Kauza Dobytkár

Pojednávanie v kauze Dobytkár dnes nebude. Predseda senátu Ján Giertli skonštatoval, že nie sú splnené podmienky, dôvodom je ospravedlnenie obžalovaného Ľubomíra Partiku, ktorý má covid. Pokračovať by sa malo v polovici septembra.

Na pojednávanie v kauze Dobytkár, ktoré malo dnes po vyše mesiaci pokračovať, neprišiel jeden z obžalovaných, bývalý šéf PPA Ľubomír Partika. Súd informoval, že má pozitívny test na covid, k čomu poslal aj potvrdenia. Partika nesúhlasí, aby sa konalo v jeho neprítomnosti, a žiada o odročenie pojednávania.

Ľubomír Kropil pomohol Ľubomírovi Partikovi na miesto šéfa PPA. „Priznávam, že ma na to miesto dostal a bol som mu zaviazaný,“ priznal Partika na súde. Odmieta však, že by mu bol tak zaviazaný, aby mu za úplatky vynášal informácie k získavaniu dotácií.

Dnes pokračoval súd v kauze Dobytkár, ktorá sa týka korupcie pri prideľovaní agrodotácií z Pôdohospodárskej platobnej agentúry. Krátke zhrnutie dôležitých momentov z piatka:

  • Martin Kvietik odmietol celú obžalobu a poprel, že by určil a aj bral percentá z prideľovaných dotácií;
  • Kvietik, ale následne aj bývalý šéf PPA Ľubomír Partika sa snažili spochybniť výpovede kajúcnikov, ktorí ich usvedčujú;
  • Partika hovorí, že žiadne dôkazy o jeho protizákonnom konaní vo vedení PPA neexistujú;
  • rovnako popiera, že by sa podieľal na legalizácii príjmov z trestnej činnosti.

Pojednávanie v kauze Dobytkár sa skončilo a pokračovať bude začiatkom augusta. Advokát Robert Kaliňák na záver výpovede Ľubomíra Partiku navrhol prokurátorovi, aby ustúpil od obžaloby. Má totiž pocit, že Partika obžalobu „rozobral“ a je jasné, že v nej nič nesedí.

Ľubomír Partika odmietol obvinenia z legalizácie príjmov z trestnej činnosti. Podľa obžaloby mu mala na to slúžiť firma Casapa Group, ktorú založil s manželkou. “Chceli sme sa venovať poľnohospodárstvu a potravinárstvu. Budovali sme ju ako rodinnú firmu,” vypovedal Partika.

Bývalý výkonný riaditeľ PPA Ľubomír Partika vypovedá už viac ako tri hodiny. Spochybňuje výpoveď Ľubomíra Kropila, ktorý ho pôvodne usvedčoval z úplatkov zhruba tri milióny eur, no následne výpoveď zmenil a hovoril o 40-tisícoch eur pre Partiku. Ten to odmieta.

Martin Kvietik sa na súde snažil držať SNS od kauzy Dobytkár a úplatkov z PPA. „Odmietam, že by nejaká strana vrátane SNS participovala na skutkoch, z ktorých som obžalovaný,“ vyhlásil Kvietik. Zároveň vypovedal, že ministerka SNS Matečná ho poslala za vedením PPA, keď sa zaujímal o podnikanie v prvovýrobe.

Bývalý výkonný riaditeľ PPA Ľubomír Partika vychádza pri svojej výpovedi z „písomných pomôcok.“ Ide o niekoľkostranové dokumenty, ktoré vysvetľuje. Prvú hodinu svojej výpovede tak senát oboznamoval s procesom schvaľovania nenávratných finančných príspevkov.

Martin Kvietik sa na súde k Dobytkárovi bránil aj ironickým tvrdením, že Lipšic mení páchateľov v transformačnej skrini na kajúcnikov. „Po vložení páchateľa a po mnohomesačnej väzbe s podmienkami z 18. storočia vypadne transformovaný kajúcnik, hodnoverný svedok,“ vypovedal.

Bývalý šéf PPA Ľubomír Partika nepopiera, že sa poznal a stretával s Ľubomírom Kropilom. Hovorí o ňom ako o poradcovi, ktorý len pomáhal farmárom s agrodotáciami. „Necítil som od neho žiaden tlak, aby som v jeho prospech manipuloval nejaké žiadosti,“ vypovedal Partika.

