Najväčšia kryptomenová burza na svete Binance predá svoje aktivity v Rusku novej burze CommEX. Binance tvrdí, že z tržieb CommEX-u nebude mať pravidelný podiel a predaný podnik už nebude môcť v budúcnosti kúpiť.
Belgicko chce stíhať talianskeho finančníka, ktorý podľa neho pomáhal drogovým bossom prať špinavé peniaze cez kryptoburzu. Ciao Marchesani bol zatknutý v máji v Londýne, belgické úrady žiadajú Britániu o jeho vydanie.
Hekeri napojení na Severnú Kóreu ukradli v tomto roku kryptomeny za 200 miliónov dolárov. Je to viac ako 20 percent všetkých kryptomien ukradnutých tento rok.
Kryptomeny využíva po celom svete zhruba 425 miliónov ľudí. Viac ako 88-tisíc má v nich majetok za najmenej jeden milión dolárov a 22 ľudí v hodnote aspoň jednej miliardy, vyplýva z údajov poradenskej firmy Henley & Partners.
Najväčšia kryptomenová burza na svete Binance zvažuje úplný odchod z ruského trhu. Minulý týždeň sa objavila informácia, že burza pomáha ľuďom z Ruska prevádzať peniaze do zahraničia, hoci vlani uviedla, že dodržiava protiruské sankcie.
Bitcoin sa v piatok dostal pod hranicu 26-tisíc dolárov, keď pokračoval v oslabovaní po náhlom štvrtkovom prepade. Cena najväčšej a najznámejšej kryptomeny sa podľa Coin Metrics za celý týždeň prepadla o 11,28 % a zaznamenala siedmu týždennú stratu za uplynulých osem týždňov a najhorší týždeň od novembra. (tasr)
Cena bitcoinu pokračuje v poklese, prepadla sa na dvojmesačné minimum. Výpredajom v týchto dňoch prechádza celý globálny trh a investori sa prednostne zbavujú rizikovejších aktív, za ktoré sú kryptomeny považované.
Americký súd zrušil prepustenie zakladateľa skrachovanej kryptoburzy FTX Sama Bankmana-Frieda na kauciu. Dospel totiž k záveru, že Bankman-Fried sa opakovane snažil ovplyvňovať svedkov.
Rusko začne testovať používanie digitálneho rubľa medzi spotrebiteľmi, oznámila centrálna banka. Pomocou digitálnej meny by chcelo rozšíriť svoje možnosti pre medzinárodné platby.
PayPal uviedol na trh vlastný stablecoin viazaný na dolár pod názvom PayPal USD. Snaží sa podporiť prijatie digitálnych mien pre platby a prevody mien. Ide o prvú veľkú finančnú firmu s vlastným stablecoinom.
Britský Revolut pozastaví v USA aktivity s kryptomenami pre neistotu v oblasti regulácie. Zákazníkov mimo Spojených štátov sa tento krok netýka. Rozhodnutie ovplyvní necelé jedno percento klientov Revolutu, ktorí obchodujú s kryptomenami.
Kryptomenová burza Binance stiahla žiadosť o získanie licencie v Nemecku. To naznačuje, že prehodnocuje plány na okamžitú expanziu v súvislosti s prísnym postojom regulačných orgánov voči odvetviu.
Celková trhová hodnota kryptomien v 1. polroku stúpla o 48 % na 1,17 bilióna dolárov. Objem obchodov s bitcoinom sa zvýšil o 185 %, uviedla v analýze najväčšia kryptomenová burza Binance.
Šéf OpenAI Sam Altman spustil projekt kryptomeny Worldcoin. Prístupový účet World ID môže záujemca získať po registrácii a overení skenom očnej dúhovky. Firma si chce byť istá, že členmi budú len skutoční ľudia.
Skrachovaná kryptomenová burza FTX podala žalobu na svojho zakladateľa Sama Bankmana-Frieda a ďalších bývalých vysokopostavených predstaviteľov v snahe získať späť spreneverené stovky miliónov dolárov. V procese súvisiacom s krachom už všetci priznali vinu a súhlasili, že budú spolupracovať.
Najväčšia kryptomenová burza Binance pre klesajúci zisk znížila zamestnancom benefity. Wall Street Journal už minulý týždeň informoval, že burza prepustila v posledných týždňoch viac ako 1000 zamestnancov. Podľa denníka je to znamenie, že firma má finančné problémy. (čtk)
Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala novelu, ktorá zníži zdanenie kryptomien. Návrh predkladali SaS, Demokrati a OĽaNO, boli zaň aj Sme rodina či Hlas. Smer sa zdržal. (tasr, n)
Kryptomenová burza Binance v posledných týždňoch prepustila viac ako 1 000 zamestnancov, píše The Wall Street Journal s odvolaním sa na informovaný zdroj.
