Vražda Jána Kuciaka

Dom Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej vo Veľkej Mači začnú v utorok ráno búrať. Na jeho mieste Trnavský samosprávny kraj následne postaví Pamätník slobody slova.

Vizualizácia – N/A, s. r. o.

Polícia si od špecializovaného súdu vyžiadala na ďalšiu analýzu zaistené mobily Mariana Kočnera. Počas pojednávania v kauze vraždy Jána Kuciaka a prípravy vrážd prokurátorov o tom informovala predsedníčka senátu Ružena Sabová.

Riadením policajnej inšpekcie poveril minister vnútra Petra Juhása, exvyšetrovateľa vraždy Jána Kuciaka a súčasného funkcionára NAKA.

Český prezidentský pár si uctil na bratislavskom Námestí SNP aj pamiatku zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.  

Foto N - Vladimír Šimíček

Expolicajta Pavla Vorobjova, odsúdeného v kauze Očistec na dvojročné väzenie, súd podmienečne prepustil na slobodu. Zatiaľ však zostáva vo výkone trestu, pretože prokurátor podal sťažnosť. Rozhodovať bude krajský súd. Vorobjov sa priznal k nezákonným lustráciám desiatok politikov a novinárov vrátane Jána Kuciaka.

Pavol Vorobjov na Špecializovanom trestnom súde v máji 2022. Foto N - Daniel Vražda

Holandský kráľ Viliam-Alexander, ktorý dnes pricestuje na Slovensko, je známy svojou neformálnosťou a záľubou v lietaní – pilotuje boeing a netreba sa mu ani klaňať. Počas prvej oficiálnej návštevy Slovenska si kráľovský pár uctí zavraždeného Jána Kuciaka aj obete z Teplárne.

Nikto si pamiatku Jána Kuciaka pre seba neukradol tak ako Igor Matovič, píše Samuel Marec. „Igor Matovič si Jána Kuciaka sprivatizoval, on vie, čo by Ján Kuciak robil a písal. Vie, ako by myslel.“

V bratislavskej Novej Cvernovke je dnes o 18.00 diskusia Kam zmizla nádej z námestí s premiérom Eduardom Hegerom, exministerkou Máriou Kolíkovou a poslancom Jurajom Šeligom, moderuje Dušan Mikušovič. Večer uzavrie koncert rapera Tona S.

Vláda vyjadrila ľútosť nad vraždou Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Zároveň vyjadrila vôľu štátu zabezpečiť novinárom také podmienky, v ktorých budú môcť svoju prácu vykonávať slobodne a bez zastrašovania. Od vraždy včera uplynulo 5 rokov.

Pre mimoriadny záujem o Shootyho kresbu Odvážny mladý muž sme sa rozhodli navýšiť počet kusov, ktoré si môžete kúpiť, na 50.

Je smutné, že tí, čo spôsobili, že sa nám niečo také mohlo stať, sa znova derú k vláde, vravel Jozef Kuciak v prejave, ktorý odznel na zhromaždeniach vo viacerých mestách. „Ich taktika všetko zahmlievať, šíriť hoaxy o spolupráci so SIS a západnými tajnými službami, žiaľ, našla odozvu u niektorých našich spoluobčanov.“

Akoby Slovensko urobilo dokonalý kruh, povedala česká novinárka Pavla Holcová na zhromaždení v Bratislave. „Od vraždy Martiny Kušnírovej a Jána Kuciaka sa toho na Slovensku za tých päť rokov stalo veľmi veľa. Alebo aj vôbec nič.“

Slovensko nerobí dosť pre to, aby sa vražda novinára nezopakovala. Medzinárodné novinárske organizácie upozorňujú, že viac ako dve tretiny novinárov čelia útokom. Vláda zatiaľ neprevzala odporúčania eurokomisie na ochranu novinárov proti útokom a šikanóznym žalobám. (euractiv)

Je to smutné, ale ľudia na Slovensku sú už takí. Rýchlo vzbĺknu, ale aj rýchlo zhasnú, povedal otec Jána Kuciaka Jozef na bratislavskom Námestí SNP. Na spomienkovej akcii päť rokov po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej vystúpili aj novinári či majiteľ Teplárne Roman Samotný.

