Životy žien

Dánska spisovateľka Tove Ditlevsenová v memoároch nazvaných Kodanská trilógia približuje svoj boj so závislosťou od liekov. Je v nich úprimná voči sebe, svojej rodine aj spoločnosti. Píše priamočiaro, tvrdo a bez fňukania o svojom nešťastnom osude, ktorý ukončila samovraždou.

Od ženy čakáme, že bude tri roky alebo dlhšie doma. Keď sa vráti do práce, systém ju prevalcuje, hovorí bývalá poradkyňa v europarlamente Gabriela Virostková. „Dieťa je spoločný projekt, je to v záujme mužov aj celej spoločnosti mať deti, ale podmienky tomu neprispôsobili. Je to nefér a v 21. storočí je to surreálne.“

Desať rokov v práci som nevyhorela, po roku na materskej som tomu bola blízko, hovorí Gabriela Virostková, ktorá pracovala ako poradkyňa v europarlamente a neskôr pre štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí Martina Klusa. Dnes opisuje, ako ju zmenilo narodenie jej dieťaťa.

Foto - archív Gabriela Virostková

Presne pred 20 rokmi sa začala letecká fáza invázie spojeneckých vojsk do Iraku. Predchádzali jej zasadnutia Valného zhromaždenia a Bezpečnostnej rady OSN, na ktorých Slovensko zastupovala veľvyslankyňa Klára Novotná. „Zodpovednosť sme vtedy mali všetci, aj Slovensko, ktoré som v tom čase reprezentovala,“ hovorí v rozhovore, v ktorom spomína na vtedajšie udalosti.

Klára Novotná. Foto N - Tomáš Benedikovič

Ženy v USA zomierajú pri pôrode častejšie ako v Palestíne a covid-19 to ešte zvýraznil. Spojené štáty sú dlhodobo s náskokom najhoršou vyspelou krajinou v materskej úmrtnosti, v roku 2021 tam na 100-tisíc pôrodov zahynulo 33 žien.

Výtvarníčka Lenka Blažejová napísala knihu o živote vysokocitlivých ľudí. „Naozaj nepomôže, keď niekomu poviete, že niečo príliš prežíva a nech si to tak neberie, alebo mu poviete, aby sa nehanbil. Ako to mám spraviť?“ hovorí. V rozhovore ďalej opisuje, ako sa vyrovnávala so stratou troch bábätiek a prečo píše knihu pre deti, ktorým sa rozvádzajú rodičia.

Grafička, výtvarníčka a autorka viacerých kníh Lenka Blažejová. Foto - Pavel Ovsík

Ekonomická závislosť je jedným z nástrojov násilia na ženách. Aj na Slovensku je to bežná prax, hovorí riaditeľka OZ Žena v tiesni Tatiana Brnová. Reaguje na prípad Španielky Ivany Moralovej, ktorá počas 25 rokov manželstva bola v domácnosti a od manžela si musela pýtať aj na vložky. Po rozvode vysúdila 200-tisíc eur.

Veronika Magočová má 28 rokov a robila prvú operáciu mozgu svojho druhu na Slovensku. „Občas ma oslovia sestrička alebo sa pýtajú na vek,“ hovorí. Magočová bola hlavnou operatérkou pri prvej hlbokej mozgovej stimulácii u pacienta s Parkinsonovou chorobou bezrámovou metódou na Slovensku.

Foto N - Peter Lázár

Televízna šou Ruža pre nevestu nás stále učí, že ženy by sa mali hlavne snažiť prispôsobiť potenciálnemu partnerovi, píše Vitalia Bella. „Usmievať sa, aj keď sa im do toho nechce, rozprávať na počkanie o svojich minulých vzťahoch, smiať sa na jeho vtipoch, robiť mu príjemnú spoločnosť. Hlavne nebyť vážne.“

V Berlíne sa budú môcť ženy kúpať v bazénoch a na kúpaliskách bez horného dielu plaviek. Mesto zmenilo nariadenia po sťažnostiach miestnej ženy, ktorá sa obrátila na ombudsmana s podozrením na diskrimináciu po tom, čo ju z jedného bazéna vykázali.

Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave sa ospravedlnila za neetické správanie pedagóga Ivana Csudaia voči študentkám a študentom. Denník N pred rokom priniesol svedectvá troch bývalých študentiek školy, ktoré hovorili o šikane, ponižovaní a sexuálnom obťažovaní zo strany Csudaia.

Maliar Ivan Csudai na otvorení svojej výstavy v roku 2017. Foto - TASR

Afganistan pod vládou Talibanu je najrepresívnejšou krajinou na svete v oblasti ženských práv, uviedla predstaviteľka OSN pre Afganistan Roza Otunbajevová pri príležitosti MDŽ. „Uväzniť polovicu populácie v ich domovoch počas jednej z najväčších svetových humanitárnych a ekonomických kríz je kolosálnym činom národného sebapoškodzovania,“ povedala.

Zamestnanosť žien v Afganistane klesla o štvrtinu, odkedy sa k moci v krajine dostal Taliban. Vypláva to z odhadov Medzinárodnej organizácie práce, podľa ktorej tento pokles urýchlili obmedzenia súvisiace so zamestnaním žien a štúdiom dievčat.

Keď ste chudobní, je to, ako keby bol celý svet proti vám, hovorí z vlastnej skúsenosti herečka Daisy May Cooper, ktorá hrá v novom seriáli Rain Dogs. „Každý deň sa skladá zo série rozhodnutí, ktoré vám pripomínajú šachovú hru. Premýšľate v štýle: ak si kúpim tampóny, nebudem mať peniaze na autobus, a tak sa nedostanem na pohovor. Čiže nezískam prácu, z ktorej by som zaplatila nájom a jedlo.“

Rovnosť medzi ženami a mužmi vo svete je čoraz vzdialenejším cieľom, povedal šéf OSN António Guterres pred Medzinárodným dňom žien. Tento cieľ sa podľa neho dosiahne „prinajlepšom o 300 rokov“ a dodal, že dosiahnutý pokrok sa nám stráca pred očami.

Modelka Kate Konlin opísala, ako sa stala obeťou známeho podvodníka z Tinderu Simona Levieva. Najprv si získal jej dôveru a postupne si od nej vypýtal 150-tisíc dolárov. „Leviev vzbudil na začiatku vzťahu u žien veľké emócie a bolo jednoduché mu veriť. Vo chvíli, keď zistili, že už investovali priveľa peňazí, bolo pre ne určite ťažké priznať si, že sú obeťami podvodu,“ hovorí psychologička Markéta Šetinová.

Dobrú sexuálnu výchovu môžu robiť aj kresťanskí odborníci, bojíme sa toho, čo nepoznáme, hovorí rehoľná sestra Agnieszka Ewa Jarkowska, ktorá sa roky venuje osvete o sexuálnom zneužívaní. Je presvedčená, že sexuálna výchova, ktorá dieťa naučí pomenovať svoje telo, rozumieť mu a hovoriť o ňom bez ostychu, je dobrou prevenciou pred zneužívaním.

Agnieszka Jarkowska. Foto N - Tomáš Benedikovič

Američanka Deborah Dorbertová porodí dieťa, ktoré do pár hodín po pôrode zomrie pre zriedkavý Potterovej syndróm. Floridské úrady a lekári jej odopreli právo na potrat, ktorý by predčasne ukončil jej traumatizujúce tehotenstvo. Guvernér Floridy Ron DeSantis však chce protipotratový zákon ešte sprísniť.

V USA prišla o prácu učiteľka, pretože niekto s ňou pomocou umelej inteligencie vygeneroval falošné porno, píše Washington Post. „Rodičia to nechápali, trvali na tom, aby už neučila ich deti,“ rozpráva psychologička Kristen Zaleskiová. Nárast počtu deepfake videí však podľa odborníkov poháňa rastúci dopyt po nich.

