Kauza Dobytkár

Zatýkanie a obviňovanie v najnovšej pozemkovej kauze Barón sa netýka terajších zamestnancov Slovenského pozemkového fondu, uviedol jeho generálny riaditeľ Ján Marosz. Podľa neho akcia najskôr súvisí s kauzou sporných prevodov pôdy v prospech Francúza Michela Nemesa z čias konca minulej vlády.

Zomrel jeden z kľúčových obžalovaných v kauze Dobytkár Ľubomír Kropil. Po obvinení začal s políciou spolupracovať, no pred súdom prekvapujúco čiastočne zmenil svoje predošlé výpovede. Mal 62 rokov, dlhší čas sa liečil na vážnu chorobu.

Sudca Michal Truban považuje za absolútne neprijateľné, že ho dnes disciplinárny senát uznal za vinného. „Je to čierny deň pre slovenské súdnictvo,“ povedal pri odchode z Najvyššieho správneho súdu.

Sudcu Michala Trubana potrestali miernejšie, ako navrhovali predseda Špecializovaného trestného súdu Ján Hrubala a predseda súdnej rady Ján Mazák. „Najvyšší správny súd nie je súdom trofejným. Jeho úlohou nie je realizovať rituálne popravy disciplinárne stíhaných,“ povedal predseda senátu Michal Matulník.

Rozhodnutie disciplinárneho senátu v prípade sudcu Michala Trubana je právoplatné. O uznaní pochybenia bývalého predsedu Špecializovaného trestného súdu nerozhodol senát jednomyseľne. Hlasovanie v senáte sa skončilo pomerom hlasov 3:2.

Bývalý predseda Špecializovaného trestného súdu Michal Truban sa dopustil závažného disciplinárneho previnenia, keď nenamietol svoju zaujatosť v rozhodovaní o väzbe v kauze Dobytkár. Najvyšší správny súd ho uznal za vinného a potrestal ho znížením platu o polovicu na pol roka.

Foto N - Vladimír Šimíček

Na súdnom pojednávaní v kauze Dobytkár dnes bývalý kontrolór NKÚ spochybnil rozdeľovanie agrodotácií. Bývalý zamestnanec PPA zasa hovoril o tom, ako sa k lobistom dostali informácie z polície. Obžalovaní sú v tomto prípade aj Norbert Bödör, Martin Kvietik a Juraj Kožuch.

Obžalovaný Norbert Bödör (vpravo) a jeho advokát Marek Para. Foto – TASR

Vybavovači dotácií a úradníci z PPA sa nestretávali len na obedoch či káve. Ich vzťahy boli natoľko priateľské, že spolu oslavovali aj narodeniny. Svedok Jozef Tokarčík si na súde v kauze Dobytkár spomenul na oslavu jeho šéfa, vybavovača Ľubomíra Kropila. Do Ladomersej Viesky mu prišiel zagratulovať bývalý riaditeľ PPA Ľubomír Partika, ale aj ďalší vybavovač Marek Kodada či úradník Tomáš Monosza.

Výpovede na súde v kauze Dobytkár odhalili systém vybavovačov, ktorý roky fungoval na Pôdohospodárskej platobnej agentúre. Bývalí úradníci priznali, že sa s nimi stretávali a že žiadali informácie o hodnotených projektoch. „Stávalo sa, že mi na káve ukázal lístok s názvami firiem, aby som sa pozrel, či je to správne urobené,“ vypovedal na súde Tomáš Monosza o Marekovi Kodadovi. Informácie takto získavali aj obžalovaný Viktor Miklas či Ľubomír Kropil.

Bývalí úradníci Pôdohospodárskej platobnej agentúry na súde v kauze Dobytkár potvrdili, že sa stretávali s vybavovačmi Marekom Kodadom aj Viktorom Miklasom. Hoci mali na starosti hodnotiteľov projektov, obom poskytovali informácie, ktoré sa týkali výziev a projektov.

Vybavovač Ľubomír Kropil vedel o niektorých výzvach aj dva mesiace vopred, ako ich vyhlásili, vypovedal na súde bývalý zamestnanec Pôdohospodárskej platobnej agentúry. Svedok Pavol Kyman už v prípravnom konaní povedal, že bolo „verejným tajomstvom“, čím sa Kropil živil.

