Slovenská prokremeľská scéna nie je jednotná. Väčšina kanálov nekriticky podporuje Ficovu vládu, vlastnú líniu ide Štefan Harabin, ktorý označuje aj Fica s Pellegrinim za amerických agentov. Nezhody sú aj medzi Republikou a SNS.

Stretnutie Roberta Fica s ukrajinským premiérom vzbudilo na prokremeľskej scéne aj rozčarovanie. Najviac si to odnáša poslanec za Hlas Samuel Migaľ, ktorý schôdzku komentoval pozdravom Sláva Ukrajine!. Propaganda to lživo označuje za nacistický pozdrav, Štefan Harabin sa s Infovojnou pýtajú Petra Pellgeriniho, či sa po jeho inaugurácii bude aj hajlovať.

Petrovi Pellegrinimu sa podarilo osloviť voličov Štefana Harabina, naznačujú to napríklad výsledky z Kežmarského okresu. Harabin tam mal v prvom kole najvyšší zisk, vyše 17 %. Pellegrini tam v druhom získal dvojnásobne viac hlasov ako v prvom: namiesto 6700 až 13 650.

Korčok v debatách vystrkuje rožky a konečne nepoužíva slovo podržtaška, ocenila prvovolička Ema na svojom kandidátovi. Mateja prekvapilo, že jeho favorit Danko odstúpil. Pellegrini by sa podľa neho mal zamerať na pronárodný program.

Štefan Harabin zopakoval, že Peter Pellegrini nemôže ako predseda parlamentu kandidovať a hrubo porušuje ústavu. O Ivanovi Korčokovi zasa vyhlásil, že by mal druhé kolo volieb „sledovať z Leopoldova“, lebo sa dopustil vlastizrady.

Bývalý sponzor Štefana Harabina priznal, že vytvoril falošný web ivankorcok2024.sk útočiaci na Ivana Korčoka a že dal niekoľko tisíc eur na jeho propagáciu, upozornila Transparency International Slovensko. Ide o bratislavského podnikateľa Igora Caka a jeho firmu Erste Consulting.

Štefan Harabin označoval Petra Pellegriniho za „kandidáta vojny“, podporovateľa migrantov i pedofilov. „S Korčokom sú ako americké dvojčatá,“ hovoril. Ak by Pellegrinimu ešte na poslednú chvíľu vyjadril podporu, musel by na tieto výroky zabudnúť.

V koncových dedinách na severovýchode Slovenska, kde vyhrával prvé kolo Štefan Harabin, hovoria aj o tom, že sa boja banderovcov. „Ide nám o to, že by nebola vojna, že by Rusko vyhralo. Banderovci tu vedľa v Kolbasove aj Novej Sedlici po vojne pobili ľudí, aj malé dievčatko,“ vraví Vasil Cap, bývalý šofér autobusu.

Štefan Harabin hovorí, že Peter Pellegrini sa mu stále neozval a nereagoval na jeho výzvu spred veľkonočných sviatkov. „Nemám žiadnu reakciu a ani som ju neočakával vo vzťahu ku mne. Očakávam reakciu vo vzťahu k svojim voličom,“ povedal Harabin.

V Kežmarku a aj v rodnej dedine Štefana Harabina – v Ľubici – hovoria, že v druhom kole budú voliť menšie zlo a niektorí tým myslia Ivana Korčoka. Boli sme na severovýchode Slovenska, kde mal Harabin v prvom kole vysoké zisky, a zisťovali sme, koho budú ľudia voliť teraz.

Krčma pri hrade v Kežmarku, koncová dedina Olšinkov, Vasil Cap z Runiny a kraj Štefana Harabina. Foto N – Andrej Bán

Tomu, že Harabin robí drahoty, sa dá rozumieť, píše Newsfilter. „Pred prvým kolom totiž Pellegriniho nijako nešetril: vraj je to len druhý Šimečka, čo v slovníku jeho voličského kmeňa je zrejme to najhoršie, čo môže byť. Oveľa menej sa dá chápať prístup Pellegriniho koaličných partnerov. Kým ministri za Hlas sa šli po prvom kole roztrhnúť, predstaviteľov Smeru a SNS popri Pellegrinim vidieť nebolo.“

