Kauza Dobytkár

Všetky decembrové termíny verejných pojednávaní v kauze Dobytkár Špecializovaný trestný súd zrušil. Dôvodom je výmena člena senátu. Novým sudcom sa stal Rastislav Stieranka. Procesné strany by sa teraz mali vyjadriť k ďalšiemu postupu.

Súdna rada vedela, aké komplikácie stážou sudcu Mariána Mačuru spôsobí. V jeho prípade uprednostnila záujmy Najvyššieho súdu pred Špecializovaným trestným súdom.

V kauze Dobytkár mohol súd rozhodnúť už vo februári, no rozsudok sa odkladá. Súdna rada totiž súhlasila s odchodom člena senátu na Najvyšší súd. Desiatky výsluchov sa tak vykonajú nanovo, čítaním.

V kauze Dobytkár nebude Špecializovaný trestný súd rok čakať na prípadný návrat člena senátu Mariána Mačuru, potvrdila hovorkyňa súdu Katarína Kudjáková. Toho minulý týždeň súdna rada dočasne pridelila na rok na Najvyšší súd.

Kauza Dobytkár sa môže natiahnuť, súdna rada súhlasila s ročnou stážou sudcu Mariána Mačuru na Najvyššom súde. Mačura je pritom jedným z členov senátu, ktorý v tejto rozsiahlej kauze rozhoduje. Jeho ročná neprítomnosť môže výrazne skomplikovať pojednávania.

V kauze Dobytkár dnes na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku vypovedal paralympionik Ján Riapoš, ktorý je aj výkonným riaditeľom Slovenského paralympijského výboru. Hovoril o spolupráci medzi výborom a reklamnou agentúrou Roko obžalovaného Petra Kubu.

Pojednávania v kauze Dobytkár, ktoré mali byť v stredu a vo štvrtok, zrušili. Špecializovaný trestný súd plánoval vypočuť si znalkyňu, tá sa však ospravedlnila. Súd v tejto korupčnej kauze týkajúcej sa dotácií z Pôdohospodárskej platobnej agentúry by mal pokračovať na budúci týždeň. Pondelkové pojednávanie bude výnimočne na súde v Pezinku.

SNS sa po kauze Dobytkár vracia na ministerstvo pôdohospodárstva, novým štátnym tajomníkom je podpredseda strany Mário Maruška. V rezorte doteraz nepôsobil, viedol SBS Garancia Security Group. Firma má od štátu len malé zákazky na stráženie skladov v Lesoch SR.

Na súde s obžalovanou exposlankyňou Smeru Ľubicou Roškovou sudca Milan Cisarik opäť zakázal novinárom informovať o výpovediach svedkov. Urobil tak na návrh obhajcu Ondreja Urbana. Dnes by mal cez telemost vypovedať ako svedok Patrik Šuchta, ktorý s Roškovou podnikal.

Na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici vypovedá ďalšia svedkyňa v kauze Dobytkár, Silvia Krištofíková, ktorá vlastnila spolu s Norbertom Bödörom firmu Bokran. Vypovedať mal aj podnikateľ Milan Bališ, ktorý sa však telefonicky ospravedlnil, pretože je v Španielsku.

Slovenský systém agrárneho dotovania je po kauze Dobytkár síce transparentnejší, no pre farmárov až príliš zložitý, vraví rakúsky farmár Daniel Frauenschuh pôsobiaci na Hornej Nitre. „Naši agronómovia už musia viac písať a fotiť ako robiť na farme. Najnovšia príručka, ako žiadať o dotácie, má až 700 strán. Kto to má, preboha, pochopiť?“

Osobná asistentka obžalovaného Petra Kubu si na súde v kauze Dobytkár veľa z obdobia rokov 2015 až 2016 nepamätala. Alexandra Levská pritom v týchto rokoch urobila stovky výberov peňazí aj z osobného bankového účtu Kubu. Ten si takto nazhromaždil doma vyše 11 miliónov eur.

Súd v kauze Dobytkár dnes mal pokračovať výpoveďou svedka Martina Šandora z firmy Xedas, ten však odmietol vypovedať, pretože by si tým mohol privodiť trestné stíhanie. Prokurátor preto navrhol prečítať zápisnicu z jeho výsluchu z prípravného konania.

Martin Kvietik, ktorý je obžalovaný v kauze Dobytkár, povedal, že svedok Ján Gajan potvrdil jeho nevinu a vyvrátil výpoveď spolupracujúceho obvineného Mareka Kodadu. „Vypočuli sme si kajúcnika, ktorý v zásadných okolnostiach a súvislostiach zmenil svoju výpoveď z prípravného konania,“ povedal Kvietik.

