Médiá

Moderátor TA3 Richard Dírer skritizoval nové mediálne zákony, ktoré dali politikom možnosť reagovať aj na hodnotiace úsudky v médiách. „Takéto silné právo politikov vstupovať do slobody slova nezaviedol ani Smer,“ povedal Dírer na úvod relácie V politike.

Novinár Adam Valček bude spolupracovať s vydavateľstvom Penty. Hoci je na voľnej nohe a v minulosti vravel, že bude zverejňovať počet svojich predplatiteľov, nerobí to, píše MediaBrífing.

Mediálna legislatíva, ktorú tento týždeň schválil parlament, je krokom vpred, píše MediaBrífing. Nové zákony zvýšia transparentnosť médií, a to aj dezinformačných stránok. Problémom však je, že koalícia pretlačila ochranné opatrenia pre politikov a zakonzervovala to, čo v minulosti presadil Smer.

Lifestylový web pre mladých Refresher získal takmer 2-miliónovú investíciu z platformy Crowdberry a plánuje sa rozšíriť do ďalších krajín, napríklad do Maďarska. Novým strategickým investorom média sa stane maďarská skupina Central Media Group.

Netflix rokuje s rôznymi firmami o partnerstve pri vysielaní reklamy. Dúfa, že vďaka lacnejšiemu predplatnému s reklamami zvýši počet užívateľov, ktorý mu začal klesať.

Ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO) si myslí, že politici by nemali mať právo na vyjadrenie zakotvené v mediálnych zákonoch, koalícia toto právo napriek tomu schválila. „Sme súčasťou koalície, sme súčasťou nejakého organizmu, musíme sa snažiť kooperovať a hľadať spoločné prieniky tak, aby boli schodné pre všetkých,“ povedala.

Koalícia na poslednú chvíľu zmenila mediálne zákony, politikom dáva možnosť zasahovať do obsahu. Keď sa v roku 2019 Smer rozhodol, že vráti politikom právo na odpoveď, odborníci návrh kritizovali a poslanci za OĽaNO, Sme rodina a SaS hlasovali proti. Vláda sa zmenila a teraz tieto isté strany schválili podobný návrh.

Právo na vyjadrenie bude možné použiť aj na hodnotiace úsudky zverejnené v médiách. Sme rodina a OĽaNO na poslednú chvíľu upravili znenie novej mediálnej legislatívy. Parlament tiež zvýšil ochranu politikov vo vzťahu k médiám.

Poslanci schválili nový mediálny zákon, ktorý nahradí doterajší zákon o vysielaní a retransmisii a zákon o digitálnom vysielaní. Najvýraznejšou zmenou je regulácia platforiem na zdieľanie videí. Prináša aj viac transparentnosti vo financovaní médií.

Britský denník The Times stiahol z tlače článok, ktorý obsahoval informáciu, že sa premiér Boris Johnson ešte ako minister zahraničia údajne pokúsil najať svoju budúcu ženu do verejnej funkcie vedúcej kancelárie. Denníku Guardian úrad premiéra potvrdil, že Times to urobil na žiadosť Downing Street.

Slovenských podcastov dnes existuje už viac ako 2400, pričom viac ako polovica z nich vznikla v uplynulých dvoch rokoch. Najväčší tvorcovia podcastov u nás sú RTVS, Rádio Expres a spoločnosť Zapo. Vyplýva to zo štatistík portálu skpodcasty.sk, ktoré zverejnil MediaBrífing.

Parlament cez týždeň schválil predĺženie blokovania dezinformačných webov o tri mesiace do 30. septembra 2022. Problémom je, že blokovanie je veľmi netransparentné, funguje na základe vágnych kritérií a verejnosť nevie posúdiť, či bol takýto zásah do slobody prejavu primeraný a nevyhnutný, upozorňuje MediaBrífing.

Favoritom SaS pri voľbe riaditeľa RTVS je Tibor Búza. Oznámil to poslanec a člen mediálneho výboru Roman Foltin. „Ide bezpochyby o schopného a zdatného manažéra, s jasnou koncepciou,“ povedal Foltin. SaS mieni teraz rokovať s koaličnými stranami, aby podporili Búzu.

