Andrej Kiska

Bývalý prezident Andrej Kiska odišiel z aktívnej politiky. V auguste 2020 ho na predsedníckej stoličke v strane Za ľudí nahradila Veronika Remišová.

Iveta Radičová, Andrej Kiska a Michal Truban komentujú epizódy, ktoré o nich napísal Rado Baťo v knihe Hrobári slovenskej politiky. Vidia to inak ako autor, ktorý bol v minulosti ich poradcom. Baťo spomínal, že Korčok fyzicky bránil odchodu Radičovej zo samitu v Bruseli, ako aj to, že Kiska bol po vražde Kuciaka dlho proti prerušeniu lyžovačky a návratu na Slovensko.

Premiérka Iveta Radičová a jej hovorca Rado Baťo (vpravo) v roku 2011. Foto - TASR

Baťove výbušné memoáre ako návod na zvyšovanie politickej gramotnosti voličov, píše Andrej Svorenčík. „Knihe by prospelo, keby sa Baťo explicitne vyrovnal so súčasnou rolou politika. Keďže politické ambície v knihe nespomína, tak sa ľahko kritizujú jeho možné úmysly.“

Polovicu porady sme riešili, ako sa dá strana riadiť z Popradu, opisuje zakladanie Za ľudí Andreja Kisku jeho bývalý poradca Rado Baťo. „Aj keď nám prezident povedal, že do toho chce ísť, pár mesiacov nič neurobil pre to, aby to malo hlavu a pätu.“

Stretnutiu prezidentky Zuzany Čaputovej dominovali na obede s bývalými prezidentmi témy vnútornej politiky. Čaputová privítala na tradičnom novoročnom obede svojich predchodcov Rudolfa Schustera, Ivana Gašparoviča a Andreja Kisku.

Foto - tasr

Prezidentka Zuzana Čaputová bude v stredu obedovať s bývalými prezidentmi Schusterom, Gašparovičom a Kiskom. Naposledy sa prezidenti stretli na spoločnom novoročnom obede v roku 2020, v ďalších dvoch rokoch sa nekonal pre pandémiu.

Andrej Kiska podporil v českých voľbách Petra Pavla. „Prezidentom by mal byť človek, ktorý má politické skúsenosti, a nie niekto, kto je politicky neznámy a neskúsený. Pamätáte sa na podobné slová? Áno, presne to tvrdil Fico v roku 2014. Teraz to hovorí Babiš. Výsledok poznáme. Pavel na Hrad!“ napísal bývalý slovenský prezident.

V roku 2014 Andrej Kiska víťazstvom v prezidentských voľbách urobil dôležitú vec – ukázal, že Roberta Fica je možné poraziť slušným a pokojným prístupom. Ešte začiatkom februára bol kurz na Ficovu výhru v stávkových kanceláriách 1,1, na Kisku 6,0. Kiska nakoniec v druhom kole na sklonku marca predsedu Smeru porazil v pomere 60 ku 40 %.

Exprezident Andrej Kiska si nemyslí, že by mali byť predčasné voľby. „Dnes by už predčasné voľby boli blízko k parlamentným voľbám a už by som do nich netlačil. Možno budú tak či tak,“ hovorí.

Robert Fico a Robert Kaliňák podľa Andreja Kisku patria do väzenia. Exprezident aj po rozhodnutí generálnej prokuratúry dúfa vo vyšetrenie prípadu, v ktorom je poškodený a Fico a Kaliňák obvinení. „Každý rozumný človek dnes po tom, čo sa prevalilo – od Kočnera až po výpovede spolupracujúcich obvinených – vidí, že v tom čase nám vládla mafia a boli sme mafiánsky štát.“

Andreja Kisku dnes prvýkrát inšpekcia ministerstva vnútra vypočula v kauze únosu vietnamského občana. „Pamätám si, že minister Lajčák bol veľmi rozhorčený z toho, ako sme oklamali Poľsko,“ povedal po výsluchu.

Robert Kaliňák avizoval v kauze únosu vietnamského občana viacero žalôb na prezidenta Andreja Kisku aj na Denník N, doteraz ich však nepodal. „Prezidenta chráni imunita, ale nie v občiansko-pravnom konaní,” tvrdil Kaliňák. Kiska ide v kauze vôbec prvýkrát vypovedať na inšpekciu až budúci týždeň.

