Peter Pellegrini

Hlas rešpektuje rozhodnutie generálneho prokurátora v prípade zrušenia obvinenia Roberta Fica a Roberta Kaliňáka, povedal predseda strany Peter Pellegrini.

Bývalá ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS) tvrdí, že to, kam až dospeli rokovania s lekárskymi odborármi, zapríčinil Igor Matovič. Ministrovi zdravotníctva Lengvarskému podľa nej blokoval skoršie dosiahnutie dohody.

Peter Pellegrini tvrdí, že keby mal informácie o podozreniach starostu Nového Mesta Rudolfa Kusého, nevyjadril by mu v komunálnych voľbách podporu. „Bola to naša snaha podporiť niekoho proti pánovi Vallovi, nie konkrétne pána Kusého,“ povedal Pellegrini. (markíza)

Hlas dá prednosť Smeru, tvrdí v komentári Ivan Štulajter. „Peter Pellegrini má za sebou bohatú politickú kariéru, plnú štátnych a ústavných funkcií v službách Smeru. Tým je povedané to, že videl, zažil a prehltol ohromné množstvá špiny.“

Predseda Smeru Robert Fico sa snaží o spoluprácu s Petrom Pellegrinim. Už ho nenazýva zradcom, Hlas označuje za sesterskú stranu. Šéf Hlasu odkazuje, že ho prestáva baviť vyplakávanie Smeru.

Peter Pellegrini a Robert Fico. Foto N - Tomáš Benedikovič

Hlas teraz nesmie nikoho nahnevať, píše Tomáš Gális v Newsfiltri. „Či sa nám to páči alebo nie, Hlas zložil prvú vážnu skúšku. Jeho prvé miesto v prieskumoch potvrdili voliči aj pri urnách. Ukázal napríklad, s akým širokým spektrom strán je schopný minimálne na miestnej úrovni spolupracovať. Predviedol tiež, že vie odhadnúť svoje šance. Nerobilo mu problém podporiť iného kandidáta, zvlášť, keď to nebol beznádejný prípad.“

Pellegrini sa už nedá obísť, aj keď hrá stále vypočítavú hru na dve strany, píše Matúš Kostolný v komentári. „Ak by agresívni, nekultúrni a egocentrickí politici zažili na celom Slovensku rovnaký debakel ako v Bratislave, boli by sme modernou, ústretovou a prívetivou krajinou.“

Peter Pellegrini (Hlas) povedal, že už ho prestáva baviť vyplakávanie a osočovanie zo strany Smeru. „Mali svoju kampaň, my svoju, ja som spokojný a som veľmi rád, že po nezávislých kandidátoch patríme k najúspešnejšej strane. Pre mňa je to obrovské zadosťučinenie.“ (markíza)

Peter Pellegrini kritizuje prezidentku, predsedu parlamentu a premiéra, že aktívne ľudí nevyzývajú, aby išli v sobotu voliť v spojených voľbách. Predseda Hlasu voličom odkázal, aby išli voliť, a vyhlásil, že vládnym politikom zrejme vyhovuje, keď ľudia nevolia.

Robert Fico kritizuje Petra Pellegriniho za to, že v spojených voľbách podporuje v niektorých krajoch „zvláštnych kandidátov“. „Peter Pellegrini sa príliš bratsky nespráva, ťahá ho to k ultraliberálom, k SaS,“ tvrdí predseda Smeru.

Hlas podporí v boji o post primátora Bratislavy Rudolfa Kusého, vyhlásil Peter Pellegrini. Kritizoval súčasného primátora Matúša Valla, zmeny v meste za posledné roky označil za „kozmetické a estetické“ a povedal, že „nebudú podporovať progresívnu kaviareň“.

Hlas vo voľbách podporí kandidatúru Ondreja Luntera na post banskobystrického župana, potvrdil Peter Pellegrini. Súčasný podpredseda kraja bude kandidovať ako nezávislý. Podporujú ho aj SaS, KDH, PS, Spolu, OKS a Aliancia.

Peter Kremský (OĽaNO) kritizuje neúčasť predsedu Hlasu Petra Pellegriniho na hlasovaní o vstupe Švédska a Fínska do NATO. „To sú signály, ako by postupoval, keby bol premiérom, čo ja dúfam, že nebude, lebo by to bolo nešťastie,“ povedal.

