Médiá

Trojka RTVS dnes končí svoje vysielanie. Archívny televízny okruh začal vysielať 22. decembra 2019 a prioritne sa zameriaval na divákov v cieľovej skupine nad 60 rokov. Prinášal najmä domácu archívnu tvorbu, ale aj české seriály a niekoľko vlastných magazínov. Koniec Trojky avizoval riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj už vo svojom projekte.

Investigatívne centrum Jána Kuciaka robí výskum medzi slovenskými novinármi, snaží sa zistiť, akým hrozbám čelia, ako na ne reagujú a ako im s nimi pomáhajú redakcie.

Británia si predvolala čínskeho veľvyslanca pre postup voči novinárovi BBC v Šanghaji. Ed Lawrence pokrýval protesty voči opatreniam proti covidu-19, no bol zadržaný na niekoľko hodín, počas ktorých ho policajti udierali a kopali.

Popredné svetové médiá vyzvali USA, aby stiahli obvinenia proti zakladateľovi WikiLeaks Julianovi Assangeovi. The Guardian, New York Times, Le Monde, El País a Der Spiegel, ktoré Assangeovi ako prvé pomohli zverejniť uniknuté diplomatické depeše, v spoločnom vyhlásení uviedli, že Spojené štáty jeho stíhaním podkopávajú slobodu tlače.

Portál pre mladých Refresher spustil nový web Refresher News, zameraný na aktuálne spravodajstvo. Redakcia tak oddeľuje lifestylový obsah od serióznejšieho obsahu, píše MediaBrífing.

Elon Musk obnoví všetky účty na Twitteri, ktoré boli v minulosti zablokované, pokiaľ neporušili zákon alebo sa nepodieľali na spamovaní vo veľkom rozsahu. Rozhodol o tom na základe ďalšej ankety na sociálnej sieti.

Osobitný odvod z podnikania v regulovaných odvetviach by sa nemal dotknúť médií, avizoval to poslanec Milan Vetrák počas rokovania finančného výboru. Pripustil, že diskusia môže byť o kuriérskych službách.

Od soboty 26. novembra bude rádio Melody hrať iba vianočné pesničky, a to 24 hodín denne. „Vianočné vysielanie bude trvať mesiac a okrem výnimočného playlistu prinesie aj špeciálny vianočný program a atraktívne súťaže,“ informuje rádio v tlačovej správe.

Agentúra AP prepustila novinára, ktorý chybne informoval, že na východ Poľska spadla ruská raketa. Predstavitelia Poľska, NATO aj USA neskôr uviedli, že išlo zrejme o ukrajinskú raketu, ktorou sa Ukrajina snažila brániť pred ruskými raketovými útokmi. (ap)

Denník N bude mať dvoch nových zástupcov šéfredaktora: Mareka Chorvatoviča a Vitaliu Bella, vo funkcii zostáva doterajší zástupca Juraj Javorský.

Twitter pod Elonom Muskom umožnil návrat hudobníkovi Kanyeovi Westovi, ktorého zablokovali za antisemitské komentáre. West teraz vystupuje pod menom Ye a po návrate sa pozdravil hebrejským „shalom“. (jpost)

Slovenským úradom sa zatiaľ nepodarilo nadviazať kontakty s prevádzkovateľom aplikácie Telegram, na ktorú sa presunuli mnohí extrémisti. Bývalý riaditeľ mediálneho regulátora Ľuboš Kukliš si myslí, že regulátori z viacerých krajín sa musia spojiť a postupovať voči Telegramu jednotne.

Riaditeľ mediálneho regulátora Ľuboš Kukliš po 16 rokoch skončil vo funkcii, dôvodom podľa neho boli klamstvá a strata dôvery. „Intenzita intríg bola naozaj extrémna,“ povedal v rozhovore.

Ľuboš Kukliš. Foto - archív RVR

Futbalové majstrovstvá sveta sú zrejme najsledovanejším športovým podujatím v televízii. Predchádzajúci šampionát v Rusku mal v priemere na zápas vyššiu sledovanosť než Super Bowl a celkovým počtom vyše 3,5 miliardy divákov predbehol poslednú zimnú olympiádu v Pekingu i letnú v Tokiu. (statista)

Ukrajina odobrala akreditáciu niekoľkým zahraničným novinárom pre reportáže z oslobodeného Chersonu. Sú medzi nimi aj reportéri britskej televízie Sky News a americkej CNN. Podľa ukrajinského generálneho štábu niektorí novinári informovali o dianí v Chersone bez súhlasu armády ešte pred tým, než mesto „stabilizovala“.

