K novele zákona o „Slovenskej televízii a rozhlase“ je kritický aj bývalý minister kultúry Marek Maďarič. Za nonsens považuje návrh na vznik Programovej rady, volenej poslancami, ktorá sa fakticky stane hlavným dramaturgom vysielania. „Svojimi požiadavkami môže vykonať priamy tlak na riaditeľa vo veci vysielania a môže postupne spôsobiť atmosféru autocenzúry aj vo fáze tvorby programov.“

Stabilita koalície bude závisieť aj od výsledku prezidentských volieb, myslí si exminister Marek Maďarič. „Ak by Peter Pellegrini prehral v prezidentských voľbách, tak môže v istom zmysle za vinníka považovať aj Andreja Danka. A to by mohlo veľmi naštrbiť životnosť koalície. Ak sa Pellegrini stane prezidentom, Hlas to ešte posilní.“

Robert Fico je absolútny mocenský pragmatik, ktorý vie, že Andreja Danka potrebuje, preto jeho výpady voči Hlasu dokáže tolerovať, myslí si Marek Maďarič, publicista a bývalý podpredseda Smeru. „Sú prípady, kde mu to môže aj vyhovovať, i keď sa tak netvári, aj také, kde si musí naozaj kusnúť do jazyka, aby niečo nepovedal. Cieľ udržať koalíciu je vysoký a je veľmi podstatný.“

Ministerka Šimkovičová sa ku kultúre správa ako feudál k svojmu lénu, vraví jeden z jej predchodcov Marek Maďarič. „Správa sa tak, že je nielen jej právom, ale aj povinnosťou ako dobrý feudál rozhodovať o tom, kde má aký obraz visieť, kto sa má podporiť a kto sa nemá podporiť. Zrkadlí sa v tom to, prečo sa Martina Šimkovičová nemala stať ministerkou kultúry.“

Nemyslím si, že Robert Fico sa môže stať po štvrtý raz premiérom, hovorí exminister kultúry Marek Maďarič. Podľa neho má veľmi malý koaličný potenciál a Smer nemôže pomýšľať na výsledok, ktorý by mu umožňoval vládnuť samému. „I keď to dnes predstavitelia koalície popierajú, za istých okolností podľa mňa aj Kollár aj Sulík môžu skončiť v koalícii s Hlasom.“

Robert Fico je posledné politické zviera, človek, ktorý bytostne žije politikou a nie je tam náhodou, hovorí Marek Maďarič, exminister kultúry a bývalý podpredseda Smeru. „Je v situácii štvanej zveri, vďaka ktorej získavate strašne silnú energiu, ak sa nevzdáte. Samozrejme, pomáha mu aj to, čo predvádza táto vláda.“

Foto N - Tomáš Benedikovič

Smer má určite svoje „hviezdne hodiny“ za sebou, povedal exminister kultúry a bývalý člen Smeru Marek Maďarič. Za nóvum označil vyhrotenie situácie, keď Pellegrini otvorene hovorí o vystriedaní Fica na čele a ak sa mu to nepodarí, tak môže zo strany odísť. (webnoviny.sk)

Maďarič: Šefčovič je dobrý kandidát, ale má smolu, za koho dnes kandiduje. Na Čaputovej oceňuje, ako pokojne diskutuje, aj to, že zotrváva na svojich postojoch, aj keď sa zdá, že by jej mohli škodiť.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Maďarič: Fico neskúša, ako niečo dopadne. Myslím si, že má plán na svoje zvolenie za sudcu. Bývalý člen Smeru v rozhovore hovorí, ako Fico premýšľa, ako naňho pôsobil pri vypočúvaní, aj prečo považuje záležitosť Glváča so Zsuzsovou za trápnu.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Marek Maďarič: Ak by sa ukázalo, že Tibor Gašpar dal lustrovať Jána Kuciaka, bolo by to zničujúce. „Ani sa mi nechce veriť, že by to tak bolo,“ vraví v rozhovore bývalý podpredseda Smeru a exminister kultúry.

Marek Maďarič. Foto N - Tomáš Benedikovič

Premiér Pellegrini o odchode Mareka Maďariča zo Smeru: „Oznámenie pána poslanca som zobral ako informáciu na vedomie, neprekvapilo ma to a ani nevyvolalo väčšie emócie.“ Väčším prekvapením preňho bola Maďaričova rezignácia na post ministra kultúry. (rtvs – sobotné dialógy)

Newsfilter podcast: Fica ešte nikdy neopustil taký blízky človek, rýchlo sa ukázalo, že urobil dobre.

