Vzťahy

Vo svete existuje 63 krajín, ktoré úplne zakázali telesné tresty detí – v škole, rodine a kdekoľvek inde, no Slovensko k nim nepatrí. Denník N skúmal, ktoré výchovné prostriedky považuje zákon o rodine za „primerané“. Podľa právničky Tamary Čipkovej by sa telesné tresty detí v rodine mali explicitne zakázať, lebo spoločnosť by tak vyslala signál, že také správanie neakceptuje.

Facka nič nerieši. Deti potrebujú hranice, ale nemožno ich vynucovať telesnými trestami či psychickým násilím, vravia psychologičky. Z trestu si deti neodnášajú žiadne ponaučenie a telesné tresty im dávajú signál, že ubližovať druhým je v poriadku.

Depresia vás pripraví o dušu a zmení vás na nepoznanie, píše redaktor Denníka N Matej Ondrišek. „Okrem zničenej psychiky sa depresia prejavuje aj fyzicky. U mňa išlo v najhoršej fáze o pravidelné napínanie na vracanie, výrazný úbytok na váhe a rôzne nevysvetliteľné bolesti. Srdce mi raz bilo ako divé a inokedy sa zdalo, že nebije takmer vôbec,“ opisuje svoju skúsenosť s depresiou.

Partnerské preferencie sú univerzálne naprieč rôznymi kultúrami, píše behaviorálny ekológ Pavol Prokop. Vedec roka 2021 skúma, ako vplýva pomer pohlaví na reprodukčné správanie človeka a na nároky na životných partnerov.

Poslanci OĽaNO okolo Andreja Stančíka chcú na septembrovú schôdzu predložiť zákon, ktorý by párom žijúcim v jednej domácnosti umožnil dediť po sebe bez závetu či nahliadať do zdravotnej dokumentácie. Návrh má šancu na úspech.

Výskumy potvrdili, že čerstvo zamilovaní partneri mali výraznejšie vyššie hladiny oxytocínu ako nezamilovaní ľudia. Tento „hormón lásky“ je zodpovedný za viacero procesov súvisiacich so sexuálnou aktivitou, dokáže aj tlmiť úzkosť a pomáha zvládať stresové situácie. Viac sa dozviete v novom vydaní Týždňa v zdraví.

Keď Katku Koščovú ponižovali za výzor, veľmi ma to bolelo. Potom prišiel strach, že sa jej niečo stane, vraví jej manžel Michal Pivovar „Keď o nej médiá písali v súvislosti s hmotnosťou a obliekaním, ako manažér som sa to snažil nebrať osobne. Lenže to nejde, lebo stále som bol aj chlapom, ktorý veľmi ľúbi svoju ženu.“

Ministerstvo práce otvorilo prvé štyri rodinné a manželské poradne. Podľa ministra Milana Krajniaka majú slúžiť ako prevencia rozvodov a rozchodov.

Ôsmi odborníci – ekonómovia aj psychológovia – radia, ako by si partneri mali rozdeliť platenie za spoločné výdavky tak, aby sa pre to nehádali. Odporúčajú zoznam konkrétnych otázok, ktoré si majú prediskutovať: Koľko prispievam mesačne do rodinného rozpočtu? Aké nefinančné hodnoty prinášam rodine?

Ako by si partneri mali rozdeliť platenie za domácnosť? Manželstvo je ako malá firma, tvrdí ekonóm Martin Šuster. Osem odborníkov v ankete pripomína, že partneri by si mali včas vyjasniť rozhodovanie o peniazoch. „Nemala by to byť iba racionálne, ale aj emocionálne uspokojivá dohoda,“ dodáva psychológ Martin Miler.

