Peter Pellegrini

Hlas nezahlasuje za vyslovenie dôvery vláde odborníkov, povedal Peter Pellegrini po stretnutí s Ľudovítom Ódorom. Líder Hlasu však deklaruje, že poslanci strany v parlamente zahlasujú za návrhy v oblasti záchrany eurofondov či ekonomiky.

Ešte nedávno bol Pellegrini pre Fica falošný sociálny demokrat a hnusný zradca – dnes ho Fico nabáda na povolebnú spoluprácu, píše Ján Štrasser. „Pellegrini bez Fica môže po voľbách (spolu)vládnuť, kým Fico bez Pellegriniho bude naďalej drať opozičnú lavicu.“

Pán Fico, kde máte klobásu? pýta sa v komentári Ivan Štulajter. „Ak po voľbách získajú moc sily, ktorým dnes predsedá Robert Fico, budú tým poškodení všetci občania Slovenskej republiky. Tí, čo im dali svoj hlas, akurát zaslúžene.“

Spomedzi lídrov politických strán ľudia najviac veria Petrovi Pellegrinimu, že by ako premiér dokázal vládnuť bez hádok a konfliktov. Prieskum Focusu pre Na telo ukazuje, že si to myslí 45 percent respondentov. Na druhom mieste s 31 percentami skončil Robert Fico, tretí je Boris Kollár. Na opačnom konci rebríčka sa umiestnil Igor Matovič, ktorému verí menej ľudí ako Marianovi Kotlebovi.

Pre prezidentku sa pochytili Smer a Hlas, Peter Pellegrini prvýkrát verejne skritizoval Ficov slovník. Predseda Smeru zareagoval, že mu je ľúto Hlasu, keď nevidí takú zásadnú vec, že Čaputová úradníckou vládou ohrozuje Slovensko a koná v rozpore s princípmi parlamentnej demokracie.

Predseda Hlasu Peter Pellegrini chváli, že bude medzi ministrami Ódorovej vlády minimum súčasných štátnych tajomníkov. Ani on mená neprezradil, povedal však, že žiadne z nich ho nevyrušilo.

Peter Pellegrini vraví, že jeho Hlas nikdy nepovedal, že úradníckej vláde vysloví dôveru. Strana pritom v minulosti po úradníckej vláde volala a hlasovala za vyslovenie nedôvery Hegerovej vláde. Vyslovenie dôvery úradníckej vláde a jej vymenovanie je podľa Pellegriniho rozdiel.

Peter Pellegrini si nemyslí, že by ich prezidentka dokázala presvedčiť, aby v parlamente podporili jej úradnícku vládu. Líder Hlasu povedal, že takúto vládu budú rešpektovať a bude fungovať v rovnakom režime ako vláda Eduarda Hegera.

Hlas nebude hlasovať za dôveru úradníckej vláde, tvrdí, že nemá mandát od ľudí. Mieni ju však rešpektovať a očakáva od nej upokojenie situácie na Slovensku a návrat elementárnej politickej kultúry na úrad vlády.

Hlas v piatok vyzýval prezidentku Zuzanu Čaputová, aby sa okamžite vrátila z korunovácie Karola III. v Londýne a riešila ústavnú krízu. Predseda Hlasu Peter Pellegrini sa v piatok vôbec neukázal, na zasadnutí parlamentu celý deň chýbal. Stanovisko strany komunikovali pre médiá poslanci Hlasu Richard Raši a Denisa Saková.

Prezidentka Čaputová musí podľa strany Hlas konať okamžite, a to aj na úkor účasti na korunovácii britského kráľa. Odstúpenie ministrov Vlčana a Káčera podľa Petra Pellegriniho znamená definitívny koniec Hegerovej vlády a prezidentka nemá inú možnosť, ako vláde odobrať poverenie a vymenovať úradnícku vládu.

Hlas žiada prezidentku Zuzanu Čaputovú o vymenovanie úradníckej vlády po tom, čo minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan oznámil, že odstupuje z funkcie. „Je čas vymenovať úradnícku vládu, ktorá zabráni týmto ľuďom zneužívať svoje politické postavenie na vlastné nemorálne ožobračovanie Slovenska,“ povedal predseda Hlasu Peter Pellegrini.

