Seriály

Netflix už má pravidlá, ako chce obmedziť zdieľanie účtov medzi priateľmi. Novinku testuje v Čile, Kostarike a Peru, no do ďalších krajín ju zavedie už čoskoro, píše MediaBrífing.

Tvorcovia seriálu The Last of Us zobrali tretiu epizódu ako príležitosť rozobrať tému lásky z rôznych rovín. Pripomínajú, že pre každého môže láska znamenať niečo iné. V téme akceptácie LGBTI+ ľudí sú takto ladené popkultúrne diela s masovým dosahom možno teraz ešte dôležitejšie než čokoľvek iné, píše Oliver Rehák.

Dlho sa tvrdilo, že filmové a seriálové adaptácie hier nefungujú. The Last of Us dokazuje, že už to neplatí. Hit pre PlayStation sa dostal tam, kam zatiaľ žiadna iná hra, píše v recenzii Tomáš Miklica.

Na Slovensku bude od 14. februára dostupná nová streamingová videoslužba SkyShowtime. Sľubuje filmy a seriály ako Downton Abbey: A New Era, Top Gun: Maverick, The Office a Yellowstone aj lokálnu produkciu z východnej Európy.

Nový dokument hľadá odpoveď na otázku, či boli Spice Girls len umelo vytvorenou popovou mašinou na zarábanie peňazí, alebo svojou „dievčenskou silou“ naozaj niečo v spoločnosti zmenili. Pätica dievčat síce tvrdila, že boli kamošky, no v skutočnosti sa dali dokopy cez novinový inzerát.

Trojdielny dokument o najpopulárnejšej dievčenskej kapele Spice Girls predstavuje detailný pohľad do zákulisia popmusic aj do obdobia obludného sexizmu a mizogýnie 90. rokov.

Temná historická detektívka The Pale Blue Eye aj horor s kuchárom z Bratislavy. Braňo Bezák vyberá tipy, čo pozerať na Netflixe, Apple TV+ či Disney+.

Alžbeta „Zea“ Ferencová, ktorá hrá hlavnú postavu v seriáli Iveta, sa už ako dieťa musela vyrovnávať s negatívnymi poznámkami pre svoj rómsky pôvod. „Ako dieťa som si ešte neuvedomovala, ako to na mňa vplýva, niektoré pocity ma však dobehli neskôr a vynárajú sa vo mne až teraz, po tridsiatke. Niekedy mi je z toho úzko a smutno.“

Doteraz v televízii nemala hlavnú postavu Rómka, možno aj preto, že z toho mali všetci obavy, hovorí Alžbeta „Zea“ Ferencová, ktorá hrá hlavnú úlohu v seriáli Iveta televízie JOJ. „Keď som si čítala scenár, veľmi som dúfala, že hlavná rómska postava nebude vykreslená klasicky stereotypne. Mám však pocit, že práve Rómka Iveta vyznieva v seriáli dobre.“

Alžbeta "Zea" Ferencová. Foto - Stanka Topoľská/JOJ

Slovensko sa nepoučilo z minulosti, hovorí herec Milan Ondrík, ktorý v seriáli Iveta hrá geja. „Homosexuál je niečo, čo treba odsunúť. To sme tu zažili pred pár rokmi, keď sme odsúvali svojich susedov homosexuálov, Rómov a Židov. Svojich kamarátov. A odsúvali sme ich na smrť. Mám pocit, že teraz by sme boli schopní urobiť to isté.“

Na jednej strane sa prezentujeme ako veľmi veriaci a spravodlivý kresťanský národ a na druhej by sme križovali rad za radom všetkých, hovorí herec Milan Ondrík, ktorý v seriáli Iveta hrá geja Adriána. „Len aby sme získavali možno viac priazne či voličov,“ dodáva.

Seriál Iveta nie je o Trebišove. Je to o obraze Slovenska, hovorí herec Milan Ondrík, ktorý v seriáli hrá. „Je to naopak, mám východniarov celkovo rád, len sa tam bojím chodiť, lebo sa potom musím týždeň liečiť, keďže je to veľmi intenzívne,“ dodal.