Častým znakom násilných mužov je aj to, že sú nesmierne egocentrickí, hovorí terapeutka Daša Malíková. „Majú pocit, že oni sú tí jediní, na ktorých záleží. Úlohou ženy a zmyslom jej života má byť to, aby uspokojovala ich potreby.“

Predstava, že partnerské násilie je iba o bitke a modrinách, je mýtus, hovorí terapeutka Daša Malíková. Násilie môže mať podľa nej veľmi sofistikované podoby a nájdeme ho vo všetkých spoločenských vrstvách. „Ženy, ktoré sa na nás v poradni obracajú, sú často vzdelané ženy ‚z dobrých rodín‘, finančne veľmi dobre zabezpečené.“

Daša Malíková. Foto N - Tomáš Benedikovič

Šťastie nespočíva v tom, že sa snažíte všetko zlé na svete napraviť, ale v tom, že to skúsite prijať a naďalej s tým existovať, vraví novinár Oliver Burkeman, ktorý desať rokov písal stĺpčeky o tom, ako žiť šťastne. Všíma si, že kým predtým hľadali ľudia odpovede o živote najmä u autorít a v náboženstve, dnes takto siahajú po knihách o osobnom rozvoji.

Desať rokov som písal stĺpčeky, ako žiť šťastný život, a žiadna z techník na mňa nezabrala, vraví anglický novinár Oliver Burkeman. „Tradičné príručky o sebarozvoji stoja na myšlienke, že pokiaľ sa vám nedarí, je to vaša chyba. V dnešnom svete to už dávno neplatí,“ vraví autor bestsellera 4000 týždňov.

Oliver Burkeman. Foto - Nina Subin

Keď si vyberáme partnera, nezačíname od nuly. Bolo by to neskutočne kognitívne a časovo náročné, hovorí odborníčka Zuzana Štěrbová. V rozhovore vysvetľuje, prečo si často vyberáme partnerov podobných našim príbuzným, čo máme spoločné s kačkami a či fungujú reality šou, v ktorých vedci predpovedajú trvácnosť partnerstva.

Zuzana Štěrbová. Foto - Deník N/ Ludvík Hradilek

Jarko sa narodil bez polovice srdca a bez časti aorty. Nemal prežiť viac ako pár dní. Dnes má tri roky a žije ako zdravý, píše Karol Sudor o príbehu rodiny Ondrejkovcov. Podľa rodičov je zázrak, že ich syn prežil, netušia však, dokedy ešte bude trvať.

Naživo: Verejná diskusia o stratégii zvládania násilia v párových vzťahoch

Vedecké poznatky potvrdzujú múdrosť ľudovej slovesnosti ako „láska ide cez žalúdok“ alebo „plné brucho, prázdna hlava“, píše imunológ Vladimír Leksa. „Na rozdiel od prísloví nám veda ponúka okrem pomenovania problému aj určité východiská,“ dodáva vedec.

Mala som aj takého, čo mi povedal, že keď nebudem jeho, nebudem ničia. A keď som sa s ním rozišla, uniesol ma a zbil, hovorí Veronika, ktorá mala už niekoľko vzťahov so žiarlivými partnermi. Manželovi musela okamžite zdvíhať telefón alebo odpisovať na správy, lebo inak ju podozrieval z nevery. Keď šla k lekárovi, volal do ambulancie, aby si overil, či mu neklamala.

Utečencom z Ukrajiny môžeme pomôcť materiálne, ale najviac im pomôžeme dobrým vzťahom, hovorí psychológ Ján Hrustič. „Tí ľudia v prvom rade potrebujú dobrý vzťah, láskavosť, ústretovosť, to, že ich akceptujeme, že si od nich nedržíme odstup. Blízkosť kontaktu je to, čo im môže najviac psychicky pomôcť,“ vysvetľuje v rozhovore.

Láska je obrovská sila, aj keď je neopätovaná, hovorí česká fotografka Dita Pepe. Vo svojich 45 rokoch sa beznádejne zamilovala a nevedela, čo s tým. Začiatkom roka vydala knihu Hranice lásky, kde okrem iného hovorí aj o tom, čo v jej manželstve spôsobila nevera a ako sa im ju s mužom podarilo zvládnuť.