Bugár k odchodu Maďariča zo Smeru a z koalície: „Je to jeho osobné rozhodnutie, ktoré beriem na vedomie.“ Koalícia sa bude po novom opierať o tesnú väčšinu 76 hlasov.

Newsfilter Romana Pataja: Fica ešte nikdy neopustil taký blízky človek, rýchlo sa ukázalo, že urobil dobre. Koalícia sa už aj oficiálne ocitla na hranici straty parlamentnej väčšiny.

Danko odkázal, že sa nebude vyjadrovať k odchodu Maďariča zo Smeru a z koalície. Maďarič povedal, že nechce byť „súčasťou koalície, v ktorej má hlavné slovo politik, ktorý si berie za vzor orbánovskú politiku oslabovania demokracie a odklonu od EÚ“.

Predseda Smeru Fico povedal, že ho odchod Maďariča zo strany neprekvapuje. „Odišiel už dávno a teraz urobil len formálny krok.“ Bývalý minister kultúry podľa Fica už dlhšie s koalíciou nehlasoval, a tak nemá jeho odchod na koalíciu vplyv. „Čakali sme, že tento krok v nejakom okamihu príde.“

Video: Tlačovka Smeru o komunálnych voľbách a nových sociálnych opatreniach

Pellegrini uviedol, že o Maďaričovom odchode zo Smeru nevedel a dozvedel sa o ňom až od novinárov. Podpredseda Smeru Peter Žiga povedal, aby si novinári počkali na tlačovku po dnešnom rokovaní straníckeho vedenia. (tasr)

Predstavitelia Smeru Maďaričov odchod zatiaľ nechcú komentovať. „Počujem to prvýkrát. Ak je to naozaj tak, musím si najskôr vypočuť dôvody, až potom to budem komentovať,“ povedal pred rokovaním predsedníctva Smeru podpredseda strany Juraj Blanár. (tasr)

Maďarič iba pred niekoľkými dňami napísal text do knihy, ktorú pripravuje Denník N. Okrem iného v ňom spomína, čo sa dialo v dňoch po Kuciakovej vražde, a tvrdí, že „vtedajšia vláda nepochopila situáciu.“

Maďarič bol opozíciou v Smere už dlhšie, prejavovať sa to začalo, keď sa pokazil jeho vzťah s Ficom. Kedysi bol jeho najbližší spolupracovníkom, radcom a šéfom volebných kampaní, ale postupne Maďariča nahradil Erik Tomáš.

Po Maďaričovom odchode má Smer v parlamente už iba 48 poslancov a koalícia len tesnú väčšinu 76 hlasov. Pravidelne s ňou však hlasujú aj traja poslanci Marček, Holubek, Šimkovičová.

Maďarič k odchodu zo Smeru a z koalície: „Nechcem seba ani kolegov v koalícii privádzať do situácie, keď ako koaličný poslanec nehlasujem za čoraz viac koaličných návrhov. Nechcem byť zároveň súčasťou koalície, v ktorej má hlavné slovo politik, ktorý si berie za vzor orbánovskú politiku oslabovania demokracie a odklonu od EÚ.“

Marek Maďarič odchádza zo Smeru aj z vládnej koalície, v parlamente bude pôsobiť ako nezávislý poslanec. Koalícia tak má teraz už len tesnú väčšinu 76 hlasov zloženú z poslancov Smeru, Mosta-Híd a SNS.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Čakal som, že zareaguje vláda. Márne. Tak som odstúpil ja. Marek Maďarič pre našu pripravovanú knihu napísal: Možno naivne, no čakal som na podobný krok zo strany vlády, ktorej som bol členom. Keď som po dvoch dňoch videl, že reakcie sú skôr opačné, akoby sa stala terčom zločinu vláda, a nie dvaja mladí ľudia, rozhodol som sa, že odstúpim.

Ľubica Laššáková sa sporí s Marekom Maďaričom, ktorý spochybnil jej plán prerozdeliť 800-tisíc eur pre umelecké vysoké školy. Maďarič sa pýtal na zdroje, ministerka odpovedala, že „možno aj audity, ktoré prebiehajú, ukazujú, že sa tie zdroje nájdu.“ (aktuality.sk)

Marek Maďarič sa Smeru čoraz viac vzďaľuje. Škriepky exministra kultúry so známym poslancom Miroslavom Čížom sa pomaly stávajú pravidlom.

