Vzťahy

Milenec lady Chatterleyovej by sa dal označiť za najsilnejší filmový ľúbostný príbeh tohto roka. Kniha, podľa ktorej vznikol, bola vyše 30 rokov zakázaná, teraz by niektorí najradšej scenzurovali aj jej najnovšie filmové spracovanie.

Gaslighting je forma manipulácie, pri ktorej je človek opakovane presviedčaný, že problémy, na ktoré sa sťažuje, neexistujú, sú len v jeho hlave, nikto iný ich nevidí, a teda sa nemá na čo sťažovať, píše Jana Shemesh. Ide o slovo, ktoré sa podľa slovníka spoločnosti Merriam-Webster stalo anglickým slovom roka. Jeho vyhľadávanie na internete stúplo za 12 mesiacov o 1200 %.

Niektorí ľudia ešte aj dnes vnímajú online zoznamovanie ako niečo pokleslé, hovorí päťdesiatnička Anna, ktorá svojho aktuálneho priateľa stretla na internete. „Pre veľa ľudí je to jediná príležitosť, ako sa zoznámiť, a poznám viacero kvalitných vzťahov, ktoré vznikli práve takto.“

Nevyžiadané rady a otázky o deťoch môžu byť pre mnohých veľmi zraňujúce. Niektorí ich dostávajú nielen od príbuzných, ale aj od takmer neznámych ľudí. „Raz si ku mne na obede prisadol kolega a medzi polievkou a rezňom sa ma opýtal, kedy už chcem mať deti,“ rozpráva Anna. Nemohol vedieť, že sa s manželom pokúša o dieťa už 6 rokov. Trikrát oň prišla v prvom trimestri.

Rybárske trofeje a fotky pri pive ženu neohúria, hovorí päťdesiatnička Anna, ktorá opisuje svoje skúsenosti s online zoznamkami. Vetami typu „Som, aký som, iný nebudem…“ sa muži podľa nej zbytočne zhadzujú. „Zaváňa to nízkym sebavedomím a neochotou pracovať na sebe,“ hovorí.

Päťdesiatnička Anna opisuje, ako pri hľadaní partnera na zoznamke narazila na množstvo manipulátorov aj na majetníckych mužov, ktorí si už po krátkej konverzácii robia na ženu nároky. „Asi najšokujúcejší bol pre mňa muž, čo hľadal ženu, ktorá ho bude prekrmovať. Zdalo sa, že to myslí naozaj vážne,“ opisuje Anna.

Indonézsky parlament chce prijať zákon o zákaze pohlavného styku mimo manželstva. Týkať sa má nielen občanov Indonézie, ale aj cudzincov. Zakázané má byť aj partnerské spolužitie pred sobášom.

Daniela, ktorá spolu s partnerkou vychováva syna, opisuje, aká náročná je cesta lesbického páru za materstvom. Podstúpiť umelé oplodnenie na Slovensku môžu len heterosexuálne páry. Lesbické páry ani single ženy na to nemajú nárok.

Materinský inštinkt je rigidná myšlienka, hovorí Chelsea Conaboyová, ktorá napísala knihu o rodičovskom mozgu. „Na rodičovstvo nie sme automaticky vybavení, musíme sa ho naučiť,“ tvrdí v rozhovore. Vysvetľuje, ako sa pri rodičovstve mozog mení a čo môžu nové poznatky o rodičovskom mozgu znamenať pre spoločnosť.

Eva pochádza z Oravy, je queer žena a je veriaca katolíčka. Posledné roky žije v Bratislave, za rodičmi chodí len na víkendy. O tom, že je queer, vie len jej najbližšia rodina. „Viem si predstaviť, že keby sa o mojej orientácii dozvedeli niektorí ľudia, tak by považovali tento fakt za zlyhanie mojich rodičov pri výchove – či už kresťanskej, alebo obyčajnej,“ hovorí.

