Miloš Zeman

Miloš Zeman príde do Bratislavy na prezidentský samit krajín V4, ktorý sa uskutoční 11. októbra. Pre českého prezidenta to bude pravdepodobne posledné stretnutie s maďarskou a poľskou hlavou štátu vo funkcii. (tasr)

Českí kandidáti na prezidenta sa prirovnávajú k Zuzane Čaputovej, hlavné je pre nich nebyť Zemanom. „Čaputová je pre mnohých skrátka symbolom slušného človeka a toho, na aké minimum sa pre veľkú časť populácie scvrkli požiadavky na prezidenta,“ píše v komentári Eva Mošpanová.

Pražský súd žiada lekársky posudok zdravotného stavu prezidenta Miloša Zemana, obráti sa aj na psychiatrov. Zeman, ktorý bol vlani na jeseň hospitalizovaný vo vážnom stave, žaluje lekárku a bývalú ministerku pre ľudské práva Džamilu Stehlíkovú. (tasr, seznam)

Miloš Zeman nikdy neprestal rozdeľovať spoločnosť, nechcem na neho nadväzovať, vraví generál Petr Pavel, ktorý dnes ohlásil svoju kandidatúru na českého prezidenta. „Pokiaľ by prezident raz týždenne ľuďom povedal, ako situáciu vidí, a naznačoval aj cestu k riešeniu, ľudia by boli pokojnejší. Aspoň by vedeli, na čom sú,“ hovorí v rozhovore.

Foto - Gabriel Kuchta/Deník N

Česi po skúsenostiach s Milošom Zemanom hľadajú mladšieho a zdravého prezidenta. Kandidáti to cítia a v kampani prezentujú svoju fyzickú pripravenosť. Napríklad Karel Janeček skáče padákom a Danuša Nerudová lieta športovým lietadlom.

Český prezident Miloš Zeman podpísal ratifikačné listiny k protokolom o prístupe Fínska a Švédska do NATO. Listiny musí podpísať ešte predseda vlády Petr Fiala, poslanecká snemovňa českého parlamentu schválila prístupové protokoly minulý týždeň. (tasr, hrad)

Českého prezidenta Miloša Zemana prepustili z vojenskej nemocnice v Prahe, kde bol od štvrtka hospitalizovaný. „Všetky zdravotné testy sú uspokojivé,“ napísal k prezidentovmu zdravotnému stavu jeho hovorca Jiří Ovčáček a dodal, že išlo o krátku preventívnu prehliadku.

Českého prezidenta Miloša Zemana hospitalizovali v Ústrednej vojenskej nemocnici v pražských Střešoviciach. „Ide o plánovanú krátkodobú hospitalizáciu,“ uviedol jeho hovorca. Nespresnil, z akého dôvodu ani ako dlho by mal byť prezident v nemocnici.

Podozrenie Miloša Zemana zo sabotáže počas jeho vlaňajšej hospitalizácie vyhodnotilo Vrchné štátne zastupiteľstvo ako nedôvodné. Na pokuse o ňu sa podľa prezidenta podieľal predseda senátu Miloš Vystrčil a ďalšie osoby tým, že uvažovali o prevode prezidentských právomocí. (čt)

Prezidentovi Milošovi Zemanovi nedôveruje až 69 % Čechov. Vláde Petra Fialu v posledných troch mesiacoch klesla dôvera o sedem percentuálnych bodov na 28 %. (novinky.cz)

České prezidentské voľby sa uskutočnia 13. a 14. januára budúceho roka. Termín dnes vyhlásil predseda senátu Miloš Vystrčil, súčasný prezident Zeman už tretí raz kandidovať nemôže. (deník n)

Český prezident Zeman odmietol vyhovieť žiadostiam 127 českých občanov, ktorí chceli vstúpiť do ukrajinskej armády. Začiatkom mesiaca prezident takto zamietol žiadosti 80 ľudí. (novinky)

