Rodičovstvo

Škola a povinnosti boli pre mňa na prvom mieste, až niekde na konci som bola ja, opisuje Zuzana Čižmárová boj s anorexiou. Choroba u nej naplno prepukla počas strednej školy. Detská psychiatrička vtedy dala Zuzane a jej mame na výber – môžu ju rovno hospitalizovať, alebo môžu skúsiť bojovať s chorobou doma. Vybrali si druhú možnosť.

Zuzana Čižmárová. Foto N - Vladimír Šimíček

Kým v Česku liečbu poruchy rastu kostí hradia poisťovne, detskí pacienti na Slovensku sa k novému lieku stále nevedia dostať. Slovenské zdravotné poisťovne sa odvolávajú na to, že liek ešte u nás nie je kategorizovaný. Prekážkou môže byť aj jeho vysoká cena. Mesačná liečba aktuálne stojí okolo 30-tisíc eur.

Rozvedení rodičia sa budú môcť na starostlivosti o dieťa dohodnúť aj bez toho, aby im podmienky určil súd. Umožní to zavedenie nového inštitútu – spoločná osobná starostlivosť obidvoch rodičov.

Úrady vyplatili v auguste na náhradné výživné najvyššiu čiastku od roku 2009, celkovo viac ako 748-tisíc eur.

Odkedy blogerka Erika Mokrý začala otvorene písať o popôrodnej depresii a ťažkom materstve, denne dostáva desiatky správ od iných matiek. Často ju však kontaktujú aj partneri alebo kamarátky žien s popôrodnou depresiou. „Je priam šialené, ako sa mnohé ženy boja pred okolím priznať problém, roky to taja a neuveriteľne trpia,“ hovorí v rozhovore

Blogerka Erika Mokrý v rozhovore opisuje, ako bojovala po narodení syna s popôrodnou depresiou. „Moja prvá úzkosť a neskutočná búrka hormónov prišli na piaty deň po pôrode. Držala som sa však toho, že je to v poriadku, som v polovici baby blues a odznie to. No opak bol pravdou. Nepríjemné pocity sa stupňovali.“

Erika Mokrý so synom. Foto - archív E. M.

Keď nám rodičia píšu skúsenosti zo slovenských nemocníc, niekedy cítim až hnev, hovorí Andrea Skákalová z občianskeho združenia Tanana, ktoré pomáha rodičom po strate dieťaťa počas tehotenstva, v priebehu pôrodu či krátko po ňom. „Stačilo by pritom aj pár malých zmien, aby nedochádzalo k opakovanej traumatizácii,“ vraví v rozhovore.

Andrea Skákalová pred dvomi rokmi prišla o dcéru, ktorá zomrela len dva týždne pred plánovaným termínom pôrodu. V rozhovore opisuje, s akým prístupom sa stretla v nemeckej pôrodnici, čo jej najviac pomáhalo spracovať stratu, ako zvládla druhé tehotenstvo a čo by sa malo zmeniť v pomoci rodičom po strate dieťaťa na Slovensku.

Úrady práce rozdávajú od augusta hygienické balíčky sociálne najzraniteľnejším ľuďom. Celkovo posielajú viac ako 58-tisíc balíčkov, idú najmä rodinám s nezaopatrenými deťmi v hmotnej núdzi. Najviac balíčkov dostali rodiny v okrese Rimavská Sobota.

Shooty: Aktivity

Skúsená učiteľka a riaditeľka Michaela Vargová vysvetľuje, či môžu do škôlky nastúpiť aj deti, ktoré ešte poriadne nerozprávajú, nie sú úplne odplienkované alebo si cmúľajú palec. V rozhovore hovorí aj o tom, či musia deti v škôlke zjesť každé jedlo, ktoré sa pripraví, alebo či musia poobede povinne spať.

Úrady práce vyplatia rodičom prvákov za september zvýšený prídavok na dieťa v sume 136,33 eura. Bude vyplatený automaticky v októbri, o zvýšený príspevok netreba žiadať.

Vo Fínsku platia nové pravidlá týkajúce sa rodičovskej dovolenky, ktorých cieľom je zaistiť v krajine väčšiu rodovú rovnosť. Oddnes tam má každý z rodičov nárok na 160 dní dovolenky s možnosťou venovať maximálne 63 z nich tomu druhému rodičovi.