Z Oravy som odchádzal hrozne pyšný, že ma prijali na školu, hovorí Milan Ondrík o svojom odchode do Bratislavy. „Idem a zahodím tie vidly a statok a konečne začnem slobodne žiť. Po dvoch týždňoch ma skoro prešla električka. Ľudia ma nezdravili, bol som v tom meste ako vyoraná myš. S plačom som sa vrátil k mame, že už nechcem ísť do Bratislavy,“ opisuje.

Bolo by fajn, keby sa teraz niektorí Trebišovčania na vlne popularity seriálu s nadhľadom sebe cudzím zviezli, píše Andrej Bán. „Predpokladám, že ani vás seriál Iveta ako taký nezaujíma, no oceňujete dramatický talent primátora Trebišova.“

Americká herečka Jennifer Coolidge zažíva po šesťdesiatke hviezdny comeback. Za postavu v seriáli White Lotus získala ceny Emmy aj Zlatý glóbus. Kritici a kolegovia v sále jej tlieskali postojačky. Ako pritom priznala, pre narušené duševné zdravie ponuku hrať v seriáli takmer odmietla.

Seriál Iveta pre televíziu Joj napísali a natočili Česi. Scenárista Petr Kolečko sa pri vymýšľaní príbehu hlavnej hrdinky inšpiroval osudom svojej bývalej partnerky Anety Vignerovej. Režisér Jan Hřebejk potom obsadil do hlavných úloh známych aj menej známych hercov, ale vo vedľajších rolách dostalo priestor aj veľa nehercov z Trebišova.

Nový seriál Iveta vyvolal množstvo rozporuplných reakcií, otvoreným listom riaditeľovi televízie Joj naň zareagoval aj primátor Trebišova. V recenzii analyzujeme, čím dokázal uraziť Trebišovčanov a prečo je chybou považovať ho za seriál o jednom meste na východnom Slovensku.

Britská stanica ITV nakrútila príbeh britského poslanca, ktorý bol agentom ŠtB. Trojdielny seriál zachytáva život bývalého labouristického poslanca Johna Stonehousea. Historik kontrarozviedky MI5 Christopher Andrew o ňom kedysi napísal, že to je jediný britský politik, o ktorom sa vie, že počas angažmánu vo vláde pôsobil ako zahraničný agent, konkrétne v československej ŠtB.

Seriál Emily v Paríži opäť vystrelil na prvé miesto v trendoch na Netflixe, no dôvodom je skôr Paríž než samotný dej. Ani herecký talent Lily Collins nedokáže v niektorých scénach ozvláštniť jednotvárnosť postavy, a tak sú pohľady na baziliku Sacré-Coeur či katedrálu Notre Dame v pozadí často zaujímavejšie.

Tínedžerka Wednesday z Rodiny Addamsovcov je konečne hlavnou postavou a novinka s jej menom je aktuálne najsledovanejším seriálom na Netflixe. Mohol by to byť len ďalší tínedžerský seriál s hororovou príchuťou, ale ostrý sarkazmus Wednesday, jej emočné dospievanie a majstrovská réžia Tima Burtona to v tomto prípade nedovoľujú.

Na Medzinárodných cenách Emmy uspel komediálny britský seriál o dospievaní Sexuálna výchova od Netflixu a britská policajná dráma Vigil od BBC. V 15 kategóriách tento rok súťažilo 60 nominovaných z 23 krajín.

Emanuela Orlandi mala 15 rokov, keď cestou z hodiny flauty zmizla. Doteraz je jedinou zmiznutou občiankou štátu Vatikán. Dodnes sa nevie, kde je. Tomuto slávnemu prípadu sa venuje nový dokumentárny seriál Netflixu Vatikánske dievča.

Ak by odhodlanie stačilo na to, aby ste boli triezvi, nepil by som už 20 rokov, ale nie je to o tom, hovorí herec Matthew Perry o boji s alkoholizmom. „Jediná vec, ktorá ma nútila obmedzovať moje užívanie liekov a pitie, bola tá, že som mal najlepšiu prácu na svete. Nemohol som o ňu prísť,“ vraví seriálový Chandler v otvorenom rozhovore.

Bojím sa samoty a vlastnej mysle, hovorí o svojom boji s alkoholizmom a so závislosťou herec Matthew Perry. „Cítim sa pohodlnejšie, keď rozprávam pred 1500 ľuďmi, ako keď sedím na gauči a pozerám televíziu,“ povedal v rozhovore. Vraví, že nebyť jeho práce, zrejme by skončil na ulici.

