Odkaz MMŠ

Ako Elon Musk zachránil ukrajinský internet, opisuje Martin M. Šimečka v Odkaze MMŠ. „Elon Musk nemá najlepšiu povesť v oblasti morálky, ale Ukrajinci ho majú za anjela. Jeho satelity totiž zachránili veľa ukrajinských životov.“

Americké húfnice sa už zapojili do bojov na Donbase, píše Martin M. Šimečka v Odkaze MMŠ. „Zbraň je vyrobená z ocele a titanu a jej dostrel je o päť kilometrov dlhší, než má drvivá väčšina ruských diel. To je podstatná výhoda.“

Existuje sieť ruských aktivistov, ktorí pomáhajú Ukrajincom odvlečeným do Ruska utiecť na Západ. Dobrovoľníci sa dokonca koordinujú aj pomocou lokálnych úradov a zatiaľ nemali problémy s políciou.

Sankcie doliehajú na bežných Rusov zatiaľ relatívne mierne, ale veľmi zle je už na tom napríklad ruské civilné letectvo. Ruské firmy ešte nezačali veľmi prepúšťať, ale je to len otázka času, ruské aerolinky už čelia dramatickým výpadkom.

Hekeri napadli Rusko, ktorému unikajú milióny tajných dát a teraz kolujú na internete. Ukrajina sa tiež stala terčom ruských kyberútokov, ale väčšine z nich odolala, kým na Rusko sa zamerala celá armáda hekerov a kradne mu dokumenty.

Väčšina Európanov (80 percent) podporuje svoje vlády v sankciách proti Rusku a 89 percent cíti voči Ukrajincom sympatie, dve tretiny (66 percent) sú za to, aby sa Ukrajina stala členským štátom EÚ. Ukazuje to najnovší Eurobarometer. Zaujímavé sú však názory Slovákov: v drvivej väčšine odpovedí sú v grafe na chvoste, najčastejšie v susedstve Bulharska.

O osude ruského bankára, ktorý sa odvážil kritizovať vojnu, píše Martin M. Šimečka. „Oleg Tiňkov prišiel počas niekoľkých dní o svoj podiel v banke, ktorú zakladal, a z Kremľa dostal odkaz, že ho zabijú.“

Ako sa ukrajinská delegácia v Mníchove dozvedela, že o niekoľko dní ich Rusko napadne. Na bezpečnostnej konferencii v Mníchove necelý týždeň pred vojnou počúvali Ukrajinci samé frázy, krutú pravdu im do očí povedal až Radek Sikorski.

Ako na obnovu Ukrajiny po vojne použiť zmrazené ruské peniaze? Európska komisia sa už problému intenzívne venuje, rovnako ako viacerí americkí senátori, ktorí pripravujú aj zmeny zákonov.

Novinár chodil celé týždne po Rusku a vypytoval sa ľudí, čo si myslia o vojne. Z ich názorov mrazí. Reportáž Šuru Burtina odkrýva tie najabsurdnejšie názory a surovosť, dokonca aj u tých, ktorí majú na Ukrajine príbuzných.

Z mítingu Smeru na Slavíne 10. apríla 2022. Foto N - Tomáš Benedikovič

Rusov najviac bolí západný bojkot ich baletu. Po invázii na Ukrajinu emigrovala do Holandska ruská primabalerína Oľga Smirnovová a viaceré orchestre na Západe prestali hrať ruských skladateľov vážnej hudby vrátane Čajkovského či Šostakoviča.

Rusi vlastnia pätinu zo 153 superjácht dlhších ako 80 metrov a úplne najväčšia s dĺžkou 168 metrov patrí oligarchovi Ališerovi Usmanovovi. Najviac lodí sa pre Rusov stavia v Taliansku (nasleduje Holandsko a Turecko), oligarchovia ich majú objednaných ešte 60, ale zrejme si ich už neužijú.

Rusi síce majú tanky, ale na Ukrajine prišli o veľa nákladiakov, ktoré sú vo vojne najdôležitejšie. Problém je taký veľký, že expert nevidí možnosť, „ako by Rusi mohli udržať svoje súčasné pozície, nehovoriac o masívnom útoku“.