Dita Pepe a jej kniha Hranice lásky. Foto - archív Dity Pepe

Vojna na Ukrajine nám otvorila oči a začíname vidieť v tzv. ruskom vlastenectve inú realitu, hovorí psychológ Ján Hrustič. „To, čo sa dnes deje na Ukrajine, je niečo strašné, totálna katastrofa. Putin tým u mňa stratil akýkoľvek kredit. Je to už odpísaný človek. Už neexistuje ani ako politik, ani ako človek.“

Ján Hrustič. Foto N - Tomáš Benedikovič

Žiarlivosť nie je láska a romantická sa môže zdať len v piesňach či v rozprávkach, upozorňuje psychologička Anna Stodolová. „Do majetníckej lásky často spadnú najmä muži a ženy s nízkym sebavedomím,“ vysvetľuje. Svoju hodnotu sa niektorí snažia pozdvihnúť tým, čo „vlastnia“ – či už ide o autá, domy, alebo partnerky.

Mladá žena hovorí, ako ju v detstve sexuálne zneužíval jej otec. „Keď si to celé premietam v hlave, sama niekedy neverím tomu, že som to celé prežila,“ vraví Zdenka. „Vedela som, že ak by som to všetko, čo sa stalo, neprijala, skončila by som ako moja mama – ako psychicky chorý človek.“

Ako z menšieho dvojizbového bytu vytvoriť plnohodnotné bývanie pre život štvorčlennej rodiny? Dvojica najskôr zvažovala svojpomocnú rekonštrukciu, no nakoniec sa obrátili na architektov. Pôvodne dvojizbový byt upravili na trojizbový so samostatnou detskou izbou aj spálňou. „Išli sme do toho s tým, že keď byt dorobíme, nebudeme musieť veľa rokov urobiť ani ťuk,“ hovorí majiteľka.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Vyše 44 % občanov Slovenska je slobodných, ukázala analýza zo sčítania obyvateľov. Počet ľudí žijúcich v manželstve klesá takmer vo všetkých krajoch. Sčítanie takisto ukázalo, že vysokú školu vyštudovalo vyše milióna ľudí.

Mobily z našich životov eliminovali náhodu, vraví Madison Darbyshirová z Financial Times. „Aj napriek rozšíreniu techniky navrhnutej na ľahšie spoznávanie ľudí moja generácia randí menej, žení sa neskôr – ak vôbec – a má oveľa menej sexu než naši rodičia,“ píše v archívnom texte.

Jakub Mertl vymyslel matematický algoritmus, ktorý páruje ľudí hľadajúcich partnera. Tvrdí, že jeho zoznamka, ktorú prevádzkuje s manželkou, je úspešná, lebo funguje úplne inak ako ostatné. Priznáva aj to, že ide o dobrý biznis.

Jakub Mertl s manželkou Kristýnou a štyrmi deťmi. Foto - archív J. M.

Spisovateľka Jenna Birchová skúmala, prečo sa muži zľaknú úspešných a bystrých žien, aj keď hovoria, že po takých túžia. V archívnom rozhovore opisuje, ako jej sebaistota mužov desila a či je pravda, že šikovné ženy majú problém s hľadaním partnerov.

Žijem v jednorodičovskej rodine a donedávna som bola spokojná. Potom prišiel covid, hovorí matka dvoch detí v príbehu Jany Shemesh. Ako jediná živiteľka rodiny si Viktória nemohla dovoliť byť slabá. Lenže potom jej telo napadol vírus a ona dostala strach, čo bude s deťmi.

