Nový diel .pod lampou s Jurajom Šeligom (Za ľudí): Čo ostalo zo Slušného Slovenska? Ako sa za štyri roky zmenil organizátor protestov? Ako vníma súčasnú politiku a seba v nej? Vláda sa opiera o fašistov — prečo to prijal? (tyzden.sk)
Juraj Šeliga nevidí dôvod na vzdanie sa mandátu, na čo ho predtým vyzvali členovia iniciatívy Za slušné Slovensko v B. Bystrici. Dôvodom je, že hlasoval aj s poslancami ĽSNS za Matovičov balíček, ktorý okrem toho obišiel pravidlá štandardného legislatívneho procesu. Zákon by podľa Šeligu prešiel aj bez podpory opozície.
Členovia iniciatívy Za slušné Slovensko v Banskej Bystrici vyzvali Juraja Šeligu (Za ľudí), aby sa vzdal poslaneckého mandátu, pretože hlasoval aj s poslancami ĽSNS za Matovičov balíček, „pri ktorom minister financií protizákonne obišiel všetky pravidlá štandardného legislatívneho procesu“. Šeliga bol zakladateľom iniciatívy po vražde novinára Jána Kuciaka.
Na online zhromaždení Za slušné Slovensko vystúpili aj Michael Kocáb, Zuzana Fialová, Daniel Pastirčák či Pavol Čekan. Hovorili o tom, prečo teraz umelci neprotestujú, že sa nemáme zahrávať s dôverou ľudí a že si máme dávať pozor na úlisné tváre nepriateľov slobody, ktorí si 17. november berú ako masku.
Počas online akcie Za slušné Slovensko vystúpili so spoločným prejavom aj šéfredaktorka SME Beata Balogová a šéfredaktor Denníka N Matúš Kostolný. „Ani sloboda nestojí nad životom a zdravím. Naozaj slobodní ľudia nepotrebujú rozbíjať ulice,“ povedali. „Nie sme tu na Zoome šťastní a ani radi. Sloboda však môže vyzerať aj takto.“
Študentská osobnosť Novembra Filip Vagač: „V roku ’89 sme sa spoločne postavili proti totalitnému režimu za slobodu, demokraciu a ľudské práva a dnes s úžasom sledujeme, ako tí, ktorí si november ’89 ani nevšimli, chystajú protesty a hlásia sa k 17. novembru 1989.“ Vagač to povedal počas online zhromaždenia Za slušné Slovensko.
Naživo: Online zhromaždenie hnutia Za slušné Slovensko.
Hnutie Za slušné Slovensko rozmiestnilo tisíce kvetov na námestia v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach, Lučenci, Kežmarku a ďalších miestach po Slovensku. Podľa predstaviteľov hnutia majú pripomínať, že v roku 1989 vyšla do ulíc pokojná sila, ktorej slušnosť zvíťazila nad lživou mocou neslobody.
V 60 mestách na Slovensku a v zahraničí budú na druhé výročie vraždy pietne zhromaždenia. Ľudia si vypočujú príhovor rodičov Jána Kuciaka a mamy Martiny Kušnírovej.
Organizátor spomienky na Jána a Martinu v Komárne Péter Urbán rozpráva, že slovenskí Maďari nie sú k demonštráciám ľahostajní. „Obvinení z vraždy pochádzajú z Kolárova a objednávatelia z Komárna. Považovali sme za dôležité usporiadať spomienku. Minimálne toľko sme Jánovi a Martine dlžní.“
Dnes o 17. hodine budú zhromaždenia Za slušné Slovensko na druhé výročie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej v 60 mestách na Slovensku a v zahraničí.
Karolína Farská hovorí, že Smeru majú plné zuby aj ľudia, čo žijú v jeho bývalých baštách. Dnes, na druhé výročie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, sa na celom Slovensku uskutočnia spomienkové zhromaždenia. Ľudia z iniciatívy Za slušné Slovensko pred nimi obišli 120 miest a ich obyvateľov mobilizovali k voľbám.
Zhromaždenia k druhému výročiu vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej budú v 60 mestách. Na začiatku bude spoločná minúta ticha.
Na piatkových protestoch k druhému výročiu vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej v Bratislave vystúpia Daniel Pastirčák, bude sa čítať list od rodičov Jána a mamy Martiny. Za novinárov vystúpi Monika Tódová z Denníka N.
Staré opozičné strany zhrubli, tie nové sa príliš dlho hľadali, hovorí Jakub Kratochvíl z iniciatívy Za slušné Slovensko. Tesne pred voľbami zorganizujú pietne zhromaždenie – budú to dva roky od vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.