RTVS nepotrebuje 1501. odborníka na médiá, háji svoju kandidatúru na riaditeľa RTVS Ivan Golian. Doteraz sa v médiách nepohyboval. „RTVS potrebuje skôr manažérske rozhodnutia ako rozhodnutia – veľmi to teraz preženiem –, čo sa bude vysielať v stredu večer pred správami alebo, naopak, v sobotu ráno.“

Roman Pataj v Newsfiltri píše o nedôveryhodnosti slovenských novinárov. „Slovenské médiá robia chyby, ale pôsobia aj v špecifickom prostredí. Vďaka tomu, že tie verejnoprávne často riadia ľudia ako Rezník, neťahajú čísla dôveryhodnosti ony. Na ostatné zas útočia politici spôsobom, aký by si inde nemohli dovoliť. Raz je to Fico, inokedy Matovič.“

Je chyba, že ceny nezbierajú novinári z RTVS, ale tí, čo odtiaľ odišli, vraví kandidát na riaditeľa RTVS Ivan Golian. „To je obraz profesionality, ale aj hodnotový obraz. Novinári z RTVS by mali byť mediálnymi autoritami, vyznávať hodnoty ako pravdivosť, dôveryhodnosť.“

Foto N - Vladimír Šimíček

Internetové platformy sa zaviazali dôslednejšie postupovať proti šíreniu dezinformácií a propagandy. EK zverejnila pravidlá, podľa ktorých majú spolupracovať s overovateľmi faktov a zameriavať sa na falošné účty či manipulačné praktiky.

Odborná komisia pri mediálnom výbore pred voľbou riaditeľa RTVS odporúča ako vhodných kandidátov Tibora Búzu a Ľuboša Machaja. Za prijateľných označila Ivana Goliana a Petra Badača. Súčasného riaditeľa Jaroslava Rezníka spolu s trojicou ďalších zaradila do kategórie neodporúčaných kandidátov.

Vypočutie kandidátov na riaditeľa RTVS 13. júna 2022. Foto - TASR

Muž podozrivý v prípade zmiznutia britského novinára a brazílskeho odborníka v Amazónii sa priznal, že dvojicu zastrelil. Brazílska polícia uviedla, že ju zaviedol na miesto, kde boli telá ukryté. Dom Phillips a Bruno Pereira zmizli začiatkom mesiaca v odľahlej časti džungle.

Len 26 percent Slovákov dôveruje médiám, je to o štyri percentuálne body menej ako pred rokom. Slováci sa tak v dôvere v médiá prepadli spolu s USA na posledné miesto spomedzi 46 krajín, ktoré boli zahrnuté do medzinárodného prieskumu Reuters Institute.

Na Česko-slovenskú cenu verejnosti v súťaži Novinárska cena bol nominovaný aj článok redaktora Denníka N Dušana Mikušoviča s názvom „Obsluhoval som všetkých premiérov aj komunistických papalášov. Biľak si dával pred spaním uvariť liter mlieka“. Hlasovanie je otvorené do 21. júna.

Veľké internetové platformy budú musieť dôslednejšie postupovať proti dezinformáciám vrátane falošných účtov či cielenej propagandy. Počíta s tým návrh novej verzie kódexu, ktorý má tento týždeň prezentovať Európska komisia.

Brazílska polícia poprela správy, že sa v Amazonskom pralese v Brazílii našli telá britského novinára Doma Phillipsa a jeho kolegu Bruna Pereiru. O náleze tiel pôvodne informovali brazílske médiá. Dvojicu naposledy videli pred týždňom na rieke v regióne Javari. Vracali sa z dvojdňovej reportážnej cesty do mesta Atalaia do Norte, kam však už nedorazili.

Dve tretiny kľúčových redaktorov RTVS je možné okamžite prepustiť, pretože nemajú pracovný úväzok, ale len krátkodobé, pravidelne obnovované zmluvy. Vyplýva to z analýzy europoslanca Vladimíra Bilčíka (Spolu, EPP). Situácia sa podľa neho zhoršila počas riaditeľovania Jaroslava Rezníka.

