Andrej Kiska

Manžel sudkyne, ktorá odsúdila Andreja Kisku na podmienku, bol starostom za Smer. Advokát bývalého prezidenta na to upozorní v odvolaní k verdiktu. Sudkyňa sa necíti byť zaujatá.

Samotná nemorálnosť a nezákonnosť konania jeho nepriateľov ho automaticky nezbavuje viny, píše právnik Rudolf Suran o Andrejovi Kiskovi. „Núka sa otázka Hamleta moderných slovenských čias: Vinný alebo nevinný? Zdá sa, že argumenty posúvajú voľbu skôr k prvému variantu.“

V daňovej kauze exprezidenta Andreja Kisku podal odvolanie aj prokurátor, uložený trest nepovažuje za dostatočný. Exprezidenta odsúdil Okresný súd v Poprade v polovici októbra za daňový podvod na trojročnú podmienku.

Shooty: Radosť zo spravodlivosti

Ešte nikdy nikto nebol odsúdený za to, čo pri podávaní daňového priznania urobil Andrej Kiska, píše Monika Tódová. „Ešte nevieme, ako sa Kiskov prípad definitívne skončí, stále však platí, že hoci urobil pri účtovaní chybu, ak by bol uznaný vinným aj s konečnou platnosťou, nebude to voči nemu, vzhľadom na všetky okolnosti prípadu, spravodlivé.“

Dnes je Ficov radostný deň, bude mať vládu porozumenia a ešte aj Kiska je vinný, píše v Newsfiltri Monika Tódová. „Kedy bude nová vláda? Fico pôjde s novým zoznamom ministrov najprv za prezidentkou a povedal, že novú vládu chce mať hotovú tak, aby už 26. októbra mohol ísť na samit EÚ do Bruselu on ako nový premiér.“

Bývalého prezidenta Andreja Kisku prekvapilo rozhodnutie Okresného súdu Poprad, ktorý ho uznal za vinného z daňového podvodu. S rozhodnutím súdu nesúhlasí a odvolá sa. Zatiaľ nie je jasné, či sa odvolá aj prokurátor.

Eduard Kučkovský dostal podmienečný trest v kauze, ktorá sa týka nadmerných daňových odpočtov Kiskovej rodinnej firmy KTAG. Obom obžalovaným, ktorí boli konateľmi KTAG, hrozilo až 12 rokov väzenia.

Sudkyňa Mária Petrušková mimoriadne znížila trest bývalému prezidentovi Andrejovi Kiskovi, ktorého uznala za vinného v daňovej kauze. Dala mu dva roky podmienečne so skúšobnou lehotou tri roky, šesťročný zákaz vykonávať funkciu štatutárneho zástupcu obchodných spoločností a peňažný trest 15-tisíc eur. Rozsudok nie je právoplatný.

Okresný súd v Poprade uznal bývalého prezidenta Andreja Kisku za vinného z daňového podvodu. Súd mu uložil trest dva roky podmienečne so skúšobnou lehotou tri roky, zákaz činnosti na šesť rokov a peňažný trest 15-tisíc eur. Rozsudok nie je právoplatný.

Bývalý prezident Andrej Kiska na pojednávaní. Foto - TASR

Prokurátor navrhol Andrejovi Kiskovi a Eduardovi Kučkovskému nepodmienečné tresty v rámci sadzby 7 až 12 rokov. Obaja vinu v daňovej kauze KTAG odmietajú. „Takýto prípad sa doteraz nikdy ani len nedostal pred súd práve preto, že nejde o trestný čin,“ povedal v záverečnej reči Kiskov obhajca Peter Kubina. Okresný súd v Poprade by mal dnes rozhodnúť. 

Exprezident Andrej Kiska nepriamo vyzýva na podporu Demokratov, SaS a KDH. Obáva sa, že Progresívne Slovensko „vysaje“ voličov menších strán, ktoré sa potom nedostanú do parlamentu.

Na Okresnom súde v Poprade sa konalo pojednávanie s bývalým prezidentom Andrejom Kiskom. Spolu s konateľom firmy KTAG Eduardom K. čelí obžalobe z pokračovacieho zločinu daňového podvodu. Hlavné pojednávanie bude pokračovať v septembri.

Na Okresnom súde v Poprade pokračuje proces s bývalým prezidentom Andrejom Kiskom. Dnes čítajú svedecké výpovede z prípravného konania, ktorých je zhruba šesťdesiat – už bez účasti obžalovaných Andreja Kisku a Eduarda Kučkovského, ktorí vypovedali vo štvrtok.

