Udalosti týždňa

Guvernér NBS Peter Kažimír obvinený z korupcie sa vyhol tomu, aby vypovedal na Špecializovanom trestnom súde v kauze Mýtnik, pripomína Monika Tódová. „Ukazuje sa, že výzvy na to, aby odstúpil z funkcie, nemali len etický rozmer, ale aj praktický, aby svojou neúčasťou nebrzdil dôležitý súdny proces.“

Nová súdna mapa nestačí, niektorí sudcovia potrebujú kompas, píše v Udalostiach týždňa Zuzana Petková. Otázne podľa nej je, či by justícia nepotrebovala zásadnejšiu personálnu reformu. „Naznačujú to zvláštne rozhodnutia v citlivých kauzách.“

Fico prvýkrát oficiálne zaradil Kočnera na zoznam „našich ľudí“ Smeru, ktorí sú podľa neho neprávom stíhaní a súdení, píše Monika Tódová v Udalostiach týždňa. Predseda Smeru to urobil na tlačovke o vražde Jána Kuciaka, kde útočil na špeciálneho prokurátora Lipšica. „Po tomto sa už s Ficom nemôže stretnúť žiadny veľvyslanec civilizovanej krajiny.“

Špecializovaný súd nezvládol reparát v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, píše Zuzana Petková v Udalostiach týždňa. „Súdne odôvodnenie by malo byť pochopiteľné aj laikom, argumenty súdu, ktoré čítala predsedníčka senátu, mi však logické neprišli. Zsuzsová si vraždu údajne objednala, lebo sa bála straty príjmu a výhod od Kočnera, ale on o tom netušil?“

Z možností vrátiť peniaze, ostať ministrom a nevyvolať ďalšiu krízovú situáciu si minister Vlčan zvolil odstúpenie a ponechanie dotácie. Žiadna verejná a politická zodpovednosť, hodnotí udalosť týždňa bývalá premiérka Iveta Radičová.

Spojenie extrému a extrémna nechuť demokratických síl spájať sa môže vyústiť do extrémneho prekvapenia vo voľbách, píše Zuzana Petková v Udalostiach týždňa. „Zdá sa, že pravicový volič má už len jedinú nádej. Strany majú kandidátky odovzdať do 2. júla, v tom čase príde na Slovensko Chuck Norris. Niekto by ho mohol poprosiť, aby zjednotil demokratické spektrum.“

Keď Maroš Žilinka rušil stíhanie v kauze Gorila, argumentoval, že „len blázon by si nechal úplatok poslať na vlastný účet“, pripomína v Udalostiach týždňa Monika Tódová a píše o aktuálnom prípade súdneho úradníka z Trenčína Ivana Kišša, ktorému miestny podnikateľ poslal na účet úplatok 23-tisíc eur. „Koľko ‚bláznov‘ ešte musí polícia odhaliť, aby Žilinka priznal, že povedal hlúposť?“

Je pochopiteľné, že si Peter Kažimír chce z dvadsaťtisícového platu ešte ušetriť pre prípad, že súdny proces nedopadne v jeho prospech, píše Zuzana Petková v Udalostiach týždňa. „No od bývalého politika, ktorého médiá zaraďovali k tomu lepšiemu, čo v Smere bolo, by sa očakávalo, že zváži aj hanbu, ktorú Slovensku na medzinárodných fórach spôsobí.“

Som si istá, že občanom za to, aby išli voliť, vôbec netreba platiť 500 eur. Mnohí by isto radi zaplatili, ak by sa Matovič stratil z politiky, hodnotí Monika Tódová v Udalostiach týždňa. „Matovičov nekonečný prejav v parlamente, v ktorom pourážal všetkých od predsedu KDH cez novinárov až po poslankyne, ktoré sa mu nepáčia, len ukázal, že už absolútne stratil súdnosť.“

