Vražda Jána Kuciaka

Súd vyhovel návrhu odsúdeného expolicajta Pavla Vorobjova na obnovu konania v časti trestu prepadnutia majetku. Rozhodnutie nie je právoplatné, prokurátor podal sťažnosť. Vorobjova odsúdili v máji 2022, priznal sa k nezákonným lustráciám desiatok politikov a novinárov vrátane Jána Kuciaka.

Zosnulého Miroslava Bödöra, označovaného za oligarchu Smeru, pochovali v utorok. Na pohreb prišli viacerí politici Smeru vrátane Roberta Fica, policajného exprezidenta Tibora Gašpara či predsedu klubu Jána Richtera, bol tam aj Róbert Krajmer.

Otec Jána Kuciaka Jozef vyčíta politikom živenie nenávisti medzi ľuďmi. V rozhovore vraví, že kedysi považoval Igora Matoviča za schopného mladého politika, ktorý to niekam dotiahne. „Teraz sa ukazuje ako ozaj rodený populista a nič viac. Skôr mu záleží na jeho egu než na spoločnom blahu.“

Dosť sa bojím, ako voľby dopadnú. Fico je manipulátor a Matovič populista, hovorí v rozhovore otec Jána Kuciaka. Jozef Kuciak ešte nie je definitívne rozhodnutý, komu dá hlas, ale voliť určite pôjde. Pri otázke, čo by povedal Robertovi Ficovi, keby ho stretol, zareagoval: „Vlastne ani neviem. Asi by som ho opľul, i keď je to proti môjmu presvedčeniu.“

Jozef Kuciak je už na dôchodku. Žije v Štiavniku pri Bytči. Foto N - Tomáš Benedikovič

Plagát s Jánom Kuciakom a Martinou Kušnírovou, ktorý vítal účastníkov mítingu Smeru nad Modrou, už niekto strhol a ukradol. Banner s nápisom Nezabúdame vyvesili miestni aktivisti neďaleko predvolebnej akcie Smeru na Zochovej chate.

Foto - N

Pri ceste na Zochovu chatu nad Modrou, kde má dnes Smer predvolebný míting, vyvesili miestni aktivisti plagát s Jánom Kuciakom a Martinou Kušnírovou a nápisom Nezabúdame. Niekto im ho zroloval, tak ho znovu natiahli.

Len Zsuzsová to nemohla byť, hovorí jediný sudca, čo hlasoval za Kočnerovu vinu, píše Jana Shemesh. „Prípad vraždy novinára a prípravy vraždy prokurátorov stále nie je uzavretý. Sudca Pikna je prvým zo sudcov, ktorý verejne povedal, že Kočner by mal byť za to odsúdený. Jeho argumenty v prospech Kočnerovej viny sú logické, aj keď nateraz menšinové. Je dobré, že zazneli, rozhodovať však už bude iný súd.“

Súd oslobodil Kočnera v kauze vraždy Jána Kuciaka a prípravy vrážd prokurátorov aj preto, že pochyboval o mafiánovej správe „50→soon – emotikon smrtka“, ktorú odoslal Zsuzsovej v čase vraždy 21. februára 2018. Podľa 200-stranového odôvodnenia rozsudku, o ktorom píše SME, súd pochyboval, že by Kočner otvorene komunikoval o sume 50-tisíc eur ako odmene pre vrahov, ak by za tým bol.

Zatiaľ nie je zrejmé, kedy sa bude Najvyšší súd znovu zaoberať prípadom vraždy novinára Jána Kuciaka a príprav vrážd prokurátorov. Špecializovaný trestný súd teraz vyhotovil rozsudok a spolu s odlišným stanoviskom sudcu Piknu ho doručuje procesným stranám. Až keď sa tie vyjadria, prípad pôjde na Najvyšší súd.

Sudca Pikna v stanovisku k oslobodzujúcemu rozsudku vo veci vraždy Kuciaka píše, že správy Kočnera a Zsuzsovej v Threeme sa nedajú vykladať inak ako tak, že súvisia s vraždou Jána Kuciaka. Spolu s výpoveďou Zoltána Andruskóa a ďalšími dôkazmi tak podľa neho ide o logicky ničím neprerušenú niť dôkazov, ktorá mala viesť ku Kočnerovmu odsúdeniu.

