Životy žien

Cítila som len obrovský šok, prechádzala som do režimu prežitia, rozpráva herečka Rose McGowan o znásilnení Harveym Weinsteinom. Investigatívne novinárky Jodi Kantor a Megan Twohey v knihe Stalo sa to aj mne opisujú začiatky vyšetrovania aféry hollywoodskeho producenta týkajúcej sa sexuálneho obťažovania a zneužívania v zábavnom priemysle.

Harvey Weinstein. Foto - TASR/AP
Harvey Weinstein. Foto - TASR/AP

Španieli schválili voľno pri menštruačných bolestiach a interrupcie aj bez súhlasu rodiča. Vláda Pedra Sáncheza presadila zákon zabezpečujúci široké práva žien a dievčat.

Hitler im zobral detstvo, Putin zničil starobu, o osamelých starších Ukrajinkách uprostred bojiska píše Jana Shemesh. „Len na seba a sporadickú pomoc charity môžu byť podľa odhadov na Ukrajine odkázané dva milióny starších osamelých žien.“

Afganský Taliban nariadil televíznym moderátorkám a reportérkam, aby si počas vysielania zakrývali tvár. Môže im byť vidno iba oči. Nariadenie prichádza krátko po tom, ako hnutie zaviedlo pre všetky ženy povinné nosenie burky na verejnosti.

Častým znakom násilných mužov je aj to, že sú nesmierne egocentrickí, hovorí terapeutka Daša Malíková. „Majú pocit, že oni sú tí jediní, na ktorých záleží. Úlohou ženy a zmyslom jej života má byť to, aby uspokojovala ich potreby.“

Na ženu sa u nás stále nahliada cez prizmu materstva – žena má byť matkou, a keď matkou nie je, potom nesplnila svoju zásadnú životnú úlohu, hovorí režisérka Tereza Nvotová. „Samozrejme, ak žena chce byť matkou, nech ňou je, ale neznamená to predsa, že ja som horší človek, keď matkou nie som.“

Predstava, že partnerské násilie je iba o bitke a modrinách, je mýtus, hovorí terapeutka Daša Malíková. Násilie môže mať podľa nej veľmi sofistikované podoby a nájdeme ho vo všetkých spoločenských vrstvách. „Ženy, ktoré sa na nás v poradni obracajú, sú často vzdelané ženy ‚z dobrých rodín‘, finančne veľmi dobre zabezpečené.“

Daša Malíková. Foto N - Tomáš Benedikovič
Daša Malíková. Foto N - Tomáš Benedikovič

Keď režisérka Tereza Nvotová napísala na Deň matiek status o tom, že nechce byť matkou, otvorila tým tému, ktorá je v našej spoločnosti veľkým tabu. Mnohé ženy sa podľa nej boja, že budú za toto rozhodnutie odsudzované. „Povedala som si, že keď nikto z nich o tom nedokáže hovoriť, poviem to ja.“

Tereza Nvotová. Foto N - Tomáš Benedikovič
Tereza Nvotová. Foto N - Tomáš Benedikovič

Šiori Itó v knihe Black Box rúca tabu o Japonsku, ktoré sa považuje za jednu z najbezpečnejších krajín na svete. Novinárka opisuje, ako ju znásilnil prominentný reportér a jej prípad odmietli vyšetrovať. Šiori Itó dnes o 17.30 vystúpi v Bratislave na festivale BRaK.

Počet interrupcií na Slovensku medziročne opäť klesol o viac ako 900 prípadov. „Vo všeobecnosti platí, že keď rastú príjmy domácností, klesá miera umelého prerušenia tehotenstva,“ vysvetľuje tento trend v archívnom rozhovore antropológ Kanovský.

