to v relácii Na hrane TV Joj.

Predseda Aliancie Krisztián Forró vyzval lídra Modrých Mikuláša Dzurindu, aby odstúpil z volieb. Urobil to už druhýkrát, tentoraz v štúdiu Denníka N na debate lídrov menších strán. Obaja politici diskutovali o tom, čo môžu ponúknuť voličom, aj s líderkou Demokratov Andreou Letanovskou.

Exministra spravodlivosti za Most-Híd Gábora Gála navrhli obžalovať pre podozrenie, že ešte ako poslanec zobral úplatok 50-tisíc eur v súvislosti so Slovenským pozemkovým fondom, píšu Aktuality.sk. Vypovedal proti nemu známy bratislavský advokát Ján Gajan, ktorý usvedčuje aj oligarchu spájaného so SNS Martina Kvietika.

Predseda PS Michal Šimečka sa stretol s lídrom Modrých a expremiérom Mikulášom Dzurindom v bratislavskom hoteli Falkensteiner. Fotografie zo schôdzky zverejnili Topky, podľa Šimečku išlo o obed, pri ktorom hovorili o aktuálnej politickej situácii. Dzurinda v minulosti na otázku, či by mohli Modrí odstúpiť z volieb, odpovedal, že chce bojovať do posledného dňa. (topky)

Minister z druhej Dzurindovej vlády László Gyurovszky hovorí, že ho prekvapil návrat Mikuláša Dzurindu do politiky. „Neočakával som iné než to, čo vidíme. Dvakrát do tej istej rieky nevstúpiš, hlavne po toľkých rokoch,“ vraví v rozhovore.

Aliancia, Modrí-Most Híd a Maďarské fórum neplánujú odstúpiť z volieb ani s rizikom prepadnutia hlasov. V Sobotných dialógoch RTVS to povedali Mikuláš Dzurinda (Modrí), Zsolt Simon (MF) a Krisztián Forró (Aliancia).

Ivan Šimko predsedovi KDH navrhoval, aby hnutie išlo do volieb s Modrými Mikuláša Dzurindu. Slabé preferencie svojho bývalého straníckeho šéfa z SDKÚ Šimko nehodnotí. „Ustanovili sa len nedávno. Pozorne sledujem, čo Mikuláš Dzurinda hovorí, a to je presné. Tak, ako definuje situáciu na Slovensku, tak je to veľmi podobné, ako to vnímam ja.“

Nie naše územia, ale Orbán je odtrhnutý. Od reality, píše Mikuláš Dzurinda. „Reči, ktoré Orbán v Rumunsku viedol tento rok, svedčia o tom, že už očividne nemá čo ponúknuť.“

Jednote dôchodcov sa nepozdáva návrh reverzných hypoték od strany Modrí. Banky by seniorom vyplatili hotovosť alebo rentu a po ich smrti alebo odsťahovaní sa by získali nehnuteľnosť.

Matúš Kostolný sa mýli, píše Mikuláš Dzurinda v reakcii na komentár šéfredaktora Denníka N k nespájaniu demokratických strán. „Demokrati ako jediní deklarovali ochotu sa dohodnúť, avšak na ich ‚podvozku‘. Problém však bol v tom, že podvozok, ktorý Eduard Heger ponúkal, doviezol Slovensko k totálnemu chaosu a úradníckej vláde. Čo sa s tým dalo robiť?“

Strana Modrí, Most-Híd Mikuláša Dzurindu neobsadila 150. miesto na svojej kandidátnej listine. „Sulík s Matovičom začali v roku 2010 robiť z podávania kandidátok marketing a cirkus. Žiaľ, tento marketing a cirkus začali nasledovať aj niektoré ďalšie politické strany. Takéto počínanie vedie k rozvratu politickej scény,“ vysvetlil to Dzurinda.

