Vražda Jána Kuciaka

V Threeme sú šifry, vysvetľoval na súde v kauze Kuciak znalec z Filozofickej fakulty. Marian Kočner súdu ponúkal, že sa vyzlečie, aby preukázal, že má vyrážky a alergiu a že svrbenie, ktoré spomínal v komunikácii s Alenou Zsuzsovou, nesúviselo s Jánom Kuciakom.

Súd odročil hlavné pojednávanie v kauze vraždy Jána Kuciaka na 19. september a ďalších 14 dní až do januára 2023. Na záver sa ešte nahlas ozval obžalovaný Darko Dragič: „Toto nemá žiadny zmysel. Už rok a pol sedím v base a nič som nespravil.“

Prokurátor na súde číta aj výpoveď ďalšej veštice, ku ktorej chodila Zsuzsová ešte pred mnohými rokmi. Tá vypovedala, že k nej chodil aj Zoltán Andruskó či Ladislav Bašternák s manželkou. „Chcela mužov pre peniaze, najviac za mnou chodila pre Kočnera a potom aj pre Borisa Kollára. Pýtala sa, či by s ním mohla mať syna,“ čítal prokurátor.

Na špecializovanom súde čítajú zápisnice z výsluchov veštice, ktorú navštevovala Alena Zsuzsová. Tá vypovedala, že sa jej viackrát pýtala na Kočnera, aj po jeho vzatí do väzby, a raz jej Kočner poslal 300 eur za to, že dobre veští.

Takú kvalifikovanú, zrozumiteľnú a erudovanú výpoveď odborníka na súde som dlho nezažil, povedal prokurátor Matúš Harkabus po výsluchu znalca Mateja Karáska na pojednávaní v kauze Kuciak. „Posudok sme mali v rukách, ale kontext a vysvetlenie boli aj pre laika veľmi uchopiteľné. Po dnešnom dni tento posudok pre mňa nadobudol ešte väčší význam.“

Kočner súdu ponúka, že sa vyzlečie, aby preukázal, že má vyrážky a alergiu a že svrbenie nesúviselo s Jánom Kuciakom. „Mám špeciálnu diétu, intolerancia reaguje nielen na stravu, ale aj na psychiku. Nebol som v psychickej pohode,“ hovorí Kočner. To, že boli okolo vraždy nedočkaví, súvisí podľa neho s tým, že nemali dosť vyzbieraných podpisov na politickú stranu.

Marian Kočner sa na súde pýta znalca Karáska, aký vidí zmysel šifrovania v šifrovanej aplikácii. „Je explicitne a dokázateľne využívaná tak, že sa v nej nepíše všetko, čo sa chce prejednávať. Napríklad veta: ‚Musím niečo povedať, stretneme sa alebo skúsim napísať?‘ Zrejme sa účastníci zdráhali písať o úplne všetkom, je to v Threeme vidieť,“ odpovedal Kočnerovi znalec.

Marian Kočner sa na súde snaží spochybniť znalca, ktorý posudzoval Threemu. Mateja Karáska sa pýta na jeho odbornosť, životopis aj vedecké výstupy. Karásek mu vysvetľuje, čo je religionistika a že je odborník napr. na symbolickú antropológiu.

Súd musel na úvod pojednávania v kauze vraždy Kuciaka vyriešiť chybu v zákone, ktorú spôsobuje rozdiel medzi znaleckým posudkom a odbornou činnosťou. Výstup Filozofickej fakulty UK označil ako odborný posudok a spoluautora nakoniec ide vypočúvať ako svedka, a nie ako znalca. Pre prokuratúru je dôležité, že súd uznal odborné vyjadrenie ako dôkaz. Prokurátor ho ešte pred výsluchom Mateja Karáska celé číta.

Špecializovaný trestný súd dnes v kauze Jána Kuciaka vykoná ako dôkaz posudok Filozofickej fakulty UK o tom, ako treba čítať Threemu medzi Mariánom Kočnerom a Alenou Zsuzsovou. Súdu tento dôkaz prikázal vykonať Najvyšší súd. Vypovedať bude jeden z autorov posudku Matej Karásek, ktorý je odborný asistent na Katedre porovnávacej religionistiky.