Zničené ruské nákladné vozidlá neďaleko Černihivu. Foto - TASR/AP

Obyvatelia Odesy opäť objavili staré katakomby, ktoré im budú slúžiť v prípade útoku, píše Odkaz MMŠ. Sieť tunelov pod mestom má vyše dvoch tisíc kilometrov a je zrejme najdlhším podzemným labyrintom na svete.

Na ruský trh sa pre sankcie vráti stará Lada – bez airbagov a brzdného systému ABS. Rusi nebudú mať veľmi na výber a Ladu si kúpia, lebo západné autá na trhu nebudú.

Kapucne z penovej gumy a mobily výrazne prispeli k úspechu Ukrajincov pri obrane Kyjiva. Vynaliezavosť ukrajinských vojakov, masívna pomoc občanov pri informovaní o pohybe ruských vojsk a veľké chyby ruskej armády boli hlavnými faktormi úspechu.

Foto - TASR/AP

Ruskému priemyslu hrozí kolaps, hovorí majiteľ ruských oceliarní Vladimir Lisin. Problém ruskej ekonomiky spočíva vinou sankcií a regulácií ruskej vlády najmä v rozvrate logistiky a dodávateľských vzťahov.

Rusov zomkla nenávisť voči Západu, tvrdí ruská novinárka Farida Rustamovová. „Spočiatku to vraj bolo v názore na vojnu pol na pol, ale teraz už väčšina Rusov stojí za Putinom, lebo sankcie ich utvrdzujú v tom, že celý svet je proti nim.“

Rusko čelí aj vinou vojny dramatickému úbytku obyvateľstva, píše Odkaz MMŠ. „Okrem padlých mladých mužov, milióna mŕtvych počas pandémie či masovej emigrácie IT špecialistov je problém aj v početne slabej mladej generácii a v ekonomickej recesii v dôsledku vojny.“

Putinovo zdravie je prísne stráženým štátnym tajomstvom, mal však problém s chrbticou a môže mať rakovinu štítnej žľazy. Ruského prezidenta neustále sprevádzajú desiatky lekárov. Dvaja sú však preňho najdôležitejší a trávi s nimi najviac času, ukazuje ruský investigatívny web.

Vladimir Putin. Foto - TASR/AP

Putin chce Západu plynom vrátiť úder, ale vyzerá to skôr tak, že ho zasadí sám sebe. Porušením zmlúv o dodávkach plynu len viac a viac ničí povesť Ruska ako spoľahlivého dodávateľa.

Rusko sa pripravuje na znárodnenie a prechod z kapitalizmu na sovietsky model plánovanej ekonomiky, píše Odkaz MMŠ. „Svedčia o tom rozhodnutia ruskej vlády, ktorá robí z Ruska štátneho zlodeja neuznávajúceho zahraničné intelektuálne vlastníctvo ani domáci voľný obchod.“

O útrapách ruského oligarchu v Londýne píše Odkaz MMŠ. „Má zmrazené účty, rozpadol sa mu biznis, a hoci by sa chcel aj brániť právnou cestou, londýnski právnici preňho odmietajú pracovať.“

O ruských emigrantoch v Istanbule píše Odkaz MMŠ. „Do Turecka Rusi nepotrebujú víza, preto tam masovo utekajú, ale aj preto, lebo napríklad v Gruzínsku ich nechcú.“

V ruských tajných službách sú čistky, hľadajú amerického špióna, píše Odkaz MMŠ. „Dlhoročný špecialista na Putinov režim a tajné služby hovorí o atmosfére v Kremli a o tom, ako si Putin zaviazal oligarchov.“

Je to už genocída? zisťuje nový Odkaz MMŠ. „Vojna na Ukrajine už možno napĺňa definíciu OSN, podľa ktorej genocídou nie je len zabitie miliónov ľudí, ale aj násilie vykonávané s takýmto zámerom.“