Už neprekvapí, ak Pellegrini podľahne volaniu harabinovských sirén, píše v Newsfiltri Tomáš Gális. „Doteraz sa Pellegrini prezentoval ako umiernený politik. Aj keď odkýval všetko, čo chcel Robert Fico, aspoň to obhajoval miernejším slovníkom. Lenže je v zúfalej situácii a v diskusii už hovoril aj o tom, že sa s Harabinom zhoduje v národnoštátnych záujmoch.“

Držiteľ Nobelovej ceny za ekonómiu a psychológ Daniel Kahneman dokázal, že ľudia iracionálne vyhodnocujú životné situácie, nevedia rozlíšiť veľmi vysoké a veľmi nízke čísla, vysvetľuje ochranár Juraj Lukáč. „To využívajú biznismeni, ale aj politici na manipuláciu. A hystéria okolo medveďov je obyčajná bežná manipulácia so strachom.“

Antivaxeri, podporovatelia Putina a Harabina a tí, čo chcú strieľať medvede, sú jeden blok, tá istá skupina, hovorí Juraj Lukáč, náčelník ochranárskeho združenia VLK. „Nestretol som ešte človeka, ktorý podporuje Ukrajinu a chce strieľať medvede.“

Juraj Lukáč. Foto N – Andrej Bán

Newsfilter: Pellegrinimu pomáhajú slamení panáci, len ten Harabin nie a nie zabrať. „Predsedovi Hlasu sa nechcelo odpovedať na tému zmätočnej podpory zo strany Štefana Harabina. Tomu sa nedá čudovať, voliči by sa zišli, ale Pellegrinimu zrejme zostali nejaké zábrany. Aj keď… To, že povedal, že sa s Harabinom zhoduje v národnoštátnych záujmoch, aj keď spochybňuje členstvo v EÚ a NATO, naznačuje, že zábrany zrejme už padli.“

Peter Pellegrini sa prihlásil k Štefanovi Harabinovi, hodnotí Matúš Kostolný vystúpenie predsedu Hlasu v prezidentskom dueli RTVS. „Pellegrini sa doteraz snažil tváriť ako slušný politik, ktorý chce patriť k Západu. Preto aj odišiel od Roberta Fica a Smeru. Teraz sa objal s Harabinom. Cesta späť už neexistuje.“

Ivan Korčok neodpovedal, či sa bude uchádzať o voličov Štefana Harabina. Stojí si za tým, že najväčším problémom Slovenska sú úpadok a stagnácia a šírenie nenávisti a paniky. „Tomuto chápu, myslím, aj voliči pána Harabina“.

Štefan Harabin zbavil šéfa svojho volebného štábu Miroslava Jureňu funkcie. Cez svoj telegramový infokanál informuje podporovateľov, že vyhlásenie o druhom kole vydal Jureňa, nie on. Vyhlásenie je podľa Harabina len Jureňovým vyjadrením.

Štefan Harabin odmieta, že by podporil Petra Pellegriniho pred druhým kolom prezidentských volieb. „Kto že to povedal? Jureňa? To je podvod, to je nejaká Jureňova partizánčina,“ citujú Harabina Aktuality.

Štefan Harabin vyzval ľudí, aby išli voliť, a tvrdí, že Peter Pellegrini sa prihlásil k jeho programu, ktorý požaduje, aby Slovensko nebolo vtiahnuté do vojny.

Štefan Harabin upozornil svojich priaznivcov, že ešte „žiadne vyjadrenie v súvislosti s voľbou v 2. kole prezidentských volieb nedával“. Dodal, že na sociálnych sieťach sa šíri status, v ktorom údajne tvrdí, že „vlasteneckí“ voliči už nemajú v druhom kole koho voliť.

Shooty: Jediné riešenie

Až 68 % voličov Štefana Harabina chce dať v druhom kole hlas Petrovi Pellegrinimu. Vyplýva to z prieskumu AKO pre Joj24 po zatvorení volebných miestností. Ivana Korčoka by si vybralo 6 % podporovateľov bývalého sudcu. Harabina v prvom kole volilo 265-tisíc ľudí.

Štefan Harabin stále trvá na svojich výrokoch o ruskej agresii, za ktoré je obžalovaný. Spochybňuje, že Rusko je agresor, a ako svedka navrhuje predvolať aj generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa. Jeho pôvodný status na Facebooku už nenájdete.

