Dekriminalizácia marihuany

Švajčiarsky kantón Bazilej-mesto začne testovať legálny predaj marihuany. Ide o prvý krok k možnej legalizácii tejto látky vo Švajčiarsku. Kantón spustí testovanie 15. septembra na vzorke 375 ľudí. (local)

Danglár: Trest smrti

Tresty za marihuanu nemajú logiku, za rovnaký skutok môžete dostať iný trest v Trnave a Bratislave, na začiatku roka či na konci, vraví advokát Igor Ribár. Ako vysvetľuje, závažnosť skutku sa mení v čase a podľa miesta, lebo policajti postupujú podľa odhadov ceny marihuany na čiernom trhu. A keďže tá sa líši podľa krajov, rozdiel v treste môže byť aj 5 rokov.

Variči pervitínu neraz dostanú nižší trest ako pestovatelia marihuany, vraví v rozhovore advokát Igor Ribár. Zastupuje klientov vo viacerých známych kauzách. „Súdy majú pomerne veľký priestor, kde sa môžu pohybovať pri reálnych trestoch. Pri sadzbách 20 až 25 rokov môžu reálne uložiť najnižší trest osem rokov,“ vysvetľuje.

Trnka vyhral, Slovensko prehralo, píše v komentári Roman Pataj. „Pokojne ďalej trestajme ľudí za trávu a oslobodzujme darebákov vo verejných funkciách.“

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková je za zmenu právnej úpravy trestu prepadnutia majetku aj úpravu drogových trestných činov. Reagovala tak na dnešný rozsudok v prípade Josefa Šipoša, ktorý dostal vysoký trest za pestovanie marihuany.

Trnavský okresný súd dnes znovu odsúdil Josefa Šipoša na vysoký trest za pestovanie marihuany. Dostal 15 rokov väzenia a trest prepadnutia majetku. Šipoš z Dolných Zeleníc používal marihuanu na výrobu konopných mastí, vlani dostal pôvodne ešte vyšší trest, a to 20 rokov väzenia.

Slovenské súdy naďalej pri drogách rozhodujú nevyrovnane a doplácajú na to drobní pestovatelia marihuany. Ukazujú to dva aktuálne prípady: Miloslav Weizer si má odsedieť 16 rokov a prísť o majetok pre tri rastliny marihuany. Harabinova kandidátka, ktorá navarila 22 kíl pervitínu za vyše pol milióna pre seredský gang, dostala trest 12 rokov bez prepadnutia majetku.

Naživo: Diskusia Denníka N o marihuane v košickej Tabačke. Hosťami sú autor petície za dekriminalizáciu marihuany na Slovensku Ján Gálik či riaditeľ liečebného ústavu Predná Hora Vladimír Stanislav.

Foto N

V pondelok 25. apríla bude v Košiciach v Tabačke diskusia Denníka N o marihuane. Hosťami budú autor petície za dekriminalizáciu marihuany na Slovensku Ján Gálik či riaditeľ liečebného ústavu Predná Hora Vladimír Stanislav.

Prezidentka Zuzana Čaputová odobrila zníženie trestov za marihuanu pre vlastnú spotrebu za zachovania súčasných množstevných limitov. Horná hranica trestnej sadzby bude jeden až dva roky.

Parlament schválil zníženie trestov za marihuanu, návrh podporilo 72 zo 122 prítomných poslancov. Do troch dávok bude maximálny trest jeden rok väzenia namiesto troch, pri troch až desiatich dávkach sa horná sadzba zníži z piatich na dva roky.

Poslanci SaS podporili novelu o znížení trestov za marihuanu, ktorú pripravili najmä poslanci OĽaNO, no nepovažujú ju za dostatočnú. „Je to krok správnym smerom,“ povedal poslanec Tomáš Lehotský s tým, že lepším riešením je komplexná novela Trestného zákona ministerky Kolíkovej.

Ministerka Mária Kolíková by považovala za dobré, ak by prešiel poslanecký návrh na zníženie trestov za marihuanu. Novelu v utorok parlament posunul do druhého čítania. Komplexná zmena Trestného zákona od Kolíkovej je zatiaľ v pripomienkovom konaní.