O nemorálnosti amerických lobistov, ktorí pracovali pre ruských klientov, píše nový Odkaz MMŠ. „Od ruskej invázie na Ukrajinu sa títo lobisti od ruských klientov dištancujú, ale predtým nevideli na svojej práci nič sporné.“

Západné sankcie môžu dotlačiť Rusko aj k dohode o mieri, za ktorý draho zaplatí. „Vojna je zriedkakedy dobrou investíciou,“ píše vojenský stratég Lawrence Freedman. Ak sa Putin rozhodne zničiť Ukrajinu za to, že sa odmietla vzdať, nebude to strategické rozhodnutie, ale obyčajný akt pomsty.

V Luhansku a Donecku odchytávajú mužov priamo na ulici a posielajú ich do boja, hoci nikdy nedržali v ruke zbraň, píše Odkaz MMŠ. „Do ruských novín Novaja Gazeta volalo niekoľko zúfalých mladých ľudí, aby podali svedectvo o tom, čo sa u nich deje.“

Šiestak v moskovskej škole oponoval učiteľke, že o Ukrajine nehovorí pravdu. Prišli si poňho domov policajti, píše Odkaz MMŠ. „Búchali na dvere, a keď neotváral, vypli rodine elektrinu. Ruská spoločnosť nechce o vojne počuť a ruská televízia jej dožičí ilúziu, že sa nič nedeje.“

Na okupáciu krajiny treba v prepočte 20 vojakov na tisíc obyvateľov. Lacnejším riešením je masový teror, píše Odkaz MMŠ. „Je teda možno len otázkou času, kedy ruskí vojaci začnú strieľať do ľudí, ktorí sa v obliehaných ukrajinských mestách zhromažďujú pred tankmi a hovoria ruským vojakom, aby sa vrátili domov.“

Evakuácia v Irpini pri Kyjeve. Foto - TASR/AP

Nepriateľom Rusov je aj ukrajinské blato a ich vlastné pneumatiky. Bezodné blato sa po rusky povie „rasputica“, uviazol v ňom Napoleon aj Hitler. Na juhu Ukrajiny je pôda relatívne suchá, ale „všade inde budú mať Rusi počas najbližších 4 – 6 týždňov veľké problémy“, píše americký expert.

Ruský kolesový transportér BTR-82A a dva tanky T-72B3, ktoré zapadli v ukrajinskom blate. Foto - Twitter

O vojne na Ukrajine a o budúcnosti sveta premýšľali vo výnimočnom rozhovore historici Snyder a Harari, píše Odkaz MMŠ. „Vladimir Putin sa dopustil osudovej chyby, keď začal hovoriť o denacifikácii Ukrajiny, lebo tým napadol morálnu štruktúru povojnovej Európy.“

Prečo nechávajú ruskí vojaci mŕtvoly svojich druhov ležať na zemi a ani sa nesnažia ich odniesť, pýtajú sa už ruské ženy. Ruské straty môžu čoskoro prevýšiť tie, ktoré mali Rusi počas invázie do Afganistanu v rokoch 1980 – 1989.

Príbeh jedného ruského vojaka, ktorý každý deň telefonoval matke, až sa odmlčal, rozpráva Martin M. Šimečka v Odkaze MMŠ. „Podľa toho, v akom bol stave, som pochopila, že sú všetci v šoku. Syn mi kričal do telefónu: ‚Mama, podviedli nás!‘”

O sankciách, ktoré by Putina naozaj zaboleli, vyberá Martin M. Šimečka z príspevkov svetových komentátorov. „Na účtoch ruských oligarchov v daňových rajoch je suma vo výške 85 percent HDP Ruska. Sú to stovky miliárd dolárov a tento únik bohatstva nemá v histórii precedens.“

Odkaz MMŠ: Predseda organizácie Freedom House a riaditeľ Globálnej nadácie na ukončenie moderného otroctva v spoločnom texte píšu o šiestich krokoch, ktoré by mali USA urobiť na záchranu demokracie vo svete. Sú si istí, že autoritárske režimy vrátane Orbánovho sú nebezpečnými vyzývateľmi demokracie.