Keď neplánovane otehotnela s mužom, ktorého ledva poznala, celá rodina jej radila ísť na potrat. Rozhodla sa však, že si dieťa nechá. Sabína v príbehu opisuje, ako zvládala život slobodnej matky, čo bolo pre ňu najťažšie aj ako sa s jej voľbou nakoniec vyrovnali jej rodičia.

Slovenské ženy o sebe veľa pochybujú a na základe svojich pochybností si na seba nakladajú ešte viac, hovorí psychiatrička Dana Šedivá v rozhovore. „Dnešné ženy stíhajú naozaj veľmi veľa, a pritom majú večer výčitky, či sú dosť dobré matky, dosť dobré partnerky.“

Veľa žien dnes prichádza do psychiatrickej ambulancie s poruchami, ktoré vznikajú z preťaženia. „Z toho, ako sa snažia všetko, čo im život nadelí, zvládať čo najlepšie. Časom však z toho ochorejú a musia sa liečiť,“ hovorí psychiatrička Dana Šedivá. Často by podľa nej potrebovali hlavne spomaliť.

Foto N - Vladimír Šimíček

Pred Superbowlom prvý raz preletia ponad štadión stíhačky, ktoré budú pilotovať iba ženy. Oslávia tým 50 rokov od chvíle, keď v Spojených štátoch povolili ženám stať sa pilotkami. Finále americkej NFL sa hrá v nedeľu v noci v arizonskom Glendale. (cbs)

Rozpad manželstva Gisele Bündchenovej a Toma Bradyho je lekciou aj pre naše manželstvá, píše Jana Ciglerová. Kým Bündchenová svoju kariéru obetovala pre rodinu, Brady viac miloval americký futbal. Po konci kariéry sa do rodinného života nedokázal zaradiť.

Foto - Instagram Gisele Bündchen

V stredu 8. marca sa bude konať diskusia o tom, ako predchádzať násiliu na ženách. Debatovať budú novinárky Zuzana Kovačič Hanzelová a Vitalia Bella, a autorka knihy Moderná sebaobrana Jasmína Houdek.

V krajinách, kde je väčšia rodová rovnosť, sa lepšie darí ženám aj mužom, píše Jana Shemesh. „Napríklad sú menej náchylní na depresie, chronické bolesti chrbta, zmenšuje sa šanca, že ukončia svoj život vlastnými rukami alebo oň prídu pri násilnom incidente. Ale aj lepšie spávajú, čo súvisí s tým, že nemajú toľko stresu z toho, aby vyplnili svoju ‚tradičnú rolu‘ živiteľa rodiny.“

Spolužiakov som doučovala na balkóne, aby som si mohla dovoliť štúdium, hovorí nositeľka Nobelovej ceny Ada Yonath. „Ľudia si zo mňa radi uťahovali a označovali ma za bláznivú či dokonca hlúpu ženu s priveľkou predstavivosťou.“ V rozhovore tiež opisuje, prečo sú ribozómy základom pre život na zemi a ako ju k jej najvýznamnejšiemu objavu inšpirovali ľadové medvede.

Biochemička Ada E. Yonath. Foto - Linda Kisková Bohušová/ESET Science Award

Stereotypom o Slovákoch som neverila, no potom ma chcel jeden predstaviť rodine po mesiaci randenia, hovorí Portugalčanka, ktorá na Slovensku žije už päť rokov. 27-ročná Alexandra hovorí, že v Portugalsku plynú vzťahy oveľa pomalším tempom a že snaha o rýchly krok ju trochu odstrašila.

Alžbeta „Zea“ Ferencová, ktorá hrá hlavnú postavu v seriáli Iveta, sa už ako dieťa musela vyrovnávať s negatívnymi poznámkami pre svoj rómsky pôvod. „Ako dieťa som si ešte neuvedomovala, ako to na mňa vplýva, niektoré pocity ma však dobehli neskôr a vynárajú sa vo mne až teraz, po tridsiatke. Niekedy mi je z toho úzko a smutno.“

