Koaličná kríza

Odovzdanie moci bude podľa Pellegriniho prebiehať slušne a na úrovni. „Nastupujúcim ministrom odovzdáme úrady v plnom chode, tak, aby nedošlo k prerušeniu prác a aby nikto nemohol mať pocit, že chce niekto škodiť novej vláde,“ povedal po stretnutí v paláci.

Líder OĽaNO Igor Matovič, ktorý je poverený zostavením novej vlády, rokuje s prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Potvrdil to hovorca Martin Strižinec. O stretnutie vraj požiadal Matovič. (tasr)

Iveta Radičová o stabilite novej vlády: Uvidíme, ako sa budú ako rybky na udičku chytať na kotlebovské návrhy a ako sa tým nechajú rozbiť v mene vyšších princípov, ktoré majú v garantované v ústave.

Kiskovcom sa nepodaril dvojblok so Sulíkom, v koalícii to nebudú mať ľahké od začiatku. Partneri v nej už navyše rátajú s tým, že Andrej Kiska sa z politiky stiahne.

Fico sa bude uchádzať o funkciu predsedu poslaneckého klubu a chce byť ďalej predsedom Smeru. Jeho strana sa tiež bude uchádzať o kontrolné výbory v parlamente a Pellegriniho navrhnú za podpredsedu Národnej rady.

Európsky výbor by podľa Eduarda Hegera (OĽaNO) mala mať koalícia. „Po štyroch rokoch tam je čo naprávať,“ povedal. Európsky výbor do volieb viedol Ľuboš Blaha zo Smeru.

Sulík pripúšťa, že Boris Kollár bude predsedom parlamentu. „Ak toto má byť súčasťou koaličnej dohody a budú tam splnené aj nejaké naše predstavy, my toto podporíme,“ povedal Richard Sulík (SaS).

Sulík potvrdil, že chce, aby sa Jana Kiššová vrátila do SaS. „Mám ju v hľadáčiku,“ povedal Sulík. „Chce si oddýchnuť od politiky, ale ja dúfam, že jedného dňa sa vráti.“

Sulík považuje pondelkové stretnutie ekonómov k stavaniu nájomných bytov za prínosné. Stavanie bytov presadzovala Sme rodina, Sulík ich kritizoval. „Nie je cieľom ponížiť, ale upokojiť koaličného partnera,“ povedal Sulík o stretnutí.

Richard Sulík (SaS) nepovažuje Matovičove útoky na nových poslancov Za ľudí Juraja Šeligu a Vladimíra Ledeckého za celkom férové. „Ja by som tie prirovnania nerobil, ale Igor sa tak zjavne rozhodol. Na všetko ďalšie sa musíte pýtať jeho,“ povedal Sulík.

Richarda Sulíka (SaS) neprekvapuje, že Andrej Kiska (Za ľudí) nebude pokračovať v rokovaniach o budúcej koalícii. „Jeho prístup nebol taký, že vo veľkom štýle a do toho,“ povedal Sulík v povolebnej diskusii Denníka N.

Naživo: Diskusia Denníka N o tom, ako bude vyzerať nová vláda. Diskutujú Richard Sulík (SaS) a Eduard Heger (OĽaNO).

Igor Matovič vraví, že nová vláda je už na 99 percent dohodnutá. Povedal to v Národnej banke Slovenska, kam prišiel na debatu s ekonómami a budúcimi koaličnými partnermi. Diskutuje sa o tom, či je možné veľké investície vyňať z okruhu verejných financií.

Klub ekonomických analytikov kritizuje zámer novovznikajúcej vlády vyčleniť veľké investície z okruhu verejných financií. Pretláča to Sme rodina, Matovič preto zvolal na dnes poobede stretnutie možných členov koalície s ekonómami v priestoroch rozpočtovej rady.

Čo vieme o zostavovaní vlády týždeň po voľbách: poznáme favorita na ministra zdravotníctva, spory sú o silové rezorty a štátnych tajomníkov, rozhodne sa o ekonomickom expertovi Sme rodina a kollárovci rozprávajú o zákulisných hráčoch, ktorí nechcú túto vládu.

Dobrý minister zahraničia musí mať dostatočnú politickú silu, hovorí Tomáš Valášek o možnej nominácii na tento post. „Naša strana získala 5,77 percenta, s ktorými môžeme vyskakovať len do výšky pár centimetrov,“ vraví zvolený poslanec Za ľudí.

