Okrem nepriateľských tu máme už aj spriatelené médiá, všíma si Monika Tódová. Na tlačovky Smeru pravidelne chodí reportérka Miriam Šramová a politikov sa pýta „ako zvládate taký ťažký údel“. Najnovšie robí aj asistentku poslancovi Ševčíkovi z SNS a nevidí v tom konflikt záujmov.
Pre ministerku Dolinkovú je vládna koalícia zjavne viac ako ľudia, píše Ján Štrasser v Udalostiach týždňa po tom, čo ministerka zrušila usmernenie k zmene pohlavia, ktorá mala uľahčiť život LGBTI+ ľuďom. Tomáš Hudák dodáva, že v záujme „stability koalície“ možno zrušíme aj gravitáciu.
Hulvátske nálepkovanie štandardných redakcií a vykazovanie novinárov z úradu vlády je mimo demokratických rámcov, píše Tomáš Hudák v Udalostiach týždňa. Keby sa to dialo v roku 2008, tak podľa neho vyjdú z rotačiek ako parte celé noviny, nielen ich prvá strana.
Prichádza čas, keď sa kradnúť opäť oplatí, píše v Udalostiach týždňa Zuzana Petková. Vláda totiž v programovom vyhlásení naznačuje, že médiá už nebudú môcť uvádzať plné mená podozrivých. Tí sa tak nemusia obávať ani vysokého trestu, ani hanby počas vyšetrovania.
V súťaži o najväčšieho Ficovho mameluka si v posledných dňoch polepšil Erik Tomáš, píše Juraj Javorský. Pripomína, že dve videá na sociálnych sieťach – ako najprv sľubuje penzistom 13. dôchodok a potom im oznamuje, že žiadny nebude – boli dokonalým vyobrazením jeho vlastnej obmedzenosti aj fungovania tejto vlády.
Zase jeden minister, ktorý si myslí, že je viac než zákon, píše Zuzana Petková. „Namiesto sebareflexie útok na justíciu. Taká je reakcia ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka na rozhodnutie sudcu, že pri policajných čistkách porušil zákon.“
Udalosti týždňa: Ak by Fico len tak orbánoval, to by ešte nebolo to najhoršie. Ján Štrasser, Zuzana Petková, Monika Tódová, Tomáš Hudák a Juraj Javorský vyberajú udalosť, prešľap, podcenený moment a citát týždňa.
Z nominácie Roberta Kaliňáka na ministra obrany musia byť nielen Vietnamci unesení, hodnotí Zuzana Petková udalosť týždňa. „Prezidentka odmietla vymenovať za ministra životného prostredia obskúrnu postavičku zvolenú na kandidátke SNS. Kaliňák však prešiel bez veľkého kriku,“ píše riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu.
Udalosť týždňa podľa Zuzany Petkovej: „Už prvé vyhlásenia víťazov volieb ukazujú, čo bude hlavná priorita vlády, ak sa im ju podarí zostaviť. Nebude to ozdravenie verejných financií, rekonštrukcia nemocníc či pomoc najslabším, ale likvidácia špeciálnych inštitúcií, ktoré stíhajú korupciu.“
Ak sa generálny prokurátor rozhodol vzdať funkcie, mal by to hneď oznámiť a nie čakať na to, ako dopadnú voľby, píše Monika Tódová. V Udalostiach týždňa pripomína, že Maroš Žilinka oznámil, že pre útoky voči jeho osobe – teda kritike jeho rozhodnutí – rozmýšľa o veciach, na ktoré by „za normálnych okolností ani nepomyslel“.
Ľudia napojení na mocenské štruktúry Smeru si zo štátnej kasy urobili svoje súkromné peňaženky, píše v Udalostiach týždňa Tomáš Hudák. „Dnes s pokojným svedomím môžeme povedať, že všetci, ktorí v posledných voľbách volili Smer, dali tejto strane súhlas na rozkrádanie štátneho majetku. Čo súhlas?! Rovno poverenie!“
Alzheimer niekedy postupuje veľmi rýchlo. Náš dosluhujúci parlament sa za pár dní zmenil na parladement, myslí si spisovateľ Ján Štrasser.