Smer sa vzdialil Hlasu, zato má bližšie k Sme rodina, komentuje Newsfilter po poslednom dianí v parlamente. „Fico vie, či bude alebo nebude Hlas po voľbách potrebovať, oplatí sa mu oslabovať ho, zneisťovať jeho voličov, robiť ho pre nich menej prijateľným. Preto tie reči o už jasnej koalícii Hlasu s SaS a PS či nepripustenie Hlasu k téme zdražovania potravín.“

Peter Pellegrini na stretnutí s veľvyslancami vyjadril súhlas s podporou, ktorú EÚ a NATO poskytujú Ukrajine. Uviedol to britský veľvyslanec Nigel Baker, ktorý zároveň ocenil, že Pellegrini „v otvorenej a konštruktívnej atmosfére predostrel jasnú pozíciu Hlasu v súvislosti so slovenským pôsobením v Únii a Aliancii“.

Predseda Hlasu Peter Pellegrini tvrdí, že nahrávky vyšetrovateľov NAKA okolo Jána Čurillu doposiaľ nepočul a nepozerá tlačovky Roberta Fica, ktorý ich zmanipulované púšťa. „Ja nebudem teraz tráviť svoj čas, aby som počúval hodiny nahrávok. Pánov policajtov vraj odpočúvali tri mesiace alebo koľko, to by som bol týždeň niekde so slúchadlami, na čo mi je to dobré?“ hovoril v utorok Pellegrini.

Peter Pellegrini tvrdí, že mu zrejme zlyhalo technické zariadenie, keď sa hlasovalo o mimoriadnej schôdzi k zdražovaniu potravín, a on sa neprezentoval. Schôdza sa nakoniec nezačala. Pellegrini vyčíta Smeru, že schôdzu iniciovali bez nich, napriek tomu ju poslanci Hlasu podporili.

Hlas urobil na 1.mája tlačovú konferenciu pred zatvorenou hlinikárňou Slovalco, ktorú považuje za „pamätník neschopnosti vlády“. Peter Pellegrini povedal, že ak by vyhral voľby, zasadí sa o jej opätovné spustenie.

Newsfilter: Spojenie Hlasu a Dobrej voľby má zmysel z jednej i druhej strany. „Druckerovi už síce nebudú hovoriť ,pán predseda‘, ale načo byť najväčšou rybou v rybníku, ktorý má rozmery mláky? A Pellegrini bol sám svedkom, ako Smer pred takmer dvadsiatimi rokmi pohltil všetky strany ľavice.“

Danglár: Dobrá voľba

Peter Pellegrini neodpovedal priamo na otázku, či by si po voľbách vybral radšej za partnera Smer alebo PS. „Dúfam, že nebudem mať takúto voľbu. Obe tieto strany sú pre nás súperom.“

Peter Pellegrini navrhne, aby sa členom predsedníctva Hlasu stal Tomáš Drucker. Malo by mu v takom prípade prináležať významné miesto na kandidátke Hlasu.

Podľa Petra Pellegriniho Hlas a Dobrá voľba ešte dnes podpíšu dohodu o spojení strán. Bude to podľa neho bez toho, aby sa v Hlase vytvorila platforma. „Na kandidátnej listine Hlasu budú už v tom čase bývalí členovia Dobrej voľby,“ povedal.

Robert Fico povedal, že už tri roky nemá mobilný telefón. Na tlačovke s Andrejom Dankom tak odpovedal na otázku, či má číslo na Petra Pellegriniho. Predseda Smeru vysvetlil, že si pamätá asi 20 čísel, medzi ktorými sú jeho kolegovia zo strany – napríklad vie naspamäť číslo na Roberta Kaliňáka.

Pellegrini sa bojí svojich voličov asi ako žiadny politik pred ním, píše Roman Pataj v Newsfiltri. „Kedysi ich vzal Ficovi a teraz sa bojí, že si ich Smer zoberie späť, ak sa bude správať príliš slušne, demokraticky, proeurópsky a proatlanticky.“

Peter Pellegrini sa odmietol ospravedlniť, že člen Hlasu a odborník na poľnohospodárstvo Branislav Becík strašil ľudí, že sa múka z Ukrajiny prebaľuje. „Pán Becík mal absolútnu pravdu,“ tvrdil šéf Hlasu v TA3. Dôkazy o tom nespomínal.

