Po 999 dňoch vo väzbe prepustili bývalého pretekára v rýchlostných člnoch Josefa Šipoša. Naďalej mu hrozí dlhoročný trest za pestovanie marihuany, ktorú podľa svojich slov používal na výrobu konopných mastí.
Krajský súd v Trnave tretíkrát zrušil rozsudok okresného súdu, ktorý odsúdil bývalého pretekára v rýchlostných člnoch Josefa Šipoša na 15 rokov a prepadnutie majetku za pestovanie marihuany. V prípade bude znovu rozhodovať okresný súd.
Nemecko chce ako prvá väčšia krajina EÚ zlegalizovať marihuanu. Nechce však ísť cestou holandských coffee shopov, ktorých sa zbavujú už aj tam. Namiesto toho by bol predaj povolený len na prísne regulovaných miestach, takzvaných asociáciách.
Nemecká vláda urobila prvý krok k legalizácii konopy. Podľa návrhu zákona, ktorý schválila vláda kancelára Scholza, budú môcť ľudia nad 18 rokov držať až 25 gramov a pestovať tri rastliny konopy pre vlastnú potrebu. Návrhom sa bude ešte zaoberať parlament, začať platiť by mohol do konca roka.
V slovenských nákupných centrách sú automaty s produktmi, ktoré obsahujú látku podobnú marihuane. Kúpi si ich aj dieťa, a ak sa mu niečo stane, predajcovia nenesú zodpovednosť. Na výrobkoch je totiž napísané, že sú len pre zberateľov. Štát hovorí, že je to legálne.
Marihuanu vyskúšala aspoň raz v živote takmer štvrtina Slovákov. Najviac skúseností s jej užitím majú ľudia z Bratislavy (32,2 percenta). Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus pre ministerstvo zdravotníctva.
Pätnásťroční chlapci si v automate v Žiline kúpili cigaretu obsahujúcu látku, ktorá má podobné účinky ako marihuana. Na Slovensku je však legálna. Chlapci vracali, ťažko komunikovali a prespali 48 hodín, opisuje matka jedného z nich. Predajcovia podľa právnika neporušujú zákon.
Vyskúšali sme automat na legálne drogy, ktorý funguje vďaka diere v slovenskej legislatíve. Ponúka cigarety a sušené rastliny s látkou, ktorá má podobné účinky ako zakázané THC v marihuane. Stroj v nákupnom centre vydáva produkty bez overenia veku.
Téma konopných väzňov pred voľbami zostáva mimo záujmu väčšiny politikov, systematickejšie sa jej venujú v PS a SaS, zaujímali sa o ňu liberálnejší poslanci OĽaNO, ktorí prestúpili do Demokratov. Každá zo strán sa na drogovú otázku pozerá inak: PS hovorí, že politika postihov zlyhala, SaS aj KDH považujú za dôležité rozlišovať medzi užívateľmi a dílermi, OĽaNO zas navrhuje, aby beztrestnosť získal každý, kto udá dílera.
Miloslav Weizer, ktorému za domom našli jedenásť rastlín marihuany, strávil vo väzbe viac ako dva a pol roka. Momentálne je doma, no naďalej mu hrozí dlhoročný trest. Novela Trestného zákona, ktorú vo februári predstavil minister spravodlivosti, by jeho situáciu zmenila, teoreticky by mohol zo súdu odísť aj s podmienkou. Zmena zákona zatiaľ prešla prvým čítaním, no je otázne, či ju parlament schváli do volieb.
Ľudia v Luxembursku môžu po novom pestovať až štyri rastliny marihuany pre vlastnú potrebu. Musia však byť plnoletí a rastlina nesmie byť viditeľná z ulice. V prípade porušenia zákona hrozí pestovateľom pokuta až 250-tisíc eur. (bfm tv)
Ukrajinský prezident vyzval v parlamente na legalizáciu marihuany na liečebné účely. Podľa Volodymyra Zelenského môže pomôcť Ukrajincom vyrovnať sa aj s psychickými a fyzickými následkami vojny.