Krajská prokuratúra v Bratislave uviedla, že vypočuje exprezidenta Andreja Kisku v súvislosti s kauzou únosu vietnamského občana. Hovorca prokuratúry povedal, že nevedeli, že by Kiska chcel svedčiť. Exprezident v pondelok zverejnil nové detaily o tom, ako sa dozvedel o únose.

Slovenské orgány činné v trestnom konaní doteraz v kauze únosu vietnamského občana nevypočuli prezidenta Andreja Kisku. Denníku N to potvrdil samotný prezident, ktorý dnes na Facebooku zverejnil nové podrobnosti z prípadu. Kiska žiadal o vyšetrovanie prípadu už v minulosti a uvádzal aj informácie, ktoré mali orgány činné v trestnom konaní zaujímať.

Andrej Kiska zverejnil nové informácie o únose vietnamského občana. Ide o ukážku z pripravovanej knihy. Exprezident píše, že o únose mu už pár dní po ňom povedal jeho ochrankár, ktorý sa to dozvedel od kolegov. Práve ochrankárom pripadalo to, čo sa dialo, podozrivé a viacerí z nich aj vypovedali.

Andrej Kiska prehovoril o tom, že zažíval depresívne stavy ešte pred vstupom do politiky a ťažké obdobie mal krátkodobo aj po odchode z nej. „V prvom i druhom prípade bola spúšťačom nepotrebnosť. Nikto neočakával, že vstanem a niečo urobím, niekam pôjdem, prehovorím,“ spomína. Z ťažkých stavov sa dostal tým, že sa prinútil chodiť medzi ľudí a pracovať na projektoch.

Exprezident Andrej Kiska prehovoril o vlastnej depresii, nenávisti v spoločnosti aj o odchode z politiky. „Moje myšlienky boli bezútešné a chmúrne, dokonca sa tam zjavovali záblesky pocitu o zmysle života, o samovražde. Až som si povedal, že musím niečo urobiť,“ vraví v rozhovore.

Andrej Kiska. Foto N - Vladimír Šimíček

Parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií ukončil konanie voči Andrejovi Kiskovi v súvislosti s financovaním jeho volebnej kampane. Členovia výboru sa stotožnili s nálezom Ústavného súdu, ktorý už dávnejšie zrušil pokutu.

Mafián Tomáš Rajecký spolupracuje s políciou, prokurátor ho vďaka tomu vo štvrtok prepustil z väzby na slobodu. Rajeckého svedectvo je dôležité aj v kauze zločineckej skupiny, kde obvineniu čelia Robert Fico a Robert Kaliňák. (aktuality)

Začalo sa to úžerníkom, pokračovalo letmi špeciálom a vyvrcholilo daňovou kauzou. Dlhoročný súboj medzi Kiskom a Ficom nakoniec privodil obvinenie obom. O tom, že mal Fico záujem získať informácie z Kiskovej daňovej kauzy, aby ich využil na politický boj, pred rokom vypovedal bývalý šéf finančnej správy František Imrecze.

Na čele Slovenska stál 12 rokov premiér, ktorý hrubo zneužíval svoju funkciu na likvidáciu politických súperov, povedal Andrej Kiska k obvineniu Roberta Fica. „Pomáhal mu pritom nielen minister vnútra, ale aj mnohí ďalší vysokí štátni úradníci či dokonca mafiáni,“ vyhlásil.

Jedným z kľúčových svedkov pri úlohe Roberta Kaliňáka v prípade Súmrak je podľa policajného uznesenia mafián Tomáš Rajecký. Vypovedal, že dostal za úlohu rozposlať informácie o Kiskovej firme KTAG médiám a urgoval ho Bödör s tým, že Kaliňák je nervózny.

Daňová kauza KTAG Andreja Kisku pokračuje, bývalý prezident pôjde pred súd. Krajská prokuratúra v Prešove podala obžalobu na dve osoby, okrem exprezidenta aj na Eduarda K.

Keď bol Andrej Kiska prezidentom, prišiel za ním šéf Vojenského spravodajstva a doniesol zložku, v ktorej bolo osem až dvanásť mien z ruskej ambasády, ktorých označili za špiónov. „Nevedel som vyhodnotiť, nakoľko sú informácie pravdivé. Pýtal som sa, či ich poskytli aj príslušným členom vlády. Povedal mi, že áno. Ja sám som bol presvedčený, že stav na ruskej ambasáde nie je v poriadku.“

