Miloš Zeman

Český prezident Petr Pavel povýšil riaditeľa Bezpečnostnej informačnej služby Michala Koudelku do hodnosti generála. Jeho predchodca Miloš Zeman predtým sedemkrát tomuto návrhu nevyhovel. (čtk)

Česká vláda opäť navrhla povýšiť riaditeľa Bezpečnostnej informačnej služby Michala Koudelku do hodnosti generála. Exprezident Miloš Zeman šéfa civilnej kontrarozviedky opakovane kritizoval a návrhy na jeho povýšenie sedemkrát odmietol. (čtk)

Miloš Zeman rozdeľoval spoločnosť a Česko vystavil skúške, či zostane parlamentnou demokraciou, vraví Petr Fiala. Český premiér uviedol, že sa teší na spoluprácu s novým prezidentom Petrom Pavlom, ktorý chce spoločnosť spájať.

Český prezident Petr Pavel vyvesil z balkóna Pražského hradu štandardu, ktorú v roku 2015 ukradli aktivisti zo skupiny Ztohoven a vymenili ju za červené trenírky. Označil to za symbol návratu hodnôt na Hrad. (deník n)

Foto - Deník N/Adam Hecl

Petr Pavel zložil slávnostný sľub a nahradil Miloša Zemana na poste českého prezidenta. V prejave povedal, že chce do vedenia krajiny vrátiť dôstojnosť, rešpekt, slušnosť a ďalšie hodnoty, na ktoré sa podľa neho rezignovalo, a všetko sa meralo len úspechom.

Newly elected Czech President Petr Pavel, centre, swears in during his inauguration ceremony at the Prague Castle in Prague, Czech Republic, Thursday, March 9, 2023. (AP Photo/Petr David Josek)

Zvolený český prezident Petr Pavel s manželkou Evou obedujú na Pražskom hrade s manželmi Zemanovcami. O 14.00 h sa začne vo Vladislavskej sále hradu slávnostná ceremónia. Kontroverzný Zemanov kancelár Vratislav Mynář medzitým oznámil svoju rezignáciu, nahradí ho Jana Vohralíková. (deník n)

Petr Pavel s manželkou Evou prichádzajú na Pražský hrad. Foto - Deník N/Adam Hecl

Česko bude mať opäť seriózneho prezidenta, napísali nemecké noviny Süddeutsche Zeitung, podľa ktorých je Petr Pavel konzervatívny a otvorený diskusiám. S odchodom Miloša Zemana sa podľa nich v Česku končí éra, keď sa najmenej polovica ľudí za prezidenta hanbila. (sdz)

Hoci Miloš Zeman odsúdil vojnu na Ukrajine, väčšinu svojho mandátu investoval do prehlbovania vzťahov s Ruskom a Čínou. S Putinom sa v Soči stretával aj po anexii Krymu, spochybňoval aj útok vo Vrběticiach a tvrdil, že novičok sa vyrába aj v Česku. Zeman je dnes posledný deň vo funkcii českého prezidenta.

Český prezident Miloš Zeman je dnes posledný deň vo funkcii, vo štvrtok ho nahradí Petr Pavel. Prečítajte si celý Zemanov príbeh – ako sa z politického intelektuála stal zatrpknutý dôchodca, ktorý sa vrátil, aby sa stal prezidentom a rozdeľoval českú spoločnosť.

Rešpektovaný prognostik Miloš Zeman na titulke časopisu Mladý svět v roku 1990. Reprofoto - Dominika Pihová/irozhlas.cz

Český premiér Petr Fiala naposledy večeral s dosluhujúcim prezidentom Milošom Zemanom. Fiala povedal, že vzájomný dialóg sa vyplatil, a za najdôležitejší moment ich spolupráce označil to, keď Česko po invázii na Ukrajinu ukázalo zhodný zahraničnopolitický postoj.

Novozvolený český prezident Petr Pavel pozval Miloša Zemana na svoju marcovú inauguráciu. Pavel a Zeman sa stretli prvý raz od volieb, rozprávali sa približne hodinu a spoločne prebrali aj výsledky volieb. Podľa Zemana si Andrej Babiš prehru vo voľbách do istej miery zapríčinil sám.

