MediaBrífing

MediaBrífing sumarizuje dianie v médiách a na internete. Pripravuje ho Filip Struhárik. Prihláste sa na odber a dostávajte ho každý piatok mailom.

Novinár Adam Valček bude spolupracovať s vydavateľstvom Penty. Hoci je na voľnej nohe a v minulosti vravel, že bude zverejňovať počet svojich predplatiteľov, nerobí to, píše MediaBrífing.

Mediálna legislatíva, ktorú tento týždeň schválil parlament, je krokom vpred, píše MediaBrífing. Nové zákony zvýšia transparentnosť médií, a to aj dezinformačných stránok. Problémom však je, že koalícia pretlačila ochranné opatrenia pre politikov a zakonzervovala to, čo v minulosti presadil Smer.

Slovenských podcastov dnes existuje už viac ako 2400, pričom viac ako polovica z nich vznikla v uplynulých dvoch rokoch. Najväčší tvorcovia podcastov u nás sú RTVS, Rádio Expres a spoločnosť Zapo. Vyplýva to zo štatistík portálu skpodcasty.sk, ktoré zverejnil MediaBrífing.

Boris Kollár nepovažuje weby Hlavné správy a Hlavný denník za problematické, aj preto si jeho hnutie u nich nakúpilo reklamu za desaťtisíce eur. Paradoxne však Kollár tento týždeň v parlamente hlasoval za štátne blokovanie týchto webov do konca septembra, všíma si MediaBrífing.

Ak by si Ľuboš Blaha vytvoril na Facebooku novú stránku po tom, čo bol tento týždeň zablokovaný, sociálna sieť by mu ju mala zrušiť. Vyplýva to z pravidiel Facebooku. Problémom je, že sociálna sieť dôsledne nevymáha dodržiavanie svojich vlastných pravidiel, vysvetľuje MediaBrífing.

Americké vydavateľstvo Gannett obmedzí zverejňovanie názorov v novinách, u čitateľov totiž vyvolávajú dojem, že novinári sú zaujatí. Komentáre bývajú uvádzané ako častý dôvod na zrušenie predplatného. Spoločnosť vlastní najväčšiu sieť novín v krajine, vydáva viac ako 250 denníkov, informuje MediaBrífing.

Austrálsky súd rozhodol, že Google má zaplatiť 715-tisíc austrálskych dolárov politikovi Johnovi Barilarovi. Dôvodom sú videá na YouTube. Podľa sudcu sa Google nemôže zbaviť zodpovednosti za škody, ktoré videá spôsobili. Verdikt opäť otvára otázku, aké tresty si platformy zaslúžia za obsah, ktorý na nich zverejní niekto iný, píše MediaBrífing.

Poistka pre novinárov idúcich na Ukrajinu je drahšia ako v Sýrii či Afganistane. Najlacnejšie poistenie podľa služby Insurance for Journalists stojí 1800 eur na týždeň, reportéri v Afganistane, Iraku, Líbyi či Sýrii zaplatia 98 eur týždenne. Ukrajina je tak podľa poisťovne pre novinárov najnebezpečnejším regiónom na svete.

Pätinu komentárov na sociálnych sieťach je potrebné odstrániť, ukazuje prax projektu Elfovia, v ktorom sa kontrolujú diskusie na profiloch niektorých slovenských médií. Od marca elfovia skontrolovali viac ako 470-tisíc komentárov, pričom vymazali alebo skryli takmer 100-tisíc z nich, pretože porušovali pravidlá slušnej diskusie.

Strelec zo školy v Texase sa deťom vyhrážal znásilnením a únosom, ale aj zabitím. Niektoré deti jeho príspevky nahlásili, no jeho účet na sieti zostal aktívny. Prípad upozornil na to, že mladí sa na internete bežne stretávajú s vyhrážkami, mizogýniou či sexuálnym obťažovaním, no spoločnosť s tým nevie nič urobiť, píše MediaBrífing.

Upokojujúce podcasty so zvukmi oceánu, dažďa či ohňa sú veľmi populárne a môžu zarábať tisíce eur mesačne, píše MediaBrífing. Podcast Tmsoft’s White Noise Sleep Sounds má zhruba 50-tisíc prehratí denne a jeho autor zarába na reklamách vraj až 18-tisíc dolárov mesačne.