Znalec Matej Karásek. Foto N - Monika Tódová

Robert Fico aj po výpovedi Bernarda Slobodníka tvrdí, že Robert Kaliňák a Tibor Gašpar riadili políciu “s jasným prehľadom a rešpektom”. “Neexistovali žiadne tieňové štruktúry,” napísal Fico na Facebooku. Slobodníka označil za niekoho, kto je na liekoch a má výpadky pamäti.

Bernard Slobodník na súde v kauze Kuciakovej vraždy: Políciu riadil Norbert Bödör, cítili sme sa ako odpad. Keď sme chceli niečo vyšetrovať a nemohli sme, dali sme informácie novinárom, pretože potom nás už nevedeli zastaviť, povedal bývalý riaditeľ finančnej polície.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Súd prečítal z prípravného konania výpoveď Andruskóovho maďarského kamaráta Lászlóa Krescsika, ktorý je dôležitým svedkom v príprave vrážd prokurátorov aj vo vražde Jána Kuciaka. Krescsik zháňal Andruskóovi aj zbraň. Andruskó mu podľa neho prvýkrát o likvidácii prokurátora povedal v septembri 2017.

Pred súdom v kauze Kuciak vypovedá bývalá priateľka Zoltána Andruskóa Sabina Prágayová. Povedala, že o vraždách nič nevedela až do Andruskóvho zadržania. Alenu Zsuzsovú pozná len z videnia, pozná aj vrahov Tomáša Szabóa a Miroslava Marčeka, ktorých videla v pizzerii. “Boli časy, keď chodili menej, boli časy, keď chodili viacej.”

Viem, že žijete len vo svete peňazí, ale sú aj iné hodnoty, povedal na súde Bernard Slobodník Kočnerovmu obhajcovi Marekovi Parovi. Slobodník opisoval, čo sa dialo na polícii, ak náhodou nesplnil nejaký pokyn. „Odmeny nám museli dávať, aby sme ticho boli. Psychicky nás dávali dole, kontrolovali nás, sledovali nás, gps som si našiel na aute, čo ešte viac treba?“

Bernard Slobodník hovorí, že to, aby išli na miesto činu vraždy Kuciaka Róbert Krajmer a Peter Hraško, nariadil Tibor Gašpar so slovami, že „nieže tam naši urobia nejaké hlúposti“. Slobodník povedal, že Norbert Bödör sa o vraždu zaujímal aj po odchode Gašpara z funkcie policajného prezidenta.

Bernard Slobodník vypovedá, že bol viackrát svedkom na stretnutí, kde Bödör povedal, že mu volá „Fiko“ alebo „Kali“. „Béla alebo aj kapitán,“ dodal. Člen senátu Jozef Pikna chce vedieť, ako Slobodník chápal vzťah Bödör-Kočner. „Myslím si, že vzťah pána Bödöra bol nadradený vo vzťahu ku Kočnerovi,“ odpovedal.

Jednoznačne bolo jasné, že je to človek, ktorý riadi políciu, Naku, aj s vtedajším prezidentom Gašparom, vypovedal Bernard Slobodník o Bödörovi. „Náš vzťah bol šéf-podriadený, niekedy sme sa cítili nie ako podriadení, ale ako koník.“ Slobodník takisto vypovedal, že Bödör sa ešte pre Kočnera zaujímal o tri kauzy: Gorilu, zmenky a objednávku vraždy Sylvie Volzovej.

Bernard Slobodník vypovedal aj o tom, že pred vraždou komunikoval s Jánom Kuciakom a odovzdal mu informácie ku kauze Technopol. Kuciak mal podľa neho kauzu veľmi dobre naštudovanú. Norbert Bödör aj Tibor Gašpar mali podľa Slobodníka okamžite po vražde veľmi podrobné informácie z vyšetrovania, zavolali si ho „na koberec“ na šieste poschodie a chceli vedieť, prečo bol s Kuciakom v kontakte.