Jozef Pikna je vôbec prvý sudca, ktorý o Kočnerovej vine v prípade vraždy Jána Kuciaka nepochybuje. V senáte bol prehlasovaný, prípad však ide na Najvyšší súd. V odlišnom stanovisku, ktoré priložil k rozsudku, vysvetľuje, prečo mal byť podľa neho odsúdený aj Kočner, nielen Alena Zsuzsová.

Jediným sudcom, ktorý bol v máji za odsúdenie Mariana Kočnera v prípade Kuciak, je Jozef Pikna. Vo vlastnom stanovisku k rozsudku píše o Threeme, svedkoch a aj o tom, že Zsuzsová by sama na vraždu nemala peniaze.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Kočner nie je nevinný, súd iba pochybuje o jeho vine, píše predseda Súdnej rady Ján Mazák. „K tragickej udalosti došlo, len niet dostatok dôkazov o tom, že objednávku vraždy má na svedomí tento obžalovaný. Mohol ju objednávať, lenže senátu možnosť nestačila. Väčšina tejto formácie požadovala istotu. Úplne legitímny postup.“

Robert Fico uletel, je nebezpečný a treba o tom hovoriť, myslí si Konštantín Čikovský. „Pri tomto si musíme povedať, že sa asi zbláznil. Je za hranou a nemusí to byť víťazná taktika,“ hovorí Filip Obradovič o Ficovej obrane Mariana Kočnera v prípade vraždy Jána Kuciaka.

Robert Fico sa prvýkrát verejne zastal Kočnera v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Predseda Smeru zvolal tlačovú besedu na jeho obranu, ako to doteraz robil pri svojich nominantoch.

Podcast: Prečo oslobodili Mariana Kočnera? Filip Titlbach sa rozprával s reportérkou Denníka N Monikou Tódovou, ktorá na súde sleduje kauzu Jána Kuciaka. 

Týždňový newsfilter: Štát s Kočnerom ešte neskončil, ale bude to trvať dlhšie, píše Monika Tódová. „Reči o tom, že mafia už má chápadlá aj v tomto senáte, nie sú namieste. Takéto vraždy sa na Slovensku nesúdia každý deň, je to nové aj pre sudcov. Smerujme hnev tam, kde je to oprávnené – na Kočnera a politikov, ktorí mu dovolili vyrásť na obludné monštrum, ktorému sa stále darí manipulovať so spravodlivosťou. Oni ho mohli zastaviť, ale peniaze boli pre nich viac ako život novinára alebo prokurátora.“

Shooty: Zlatý klinec

Rozhodnutie súdu v kauze vraždy Jána Kuciaka nebolo dostatočne vysvetlené, myslí si exministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Dnes podľa nej nestačí konštatovať, že nemali proti Marianovi Kočnerovi, ktorého v prípade oslobodili, dostatok dôkazov.

Michal Šipoš (OĽaNO) si myslí, že objednávateľom vraždy Jána Kuciaka „muselo byť väčšie zviera“. Súd v prípade rozhodol, že vinná je Alena Zsuzsová, a oslobodil Mariana Kočnera.

Odôvodnenie väčšiny senátu pre oslobodenie Mariana Kočnera v kauze vraždy Jána Kuciaka nebolo argumentačne presvedčivé, myslí si Daniel Lipšic. Špeciálny prokurátor verí, že Najvyšší súd opätovne napraví „logicky neudržateľné právne závery“ senátu.

Robert Fico vraví, že „tlak na sudcov bol obrovský“ v prípade vraždy Jána Kuciaka a prípravy vrážd prokurátorov. Marian Kočner bol v piatok neprávoplatne oslobodený spod obžaloby, Alenu Zsuzsovú odsúdili na 25 rokov. Smer pritom dlhodobo útočí na sudcov, ktorí sa zaoberajú korupčnými kauzami z éry vládnutia tejto strany.

Robert Fico povedal, že nemá informácie, aby mohol komentovať oslobodenie Kočnera a potrestanie Zsuzsovej. „Tlak médií uložiť obidvom doživotný trest bol enormný, preto sa na verdikt súdu pozerám s rešpektom,“ uviedol. (tasr)

Súd nevidel Kočnerovu skazenosť, vinná je podľa neho len Zsuzsová, rekapituluje Jana Shemesh v Newsfiltri dnešný rozsudok. „Koľkokrát ešte budú rodiny Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej musieť počuť, ako zomreli ich deti? Oslobodenie Kočnera, hoci ešte neprávoplatné, im nedáva zmysel.“

Vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej ostáva aj po dnešku otvorenou traumou, povedal premiér Ľudovít Ódor v reakcii na rozsudok. „Rozhodnutie súdu plne rešpektujem, aj keď sa osobne neviem ubrániť zmiešanému pocitu. Stále nie sme na konci a cesta k spravodlivosti pokračuje.“

Video: Celý rozsudok, ktorým oslobodili Mariana Kočnera v prípade vraždy Jána Kuciaka.