Vedenie RTVS našlo dieru v zákone, pre ktorú nemusí poskytnúť viac informácií o odstupnom pre Vahrama Chuguryana. Verejnosť podľa RTVS nemá právo vedieť, koľko Chuguryan zarábal. Bývalý šéf spravodajstva na otázky o odstupnom odpovedá menovaním svojich úspechov.

Americké vydavateľstvo Gannett obmedzí zverejňovanie názorov v novinách, u čitateľov totiž vyvolávajú dojem, že novinári sú zaujatí. Komentáre bývajú uvádzané ako častý dôvod na zrušenie predplatného. Spoločnosť vlastní najväčšiu sieť novín v krajine, vydáva viac ako 250 denníkov, informuje MediaBrífing.

Poistka pre novinárov idúcich na Ukrajinu je drahšia ako v Sýrii či Afganistane. Najlacnejšie poistenie podľa služby Insurance for Journalists stojí 1800 eur na týždeň, reportéri v Afganistane, Iraku, Líbyi či Sýrii zaplatia 98 eur týždenne. Ukrajina je tak podľa poisťovne pre novinárov najnebezpečnejším regiónom na svete.

Pätinu komentárov na sociálnych sieťach je potrebné odstrániť, ukazuje prax projektu Elfovia, v ktorom sa kontrolujú diskusie na profiloch niektorých slovenských médií. Od marca elfovia skontrolovali viac ako 470-tisíc komentárov, pričom vymazali alebo skryli takmer 100-tisíc z nich, pretože porušovali pravidlá slušnej diskusie.

Zaužívaná mediálna teória už neplatí. Ľudia viac veria televízii než vlastnej dcére v Kyjive, rozpráva ruská výskumníčka o sile ruskej propagandy. Normálna žurnalistika podľa nej už nemôže v Rusku existovať. „Čo i len snahu o objektivitu tam považujú za zločin,“ vraví bývalá ruská novinárka Anna Litvinenková.

RTVS tvrdí, že nemôže zverejniť výšku odstupného pre bývalého šéfa spravodajstva Vahrama Chuguryana. Žiadal ju o to predseda mediálneho výboru Kristián Čekovský z OĽaNO, no telerozhlas sa odvoláva na zákon o ochrane osobných údajov.

Verejnoprávna tlačová agentúra TASR si bude voliť nového riaditeľa, kandidáti môžu poslať prihlášky do 15. júla. Súčasnému riaditeľovi Vladimírovi Puchalovi čoskoro skončí päťročné funkčné obdobie, zvolený bol v septembri 2017.

Verejné vypočutie kandidátov na post šéfa RTVS sa uskutoční v pondelok 13. júna od 10.00. O post sa uchádzajú Jaroslav Rezník, Tibor Búza, Ivan Golian, Ľuboš Machaj, Daniel Živica, Peter Badač, Vladimír Seman a Peter Janků. Prvé kolo voľby riaditeľa RTVS by malo byť v parlamente koncom júna. (tasr)

Elon Musk hrozí zrušením zmluvy o prevzatí Twittera, za ktorý ponúkol 44 miliárd dolárov. Jeho právny zástupca uviedol, že firma odmieta poskytnúť údaje o falošných a spamových účtoch na sociálnej sieti.

Trvalo nám mesiac, kým sme dostali jednu z našich novinárok z Mariupola, hovorí šéfredaktorka ukrajinského webu Rubryka.com. Denník N organizuje finančnú pomoc jej redakcii, aby novinári naďalej mohli dostávať výplaty – prispieť môžete aj vy.

Globsec 2022 naživo: Šéfredaktorka Kyiv Independent a ďalší diskutujú o úlohe médií v čase krízy. (inzercia)

Upokojujúce podcasty so zvukmi oceánu, dažďa či ohňa sú veľmi populárne a môžu zarábať tisíce eur mesačne, píše MediaBrífing. Podcast Tmsoft’s White Noise Sleep Sounds má zhruba 50-tisíc prehratí denne a jeho autor zarába na reklamách vraj až 18-tisíc dolárov mesačne.

Netflixu tečie do topánok, novou smernicou mení filozofiu firmy, píše Ondřej Štindl. Americký streamovací gigant stráca divákov, musí preto korigovať svoje smelé plány i zažitú prax. V apríli Netflix zažil 35-percentný pád akcií.