Petr Pavel. Foto - Deník N/Gabriel Kuchta

Český prezident Miloš Zeman ukončil svoju rozlúčkovú návštevu Slovenska. Na záver trojdňového programu vyrazil s predsedom parlamentu Borisom Kollárom na vyhliadkový let vrtuľníkom ponad Tatry.

Český prezident Zeman navrhoval, aby sa do V4 pripojilo aj Slovinsko, čo sa však nepozdávalo Maďarsku, a tak sa rokovania zastavili. Podľa prezidentky Čaputovej si treba jasne pomenovať zmysel a účel V4, pretože podľa nej v istom zmysle prechádza „krízou identity“.

Prezidentka Zuzana Čaputová sa poďakovala českému partnerovi Milošovi Zemanovi za vzájomný rešpekt a dialóg. „Boli veci a témy, na ktorých sme sa nezhodli, ale hneď od začiatku bol náš vzťah nastavený na veľkej miere otvorenosti a vzájomného rešpektu.“

Foto - TASR

Naživo: Spoločná tlačová konferencia Zuzany Čaputovej a Miloša Zemana po rozlúčkovej návšteve českého prezidenta

Prezidentku Zuzanu Čaputovú teší, že si český prezident Miloš Zeman ako miesto rozlúčky vybral práve Vysoké Tatry. Povedala to pri príchode na Štrbské Pleso.

Český prezident Miloš Zeman vycestuje na rozlúčkovú návštevu Slovenska, vo Vysokých Tatrách ostane tri dni. Dnes bude spolu s manželkou večerať s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a jej partnerom, v utorok je na pláne oficiálne rokovanie.

Nový český prezident Petr Pavel sa presunie na Pražský hrad, až keď priestory preveria pre prípadné odposluchy, potvrdila jeho hovorkyňa. Pavel začal úradovať ešte pred oficiálnym nástupom do funkcie, k dispozícii dostal vládne priestory v Hrzánskom paláci.

Miloš Zeman sa správal ako agent nasadený proti vlastnej krajine, napriek porušovaniu pravidiel nakoniec veľkolepo prehral, píše Ján Simkanič. „Jeho deštruktívny odkaz je zničený, historicky znemožnený a odsunutý na okraj slušnej spoločnosti. So stigmou neúspešného politika, kolaboranta a zradcu.“

Český prezident Miloš Zeman príde v utorok 7. februára na rozlúčkovú návštevu Slovenska, so Zuzanou Čaputovou sa stretne vo Vysokých Tatrách. Zeman končí v úrade 8. marca, nahradí ho Petr Pavel. (tasr)

Miloš Zeman povedal, že mu Aleksandar Vučić sľúbil, že po smrti po ňom v Belehrade pomenujú ulicu. Zeman kedysi skritizoval bombardovanie Srbska NATO. Končiaci český prezident okrem toho na návšteve povedal, že Srbsko by sa spoločne s Čínou a Tureckom mohlo stať mediátorom medzi Ukrajinou a Ruskom. (čtk)

Českého prezidenta Miloša Zemana výsledok volieb prekvapil. Pre rádio Frekvence 1 povedal, že nečakal taký náskok Petra Pavla. Ten zvíťazil nad Andrejom Babišom o 16 percentuálnych bodov.

Petrovi Pavlovi zagratuloval aj súčasný český prezident Miloš Zeman: „Vážený pán prezident, blahoželám vám k víťazstvu v demokratických voľbách. Prajem vám, aby ste boli dobrým prezidentom Českej republiky,“ napísal Zeman v gratulačnom liste. (tasr)

Petr Pavel už získal viac hlasov ako Miloš Zeman pri prezidentských voľbách v roku 2018. Sčítaných je 92 percent hlasov, Pavel ich získal 2,88 milióna a dosiahne aj trojmiliónovú hranicu. Jeho náskok pred Andrejom Babišom je momentálne vyše 738-tisíc hlasov. (čt24) 

Český prezident Miloš Zeman udelil milosť podmienečne odsúdenej Jane Nečasovej v prípade vojenského spravodajstva. Táto kauza v roku 2013 prispela k pádu vlády Petra Nečasa.