Bolo by chybou prestať sa snažiť zabrániť tomu, aby tejto krajine vládli politici ako Fico s Matovičom, píše Roman Pataj v Newsfiltri. „Jeden má tú drzosť, že sa znova vydáva za obeť Kuciakovej vraždy, druhý aj smrť mladých ľudí využije nie na pietu, ale na vulgárne útoky na všetky strany.“

Víťazi parlamentných volieb z roku 2020 predviedli vo vláde frašku, a preto teraz Slovensku hrozí recidíva, povedal kazateľ Daniel Pastirčák na spomienkovom zhromaždení Za slušné Slovensko. „Robertovia sa vracujú,“ dodal, odkazujúc na Roberta Fica a Roberta Kaliňáka.

Roman Samotný na zhromaždení Za slušné Slovensko hovorí, že niekedy sa musíme vydať na cestu, pri ktorej môžeme prísť o holý život. „Martina Kušnírová a Ján Kuciak, Hedviga Malinová, Daniel Tupý, Henry Accorda, Juraj Vankulič a Matúš Horváth a mnohí ďalší nám pripomínajú, že vlastne nemáme kam uhnúť, že sa pred pýchou a aroganciou nedá skryť. Tieto mená sú svedectvom zraniteľnosti každého a každej z nás.“

Otec Jána Kuciaka Jozef na spomienkovom zhromaždení Za slušné Slovensko vyzval občanov, aby pred voľbami premýšľali vlastnou hlavou a nedali sa zmanipulovať. „Sme rozčarovaní, že sa politická mafia opäť derie k moci. Je to smutné. Ľudia na Slovensku rýchlo vzbĺknu, ale aj rýchlo zhasnú,“ povedal po boku svojej manželky Jany a Zlatice Kušnírovej.

Zhromaždenie Za slušné Slovensko päť rokov od vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Foto N - Tomáš Benedikovič

Shooty: Odvážny mladý muž

Naživo: Zhromaždenie Za slušné Slovensko päť rokov od vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Veľvyslanci a zástupcovia diplomatických misií z približne 25 krajín si uctili pamiatku Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej pri pamätníku na Námestí SNP v Bratislave. „Nemôžeme nechať, aby nás krízy unavili, potom unavíme aj demokraciu,“ povedal vedúci zastúpenia Európskej komisie Vladimír Šucha.

Eduard Heger si uctil pamiatku Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a skritizoval politikov, ktorí útočia na novinárov. „Pred piatimi rokmi sa ľudia spätí s vládou cítili natoľko bohorovne, že boli schopní siahnuť na život novinára, ktorý rozkrýval ich kauzy. Bol to systém, ktorý vybudoval Robert Fico a Peter Pellegrini,“ vyhlásil.

Prezidentka si uctila pamiatku Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. „Pokiaľ ide o slušné Slovensko, tak si myslím, že slušnosť je asi to posledné, čo nás pri charakteristike slovenskej politiky napadne,“ zhodnotila na 5. výročie vraždy.

Foto N - Tomáš Hrivňák

Viacerí členovia hnutia Za slušné Slovensko sú kritickí k Jurajovi Šeligovi v politike. „Nerozumiem tomu, čo robí v parlamente. Neviem sa stotožniť s pomerne veľa jeho krokmi,“ vraví Karolína Farská. „Doteraz ma škrie, že si celkom nie som istá, či nemal politické ambície od začiatku a nekalkuloval s nimi vopred,“ hovorí Katarína Nagy Pázmány.

Pesnička dňa: Martine a Jánovi. Katka Koščová a Vladimír Martinka zverejnili skladbu, ktorú pôvodne napísali pre film Sviňa (2020), so slovami: „Táto pieseň nemá názov, len venovanie. Nezabúdame.“

Predsedníčka europarlamentu Roberta Metsola uverejnila odkaz k výročiu vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Upozorňuje, že množstvo novinárov je terčom a pod tlakom, a sľubuje boj za ďalšie opatrenia na ich ochranu.

Takto ste Alenu Zsuzsovú ešte nevideli. Do kín prichádza film o vražde novinára Jána Kuciaka s doteraz nepublikovanými policajnými zábermi z vyšetrovania. Určite si ho choďte pozrieť, píše Monika Tódová.

