Životy žien

Šokovalo ma, že si ako matka dvoch detí podľa niektorých žien nezaslúžim šancu mať ďalšie dieťa, vraví v rozhovore Barbora Fandelová. Keďže poisťovne umelé oplodnenie po štyridsiatke neuhrádzajú, po prvom neúspešnom kole sa rozhodla financovať to druhé z verejnej zbierky. Keď verejne opísala svoj boj s neplodnosťou, mnohé komentáre a ohlasy ju povzbudili. Od niektorých žien, ktoré samy podstupujú umelé oplodnenie, však zažila odsúdenie.

Barbora Fandelová. Foto - archív B. F.

Odsúdená bazárová podvodníčka hovorí, prečo na internete okrádala ľudí a ako sa jej podarilo z tohto života vymaniť. „Pripadala som si ako hyena, ale pud mať peniaze bol silnejší,“ vraví mladá žena, ktorej súd udelil dva podmienečné tresty.

Veľmi často sa stretávame s fenoménom tzv. funkčných alkoholikov, hovorí psychológ Marián Huštaty. „Je to človek, ktorý pije, ale vie, že sa musí postarať o seba, deti a rodinu. Takto pije veľa žien: chodia do práce, prídu domov, postarajú sa o dieťa, všetko zvládajú, ale popíjajú pritom.“ To, že sa pijúci rodič dokáže dobre postarať o deti, je podľa neho ilúzia.

Prichádzajú k nám mamičky, ktoré majú problém s pitím a hanbia sa za to, hovorí odborník na liečbu závislostí Marián Huštaty. „Pred desiatkami rokov zvykli rodiny na Slovensku žiť pohromade a pomáhali si. Dnešný model fungovania je iný, zvlášť v hlavnom meste. Mnoho ľudí je tu osamotených, žijú bez podpory rodičov.“

Dodnes ma ľudia považujú za príliš funkčnú na to, akú mám diagnózu, hovorí Kristína Janačková, ktorej v 25 rokoch diagnostikovali schizofréniu. „Ľudia majú predstavu, že to je niečo divoké, nespútané, agresívne. No moja psychotická epizóda by sa dala charakterizovať aj ako pokojné obdobie. Stále som chodila do práce a školy,“ vraví v rozhovore.

Foto - archív K. J.

Manželovi rodičia nám dávajú peniaze pri každej príležitosti, a to aj v prehnanej výške, dá sa s tým niečo urobiť? „Viem, že niektorí ľudia nevedia inak prejaviť náklonnosť a lásku ako len materiálne a cez peniaze. Mňa to ale v niektorých situáciách uráža,“ vysvetľuje pani Marianna. Podľa psychológa Martina Milera môže dar kedykoľvek odmietnuť, zložitejšie však bude to, čo nastane potom.

Prezidentka Zuzana Čaputová vyzvala spolu s desiatkami osobností verejného života na zastavenie násilia na ženách. Urobili tak pri príležitosti blížiaceho sa Medzinárodného dňa za odstránenie násilia na ženách.

Prezidentka diskutovala so študentmi obchodnej akadémie v Bratislave o problematike násilia na ženách a v partnerských vzťahoch. Diskusia sa uskutočnila pri príležitosti sobotného Medzinárodného dňa za odstránenie násilia na ženách.

Do armády sme prišli bojovať, nie prehadzovať papiere, vravia ukrajinské ženy, ktoré sa pripojili k obrane vlasti. Hoci podľa vyjadrení generála chodili do náborových stredísk od prvého dňa vojny, stále bojujú v pánskych trenkách, do ktorých si nevedia strčiť hygienické vložky, a čelia sexuálnemu obťažovaniu či diskriminácii na základe pohlavia.