Keď herec Matthew Perry natáčal Priateľov, denne užil aj 55 vicodinov proti bolesti. „Chandler dospel rýchlejšie než ja,“ vraví o svojom dlhoročnom boji s alkoholizmom a závislosťou. Perry za život absolvoval 65 detoxikačných kúr a vyše 6-tisíc stretnutí anonymných alkoholikov, teraz o tom napísal knihu.

Matthew Perry. Foto - Jelani Rice/Washington Post

Seriál Zaklínač prišiel o hlavnú hviezdu, ale pre fanúšikov to paradoxne môže byť dôvodom na oslavu. Je to ďalšia fantasy sága, ktorá mala všetky predpoklady na úspech a zlyhala, no už existujú príklady, ako by sa dala úspešne reštartovať.

Seriál The Playlist ukazuje príbeh švédskeho programátora Daniela Eka, ktorý založil službu Spotify a nastavil úplne nové zákony v hudobnom priemysle. „Na začiatku chcel, aby bola hudba na Spotify prístupná zadarmo; na konci je v seriáli vykreslený ako klasický technokrat,“ píše Peter Bálik.

Počet predplatiteľov streamovacej služby Voyo na Slovensku a v Česku sa blíži k hranici 400-tisíc, všíma si newsletter MediaBrífing.

Futbalista Milan Škriniar na budúci týždeň obnoví rokovania o predĺžení zmluvy s milánskym Interom. Súčasná zmluva slovenského obrancu s talianskym klubom platí do konca tejto sezóny. Podľa zahraničných médií sa o Škriniara naďalej zaujíma Paríž Saint-Germain.

Eštebáci boli pred dvadsiatimi rokmi oveľa nervóznejší. Dnes je väčšia šanca dostať ich na kameru alebo sa s nimi aspoň otvorene rozprávať, hovorí Fedor Blaščák, spolutvorca seriálu ŠtB: Prísne tajné. V rozhovore vysvetľuje, ako vznikal dokumentárny cyklus, ktorý vysiela RTVS, opisuje aj mechanizmy fungovania komunistickej tajnej polície.

Spoluautor seriálu ŠtB: Prísne tajné Fedor Blaščák. Foto N - Tomáš Benedikovič

V detskom seriáli Peppa Pig sa objavili homosexuálni rodičia. Talianska strana, ktorá smeruje k výhre vo voľbách, to nazýva rodovou indoktrináciou a žiada, aby seriál nevysielali. Podľa psychoanalytika Martina Podolana je nezmysel, že by deti mali zostať traumatizované, ak v seriáli uvidia homosexuálnych rodičov.

Prvý diel seriálu Rod draka videlo takmer 10 miliónov divákov. To je veľmi dobrý štart a ukážka toho, že ľudí, ktorí sú ochotní dať tejto krvou, politikárčením a ohňom nasiaknutej fantasy druhú šancu, je stále dosť.

Seriál Pam a Tommy ukazuje, ako sa zmenil náš pohľad na ženy. Je to príbeh bizarnej cesty, ktorou sa do sveta dostala intímna nahrávka jednej z ikon 90. rokov, no zároveň aj správa o tom, aké komplikované je byť ženou známou predovšetkým vďaka svojmu telu.

Dráma Succession dominuje nomináciám na tohtoročné televízne ceny Emmy, dostala ich 25. V hlavnej kategórii bude bojovať okrem iného s juhokórejským hitom Squid Game, ktorý sa stal prvým programom v inom ako anglickom jazyku nominovaným na najlepší dramatický seriál.

Netflix plánuje novú reality show inšpirovanú populárnym juhokórejským seriálom Squid Game. Na rozdiel od seriálu však v chystanom programe nebudú súťažiaci riskovať život a budú mať šancu vyhrať 4,56 milióna dolárov.

Disney+ predstavil ponuku pre Slovensko. Po spustení služby 14. júna budú môcť diváci streamovať vyše 700 filmov, viac ako 700 seriálov a 130 exkluzívnych titulov.