Svedok Ján Gajan zahmlieval o úplatku pre Martina Kvietika v kauze Dobytkár, na súde však potvrdil, že Kvietikovi odovzdával provízie za reštitučné konania spadajúce pod Slovenský pozemkový fond.

Svedok Ján Gajan si počas dnešnej výpovedi v kauze Dobytkár na mnohé okolnosti nespomínal. Podstatnú časť jeho výpovede tak zabralo tzv. odstraňovanie rozporov – Gajan musel vysvetľovať súdu, prečo pred vyšetrovateľom vypovedal inak ako dnes. Rozdiely sa týkali najmä obžalovaného Martina Kvietika.

V kauze Dobytkár, ktorá sa týka korupcie pri prideľovaní dotácií z Pôdohospodárskej platobnej agentúry, vypovedá právnik Ján Gajan. Ide o dôležitého svedka, spolupracujúceho obvineného, ktorý nielen v tomto prípade vypovedal v prípravnom konaní proti finančníkovi spájanému s SNS Martinovi Kvietikovi.

Ján Gajan na súde. Foto - TASR

Finančná pomoc s drahými potravinami by mohla stáť štát 80 miliónov eur, hovorí v rozhovore minister pôdohospodárstva Jozef Bíreš. O prípadnom spustení podpory, ktorá bude cielená len na najchudobnejších, musí rozhodnúť až nová vláda.

Senát špecializovaného súdu si dnes v kauze Dobytkár namiesto troch svedkov vypočul len jedného. Roland Kósa hovoril o sume 15-tisíc eur, ktoré dal v súvislosti so žiadosťou o dotáciu z Pôdohospodárskej platobnej agentúry. Sám už je aj právoplatne odsúdený za nepriamu korupciu na peňažný trest 750 eur.

Na súd v kauze Dobytkár o korupcii pri prideľovaní agrodotácií neprišiel vypovedať dôležitý svedok, právnik Ján Gajan. Ospravedlnil sa zo zdravotných dôvodov. Jeho výpoveď sa mala týkať najmä jedného z obžalovaných, finančníka Martina Kvietika.

Na Špecializovanom trestnom súde pokračuje pojednávanie s exposlankyňou Smeru Ľubicou Roškovou. Je podozrivá, že neoprávnene poberala z PPA priame platby na pôdne plochy, ktoré reálne neobhospodarovala. Sudca Milan Cisarik na návrh advokáta Ondreja Urbana zakázal novinárom online prenos z pojednávania.

Železničné stavby Košice ovládané rodinou oligarchu Martina Kvietika sa po dvoch rokoch prepadov vrátili k rastu. Po nástupe vlády OĽaNO prišli o zákazky štátnych železníc, no vlani už viaceré získali. Kvietik je obžalovaný v korupčnej kauze Dobytkár.

Pre možné podvody s eurofondmi polícia vyšetruje už aj podnik dánskych farmárov Donau Farm Kalná, ktorý je najziskovejšou farmou na Slovensku. V prípade, ktorý sa má týkať nákupu agrárnej techniky, je už obvinených viacero osôb.

Bývala agroministerka za SNS Gabriela Matečná kritizuje posledné vlády, že urobili málo pre podporu vodozádržných opatrení na lepšie zvládanie klimatickej krízy. Práve za jej ministrovania však chceli hlavní aktéri kauzy Dobytkár podobný projekt za 30 miliónov eur zneužiť na svoje obohatenie.

Smer zavádza, že nám EÚ zadržala dotácie za júnové zatýkanie v agrorezorte. Minister Jozef Bíreš namieta, že si iba pýta vysvetlenia. Smer tvrdí, že zadržaných je 54 miliónov eur a ďalšie stámiliónové korekcie môžu nasledovať, a aj takto tlačí na odvolanie policajného prezidenta Štefana Hamrana.

Súd v kauze Dobytkár nepokračoval ani dnes, presunuli ho na 8. september. Senát Jána Giertliho Špecializovaného trestného súdu musel konanie opäť prerušiť, rovnako ako v pondelok. Dôvodom sú zdravotné problémy advokáta Romana Balca, ktorý zastupuje obžalovaného bývalého šéfa Pôdohospodárskej platobnej agentúry Juraja Kožucha. Ten nesúhlasil, aby sa konalo v neprítomnosti jeho obhajcu.