Grobianstvo Andreja Danka sa naplno ukazuje pri komunikácii so ženami, píše Jana Shemesh. „Najnovšie si od neho moderátorka Krescanko Dibáková vypočula, že je drzá, vyškiera sa, je dievča z malej dediny a podobne. Zdá sa, že mu prekážajú ženy, ktoré ho ohrozujú preto, lebo ho prevyšujú. Čo však chceme od muža, ktorý chcel vybozkávať Alenu Zsuzsovú a nehanbí sa za to?“

Chorvátsky minister zahraničia Gordan Grlić-Radman čelí kritike pre to, že sa snažil pobozkať svoju nemeckú kolegyňu Annalenu Baerbockovú. Tej to bolo evidentne nepríjemné a bozku sa vyhla. Nemecké médiá tento incident označili za „útok bozkom“. Chorvátsky politik na svojom správaní nevidí nič zlé.

Vedkyňa Ružena Bajcsy opisuje, ako prežívala stratu rodičov, ktorých zabilo gestapo, aj ako neskôr po emigrácii do USA zvládala odlúčenie od detí, ktoré ostali v Československu. „Mohli sme si len písať. Listy boli, pravdaže, cenzurované. Ale mohla som im posielať listy a listy mi chodili aj od nich,“ vraví v rozhovore a dodáva, že najhoršie znášala Vianoce.

Profesorka z Berkeley Ružena Bajcsy. Foto N - Vladimír Šimíček

Medzi ženami do 50 rokov v posledných rokoch výrazne pribúdajú prípady rakoviny prsníka. Bratislava má pritom až o 80 percent vyšší výskyt ako menej rozvinuté okresy na východe. Upozornil na to Imrich Berta z Inštitútu zdravotných analýz.

Výtvarník Ivan Csudai už na VŠVU neučí. Ide o výsledok niekoľkoročného procesu, ktorý otvorili bývalé študentky, keď hovorili o šikane, ponižovaní a vulgárnych nadávkach v jeho ateliéri. „VŠVU mala možnosť naše výpovede zamiesť pod koberec, ako sa to udialo v roku 2018, no neurobila to,“ hovorí umelkyňa Ivana Šáteková, ktorá u Csudaia študovala.

Maliar Ivan Csudai na otvorení svojej výstavy v roku 2017. Foto - TASR

Slovensko v rodovej rovnosti čoraz výraznejšie zaostáva za európskym priemerom. V najnovšom rebríčku opäť patrí medzi päticu najhorších v EÚ, hoci si mierne polepšilo. (euractiv)

85 percent žien na Slovensku má strach, keď idú samy v neskorých hodinách po ulici, ukázal prieskum. Deväť z 10 mladých žien vo veku do 35 rokov sa ocitlo v nepríjemnej situácii s mužmi, polovica žien dostáva nevhodné správy na sociálnych sieťach, 44 % zažilo okrikovanie na ulici a 35 % malo nepríjemný pocit, že ich niekto prenasleduje.

Európsku Sacharovovu cenu za slobodu myslenia získala Mahsa Amíníová, Kurdka symbolizujúca odpor proti potlačovaniu práv žien v Iráne. Amíníová zomrela vlani po zadržaní mravnostnou políciou, jej smrť vyvolala veľké protesty.

Ženský časopis Emma urobil veľký rozhovor s Tomášom Drahošom, ktorý vystupuje pod menom Tomy Kotty a ktorý zbil svoju expriateľku Ráchel Karnížovú. „Násilník v ňom nečelil kritike, ale skôr súcitu redaktorky,“ píše Filip Struhárik. 

Nobelova cena pre Narges Mohammadi je veľkou príležitosťou, aby sa o situácii žien v Iráne hovorilo vo svete. „Iránsky ľud však potrebuje viac pomoci. Chceme, aby ostatné vlády nielen odsúdili činy iránskeho režimu, ale aby podnikli výraznejšie kroky na pomoc Iránkam a Iráncom,“ povedala iránska stand-up komička Nastaran Motlagh, ktorá žije na Slovensku.