Po 14 rokoch končí vo funkcii prevádzkovej riaditeľky spoločnosti Meta Sheryl Sandberg. Stála pri zrode dvoch najúspešnejších reklamných systémov na svete, ktoré urobili z Googlu a Facebooku giganty. Zároveň však neriešila problémy, ktoré Facebook v spoločnosti napáchal, píše MediaBrífing.

TA3 chce spustiť ďalšiu stanicu, spravodajská televízia sa tiež viac zameria na digitál. Časť obsahu na webe bude len pre predplatiteľov, všíma si MediaBrífing.

Titulka týždňa podľa MediaBrífingu: Magazín Time na obálke najnovšieho čísla vymenoval všetkých 213 amerických miest, ktoré tento rok zažili masovú streľbu.

Pokuta pre Slovensko sa každý deň zväčšuje, za konečný účet môžeme poďakovať hnutiu Sme rodina. „Ak by parlament mediálny zákon tento týždeň schválil, mali sme ešte šancu pokutu zastaviť alebo minimalizovať. To sa ale nepodarilo, návrh zákona opäť zablokovalo hnutie Sme rodina,“ pripomína MediaBrífing.

Už o mesiac na Slovensko príde streamovacia služba Disney+. To vyostrí súboj o predplatiteľov, keďže väčšina ľudí si nechce platiť za viac ako dve či tri platformy, píše MediaBrífing.

EÚ ukázala svoj plán boja proti sexuálnemu zneužívaniu detí na internete. Kritici upozorňujú, že návrh môže ohroziť bezpečnosť a súkromie komunikácie. Internetové spoločnosti by totiž museli monitorovať problematický obsah, a to aj v správach, ktoré si ľudia posielajú cez aplikácie ako WhatsApp, Messenger či Signal.

O Elonovi Muskovi sa píše veľmi veľa, ale tento týždeň musíte vedieť len o tom, že jeho nákup Twittera sa odkladá. Vraj ešte potrebuje viac dát o tom, koľko falošných a spamových účtov je na sieti. Špekuluje sa, či sa Musk len snaží znížiť cenu firmy alebo chce z obchodu vycúvať, píše MediaBrífing.

Facebook vlani oznámil, že má veľké plány s podcastmi. Po roku to už neplatí a firma svoje audioslužby zatvára. Je to zlá správa pre tvorcov podcastov, ktorí dúfali, že im sociálna sieť prinesie nových poslucháčov, píše MediaBrífing.

Štát by mal blokovať dezinformačné weby len so súhlasom súdu, navrhuje to novela zákona o kybernetickej bezpečnosti, ktorá bola predložená do pripomienkového konania. Súd by mal o blokovaní rozhodnúť do troch dní od podania návrhu, všíma si MediaBrífing.

Facebook a Instagram chcú používateľom zobrazovať menej príspevkov od priateľov a účtov, ktoré sledujú, a viac rôzneho populárneho obsahu vyberaného umelou inteligenciou. Hlavným dôvodom je sociálna sieť TikTok, ktorá rýchlo rastie a na ktorej používatelia trávia aj viac času.

V prípade sexuálneho obťažovania maloletých už ide o sexuálny trestný čin, no médiá ho aj tak často označujú za sexuálne obťažovanie, upozornili výskumníčky, ktoré skúmali, ako slovenské médiá informujú o sexuálnom obťažovaní. „Otvára to otázku, či nesprávne označovanie takýchto prípadov neprispieva k znižovaniu dôležitosti témy.“

Ukrajinské ľudskoprávne organizácie žiadajú Facebook a Instagram, aby nemazali dôkazy o ruských zločinoch. „Takéto príspevky musia byť zachované ako cenný dôkaz pre budúce právne kroky a presadzovanie spravodlivosti pred rôznymi medzinárodnými tribunálmi,“ napísali organizácie.

Barack Obama kritizoval technologické spoločnosti, ktoré podľa neho ohrozujú demokraciu, píše MediaBrífing. „Jedným z hlavných dôvodov oslabenia demokracie je zásadná zmena v tom, ako komunikujeme a prijímame informácie,“ povedal bývalý americký prezident vo svojom prejave na univerzite v Stanforde.