Detský psychiater Peter Pöthe v rozhovore vysvetľuje, prečo sa dnes mnohí mladí muži radikalizujú a vyjadrujú nenávisť voči ženám. Dospievajúci chlapci v rámci svojej neistoty hľadajú istotu v tom, že musia zaujať úspešnú mužskú rolu a naplniť svoju mužskosť. „Pre niektorých to znamená mať sex, ale ak im ho dievčatá nechcú dať, vinia ich za to, že z nich nespravili chlapov.“

Peter Pöthe. Foto - Jan Majer/Psychologie.cz

Katharina Volckmer skúma sexualitu cez holokaust a Hitlera, jej provokatívny debut nechceli v Nemecku vydať. „Jedine tak, že sa zaľúbite do Žida, dokážete prekonať minulosť spojenú s holokaustom,“ píše v knihe Jewish Cock.

Slovenský preklad knihy Jewish Cock vychádza vo vydavateľstve Literárna bašta. Foto - Liz Seabrook, Dominika Bolgáčová, literarnyklub.sk

Herečka Hana Vagnerová v rozhovore opisuje, ako nakrúcanie filmu Hranice lásky posunulo aj jej vlastné hranice. „Najprv sme k téme otvorených vzťahov pristupovali vyslovene negatívne – že je to hrôza, Sodoma, Gomora. Vlastne veľmi podobne ako niektorí ľudia občas reagujú aj na náš film.“ V rozhovore vysvetľuje, prečo svoj názor postupne zmenila, ktoré scény boli pre ňu najnáročnejšie a aj aký ohlas jej poslala Dagmar Havlová.

Hana Vagnerová. Foto N - Vladimír Šimíček

Dve nové knihy skúmajú otázku, ako nám môžu dáta pomôcť pri náročných životných rozhodnutiach. „Zatiaľ čo jedna myšlienku využívania dát v našich osobných a dôležitých rozhodnutiach obhajuje, tá druhá je voči nej skeptická,“ píše Karolína Klinková o dielach dátového analytika Setha Stephens-Dawidowitza a ekonóma Russa Robertsa.

Odborníci a odborníčky radia, ako pomôcť queer deťom a tínedžerom, ktorí sa dnes môžu cítiť ohrozene a prežívať úzkosť. Dôležité je všímať si náhle zmeny správania a stavy zvýšenej ostražitosti. Podľa psychologičky Hany Kiátsovej by rodičia mali spozornieť, hlavne ak pozorujú dlhodobú podráždenosť, nervozitu, výbušnosť, poruchy príjmu potravy, poruchy spánku, zvýšené uzatváranie sa do seba, pocit, že dieťa už nič neteší, či stratu záujmu o kontakt s rovesníkmi.

Český poslanec z konzervatívnej KDU-ČSL Jiří Navrátil urobil ako 45-ročný coming-out. „Nikdy som v politike nemenil tričko a ani meniť nebudem,“ vraví v rozhovore. Hovorí, ako sa mu ako gayovi funguje v konzervatívnej strane a či by v snemovni chytil svojho partnera za ruku.

Jiří Navrátil. Foto - Deník N/Adam Hecl

Fotografka Betty Tóth bola už trojnásobnou matkou, keď sa rozhodla adoptovať si opustené dieťa s Downovým syndrómom. Od svojich známych aj niektorých kamarátov si vtedy vypočula nepríjemné poznámky. „Pýtali sa, či už nemáme detí dosť. Viacerí sa vyjadrili, že je to podľa nich nenormálne,“ opisuje.

Bola som ako blázon, hovorí žena, ktorá sa na internete stala obeťou romantického podvodu. V presvedčení, že pomáha blízkemu priateľovi a zdravotníkovi v núdzi, štyridsiatnička Šarlota v priebehu niekoľkých mesiacov zaplatila 40-tisíc eur.

Uprednostnila som vzťah pred kariérou, no teraz sa po boku snúbenca cítim prázdna, hovorí 24-ročná Nikol, ktorá odišla z perspektívneho zamestnania v Bratislave, aby mohla žiť s partnerom v Žiline. V menšom meste si však nevie nájsť prácu, ktorá by ju napĺňala. „Práca je pre mňa dôležitá, no takisto sa chcem venovať aj vzťahu,“ vysvetľuje.