Nobelovu cenu za mier za rok 2023 získala iránska ľudskoprávna aktivistka Narges Mohammadíová. Foto - TASR/AP

Austrian Airlines podľa rakúskeho súdu klamali cestujúcich reklamou, že ich lety sú udržateľné. Firma z veľkej časti používa fosílne palivá. Na aerolínie podalo žalobu rakúske združenie na ochranu spotrebiteľov.

Situácia žien v Iráne sa za rok od smrti Kurdky Amíníovej, ktorá zomrela po policajnom zákroku, len zhoršila. Po novom za zle nasadený hidžáb môžu skončiť až na desať rokov vo väzení.

Španielska polícia vyšetruje prípady šírenia fotomontáží miestnych dievčat vytvorených pomocou umelej inteligencie. Na políciu v meste Almendralejo sa obrátilo najmenej 20 rodín. Fotografie navodzujú dojem, že na nich dievčatá pózujú bez oblečenia.

Nie každá celebrita podstúpila plastiku, sme len zmätení z toho, ako sa zmenilo starnutie žien. Pohľad na filmové hviezdy z minulosti ukazuje, ako sa zlepšilo naše zdravie a naše štandardy starostlivosti o telo. Dermatologička hovorí, že aj jej celebritné klientky chcú dnes starnúť s pôvabom. „Všetky už videli kolegov, ako v určitom bode života vyzerali zvláštne,“ hovorí.

Poľská polícia ponižuje ženy pre podozrenia, že podstúpili potrat. Pri pátraní po ľudskom plode dokážu vypumpovať aj žumpu. K podozrivým ženám sa správajú ako k zločincom.

Novinárka Magdaléna Rojo opísala v knihe Ženy, ktoré zostali príbehy rodín, ktoré rozdelila práca za hranicami, túžba dostavať dom či snaha poslať deti na lepšiu školu. „Nevedela som si predstaviť, že ženy môžu premýšľať tak, že si musia zobrať niekoho, kto má dom alebo je zabezpečený. Moja predstava o romantickej láske bola veľmi silná,“ hovorí v rozhovore.

Po tom, čo Taliban vyhnal ženy z verejného života a zo škôl, presunuli sa do tajných dielní, kde vyrábajú bižutériu, šijú odevy, tkajú koberce. „Iné ženy zase potajomky učia dievčatá angličtinu, matematiku a prírodné vedy, lebo chcú zabrániť tomu, aby vyrástla generácia nevzdelaných a nepripravených žien,“ píše Jana Shemesh.

V kauze nevyžiadaného bozku šéfa španielskeho futbalového zväzu Luisa Rubialesa futbalistke Jenni Hermosovej sa podľa Jany Shemesh opakuje známy scenár: „Muž sa správa ako buran, zneužije svoje postavenie, moc, prevahu, a keď ho konfrontujú s jeho neprístojnosťou, nevie sa riadne ospravedlniť, hlúpo sa bráni, ľutuje sa a ešte sa aj vyhráža žene, ktorú ponížil.“

Sú mnohé krajiny, kde ženy neznamenajú absolútne nič, každý deň je pre nich bojom o prežitie, hovorí Andrea Mlynárová. Ako manželka slovenského diplomata sa práve sťahuje z New Yorku do Kene, kde sa chystá učiť matematiku. “Projekty, ktoré tam Slovensko podporuje, pomáhajú tomu, aby sa deti, dievčatá a ženy vzdelávali,“ hovorí.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Taliban zakázal ženám vstup do národného parku, pretože podľa hnutia porušujú pravidlá nosenia hidžábov. Stalo sa tak po tom, čo park Bande Amír navštívil minister, ktorý má na starosti mravnostné zákony, a skonštatoval, že turistky tam nie sú zahalené dostatočne.