Keby si si viac verila, bolo by ti lepšie. Ako ženám podsúvame, že chyba je v nich, vysvetľuje Jana Shemesh. „Sebavedomie má byť pomaly liekom na všetko. Hovorí sa dokonca už aj o kultúre sebavedomia.“

Naživo: Verejná diskusia o stratégii zvládania násilia v párových vzťahoch

Ženy môžu mať po minulotýždňovej tragédii, keď našli v hniezde záchrany mŕtve dieťa, strach tam dieťa dať, hovorí predsedníčka občianskeho združenia Šanca pre nechcených, ktoré zriaďuje hniezda záchrany Anna Ghannamová. „Preto musíme zabezpečiť ďalšie opatrenia, ako kontrolovať kontrolu, aby sa už nikdy nič také nestalo.“

Anna Ghannamová. Foto N - Tomáš Benedikovič
Anna Ghannamová. Foto N - Tomáš Benedikovič

Ukrajinským utečencom na Slovensku neraz ponúkajú aj nižšiu ako minimálnu mzdu, iní naletia rôznym pokútnym vybavovacím firmám. „Mnohí potom pracujú za veľmi nízku odmenu alebo mzdu, často odpracujú aj viac hodín, ako by mali podľa zákonníka práce. Alebo musia časť mzdy odvádzať sprostredkovateľovi,“ hovorí Zuzana Števulová z Ligy za ľudské práva.

Ukrajinky opisujú svoje skúsenosti s hľadaním práce na Slovensku. Kyjivčanka Nataša bola na konkurze na pozíciu, kde by musela robiť každý pracovný deň od šiestej ráno do šiestej večer. Ponúkli jej za to mesačný plat 520 eur v čistom. „U nás by to nazvali vykorisťovaním. Ako by to nazvali na Slovensku?“ pýta sa.

Čerstvé matky môžu zažívať aj pocity zúfalstva, beznádeje a pochybnosti o svojej novej úlohe. „Je dôležité hovoriť o tom, že tieto emócie môžu sprevádzať novú rolu mamy a že ich milujúca mama môže pociťovať,“ hovorí psychologička Jana Zemandl.

Umelkyňa Daniela Krajčová pripravila v Bratislave spolu s Annou Dudikovou z Ukrajiny sériu workshopov tradičnej ukrajinskej výšivky pre ženy, ktoré sa ocitli na Slovensku. „Nepýtam sa ich na to, čo prežili. Ide o spoločne strávený čas,“ hovorí Krajčová.

Poľsko ide proti Putinovi aj proti obetiam jeho agresie. Znásilneným Ukrajinkám odmieta interrupcie, píše Jana Shemesh. „V Národnej rade sú teraz dva poslanecké návrhy, ktoré by spôsobili to isté aj u nás.“

Marta Thaller, ktorá na konci tehotenstva prišla o syna, opisuje, ako sa 10 rokov nedokázala vyrovnať so smútkom. „Jednou z najhorších vecí bolo, že moje okolie vôbec nevedelo, ako má reagovať. Našli sa ľudia, ktorí ma poľutovali, a našli sa aj takí, ktorí sa tvárili, že sa nič nestalo. Povedali mi, že mám byť rada, že som to prežila, a že mám ísť ďalej,“ vraví v rozhovore.

Marta Thaller. Foto – archív M. T.
Marta Thaller. Foto – archív M. T.

Turecká prokuratúra chce rozpustiť jednu z najuznávanejších organizácií na ochranu práv žien v krajine. V žalobe sa uvádza, že skupina Zastavíme vraždenie žien je obvinená z vykonávania činností, ktoré porušujú turecké „zákony a morálku“.

Počet detí a dospievajúcich trpiacich mentálnou anorexiou sa v Nemecku počas pandémie zvýšil. Zároveň sa znižuje vek, v ktorom pacienti a pacientky začnú ochorením trpieť – postihuje aj osem- či deväťročné dievčatá.

Česko chce ukrajinským ženám darovať núdzovú antikoncepciu postinor. Aj napriek množiacim sa svedectvám o znásilnených ženách ruskými okupantmi sa proti tomuto kroku ohradilo konzervatívne katolícke Hnutie pre život. Jeho hovorkyňa pre Deník N vysvetľuje facebookový príspevok, v ktorom hnutie napísalo, že ide o „lacné riešenie“ a mali by sa brániť radšej kalašnikovmi.