Overovacia modrá ikonka sa na Twitter vráti pravdepodobne koncom budúceho týždňa, napísal majiteľ sociálnej siete Elon Musk. Mnohí používatelia upozornili na to, že modrá ikona sa prestala vo výberoch účtov objavovať.

Necitlivé informovanie o samovraždách môže viesť k tomu, že niekto tento čin napodobní. Novinári by nemali označovať oblasti s vyššou koncentráciou samovrážd ako „obľúbené miesta samovrahov“. Nemali by ani opisovať niektoré spôsoby samovraždy ako rýchle alebo bezbolestné, lebo tým môžu zvýšiť jej atraktivitu.

Ministerstvo spravodlivosti neplánuje zvýšiť ochranu novinárov a mimovládok pred šikanóznymi žalobami, vraj na ne neeviduje žiadne sťažnosti. Iný názor má ministerstvo kultúry: „Ak Belgicko, Írsko, Malta, Španielsko, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko a ďalšie krajiny majú konkrétne prípady týchto žalôb vo veľkom rozsahu, je iluzórne myslieť si, že sa to na Slovensku nedeje,“ reaguje.

Ľuboš Kukliš sa vzdal funkcie riaditeľa Rady pre mediálne služby, regulačnému úradu šéfoval 16 rokov. „Vyhodnotil som, že vzhľadom na odlišné názory, ktoré sme mali s pani predsedníčkou a niektorými členmi rady na ďalšie fungovanie Rady pre mediálne služby, bude najvhodnejšie, ak sa v tejto chvíli vzdám funkcie jej riaditeľa,“ povedal.

Naživo: Stratení v reklame. Diskusia v rámci festivalu Jeden svet, hostia: Filip Struhárik (Denník N), Eva Rajčáková (Rada pre reklamu), Radim Dvořák (Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku). Moderuje Lukáš Osvald.

Alternatívou k Twitteru môže byť nemecká platforma Mastodon. O sociálnej sieti rozhodujú jej používatelia, nie jedna firma alebo jeden človek. Mala by tak lepšie spĺňať európske pravidlá na ochranu údajov. Vyžaduje ale zložitejšiu inštaláciu a má iba jediného programátora, ktorý už dohliada na milión užívateľov. (euractiv)

Väčšina novinárok čelí virtuálnemu obťažovaniu a vyhrážkam, tvrdí štúdia UNESCO. Obťažovanie reportérok je podľa organizácie jednou z najvážnejších svetových hrozieb pre slobodu tlače a prispieva k tomu, že tieto ženy čelia útokom aj v reálnom svete. (unesco)

Približne 1500 Maďarov protestovalo proti vládnej kontrole médií, podľa nich neobjektívnemu spravodajstvu a štátnej propagande, ktorá podporuje populistickú vládu. Demonštrácia sa konala pred sídlom štátnej mediálnej skupiny MTVA, pod ktorú spadá televízia, agentúra MTI a rozhlas.

Polovica zo 7500 zamestnancov Twittera v piatok dostala správu o prepustení. Nový majiteľ spoločnosti miliardár Elon Musk medzitým povedal, že za sociálnu sieť zaplatil príliš veľa a že chcel z obchodu vycúvať.

Nesmieme dopúšťať, aby novinári čelili dileme, či zverejnia článok alebo zostanú nažive a v bezpečí, povedal minister zahraničných vecí Rastislav Káčer vo Viedni na medzinárodnej konferencii o bezpečnosti novinárov. „Demokracia neprežije bez nezávislých a pluralitných médií. Ich sloboda znamená, že novinári vykonávajú prácu bez zastrašovania, fyzických útokov či iného ohrozenia,“ dodal minister.

Volkswagen sa pripojil k firmám, ktoré dočasne pozastavujú reklamu na Twitteri. Platformu nedávno prevzal miliardár Elon Musk. Nemecký koncern odporučil pozastavenie inzercie všetkým svojim značkám.