Tomáš Valášek pôsobil pred vstupom do politiky ako riaditeľ prestížneho think tanku Carnegie Europe. Foto N - Tomáš Benedikovič

Matovič pozval ekonómov na pondelok na debatu, či má zmysel ekonomický plán Borisa Kollára. „Chceme sa pozrieť na ten model a podrobiť ho skúške správnosti,“ vysvetlil Eduard Heger, možný budúci minister financií.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Vladimíra Marcinková (Za ľudí) zatiaľ nevie, akú pozície prevezme Andrej Kiska ako emeritný prezident. „Nebavili sme sa o funkciách, neviem povedať, kde je ohraničenie možností pre emeritného prezidenta pri zastávaní funkcií.“ Marcinková v Rádiu Expres dodala, že Kiska zostáva v aktívnej politike.

Ministerstvo zdravotníctva by malo podľa Vladimíry Marcinkovej (Za ľudí) patriť premiérskej strane. Reagovala tak na narážky Igora Matoviča, podľa ktorého by sa na túto funkciu hodil aj Andrej Kiska.

Matovič nie je proti tomu, aby mohli byť výťažky z marihuany používané na medicínske účely. „Ak je objektívne zdokladované, že ten výťažok dokáže pomôcť, ja osobne s tým nemám najmenší problém,“ povedal v relácii JOJ Na hrane. Podľa neho to nesúvisí s jeho predvolebným záväzkom, že nebude uvoľňovať drogovú politiku.

To, čo je dobré pre novú vládu, nemusí byť dobré aj pre Kiskovu stranu. Vynára sa problém, ktorým je veľkosť tejto strany, ktorá jednoducho neumožňuje veľmi vyskakovať. Napríklad aj v otázke morálneho a odborného profilu kandidátov na rôzne posty, ktorý Kiska označuje za dôležitý. Newsfilter Tomáša Gálisa.

Matovič by rád zrušil 50-percentné kvórum, jeho koaliční partneri sú však podľa neho proti. „Keby to bolo na mne, ja by som pri referende úplne zrušil kvórum,“ povedal Matovič v televízii JOJ. „Ale predbežne viem povedať, že medzi potenciálnymi partnermi nie je vôľa znižovať kvórum pre referendum.“ O tejto otázke budú rokovať.

Matovič chce ako premiér každý mesiac posielať domácnostiam informácie o tom, ako štát hospodári, koľko vybral peňazí na daniach, na poplatkoch, na pokutách, a ako ich minul. „Takto budú mať pocit, že politika nie je pánske huncútstvo, ale že je robená ľuďmi a pre ľudí,“ povedal Matovič pre JOJ.

Koalícia sa zatiaľ nedohodla, ako budú fungovať na ministerstvách, povedal Igor Matovič v TA3. Andrej Kiska (Za ľudí) je za to, aby na ministerstvách fungovala krížová kontrola, teda aby štátni tajomníci boli z iných strán než samotný minister. Boris Kollár (Sme rodina) zasa chce, aby ministerstvá riadili len ľudia z jednej strany.

Pellegrini povedal, že budúca vládna koalícia podľa neho nevydrží celé funkčné obdobie. Za najväčšie riziko budúcej koalície označil súdržnosť poslaneckého klubu OĽaNO.

Peter Pellegrini: Mafiu na Slovensku nebudeme tolerovať. „Nie v oblasti (poľnohospodárskych) dotácií, nie v oblasti eurofondov. Budeme uplatňovať politiku nulovej tolerancie,“ povedal premiér pre agentúru Reuters. „Na obnovenie dôvery v túto vládu musíme ukázať skutky, nie slová.“ (reuters)

Pellegrini opäť naznačil, že nemá záujem o post prezidenta. „Nie som si istý, že všetko potrebné sa dá robiť z pozície prezidenta, vzhľadom na jeho kompetencie,“ povedal v RTVS.

Kiska v RTVS povedal, že v zdravotníctve a školstve nie sú hmatateľné výsledky. „Zadefinujeme, že toto je priorita, a zrazu sa to stratí.“

Kiska pomenoval tri veci, ktoré treba zmeniť v poľnohospodárstve: právo má platiť aj na vidieku, treba usporiadať vzťahy k pozemkom a zamedziť špekuláciám a dávať peniaze tým, ktorí to potrebujú. „Chcem rázne konať, pretože situácia v poľnohospodárstve nie je dobrá,“ povedal v RTVS.

Pellegrini v RTVS povedal, že sa chce v blízkej dobe informovať, či je pri vyšetrovaní vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej všetko v poriadku „po technickej stránke“. Do začiatku prázdnin sa preto plánuje stretnúť s novým policajným prezidentom a prokurátormi.

V RTVS diskutujú prezident Kiska, premiér Pellegrini a predseda parlamentu Danko. Politickú reláciu O 5 minút 12 vysielajú aj online.