Doteraz v televízii nemala hlavnú postavu Rómka, možno aj preto, že z toho mali všetci obavy, hovorí Alžbeta „Zea“ Ferencová, ktorá hrá hlavnú úlohu v seriáli Iveta televízie JOJ. „Keď som si čítala scenár, veľmi som dúfala, že hlavná rómska postava nebude vykreslená klasicky stereotypne. Mám však pocit, že práve Rómka Iveta vyznieva v seriáli dobre.“

Alžbeta "Zea" Ferencová. Foto - Stanka Topoľská/JOJ

Viac než 200 osobností slovenskej vedy podpísalo otvorený list adresovaný organizátorom ocenenia Vedec roka. Žiadajú zmenu názvu ocenenia na inkluzívnejší názov „Vedecká osobnosť roka“. Medzi signatárkami a signatármi sú Mária Bieliková, Michaela Musilová, Silvia Pastoreková, Pavol Čekan, Alexander Duleba či Michal Vašečka.

Vraždy partneriek sú systémovým problémom, keď si muži myslia, že môžu rozhodovať o životoch žien, píše Ria Gehrerová po tragédii v Michalovciach. „Nie sú to náhodné nešťastia. Sú ukážkou toho, o čom sú niektorí muži presvedčení, že si môžu dovoliť. Môžu si dovoliť adresovať svojej žene ponižujúce poznámky, vydeľovať jej peniaze, vyhrážať sa. Môžu svoju partnerku občas odsotiť, veď im z nej len praskli nervy. Môžu zabiť.“

Zástupkyňa šéfa OSN rokovala s talibanským ministrom zahraničia o postavení žien v Afganistane. Islamistické hnutie v decembri zakázalo ženám vysokoškolské štúdium a prácu v neziskových organizáciách. Zatiaľ nie je jasné, aké výsledky stretnutie prinieslo.

Naživo – Diskusia V ženskom rode: Odborníčky rozoberajú, ako spoločenské očakávania deformujú sebavnímanie dievčat a žien, a pokúšajú sa sformulovať, ako sa naučiť zdravému vzťahu k svojmu telu a ako nemať strach prejaviť svoju ženskú sexualitu.

V Novej Cvernovke sa dnes o 19.00 koná diskusia V ženskom rode naživo: Záhady ženského tela. O najčastejších mýtoch a stereotypoch budú diskutovať herečka Zita Furková, sexuologička Dana Šedivá a gynekologička Radmila Sládičeková. Lístky sú už v predaji.

Americký štát Missouri schválil prísnejšie pravidlá obliekania žien v snemovni. Tie si musia po novom zakrývať ramená a nosiť formálne saká či kardigány, teda svetre na gombíky. (cnn)

Menopauza sa skomercializovala, píše Jana Shemesh. „Marketing cieli na ženy po štyridsiatke, ktoré začínajú pociťovať prvé fyziologické a psychologické prejavy vedúce k prechodu a všímajú si zmeny na svojich telách.“

Cenu Olofa Palmeho získali tri ľudskoprávne aktivistky – ukrajinská feministka Marta Čumalová, iránska novinárka Narges Mohammádíová a turecko-kurdská právnička Eren Keskinová. Ocenili ich za prínos k boju za práva žien, ktoré dnes ohrozujú aj vojny, násilie a represie.

Nový album pesničkárky Zuzany Homolovej obsahuje aj ľudové piesne opisujúce násilie voči ženám. „Kedysi o tom vznikali pesničky – to je dôkaz, že ženy sa z toho, čo sa im dialo, potrebovali vyspievať,“ hovorí v rozhovore Homolová. „Dnes sa to už postupne mení a o násilí na ženách hovoríme aj nahlas.“

Zuzana Homolová. Foto - Ota Nepilý

Jana Shemesh zaradila medzi antihrdinky minulého roka aj historicky prvú taliansku premiérku Giorgiu Meloniovú, ktorá je po Marine Le Penovej a niektorých amerických republikánskych političkách ďalšou zo žien, čo sa presadili v tradične „mužských“ stranách, no sú podobne toxické.

Sme nútení hľadať nielen dokonalé telo, ale aj dokonalé deti, píše Michelle Obamová vo svojej novej knihe, kde priznáva aj napätie v manželstve s Barackom. „Je ťažké nepozerať sa okolo seba ako matka a nemyslieť si: Robia to všetci perfektne, len ja nie?“ pýta sa.