Slovensko neprevezme celé odporúčanie o súdnej šikane novinárov. Európska komisia chystá záväzné pravidlá iba pre cezhraničné súdne konania. Pre vnútroštátne vydala iba odporúčanie, z ktorého si slovenský rezort vzal iba zníženie trestov. (euractiv)

RTVS odvysiela vo štvrtok 17. novembra prvý diel novej relácie Mareka Vagoviča Pod povrchom. „Mám v pláne rôznych hostí z rôznych oblastí, ktorí rezonujú v spoločnosti, a dúfam, že to dobre dopadne. Budú to dôvernejšie, osobnejšie, intímnejšie rozhovory, kde sa budem snažiť dostať z ľudí to, čo možno verejne nikdy nepovedali alebo to o nich nie je až také známe,“ hovorí Vagovič.

Pre Štandard by som nepísal, hovorí novinár Marek Vagovič, ktorý publikuje v Postoji. Konzervatívci a liberáli by sa podľa neho mali rozprávať o LGBTI+ témach. „Právna úprava spolužitia ľudí inej sexuálnej orientácie mala byť už včera. S tým úplne súhlasím, majetkové veci, dedenie, nahliadanie do zdravotnej dokumentácie. Či už sa to schváli v podobe zákona o partnerskom spolužití, alebo ako registrované partnerstvá, to už je na parlamente. Nemám s tým problém,“ hovorí v podcaste V redakcii.

Osem prokurátorov z rôznych krajín spísalo výzvu na zlepšenie boja proti zločinom páchaným na novinároch. „Ponechať vraždu novinára bez trestného stíhania znamená bagatelizovať ju, podporovať jej opakovanie a vyhrážať sa všetkým novinárom,“ píšu. Pod výzvu sa podpísal aj slovenský prokurátor Matúš Harkabus, ktorý má na starosti vyšetrovanie vraždy Jána Kuciaka.

Elon Musk nie je jediný miliardár, ktorý sa vyjadruje k zahraničnej politike, no žiadny nemá taký vplyv ako on. Najbohatší muž sveta nedávnymi vyjadreniami pobúril Taiwan aj Kyjiv a naznačil, že Ukrajine prestane poskytovať satelitný internet. Viacerí sa obávajú, že jeho názory budú ovplyvňovať aj spôsob, akým bude riadiť Twitter.

Moderátorom O 5 minút 12 zostane Marek Makara, hovorí riaditeľka spravodajstva RTVS Mária Hlucháňová. „Marekovi Makarovi trvalo, kým sa usadil, ale teraz je to verejnoprávny moderátor na správnom mieste. O 5 minút 12 má vynikajúce čísla, v nedeľu často o prsia bojujú v sledovanosti s reláciou Na telo Michala Kovačiča na Markíze. Nemám najmenší dôvod do relácie pichať. Takíto moderátori nerastú na strome.“

Štvorica bývalých redaktorov vyhrala súd s RTVS. Verejnoprávne médium žalovali bývalí redaktori Matúš Baňovič, Kristián Čekovský (dnes poslanec), Jana Masárová (dnes Alexová) a Matúš Dávid (súčasný hovorca ministerstva zahraničných vecí) pre náhle ukončenie zmluvy počas konfliktu redakcie s vedením RTVS na jar 2018.

Ukrajina žiada celosvetový zákaz ruskej televízie RT za podnecovanie genocídy. Stalo sa to po tom, ako jej moderátor Anton Krasovský povedal, že by ukrajinské deti, ktoré vnímajú Rusov ako okupantov, mali utopiť v rieke. Krasovského RT nateraz suspendovala. (reuters)

Český Deník N dostal list od maďarského veľvyslanca v Prahe, kritizoval prácu novinárov a žiadal, aby noviny prinášali objektívne informácie o maďarskej vláde. „S podobným obvinením média zo strany zahraničnej vlády prostredníctvom jej veľvyslanca som sa v doterajšej novinárskej praxi v Českej republike ešte nestretol,“ reagoval šéfredaktor Pavel Tomášek.

Denník Plus 1 deň zverejnil na titulke fotku obetí streľby v Teplárni, na ktorej vidno ich ničím nezakryté telá. Môže ísť o vážny zásah do súkromia, píše MediaBrífing.

