Hekeri ukradli z jedného z kľúčových produktov americkej kryptomenovej spoločnosti Harmony digitálne meny v hodnote zhruba 100 miliónov dolárov. Terčom krádeže sa stal takzvaný blockchainový most, ktorý umožňuje používateľom prevádzať kryptomeny medzi jednotlivými bránami blockchainu.
Hovorí sa, že krypto nahradí bežné meny, alebo že je dobrým uchovávateľom hodnoty, alebo umožní predchádzať finančným podvodom, alebo umožní rýchle transakcie, alebo lacné transakcie. Ale pravda vlastne nie je ani jedno z toho, hovorí Eliot Brown, autor knihy o excesoch Silicon Valley, ktorú práve vydáva Denník N.
Bitcoin prvýkrát od roku 2020 klesol pod hranicu 20-tisíc dolárov. Prepadol sa na hodnotu 19 056 dolárov; za posledných 24 hodín tak vykazoval pokles o vyše 9 percent.
Kryptomenová burza Coinbase Global zruší 1100 pracovných miest, čo zodpovedá 18 % jej pracovnej sily. Snaží sa znížiť náklady v období poklesu finančných trhov.
Výpredaj kryptoaktív pokračuje, bitcoin dnes na krátky čas padol pod 21-tisíc dolárov, neskôr časť strát vymazal. Hlavným dôvodom je pokles rizikového apetítu investorov.
Prekvapujúco vysoká inflácia v USA spustila na finančných trhoch paniku. Padali akcie aj dlhopisy od Ázie po Ameriku, ale špeciálne tvrdo táto správa zasiahla kryptoaktíva. Najznámejší z kryptomien – bitcoin – sa v pondelok po vyše 20-percentnom páde ocitol pod hranicou 23-tisíc dolárov, a bol tak najslabší za posledných 18 mesiacov, ukazuje Graf dňa.
Kryptoúverová firma Celsius Network zmrazila výbery z dôvodu extrémnych podmienok na trhu. Celsius ponúka možnosť uložiť si kryptomeny do produktov s úrokovým výnosom. Oznámenie viedlo k prehĺbeniu poklesu ceny bitcoinu.
Cena bitcoinu dnes klesla pod 25-tisíc dolárov a dostala sa najnižšie od konca roku 2020. Prepad súvisí so širším poklesom trhu s kryptomenami po správe o raste inflácie v USA, ktorá viedla k odklonu investorov od rizikovejších aktív.
Zo slovenskej burzy kryptomien Eterbase ukradli hekeri virtuálnu menu v hodnote 5,4 milióna dolárov, píše agentúra Reuters. Táto krádež bola podľa nej súčasťou rozsiahleho prania špinavých peňazí na Binance, najväčšej svetovej kryptoburze.
Tisíce kryptomien pravdepodobne čaká pád a zníži sa aj počet blockchainových platforiem. S odvolaním na vyjadrenia viacerých ľudí z odvetvia to napísal portál CNBC.
Bitcoin znova padol pod hranicu 30-tisíc dolárov, odpísal si 5,5 percenta. Stalo sa tak po stredajšom poklese amerických akciových búrz. Oproti marcovému maximu najznámejšia kryptomena stráca 28 percent.
Bitcoin sa posilnil takmer o 6 percent, čo je najprudšie za dva týždne. Jeho cena sa dostala na zhruba 31-tisíc USD. Záujem o investície do kryptomien podporilo uvoľnenie protipandemických reštrikcií v Číne.
Každá desiata domácnosť v eurozóne vlastní kryptoaktíva, ako napríklad bitcoin. V prípade bohatých je len o málo väčšia pravdepodobnosť, že nejaké majú, než v prípade chudobných ľudí, ukázal prieskum ECB v šiestich krajinách eurozóny.
Kryptomeny sú založené na ničom a mali by byť regulované, povedala prezidentka ECB Christine Lagardová. Obáva sa, že ľudia, ktorí nerozumejú riziku, môžu prísť o všetko a byť veľmi sklamaní. (bloomberg)
Kryptomena luna stratila prakticky celú hodnotu, jej cena klesla o vyše 99 % a je takmer na nule. Príčinou je pád kontroverzného sesterského stablecoinu terraUSD. Naopak, bitcoin sa zotavil a jeho cena sa vrátila nad 30-tisíc dolárov.
Zakladateľka kryptomeny OneCoin Ruža Ignatovová je na zozname najhľadanejších osôb v Európe. Ignatovová, ktorá má prezývku kryptokráľovná, je podozrivá, že nalákala záujemcov z celého sveta investovať do bezcennej kryptomeny. (bloomberg)
Výpredaj kryptomien sa zrýchľuje, bitcoin spadol pod 27-tisíc dolárov, najnižšie od konca roka 2020. Výrazne klesajú aj ďalšie digitálne meny a ceny aktív považovaných za rizikové, napríklad akcie IT firiem, ktoré nevytvárajú žiadny zisk.