Bernard Slobodník dnes na súde podrobne opísal, ako naňho Norbert Bödör tlačil, aby marili vyšetrovanie kauzy Technopol, kde hrozilo stíhanie aj Marianovi Kočnerovi. Bývalého riaditeľa Národnej jednotky finančnej polície vypočúva prokurátor, aby preukázal motív Kočnera objednať si vraždu Maroša Žilinku.

Bernard Slobodník. Foto N

Na Špecializovanom trestnom súde pokračuje pojednávanie v kauze Jána Kuciaka. Ako prvý bude vypovedať člen sledovacieho komanda a bývalý policajt Štefan Mlynarčík. Súd najprv číta zápisnicu z jeho skoršej výpovede. Mlynarčík je na súde a avizoval, že bude vypovedať.

V pondelok bude pokračovať pojednávanie v kauze vraždy Jána Kuciaka a prípravy vrážd prokurátorov. Naposledy sa na špecializovanom súde pojednávalo pred necelým mesiacom, 16. júna. (tasr)

Svedok v kauze vraždy Jána Kuciaka Peter Tóth, ktorý je zároveň obvinený pre sledovanie novinárov, si kúpil nový dom bez hypotéky, upozornili Hospodárske noviny. Tóth na otázky, z čoho dom financoval, odpovedal podráždene a vulgárne.

Miroslav Kriak z Kočnerovho komanda sa na súde sťažoval, ako celá kauza ovplyvnila jeho život. „Médiá hovoria štyri roky o nejakom Kočnerovom komande. Mne to je nepríjemné, pretože pána Kočnera nepoznám a nikdy som pre neho nepracoval. Robil som pre Petra Tótha,“ povedal Kriak.

Špecializovaný trestný súd má časový sklz. Predsedníčka senátu poslala bývalého policajta Štefana Mlynarčíka domov a povedala mu, aby prišiel 11. júla. Dnes bude súd vypočúvať iba Miroslava Kriaka. Pojednávať sa bude do 16.00.

Právny zástupca Kuciakovcov Peter Kubina hovorí, že je zrejmé, že sledovanie osôb sa dialo len preto, aby sa zistili ich pravidelné denné návyky. Na záznamoch totiž podľa neho nie je nič zaujímavé.

Súd oboznamuje záznam zo sledovania vtedajšieho advokáta Daniela Lipšica. Aj v tomto prípade ide o zaznamenanie denného režimu. Marian Kočner aj jeho komando tvrdia, že úlohou sledovania bolo získať diskreditujúce informácie, aby ich potom mohli zverejniť.

Video: Prokurátor Matúš Harkabus na súde číta, ako komando sledovalo Jána Kuciaka: Zisťovali jeho denný režim aj to, aký urobil v obchode nákup.

Súd pred výsluchom bývalého pracovníka finančnej správy a expolicajta, ktorí sledovali Jána Kuciaka, vykonal ako dôkaz USB kľúče, ktoré polícia našla pri domovej prehliadke vo vile Kočnerovej manželky na bratislavskej Kolibe.

Špecializovaný trestný súd vylúčil prípad Tomáša Szabóa na samostatné konanie, aby urýchlil celé rozhodovanie. Informovala o tom na začiatku pojednávania predsedníčka senátu Ružena Sabová. Szabó urobil už dávnejšie v kauze prípravy vrážd prokurátorov vyhlásenie o vine a súd tak bude rozhodovať už len o výške trestu.

Od 9.00 h pokračuje pojednávanie v kauze vraždy Kuciaka a prípravy vrážd prokurátorov:

 • v stredu pred súdom prvýkrát vypovedal člen drogového gangu Iľja Weiss, ako zháňal auto na trestnú činnosť v Piešťanoch pre obžalovaného Srba Darka Dragiča;
 • dôkazy voči Dragičovi sú najslabšie zo všetkých obvinených, ani Weiss nevedel, že by auto malo slúžiť na likvidáciu Maroša Žilinku;
 • vypovedať neprišiel Peter Tóth, súd jeho ospravedlnenie prijal, prečítal jeho výpoveď, ale stále ho bude chcieť ešte osobne vypočuť;
 • dnes sú ako svedkovia predvolaní Miroslav Kriak a Štefan Mlynarčík, ktorí boli s Tóthom členmi komanda sledujúceho Jána Kuciaka aj ostatných novinárov;
 • najbližšie bude pojednávanie pokračovať 11. až 13. júla.