Keby hlúposť kvitla, slovenský parlament by bol rozkvitnutou záhradou, píše Ján Štrasser v Udalostiach týždňa. „Náš rozmlátený parlament je naozaj schopný. Všetkého. Vyradí kopu zákonov súvisiacich s plánom obnovy, za pomoci Sme rodina zase posunie do ďalších čítaní nezmyselné návrhy nezaradených poslancov či dokonca fašistov.“

Mikuláš Dzurinda dal všetkým politikom, ktorých kariéra sa tento rok skončí, nádej, píše v Udalostiach týždňa Tomáš Bella. „Hoci ich dnes národ odvrhol, vždy je šanca, že o desať-pätnásť rokov ich ľud znova povolá späť do služby, a to približne na dva až štyri týždne.“

Nominácia patológa ako náhrady za Lengvarského je znakom, že zdravotníctvu už niet pomoci, píše Zuzana Petková v Udalostiach týždňa. „Predseda vlády tak nechtiac naznačil, kam sa dostalo naše zdravotníctvo za 30 rokov.“

Spájanie stredopravých kvázi strán zatiaľ pripomína Columbovu ženu, píše Ján Štrasser v Udalostiach týždňa. „Zatiaľ registrujem len jediné skutočné spojenie – extrémistickú koalíciu nenávisti voči slobodným a demokratickým médiám a novinárom. Volá sa Robert Fico + Igor Matovič.“

Politici sa k budúcim voličom správajú ako stíhačky, píše v Udalostiach týždňa Iveta Radičová. „Permanentné prenasledovanie, nálety a bombardovanie ďalšími miliardami, ktoré nemáme, a tak z návrhov napokon nič neprejde. Presne ako stíhačky, o ktorých sa politici hádajú, pričom pre nás sú už nepoužiteľné. A tak sa nám politici vadia o nepriechodných a nepoužiteľných veciach.“

Aby sme mali v nedeľu pokoj, mohli by politici ísť príkladom a prestať chodiť do nedeľných diskusií, píše Iveta Radičová. „Pretože tak ako slobodne nemusím ísť v nedeľu do obchodu, môžem nepozerať politické relácie. Ale televízne štáby a zamestnanci televízií musia v nedeľu pracovať pre diskusné relácie politikov a ďalší novinári spracúvať, čo odznelo.“

Maďarsko má na Slovensku troch veľvyslancov, píše v Udalostiach týždňa Ján Štrasser. Pripomína, že okrem Csabu Balogha vyslaného z Budapešti sú nimi ešte Igor Matovič a György Gyimesi. „Predvolali si povereného ministra zahraničných vecí Káčera na koberec a arogantne mu naložili za to, že si dovolil zauvažovať o osude južného Slovenska, ak by Putin a Orbán porazili Ukrajinu.“

Korupčné správanie nebolo donedávna na Slovensku chybou v systéme, ale systémom, píše šéfka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková v Udalostiach týždňa. „A tí, ktorí boli jeho súčasťou, sa aj dnes snažia jeho obludnosť normalizovať.“

Naťahovanie sa o termín volieb je šponovaním nervov občanov, píše Iveta Radičová v Udalostiach týždňa. „Bolo by to smutné, keby to nebolo trápne a ponižujúce.“ Bývalá premiérka hovorí, že voľby by mali byť v čo najskoršom termíne, lebo také sú pravidlá politickej zodpovednosti a kultúry.

Je čas odísť. Táto hra je dohraná, píše Iveta Radičová o Hegerovej vláde v Udalostiach týždňa. „Najprv hľadanie sedemdesiatšestky, teraz rôzne podmienky k ústavnému zákonu – to všetko je už nedôstojné. A všetky kroky sú už súčasťou volebnej kampane.“

Zdá sa, že neexistuje scenár, aby sme sa po volebnej noci zobudili do lepšieho Slovenska, ktoré bude pokračovať v očiste krajiny, píše Zuzana Petková, šéfka Nadácie Zastavme korupciu. „Ale voľby nebudú zajtra, máme zopár mesiacov a Slováci už niekoľkokrát ukázali, že v prelomových chvíľach sa dokáže príčetná časť zmobilizovať a otočiť kormidlo správnym smerom.“