Šéf Hlasu Peter Pellegrini uviedol, že nik v jeho strane ani len náznakom neuvažuje, že by bola dobrá koalícia Hlasu s Republikou. Doposiaľ sa Hlas vyjadroval k Republike opatrnejšie, zo spolupráce vylučoval jednoznačne OĽaNO a ĽSNS. (ta3)

Peter Pellegrini v stredu nepôjde na stretnutie s Robertom Ficom, ktoré sa snaží zorganizovať predseda SNS Andrej Danko. Predseda Hlasu nemá problém zísť sa s Dankom, ale nevidí dôvod na prítomnosť Fica. „Prečo by sme na našom vzájomnom priateľskom neformálnom stretnutí mali mať ešte tretiu osobu,“ vravel Pellegrini v diskusii TA3.

Zlúčenie Hlasu a Dobrej voľby nastane „v krátkom čase“. Predseda Hlasu Peter Pellegrini sa to chystá oznámiť s predsedom Dobrej voľby Tomášom Druckerom. (rtvs)

Po voľbách bude záležať na Pellegrinim, či ho Fico stiahne k sebe a spolu zničia demokraciu alebo sa vymaní z minulosti, hovorí politológ a rektor BISLA Samuel Abrahám. „Poznáme v dejinách politikov, ktorí boli dosť veľké svine, no neskôr zachraňovali demokraciu. Áno, demokracia vie byť cynická a dosť nespravodlivá, nič lepšie však nevymyslíte.“

Eduard Heger zopakoval, že nemocnica Rázsochy sa nebude financovať z rozpočtu, ale z plánu obnovy. „Taký je plán a ten naplníme,“ uviedol premiér v relácii TV Joj Na hrane. Líder Hlasu Peter Pellegrini poznamenal, že do roku 2026 sa z financií z plánu obnovy nepostaví ani skelet nemocnice. Financie by mal štát podľa neho radšej poslať iným nemocniciam. (tasr)

Zuzana Čaputová by v 2. kole prezidentských volieb porazila Pellegriniho, Fica aj Žilinku, naznačuje prieskum agentúry Ipsos. Jeho cieľom bolo ukázať, aké by boli šance súčasnej prezidentky vo finálovom súboji s rôznymi typmi osobností. Čaputová svoju opätovnú kandidatúru zatiaľ nepotvrdila.

Hlas oznámil, že vznikol Inštitút sociálnej demokracie, predsedom tohto think-tanku sa stal bývalý predseda SDĽ Peter Weiss. Organizácia chce presadzovať hodnoty sociálnej demokracie, medzi zakladajúcich členov patrí aj predseda Hlasu Peter Pellegrini.

Peter Pellegrini povedal, že úradnícka vláda by mohla pomôcť upokojiť situáciu na Slovensku. „Myslím si, že prezidentka by mala konať. Ak nevymenuje úradnícku vládu, ponechá na čele Eduarda Hegera, ktorý sa viac venuje prezentácii svojej strany ako riadeniu tejto krajiny,“ vyhlásil líder Hlasu.

Strany Hlas a Dobrá voľba by sa mohli do dvoch týždňov spojiť, povedal predseda Hlasu Peter Pellegrini. Na základe pripravovanej dohody by mali členovia Dobrej voľby, ktorí budú mať záujem, prejsť do Hlasu a ich pôvodná strana postupne zanikne.

To, že Peter Pellegrini je budúcim členom vlády, je podľa publicistu Michala Havrana nevyhnutné. Aj stand-up komik Tomáš Hudák si myslí, že kompromisy budú nevyhnutné, hoci ich politikom nezávidí. „Pellegriniho čaká kľúčová úloha aj v jeho osobnej kariére politika. Môže byť tým, vďaka ktorému sa niekde posunieme a privrieme jedno oko nad inými vecami, alebo sa rozhodne tak katastrofálne, že bude klinčekom do rakvy.“

Peter Pellegrini povedal, že prezidentka by mala odňať poverenie vláde a vymenovať úradnícku. Ak tak neurobí, chce sa v opozícii pokúsiť vyzbierať podpisy na mimoriadnu schôdzu, na ktorej by parlament vyzval Zuzanu Čaputovú, aby konala.