Chcela som randiť s rovesníkmi, ale väčšinou to boli dosť smutné príbehy, vraví päťdesiatnička Darina Křivánková, ktorá si našla partnera mladšieho o 23 rokov. „Zväčša sú to chlapi, ktorí vo svojom živote idú druhé, tretie, štvrté kolo. Nedospelí muži so zvláštnym rebríčkom hodnôt,“ vraví o skúsenostiach so slobodnými päťdesiatnikmi.

Kým sa náš vzťah skončí, môže to byť pekné a za to to stojí, vraví Darina Křivánková, ktorá si našla o 23 rokov mladšieho partnera, pričom si obaja uvedomujú, že ich vzťah sa raz skončí. „Buď si on povie, že už chce žiť inak a chce mať deti, alebo si ja poviem, že už nie je dôstojné byť spolu,“ hovorí v rozhovore.

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Taliban zabránil asi stovke afganských študentiek odcestovať do Spojených arabských emirátov za vzdelaním. Uviedol to predseda konzorcia, ktoré im ponúklo štipendium na univerzite v Dubaji.

V Nepále zomrelo 16-ročné dievča, ktoré kvôli menštruácii vyhnali do malej chatrče. Obyčaj, podľa ktorej ženy s menštruáciou vyženú z domu a trávia čas v malých domcoch, je v Nepále nelegálna, ale v niektorých častiach krajiny stále rozšírená.

Rihanna posúva predstavu o tom, ako by mal vyzerať tehotenský šatník. Až doteraz neboli crop topy, rifle s nízkym pásom a priesvitné látky základom tehotenskej módy. No po tom, ako sa speváčka začala na verejnosti ukazovať v takom oblečení, na sociálnej sieti Pinterest o 40 percent narástlo hľadanie spojenia „čipkované tehotenské šaty“ alebo „Rihannin tehotenský štýl“.

Speváčka Rihanna nahrala svoj zatiaľ posledný album pred siedmimi rokmi. Dnes sa venuje skôr svojej kozmetickej značke a zároveň nastoľuje nové pravidlá pre tehotenskú módu. „Dúfam, že sa nám podarilo redefinovať to, čo sa považuje za ‚primerané‘ pre tehotné ženy,“ povedala v rozhovore pre Vogue, ktorý dopĺňali zábery od fotografky Annie Leibovitzovej.

O pár rokov si ženy urobia ultrazvuk samy doma, predpovedá detský kardiológ Jan Marek, ktorý pôsobí v Londýne. V rozhovore opisuje aj to, ako umelá inteligencia ovplyvní diagnostiku a aké sú rozdiely v komunikácii českých a britských lekárov s pacientmi.

Jan Marek. Foto – Deník N/Ludvík Hradilek

Ministerstvo školstva spúšťa výzvu z plánu obnovy na podporu najmenších detí z rómskych komunít. 6,2 milióna eur je určených na granty pre deti do troch rokov a tehotné ženy, ktoré žijú v prostredí generačnej chudoby.

V Iráne dostala známa herečka Afsane Bajganová dvojročnú podmienku za nenosenie hidžábu. Súd jej zároveň nariadil, aby raz týždenne navštevovala psychologickú poradňu a liečila sa tam na údajnú „duševnú poruchu“ s „antirodinnými“ sklonmi.

Home office umožnil návrat rekordného počtu amerických žien do práce po pandémii. Okrem výhod, ktoré prináša práca z domu, má aj negatíva – nižšie ohodnotenie a menšiu šancu kariérneho rastu.

Rodičia deťom zvyknú hovoriť, že by sa nemali rozprávať o peniazoch a pýtať sa kamarátov, koľko zarábajú, hovorí v rozhovore Gréta Hreusová, odborníčka na financie z platformy Roses & Dollars. „Podľa jedného prieskumu si 70 percent ľudí myslí, že hovoriť o peniazoch je neslušné.“

Keď si žena hľadá články o tom, ako investovať a čo urobiť s peniazmi, väčšina je o šetrení a nakupovaní so zľavami, hovorí v rozhovore Simona Urbanová, odborníčka na financie z platformy Roses & Dollars. Ženy sú podľa nej považované za tie, ktoré nakupujú a míňajú, nie za tie, ktoré peniaze zveľaďujú.