Marek Maďarič o škandáloch Smeru: „Neviem, či súhlasím s charakteristikou ‚každý deň škandál za škandálom‘ – to je veľmi sugestívne a paušálne povedané. Smer je stále reprezentant nejakej politiky. Ak má niekto kauzu alebo škandál, tak to ešte neznamená, že ja musím odísť zo Smeru.“

Marek Maďarič sa spolupráci s Andrejom Kiskom nevyhýba: „Som zatiaľ stále členom strany Smer a primárne nie som človek, ktorý by sa len tak dvihol a povedal, že tých desať rokov bol omyl. Nebol. Ale ak sa toto prostredie stane pre mňa nepriateľské, môžem rozmýšľať o posune. Potom to bude súvisieť s tým, ako by bol nejaký nový projekt orientovaný.“

Foto N – Tomáš Benedikovič

Marek Maďarič v rozhovore pre Denník N o odchode zo Smeru: „Musel by som sa dostať do veľmi zásadného obsahového konfliktu, kedy by som možno uvažoval o tom, že nechcem byť súčasťou tejto politiky, alebo keby som cítil, že prostredie strany je proti mne naladené nepriateľsky.“

Bývalý minister kultúry Marek Maďarič si myslí, že za zánikom koalície sú aj konšpiračné teórie o Sorosovi. „Možno ak by minister vnútra odstúpil minulý týždeň a ak by sa nevytiahla nezmyselná karta o sprisahaní pána prezidenta a Georga Sorosa, tak by podľa mojej mienky koalícia mohla pokračovať.“

Marek Maďarič želá svojim kolegom vo vedení Smeru, aby znovu našli cit pre realitu. „Ak ho nájdu, tak budú robiť adekvátne rozhodnutia. V takom prípade môže koalícia pokračovať.“

Marek Maďarič by bol za rekonštrukciu vlády a nie za predčasné voľby. „Táto koalícia, pohľadom spred týždňa, má aj svoje veľké opodstatnenie, aj svoje výsledky. Nehovoril by som pod tlakom aktuálnych udalostí o demisii tejto vlády.“

Marek Maďarič k slovám premiéra, že prejav prezidenta nebol napísaný na Slovensku: „Ja som svoju demisiu písal na Slovensku. (…) Vyhlásenia prezidenta SR sú vážne veci a treba ich brať ako vyhlásenia prezidenta republiky.“

Marek Maďarič povedal, že minulý týždeň by ešte asi demisia Roberta Kaliňáka stačila. „Myslím si, že táto zmena bude a je dnes nevyhnutná. Keby bola urobená minulý týždeň, stačilo by to. Či by to stačilo, keby bola urobená teraz, to neviem povedať.“

Podľa prezidenta Andreja Kisku by si z Mareka Maďariča mali brať príklad viacerí. Povedal to po tom, čo prijal jeho abdikačný list. Maďarič bude ministrom do stredy, keď by mal Kiska na návrh Fica poveriť vedením rezortu kultúry Pellegriniho.

Prezident Andrej Kiska prijal Mareka Maďariča, ktorý mu odovzdal abdikáciu. Kiska sa mu poďakoval za prácu, ktorú ako minister kultúry urobil.

Prezident Andrej Kiska prijme v pondelok o 14.00 h ministra kultúry Mareka Maďariča, ktorý prinesie abdikačný list.

Robert Fico navrhuje vedením ministerstva kultúry dočasne poveriť podpredsedu vlády Petra Pellegriniho. Denníku N to potvrdil zdroj z úradu vlády. Pellegrini na otázku, či to prijme, zatiaľ neodpovedal.

Po Maďaričovom návrate do parlamentu z klubu Smeru vypadne Ľuboš Martinák, ktorý zložil sľub len v decembri. Prišiel ako náhradník za Janu Laššákovú, ktorú zvolili na Ústavný súd. Maďarič sa stane poslancom, keď prezident prijme jeho demisiu.

Ľuboš Martinák. Foto – TASR

Dušan Jarjabek tvrdí, že o poste ministra kultúry doteraz nerozmýšľal a nerozmýšľa o tom ani ďalej. Hoci je predsedom parlamentného výboru pre kultúru, do výberu nového ministra sa v Smere nechce aktívne zapájať, lebo sa to rieši na užšom vedení. (tasr)

Fico o odchode Maďariča: „Vnímam to ako prejav politickej kultúry a gesto solidarity so žurnalistickou obcou. Chcem sa poďakovať Marekovi Maďaričovi za jeho dlhoročnú prácu na ministerstve a pevne verím, že ako poslanec Smeru prispeje k napĺňaniu programového vyhlásenia vlády.“

Minister hospodárstva Peter Žiga (Smer) na otázku, či zvažuje odstúpenie, povedal, že sa „v tejto chvíli venuje odbornej práci v rezorte“. Minister po hovorcovi odkázal, že berie na vedomie osobné rozhodnutie Maďariča, ktorý podal demisiu. „Sleduje postup orgánov činných v trestnom konaní, verí v čo najrýchlejšie vyšetrenie tohto ohavného trestného činu,“ napísal hovorca Maroš Stano.

