Iveta Radičová si myslí, že by sa mal Ivan Korčok v kampani viac vyhraniť voči Petrovi Pellegrinimu. „To nijako neprotirečí slušnosti, práve naopak. Je slušné povedať, kde prípadne bude potenciálny konflikt s výkonnou mocou a prezidentského úradu,“ vysvetľuje v rozhovore.

Desať dní má u seba Peter Pellegrini novelu Trestného zákona. Jeho hovorkyňa Patrícia Medveď Macíková uviedla, že žiadosť o jej vyhlásenie v Zbierke zákonov podajú ministerstvu spravodlivosti v lehote, aby si predseda parlamentu splnil povinnosť podľa zákona.

Opozičné strany Progresívne Slovensko, KDH a SaS vyzývajú predsedu Národnej rady Petra Pellegriniho (Hlas), aby si plnil svoje ústavné povinnosti a nezdržiaval proces zverejnenia už schválenej novely Trestného zákona v Zbierke zákonov.

PS, KDH a SaS vyzvali Petra Pellegriniho, aby si plnil ústavné povinnosti a nezdržiaval zverejnenie novely Trestného zákona v Zbierke zákonov. Podľa opozície to bráni tomu, aby sa novelou mohol zaoberať Ústavný súd ešte pred začiatkom jej účinnosti 15. marca. Parlament novelu schválil ešte 8. februára.

Vláda môže na základe štatútu vymenovať len dočasné vedenie SIS, povedal Peter Pellegrini v súvislosti s možným vymenovaním Pavla Gašpara za riaditeľa SIS. „Vláda nemôže vymenovať riaditeľa SIS,“ povedal Pellegrini a dodal, že chce, aby aj do budúcnosti táto právomoc patrila hlave štátu.

Peter Pellegrini podporil Roberta Fica a vládu, že Slovensko má v prípade Ukrajiny poskytovať „nesmrtiace zariadenia“, podporovať humanitárnu pomoc a ponechať komerčné kontrakty v prípade vojenského priemyslu.

To posledné, čo Pellegrini potrebuje, je pochvala od mainstreamových médií, píše Newsfilter k jeho krokom v prezidentských voľbách. „Pochvala by znamenala, že urobil či povedal niečo, čo odrádza jeho potenciálnych radikálnych voličov. Ak chce vyhrať, z jeho strany je jediná racionálna možnosť: nikdy proti Ficovi, nikdy proti jeho voličom.“

Korčok má v prvom kole Pellegriniho na dohľad, v druhom však stále zaostáva, ukázal prieskum Focusu pre Markízu. Predseda Hlasu si drží desaťbodový náskok, presvedčil by asi 55 % voličov, Korčok len 45 %. Pellegriniho by v druhom kole volili nielen priaznivci koalície, ale aj veľká časť voličov Republiky a Maďarskej aliancie.

Ivan Korčok vyzýva Petra Pellegriniho, aby povedal svoj názor na vyhlásenie premiéra Fica k výročiu vojny na Ukrajine. Korčok Ficovo video komentuje, že by sa zaň nehanbili ani najhoršie konšpiračné kanály, a vyvracia hoaxy, ktoré v ňom Fico využil.

Ivan Korčok stiahol náskok Petra Pellegriniho na 1,2 percenta, vyplýva z prieskumu Focusu pre TV Markíza pred prvým kolom prezidentských volieb. Pellegrini by zvíťazil s 35,2 percenta, Korčok by mal 34 percent.

Februárový prezidentský prieskum Focusu. Zdroj - TV Markíza

Ukazuje sa, aký slabý by Peter Pellegrini bol pri obrane prezidentského úradu, komentuje Newsfilter. „Je mesiac pred prezidentskými voľbami a muž, ktorý by sa mohol stať prezidentom, sa nevyjadruje k obchádzaniu právomocí hlavy štátu, hoci predtým to odmietal.“

Peter Pellegrini sa chválil, ako Roberta Fica zabrzdil v zámere odobrať prezidentke právomoc menovať šéfa SIS. Stíchol po tom, ako vláda vo štvrtok schválila utajovaná zmenu v štatúte SIS, ktorá by podľa opozície mohla umožniť premiérovi obísť prezidentku a nechať Pavla Gašpara riadiť službu.