Prezidentka Zuzana Čaputová udelila milosť dvom mužom, ktorí boli odsúdení za prechovávanie marihuany na 11 a 10 rokov. Prvý pestoval marihuanu kvôli tlmeniu chronických bolestí, druhý na liečebné účely pre vážne chorých členov svojej rodiny i pre vlastnú spotrebu.
Znenie paragrafu, ktoré súdu prikázalo za marihuanu nariadiť prepadnutie majetku Jozefa Šipoša, vzišlo z novely, ktorú navrhla ešte Lucia Žitňanská, pripomína ústavný právnik Radoslav Procházka. Hlasovala zaň vtedy v podstate celá Radičovej koalícia.
Boris Kollár považuje za „katastrofu“ 15-ročný trest odňatia slobody a prepadnutie majetku, ktorý dostal Josef Šipoš za pestovanie marihuany. Kollár hovorí, že podporí Karasovu novelu Trestného zákona, kde sa znižujú tresty v drogových prípadoch, rovnako chce podporiť aj pozmeňovací návrh exministerky Kolíkovej.
Minister spravodlivosti Viliam Karas očakáva, že predkladaná novela Trestného zákona prejde prvým čítaním v parlamente. Karas povedal, že si prešiel jednotlivými politickými klubmi.
Slovenská spravodlivosť nie je pri marihuane slepá, ale zmyslov zbavená, píše Roman Pataj v Newsfiltri. „Najhoršie na tom je, že podobné prípady sa opakujú, ale parlament sa oveľa intenzívnejšie venuje interrupciám ako ochrane ľudí, ktorí sa narodili a nič zlé neurobili.“
Trnavský okresný súd odsúdil Josefa Šipoša za pestovanie marihuany na 15 rokov väzenia a trest prepadnutia majetku. Rozsudok nie je právoplatný, no znamenalo by to, že muž príde o dom. Šipoš z Dolných Zeleníc používal marihuanu na výrobu konopných mastí, pôvodne dostal ešte vyšší 20-ročný trest.
Nemecká vláda umožní držanie 25 gramov konope, legálne bude aj vypestovanie troch rastliniek. Od pôvodného konceptu špecializovaných obchodov zatiaľ upustila z dôvodu zladenia s pravidlami EÚ. Schvaľovanie v parlamente sa má začať ešte tento mesiac.
Generálny prokurátor Maroš Žilinka, predseda Smeru Robert Fico aj poslanec Hlasu Matúš Šutaj-Eštok kritizujú Jaroslava Spišiaka za jeho výrok o legalizácii marihuany. Bývalý policajný prezident povedal, že bol prístupný aj debate o legalizácii drog, pretože by pripravili mafiu o peniaze.
Súd prepustil z väzby Miloslava Weizera, ktorému pre vypestovanie niekoľko rastlín marihuany hrozí dlhoročný trest väzenia. Neprávoplatne bol odsúdený až na 16 rokov väzenia, vo väzbe bol od septembra 2020.
Nemecká vláda predstaví návrhy na dekriminalizáciu marihuany, Európska komisia jej ich už odobrila. SPD, FDP a Zelení sa v koaličnej zmluve dohodli, že povolia dospelým osobám kontrolovaný prístup k marihuane v predajniach s licenciou.
Prezidentka Zuzana Čaputová udelila dve podmienečné milosti – 31-ročnému mužovi, ktorého odsúdili za prechovávanie marihuany, a 53-ročnému mužovi, ktorého zasa odsúdili za spáchanie majetkovej trestnej činnosti, ktorej sa dopustil pred 30 rokmi.
Okresný súd v Trnave rozhodol, že neprepustí z väzby 62-ročného Miloslava Weizera obvineného pre pestovanie niekoľkých rastlín marihuany. Vo väzbe je od septembra 2020, teda dva a pol roka. Neprávoplatne ho odsúdili až na 16 rokov väzenia. O neprepustení z väzby rozhodol ten istý sudca, ktorý na slobodu podmienečne pustil útočníka Juraja Hossua, ktorý zabil Filipínčana Henryho Acorda.