V USA zadržali zakladateľa skrachovanej kryptoúverovej firmy Celsius Alexa Mashinského. 57-ročný muž, ktorý sa označoval za „moderného Robina Hooda“, čelí obvineniam z podvodov a manipulácií. Spoločnosť vyhlásila bankrot vlani v júli.
Kryptomenové platformy sa snažia posilniť pozície v USA, kde dvom najväčším kryptoburzám klesol podiel pre vyšetrovanie úradov. Podiel Coinbase sa v júni znížil na 51 z januárových 62 % a Binance.US sa prepadol na 1,5 z 22 % v marci.
Bitcoin vzrástol na 13-mesačné maximum, dnes sa prechodne predával za 31 500 dolárov. Veľké fondy vrátane BlackRocku sa chystajú spustiť bitcoinový fond, ktorý sa bude obchodovať na americkej burze.
Vzhľadom na turbulentný vývoj kurzov kryptomien vrátane krachov kryptobúrz je to investičný hazard ako vyšitý, píše Ivan Štulajter o zákone, ktorý má znížiť dane z predaja virtuálnej meny. „Takže konanie 112 poslancov a poslankýň sa v tomto bode nedá nijako ospravedlniť.“
Malá kryptomena sa dostala na burzu, kde sa obchodujú len meny, v ktorých má americký regulátor jasno. Cena meny bitcoin cash vďaka tomu stúpla viac ako dvojnásobne, ukazuje Graf dňa.
Regulátori v Nemecku neudelia firme Binance licenciu na poskytovanie služieb v oblasti virtuálnych mien. Binance je najväčšia svetová kryptoburza, vo viacerých krajinách čelí silnému tlaku zo strany regulačných úradov.
Skrachovaná firma FTX sa snaží oživiť svoju kryptomenovú burzu. Jej pád vlani na jeseň vyvolal otras v celom odvetví kryptoaktív, úrady označili prípad za jeden z najväčších podvodov americkej histórie.
Poslanci schválili novelu, ktorá zníži zdanenie kryptomien. Pri predaji po roku držania kryptomeny sa bude zdaňovať sadzbou sedem percent, čo je menej ako obvyklá sadzba dane z príjmov. Návrh predkladala SaS, Demokrati a OĽaNO.
Cena bitcoinu stúpla na 6-týždňové maximum blízko 29-tisíc dolárov. Zotavovanie najväčšej kryptomeny podporujú kroky veľkých finančných hráčov, ktorí zintenzívnili iniciatívy v oblasti kryptomien.
MMF pracuje na platforme pre digitálne meny centrálnych bánk (CBDC), uviedla šéfka Kristalina Georgievová. Platforma umožní realizovať transakcie týmito menami medzi krajinami.
Najväčšiu kryptoburzu Binance vyšetrujú francúzske úrady za nezákonné poskytovanie služieb v oblasti digitálnych aktív. Podozrievajú ju aj z prania špinavých peňazí.
BlackRock požiadala o povolenie zriadiť bitcoinový fond obchodovaný na burze (ETF). Má umožniť investorom vložiť peniaze do aktív, ktoré sa v poslednom období dostali pod tlak regulátorov. BlackRock je najväčším správcom aktív na svete.
Americké banky plánujú prerušiť vzťahy s kryptoburzou Binance.US. Jej klienti nebudú môcť používať doláre na nákup kryptomien na platforme ani ich vyberať. Burza oznámila, že preventívne pozastavuje všetky vklady amerických dolárov.
Spotrebiteľský zväz BEUC sa sťažuje, že sociálne siete v Európe umožňujú zavádzajúcu propagáciu kryptoaktív. Podal sťažnosť Európskej komisii a úradu na ochranu spotrebiteľov, ktorá sa týka platforiem Instagram, YouTube, TikTok a Twitter.
Americké úrady žalujú deň po Binance aj konkurenčnú kryptoburzu Coinbase, vinia ju z porušenia pravidiel pre cenné papiere. Akcie Coinbase obchodované na americkej burze strácali viac ako 13 %.
Investori za jediný deň vybrali z burzy Binance kryptomeny za 780 miliónov dolárov, odhadla firma Nansen. Trh vyhodnocuje krok amerického regulátora SEC, ktorý vzniesol proti Binance a jej zakladateľovi celkovo 13 obvinení.