Web Fedora Flašíka eReport funguje ako internetová televízia Smeru a Hlasu. Zverejňuje prakticky len vystúpenia predstaviteľov týchto dvoch strán, na tlačových besedách im dáva nekritické otázky, píše Filip Struhárik v MediaBrífingu.

Zo slovenských politikov dominujú na Facebooku najmä predstavitelia strany Republika a Smer, ukázala analýza organizácie MEMO 98, ktorá skúmala príspevky na sociálnej sieti za prvý mesiac vojny na Ukrajine. Jedinou protiváhou bola prezidentka Zuzana Čaputová, píše MediaBrífing.

YouTube má veľké plány s podcastmi. Plánuje tvorcom uľahčiť ich nahrávanie, zlepšiť by sa malo vyhľadávanie podcastov a objavovanie nových relácií. YouTube chce predávať aj audio reklamy, o tržby by sa mohol deliť s tvorcami podobne ako pri videách, píše MediaBrífing.

Facebook tento týždeň prestal zobrazovať obrázky pri príspevkoch odkazujúcich na slovenské médiá. Je to výsledok dlhého sporu o autorské práva. No väčšina médií okamžite pristúpila na požiadavky sociálnej siete, píše MediaBrífing.

FBI hľadá špiónov cielením online reklamy na telefóny na ruskej ambasáde vo Washingtone a jej tesnej blízkosti. Chce využiť nespokojnosť s vojnou na Ukrajine na získanie nových informačných zdrojov, píše MediaBrífing.

Titulka týždňa podľa MediaBrífingu: Časopis Time má na obálke 5-ročnú Valeriju z ukrajinského mesta Kryvyj Rih, ktorá musela utiecť pred vojnou do Poľska. Fotografiu na obálku urobil dron v meste Ľvov.

Manažérom veľkých internetových platforiem môže v Británii hroziť až dvojročné väzenie. Vyplýva to z návrhu zákona o online bezpečnosti, ktorý tento týždeň predstavila vláda. Trestné by malo byť brzdenie vyšetrovania ich firiem, poskytovanie nepravdivých údajov alebo ničenie dôkazov, píše MediaBrífing.

Rodičia získajú viac informácií o tom, čo ich deti robia na Instagrame, píše MediaBrífing. V novom rodičovskom centre nájdu napríklad informácie, koľko času deti trávia online, aké účty sledujú a kto sleduje ich. Funkcia je zatiaľ dostupná len v USA, v ďalších krajinách by mala byť spustená v najbližších mesiacoch.

Extrémisti a konšpirátori sa presúvajú na četovaciu aplikáciu Telegram a majú tam už tisícky fanúšikov, píše Filip Struhárik v MediaBrífingu. Zrejme najväčším českým a slovenským účtom je kanál Dannyho Kollára, za ktorým stojí internetový agresor a šíriteľ dezinformácií Daniel Bombic, ktorý má blízko k hnutiu Republika.

Titulka týždňa podľa MediaBrífingu: Novaja Gazeta dala na titulku motív Labutieho jazera. Tento balet vysielali sovietske televízie vždy, keď úrady chceli zabrániť nepokojom. Ruský denník teraz pod tlakom cenzúrnych zákonov oznámil, že nebude informovať o vojne, no aj touto titulkou čitateľom odkázal, že sa deje niečo mimoriadne.

 

Ruské veľvyslanectvo v Bratislave šírilo konšpiráciu, že USA sa snažia vyvinúť biologické zbrane schopné zasiahnuť „najmä Slovanov“. Američania vraj chcú šíriť vírusy do Ruska pomocou sťahovavých vtákov. „Ruské oficiálne účty porušujú pravidlá sociálnych sietí. Otázne len je, kedy sa digitálne platformy odhodlajú proti nim adekvátne zakročiť,“ píše MediaBrífing.

Ruská ambasáda šírila lži o útoku na pôrodnicu v Mariupole, Facebook a Twitter ich zmazali. „Sociálne siete sú v situácii, keď už nestačí zablokovať len účty ruských médií RT a Sputnik, ale zasiahnuť bude treba aj proti oficiálnym predstaviteľom Moskvy a ruským ambasádam,“ píše MediaBrífing.

