MediaBrífing

MediaBrífing sumarizuje dianie v médiách a na internete. Pripravuje ho Filip Struhárik. Prihláste sa na odber a dostávajte ho každý piatok mailom.

Na mobiloch strávia ľudia denne 4 hodiny a 48 minút, teda takmer tretinu bdelého času. Je to o 30 % viac ako v roku 2019, zistila analytická spoločnosť App Annie. Najviac času ľudia trávia na TikToku a Facebooku, píše MediaBrífing.

Televízia Nova spustí už čoskoro piaty športový kanál, nový kanál chystá aj Markíza. Služba HBO Max by mala byť na Slovensku dostupná od 22. februára a vlastnú streamovaciu službu chystá aj televízia Joj, sumarizuje chystané novinky na trhu MediaBrífing.

Variant omikron mení, ako médiá informujú o pandémii. Počty pozitívnych prípadov už totiž nevystihujú, aký vplyv má pandémia na spoločnosť. Agentúra AP napríklad inštruovala svojich novinárov, aby už nepísali články o tom, že nejaká krajina dosiahla nový rekord v počte nakazených, píše MediaBrífing.

Markíza spustí budúci rok štvrtý kanál, dôvodom je vysoký dopyt po televíznej reklame. Zameranie a presný termín štartu novej stanice zatiaľ nie je známe, píše MediaBrífing.

Slovenská pošta zruší doručovanie novín v sobotu, dôvodom sú vysoké náklady na túto službu, informuje MediaBrífing.

Už v januári 2022 začne fungovať Európska spravodajská redakcia, ktorá má prepojiť 16 tlačových agentúr z 15 európskych krajín. Zapojí sa aj Slovensko, informuje MediaBrífing.

V dnešnej spoločenskej atmosfére je pochopiteľné, že niektorí ľudia volajú po prísnych trestoch za dezinformácie. Lenže sankcie musia byť primerané. A päť rokov väzenia za slová je v demokratickej a otvorenej spoločnosti priveľa, píše v MediaBrífingu Filip Struhárik.

Počet predplatiteľov služby Voyo sa medziročne zvýšil o 650 %. Streamovacia platforma vraj ponúka 1300 titulov a budúci rok prinesie druhú sériu reality šou Love Island, všíma si MediaBrífing.

Ak sa podarí schváliť európsky zákon o digitálnych trhoch, budú musieť veľké internetové firmy podporovať interoperabilitu. Ľudia tak nebudú nútení používať nejakú službu, pretože sú na nej všetci ich priatelia. Budú si môcť preniesť svoje kontakty a správy z jednej služby do inej a pokračovať v komunikácii aj odtiaľ, vysvetľuje MediaBrífing.

RTVS spúšťa športový kanál v čase tvrdého konkurenčného boja medzi televíziami. V rokoch 2024 – 2028 príde RTVS o vysielacie práva na MS v hokeji, získala ich televízia Joj. Markíza má práva na Fortuna ligu a bude vysielať aj futbalové Euro 2024 a 2028, píše MediaBrífing.

Čínska verzia TikToku s názvom Douyin zaviedla viaceré prísne opatrenia, ktoré majú znížiť závislosť detí od sociálnej siete. Aplikáciu môžu používať len 40 minút denne, zablokovaná je v čase od 22. do 6. hodiny, píše MediaBrífing.

Až 50 percent všetkých hlasových správ na Messengeri si posielajú používatelia z Kambodže. Ukázalo sa, že klávesnice dlho neboli prispôsobené pre khmérčinu, a tak ich ľudia ignorujú a posielajú si „hlasovky“, napísal MediaBrífing.

Počet amerických detí vo veku 9 až 12 rokov, ktoré uviedli, že cez internet zaslali svoje nahé fotky, sa v rokoch 2019 až 2020 zvýšil zo 6 na 14 percent. Zväčšil sa aj podiel detí, podľa ktorých je normálne zaslať cez internet svoju nahú fotku, a to z 13 na 21 percent. Vyplýva to zo správy neziskovej organizácie Thorn, o ktorej informuje MediaBrífing.

Veľké médiá majú nekrológy významných osobností napísané vopred. New York Times ich má predpripravených 1850, Washington Post 900, informuje MediaBrífing. Novinári nemajú nachystané nekrológy len pre staršie osobnosti, ale napríklad aj pre mladšie celebrity s „chaotickým“ životným štýlom.