Štáty Maryland a Missouri legalizovali rekreačné užívanie marihuany pre ľudí od 21 rokov. Pri sebe budú môcť držať najviac 40 až 85 gramov. Tento krok však odmietli voliči v Arkansase, Severnej a Južnej Dakote. (tasr, washington post)
Nemecká vláda oficiálne potvrdila, že sa chystá povoliť rekreačné užívanie marihuany. Podľa dnes predstaveného vládneho návrhu si budú môcť dospelí legálne zaobstarať a skonzumovať až 30 gramov marihuany. Cieľom návrhu je podriadiť výrobu a obchod s konope verejnej kontrole. (zeit)
V Nemecku unikol návrh nového zákona o legalizácii marihuany. Vládna koalícia sľúbila legalizáciu konopy do roku 2025. Nemecko by tak bolo prvou európskou krajinou, kde by bolo používanie rastliny nielen dekriminalizované, ale povolil by sa aj jej predaj a pestovanie. Návrh však má viacero sporných bodov.
Joe Biden omilostní tisíce Američanov odsúdených za marihuanu. „Nikto by nemal byť vo väzení len za užívanie alebo držanie marihuany,“ vyhlásil prezident a vyzval guvernérov, aby ho nasledovali. Žiada aj revíziu klasifikácie marihuany podľa federálnych zákonov, kde je na rovnakej úrovni s LSD či heroínom. (ap)
Krajský súd zrušil 16-ročný odsudzujúci rozsudok za pestovanie marihuany v prípade Miloslava Weizera. Vypestoval 11 rastlín, v 8 nebola dostatočná koncentrácia THC, aby mali psychoaktívne účinky. Súd prípad vrátil na opätovné prerokovanie okresnému súdu. Weizer je vo väzbe od roku 2019. (startitup)
Robo Džunko, ktorému skrátila prísny trest za marihuanu prezidentka, je už na slobode. Teraz chce využiť, že sa stal jeho prípad mediálne známym, a pomôcť ďalším. „Keď budem môcť, urobím všetko pre to, aby generácia po mne alebo moje deti sa mali lepšie. Aby to nebolo ako v stredoveku.“
Prezidentka odpustila zvyšok trestu Robovi Džunkovi, ktorého za marihuanu odsúdili na 5 rokov väzenia. Vo väzbe a výkone trestu strávil viac ako tri a pol roka. Jeho prípad spustil debatu o drakonických trestoch za marihuanu, pôvodne ho totiž odsúdili na 12,5 roka väzenia.
Švajčiarsky kantón Bazilej-mesto začne testovať legálny predaj marihuany. Ide o prvý krok k možnej legalizácii tejto látky vo Švajčiarsku. Kantón spustí testovanie 15. septembra na vzorke 375 ľudí. (local)
Tresty za marihuanu nemajú logiku, za rovnaký skutok môžete dostať iný trest v Trnave a Bratislave, na začiatku roka či na konci, vraví advokát Igor Ribár. Ako vysvetľuje, závažnosť skutku sa mení v čase a podľa miesta, lebo policajti postupujú podľa odhadov ceny marihuany na čiernom trhu. A keďže tá sa líši podľa krajov, rozdiel v treste môže byť aj 5 rokov.
Variči pervitínu neraz dostanú nižší trest ako pestovatelia marihuany, vraví v rozhovore advokát Igor Ribár. Zastupuje klientov vo viacerých známych kauzách. „Súdy majú pomerne veľký priestor, kde sa môžu pohybovať pri reálnych trestoch. Pri sadzbách 20 až 25 rokov môžu reálne uložiť najnižší trest osem rokov,“ vysvetľuje.
Trnka vyhral, Slovensko prehralo, píše v komentári Roman Pataj. „Pokojne ďalej trestajme ľudí za trávu a oslobodzujme darebákov vo verejných funkciách.“
Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková je za zmenu právnej úpravy trestu prepadnutia majetku aj úpravu drogových trestných činov. Reagovala tak na dnešný rozsudok v prípade Josefa Šipoša, ktorý dostal vysoký trest za pestovanie marihuany.