Tri ženy opisujú, ako sa na internete stali obeťami romantických podvodov. Všetky si vytvorili blízky vzťah s podvodníkmi, ktorí sa vydávali za niekoho iného. „Neverila som, že mi niekto môže niečo také pekné sľubovať a tak jednoducho ma zradiť,“ hovorí štyridsiatnička Šarlota.

Miška má 24 rokov, a kým sa jej rovesníčky zasnubujú a vydávajú, ona nezažila ešte žiaden vzťah ani bozk. Je s tým zmierená a nehanbí sa o tom rozprávať. „Nebolo to tak vždy, no postupne som sa s tým vyrovnala,“ hovorí.

Reportérka Deníka N Karolína Klinková si pod falošným menom mesiac písala s internetovým podvodníkom. „Koľko zarábaš, moja kráľovná?“ spýtal sa po devätnástich dňoch. Podvodník používal slovenské mobilné číslo a podľa IP adresy mailu, ktorým sa ju snažil emočne vydierať, sa nachádzal v Ghane.

Foto - Deník N

Nové dáta ukazujú, že so sexuálnym obťažovaním sa na Slovensku stretávajú aj muži – či už zo strany iných mužov, alebo aj žien. „V spoločnosti sa však o tom nehovorí, táto téma je tabu, lebo muži, ktorí sa s takým niečím zveria, zažívajú neraz posmech, keďže podľa rodových scenárov by muži nemali ukazovať emócie a slabosť, ktorá vyplýva z toho, že sa stali terčom obťažovania,“ hovorí výskumník Andrej Kuruc.

Sexuálne obťažovanie zažili dve tretiny slovenských žien. „Rodovo motivované obťažovanie i neželaná sexuálna pozornosť patria k formám sexuálneho obťažovania, ktoré bývajú zriedka vnímané ako problematické. Takéto obťažovanie je často podceňované a neviditeľné,“ upozorňuje analytik Andrej Kuruc.

Tinder bol revolučný a zaviedol nové možnosti randenia a rozchádzania sa, no niektoré veci zostávajú pri randení nemenné, píše Jana Shemesh o desiatich rokoch so zoznamovacou aplikáciou.

Dobrý profil na online zoznamke by mal byť autentický a prezentovať skutočne nás, hovorí psychoterapeutka Markéta Šetinová. „Fotografiami aj opisom by sme mali komunikovať, ako premýšľame o živote a aké máme záujmy. Nebála by som sa byť veľmi konkrétna a pokojne výstrednejšia. Pokiaľ máte doma hada, pokojne si pridajte na profil fotku s ním.“

V septembri oslávila aplikácia Tinder desať rokov. Za ten čas spôsobila podľa psychoterapeutky Markéty Šetinovej revolúciu v online zoznamovaní a odstránila z neho stigmu. „Ľudia už bežne hovoria pred kamarátmi aj na svadbách, že sa zoznámili online. Málokto má potrebu si vymýšľať alibi,“ hovorí v rozhovore.

Marketa Šetinová. Foto - archív M. Šetinovej

Som presvedčená, že väčšina z nás trpí rovnakým pocitom hanby za to, ako vyzerá, vraví v rozhovore režisérka filmu Veľa šťastia, pán Veľký Sophie Hyde. „Tak sme si zvykli na upravené, vymodelované a vyfarbené telá v časopisoch a reklamách, že vidieť zrazu skutočné telo skutočného človeka je pre nás menej komfortné.“

Blanka sa ako matka 12-ročného jedináčika niekedy stretáva s pohŕdaním a pasívnou agresivitou zo strany rodičov, ktorí majú viac detí. „Máme v okruhu priateľov a známych väčšinou rodiny s troma deťmi, takže vždy to bolo o tom, že ‚ty sa máš, ty máš len jedno‘, ‚nemôžem prísť načas, to vieš, s troma deťmi‘ alebo ‚nemáme peniaze, nemôžeme si to dovoliť, lebo máme tri deti‘.“ Podľa Blanky je však v skutočnosti výchova jediného dieťaťa náročnejšia.