Farmári oceňujú prepustenie vrcholových pracovníkov agrorezortu v kauze Tajomník bez obvinenia. Tvrdia, že podvodov a úplatkov pri dotáciách sa sektor už zbavil. „Kto príčetný príde pracovať na agrorezort po takýchto zásahoch?“ pýta sa predseda poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emil Macho.

Minister Jozef Bíreš sa zastal svojich podriadených v kauze Tajomník, ktorých polícia prepustila bez obvinenia. Ministra vnútra Ivana Šimka požiadal, aby preveril zásah aj opodstatnenosť a pravdivosť informácií, ktoré k nemu viedli.

Polícia v kauze Tajomník bez obvinení prepustila nielen riaditeľa PPA Jozefa Kissa, ale aj ostatných štyroch zadržaných. Denníku E to potvrdili viaceré nezávislé zdroje blízke vyšetrovaniu aj ministerstvu pôdohospodárstva.

Políciou zadržaný šéf Pôdohopodárskej platobnej agentúry Jozef Kiss bol hneď po vypočutí prepustený bez akéhokoľvek obvinenia, uviedol jeho právny zástupca Marek Para s tým, že podozrenia voči Kissovi sa ukázali ako nepodložené.

Generálny riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry Jozef Kiss. Foto N - Tomáš Benedikovič

Pojednávanie v kauze Dobytkár by malo opäť pokračovať v polovici augusta. Na vtedy odročil predseda senátu Ján Giertli konanie a zároveň určil aj ďalšie termíny až do decembra.

Na špecializovanom súde pokračuje pojednávanie v kauze Dobytkár. Na dnes nie sú predvolaní žiadni svedkovia, čo znamená, že na programe by malo byť oboznamovanie sa s listinnými dôkazmi.

Exposlankyňa Smeru Ľubica Rošková, ktorej hrozí za podvody s dotáciami 12-ročné väzenie, nevysvetlila, prečo sa v roku 2016 zrazu rozhodla farmárčiť. Advokát svoju klientku bránil, že Pôdohospodárska platobná agentúra skontrolovala len desatinu plôch, na ktoré Rošková poberala dotácie. Prokurátor to zo spisu vidí inak.

Pri vypracovávaní projektov pomáhal farmárom v minulosti aj úradník PPA. Z výpovedí svedkov v kauze Dobytkár sa zdá, že takáto „výpomoc“ bola súčasťou celej korupčnej schémy. Úradník ako odmenu dostal kartón vína či jogurty od farmára. Peniaze si bral cez svoju manželku.

Dvaja farmári na súde opísali, ako fungoval systém prideľovania dotácií z PPA. Každý vraj vedel, že „bez nejakých percent nikto neprejde“. Keď si vybavovateľ vypýtal od svedkov 260-tisíc eur, tí si povedali „dosť“ a obrátili sa na NAKA. Boli tak pri začiatkoch vyšetrovania kauzy Dobytkár.

Zmluva, ktorú ponúkol vybavovač Ľubomír Kropil žiadateľom o dotáciu z PPA, bola podľa svedka pamfletom. „Pochopil som, že takýmto spôsobom chcú od nás získať len úplatok,“ vypovedal na súde v kauze Dobytkár Dušan Podmajerský.

Svedkovi v kauze Dobytkár Michalovi Žúrekovi sa vybavovač Ľubomír Kropil priznal, že provízie, ktoré bral z dotácií z Pôdohospodárskej platobnej agentúry, si nenechával celé. Na pojednávaní v kauze Dobytkár však svedok nevedel povedať, komu ďalej Kropil peniaze odovzdával.

Svedok Michal Žúrek hovoril na súde v kauze Dobytkár o tom, že keď v roku 2014 chcel po prvý raz požiadať o dotáciu z Pôdohospodárskej platobnej agentúry, vybavovač Ľubomír Kropil si vypýtal 15 % z dotácie. Pôvodne to nechcel zaplatiť, ale následne dostával vyhrážky, že ak tak neurobí, z PPA už nikdy nič nedostane. Nakoniec teda zaplatil.

Po zhruba mesačnej prestávke pokračuje pojednávanie v kauze Dobytkár. Dnes by mal ako svedok vypovedať Michal Žúrek, jeden zo žiadateľov o dotáciu z Pôdohospodárskej platobnej agentúry. Práve z neho sa neskôr stal policajný agent, ktorý pomohol pri odhaľovaní celej korupčnej schémy.