Manžela som desať rokov nemohla vystáť, priznáva Michelle Obamová vo svojej druhej knihe. Niekdajšia americká prvá dáma v nej opisuje aj pochybnosti, ktoré ju prenasledovali počas výchovy dvoch dcér.

Niekoľko žien v Kábule protestovalo proti zákazu vysokoškolského vzdelania pre ženy. Nariadenie, ktorým Taliban obmedzil jednu z posledných slobôd, ktoré afganské ženy v krajine doteraz mali, odsúdili OSN a viaceré krajiny. Afganky majú po novom prístup iba k základnému vzdelaniu. (bbc)

Život s duševným ochorením je zručnosť, hovorí Kristína Tormová, ktorá už pred pätnástimi rokmi prehovorila o svojom boji s depresiou. „Za tie roky som sa s tým naučila perfektne narábať, a keď mi to ide horšie, viem, kam mám ísť, aby mi bolo lepšie,“ hovorí v rozhovore. „Aj vďaka úzkostiam či depresii si mnoho obyčajných vecí oveľa viac vážim.“

Nesmiem dovoliť, aby ma nenávisť k nemu zožierala celý život, pretože by to zničilo moju rodinu, hovorí matka dcéry, ktorú zavraždil Breivik. „Súdny proces trval asi desať týždňov. Čím dlhšie to celé trvalo, tým viac sa pre mňa Breivik zmenšoval,“ opisuje v rozhovore.

Lisbeth Røyneland. Foto - Ronja Sagstuen Larsen

Materstvo je psychicky veľmi náročné a je dobré, že sa o tom dnes viac hovorí, vraví Kristína Tormová, ktorá o rodičovstve píše knihy, bloguje aj rozpráva verejne. „Vôbec sa nečudujem, keď niektoré ženy majú po pôrode či aj neskôr depresie alebo úzkosti. Je to úplne pochopiteľné. Nespíte, nemôže nikam len tak ísť, 24 hodín denne od vás niekto nonstop niečo potrebuje, stále niekto plače.“

Kristína Tormová. Foto N - Tomáš Benedikovič

Páchatelia teroristických činov by nemali mať možnosť hovoriť verejne, vraví Lisbeth Røyneland, ktorej dcéru zavraždil Breivik. Podľa nej je chybou, že Breivik opakovane dostal možnosť prehovoriť. „Ukazuje sa to napríklad aj v tom, že práve na Breivika a jeho manifest sa odvolával vrah, ktorý v októbri tohto roku vraždil na Zámockej ulici v Bratislave.“

Gallupov ústav vo svojom dlhodobom prieskume zistil, že za posledné desaťročie stúpol počet nahnevaných žien. Podľa Jany Shemesh to môže súvisieť s tým, že sú ženy otvorenejšie v pomenovaní svojich emócií, zároveň vidí aj dôvody, pre ktoré sa ženy hnevajú: „Pre pokračujúcu nerovnosť napríklad v otázke platov, v prístupe k moci a rozhodovacím procesom, obmedzenia a neistoty v otázke reprodukčných práv.“

Nechcela som byť s niekým len pre to, aby som mala dieťa, hovorí bývalá česká športovkyňa Zuzana Bergrová, ktorá sa rozhodla pre umelé oplodnenie. „Vzťahy sú komplikované aj bez detí, keď s partnerom či partnerkou nie ste naozaj rád či rada.“

Bývalá česká vrcholová športovkyňa Zuzana Bergrová sa v 36 rokoch rozhodla pre oplodnenie darcovskými spermiami. Svojho syna vychováva sama. „Myslím si, že keby som nemohla mať deti pre zdravotné dôvody, tak by som si svoj život dokázala predstaviť aj bez detí. Ale keď tá možnosť na mojej strane bola, nechcela som, aby mi ušiel vlak,“ hovorí v rozhovore.