Dušan Jarjabek zo Smeru považuje diskusiu o novom ministrovi kultúry za predčasnú a neetickú. Odstúpenie Maďariča podľa neho stranu zaskočilo. „To je taká čerstvá informácia, veď to nikto nevedel,“ povedal predseda Výboru Národnej rady pre kultúru a médiá.

Minister zdravotníctva Drucker nezvažuje odchod z funkcie po tom, čo Maďarič podal demisiu. Nominant Smeru neodpovedal na otázku, ako hodnotí informácie o prepojení talianskej mafie z východného Slovenska na politikov Smeru.

Maďarič povedal, že rozhodnutie podať demisiu nie je kalkulom o jeho politickej budúcnosti. „Čo ukáže budúcnosť, to vám dnes neviem povedať. Ja by som si pred dvomi rokmi nemyslel, že podám demisiu. Politický život je taký.“

„Takúto mediálnu radu by som mu nikdy nedal,“ povedal Maďarič na to, že Fico položil na stôl na úrade vlády milión v hotovosti, ktoré následne strážil kukláč. „Myslím si, že sú všetci pod veľkým stresom.“

Maďarič nechcel povedať, či môže byť vyšetrovanie nezávislé, ak ho vedie Kaliňák, podpredseda Smeru. „Má sa to vyšetrovať tak, aby to bolo vyšetrované čo najúčinnejšie, a nech si z toho každý urobí svoj záver.“ Maďarič povedal, že je „radový člen Smeru“. „Odmietam paušálne a kolektívne obvinenie strany Smer.“

Richard Sulík k odstúpeniu Madariča: „Jeho demisiou sa začal faktický rozpad Ficovej vlády. Predpokladám, že pani Žitňanská bude len ešte viac znepokojená.“

Matovič k odstúpeniu Maďariča: „Marek Maďarič desať rokov kryl zločiny vládneho Smeru. Preto jeho dnešný krok považujeme za síce neskorý, ale predsa len ohlas svedomia.“

Najčítanejšie teraz

Vývoj bojov (785. deň): Bol by to úspech na úrovni zázraku. Ukrajina sa chváli zostrelením bombardéra, ktorý ničil jej mestáHoriaci bombardér a jeho vrak. Zdroj - X/MashNa predčasný dôchodok už po 40 rokoch zabudnite, trináste penzie zhltnú miliardu ročne. Pozrite si, čo schválili poslanci Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš. Foto – TASR/Martin BaumannNajdôležitejšia česká misia: Ako sa zrodil nečakaný plán nájsť vo svete muníciu pre UkrajinuVolodymyr Zelenskyj a Petr Pavel v Prahe. Foto – Gabriel Kuchta/Deník NVláde ukázali vztýčený prostredník tisíce slovenských občanov (udalosti týždňa)Vytáča ma proteínová panika aj živiny v prášku, hovorí vedec v oblasti výživy Tim SpectorTim Spector. Foto - Peter SchiazzaErik Tomáš sa vysmieva z KDH, za podporu 13. dôchodkov im nič nové nesľúbilMinister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš. Foto – TASR/Martin BaumannDvaja z NHL určite neprídu. Akú mali Slováci v zámorí sezónu a kto by mohol prísť na MS v hokeji 2024 v Česku? (prehľad)Juraj Slafkovský. Foto – TASR/Martin BaumannGyimesi pracoval u košického župana len pár týždňov, podľa polície vtedy zmanipuloval verejné obstarávanieFoto N - Vladimír ŠimíčekV Košiciach vznikne nové nákupné centrum. Väčší je tam iba komplex OptimaKošické centrum Optima Foto - Atrim OptimaMy už s ropou končíme a bežať budeme na odpady, hovoria robotníci zo Slovnaftu. Preháňajú, no iba čiastočneZamestnanci Slovnaftu pred vstupom do fabriky. Z posledných protestov pracovníkov rafinérie za vyššie mzdy z roku 2023. Foto N - Tomáš HrivňákTaraba kašle na to, že chlievy smrdia aj voličom koalíciePodpredseda vlády a minister životného prostredia Tomáš Taraba (nom. SNS). Foto - TASRSvetový newsfilter: Ukrajina potrebuje protivzdušnú obranu a už volí aj tvrdšiu taktiku, aby ju získalaFoto - TASR/APZubný lekár: 45 miliónov, ktoré na zubné benefity dali vlani poisťovne, teraz zaplatia ľudiaFoto - archív Petra DžupuNajprv sa vyhráža, potom líška. Akú hru rozohral Fico s KDH, je v hnutí panika a ako na to môžu jeho lídri reagovať?Robert Fico, Erik Tomáš a predseda KDH Milan Majerský na tlačovke k pomoci obciam, ktoré postihlo zemetrasenie. Foto - TASR