Andrej Kiska spochybnil, že stojí pred súdom za daňovú kauzu, a povedal, že tam miesto neho mali stáť Fico, Kaliňák, Bödör, Gašpar a ďalší mafiáni. „Pokúšali sa ma vydierať a sľubovali zastavenie vyšetrovania. Stačilo jedno – vymenovať Roberta Fica za predsedu Ústavného súdu,“ hovoril v prvý deň procesu.

Andrej Kiska, jeho advokáti a ďalší spoločník KTAG Eduard Kučkovský (vľavo). Foto – TASR

To, čo sa deje Kiskovi, ešte žiadny slovenský podnikateľ nezažil, píše Newsfilter. „To, čo urobil vo svojom účtovníctve, sa až dovtedy, kým to neurobil on, vnímalo iba ako daňový delikt. Až po tom, čo sa všetky zložky štátu na objednávku premiéra Roberta Fica sústredili na jeho hlavného konkurenta v prezidentských voľbách, sa to zrazu stalo trestným činom.“

Advokát Peter Kubina dnes na súde zopakoval, že skutky, z ktorých sú obžalovaní Andrej Kiska a Eduard Klučkovský, nie sú trestným činom. Kiska a Klučkovský ako konatelia firmy KTAG do jej nákladov zahrnuli aj výdavky Kisku na prezidentskú kampaň.

Andrej Kiska sa pred dnešným súdom na Facebooku vyjadril k svojmu obvineniu. Vraví, že miesto neho by mali byť súdení Fico, Kaliňák, Bödör a Gašpar za zneužitie právomocí. „Nikdy v slovenskej histórii sa nestalo, aby pred súdom stál niekto za to, že do nákladov spoločnosti zaúčtoval reálnu činnosť a daňový úrad s tým nesúhlasil,“ povedal exprezident s tým, že účtovníctvo firma opravila a štátu nevznikla žiadna škoda.

Na Okresnom súde v Poprade sa začal súd s exprezidentom Andrejom Kiskom pre jeho daňovú kauzu v súvislosti s firmou KTAG. Na pojednávanie prišiel ako verejnosť aj Štefan Harabin a pred pojednávacou miestnosťou o Kiskovi hovoril ako o kriminálnikovi.

Bývalý prezident Andrej Kiska reagoval na rozhodnutie Zuzany Čaputovej slovami, že cíti smútok. „Ale v prvom rade cítim obrovské pochopenie. Keď človek vstupuje do politiky s čistou vierou pomôcť krajine a dostane sa mu za to veľa nenávisti a urážok, je to krutá facka.“

Bývalý prezident Andrej Kiska bude vo voľbách voliť SaS. Oznámil to spoločnou fotografiou s poslancami tejto strany, a to s Vladimírou Marcinkovou a jej otcom Vladimírom Ledeckým: „Voliť PS alebo SaS? Aj vy máte túto dilemu? Ja už ju nemám,“ napísal Kiska na Facebooku.

20-minútový záznam stretnutia Imreczeho s policajtmi NAKA v rozpore s tvrdeniami Fica ukazuje, že Smer chcel diskreditovať Kisku. „My sme to s Kažimírom zdržiavali, lebo nám to bolo proti srsti, takýto nechutný boj proti Kiskovi,“ povedal bývalý prezident finančnej správy Imrecze policajtom.

Medzinárodná investičná banka, ktorú USA dali na sankčný zoznam, mohla mať svoju centrálu aj v Bratislave. Exprezident Andrej Kiska vraví, že príchodu banky v roku 2018 zabránil on. „Nechceli sme trójskeho koňa v Bratislave,“ hovorí.

Banka sa javila ako ruský trójsky kôň v EÚ, ktorý mal sídliť v Bratislave, vysvetľuje exprezident Andrej Kiska, prečo nesúhlasil s tým, aby si Medzinárodná investičná banka (IIB) zriadila centrálu v Bratislave. Tá nakoniec vznikla v Budapešti, no teraz sa sťahuje do Moskvy. IIB má prezývku „ruská špionážna banka“.