Špecializovaný trestný súd pokračuje v pojednávaní v kauze Dobytkár. Dnes sú na programe opäť výpovede svedkov – bývalých zamestnancov Pôdohospodárskej platobnej agentúry, ktorí pracovali ako hodnotitelia projektov.

Utorkové pojednávanie v kauze Dobytkár uzavreli výpovede bývalých zamestnancov Pôdohospodárskej platobnej agentúry, ktorí vysvetľovali, ako fungoval proces hodnotenia žiadostí o dotácie. Ani raz na súde nezaznelo svedectvo, že by tento proces bol neštandardne ovplyvňovaný.

Svedok v kauze Dobytkár Jozef Tokarčík nevie o tom, že by vybavovač Ľubomír Kropil odovzdával bývalému šéfovi PPA Ľubomírovi Partikovi úplatky. Na súde však hovoril o tom, ako Kropila pravidelne vozieval na rôzne stretnutia a vždy mal pri sebe tašku.

Svedok Jozef Tokarčík na súde v kauze Dobytkár vypovedal, ako pravidelne vozieval na rôzne obchodné stretnutia Ľubomíra Kropila. Bývalý funkcionár HZDS je obžalovaný, že za úplatky vybavoval schvaľovanie dotácií z Pôdohospodárskej platobnej agentúry.

Na špecializovanom súde pokračuje pojednávanie v kauze Dobytkár s hlavnými obžalovanými Norbertom Bödörom a Martinom Kvietikom. Na programe sú výsluchy svedkov.

Záverečný audit Pôdohospodárskej platobnej agentúry skonštatoval, že jej systémy sú už plne odolné voči korupcii i podvodom. Za staršie kauzy z čias minulej vlády ale Slovensko aj tak môže prísť o sto miliónov eur.

Slovensku podľa ministra Vlčana hrozí, že z vyplatených agrárnych dotácií za roky 2016 až 2020 bude musieť EÚ vrátiť zhruba 100 miliónov eur. Dôvodom sú korupčné kauzy bývalej vlády. Definitívna výška krátenia má byť známa do dvoch až troch mesiacov.

Päťhviezdičkový bratislavský hotel Albrecht už nevlastní skupina Slavia Capital, ale oceliar Tomáš Chrenek. Komorný butik hotel sa dostal do povedomia verejnosti aj tým, že ho podľa svedectiev oligarcha Martin Kvietik využíval na preberanie úplatkov a stretával sa tam s funkcionármi strany SNS. 

Bratislavská Palma uvažuje o obnove tuzemskej veľkovýroby jedlých rastlinných olejov, no urobí to, iba ak dostane štátnu podporu. Spoluvlastní ju z korupcie obvinený Martin Kvietik.

Sudca Michal Truban naďalej odmieta, že by pochybil, keď nepoukázal na svoju zaujatosť v kauze Dobytkár. Aj v záverečnej reči opakoval, že má byť potrestaný za to, lebo nevzal Norberta Bödöra do väzby. Disciplinárny senát v prípade dnes ešte nerozhodol. Pojednávanie odročil už len na vyhlásenie rozhodnutia, a to na 8. marca.

Verte mi, že sa necítim ľudsky komfortne v tejto situácii, povedal predseda Špecializovaného trestného súdu Ján Hrubala v záverečnej reči. Oproti nemu totiž sedí kolega Michal Truban, ktorého aj s predsedom súdnej rady navrhli za disciplinárne pochybenie preložiť na okresný súd.

Dokazovanie v disciplinárnom konaní so sudcom Michalom Trubanom je ukončené. Senát prerušil pojednávanie na krátku prestávku, po ktorej budú nasledovať záverečné reči.

Na Najvyššom správnom súde pokračuje disciplinárne pojednávanie so sudcom Špecializovaného trestného súdu Michalom Trubanom. Dôvodom, prečo na neho predseda súdu Ján Hrubala aj predseda súdnej rady Ján Mazák podali disciplinárny návrh, bolo jeho rozhodovanie o väzbe v kauze Dobytkár.

Foto N - Vladimír Šimíček

V prípade Dobytkár, ktorý ukončil nedotknuteľnosť Norberta Bödöra, prokurátor spresnil obžalobu a Robert Kaliňák preto žiada ukončenie procesu. Podľa spresnenej obžaloby už úplatky nešli priamo Bödörovi, ale podieľal sa na ich legalizácii.