Miloš Zeman povedal, že ruský prezident Vladimir Putin patrí za inváziu na Ukrajinu pred vojnový súd aj pred súd v Rusku, pretože poslal svoju krajinu do izolácie. Český prezident, ktorý pred inváziou patril k Putinovým podporovateľom, to uviedol v rozhovore pre Rádio Slobodná Európa. (hrad.cz)

Prezidentka Zuzana Čaputová sa v piatok stretne na Pražskom hrade s českým prezidentom Milošom Zemanom. Prezidentka cestuje do Česka, aby si pripomenula 80. výročie útoku československých výsadkárov na zastupujúceho ríšskeho protektora Reinharda Heydricha. (tasr)

Šéfa Českej národnej banky vyberal prezident Zeman a poznať to, píše Kirill Ščeblykin. Aleš Michl bol so svojimi názormi v rade ČNB v menšine, na verejnosti nevzbudzuje dôveru ani tým, že robil poradcu Andrejovi Babišovi.

Miloš Zeman si už svojho nástupcu vybral, na kandidatúru vyzýval šéfa odborov, ten sa napokon odhodlal zbierať podpisy. Andrej Babiš sa stále tvári, že jeho kandidatúra na prezidenta nie je jasná, medzitým však oblepil celé Česko bilbordmi s obyčajnými ľuďmi s odkazom, že „za Babiša bolo lepšie“.

Český prezident Zeman nesúhlasí so slovami kardinála Duku o znásilnených ženách na Ukrajine. „Pán kardinál použil nešťastné formulácie, keď napísal, že vojaci sú svojím spôsobom obeťami,“ povedal. „Znásilnenie nemožno ospravedlniť,“ dodal prezident.

Najväčšiu podporu pred českými prezidentskými voľbami majú Andrej Babiš a Petr Pavel. Expremiéra by podľa prieskumu agentúry Median volilo 25 percent, bývalý vojenský veliteľ NATO by do druhého kola postúpil s 20 percentami hlasov. Termín volieb zatiaľ nie je známy, konať sa budú začiatkom roka 2023. (deník n)

Miloš Zeman povedal, že Rusi sú blázni, pretože zaútočili na Ukrajinu. „Rusko týmto konaním ničí nielen Ukrajinu, ale aj samo seba,“ uviedol český prezident v rozhovore pre MF Dnes. Takisto poznamenal, že Česko by malo pomôcť Ukrajine aj utečencom a vysvetlil, prečo sa zmenil jeho predtým veľmi vrúcny vzťah k Rusku.

Pražský hrad je podozrivý, že zničil ďalších 32 utajovaných dokumentov. Obsahovali informácie spravodajcov o aktivitách ruskej armády pri hraniciach s Ukrajinou alebo informácie NATO k bezpečnostnej situácii v Iraku.

Miloš Zeman nedávno udelil milosť vlastnému zamestnancovi; za jeho odsúdením je podľa neho to, že pracuje pre prezidentskú kanceláriu. Zeman pritom už jednu kontroverznú milosť udelil známemu vrahovi Jiřímu Kajínkovi. Prepustenie riaditeľa zvernice v Lánoch je však rovnako rozporuplné.

Zuzana Čaputová sa poďakovala Milošovi Zemanovi za podporu, ktorú Slovensko od Česka dostáva. Prezidentka poukázala na českých policajtov nasadených na hranici s Ukrajinou aj vojakov, ktorí tam pomohli postaviť stanový tábor a budú aj súčasťou predsunutej prítomnosti NATO.

Putin prišiel v Česku o verných spojencov, po Zemanovi sa od neho odvracajú aj proruskí okamurovci. O incident sa postaral pražský vysokoškolský pedagóg, ktorý vyhlásil vlastné „sankcie“, a vyvolal vlnu kritiky tým, že oznámil, že nebude učiť ani skúšať ruských študentov.

Miloša Zemana ruská invázia na Ukrajinu prekvapila. „Zobudili sme ho pred siedmou, bol z toho rozladený,“ opisujú pre český Deník N zdroje z jeho okolia. Podľa nich mal prezident informácie, že k útoku môže dôjsť, k dispozícii už takmer dva týždne.

