Ján Lunter

Poslanci banskobystrickej župy vyzývajú SAD Zvolen, aby stiahol žalobu, v ktorej žiada 1,6 milióna za neodjazdené kilometre. Firma sa odvoláva na dodatky, ktoré podpísal niekdajší župan Marian Kotleba. Tie stanovovali fixnú cenu za kilometer. SAD Zvolen vedie Adrián Polóny, ktorý nedávno oznámil kandidatúru na post predsedu kraja.

Vedenie Banskobystrického kraja sa zastalo Slovalca a Železiarní Podbrezová, ktoré žiadajú viac peňazí z Environmentálneho fondu. Žiarska hlinikáreň Slovalco hrozí zatvorením v dôsledku vysokých cien energií.

Ondrej Lunter vyčíta svojmu vyzývateľovi vo voľbách župana Adrianovi Polónymu dodatky s Kotlebom a aj to, že Polónyho SAD Zvolen žiada od župy 1,6 milióna eur. Lunter reagoval na Polónyho obvinenia, predsedu predstavenstva SAD Zvolen podporuje Smer.

Medzi stranami, ktoré podporili Ondreja Luntera, cítiť neistotu z podpory od Hlasu. V SaS hovoria, že by radi o tom vedeli vopred. Progresívne Slovensko odkazuje, že si pamätajú, čo robili Žiga, Raši či Saková, a zdôrazňuje, že nie sú v jednej koalícii s Hlasom.

Robert Fico a Peter Pellegrini sú po dnešku výraznými postavami pri voľbe banskobystrického župana. Fico predstavil ako prekvapivého kandidáta Adriana Polónyho, ktorého firma SAD Zvolen platí auto a šoféra predsedovi Hlasu. Pellegrini hovorí, že aj ďalej podporujú vo voľbách Ondreja Luntera.

Eduard Heger je podľa banskobystrického vicežupana a kandidáta na župana Ondreja Luntera slabý premiér. „Mal pred rokom veľké prísľuby, že bude viesť dialóg, hovoril o kultúre úcty, ale, žiaľ, je slabý premiér a nenapĺňa prísľuby, že bude ľudí spájať.“ Igor Matovič takisto podľa neho poškodil samosprávy tým, že im zobral peniaze pri presadzovaní podpory rodiny.

Ondreja Luntera zatiaľ vo voľbách banskobystrického župana podporujú strany SaS, KDH, PS, OKS a Spolu, oznámil dnešný vicežupan. Lunter pri oznámení kandidatúry hovoril, že sa bude uchádzať o čo najširšiu podporu strán, vylúčil Smer a fašistov.

Kandidujem preto, aby sa do kraja nevrátila hanba, povedal Ondrej Lunter pri oznamovaní kandidatúry na banskobystrického župana. Jeho otec Ján v minulých voľbách porazil Mariana Kotlebu, teraz už kandidovať nebude.

Rozhodol som sa nepokračovať, povedal župan Ján Lunter na tlačovke. „Nasadenie, ktoré je potrebné, nemôžem garantovať vzhľadom na svoj vek. Keď budeme robiť odpočet, všetci si povieme, že zmena sa oplatila.“

Ján Lunter, ktorý v roku 2017 porazil Kotlebu, už nebude kandidovať za župana v Banskobystrickom kraji. Do volieb ide jeho syn a vicežupan Ondrej Lunter. Bude sa uchádzať o podporu širokého spektra strán okrem fašistov a Smeru.

Ondrej Lunter. Foto – BBSK

Banskobystrický župan Ján Lunter až po Novom roku oznámi, či bude opäť kandidovať, v hre je aj kandidatúra jeho syna a vicežupana Ondreja Luntera. Lunterovci už teraz hovoria, že nebudú chcieť podporu Smeru, ĽSNS ani Republiky. „Vidíme, že sa tu vytvára front Smeru s extrémom, ktorý naberá na sile, mobilizuje a v niečom môže byť ešte nebezpečnejší ako kotlebovci,“ vraví Ondrej Lunter.