To, že Peter Pellegrini nehlasoval za vstup Fínska a Švédska do NATO, je podľa Martina M. Šimečku zlyhanie. „Mal tam hlasovať. To sú symboly a on vedome tento symbol nevyužil. Nech nehovorí, že mal iný program – to je blbosť. Človek, ktorý niekedy v politike chce niečo znamenať a je, ako sám hovorí, európsky orientovaný, na takomto hlasovaní nemôže chýbať.“

Peter Pellegrini na sneme Hlasu povedal, že Smer „uviazol v minulosti“. Fica, ktorý mu vo videu odkázal, že chce spolupracovať, kritizoval za spájanie Hlasu s SaS. Rozhodnutie ohľadom spolupráce s Republikou zatiaľ neurobil. „Tí, v ktorých sme verili a s ktorými sme začínali, stratili svoj smer. Zablúdili a doteraz si to nie sú ochotní priznať,“ vyhlásil o Smere.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Pellegrini po sneme Hlasu opakuje, že s OĽaNO a s ĽSNS v žiadnom prípade nebudú spolupracovať ani pred voľbami, ani po voľbách. Rozhodnutie ohľadom iných strán, napríklad Uhríkovej Republiky, podľa Pellegriniho zatiaľ nepadlo.

Peter Pellegrini poďakoval Robertovi Ficovi za videopozdrav k dnešnému snemu Hlasu. Dodal však, že predseda Smeru cielene poškodzuje jeho stranu, keď tvrdí, že Hlas chce spolupracovať s SaS. „Je to snaha zneistiť voličov Hlasu,“ vyhlásil Pellegrini.

Peter Pellegrini tvrdí, že premiér Heger „blúzni“, keď hovorí, že vláda pomohla rodinám s deťmi. Opakuje, že jediným riešením, ako dostať Slovensko z chaosu a politickej krízy, sú predčasné voľby. Predseda Hlasu vyzýva ľudí, aby komunálne voľby poňali ako referendum a dali politikom koalície najavo, že ich vo vedení štátu a samospráv nechcú.

Peter Pellegrini po pracovnom sneme Hlasu povedal, že strana je plne organizovaná a zastúpená v každom regióne. „Nie sme schránkovou firmou a vehiklom pár záujmových skupín, ktoré sa chcú dostať do parlamentu,“ vyhlásil.

Peter Pellegrini na sneme Hlasu vyhlásil, že „dozrel čas na dohodu, na celospoločenský zmier“. Ohlasuje „koniec politiky proti niekomu“. Delegátom povedal, že Smer zostal v minulosti a Hlas je budúcnosť.

Peter Pellegrini v príhovore na sneme Hlasu kritizuje vládu a premiéra Eduarda Hegera. Nazýva ho „neexistujúcim premiérom“, ktorý zbavil úrad predsedu vlády dôstojnosti. Igora Matoviča označuje za najväčšie zlo slovenskej politiky a hovorí, že každý poslanec, ktorý nezahlasuje v utorok za jeho odvolanie z funkcie ministra financií, kryje vláde chrbát.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Na schôdzi o vyslovení nedôvery Igorovi Matovičovi vystupuje Peter Pellegrini. Vraví, že Matovič sa bojí vyjsť medzi ľudí, lebo ich pred voľbami oklamal. „Veľký kritik ochranky a pancierových vozidiel sa dodnes vláči s osobným ochrancom,“ povedal predseda Hlasu.

Peter Pellegrini povedal, že na hlasovaní o vstupe Fínska a Švédska do NATO nebol „v dôsledku iných pracovných povinností“. Za prijatie týchto krajín nehlasoval ako jediný poslanec Hlasu.

Igor Matovič v RTVS tvrdí, že podľa jeho informácií Sulík sľúbil Pellegrinimu podporu predčasných volieb, a preto mu Hlas podpísal návrh na odvolanie ministra financií. „Radi by sme takúto dohodu mali, ale žiadna nie je,“ reagoval Erik Tomáš z Hlasu. Odmietla to aj SaS.

Michal Šipoš reaguje na to, že Igor Matovič obvinil Petra Pellegriniho z podplácania. Tvrdí, že aj on v kuloároch v parlamente počul, že to takto fungovalo. „Každý si z toho môže urobiť svoj názor, či takto fungovali alebo nie,“ povedal Šipoš.

Igor Matovič obvinil Petra Pellegriniho, že ako premiér podplácal svojich ochrankárov „centimetrami päťstoeuroviek“. Líder OĽaNO bol zo zákona povinný nahlásiť to polícii. Keďže to nespravil, sám sa mohol dopustiť trestného činu. Polícia a prokuratúra prípad nechcú preveriť. Inšpekcia začne konať, ak dostane podnet.