Denník N organizuje finančnú pomoc, ktorá umožní ukrajinským novinám ďalej vychádzať – prispieť môžete aj vy. Šesťdesiat percent redakcií z Asociácie nezávislých regionálnych médií Ukrajiny sa muselo vinou vojny presťahovať, uviedla šéfka asociácie Oxana Brovko.

Česká spoločnosť Seznam.cz dosiahla v roku 2021 zisk pred zdanením 1,96 miliardy českých korún, medziročne si teda polepšila o 22 %. Tržby firmy sa oproti roku 2020 zvýšili o 13,3 % na 5,6 miliardy korún. (seznam)

Medzinárodná organizácia Reportéri bez hraníc kritizovala nápad Igora Matoviča regulovať televízne politické diskusie. „Namiesto ohrozovania plurality názorov by mala koalícia prijať mediálne zákony, ktoré sú v súčasnosti blokované v parlamente.“ Matovič je podľa Reportérov bez hraníc „stále viac nepriateľský voči novinárom“.

V pondelok začne vysielať nová stanica Markízy s názvom Krimi. RTVS zasa od budúceho piatka obnoví vysielanie Trojky, ktorá bude vysielať programy z archívu určené najmä starším divákom.

Kremeľ vyzval redakcie ruských štátnych a provládnych médií, aby nezverejňovali články o dĺžke vojny na Ukrajine a nestrhávali tak k nej pozornosť čitateľov, píše server Meduza s odvolaním sa na svoje zdroje. V piatok uplynie už 100 dní od začiatku agresie Ruska na Ukrajine.

Bývalý novinár Ladislav Bariak končí ako mediálny poradca ministra financií Igora Matoviča. Pracoval uňho niečo vyše osem mesiacov, na ministerstvo nastúpil vlani v septembri. Ako napísal, dôvod jeho konca je možné odčítať „z udalostí uplynulých dní“.

Foto N - Tomáš Benedikovič

CME Media Enterprises zo skupiny PPF dokončila kúpu televízie RTL Chorvátsko. V súčasnosti vlastní šesť televíznych spoločností v strednej a východnej Európe, ktoré zahŕňajú 42 kanálov a oslovujú celkovo 49 miliónov divákov.

Denník N organizuje finančnú pomoc pre ukrajinské médiá – prispieť môžete aj vy. Ukrajinskí novinári aktuálne potrebujú nepriestrelné vesty, poistenie, počítače, mobily aj peniaze na preklady svojich správ do angličtiny, aby sa dostali k západnému publiku.

Česká televízia bude prepúšťať a šetriť na tvorbe, skončí aj kanál ČT3, oznámil generálny riaditeľ verejnoprávnej televízie Petr Dvořák. ČT plánuje zastavenie veľkých investícií a zároveň zvýšenie výnosov z obchodnej činnosti. (irozhlas)

Mám náznaky, že by ma niektorí poslanci mohli podporiť, vraví kandidát na riaditeľa RTVS Tibor Búza v rozhovore. I keď zo sveta médií pozná Borisa Kollára, o podpore s ním nehovoril, bol sa však predstaviť klubu OĽaNO. „Nie je to ako v dobrom americkom filme, že mám zoznam poslancov a odškrtávam si, kto ma podporuje a kto nie.“

Foto N - Tomáš Benedikovič

Igor Matovič v debate Denníka N vraví, že určite ešte predloží zákon o regulácii televíznych diskusií. Hovorí, že tým chce dosiahnuť, aby zaznievali aj názory, s ktorými mnohí nesúhlasia. „Tým, že týmto ľuďom priestor nedáme, dávame fašizmu podhubie a možnosť rásť. Musíme týchto ľudí vyzliecť argumentmi donaha,“ povedal.

Foto N - Vladimír Šimíček

Na Ukrajine pri útoku na evakuačné vozidlo zahynul francúzsky novinár neďaleko mesta Sjevjerodoneck, ktoré sa pokúšajú dobyť ruskí vojaci. Evakuačné operácie po útoku prerušili.