Foto N – Tomáš Benedikovič

Zlyhali sme, po anexii Krymu sme dali prednosť národnému egoizmu pred Ukrajinou, vraví bývalý prezident Andrej Kiska. „Spomeňte si, ako rakúska ministerka zahraničných vecí v roku 2018 tancovala na svojej svadbe s Putinom a spievali jej doneckí kozáci. Štyri roky po anexii Krymu a napriek tomu, čo všetko Rusko robilo.“

Na Milošovi Zemanovi oceňujem empatiu, vraví Andrej Kiska a spomína na spoločnú návštevu múzea, kde Zemana zaujalo rozprávanie ženy, ktorá prežila holokaust. V rozhovore tiež vysvetľuje, prečo mu je Zeman ľudsky veľmi blízky, z akého dôvodu by sa mu páčilo, keby malo Slovensko prezidenta „na doživotie“, a či v role prezidenta porušoval ústavu.

Andrej Babiš je pred prezidentskými voľbami v rovnakej situácii, ako bol Robert Fico, vraví v rozhovore bývalý prezident Andrej Kiska. „Fico bol v tom čase absolútne najpopulárnejším politikom. Takže to, že pán Babiš bude kandidovať z relatívne silnej pozície, mu vôbec negarantuje to, že prezidentské voľby vyhrá. Práve naopak.“

Matovič nevyhral slušnosťou alebo odbornosťou, zvíťazilo to, že dokázal byť na Fica najútočnejší, vraví exprezident Andrej Kiska. „Teraz si Slovensko prechádza vnútornou katarziou, pretože po Ficovi nastúpila vláda, ktorá je síce iná, časť obyvateľov si však začína uvedomovať, že nestačí byť proti niečomu. Skutočne treba stáť aj za niečím,“ vysvetľuje v rozhovore pre český Deník N.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Vyšetrovateľ ukončil prípad KTAG, kde je obvinený aj exprezident Andrej Kiska, návrhom na podanie obžaloby. O ďalšom postupe rozhodne prokurátor. Toho žiadal Kiska vymeniť, ale generálna prokuratúra tomu nevyhovela. (hn)

Španielsky súd, ktorý rozhodol o vydaní Tomáša Rajeckého, spomenul jeho úlohu v diskreditácii exprezidenta Andreja Kisku. Podľa portálu investigace.cz stál Bödörov a Kočnerov kamarát za únikmi daňových dokumentov na verejnosť, keď ich v roku 2017 rozoslal z e-mailovej adresy yegor223@yandex.ua.

Andrejovi Kiskovi vyšla v utorok nová kniha, ktorá je síce fikciou, ale s prvkami reality z jeho funkčného obdobia. Opisuje v nej aj to, ako veľa alkoholu pijú ústavní činitelia a ako ho to prekvapilo. „Úroveň pitia niektorých našich vrcholových, vládnych politikov a bývalého premiéra, o tom sa vedelo vždy a všade. A to povestné, že medzi Bratislavou a Nitrou sám vypil fľašu whisky na zadnom sedadle, tak o tom kolujú už celé historky.“

Andrej Kiska v podcaste hovorí, že dôkazom nedôraznej očisty v orgánoch činných v trestnom konaní je aj jeho prípad. Kiska je stále obvinený a generálna prokuratúra prípad odmietla zobrať vyšetrovateľovi aj prokurátorovi, ktorí podľa exprezidenta konali na politickú objednávku. „Vypočúva ľudí, majiteľov firiem, kde som bol prednášať po skončení mojej činnosti prezidenta, predvoláva ich, sú z toho zdesení,“ hovorí.

Som presvedčený, že ak by boli Fico alebo Pellegrini premiérmi, tak by sa dali zaočkovať medzi prvými, hovorí bývalý prezident Andrej Kiska. Ficovi podľa neho hrá do kariet to, že sa postavil na čelo antivaxerov. „Uvidíme, ako dlho mu táto vlna vydrží a ako budú vo svojej práci pokračovať orgány činné v trestnom konaní.“

Andrej Kiska je presvedčený, že ak sa Robert Fico nedostane k moci, tak si po bývalého premiéra príde NAKA. „Je veľmi dôležité, aby aj tí, ktorí boli najbližšie pri ňom, začali pomaly vypovedať. A ak sa toto stane, tak k tomu dôjde.“

Foto N – Tomáš Benedikovič

Andrej Kiska napísal thriller, kde sa realita prelína s fikciou, nájde sa tam Robert Fico. Román Prezident: Dvadsať dní na prežitie obsahuje toľko odkazov na reálne udalosti, až čitateľovi môže napadnúť, či sa nestali aj tie, ktoré si Kiska vymyslel.