Po páde je vždy možné postaviť sa a kráčať ďalej, už niekoľkokrát sme to dokázali, píše v Udalostiach týždňa expremiérka Iveta Radičová. „Vládna koalícia premrhala obrovskú šancu. A nie prvýkrát. Napriek tomu chcem veriť, že sme poučiteľní. Možno stále neprebudení.“

V tieni padajúcej vlády sa ocitnú obchody, ktoré štát uzavrie v najbližších týždňoch, upozorňuje Zuzana Petková. „Ako býva zvykom v politickom chaose a zmätku, ich parametre rozhodne nebudú pre štát výhodné. Tak na prvý pohľad vyzerá aj aktuálna dohoda NDS s prevádzkovateľom mýta SkyToll. Podľa rétoriky OĽaNO (ešte v opozícii) bol mýtny kšeft jedným z najväčších podfukov na občanoch. Firma si z mýta odkrajuje takmer polovicu.“

Vláda v hodnotení seba samej preháňa, miestami až tára, píše v Udalostiach týždňa Iveta Radičová. „Opozícia v ničom nezaostáva, ale vláda jej jednoducho prihráva na smeč nedokonalými zákonmi, ako aj spôsobom ich presadzovania. Len totálna neznalosť príbehu Slovenska dovoľuje tvrdiť, že „žiadna vláda nemala skúsenosti s krízovými situáciami“.“

Nápad na jednorazový a nesystémový príspevok pre lekárov znie zvláštne, píše v Prešľape týždňa Zuzana Petková. „A to nielen preto, že ho nazval stabilizačným práve politik, ktorého partneri označujú ako nestabilného.“

Prešľap týždňa podľa šéfa online Denníka N Tomáša Bellu: „Teším sa, ako bude nejaký študent v roku 2083 na skúške z dejepisu musieť s koktaním vysvetľovať, že v určitom období 21. storočia sa národy rozhodli, že moc nad tým, o čom sa ľudia na celom svete smú rozprávať a žartovať, by mali mať len dvaja ľudia, a po zrelej úvahe si na túto úlohu spoločne vybrali Marka Zuckerberga a Elona Muska.“

Prešľap týždňa podľa spisovateľa Jána Štrassera: „Trnavský antibiskup (pardon, preklep, ale neopravím ho) Orosch odporným spôsobom spochybnil nielen nevinu dvoch queer ľudí, ale všetkých návštevníkov Teplárne.“

Kolaps parlamentu nespôsobili hekeri, to len jeden domotaný oľaňák prehodil kábel a hlavný inštalatér Kollár okamžite vyhlásil parlamentné prázdniny, píše v Udalostiach týždňa Ján Štrasser. „Káble sú v našom parlamente prehodené už od volieb 2020 a kopa poslancov a poslankýň si na tých svojich permanentne stojí a ešte sa tým aj chváli.“

Prešľap týždňa podľa Zuzany Petkovej: „Šéf SND Matej Drlička musí odísť pre nevhodné slová na adresu národných umelcov a politikov. Odvolala ho ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO), ktorá pred rokmi publikovala nevhodný blog o Rómoch. Obaja sa za svoje výroky ospravedlnili a ľutujú ich. Iba jeden na ten svoj doplatil. Aspoň na umelcov máme vysoké požiadavky.“

Sú krajiny, kde by kybernetický útok na parlament, ktorý ho vyradí z činnosti na dva týždne, bol škandálom roka, píše v Udalostiach týždňa Tomáš Bella. „Najmä v čase, keď v našom susedstve prebieha najväčšia vojna za posledných 70 rokov. Na Slovensku tak nie je ani škandálom týždňa, lebo všetci vieme, že tu nič nie je úplne naozaj.“