Kedysi sa umieralo v kruhu rodiny, dnes mnohí umierajú osamelí, hovorí Silvia Knapiková zo Slovenského Červeného kríža v Humennom. „Dnes umierajú ľudia v nemocnici, v zariadeniach pre seniorov. A covid spôsobil, že sa nemohli s blízkymi ani tam rozlúčiť,“ opisuje v rozhovore. „Málokedy sa stane, že niekto umiera doma. Vnútorne sa tešíme, ak sa to podarí.“

Silvia Knapiková získala za svoju prácu niekoľko ocenení. Foto - SČK Humenné

V knižnej edícii Denníka N vychádza kniha Užitočné ilúzie. Novinári Shankar Vedantam a Bill Mesler vysvetľujú, prečo je sebaklam za určitých okolností dôležitý, prečo ľudia veria nezmyslom a ako nám lži pomáhajú v medziľudskej komunikácii.

Sebaklam spôsobuje ohromné škody nielen človeku, ale aj spoločnosti a našej planéte. Ak je však taký škodlivý, prečo je ním presiaknuté všetko, čo robíme? Novinári Shankar Vedantam a Bill Mesler vysvetľujú, prečo sú lži v medziľudských vzťahoch dôležité a prečo sebaklam zohráva zásadnú úlohu na ceste k úspechu a duševnej pohode. Prečítajte si ukážku z ich knihy Užitočné ilúzie.

Rodičia, ktorí prišli o svoje deti, sa cítia izolovaní, hovorí tanečnica a choreografka Markéta Vacovská, ktorej zomreli dvaja synovia. Aj keď okolie túži rodičom v takej situácii pomôcť, ľudia často nevedia, ako na to. „Aj ja som mala okolo seba osoby, pri ktorých som cítila, že mi chcú pomôcť, ale ich pomoc bola, paradoxne, skôr príťažou. Pomocou, ktorá nepomáha,“ hovorí.

Niekedy vidíte dvojice, ktoré sú veľmi nesúrodé, ale sú k sebe pripútané. A sú iné dvojice, ktoré vyzerajú tak, že by mohli fungovať, ale nefunguje to medzi nimi – tí ľudia nie sú k sebe pripútaní, hovorí sexuologička Danica Caisová. Táto pripútanosť je podľa nej dôležitá, aj pokiaľ ide o sex. „Pretože predurčuje napríklad aj to, či je človek ochotný milovať sa aj vtedy, keď sa mu nechce,“ vysvetľuje v rozhovore.

O sexe síce zvykneme pravidelne žartovať, no hoci vtedy povieme zdanlivo veľa, v skutočnosti o sexe nepovieme nič, vraví sexuologička Danica Caisová. V rozhovore hovorí o tom, ako sa odlišuje mužské a ženské prežívanie sexu, čo sa deje so sexualitou po pôrode a že ani vyšší vek nemusí byť prekážkou v sexuálnom živote.

Pri rozvode ľudia nebojujú len o deti či majetky. Niekedy je v hre aj to, kto si so sebou zoberie spoločných priateľov. Stalo sa to aj Karolíne, ktorej po rozvode nezostal z partie nikto.

Človek môže navonok pôsobiť veľmi sebavedome, ale vo svojom vnútri nemusí mať takmer žiadnu sebaúctu, hovorí psychologička Jana Račková Vyskočil. „Potvrdzujú to aj moje skúsenosti s klientmi, ktorí sú na vysokých postoch, majú pod sebou veľa podriadených, a pritom u nich musíme budovať zdravú sebaúctu – aby mali radi sami seba,“ hovorí v rozhovore.

Môžu nesebavedomí rodičia vychovať sebavedomé dieťa? Podľa psychologičky Jany Račkovej Vyskočil to nie je nemožné, lebo na sebavedomí sa dá pracovať celý život. V rozhovore hovorí aj o tom, ako môžeme u dieťaťa pestovať zdravú sebaúctu, ktoré poznámky môžu byť pre deti zraňujúce a aký vplyv majú pri výchove pochvaly a tresty.