Súd sa pri hodnotení dôkazov dopustil tých istých chýb ako predtým, pričom niektoré ešte viac prehĺbil, píše obhajca Kuciakovcov Peter Kubina v reakcii na oslobodzujúci verdikt v prospech Mariana Kočnera. „Keď sa to stalo po prvýkrát, museli sme pripustiť, že išlo o bežnú povrchnosť či pochybenie. Dnes sa to už nedá označiť inak než svojvôľa.“

Súd v kauze vraždy Jána Kuciaka – súhrn udalostí:

  • Mariana Kočnera oslobodili, Alena Zsuzsová dostala 25-ročný trest
  • prokurátor aj poškodení sa voči rozhodnutiu odvolali
  • súd tvrdí, že nemal dostatočné dôkazy o tom, že si vraždy objednal Kočner
  • oslobodzujúci rozsudok podľa súdu nie je rozhodnutím o nevine
  • Zsuzsová je vinná z objednávky vrážd Jána Kuciaka aj prokurátorov Žilinku a Šufliarskeho
  • motívom Zsuzsovej mala byť obava zo straty príjmov od Kočnera
  • Dušan Kracina dostal 8 rokov za prípravu vraždy Žilinku
  • za prípravu vraždy prokurátora Lipšica neodsúdili nikoho, oslobodeného Darka Dragiča prepustia na slobodu
  • prezidentka Čaputová je z rozsudku prekvapená a sklamaná
  • komentár šéfredaktora Kostolného o nepresvedčivom rozhodnutí

Prokurátor Matúš Harkabus aj zástupca poškodených Peter Kubina podali odvolanie. Prípad vraždy Jána Kuciaka a prípravy vrážd prokurátorov sa tak vráti na Najvyšší súd. Marian Kočner sa práva na odvolanie vzdal.

Oslobodzujúci verdikt pre Mariana Kočnera je debaklom, uviedli Reportéri bez hraníc. „Berieme na vedomie usvedčenie objednávateľky vraždy Jána Kuciaka, ale tento verdikt zanecháva trpkú príchuť. Spravodlivosti nebolo úplne učinené zadosť,“ napísal vo vyhlásení generálny tajomník organizácie Christophe Deloire.

Špecializovaný súd nezvládol reparát v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, píše Zuzana Petková v Udalostiach týždňa. „Súdne odôvodnenie by malo byť pochopiteľné aj laikom, argumenty súdu, ktoré čítala predsedníčka senátu, mi však logické neprišli. Zsuzsová si vraždu údajne objednala, lebo sa bála straty príjmu a výhod od Kočnera, ale on o tom netušil?“

Dušan Kracina dostal za prípravu Žilinkovej vraždy 8-ročný trest, pretože podľa súdu je gamblerom a na jeho nápravu bude stačiť aj miernejší trest. Súd dodal, že tým nezľahčuje prípravu Žilinkovej vraždy. Prokuratúra navrhovala Kracinovi 25 rokov.

Alena Zsuzsová nedostala doživotný trest, lebo psychológovia v znaleckom posudku neuviedli, že ju nie je možné napraviť, aj keď je to hraničné. Súd vymeral Zsuzsovej trest na 25 rokov, prokurátori jej navrhovali doživotie.

Oslobodzujúci rozsudok nie je rozhodnutím o nevine, ale ide o výraz dôkaznej núdze, konštatuje súd v odôvodnení. Orgány činné v trestnom konaní nepredložili dôkazy, ktoré by s istotou umožnili konštatovať, že na skutku sa ako objednávateľ podieľal Marian Kočner, uviedla predsedníčka senátu Ružena Sabová.

Prezidentka Zuzana Čaputová vraví, že cíti sklamanie a prekvapenie z dnešného rozsudku o oslobodení Mariana Kočnera. Aj pri takýchto nečakaných verdiktoch je podľa nej dôležité rešpektovať rozhodnutie súdu a počkať si na odôvodnenie rozhodnutia a neskôr aj na rozhodnutie Najvyššieho súdu.