Organizátori protestov Za slušné Slovensko po piatich rokoch hovoria o vyhrážkach deťom, úzkostiach, ako už nemajú silu, a aj o tom, ako im dávali za vinu výsledok volieb. „Ľudia sú vyčerpaní covidom, vojnou, infláciou a každý sa chce hrať iba na svojom piesočku. Rozumiem im. Ale nemyslím si, že je našou úlohou prebudiť spoločnosť,“ vraví Katarína Nagy Pázmány.

Organizátori zhromaždení Za slušné Slovensko Ján Gálik, Katka Nagy Pázmány, Ivan Sýkora, Karolína Farská a Jakub Kratochvíl. Foto – N a Richard Köhler

Naživo: Body zlomu. Diskusia s prezidentkou Zuzanou Čaputovou pri príležitosti piateho výročia vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej aj prvého výročia invázie Ruska na Ukrajinu. Moderuje Zuzana Wienk.

Prezidentka prijala predstaviteľov misie medzinárodných novinárskych organizácií, ktorá sa zaujíma o stav slobody médií na Slovensku päť rokov po vražde Jána Kuciaka. „Vražda novinára sa na Slovensku už nikdy nesmie zopakovať a medzinárodný záujem o naše mediálne prostredie tomu môže len pomôcť,“ vyhlásila Zuzana Čaputová.

Podcenili sme preverovanie Maroša Žilinku, keď kandidoval na generálneho prokurátora, hovorí riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková. Novinári aj mimovládky mali podľa nej preveriť Žilinkove postoje z minulosti aj jeho názory. „Stačilo to, že bola naňho zrejme plánovaná vražda zo strany Mariana Kočnera, to bol hlavný žetón, ktorý držal v rukách pri voľbe.“

Z rečí Tibora Gašpara a spol., že ešte uvidíme, kto všetko má vo vražde Kuciaka prsty, je mi nevoľno, hovorí reportérka Aktualít Laura Kellöová. Smiešne sú jej aj vyhrážky Roberta Fica. „Nám sa už stala tragédia – jedného z nás zavraždili za ich vlády. Čo horšie sa nám môže stať?“

Vypisujú nám, že Kuciak by sa v hrobe obracal, ale robil by len to, čo my, hovoria novinárky. So šéfredaktorkou Sme Beátou Balogovou, riaditeľkou Nadácie Zastavme korupciu Zuzanou Petkovou a reportérkou portálu Aktuality.sk Laurou Kellöovou sa o vražde Jána Kuciaka a jej odkaze rozprávala Monika Tódová.

Foto N - Tomáš Hrivňák

Diskusia Denníka N k piatemu výročiu vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sa bude konať vo štvrtok 23. februára. Debatovať bude premiér Eduard Heger (OĽaNO), bývalá ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS) a niekdajší líder Za slušné Slovensko Juraj Šeliga (Za ľudí). Lístky sú už v predaji.

Nový diel .pod lampou: Advokát Roman Kvasnica rozpráva o tom, v akom stave je súd s objednávateľmi vraždy Jána Kuciaka, ako sa s vraždou Slovensko vyrovnalo a či je unesený štát schopný sa vrátiť.

Rozsudok prvostupňového súdu v kauze vraždy Jána Kuciaka by mohol byť 24. apríla, hovorí prokurátor Matúš Harkabus. Ako je možné, že si Kočner objednal vraždu novinára u Aleny Zsuzsovej, ktorá verila vešticiam a mala aj zdravotné problémy, chce vysvetliť až v záverečnej reči. „Máme nejaké podozrenia a v záverečnej reči poviem, prečo si myslím, že tie podozrenia sú vážne. A súd rozhodne, či sú také vážne, že ich odsúdi alebo nie.“

V každom okrese sú vplyvní ľudia, ktorí majú peniaze, kontakty a pocit, že stoja nad zákonom, hovorí Matúš Harkabus, prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorý dozoruje aj prípad vraždy novinára Jána Kuciaka alebo kauzu Súmrak, kde bol obvinený Robert Fico. V rozhovore hovorí aj o tom, ako v takýchto veľkých prípadoch čelia „mediálnej obhajobe“ a ako chcú presvedčiť verejnosť, že tieto prípady nie sú zmanipulované.