Mala som aj takého, čo mi povedal, že keď nebudem jeho, nebudem ničia. A keď som sa s ním rozišla, uniesol ma a zbil, hovorí Veronika, ktorá mala už niekoľko vzťahov so žiarlivými partnermi. Manželovi musela okamžite zdvíhať telefón alebo odpisovať na správy, lebo inak ju podozrieval z nevery. Keď šla k lekárovi, volal do ambulancie, aby si overil, či mu neklamala.

Žiarlivosť nie je láska a romantická sa môže zdať len v piesňach či v rozprávkach, upozorňuje psychologička Anna Stodolová. „Do majetníckej lásky často spadnú najmä muži a ženy s nízkym sebavedomím,“ vysvetľuje. Svoju hodnotu sa niektorí snažia pozdvihnúť tým, čo „vlastnia“ – či už ide o autá, domy, alebo partnerky.

Taliban zakázal ženám v Afganistane bez sprievodu muža nastúpiť do lietadla. Fundamentalistické hnutie to nariadilo leteckým spoločnostiam v krajine.

Veľa vecí ma dnes hnevá, ale nie som schopná sa vždy hneď ozvať, hovorí česká herečka Tereza Dočkalová, ktorá je známa aj ako moderátorka satirických relácií venovaných rodovej rovnosti. Ako priznáva, „jačiaca a drzá feministka“ bola pre ňu spočiatku hlavne rolou. „Teraz, v roku 2022, mám trochu problém robiť svoju prácu, pretože mám dojem, že niektorí ľudia v našom odbore si už túto moju rolu odo mňa nedokážu oddeliť,“ hovorí v rozhovore.

Tereza Dočkalová. Foto -Václav Vašků
Tereza Dočkalová. Foto -Václav Vašků

Bolo by dobré, keby si muži uvedomili, že keď sa bude mať žena lepšie, bude na tom lepšie celá rodina, hovorí feministická aktivistka Adriana Mesochoritisová. „Ak na mužov a ich živiteľskú rolu nebude vyvíjaný taký obrovský tlak, budú môcť byť viac so svojimi deťmi, ktoré milujú. Mnoho mužov veľmi trpí práve tým, že nemôžu tráviť toľko času s rodinou,“ vraví v rozhovore.

Nemyslím si, že by na Slovensku mohol prejsť zákaz interrupcií v takej podobe ako v Poľsku, hovorí Adriana Mesochoritisová z organizácie Možnosť voľby. „Ak by sa to náhodou stalo, myslím, že by to vyburcovalo ľudí k tomu, aby sa postavili za svoje práva v širšom meradle – tak ako to vidíme v Poľsku. A potom by sme hľadali mechanizmy a stratégie, ako z toho von,“ hovorí v rozhovore.

Adriana Mesochoritisová. Foto - Dorota Holubová
Adriana Mesochoritisová. Foto - Dorota Holubová

Čo už len môže byť perfídnejšie ako útok na pôrodnicu? pýta sa v komentári Jana Shemesh. „Zničenie zdravotníckeho zariadenia neznamená len okamžité straty na životoch či na vybavení, je to aj atak na komunitu s dlhodobým vplyvom, lebo tam, kde nefunguje nemocnica či poliklinika, sa nedá dobre žiť.“

Ukrajinkám na úteku hrozí sexuálne násilie aj nútená prostitúcia. „Keď ľudia musia utiecť, sú v zraniteľnej situácii a stávajú sa cieľom pašerákov. Tí chcú zarobiť peniaze a nezaujímajú sa o ľudí, len o zisk,“ povedala Irene Herzelová z organizácie ACT212, ktorá sa zaoberá otázkami obchodovania s ľuďmi a sexuálneho vykorisťovania.