Newsfilter: „Hlas musí nájsť spôsob, ako sa so Smerom pobiť o podobného voliča a zároveň neprísť o tých, ktorí by mohli utiecť k iným demokratickým stranám. Schránkové noviny Penty plné Hlasu, tri druhy masla s cenovkami na tlačovke i súťaž s Ficom o tom, že nechce koalíciu s PS a SaS, naznačujú, že panika sa už dostavila.“

Nasledujúci polrok rozhodne o osude demokracie na Slovensku. To, či prežije, bude závisieť od dvoch faktorov, píše Samuel Abrahám. „Po prvé, či sa demokratické sily dokážu spojiť a po voľbách vytvoria väčšinu v parlamente. A po druhé, kde po voľbách skončí Peter Pellegrini.“

Bezplatné schránkové noviny Plus 1 deň Špeciál robia reklamu na podnikanie Penty v zdravotníctve. Porušujú tak aj vlastný etický kódex, no vydavateľ v tom problém nevidí. Penta ich tlačí už pol roka v miliónovom náklade – v čase rekordných cien papiera, keď mnohé iné printové tituly museli zvyšovať ceny.

Hlas v parlamente navrhne okamžité vyplatenie 500 eur ľuďom zasiahnutým chudobou. Strana víta, že neprešiel Matovičov návrh na odmenu za voľby, považuje to za politickú korupciu a protiústavný zásah do práva človeka voliť tajne.

Penta vydáva v obrovskom miliónovom náklade bezplatný dvojtýždenník Plus 1 deň Špeciál. Veľký priestor v ňom dostáva Hlas a Peter Pellegrini, ktorých v článkoch opisujú nekriticky a bez oponentov. Noviny distribuujú po celom Slovensku.

Ilustračné foto - FS

Shooty: Taktika

Podľa Roberta Fica je pravdepodobnosť, že Smer bude po voľbách v opozícii, 50 %. Ak sa nespojí Smer a Hlas, nebude sa podľa neho dať vytvoriť silná vláda. „Nikoho nebudem prosiť na kolenách,“ reagoval na slová Petra Pellegriniho, ktorý si nevie predstaviť sedieť vo vláde so Smerom.

Peter Pellegrini považuje nákup amerických vrtuľníkov Viper za výhodný. „Ak dostanete zariadenia, ktoré bežne na trhu stoja miliardu, a musíte za ne zaplatiť 300 miliónov, tak je to určite dobrá kúpa,“ povedal o strojoch, ktoré USA ponúkajú ako náhradu za darované migy.

Eduard Heger a Peter Pellegrini sa na záver diskusie na RTVS zhodli, že po septembrových voľbách nechcú ísť spolu do vlády. Líder novej strany Demokrati Heger povedal, že Hlas má korupčné pozadie, v zahraničnej politike vajatajú, nie sú reformní a chcú odvolať špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica.

Na koaličnej rade prechádzame zákon po zákone, reaguje premiér Eduard Heger na to, že vláde neprešli tento týždeň dva zákony potrebné na to, aby Slovensko mohlo využiť európske peniaze z plánu obnovy. Heger tvrdí, že z 37 zákonov k plánu obnovy podporila strana Hlas len dva.

Peter Pellegrini na stretnutí s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom začiatkom marca sľúbil, že strana Hlas nebude namietať darovanie slovenských migov Ukrajine, tvrdí to premiér Eduard Heger. Pellegrini to odmietol komentovať, zdôrazňoval, že nedostáva nijaké príkazy.

Vláda spraví všetko, aby po ničivom požiari v historickom centre čo najrýchlejšie pomohla Banskej Štiavnici a opravili sa všetky pamiatky, povedal premiér Eduard Heger v diskusii O 5 minút 12. V Banskej Štiavnici spravia výjazdové rokovanie vlády po tom, ako bude jasnejšie, aké sú škody. Finančná pomoc pôjde z rôznych kapitol štátneho rozpočtu aj z rezervy premiéra.