Odkaz MMŠ: Grécko bolo pred 10 rokmi takmer vyvrheľom Európy, dnes je poslušný žiak s temnými stránkami, píše The Economist. Poukazuje pritom na situáciu okolo nevhodného zaobchádzania s migrantmi, korupciu, rodinkárstvo či zavraždeného novinára.

Veľmoci si začínajú kolíkovať Arktídu, lebo globálne otepľovanie otvára nové možnosti. „Zarážajúce na strategických dokumentoch jednotlivých krajín je, že všetky píšu o bezpečnostnej otázke.“

Odkaz MMŠ o filozofických argumentoch, prečo je lepšie nežiť ako žiť. „Sme vyzývaní k tomu, aby sme prijali neprijateľné, hoci to je naozaj neprijateľné. Je neprijateľné, že musíme prechádzať utrpením a takmer nič s tým nemôžeme urobiť,“ hovorí filozof David Benatar, dnes najpopulárnejší „antinatalista“.

Vojnový zločinec Radovan Karadžič má obavy z britského väzenia, lebo je tam „vysoký počet moslimov“. Jeho námietky proti presunu do tejto krajiny však zamietli. 75-ročný bosniansky Srb masakroval počas vojny v bývalej Juhoslávii moslimov v Bosne a Hercegovine.

Diktátori milujú futbal a hokej a snívajú o tom, že ich národné tímy budú najlepšie na svete. Lenže tímové športy fungujú na princípe, ktorému diktátori obvykle nerozumejú, preto vyhadzujú peniaze do vzduchu, ako o tom píše Odkaz MMŠ.

Odkaz MMŠ: Financial Times uverejnil vtipný a vierohodný text o rozdieloch v národnej povahe medzi Francúzmi a Angličanmi (nie Britmi). Francúzi sú apokalyptickí, kým Angličania povznesení nad všetko. Príčiny vidí v rozdielnych dejinách oboch národov.

Pred vznikom kníhtlače sa na ručne odpísanú Bibliu na pergamene spotrebovali kože z 200 kôz. Odkaz MMŠ sa venuje časom pred rokom 1440, keď boli hrdinami pisári a výrobcovia pergamenu z kozích koží a keď bol proces výroby knihy finančne veľmi náročný a dlhý.

Odkaz MMŠ: Analýza inštitúcie Freedom House si všíma zlé obdobie z hľadiska demokracie vo východnej Európe a v Eurázii. Autoritársky režim sa posilňuje vo viacerých krajinách, mnohé opakujú to, čo urobil Orbán v Maďarsku – nátlakovo skúpiť nezávislé médiá a meniť ich na hlásne trúby režimu.

Nie je to po prvý raz, čo je India epidemickým postrachom pre svet. Tentoraz sa k tomu pridáva aj úpadok indickej demokracie, píše Odkaz MMŠ.

Odkaz MMŠ: Čína je papierový drak, ktorý je oveľa slabší, než akým sa javí byť. „Čínski vojaci trávia až 30 percent času štúdiom komunistickej ideológie. Skrátka, sila čínskej armády je optický klam.“

Odkaz MMŠ: Významný ukrajinský spisovateľ Mykola Rajbčuk potvrdil svoju povesť skvelou esejou o strednej Európe. Je to melancholický text o predsudkoch Západu o tom, kde sa začína Východ, o geopolitickej a kultúrnej neférovosti voči (nielen) Ukrajine, ktorá spočíva v arogantnej predstave, že Západ, to sme my, a všade na východ je iná civilizácia.

Odkaz MMŠ: V USA a v Británii sa vedie zaujímavá diskusia o „cancel culture“ a masovom šikanovaní na sociálnych sieťach. Je o slobode a jej ohrození zo strany aktivistov brániacich svoju skupinu pred tými, ktorí na ich adresu majú nejaké spochybňujúce komentáre.

Kráčame v ústrety budúcnosti so šialene lacnou energiou, tvrdí vynálezca solárnych panelov Martin Green. Už v roku 2007 solárne panely vyprodukovali toľko elektriny, ako im predpovedali v roku 2020. Kedysi predpokladanú účinnosť prekonali už v roku 1989.