Pred pár mesiacmi mohlo spájanie demokratických strán znieť ako nádej, dnes už je to zlý vtip, píše v Newsfiltri Jana Shemesh. „Toľko sa vyjednávalo, špekulovalo, taktizovalo, že náboj a istý potenciál vyprchal. V prieskumoch to vyzerá pre zoskupenia, ktoré mali byť chrbtom akejsi SDKÚ 2.0, zle-nedobre.“

Lídrom kandidátky strany Modrí, Most-Híd bude Mikuláš Dzurinda, dvojkou je László Sólymos. Za nimi nasledujú podpredseda strany Ľuboš Schwarzbacher a Konrád Rigó. Dzurinda so Sólymosom po skončení tlačovky nasadli na bicykle s tým, že začínajú Tour de Slovakia.

Šanca na spojenie Modrých, Mosta-Híd a Demokratov by mohla byť len vtedy, ak by Eduard Heger odišiel a nekandidoval, naznačuje Béla Bugár. „Ja byť Hegerom, začnem rokovať a poviem – dobre, ak sa spojíme, ja odchádzam. To je moja obeta. Ale na to treba mať guráž.“

Líder Maďarského fóra Zsolt Simon ponúka miesta na kandidátke strane Modrí, Most-Híd a jednotlivcom od Demokratov. Maďarské fórum ide do volieb s ďalšími menšími stranami Občianski demokrati Slovenska, Za regióny, Rómska koalícia a Demokratická strana.

Ani jedna z troch spojených dvojičiek Most-Híd – Modrí, Demokrati – Jablko alebo Maďarské fórum – ODS nemá podľa Mariána Leška veľkú šancu dostať sa do parlamentu. Nemyslí si ani, že si zjednotia kandidátku. „Nemám tú nádej, stratil som ju a nemyslím si, že by na poslednú chvíľu došlo k vážnej zmene, pretože by to vyzeralo ako útek z potápajúcej sa lode. Ak k tomu nedošlo doteraz, som takmer presvedčený o tom, že už k tomu do 2. júla nedôjde.“

Béla Bugár vstupuje do strany Most-Híd, ktorá sa obnovila v máji po rozpade jej platformy v Aliancii. Bugár však nebude kandidovať vo voľbách a nebude členom vedenia, chce strane iba pomáhať a chodiť na mítingy.

Béla Bugár. Foto N - Tomáš Benedikovič

Platforma Most-Híd v rámci strany Aliancia si po odchode viacerých členov zvolila nové vedenie. Predsedom sa stal Attila Pál a predsedom republikovej rady platformy Peter Pandy. Odídenci sa dohodli na spoločnom postupe do volieb s Modrými okolo Dzurindu. Ďalej pokračujú ako subjekt Modrí, Most-Híd.

Lídrom kandidátky zoskupenia Modrí, Most-Híd bude Mikuláš Dzurinda, dvojkou László Sólymos. „Následne budeme kandidátku na striedačku dopĺňať ľuďmi z Mosta-Híd a strany Modrí, no sme pripravení kandidátku otvoriť aj iným politickým stranám. Jej finálnu podobu spoznáme 2. júla,“ povedal podpredseda Modrých Ľuboš Schwarzbacher.

Mikuláš Dzurinda oznámil, že jeho strana Modrí pôjde do volieb s politikmi Mosta na spoločnej kandidátke s názvom Modrí, Most-Híd. Dzurindova strana už bola takto premenovaná.

Naživo: Modrí a Most-Híd 2023 informujú o spoločnom postupe do septembrových volieb.

OĽaNO už má zmenený názov v oficiálnom registri politických strán. Celý znie „Obyčajní ľudia (OĽANO), Nezávislí kandidáti (NEKA), Nova, Slobodní a Zodpovední, Pačivale Roma, Magyar Szívek“, spojenie „OĽaNO a Priatelia“ je oficiálnou skratkou.

Strana Jablko Lucie Ďuriš Nicholsonovej pripúšťa scenár, že nakoniec nepôjde do volieb. KDH, Aliancia, Demokrati, Modrí, Most-Híd 2023 či Maďarské fórum takú možnosť v ankete odmietajú.