Predseda Hlasu Peter Pellegrini povedal, že si váži odborníkov, ktorí sú ohlásení ako kandidáti na ministrov. „Je to odvaha a za to si ich vážim, že do toho idú,“ povedal. Môže byť však každý odborník, aký chce, ak mu Igor Matovič nedá peniaze, tak nič neurobí, vyhlásil Pellegrini.

Robert Fico verejne vyzýva Petra Pellegriniho, aby sa vyjadril, či sa zúčastní na protivládnom proteste 19. septembra v Bratislave, do ktorého sa so Smerom chystá zapojiť aj Republika. Fico Pellegrinimu pripomína, že Hlas nebol ani na proteste 1. septembra v Košiciach a na oslavách SNP v Zvolene, kam Smer pozval aj ruského veľvyslanca.

Hlas zahlasuje za to, aby boli Fínsko a Švédsko prijaté do NATO. „Je to ich právo, povedal Peter Pellegrini a ani nevylúčil, že podporia návrh SaS na zvýšenie dane na alkohol a zníženie na gastro, ktorý chce dnes predstaviť Richard Sulík.

Opozícii sa podarilo v parlamentnom výbore pre nezlučiteľnosť funkcií zastaviť konanie voči Petrovi Pellegrinimu týkajúce sa luxusného auta, ktoré užíva vďaka šéfovi SAD Zvolen Adrianovi Polónymu. Koalíciu prehlasovala deň po ohlásení menšinovej vlády, na rokovaní chýbali politici OĽaNO aj SaS.

Peter Pellegrini odmieta zverejniť, koľko Hlas stojí karavan a dodávka, na ktorých jazdia po regiónoch Slovenska. Strana iba uviedla, že na akciu Pelletón dala desaťtisíc. Predseda Hlasu mal nedávno problém vysvetliť Volkswagen Touareg od svojho kamaráta, šéfa SAD Zvolen. Vídať ho aj na Volve, ktoré si vraj požičiava od sestry.

Výbor pre nezlučiteľnosť funkcií zastavil konanie voči Robertovi Ficovi v súvislosti s ukradnutými zlatými mincami, ako aj voči Petrovi Pellegrinimu za využívanie auta so šoférom, ktoré neuviedol v majetkovom priznaní.

Veronika Remišová (Za ľudí) sa cez víkend stretla s premiérom Hegerom. „Pán Pellegrini rozpráva, že som s poslancami OĽaNO niekde na Liptove. Ja sama som požiadala o okamžité osobné stretnutie s premiérom a následne sme sa počas víkendu aj stretli, keďže ministri SaS ohlásili na zajtra podanie demisie a bolo by od nás vrcholne nezodpovedné, keby sme sa o riešení tejto situácie nerozprávali.“

Spolupráca Smeru s extrémistami z hnutia Republika je Ficova taktika, povedal Pellegrini (Hlas) v TA3. „Ide o chladnokrvný kalkul,“ myslí si Pellegrini s tým, že Smer reaguje na nálady občanov. Podľa neho zo spolupráce s extrémistami nie je cesty späť.

Peter Pellegrini si myslí, že prezidentka Zuzana Čaputová pri prvom pokuse opozície o vyhlásenie referenda urobila chybu, keď sa obrátila na Ústavný súd. Ak sa teraz prezidentka obráti na Ústavný súd pre druhú referendovú otázku, Hlas to bude akceptovať.

Premiér Heger by mal požiadať o dôveru v parlamente, ak chce vládnuť v menšinovej vláde. Povedal to predseda Hlasu Peter Pellegrini v TA3. „Ak je pán premiér taký slušný a nemieni fungovať s fašistami alebo extrémistami, nech požiada o dôveru,“ povedal Pellegrini s argumentom, že aj pre verejnosť by malo byť zrejmé, ktorých 76 poslancov ho podporuje.

V kauze údajného úplatku pre Petra Pellegriniho by ešte polícia mala vypočuť jedného svedka, tvrdí policajný prezident Štefan Hamran. „Nemáme prístup k tejto osobe; hoci sa neskrýva, zatiaľ ju nevieme doviezť domov. Musíme ju však vypočuť, aby sme zistili, ako to celé bolo,“ povedal Hamran na diskusii Napunku v Komárne.

V okrese Veľký Krtíš zbierajú podpisy za opravu hlavnej cesty smerom do Zvolena a opačne do Šiah. Organizátorom je mestský poslanec Martin Čapliar, ktorý je zároveň poslaneckým asistentom Petra Pellegriniho.