Blanka sa ako matka 12-ročného jedináčika niekedy stretáva s pohŕdaním a pasívnou agresivitou zo strany rodičov, ktorí majú viac detí. „Máme v okruhu priateľov a známych väčšinou rodiny s troma deťmi, takže vždy to bolo o tom, že ‚ty sa máš, ty máš len jedno‘, ‚nemôžem prísť načas, to vieš, s troma deťmi‘ alebo ‚nemáme peniaze, nemôžeme si to dovoliť, lebo máme tri deti‘.“ Podľa Blanky je však v skutočnosti výchova jediného dieťaťa náročnejšia.

Rodičia jedináčikov často zápasia s predsudkami zo strany okolia, ktoré považuje rodinu s jedným dieťaťom za „nekompletnú“, ale aj s vlastnými pochybnosťami o tom, či ich dieťa nebude bez súrodenca osamelé. Porozprávali sme sa o tom s rodičmi jedináčikov, s dospelým jedináčikom, ako aj s psychologičkou, ktorá sa venuje výchovnému poradenstvu.

Deti škola nebaví a neláka ich, nevedia sa hýbať a strácajú potrebu sa hýbať, ukázali výsledky medzinárodnej štúdie HBSC. Tá tiež ukázala, že mladí ľudia sú čoraz osamelejší, chýbajú im dôverní priatelia, ale tiež ubúda čas strávený v rodinách pri spoločnom jedle a rozhovore. Pozitívom však je, ako sa mení rola otcov.

Na septembrovú schôdzu parlamentu predkladá poslankyňa Petra Krištúfková (Sme rodina) zákon, ktorý aj naďalej zaručí vyplácanie jednorazového príspevku pre žiakov prvého ročníka.

Menštruačná chudoba je tabu a štát to ignoruje. V Európe si menštruačné pomôcky nemôže dovoliť jedno dievča z desiatich, aj u nás musia ženy namiesto vložky použiť handru. Banskobystrický kraj bude rozdávať menštruačné potreby zadarmo, no žiaden ďalší kraj sa nepripojí.

Autori novej štúdie ubezpečujú rodičov, že je normálne, ak plaču svojho dieťaťa na začiatku nerozumejú. Dekódovať sa ho musia naučiť metódou pokus-omyl. Na pohlaví rodiča pritom nezáleží.

Naživo: OĽaNO o podpore rodín v súlade s ústavou

Psychológovia radia, ako ochrániť deti pred nebezpečnými výzvami na sociálnych sieťach: nezakazujte deťom, radšej sa s nimi rozprávajte, čo ostatné deti na výzve láka, vraví psychologička Lenka Sokolová. Skôr ako kontrolu treba dieťa uisťovať, že aj v prípade chyby môže kedykoľvek prísť za rodičom.

Aj na Slovensku sa šíria nebezpečné výzvy pre deti na sociálnych sieťach, napríklad na jar „paracetamolová výzva“, pri ktorej deti a tínedžeri jedli veľa voľnopredajných liekov a nakrúcali si následky. Štátny ústav pre kontrolu liečiv vtedy varoval, že na urgentnom príjme Národného ústavu detských chorôb majú zvýšené množstvo detí intoxikovaných paracetamolom.

Archie Battersbee plnil podľa matky internetovú výzvu Blackout Challenge, túto sobotu ho odpojili od prístrojov, následne zomrel. Foto – AP

Schopnosť rozoznať rôzne druhy detského plaču nie je vrodená, ale rodičia sa ju učia, vyplýva z francúzskej štúdie, ktorú uverejnili v časopise Current Biology. Výskum skúmal schopnosť ľudí identifikovať príčinu plaču u dojčiat. Najlepšie výsledky dosiahli rodičia malých detí, ktorí sú tomuto javu často vystavovaní. (čtk)

Rodičia po narodení dieťaťa už nemusia chodiť po úradoch, aby získali rodný list či príspevok pri narodení dieťaťa. Novú službu štátu pre občanov oznámila ministerka Veronika Remišová s tým, že už funguje v praxi.

Naživo: Ministri o novej službe pre občanov, ktorá má znížiť byrokraciu po narodení dieťaťa.

Kontakt matky s dieťaťom koža na kožu hneď po pôrode má významné, vedecky dokázané benefity vrátane podpory sacieho reflexu, laktácie či rozvoja vzájomného vzťahu. Napriek tomu je v slovenských pôrodniciach v menšine. Až 65 % matiek uvádza, že ihneď po pôrode neboli s dieťaťom v kontakte koža na kožu.