Druhé kolo prezidentských volieb by podľa prieskumu Ipsosu vyhral Peter Pellegrini s 53,8 %. Ivana Korčoka by volilo 46,2 % opýtaných. Vyrovnanejšie by to bolo hlavne pri nízkej účasti a v prípade, že by väčšie množstvo voličov Štefana Harabina nepodporilo v druhom kole lídra Hlasu.

Ivan Korčok vyzval Petra Pellegriniho, aby sa pred prvým kolom zúčastňoval predvolebných debát. Upozornil, že štyri týždne pred voľbami sa neuskutočnila ešte ani jedna, ale inak predseda Hlasu do televízie chodí.

Favoritom prezidentských volieb zostáva Peter Pellegrini, Ivan Korčok ho dobieha len pomaly, vyplýva z volebného modelu agentúry Ipsos pre Denník N. Rozhodnúť môže účasť a Harabin. V prvom kole má teraz predseda Hlasu 40,2 %, exminister zahraničných vecí 36,3 %. Druhé kolo by vyhral Pellegrini s 53,8 %.

SaS opäť vyzvala Petra Pellegriniho a Borisa Suska, aby zabezpečili zverejnenie novely Trestného zákona v Zbierke zákonov. V strane zvažujú aj podanie trestného oznámenia pre zneužitie právomoci verejného činiteľa.

Tibor Gašpar sa predpoludním blízko parlamentu stretol so Štefanom Harabinom. Prezidentský kandidát pre portál Postoj odmietol, že by s poslancom Smeru rokoval o možnej podpore predsedu Hlasu Petra Pellegriniho v druhom kole volieb.

Ten, kto sa uchádza o to, aby dozeral na chod ústavných orgánov, nemá žiaden problém prekračovať normy, vyhlásil Ivan Korčok o Petrovi Pellegrinim a jeho naťahovaní času pri novele Trestného zákona. „Je zarážajúce, že predseda parlamentu nemá zábrany obmedziť priestor pre Ústavný súd tým, že zdržuje zverejnenie ich vlastného zákona v Zbierke zákonov.“

Prezidentská kampaň kandidáta Pellegriniho sa zvrhla na pomoc zločincom, komentuje Newsfilter. „Snaha urobiť všetko tak, aby ústavní sudcovia nemali čas pozastaviť účinnosť zmien, je očividná a dokonca ju neskrývajú. V nápravnovýchovných zariadeniach majú jasného favorita.“

PS vyzvalo Pellegriniho a Suska, aby bezodkladne zabezpečili publikovanie novely Trestného zákona v Zbierke zákonov. „Schválenie novely im tak veľmi súrilo, že ju pretláčali v skrátenom legislatívnom konaní a obmedzovali rozpravu. Neexistuje dôvod, aby teraz naťahovali jej zverejnenie,“ povedala podpredsedníčka PS Lucia Plaváková.

Novelu Trestného zákona po Ficovi brzdí Pellegrini, zatiaľ ju neposlal na zverejnenie v Zbierke zákonov. Hlas tvrdí, že sa tak stane v zákonom stanovenej lehote, čo znamená, že Pellegrini môže naťahovať čas do konca februára. Poslanec Samuel Migaľ naznačuje, že ide o úmysel a taktiku.

Shooty: Pokoj

Peter Pellegrini je definíciou zbabelosti, hovorí v podcaste V redakcii komentátor a spisovateľ Martin M. Šimečka. Kým na Západe pripravujú ľudí na to, aby boli odvážni, pretože Rusko nás môže napadnúť, Fico hovorí ľuďom, aby sa poddali a boli zbabelí.

Robert Fico, Peter Pellegrini ani minister zahraničných vecí Juraj Blanár sa ani po štyroch hodinách nevyjadrili k správe o smrti Alexeja Navaľného. Medzičasom pritom reagoval český premiér Petr Fiala, poľský premiér Donald Tusk a mnoho ďalších európskych politikov.