Člen senátu Ján Hrubala pripustil, že spresnením obžaloby v kauze Dobytkár „došlo k niečomu, čo trestný poriadok nepozná“. Zároveň však skonštatoval, že prokurátor tak reagoval na požiadavky procesných strán. Proces prerušili do februára.

Obhajcovia obžalovaných v kauze Dobytkár spochybňujú aj spresnené znenie obžaloby. O spresnenie žiadali najmä obhajcovia Norberta Bödöra. Marek Para však hovorí, že prokurátor znenie skutku ešte viac sproblematizoval. Jeho kolega Robert Kaliňák v tejto súvislosti vyzval prokurátora, aby od obžaloby ustúpil.

Špecializovaný trestný súd pokračuje v pojednávaní v kauze Dobytkár. Na dnes senát Jána Giertliho nepredvolal žiadneho zo svedkov. Očakávajú sa teda len vyjadrenia obžalovaných a ich obhajcov k spresneniu obžaloby.

Pojednávanie v kauze Dobytkár senát dnes prerušil. Pokračovať by malo v piatok.

Juraj Kožuch, podobne ako ďalší obžalovaní v kauze Dobytkár, odmietol odpovedať na otázky prokurátora či senátu. „Som unavený a dovoľte mi povedať aj pateticky – frustrovaný. Na žiadne otázky nebudem odpovedať,“ povedal po takmer trojhodinovom monológu.

Obžalovaný bývalý šéf Pôdohospodárskej platobnej agentúry Juraj Kožuch sa musel zamestnať ako stavebný robotník, priznal na súde v kauze Dobytkár. „Som zlikvidovaný, bez peňazí a bez budúcnosti a ešte aj za blbca. Mal som kradnúť, aspoň by som vedel, za čo som tu,“ vyhlásil.

Prokurátor špeciálnej prokuratúry Rastislav Hruška spresnil v kauze Dobytkár znenie obžaloby. To, že by to mal urobiť, mu naznačil po mnohých pripomienkach obhajoby aj senát Špecializovaného trestného súdu.

Bývalý šéf Pôdohospodárskej platobnej agentúry Juraj Kožuch vypovedá na súde ako posledný z obžalovaných v kauze Dobytkár. Senát totiž požiadal o možnosť vypovedať po jednom z kľúčových svedkov prokuratúry – Marekovi Kodadovi.

Mecenášov Smeru Bödöra, Brhela a Výboha budú súdy intenzívne zamestnávať aj v nasledujúcom roku. Pokračuje kauza Dobytkár či Mýtnik, čaká sa na Očistec a pribudnú zrejme aj Valčeky. Robertovi Ficovi sa podarilo spod obvinenia vďaka generálnej prokuratúre nateraz vyviaznuť. 

Norbert Bödör, Miroslav Výboh, Jozef Brhel. Foto N - Tomáš Benedikovič, Vladimír Šimíček

Štátne Lesy SR za tento rok vykážu rekordný zisk 30 miliónov eur, teda dvojnásobok doterajšieho rekordu. Podľa ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana sa to podarilo preto, že po zvýšení platov radoví lesníci prestali brať úplatky od odberateľov dreva za jeho preraďovanie do nižších kvalitatívnych tried.

To, že sa koalícia snažila rokovať o svojom prežití aj s odídencami z fašistickej ĽSNS, považuje minister Samuel Vlčan za pragmatickú nevyhnutnosť. „Vláda i jej premiér jednoducho chceli dokončiť začaté projekty,“ hovorí v rozhovore pre Denník E.

Minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan po konci svojho mandátu v politike zrejme pokračovať nebude, radšej sa vráti do súkromného sektora, povedal v rozhovore pre Denník E. Kedysi pracoval v bankovom sektore a neskôr rozbehol vlastný biznis s odpadovými technológiami.

Foto N - Vladimír Šimíček

Disciplinárne obvinený sudca Michal Truban je presvedčený o tom, že keby v júli 2020 zobral Norberta Bödöra v kauze Dobytkár do väzby, „tak ani pes potom neštekne.” Sudca Špecializovaného trestného súdu hovorí, že ak bol zaujatý a nemal o väzbe rozhodovať, mala ho namietať prokuratúra. Tá to však neurobila.