Rodičia jedináčikov často zápasia s predsudkami zo strany okolia, ktoré považuje rodinu s jedným dieťaťom za „nekompletnú“, ale aj s vlastnými pochybnosťami o tom, či ich dieťa nebude bez súrodenca osamelé. Porozprávali sme sa o tom s rodičmi jedináčikov, s dospelým jedináčikom, ako aj s psychologičkou, ktorá sa venuje výchovnému poradenstvu.

Deti škola nebaví a neláka ich, nevedia sa hýbať a strácajú potrebu sa hýbať, ukázali výsledky medzinárodnej štúdie HBSC. Tá tiež ukázala, že mladí ľudia sú čoraz osamelejší, chýbajú im dôverní priatelia, ale tiež ubúda čas strávený v rodinách pri spoločnom jedle a rozhovore. Pozitívom však je, ako sa mení rola otcov.

SaS predloží zákon, v ktorom navrhuje zaviesť inštitút partnerského spolužitia. Nemalo by ísť iba o páry rovnakého pohlavia, ale aj o heterosexuálne páry, ktoré sa nechcú viazať manželským zväzkom. Zákonom chcú riešiť majetkové práva a životné situácie partnerov.

V našich kinách je film o ženskej rozkoši, v ktorom žiari britská herečka Emma Thompson. „Je zarážajúco necitlivé a nezrelé, koľkých mužov ženský orgazmus nezaujíma,“ vraví Thomson.

Emma Thompson a Daryl McCormack vo filme Good luck to you, Leo Grande. Foto - Forum Film

Vyrastala som v rodine, kde bol alkohol bežnou potravinou, v čase normalizácie to bol legitímny únik, vraví liečená alkoholička Martina Vondrová. „Alkoholom sa riešili všetky vzťahové nezhody, alkohol sprevádzal všetky tradičné sviatky. Mama sa tešila, ako so svojou sestrou prídu na chalupu a tam sa obe zotnú,“ opisuje svoje detstvo v otvorenom rozhovore.

Martina Vondrová sa predstavuje ako liečená alkoholička, hoci prestala piť už pred 19 rokmi. Dnes vie, že sa už viac nenapije, uvedomuje si však, že svojim trom deťom zničila detstvo. Jej dcéru Annu to ovplyvnilo natoľko, že dnes sama pracuje ako adiktologička.

Manžel bol veľvyslancom v USA a ja som zatiaľ doma pila, vraví v otvorenom rozhovore liečená alkoholička Martina Vondrová. „V Amerike som pila tajne aj cez deň a potom som šoférovala. Vyhýbala som sa miestam, kde som nemohla piť, a ľuďom, ktorí spoznajú, že som pila. A to spozná každý,“ hovorí o svojom živote s alkoholizmom.

Martina Vondrová s manželom Alexandrom Vondrom doma v Litoměřiciach. Foto – Ludvík Hradilek, Deník N

Zo sexuálnej pozitivity sa postupne stal mainstream, teraz sa otvára otázka, či nešlo iba o slepú uličku spoločenského vývoja. Mladšie ženy si dlho mysleli, že sex je niečo, čo ich má oslobodiť, ale podľa novinárky Sarah Marshallovej dáva zmysel, že nová generácia to už vníma inak.

Mladí ľudia majú podľa štatistík málo sexu a pozerajú sa naň inak ako predchádzajúce generácie – konzervatívnejšie. Karolína Klinková píše o tom, aká je pravda o sexuálnej recesii mladých a prečo dáta nemusia byť relevantné.

Kyjiv za päť mesiacov vojny s Ruskom zaznamenal rekordný počet sobášov. Od 24. februára, keď ruské vojská zaútočili na Ukrajinu, bolo v hlavnom meste uzavretých 9120 sobášov. V rovnakom období minulého roka sa podľa ukrajinského ministerstva spravodlivosti vzalo 1110 párov.