Denník N organizuje finančnú pomoc pre nezávislé ukrajinské médiá – prispieť môžete tu. Priemerný mesačný plat ukrajinského novinára pred vojnou bol okolo 600 až 800 eur. Keďže ukrajinský inzertný trh skolaboval, mnohí novinári dnes žijú len z polovičného platu alebo sú úplne bez prostriedkov.

Nové na Dennikn.sk

06:37Ekonomický newsfilter: Vďaka nevyčerpaným eurofondom sa možno znova rozbehnú dotácie na elektromobilyVčera 19:00Týždňový newsfilter: Aj keby sa Matovič nebodaj zmieril s SaS, stále je tu Boris KollárVčera 19:00Veľké porovnanie maturít: po pandémii sa zlepšili aj niektoré odborné školy, niektoré gymnáziá prepadli (+ grafy)Včera 18:35Český týždeň: V 90. rokoch pomáhal Krejčířovi tunelovať, teraz potápa StarostovVčera 17:02Fyzické trýznenie s názvom Gaconov test obľubuje slávny tréner a môže byť vhodný aj pre rekreantovVčera 16:54Shooty: Žena v AmerikeVčera 15:00Nachádzame sa v permanentnej kríze?Včera 14:04Nedeľná nekázeň: Na svete je dobre, hoci svet na tom vôbec nie je dobreVčera 14:00Bieloruský denník: Lukašenko prevalcoval všetkých? Všetci utiekli? Čo sa deje v BieloruskuVčera 14:00Белорусский дневник: Лукашенко всех задавил? Все уехали? Что происходит внутри БеларусиVčera 12:21Žaloba za ovzdušie? Zodpovednosť ponesie každý, len nie Ján BudajVčera 09:35Neymar spustil futbalovú infláciu, teraz sa ho PSG snaží zbaviť. A rýchloVčera 09:25L+S tvorili v šialenom svete pod šialeným tlakomVčera 08:55Ako komunisti cenzurovali Lasicu so Satinským? Prečítajte si dva zakázané príspevky z archívuVčera 08:13ŠtB išla po Lasicovi a Satinskom: odpočúvanie v hotelovej izbe aj tajné zábery zo sledovaniaVčera 06:13Genocída Ujgurov v Číne výrazne presahuje represie menšín v iných krajinách02.00 20:25Ceny palív idú hore a s nimi aj záujem o elektromobily. Kedy a komu sa vyplatia?02.00 20:22Aerolinky v Európe rušia stovky letov. Na čo sa musíte pripraviť a kto je za výpadky zodpovedný?02.00 19:47Politik a aktivista z Michaloviec: Zastrašovali ma už predtým, ale auto mi podpálili prvý raz02.00 16:14Bieloruský denník: Lukašenko premenil bieloruský pas na doklad, ktorý Bielorusom často prekáža. Tu je niekoľko príkladov02.00 16:14Белорусский дневник: Лукашенко превратил беларуский паспорт в документ, который часто мешает беларусам. Вот несколько примеров02.00 13:02Matovič sa ospravedlňuje, ak sa niekoho dotkol, s Hegerom prosia SaS o odpustenie02.00 11:42Zdražovaním trpí aj Tatravagónka. No vlani si vytvorila parádny vankúš. Zarobila ako nikdy – 44 miliónov eur02.00 11:20Je to ako voľba medzi cholerou a morom. Nemci pre ruský plyn zapnú uhoľné elektrárne02.00 11:01Košický newsfilter: Mesto nevlastní Jakabov palác, dediči vyhrali súd02.00 10:47Nakrátko sa ocitli v Košiciach a maľovali tak, že by im to závideli aj v Paríži02.00 10:29Ukrajinský národný balet na Slovensku: Kým Rusi bombardujú naše mestá, Labutie jazero tancovať nebudeme02.00 10:06Obeť ruského systému? Americkú basketbalistku držia vo väzbe pre konopný olej už viac ako 120 dní02.00 09:26Radolský nám zobral mobily, aby nás neotravovali Turci, spomína Szilárd Németh. Olympiáda ho mrzí dodnes02.00 08:54Lionel Messi a miliardová ponuka pre Tigera Woodsa. Ako si Saudská Arábia vylepšuje imidž športom