Streamovacia platforma Spotify spúšťa platené podcasty aj na Slovensku. Tvorcovia sa môžu rozhodnúť, ktoré epizódy budú len pre predplatiteľov a ktoré ostanú zadarmo. Cenu môžu nastaviť od 0,49 do 150 dolárov mesačne, píše MediaBrífing.

EÚ chystá balík opatrení, ktoré majú ochrániť novinárov, mimovládne organizácie a občiansku spoločnosť pred žalobami šikanózneho charakteru, ktoré sú nazývané SLAPP. „Ide o typ právneho obťažovania, ktorého cieľom je umlčať kritiku,“ vysvetľuje MediaBrífing.

Agresivita ľudí rastie, minulý týždeň musel Denník N zablokovať na Facebooku 400 profilov. „Možnosť diskutovať využili len na šírenie vulgárnych a nenávistných komentárov,“ informuje MediaBrífing.

Denník N vypol na jeden deň diskusie na Facebooku, aby zistil, aké to môže mať dôsledky. Dosah príspevkov klesol o 29 %, počet kliknutí na odkazy klesol o takmer 41 %. Zároveň to však pre nás bol prvý deň v roku bez hejtu, nenávisti a agresivity, píše Filip Struhárik v MediaBrífingu.

Facebook dá tento rok 10 miliárd dolárov na vývoj metaverza – nového virtuálneho sveta, v ktorom ľudia budú môcť komunikovať, pracovať či zabávať sa. Na bezpečnosť sociálnej siete vynaloží firma tento rok o polovicu menej – 5 miliárd dolárov, všíma si MediaBrífing.

Čítať o tom, že Facebook ide vytvoriť nový, lepší a bezpečnejší virtuálny priestor, je ako sledovať reklamu ropného či plynárenského koncernu propagujúceho jeho zelené produkty, napísal Filip Struhárik v MediaBrífingu.

Až 87 % rozpočtu Facebooku, ktorý je určený na boj s dezinformáciami, je vyčlenených pre USA. Len 13 % je vyčlenených pre zvyšok sveta. Pritom používatelia zo Severnej Ameriky tvoria len 10 % používateľov sociálnej siete, píše MediaBrífing.

Dá sa očakávať, že vo vedení spoločnosti Meta vznikne nový post pre šéfa sociálnej siete Facebook. „Mark Zuckerberg by naďalej riadil spoločnosť Meta a mal takmer absolútnu moc nad všetkými jej produktmi. No keď bude mať Facebook ďalšie vážne problémy, riešil by ich už nový manažér,“ píše Filip Struhárik v MediaBrífingu.

Instagram umožní všetkým používateľom vkladať odkazy do príbehov, teda príspevkov nazývaných stories. Doteraz bola táto možnosť prístupná len pre overené účty a kontá s viac ako 10-tisíc sledovateľmi, informuje MediaBrífing.

Posledných päť rokov naučilo mňa a našu spoločnosť pokore, vraví šéf Facebooku Mark Zuckerberg. „Jednou z hlavných lekcií, ktoré som sa naučil, je, že budovať produkty, ktoré ľudia milujú, nestačí.“ V metaverze, novom virtuálnom svete, ktorý chce firma vytvoriť, vraj budú ochrana súkromia a bezpečnosť prvoradé, no verejnosť týmto sľubom neverí, píše MediaBrífing.

Facebooku sa otvorila možnosť na obchádzanie nariadenia na ochranu osobných údajov GDPR. Írsky regulátor totiž navrhuje uznesenie, ktoré by sociálnej sieti umožnilo zhromažďovať osobné údaje ľudí bez ich výslovného súhlasu – stačí, že používatelia súhlasili s podmienkami pri registrácii, píše MediaBrífing.

MediaBrífing vyberá nové knihy o médiách a internete. V českom preklade napríklad vychádza kniha Jsme Bellingcat o investigatívnej žurnalistike postavenej na otvorených zdrojoch. V novembri vychádza kniha Pandémia hoaxov od Lovcov šarlatánov.

Facebook chce vytvoriť metaverzum, podľa Marka Zuckerberga je akýmsi predskokanom teleportácie. Je to virtuálny vesmír, v ktorom sa ľudia môžu stretávať, komunikovať, pracovať, nakupovať alebo navštevovať kultúrne podujatia, vysvetľuje MediaBrífing.

Ľudia chcú mať na Facebooku viac príspevkov od priateľov a menej politiky. Sociálna sieť preto od februára skúša znižovať množstvo politického obsahu v newsfeede, teraz test rozširuje aj na ďalšie krajiny, píše MediaBrífing.