Sudca Michal Truban nie je disciplinárne stíhaný preto, lebo nesúhlasil s väzbou pre Norberta Bödöra v kauze Dobytkár. Stíhaný je preto, lebo o tejto väzbe rozhodoval napriek tomu, že v predmetnej kauze mal „vlastnú záležitosť,“ vysvetlil predseda Špecializovaného trestného súdu Ján Hrubala. Tým záujmom bolo spochybniť jedného z kľúčových svedkov kauzy Mareka Kodadu.

Disciplinárne stíhaný sudca Michal Truban podal len necelé dve hodiny pred začiatkom pojednávania námietky voči dvom prísediacim v senáte – advokátkam Zdenke Benčíkovej a Zuzane Čížovej. Pojednávanie sa preto začalo s takmer hodinovým meškaním. O námietkach musel preto rozhodovať námietkový disciplinárny senát, ktorý prísediace nevylúčil.

Disciplinárny senát by dnes mal začať rozhodovať o návrhu voči bývalému predsedovi Špecializovaného trestného súdu Michalovi Trubanovi. Disciplinárny návrh na neho ešte v októbri 2020 podali spoločne predseda súdu Ján Hrubala a predseda súdnej rady Ján Mazák.

Sudca Michal Truban a jeho obhajca Michal Mandzák. Foto N - Veronika Prušová

Spoluzakladateľ Smeru Bohumil Hanzel žaluje za ohováranie a poškodzovanie mena generálneho riaditeľa Slovenského pozemkového fondu Jána Marosza. Nepáči sa mu, že politik OĽaNO jeho dcéru obviňuje z toho, že štátnu pôdu na založenie ovocného sadu zneužila na výstavbu rodinného domu.

Trenčín odmieta pochybenie pri povoľovaní stavby domu dcéry spoluzakladateľa Smeru Bohumila Hanzela, na ktoré upozorňuje Slovenský pozemkový fond. Pozemok, na ktorom stojí stavba, totiž podľa mesta stále zostáva záhradou a dom svojou plochou nepresahuje 10-percentnú zastavanosť povolenú územným plánom.

Do prevodov štátnej pôdy na zakladanie fiktívnych ovocných sadov sa zapojila aj dcéra spoluzakladateľa Smeru Bohumila Hanzela. Na lukratívnom mieste v Trenčíne si podľa pozemkového fondu postavila namiesto malého záhradného domčeka rodinný dom.

Korupčná kauza v rezorte pôdohospodárstva, ktorú odhalila polícia, sa týka povolení na vývoz zvierat. Riaditeľka senickej pobočky štátnych veterinárov sa podľa polície dala uplácať za vydávanie povolení na vývoz dobytka do cudziny bez kontrol jeho zdravotného stavu.

Video: Exšéfa PPA usvedčuje v kauze Dobytkár jeho bývalý najlepší priateľ. Marek Kodada po svojom výsluchu povedal, že mu je ľúto, že sa jeho priateľ Juraj Kožuch k obvineniam nepostavil rovno. Na otázku, či sa mal priznať, odpovedal, že áno. „On nebol tým iniciátorom. Aj jeho tá situácia zomlela. Pod vplyvom zachovania funkcie obetoval svoju integritu.“

Juraj Kožuch obžalovaný v kauze Dobytkár vyhlásil, že to, čo hovorí kľúčový svedok Marek Kodada, sa nestalo. „Viem to ja, moja rodina a, samozrejme, aj on,“ dodal. Senát po výsluchu Kodadu prerušil pojednávanie, pokračovať bude v januári.

Martin Kvietik obžalovaný v kauze Dobytkár označil výpoveď kľúčového svedka Mareka Koladu za krivú a účelovú. „Vyprosujem si tieto zmanipulované výpovede,“ reagoval na súde na svedka. Povedal, že nerozumie, ako sa z pochybného a spochybňovaného obvineného môže stať svedok, u ktorého sa predpokladá dôveryhodnosť.

Člena senátu Jána Hrubalu zaujíma, ako svedok v kauze Dobytkár Marek Kodada vníma rozdelenie úplatkov, keďže Martin Kvietik ako človek s najmenšími právomocami v hierarchii dostával najviac percent a Juraj Kožuch, ktorý mal najväčšie právomoci, dostával najmenej. Delenie úplatkov bolo 7,5 – 8 % pre Kvietika, 1 – 1,5 % Kodadovi a 1 % Kožuchovi. Kodada už predtým hovoril, že toto delenie navrhol Kvietik.