Vo svete existuje 63 krajín, ktoré úplne zakázali telesné tresty detí – v škole, rodine a kdekoľvek inde, no Slovensko k nim nepatrí. Denník N skúmal, ktoré výchovné prostriedky považuje zákon o rodine za „primerané“. Podľa právničky Tamary Čipkovej by sa telesné tresty detí v rodine mali explicitne zakázať, lebo spoločnosť by tak vyslala signál, že také správanie neakceptuje.

Problémom dnešných vzťahov je aj nesústredenosť, hovorí Jarmila Majáková, ktorá pomáha zakladať rodinné poradne. Ak popri písaní domácich úloh ťukáme do mobilu alebo robíme iné činnosti, dieťa sa to učí a začne robiť to isté.

Facka nič nerieši. Deti potrebujú hranice, ale nemožno ich vynucovať telesnými trestami či psychickým násilím, vravia psychologičky. Z trestu si deti neodnášajú žiadne ponaučenie a telesné tresty im dávajú signál, že ubližovať druhým je v poriadku.

Bolo by skvelé, ak by rodinné poradne dokázali robiť aj osvetu a rúcať mýty o vzťahoch, sexualite a výchove, vraví Jarmila Majáková, ktorá sa roky venuje rodinám v kríze. Momentálne pomáha so zakladaním rodinných poradní. V súčasnosti fungujú štyri, budúci rok by ich malo byť už 46.

Jarmila Majáková. Foto - N

Deti si na internete samy určujú diagnózu, sú z nich profesionálni pacienti, hovorí psychoterapeut Dan Horyna v rozhovore. „Príde sem človek a povie: ‚Tak ja som typický hraničiar alebo mám generalizovanú úzkostnú poruchu.‘ A začne hovoriť, ako to má načítané, ako to na sebe všetko pozoruje a ako sa pridal do chatovacích skupín ľudí, ktorí tým trpia tiež. Naraz sa z nich stávajú takí znalci ochorení.“

Psychoterapeut Dan Horyna opisuje, ako internet negatívne ovplyvňuje jeho detských klientov. „Keď ich vidíte, ako sedia v parku, nebavia sa spolu. Sedia tam a každý zíza do svojho mobilu. Celé popoludnie. Hovorím si, že toto už vlastne vedie k určitej degenerácii sociálneho cítenia,“ hovorí v rozhovore.

Foto - Ludvík Hradilek/Deník N

Dva týždne plateného voľna pre otcov, aj keď matka poberá materské či rodičovský príspevok prináša novela Zákonníka práce, ktorú schválila vláda. Odobriť ju ešte musí parlament, účinná by mala byť od októbra 2022.

Nový komisár pre deti Jozef Mikloško z Úsmevu ako dar vraví, že jeho predchodkyňa Viera Tomanová urobila kus dobrej práce. „Nemôžem na ňu povedať jedno zlé slovo.“ Tomanovej odborníci vyčítali, že sa počas kauzy Čistý deň stretávala s Kočnerom a že prípad bagatelizovala, aj to, že na úrade zamestnala svoju rodinu a bývalých kolegov.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Tvrdenie, že prorodinným balíčkom si najviac polepšia tí najchudobnejší, má háčik. Keď sa pomoc porovná v eurách, nie v percentách, dostanú v priemere menej ako rodiny s vyšším príjmom, ukazuje graf dňa z odhadov rozpočtovej rady. Navyše väčšinu z dodatočných príjmov im prinesie opatrenie, ktoré ich materiálne nedostatky nerieši – príspevky na voľnočasové aktivity detí.

Deti môžu prostredníctvom hry na vojnu bezpečne vyriešiť svoje vnútorné konflikty, zbaviť sa strachov a vyrovnať sa s traumou. „Tie fantázie sú tu presne nato, aby sa deti zbavili úzkostí, ktoré by ich inak mohli strašiť v noci ako nočné mory. Alebo by mohli začať byť agresívne,“ hovorí psychoterapeut Peter Pöthe.

Na ženu sa u nás stále nahliada cez prizmu materstva – žena má byť matkou, a keď matkou nie je, potom nesplnila svoju zásadnú životnú úlohu, hovorí režisérka Tereza Nvotová. „Samozrejme, ak žena chce byť matkou, nech ňou je, ale neznamená to predsa, že ja som horší človek, keď matkou nie som.“

Sklon k alkoholizmu sa častejšie prejavuje v rodinách, kde už s ním bojovali rodičia, starí rodičia alebo iní blízki príbuzní. „Je však dôležité vedieť, že túto dispozíciu môžeme buď rozvíjať, alebo si na ňu môžeme dávať pozor – či už u seba, alebo u svojich detí -, a potom sa vôbec nemusí rozvinúť,“ hovorí psychologička Ilona Preslová.