V kauze Dobytkár už viacerí farmári priznali, že za získanie dotácií platili úplatky. „Neboli sme naivní, tušili sme, že časť ide niekomu vyššie,“ hovorí jeden, ktorý zaplatil 180-tisíc eur. Dostali za to zväčša nízke peňažné tresty v stovkách eur. Polícia a prokuratúra ide hlavne po vybavovačoch a veľkých menách, ako sú Martin Kvietik a Norbert Bödör.

Spomedzi firiem spájaných s Ľubomírom Partikom z Dobytkára je v konkurze už aj vinárstvo Terra Wylak z Veľkého Zálužia neďaleko Nitry. Podnik s dvojmiliónovými ročnými tržbami spoluvlastní aj uznávaný domáci vinár Roman Holec.

Čo nové vieme v kauze Dobytkár: Andrej Danko priznal stretnutia s Martinom Kvietikom, no odmieta korupciu a nevedel si ani spomenúť, kde sa stretávali. Exministerka Gabriela Matečná priznala, že jej Kvietik radil, no nemal vraj žiaden vplyv. Bývalý námestník riaditeľa SIS Boris Beňa vypovedal, že ho Milan Lučanský varoval pred zadržaním Kvietika a on odkaz odovzdal riaditeľovi SIS Antonovi Šafárikovi.

Finančník Martin Kvietik vedel vopred o tom, že sa ho polícia chystá zadržať. Na súde o tom vypovedal exnámestník riaditeľa SIS Boris Beňa. Ako svedok tvrdil, že už niekoľko mesiacov pred zadržaním Kvietika ho kontaktoval vtedajší policajný prezident Milan Lučanský a avizoval mu, že „sa chystá zadržanie Kvietika“. Povedal aj to, aby o tom informoval šéfa SIS Antona Šafárika.

Predseda SNS Andrej Danko odmietol spájanie strany s korupčnou kauzou Dobytkár. Priznal, že s obžalovaným Martinom Kvietikom sa stretol aj v bratislavskom hoteli Albrecht, no tvrdí, že tam riešili spoločenské témy. „Nemá finančný osobný vzťah k SNS ani k mojej osobe, a pokiaľ mám vedomosť, ani k vedeniu SNS,“ vyhlásil Danko na súde o Kvietikovi.

Andrej Danko vypovedá na pojednávaní v kauze Dobytkár. Foto - TASR

Exministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (SNS) vyhlásila, že nevie nič o korupcii obžalovaného bývalého šéfa Pôdohospodárskej platobnej agentúry Juraja Kožucha a finančníka Martina Kvietika. Obaja sú obžalovaní z brania úplatkov z dotácií z agentúry.

Na Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici prišiel predseda SNS Andrej Danko, ktorý bude vypovedať v kauze Dobytkár. Rovnako by mala vypovedať aj exministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná. Obaja by mali hovoriť o svojich vzťahoch s finančníkom Martinom Kvietikom, ktorý je obžalovaný z brania úplatkov.

Andrej Danko a Gabriela Matečná na súde. Foto N - Daniel Vražda

Ak by guvernérovi NBS Petrovi Kažimírovi záležalo na dobrom mene Slovenska, ale aj jeho osoby, už dávno by nebol vo funkcii, hovorí komentátor Denníka N Tomáš Gális, ktorého na celom prípade najviac zaujala reakcia strany Hlas. „Hlas sa chce vždy od Fica odlíšiť, ide za Olafom Scholzom, je za to, aby sme poslali migy na Ukrajinu a podobne, ale zrazu príde na Kažimíra a rozpráva takmer to isté čo Fico.“

Vysvetleniu Jaroslava Rezníka, prečo školné jeho dcéram platil obžalovaný podnikateľ, sa nedá veriť, hovoria v podcaste V redakcii šéfredaktor Denníka N Matúš Kostolný a komentátor Tomáš Gális. „Možno tam bola nejaká bohorovnosť. Teraz som pri moci, počul som, že niekto iný niekomu takto platí, nič sa mu nestalo, nikto to nevyšetruje. Kto si vedel predstaviť, že sa bude vyšetrovať nejaký Dobytkár?“

Foto N - Vladimír Šimíček

Platby za zahraničné štúdium dcér Jaroslava Rezníka už preveruje polícia aj špeciálna prokuratúra. Podnikateľ Peter Kuba, obžalovaný z legalizácie príjmov z trestnej činnosti, zaplatil za päť rokov Eve a Laure Rezníkovým takmer 200-tisíc eur. Jeho agentúra Roko v tom období spolupracovala s verejnoprávnymi médiami, ktoré Rezník v tom čase viedol. 