Európsky parlament navrhuje zákaz cielenej reklamy na deti mladšie ako 18 rokov. Výskumy ukazujú, že deti majú väčší problém rozpoznať reklamu a horšie jej aj odolávajú. Odborníci na marketing zas upozorňujú, že zákaz môže spôsobiť niektorým firmám problémy a znamenal by koniec edukačných kampaní cielených na mladých.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj mal ešte minulý týždeň na Instagrame 9 miliónov sledovateľov, dnes ich tam má 14 miliónov. Uplynulý týždeň mal na svojich príspevkoch v priemere 670-tisíc interakcií, teda štyrikrát viac ako v januári, všíma si MediaBrífing.

Slovenskí, českí a poľskí fact-checkeri sa spájajú s výskumníkmi a v rámci nového Stredoeurópskeho strediska pre monitorovanie digitálnych médií budú odhaľovať nepravdy, posilňovať odolnosť voči dezinformáciám a zlepšovať mediálnu gramotnosť, píše MediaBrífing.

Facebook zarobí na jednom používateľovi v USA a Kanade štvrťročne vyše 60 dolárov, v Európe je to len tretina. Sociálnu sieť preto najviac trápi pokles počtu používateľov v Severnej Amerike, upozorňuje MediaBrífing.

Riaditeľ Spotify Daniel Ek tvrdí, že streamovacia služba je len neutrálna platforma, nie vydavateľ, a tak nemôže niesť zodpovednosť za podcasty. Nie je to tak, Spotify sa vyvinul z hudobnej spoločnosti na mediálnu a už sa nemôže svojej zodpovednosti zbaviť, vysvetľuje MediaBrífing.

Facebooku prvýkrát v 18-ročnej histórii klesol počet používateľov. V poslednom štvrťroku 2021 ich mal 1,929 miliardy, tri mesiace predtým to bolo 1,930 miliardy. Miliónový pokles pri takmer dvoch miliardách používateľov sa zdá byť zanedbateľný, no má to širšie súvislosti, vysvetľuje MediaBrífing.

Novým majiteľom televízie TA3 je český podnikateľ Michal Voráček. Ten je okrem iného aj spolumajiteľom českého webu Parlamentní listy, ktorý zverejňuje neoverené správy, vytrháva informácie z kontextu a prispieva k šíreniu nenávisti, informuje MediaBrífing.

Konšpirátori, ktorí boli zablokovaní na sociálnych sieťach, začínajú využívať newslettre a podcasty. Newslettrová platforma Substack zarába na nepravdách o očkovaní milióny dolárov, píše MediaBrífing.

Rozdelenie Facebooku je o malý krok bližšie. Americký súd totiž nevyhovel žiadosti sociálnej siete o zamietnutie protimonopolnej žaloby. Toto rozhodnutie môže byť predzvesťou dlhého súdneho sporu o budúcnosť Facebooku, Instagramu a WhatsAppu, vysvetľuje MediaBrífing.

Europarlament schválil prísne pravidlá pre veľké internetové firmy. Akt o digitálnych službách zavádza zákaz reklamy cielenej na deti, väčšiu ochranu pred nelegálnym obsahom a prísnejšie pravidlá pre algoritmy digitálnych platforiem. Návrh ešte nie je definitívny a v nasledujúcich mesiacoch budú prebiehať vyjednávania s členskými štátmi.

Na mobiloch strávia ľudia denne 4 hodiny a 48 minút, teda takmer tretinu bdelého času. Je to o 30 % viac ako v roku 2019, zistila analytická spoločnosť App Annie. Najviac času ľudia trávia na TikToku a Facebooku, píše MediaBrífing.

Televízia Nova spustí už čoskoro piaty športový kanál, nový kanál chystá aj Markíza. Služba HBO Max by mala byť na Slovensku dostupná od 22. februára a vlastnú streamovaciu službu chystá aj televízia Joj, sumarizuje chystané novinky na trhu MediaBrífing.

Variant omikron mení, ako médiá informujú o pandémii. Počty pozitívnych prípadov už totiž nevystihujú, aký vplyv má pandémia na spoločnosť. Agentúra AP napríklad inštruovala svojich novinárov, aby už nepísali články o tom, že nejaká krajina dosiahla nový rekord v počte nakazených, píše MediaBrífing.