Štefan Harabin na súde dva dni po voľbách útočil na prokurátorov a dosiahol odklad svojho procesu. Využil na to pochybnosti po vládnej novele trestných kódexov. Sudca Ján Buvala si vysvetlil zmeny v Trestnom poriadku tak, že musí nanovo posúdiť, či obžaloba spĺňa všetky náležitosti.

Voliči Štefana Harabina pred druhým kolom uvažujú, či dajú hlas „menšiemu zlu“, ako Petra Pellegriniho označuje časť dezinfoscény. Prekáža im, že nechodí na rozhovory do dezinformačných médií, a spochybňujú, či má naozaj „vlastenecké a pronárodné“ cítenie.

Fotokoláž – N

Sudca Ján Buvala potvrdil, že nemôže ďalej pokračovať v pojednávaní so Štefanom Harabinom. Dôvodom je, že obžalovaný podal sťažnosť voči jeho rozhodnutiu, že obžaloba spĺňa všetky náležitosti. „Vzhľadom na podanú sťažnosť bude na Najvyššom súde, ako to v kontexte aktuálne krátko platnej novely vyhodnotí“, dodal Buvala.

Štefan Harabin vylučuje, že by vymenil podporu Petra Pellegriniho za kandidatúru na Ústavný súd. “Som sudca a nikdy som s nikým nekupčil,” vyhlásil. Na otázku, či má vôbec záujem kandidovať na ústavného sudcu, povedal, že má záujem vyhrať prezidentské voľby. “Keď to nevychádza teraz, tak to bude o päť rokov. Raz tie voľby vyhrám.”

Sudca Ján Buvala akceptoval napriek výhradám Štefana Harabina prítomnosť prokurátora Martina Nociara ako konajúceho prokurátora. Sudca zároveň rozhodol, že podaná obžaloba spĺňa zákonné náležitosti. Harabin následne voči tomu podal sťažnosť. Sudca tak nebude môcť ďalej konať, kým nerozhodne Najvyšší súd.

Štefan Harabin na súde trvá na tom, že chýba zástupca obžaloby. „To je nikto,“ povedal obžalovaný smerom k prokurátorovi Martinovi Nociarovi už pri prvej vete prokurátora. „Keď to je nikto, ako môžete protokolovať,“ pýtal sa Harabin.

Začína sa súd so Štefanom Harabinom, ktorý prišiel s miernym meškaním. Obžalovaný je z prečinu hanobenia národa, rasy a presvedčenia, ako aj prečinu schvaľovania trestného činu, a to za status, ktorý napísal deň po útoku Ruska na Ukrajinu. „Urobil by som presne to isté, čo Putin v súvislosti s udalosťami na Ukrajine,“ napísal.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Newsfilter: Na Harabinových voličov sa teraz najviac spolieha Peter Pellegrini. „Vie, že ak prídu voliť, budú voliť najmä jeho. Samotný Harabin síce pred začiatkom kampane povedal, že nikdy neodporučí voliť Pellegriniho a radšej voličom povie, aby zostali doma, po sobotnej noci však zatiaľ nepovedal nič,“ píše Monika Tódová.

Poslanec Hlasu Samuel Migaľ si nevie predstaviť, že by Štefan Harabin chcel byť ústavným sudcom a za svoje vymenovanie na Ústavný súd by vyzval svojich voličov na podporu Petra Pellegriniho.

SNS ohlasuje, že chce so Štefanom Harabinom spolupracovať v európskych aj v parlamentných voľbách. Andrej Danko a SNS ho podporili pred prvým kolom prezidentských volieb. Chcú takto spájať „národné sily“. Konkrétnu formu nespresnili.

Harabinov telegramový kanál ešte v noci zdieľal status o tom, že Peter Pellegrini vraj nemôže kandidovať za prezidenta. Dôvodom má byť, že na volebných lístkoch mal uvedenú nesprávnu funkciu.