Taliban nedovolil afganským aktivistkám pripomenúť si MDŽ tým, že by darovali krv. Riaditeľ nemocnice v Kábule, dosadený islamistickým hnutím, iniciatívu odmietol. Darovanie krvi ženami nie je v súlade s islamským právom šaría.

Pri príležitosti dnešného Medzinárodného dňa žien máte možnosť kúpiť si knihu Problémové ženy od novinárky Helen Lewisovej so zľavou 30 %. Akcia platí do dnešnej polnoci a vzťahuje sa aj na elektronickú verziu knihy.

Prečo by mal mať štát právomoc nútiť vás pokračovať v tehotenstve proti vašej vôli, pýta sa Helen Lewis, autorka knihy Problémové ženy. „Štát vám nemôže zhabať obličku, žiadať, aby ste sa stali darcom spermií, či nútiť vás žiť v konkrétnej oblasti, alebo si vziať určenú osobu.“

Pondelkové diskusie Denníka N: 

Pred starými ľuďmi zatvárame oči, dávame ich do neviditeľnej pozície, hovorí psychologička Táňa Sedláková, ktorá sa dlhodobo venuje téme starnutia a postavenia seniorov v spoločnosti. „Mohli by sme prijať, že veci nie sú čiernobiele a že ľudia nie sú iba starí alebo mladí, produktívni alebo neproduktívni,“ hovorí v rozhovore.

Viem, aké je to ukrývať sa pred ostreľovaním v Izraeli, len tuším, aké to môže byť na Ukrajine, opisuje Jana Shemesh svoje skúsenosti z vojny. „Po siréne sme počuli silné bum a vydýchli sme si, že raketa skončila naozaj niekde mimo obývaných oblastí, a ešte sme čakali, či nepríde ďalšia.“

Pandémia vytvorila situáciu, s ktorou nevieme narábať; na hľadanie spoločných dohôd sa musíme začať rozprávať osobne, hovorí biofyzička Ľubica Lacinová. „Pandémia obmedzila osobné rozhovory medzi ľuďmi a rozhovory, ktoré majú za cieľ hľadať spoločné prieniky, nie je možné viesť na sociálnych sieťach. Tam si buď vytvoríte bublinu, v ktorej sa utvrdzujete vo svojich názoroch, alebo sa pohádate s niekým, kto má iný názor ako vy.“

Foto - Post Bellum
Foto - Post Bellum

Žijem v jednorodičovskej rodine a donedávna som bola spokojná. Potom prišiel covid, hovorí matka dvoch detí v príbehu Jany Shemesh. Ako jediná živiteľka rodiny si Viktória nemohla dovoliť byť slabá. Lenže potom jej telo napadol vírus a ona dostala strach, čo bude s deťmi.

Principiálne sa staviame za afganské ženy, ony zatiaľ hladujú, píše Jana Shemesh. „To, čo pre svetových lídrov vyzerá ako morálna a strategická dilema, ktorej rozlúsknutie sa stále odkladá, pre Afgancov a Afganky znamená každodenný zápas o holé prežitie.“

V Južnej Kórei rastie antifeministické hnutie. Mladí muži sa cítia diskriminovaní a ohrození, hoci zarábajú v priemere o tridsať percent viac ako ženy. Podľa CNN to zašlo tak ďaleko, že sa tam zo slova feminizmus stáva „nadávka“.

Film The Lost Daughter, ktorý je adaptáciou knihy Eleny Ferrante, otvára tému materstva a pýta sa, či je to prirodzený náklad, ktorý musí žena len prijať a vyrovnať sa s ním. Pohľad na mladú matku s dcérou vracia profesorku Ledu do vlastnej minulosti. Sledujeme ju pri jej rozhodnutí opustiť muža a dve malé deti.