Ako sa môžu zmeniť tresty za marihuanu podľa novely, ktorá prešla do druhého čítania: do desiatich dávok budú môcť súdy uložiť liečenie miesto trestu, drakonický trest pre recidivistov sa skráti z 10 až 15 rokov na 5 až 10, šancu na kratší trest dostanú aj tí, ktorých už odsúdili.

Parlament posunul do druhého čítania novelu Trestného zákona, ktorá zmierňuje niektoré tresty za držanie či pestovanie marihuany. Návrh zákona predložila desiatka koaličných poslancov, najmä z liberálneho krídla OĽaNO. Za novelu hlasovalo 73 zo 118 prítomných poslancov.

V parlamente sa začala debata o návrhu koaličných poslancov vedených liberálmi z OĽaNO na zníženie trestov za marihuanu. Poslanci návrh predložili už vlani, museli ho však prepracovať, pretože pôvodne rátal so znížením trestov za držbu všetkých drog.

Súd mimoriadne znížil trest Robovi Džunkovi, lebo sa priznal a spolupracoval s políciou. „Vidíme, že to je mladý 28-ročný človek, inteligentný. Pracoval ako rušňovodič, kde ho hodnotili veľmi kladne, mal ukončenú dopravnú priemyslovku. Aj to sme brali do úvahy a dali sme mu možnosť, aby taký mladý človek nemal pokazený svoj život.“

V prípade Košičana Roba Džunka, ktorého za pár gramov marihuany odsúdili súdy najprv na trest 12 a pol roka a potom na 10 rokov väzenia, došlo k zvratu. Košický krajský súd zrušil rozsudok okresného súdu, rozhodol sa pre mimoriadne zníženie trestu a Roba Džunka odsúdil na 5 rokov väzenia.

Dvadsať rokov v base nestačí, skonfiškujú vám aj dom. Prípad Josefa Šipoša ukazuje, že tresty za marihuanu sú ešte tvrdšie, ako čakáte. I keď uňho našli celkom veľké množstvo, predaj vo veľkom či dílerstvo mu nepreukázali. On sám tvrdí, že z konopy vyrábal liečebné masti.

Môžu ju nosiť so sebou aj pestovať, ale nesmú ju fajčiť na verejnosti. Malta ako prvá krajina v EÚ legalizovala marihuanu na osobnú spotrebu. Po novom sa v najmenšej krajine v Únii povoľuje pestovať štyri rastliny konope v domácnosti.

Malta ako prvá v Európe legalizovala marihuanu pre vlastnú potrebu a rekreačné účely. Povolené bude pestovať štyri rastliny a držať sedem gramov sušiny. Zakázané zostáva fajčiť marihuanu na verejnosti či pred deťmi. (reuters)

Ak si človek v Berlíne bude môcť kúpiť konope v bare, ani stopäťdesiat Anien Záborských už nebude vedieť zabezpečiť, aby za rovnaký skutok hrozilo v Bratislave väzenie, píše Milo Janáč. „Paradigmatické posuny, ktoré zásadným spôsobom pretvoria nielen nás, ale celú Európu, sa totiž momentálne odohrávajú v Nemecku.“

Takmer dve tretiny obyvateľov Slovenska sú proti  nepodmienečným trestom u ľudí, u ktorých polícia nájde malé množstvo marihuany pre vlastnú spotrebu. Vyplýva to z prieskumu AKO pre reláciu TV Joj Na hrane. S trestami bez väzenia úplne súhlasí 35,7 percenta respondentov a skôr s nimi súhlasí 29,3 percenta opýtaných.

Šéfredaktor Denníka N Matúš Kostolný považuje za civilizačnú hanbu, že u nás chodia ľudia za malé množstvo marihuany na roky do väzenia. Jeho zástupca Konštantín Čikovský v podcaste hovorí, že je dobré, že existujú politici ako Lucia Žitňanská, Mária Kolíková, liberáli v OĽaNO, SaS či PS. „Používame nevedecké, nezmyselné, prežité výroky o drogách, ale nejaký pokrok tu je a túto skupinu politikov za to treba pochváliť, že to nevzdali.“

Kolíkovej novela Trestného zákona upravuje aj tresty za drogové trestné činy. Vraví, že v žiadnom prípade nejde o dekriminalizáciu, ale o rozlíšenie užívateľov a dílerov. Zákon by mal určiť výrazne nižšie tresty za marihuanu, súdy nebudú môcť uložiť trest odňatia slobody pre nikoho, kto pri sebe prechovával menej ako jeden gram marihuany.