Rusko už využilo výroky Miloša Zemana, ktorý povedal, že nemá obavy z prípadnej ruskej agresie. Agentúra TASS uviedla, že český prezident vystúpil proti vyslaniu jednotiek NATO na Ukrajinu. To však česká vláda ani ďalší spojenci v aliancii nenavrhujú.

Ukrajinský minister zahraničia vyhlásil, že Miloš Zeman sa snaží poškodiť česko-ukrajinské vzťahy. Český prezident predtým povedal, že nemá obavy z prípadnej ruskej agresie a že ani nie je dôvod presúvať vojakov k východným hraniciam NATO.

Ak bude Andrej Babiš kandidovať za prezidenta, bude podľa Miloša Zemana favoritom. Na Prime povedal, že z ohlásených kandidátov mu je zatiaľ najsympatickejšia bývalá šéfka Energetického regulačného úradu Alena Vitásková. (denikn.cz)

Česká prezidentská kancelária podala žalobu na lekárku Džamilu Stehlíkovú a žiada odškodné milión korún, ktoré má zaslať Fondu ohrozených detí. Stehlíková vlani tvrdila, že zdravotný stav Miloša Zemana súvisí s cirhózou pečene a že možno trpí abstinenčnými príznakmi. Ospravedlniť sa nemieni. (novinky.cz)

Česká polícia vyšetruje, či kancelária prezidenta Zemana skartovala tajnú správu o tom, že za výbuchmi vo Vrběticiach stoja agenti ruskej vojenskej rozviedky. Kriminalisti to zistili, keď chceli preveriť odtlačky prstov na dokumente určenom pre prezidenta. (irozhlas)

Nemocnica sa zbytočne unáhlila, nemali komentovať Zemanov stav, vraví Andrej Babiš. „Hlavne keď povedali, že prognóza je zlá, to bol úplný úlet.“ Český expremiér sa v rozhovore vracia k schôdzke, po ktorej bol prezident odvezený do nemocnice, a vraví, či bolo možné, aby prezidentom manipuloval niekto z jeho okolia.

Na Milošovi Zemanovi oceňujem empatiu, vraví Andrej Kiska a spomína na spoločnú návštevu múzea, kde Zemana zaujalo rozprávanie ženy, ktorá prežila holokaust. V rozhovore tiež vysvetľuje, prečo mu je Zeman ľudsky veľmi blízky, z akého dôvodu by sa mu páčilo, keby malo Slovensko prezidenta „na doživotie“, a či v role prezidenta porušoval ústavu.

Facebookový profil, ktorý osem rokov parodoval hovorcu českého prezidenta, končí svoju činnosť. Falošný profil Jiřího Ovčáčka v roku 2018 získal Krištáľovú lupu v kategórii One man show. Autor stránky sa teraz verejnosti predstavil ako 35-ročný Ondřej zo Sudet. (deník n)

Český prezident Miloš Zeman priznal, že od poslednej hospitalizácie nefajčí ani nepije. Podľa svojich slov dlhodobo trpí nechutenstvom a má umelú výživu. „Stále sa ešte liečim, nie už s covidom, ale s poruchou trávenia,“ povedal Zeman. O svojom zdraví tak prehovoril prvýkrát od návratu z nemocnice.

Český prezident Miloš Zeman pripomenul, že je zástancom povinného očkovania proti koronavírusu. Obáva sa, že ak sa ľudia nedajú zaočkovať, budú Česko ďalej stíhať vlny pandémie.

Schôdzky spoza akvária boli Zemanovo posledné divadlo, vraví politológ o menovaní vlády v Česku. V novej vláde bude aj Jan Lipavský, ktorého chcel Zeman vetovať, a predsedovia takmer všetkých koaličných strán.