Slovensku hrozí dominancia technokracie, píše profesor Jozef Bátora. „Hrozbou pre demokraciu po najbližších voľbách nie je len možný nástup autokracie pod vedením Smeru, ale aj nástup možnej technokratickej koalície – napríklad pod vedením doteraz beznázorového technokrata Petra Pellegriniho.“

Kandidát na prešovského župana Michal Kaliňák vstúpil do strany Hlas. V Banskej Bystrici to oznámil predseda strany Peter Pellegrini na „prvom celoslovenskom kongrese miest a obcí strany“. Na kongrese bolo asi 500 starostov alebo primátorov. Kaliňák bol riaditeľom kancelárie Združenia miest a obcí Slovenska a jeho hovorcom, funkciu teraz opustil.

Nové na Dennikn.sk

21:49Tragické štyri minúty na MS, ktoré ukázali realitu slovenskej futbalovej dvadsiatky 20:30Newsfilter: Fico skúša vyhrať voľby fantazmagóriami 20:10Turecký novinár, ktorý musel ujsť pred Erdoganom: Európa doplatí na to, že mu ustupuje 17:50Vojna prišla do Moskvy 17:47Graf dňa: Elektrárne utrpeli jednu z najväčších strát za poslednú dekádu slovenského kapitalizmu 17:45S týmito obrázkami vyrástli tisíce detí. Viete, kto ich kreslil? (+ foto) 17:26Fico hovoril o organizovanom zločine v Bruseli, v skutočnosti tam na seminári kritizovali Matoviča, Hegera a Remišovú 16:40Danglár: Liberáli žerú kapustu! 16:31Novšie bývanie v prvom štvrťroku zlacnelo viac, staršie byty a domy si vyššie ceny podržali lepšie  16:19Kedysi sa tovariši vracali domov, dnes Bardejov na zozname UNESCO zápasí s odlivom ľudí 16:13Pripravujeme sa na to, že Lukašenko zmizne a Putin prehrá vojnu, hovorí bieloruská opozičná líderka Cichanovská 15:54Matovičovho poslanca s funkciou v Tipose Heger nedoriešil. Ostalo to na novom ministrovi financií 15:52Kaliňák spochybnil referendum o EÚ rovnako ako 20 rokov pred ním Gašparovič – bez dôkazov 14:51K rodičom boli štedrí, k chudobným skúpi. Čím sa Matovič alebo Kollár môžu najviac chváliť pred voľbami? 14:02Vývoj bojov (461. deň): Storm Shadow niekoľko dní po sebe ničí ruské zázemie 13:53Nadhľadový umelec, originál aj ten, čo vie. Peter Lipa oslávil 80 rokov (anketa) 13:31Vojna pomaly prichádza do Moskvy. Bežní Rusi sa po útokoch boja a politici panikária 13:19Knihy z tejto knižnice si neprečítate. Návšteva vo Future Library, ktorá hľadá nádej v literatúre 12:38Príbeh Schmiedlovej, ktorá porazila Rusku v ukrajinských farbách: Doma mali veľkú knižnicu, číta o Havlovi aj Obamovi 12:01Ako Uhrík a Mazurek vybudovali Republiku a prečo s nimi chce Fico vládnuť 11:15Rizík umelej inteligencie je veľa, malo by byť jasné, kto nesie zodpovednosť, hovorí spoluautor listu za pozastavenie AI 10:23Právnička Vlčeková zastupuje Editku: Na drahý liek mala nárok, dostali ho aj iné deti, dievčatko robí pokroky (+ video) 09:53Kováčik a Kozák vysvetľujú štruktúru vzťahov, vďaka ktorej nemajú vo futbale taký neporiadok ako hokejisti 06:29Ekonomický newsfilter: Šetrenie nepočká, inak nás finančné trhy potrestajú 06:24Členstvo v Únii? Aby vás ešte Ukrajinci svojím tempom neprekvapili, vraví veľvyslankyňa EÚ v Kyjive MathernováVčera 21:41Ako Najvyšší správny súd urobil zo sudcu Moznera čistú ľaliuVčera 21:40Zelená transformácia je skutočne príležitosťou na čo?Včera 20:55Kĺb nie je ako pneumatika z auta, ktorá sa pohybom opotrebuje, hovorí vedec. Nebojte sa behu, ale nadváhy a starnutiaVčera 20:09Graf dňa: Finančné trhy sa boja ďalšieho populizmu tureckého prezidentaVčera 19:50Trpí smrteľnou chorobou, ale nevzdáva sa: Najviac frflú bohatí a zdraví. Odmietam byť negatívna, teším sa zo života