MediaBrífing

Ak ľudia vidia na sociálnej sieti menej toxického obsahu, tak sami tvoria menej problematického obsahu, ukázal výskum na Facebooku a Twitteri. Podľa výskumníkov tak máme ďalší dôkaz, že toxicita na internete je nákazlivá, píše MediaBrífing.

Portál pre mladých Refresher spustil nový web Refresher News, zameraný na aktuálne spravodajstvo. Redakcia tak oddeľuje lifestylový obsah od serióznejšieho obsahu, píše MediaBrífing.

Facebook nemal odstrániť príspevok prirovnávajúci ruských okupantov na Ukrajine k nacistom, rozhodla o tom Rada pre dohľad, ktorá posudzuje rozhodnutia administrátorov sociálnej siete. „Ruskí vojaci boli kritizovaní za svoje činy, nie pre svoju národnosť. Preto podľa rady neboli porušené pravidlá o nenávistných prejavoch,“ informuje MediaBrífing.

Elon Musk chce obnoviť takmer všetky zablokované účty na Twitteri. Môže tak otvoriť brány ľuďom, ktorí sieť využívali na šírenie dezinformácií, nenávisti, oslavovali násilie, obťažovali a šikanovali iných používateľov siete, píše MediaBrífing.

Poslanci tento týždeň schválili novelu infozákona: novinárom už po novom nebude hroziť žaloba, ak budú ďalej šíriť informácie získané pomocou tohto zákona. Ešte ambicióznejšiu zmenu infozákona chystá ministerstvo spravodlivosti, na vládu by ju malo predložiť budúci rok, píše MediaBrífing.

Konšpirátor Alex Jones má zaplatiť ďalších 473 miliónov dolárov za svoje lži o streľbe v škole Sandy Hook v roku 2012. Celkovo tak za svoje klamstvá už dlhuje viac ako 1,5 miliardy dolárov, píše MediaBrífing.

Necitlivé informovanie o samovraždách môže viesť k tomu, že niekto tento čin napodobní. Novinári by nemali označovať oblasti s vyššou koncentráciou samovrážd ako „obľúbené miesta samovrahov“. Nemali by ani opisovať niektoré spôsoby samovraždy ako rýchle alebo bezbolestné, lebo tým môžu zvýšiť jej atraktivitu.

Elon Musk ubezpečoval, že s jeho príchodom sa nijako nezmenili pravidlá toho, čo je na Twitteri dovolené. Zabudol dodať, že ľudia, ktorí majú na starosti moderovanie obsahu, stratili prístup do systémov. Bežne mohli nevhodný obsah odstraňovať stovky zamestnancov, zrazu to bolo len 15 ľudí, píše MediaBrífing.

Týždeň, odkedy Musk kúpil sociálnu sieť, nedostali zamestnanci žiadnu oficiálnu informáciu, všetko sa dozvedali z médií a tweetov nového šéfa. Dnes sa vo firme oficálne začalo hromadné prepúšťanie, o prácu môže prísť až polovica zamestnancov vrátane tehotných žien, píše MediaBrífing.

Národný bezpečnostný úrad by mal mať opäť možnosť blokovať dezinformačné weby, no bude na to potrebovať súhlas súdu. Nové pravidlá blokovania schválila tento týždeň vláda, no majú viaceré nedostatky, upozorňuje MediaBrífing.

Twitter zažíva na Slovensku svoje zatiaľ najlepšie obdobie, zlomovým bodom bola vojna na Ukrajine. „Od februára a marca sa na sieti zaregistrovalo veľa nových slovenských používateľov. Časť verejnosti zrejme zistila, že Twitter je vynikajúcim zdrojom rýchlych informácií,“ píše MediaBrífing.

Česko má jeden z prvých verdiktov voči dezinformátorom. Patrik Tušl a Tomáš Čermák boli odsúdení na desať a šesť mesiacov väzenia za útoky na Ukrajincov. Rozsudok ešte nie je právoplatný, prokuratúra aj obhajoba sa môžu odvolať, všíma si MediaBrífing.

Facebook má problém pritiahnuť ľudí do metaverza. Firma chcela mať do konca roka 500-tisíc aktívnych používateľov vo svojom virtuálnom svete nazvanom Horizon Worlds, no nakoniec tento cieľ znížila na 280-tisíc, všíma si MediaBrífing.