Miloš Zeman opäť prekvapil, tentoraz tým, že sa držal pravidiel. Česko tak má konečne novú vládu, píše Kirill Ščeblykin v Českom týždni. „V nejakej vyspelejšej krajine by nejaký vyspelejší prezident svoju otočku vysvetlil, v Česku sa musíme uspokojiť s tým, že ústavná agónia sa tentoraz skončila ešte skôr, ako sa začala.“

Vláda Petra Fialu s prezidentom Milošom Zemanom. Foto - Twitter P. F.

Český prezident Miloš Zeman dnes vymenuje vládu Petra Fialu. V archívnom texte spred mesiaca prinášame profily kandidátov na ministrov.

Český prezident Zeman vymenuje novú vládu premiéra Petra Fialu v piatok. Zeman ju vymenuje tak, ako ju navrhol Fiala. Pôvodne mal pripomienky ku kandidátovi na ministra zahraničia Jana Lipavského. (deník n)

Prezidentovi Zemanovi prekáža, že kandidát na ministra zahraničných vecí má iba bakalára, pri vicepremiérovi Hamáčkovi bolo v poriadku, že mal iba maturitu. Kirill Ščeblykin píše, že absurdné sú aj ďalšie dôvody, prečo Zeman Lipavského blokuje, hoci na to nemá žiadne kompetencie.

Kandidát na ministra zahraničných vecí Jan Lipavský. Foto - Deník N/Gabriel Kuchta

Stav českého prezidenta Miloša Zemana je uspokojivý, stabilizovaný a vykazuje trvalé známky zlepšovania. Po rokovaní prezidentovho lekárskeho konzília to oznámil jeho vedúci, lekár Tomáš Zima.

Miloš Zeman je veľmi inteligentný a musím povedať, že aj veľmi schopný politik, vraví v rozhovore knieža Karel Schwarzenberg. „Rozchádzali sme sa vo všetkých ideáloch, ale jeho schopnosti obdivujem. On bol naozaj schopný.“

Ak Miloš Zeman nevymenuje všetkých ministrov novej českej vlády, Petr Fiala podá kompetenčnú žalobu. Budúci premiér to povedal v ČT. Prezident má problém s kandidátom Pirátov na ministra zahraničia Janom Lipavským. (denikn.cz)

Zuzana Čaputová bola niekto, vraví v rozhovore Karel Schwarzenberg, ktorý vtedajšej kandidátke na prezidentku sľúbil podporu, hoci ju ešte veľa ľudí nepoznalo. „Nevidím, že by bol v Česku silný sklon a potreba mať ženu ako hlavu štátu. Za seba hovorím, že by to neškodilo. Na Slovensku sa im to osvedčilo.“

Nikdy nezabudnem, ako celý americký kongres povstal a 20 minút Havlovi tlieskal, spomína v rozhovore knieža Karel Schwarzenberg. Prečítajte si ukážku z novej knihy edície českého Deníka N Pripravený slúžiť: Rozhovor s Karlom Schwarzenbergom, ku ktorej napísala predslov prezidentka Zuzana Čaputová.

Naživo: Český prezident Miloš Zeman menuje Petra Fialu za premiéra.

Český prezident Zeman dnes vymenuje za premiéra Petra Fialu (ODS). Hrad potvrdil, že počas ceremoniálu budú oddelení špeciálnou stenou, zabezpečený bude vizuálny aj zvukový kontakt a obaja budú mať respirátory FFP3. Zemanovi testy potvrdili covid, v nemocnici mu podali monoklonálne protilátky. (deník n)

Český prezident Miloš Zeman v nedeľu vymenuje predsedu ODS Petra Fialu za nového českého premiéra cez plexisklo. Informoval o tom spravodajský server Českého rozhlasu s odvolaním sa na tri zdroje z prostredia prezidentskej kancelárie.