Súd v kauze Dobytkár pokračuje výpoveďou obžalovaného Ľubomíra Partiku. Bývalý výkonný riaditeľ PPA je podozrivý, že na úplatkoch z agrodotácií zobral zhruba tri milióny eur. Aj on si priniesol na súd poznámky, ktoré chce použiť. Keď sa ho senát opýtal, na ako dlho svoju výpoveď vidí, odpovedal: „Myslím, že dosť.“

Video: Martin Kvietik počas svojej výpovede spochybnil slová kajúcnikov, ktorí ho usvedčujú. Vysvetlenie, prečo to robili, však nehovorí.

Martin Kvietik po prečítaní výpovede odmieta ďalej odpovedať na ďalšie otázky. Chce tak urobiť až po výpovedi kajúcnika Mareka Kodadu. Na pojednávaní sa preto budú čítať Kvietikove výpovede z prípravného konania.

Obžalovaný Martin Kvietik svoju výpoveď číta z poznámok, ktoré si spísal ešte vo väzbe. Odmieta celú obžalobu. „Na rozdiel od kajúcnika Mareka Kodadu som svoje výpovede nemenil. Rovnako ako kajúcnik Ján Gajan,“ povedal v úvode Kvietik.

Na súd v kauze Dobytkár v Banskej Bystrici už prišiel obžalovaný Norbert Bödör. Tentoraz ho sprevádza advokát Michal Mandzák aj exminister vnútra Robert Kaliňák.

Obžalovaný Martin Kvietik už nie je vo väzbe. Pôvodne ho mali na základe rozhodnutia Najvyššieho súdu prepustiť v nedeľu, ale prokurátor vo štvrtok rozhodol o jeho okamžitom prepustení na slobodu.

Foto N

Dnes pokračuje súd v kauze Dobytkár, ktorá sa týka korupcie pri prideľovaní agrodotácií z Pôdohospodárskej platobnej agentúry. Krátke zhrnutie dôležitých momentov:

  • Ľubomír Kropil pôvodne hovoril o úplatkoch vo výške takmer troch miliónov eur pre bývalého šéfa PPA Ľubomíra Partiku, no na súde sumu zmenil na 40-tisíc eur;
  • vypovedal Viktor Miklas, ktorý vypracovával žiadosti o dotácie. U koho úplatky za ich schválenie končili, senátu nevedel povedať;
  • obžalovaný Norbert Bödör sa snažil o odročenie pojednávaní, pokiaľ jeho advokáta Mareka Paru neprepustia z väzby, hoci ho zastupujú ďalší štyria právnici, čo mu pripomenul aj senát, keď jeho požiadavke nevyhovel;
  • dnes sa očakávajú ďalšie výsluchy obžalovaných vrátane Martina Kvietika.

Najvyšší súd zamietol predĺženie väzby obvinenému finančníkovi Martinovi Kvietikovi. Informuje o tom agentúra SITA. Súd nariadil ukončenie väzby k 19. júnu.

Martin Kvietik pred súdom v prípade Dobytkár. Foto – TASR

To, že hlavný svedok v kauze Dobytkár si už nepamätá na miliónové úplatky a zmenil výpoveď, nemusí podľa komentátora Denníka N Romana Pataja znamenať zásadný prelom v celej kauze. „V dejinách slovenského súdnictva bola hromada káuz, keď svedkovia zmenili svoje výpovede, a tam už potom závisí od sudcu, ako vyhodnotí výpovede. Sudca môže povedať, že novú výpoveď nepovažuje za dôveryhodnú. Osobne si nemyslím, že to musí byť prelom v kauze.“

V prípade Dobytkár vo štvrtok vypovedal obžalovaný Milan Kopriva, ktorý bol podľa obžaloby súčasťou reťazca legalizácie peňazí v systéme prideľovania agrodotácií. Popieral svoju vinu a tvrdil, že nevie nič o úplatkoch za tri milióny.

Kauza Dobytkár pokračuje na súde výpoveďou obžalovaného Milana Koprivu. Cez neho mala ísť podľa obžaloby časť úplatkov z agrodotácií. Obžalovaný je z legalizácie príjmov z trestnej činnosti. Kopriva od začiatku vinu popiera.