Nové na Dennikn.sk

11:03Centrum vzdialenej galaxie dostalo podľa vedcov štikútku. Čo to znamená pre vesmír? 10:29Chcete hrať na bicie nástroje? Michal Fedor radí, ako začať, a odporúča aj dobré video školy a aplikáciu na ladenie bubnov 09:49Našu rodinu spája tisíc vecí, prečo by ju mala rozdeliť politika? Psychológ radí, ako prežiť rodinné hádky o voľbách 09:47Korčokovo momentum: Zo zaplnených námestí glosuje paniku v Pellegriniho štábe (reportáž) 08:55Samurajský epos Shogun má novú verziu. Patrí medzi najsledovanejšie seriály rovnako ako tá prvá z 80. rokov 08:48Učil nás, ako a prečo sa mýlime. Kahneman získal nobelovku za ekonómiu, hoci ju nikdy neštudoval 08:15Svetový newsfilter: Putin dostal teroristov do zvláštnej situácie, Islamský štát sa znovu prihlásil k útoku 08:00Maďarskí autonomisti volia Pellegriniho 07:52Špehovanie a sabotáž – prečo sú čínske elektrické autá smrteľnou hrozbou 07:31Manžel je stále nervózny, chybu hľadá len vo mne alebo v synovi. Máme sa preto rozísť? 07:16Ráno s NHL: 19-ročný hráč by nemal fyzicky dominovať. Slafkovského zlepšenie nie je len o bodochVčera 21:52Hiking basecamp: Kam sa vybrať na veľkonočné túry s deťmiVčera 20:34Newsfilter: Pellegrinimu pomáhajú slamení panáci, len ten Harabin nie a nie zabraťVčera 19:41Hudobníčka Kim Gordon: prototyp seniorky, ktorou chcete byťVčera 19:04Autori projektu Umenie mesta v Bratislave by s maliarmi 19. storočia našli spoločnú rečVčera 18:54V budúcnosti môžu byť aj klasické eurofondy podmienené reformamiVčera 18:33Pellegrini ešte nemá fotku s Ficom ani Dankom. Video mu nakrútili Cibulková a Végh, problémy má s HarabinomVčera 18:25Graf dňa: Benzín a nafta prudko zdraželi, tankovanie za hranicami sa oplatíVčera 18:12Pellegriniho let už je súčasťou kampane. Na čo všetko ešte neodpovedáVčera 18:07Hlasu daroval 110-tisíc. Súdu tvrdil, že zarába málo, keď štyri roky predtým syn od neho žiadal výživnéVčera 17:57Гром гремит дико над Татрами, остановимся, братьяVčera 16:35Problém troch telies a príbeh zo zákulisia prezidentskej kampane (+ ďalšie tipy Čo pozerať)Včera 16:33Martina Mlčúchová fotí koncerty aj festivaly, jej osobitý rukopis ocenili na súťažiach v zahraničíVčera 16:33Ľudí vystrašila štúdia, podľa ktorej je prerušované hladovanie zlé pre srdce. Lekár Bajer: Názor mi nezmenilaVčera 16:31Kanibal, sériový vrah a môj priateľ. Výnimočná česká krimi sa pýta, prečo zlo treba pochopiťVčera 16:11Ukrýval sa na maďarskej ambasáde, od priateľa Orbána zjavne žiadal azyl. Pred čím uteká bývalý prezident Brazílie?Včera 16:00Ivan Korčok: Kolektívnu vinu odmietam, ale aj to, ak sa o Slovensku hovorí ako o odtrhnutom územíVčera 15:31Keď budeme všetci ticho, tak im to prejde, hovoria ľudia z Bibiany, ktorí dávajú výpovedeVčera 15:01Prezident Pellegrini? Profesionálny podpisovač (udalosti týždňa)Včera 15:00Pellegrini sa v Kráľovskom Chlmci zdôveril, že sa v Bratislave necíti najlepšie