Nemecko dalo pokutu 5,1 milióna eur aplikácii Telegram. Firma totiž nevytvorila funkčný spôsob na nahlasovanie nezákonného obsahu a nemá v krajine ani zástupcov, s ktorými je možné problémy oficiálne riešiť. Proti pokute sa ešte firma môže odvolať, informuje MediaBrífing.

Rada pre mediálne služby komunikuje s Twitterom a snaží sa získať viac informácií o správaní sa útočníka zo Zámockej na platforme. Zisťuje tiež, aké kroky sociálna sieť voči nemu podnikla. Regulátor sa takisto snaží obmedziť dostupnosť nenávistného manifestu, dokument už bol odstránený z viacerých úložísk, informuje MediaBrífing.

Denník Plus 1 deň zverejnil na titulke fotku obetí streľby v Teplárni, na ktorej vidno ich ničím nezakryté telá. Môže ísť o vážny zásah do súkromia, píše MediaBrífing.

MediaBrífing vysvetľuje, ako by mali médiá informovať o vrahovi zo Zámockej. Odborníci odporúčajú používať fotky páchateľa len s mierou, obmedziť by sa malo aj časté uvádzanie jeho mena. Namiesto špekulácií o motívoch a duševnom zdraví je lepšie informovať o príbehoch obetí a ľudí, ktorí sa počas útoku zachovali hrdinsky. Cieľom je znížiť riziko budúceho násilia.

14-ročná Molly Russell pol roka pred svojou samovraždou lajkla, zdieľala alebo si uložila na Instagrame 2100 príspevkov o depresii, sebapoškodzovaní a samovražde. Podľa britského súdneho vyšetrovateľa by takéto zábery nemali byť dostupné deťom. Instagram vinu popiera a mnohé informácie pri vyšetrovaní neposkytol, píše MediaBrífing.

Počet predplatiteľov streamovacej služby Voyo na Slovensku a v Česku sa blíži k hranici 400-tisíc, všíma si newsletter MediaBrífing.

Od 1. augusta môžu ľudia upozorniť regulátora na nelegálny obsah na sociálnych sieťach. Rada pre mediálne služby odvtedy dostala 14 podnetov, v deviatich z nich už stihla aj rozhodnúť. Zatiaľ ani v jednom nemusela prípadne prikázať platformám, aby obsah zmazali, podnety boli buď nekonkrétne, alebo neopodstatnené, píše MediaBrífing.

Na svete je zrejme prvý verdikt, podľa ktorého majú sociálne siete podiel viny na smrti človeka. 14-ročná Molly Russell si vzala život, pretože trpela depresiou a negatívny vplyv na ňu mal aj obsah, ktorý videla na internete, ukázalo britské súdne vyšetrovanie.

Ministerstvo kultúry chce zvýšiť ochranu novinárov, inšpiráciu hľadá v Holandsku, píše MediaBrífing. „Problémy máme v regiónoch, o ktorých netušíme takmer nič. Problém je aj u freelancerov,“ povedal štátny tajomník Radoslav Kutaš. Problematické je podľa neho aj to, že médiá nemajú nastavené postupy, čo robiť, keď je ich zamestnanec ohrozený.

Konšpirátor Alex Jones stojí pred ďalším súdom pre svoje tvrdenia, že streľba na škole Sandy Hook v roku 2012 bola hoax. Do konca roka sa očakáva aj ďalší, už tretí súdny proces v tejto veci. Jones popri tom stihol vydať novú knihu, vyhlasuje o nej, že je predávanejšia ako Harry Potter, a nepáči sa mu, že sa nedostala do rebríčkov bestsellerov, píše MediaBrífing.

Televízia TA3 a denník Pravda sa stále viac zbližujú, všíma si MediaBrífing. TA3 na webe preberá z Pravdy krátke správy na štýl minúty po minúte, moderátor TA3 Peter Bielik zas bude novým moderátorom diskusnej relácie na Pravde.

YouTube umožní tvorcom zarábať aj na krátkych videách v sekcii Shorts, ktorá je kópiou TikToku. O podiel z príjmov z reklamy môžu žiadať youtuberi, ktorí majú aspoň tisíc odberateľov a ich krátke videá musia mať aspoň 10 miliónov prehratí za posledných 90 dní, píše MediaBrífing.