Predsedníčka senátu Ružena Sabová povedala, že trvajú na osobnom výsluchu Petra Tótha, ktorého znovu predvolajú na výsluch. Medzitým Sabová povedala, že prečítajú zápisnicu z výpovede Tótha na hlavnom pojednávaní v roku 2020.

Iľja Weiss na súde k pripravovaným vraždám prokurátorov hovorí, že kontaktoval osoby, aby zohnal Dragičovi auto, ale ten mu nepriniesol potrebné peniaze, preto nakoniec z toho nič nebolo.

Ako sa vlastne Darko Dragič ocitol medzi obžalovanými v prípade prípravy vraždy prokurátorov? Zoltán Andruskó vypovedá, že keď v prípade Žilinku nekonali Szabó a Marček, tak kontaktoval Dušana Kracinu a ten mu povedal, že vybavuje nejakých Srbov, ktorí to spravia.

Weiss hovorí, že s Dragičom neboli žiadni priatelia. „Poznám ho ako každého druhého Jugoša, ktorý keď príde s biznisom, tak to vybavím. Nemal som s ním kamarátsky vzťah ani na dovolenky sme nechodili.“ Povedal, že takto vybavoval autá aj iným osobám „z Juhoslávie“.

Iľja Weiss je svedok, ktorý usvedčuje hlavne Srba Darka Dragiča obvineného z prípravy vrážd prokurátorov. Na súde povedal, ako sa zoznámili v roku 2015 pre kradnuté autá.

Peter Tóth, ktorý v posledných dňoch telefonicky kontaktoval viacerých novinárov a vulgárne im nadával, nepríde na dnešné hlavné pojednávanie. Novinárov kontaktovala aj Tóthova manželka. Tóth povedal, že pre problémy s poštovou schránkou si nevšimol doručenie predvolania.

Pokračuje pojednávanie v kauze Jána Kuciaka:

 • V utorok prvýkrát vypovedal Tomáš Szabó. Potvrdil, že došlo k objednaniu vrážd prokurátorov.
 • Szabó a Zoltán Andruskó opisujú skutok zhodne, ale svoje motivácie rozdielne, napríklad, kto na koho tlačil, kto mal akú finančnú situáciu, či mal alebo nemal peniaze.
 • „Títo ľudia vypovedajú o hrozných veciach, väčšina populácie by nebola schopná o tom ani uvažovať. Ak už niekto ide vypovedať, tak rozmer javiť sa lepší, ako to vyplýva z toho, čo vypovedá, tu je, je to bežný jav, nikto sa nechváli tým, čo robí zle, obzvlášť v prípade vrážd,“ zhodnotil výpoveď prokurátor Matúš Harkabus.
 • Dnes na 9:00 súd predvolal Ilju Weissa, ide o člena drogového gangu zo Serede, ktorý tiež vypovedá o príprave vrážd prokurátorov.
 • O 13:00 je predvolaný Peter Tóth. Predvolanie si však neprevzal a súd sa s ním nevedel spojiť. Prokuratúra skúsi zabezpečiť jeho účasť.
 • Pojednávanie bude pokračovať aj vo štvrtok.

Očakávané udalosti:

 • pokračuje pojednávanie v kauze vraždy Kuciaka (9.00 h),
 • pokračuje schôdza parlamentu (9.00 h), zasadá vláda (10.00 h),
 • Lengvarský predloží návrh, kde by štát mal postaviť nemocnice,
 • v Bratislave bude demonštrácia učiteľov za vyššie mzdy (13.30 h),
 • mediálny výbor predloží svoj návrh na voľbu riaditeľa RTVS,
 • v Kyjive má tlačovku komisia OSN vyšetrujúca vojnové zločiny,
 • v Petrohrade sa začína ekonomické fórum navštevované Putinom,
 • koná sa zasadnutie ministrov obrany NATO a ďalších krajín,
 • medzi 7.00 – 14.00 h platí ruské ultimátum ukrajinským vojakom zo závodu v Sjevjerodonecku, aby sa vzdali
 • a americký Fed oznámi rozhodnutie o úrokových sadzbách.