Poslanec Tomáš Valášek (PS) žiada koalíciu, aby podporila novelu, ktorá by mala prispieť k dekriminalizácii marihuany. Valášek uviedol, že jeho návrh sa týka len marihuany.

Návrh novely zákona, ktorou sa mali znížiť tresty za držanie drog na vlastnú spotrebu, zatiaľ poslanci neschválili. V utorkovom hlasovaní ho na návrh Petra Pčolinského (Sme rodina) vrátili na prepracovanie.

Predkladatelia zákona o znížení trestov za držbu drog svoj návrh stiahnu. Zrejme ho prepracujú tak, aby sa netýkal všetkých drog, ale len marihuany. „Vzhľadom na hysterické reakcie na hranici paniky sme sa rozhodli, že zákon vrátime na prepracovanie,“ povedal navrhovateľ zákona Juraj Krúpa z OĽaNO.

Sme rodina navrhuje stiahnuť novelu o znížení trestov za drogy. Hovorí o tom nielen Peter Pčolinský, ale aj poslanec Ľuboš Krajčír, ktorý je jedným z predkladateľov. Chcú zákon prepracovať tak, aby hovoril len o trestoch za marihuanu, nie za všetky drogy. Proti novele sú aj konzervatívni poslanci OĽaNO.

Poslanci, ktorí súhlasia so znížením trestov za drogy, používajú ako príklad aj včerajší rozsudok v prípade Roba Džunka. Za opakovanú držbu pár gramov marihuany dostal od okresného súdu v Košiciach desať rokov.

Parlament rokuje o návrhu OĽaNO na zníženie trestov za drogy. Časť poslancov mu vyčíta, že neznižuje tresty len za marihuanu, ale za držbu všetkých drog. „Nemyslím si, že máte zlý úmysel. Ale celý čas to bolo prezentované, že sa to týka marihuany, teraz sme zistili, že sa to týka všetkých drog,“ povedal predseda klubu Sme rodina Peter Pčolinský.

Okresný súd v Košiciach odsúdil na 10 rokov Roba Džunka, mladíka z jedného z najznámejších prípadov drakonických trestov za marihuanu. Pôvodný trest 12,5 roka zrušil krajský súd a vrátil prípad nižšiemu súdu. Rodina Džunka avizovala, že sa opäť odvolá.

Vysvetľujeme, čo prinesie návrh OĽaNO na zavedenie nižších trestov za drogy, či sa bude týkať len marihuany a či má šancu prejsť. Poslanecký návrh by teoreticky po rokoch mohol priniesť zmenu pre ľudí, ktorých prichytili s džointom alebo im našli na záhrade vypestovaných zopár rastlín.

Poslanec Tomáš Valášek (PS) predkladá vlastný návrh na dekriminalizáciu marihuany. Parlament by mal o ňom rokovať na novembrovej schôdzi. Okrem tejto novely budú poslanci rokovať o návrhu na zníženie prísnych trestov za držanie drog, s ktorým prišli poslanci OĽaNO, Juraj Šeliga zo Za ľudí a Ľuboš Krajčír zo Sme rodina.

Čo navrhujú poslanci OĽaNO s Jurajom Šeligom zo Za ľudí a Ľubošom Krajčírom zo Sme rodina pri trestoch za drogy? Pri držbe troch dávok chcú znížiť maximálnu hranicu trestu z troch rokov na jeden, pri desiatich dávkach z piatich rokov na dva. Súd by mal zároveň mať možnosť uložiť namiesto trestu ochrannú liečbu.

Zníženie vysokých trestov za marihuanu sa rozhodli do parlamentu predložiť poslanci OĽaNO spolu s Jurajom Šeligom (Za ľudí) a Ľubošom Krajčírom (Sme rodina). Nebudú čakať na komplexnejší návrh z dielne ministerstva spravodlivosti.