Na zaježovských lazoch si ľudia môžu vyskúšať pobyt v tme, v rámci ktorého sa na niekoľko dní zatvoria do bytu bez svetla či zvukov zvonka a môžu sa ponoriť do svojho vnútra. „V tme na tento svet prichádzame aj z neho odchádzame,“ hovorí sprievodca pobytmi v tme Vlado Milo v podcaste Na život a na smrť. (čierna labuť)

Odpustiť alebo odsúdiť neveru je oveľa ľahšie, ak sa to netýka nás osobne, hovorí párový terapeut Pavel Rataj. Neodporúča robiť rýchle rozhodnutia. „Nevera je symptóm, ak ju nespracujete, nikdy nezistíte, čo sa to vlastne stalo.“

Pavel Rataj. Foto - Archív P. R.

Nevera je jedna z najväčších rozsekávačiek ľudskej psychiky a partnerských vzťahov, hovorí párový terapeut Pavel Rataj. Napriek tomu majú podľa neho aj odborníci problém hovoriť o nej bez vtipov a bagatelizácie. „Podvedome sa každý niekde vo vnútri bojí, že vo svojom vzťahu príde o exkluzivitu,“ vraví Rataj.

Keby pri nevere išlo iba o sex a nie aj o emócie, tak by to predsa vôbec nebolo zaujímavé, hovorí párový terapeut Pavel Rataj. V rozhovore vysvetľuje, prečo v partnerských vzťahoch dochádza k nevere a ako sa s tým vyrovnať.

Párový terapeut Pavel Rataj. Foto - Archív P. R.

Ideálny partner neexistuje. Ak sa upnete na hľadanie „toho pravého“, je to obrovská pasca, hovorí párový terapeut Lucian Kantor v rozhovore. Tiež tvrdí, že aj keď na partnerskom vzťahu treba vždy pracovať, nemusí to byť hneď niečo zaťažujúce. „Už len to, že ráno povieme svojej milovanej osobe, že ju máme radi, je práca na vzťahu.“

Čo je pravdy na tom, že protiklady sa priťahujú, partneri by nemali mať medzi sebou tajomstvá a vzťah nemôže fungovať bez sexu? Párový terapeut Lucian Kantor v rozhovore komentuje najčastejšie mýty o partnerských vzťahoch. „Väčšina mýtov sú vlastne zjednodušenia, ktoré sú jednostranné,“ hovorí.

Lucian Kantor. Foto - archív L. K.

Keď konzultant Oto Kóňa otvoril tému, aké je to byť introvertom v dnešnom svete, nečakal, že bude mať až taký ohlas. Ozývali sa mu päťdesiatničky, ktoré si uvedomili, prečo si celý život pripadali „čudné“, alebo matky, ktoré konečne pochopili svoje introvertné deti. „Písalo mi aj veľa extrovertov, ktorí lepšie porozumeli svojim partnerom či partnerkám,“ opisuje v rozhovore.

Máme tu kult extrovertnosti, myslel som si, že ako introvert nemôžem byť úspešný, hovorí Oto Kóňa. V minulosti úspešne podnikal v gastrobiznise, dnes pracuje ako konzultant pre malých podnikateľov. V rozhovore opisuje, s akými predsudkami sa ako introvert stretával, ako sa roky snažil byť extrovertom a v čom mu najviac pomohla psychoterapia.

Oto Kóňa. Foto N - Vladimír Šimíček

Vo svete existuje 63 krajín, ktoré úplne zakázali telesné tresty detí – v škole, rodine a kdekoľvek inde, no Slovensko k nim nepatrí. Denník N skúmal, ktoré výchovné prostriedky považuje zákon o rodine za „primerané“. Podľa právničky Tamary Čipkovej by sa telesné tresty detí v rodine mali explicitne zakázať, lebo spoločnosť by tak vyslala signál, že také správanie neakceptuje.