Výroky o pliage sú neľudské a diskvalifikačné. Mlátenie sa na ulici je len odsúdeniahodné, hodnotí tento týždeň bývalá premiérka Iveta Radičová. „Dúfam, že to nebude nasledovaniahodné.“
Ak je po tomto týždni nejaká cena, ktorú by ste nechceli dostať, je to Štátna cena Jozefa Miloslava Hurbana, píše Tomáš Hudák v Udalostiach týždňa. „Vidieť medzi laureátmi homofóbneho kňaza a mizogýna Mariána Kuffu, nedivil by som sa, ak by aj Ivan Gašparovič na chvíľu zaváhal, či tú medailu a pár desaťtisícov eur predsa len neodmietne.“
Kollár sa bráni, že SIS určite nezneužil. Je pravda, že na monitorovanie svojej veľkej „rodiny“ by potreboval minimálne CIA a nie našu „sisku“, píše Zuzana Petková v Udalostiach týždňa. Pripomína, že polícia nenašla čísla podozrivých áut v evidencii, čo naznačuje, že môžu patriť inštitúcii, akou je tajná služba.
Sú politici, ktorí odchádzajú, aj keď nemusia, píše Iveta Radičová s tým, že rozhodnutie prezidentky ukončiť volebné obdobie a neuchádzať sa o opätovné prípadné zvolenie je jej nespochybniteľným právom. „Demokraciu zabíja volanie po mesiášoch, hľadanie silného vodcu či kult osobnosti.“
Z klaunov v parlamente ide strach, píše Iveta Radičová v Udalostiach týždňa. „Už roky tam graduje nekultúrnosť. Sledujeme deštrukciu elementárnych pravidiel dôstojného správania. A pomaly sme si zvykli na zmenu parlamentnej rozpravy na cirkus.“
Guvernér NBS Peter Kažimír obvinený z korupcie sa vyhol tomu, aby vypovedal na Špecializovanom trestnom súde v kauze Mýtnik, pripomína Monika Tódová. „Ukazuje sa, že výzvy na to, aby odstúpil z funkcie, nemali len etický rozmer, ale aj praktický, aby svojou neúčasťou nebrzdil dôležitý súdny proces.“
Nová súdna mapa nestačí, niektorí sudcovia potrebujú kompas, píše v Udalostiach týždňa Zuzana Petková. Otázne podľa nej je, či by justícia nepotrebovala zásadnejšiu personálnu reformu. „Naznačujú to zvláštne rozhodnutia v citlivých kauzách.“
Fico prvýkrát oficiálne zaradil Kočnera na zoznam „našich ľudí“ Smeru, ktorí sú podľa neho neprávom stíhaní a súdení, píše Monika Tódová v Udalostiach týždňa. Predseda Smeru to urobil na tlačovke o vražde Jána Kuciaka, kde útočil na špeciálneho prokurátora Lipšica. „Po tomto sa už s Ficom nemôže stretnúť žiadny veľvyslanec civilizovanej krajiny.“
Špecializovaný súd nezvládol reparát v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, píše Zuzana Petková v Udalostiach týždňa. „Súdne odôvodnenie by malo byť pochopiteľné aj laikom, argumenty súdu, ktoré čítala predsedníčka senátu, mi však logické neprišli. Zsuzsová si vraždu údajne objednala, lebo sa bála straty príjmu a výhod od Kočnera, ale on o tom netušil?“
Z možností vrátiť peniaze, ostať ministrom a nevyvolať ďalšiu krízovú situáciu si minister Vlčan zvolil odstúpenie a ponechanie dotácie. Žiadna verejná a politická zodpovednosť, hodnotí udalosť týždňa bývalá premiérka Iveta Radičová.
Spojenie extrému a extrémna nechuť demokratických síl spájať sa môže vyústiť do extrémneho prekvapenia vo voľbách, píše Zuzana Petková v Udalostiach týždňa. „Zdá sa, že pravicový volič má už len jedinú nádej. Strany majú kandidátky odovzdať do 2. júla, v tom čase príde na Slovensko Chuck Norris. Niekto by ho mohol poprosiť, aby zjednotil demokratické spektrum.“
Keď Maroš Žilinka rušil stíhanie v kauze Gorila, argumentoval, že „len blázon by si nechal úplatok poslať na vlastný účet“, pripomína v Udalostiach týždňa Monika Tódová a píše o aktuálnom prípade súdneho úradníka z Trenčína Ivana Kišša, ktorému miestny podnikateľ poslal na účet úplatok 23-tisíc eur. „Koľko ‚bláznov‘ ešte musí polícia odhaliť, aby Žilinka priznal, že povedal hlúposť?“