Americké regionálne médium v Pensylvánii sa rozhodlo zmeniť informovanie o voľbách. Nebude písať články o najnovších útokoch politikov a o tom, kto vyhráva a kto prehráva v prieskumoch. Radšej chce pomôcť čitateľom robiť informované rozhodnutia a naučiť ich rozlišovať lži a dezinformácie, píše MediaBrífing.

RTVS koncom novembra ukončí vysielanie Trojky, dôvodom je šetrenie. Časť jej obsahu sa presunie na Dvojku, informuje MediaBrífing.

Mária Kolíková (SaS) pred odchodom z vlády navrhla viaceré vylepšenia infozákona. Verejné by mali byť informácie o ľuďoch, ktorí sa uchádzajú o verejnú funkciu. Zverejňovať by sa mali aj štúdie a analýzy vypracované za štátne peniaze, píše MediaBrífing.

Spravodajský portál Aktuality prvýkrát zamyká niektoré články. Chystá aj nové podcasty, ktoré budú dostupné len pre platiacich podporovateľov, píše MediaBrífing.

Ministerstvo spravodlivosti chce znížiť tresty za ohováranie. Dnes zaň hrozia dva roky väzenia, vo výnimočnom prípade by to mohlo byť až osem rokov. Po novom by trest za ohováranie nemal byť spojený s odňatím slobody. „Novinárske organizácie dlhodobo volajú po dekriminalizácii tohto trestného činu. Ministerstvo ich volanie vypočulo,“ píše MediaBrífing.

Ministerstvo spravodlivosti už nechce posielať šíriteľov dezinformácií do väzenia. Vlani chcela ministerka Mária Kolíková vytvoriť nový trestný čin – šírenie nepravdivej informácie, za ktorý mal hroziť jeden až päť rokov väzenia. V prepracovanej novele Trestného zákona už ministerstvo tento paragraf nenavrhuje, keďže preň v koalícii nenašlo podporu, píše MediaBrífing.

Slovenský právnik Vladimír Zemko píše pre ruský propagandistický web NewsFront, zistilo Investigatívne centrum Jána Kuciaka. Portál síce nie je verejne veľmi známy, ale funguje ako zdroj pre iné dezinformačné kanály. Vlani naň uvalili sankcie USA a zakladateľ webu Konstantin Knyrik je aj na sankčnom zozname EÚ, píše MediaBrífing.

MediaBrífing varuje novinárov pred šírením ruskej propagandy: „Ak by rovnaký nadpis článku mohol vyjsť na ruskom Sputniku, tak stojí za úvahu, či by na stránkach slobodných a kritických médií nemal znieť inak,“ napísal Filip Struhárik.

Znovuzvolený riaditeľ TASR Vladimír Puchala chce, aby verejnoprávna agentúra prinášala viac vlastných tém a investigatívu. Chystá aj nový eshop na predaj fotografií a plánuje, aby od roku 2025 umelá inteligencia písala niektoré články. Súčasťou redakčného tímu má byť aj psychológ, informuje MediaBrífing.

Novinári by si mali dávať pozor, aby zbytočne nešírili ruskú propagandu, píše v MediaBrífingu Filip Struhárik. „Putin a Lavrov sú politici, ktorí chcú zničiť jeden národ a zabíjajú našich susedov. Novinári by preto mali ich slová posudzovať ešte kritickejšie, aby sa nestali prietokovým ohrievačom ich konšpirácií a lží.“

Riaditeľ TASR Vladimír Puchala bude od štátu pýtať viac peňazí, príspevok pre tlačovú agentúru totiž nebol od roku 2015 zvyšovaný. Redakcia by sa tiež mohla presťahovať do menších a lacnejších priestorov, píše MediaBrífing.

Ak ľudia nechcú na Facebooku bezcieľne zabíjať čas, mali by sa naučiť automaticky sa preklikávať do novej záložky „Feeds“, v ktorej nájdu obsah od svojich priateľov, sledovaných stránok a skupín. Pôvodný newsfeed sa totiž zmení a sociálna sieť ho bude plniť rôznym populárnym obsahom, ktorého cieľom je udržať pozornosť ľudí čo najdlhšie, píše MediaBrífing.