Politický život Igora Matoviča sa skladal z megalomanských a nedomyslených nápadov, ktorými na seba strhával pozornosť, pripomína v Udalostiach týždňa Tomáš Bella. „Aktuálna záverečná fáza jeho politickej kariéry sa začína skladať z megalomanských a nedomyslených nápadov, ktoré si v dôsledku únavy a znechutenia dokonca už ani nikto nevšíma.“

Farizejstvo OĽaNO (o Sme rodina ani nehovoriac) v parlamente je bezhraničné, píše v Prešľape týždňa Ján Štrasser. „V utorok schválili uznesenie, že menšiny sú „obohacujúcou súčasťou našej spoločnosti“, a v stredu opľuli miernučký návrh SaS na zriadenie inštitútu partnerského spolužitia, ktorý by LGBTI+ ľuďom aspoň trochu uľahčil život.“

Homofóbna fašistická nenávisť v Bratislave strieľala ostrými a zavraždila dvoch mladých ľudí, píše Ján Štrasser v Udalostiach týždňa. „Tak čo, dámy a páni z našej dnešnej menšinovej koalície, kedy si najbližšie plánujete zahlasovať s fašistami?“

Z kapitalistickej cudziny poznáme koncepty nebinárneho či fluidného pohlavia, píše v Udalostiach týždňa Tomáš Bella. „Príspevkom Slovenska k dejinám demokracie bude zjavne do konca volebného obdobia nebinárna účasť vo vláde a fluidná koalícia, každý jeden deň náhodne iná.“

Expremiérka Iveta Radičová píše o prešľape týždňa. „Premiér Heger je spokojný – všetky reformy vraj vláda zrealizovala, prijíma opatrenia v zdravotníctve, aké vraj žiadna vláda za ostatných 17 rokov neurobila, na energetickú krízu sme vraj pripravení… Je fajn, že aspoň niekto je v tejto krajine spokojný.“

Putkan nemobilizuje, on ich posiela do okupantskej vojny, píše v Udalostiach týždňa spisovateľ Ján Štrasser. „Čo keby namiesto Rusov, ktorým sa do zákopov nechce a húfne utekajú z krajiny, narukovali Slováci (najmä voliči ĽSNS, Smeru a Republiky) spomedzi tých, čo si v nedávnom prieskume SAV želali jasné víťazstvo Ruska?“

Prešľap týždňa podľa Jána Štrassera: „Otvorenie schôdze NR SR nezablokovala (áno, opozičná!) SaS, zablokoval ju na svoju ministerskú stoličku prilepený, primrznutý, prikovaný, priklincovaný, priskrutkovaný, prinitovaný Igor Matovič. Šipoš, ale najmä Remišová naložili SaS, že robí obštrukcie a za kráľovské platy odmieta pracovať. Ale to, že Boris Kollár zrušil pracovný piatok celému parlamentu, ich nerozhorčilo.“

Drahá nevesta Smerodinka sa chce čím skôr rozviesť. Prečo sa tak ponáhľa, pýta sa v Udalostiach týždňa Ján Štrasser. „Lebo sa jej vidí, že v manželstve s Hlasom sa bude mať lepšie, Smerodinka totiž uznáva jediný dôvod spolužitia – mať sa dobre, lepšie, najlepšie.“

Obrovské zdražovanie vedie k takým zásadným zhoršeniam sociálno-ekonomickej situácie, že bez adekvátnej reakcie hrozí nárast nepokojov a koniec akéhokoľvek sociálneho zmieru, píše Iveta Radičová v Udalostiach týždňa. Salámová metóda obchádzania základných princípov liberálnej demokracie je podľa nej prvým štádiom prechodu k autokracii.