Olivia Colmanová vo filme The Lost Daughter. Foto - Netflix
Olivia Colmanová vo filme The Lost Daughter. Foto - Netflix

Obete sexuálneho zneužívania naše očakávania nemusia zaujímať. Rešpektujme to, píše Jana Shemesh. „Ľudia majú vlastné predstavy a očakávania o tom, ako vyzerá a správa sa ‚skutočná‘ obeť.“

Naše pôrodnice pripomínajú fabriku na deti, hovorí režisérka Maia Martiniak, ktorá natočila film o tom, ako prebiehajú pôrody na Slovensku. „Keď sa so ženou niekto počas pôrodu rozpráva nerešpektujúco, manipuluje ju, zastrašuje ju, urýchľuje jej pôrod, žena vtedy prestáva byť človekom, bytosťou, ale začína byť už iba telom, ktoré má porodiť dieťa,“ opisuje v rozhovore.

Michaela Magalová sa už v pätnástich stala prvou sólistkou Lúčnice. Krátko pred maturitou si však počas vystúpenia roztrhla skrížený väz. Nepustili ju k maturite a na kariéru profesionálnej tanečnice mohla zabudnúť. „Vtedy som mala pocit, že sa mi zrútil celý svet,“ hovorí. V rozhovore opisuje, ako po úraze dokázala začať odznova.

Zbierka diel na papieri do roku 1900, ktorú spravuje Galéria mesta Bratislavy, obsahuje 10-tisíc objektov, z toho iba 25 vytvorili ženy. Podobne je to aj inde vo svete. „Dejiny západného bieleho muža sú už za nami, ale voči ženám v umení máme stále veľký dlh,“ hovorí Patrícia Ballx, kurátorka výstavy Kde sú ženy?

Bývalá sólistka Lúčnice opisuje detstvo profesionálnych tanečníc. Na škole na sebe neustále pracovali a boli pod tlakom, aby spĺňali požadované fyzické predpoklady. „Stávalo sa, že keď niekto pribral, rodičia o tom dostali list,“ hovorí v rozhovore Michaela Magalová. Jej príbeh ukazuje, akým tlakom musia čeliť mimoriadne talentované deti.

Michaela Magalová. Foto – archív M. M.
Michaela Magalová. Foto – archív M. M.

Pôrodné násilie je u nás ešte stále normou. Je dôležité, aby sa začali ozývať aj lekári a sestry, ktorí by to chceli zmeniť, hovorí režisérka Maia Martiniak. Jej film Neviditeľná upozorňuje na porušovanie práv matiek, manipuláciu, zastrašovanie a zastarané metódy, ktoré sa ešte stále využívajú v pôrodníckej praxi.

Filmárka Maia Martiniak. Foto - archív M. M.
Filmárka Maia Martiniak. Foto - archív M. M.

Modelka a oxfordská profesorka napísali v rovnakom čase knihy, v ktorých hľadajú odpoveď na to, akú kontrolu majú ženy nad svojím telom a komu vlastne ženské telo slúži. Zbierku esejí od Emily Ratajkowskej netreba považovať za novú feministickú bibliu, veľmi dobre však dopĺňa seriózny výskum Amie Srinivasanovej.

Ženy po štyridsiatke sa často stávajú sendvičovou generáciou, čo komplikuje ich možnosti kariérne rásť, hovorí mentorka a koučka Anna Hudáková. Deti im ešte celkom neodrástli a zároveň sa musia starať o starnúcich rodičov. „Tieto ženy naliehavo riešia to, ako s celou situáciou pracovať, ako nájsť rovnováhu, ako rozlíšiť, čo je práca a čo ich osobný a súkromný život,“ hovorí.

Česká literárna dokumentaristka a vydavateľka Barbora Baronová chce narušiť zaužívaný stereotyp o ženách po šesťdesiatke. „Väčšinovo sú vykresľované buď ako obete známych šmejdov s hrncami, alebo ako ženy, ktoré by sa mali starať o vnukov a rezignovať na svoj osobný život, alebo ako protivné staré panie sediace v parku a kŕmiace holuby,“ hovorí. Stereotypná predstava o žene tohto veku podľa nej už dávno neplatí.