Česi si v porovnaní so Slovákmi častejšie myslia, že ich krajina je súčasťou informačnej vojny, ktorú vedie Rusko. Krátko po začatí vojny na Ukrajine si to u našich susedov myslela až polovica respondentov. V prípade Slovenska mali podobný názor 4 z 10 Slovákov, v júnovom prieskume to bolo len 31 %, všíma si MediaBrífing.

Facebook bude menej sociálnou sieťou a viac platformou na zábavu, okrem používateľov to ovplyvní aj firmy a médiá, vysvetľuje MediaBrífing. Pre firmy a organizácie predstavuje táto zmena ďalšie možné zníženie zásahu ich príspevkov. Médiá by sa mali pripraviť na pokles návštevnosti zo sociálnej siete. Po novom totiž Facebook bude používateľom ponúkať viac zábavných videí.

Facebook sa v najbližších dňoch zásadne zmení, po zapnutí aplikácie uvidia ľudia viac obsahu od účtov, ktoré nesledujú, ale sú na sieti populárne. Obsah od svojich priateľov, sledovaných stránok a skupín by mali ľudia hľadať v novej záložke.

Tento rok diskutovalo v relácii Do kríža na RTVS len päť žien, no muži boli pozvaní až 63-krát. „Ak poskytujete ženám len 7-percentný priestor, zaručene robíte niečo zle,“ píše Filip Struhárik v MediaBrífingu.

Na YouTube funguje viacero anonymných slovenských kanálov, ktoré spracúvajú výstupy politikov, pridajú k nim chytľavé titulky, majú veľkú sledovanosť a môžu zarábať až niekoľko tisíc eur mesačne. Propagujú najmä Smer alebo hnutie Republika, pretože videá o opozičných politikoch sú sledovanejšie, píše MediaBrífing.

Národný bezpečnostný úrad už týždeň neblokuje žiadne dezinformačné weby, upozornil newsletter MediaBrífing. Zároveň obsahuje výber nových kníh o médiách, internete a dezinformáciách.

India stupňuje cenzúru internetu a snaží sa blokovať obsah kritický voči vláde. Twitter sa preto obrátil na najvyšší súd a tvrdí, že žiadosti indických úradov o odstraňovanie obsahu sú príliš široké a svojvoľné, opisuje MediaBrífing.

Každý týždeň zaniknú v USA dvoje noviny, informuje MediaBrífing. V máji 2022 vychádzalo v krajine 6377 novín, ešte v roku 2005 ich bolo 8891. V roku 2006 pracovalo v USA 75-tisíc novinárov, teraz je to 31-tisíc.

Američanky sa boja, že IT spoločnosti pomôžu trestnému stíhaniu potratov tým, že polícii poskytnú informácie o svojich zákazníčkach. V štátoch, kde budú potraty trestné, si totiž úrady budú môcť pýtať dáta napríklad zo sociálnych sietí, z četovacích aplikácií, z histórie internetového vyhľadávania či z menštruačných aplikácií, píše MediaBrífing.

Novinár Adam Valček bude spolupracovať s vydavateľstvom Penty. Hoci je na voľnej nohe a v minulosti vravel, že bude zverejňovať počet svojich predplatiteľov, nerobí to, píše MediaBrífing.

Mediálna legislatíva, ktorú tento týždeň schválil parlament, je krokom vpred, píše MediaBrífing. Nové zákony zvýšia transparentnosť médií, a to aj dezinformačných stránok. Problémom však je, že koalícia pretlačila ochranné opatrenia pre politikov a zakonzervovala to, čo v minulosti presadil Smer.

Slovenských podcastov dnes existuje už viac ako 2400, pričom viac ako polovica z nich vznikla v uplynulých dvoch rokoch. Najväčší tvorcovia podcastov u nás sú RTVS, Rádio Expres a spoločnosť Zapo. Vyplýva to zo štatistík portálu skpodcasty.sk, ktoré zverejnil MediaBrífing.