Veronika Remišová sa podľa Andreja Kisku zrejme bála o ministerskú funkciu. V rozhovore pre Nový čas bývalý prezident a zakladateľ Za ľudí takto komentoval, prečo predsedníčka strany pred pár mesiacmi nezvolala mimoriadny snem, na ktorom by sa volilo nové vedenie strany.

Shooty: Podarilo sa

Exprezident a zakladateľ Za ľudí Andrej Kiska vyhlásil, že rozumie odchodu Kolíkovej frakcie. „Iný scenár po tom všetkom, čo sa udialo, sa už asi ani nedal očakávať. Verím, že v klube SaS budú mať podmienky na to, aby uplatnili všetci svoj talent, schopnosti a skúsenosti,“ povedal. Strane Za ľudí zaželal úspešný reštart.

Strana Za ľudí vznikla, aj keď nemusela, a zanikne, lebo už musí, píše v komentári Andrej Bán. „Na pochopenie zbytočnosti Kiskovej strany sa musíme vrátiť do októbra 2019.“

Bývalý prezident a zakladateľ Za ľudí Andrej Kiska si myslí, že strana mala zvolať mimoriadny snem. „Ten snem sa mal udiať, to je to najdôležitejšie, a som veľmi rozčarovaný, že sa neudial,“ povedal počas diskusie Denníka N s Máriou Kolíkovou, na ktorú prišiel ako divák.

František Imrecze na nahrávke, ktorú spravil Branislav Zurian, hovorí aj o stretnutí s prezidentom Andrejom Kiskom. V paláci ho čakala Renáta Blahová, ktorá Kiskovi radila pri obvinení v jeho daňovej kauze. Imrecze to v rozhovore označuje za neštandardné. Blahová je teraz predsedníčka Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Andrej Kiska nezaplatil členský príspevok strane Za ľudí, ktorú v roku 2019 založil. Exprezident tak už nebude ani radovým členom strany, ktorá teraz čelí vnútrostraníckemu konfliktu. Už vlani odišiel z jej čela v súvislosti so svojím rozhodnutím odísť z politiky.

Robert Fico označil výpoveď Františka Imreczeho o tom, ako Fico riadil vyšetrovanie Andreja Kisku, za „klebety udavačov“. „Nedovolím si atakovať človeka, ktorý je vo výkone väzby. Úplne si viem predstaviť, ako tam je týraný a psychicky ničený. Najmä v tomto teple. Chudák Fero Imrecze,“ povedal Fico.

Heger nechcel bližšie komentovať prípad, v ktorom Fico údajne riadil vyšetrovanie bývalého prezidenta Kisku a jeho firmy KTAG. „Nemám o tom detaily, ale podľa mňa tým výrazne znižujú kredit človeku, ktorý sa teraz snaží biť na poplach. Dôležité pre mňa ako pre premiéra je sledovať ten proces.“

Fico s Bödörom na úrade vlády plánovali vyšetrovanie prezidenta Kisku, vypovedal František Imrecze, exprezident finančnej správy. Schôdzka sa odohrala ešte v čase, keď bol Fico predsedom vlády. Podľa Imreczeho sa mala odohrať z iniciatívy exministra vnútra Roberta Kaliňáka.

Na úrade vlády sa v čase, keď bol premiérom Robert Fico, údajne konalo utajené stretnutie k riadeniu vyšetrovania Andreja Kisku. Iniciovať ju mal Robert Kaliňák, zúčastniť sa jej mali Tibor Gašpar aj Norbert Bödör. Vyšetrovateľom to povedal exriaditeľ finančnej správy František Imrecze, ktorý mal byť na stretnutí tiež. Ako prvý o tom informoval web Aktuality.sk

Naživo: Za ľudí k vyšetrovaniu Andreja Kisku

Čaputová by nemala byť druhý Kiska, píše v komentári Roman Pataj. „Ambíciou úspešného prezidenta má byť obhajoba mandátu, nie zneisťovanie voličov.“

Bývalý generálny manažér Za ľudí Roman Krpelan v rozhovore vysvetľuje aj to, ako sa poznal s Petrom Koščom. Zoznámil ho s ním terajší poslanec Tomáš Taraba, ktorý kandidoval za ĽSNS: „Peter Košč bol obchodný partner alebo niečo podobné. Netajil sa tým, že poznal ľudí v Smere, a jedným z ľudí, ktorých poznal, bol František Határ. Ten už dnes nežije, ale to bol blízky človek Roberta Fica.“

Vplyv hlavy štátu pri výmene vlády ukázal pred tromi rokmi Andrej Kiska. Krátko blokoval nástup kabinetu Petra Pellegriniho, keď odmietol vymenovať za ministra vnútra Jozefa Ráža mladšieho. Pellegrini nakoniec ustúpil, ministrom sa stal Tomáš Drucker a vláda nastúpila na ôsmy deň od Ficovej demisie.

