Miloš Zeman

Šéfa Českej národnej banky vyberal prezident Zeman a poznať to, píše Kirill Ščeblykin. Aleš Michl bol so svojimi názormi v rade ČNB v menšine, na verejnosti nevzbudzuje dôveru ani tým, že robil poradcu Andrejovi Babišovi.

Miloš Zeman si už svojho nástupcu vybral, na kandidatúru vyzýval šéfa odborov, ten sa napokon odhodlal zbierať podpisy. Andrej Babiš sa stále tvári, že jeho kandidatúra na prezidenta nie je jasná, medzitým však oblepil celé Česko bilbordmi s obyčajnými ľuďmi s odkazom, že „za Babiša bolo lepšie“.

Český prezident Zeman nesúhlasí so slovami kardinála Duku o znásilnených ženách na Ukrajine. „Pán kardinál použil nešťastné formulácie, keď napísal, že vojaci sú svojím spôsobom obeťami,“ povedal. „Znásilnenie nemožno ospravedlniť,“ dodal prezident.

Najväčšiu podporu pred českými prezidentskými voľbami majú Andrej Babiš a Petr Pavel. Expremiéra by podľa prieskumu agentúry Median volilo 25 percent, bývalý vojenský veliteľ NATO by do druhého kola postúpil s 20 percentami hlasov. Termín volieb zatiaľ nie je známy, konať sa budú začiatkom roka 2023. (deník n)

Miloš Zeman povedal, že Rusi sú blázni, pretože zaútočili na Ukrajinu. „Rusko týmto konaním ničí nielen Ukrajinu, ale aj samo seba,“ uviedol český prezident v rozhovore pre MF Dnes. Takisto poznamenal, že Česko by malo pomôcť Ukrajine aj utečencom a vysvetlil, prečo sa zmenil jeho predtým veľmi vrúcny vzťah k Rusku.

Pražský hrad je podozrivý, že zničil ďalších 32 utajovaných dokumentov. Obsahovali informácie spravodajcov o aktivitách ruskej armády pri hraniciach s Ukrajinou alebo informácie NATO k bezpečnostnej situácii v Iraku.

Miloš Zeman nedávno udelil milosť vlastnému zamestnancovi; za jeho odsúdením je podľa neho to, že pracuje pre prezidentskú kanceláriu. Zeman pritom už jednu kontroverznú milosť udelil známemu vrahovi Jiřímu Kajínkovi. Prepustenie riaditeľa zvernice v Lánoch je však rovnako rozporuplné.

Zuzana Čaputová sa poďakovala Milošovi Zemanovi za podporu, ktorú Slovensko od Česka dostáva. Prezidentka poukázala na českých policajtov nasadených na hranici s Ukrajinou aj vojakov, ktorí tam pomohli postaviť stanový tábor a budú aj súčasťou predsunutej prítomnosti NATO.

Putin prišiel v Česku o verných spojencov, po Zemanovi sa od neho odvracajú aj proruskí okamurovci. O incident sa postaral pražský vysokoškolský pedagóg, ktorý vyhlásil vlastné „sankcie“, a vyvolal vlnu kritiky tým, že oznámil, že nebude učiť ani skúšať ruských študentov.

Miloša Zemana ruská invázia na Ukrajinu prekvapila. „Zobudili sme ho pred siedmou, bol z toho rozladený,“ opisujú pre český Deník N zdroje z jeho okolia. Podľa nich mal prezident informácie, že k útoku môže dôjsť, k dispozícii už takmer dva týždne.

Rusko už využilo výroky Miloša Zemana, ktorý povedal, že nemá obavy z prípadnej ruskej agresie. Agentúra TASS uviedla, že český prezident vystúpil proti vyslaniu jednotiek NATO na Ukrajinu. To však česká vláda ani ďalší spojenci v aliancii nenavrhujú.

Ukrajinský minister zahraničia vyhlásil, že Miloš Zeman sa snaží poškodiť česko-ukrajinské vzťahy. Český prezident predtým povedal, že nemá obavy z prípadnej ruskej agresie a že ani nie je dôvod presúvať vojakov k východným hraniciam NATO.