Peter Pellegrini odmieta špekulácie, že by strana Hlas bola v budúcnosti súčasťou trojkoalície s SaS a Progresívnym Slovenskom. „Nemáme s nimi žiadnu komunikáciu a ani spoluprácu neplánujeme,“ povedal Pellegrini o PS a dodal, že sa s novým predsedom strany, europoslancom Michalom Šimečkom, ani len nepozná.

Hlas Petra Pellegriniho získal veľkú časť svojich priaznivcov od Smeru. Strana Roberta Fica však zostáva silná aj vďaka tomu, že dokázala prilákať ľudí, ktorí v roku 2020 neboli voliť, ukazuje detailná analýza prieskumu agentúry Ipsos pre Denník N.

Smer a Hlas si budú v župných voľbách vo väčšine krajov konkurovať, výnimka sa črtá v Prešove a v Trenčíne. Robert Fico kritizoval, že Hlas podporuje v Banskej Bystrici Ondreja Luntera. „Asi nie je náhoda, že tomu Petrovi Pellegrinimu to strašne pri tom srdiečku tak nejako tlkoce, keď vidí ten progresivizmus a liberalizmus.“

Peter Pellegrini ostro kritizoval „chlapcov z ÚHP“, teda Útvaru hodnoty za peniaze. „Chlapci, ktorí trepú dve na tri, ešte neboli na východe Slovenska a budú rozprávať, že diaľnica má ísť v polpruhu, lebo štvorprúdová by bola zbytočný luxus,“ povedal v TA3. Boris Kollár sa počas jeho kritiky smial a súhlasne komentoval, že ÚHP vraj hovorí nezmysly.

Peter Pellegrini tvrdí, že Hlas nemá veľa peňazí a uskromňuje sa. „Čo si naškrabkáme, to máme,“ povedal v TA3. Poprosil ľudí, aby strane posielali peniaze, a pomôže im vraj „hoci aj tisíc eur“. Hlas pritom nevie vysvetliť vysoké dary a luxusné autá.

Na to, že je Hlas preferenčne najsilnejšia strana, sa jej médiá venujú veľmi málo, hovorí v podcaste editor Denníka N Juraj Koník. „Peter Pellegrini nevie vysvetliť majetok, ktorý užíva, a to je problém. Rovnako asi funguje aj jeho strana, a tak by zrejme fungoval aj štát.“

Pellegrini vyčíta ministrovi Naďovi, že si ho údajne kúpili zbrojári, pred ktorými rečnil aj on sám. V minulosti bol Pellegrini VIP hosťom na Naďovej konferencii, ktorú títo zbrojári sponzorovali. Minister obrany pred vstupom do politiky spolupracoval s viacerými zbrojárskymi firmami.

Politika nemôže byť o kamarátšaftoch, vysvetlil Pellegrini, prečo Hlas nepodporuje v župných voľbách šéfa SAD Zvolen Adriána Polónyho za banskobystrického župana. Polóny sa pritom s Pellegrinim dlhodobo pozná a jeho firma platí auto predsedu Hlasu a aj plat vodičovi.

Pellegrini sa v regionálnych voľbách snaží odpútať od Fica, píše v Newsfiltri Filip Obradovič. „Pellegrini koná premyslene. Hoci by jeho voliči koalície so Smerom v regionálnych voľbách brali, vie, že veľké spojenectvá vo veľkých mestách či župách vyšlú možným budúcim partnerom signál, že keď nemá problém spojiť sa s Ficom v malom, nebude mať problém spojiť sa s ním ani na národnej úrovni. Z toho, ako očividne sa Pellegrini nechce zašpiniť Smerom, už môžu byť na Súmračnej aj nervózni.“

Ak bude mať Peter Pellegrini možnosť vytvoriť vládu s Ficom, tak pôjde, vraví šéfredaktor Denníka N Matúš Kostolný. „Sú naozaj troška z iného sveta, ale nakoniec, keď sa bude rozhodovať, budú dôležité faktory ako: či ti hrozí stíhanie alebo nie; či si tie peniaze, ktoré si získal od sponzorov, môžeš nechať; či ľudia, ktorí sú v pozadí tvojej partie, sú kompatibilní s tými v mojej.“

Video: Pellegrini sa vozí v luxusnom Volve. „Mám ho požičané od sestry. Moja sestra nie je činná osoba; keby som poprosil aj mamu, otca, už sú dôchodcovia, aby mi pomohli, asi vám to nebudem zdôvodňovať,“ vravel Pellegrini Denníku N. Po otázke, či môže zverejniť, koľko auto stálo, začala Pellegriniho hovorkyňa Patrícia Medveď Macíková brať redaktorke mikrofón.