Motívom Aleny Zsuzsovej na objednávku vrážd bola podľa súdu „obava zo straty príjmu a iných materiálnych výhod, ktoré jej a jej rodine poskytoval Marián Kočner“. Zsuzsová podľa súdu mala peniaze na vraždu, našla sa u nej platobná karta ku Kočnerovmu účtu a 20-tisíc eur. Tie boli tiež od neho, avšak nie je preukázané, že jej ich dal na vraždu.

Senát sa v zdôvodnení pýta, či by Kočner zadal Zsuzsovej objednávku vraždy, keď mal informácie, že spackala zber podpisov na založenie jeho strany Cieľ. „Kočner nemal informácie o podobnej násilnej minulosti Zsuzsovej. Na čom je postavená vina Kočnera? Na tvrdení Andruskóa, že si ju objednal Kočner, na vyhrážkach Kuciakovi, na vyjadreniach Tótha a brata Kočnera,“ vraví sudkyňa Ružena Sabová s tým, že podľa súdu je to málo.

Súd sa pýta, že ak sa Zsuzsová s Kočnerom rozprávali v Threeme o vražde, prečo by to nerobili osobne. Ku komunikácii o zuboch, ktorá mohla byť o vražde, súd povedal, že túto komunikáciu iniciovala Zsuzsová. „Nepotvrdilo sa, že mala problémy so zubami.“

Sudkyňa Ružena Sabová vraví, že ak by Kočner vedel o tom, že sa chystá Kuciakova vražda, tak by zastavil činnosť sledovacieho tímu, ktorý viedol Peter Tóth. „Aj po siahodlhých pokusoch hľadania významu komunikácie medzi Kočnerom a Zsuzsovou stále zostávajú otázky a rôzne možné verzie.“

Rozsudok o Kočnerovi je predzvesťou, akú facku dostaneme vo voľbách, píše šéfredaktor Matúš Kostolný. „Takéto nepresvedčivé rozhodnutia súdov vysvetľujú, prečo veríme dezinformáciám, Rusku a Ficovi.“

Súd nepochybuje, že Alena Zsuzsová mala fotky zo sledovania Jána Kuciaka od Mariana Kočnera, ale ich účel mohol byť podľa súdu aj iný ako vražda novinára. Sledovanie novinára a prokurátorov podľa súdu nebolo nevyhnutné na to, aby k vraždám došlo.

Súd vysvetľuje, že dôkazy o Marianovi Kočnerovi boli len nepriame. „Svedecká výpoveď Andruskóa je dôkaz z počutia.“ Súd odcitoval aj presné svedectvo Andruskóa, kde mu Zsuzsová hovorila, že všetky objednávky vrážd sú pre Kočnera.

Prokurátor Peter Šufliarsky reagoval, že rozhodnutie súdu rešpektuje. „K trestnej veci sa vyjadrím po doručení písomného vyhotovenia rozhodnutia,“ dodal len.

Súd neuveril, že Alena Zsuzsová myslela vážne plánovanie vraždy Daniela Lipšica. „V danom prípade je obžaloba postavená na motíve obžalovaného Kočnera. Advokát Lipšic mu údajne škodil v kauze Technopol Servis. Výpoveď Andruskóa je podporená i odvodeným dôkazom, výpoveďou Kracinu a Szabóa, ktorý sa o tom dozvedel od Andruskóa.“

Absolútne ma to zaskočilo, nedáva mi to žiadnu logiku a som zvedavý na odôvodnenie súdu, vraví po oslobodení Kočnera Jozef Kuciak, otec zavraždeného novinára Jána Kuciaka. Potvrdil, že sa odvolajú na Najvyšší súd a poradia sa s právnikmi, či budú trvať na novom senáte. Ten by si však musel spis nanovo preštudovať.

Hlas vníma rozsudok „ako ďalší krok na ceste k spravodlivosti a rešpektuje ho.“ V stanovisku takisto napísal, že jednou z troch zásadných priorít vlády Petra Pellegriniho bolo vyšetrenie vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice.

Ružena Sabová povedala, že boli také pochybnosti, ktoré nesmerovali u všetkých sudcov k presvedčeniu o vine Kočnera. Vina Zsuzsovej a Kracinu je podľa predsedníčky senátu preukázaná a tvorí logickú a ničím nenarušenú sústavu vzájomne sa doplňujúcich dôkazov.