Ak bude Andrej Babiš kandidovať za prezidenta, bude podľa Miloša Zemana favoritom. Na Prime povedal, že z ohlásených kandidátov mu je zatiaľ najsympatickejšia bývalá šéfka Energetického regulačného úradu Alena Vitásková. (denikn.cz)

Česká prezidentská kancelária podala žalobu na lekárku Džamilu Stehlíkovú a žiada odškodné milión korún, ktoré má zaslať Fondu ohrozených detí. Stehlíková vlani tvrdila, že zdravotný stav Miloša Zemana súvisí s cirhózou pečene a že možno trpí abstinenčnými príznakmi. Ospravedlniť sa nemieni. (novinky.cz)

Česká polícia vyšetruje, či kancelária prezidenta Zemana skartovala tajnú správu o tom, že za výbuchmi vo Vrběticiach stoja agenti ruskej vojenskej rozviedky. Kriminalisti to zistili, keď chceli preveriť odtlačky prstov na dokumente určenom pre prezidenta. (irozhlas)

Nemocnica sa zbytočne unáhlila, nemali komentovať Zemanov stav, vraví Andrej Babiš. „Hlavne keď povedali, že prognóza je zlá, to bol úplný úlet.“ Český expremiér sa v rozhovore vracia k schôdzke, po ktorej bol prezident odvezený do nemocnice, a vraví, či bolo možné, aby prezidentom manipuloval niekto z jeho okolia.

Na Milošovi Zemanovi oceňujem empatiu, vraví Andrej Kiska a spomína na spoločnú návštevu múzea, kde Zemana zaujalo rozprávanie ženy, ktorá prežila holokaust. V rozhovore tiež vysvetľuje, prečo mu je Zeman ľudsky veľmi blízky, z akého dôvodu by sa mu páčilo, keby malo Slovensko prezidenta „na doživotie“, a či v role prezidenta porušoval ústavu.

Facebookový profil, ktorý osem rokov parodoval hovorcu českého prezidenta, končí svoju činnosť. Falošný profil Jiřího Ovčáčka v roku 2018 získal Krištáľovú lupu v kategórii One man show. Autor stránky sa teraz verejnosti predstavil ako 35-ročný Ondřej zo Sudet. (deník n)

Český prezident Miloš Zeman priznal, že od poslednej hospitalizácie nefajčí ani nepije. Podľa svojich slov dlhodobo trpí nechutenstvom a má umelú výživu. „Stále sa ešte liečim, nie už s covidom, ale s poruchou trávenia,“ povedal Zeman. O svojom zdraví tak prehovoril prvýkrát od návratu z nemocnice.

Český prezident Miloš Zeman pripomenul, že je zástancom povinného očkovania proti koronavírusu. Obáva sa, že ak sa ľudia nedajú zaočkovať, budú Česko ďalej stíhať vlny pandémie.

Schôdzky spoza akvária boli Zemanovo posledné divadlo, vraví politológ o menovaní vlády v Česku. V novej vláde bude aj Jan Lipavský, ktorého chcel Zeman vetovať, a predsedovia takmer všetkých koaličných strán.

Miloš Zeman opäť prekvapil, tentoraz tým, že sa držal pravidiel. Česko tak má konečne novú vládu, píše Kirill Ščeblykin v Českom týždni. „V nejakej vyspelejšej krajine by nejaký vyspelejší prezident svoju otočku vysvetlil, v Česku sa musíme uspokojiť s tým, že ústavná agónia sa tentoraz skončila ešte skôr, ako sa začala.“

Vláda Petra Fialu s prezidentom Milošom Zemanom. Foto - Twitter P. F.
Vláda Petra Fialu s prezidentom Milošom Zemanom. Foto - Twitter P. F.

Český prezident Miloš Zeman dnes vymenuje vládu Petra Fialu. V archívnom texte spred mesiaca prinášame profily kandidátov na ministrov.