Boris Kollár nepovažuje weby Hlavné správy a Hlavný denník za problematické, aj preto si jeho hnutie u nich nakúpilo reklamu za desaťtisíce eur. Paradoxne však Kollár tento týždeň v parlamente hlasoval za štátne blokovanie týchto webov do konca septembra, všíma si MediaBrífing.

Nové na Dennikn.sk

07:52Nemecká nostalgia ohrozuje Európu 06:47Ekonomický newsfilter: Prepukol festival populizmu. Matovič a Kollár ako vzorní žiaci Fica 06:00O štyri roky hrozí opakovanie Gijónskej hanby. Aj vďaka Kataru si FIFA azda nový formát turnaja rozmyslíVčera 22:46Nemôžete zaspať? Možno vám cez očné viečka preniká viac svetla ako inýmVčera 21:45Newsfilter: Matovič nemá vládu pod kontrolouVčera 21:07Matej Drlička: Revolúciu v divadle som nechcel. Som len obyčajný človek, ktorý spravil hlúposťVčera 20:38Tri týždne pred koncom 13-ročného kontraktu SkyTollu sa stále čaká, čo bude ďalej a koľko to bude stáťVčera 18:48Graf dňa: V Európe sa schyľuje k veľkej naftovej krízeVčera 18:31Keď budem veľký, chcem byť nezaradeným poslancomVčera 18:25Rakúšan najskôr uspel na Slovensku s výrobou dlažieb, teraz pri Senci vybuduje aj vinárstvoVčera 18:25Po Žilinkovom pokyne Mikulca a Hamrana preverujú, či nespáchali pri migračnej kríze trestný činVčera 16:50Pád vlády neznamená bezvládie. Aké sú možnosti, keby Hegerov kabinet neprežil hlasovanie o dôvereVčera 16:47Shooty: ŠkrtičVčera 16:36Ako to číta Ivan Mikloš: Ako je to naozaj s účinnosťou protiruských sankciíVčera 16:33František Šebej: Macron povedal niečo, čo by malo byť zakázané vysloviťVčera 16:20Majiteľ bojnických kúpeľov chystá pri zámku športovo-zábavný park. Predošlé plány mu tam už pamiatkari orezaliVčera 15:50Krajná pravica plánovala v Nemecku štátny prevrat. Kto sú Ríšski občania, ktorí neuznávajú štát a majú vlastné pasy?Včera 15:24Šanca na pád vlády nie je malá, odvolanie pripúšťa 77 poslancov. Rozhodne postoj siedmichVčera 15:05Predstavte si, že by Štefanovi Kuffovi dali úrad a rozpočet na rozhodovanie, čo sa budú učiť vaše deti v školeVčera 14:45Máme tu azda najsilnejší filmový ľúbostný príbeh tohto roka, ale podľa niektorých je v ňom priveľa sexuVčera 14:37Vývoj bojov (286. deň): Zahynula elitná posádka vrtuľníka Ka-52, Rusku sa míňajú stroje aj skúsení pilotiVčera 14:00Hráči, ktorí na seba upozornili: Všestranný Gakpo či talentovaný Bellingham – Angličan, ktorý hrá v NemeckuVčera 13:26Exilová ruská televízia Dožď prišla v Lotyšsku o licenciu. Začalo sa to mapou s Krymom ako súčasťou RuskaVčera 12:34New York bude používať slovenskú aplikáciu Simplicity. Ak ju tam využijú všetci, startup mladého Trenčana zarobí 30 miliónov dolárovVčera 12:31Moja kniha roka – čo odporúčajú Štepka, Gibová, Breiner, Kronerová, Ódor a ďalší (anketa)Včera 12:03Záhada školy, kde takmer všetci prepadli a na pomoc jej prišiel GyimesiVčera 12:00Regenda je špička NHL v blokovaní striel, no opäť je na farme. Povedal, že pred dvomi rokmi chcel skončiť s hokejomVčera 11:50Z ľavého brehu ide smrť. Ako ruskí vojaci strieľajú spoza Dnipra a kryjú sa atómkou (reportáž zo Zaporižžie)Včera 10:36Zmierme sa s tým. Počítače nahradia veľkú časť toho, čo dnes považujeme za kreatívnu prácuVčera 09:30Raz sa hrá na mesiáša, inokedy na rockera. V Bonovej knihe sa tieto dva svety dopĺňajú