Iniciatíva Za slušné Slovensko si týždeň pred voľbami vo vyše 40 mestách pripomenie Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú. Od 1. februára vyráža iniciatíva na trojtýždňovú Predvolebnú cestu po Slovensku, budú ľudí vyzývať aj na to, aby išli voliť.
Video z protestu Za slušné Slovensko: Nenechajme sa stiahnuť na dno nemorálnosťou iných, hovorí Zuzana Hlávková.
Aj v Banskej Bystrici bývalí členovia VPN symbolicky odovzdali štafetu svojim nástupcom z radov študentov a mladým aktivistom, ktorým nie sú ľahostajné veci verejné. Na spomienkové zhromaždenie prišlo asi dvetisíc ľudí.
Na akciu Pocta Novembru – spájanie generácií v Košiciach prišlo asi 1500 ľudí. V mene generácie roka ’89 odovzdal Ľubomír Badiar symbolickú pochodeň zápasu za slobodu a demokraciu iniciatíve Za slušné Slovensko. „Strážte ich hodnoty obetavo a nekompromisne tak ako váš rovesník novinár Ján Kuciak.“
Na spomienke k Novembru hovorili Mistrík, Zajac, Vagač či Cifrová Ostrihoňová. Prečítajte si príhovory, ktoré odzneli na bratislavskom Námestí slobody počas zhromaždenia Za slušné Slovensko.
Aj organizátori Za slušné Slovensko na záver vyzvali politikov, aby zahodili egá a začali sa správať zodpovedne. „Nesklamte nádej, ktorá sa na Slovensku za posledné mesiace vytvorila,“ povedala Karolína Farská.
Robert Mistrík na námestí rázne apeluje na opozíciu. „Chceme vidieť štátnikov a nie záhradkárov,“ odkázal opozičným politikom s tým, aby ukázali, že myslia nielen na seba a na budúce miesta na kandidátkach a vo funkciách, ale že im predovšetkým ide o Slovensko.
Robert Mistrík na proteste Za slušné Slovensko opätovne vyzýva opozíciu, aby sa spojila. „Je psou povinnosťou demokratickej opozície, jej lídrov, ale aj členov ich strán, aby sa spojili.“
Herec Ľuboš Kostelný na proteste hovorí, že by sme politikom mali vystaviť účet. „Ak je naše zdravotníctvo, doprava či sociálna pomoc v stave tesne pred kolapsom a školstvo už 10 rokov v stave klinickej smrti, je to dôsledok konania konkrétnych ľudí, ktorí svoju službu odviedli mizerne.“
Herečka Kristína Svarinská hovorí, že musíme zachrániť demokraciu, ktorú nám pred 30 rokmi vyštrngali rodičia. „Neprestávajme, pokračujme… Postavme sa všetkej tej špine a kauzám, ktoré sa na nás valia každý deň. Slovensko si zaslúži viac než len hýčkanie a opateru,“ povedala na bratislavskej akcii Za slušné Slovensko.
Na Nežnú revolúciu si v Bratislave prišlo zaspomínať približne sedemtisíc ľudí, volali po skončení mafiánskych praktík. Robert Mistrík z pódia opätovne vyzval opozíciu, aby sa spojila. Zhromaždenia Za slušné Slovensko boli aj v ďalších mestách.
„Ako to, že toľko ľudí nevie so získanou slobodou naložiť alebo ani nevie, že ju má?“ pýta sa Zuzana Hlávková, ktorá upozornila na kauzu ministerstva zahraničných vecí ohľadom predražených zákaziek.
Spoluzakladateľ VPN Peter Zajac vyhlásil, že na Slovensku nesmú vládnuť vrahovia. „Máme nových primátorov, novú prezidentku, ale to nás nesmie uspokojiť ani demobilizovať,“ povedal s tým, že mafiánov, vrahov či rasistov treba poslať „od válova“.
Člen súdnej rady Pavol Žilinčík sa zamýšľa nad tým, aké ťažké to majú ľudia, ktorí poukážu na korupciu či nekalé správanie sa – často sú totiž spoločnosťou či kolegami považovaní za čudákov, hovorí na proteste Za slušné Slovensko.
Na zhromaždení vystúpila aj novinárka Veronika Cifrová Ostrihoňová s manželom, moderátorom Matejom „Sajfom“ Cifrom. Pred dav predstúpili ako čerství rodičia, ktorí dúfajú, že Slovensko bude pre ľudí a aj ich dieťa lepšie.