Miloša Zemana veľmi zmenil alkohol, myslí si jeho niekdajší volebný súper Karel Schwarzenberg. „Stratil zábrany, čo veľmi poznamenalo jeho pôsobenie v role prezidenta. Teraz je rok na suchu a stal sa z neho vľúdny, príjemný a kultivovaný súčasník,“ hovorí v rozhovore. So Zemanom sa stretáva na spoločných obedoch.

Na Pražskom hrade otvorili korunnú komoru, kde sa uchovávajú české korunovačné klenoty. Od utorka budú spolu s lebkou svätého Václava vystavené v Katedrále sv. Víta. O vystavení klenotov rozhodol prezident Zeman pri príležitosti 30. výročia vzniku republiky. (deník n)

Foto - Deník N/Ludvík Hradilek

České voľby podľa The New York Times ukončia éru excentrického prezidenta, ktorý veľa pije. Noviny pripomenuli, že Miloš Zeman sa často dostával do konfliktu s vládou a európskymi spojencami pre svoju snahu zblížiť sa s Ruskom a Čínou. (nytimes)

Končí sa 10-ročná éra Miloša Zemana; vybrali sme 10 momentov definujúcich jeho prezidentovanie. Obidva jeho mandáty poznačila zbierka urážlivých výrokov, trápnych situácií, ale aj uznanie vlastnej chyby a odsúdenie ruskej agresie.

Českému prezidentovi Milošovi Zemanovi je ľúto, že rozdelenie Česko-Slovenska nebolo podložené referendom. Váži si však dobré vzťahy medzi oboma štátmi a aj to, že sú spolu v EÚ a NATO.

Český prezident Miloš Zeman predniesol svoje posledné vianočné posolstvo vo funkcii. Bilancoval v ňom svoju politickú kariéru, oponentov nazval nulami, vyjadril podporu pomoci Ukrajine a na záver sa rozlúčil parafrázou Nezvalovej básne: „Kdybychom se víckrát neviděli, bylo to krásné a bylo toho dost. Sbohem a šáteček.“

Miloš Zeman povedal, že za prezidenta bude voliť Andreja Babiša. Odôvodňuje to tým, že ako jediný z favoritov má politické skúsenosti. (denikn.cz)

Miloš Zeman popíjal alkohol aj počas pracovných stretnutí. „Odísť po hodine rozhovoru v dobrom stave, to sa veľmi často nestalo. Miloš zavelil, aby sme si dali za pohárik, stlačil tlačidlo a prišla obsluha s pohárom dobrého vína,“ spomína na rokovania Dušan Navrátil, niekdajší šéf úradu pre kybernetickú bezpečnosť.

Miloš Zeman fajčil 60 cigariet denne, energiu mu dodával len alkohol. Deník N zmapoval, ako sa mu počas prezidentovania zhoršovalo zdravie. Zeman roky nemal adekvátnu zdravotnícku starostlivosť, o jeho zdravie sa starali ochrankári a kancelária prezidenta jeho zdravotné problémy zľahčovala.

Český prezident Miloš Zeman. Foto – TASR

Prvé kolo prezidentských volieb v Česku by podľa prieskumu Ipsosu vyhral Andrej Babiš so ziskom takmer 30 % hlasov. Na druhom mieste by bol generál Petr Pavel s 25,3 %. Do ďalšieho kola by sa len tesne nedostala ekonómka Danuše Nerudová s 25 %. (idnes)

Miloš Zeman udelil ďalšiu milosť a tentoraz to nie je hanba, komentuje Český týždeň. Prezident omilostil poľský manželský pár, ktorý dostal za organizovanie rituálov s nápojom ayahuasca osem rokov väzenia. Zeman dokonca možno predpovedal cestu, ktorou sa Česko v oblasti regulácie drog vydá.

V prezidentských voľbách v Česku bude súperiť deväť kandidátov. Sú medzi nimi expremiér Andrej Babiš či bývalý predseda vojenského výboru NATO Petr Pavel. Pôvodne sa o túto funkciu uchádzalo 21 kandidátov, pripustili však len deviatich.