Banskobystrický kraj sa neplánuje ďalej súdiť so SAD Zvolen o platnosť dodatku k zmluve z čias Mariana Kotlebu. Podľa župana Jána Luntera sa všetky spory pokúsia vyriešiť mimosúdne.

Nadšenci železničnej dopravy, podnikatelia, samosprávy aj banskobystrická župa hľadajú spôsob, ako zachrániť Horehronie a ako nedopustiť, aby doprava preťažila juh Chopka tak, ako sa to stalo na severe. Niektorí tam chcú pritiahnuť železničnú dopravu vedenú vzduchom.

Nové švajčiarske električky na Horehroní a vízia projektu koľajovej dopravy vzduchom. Foto N – Ján Krošlák a SkyWay

Banskobystrický samosprávny kraj vyzval farmárov, aby dodávali svoju produkciu pre jedálne, ktoré župa spravuje. „Pol roka po výzve máme desať subjektov, ktoré sa registrujú, a môžeme nimi nahradiť dodávky od reťazcov,“ hovorí vicežupan Ondrej Lunter. Pre farmárov majú vyhradené celkovo štyri milióny eur ročne.

Ján Lunter v Banskej Bystrici zjednotil politické strany na podporu očkovania, pridal sa aj Hlas. V utorok sa spoločne postavili pred kamery v tričkách s nápisom „Som zaočkovaný/Som zaočkovaná“, aby podporili výzvu na zvýšenie povedomia o očkovaní.

SAD Zvolen ignoruje dohodnuté aktivity v rámci Európskeho týždňa mobility, medzi ktoré malo patriť napríklad vydávanie dopravnej čipovej karty zadarmo. Banskobystrický kraj sa preto ospravedlnil verejnosti.

SAD Zvolen dala Banskobystrickému kraju ultimátum do štvrtka na vyplatenie 1,6 milióna eur. „Napriek tomu, že na ich vyplatenie v tejto chvíli neexistuje žiadny právny dôvod,“ dodáva župan Ján Lunter. Podľa firmy vyplatenie „vytvorí vhodnejší predpoklad pre nekonfliktnú spoluprácu“.

Banskobystrický kraj pripravuje trestné oznámenie na SAD Zvolen pre januárové pozastavenie dopravy a podozrenie z vyhrážania sa a zneužívania monopolného postavenia. Župan Ján Lunter vyzýva spoločnosť, aby začala rokovať.

Kotleba o situácii SAD v Banskobystrickom kraji: „Súčasné vedenie zdvihlo dlh kraja o 33 miliónov eur, za mňa autobusy jazdili,“ povedal. Kotleba zároveň povedal, že sporné dodatky, ktoré podpísal, schválili mestskí poslanci, údajne proti nim nenamietal ani mestský kontrolór v Banskej Bystrici.

Príprava súťaže na prímestskú autobusovú dopravu, jej vyhodnotenie a spustenie dopravy novým dopravcom môže župe trvať aj tri roky, upozorňuje riaditeľ Inštitútu verejného obstarávania Jaroslav Lexa.

Viacero samosprávnych krajov čakajú verejné súťaže na prímestských autobusových dopravcov. Prvý bude Trnavský kraj. V žilinskej a banskobystrickej župe pri snahe súťažiť narazili na odpor tradičných SAD-iek.

SAD Zvolen. Foto - TASR

Banskobystrický župan Ján Lunter chce v pripravovaných rokovaniach s SAD Zvolen nastaviť nové právne vzťahy tak, aby reflektovali všetky alternatívy, ktoré môžu nastať po právoplatnosti rozsudku, ktorým súd zrušil Kotlebove dodatky. Informoval o tom s tým, že rokovania by sa mali uskutočniť už na budúci týždeň.