Barbora Baronová. Foto - archív B. B.
Barbora Baronová. Foto - archív B. B.

Nové na Dennikn.sk

Včera PM:41Týždňový newsfilter: Zrodila sa nová prorodinná koalícia Matoviča s fašistamiVčera PM:51Shooty: Rodinný typVčera PM:37Vova, vzdaj toVčera PM:20Biela légia, čierne svedomie a sivá realita – k textu Andreja Bána v Denníku NVčera PM:36Stačilo v krčme povedať, že podporuje povstanie v Maďarsku, a skončil vo väzeníVčera PM:11Tim Henman: Molčan je logická voľba, pre Vajdu by nebolo príjemné trénovať po Djokovićovi iného hráča z top 10Včera AM:15Nedeľná nekázeň: V hovorení treba spomaliť, v počúvaní pridaťVčera AM:47Košický newsfilter: Vojna na Ukrajine zdvihla význam prekladiska v Haniske aj potrebu diaľnice na ZemplínVčera AM:10Bolestný minulý časVčera AM:00Pán tréner Lašák nám povedal, kam strieľať, hovorí Sýkora, ktorý zobral Slafkovskému rekordVčera AM:00300 slov z MS: Bol smutný, lebo mu nezvonil telefón, potom zavolal Šatan. The Athletic píše, ako si Slovensko a Ramsay pomohli02.00 PM:27Keď niekto strieľa ako Sýkora, asi to nebude náhoda. Pokovič a Cibák hodnotia výhru nad Talianskom02.00 PM:51Zaškrtím ju vlastnými rukami, vraví Marina o riaditeľke školy, ktorá odišla s Rusmi. Miestni už tušia, kto kolaboroval02.00 PM:18Biela légia, čierne svedomie a sivá realita02.00 PM:02Český týždeň: Vojna má prvú českú obeť, dobrovoľníka Tomáša našli v masovom hrobe pri Kyjive02.00 PM:24Bolsonaro využíva Trumpovu taktiku. Naša posledná nádej je Lula, zaznieva z Brazílie02.00 PM:23Keď Slafkovský zložil skúseného Kanaďana, v Turku sa stal miláčikom. Legendárny tréner Westerlund má preňho radu02.00 AM:14Škrtel bol anglickejší než väčšina Angličanov. Teraz končí s futbalom02.00 AM:51Tretina Slovákov sú dezorientovaní alebo zlí ľudia, pripomína novinka SND02.00 AM:47Vyšehrad Fylm je nekorektná futbalová satira, ktorá baví aj nudí zároveň02.00 AM:00300 slov z MS: Slafkovský by mal byť draftovou jednotkou, myslí si americký expert02.00 PM:28Bekhend, forhend a ty kokso, išlo to dnu, smial sa Slafkovský, ktorý hovorí, že vie hrať aj lepšie02.00 PM:36Naši tréneri takú odvahu nemajú. Chcelo by to ešte dvoch Hossov, hodnotí Hadamczik výhru nad Kazachmi02.00 PM:26Chcete investovať väčšiu sumu? Nečakajte, hovoria odborníci na akcie02.00 PM:09Pri nerastných surovinách sme sa dlhodobo spoliehali na Čínu. Môžeme na to doplatiť, hovorí odborník na batérie do elektromobilov02.00 PM:39Komentátori Denníka N: Matovič sa nám vysmieva, znovu zamoril debatu a otočil ju iným smerom02.00 PM:33Matovičovo krúžkovné odmení aktívnych rodičov, no nie je isté, či pomôže chudobným02.00 PM:22High 5ive: Nanič počasie, živá scéna. Kultúrny pozdrav z Islandu02.00 PM:29Nositelia štátneho vyznamenania prezidentke: Je dobré, že ste sa ospravedlnili (anketa)02.00 PM:33Newsfilter: Matovičova nová nevesta sa volá Beluský