Nechceli sme trójskeho koňa v Bratislave, hovorí exprezident Andrej Kiska o tom, prečo vetoval príchod Medzinárodnej investičnej banky v roku 2018. „Bolo krátkozraké predpokladať, že agresia Ruska sa skončí anexiou Krymu a nebude chcieť na svoje ciele použiť aj IIB,“ vraví Kiska. (napunk)

Iveta Radičová, Andrej Kiska a Michal Truban komentujú epizódy, ktoré o nich napísal Rado Baťo v knihe Hrobári slovenskej politiky. Vidia to inak ako autor, ktorý bol v minulosti ich poradcom. Baťo spomínal, že Korčok fyzicky bránil odchodu Radičovej zo samitu v Bruseli, ako aj to, že Kiska bol po vražde Kuciaka dlho proti prerušeniu lyžovačky a návratu na Slovensko.

Premiérka Iveta Radičová a jej hovorca Rado Baťo (vpravo) v roku 2011. Foto - TASR

Baťove výbušné memoáre ako návod na zvyšovanie politickej gramotnosti voličov, píše Andrej Svorenčík. „Knihe by prospelo, keby sa Baťo explicitne vyrovnal so súčasnou rolou politika. Keďže politické ambície v knihe nespomína, tak sa ľahko kritizujú jeho možné úmysly.“

Polovicu porady sme riešili, ako sa dá strana riadiť z Popradu, opisuje zakladanie Za ľudí Andreja Kisku jeho bývalý poradca Rado Baťo. „Aj keď nám prezident povedal, že do toho chce ísť, pár mesiacov nič neurobil pre to, aby to malo hlavu a pätu.“

Stretnutiu prezidentky Zuzany Čaputovej dominovali na obede s bývalými prezidentmi témy vnútornej politiky. Čaputová privítala na tradičnom novoročnom obede svojich predchodcov Rudolfa Schustera, Ivana Gašparoviča a Andreja Kisku.

Foto - tasr

Prezidentka Zuzana Čaputová bude v stredu obedovať s bývalými prezidentmi Schusterom, Gašparovičom a Kiskom. Naposledy sa prezidenti stretli na spoločnom novoročnom obede v roku 2020, v ďalších dvoch rokoch sa nekonal pre pandémiu.

Andrej Kiska podporil v českých voľbách Petra Pavla. „Prezidentom by mal byť človek, ktorý má politické skúsenosti, a nie niekto, kto je politicky neznámy a neskúsený. Pamätáte sa na podobné slová? Áno, presne to tvrdil Fico v roku 2014. Teraz to hovorí Babiš. Výsledok poznáme. Pavel na Hrad!“ napísal bývalý slovenský prezident.

V roku 2014 Andrej Kiska víťazstvom v prezidentských voľbách urobil dôležitú vec – ukázal, že Roberta Fica je možné poraziť slušným a pokojným prístupom. Ešte začiatkom februára bol kurz na Ficovu výhru v stávkových kanceláriách 1,1, na Kisku 6,0. Kiska nakoniec v druhom kole na sklonku marca predsedu Smeru porazil v pomere 60 ku 40 %.

Exprezident Andrej Kiska si nemyslí, že by mali byť predčasné voľby. „Dnes by už predčasné voľby boli blízko k parlamentným voľbám a už by som do nich netlačil. Možno budú tak či tak,“ hovorí.

Robert Fico a Robert Kaliňák podľa Andreja Kisku patria do väzenia. Exprezident aj po rozhodnutí generálnej prokuratúry dúfa vo vyšetrenie prípadu, v ktorom je poškodený a Fico a Kaliňák obvinení. „Každý rozumný človek dnes po tom, čo sa prevalilo – od Kočnera až po výpovede spolupracujúcich obvinených – vidí, že v tom čase nám vládla mafia a boli sme mafiánsky štát.“

Andreja Kisku dnes prvýkrát inšpekcia ministerstva vnútra vypočula v kauze únosu vietnamského občana. „Pamätám si, že minister Lajčák bol veľmi rozhorčený z toho, ako sme oklamali Poľsko,“ povedal po výsluchu.

Robert Kaliňák avizoval v kauze únosu vietnamského občana viacero žalôb na prezidenta Andreja Kisku aj na Denník N, doteraz ich však nepodal. „Prezidenta chráni imunita, ale nie v občiansko-pravnom konaní,” tvrdil Kaliňák. Kiska ide v kauze vôbec prvýkrát vypovedať na inšpekciu až budúci týždeň.

Krajská prokuratúra v Bratislave uviedla, že vypočuje exprezidenta Andreja Kisku v súvislosti s kauzou únosu vietnamského občana. Hovorca prokuratúry povedal, že nevedeli, že by Kiska chcel svedčiť. Exprezident v pondelok zverejnil nové detaily o tom, ako sa dozvedel o únose.