Český prezident Miloš Zeman opustil Ústrednú vojenskú nemocnicu a prevážajú ho na zámok do Lánov. V nedeľu by mal vymenovať za premiéra Petra Fialu (ODS). (čt)

Česká hlavná hygienička vyhlásila, že prezident Zeman nemá výnimku z izolácie, ktorá platí pre všetkých pozitívne testovaných na covid. Zeman mal pozitívny test vo štvrtok, v nedeľu plánuje vymenovať nového premiéra Petra Fialu. (čt24)

Miloš Zeman vymenuje Petra Fialu za českého premiéra až v nedeľu, nie dnes. Dôvodom je, že prezident sa vrátil do nemocnice na pozorovanie po pozitívnom teste na koronavírus. (čt)

Nové na Dennikn.sk

14:54Putin prosí o vyjednávanie 14:34Som šťastný človek, mám ruské aj francúzske občianstvo, hovorí umelec Alexej Lubimov 14:19Graf dňa: Britská libra spadla na rekordné minimum po tom, ako vláda sľúbila nižšie dane 14:04Prečo Nemci a Francúzi znárodňujú veľkú energetiku a v prípade Slovenských elektrární je to zlý nápad 13:56Vývoj bojov (214. deň): Ruské letectvo chcelo zastaviť ukrajinské útoky, ale zažilo čierny víkend 13:23Babiš sa raduje, sociálna demokracia prepadla. Víťazi a porazení českých komunálnych a senátnych volieb 11:40Svetový výrobca zámkov a kovaní do dverí a okien zdvojnásobí svoju nitriansku fabriku 11:00Jedna z najfascinujúcejších športových kníh. Zlatan zostarol a prvýkrát si to uvedomuje 10:54O dva roky čakám veľké pohyby na trhu, časť ľudí nemusí vyšší úrok ustáť, hovorí odborník na hypotéky Molnár 10:17O dcéru prišla pár dní pred termínom pôrodu: Mala som pocit, že sa môj život skončil a už nikdy sa nebudem tešiť 08:13V Taliansku bude prvýkrát od druhej svetovej vojny vládnuť krajná pravica. Ako sa zmenia vzťahy s EÚ? 07:28Športový newsfilter: Koniec Kmotríka ml. ukázal, kto bol v Slovane skutočným šéfom 06:51Ekonomický newsfilter: Ak by sme padli do rozpočtového provizória, Matovičova pozícia by bola ešte silnejšia 06:15Filmový Jan Žižka lavíruje medzi povrchnou karikatúrou stredoveku a legendou o násilíVčera 18:52Týždňový newsfilter: Kollár už nevedie len stranu a parlament, ale aj konzervatívcov a koalíciuVčera 17:04Shooty: Nejako už budeVčera 16:26Vallov sľub cyklistom zostal nedodržaný. Bratislavu sme po troch rokoch prešli s jeho expertom na cyklotrasyVčera 16:04Matovič má problém: nemá hlasy pre rozpočet a už aj Smer hovorí, že zahlasuje za jeho odvolanieVčera 15:40Depresia je ako rakovina duše, ktorej zdravý človek nemá šancu rozumieťVčera 15:25Белорусский дневник: Фальсификации убили престиж школьных учителей в БеларусиVčera 15:24Bieloruský denník: Prestíž učiteľov v Bielorusku položili klamstvá o volebných výsledkochVčera 12:42Je koniec, VovaVčera 12:01Nedeľná nekázeň: Keď je z omše politická agitkaVčera 10:57Ak nám štát nedá 400 miliónov, dostavba štvrtého bloku Mochoviec sa môže zastaviť, hovorí riaditeľ Slovenských elektrární24.09 20:57V Severnom Írsku je prvýkrát viac katolíkov ako protestantov. Môže to viesť k referendu o zjednotení Írska24.09 18:37Český týždeň: Pre veľký záujem bol súd s Babišom na vstupenky, väzenie mu zatiaľ nehrozí24.09 16:48Festival budúcnosti, ktorému robí PR umelá inteligencia24.09 15:47High 5ive: Festival Next – skúmanie zážitku z hudby v dobe mediálneho pretlaku24.09 13:02V Iráne po smrti 22-ročnej Kurdky pália fotky duchovného vodcu. Analytik predpovedá, čo bude ďalej24.09 12:59Rusi v medzivojnovom exile