Udalosťou volieb je podľa komentátora Romana Pataja závislosť Slovenska od Štefana Harabina. „Notorický klamár, podporovateľ ruskej agresie a konšpirátor dostal 12 % hlasov voličov, ktorých účasť či neúčasť v 2. kole môže rozhodnúť.“

Štefan Harabin získal menej hlasov ako v roku 2019, už teraz avizuje, že bude kandidovať aj o päť rokov. Počas volebnej noci jasne nepovedal, či napadne výsledky volieb na Ústavnom súde, posťažoval sa, že „sorosovské médiá“ ovplyvňovali výsledky volieb aj cez prieskumy.

Foto - TASR

Peter Pellegrini očakáva, že sa Štefan Harabin pred druhým kolom prihovorí svojím voličom. „Ja sa mu ozvem, budem s ním osobne hovoriť a svojim voličom sa možno potom prihovorí on sám,“ povedal Pellegrini v závere tlačovej konferencie povedal.

Peter Pellegrini začína bojovať o voličov Štefana Harabina. Sľúbil slušnú kampaň a hneď naznačil, že Ivan Korčok by nás zatiahol do vojny.

Štefan Harabin jasne nepovedal, koho by mali jeho voliči voliť v druhom kole. „Moji voliči vedia, čo majú robiť, sú to národne orientovaní voliči, u ktorých je hlavnou prioritou zachovanie štátu, národnej suverenity a mieru,“ povedal Harabin.

Štefan Harabin sa stále nepostavil pred médiá, aby uznal svoj neúspech vo voľbách. Medzi prítomnými už cítiť napätie, nepozdáva sa im, že Harabin nezískal viac hlasov v Žilinskom kraji, čo je podľa nich „pronárodný“ región. Po zrátaní 94 percent okrskov jeho volebný zisk klesol pod 12 percent.

Štefan Harabin sa zatiaľ k priebežným výsledkom pre médiá nevyjadril, odčlenil sa aj od hostí v hlavnej miestnosti a odišiel do zadného salónika. Po zrátaní 76 percent okrskov má 12,4 percenta a nepostúpi do druhého kola.

Po zverejnení prvých výsledkov je v štábe Štefana Harabina ticho. Prítomní si medzi sebou len šepkajú, že to azda ešte porastie. Po zrátaní 32 percent okrskov je Harabin na treťom mieste s 13 percentami.

Štefan Harabin vo svojom štábe. Foto N - Lucia Osvaldová

Štefan Harabin trávi volebnú noc v pohostinstve v bratislavskej Mlynskej doline. „Pochádzam z 10 detí, celý život som žil skromne, v tomto štýle života pokračujem,“ opísal Harabin výber priestoru v blízkosti študentských internátov.

Róbert Švec sa v diskusii RTVS vzdal kandidatúry na prezidenta a vyzval voličov, aby volili Štefana Harabina. Švec vyzval aj ďalších „pronárodných kandidátov“, aby sa vzdali v Harabinov prospech.

Štefan Harabin v diskusii RTVS hovorí, že chce byť prezidentom preto, aby bolo právo, poriadok a spravodlivosť aj na najvyšších postoch moci. Ako prezident by podľa vlastných slov nedopustil, aby bolo Slovensko zatiahnuté do vojny proti Rusku.

Posledný prieskum Ipsosu pre Denník N ukazuje rast Štefana Harabina, nemá však šancu dostať sa do druhého kola. Pre druhé kolo bude dôležité, že veľká časť Harabinových voličov v ňom chce voliť Petra Pellegriniho.

Prinášame volebnú kalkulačku: môžete si vyklikať, ktorý prezidentský kandidát je vám najbližší. Kandidáti odpovedali aj na otázky o Ukrajine, trestoch za korupciu či o prezidentských právomociach.

Prezidentskí kandidáti Peter Pellegrini, Štefan Harabin, Ivan Korčok, Ján Kubiš, Igor Matovič a Patrik Dubovský. Foto – N a TASR

Prvovoliči hovoria, koho chcú zvoliť za prezidenta: gymnazistovi z Nitry sa páči Harabinov prejav, elektrotechnik Daniel si myslí, že hlavou štátu má byť určite muž. Podľa viacerých by mal prezident obnoviť vzťahy s Ruskom a najdôležitejšie sú pre nich národné hodnoty.