Maďarské fórum Zsolta Simona sa zúčastní na rokovaní s Demokratmi, Mostom-Híd a Modrými Mikuláša Dzurindu o volebnej spolupráci. Rokovanie má prebehnúť v nedeľu. (napunk)

Most-Híd chce, aby sa objavil v názve spoločnej strany s Modrými. Na takúto zmenu zostáva už len niekoľko dní. Mikuláš Dzurinda mal podľa informácií Napunku už vo štvrtok rokovania s lídrom Maďarského fóra Zsoltom Simonom, s Eduardom Hegerom by sa mal stretnúť v piatok.

Okrem okresnej organizácie v Trebišove všetci okresní predsedovia platformy Most-Híd vystúpia z Aliancie, tvrdí László Sólymos. V Aliancii zostáva košický vicežupan Karol Pataky či župní poslanci Ervin Chomča a Imre Andruskó. Odchádzajúci politici budú mať vo štvrtok v Bratislave ustanovujúci snem strany Most-Híd. (napunk)

Platforma Most-Híd nemôže byť a ani nebude súčasťou Aliancie, za ktorú bude v parlamentných voľbách kandidovať György Gyimesi. Vyplýva to z politickej deklarácie Mosta-Híd, ktorú prijali vo štvrtok delegáti najvyššieho rozhodovacieho orgánu. Aliancia musí túto otázku uzavrieť najneskôr do 15. mája.

Gábor Gál prebral podľa svedeckej výpovede 50-tisícový úplatok priamo v poslaneckej kancelárii, píšu Aktuality. Podľa svedka a kajúcnika Jána Gajana to bolo približne v čase, keď mal byť Gál vymenovaný za ministra spravodlivosti.

Bývalého ministra spravodlivosti Gábora Gála obvinili podľa Aktualít z prijímania úplatku v prípade z roku 2018 v súvislosti so Slovenským pozemkovým fondom. Gál bol ministrom od marca 2018 po tom, ako po vražde Jána Kuciaka do Pellegriniho vlády nenastúpila Lucia Žitňanská. (aktuality)

Vyšetrovateľ NAKA obvinil bývalého ministra spravodlivosti Gábora Gála za stranu Most-Híd. Prvá o tom informovala Markíza.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Lanária ma, aby sme sa vrátili my, čo sme dostali Slovensko do EÚ a NATO, hovorí v rozhovore expredseda Mostu-Híd Béla Bugár o možnosti návratu do politiky. „Neexistuje. Ja hovorím, že som ochotný pomáhať, ale ak si niekto myslí, že zoberiem a ponesiem zástavu, to nie.“

Béla Bugár. Foto N - Tomáš Benedikovič

Poslanec OĽaNO György Gyimesi hovorí, že maďarskí politici by mali prejsť z defenzívy do ofenzívy – a vysvetľovať slovenským politikom, že nie je protištátnou činnosťou, keď sa chcú zrovnoprávniť. „Robím opak toho, čo robil Most-Híd. Most nerobil politiku spolupráce, ale politiku stiahnutého chvosta, aby mohol kŕmiť svojich oligarchov,“ povedal v diskusii Denníka N.

Strana Most-Híd zaniká, bude súčasťou spoločnej strany Aliancia, oznámil po sobotnom sneme predseda Mosta-Híd Attila Agócs. V strane Aliancia bude fungovať ako platforma.

Na čo bol dobrý Most? pýta sa v komentári jeho bývalý podpredseda Ábel Ravasz. „Opúšťa priestor, kde sa nachádzal doteraz: priestor racionálnej a upokojujúcej politiky. Namiesto toho prezentuje novú verziu veľkomaďarského čardášu.“

Most-Híd na zasadnutí republikovej rady potvrdil, že je pripravený na vstup do spoločnej maďarskej strany Aliancia. Rada prijala dokumenty potrebné na jej vznik.