Je pochopiteľné, že si Peter Kažimír chce z dvadsaťtisícového platu ešte ušetriť pre prípad, že súdny proces nedopadne v jeho prospech, píše Zuzana Petková v Udalostiach týždňa. „No od bývalého politika, ktorého médiá zaraďovali k tomu lepšiemu, čo v Smere bolo, by sa očakávalo, že zváži aj hanbu, ktorú Slovensku na medzinárodných fórach spôsobí.“
Som si istá, že občanom za to, aby išli voliť, vôbec netreba platiť 500 eur. Mnohí by isto radi zaplatili, ak by sa Matovič stratil z politiky, hodnotí Monika Tódová v Udalostiach týždňa. „Matovičov nekonečný prejav v parlamente, v ktorom pourážal všetkých od predsedu KDH cez novinárov až po poslankyne, ktoré sa mu nepáčia, len ukázal, že už absolútne stratil súdnosť.“
Keby hlúposť kvitla, slovenský parlament by bol rozkvitnutou záhradou, píše Ján Štrasser v Udalostiach týždňa. „Náš rozmlátený parlament je naozaj schopný. Všetkého. Vyradí kopu zákonov súvisiacich s plánom obnovy, za pomoci Sme rodina zase posunie do ďalších čítaní nezmyselné návrhy nezaradených poslancov či dokonca fašistov.“
Mikuláš Dzurinda dal všetkým politikom, ktorých kariéra sa tento rok skončí, nádej, píše v Udalostiach týždňa Tomáš Bella. „Hoci ich dnes národ odvrhol, vždy je šanca, že o desať-pätnásť rokov ich ľud znova povolá späť do služby, a to približne na dva až štyri týždne.“
Nominácia patológa ako náhrady za Lengvarského je znakom, že zdravotníctvu už niet pomoci, píše Zuzana Petková v Udalostiach týždňa. „Predseda vlády tak nechtiac naznačil, kam sa dostalo naše zdravotníctvo za 30 rokov.“
Spájanie stredopravých kvázi strán zatiaľ pripomína Columbovu ženu, píše Ján Štrasser v Udalostiach týždňa. „Zatiaľ registrujem len jediné skutočné spojenie – extrémistickú koalíciu nenávisti voči slobodným a demokratickým médiám a novinárom. Volá sa Robert Fico + Igor Matovič.“
Politici sa k budúcim voličom správajú ako stíhačky, píše v Udalostiach týždňa Iveta Radičová. „Permanentné prenasledovanie, nálety a bombardovanie ďalšími miliardami, ktoré nemáme, a tak z návrhov napokon nič neprejde. Presne ako stíhačky, o ktorých sa politici hádajú, pričom pre nás sú už nepoužiteľné. A tak sa nám politici vadia o nepriechodných a nepoužiteľných veciach.“
Aby sme mali v nedeľu pokoj, mohli by politici ísť príkladom a prestať chodiť do nedeľných diskusií, píše Iveta Radičová. „Pretože tak ako slobodne nemusím ísť v nedeľu do obchodu, môžem nepozerať politické relácie. Ale televízne štáby a zamestnanci televízií musia v nedeľu pracovať pre diskusné relácie politikov a ďalší novinári spracúvať, čo odznelo.“
Maďarsko má na Slovensku troch veľvyslancov, píše v Udalostiach týždňa Ján Štrasser. Pripomína, že okrem Csabu Balogha vyslaného z Budapešti sú nimi ešte Igor Matovič a György Gyimesi. „Predvolali si povereného ministra zahraničných vecí Káčera na koberec a arogantne mu naložili za to, že si dovolil zauvažovať o osude južného Slovenska, ak by Putin a Orbán porazili Ukrajinu.“
Korupčné správanie nebolo donedávna na Slovensku chybou v systéme, ale systémom, píše šéfka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková v Udalostiach týždňa. „A tí, ktorí boli jeho súčasťou, sa aj dnes snažia jeho obludnosť normalizovať.“
Naťahovanie sa o termín volieb je šponovaním nervov občanov, píše Iveta Radičová v Udalostiach týždňa. „Bolo by to smutné, keby to nebolo trápne a ponižujúce.“ Bývalá premiérka hovorí, že voľby by mali byť v čo najskoršom termíne, lebo také sú pravidlá politickej zodpovednosti a kultúry.