Ondrej Lunter kritizuje 30-dňové lehoty na rozhodovanie aj v mimoriadnych správnych situáciách. „Zákon nemyslel na situácie, keď dopravca nariadenie odmieta prevziať. My nemáme políciu, alebo armádu, ktorá by mohla donútiť druhý subjekt rešpektovať zákon a nariadenie správneho orgánu.“

Vicežupan Ondrej Lunter hovorí, že v právnom štáte by situácia s autobusmi nemohla nastať. „Namiesto toho, aby sa zastal verejného záujmu, zastal sa subjektu, ktorý má monopol a zneužíva pozíciu na trhu, aby si vylepšil svoju ekonomickú situáciu,“ komentuje postoj premiéra Pellegriniho.

SAD Zvolen prijala dohodu s Banskobystrickým krajom, ktorú župa ponúkla už v sobotu. Prímestské autobusové linky v kraji budú od stredy jazdiť bez obmedzení, kým o platnosti dodatkov opäť nerozhodne súd. Firma sa totiž plánuje odvolať.

SAD Zvolen sa v stredu nezúčastní na rokovaní s vedením Banskobystrického kraja. Členovia predstavenstva firmy to oznámili v liste predsedovi kraja Jánovi Lunterovi. (tasr)

Filip Obradovič v Newsfiltri píše, prečo Pellegrini nekoná pri spore v Bystrici rovnako ako pri koronavíruse. „Vinný je v očiach občana v prvom rade ten, kto zodpovedá za to, aby služby v kraji fungovali aspoň do takej miery, na akú boli doteraz zvyknutí. S touto emóciou pracuje Pellegrini a jeho priatelia v SAD Zvolen, a zatiaľ im to vychádza.“

V stredu sa stretnú vedenia Banskobystrického kraja a SAD Zvolen a je šanca, že sa definitívne vyrieši problém s prímestskou autobusovou dopravou. Uviedol to podpredseda kraja Ondrej Lunter.

Právny zástupca Banskobystrického kraja Andrej Leontiev vidí tri scenáre sporu so zvolenskou SAD-kou. Kraj a firma uzavrú dočasnú zmluvu alebo SAD-ke prevádzku autobusov prikáže kraj či súd.

Andrej Leontiev. Foto - TASR

Peter Pellegrini odmieta väzby na SAD Zvolen. „Mňa z toho vynechajte, je to účelové pošpinenie strany a mňa pred voľbami, nemám s tým nič spoločné.“ Prečo kraju nepomohol? „Načo by som do toho vstupoval, keď primátori a starostovia boli schopní sa dohodnúť?“

Newsfilter: Pellegrini sa správa ako bezočivý majiteľ firmy, ktorému chce Lunter prekaziť biznis. Intenzita Pellegriniho nevyberaných útokov na adresu Lunterovcov vo vedení kraja ukazuje, že celý problém berie až nezvyklo osobne, píše Filip Obradovič.

Autobusy v Banskobystrickom kraji v pondelok vypravia podľa platných cestovných poriadkov. Ide o dočasné riešenie, na ktorom sa župa dohodla so starostami, primátormi a regionálnymi združeniami miest a obcí.

SAD Zvolen nepovažuje rokovania s Banskobystrickým krajom za aktuálne. Firma uviedla, že zatiaľ neeviduje na účte platby za záväzky kraja.

Mesto Banská Bystrica vystaví už dnes spoločnú objednávku na dopravu pre všetky obce združené v Banskobystrickom regionálnom združení obcí. Objednávka za 70-tisíc eur pokryje plynulú dopravu v celom rozsahu na približne šesť dní.

Banskobystrický kraj informoval, že v pondelok bude autobusová doprava obnovená v štyroch okresoch, rokovania o situácii v ďalších piatich okresoch budú prebiehať ešte dnes.

Ján Lunter vyzval SAD Zvolen na rokovanie, praje si skoré uzatvorenie dohody o prevádzkovaní prímestských spojov. „V prípade, že SAD Zvolen nezačne rokovať a neobnoví dopravu, očakávame, že štátne orgány nastolia vládu zákona, aby v štáte prestala panovať svojvôľa,“ povedal.