Americká Komisia pre cenné papiere a burzy žaluje najväčšiu kryptomenovú burzu Binance a jej zakladateľa a šéfa Changpeng Zhaa. Viní ich z porušenia federálnych zákonov o cenných papieroch. Najväčšia kryptomena bitcoin v reakcii oslabuje.
Klienti burzy Binance Australia začali predávať bitcoiny s pätinovou zľavou. Podľa agentúry Reuters to signalizuje snahu rýchlo opustiť svoje pozície. Binance Australia tento mesiac oznámila, že pozastaví služby v austrálskych dolároch.
Medzinárodný úrad IOSCO navrhuje prvý set pravidiel na reguláciu kryptomien a digitálnych trhov. Kryptomenové odvetvie sa zvyčajne musí riadiť len kontrolami proti praniu špinavých peňazí a volá po jednotnej globálnej regulácii.
Kryptomeny by podľa britských zákonodarcov mali byť regulované ako hazardné hry pre značné riziká, ktoré predstavujú pre spotrebiteľov. Británia chystá pravidlá pre kryptomeny, zatiaľ sa ich týkajú len opatrenia proti praniu špinavých peňazí.
EÚ definitívne schválila najprísnejšiu reguláciu trhu s kryptomenami na svete. Sprostredkovatelia budú zhromažďovať údaje o predávajúcich a kupujúcich, čo má zabrániť praniu špinavých peňazí či skomplikovať obchádzanie úniových sankcií.
Hekeri napojení na Severnú Kóreu od roku 2017 ukradli z Japonska 721 miliónov dolárov v kryptomenách, čo zodpovedá 30 % úhrnu obdobných strát po celom svete. V regióne sa hekeri z KĽDR zameriavajú ešte na Vietnam.
Čiernohorský súd prepustil na kauciu kryptomenového podnikateľa To Kwona, ktorého v USA vinia z mnohomiliardového podvodu. To Kwon je bývalým šéfom firmy Terraform Labs, ktorá stojí za skrachovanými digitálnymi aktivitami terraUSD a luna.
Cena bitcoinu sa prepadla na takmer dvojmesačné minimum blízko 26-tisíc dolárov. Trh s kryptomenami čelí viacerým problémom, napríklad nízkej likvidite či regulačným zásahom v USA. Náladu ovplyvňuje aj makroekonomika.
Firmy z odvetvia kryptomien volajú po jednotnej globálnej regulácii, ktorá by nahradila doterajší prístup. Ten je podľa nich nepremyslený a podobá sa skôr na náhodné hasenie požiarov.
Kryptomenová burza Bittrex v USA vyhlásila bankrot a požiadala súd o ochranu pred veriteľmi. Urobila to tri týždne po tom, ako ju americký regulátor SEC obvinil z prevádzkovania neregistrovanej burzy cenných papierov.
Izrael od roku 2021 zabavil 189 kryptomenových účtov na burze Binance, ktoré podľa neho mali väzby na teroristické organizácie, väčšinou palestínske. Dva účty patrili organizácii Islamský štát.
Juhokórejská prokuratúra obvinila spoluzakladateľa kryptomenovej firmy Terraform Labs Daniela Sina z podvodu a ďalších trestných činov. Bývalý šéf To Kwon bol obvinený vlani, minulý mesiac ho zatkli v Čiernej Hore.
Poslanci SaS a niektorí súčasní aj bývalí poslanci OĽaNO chcú znížiť dane na obchodovanie s kryptomenami. Pri predaji po uplynutí roka by sa daň znížila na sedem percent. Podobná zmena im už raz v parlamente neprešla.
Najväčšia svetová kryptomenová burza Binance varuje pred podvodníkmi. Slovenskom sa šíria podvodné ponuky, ktoré zneužívajú meno firmy a snažia sa z ľudí vylákať peniaze cez ponuku falošných investícií alebo podvodných súťaží.
Schválená európska regulácia kryptomien má zabrániť podvodom a krachom podobným tomu, aký nastal vlani v prípade najväčšej kryptoburzy FTX. Firmy budú potrebovať licenciu a transakcie už nebudú anonymné. Ide o prvú komplexnú reguláciu krypta na svete. Kritici hovoria, že už teraz je zastaraná.
Europarlament schválil prvý súbor opatrení pre kryptomeny na svete, platiť budú od polovice roka 2024. Kryptomenové firmy sa budú musieť registrovať a poskytnúť údaje o svojej identite, následne získajú licenciu od regulačných orgánov EÚ.