Slovenské orgány činné v trestnom konaní doteraz v kauze únosu vietnamského občana nevypočuli prezidenta Andreja Kisku. Denníku N to potvrdil samotný prezident, ktorý dnes na Facebooku zverejnil nové podrobnosti z prípadu. Kiska žiadal o vyšetrovanie prípadu už v minulosti a uvádzal aj informácie, ktoré mali orgány činné v trestnom konaní zaujímať.

Andrej Kiska zverejnil nové informácie o únose vietnamského občana. Ide o ukážku z pripravovanej knihy. Exprezident píše, že o únose mu už pár dní po ňom povedal jeho ochrankár, ktorý sa to dozvedel od kolegov. Práve ochrankárom pripadalo to, čo sa dialo, podozrivé a viacerí z nich aj vypovedali.

Andrej Kiska prehovoril o tom, že zažíval depresívne stavy ešte pred vstupom do politiky a ťažké obdobie mal krátkodobo aj po odchode z nej. „V prvom i druhom prípade bola spúšťačom nepotrebnosť. Nikto neočakával, že vstanem a niečo urobím, niekam pôjdem, prehovorím,“ spomína. Z ťažkých stavov sa dostal tým, že sa prinútil chodiť medzi ľudí a pracovať na projektoch.

Exprezident Andrej Kiska prehovoril o vlastnej depresii, nenávisti v spoločnosti aj o odchode z politiky. „Moje myšlienky boli bezútešné a chmúrne, dokonca sa tam zjavovali záblesky pocitu o zmysle života, o samovražde. Až som si povedal, že musím niečo urobiť,“ vraví v rozhovore.

Andrej Kiska. Foto N - Vladimír Šimíček

Parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií ukončil konanie voči Andrejovi Kiskovi v súvislosti s financovaním jeho volebnej kampane. Členovia výboru sa stotožnili s nálezom Ústavného súdu, ktorý už dávnejšie zrušil pokutu.

Mafián Tomáš Rajecký spolupracuje s políciou, prokurátor ho vďaka tomu vo štvrtok prepustil z väzby na slobodu. Rajeckého svedectvo je dôležité aj v kauze zločineckej skupiny, kde obvineniu čelia Robert Fico a Robert Kaliňák. (aktuality)

Začalo sa to úžerníkom, pokračovalo letmi špeciálom a vyvrcholilo daňovou kauzou. Dlhoročný súboj medzi Kiskom a Ficom nakoniec privodil obvinenie obom. O tom, že mal Fico záujem získať informácie z Kiskovej daňovej kauzy, aby ich využil na politický boj, pred rokom vypovedal bývalý šéf finančnej správy František Imrecze.

Na čele Slovenska stál 12 rokov premiér, ktorý hrubo zneužíval svoju funkciu na likvidáciu politických súperov, povedal Andrej Kiska k obvineniu Roberta Fica. „Pomáhal mu pritom nielen minister vnútra, ale aj mnohí ďalší vysokí štátni úradníci či dokonca mafiáni,“ vyhlásil.

Jedným z kľúčových svedkov pri úlohe Roberta Kaliňáka v prípade Súmrak je podľa policajného uznesenia mafián Tomáš Rajecký. Vypovedal, že dostal za úlohu rozposlať informácie o Kiskovej firme KTAG médiám a urgoval ho Bödör s tým, že Kaliňák je nervózny.

Daňová kauza KTAG Andreja Kisku pokračuje, bývalý prezident pôjde pred súd. Krajská prokuratúra v Prešove podala obžalobu na dve osoby, okrem exprezidenta aj na Eduarda K.

Keď bol Andrej Kiska prezidentom, prišiel za ním šéf Vojenského spravodajstva a doniesol zložku, v ktorej bolo osem až dvanásť mien z ruskej ambasády, ktorých označili za špiónov. „Nevedel som vyhodnotiť, nakoľko sú informácie pravdivé. Pýtal som sa, či ich poskytli aj príslušným členom vlády. Povedal mi, že áno. Ja sám som bol presvedčený, že stav na ruskej ambasáde nie je v poriadku.“

V prípade vyšetrovania Roberta Fica a jeho ľudí ide aj o diskreditáciu Andreja Kisku. Foto N – Tomáš Benedikovič