Netflixu tečie do topánok, novou smernicou mení filozofiu firmy, píše Ondřej Štindl. Americký streamovací gigant stráca divákov, musí preto korigovať svoje smelé plány i zažitú prax. V apríli Netflix zažil 35-percentný pád akcií.

Redaktori Denníka N vybrali dvanásť tipov, čo pozerať na Netflixe, HBO Max a ďalších streamingových službách. Vita Bella odporúča seriál Clark o najznámejšom švédskom kriminálnikovi, ktorému vďačíme za pojem Štokholmský syndróm: „Tvorcovia bláznivej komediálnej minisérie sa ani netvária, že ide o rekonštrukciu skutočnosti, ale skôr o zmes ,pravdy a lží.““

Čo pozerať počas predĺženého víkendu na Netflixe, HBO Max, DAFilms a iných streamovacích službách? Vyberte si z redakčných tipov Denníka N na zaujímavé filmy a seriály.

V utorok sa streamovacia služba HBO Go zmení na HBO Max. Ponúkať bude seriály a filmy Warner Bros., HBO, DC, Cartoon Network a Max Originals.

Hlavnú cenu amerického združenia hercov SAG získala snímka V rytme srdca o nepočujúcej rodine. V oblasti televíznej tvorby uspeli dráma Boj o moc a populárna juhokórejská Squid Game, ktorá prvýkrát v histórii vyniesla ceny hercom z neanglicky hovoreného seriálu. (ap)

Čo pozerať na Netflixe, HBO, Edisonline a ďalších streamovacích platformách? Prečítajte si tipy na aktuálne filmy a seriály.

S príchodom nových streamovacích platforiem rastú aj príležitosti pre slovenských tvorcov dostať sa na globálne trhy, vraví Ľubomír Tuchscher, autor blogu Veľký obsah. „Na Slovensku máme veľa talentovaných dokumentaristov, ktorí môžu aj vďaka týmto veľkým platformám preraziť.“

Slováci sú veľmi konzervatívni diváci, vraví nadšenec streamovacích služieb Ľubomír Tuchscher. „Vidno to aj na tom, aký úspech u nás majú seriály s lokálnymi hercami. Svetové ‚áčkové‘ seriály sú pre najväčšie televízne kanály nezaujímavé,“ povedal v rozhovore.

Netflix môže mať na Slovensku 150- až 200-tisíc predplatiteľov. Voyo je dvojkou na trhu a má okolo 100-tisíc predplatiteľov, vraví Ľu­bo­mír Tuchs­cher, autor blogu Veľký obsah. „O tom, kto bude u nás silný, sa nebude rozhodovať na Slovensku. Bude záležať na tom, aké služby budú vznikať a aké medzinárodné zmluvy budú uzatvárať,“ vysvetľuje v rozhovore.

Ľubomír Tuchscher. Foto - archív SZZV

Na Slovensko príde tento rok ďalšia streamovacia služba SkyShowtime. Ponúkne obsah od Universal Pictures, NBCUniversal, Sky, Peacock, Showtime, Paramount a Nickelodeon.

HBO oznámilo, že 8. marca spustí streamovaciu platformu HBO Max aj na Slovensku. Nahradí doterajšiu službu HBO GO a bude obsahovať seriály a filmy Warner Bros., HBO, DC, Cartoon Network a Max Originals. Mesačný paušál bude stáť 6,99 eura, zákazníci HBO GO budú platiť o tretinu menej.

Komik Ricky Gervais sa nebojí zaútočiť na slabé miesta a pomenovať veci, ktorým sa ostatní vyhýbajú. Aj v novom pokračovaní seriálu After Life ide jeho humor na hranu a funguje to.

Režisér seriálu Priznanie odmieta, že by dejovou linkou o lesbickom páre manipulovali divákov. Tvorcom to vyčítal vo videu na Facebooku biskup Jozef Haľko. Podľa režiséra Braňa Mišíka v seriáli ide o okrajový motív, ktorý však má dejotvornú funkciu. „Postavy v seriáli – alebo ľudia v živote – sú buď sympatické, charizmatické a silné osobnosti, alebo také nie sú. A je úplne jedno, kde je človek zaradený,“ hovorí v rozhovore.