Hrá sa stále to isté – komu prasknú nervy a zostane mu čierny Peter za pád vlády, píše Michal Vašečka v Udalostiach týždňa. „Napriek všetkému a značne paradoxne sa majiteľovi OĽaNO stále darí preklápať zodpovednosť na predsedu SaS. Vždy, keď je toho veľa, tak sa rýchlo stiahne.“

Prešľap týždňa podľa Zuzany Petkovej: „Diskusiu Denníka N o budúcnosti koalície začal šéf OĽaNO Matovič vtipom o Trnavákovi, ktorý si na strednom Slovensku kupoval chlieb v železiarstve. Takmer nikto sa nesmial (lebo nepochopil), iba on. Ďalší vývoj debaty bol už len dôvodom na plač. Igor Matovič ju ukončil tým, že “táto koalícia je zrelá na rozpad”. A tak sa zdá, že najhorší vtip z Trnavy je Igor Matovič.“

Krúžkovné, ktoré v rámci „prorodinného balíčka“ odhlasovalo OĽaNO s fašistami, bolo zafixované hlboko v Matovičovom podvedomí – asi spomienka, že sa prekrúžkoval do parlamentu z posledného miesta kandidátky, píše v Udalostiach týždňa Ján Štrasser. „No prosím, ale prečo na jeho volebný fór majú doplácať verejné financie?“

Sme rukojemníkmi človeka, ktorý túži po veľkých činoch a vie, že sme paralyzovaní obavou z návratu Fica, píše Michal Vašečka v Udalostiach týždňa. „Stojí s fakľou v ruke pred nami a vie, že mu to prejde. Dokedy ešte?“

Danglár: Good idea?

Je mi jasné, prečo Smer, ĽSNS, Republika odignorovali prejav ukrajinského prezidenta Zelenského v parlamente – nesedí im farba jeho mena, píše v Udalostiach týždňa Ján Štrasser. „Fico a spol. by privítali niečo červenšie, Kotleba a Uhrík a spol. niečo hnedšie. No všetci traja sa zhodnú na červenohnedom Putinovi.“

Poslanci NR SR rozhodli, že poslanec Fico bude stíhaný na slobode, hodnotí udalosť týždňa Iveta Radičová. Samotné rozhodnutie nemení fakt vznesených obvinení, posilnilo však Roberta Fica a oslabilo a opäť rozhádalo vládnu koalíciu. Pre Smer uhral tenisovú výhodu.

Robert Fico je hlavným protagonistom a symbolom éry, keď Slovensko uviazlo v bahne, píše Michal Vašečka v Udalostiach týždňa. „Čistenie Augiášovho chlieva má takto aj symbolickú dimenziu, malo by byť snahou o vyrovnanie sa s režimom ‚našich ľudí‘ a o jeho odsúdenie.“

Toto nie je iba obvinenie nejakých politikov, toto je obvinenie a súdenie celej jednej nešťastnej éry v živote krajiny, píše Michal Vašečka v Udalostiach týždňa o obvinení Fica s Kaliňákom. „Ak sa nepodarí pomenovať a súdne potvrdiť, čo sa to tu vlastne celé roky dialo, sme ako spoločnosť ‚odsúdení‘ si to zopakovať. A zrejme v ešte horšej podobe.“

Ak sa zákonnou cestou preukážu závažné obvinenia R. F. a R. K., na Súmračnej zavládne polárna noc, hodnotí Ján Štrasser v Udalostiach týždňa. „Už som mal pocit, že tento týždeň Udalosť nebude, ale NAKA sa o ňu postarala: vyliezla na Gerlach slovenského zločinu a našla tam bivakovať trojnásobného expremiéra Fica a trojnásobného exministra vnútra Kaliňáka.“

Správy tohto týždňa tromfli aj mobilné krematóriá na Ukrajine, píše Michal Vašečka v Udalostiach týždňa. Pripomína, že obľúbená disciplína Stalinovho režimu sa po desaťročiach znovuobjavila v repertoári Putinovho režimu – masové deportácie ľudí do nehostinných častí Sibíri.