Kontroverzná digitálna mena terraUSD prudko klesá a spadla na 30 centov. Podľa plánu jej tvorcov má byť naviazaná na americký dolár v pomere 1:1. Obchodníci čakajú na plán oživenia, ktorý sľúbil zakladateľ meny Do Kwon. (bloomberg)
Bitcoin sa pri obchodovaní v Ázii prechodne prepadol pod 30-tisíc dolárov, najznámejšia kryptomena sa tak dostala najnižšie od vlaňajšieho júla. Od novembrového maxima si už bitcoin odpísal 55 %.
Cena bitcoinu dnes klesla pod 34-tisíc dolárov. Kryptomeny reagujú na prepad akciových trhov a obchodujú sa v súlade s rizikovými aktívami, ako sú akcie IT firiem. Od novembrového maxima bitcoin stratil viac ako polovicu hodnoty.
Cena bitcoinu klesla o viac než 9 %. Prudko sa oslabili aj ďalšie kryptomeny a ich celková trhová hodnota sa znížila o 130 miliárd dolárov. K výpredaju došlo v reakcii na štvrtkový prudký pokles amerických akcií.
Módny dom Gucci začne v niektorých obchodoch v USA prijímať platby v kryptomenách. Plánuje ich akceptovať desať, napríklad bitcoin, ether, dogecoin či shiba inu. Gucci je súčasťou francúzskej skupiny Kering.
Stredoafrická republika povolila bitcoin ako zákonné platidlo. V roku 2019 tam mali podľa servera WorldData prístup k internetu iba štyri percentá z jej piatich miliónov obyvateľov, pričom internet je na používanie kryptomien nevyhnutný.
Kryptomenová burza Binance obmedzí služby ruským zákazníkom s aktívami v objeme viac než 10-tisíc eur. Reaguje na najnovšie sankcie EÚ zavádzané v reakcii na ruskú agresiu na Ukrajine.
Bitcoin sa posilňuje druhý deň v rade, najznámejšia kryptomena je nad úrovňou 41-tisíc dolárov. Kopíruje tak pohyb ázijských akciových trhov. Čína naznačila, že sa chystá uvoľniť menovú politiku.
Bitcoin prvýkrát od polovice marca klesol pod 40-tisíc dolárov. K poklesu podľa analytikov prispievajú vyhliadky na zvyšovanie úrokových sadzieb americkej centrálnej banky (Fed). (cnbc, čtk)
Americké ministerstvo financií uvalilo sankcie na darknetový trh Hydra a burzu kryptomien Garantex so sídlom v Rusku. Ministerka financií Janet Yellenová odkázala zločincom, že sa neskryjú na darknete, na jeho fórach ani v Rusku a nikde inde na svete. (guardian)
Takmer polovica držiteľov kryptomien v USA, Latinskej Amerike a Ázii si ich prvý raz kúpila vlani, vyplýva z prieskumu kryptomenovej burzy Gemini. Zúčastnilo sa ho 30-tisíc ľudí v dvadsiatich krajinách. (reuters)
Cena bitcoinu prekonala 48-tisíc dolárov a stúpla na tohtoročné maximum, od začiatku invázie na Ukrajinu si pripisuje 27 %. Účastníci trhu upozorňujú na známky novej vlny záujmu o kryptomeny medzi veľkými inštitucionálnymi investormi.
Cena bitcoinu stúpla nad 47-tisíc dolárov a je najvyššie od začiatku roka. Podobne sa posilňuje aj ethereum. Od tohtoročného minima z 24. januára si bitcoin pripisuje viac ako 40 %.
Európska centrálna banka varuje kryptomenové firmy pred pomáhaním pri obchádzaní protiruských sankcií. Podľa prezidentky banky Christine Lagardovej by sa tak firmy stali spoluvinníkmi.
Ceny kryptomien stúpli, bitcoin sa dostal najvyššie od začiatku marca. K posilneniu prispelo všeobecné zlepšenie nálady na trhoch, ktoré podporilo aj akcie.
Globálni regulátori skúmajú používanie kryptoaktív počas vojny na Ukrajine. Dôvodom sú obavy z ich využívania na obchádzanie sankcií, ktoré Západ uvalil na Rusko.
Regulátori varujú ľudí investujúcich do kryptoaktív, že môžu prísť o všetky vložené peniaze a stať sa obeťou podvodu. Upozorňujú, že mnohé tieto aktíva sú vysoko rizikové a špekulatívne.
