Médiá

Na mobiloch strávia ľudia denne 4 hodiny a 48 minút, teda takmer tretinu bdelého času. Je to o 30 % viac ako v roku 2019, zistila analytická spoločnosť App Annie. Najviac času ľudia trávia na TikToku a Facebooku, píše MediaBrífing.

Televízia Nova spustí už čoskoro piaty športový kanál, nový kanál chystá aj Markíza. Služba HBO Max by mala byť na Slovensku dostupná od 22. februára a vlastnú streamovaciu službu chystá aj televízia Joj, sumarizuje chystané novinky na trhu MediaBrífing.

Streamovacia služba Voyo má už zhruba 300-tisíc predplatiteľov v Česku a na Slovensku, povedal to riaditeľ skupiny CME Didier Stoessel. Firma má cieľ jeden milión predplatiteľov do roku 2025, píše MediaBrífing.

Variant omikron mení, ako médiá informujú o pandémii. Počty pozitívnych prípadov už totiž nevystihujú, aký vplyv má pandémia na spoločnosť. Agentúra AP napríklad inštruovala svojich novinárov, aby už nepísali články o tom, že nejaká krajina dosiahla nový rekord v počte nakazených, píše MediaBrífing.

Spoločnosť Fun Media Group zmenila názov na Radio Group. Pôvodne zastrešovala Fun rádio, do portfólia jej pribudlo už aj Rádio Vlna. Cieľom akvizície bolo posilnenie programovej ponuky a upevnenie pozície na trhu.

RTVS odmieta, že by v seriáli Priznanie manipulovala divákov, ako to tvrdí biskup Jozef Haľko vo svojom videu na Facebooku. Tomu sa nepáčilo, ako verejnoprávna televízia zobrazil lesbický vzťah jednej z hrdiniek. „Sme presvedčení, že tvorcovia seriálu Priznanie pristupujú k zobrazovaniu týchto tém čo najcitlivejšie a s rešpektom,“ napísal telerozhlas.

Novou riaditeľkou firmy Politico sa stala americká novinárka Goli Sheikholeslami. Spoločnosť, ktorá okrem iného prevádzkuje rovnomenný web, patrí do nemeckého vydavateľstva Axel Springer. (politico)

Novou riaditeľkou spravodajstva britskej verejnoprávnej BBC bude Deborah Turness (54), ktorá v súčasnosti stojí na čele britskej mediálnej spoločnosti ITN. Turness nahradí Fran Unsworthovú, ktorá končí na konci januára. (ap, čtk)

V roku 2021 zabili v Európe šiestich novinárov. Ďalších 95 sa nachádzalo vo väzení. Vyplýva to z údajov Európskej federácie novinárov. Počet prípadov porušenia slobody tlače sa pritom zvyšuje bez akejkoľvek zmysluplnej reakcie úradov, tvrdí federácia.

Vojvodkyňa Meghan dostane od britského denníka Mail on Sunday iba jednu libru za zásah do súkromia. Meghan sa s denníkom súdila pre zverejnený list, ktorý poslala otcovi. Súd v decembri rozhodol v jej prospech. Nízku sumu náhrady odborníci vysvetľujú tým, že kedysi novinárom sama prezrádzala informácie zo súkromia. (guardian)

Hongkonský prodemokratický spravodajský portál Citizen News oznámil ukončenie činnosti. Rozhodnutie zdôvodnil obavami o bezpečnosť svojich zamestnancov. Novinári serveru odsúdili slabnúcu slobodu tlače v poloautonómnom Hongkongu, kde miestne úrady verné čínskej centrálnej vláde stupňujú kampaň proti opozícii.

Vo veku 69 rokov zomrel novinár a komentátor denníka SME Eduard Žitňanský. Manžel bývalej ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej zomrel po dlhodobej chorobe v kruhu svojej rodiny.

Pred 57 rokmi začala Česká televízia vysielať pravidelnú reláciu s názvom Večerníček. 2. januára 1965 bola odvysielaná rozprávka Kluk a kometa. Dnes oslavuje 25. narodeniny aj vedomostná súťaž AZ-kvíz, prvý diel mal premiéru v roku 1997. Odvtedy mohli diváci vidieť takmer päťtisíc dielov.

Voliči PS a SaS majú najväčšiu dôveru v médiá. Naopak, tri štvrtiny voličov hnutia Republika si myslia, že pravdivé informácie o politike sa dozviete skôr od známych a priateľov než zo slovenských médií. Podobný názor má aj nadpolovičná väčšina voličov ĽSNS, Smeru a Sme rodina, ukázal prieskum agentúry 2muse.