Udalosti týždňa: Aj vďaka Buči vidíme v priamom prenose, čo to znamená žiť v postfaktuálnej dobe, píše Michal Vašečka. „Neplatí nič, všetko je spochybniteľné, žiaden dôkaz neobstojí, všetko môže byť vyrobené a ak sú dôkazy príliš silné – poviem, že ‚mám taký pocit, že je to inak‘.“

Nové na Dennikn.sk

Včera 20:51Белорусский дневник: Лукашенко помиловал Протасевича, ради которого захватил самолет Ryanair 2 года назад. Зачем?Včera 20:51Bieloruský denník: Lukašenko omilostil Prataseviča, kvôli ktorému pred 2 rokmi odklonil lietadlo Ryanairu. Prečo?Včera 20:22Štátni cestári sa sťahujú, podľa Hlasu draho a do firmy prepojenej na šéfa Sme rodinaVčera 19:42Schopnosť odhaliť voloviny najviac preceňujú tí, ktorí im najviac veriaVčera 19:01Newsfilter: Zakliate Rázsochy neodčarujú ani peniaze z Bruselu   Včera 18:55Plakal nad telom 9-ročnej vnučky. Bombardovanie na deň detí pripomenulo, čo Rusko robí ukrajinským rodinámVčera 17:37Ak Smer prijal nejaké peniaze, tak jedine interné (udalosti týždňa)Včera 17:25Graf dňa: Akcie Nvidie po prepade znovu ožili. Výrobca čipov má stále šancu vyťažiť z AI najviacVčera 17:22Mourinho rozhodcu konfrontoval na parkovisku, no fanúšikovia ho aj napadli. Jeho správanie tomu pomohlo, tvrdí expertVčera 17:10Zástupy detí čakajú na prijímačky. Šanca zmaturovať je v Česku nedostatkovým tovaromVčera 16:34Ako písať o vojne?Včera 16:33Danglár: Divoká jazdaVčera 16:30Nezvyk, aby cudzinec robil asistenta ruskému trénerovi. Čo o Podkonickom píšu v KHLVčera 15:47Čudné praktiky v Rimavskej Sobote. Zamestnanec mesta prišiel po kritike primátora Šimka o prácu, festival aj o dotáciuVčera 15:37Vedec Szemes: Únik vírusu z laboratória nemožno vylúčiť, no prevažujú dôkazy, že SARS-CoV-2 má prirodzený pôvodVčera 15:20Žilinská diaľnica je naďalej suverénne najdrahšia, nafukuje sa aj cena ružomberského obchvatuVčera 15:19Čo začal socializmus, dokončili 90. roky v demokracii. Ako sa z Luníka IX stalo segregované rómske sídliskoVčera 15:07Život doma alebo v zariadení sociálnych služieb? Možnosť je často len jedna, tá horšiaVčera 14:46Vývoj bojov (463. deň): Prípravy pokračujú – Ukrajinci vylepšili pozície pri Vuhledare, v Berďansku vybuchol prístavVčera 13:58Foo Fighters po smrti bubeníka prekonali smútok a nahrali jeden zo svojich najlepších albumovVčera 13:24MediaBrífing: Umelá inteligencia mení svet reklamy, z noviniek sú ľudia nadšeníVčera 13:07Medzi učiteľmi sú aj antivaxeri či priaznivci Putina. Ak neučia opití, škola si s nimi nevie poradiťVčera 13:05Taiwanský diplomat: Dezinformácie berieme vážne. Každý na ne musí reagovať do dvoch hodínVčera 12:54Nemocnicu na Rázsochách nepostavia z plánu obnovy, Martin musí o peniaze súperiť s Prešovom či TrnavouVčera 12:02Smer ešte môže brať veľa voličov Hlasu aj Republike, najväčšími konkurentmi sú PS a SaSVčera 11:49Hiking basecamp: Vezmite deti na novú cyklotrasu do Terchovej, na hrady Drégely a Zuvár alebo na Wolkerove jazierkaVčera 11:00Týždeň v práve Rada Procházku: Tragické, komické a tragikomické prvky slovenskej štátnostiVčera 10:43Je to smutné, ale prepadnutie eurofondov je na stole, hovorí minister BalíkVčera 09:49Svetový newsfilter: Slová o druhej vojne v Európe sú prehnané, no napätie v Kosove Rusom vyhovujeVčera 09:20Príliv mozgov