Český prezident Zeman vymenuje novú vládu premiéra Petra Fialu v piatok. Zeman ju vymenuje tak, ako ju navrhol Fiala. Pôvodne mal pripomienky ku kandidátovi na ministra zahraničia Jana Lipavského. (deník n)

Prezidentovi Zemanovi prekáža, že kandidát na ministra zahraničných vecí má iba bakalára, pri vicepremiérovi Hamáčkovi bolo v poriadku, že mal iba maturitu. Kirill Ščeblykin píše, že absurdné sú aj ďalšie dôvody, prečo Zeman Lipavského blokuje, hoci na to nemá žiadne kompetencie.

Kandidát na ministra zahraničných vecí Jan Lipavský. Foto - Deník N/Gabriel Kuchta
Kandidát na ministra zahraničných vecí Jan Lipavský. Foto - Deník N/Gabriel Kuchta

Stav českého prezidenta Miloša Zemana je uspokojivý, stabilizovaný a vykazuje trvalé známky zlepšovania. Po rokovaní prezidentovho lekárskeho konzília to oznámil jeho vedúci, lekár Tomáš Zima.

Miloš Zeman je veľmi inteligentný a musím povedať, že aj veľmi schopný politik, vraví v rozhovore knieža Karel Schwarzenberg. „Rozchádzali sme sa vo všetkých ideáloch, ale jeho schopnosti obdivujem. On bol naozaj schopný.“

Ak Miloš Zeman nevymenuje všetkých ministrov novej českej vlády, Petr Fiala podá kompetenčnú žalobu. Budúci premiér to povedal v ČT. Prezident má problém s kandidátom Pirátov na ministra zahraničia Janom Lipavským. (denikn.cz)

Zuzana Čaputová bola niekto, vraví v rozhovore Karel Schwarzenberg, ktorý vtedajšej kandidátke na prezidentku sľúbil podporu, hoci ju ešte veľa ľudí nepoznalo. „Nevidím, že by bol v Česku silný sklon a potreba mať ženu ako hlavu štátu. Za seba hovorím, že by to neškodilo. Na Slovensku sa im to osvedčilo.“

Nikdy nezabudnem, ako celý americký kongres povstal a 20 minút Havlovi tlieskal, spomína v rozhovore knieža Karel Schwarzenberg. Prečítajte si ukážku z novej knihy edície českého Deníka N Pripravený slúžiť: Rozhovor s Karlom Schwarzenbergom, ku ktorej napísala predslov prezidentka Zuzana Čaputová.

Naživo: Český prezident Miloš Zeman menuje Petra Fialu za premiéra.

Český prezident Zeman dnes vymenuje za premiéra Petra Fialu (ODS). Hrad potvrdil, že počas ceremoniálu budú oddelení špeciálnou stenou, zabezpečený bude vizuálny aj zvukový kontakt a obaja budú mať respirátory FFP3. Zemanovi testy potvrdili covid, v nemocnici mu podali monoklonálne protilátky. (deník n)

Český prezident Miloš Zeman v nedeľu vymenuje predsedu ODS Petra Fialu za nového českého premiéra cez plexisklo. Informoval o tom spravodajský server Českého rozhlasu s odvolaním sa na tri zdroje z prostredia prezidentskej kancelárie.

Český prezident Miloš Zeman opustil Ústrednú vojenskú nemocnicu a prevážajú ho na zámok do Lánov. V nedeľu by mal vymenovať za premiéra Petra Fialu (ODS). (čt)

Česká hlavná hygienička vyhlásila, že prezident Zeman nemá výnimku z izolácie, ktorá platí pre všetkých pozitívne testovaných na covid. Zeman mal pozitívny test vo štvrtok, v nedeľu plánuje vymenovať nového premiéra Petra Fialu. (čt24)

Miloš Zeman vymenuje Petra Fialu za českého premiéra až v nedeľu, nie dnes. Dôvodom je, že prezident sa vrátil do nemocnice na pozorovanie po pozitívnom teste na koronavírus. (čt)

Miloš Zeman sa vrátil do nemocnice, ktorú len dnes dopoludnia opustil. Podľa médií je dôvodom pozitívny test na covid, príznaky nemá. V piatok by mal český prezident vymenovať Petra Fialu za premiéra. (denikn.cz)

Českého prezidenta Miloša Zemana prepustili po viac než mesiaci z nemocnice. Previezli ho na zámok do Lánov, kde v piatok vymenuje nového premiéra Petra Fialu (ODS). O Zemana sa bude starať súkromná zdravotná spoločnosť.