Nové na Dennikn.sk

17:15Ficovi vypršal čas na odpoveď po ostrom liste z Bruselu. Problémy tušil už vlani na utajovanej ceste 17:12Život jej zachránila darkyňa až z USA. V počte registrovaných darcov kostnej drene zaostávame za zahraničím 17:10Dediči po zosnulom Lazarovi nič predávať nebudú. Vedúce posty vo firmách preberá jeho dcéra s manželom 16:58Erik Tomáš sa vysmieva z KDH, za podporu 13. dôchodkov im nič nové nesľúbil 16:47Diktátori a demagógovia nezastavia lásku. Prečo sa oplatí počúvať nový album Pearl Jam? 16:31Boston Dynamics predstavil nového robota Atlas. Humanoidné roboty sa uplatnia skôr v službách ako v priemysle, vraví robotik 16:28Prečo viesť deti ku knihám? Aby sme udržali demokraciu, hovorí odborníčka na čítanie 16:27Covidová amnestia zrejme nebude pre každého, Kotlár narazil na štátny rozpočet 15:32Starosta z Bruselu pomohol krajnej pravici. Chcel ich zakázať, ale Orbán a Farage sa tešia 15:19Pridaním ďalších vecí do nášho života nebudeme šťastnejší, potrebujeme presný opak, radia psychologička a novinár 15:01Vláde ukázali vztýčený prostredník tisíce slovenských občanov (udalosti týždňa) 15:00Vegetačná sezóna sa tento rok začala skôr o tri až štyri týždne, rastliny čelia vyššiemu riziku mrazov, vraví botanik 14:45Skúmal históriu kreativity: Kultúra robenia toho, čo milujete, mnohým ľuďom nevyhovuje 14:44Vývoj bojov (785. deň): Bol by to úspech na úrovni zázraku. Ukrajina sa chváli zostrelením bombardéra, ktorý ničil jej mestá 14:36Ako sa z úzkostlivého tridsiatnika stane šťastný sedemdesiatnik? Steve Martin vie, ako na to (+ ďalšie tipy, čo pozerať) 14:23Zubný lekár: 45 miliónov, ktoré na zubné benefity dali vlani poisťovne, teraz zaplatia ľudia 14:00Taraba kašle na to, že chlievy smrdia aj voličom koalície 14:00Laser či banky? Pomôžu, no cvičeniu sa nevyhnete, vraví tréner Mihalík v rozhovore o technológiách 13:50V Rimavskej Sobote sa rozbieha kultúrne centrum Citadela. Povedali sme si, že už nie je čas na strach, vraví Tomáš Bálint 13:45Na predčasný dôchodok už po 40 rokoch zabudnite, trináste penzie zhltnú miliardu ročne. Pozrite si, čo schválili poslanci  12:48Necítia sa ako vdovy, ale ako manželky padlých hrdinov 12:10Zaočkovanosť šesťročných detí proti čiernemu kašľu je už pod kritickou hranicou. Pri osýpkach je to ešte horšie 11:44V Košiciach vznikne nové nákupné centrum. Väčší je tam iba komplex Optima 11:39Mesačné židovské dievčatko si zobrali cudzí ľudia, rodičia sa zachránili z transportu a schovávali sa 11:28Úzkosť je ako preťahovanie sa lanom s vlastnými myšlienkami 11:00Týždeň v práve Rada Procházku: Toto nie je grandiózne  10:44Rekonštrukcie starých budov sú už povinné. Slovensko to nepodporilo 10:41Dvaja z NHL určite neprídu. Akú mali Slováci v zámorí sezónu a kto by mohol prísť na MS v hokeji 2024 v Česku? (prehľad) 10:38MediaBrífing: Spôsobili technológie epidémiu duševných chorôb u detí? Je to zložitejšie 09:52Vytáča ma proteínová panika aj živiny v prášku, hovorí vedec v oblasti výživy Tim Spector