Skupina koaličných poslancov s Jurajom Krúpom (OĽaNO) a Jurajom Šeligom (Za ľudí) avizuje na 10:30 tlačovú konferenciu na tému: Poslanci koalície už nechcú viac čakať. Drakonické tresty za marihuanu chcú konečne vyriešiť.

Európska komisia preskúma vysoké tresty, ktoré Slovensko udeľuje za držanie marihuany a jej lekárske využívanie. Uviedla to európska komisárka Ylva Johansson v odpovedi na žiadosť europoslanca Michala Šimečku (Progresívne Slovensko).

Refrén o zmiernení trestov či dokonca dekriminalizácii marihuany počúvame už tak dlho, že každý ďalší pokus musí nutne sprevádzať skepsa, píše Tomáš Gális v Newsfiltri. „Iniciatíva (OĽaNO) neprešla cez koaličnú radu, pretože sa vraj opäť čaká na systémové riešenie, ktoré – ak si môžeme dovoliť prorokovať – opäť narazí. A v budúcich volebných obdobiach sa všetko zopakuje.“

Europoslanec Michal Šimečka (PS) kritizuje tlačovku liberálov z OĽaNO o znížení trestov za marihuanu. Napísal, že už dávno necítil taký pocit trápnosti. „Úvod bol bombastický – majú za sebou šesť mesiacov ťažkých rokovaní. A potom prišla realita – žiadna zmena nebude, nijaký návrh zákona nepredložia, na ničom sa nedohodli“.

Cez koaličnú radu v pondelok neprešiel návrh liberálnych poslancov OĽaNO na zmiernenie trestov pre užívateľov marihuany. Vysvetlením je, že sa čaká na komplexnú právnu úpravu od ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej. Do toho však prichádza s vlastnou iniciatívou aj Progresívne Slovensko, ktorému sa už nepáči dlhé čakanie na zmenu drogovej legislatívy.

Zníženie trestov za užívanie drog neprešlo koaličnou radou, informovali Juraj Krúpa a Kristián Čekovský z OĽaNO. Dôvodom je, že ministerka spravodlivosti pripravuje veľkú novelu Trestného zákona, ktorá rieši aj túto oblasť. Poslanci ju podporujú, no obávajú sa, že jej návrh v parlamente neprejde. Krúpa hovorí, že ich novela bola kompromisná.

V Bratislave protestovali za dekriminalizáciu marihuany, prišli desiatky ľudí. Krajina by mala zvážiť jej legalizáciu na medicínske účely, zhodli sa europoslanci Martin Hojsík a Michal Šimečka (obaja Progresívne Slovensko).

Pripravovaná novela trestného zákona bude obsahovať aj zmiernenie drakonických trestov za držanie marihuany. Podľa ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej sa úprava, ktorú predstavia na jeseň, bude týkať aj ďalších drog.

Prezidentka udelila podmienečnú milosť 56-ročnému mužovi, ktorého syn zasadil v jeho vinohrade niekoľko kusov sadeníc marihuany. Zuzana Čaputová mu odpustila osem rokov z 10-ročného trestu odňatia slobody.

Progresívne Slovensko začalo zbierať podpisy pod petíciu za dekriminalizáciu marihuany. „Odsúdiť na desať rokov väzenia bezúhonného otca rodiny alebo študentku vysokej školy len preto, že majú v taške dve fľaše vína, je zjavný nezmysel. Žiaľ, presne toto robíme na Slovensku ľuďom, ktorí si dajú marihuanu,“ tvrdí strana.

Mexický najvyšší súd dekriminalizoval užívanie marihuany na rekreačné účely a tvrdí, že zakazovať jej užívanie je v rozpore s ústavou. Zákon o legalizácii marihuany aktuálne viazne v Kongrese, verdikt súdu však zrejme neprinesie okamžité zmeny. (el país)

Za neoprávnené prechovávanie marihuany na vlastnú potrebu uložili slovenské súdy v rokoch 2018 až 2020 najčastejšie podmienečný trest odňatia slobody (v 56,7 % prípadov). Nepodmienečným trestom sa skončilo 8,4 % prípadov. Vyplýva to z informácií analytického centra ministerstva spravodlivosti.