Na súde v kauze Dobytkár došlo k zásadnému zvratu, jeden z kľúčových svedkov poprel svoje predchádzajúce výpovede o úplatkoch tri milióny eur. Bývalý funkcionár HZDS Ľubomír Kropil z poznámok prečítal novú výpoveď, že úplatok bol len 40-tisíc a za bežne dostupné informácie.

Ľubomír Kropil vo výpovedi v kauze Dobytkár, ktorú číta z poznámok, očisťuje Ľubomíra Partiku. Nečakane zmenil výpoveď a z pôvodných 3,1 milióna, o ktorých hovoril, že ich dával Partikovi, je teraz podľa jeho slov okolo 40-tisíc.

Svedok v kauze Dobytkár Ľubomír Kropil na súde čiastočne priznal spáchanie niektorých trestných činov, najmä nepriamej korupcie. Úplatky údajne nebral. Kropil je obžalovaný zo zločinu prijímania úplatku aj z obzvlášť závažného zločinu legalizácie príjmov z trestnej činnosti.

Dnes pokračuje na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici pojednávanie v kauze Dobytkár. Očakáva sa výpoveď dôležitého svedka Ľubomíra Kropila, vybavovača úspešnosti projektov v PPA. Po zadržaní pomohol rozkryť schému a usvedčuje niektorých obžalovaných.

Foto N

Pojednávanie v kauze Dobytkár v utorok nebude, súd bude pokračovať od stredy. Vtedy by mal vypovedať aj Ľubomír Kropil, na výpoveď ktorého čakajú aj ostatní spoluobžalovaní. Práve pre jeho ospravedlnenie musí senát utorkové pojednávanie zrušiť.

Finančníkovi Martinovi Kvietikovi predĺžili väzbu o tri mesiace. Rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu nie je právoplatné, obhajoba podala sťažnosť. Zaoberať sa ňou bude Najvyšší súd.

Za vynášaním informácií z PPA pre obvineného agropodnikateľa má byť bojovníčka proti korupcii Zuzana Šubová. Tá to odmieta, zo strany ministra a šéfa agentúry to má byť podľa nej pokus o jej podvodnú diskreditáciu a zahladzovanie iných zlyhaní rezortu.

Zuzana Šubová Foto N - Vladimír Šimíček

Slovenský pozemkový fond podal v kauze predaja štátnej pôdy na neexistujúce ovocné sady trestné oznámenie aj na firmu Lago Investment. Patrí bratislavskému podnikateľovi Dušanovi Dvoreckému, pre ktorého v roku 2018 odišiel z postu ministra Tomáš Drucker.

Vedenie Slovenského pozemkového fondu odhalilo rozsiahle podvody s lacnými predajmi štátnej pôdy na zakladanie ovocných sadov z čias minulej vlády. Fond podáva viac trestných oznámení s tým, že štát mohol prísť o stovky hektárov pôdy a desiatky miliónov eur.

Pojednávanie v kauze Dobytkár senát prerušil. Pokračovať bude začiatkom júna. Dôvodom bolo, že obžalovaní odmietli dnes vypovedať a chcú si najskôr počkať na výsluch spoluobžalovaného Ľubomíra Kropila.

Výsluch Viktora Miklasa sa skončil, nasledovať by mali výpovede ďalších obžalovaných v kauze Dobytkár. Tí však tvrdia, že vypovedať momentálne nechcú, ale urobia tak až po výsluchu Ľubomíra Kropila, ktorý na pojednávaní nie je prítomný.

Pojednávanie v kauze Dobytkár pokračuje výsluchom obžalovaného Viktora Miklasa, ktorý uznal vinu. Na otázky obhajcov spoluobžalovaných však odmieta odpovedať. Je ochotný odpovedať len na otázky senátu.

Advokátku Timeu Tóthovú, ktorá zastupovala firmu obžalovanú v kauze Dobytkár, obvinili z obzvlášť závažného zločinu podvodu. NAKA ju zadržala a obvinila v rámci akcie Cheops pred týždňom, potvrdila polícia. Tóthovú stíhajú väzobne.

Pojednávanie v kauze Dobytkár prerušili, pokračovať bude v stredu, a to otázkami obhajcov a obžalovaných na spoluobžalovaného Viktora Miklasa. Zatiaľ túto príležitosť mal len prokurátor.