Hudobný magazín Rolling Stone po 50 rokoch svojej existencie zrušil hodnotenie nových albumov s hviezdičkami. „Ak ste fanúšikom hudby v roku 2022, váš názor nebude definovaný nejakým náhodným číslom. Hneď vám povieme, či album stojí za vypočutie alebo že je rovno klasikou. Potom vám naši kritici pomôžu si vytvoriť vlastný názor,“ informovala redakcia.

Novinársku cenu Daphne Caruanovej Galiziovej za rok 2022 získal dokument Stredoafrická republika pod ruským vplyvom. Novinári Clément Di Roma a Carol Valade v ňom informovali o násilnostiach, na bojoch v krajine sa podieľala aj ruská Vagnerova skupina.

Česká investigatívna novinárka Pavla Holcová dostala prestížnu Allardovu cenu, udeľovanú za presadzovanie ľudských práv a boj proti korupcii. (deník n)

India zabránila fotografke Sanne Iršad Mattúovej odcestovať do USA, kde má prevziať Pulitzerovu cenu. Fotografka je z Kašmíru, o ktorého územie India a Pakistan už desaťročia vedú spory. Tamojším novinárom indické úrady opakovane bránia odísť z krajiny.

Čistý zisk prevádzkovateľa streamovacej služby Netflix v treťom štvrťroku medziročne klesol o 4 % na 1,4 miliardy dolárov. Firma však zvýšila tržby a zastavila úbytok predplatiteľov, na čo jej akcie zareagovali prudkým rastom.

Kanada uvalila sankcie na ruských novinárov, hercov a televíznych moderátorov, ako aj proti štátnej televízii Zvezda. Označila ich za „šíriteľov propagandy, ktorá slúži ako zámienka na neospravedlniteľnú vojnu ruského režimu“ na Ukrajine. (čtk)

Malta si pripomenula piate výročie od vraždy investigatívnej novinárky Daphne Caruanaovej Galiziaovej, ktorá zomrela pri výbuchu bomby nastraženej v aute v októbri 2017. Dôvodom bola pravdepodobne jej investigatívna práca.

MediaBrífing vysvetľuje, ako by mali médiá informovať o vrahovi zo Zámockej. Odborníci odporúčajú používať fotky páchateľa len s mierou, obmedziť by sa malo aj časté uvádzanie jeho mena. Namiesto špekulácií o motívoch a duševnom zdraví je lepšie informovať o príbehoch obetí a ľudí, ktorí sa počas útoku zachovali hrdinsky. Cieľom je znížiť riziko budúceho násilia.

Rada a manažment RTVS žiadajú o zvolanie mediálneho výboru parlamentu k financovaniu RTVS. „Dlhodobé podfinancovanie spolu s rastom energií a zavádzaním nových, finančne nekrytých povinností dostali RTVS na pokraj ekonomického prežitia,“ hovorí predseda Rady RTVS Igor Gallo.

Turecký parlament schválil zákon, ktorý umožní trestať novinárov alebo používateľov sociálnych sietí až trojročným väzením za šírenie údajných dezinformácií. Podľa kritikov vedie táto zmena, ktorú predložil prezident Erdogan, k obmedzeniu slobody slova.

Beriem to ako verejnú objednávku a postupne ich budem dávať dole, povedal Igor Matovič o novinároch. Reagoval na výzvu moderátora Rádia Expres Braňa Závodského, aby povedal, ktorí novinári sa podľa neho dajú kúpiť za 500 eur. Ešte predtým Matovič povedal, že myslel napr. Martinu Ruttkayovú, ktorá v minulosti pracovala pre Mariana Kočnera.

Český Deník N sa pokúsil kúpiť inzerciu v novinách Andreja Babiša a neuspel. Išlo o reakciu na Babišovu výzvu, že reklamu v MF Dnes a Lidových novinách si môže kúpiť každý, kto má pol milióna českých korún. V septembri Babišove denníky vyšli na titulnej strane s reklamou, v ktorej sa expremiér čitateľov konšpiračne pýta, či „veria médiám“. (deník n)

Počet predplatiteľov streamovacej služby Voyo na Slovensku a v Česku sa blíži k hranici 400-tisíc, všíma si newsletter MediaBrífing.