Svedok v kauze Dobytkár Marek Kodada pôvodne vôbec nevnímal ako korupciu peniaze, ktoré prijímal od lobistu Ľubomíra Kropila a iných „záujmových osôb“ Martina Kvietika. Vypovedal, že si nepripúšťal, že ide o úplatky. Uvedomil si to až v roku 2018 alebo 2019.

Nové na Dennikn.sk

19:26Svedok vraždy Daniela Tupého po osemnástich rokoch ukázal na vraha. Priznal, že aj on si udrel 17:59Filip Vančo: V 90. rokoch som urobil fotosériu o Petržalke, lebo ma zaujímalo, akí ľudia tam žijú 17:25Mladí ľudia trávia až polovicu času s médiami na smartfónoch 16:02KDH nevezme Záborskej stranu na kandidátku. Majerský hovorí, že na iné spájanie je ešte čas 12:27Sociálny geograf: Z Prahy odchádzajú mladé rodiny, vďaka cudzincom pripomína Zürich či Paríž 12:21Chemik ocenený Nobelovou cenou: Život, ako ho poznáme, je nestabilný stav. Rovnováha je smrť 10:45High 5ive: Obrazy nakrivo? Galéria upozorňuje na klimatické vychýlenie sveta 10:21V Česku sa hádajú, ako skúmať komunizmus. Opäť 10:00Amn’t I allowed to have a quiet pint on me own, Pádraic? Kde sa dajú vidieť oscarové a ďalšie zaujímavé filmy 07:06Ráno s NHL: Malkin si dúhový dres obliekol, no obavy, že Putin bude trestať, nie sú len výhovorkou 07:00Ako na migrénu: športujte, ale nie počas záchvatu. Odborníci hovoria o troch pravidlách, aby pohyb neuškodilVčera 19:48Graf dňa: Akcie Deutsche Bank padli, obavy z bankovej krízy silnejúVčera 19:03Newsfilter: V prípade vraždy Tupého nastal posun, no nie prekvapenieVčera 18:25365.bank dostala od finančnej polície dvojmiliónovú pokutu, chce sa obrátiť na súdyVčera 18:01Vráťte sa o 35 rokov späť na Sviečkovú manifestáciu. Ako sa protestovalo a informovalo v čase neslobody?Včera 16:40Ako dlho unikal plyn? Prečo hasiči nemali vodu? Svedkovia odkrývajú problémy s hasením Banskej Štiavnice (+ video)Včera 16:38Česko-slovenské slovo týždňa: větev vs. konárVčera 16:25Môže sa stať, že mi slovenská banka nevyplatí vklady? Odpovedáme na otázky, ktoré sa objavili po krachoch v AmerikeVčera 16:16Slovenský parlament nie je zákonodarný, ale zlomyseľný zbor (udalosti týždňa)Včera 16:13Šimečka, Mikloško: Komunisti boli zo Sviečkovej manifestácie v šoku. Nečakali, že postavia Slovákov proti SlovákomVčera 14:51Popradská nemocnica by za milióny z plánu obnovy mohla mať izby pre jedného či dvoch pacientov s vlastnou toaletouVčera 14:48Konzervatívcom sa v parlamente darí, zákaz nedeľného predaja má na budúci týždeň šancuVčera 14:46Pre Depeche Mode temné témy vždy hrali dôležitú úlohu, nikdy však neboli také výrazné ako dnesVčera 14:41Školský týždeň: Nové údaje ukázali, že školy pri začleňovaní detí z Ukrajiny do vzdelávania potrebujú výrazne viac podporyVčera 13:37Volkswagen pre chýbajúce súčiastky vyrobil menej áut, ale vďaka SUV viac zarobilVčera 13:02Právnička, ktorá píše o knihách: Keď nemám chuť čítať, vyplýva z toho, ako sa mám a čo prežívamVčera 12:52MediaBrífing: Remišová chce riešiť dezinformácie a anonymné diskusie, no jej zákon je pohromaVčera 12:29Vývoj bojov (393. deň): Rusi píšu, prečo ich armáda zlyhala a prečo sa to môže zopakovaťVčera 11:00Týždeň v práve Rada Procházku: Krčmová hádka s lepším SlovenskomVčera 11:00Suchová z Donia: Pozývam politikov, aby prispeli na obnovu Banskej Štiavnice