Foto – Instagram/Andrej Kiska

Iniciatíva Hnevám sa bude zbierať podpisy pod petíciu za referendum o predčasných voľbách aj na dnešných protestoch v Bratislave, Banskej Bystrici aj v Košiciach. Petícia musí mať 350-tisíc podpisov, iniciatíva neuviedla, koľko ich doposiaľ vyzbierala.

Danko nie je rád, že Robert Kaliňák už nie je ministrom. „Každého treba hodnotiť aj podľa výsledkov jeho práce,“ hovorí Danko. „Ak padne Kaliňák alebo Žitňanská, problémy to nevyrieši.“

Andrej Danko. Foto N - Tomáš Benedikovič

Iniciatíva Za slušné Slovensko odmieta spájanie s prezidentom Kiskom, ktoré dnes naznačoval expremiér Fico. „Naše pohnútky sú jasné a financovanie čisté. Všetky prostriedky idú z transparentného účtu.“

Počiatkov a Kaliňákov kamarát Róbert Pintér už nie je šéfom sekcie hnuteľného a nehnuteľného majetku na ministerstve vnútra. Vo funkcii ho od 1. júna nahradila Michaela Boďová.

Ak Kočner svojím konaním naplní skutkovú podstatu trestného činu, má smolu, hovorí policajný prezident Lučanský o vyhrážkach novinárom. V rozhovore rozpráva aj o vzťahu s Kaliňákom, Mellovi, Černákovi a o tom, prečo povedal, že jeho prioritami vo funkcii sú migranti a terorizmus.

Pellegrini nepriamo potvrdil, že Marián Slobodník je jedným z kandidátov na post policajného prezidenta. Premiér sa chce s ministerkou Sakovou rozprávať o tom, či je policajný pridelenec v Chorvátsku vhodnou osobu na tento post.

Smer slúži hlavne biznisu, oligarchovia sú nedotknuteľní a Slovensko bojuje o budúcnosť, píše Economist. Vplyvný britský magazín napísal rozsiahly článok o Slovensku. Titulok znie: Boj medzi autoritármi a liberálmi v srdci Európy.

Vražda novinára odhalila, že je niečo zhnité na Slovensku. Zdroj – Economist

Dnešný protest za predčasné voľby na bratislavskom Námestí SNP organizátori zrušili pre dážď a hroziace búrky. Nemalo ísť o protest Za slušné Slovensko, organizovali ho iniciatívy Hnevám sa a V teniskách.

Úrad vlády nechce prezradiť, kto tvorí mediálny tím poradcov premiéra Pellegriniho. Miroslava Kernová sa to snaží od konca apríla zistiť, no dostáva len neurčité odpovede. Vyzerá to pritom tak, že Pellegrinimu radí Ficova zostava.

Iniciatíva Hnevám sa žiada od opozície pomoc s referendom o predčasných voľbách, pre ktoré zbiera podpisy pod petíciu. Stranám poslala otvorený list s dvoma požiadavkami.

Vláda nesúhlasí s návrhom skupiny poslancov na vyslovenie nedôvery ministerke pôdohospodárstva Gabriele Matečnej (nom. SNS). Vyplýva to z návrhu, ktorý schválila, návrh „vníma ako vytĺkanie politického kapitálu“. (tasr)

Opozícia i námestia prehrali, predčasné voľby nebudú, píše v Newsfiltri Tomáš Gális. „Neznamená to, že to bol premárnený čas. Volanie po slušnom Slovensku, a teda ani po slušných reprezentantoch občanov, určite nezapadne prachom, ale ešte to bude nejaký čas trvať.“

Predčasné parlamentné voľby sa konať nebudú, poslanci nepodporili opozičný návrh ústavného zákona o skrátení volebného obdobia, ktorý určoval termín volieb na 8. septembra 2018. Za právnu normu hlasovalo 57 poslancov. (tasr)

Jedným z kandidátov na policajného prezidenta je aj Marián Slobodník, bývalý krajský policajný riaditeľ v Banskej Bystrici a terajší policajný pridelenec v Chorvátsku.