Markíza spustí budúci rok štvrtý kanál, dôvodom je vysoký dopyt po televíznej reklame. Zameranie a presný termín štartu novej stanice zatiaľ nie je známe, píše MediaBrífing.

Nové na Dennikn.sk

06:37Ekonomický newsfilter: Vďaka nevyčerpaným eurofondom sa možno znova rozbehnú dotácie na elektromobilyVčera 19:00Týždňový newsfilter: Aj keby sa Matovič nebodaj zmieril s SaS, stále je tu Boris KollárVčera 19:00Veľké porovnanie maturít: po pandémii sa zlepšili aj niektoré odborné školy, niektoré gymnáziá prepadli (+ grafy)Včera 18:35Český týždeň: V 90. rokoch pomáhal Krejčířovi tunelovať, teraz potápa StarostovVčera 17:02Fyzické trýznenie s názvom Gaconov test obľubuje slávny tréner a môže byť vhodný aj pre rekreantovVčera 16:54Shooty: Žena v AmerikeVčera 15:00Nachádzame sa v permanentnej kríze?Včera 14:04Nedeľná nekázeň: Na svete je dobre, hoci svet na tom vôbec nie je dobreVčera 14:00Bieloruský denník: Lukašenko prevalcoval všetkých? Všetci utiekli? Čo sa deje v BieloruskuVčera 14:00Белорусский дневник: Лукашенко всех задавил? Все уехали? Что происходит внутри БеларусиVčera 12:21Žaloba za ovzdušie? Zodpovednosť ponesie každý, len nie Ján BudajVčera 09:35Neymar spustil futbalovú infláciu, teraz sa ho PSG snaží zbaviť. A rýchloVčera 09:25L+S tvorili v šialenom svete pod šialeným tlakomVčera 08:55Ako komunisti cenzurovali Lasicu so Satinským? Prečítajte si dva zakázané príspevky z archívuVčera 08:13ŠtB išla po Lasicovi a Satinskom: odpočúvanie v hotelovej izbe aj tajné zábery zo sledovania (+video)Včera 06:13Genocída Ujgurov v Číne výrazne presahuje represie menšín v iných krajinách02.00 20:25Ceny palív idú hore a s nimi aj záujem o elektromobily. Kedy a komu sa vyplatia?02.00 20:22Aerolinky v Európe rušia stovky letov. Na čo sa musíte pripraviť a kto je za výpadky zodpovedný?02.00 19:47Politik a aktivista z Michaloviec: Zastrašovali ma už predtým, ale auto mi podpálili prvý raz02.00 16:14Bieloruský denník: Lukašenko premenil bieloruský pas na doklad, ktorý Bielorusom často prekáža. Tu je niekoľko príkladov02.00 16:14Белорусский дневник: Лукашенко превратил беларуский паспорт в документ, который часто мешает беларусам. Вот несколько примеров02.00 13:02Matovič sa ospravedlňuje, ak sa niekoho dotkol, s Hegerom prosia SaS o odpustenie02.00 11:42Zdražovaním trpí aj Tatravagónka. No vlani si vytvorila parádny vankúš. Zarobila ako nikdy – 44 miliónov eur02.00 11:20Je to ako voľba medzi cholerou a morom. Nemci pre ruský plyn zapnú uhoľné elektrárne02.00 11:01Košický newsfilter: Mesto nevlastní Jakabov palác, dediči vyhrali súd02.00 10:47Nakrátko sa ocitli v Košiciach a maľovali tak, že by im to závideli aj v Paríži02.00 10:29Ukrajinský národný balet na Slovensku: Kým Rusi bombardujú naše mestá, Labutie jazero tancovať nebudeme02.00 10:06Obeť ruského systému? Americkú basketbalistku držia vo väzbe pre konopný olej už viac ako 120 dní02.00 09:26Radolský nám zobral mobily, aby nás neotravovali Turci, spomína Szilárd Németh. Olympiáda ho mrzí dodnes02.00 08:54Lionel Messi a miliardová ponuka pre Tigera Woodsa. Ako si Saudská Arábia vylepšuje imidž športom