Keď režisérka Tereza Nvotová napísala na Deň matiek status o tom, že nechce byť matkou, otvorila tým tému, ktorá je v našej spoločnosti veľkým tabu. Mnohé ženy sa podľa nej boja, že budú za toto rozhodnutie odsudzované. „Povedala som si, že keď nikto z nich o tom nedokáže hovoriť, poviem to ja.“

Tereza Nvotová. Foto N - Tomáš Benedikovič

Ženy môžu mať po minulotýždňovej tragédii, keď našli v hniezde záchrany mŕtve dieťa, strach tam dieťa dať, hovorí predsedníčka občianskeho združenia Šanca pre nechcených, ktoré zriaďuje hniezda záchrany Anna Ghannamová. „Preto musíme zabezpečiť ďalšie opatrenia, ako kontrolovať kontrolu, aby sa už nikdy nič také nestalo.“

Anna Ghannamová. Foto N - Tomáš Benedikovič

Čerstvé matky môžu zažívať aj pocity zúfalstva, beznádeje a pochybnosti o svojej novej úlohe. „Je dôležité hovoriť o tom, že tieto emócie môžu sprevádzať novú rolu mamy a že ich milujúca mama môže pociťovať,“ hovorí psychologička Jana Zemandl.

Škola nie je príjemné miesto pre deti, ktoré nie sú populárne v kolektíve, hovorí autorka knihy pre mladých Jaternice tiahnu na Paríž. Francúzska spisovateľka Clémentine Beauvais hovorí o zaobchádzaní so šikanou, s traumami a komplexmi v tínedžerskom veku.

Clémentine Beauvais a jej kniha <i>Jaternice tiahnu na Paríž</i> v slovenskom preklade. Foto - Alix Dieudonne, Absynt

Spoluautorka bestselleru Psychológia pre milujúcich rodičov odpovedá na najčastejšie otázky rodičov detí do jedného roka. „Zapnutá televízia vplýva na slovnú zásobu dieťaťa, lebo vtedy má rodič tendenciu sa mu menej venovať. Nie sú však žiadne dôkazy, že v tomto veku by sa dieťa niečo učilo z obrazoviek. Neuškodí mu, ak obrazovku uvidí, ale nemá z toho ani žiadny benefit,“ hovorí Jana Bašnáková.

Rozmaznať bábätko? To je mýtus, vysvetľuje v rozhovore psychologička a neurovedkyňa Jana Bašnáková. „Ak však všetko robíme za dieťa, napríklad ho obliekame do troch rokov alebo nerešpektujeme jeho vôľu, skôr takto vychováme rozmaznané, nesamostatné dieťa.“

Foto N - Tomáš Benedikovič

Marta Thaller, ktorá na konci tehotenstva prišla o syna, opisuje, ako sa 10 rokov nedokázala vyrovnať so smútkom. „Jednou z najhorších vecí bolo, že moje okolie vôbec nevedelo, ako má reagovať. Našli sa ľudia, ktorí ma poľutovali, a našli sa aj takí, ktorí sa tvárili, že sa nič nestalo. Povedali mi, že mám byť rada, že som to prežila, a že mám ísť ďalej,“ vraví v rozhovore.

Marta Thaller. Foto – archív M. T.

Telesná zdatnosť detí klesá, čo vplýva aj na ich schopnosť učiť sa, hovorí učiteľ telesnej výchovy a geografie a plavecký tréner Ladislav Ogurčák. So žiakmi trávi čo najviac času vonku, potom sa podľa neho v triedach lepšie sústredia aj viac sa naučia. (čierna labuť)

Rodičia sú stratení najmä vtedy, keď majú zadať dieťaťu hranice, hovorí psychologička Jana Zemandl. Mnohí rodičia podľa nej potrebujú poradiť, keď doma zažívajú „obdobie vzdoru“. „Je to obdobie, keď dieťa začne – vývinovo správne a zdravo – prejavovať svoju vlastnú vôľu, presadzovať svoje potreby, zisťovať, čo chce. Rodičia sa však vtedy začnú cítiť neisto,“ vraví v rozhovore.

Jana Zemandl. Foto N - Tomáš Benedikovič

Komora psychológov ponúka návod, ako hovoriť s deťmi o vojne, pridáva aj manuál v ukrajinčine. „Rodič môže dať dieťaťu najavo, že sa hnevá, že ho vojna neteší, ale nemal by pred dieťaťom ukazovať prehnané emócie, pochybovanie, prejavy hystérie, lebo to preň nie je bezpečné,“ vraví prezidentka Slovenskej komory psychológov Eva Klimová.