Premiér Pellegrini očakáva v najbližších dňoch meno nového policajného prezidenta. „Myslím, že pani ministerka by mohla na budúci týždeň prísť s návrhmi. Keby to bolo zlé meno, určite sa postavím proti.“

Druckerov koniec bolo podľa Pellegriniho „nejaké rýchle rozhodnutie“. Vyhlásil, že sa o ňom dozvedel, až keď to Drucker oznámil. „Nikto naňho nevytváral tlak. Garantujem, že ak by sa nebol rozhodol podať demisiu, dnes tu mohol sedieť ako minister vnútra.“

Ministerku pôdohospodárstva Gabrielu Matečnú (nom. SNS) bude parlament odvolávať na budúci štvrtok 24. mája od 9.00 h. Na tento termín zvolá mimoriadnu schôdzu predseda parlamentu Andrej Danko (SNS). (tasr)

Prezident Kiska nesúhlasil s Denisou Sakovou ako ministerkou vnútra. „Už pri formovaní novej vlády padalo meno Denisy Sakovej. Povedal som, že zásadne nesúhlasím s tým, aby bola novou ministerkou vnútra.“ (aktuality)

Denisa Saková v parlamente reagovala na fotku policajta NAKA Milana Mihálika s človekom s väzbami na nitrianske podsvetie: „Do polície nastúpil v roku 1998 a počas jeho pôsobenia boli rozložené viaceré skupiny podsvetia. Má bezpečnostnú previerku a prešiel detektorom lži. Na základe jednej fotky nemožno korektne vyvodzovať záver z porušenia akýchkoľvek povinností.“

Nové na Dennikn.sk

11:42Tenká koža je znakom slabosti 11:36Starosta gemerskej obce: Keď Matovič videl, že obce ušetrili, rozhodol sa, že budú financovať jeho nápady 11:26Bývalý hráč Slovana Sherbatov: Z Mariupola som ušiel vo vlaku smrti, kamarát naň nenastúpil 11:21Pracoval v potravinách, dnes patrí k najlepšie plateným dídžejom. Calvin Harris má nový album 11:14Serena Williamsová končí s tenisom: Preboha, baví ma to, ale chcem byť matkou 10:16Z národného hrdinu je zradca. Ukrajinský krasokorčuliar vystúpil na exhibícii v Rusku, prišiel o funkcie aj o peniaze 10:09Barce nechcú zaregistrovať Lewandowského. Klub vydiera de Jonga taktikou, ktorú použil aj na Messiho 07:03V F1 sa uvoľnilo miesto, celé to potom skomplikoval Alonso. Jazdiť za svoj tím odmietol 21-ročný Oscar Piastri 06:59Ekonomický newsfilter: Nie, ešte nie je dôvod tankovať aj do zásoby  06:03300 slov z MS do 20 rokov: Z medailového tímu je priemerný. Ak nás takto točili Česi, čo s nami urobí Kanada? 00:01Ako ochrániť stredoškolákov pred bludmi? Prispejte na Magazín N o dezinformáciáchVčera 20:44Koniec Slovenska ako „čiernej diery“ na mape vesmírnych aktivít. Anketa o prínose členstva v Európskej vesmírnej agentúreVčera 20:25Primátor sa spýtal: „Si šaľeny?“ Prečo zastal projekt rekonštrukcie Warholovho múzea v MedzilaborciachVčera 18:55Newsfilter: Ruská ropa prestala tiecť na SlovenskoVčera 18:12Putinovské Rusko nezmeníme, môžeme ho len izolovať, hovorí politický geograf RomancovVčera 17:55Na jeho hlavu vypísali miliónovú odmenu, proruského guvernéra Chersonu údajne otrávil kuchárVčera 17:39Ruská ropa prestala tiecť na Slovensko. Dôvodom sú vraj sankcieVčera 17:19Danglár: Putinova pochvalaVčera 16:07V Bratislave končí street food Poľná kuchyňa. Každého konceptu sa ľudia časom prejedia, vraví jeho zakladateľVčera 15:14Literárny historik Putna: Ak Putinov režim nie je fašistický, tak potom neviem, aký jeVčera 15:02Pätnásťročnému autistovi kľakli na krk, policajt mal šiltovku ANO. Na Babišových mítingoch je horúcoVčera 15:02Výstavbu petržalskej električky na budúci týždeň obnoviaVčera 15:00Graf dňa: Maďarská inflácia je najvyššia od roku 1998, nepomohli cenové stropy ani rast úrokovVčera 14:39Trvalo nerozpustní kotlebovciVčera 14:10Vivat Slovakia: Bratislava 90. rokov, Mečiar a taxikári sú predlohou očakávanej videohryVčera 13:51Vývoj bojov (166. deň): Čo robia Biden i Putin, aby sa vojna na Ukrajine nezmenila na svetovúVčera 12:07Ohrozená ikona priemyselného vývoja sa už oznámeného investora nedočkala. O jej dlhy sa zaujíma aj NBSVčera 11:00Má vyše päťdesiat a nikdy nezažila dobrý sex. Veľa šťastia, pán Veľký je vtipný film, ktorý vás možno aj rozplačeVčera 10:45Trnka hovorí o akvaparku, ale o arzéne mlčíVčera 10:22Vláda sa na fungovanie dezinfoscény už len prizerá