Od 1. augusta môžu ľudia upozorniť regulátora na nelegálny obsah na sociálnych sieťach. Rada pre mediálne služby odvtedy dostala 14 podnetov, v deviatich z nich už stihla aj rozhodnúť. Zatiaľ ani v jednom nemusela prípadne prikázať platformám, aby obsah zmazali, podnety boli buď nekonkrétne, alebo neopodstatnené, píše MediaBrífing.

Nové na Dennikn.sk

18:14Ivan Mikloš: Ak sa spoja tri veci, Ukrajina vyhrá a Putinov režim skolabuje 17:40Chystali sa na boj, v hoteli mali zbrane. V Amerike odsúdili najväčšieho radikála z útoku na Kapitol 17:12Parlament schválil zvýšenie lekárskych platov v poslednom momente, Matovič bojoval proti 16:57Shooty: Lokálne číslo šelmy 16:56NAKA sa znovu pokúsi vyšetrovať únos Vietnamca. V Nemecku vypovedal kľúčový vyšetrovateľ 16:30Nedokázal som vysloviť vetu Mama ochorela, vraví poľský herec o hlavnej postave v slovenskom filme 16:21Trh s videohrami v novembri rozbehol Pokémon, aj napriek chybám prekonal rekordy Nintenda 16:16Graf dňa: Ceny bývania niekde už klesajú, zdražovanie novostavieb sa spomalilo 16:02Keď minister práce ohrozuje motiváciu pracovať 15:19Pravý sektor Vladimira Putina 13:32Vývoj bojov (279. deň): Vojna ako sci-fi – kým vojaci trpia v zákopoch, nepriateľ si ich pozerá na veľkých monitoroch 13:00Mnohí o sexe nevedia hovoriť ani s lekárom a dokonca ani so svojím partnerom, vraví autorka knihy Rozdáme si to? 12:44Najpredávanejší album všetkých čias má 40 rokov. Ako Michael Jackson zmenil hudobný svet 12:29Lyžiarske strediská pre covid a energie už dlhšie trpia, no taliansky výrobca lanoviek a ratrakov v Ľubovni podrastie 11:39Rané roky agenta KGB Putina: Autorov protestných grafitov pomohol dostať za mreže 11:00Premiér Heger: Pacient už vie, že nebude musieť dávať lekárovi všimné (+ video) 10:58Majiteľ RegioJetu Jančura: Slovensko bolo ako malé Rusko, za politikov rozhodovala oligarchia 10:51Ako to číta Ivan Mikloš: Ako sa Británia po brexite nevzdialila, ale priblížila k Európe 10:23AeroMobil dlhuje vo veľkom na daniach a odvodoch a mešká s rozbehom predaja. Zachrániť ho majú noví investori 10:10Vyslať na Ukrajinu energetikov? Chcel by som vidieť toho idealistu, čo tam pôjde, hovorí slovenský konzultant 08:44Danglár: 363 na večné časy 08:28Rusi liečia štýlom odrezať a vyhodiť. My sa snažíme amputácie nerobiť, hovorí lekár z Dnipra 08:28Vajcia na Kube stoja viac ako polovicu výplaty, vláda zháňa peniaze aj u Putina 08:25Bývalá šéfka BBC Hongkong: Ľudia v Číne chcú len vyjsť von bez lockdownu, neveria, že režim sa dá zvrhnúť 08:06Desiatka poslancov OĽaNO testuje svoju silu: kritizujú Matovičov rozpočet, interne debatovali o výmene predsedu 07:27Iránski novinári sa pýtali Američanov na diskrimináciu a usporiadateľov zaujímala podprsenka. Duel USA a Iránu bol aj politický 06:32Ekonomický newsfilter: Daň z mimoriadnych ziskov môže byť porušením memoranda o lacnej elektrine so Slovenskými elektrárňami 06:00300 slov z MS: Skeptici sa mýlili. Hráči Iránu napriek skóre 4:7 odchádzajú z MS ako víťaziVčera 20:30Graf dňa: Slovensko sa zviezlo na poklese úrokov v celej eurozóne, stále však platí najviac po Grécku a TalianskuVčera 20:14Nová daň môže zasiahnuť aj elektrárne, ktoré nadmerné zisky nemajú