Peter Pellegrini jednoznačne odmieta v župných voľbách podporiť Adriana Polónyho. Polóny kandiduje za banskobystrického župana s podporou Smeru, Pellegrini má vďaka nemu šoféra a auto. „Nemyslím si, že je správne, aby tento človek riadil župu,“ povedal predseda Hlasu, podľa ktorého Hlas zotrvá na podpore Ondreja Luntera, pretože je „mladý a dynamický“.

Nové na Dennikn.sk

Včera 20:30Graf dňa: Slovensko sa zviezlo na poklese úrokov v celej eurozóne, stále však platí najviac po Grécku a TalianskuVčera 20:14Nová daň môže zasiahnuť aj elektrárne, ktoré nadmerné zisky nemajúVčera 19:41Newsfilter: U Žilinku odvádzajú kus dobrej robotyVčera 18:32Lekársky odborár Visolajský: Ponuky na ministra som nebral vážneVčera 18:31Čína protesty potláča aj nahými ženami na Twitteri, Západ je s kritikou opatrnýVčera 18:04Psychologička Budinská: Môžeme byť vďační, ak môžeme pomáhať. Aj to je šťastieVčera 18:03Kiska: Trvám na tom, že sme boli mafiánsky štát, dnes to už vidí každýVčera 17:53Koniec transparentnosti v Európskej úniiVčera 17:48Dopyt po uhlí stúpa, ale ťažbu už nevieme zvýšiť, hovorí manažér hornonitrianskych baníVčera 17:15Domáci hráč svetovej ťažby zeolitu sa 80-miliónovou investíciou vracia k cementu. Vďaka rastu stavebníctvaVčera 17:03Shooty: Správa o stave republikyVčera 16:28Prieskum Ipsosu: Väčšina Slovenska súhlasí s vyššími platmi pre lekárov, ešte viac sympatií majú sestryVčera 16:07Tarabovci chcú zvrátiť ochranu prírody. Navrhli, aby aj na chránených územiach bolo možné rúbať les, stavať cesty a stavby či ťažiť rašelinuVčera 15:56Ľudia si zaslúžia viac všetkého pre každéhoVčera 15:51Ukrajina a omyly reálpolitikyVčera 15:14Fico a Kaliňák už nie sú obvinení. Vyšetrovanie bolo na konci, keď u Žilinku opäť vytiahli paragraf 363Včera 15:02Bankové zisky lákajú poslancov, chcú ich žmýkať, ako to robieval Smer. Môže to obmedziť úverovanieVčera 15:01Ukrajinský hladomor – stalinistická genocída a kontext prebiehajúcej ruskej agresieVčera 14:38Vývoj bojov (278. deň): Bezohľadný generál získava pre Putina čas, aby Rusi mohli viesť vojnu aj budúci rokVčera 13:40Chráňme demokraciu, aby sme neboli poslednou generáciou, ktorá ju zažije Včera 13:33Ak nebudeme brániť demokraciu, zažijeme ju ako poslední. Prezidentka predniesla svoju najkritickejšiu správuVčera 13:19Prípad Kieślowski – Ako sa má písať životopis známeho umelcaVčera 12:57Sociológ Vašečka: Nie som pesimista, ale dáta hovoria nemilosrdnou rečou (+ video)Včera 11:44Čo hovoria ambície Lucie Ďuriš Nicholsonovej o našej politickej scéne?Včera 11:27Súd s Kaľavským, ktorý je ústrednou postavou vojny v polícii, trval krátko. Z Bosny žiada o telemostVčera 11:17Po viac ako pol roku sa vrátila na hrob svojho muža, ktorého zabili Rusi. Opäť z neho utekala pred raketamiVčera 11:00Pod slnkom Jany Shemesh: Ženy, ktoré poslúžili Putinovej propagande, nemožno ľutovaťVčera 10:49Nebinárna osoba: Veľmi ma vyčerpáva každému vysvetľovať svoju identitu, preto som vytvorilo Nebinárnu príručkuVčera 10:32Vo funkcii riaditeľa koalície Matoviča strieda KollárVčera 09:51Nezmenili sa ani po cunami. Japonci upratujú cudzie odpadky na štadióne, je za tým jednoduché príslovie