Ábel Ravasz skončil v predsedníctve strany Most-Híd. Svoj odchod odôvodňuje aj zdĺhavými rokovaniami medzi maďarskými stranami na Slovensku. Predseda Mosta László Sólymos označil rokovania za náročné.

Bývalý vládny splnomocnenec pre Rómov Ábel Ravasz odstúpil z predsedníctva Mosta-Híd. „Rokovania medzi maďarskými stranami sa ťahajú už od roku 2019. Som presvedčený, že naša strana sa ideovo zničí, ak naďalej bude participovať na tomto zdĺhavom procese,“ vysvetľuje.

V rokovaniach o spájaní maďarských strán pokračujú už len SMK a Most-Híd. „Musíme uznať, že januárové kompromisné návrhy zo strany SMK-MKP a Most-Híd rokovania neposunuli k dohode troch strán a ďalšie rokovania nepriniesli výsledky,“ uvádza sa v tlačovej správe dvoch strán.

Most-Híd, SMK a Spolupatričnosť vytvoria spoločnú maďarskú stranu. Po rokovaní predstaviteľov strán o tom v piatok informoval predseda SMK Krisztián Forró.

Na snímke predsedovia strán László Sólymos (Most-Híd), Krisztián Forró (Strana maďarskej komunity) a Szabolcs Mózes (Spolupatričnosť). Foto - TASR

Exminister László Sólymos tvrdí, že súčasný minister životného prostredia Ján Budaj účelovo využil údaje, keď hovoril o straníckom protekcionizme v súvislosti s prideľovaním dotácií na projekty starostom za stranu Most-Híd.

Spoluprácu maďarských strán si želá 73 % Maďarov na Slovensku, ukázal prieskum Focusu na objednávku Mosta-Híd. 61 percent opýtaných si myslí, že existujúce maďarské strany by sa mali zlúčiť do jednej. 12 percent preferuje spoluprácu maďarských strán.

Nový predseda Mosta-Híd László Sólymos po dnešnom sneme vyhlásil, že stranu čaká reštart a reforma. „Ak chceme získať späť dôveru voličov, potrebujeme urobiť niekoľko zásadných zmien, nielen na postoch, ale vo fungovaní strany. Chceme modernú stranu, ktorá dokáže promptne reagovať na aktuálne politické a spoločenské výzvy,“ povedal Sólymos.

Novým predsedom strany Most-Híd sa stal László Sólymos. Do funkcie ho zvolili na sneme vo Fiľakove. Podpredsedami stany sú primátor Fiľakova Attila Agócs, starosta Tvrdošoviec Marián Tóth, primátor Kráľovského Chlmca Karol Pataky a viceprimátor Svidníka Michal Goriščák.

Ako poznám Fica, Smer nenechá Pellegrinimu, hovorí Béla Bugár v rozhovore, v ktorom bilancuje pôsobenie v politike. Najlepšie mu bolo v prvej Dzurindovej vláde, za neúspechom rokovaní maďarských strán vidí vplyv Oskara Világiho.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Most-Híd bude mať 30. mája vo Fiľakove snem, kde si zvolí nové vedenie. Kandidátom je zatiaľ László Sólymos. (tasr)

Maďarské strany zostávajú po prehratých voľbách rozbité, aj pre koronavírus si Most-Híd a SMK stále nezvolili predsedov. Maďarskí politici hovoria o možnom spájaní, no stále ich veľa vecí rozdeľuje.

Bývalý minister životného prostredia László Sólymos zvažuje, že bude kandidovať za predsedu Mosta-Híd. Šancu v strane majú dostať podľa neho noví ľudia, pričom voliči chcú konštruktívnu spoluprácu roztrieštených maďarských strán.

Most-Híd povedú do zvolania snemu László Sólymos, Attila Agócs, Peter Krajňák a Karol Pataky. Rozhodlo o tom predsedníctvo na svojom utorkovom zasadnutí.

Koniec maďarských strán môže Maďarov na Slovensku aj posilniť, píše spisovateľ Zoltán Szalay o výsledku volieb.