Peter Pellegrini naznačil, že parlament by sa už nemusel zaoberať korekciou novely Trestného zákona. Vo videu vyhlásil, že „práve vďaka pani prezidentke je pre parlament táto téma nakoniec uzavretá“.

Peter Pellegrini v minulosti uisťoval, že politici zo strany Hlas nebudú chodiť do dezinformačných médií. Tento záväzok už zjavne neplatí. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok tento týždeň prišiel na rozhovor do proruského média Infovojna, píše MediaBrífing.

Skúsme si predstaviť, či by Peter Pellegrini bol ako prezident schopný zastať sa občanov, konať nezávisle a bez príkazov, reaguje Ivan Korčok na rozhodnutie Zuzany Čaputovej v otázke novely Trestného zákona. „Práve teraz majú občania možnosť vidieť, na čo máme hlavu štátu,“ tvrdí.

Peter Pellegrini zopakoval, že hokejisti, ktorí majú na to výkon, by mali reprezentovať, aj keď hrajú v Rusku. „Nie sú žiadni proruskí, to sú naši slovenskí,“ povedal v Joj o hráčoch KHL.

Peter Pellegrini a Ivan Korčok zostávajú v prípade prvého kola vyrovnaní, až s veľkým s odstupom za nimi podľa prieskumu AKO pre Joj nasleduje Štefan Harabin s podporou 8 %, Igor Matovič má okolo 5 %. V druhom kole by uspel Pellegrini s 54 %. 

Je absurdné, ak niekto hovorí, že politika nepatrí do športu, a zároveň sám vyvíja politický tlak na športový zväz, reagoval Ivan Korčok na Petra Pellegriniho, ktorý chce na MS aj hráčov z KHL. Hokejový zväz opakovane potvrdil, že téma nominácie bude aktuálna až v apríli, teda po voľbách.

Pellegrini neťahá politiku do športu ťahaním politiky do športu, píše Roman Pataj. „Nie je verejne známe, či za celý svoj život držal aspoň raz v rukách hokejku alebo si vystačil iba s garnižou od záclony a ručnou kosačkou. No po dnešku je verejne známe, že nemá ambíciu riadiť obľúbené záhradníctvo, ale určovať zostavu hokejovej reprezentácie.“

Hlavný hygienik Ján Mikas končí vo funkcii. „Bude odvolaný ešte dnes, najneskôr zajtra,“ povedal Peter Pellegrini v relácii Nora Dolinského. Nahradiť ho má žena s dlhoročnou praxou, meno Pellegrini prezradiť nechcel.

Hlavný hygienik Ján Mikas. Foto N - Tomáš Benedikovič

Peter Pellegrini vyzval hokejový zväz, aby pustil hráčov z ruskej KHL na majstrovstvá sveta. Predseda parlamentu a Hlasu vyhlasuje, že „politika do športu vôbec nepatrí“, a požiadal zväz, aby nepodľahol „nezmyselným mediálnym a politickým tlakom“.

Predseda PS Michal Šimečka označil postup pri odvolávaní Martiny Šimkovičovej za nedôstojný. Nerozumie, prečo šéf parlamentu Peter Pellegrini nezaradil mimoriadnu schôdzu na termín, v ktorý by mohla prísť aj ministerka kultúry. Šimkovičová je totiž na pracovnej ceste v Spojených arabských emirátoch.

Ivan Korčok reaguje na slová Petra Pellegriniho o práve veta v EÚ a vraví, že je to len jeho marketingová skratka. Korčok vo vyhlásení píše, že je za silnejšiu Európsku úniu v oblasti zahraničnej politiky, a Pellegriniho opäť vyzval na predvolebnú debatu, ktorým sa podľa neho vyhýba.

Peter Pellegrini kritizuje Ivana Korčoka, že je za zrušenie práva veta v EÚ v oblasti zahraničnej politiky. „Zjavne sa nezbavil nánosov uvažovania, že akékoľvek cudzie záujmy sú mu prednejšie,“ povedal o svojom protikandidátovi.