Na súde v kauze Dobytkár vypovedá Viktor Miklas, ktorý v minulosti pracoval v PPA ako hodnotiteľ projektov. Od roku 2009 vypracovával žiadosti o dotácie. Keď videl náskok konkurencie, začal spolupracovať s vybavovačom Ľubomírom Kropilom.

Viktor Miklas v kauze Dobytkár vyhlásil, že je vinný. Martin Kvietik, Norbert Bödör a ďalší obžalovaní v kauze svoju vinu pred súdom nepriznali. Bývalý šéf PPA Juraj Kožuch nevyužil možnosť vyjadriť sa.

Proces v kauze Dobytkár bude pokračovať, senát súdu vylúčil advokátsku firmu Law Comp na samostatné konanie. Urobil to po tom, ako právna zástupkyňa tejto spoločnosti skončila vo väzbe, čo sa súd dozvedel až krátko pred pojednávaním.

Začalo sa dnešné pojednávanie v kauze Dobytkár. Predseda senátu Ján Giertli oznámil, že informáciu o zadržaní a obvinení advokátky Timey Tóthovej overoval na advokátskej komore, kde potvrdili, že bola vzatá do väzby Okresným súdom v Leviciach.

Obžalovaného Norberta Bödöra dnes sprevádza na súd obhajca Michal Mandzák. Prišiel s ním po kritike druhého obhajcu Roberta Kaliňáka, ktorý sa sťažoval pred týždňom, že po vzatí advokáta Mareka Paru do väzby je porušené právo obžalovaného na obhajobu.

Norbert Bödör s obhajcom Michalom Mandzákom. Foto N - Veronika Prušová

Pojednávanie v kauze Dobytkár malo pokračovať od 9.00, no zatiaľ sa vôbec nezačalo. Dôvodom je zrejme neprítomnosť právnej zástupkyne obžalovanej firmy Law Comp Timey Tóthovej, ktorá chýbala aj minulý týždeň. Podľa informácií Denníka N ju vtedy zadržala a obvinila NAKA. Advokátka je stíhaná vo väzbe.

Robert Kaliňák ako obhajca Norberta Bödöra neuspel so svojou žiadosťou o odročenie pojednávania. Dôvodom bolo, že sa obhajoba nestihla dostatočne pripraviť, pretože Kaliňák bol vo väzbe a druhý obhajca Marek Para je stále väzobne stíhaný.

Pojednávanie v kauze Dobytkár senát Jána Giertliho odročil. Dôvodom je neprítomnosť obžalovaných. Pokračovať by sa malo na budúci týždeň 24. a 25. mája.

Pojednávanie v kauze Dobytkár je prerušené na poradu senátu. Ten musí rozhodnúť, či vôbec bude pokračovať v konaní. Dôvodom je neprítomnosť dvoch obžalovaných – Ľubomíra Kropila a Petra Kubu.

Robert Kaliňák, ktorý zastupuje Norberta Bödöra, žiada súd o odročenie dnešného pojednávania v kauze Dobytkár. Argumentuje tým, že on, ale i druhý obhajca klienta, Marek Para, boli a sú väzobne stíhaní. Kaliňáka Najvyšší súd prepustil len v piatok, Para je vo väzbe od začiatku mája.

Na špecializovanom súde by dnes malo pokračovať pojednávanie v kauze Dobytkár, najväčšej korupčnej kauze týkajúcej sa agrodotácií. Kľúčovými obžalovanými sú podnikatelia blízki Smeru a SNS – Norbert Bödör a Martin Kvietik.

Norbert Bödör prišiel na súd len s Robertom Kaliňákom, jeho druhý obhajca Marek Para skončil začiatkom mája vo väzbe. Foto N

Finančník Martin Kvietik zostáva vo väzbe, Špecializovaný trestný súd zamietol jeho žiadosť o prepustenie. Rozhodnutie nie je právoplatné, obhajoba podala sťažnosť. Zaoberať sa ňou bude Najvyšší súd.

Vláda rozhodla, že vyplatí farmárom zhruba 80 miliónov eur pozastavených pre kauzu Dobytkár. Riskuje však, že Európska komisia časť peňazí neuhradí. Podľa ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana chcú podané žiadosti vybaviť v druhom štvrťroku tohto roka.