Video: To, čo robili títo ľudia, je strašné. Je prirodzené, že to prikrášľujú, povedal prokurátor Harkabus po dnešnom pojednávaní v kauze vraždy Jána Kuciaka a v prípade prípravy vrážd prokurátorov.

Súd predvolal na stredu Petra Tótha, ale predsedníčka senátu oznámila, že mu nevedia doručiť predvolanie a nedokážu sa s ním ani telefonicky spojiť. Prokurátor povedal, že to skúsi zabezpečiť. Zajtra má vypovedať aj člen zločineckého gangu zo Serede Iľja Weiss.

Kočner komentoval Szabóovu výpoveď na súde. Podľa neho potvrdil, že Andruskó vopred vedel o svojom zadržaní, a tak urobil dohodu s orgánmi činnými v trestnom konaní. Alena Zsuzsová zase povedala, že Szabó potvrdil to, čo ona tvrdí už štyri roky – že Andruskó nikdy nemal peniaze a požičiaval si ich.

Szabó na súde vypovedal, že nemal informácie o vyšetrovaní vraždy Jána Kuciaka, ale dva týždne pred zadržaním mu Andruskó povedal, že o dva týždne bude zadržaný za ekonomickú trestnú činnosť. Andruskó to vraj vedel od bývalého policajta Szabadoša a povedal Szabóvi, že za to zaplatil 2-tisíc eur.

Szabó hovorí, že asi dva týždne pred tým, ako ich zadržali, si Andruskó od neho požičal 3-tisíc eur, lebo nevedel vyplatiť čašníčky v pizzerii. „Požičal som mu a vrátil mi to asi o tri dni. Prosíkal som sa mu, že kde sú tie peniaze. Doniesol mi čisto nové peniaze, ako keby boli vyžehlené. Z tých peňazí som požičal pánovi Kracinovi tisíc eur.“

Szabó ďalej hovorí, že Andruskó nikdy nemal peniaze. Frajeril vraj len vtedy, keď si peniaze požičal. „Z počutia viem, že robil aj nejakého bieleho koňa, ale ani som sa nikdy nepýtal, koľko má peňazí.“

Prokurátor Harkabus chcel od Szabóa vedieť, či by bol ochotný sa konfrontovať s Andruskóom vo veciach, kde sú ich výpovede v rozpore, ale Szabó odpovedal, že nie. Každý z nich by si podľa neho tvrdil svoje.

Prokurátor Harkabus sa pýta Szabóa, prečo Marček zabil Martinu Kušnírovú, keď pri Žilinkovi si hovorili, že ženy a deti sa nezabíjajú. „Neviem sa k tomu vyjadriť,“ odpovedal Szabó. Tvrdí, že keby Žilinku sledovali dôkladnejšie, tak by asi zabili aj jeho, ale asi ani veľmi nechceli.

Ľutujem, čo sa stalo, povedal Szabó na súde o vražde Jána Kuciaka.

Nejako sme sa do toho nehrnuli, hovorí Szabó na súde o vražde Petra Šufliarskeho. „Mali sme veľké reči, ale keby sme to chceli veľmi spraviť, tak s tými dvoma zbraňami by to šlo. Stále som dúfal, že pán Andruskó od toho upustí. Andruskóa som stále nahováral, že najlepšie by bolo, keď príde zima, mrazy, nikto nie je na ulici. Odďaľoval som to.“

Szabó na súde povedal, že Andruskó mu nikdy nepovedal, pre koho majú byť vraždy prokurátorov vykonané. „Mne nikdy nespomínal žiadne mená.“