Šanca, že sa Peter Pellegrini stane prezidentom, po schválení novely trestných kódexov prudko klesla. Model Denníka N postavený na kurzoch stávkových kancelárií odhaduje Pellegriniho šancu na 55 percent. Korčokovi šanca vzrástla z 38 na 45 percent.

Danglár: Rovnováha moci

Usvedčili sa, sú vinní, píše o vládnej koalície Ivan Štulajter. „Keď to pojmeme v súvislostiach a dáme do logického dôsledku, prídeme k tomu, že vo vláde a v parlamente pôsobí zločinecká skupina.“

Dianie v parlamente naplno ukázalo, prečo Slovensko potrebuje mocenskú rovnováhu, reaguje Ivan Korčok. „Už dnes je jasné, že prezidentka zákon vráti, parlament sa ním bude musieť zaoberať znovu a koaliční poslanci budú musieť znovu obhajovať neobhájiteľné. Asi nemusím vysvetľovať, ako by sa v tejto situácii zachoval pán Pellegrini.“

Peter Pellegrini podľa Andreja Danka „dovydieral“ Roberta Fica pri rokovaniach o vláde. „Fico mu musel sľúbiť, že ho podporí na prezidenta,“ povedal tento týždeň pre proruskú Infovojnu. Predseda Hlasu má podľa predsedu SNS sen, že sa ako prezident bude k Ficovi správať ako Michal Kováč k Vladimírovi Mečiarovi.

Peter Pellegrini navrhol, aby parlament pokračoval v rokovaní až do schválenia novely Trestného zákona. „Nebojte sa, to bude krátko“, povedal poslancom, hoci sa do rozpravy v rámci tretieho čítania prihlásilo 53 opozičných poslancov. Ako prvý vystupuje Alojz Hlina, koaliční poslanci pomaly odchádzajú zo sály.

Aktuálny Danglár: Spolupáchateľ

Parlament hlasuje o pozmeňovacích návrhoch opozície k novele Trestného zákona, zatiaľ neprešiel ani jeden. Koaliční poslanci hlasujú automaticky proti.

V pléne parlamentu zatiaľ nie je nik z členov vlády, v rokovacej sále nesedí ani minister spravodlivosti Boris Susko zo Smeru, ktorý je predkladateľom novely Trestného zákona.

V pléne parlamentu vznikol rozruch pre chýbajúci podpis poslanca Gábora Grendela z hnutia Slovensko. Peter Pellegrini odmietol dať hlasovať o pozmeňujúcom návrhu a tvrdil, že Grendel nesplnil náležitosti, lebo návrh predložil ako svoj, ale nepodpísal ho.

Peter Pellegrini nedal hlasovať o návrhu PS, že poslanci, ktorí sú v konflikte záujmov, ho majú podľa ústavného zákona oznámiť. Opozícia tým narážala na trestne stíhaných Petra Žigu z Hlasu či Tibora Gašpara zo Smeru, ktorí môžu z novely Trestného zákona osobne profitovať.

Peter Pellegrini dal hlasovať o procedurálnych návrhoch opozície, ktorými chcú presadiť svoje pozmeňovacie návrhy. Poslanci ich však postupne neschvaľujú – najviac to rozčúlilo poslanca Jozefa Pročka (hnutie Slovensko), ktorý po predsedovi parlamentu vykrikuje, že nemal dať o pozmeňovacích návrhoch opozície hlasovať, ale rozdať ich poslancom a prečítať nahlas.

Koalícia zváži prijatie novely rokovacieho poriadku v skrátenom konaní, ak budú poslanci blokovať parlamentnú rozpravu. Povedal to predseda parlamentu Peter Pellegrini, ktorý by si vedel predstaviť zmeny napríklad v tom, aby sa pozmeňovací návrh nemusel v pléne čítať nahlas.