Denník N budúci týždeň organizuje diskusiu k piatemu výročiu vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Hosťami debaty budú poverený premiér Eduard Heger (OĽaNO), bývalá ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS) a bývalý líder Za slušné Slovensko Juraj Šeliga (Za ľudí). Lístky sú už v predaji.

Predstavitelia medzinárodných novinárskych organizácií prídu budúci týždeň na dvojdňovú misiu na Slovensko. Chcú sa zúčastniť podujatí pri príležitosti piateho výročia vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a zároveň zhodnotiť stav médií v krajine.

Obžalovaný Dušan Kracina, ktorý sa mal podieľať na príprave vrážd prokurátorov, bol gambler a ambulantne sa liečil. Na súde to vypovedal jeho nevlastný otec Boris Gatial, ktorý spravoval účtovníctvo Zoltánovi Andruskóvi. Podozrieval ho, že tiež gambluje, a bál sa, že k tomu opäť stiahne aj jeho nevlastného syna, ktorý sa s Andruskóom kamarátil.

Na súde v prípade vraždy Jána Kuciaka a prípravy vrážd prokurátorov dnes budú vypovedať svedkovia navrhnutí obžalovanými Alenou Zsuzsovou a Dušanom Kracinom. Ako prvý nevlastný otec Kracinu Boris Gatial, ktorý bol majiteľom personálnej agentúry.

Organizácia Za slušné Slovensko organizuje 21. februára zhromaždenie ako spomienku na Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú. Zhromaždenie ohlásili v Bratislave, Košiciach, Brne, Banskej Bystrici, Lučenci, Rimavskej Sobote, Prievidzi, Leviciach a Kežmarku.

Marian Kočner sa mohol dostať do systému Sociálnej poisťovne a lustrovať v ňom, povedal právny zástupca Kuciakovcov. Súd v kauze vraždy Jána Kuciaka dnes vykonal dôkaz v podobe fotografie, na ktorej je vyobrazená prístupová grid karta. Extrahovaná bola z Kočnerových mobilov.

Na Špecializovanom trestnom súde pokračuje proces v kauze Jána Kuciaka. Na súde v prítomnosti znalca Dušana Mikolaja čítajú správy z Threemy, ktoré doteraz neboli vykonané ako dôkaz. Na hlavnom pojednávaní sa zúčastňujú aj Marian Kočner a Alena Zsuzsová.

Šéf vyšetrovacieho tímu Kuciak Peter Juhás na súde opísal, akú nervozitu na najvyšších miestach vyvolali Kočnerove mobily. „Bol som oboznámený vtedajším riaditeľom NAKA Zurianom o tom, že generálny prokurátor Jaromír Čižnár a prvý námestník Peter Šufliarsky chcú, aby predmetné mobilné telefóny boli ďalej vedené ako stopy v utajenom režime s odôvodnením, že sú tam citlivé informácie.”

Rozsudok v kauze vraždy Jána Kuciaka, Martiny Kušnírovej a prípravy vrážd prokurátorov by mohol byť v apríli, povedala predsedníčka senátu Ružena Sabová. Pojednávanie pokračuje v pondelok, utorok a stredu výsluchmi svedkov, dnes popoludní vypovedá šéf vyšetrovacieho tímu Peter Juhás.

Pamätník Jánovi Kuciakovi a jeho snúbenici Martine Kušnírovej vo Veľkej Mači by mali začať stavať v budúcom roku. Má názov Záhrada, jeho tvorcami sú Benjamín Brádňanský, Vít Halada a Martin Piaček a pracuje s naklonením pozemku, čo evokuje pocit nerovnováhy, vychýlenia a trvalej zmeny.

Na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku pokračuje proces v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka, Martiny Kušnírovej a aj v kauze prípravy vrážd prokurátorov. Naďalej sa na pojednávaní čítajú listiny.