Nové na Dennikn.sk

06:00Šéf Šachtara Doneck pre Denník N: Unavení ľudia sú pre nás nebezpeční, potrebujeme pomoc až do oslobodenia posledného územiaVčera 19:05Newsfilter: Aj Slovensko môže Rusov pripraviť o falošný pocit, že oni za nič nemôžuVčera 18:40Právnik a kriminológ Houdek: Nepoznám prípad, keď by muž opustil ženu, ona by ho dlho prenasledovala a nakoniec zabilaVčera 18:18Graf dňa: Slovenská ekonomika je stále slabšia než pred covidom, a to ju čakajú horšie časyVčera 18:13Tisíce ľudí odmietajú platiť drahé účty za energie. Británia sa rúti do recesie, ktorá bude dlhá a studenáVčera 17:37Poslanec OĽaNO Šudík: Rátame s tým, že SaS bude podporovať menšinovú vládu (+ video)Včera 16:52Ukrajinci s HIMARS-om zničili základňu vagnerovcov, prezradila ich fotografia ruského novináraVčera 16:43Danglár: Afganistan 2022Včera 16:19Prázdna hala, žiadni sponzori. Juniorský šampionát trápi sexuálny škandál, v ktorom zväz vyplácal milióny, aby umlčal obeteVčera 16:18Pre klimatickú zmenu sa porušujú naše ľudské práva. Mladí Portugalci berú pred súd 32 krajín, medzi nimi aj SlovenskoVčera 16:13Nečakané dôsledky vysychajúcich európskych riek: lode s tovarom sa zasekli, vodné a jadrové elektrárne znižujú výkonVčera 15:33Pre vojnu nechce ruských turistov čoraz viac krajín, Slovensko si vízový bojkot vie predstaviťVčera 15:14Hviezda domáceho vývoja sa vrátila do formy ešte pred májovým vstupom Američanov. Vlani Spinea zarobila skoro miliónVčera 14:56Matej Tóth o slovenskom prekvapení na ME: Pri rovnakom výsledku som pochopil, že raz môžem mať medailuVčera 14:40Pizza s ananásom neprerazila. Americké Domino’s po krachu odchádza z TalianskaVčera 14:33Vtedy plné ľudí, dnes mestá hrôzy a ruín: spomienky na Popasnú a AvdijivkuVčera 14:08Novinárka Vitalia Bella: V Užhorode už pochovávajú v parku pred cintorínom (+ video)Včera 13:50Sandman ako seriál. Sen či nočná mora? Včera 13:24Vývoj bojov (173. deň): Rusi strácajú kontrolu nad vojnou, Krym je po dnešku definitívne bojovou zónouVčera 12:08Ukrajinské deti budú mať problém dostať sa do škôlky, priznáva Gröhling. Do škôl môže nastúpiť až 15-tisíc žiakovVčera 10:13Situácia s majiteľmi United dokazuje, ako veľmi klub zlyháva (+ prehľad prestupov za posledný týždeň)Včera 09:51Zdražovanie bytov spôsobilo, že mnohé sú podpoistené. Ak by nastal požiar či záplavy, poisťovňa zaplatí máloVčera 08:21Tony uhynutých rýb a nejasné príčiny. Otrava Odry je jednou z najväčších ekologických katastrof v PoľskuVčera 07:37Vo voľbách sa rozhodne o dôležitejších otázkach, ako je Ficova budúcnosťVčera 07:00Ekonomický newsfilter: Koalícia sa musí dohodnúť na zmene dlhovej brzdy, inak príde drastické šetrenie01.00 19:58Graf dňa: Za prudkým poklesom verejného dlhu nebude obrat v hospodárení štátu01.00 19:46Newsfilter: Traja zo štyroch Matovičových voličov už precitli01.00 18:49OĽaNO prišlo o pol milióna voličov, z mnohých sú dnes nevoliči, niektorí odišli aj k Hlasu01.00 18:24Starosta Záhorskej Bystrice: Sme viac Záhoráci ako Bratislavčania01.00 18:13Koľko ľudí sa ešte nenakazilo covidom a ako nás chráni prekonanie