Peter Pellegrini povedal, že parlament bude regulovať fungovanie mimovládnych organizácií. Naznačil, že by sa to mohlo týkať napríklad aj toho, ako môžu mimovládky zasahovať a brzdiť rôzne stavebné povolenia či verejné výberové konania. Pripustil, že môžu dostať aj nejaké označenie, ale nechcel spresniť, či pôjde o slovo „agent“.

Nové na Dennikn.sk

22:11Žilina volala aj do Bayernu, ale zachovala sa inak ako veľkokluby. Tri slová Denisa Vavra kolovali v jej šatni 20:54Bývalý minister obrany Naď: Slovensko už pre Fica vynechávajú z uzavretých skupín v NATO a EÚ 19:27Talenty za miliardu zatiaľ zlyhávajú. S takouto Chelsea by nič špeciálne nespravil ani Guardiola, myslí si bývalý hráč 19:11Newsfilter: Fico sa už aj v zahraničí správa ako doma na Súmračnej 18:58Nemala by sa zamietať liečba 34-ročnej matke 4-ročnej dcéry, hovorí hudobníčka Stanka. Za tri dni jej ľudia poslali takmer 300-tisíc eur 18:56Graf dňa: Maďarská centrálna banka urýchľuje pokles úrokov, hoci inflácia ešte pôjde nahor 18:33Môžem zbohatnúť na umelej inteligencii? Skúste použiť tú vlastnú 18:32Salutoval, poučoval novinárku a vybral sa za Zemanom. Čo robil Fico na samite V4 18:17Vláda si na schôdzu do Michaloviec nesie aj stimul pre nového investora. Ten však dostane menej, než čakal 18:05Prečo sa oplatí sledovať, čo sa deje v galérii v Banskej Štiavnici 18:04Čo všetko ovláda Brhel, najbohatší z oligarchov, ktorých zachraňuje Ficova vláda 17:46Poslanci neschválili výdavkové stropy, ohrozili tým stovky miliónov z plánu obnovy 17:29Znalci spochybňujú vyšetrovanie smrti Jozefa Chovanca. Minister Blanár poslal do Bruselu nótu 16:46Calzona nemá v zmluve výstupnú klauzulu. Ak by ho chcel Neapol aj po sezóne, máme plán, vraví prezident SFZ 16:42Shooty: Lokálny zbabelec 15:51Európski vojaci sa na Ukrajinu nechystajú, debata v Paríži bola signálom Putinovi 15:44Pellegrini nehovorí, kedy pôjde do duelu s Korčokom (+ prehľad debát) 15:36Opozícia vraví o protizákonnej zmene v SIS v prospech Gašpara ml., obrátia sa na Žilinku 14:39Boxová ulička: Vaše najprekvapivejšie predpovede. Russell zdolá Verstappena, Norris vyhrá v Bahrajne 14:31Kým Fico vojenskú pomoc odmieta, Česko preberá iniciatívu. Ukrajine chce dodať 800-tisíc nábojov 14:13Vývoj bojov (733. deň): Ukrajinci stratili prvý Abrams. Ešte horšia správa je, ako sa to stalo 13:54Fico ako vyvrheľ civilizovaného sveta 13:54Pes v nemocnici nemusí byť tabu. Ako Brya „ordinovala“ na oftalmológii v Nových Zámkoch 13:38Iveta Radičová: Sú tu všetky znaky nástupu autokracie 11:58Máte na povale písací stroj? Ešte ho nevyhadzujte 11:46Slovensko stratilo nádej na 4-tisíc pracovných miest. Boschu stačí na pohony do e-bikov závod v Maďarsku 11:06Pente na bratislavských Boroch ešte aj po desiatich mesiacoch chýba tretina sestier 11:00Zmrazené embryo je dieťa, stojí v rozsudku, kde sa 41-krát spomína Boh (Pod slnkom Jany Shemesh) 09:53Nemôžeme byť rukojemníkom partnerových vyhrážok. Psychologička radí, ako sa rozchádzať 09:31Čo by sa stalo, ak by sme po stovky rokov nepoužívali priestupný rok?