Newsfilter o Rezníkovi a jeho dcérach, ktorým za štúdium v zahraničí platil obžalovaný Kuba z kauzy Dobytkár. „Rezník počas svojho šéfovania urobil veľa čudných vecí – od nadbiehania politikom cez zmluvu s lídrom alternatívnych médií a zmluvu s vlastným otcom po predaj sídla TASR –, no neprestáva prekvapovať ani po svojom odchode. Môžeme sa spoľahnúť, že ak nebude mať trestnoprávnu dohru, táto kauza po ňom stečie rovnako ako tie predchádzajúce.“

Nové na Dennikn.sk

20:04Белорусский дневник: Возможны ли переговоры об освобождении политзаключенных в Беларуси? 20:04Bieloruský denník: sú možné rokovania o prepustení politických väzňov v Bielorusku? 19:18Medzi republikánskymi kandidátmi vrcholí boj o druhé miesto. Novou hviezdou je Nikki Haleyová 18:25Týždňový newsfilter: Záchrana Ficových ľudí bude drahá 18:01Dolinkovej štátny tajomník Štofko: Nemyslím si, že všetko má byť robené tak, ako to vláda robí 17:01Shooty: Zdesenie 14:19Nedeľná nekázeň: Vianoce Doriana Graya  14:05Fico bráni Gašpara aj v nedeľu. Osobnosti píšu Európskej komisii, ďalšie protesty budú aj v Košiciach, Žiline a Nitre 13:12Volali ho Bandasková hlava. Zachránili psa, ktorý mesiac žil s plastovou nádobou na hlave 11:40Danglár: Birmovaný komunista 11:31Košická župa pár dní pred podpisom zmluvy znemožnila zastupiteľstvu schvaľovať prenájom mechanizmov za milióny. Poslanci si to nevšimli 10:37Keď uvažujem o budúcnosti Slovenska, prepadá ma úzkosť, hovorí šéfka maďarskej mimovládky. Opisuje, ako postupoval Orbán 08:23Toto vystrihneme: Módna informačná služba 08:10Guardiolov brat ju dostal z bankrotu a City dáva tipy na hráčov. Príbeh Girony, senzácie La Ligy 07:51Ráno s NHL: Slafkovský sa pobil, premenil víťazný nájazd a predviedol oslavu ako z filmu Gladiátor 06:45Keď je najväčšou drámou to, či sa podarí likérový špic. Prečo aj vy pozeráte Pečie celé SlovenskoVčera 17:25Barbora Fandelová: Šokovalo ma, že si podľa niektorých žien nezaslúžim šancu mať ďalšie dieťaVčera 15:30Falošné manželstvo s príbuznou či prekročenie rieky. Tisíce Ukrajincov utekajú pred vojenskou službouVčera 12:36Slovan ide do Spišskej ako outsider. Tri dôvody úspechu malého klubu, ktorý je na čele extraligyVčera 09:20Severná Kórea systematicky a svojvoľne väzní, mučí a zabíja vlastných občanovVčera 08:00Komentátori Denníka N: Penta je už ďalším členom koalícieVčera 06:56Ráno s NHL: Jedno striedanie, 4 sekundy a zranený kapitán. Príbeh najkratšieho debutu v histórii08.12 23:48Prvá agentúra z veľkej trojky zhoršuje Slovensku rating. Konsolidáciu považuje za nejasnú08.12 19:50Útok Hamasu spustil novú vlnu konšpiračných teórií o Chazaroch a židovskej svetovláde08.12 19:20Priznal sa k špionáži aj propagácii zvrátenej kultúry. Spolustraníka Vladimíra Clementisa komunisti zlomili rýchlo08.12 19:00Newsfilter: Čo sa dá urobiť, aby Fico nedostal zrušenie špeciálnej prokuratúry pod stromček08.12 18:44Blokády hraníc oslabujú ukrajinskú ekonomiku a Poliakom za ne hrozí žaloba z Bruselu08.12 18:03NATO má len niekoľko rokov, aby sa pripravilo na ruský útok, varuje nemecký think-tank08.12 18:00Graf dňa: Európske embargo zabralo slabo. Ruské príjmy z ropy a zemného plynu znova rastú08.12 17:40Nezabíjajte zlaté teľa! Alebo čo Andrejovi Dankovi zrejme nepovedali