Prezidentka Zuzana Čaputová sa v paláci stretla s bývalým prezidentom Andrejom Kiskom. Stretnutie sa uskutočnilo rok po konaní parlamentných volieb.

Foto - Prezidentská kancelária

Nové na Dennikn.sk

Včera 20:27Newsfilter: Matovičovci sú v parlamente už len hlučnou menšinouVčera 19:39OĽaNO po výhrade správcov navrhlo, aby pre rýchly výber úspor z II. piliera neplatili garancieVčera 19:39Školské dvory pre všetkých: Staré Mesto minulý týždeň urobilo to čo Rača pred 14 rokmiVčera 19:35Graf dňa: NBS mierne zvýšila prognózu inflácie v tomto roku, môžu za to potravinyVčera 19:18EÚ tvrdšie zasiahne proti hotovostným platbám, SaS chce pravidlá zmierňovaťVčera 18:55Rusi, ktorí nepodporili vojnu, by mali súťažiť, vraví olympijský výbor. Odborníčka OSN by povolila aj ruských vojakovVčera 18:41Penta vydáva bezplatné noviny: miliónový náklad, skrytá reklama plus podpora PellegrinihoVčera 18:30Bitky a volebné podvody, ale aj nové školy a vyčistené osady (reportáž o rómskych starostoch)Včera 18:00Čo mohlo byť a nie je v piatej sérii Drive to SurviveVčera 17:43Drastický prípad 12-ročnej Maše, ktorá nakreslila protivojnový obrázok. Skončila v detskom domove a otca odsúdili na dva rokyVčera 17:21V Komárne obnovia štadión za maďarské štátne peniaze, stavať bude firma blízka Orbánovmu oligarchoviVčera 17:18Britov vedie hinduista, Škótov moslim. Našim voličom je to jedno, hovorí odborníčkaVčera 17:10Shooty: PrioritaVčera 15:47Dievčatá obvinili spolužiaka z obťažovania, ten ostal v izolácii. Ako si elitná škola nevedela poradiť so sexizmomVčera 14:57Vlajky podpory aj protestné odchody. Ako to vyzeralo v parlamente počas prejavu ukrajinskej političkyVčera 14:23Pálenky a víno zdraželi spomedzi potravín a nápojov výrazne najmenej. Je za tým aj covidVčera 14:21Vývoj bojov (398. deň): Ruské letectvo ničí Avdijivku. Našlo spôsob, ako pomôcť pozemným jednotkámVčera 13:11Klusova blamáž ukazuje na hlbší problém slovenskej politikyVčera 12:22Imunologička Hadvabová: Nebojte sa dať dieťaťu orechy aj jahody, pre vývin imunity je kľúčové správne načasovanieVčera 12:19Lekárka Penesová: Údeniny sú karcinogén ako cigareta či azbest, no reťazce im zastropovali cenyVčera 11:02Jaroslav Spišiak vstupuje do PS: Robil som niečo dobre, ak si práve Fico myslí, že som nepriateľVčera 10:54Je ťažké zložiť obraz sveta. Umelec Ladislav Čarný si na pomoc berie prírodu, náboženstvo i dejiny umeniaVčera 10:42Philipp Lahm: Messi si až v PSG mrzuto uvedomil, aké krásne boli roky s GuardiolomVčera 10:01Republika aj Smer hovoria o možnom falšovaní predčasných volieb, dôkazy nemajú. Je to nebezpečné, varuje expertVčera 07:59Zákony proti ľuďomVčera 07:07Ráno s NHL: Keď hráte pri McDavidovi, je ťažké vynikať, Draisaitl to však dokážeVčera 06:28Ekonomický newsfilter: Miliardová investícia Porsche posúva Slovensko viac do sveta elektromobilityVčera 00:00Danglár: Strižňa na Súmračnej28.03 19:50Slovensko má ďalšiu miliardovú investíciu. Porsche niekoľkonásobne nafúklo staršie plány na Považí28.03 19:46Naď chce ešte objednať minimálne 180 amerických vozidiel Oshkosh. Očakáva, že ich uhradia USA