Pellegrini vydal stanovisko k situácii v Banskobystrickom kraji, ocenil v ňom prístup primátorov a starostov z kraja aj zástupcov SAD Zvolen, ktorí podľa premiéra „celý víkend pracujú na tom, aby v pondelok autobusy premávali pre občanov“.

Andrej Kiska označil aktuálnu situáciu v Banskobystrickom kraji za aroganciu Smeru v priamom prenose. „Osoby blízke Smeru chcú na autobusovej doprave ryžovať a občan sa stal rukojemníkom. Kotlebova ĽSNS a Smer spolupracujú. Pellegrini, ktorý vyhlasoval, že s Kotlebom nikdy, dnes miesto pomoci ľuďom Kotlebu kryje,“ uviedol predseda strany Za ľudí.

Ministerstvo hospodárstva uviedlo, že za problémy s autobusmi v Banskobystrickom kraji nemôže vláda ani štát, ale vedenie župy. Ministerstvo vyzvalo predstaviteľov župy, aby „neschovávali svoju manažérsku neschopnosť riešiť situáciu s prímestskou dopravou za nezmyselné obviňovanie štátu.“

Kandidáti za SaS vyzývajú MH Manažment a ministra hospodárstva Žigu, aby vyriešil dopravu v Banskobystrickom kraji. „V tejto situácii by mal štát zvolať mimoriadne valné zhromaždenie a tlačiť na valné zhromaždenie predstavenstva SAD Zvolen, aby podpísala dodatky, ktoré navrhoval BBSK a jeho župan Ján Lunter,“ uviedol Juraj Petrovič.

SAD Zvolen nepočíta s rýchlym obnovením spojov v Banskobystrickom kraji, uzatvára zmluvy s obcami a podnikmi. „Doťahujeme napríklad znenie zmlúv s tými samosprávami, združeniami miest a obcí alebo podnikmi, ktoré o to požiadali,“ povedal predseda predstavenstva SAD Zvolen Adrian Polóny.

V Banskej Bystrici v sobotu nejazdili autobusy, ľudia väčšinou nadávali na župana Jána Luntera. „Pellegrini to vyrieši, ale vyhral zase Kotleba,“ hovoril jeden z predavačov pred autobusovou stanicou.

Predseda predstavenstva SAD Zvolen Adrian Polóny o situácii v Banskobystrickom kraji: „Je zvláštne, že samosprávny kraj požiadal súd, aby určil dodatky, na základe ktorých SAD Zvolen obsluhovala prímestské linky v kraji, za neplatné, čím vlastne zastavil dopravu v kraji, a dnes samosprávny kraj žiada ten istý súd, aby nám prikázal, aby sme jazdili.“

Banskobystrická župa vytvorila na Facebooku stránku Odvez svojho suseda, na ktorej si ľudia môžu nájsť odvoz alebo ho ponúknuť iným obyvateľom kraja. Reaguje tak na to, že SAD Zvolen v sobotu pre spor s krajom nevypravila autobusy.

ZSSK v reakcii na problémy s autobusovou dopravou v Banskobystrickom kraji posilnila spojenia na trati Banská Bystrica – Zvolen. Na ostatných tratiach monitoruje záujem cestujúcich a v prípade potreby je pripravená posilniť kapacity vlakov.

Premiér Pellegrini v reakcii na situáciu v Banskobystrickom kraji znovu zaútočil na župana Luntera. „Predseda vlády vyzýva otca a syna Lunterovcov ako vedúcich predstaviteľov BBSK, aby sa k situácii postavili zodpovedne a počas víkendu našli riešenie, ktoré umožní ľuďom opäť cestovať prímestskou dopravou,“ uviedol jeho úrad.

Opozičné strany kritizujú SAD Zvolen za to, že pozastavila dopravu v Banskobystrickom kraji. Viaceré strany vyčítajú premiérovi Pellegrinimu, že v reakcii na aktuálny vývoj sa nezastal župy.