Nové na Dennikn.sk

Včera 20:58Ako vyzerá skutočne súčasná hudba?Včera 18:59Newsfilter: Fico musí zvyšovať dane, chýbajú mu miliardyVčera 18:57Samá drina, osamelosť a prázdno, ale jeden večer môže všetko zmeniť. Film Karaoke Blues je ako liek na depresiu súčasného svetaVčera 17:58Zuby opílili a čeľusť použili z orangutana. Nález piltdownského človeka patrí medzi najväčšie vedecké podvodyVčera 17:35Graf dňa: Prečo sa český úverový rating vzďaľuje slovenskémuVčera 16:57Koalícii chýbajú tri miliardy a banková daň to nezachrániVčera 16:47Shooty: Nový mainstreamVčera 16:39Rodičia, ktorí vychovali viac detí, dostanú s 13. dôchodkom menej ako s rodičovským bonusomVčera 16:28Výnimka pre ukrajinské kamióny sa zneužíva a ohrozuje naše firmy, hovorí líder slovenských dopravcovVčera 15:21Na zisk hlasu vo voľbách najviac minuli Dzurindovi Modrí, stál ich 145 eur. Demokrati mali kampaň ako PSVčera 14:46Syn spoluzakladateľa Hamasu prehovoril na pôde OSN s tvrdou obžalobou tohto hnutiaVčera 14:26Reportáž o rieke Rýn, diaľnici, ktorá vedie až do špajzy EurópyVčera 14:11Vývoj bojov (643. deň): Zobudili sa ruskí agenti? Manželku veliteľa ukrajinskej kontrarozviedky niekto otrávil ťažkými kovmiVčera 13:51Gyimesi ako vládny splnomocnenec? Ficov kabinet už mesiac neprezradil, aká bude ich menšinová politikaVčera 13:42Moje telo sa vyplo, je ťažké žiť bez behu, napísala 21-ročná atlétka pred samovraždou. Nesmie to byť len o výkone, varuje odborníkVčera 13:17S dopingom sa mi zahojila aj rok stará jazva, no zničil som si srdce, hovorí Lukáš RoubíkVčera 13:04⭕ Krúžkovacia revolúcia: ako voliči postupne preberajú parlament zo straníckych do vlastných rúkVčera 12:23Revolúcia a jej podobyVčera 12:07V domácej výrobe plastov dosahujú až nepochopiteľne veľké zisky. Teraz rozšíria svoj nitriansky závodVčera 11:54Ako sa v Poprade ubránili reálnym satanským bytostiamVčera 11:52Obhajoval Pussy Riot či Krymských Tatárov: Klientom dnes poskytujem už len paliatívnu starostlivosťVčera 11:08Pod slnkom Jany Shemesh: Ďalšie dieťa nevládalo uniesť neznesiteľnú ťažobu Včera 10:44Želajú smrť Amerike a preklínajú Židov. O čo ide jemenským povstalcomVčera 10:36Oheň a pandémie v Amerike mali vplyv na historický vývoj klímy na celom sveteVčera 10:21Pacientovi stačia dve minúty na to, aby dokázal pokojne vysvetliť svoj problém, lekár ho však často preruší, hovorí psychologičkaVčera 10:13Ceny bytov ešte môžu klesať aj preto, lebo mladých ľudí bude čoraz menej Včera 09:57Jediný bol ochotný splniť majiteľove želania. Lobotka má trénera, ktorý s mladým Hamšíkom začal úspešnú éruVčera 09:18Za päť nálepiek dostala sedem rokov za mrežami. Ruský režim potrestal umelkyňu, ktorú nenávidíVčera 09:15Hladomor v číslach – v júni 1933 zomieralo od hladu v priemere 28-tisíc ľudí denneVčera 08:55Chceli byť prvou krajinou, kde postupne zmiznú fajčiari. Prečo Nový Zéland nakoniec stiahol prísny zákon