Miloša Zemana vo štvrtok prepustia z nemocnice, hospitalizovaný bol od 10. októbra. V piatok by mal vymenovať za nového premiéra Petra Fialu. (seznam)

Prezident Miloš Zeman navrhol Poľsku, že vyšle českých vojakov na poľsko-bieloruské hranice v snahe pomôcť Varšave vyriešiť súčasnú migračnú krízu. Zeman v liste tvrdí, že situáciu veľmi pozorne sleduje a jeho vojaci sú pripravení na okamžitý presun.

Prezident Zeman sa pohráva s nastupujúcou vládou, budúci premiér Fiala tak môže predviesť, ako veľmi stojí za svojimi kandidátmi na ministrov. Ale tlak na to, aby radšej prevzal moc a začal riešiť krízy valiace sa na Česko, než sa naťahovať s prezidentom, bude veľký.

Miloš Zeman povedal, že chce vetovať jedného z ministrov v novej vláde Petra Fialu. „Včera u mňa bola pani prezidentka Čaputová a hovorila, že takisto vetovala niekoľko ministrov na Slovensku,“ argumentoval. (denikn.cz)

Miloš Zeman vymenuje Petra Fialu za českého premiéra budúci piatok v Lánoch. Po rokovaní v Ústrednej vojenskej nemocnici to oznámil predseda ODS. „K jednému kandidátovi na ministra mal prezident výhrady,“ povedal Fiala. (denikn.cz)

Prezidentka Zuzana Čaputová navštívila v pražskej Ústrednej vojenskej nemocnici českého prezidenta Miloša Zemana. Informoval o tom prezidentov hovorca.

Foto - Twitter Jiřího Ovčáčka
Foto - Twitter Jiřího Ovčáčka

Andrej Babiš navštívil českého prezidenta Miloša Zemana v nemocnici. „Som prekvapený, ako dobre na tom je… Musím povedať, že oproti predchádzajúcemu stavu pána prezidenta je to neuveriteľná zmena,“ povedal.

Zdroj – Twitter hovorcu prezidenta Jiřího Ovčáčka
Zdroj – Twitter hovorcu prezidenta Jiřího Ovčáčka

Miloša Zemana premiestnili v nemocnici na lôžko dlhodobej starostlivosti. Urobili tak predovšetkým s ohľadom na to, aby k českému prezidentovi mohli prichádzať návštevy, ktoré sú iné ako návštevy najbližších. Prvú uskutoční podvečer premiér Andrej Babiš. (deník n, idnes)

Reformy novej českej vlády budú musieť byť mimoriadne sociálne citlivé, milión ľudí nemá zastúpenie v snemovni, tvrdí Miroslav Kalousek, dlhoročný politik, exminister financií a bývalý šéf KDÚ-ČSL aj TOP 09, ktorý odišiel z aktívnej politiky.

Nie je ma nič do toho, či má Zeman problémy s pečeňou alebo sa udrel do hlavy, ale mám právo vedieť, či zvláda svoje právomoci, tvrdí dlhoročný český politik, bývalý minister financií a bývalý šéf KDÚ-ČSL aj TOP 09 Miroslav Kalousek, ktorý odišiel z aktívnej politiky.

Miroslav Kalousek. Foto - Deník N/Ludvík Hradilek
Miroslav Kalousek. Foto - Deník N/Ludvík Hradilek

Zuzana Čaputová v utorok navštívi Miloša Zemana vo vojenskej nemocnici v Prahe. Prezidentka absolvuje v Česku krátku návštevu na pozvanie predsedu senátu Miloša Vystrčila.