Banskobystrický župan Ján Lunter vyzýva SAD Zvolen, aby okamžite obnovila dopravu v kraji. Na brífingu po rokovaniach s dopravcom povedal, že sa počas nich cítil, akoby mal pri hlave priloženú pištoľ.

SAD Zvolen v sobotu nevypravila svoje prímestské autobusy. Na banskobystrickej autobusovej stanici nevisí žiadny oznam, informačné okienko je zatvorené.

Foto - TASR

Bezpečnostná rada Banskobystrického kraja v piatok nerozhodla o mimoriadnej situácii v súvislosti s rozhodnutím SAD Zvolen, že v Banskobystrickom kraji nebude od soboty až do odvolania premávať väčšina prímestských autobusov.

Najčítanejšie teraz

Cyrilo-metodská tradícia je mýtusOslavy Sviatku svätého Cyrila a Metoda na Devíne, 2008. Foto - Tomáš BenedikovičMám ísť na festival, keď sa začína nová vlna covidu? A čo si zistiť pred dovolenkou? Ako dlho som infekčný? (otázky a odpovede)Foto N - Vladimír ŠimíčekSpoločnosť introvertov podceňuje. Aj ja som bol závislý od túžby stať sa extrovertom, hovorí konzultant Oto KóňaOto Kóňa. Foto N - Vladimír ŠimíčekZverejnili finalistov ocenenia CE ZA AR. Pozrite si najlepšiu slovenskú architektúruSaS je blízko ultimáta na odchod Matoviča, v stredu z koalície zrejme neodíduMinister hospodárstva Richard Sulík. Foto N - Tomáš BenedikovičVývoj bojov (130. deň): Kým Rusi obsadzujú Donbas, Ukrajinci im systematicky ničia skladyProruský obyvateľ ukrajinského Lysyčanska s ruskou vlajkou na balkóne svojho bytu po ústupe ukrajinských vojakov. Foto - TASR/APRiaditeľ SND Drlička: Pozorujem, že ľudia sa v politike jednoducho zbláznia (+video)Foto N - Vladimír ŠimíčekNewsfilter: SaS možno dopraje Matovičovi ešte posledné letoIgor Matovič a Richard Sulík. Foto N – Tomáš BenedikovičŠéfka realitky Rážová: Do konca roka očakávame výrazný pokles dopytu po bytoch (+ video)Foto N - Tomáš BenedikovičHekeri číhajú nielen na koncerny. Zvolenský výrobca korenín opisuje, ako sa ubránil útoku s polmiliónovým výpalnýmDnes sú už Ján Kolesár i so sestrou Denisou z rodinnej firmy Mäspoma spokojnejší, no ešte v apríli a máji museli odrážať hekerský útok. Foto N - Tomáš BenedikovičOdborník Karas vysvetľuje, ako môžu tri covidy ovplyvniť Sagana na Tour: Je to brutálny nezmar, no toto neradno podceňovaťCyklistický odborník Juraj Karas hovorí o Petrovi Saganovi aj najlepších cyklistoch súčasnosti. Zdroj - Miroslav NôtaDeti upozorňuje na zakázané látky: Na každej škole boli otázky na Xanax, našiel som presné návody, ako má žiak oklamať pediatra, aby mu liek predpísalTomáš Pagáč. Foto N – Peter KováčUkrajinu čaká smutné a krvavé leto: Rusko „oslobodilo” Luhanskú oblasť a chýba mu skoro polovica Doneckej Lysyčansk, leto 2022. Foto - TASR/APParadoxy ministra financií: Nemá účet ani kartu a tvrdí, že nikdy nepoužil účet OĽaNO s miliónmiIgor Matovič je predsedom OĽaNO, odkedy ho založil v roku 2011. Foto N - Tomáš BenedikovičTýždeň v zdraví: Viete, ako sa treba starať o svoje zdravie po päťdesiatke? Znamená skleróza multiplex vyššie riziko ťažšieho priebehu covidu-19?Foto – Peter Kováč