Televízny režisér Pepe Majeský vraví, že na výrobu vlastných programov treba čas a peniaze, a preto je väčšina televíznych relácií v hlavnom večernom čase nakrútená podľa licencovaných zahraničných verzií. „V zahraničí iks ľudí pracuje na šou aj rok. Napíšu dramaturgiu, vyskúšajú pilotné nakrúcania, a keď to nie je dobré, zahodia to do koša a skúšajú niečo iné. Je to proces, ktorý stojí strašne veľa peňazí a času, a to si naše televízie nemôžu dovoliť.“

Prejav podnikateľa Karla Janečka proti očkovaniu detí v priamom prenose Slávika nemal čo hľadať, hovorí v rozhovore režisér prenosu Pepe Majeský. Vraví, že politicky ladené príhovory v takýchto programoch sú u nás novinkou. „Ide to ruka v ruke s dobou, ktorú žijeme, no povedzme si rovno, že to tam nemá vôbec žiadne miesto.“

Finalisti Superstar sú dnes odvážnejší a rozhľadenejší, vidno na nich, ako sa spoločnosť posunula, vraví režisér šou Pepe Majeský. „Pred 15 rokmi by som si nevedel predstaviť vo finále Adama Pavlovčina, ktorý sa oblieka extravagantne a nemá problém dať si na seba klobúk či ženskejšie veci. No funguje to.“

Pepe Majeský. Foto N - Tomáš Benedikovič
Pepe Majeský. Foto N - Tomáš Benedikovič

Ruský novinár, ktorý patril k radikálnym nacionalistom, zomrel v Moskve po páde z okna. Jegor Prosvirnin viedol teraz už zakázané stránky Sputnik a Pogrom pre nacionalistickú komunitu. Svedkovia tvrdia, že pred nešťastím počuli v byte, v ktorom žil s manželkou, hádku. (daily mail)

Investigatívny novinár ruskej verzie BBC Andrej Zacharov opustil Rusko. Vo videu oznámil, že presídlil do Británie, lebo čelil „bezprecedentnému sledovaniu“ po tom, čo ho v októbri ruské úrady označili za zahraničného agenta.

Poľský prezident Andrzej Duda oznámil, že bude vetovať zákon, ktorý by v krajine obmedzil zahraničné vlastníctvo médií. Podľa kritikov je namierený proti nezávislej televízii TVN.

Najzdieľanejšou správou na českom Facebooku bola v roku 2021 správa konšpiračného webu Aeronet, v ktorej biologička Soňa Peková tvrdila, že „niekto vyrába umelé laboratórne kmene SARS-CoV-X a vypúšťa ich, obrazne povedané, ako z jaskyne…“

Okolo 90 % zločinov proti aktivistom a novinárom v Mexiku nie je potrestaných. Vyše polovicu z identifikovaných páchateľov útokov tvorili členovia miestnych úradov. S výnimkou aktívnych vojnových zón patrí Mexiko k najnebezpečnejším miestam pre novinárov. (ap)

Nemecký mediálny regulátor nariadil družicovému operátorovi Eutelsat 9B, aby odstránil nový televízny kanál Russia Today DE, ktorý vysiela v nemčine zo štúdií v Moskve. Televízia chce toto rozhodnutie napadnúť na súde.

Trnavský samosprávny kraj vyhlásil výtvarno-architektonickú súťaž na Pamätník slobody slova vo Veľkej Mači na pamiatku Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Cieľom je vytvoriť pietne miesto.

Poľský parlament schválil lex TVN. Vlastníkmi televíznych a rozhlasových staníc v Poľsku by po novom mohli byť iba krajiny Európskeho hospodárskeho priestoru. Väčšinu v televízii TVN, ktorá je kritická k vláde, by zrejme museli predať Američania. Čaká sa, či zákon podpíše prezident Duda.

V Poľsku protestujú proti zákonu, ktorý má podľa jeho kritikov umlčať nezávislú televíziu TVN, ktorá prekáža terajšej vláde. Najväčšia demonštrácia na obranu TVN a slobodných médií sa očakáva dnes večer pred Prezidentským palácom vo Varšave. Demonštrujúci žiadajú prezidenta, aby normu vetoval.