Je čas odísť. Táto hra je dohraná, píše Iveta Radičová o Hegerovej vláde v Udalostiach týždňa. „Najprv hľadanie sedemdesiatšestky, teraz rôzne podmienky k ústavnému zákonu – to všetko je už nedôstojné. A všetky kroky sú už súčasťou volebnej kampane.“
Zdá sa, že neexistuje scenár, aby sme sa po volebnej noci zobudili do lepšieho Slovenska, ktoré bude pokračovať v očiste krajiny, píše Zuzana Petková, šéfka Nadácie Zastavme korupciu. „Ale voľby nebudú zajtra, máme zopár mesiacov a Slováci už niekoľkokrát ukázali, že v prelomových chvíľach sa dokáže príčetná časť zmobilizovať a otočiť kormidlo správnym smerom.“
Po páde je vždy možné postaviť sa a kráčať ďalej, už niekoľkokrát sme to dokázali, píše v Udalostiach týždňa expremiérka Iveta Radičová. „Vládna koalícia premrhala obrovskú šancu. A nie prvýkrát. Napriek tomu chcem veriť, že sme poučiteľní. Možno stále neprebudení.“
V tieni padajúcej vlády sa ocitnú obchody, ktoré štát uzavrie v najbližších týždňoch, upozorňuje Zuzana Petková. „Ako býva zvykom v politickom chaose a zmätku, ich parametre rozhodne nebudú pre štát výhodné. Tak na prvý pohľad vyzerá aj aktuálna dohoda NDS s prevádzkovateľom mýta SkyToll. Podľa rétoriky OĽaNO (ešte v opozícii) bol mýtny kšeft jedným z najväčších podfukov na občanoch. Firma si z mýta odkrajuje takmer polovicu.“
Vláda v hodnotení seba samej preháňa, miestami až tára, píše v Udalostiach týždňa Iveta Radičová. „Opozícia v ničom nezaostáva, ale vláda jej jednoducho prihráva na smeč nedokonalými zákonmi, ako aj spôsobom ich presadzovania. Len totálna neznalosť príbehu Slovenska dovoľuje tvrdiť, že „žiadna vláda nemala skúsenosti s krízovými situáciami“.“
Nápad na jednorazový a nesystémový príspevok pre lekárov znie zvláštne, píše v Prešľape týždňa Zuzana Petková. „A to nielen preto, že ho nazval stabilizačným práve politik, ktorého partneri označujú ako nestabilného.“
Prešľap týždňa podľa šéfa online Denníka N Tomáša Bellu: „Teším sa, ako bude nejaký študent v roku 2083 na skúške z dejepisu musieť s koktaním vysvetľovať, že v určitom období 21. storočia sa národy rozhodli, že moc nad tým, o čom sa ľudia na celom svete smú rozprávať a žartovať, by mali mať len dvaja ľudia, a po zrelej úvahe si na túto úlohu spoločne vybrali Marka Zuckerberga a Elona Muska.“
Prešľap týždňa podľa spisovateľa Jána Štrassera: „Trnavský antibiskup (pardon, preklep, ale neopravím ho) Orosch odporným spôsobom spochybnil nielen nevinu dvoch queer ľudí, ale všetkých návštevníkov Teplárne.“
Kolaps parlamentu nespôsobili hekeri, to len jeden domotaný oľaňák prehodil kábel a hlavný inštalatér Kollár okamžite vyhlásil parlamentné prázdniny, píše v Udalostiach týždňa Ján Štrasser. „Káble sú v našom parlamente prehodené už od volieb 2020 a kopa poslancov a poslankýň si na tých svojich permanentne stojí a ešte sa tým aj chváli.“
Prešľap týždňa podľa Zuzany Petkovej: „Šéf SND Matej Drlička musí odísť pre nevhodné slová na adresu národných umelcov a politikov. Odvolala ho ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO), ktorá pred rokmi publikovala nevhodný blog o Rómoch. Obaja sa za svoje výroky ospravedlnili a ľutujú ich. Iba jeden na ten svoj doplatil. Aspoň na umelcov máme vysoké požiadavky.“
Sú krajiny, kde by kybernetický útok na parlament, ktorý ho vyradí z činnosti na dva týždne, bol škandálom roka, píše v Udalostiach týždňa Tomáš Bella. „Najmä v čase, keď v našom susedstve prebieha najväčšia vojna za posledných 70 rokov. Na Slovensku tak nie je ani škandálom týždňa, lebo všetci vieme, že tu nič nie je úplne naozaj.“
Politický život Igora Matoviča sa skladal z megalomanských a nedomyslených nápadov, ktorými na seba strhával pozornosť, pripomína v Udalostiach týždňa Tomáš Bella. „Aktuálna záverečná fáza jeho politickej kariéry sa začína skladať z megalomanských a nedomyslených nápadov, ktoré si v dôsledku únavy a znechutenia dokonca už ani nikto nevšíma.“
Farizejstvo OĽaNO (o Sme rodina ani nehovoriac) v parlamente je bezhraničné, píše v Prešľape týždňa Ján Štrasser. „V utorok schválili uznesenie, že menšiny sú „obohacujúcou súčasťou našej spoločnosti“, a v stredu opľuli miernučký návrh SaS na zriadenie inštitútu partnerského spolužitia, ktorý by LGBTI+ ľuďom aspoň trochu uľahčil život.“
Homofóbna fašistická nenávisť v Bratislave strieľala ostrými a zavraždila dvoch mladých ľudí, píše Ján Štrasser v Udalostiach týždňa. „Tak čo, dámy a páni z našej dnešnej menšinovej koalície, kedy si najbližšie plánujete zahlasovať s fašistami?“