Zlyhali sme, po anexii Krymu sme dali prednosť národnému egoizmu pred Ukrajinou, vraví bývalý prezident Andrej Kiska. „Spomeňte si, ako rakúska ministerka zahraničných vecí v roku 2018 tancovala na svojej svadbe s Putinom a spievali jej doneckí kozáci. Štyri roky po anexii Krymu a napriek tomu, čo všetko Rusko robilo.“

Na Milošovi Zemanovi oceňujem empatiu, vraví Andrej Kiska a spomína na spoločnú návštevu múzea, kde Zemana zaujalo rozprávanie ženy, ktorá prežila holokaust. V rozhovore tiež vysvetľuje, prečo mu je Zeman ľudsky veľmi blízky, z akého dôvodu by sa mu páčilo, keby malo Slovensko prezidenta „na doživotie“, a či v role prezidenta porušoval ústavu.

Nové na Dennikn.sk

18:59Newsfilter: Fico musí zvyšovať dane, chýbajú mu miliardy 18:57Samá drina, osamelosť a prázdno, ale jeden večer môže všetko zmeniť. Film Karaoke Blues je ako liek na depresiu súčasného sveta 17:58Zuby opílili a čeľusť použili z orangutana. Nález piltdownského človeka patrí medzi najväčšie vedecké podvody 17:35Graf dňa: Prečo sa český úverový rating vzďaľuje slovenskému 16:57Koalícii chýbajú tri miliardy a banková daň to nezachráni 16:47Shooty: Nový mainstream 16:39Rodičia, ktorí vychovali viac detí, dostanú s 13. dôchodkom menej ako s rodičovským bonusom 16:28Výnimka pre ukrajinské kamióny sa zneužíva a ohrozuje naše firmy, hovorí líder slovenských dopravcov 15:21Na zisk hlasu vo voľbách najviac minuli Dzurindovi Modrí, stál ich 145 eur. Demokrati mali kampaň ako PS 14:46Syn spoluzakladateľa Hamasu prehovoril na pôde OSN s tvrdou obžalobou tohto hnutia 14:26Reportáž o rieke Rýn, diaľnici, ktorá vedie až do špajzy Európy 14:11Vývoj bojov (643. deň): Zobudili sa ruskí agenti? Manželku veliteľa ukrajinskej kontrarozviedky niekto otrávil ťažkými kovmi 13:51Gyimesi ako vládny splnomocnenec? Ficov kabinet už mesiac neprezradil, aká bude ich menšinová politika 13:42Moje telo sa vyplo, je ťažké žiť bez behu, napísala 21-ročná atlétka pred samovraždou. Nesmie to byť len o výkone, varuje odborník 13:17S dopingom sa mi zahojila aj rok stará jazva, no zničil som si srdce, hovorí Lukáš Roubík 13:04⭕ Krúžkovacia revolúcia: ako voliči postupne preberajú parlament zo straníckych do vlastných rúk 12:23Revolúcia a jej podoby 12:07V domácej výrobe plastov dosahujú až nepochopiteľne veľké zisky. Teraz rozšíria svoj nitriansky závod 11:54Ako sa v Poprade ubránili reálnym satanským bytostiam 11:52Obhajoval Pussy Riot či Krymských Tatárov: Klientom dnes poskytujem už len paliatívnu starostlivosť 11:08Pod slnkom Jany Shemesh: Ďalšie dieťa nevládalo uniesť neznesiteľnú ťažobu  10:44Želajú smrť Amerike a preklínajú Židov. O čo ide jemenským povstalcom 10:36Oheň a pandémie v Amerike mali vplyv na historický vývoj klímy na celom svete 10:21Pacientovi stačia dve minúty na to, aby dokázal pokojne vysvetliť svoj problém, lekár ho však často preruší, hovorí psychologička 10:13Ceny bytov ešte môžu klesať aj preto, lebo mladých ľudí bude čoraz menej  09:57Jediný bol ochotný splniť majiteľove želania. Lobotka má trénera, ktorý s mladým Hamšíkom začal úspešnú éru 09:18Za päť nálepiek dostala sedem rokov za mrežami. Ruský režim potrestal umelkyňu, ktorú nenávidí 09:15Hladomor v číslach – v júni 1933 zomieralo od hladu v priemere 28-tisíc ľudí denne 08:55Chceli byť prvou krajinou, kde postupne zmiznú fajčiari. Prečo Nový Zéland nakoniec stiahol prísny zákon 06:50Ráno s NHL: Ako za čias Bureho či Sedinovcov. Zmeny do Vancouveru priniesli až bývalí elitní hráči