Psychologička radí, ako u detí podporovať rozvoj sebavedomia. „V ranom detstve hrá kľúčovú rolu to, či sú naplnené najzákladnejšie potreby dieťaťa,“ hovorí Jana Račková Vyskočil. Ak sú naplnené, potom dieťa získava o sebe obraz, že je dobrým človekom – lebo sa oň dobre starajú. „To je vlastne začiatok sebaúcty a sebavedomia, ktoré bude mať človek v dospelosti,“ vysvetľuje v rozhovore.

Vzťahy sú pre zdravie dôležitejšie než pohyb či spánok, píše Jana Ciglerová a dokazuje to aj na príbehu dvoch slovensko-kanadských sestier. Jedna si vzala obyčajného farmára a žila obklopená rodinou, druhá sa vydala za bohatého obchodníka, odsťahovala sa s ním do veľkomesta a po jeho smrti ostala sama.

Keď vedkyňa Susan Pinklerová zisťovala, čo spôsobuje dlhovekosť, objavila dedinu na Sardínii, kde sa muži dožívajú rovnakého veku ako ženy. V Ogliastre je zároveň najväčšia koncentrácia storočných na svete. Uvedomila si, že je to tým, že žijú blízko seba a nikdy nie sú sami.

Na párovú terapiu chodia aj veľmi mladé páry bez spoločných záväzkov. Rozhodli sa pre ňu aj dvadsiatnici Nina a Sebastián napriek údivu okolia. „Ľudia nám hovorili, že keď je nám spolu až tak zle, že musíme chodiť na terapie, prečo nejdeme od seba. Veď by sme nemuseli nič riešiť,“ hovorí Nina.

Ivana najprv odmietla Radovo pozvanie na obed s odôvodnením, že by to nebolo vhodné vzhľadom na jej predchádzajúci vzťah s jeho bratom. Keď však predsa začali spolu chodiť, Radov brat to znášal veľmi zle. „Pravdupovediac, chcel sa so mnou aj pobiť,“ spomína na komplikovanú situáciu v rodine Rado.

Šedivé vlasy sú vnímané ako symbol starnutia a do istého veku sú najmä pre ženy tabu. Pandémia však mnohé z nich prinútila odložiť návštevu kaderníka aj prehodnotiť svoj postoj k farbeniu. Trojica úspešných žien opisuje svoju skúsenosť, ako si počas pandémie prestali farbiť vlasy.

Keď Marianna svojim rodičom povedala, že jej priateľ bol vo väzení pre neúmyselný trestný čin, nahnevali sa, neprijali ho do rodiny a neprišli ani na ich svadbu. Nevraživosť voči zaťovi im vydržala celé roky a ukončilo ju až niečo, čo Marianna nazýva iróniou osudu.

Vyrastala som bez mamy, moja nevlastná sestra Julie bez otca, nakoniec sa z nás stali najlepšie kamarátky, opisuje pre Washington Post svoj príbeh Rebekah Sagerová. Spomína, ako bol na jej sestru starý otec zlý, lebo mu pripomínala otca, ktorý rodinu opustil.

Moje telo pre mňa vždy predstavovalo záťaž, píše v otvorenom texte 19-ročná Ľuboslava. „Niekedy dávno, asi pred deviatimi rokmi, som si v poličke skrývala ženský časopis s článkom, ako potlačiť chuť na jedlo. Mám desať, sedím potajme v izbe nad časopisom, tlačím si prst o vrchnú peru a čakám, kým budem menšia, dievčenskejšia.“

Depresia jedného z partnerov je záťažou aj pre partnerský vzťah. „Aj vzťah vtedy trpí,“ hovorí psychologička Lenka Pavuková-Rušarová. „Mať akúkoľvek chronickú chorobu – či už telesnú alebo duševnú – je obrovská záťaž pre jednotlivca aj pre celý vzťah.“

Psychologička radí, ako pomôcť partnerovi alebo partnerke s depresiou a zachovať si vo vzťahu vzájomnú blízkosť. „Keď partneri spolu uznajú, že čelia niečomu, čo je väčšie, ako sú oni dvaja, vtedy ich to drží pri sebe ako spojencov proti depresii,“ hovorí Lenka Pavuková-Rušarová v rozhovore.