Týždeň v práve Rada Procházku o marihuane: Aj keď ministerke Kolíkovej prekáža používanie pojmu „dekriminalizácia“, návrh sankcionovať užívanie marihuany ako priestupok sa nedá chápať inak. Politicky je asi ošemetné to priznať, ale presun represie z trestnoprávnej roviny do sféry správneho práva je malý krok pre legislatívca a veľký skok pre rekreačných konzumentov.

Nové na Dennikn.sk

20:09Indická vláda pri 75. výročí nezávislosti zabudla na Gándhího. Na rozdiel od neho podporuje násilie 19:37Newsfilter: Fico ponúkol ďalší dôkaz o svojom príklone k extrému 18:11Ani po zriadení ministerstva informatizácie Slovensko nedokáže držať krok s digitalizáciou v Európskej únii 17:43Minister financií navrhol sestrám vyššie mzdy, v Česku by aj tak zarábali viac 17:42Zelený newsfilter: Šéf inšpektorov životného prostredia ako agent polície pomohol v obvinení prominentných advokátov 16:54Ako berie duševná porucha kúsky identity: Pozerala som do každého zrkadla a bol z toho len plač 16:47Danglár: Športovci 15:43Týždeň v európskej ekonomike: Európa sa musí zbaviť telekomunikačnej závislosti od Číny 15:12Pavel Malovič: Každý deň sa musím niečo nové naučiť alebo vytvoriť. Inak neviem žiť 14:18Graf dňa: Slováci veria elektrine z jadra čoraz viac. Väčšina podporuje aj dokončenie Mochoviec 13:51Vývoj bojov (175. deň): Vojaci ukrajinskej medzinárodnej légie sa sťažujú na zlé zaobchádzanie a zločiny časti veliteľov 12:57Štúdia: Hladomoru by po totálnom jadrovom konflikte podľahli miliardy 12:49Ako porozumieť plaču bábätiek? Dá sa to naučiť jedine praxou, ukazuje štúdia 12:48Holandský výrobca dosiek na osadzovanie čipov si v Novej Dubnici postaví veľký závod za 25 miliónov 12:40Ťažký život nenahraditeľného Matoviča: Ešte aj platy sestier musí vypočítať sám 11:31Čo vedeli Američania pred vojnou: očakávali ruský útok, zo Zelenského mali obavy 11:14Strach, sliny a porno. Nevera a rozklad osobnosti v románe Ivany Dobrakovovej 10:07Matovič sa nemusí obetovať, aj keď by si to určite užíval 09:59Je najvyšší čas prestať vydávať Rusom turistické víza 09:57Ochrana prírody zvyšuje tržby hotelov, národným parkom by pomohli vstupné poplatky či daň za ubytovanie 09:37Zber bioodpadu odľahčil čierne nádoby. S výrobou hnojiva je však problém 09:33Košický primátor: Priznávam, že s akvaparkom som to neodhadol, teraz už termín otvorenia nesľúbim 09:16Klaustrofóbie alebo strachu z lietania sa zbavíte aj pomocou virtuálnej reality, ale psychológov budeme potrebovať aj naďalej 07:00Vinou Putina vedú kočovný život, Ukrajine pomáhajú futbalom. Šachtar Doneck osem rokov uteká pred vojnou 06:40Ekonomický newsfilter: Strane SaS neprekáža, že sa pre drastické šetrenie možno vypnú niektoré funkcie štátuVčera 20:55Kauzu Mýtnik odložili do skrine a my sme ju vytiahli, hovorí odchádzajúci šéf ÚVOVčera 20:02Newsfilter: Nehrajme s Matovičom hru o vete jeho balíčkaVčera 19:46Naozaj postrčenia nedokážu meniť ľudské správanie? Ako sa vyznať v spore o účinnosti vplyvnej vedeckej teórieVčera 18:50Za jeden deň šesť požiarov: plamene zničili v Bratislave aj úrodu hrozna, vinohradníci vyzývajú na pomocVčera 18:18Kľúčový liek, ktorý zachraňuje život pacientom s rakovinou kože, štát stále neuhrádza všetkým