Naživo: Kuciakovci a Zlatica Kušnírová po oslobodení Mariana Kočnera

Som sklamaný a úprimne nerozumiem, reagoval na rozsudok predseda PS Michal Šimečka. „Ako politici aj občania musíme rozhodnutia súdov rešpektovať. Zároveň sa však obávam, že po takomto rozsudku bude hrozná trauma pokračovať – pre rodiny obetí aj pre Slovensko.“

Generálny prokurátor Maroš Žilinka reaguje na rozsudky:

Nové na Dennikn.sk

Včera 20:47Vláda pri zdanení kryptomien a výnosov z podielových fondov dala na Ódorove „lego kocky“Včera 20:45Hrozí Južnej Amerike nový konflikt? Maduro chce územie, ktoré patrí GuyaneVčera 19:16Graf dňa: Ekonomiku zachraňuje zahraničný obchod, ale inak, než sa na prvý pohľad zdáVčera 19:00Newsfilter: Fico aj Taraba si dajú dobrý pozor na to, čo povie ÚniaVčera 18:55Slovnaftu sa skončila výnimka na ruskú ropu. Exporty do Česka zatiaľ zvládne pokryťVčera 18:20Mimovládky rozdeľovali európske peniaze pre utečencov. Zdá sa, že Erik Tomáš im dovolí pokračovaťVčera 18:06Polícia pátra po autorovi vyhrážky teroristickým útokom na stredné školyVčera 17:50Uhríkovho generála spomenuli Poliaci v zozname ruských agentov, podľa novinára možno omylomVčera 17:46Aké zmeny schválila Ficova vláda pre zamestnancov, živnostníkov či eseročkyVčera 16:48Shooty: SklamanieVčera 16:22Pád 123Kuriera ohrozuje pred Vianocami aj mnohé e-shopy. Na ich novej stránke je vyše 400 poškodenýchVčera 16:20Cesta do hlbín izraelskej duše Včera 16:13Vláda okreše príspevok pre RTVS o desiatky miliónov. Opozícia hovorí o vynútení poslušnostiVčera 16:11Sedem dôvodov, prečo je Slovensko jedným volebným obvodomVčera 16:11Pomalé vlaky v Bratislave nie sú hlavný problém, železničiarom chýba na opravy miliardaVčera 16:04Je to nešťastný až nebezpečný zásah, prezidentka kritizuje koalíciu za plán rozpustiť špeciálnu prokuratúruVčera 15:54Danglár: Život a peniazeVčera 15:51Alarmujúce výsledky testovania PISA, Drucker hovorí o národnej tragédii. Študenti sa prepadli v matematike aj čitateľskej gramotnostiVčera 15:49Bieloruský denník: Ceny v Bielorusku rastú, firmy z krajiny odchádzajú. No časť obyvateľstva je s ekonomikou spokojnáVčera 15:46Белорусский дневник: В Беларуси растут цены, из страны уходят компании, но часть жителей довольна экономикойVčera 14:49Vývoj bojov (650. deň): Na hraniciach pre protesty stoja člny, ktoré súrne potrebujú Ukrajinci pri DnipreVčera 14:29Na slávne bitky popri nevere nezostal čas. Prečo filmový Napoleon sklamalVčera 14:02Dezinfoscéna našla novú tému v pandemickej zmluve WHO, Fico hovorí o výmysle farmafiriemVčera 13:38Ako volí Slovensko – od Nežnej revolúcie po súčasnosť. 2. Populizmus a nacionalizmusVčera 12:45Škriniar v PSG: Odráža útoky šéfa Interu, na ihrisku je kľúčový, no experta prekvapili aj dve jeho slabinyVčera 12:08Medzi technológiou a prírodou: Festival Next priniesol jedinečné zvukové experimentyVčera 11:44Beh alebo chôdza? Ak ide o dlhovekosť, víťaz je jasný, ale pozor aj na pravidelnosť, hovoria expertiVčera 11:04O konci rokaVčera 11:00Pod slnkom Jany Shemesh: Ani premiér Fico nedokáže byť naraz hulvát aj slušňák   Včera 10:38Bývalý šéf cestárov košickej župy vyšiel z väzby a nemá chuť rozprávať. Napriek tomu sme mu kládli otázky