Film Kuciak: Vražda novinára príde do slovenských kín 23. februára 2023, dva dni po výročí smrti Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Dokument mal svetovú premiéru na kanadskom festivale Hot Docs a európsku premiéru v Karlových Varoch, kde vyvolal veľký divácky ohlas.

Na špecializovanom súde pokračuje proces v kauze vraždy Jána Kuciaka a prípravy vrážd prokurátorov. Z obžalovaných je prítomný len Marian Kočner. Súd vykonáva vecné a listinné dôkazy.

Nové na Dennikn.sk

11:48Slováci sú priekopníci (slepých uličiek) 11:32Je správne, že ruské kluby neúčinkujú v Eurolige, vraví basketbalová trénerka Hejková. Rozhodnutie skončiť nezmení 11:07Zelený newsfilter: Aj keby dostali syntetické palivá výnimku, nebude také ľahké ich natankovať 10:21Pätica najviac zastúpených potravinárov v zoznamoch stropovania cien. Jeden to vidí ako dobrú reklamu, iný chce lepšie riešenie 09:55Ivan Mikloš: Takáto hrozba konca demokracie tu ešte asi nebola 09:15Akým právom si poslanci a poslankyne dovoľujú ničiť ľuďom život? 09:13Prečo Hirman klame a kryje biznis so zlatom? 09:05Spisovateľka Jana Bodnárová: Smrť je prirodzená, ale odchod dieťaťa prirodzený nie je 09:04Utečenci z Ukrajiny urobia zo Slovenska horšie miesto na život, hovorí veľká časť krajiny 08:48Čo nové v Bratislave: Na novej ulici sa dajú vidieť vstupy do metra 07:04Škriniar je lídrom a Slovensku bude chýbať. Calzona musí vyriešiť otázku, ako zložiť obranu bez neho 07:02Ráno s NHL: Superhviezdy ešte nezaručia úspech. Rangers sú možno najlepší tím v lige, ale s malou šancou na titul 07:00Každý nad nami nevyhrá 5:0, mentalita sa zmenila. Prečo je aj Luxembursko pre Slovensko ťažkým súperom 06:33Ekonomický newsfilter: Ťažba plynu na Slovensku by sa mohla čoskoro citeľne zvýšiťVčera 23:21V globálnom trezore plodín uprostred Arktídy je aj vyše tisíc vzoriek zo SlovenskaVčera 22:03Trump oznámil, že ho v utorok zatknú, no nestalo sa nič. Chce zo seba urobiť martýra, vraví amerikanistaVčera 21:09Oplatí sa Slovensku vymeniť migy za americké bojové vrtuľníky? (otázky a odpovede)Včera 20:55Autorom revolučných uhorských bankoviek bol rodák z OravyVčera 20:15Slovnaftu štát zoberie oveľa viac. Poslanci schválili predĺženie dane pre rafinériu a zvýšenie jej sadzbyVčera 20:05Kým Biden rečnil v Kyjive, Rusi cvičili s čínskymi vojakmi tam, kde sa im darí. V AfrikeVčera 19:37Newsfilter: Naďovi už môže armáda postaviť sochuVčera 18:46Graf dňa: Slovenský rast zamestnanosti zachraňujú ukrajinskí utečenciVčera 17:29#MapaTýždňa: Ruskom okupované a/alebo anektované územia vo východnej EurópeVčera 17:19SaS blokuje školský zákon, niektorí odborníci im nerozumejú. Môžeme prísť o šancu pomôcť deťom, hovoriaVčera 16:53Pomoc Ukrajine mnohým prekáža. Koľko teda prispejú Slováci na obnovu Banskej Štiavnice?Včera 16:46Shooty: Kresťanská láskaVčera 16:45Kedysi s ním nocovali, teraz o ňom hovoria brutálne vtipy. Ako veľmi sa zmenil postoj mladých Poliakov k Jánovi Pavlovi II.Včera 16:29Koaličná zmluva už neplatí, Sme rodina presadzuje zákony s opozíciouVčera 16:25Zrýchlenie diaľnic, ktoré prechádza parlamentom, je krok späť, hovorí šéf Útvaru hodnoty za peniazeVčera 15:53Nafta chce pri Gbeloch oživiť starší plynový vrt a hneď chce z neho vyrábať aj elektrinu