Po hospitalizovaní Miloša Zemana sa rozpútala diskusia o tom, či bolo etické zverejniť jeho fotografie, na ktorých vidno, že nie je pri vedomí. „Keďže verejnosť nemá k dispozícii pravdivé správy z oficiálnych zdrojov, prinášajú aj takéto zábery dôležitú informáciu,“ píše Filip Struhárik v MediaBrífingu.

Facebook zaradil Jozefa Tisa na zoznam nebezpečných osôb. Prezidenta Slovenského štátu je preto zakázané na sociálnej sieti chváliť a podporovať. Na zozname je aj česká neonacistická kapela Conflict 88, mnohé teroristické a zločinecké organizácie, kriminálnici, politici či niektoré historické postavy.

Nové na Dennikn.sk

14:46Bödör zatiaľ do väzby nepôjde, vo februári ho čaká súd v kauze Dobytkár 14:28Ospravedlňte ma, prosím, z verejnej diskusie o obrannej dohode s USA 13:55Nedeľná nekázeň: Proroci mlčia 13:52Vlhová sa chybou pripravila o najlepšiu desiatku. Som veľmi nahnevaná, hovorila po super-G 12:03Dokonalí podvodníci 11:46Pre depresiu sa bál vyjsť z izby. Teraz má Thanasi Kokkinakis prvý titul a teší sa z neho aj Federer 11:40Tristošesťdesiattri hrmených! Referendum na vás! 10:52Kúpili ste byt, predali ste pozemok? Nezabudnite podať priznanie  09:57V čase požiaru už ľudia v Osadnom dávno nemali byť, hovorí expertka na sociálne služby 07:22Do boja v elektrotankoch? Nie je to až také nereálne. Americká armáda skúma aj pohon mikroreaktormi 00:09V Bosne som ostal, mám tu kosti zavraždených najbližších, hovorí muž, ktorý inšpiroval Európsky film roka 2021Včera 17:35Tím s hviezdnymi utečencami, bitka na ihrisku a rozhodcovský škandál. Prvý týždeň na Africkom pohári národovVčera 14:19Norbert Bödör bol doma len pár hodín, opäť mu hrozí väzbaVčera 13:59Košický newsfilter: Výpravca v Čani dal na koľaje desať zarážok, ale vlak bez rušňovodiča nezastavilVčera 13:32Prišla bez očakávaní, nakoniec bola spokojná. Pád najlepšej zjazdárky Vlhovú nerozhodilVčera 09:34Áno, vy ste trafili žrď, smeje sa mu aj mäsiarka. O jednom z najslávnejších gólov, ktorý nepadolVčera 09:26tl;dr Prečo zabudnete, čo ste chceli, keď vojdete do miestnosti?Včera 07:00„Pán Blatter, prijali ste úplatok?“ Nerozoznal Beckhama od Croucha, aj tak rozložil korupčné vedenie FIFA14.01 22:02Pád obľúbeného syna kráľovnej Alžbety. Nesmel byť ani na fotkách zo svadby svojej dcéry14.01 21:24Vláda nás už chápe, epidemiológovia ešte nie, tvrdí zástupca kultúrnej scény14.01 20:58Chcem hypotéku: Sprísnili banky v novom roku podmienky na hypotéky? Chystajú sa zvyšovať úroky?14.01 19:22Newsfilter: Žilinka bude odhaľovať nadnárodný zločin s kolegom zo sankčného zoznamu EÚ14.01 19:09Oprava „tankodrómu“ pri Trenčíne sa odsúva, Doležal verí, že sa začne na jar14.01 18:48Dokumentuje príbehy žien: Fascinuje ma rozprávať sa s deväťdesiatničkami o tom, čo všetko v živote zažili14.01 18:26Láska, nenávisť a Djoković. Ako sa medzi antihrdinami ocitol tenista, ktorý chcel byť milovaný ako Federer14.01 18:14Prečo práve v Bratislave a prečo teraz? Zorientujte sa v chaose okolo zrušených vlakov14.01 17:50Nočná mora slovenských automobiliek: rastúce dovozy starých áut môžu pochovať aj získanie investície desaťročia 14.01 17:36Žilinka začína pripomínať matriošku (udalosti týždňa)14.01 16:12Nemáme doma televízor. Deťom vyberám hry, pri ktorých sa niečo naučia, hovorí košická legenda vývoja hier14.01 16:10MediaBrífing: Omikron mení, ako médiá informujú o pandémii