Miloš Zeman udelil milosť trom odsúdeným za nelegálny predaj šamanského nápoja ayahuasca. Prezidentovi sa nepozdával neprimerane vysoký trest, poľský manželský pár a tretí obžalovaný pôvodne dostali osemročné väzenie a trest vyhostenia z Česka. (deník n)

Zuzana Čaputová sa v Prahe stretla s Milošom Zemanom. „Deň boja za slobodu a demokraciu nám pripomína, ako majú Česi a Slováci k sebe blízko. Ďakujem pánovi prezidentovi za srdečné privítanie,“ uviedla prezidentka. Diskutovali aj o Ukrajine, energetickej kríze či podujatiach k 30. výročiu rozdelenia Česko-Slovenska.

Foto - kancelária Miloša Zemana

Katar sa chystá v Prahe otvoriť ambasádu, jeho diplomatom ponúkli na prenájom apartmány, ktoré spoluvlastní Zemanov kancelár. Známy Vratislava Mynářa, ktorý Katarčanov v Prahe sprevádzal, odmieta, že luxusné priestory neďaleko Pražského hradu ponúkal na kancelárov popud. (deník n)

Andrej Babiš ohlásil svoju kandidatúru na post českého prezidenta. Bývalý premiér a líder hnutia ANO sa dnes stretol aj s prezidentom Zemanom, svoj zámer kandidovať oznámil v priamom prenose v televízii Nova.

Andrej Babiš. Foto – Deník N/Gabriel Kuchta

Český prezident Miloš Zeman sa dnes v Bratislave stretol s Robertom Ficom a Borisom Kollárom. V utorok sa v Bratislave koná prezidentský samit krajín V4, rokovať budú o energetickej kríze aj ruskej invázii.

Ľudia z okolia Miloša Zemana sľubovali katarskému emírovi, že bude špeciálnym hosťom na samite lídrov EÚ, hoci to nemohli splniť. Deníku N to povedali viaceré zdroje. Tamim bin Hamad Sania nečakane nasadol do lietadla a Česko opustil.

Miloš Zeman príde do Bratislavy na prezidentský samit krajín V4, ktorý sa uskutoční 11. októbra. Pre českého prezidenta to bude pravdepodobne posledné stretnutie s maďarskou a poľskou hlavou štátu vo funkcii. (tasr)

Českí kandidáti na prezidenta sa prirovnávajú k Zuzane Čaputovej, hlavné je pre nich nebyť Zemanom. „Čaputová je pre mnohých skrátka symbolom slušného človeka a toho, na aké minimum sa pre veľkú časť populácie scvrkli požiadavky na prezidenta,“ píše v komentári Eva Mošpanová.

Pražský súd žiada lekársky posudok zdravotného stavu prezidenta Miloša Zemana, obráti sa aj na psychiatrov. Zeman, ktorý bol vlani na jeseň hospitalizovaný vo vážnom stave, žaluje lekárku a bývalú ministerku pre ľudské práva Džamilu Stehlíkovú. (tasr, seznam)

Miloš Zeman nikdy neprestal rozdeľovať spoločnosť, nechcem na neho nadväzovať, vraví generál Petr Pavel, ktorý dnes ohlásil svoju kandidatúru na českého prezidenta. „Pokiaľ by prezident raz týždenne ľuďom povedal, ako situáciu vidí, a naznačoval aj cestu k riešeniu, ľudia by boli pokojnejší. Aspoň by vedeli, na čom sú,“ hovorí v rozhovore.

Petr Pavel. Foto - Gabriel Kuchta/Deník N

Česi po skúsenostiach s Milošom Zemanom hľadajú mladšieho a zdravého prezidenta. Kandidáti to cítia a v kampani prezentujú svoju fyzickú pripravenosť. Napríklad Karel Janeček skáče padákom a Danuša Nerudová lieta športovým lietadlom.

Český prezident Miloš Zeman podpísal ratifikačné listiny k protokolom o prístupe Fínska a Švédska do NATO. Listiny musí podpísať ešte predseda vlády Petr Fiala, poslanecká snemovňa českého parlamentu schválila prístupové protokoly minulý týždeň. (tasr, hrad)

Českého prezidenta Miloša Zemana prepustili z vojenskej nemocnice v Prahe, kde bol od štvrtka hospitalizovaný. „Všetky zdravotné testy sú uspokojivé,“ napísal k prezidentovmu zdravotnému stavu jeho hovorca Jiří Ovčáček a dodal, že išlo o krátku preventívnu prehliadku.