Facka nič nerieši. Deti potrebujú hranice, ale nemožno ich vynucovať telesnými trestami či psychickým násilím, vravia psychologičky. Z trestu si deti neodnášajú žiadne ponaučenie a telesné tresty im dávajú signál, že ubližovať druhým je v poriadku.

Depresia vás pripraví o dušu a zmení vás na nepoznanie, píše redaktor Denníka N Matej Ondrišek. „Okrem zničenej psychiky sa depresia prejavuje aj fyzicky. U mňa išlo v najhoršej fáze o pravidelné napínanie na vracanie, výrazný úbytok na váhe a rôzne nevysvetliteľné bolesti. Srdce mi raz bilo ako divé a inokedy sa zdalo, že nebije takmer vôbec,“ opisuje svoju skúsenosť s depresiou.

Nové na Dennikn.sk

13:23Vývoj bojov (287. deň): Obsadiť Ukrajinu za desať dní a podrobiť si ju do leta. Ako vyzerali ruské plány invázie 13:16Muskova firma by rada začala kyborgizáciu človeka. Najskôr však musí vysvetliť mŕtve opice 12:56Vraj progresívny puč. Toto je už diagnóza 12:52Kadyrovovci ani nezbierajú telá svojich mŕtvych. Reportáž z ukrajinských pozícií na východnom fronte 12:19Na novom solárnom boome sa vezie aj dubnická dcéra taiwanskej Delty. Rozšíri sa a prijme nových zamestnancov 12:10Zelený newsfilter: Világi a jeho manažéri ignorovali varovania, že na ruskú ropu doplatia 11:07Nočný výjav s bleskom 11:05Vojnový rok, ktorý rozbíja Putinove klamstvá 11:02Danglár: Iba premiér 09:57Toto vystrihneme: Pikantné! Exkluzívne! Zo zákulisia! 09:30Choď a pozeraj sa 08:53Mám priateľku, ale nedokážem s ňou mať sex. Dvaja muži opisujú svoju závislosť od porna 08:45Spolupráca so Smerom a s SNS je neakceptovateľná 08:44Strávil som dva dni v muzikantskom nebi 07:52Nemecká nostalgia ohrozuje Európu 06:47Ekonomický newsfilter: Prepukol festival populizmu. Matovič a Kollár ako vzorní žiaci Fica 06:00O štyri roky hrozí opakovanie Gijónskej hanby. Aj vďaka Kataru si FIFA azda nový formát turnaja rozmyslíVčera 22:46Nemôžete zaspať? Možno vám cez očné viečka preniká viac svetla ako inýmVčera 21:45Newsfilter: Matovič nemá vládu pod kontrolouVčera 21:07Matej Drlička: Revolúciu v divadle som nechcel. Som len obyčajný človek, ktorý spravil hlúposťVčera 20:38Tri týždne pred koncom 13-ročného kontraktu SkyTollu sa stále čaká, čo bude ďalej a koľko to bude stáťVčera 18:48Graf dňa: V Európe sa schyľuje k veľkej naftovej krízeVčera 18:31Keď budem veľký, chcem byť nezaradeným poslancomVčera 18:25Rakúšan najskôr uspel na Slovensku s výrobou dlažieb, teraz pri Senci vybuduje aj vinárstvoVčera 18:25Po Žilinkovom pokyne Mikulca a Hamrana preverujú, či nespáchali pri migračnej kríze trestný činVčera 16:50Pád vlády neznamená bezvládie. Aké sú možnosti, keby Hegerov kabinet neprežil hlasovanie o dôvereVčera 16:47Shooty: ŠkrtičVčera 16:36Ako to číta Ivan Mikloš: Ako je to naozaj s účinnosťou protiruských sankciíVčera 16:33František Šebej: Macron povedal niečo, čo by malo byť zakázané vysloviťVčera 16:20Majiteľ bojnických kúpeľov chystá pri zámku športovo-zábavný park. Predošlé plány mu tam už pamiatkari orezali