Lenka Pavuková-Rušarová. Foto - Dominik Sepp

Nové na Dennikn.sk

14:58Kľúčový svedok korupcie sudcov Polka odmietol vypovedať a potom si vypýtal svedočné 10 eur 14:56Prekvapuje ma, že trh s elektrinou na Ukrajine stále žije, hovorí šéf IT firmy Sféra, ktorá tam má zákazky 14:06Vývoj bojov (123. deň): Raketomety HIMARS už robia Rusom zle 13:46Nová francúzska politika 13:20Toto je teraz náš Wimbledon, hovorí Stachovskyj spred zbombardovanej budovy. Ruskí vojaci zatiaľ hrajú na turnajoch 13:09Na školách upozorňuje deti na zakázané látky: Už nie cigarety a alkohol. Postrachmi sú energetické nápoje, žuvací tabak či Xanax 12:47Pacienti s covidom pribúdajú. Mám v novej vlne meniť svoje správanie či nosiť rúško? (expertná anketa) 11:53Vlani sa kajal za korupciu, teraz bývalý sudca Polka žiada od štátu odškodnenie vyše 100-tisíc eur 10:17Športový newsfilter: Tri dobré správy pre Saganov zelený dres 10:10Kandidát Vagač: Aufrichtovú už nie som schopný voliť, nespolupracuje s Vallom a Staré Mesto stagnuje 08:59Putin sľubuje Bielorusku rakety, ktoré môžu niesť jadrové zbrane. Lukašenko by sa chcel od vojny odpútať, vraví expert 08:09Film o Elvisovi Presleym vás vcucne atmosférou, ale na konci máte pocit, že príbehu legendárneho speváka niečo chýba 06:37Ekonomický newsfilter: Vďaka nevyčerpaným eurofondom sa možno znova rozbehnú dotácie na elektromobilyVčera 19:00Týždňový newsfilter: Aj keby sa Matovič nebodaj zmieril s SaS, stále je tu Boris KollárVčera 19:00Veľké porovnanie maturít: po pandémii sa zlepšili aj niektoré odborné školy, niektoré gymnáziá prepadli (+ grafy)Včera 18:35Český týždeň: V 90. rokoch pomáhal Krejčířovi tunelovať, teraz potápa StarostovVčera 17:02Pochettino trýznil Gaconovým testom hviezdy PSG. Môže pomôcť aj rekreačným bežcomVčera 16:54Shooty: Žena v AmerikeVčera 15:00Nachádzame sa v permanentnej kríze?Včera 14:04Nedeľná nekázeň: Na svete je dobre, hoci svet na tom vôbec nie je dobreVčera 14:00Bieloruský denník: Lukašenko prevalcoval všetkých? Všetci utiekli? Čo sa deje v BieloruskuVčera 14:00Белорусский дневник: Лукашенко всех задавил? Все уехали? Что происходит внутри БеларусиVčera 12:21Žaloba za ovzdušie? Zodpovednosť ponesie každý, len nie Ján BudajVčera 09:35Neymar spustil futbalovú infláciu, teraz sa ho PSG snaží zbaviť. A rýchloVčera 09:25L+S tvorili v šialenom svete pod šialeným tlakomVčera 08:55Ako komunisti cenzurovali Lasicu so Satinským? Prečítajte si dva zakázané príspevky z archívuVčera 08:13ŠtB išla po Lasicovi a Satinskom: odpočúvanie v hotelovej izbe aj tajné zábery zo sledovania (+video)Včera 06:13Genocída Ujgurov v Číne výrazne presahuje represie menšín v iných krajinách02.00 20:25Ceny palív idú hore a s nimi aj záujem o elektromobily. Kedy a komu sa vyplatia?02.00 20:22Aerolinky v Európe rušia stovky letov. Na čo sa musíte pripraviť a kto je za výpadky zodpovedný?