Nové na Dennikn.sk

Včera 14:28Nikdy mi to neprišlo na um. Pápež František sa nateraz abdikovať nechystáVčera 14:12Billie Jean Kingová: Tenis je rigidný. Potrebujeme Netflix a menovky na chrbtochVčera 14:11Kollárových prvých 20-tisíc bytov možno postaví developer, ktorého Matovič spájal s Počiatkom a GlváčomVčera 14:00Krypto objíma Veľkého brataVčera 13:18Správy z detských ihrískVčera 12:44Mám ísť na festival, keď sa začína nová vlna covidu? A čo si zistiť pred dovolenkou? Ako dlho som infekčný? (otázky a odpovede)Včera 12:38Zdá sa, že Nick Cave uzavrel jednu dôležitú etapu života. A teraz je čas na Bad SeedsVčera 12:28O festivale Pohoda sme dlho ani nevedeli, že sa chystá, hovoria Marián Kaščák starší a mladšíVčera 11:26Múčne červy, kvety begónie alebo tarantuly. Jedlý hmyz a kvety sú často zdravšie a chutnejšie než tradičné jedlá, vraví vedkyňaVčera 10:55Týždeň v zdraví: Viete, ako sa treba starať o svoje zdravie po päťdesiatke? Znamená skleróza multiplex vyššie riziko ťažšieho priebehu covidu-19?Včera 10:55Týždeň v zdraví: Ako súvisí pitie kávy so zdravím obličiek?Včera 09:00Odborník Karas vysvetľuje, ako môžu tri covidy ovplyvniť Sagana na Tour: Je to brutálny nezmar, no toto neradno podceňovaťVčera 08:03Riaditeľ SND Drlička: Pozorujem, že ľudia sa v politike jednoducho zbláznia (+video)Včera 06:00300 slov z Tour: Bol šprint van Aerta so Saganom naozaj čistý? Také veci sa stávajú, hovorí expert00.00 21:54Zverejnili finalistov ocenenia CE ZA AR. Pozrite si najlepšiu slovenskú architektúru00.00 18:58Newsfilter: SaS možno dopraje Matovičovi ešte posledné leto00.00 18:36Danglár: Novodobá hlaholika00.00 18:06Spoločnosť introvertov podceňuje. Aj ja som bol závislý od túžby stať sa extrovertom, hovorí konzultant Oto Kóňa00.00 17:43SaS je blízko ultimáta na odchod Matoviča, v stredu z koalície zrejme neodídu00.00 16:56Graf dňa: Z dvoch miliárd z daní navyše na Matovičov balík nezostane, štátu rastú pre infláciu aj výdavky00.00 16:38Letáky reťazcov sa už zmenili, malé fotky slovenských potravín nahradil písomný oznam00.00 16:29Tenis je v dobrých rukách, ukázal zápas budúcich hviezd Sinnera a Alcaraza. Hlavne v porovnaní s fraškou ich starších kolegov00.00 16:27Demokrati majú problém. Bidena a jeho dvojku ľudia voliť nechcú, no nikoho lepšieho nemajú00.00 15:44Pre vojnu rapídne schudol a zdevastovali mu dom. Ukrajinský šampión opustil armádu, aby sa pripravil na obhajobu titulu00.00 15:11Cyrilo-metodská tradícia je mýtus00.00 15:03Jazdec sa kĺzal dole hlavou po asfalte. „Svätožiara“ opäť zachraňovala jazdca formuly 100.00 14:01Ukrajinu čaká smutné a krvavé leto: Rusko „oslobodilo” Luhanskú oblasť a chýba mu skoro polovica Doneckej 00.00 13:58Vývoj bojov (130. deň): Kým Rusi obsadzujú Donbas, Ukrajinci im systematicky ničia sklady00.00 13:57Šéfka realitky Rážová: Do konca roka očakávame výrazný pokles dopytu po bytoch (+ video)00.00 13:21Nalákal k sebe ľudí a strieľal. Útok v Kodani šokoval krajinu, vraví Slovenka z Dánska