23-ročná žena otehotnela len pár mesiacov po vysokej škole a nemá nárok na tehotenský príspevok. Už totiž nie je študentkou a zároveň nepracuje dostatočne dlho. Objavila tak dieru v zákone, pre ktorú príde o viac ako tisíc eur od štátu.

Deti môžu pociťovať strach a úzkosť z diania na Ukrajine, rodičia by ich pocity nemali bagatelizovať, vraví detská psychologička Eva Smiková. V rozhovore vysvetľuje, aké je nebezpečné deťom hovoriť „Veď neplač!“ alebo „Veľké deti už neplačú.“

Nové na Dennikn.sk

17:35Krajniak uspel s rodičovským bonusom, zdroje našiel na poslednú chvíľu v druhom pilieri 17:35Abbé Faria by sa divil 17:20Ako to číta Ivan Mikloš: Vojna na Ukrajine ako budíček. Časť prvá 17:05Shooty: Metodika 17:04NDS sľubuje, že nové mýto vynesie 250 miliónov ročne pri pätinových nákladoch. Presným číslam sa vyhýba  16:47Prajú si Slováci viac víťazstvo Ruska alebo Ukrajiny? Čerstvý prieskum Focusu pre Globsec ukazuje priaznivejšie výsledky 16:32Prokurátor Masár sa nestane zástupcom Lipšica, Žilinkovi ľudia ho zablokovali 15:50Dotknem sa ťa za každú prihrávku, ktorú pokazíš. V Amerike systematicky zneužívali futbalistky 15:49Otcovia budú môcť ísť od novembra na dva týždne platenej otcovskej dovolenky 14:42Krátke dejiny dezercií a odmietania vojenskej služby po vyhlásení mobilizácie 14:06Vývoj bojov (223. deň): Rusi ďalej ustupujú, Ukrajinci dostali rakety schopné zastaviť mobilizované masy 13:45Expert Onderčo: Použitie jadrových zbraní by nemalo pre Rusko žiaden význam 13:39Ukážeme vám, ako sa mu vykrútili prsty. Zranenie elitného quarterbacka vydesilo NFL 13:27Novinárky o duševnom zdraví: Sme zvyknutí poradiť si so všetkým sami, ale niekedy jednoducho treba vyhľadať pomoc 13:03Volám sa Viktor a hrám za Šachtar. Keď sa začne bombardovanie, je úplne jedno, čo viem o politike 11:20Bez pomoci v Pešti. Prečo Slovensko na knižnom veľtrhu prezentovalo občianske združenie 11:04Aby som sa s vami stretol, musel som sa nadopovať liekmi, hovorí muž s chronickým únavovým syndrómom 09:00Danglár: Pud sebazničenia 08:39Putin vojnu prehrá a Rusko sa môže rozpadnúť, hovorí český diplomat 08:23Historik Snyder o Československu 1938 a Ukrajine 2022 06:44Slafkovský dostal dve lekcie zo základov hokeja v NHL. Po zápase bol vraj ošetrovaný 06:43Ekonomický newsfilter: Matovič sľubuje miliardy na energetickú krízu z nevyčerpaných eurofondov, isté to zatiaľ nie jeVčera 21:39Minister spravodlivosti Karas: Chcem sa opierať o všetkých poslancov dobrej vôle. S poslancom Tarabom som už rokoval (+ video)Včera 20:38Novela zákona o ochrane prírody od Sme rodina prešla prvým čítaním, v druhom sa má výrazne meniťVčera 19:39Newsfilter: Vitajte, tarabovci, zbohom, rozpočetVčera 19:31Môjmu mužovi aspoň zostali oči a mužské orgány. Čo sa deje na Rusmi okupovanej UkrajineVčera 18:18Vedie mladých chlapcov, aby dozreli v správnych mužov: Absentujú nám tu mužské vzoryVčera 17:59Nobelovu cenu získali priekopníci kvantovej fyziky. Skúmali jav, ktorý Einstein nazval strašidelným pôsobenímVčera 17:44Graf dňa: OPEC sa chystá v stredu výrazne znížiť ťažbu, ceny ropy vystreliliVčera 17:00OĽaNO zneužíva pozemkový fond pre svojich ľudí, tvrdia jeho odbory. Šéf fondu oponuje, že pracuje najlepšie v histórii