Na otázky o majetku neodpovedal Peter Pellegrini, ale ani Korčokov tím, hovorí Xénia Makarová z Nadácie Zastavme korupciu, ktorá skúmala majetkové pomery štyroch prezidentských kandidátov s najvyššími preferenciami. Hoci preferencie naznačujú, že ľudia kauzy nevnímajú, podľa prieskumov ich stále považujú za dôležité, vraví analytička.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Nové na Dennikn.sk

Včera 21:15Ultras Spartaka proti Slovanu odpálili ohňostroj na tribúne, za trest ich len presunuli. Zákaz zväzu tak bol zbytočnýVčera 18:53Jan Kavalír vie, že musí zomrieť, dohodol si aj termín vo Švajčiarsku. Tesne pred odchodom s manželkou pochopili, že to nedokážuVčera 18:34Týždňový newsfilter: Po tomto víkende je aj na Slovensku primerané vyvesiť z balkóna americkú vlajkuVčera 17:15Shooty: StoličkaVčera 14:32O čom svedčí úspech zbierky pre UkrajinuVčera 14:07Na vrchole i na okraji sveta alebo Oblúk snov Arta Davidsona (úryvok z knihy)Včera 13:55Všetci sa nachádzame v teráriuVčera 13:49F1 sa do Číny vrátila po dlhých piatich rokoch. Verstappen odvtedy jasne dominuje, keď vyhral polovicu pretekovVčera 13:33Slovenská vláda sa investíciou EÚ do zbrojoviek nechce chváliťVčera 13:33Prieskum: Najväčšiu nedôveru z členov vlády má Šimkovičová, nasledujú Fico a KaliňákVčera 10:55Nedeľná nekázeň: Ako môžeme oslavovať Boha, keď zomierajú nevinníVčera 10:47Remišová: Keď som odovzdávala Slovensko IT úradníckej vláde, bola to zdravá firma v ziskuVčera 06:47Ráno s NHL: Rangers majú najväčšiu šancu na Stanley Cup, aj keď odišli hviezdy. Generálny manažér našiel skvelú náhradu za Haláka20.04 21:28Američania pošlú Ukrajine obrovskú vojenskú pomoc. Zbrane dostane aj Taiwan a zároveň chcú zrušiť čínsky TikTok20.04 13:51Riaditeľka divadla, ktoré sa snaží vzdelávať: Stredoškoláci nevedia slovami vyjadriť pocity, učiteľky majú obavu rozprávať v zborovni20.04 12:40Veliteľ gruzínskej légie Mamuka Mamulašvili: Pomoc zo Slovenska prichádza v pravý čas, veľmi si to vážime20.04 11:57Všetko je inak20.04 11:43Nemecký ekonóm Wolff: Ak by ste prišli o plán obnovy, mali by ste obrovský problém. Vystúpenie z EÚ? Vrátili by ste sa k chudobe (rozhovor)20.04 10:43High 5ive: Krčmový zbor – len si tak spoločne zaspievať20.04 10:14Deväť najkrajších túr v Cerovej vrchovine, pohorí s magickým hradom a so skalným vodopádom20.04 08:37Muťo z VAR podcastu: Slovan pre mňa neexistuje. Nechápem, prečo Jasmina a Rytmus plačú ako malé deti20.04 07:11Komentátori Denníka N: V KDH zatiaľ vyzerajú ako užitoční idioti20.04 06:57Po netradičnej výzve primátorov aj šéfov sa hral hokej, ktorý v play-off často nevidno. Nitra na úvod vyhrala v Spišskej19.04 21:39Čo to bude znamenať pre kultúrnu scénu, ak zákon o Fonde na podporu umenia prejde v súčasnej podobe? (anketa)19.04 19:50Z Vajanského je jedna z najpopulárnejších cyklotrás v Bratislave, už o pár mesiacov môže prísť kontrola19.04 19:12Newsfilter: Zbierka Munícia pre Ukrajinu je aj odkazom Moskve19.04 18:48Polovica čínskych miest sa pomaly prepadáva, zistila štúdia. Ohrozené sú najmä tie na pobreží19.04 18:01Ráž chce urýchliť Višňové, ale v tuneli vidí tektonický zlom19.04 17:40Graf dňa: Slováci vlani zbohatli na najvyššiu úroveň v histórii, zisk však zhltla inflácia19.04 17:15Ficovi vypršal čas na odpoveď po ostrom liste z Bruselu. Problémy tušil už vlani na utajovanej ceste