Zľava Gréta Hreusová a Simona Urbanová - archív Roses & Dollars

Bábika Barbie od svojho vzniku ako špongia nasávala meniaceho sa ducha doby s jediným cieľom – zarobiť. Barbie bola vždy tým, čím ženy práve boli; ani za 64 rokov sa z nej nestala feministka. To má zmeniť až film režisérky Gerwigovej, ktorý sľubuje novú perspektívu.

Jednými z prvých príznakov perimenopauzy bývajú psychické problémy, hovorí farmaceutka Leila Zajac, ktorá sa venuje osvete v oblasti ženského zdravia. „V našich rýchlych životoch ich však často zvykneme ignorovať, hoci v skutočnosti by sme pri nich mali spozornieť. Čím skôr ich totiž začneme riešiť, tým menej hrozí, že prerastú do zhoršenia kvality nášho života.“

Častým mýtom je, že menopauza znamená starobu. „Keď si však vezmete, že menopauza prichádza v období medzi 45. a 55. rokom života ženy, keď je žena vo všeobecnosti na pomyselnom vrchole – je najženskejšia, najefektívnejšia, najproduktívnejšia a zvyčajne aj na vrchole kariéry –, tak to predsa vôbec nepasuje do definície staroby,“ hovorí Leila Zajac, ktorá sa venuje osvete v oblasti ženského zdravia.

Mladých neláka na OnlyFans len nahota, chcú sa aj rozprávať, vraví expert na rizikovú virtuálnu komunikáciu René Szotkowski. Autorky videí prirovnáva k akýmsi „polopsychologičkám“, s ktorými sa mladí používatelia populárneho portálu radia napríklad o vzťahoch.

Endometrióza spôsobuje ženám neznesiteľné bolesti, no lekári ju často mylne označia len za menštruačné kŕče. Nevyliečiteľným ochorením trpí podľa odhadov 10 percent žien, väčšinu diagnostikujú až v dospelosti. Rodičom Shannon Hannawaldovej lekári povedali, že svoje bolesti zveličuje, aby sa vyhla škole. „Ľudia, ktorí ma mali chrániť, mi neverili. Pokúsila som sa o samovraždu,“ hovorí.

Zaoberáme sa tým, či povoliť interrupčnú tabletku, hovorí minister zdravotníctva Michal Palkovič. Či o tom stihne rozhodnúť, kým bude vo funkcii, povedať nechce. „Ten, kto podpisuje, nesie za to následky a zodpovednosť. Musíme mať stopercentnú istotu, že štandard a zmenenú vyhlášku vieme kedykoľvek obhájiť,“ hovorí.

Podstatnú časť voličov Borisa Kollára tvoria ženy a čitatelia a čitateľky bulváru, a tak majú určite veľa informácií o jeho priznaní, že fyzicky napadol svoju bývalú partnerku. Dáta z minulosti ukazujú, že preferencie Sme rodina padali najmä vtedy, keď boli jeho kauzy v médiách.

Úradnícka vláda neprinesie revolúciu v rodovej rovnosti a právach LGBTI+ ľudí. Ódorov kabinet chce riešiť chudobu, ale v programovom vyhlásení nerieši ženy, aj keď sú ňou matky samoživiteľky najviac ohrozené. Nespomína ani LGBTI+ komunitu, no kritizuje spoločenské normy, ktoré menšinám komplikujú prístup k civilným dohodám. (euractiv)

Prišiel ku mne profesor a spýtal sa, či si to dieťa vážne chcem nechať, že si tým len pokazím kariéru, vraví biologička Kateřina Sam. V rozhovore opisuje, ako skĺbila materstvo s prácou a aké postavenie majú ženy vo vede. Spomína aj na to, že pri pohovore zaťahovala brucho, aby si nikto nevšimol, že je tehotná.