Reakcie na bozk dvoch žien v seriáli ma prekvapili, hovorí režisér seriálu Priznanie Braňo Mišík. Video biskupa Haľka, ktoré rozprúdilo diskusiu o seriáli, nevidel, vníma to len ako jednu z mnohých reakcií. „Samozrejme, že je množstvo ľudí, ktorým sa seriál tak ako jemu nepáčil. A ja to rešpektujem. Nebolo naším cieľom urobiť seriál, ktorý sa bude páčiť všetkým,“ hovorí Mišík.

Režisér seriálu Priznanie Braňo Mišík. Foto - archív Braňa Mišíka

Nové na Dennikn.sk

17:13Zákaz nedeľného predaja spája OĽaNO so Smerom, návrh má šancu prejsť parlamentom 16:58Najviac oneskorené predčasné voľby (udalosti týždňa) 16:39Danglár: Route 363 16:33Najväčší domáci špecialisti na energetické úspory majú toľko objednávok, že na ne zakladajú investičný fond 16:16Zbormajster z Luníka IX: Rómske deti sa nerodia s tým, že vedia pekne spievať, je za tým kopec driny 16:15Dvaja policajti bojujúci o život aj odchod od partnera tyrana. Čo pozerať na Edisonline, Netflixe či HBO Max 15:53Katka Žbirková: Nové aktivity pomáhajú mne aj fanúšikom, ktorí si mysleli, že Meky je tu naveky a zrazu tu nebol 15:46MediaBrífing: Milanovej zákon núti firmy zaplatiť 260 eur za registráciu kanálov na YouTube 15:25Vývoj bojov (344. deň): Pribúdajú signály o novom ruskom útoku, radšej sa pripravte na napäté týždne 15:18Ako zasiahnuť, keď vidíte psa na reťazi, a čo sa stane so zvieratami, keď ich majiteľ zomrie? 14:55Generálny pardon Sociálnej poisťovne oslobodí dlžníkov od penále. Chce to len jedno, dlhy do augusta zaplatiť 14:33Danglár: Čo vlastne chcem? 14:15Generál Zmeko: Vojna nie je futbalový zápas, no jednoznačne vyhráva ukrajinská strana 14:03Kým si Pavel volal so Zelenským, Babiša opustil jeho „neporaziteľný“ marketingový tím 13:27Násilné odvody Maďarov a protimaďarské nálady v Zakarpatsku? Miestni nepotvrdzujú tvrdenia Orbánových médií 13:22Znížme rýchlostný limit na cestách a ľahko ušetríme emisie, znie z Rakúska a Nemecka. Vlády sú skôr proti 12:54Česko-slovenské slovo týždňa: kolečko vs. fúrik 12:15Radili mu schudnúť, no on mal zrazeniny na pľúcach. Ako lekári znevažujú pacientov s nadváhou 11:59V Arktíde vyrastú nové mestá, hovorí expertka na klimatickú migráciu 11:01Týždeň v európskej ekonomike: Štartuje éra masívnej štátnej pomoci zelenému priemyslu 11:00Týždeň v práve Rada Procházku: Parlament dodržiava tradície 09:53Na Ukrajine hrdina, u susedov vojnový zločinec. Historici vysvetľujú, kto bol naozaj Bandera 09:27Pomoc s energiami samosprávam dorazí v polovici februára. Čo s faktúrou za január? 09:16Svetový newsfilter: Ukrajinci chcú, aby pri lietadlách padlo ďalšie tabu. Zatiaľ je proti najväčší spojenec 09:15V The Residents nemôže byť ktokoľvek, ale tí správni ľudia môžu pokračovať navždy, tvrdí hovorca americkej kapely 09:00Čo prekladáš? Zuzana Greksáková o prostredí brazílskeho severovýchodu 08:19Ak niekde existovalo peklo, tak práve tu. Reportáž z obcí, ktoré každý deň ostreľujú Rusi 08:15Nehádajte sa s partnermi v kuchyni, tam sa to vyhrotí raz-dva, hovorí súdny lekár 07:42Košické oceliarne padli do straty už v lete, no koniec roka ich bolel ešte viac. Prerobili počas neho vyše 60 miliónov 06:45Ekonomický newsfilter: Ak chcete robiť pre štát a mať vysoký plat, dorovná vám ho oligarcha