Trnavský okresný súd dnes znovu odsúdil Josefa Šipoša na vysoký trest za pestovanie marihuany. Dostal 15 rokov väzenia a trest prepadnutia majetku. Šipoš z Dolných Zeleníc používal marihuanu na výrobu konopných mastí, vlani dostal pôvodne ešte vyšší trest, a to 20 rokov väzenia.
Slovenské súdy naďalej pri drogách rozhodujú nevyrovnane a doplácajú na to drobní pestovatelia marihuany. Ukazujú to dva aktuálne prípady: Miloslav Weizer si má odsedieť 16 rokov a prísť o majetok pre tri rastliny marihuany. Harabinova kandidátka, ktorá navarila 22 kíl pervitínu za vyše pol milióna pre seredský gang, dostala trest 12 rokov bez prepadnutia majetku.
Naživo: Diskusia Denníka N o marihuane v košickej Tabačke. Hosťami sú autor petície za dekriminalizáciu marihuany na Slovensku Ján Gálik či riaditeľ liečebného ústavu Predná Hora Vladimír Stanislav.
V pondelok 25. apríla bude v Košiciach v Tabačke diskusia Denníka N o marihuane. Hosťami budú autor petície za dekriminalizáciu marihuany na Slovensku Ján Gálik či riaditeľ liečebného ústavu Predná Hora Vladimír Stanislav.
Prezidentka Zuzana Čaputová odobrila zníženie trestov za marihuanu pre vlastnú spotrebu za zachovania súčasných množstevných limitov. Horná hranica trestnej sadzby bude jeden až dva roky.
Parlament schválil zníženie trestov za marihuanu, návrh podporilo 72 zo 122 prítomných poslancov. Do troch dávok bude maximálny trest jeden rok väzenia namiesto troch, pri troch až desiatich dávkach sa horná sadzba zníži z piatich na dva roky.
Poslanci SaS podporili novelu o znížení trestov za marihuanu, ktorú pripravili najmä poslanci OĽaNO, no nepovažujú ju za dostatočnú. „Je to krok správnym smerom,“ povedal poslanec Tomáš Lehotský s tým, že lepším riešením je komplexná novela Trestného zákona ministerky Kolíkovej.
Ministerka Mária Kolíková by považovala za dobré, ak by prešiel poslanecký návrh na zníženie trestov za marihuanu. Novelu v utorok parlament posunul do druhého čítania. Komplexná zmena Trestného zákona od Kolíkovej je zatiaľ v pripomienkovom konaní.
Ako sa môžu zmeniť tresty za marihuanu podľa novely, ktorá prešla do druhého čítania: do desiatich dávok budú môcť súdy uložiť liečenie miesto trestu, drakonický trest pre recidivistov sa skráti z 10 až 15 rokov na 5 až 10, šancu na kratší trest dostanú aj tí, ktorých už odsúdili.
Parlament posunul do druhého čítania novelu Trestného zákona, ktorá zmierňuje niektoré tresty za držanie či pestovanie marihuany. Návrh zákona predložila desiatka koaličných poslancov, najmä z liberálneho krídla OĽaNO. Za novelu hlasovalo 73 zo 118 prítomných poslancov.
V parlamente sa začala debata o návrhu koaličných poslancov vedených liberálmi z OĽaNO na zníženie trestov za marihuanu. Poslanci návrh predložili už vlani, museli ho však prepracovať, pretože pôvodne rátal so znížením trestov za držbu všetkých drog.
Súd mimoriadne znížil trest Robovi Džunkovi, lebo sa priznal a spolupracoval s políciou. „Vidíme, že to je mladý 28-ročný človek, inteligentný. Pracoval ako rušňovodič, kde ho hodnotili veľmi kladne, mal ukončenú dopravnú priemyslovku. Aj to sme brali do úvahy a dali sme mu možnosť, aby taký mladý človek nemal pokazený svoj život.“
V prípade Košičana Roba Džunka, ktorého za pár gramov marihuany odsúdili súdy najprv na trest 12 a pol roka a potom na 10 rokov väzenia, došlo k zvratu. Košický krajský súd zrušil rozsudok okresného súdu, rozhodol sa pre mimoriadne zníženie trestu a Roba Džunka odsúdil na 5 rokov väzenia.