Generálny riaditeľ Českého rozhlasu René Zavoral ustúpil tlaku stoviek zamestnancov, ktorí sa vzbúrili proti vymenovaniu Jitky Obzinovej do čela spravodajstva verejnoprávneho rádia. Protest proti jej vymenovaniu podpísalo viac než 600 zamestnancov. (deník n)

List proti vymenovaniu Jitky Obzinovej za šéfku spravodajstva Českého rozhlasu podpísalo vyše 500 jeho zamestnancov. To je viac ako tretina všetkých pracovníkov. Obávajú sa, že Obzinová ohrozí objektivitu a nezávislosť spravodajstva.

V roku 2022 by mal v RTVS pribudnúť zahraničný spravodajca v Moskve. Verejnoprávna televízie by tak mohla mať desať vyslaných redaktorov v zahraničí vrátane Číny, USA či Británie.

V súčasnosti je vo svete zadržiavaných 488 novinárov, najviac v Číne. Ďalších 46 žurnalistov bolo počas tohto roka zabitých, vyplýva to z výročnej správy organizácie Reportéri bez hraníc.

Nové na Dennikn.sk

17:22Shooty: Ťah Žilinkom 17:09Aký bude turnaj bez Djokovića a prečo sa hovorí o Murraym? Otázky a odpovede pred Australian Open 14:46Bödör zatiaľ do väzby nepôjde, vo februári ho čaká súd v kauze Dobytkár 14:28Ospravedlňte ma, prosím, z verejnej diskusie o obrannej dohode s USA 13:55Nedeľná nekázeň: Proroci mlčia 13:52Vlhová sa chybou pripravila o najlepšiu desiatku. Som veľmi nahnevaná, hovorila po super-G 12:03Dokonalí podvodníci 11:46Pre depresiu sa bál vyjsť z izby. Teraz má Thanasi Kokkinakis prvý titul a teší sa z neho aj Federer 11:40Tristošesťdesiattri hrmených! Referendum na vás! 10:52Kúpili ste byt, predali ste pozemok? Nezabudnite podať priznanie  09:57V čase požiaru už ľudia v Osadnom dávno nemali byť, hovorí expertka na sociálne služby 07:22Do boja v elektrotankoch? Nie je to až také nereálne. Americká armáda skúma aj pohon mikroreaktormi 00:09V Bosne som ostal, mám tu kosti zavraždených najbližších, hovorí muž, ktorý inšpiroval Európsky film roka 2021Včera 17:35Tím s hviezdnymi utečencami, bitka na ihrisku a rozhodcovský škandál. Prvý týždeň na Africkom pohári národovVčera 14:19Norbert Bödör bol doma len pár hodín, opäť mu hrozí väzbaVčera 13:59Košický newsfilter: Výpravca v Čani dal na koľaje desať zarážok, ale vlak bez rušňovodiča nezastavilVčera 13:32Prišla bez očakávaní, nakoniec bola spokojná. Pád najlepšej zjazdárky Vlhovú nerozhodilVčera 09:34Áno, vy ste trafili žrď, smeje sa mu aj mäsiarka. O jednom z najslávnejších gólov, ktorý nepadolVčera 09:26tl;dr Prečo zabudnete, čo ste chceli, keď vojdete do miestnosti?Včera 07:00„Pán Blatter, prijali ste úplatok?“ Nerozoznal Beckhama od Croucha, aj tak rozložil korupčné vedenie FIFA14.01 22:02Pád obľúbeného syna kráľovnej Alžbety. Nesmel byť ani na fotkách zo svadby svojej dcéry14.01 21:24Vláda nás už chápe, epidemiológovia ešte nie, tvrdí zástupca kultúrnej scény14.01 20:58Chcem hypotéku: Sprísnili banky v novom roku podmienky na hypotéky? Chystajú sa zvyšovať úroky?14.01 19:22Newsfilter: Žilinka bude odhaľovať nadnárodný zločin s kolegom zo sankčného zoznamu EÚ14.01 19:09Oprava „tankodrómu“ pri Trenčíne sa odsúva, Doležal verí, že sa začne na jar14.01 18:48Dokumentuje príbehy žien: Fascinuje ma rozprávať sa s deväťdesiatničkami o tom, čo všetko v živote zažili14.01 18:26Láska, nenávisť a Djoković. Ako sa medzi antihrdinami ocitol tenista, ktorý chcel byť milovaný ako Federer14.01 18:14Prečo práve v Bratislave a prečo teraz? Zorientujte sa v chaose okolo zrušených vlakov14.01 17:50Nočná mora slovenských automobiliek: rastúce dovozy starých áut môžu pochovať aj získanie investície desaťročia 14.01 17:36Žilinka začína pripomínať matriošku (udalosti týždňa)