Nové na Dennikn.sk

08:23Toto vystrihneme: Módna informačná služba 08:10Guardiolov brat ju dostal z bankrotu a City dáva tipy na hráčov. Príbeh Girony, senzácie La Ligy 07:51Ráno s NHL: Slafkovský sa pobil, premenil víťazný nájazd a predviedol oslavu ako z filmu Gladiátor 06:45Keď je najväčšou drámou to, či sa podarí likérový špic. Prečo aj vy pozeráte Pečie celé SlovenskoVčera 17:25Barbora Fandelová: Šokovalo ma, že si podľa niektorých žien nezaslúžim šancu mať ďalšie dieťaVčera 15:30Falošné manželstvo s príbuznou či prekročenie rieky. Tisíce Ukrajincov utekajú pred vojenskou službouVčera 12:36Slovan ide do Spišskej ako outsider. Tri dôvody úspechu malého klubu, ktorý je na čele extraligyVčera 09:20Severná Kórea systematicky a svojvoľne väzní, mučí a zabíja vlastných občanovVčera 08:00Komentátori Denníka N: Penta je už ďalším členom koalícieVčera 06:56Ráno s NHL: Jedno striedanie, 4 sekundy a zranený kapitán. Príbeh najkratšieho debutu v histórii08.12 23:48Prvá agentúra z veľkej trojky zhoršuje Slovensku rating. Konsolidáciu považuje za nejasnú08.12 19:50Útok Hamasu spustil novú vlnu konšpiračných teórií o Chazaroch a židovskej svetovláde08.12 19:20Priznal sa k špionáži aj propagácii zvrátenej kultúry. Spolustraníka Vladimíra Clementisa komunisti zlomili rýchlo08.12 19:00Newsfilter: Čo sa dá urobiť, aby Fico nedostal zrušenie špeciálnej prokuratúry pod stromček08.12 18:44Blokády hraníc oslabujú ukrajinskú ekonomiku a Poliakom za ne hrozí žaloba z Bruselu08.12 18:03NATO má len niekoľko rokov, aby sa pripravilo na ruský útok, varuje nemecký think-tank08.12 18:00Graf dňa: Európske embargo zabralo slabo. Ruské príjmy z ropy a zemného plynu znova rastú08.12 17:40Nezabíjajte zlaté teľa! Alebo čo Andrejovi Dankovi zrejme nepovedali08.12 17:17Šimečka, Kostolný, Leško: Ako zachrániť demokraciu (pozvánka na diskusiu v Prešove)08.12 16:50Manuál o šikane pre rodičov: kedy klásť dieťaťu otázky, ako komunikovať so školou a prečo hneď nevolať psychológa08.12 16:45Žien v obrane a diplomacii pribúda, no stále je to málo. Pri riešení konfliktov sú prínosom08.12 15:49Rušeniu Úradu špeciálnej prokuratúry mala predchádzať široká diskusia a analýza následkov08.12 15:41Ako dávať skutočne dobré darčeky? Darujte zážitky, nie veci08.12 15:26U Fica patrí škrtenie medzi najobľúbenejšie druhy násilia (udalosti týždňa)08.12 15:14Kam SMER-uje Slovensko banková daň?08.12 15:13Danglár: Majster kat08.12 14:49Kissingerov životopisec: Vedel, že diplomacia sa nevyhnutne scvrkáva na voľbu medzi zlami08.12 14:36Perspektívy hnusu: Šimkovičová nie je žiadny Mefistofeles, možno volavka08.12 14:28Vývoj bojov (653. deň): Ukrajinci si pripravili na šahídy mobilné jednotky a darí sa im08.12 14:17Chlapec, ktorý takmer neprežil nakrúcanie Harryho Pottera, drsné rodinné tajomstvo a jeden z najmilších filmov roka