Na zhromaždení Za slušné Slovensko vystúpil holandský novinár a spisovateľ Chris Keulemans. „Ďakujem vám, že ste nám v Amsterdame, Berlíne, Londýne, Bruseli a Paríži ukázali, že generácia ľudí narodených po roku 89 objavila alternatívu k populizmu, nenávistným prejavom, korupcii a násilnému patriarchátu.“
Študentská osobnosť Novembra Filip Vagač hovorí, že to, čo zažívame za posledné týždne, je ťažké. „Všetci sme tušili, že niečo nie je v poriadku, ale že to bude až také zlé, sme si nemysleli. Tej špiny je toľko, že v nás zabíja nádej.“ Tvrdí, že je potrebné, aby sa politici prestali hádať a dohodli sa.
Za slušné Slovensko na úvod vyzýva: „Nesmieme rezignovať na to, aby sme od politikov, sudcov a prokurátorov žiadali, aby urobili zo Slovenska lepšiu krajinu.“ Občianska spoločnosť má podľa organizátorov protestov v tomto boji nezameniteľnú úlohu.
Naživo – zhromaždenie Za slušné Slovensko na Námestí slobody v Bratislave.
Iniciatíva Za slušné Slovensko žiada vysvetlenie, prečo Milan Lučanský tak rýchlo rozpustil vyšetrovací tím Kuciak. „Prečo nenecháte tento tím, ktorý odviedol dobrú prácu, úspešne uzavrel zložitý prípad a prispel k zvýšeniu dôvery v políciu, pracovať ďalej aj na ďalších závažných podozreniach?“
Fotogaléria z pochodu Za spravodlivé Slovensko: Gorila vyhnala ľudí do ulíc, žiadali aj odchod Fica z politiky.
Podľa odhadov organizátorov na protest Za spravodlivé Slovensko prišlo štyri- až päťtisíc ľudí. Za slušné Slovensko pokračuje v požiadavkách na dôsledné vyšetrenie káuz a dôveryhodnú vládu. Okrem toho žiada aj odchod predsedu Smeru Roberta Fica z politiky.
Na pochode Za spravodlivé Slovensko vystupuje investigatívna novinárka Pavla Holcová. Pripomína, že „renesancia“ na Slovensku prichádza po tom, čo zomreli dvaja ľudia – Ján Kuciak a Martina Kušnírová.
Zhromaždenie Za spravodlivé Slovensko žiada odstúpenie sudkyne Moniky Jankovskej aj prokurátora Dobroslava Trnku. Odísť by podľa organizátorov mal aj špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, ktorého odchod žiadajú už dlhodobo.
Zhromaždenie Za slušné Slovensko vyrazilo z Hodžovho námestia a smeruje pred parlament, kde bude prebiehať hlavná časť protestu. Cestou ľudia skandujú „Dosť bolo Fica!“ a „Vyšetrite Gorilu!“.
Naživo: Iniciatíva Za slušné Slovensko organizuje pochod Za spravodlivé Slovensko. Reaguje tak na zverejnenie informácií z Threemy Mariana Kočnera a na nahrávku Gorila. Dav ľudí sa presunie z Hodžovho námestia cez Palisády k Národnej rade.
Protest iniciatívy Za slušné Slovensko, ktorý sa začne o 18.30 h, ovplyvní dopravu v Bratislave. Dopravný podnik očakáva obmedzenie dopravy na celých Palisádach. Linka 203 bude pravdepodobne premávať iba po skrátenej trase Koliba – Hodžovo námestie.
Vo viac ako 15 mestách budú v piatok protesty Za slušné Slovensko. Žiadajú odchod Moniky Jankovskej, Dobroslava Trnku aj Roberta Fica.
V piatok budú protesty Za slušné Slovensko vo viacerých mestách. V Bratislave sa pochod začne na Hodžovom námestí, odkiaľ sa zhromaždenie presunie cez Palisády k Národnej rade, kde bude pódium.
Iniciatíva Za slušné Slovensko organizuje na piatok protesty s názvom Za spravodlivé Slovensko. Žiadajú odchod Roberta Fica, protesty zatiaľ ohlásili v Bratislave, Prievidzi, Košiciach a Banskej Bystrici.
Roman Pataj v Newsfiltri vysvetľuje, prečo účasť na proteste Za slušné Slovensko bola podľa očakávania menšia ako na vrchole protestov. „Slovensko má jednoducho vďaka Kočnerovej Threeme a prebiehajúcemu súdu s ním výnimočnú príležitosť sledovať výsledok svojich protestov. Ak bude nedostatočný, môže sa na námestia vrátiť v pôvodnej sile.“
O čom na proteste hovorili Kemka, Tormová, Kostolný či učitelia. Prečítajte si príhovory, ktoré odzneli na bratislavskom zhromaždení Za slušné Slovensko.