Český prezident Miloš Zeman podpísal menovacie dekréty 16 nových sudcov, pričom nejde o konečné číslo. Česká ministerka spravodlivosti totiž navrhla na vymenovanie 50 kandidátov, ich zoznam následne schválila vláda. (irozhlas)

Nové na Dennikn.sk

PM:18Biela légia, čierne svedomie a sivá realita PM:02Český týždeň: Vojna má prvú českú obeť, dobrovoľníka Tomáša našli v masovom hrobe pri Kyjive PM:24Bolsonaro využíva Trumpovu taktiku. Naša posledná nádej je Lula, zaznieva z Brazílie PM:23Keď Slafkovský zložil skúseného Kanaďana, v Turku sa stal miláčikom. Legendárny tréner Westerlund má preňho radu AM:14Škrtel bol anglickejší než väčšina Angličanov. Teraz končí s futbalom AM:51Tretina Slovákov sú dezorientovaní alebo zlí ľudia, pripomína novinka SND AM:47Vyšehrad Fylm je nekorektná futbalová satira, ktorá baví aj nudí zároveň AM:00300 slov z MS: Slafkovský by mal byť draftovou jednotkou, myslí si americký expertVčera PM:28Bekhend, forhend a ty kokso, išlo to dnu, smial sa Slafkovský, ktorý hovorí, že vie hrať aj lepšieVčera PM:36Naši tréneri takú odvahu nemajú. Chcelo by to ešte dvoch Hossov, hodnotí Hadamczik výhru nad KazachmiVčera PM:26Chcete investovať väčšiu sumu? Nečakajte, hovoria odborníci na akcieVčera PM:09Pri nerastných surovinách sme sa dlhodobo spoliehali na Čínu. Môžeme na to doplatiť, hovorí odborník na batérie do elektromobilovVčera PM:39Komentátori Denníka N: Matovič sa nám vysmieva, znovu zamoril debatu a otočil ju iným smeromVčera PM:33Matovičovo krúžkovné odmení aktívnych rodičov, no nie je isté, či pomôže chudobnýmVčera PM:22High 5ive: Nanič počasie, živá scéna. Kultúrny pozdrav z IslanduVčera PM:29Nositelia štátneho vyznamenania prezidentke: Je dobré, že ste sa ospravedlnili (anketa)Včera PM:33Newsfilter: Matovičova nová nevesta sa volá BeluskýVčera PM:10Ivan Mikloš: Putin musí túto vojnu prehrať. Remíza by znamenala neistotu a nebezpečný precedensVčera PM:03Graf dňa: Pokles zadlženia Slovensku dlho nevydrží, vláda nesmie začať rozhadzovať, hovorí rozpočtová radaVčera PM:49Stojí s fakľou v ruke pred nami a vie, že mu to prejde (udalosti týždňa)Včera PM:43Umelec Peter Bartoš už pred päťdesiatimi rokmi hovoril, že ekológia sú vzťahy. Svet vidí ako miesto pre porozumenieVčera PM:32Hlučnú štvorprúdovku v centre Bratislavy, ktorá rozčesla centrum, má prekryť parkVčera PM:20Historik Hruboň: Ospravedlnenie prezidentky už faux pas nezatieni, je to však dôležité gestoVčera PM:19Z legendárneho Jariho Kurriho spravil bábku. Ako Putin ovládol fínsky klub pre vlastnú propaganduVčera PM:05Búrlivé 90. roky: Ako sa Rusi snažili zastaviť rozširovanie NATOVčera PM:46Mám si zobrať hypotéku alebo radšej zostať v prenájme a počkať, kým spľasne realitná bublina? Odpovedá 8 odborníkovVčera PM:20Spali posediačky, starší jeden po druhom zomierali. V pivnici Rusi väznili mesiac celú dedinuVčera PM:26Matovič o inflačnom balíčku rokoval s Beluským od kotlebovcovVčera PM:22Neurážajme divadlo prirovnávaním k MatovičoviVčera PM:14Danglár: Červená čiara