Zuzana Bergrová. Foto - Deník N/Gabriel Kuchta

Nové na Dennikn.sk

10:51Neotvárajte okná, vletí netopier. Nemocnica v Košiciach sa zasekla v 20. storočí 10:47Podcast Off the Ice o NHL: V Seattli bodujú zrejme aj ľadári 10:18Ak je odovzdanie stíhačiek morálne, môže byť aj ústavné 09:23Narcistickí ľudia sú nesmierne citliví na kritiku. Ako funguje svet a vzťahy, sa niektorí naučia až v terapii, hovorí psychologička 08:33České dráhy poslali naštvaný list slovenským železniciam: máte tristný stav koľajníc, kazia sa nám vlaky 08:10Čo tam po Ukrajincoch, hlavne aby chudákom hokejistom niekto nepokazil náladu 07:22Týždeň v zdraví: Ako vplýva soľ na krvný tlak? Dá sa predísť sivému zákalu? Ako jedno umelé sladidlo prekvapilo vedcov 07:18Ráno s NHL: Tatar môže prekonať Mikitu v známej, no nepodstatnej štatistike. Výborný je však aj v tom, na čom záleží 06:40Ekonomický newsfilter: EÚ sa blíži k dohode o útlme spaľovacích motorovVčera 20:11Na poli na Zemplíne buble starý vrt s vodou s obsahom chloridu draselného, štát si to nevšímaVčera 19:52Etnologička Marta Botiková: „Poriadne” dievča kedysi? Nemohlo fajčiť na ulici a muselo nosiť podprsenkuVčera 19:35Graf dňa: So zaostávaním Slovenska voči priemeru EÚ to nie je také jednoznačné, ukazuje analýza IFPVčera 19:33Newsfilter: Počujete to ticho? To advokátska komora premýšľa nad vraždou Daniela TupéhoVčera 19:26Riaditeľ nemocnice v Bratislave: Univerzitná nemocnica v každom štáte je výkladnou skriňou zdravotníctvaVčera 18:10Chaos a chorý prvok, hovoria o stropoch na potraviny ekonómovia. Radia pomôcť zraniteľnýmVčera 17:25Prečo Wall Street očakáva, že základné úroky v USA môžu klesnúť už v júni Včera 17:05Белорусский дневник: силовики говорят, что убили иностранца, который готовил теракт. Но с версией режима Лукашенко что-то не такVčera 17:05Bieloruský denník: Bezpečnostné sily tvrdia, že zabili cudzinca, ktorý pripravoval teroristický útok. Na ich verzii však niečo nesedíVčera 17:00Shooty: TaktikaVčera 16:49Robíme len to, čo Američania, vraví Putin. Čo znamená rozmiestnenie ruských jadrových zbraní v BieloruskuVčera 16:41Je len otázka času, kým sa odchádzajúce módne značky vrátia, hovorí manažér značiek ako Sinsay, Mohito či Reserved (+ podcast)Včera 16:34My proti piatej kolóneVčera 16:24Viesť kníhkupectvo v Prešove je ako skúška prežitia, vraví zakladateľ tamojšieho Artfora Tomáš FedorkoVčera 16:21Podmienky novej výzvy programu Obnov dom sú vyhlásené. Žiadosti sa podávajú o mesiacVčera 16:02Fica prichytili pri zmanipulovaní tretej nahrávky čurillovcov. „Vrazili ste si nôž do brucha. Nerozumiem,“ reagovalVčera 15:25„Miki, ja to zaplatím, Miki!“ Boli sme na nakrúcaní filmu o bossovi slovenského podsvetia (+ foto)Včera 14:49Vývoj bojov (396. deň): Voľba ruských vojakov – ak ustúpite, tak vás zastrelia, ak podplatíte dôstojníka, nepôjdete do prednej línieVčera 14:04Slovensko ovláda nový smer: pesimistický socializmusVčera 14:01Prezident varuje pred občianskou vojnou. Čo sa deje v Izraeli, kde chcú desaťtisíce ľudí odchod premiéraVčera 13:54Je Calzona stratený v preklade, slovenský Mourinho alebo mimo reality?