Martin Kvietik ostáva vo väzbe, senát 5T Najvyššieho súdu zamietol jeho sťažnosť. Senát rovnako zamietol aj sťažnosť proti uzneseniu, ktorým bola predĺžená lehota jeho väzby do 19. júna. Kvietik je obvinený v kauze Dobytkár. (n)

Nové na Dennikn.sk

09:16Klaustrofóbie alebo strachu z lietania sa zbavíte aj pomocou virtuálnej reality, ale psychológov budeme potrebovať aj naďalej 07:00Vinou Putina vedú kočovný život, Ukrajine pomáhajú futbalom. Šachtar Doneck osem rokov uteká pred vojnou 06:40Ekonomický newsfilter: Strane SaS neprekáža, že sa pre drastické šetrenie možno vypnú niektoré funkcie štátuVčera 20:55Nezľakli sme sa tlakov za žiadnej vlády, hovorí odchádzajúci šéf ÚVOVčera 20:02Newsfilter: Nehrajme s Matovičom hru o vete jeho balíčkaVčera 19:46Naozaj postrčenia nedokážu meniť ľudské správanie? Ako sa vyznať v spore o účinnosti vplyvnej vedeckej teórieVčera 18:50Za jeden deň šesť požiarov: plamene zničili v Bratislave aj úrodu hrozna, vinohradníci vyzývajú na pomocVčera 18:18Kľúčový liek, ktorý zachraňuje život pacientom s rakovinou kože, štát stále neuhrádza všetkýmVčera 18:11Za Škriniara zrejme nedostane Inter toľko, koľko by chcel. Prestup však stále nie je úplne vylúčenýVčera 17:58Koaličná kríza a požiadavky SaS maria šancu na zmenu dlhovej brzdyVčera 17:36Leo Express má za sebou španielske železnice. Môže to pomôcť zháňať vlaky na trať Komárno – BratislavaVčera 16:58Ako Jankovskú chránila mafia v polícii: Kľúčový svedok opisuje, ako ho prinútili zmeniť výpoveď v jej prospechVčera 16:40Nahnevaný muž píše, ale nie je to manifestVčera 16:35Župani a hradné župy, Slováci a MaďariVčera 16:19Danglár: Trest smrtiVčera 16:15Oživenie Slovalca je menej pravdepodobné než to, že sa už nikdy nerozbehne, hovorí šéf zatváraných hlinikárníVčera 16:09Potvrdilo sa, že prvé štátne aukcie nahrávajú slnečným elektrárňam. Ich výkon by mohol byť ako sedem percent MochoviecVčera 15:41Desiatky umelcov vyzývajú Matoviča na odchod. Treba sa obetovať, hovorí Richard Stanke (+video)Včera 15:37Režisérka Nvotová: Budú nám nadávať do bosoriek, feťáčiek a šľapiek, ale raz spoločnosť bude musieť prijať, že ženy sú slobodnéVčera 15:03Čo prekladáš? Lenka Cinková o ponore do uličiek brazílskej favely Včera 14:37Sovietsky človek zmutoval na Homo putinus. Je to človek cynický a pomstychtivý, vraví ruský sociológVčera 13:53Vývoj bojov (174. deň): Rusko predstavuje nové zbrane pre armádu, ale ani táto Potemkinova dedina si na Ukrajine nezabojujeVčera 13:51Ešte v apríli boli na nože, no napokon sa nitrianska automobilka s odbormi dohodla a tie si to veľmi pochvaľujúVčera 13:48Prečo tí, ktorí sú proti „špeciálnej operácii“, milujú svoju vlasťVčera 13:48Rozhovor s Volodymyrom Zelenským: Ak by sme ľuďom hovorili, že prídu Rusi, obsadili by nás za tri dniVčera 13:41Slovensku chýba to, čo Matovič nemáVčera 13:13Odmieta Trumpove lži, stojí ju to miesto v kongrese. Cheneyovej koniec je v skutočnosti nový začiatokVčera 12:24Radšej spolu padnemeVčera 11:57V malokarpatských vinohradoch stavajú kilometre plotov, aby hrozno ochránili pred vysokou zverouVčera 11:57Bežná populácia pácha viac trestných činov než ľudia s duševnou poruchou. Stigma však pretrváva, hovorí bývalý odborník z WHO