Americký prezident Joe Biden nariadil preskúmať riziká a výhody kryptomien. Od federálnych úradov chce, aby zjednotili reguláciu a dohľad, a centrálnu banku Fed žiada o preverenie možnosti vytvorenia digitálneho dolára.
Cena bitcoinu prudko stúpla nad 42-tisíc dolárov, posilnili sa aj ďalšie kryptomeny. Prispel k tomu optimizmus týkajúci sa revízie dohľadu USA nad odvetvím. Časť expertov zvýšenie cien pripisuje zlepšeniu nálady na finančných trhoch.
Aj príjem z predaja bitcoinu môže znamenať povinnosť podať daňové priznanie. Denník E s daňovou poradkyňou sumarizuje, akým daniam a odvodom podliehajú investície do cenných papierov, podielových listov alebo aj kryptomien.
Bitcoin sa od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu spevnil o približne 13 %. Prispievajú k tomu Rusi i Ukrajinci, ktorí svoje peniaze vkladajú do anonymných a decentralizovaných kryptomien.
S medzinárodnou pomocou sa kybernetický arzenál Ukrajiny môže o dosť navýšiť, tvrdí v rozhovore etický hacker Pavol Lupták. Hackeri by sa podľa neho mali sústrediť na eliminovanie ruskej cenzúry a štátom kontrolované médiá. Dostať sa do armádnych IT systémov nevidí ako reálne.
Obracajú sa na nás, aby sme sa zapojili do vojny proti Rusku, hovorí v rozhovore etický hacker Pavol Lupták. „Preposielam to mojim kolegom a oni sa môžu individuálne rozhodnúť. Keďže naša firma robí etický hacking, nemôžeme druhú stranu hackovať bez súhlasu.“
Ukrajinská vláda už získala kryptomeny v hodnote takmer 13 miliónov dolárov, stalo sa tak po výzve na darovanie bitcoinov a iných digitálnych tokenov. Ukázali to údaje firmy Elliptic, ktorá sa zaoberá analýzou blockchainu.
Najväčšia kryptomenová burza na svete Binance neplánuje zmraziť užívateľské účty v Rusku, ako ju o to požiadala Ukrajina. Informovala o tom agentúra Reuters, ktorá sa odvoláva na zástupcov spoločnosti.
Digitálne meny reagujú na ruský útok na Ukrajinu výrazným poklesom, cena bitcoinu podľa údajov webu CoinDesk najskôr zostúpila pod 34 339 dolárov a potom vzrástla nad 35-tisíc dolárov. Bitcoin za posledných 24 hodín strácal viac ako 8 %.
Bitcoin klesol najnižšie za takmer tri týždne. Podľa webu CoinDesk sa jeho cena znížila na 36 376,99 dolára, neskôr bitcoin časť strát zmazal a za posledných 24 hodín strácal zhruba 2 %. Digitálne meny čelia tlaku pre napätie na Ukrajine.
Ďalšia fáza silného rastu bitcoinu sa môže dostaviť až o dva alebo tri roky, myslí si spoluzakladateľ kryptomenovej burzy Huobi Tu Ťün. Cena bitcoinu sa blíži k hranici 40-tisíc dolárov, v januári sa zosunula až na 35-tisíc dolárov.
Intel vyvíja nové energeticky účinné čipy, ktoré dodajú koncom tohto roka. Svoje využitie nájdu aj na ťažbu kryptomien, ktoré spotrebúvajú obrovské množstvo energie. (techbox)
Fúzie a akvizície v sektore kryptomien sa vlani zvýšili o takmer 5 000 % na 55 miliárd dolárov. Priemerná veľkosť transakcie stúpla na 179,7 milióna dolárov, vyplýva zo správy spoločnosti PwC. (čtk)
Najväčšia kryptomenová burza Binance investuje 200 miliónov dolárov do časopisu Forbes a stane sa jedným z jeho dvoch najväčších vlastníkov. Investícia má pomôcť Forbesu k vstupu na burzu prostredníctvom fúzie s firmou typu SPAC.
Americké ministerstvo spravodlivosti zabavilo bitcoiny za 3,6 miliardy dolárov pri vyšetrovaní spojenom so skoro šesť rokov starým hackerským útokom na burzu Bitfinex. Pre podozrenie z prania kryptomien zadržali manželov žijúcich v New Yorku. (reuters)
KĽDR podľa OSN používa ukradnuté kryptomeny na financovanie zbrojných programov. Podľa správy expertov získala Severná Kórea v roku 2020 a v prvej polovici tohto roku z podvodov a krádeží kryptomien 50 miliónov dolárov, iné odhady sú ešte omnoho vyššie. (bbc)