Nové na Dennikn.sk

11:36Nedeľná nekázeň: Zo dna stúpa hviezda 07:00300 slov z MS: Lotyšov po páde komunizmu spojil hokej. Z klubu, ktorý viedol Šupler, sa stal fenoménVčera 15:31Historička Dvořáková: Ľudia v stredoveku verili rôznym hlúpostiam, ale deje sa to aj dnesVčera 13:49Prešli 2500 kilometrov v dodávke, aby odohrali tri špeciálne vystúpenia na Ukrajine (+ foto a video)Včera 13:43Atómy, ktoré nás formujú, vznikli v umierajúcich hviezdach. Sme vesmír, ktorý skúma sám seba, hovorí astrofyzikVčera 10:59Vysnívaný hudobník: Jack Martin Händler (1947 – 2023)Včera 07:00Konzumácia vnútorností je veľkou témou, ale nie sú pre každého, radí výživový expertVčera 06:55Komentátori Denníka N: Poslanci sa zľakli sami seba a povedali dosť26.05 22:41Krav maga vznikla v uliciach Bratislavy26.05 20:19Národný park Malá Fatra je ochotný po schválení zonácie umožniť vlastníkom poľovanie v nových častiach A zóny, má to pomôcť aj hlucháňovi26.05 19:52Sestre SkyTollu druhýkrát stopli novú mýtnu zákazku26.05 19:48High 5ive: Munch, Motorpsycho, Knausgaard. Cesta do hlbín nórskej duše26.05 19:25Brexit migráciu nezastavil. Británia hlási rekordný počet prisťahovalcov26.05 19:00Newsfilter: Ak na Slovensku niečo funguje spoľahlivo, je to ruská propaganda 26.05 18:45Habemus trapas!26.05 17:45Prinášame revolúciu do monitoringu účinnosti liečby pacientov s roztrúsenou sklerózou, vraví vedec z SAV26.05 17:22Ambulantné pohotovosti budú otvorené kratšie, ministerstvo ich chce skrátiť o dve hodiny26.05 16:57Trumpizmus bez Trumpa? DeSantis spustil kampaň do Bieleho domu a hneď vyvolal rozpaky26.05 16:55Fico zaradil Kočnera na zoznam „našich ľudí“ Smeru (udalosti týždňa)26.05 16:46Jablko pripúšťa, že nebude do volieb kandidovať. Ostatné malé strany to odmietajú (anketa)26.05 16:31Graf dňa: Mladí ľudia zbohatli v posledných rokoch viac ako staršie ročníky26.05 16:30MediaBrífing: Twitter môže odísť z EÚ, má problém s našimi pravidlami proti dezinformáciám a nelegálnemu obsahu26.05 16:26Chcem hypotéku. Akú sumu môžem získať, aké príjmy mi banka uzná a čo ak potrebujem ďalšie peniaze?26.05 16:20Bezplatné diaľnice, lieky pre seniorov a 180 eur na dieťa. Aj poľské strany sa pred voľbami pretekajú v populizme26.05 15:06Pred súdom stojí bývalá dvojka Smeru na východe: čo čítam v prípade „grófky“ Roškovej26.05 14:45Majstrovstvá sveta sú čoraz slabšie. Prečo hokej potrebuje Svetový pohár26.05 14:43Sme rodina priviedlo do politiky aj Kollárovho brata. V parlamente nevyniká, zaujal bytom a zatajenou firmou26.05 14:43Najväčší cestovateľ z poslancov je brat Borisa Kollára. Goga bol v Bahrajne, do volieb stihne Maroko (+ video)26.05 14:34Vývoj bojov (456. deň): Ruské Su-34 museli prvýkrát bombardovať vlastné územie a nedopadlo to dobre26.05 14:31Vojaci v Zaporižskej jadrovej elektrárni so zbraňami hliadkujú na streche a mučia neposlušných zamestnancov