Životy žien

Odkedy blogerka Erika Mokrý začala otvorene písať o popôrodnej depresii a ťažkom materstve, denne dostáva desiatky správ od iných matiek. Často ju však kontaktujú aj partneri alebo kamarátky žien s popôrodnou depresiou. „Je priam šialené, ako sa mnohé ženy boja pred okolím priznať problém, roky to taja a neuveriteľne trpia,“ hovorí v rozhovore

Blogerka Erika Mokrý v rozhovore opisuje, ako bojovala po narodení syna s popôrodnou depresiou. „Moja prvá úzkosť a neskutočná búrka hormónov prišli na piaty deň po pôrode. Držala som sa však toho, že je to v poriadku, som v polovici baby blues a odznie to. No opak bol pravdou. Nepríjemné pocity sa stupňovali.“

Erika Mokrý so synom. Foto - archív E. M.

Keď nám rodičia píšu skúsenosti zo slovenských nemocníc, niekedy cítim až hnev, hovorí Andrea Skákalová z občianskeho združenia Tanana, ktoré pomáha rodičom po strate dieťaťa počas tehotenstva, v priebehu pôrodu či krátko po ňom. „Stačilo by pritom aj pár malých zmien, aby nedochádzalo k opakovanej traumatizácii,“ vraví v rozhovore.

Andrea Skákalová pred dvomi rokmi prišla o dcéru, ktorá zomrela len dva týždne pred plánovaným termínom pôrodu. V rozhovore opisuje, s akým prístupom sa stretla v nemeckej pôrodnici, čo jej najviac pomáhalo spracovať stratu, ako zvládla druhé tehotenstvo a čo by sa malo zmeniť v pomoci rodičom po strate dieťaťa na Slovensku.

Rodičky budú mať právo na sprevádzajúcu osobu pri pôrode. Novela zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorú dnes schválili poslanci, má nadobudnúť účinnosť 1. júna 2024.

Na pozíciách opatrovateliek u nás pracujú výlučne ženy, hovorí riaditeľka domova, kde sa starajú o deti s ťažkým zdravotným postihnutím. „Myslím si, že je to aj preto, že ženy túto prácu zvládajú mentálne lepšie,“ hovorí Alexandra Hovancová.

Bývalá úspešná advokátka Zuzana Šimeková napísala knihu Krásni ľudia, ktorá je sčasti inšpirovaná jej vlastnými skúsenosťami. Jej hrdinka Vanda je úspešná manažérka, ktorá sa dobrovoľne prihlási na psychiatrickú liečbu. „Duševné problémy sa naozaj týkajú nás všetkých, často práve tých ‚úspešných‘ a ‚krásnych‘ ľudí,“ hovorí v rozhovore.

Keď som začínala, niekoľko mesiacov som v práci nechávala väčšinu svojej výplaty, hovorí Alexandra Hovancová, riaditeľka Domu Charitas sv. Jozefa v Spišskej Novej Vsi. „Štát nám prispeje tak, že sme len na mzdách zamestnancov zhruba 50-tisíc v mínuse.“ V domove pomáhajú týraným matkám a deťom s ťažkým zdravotným postihnutím.

Foto - archív A. Hovancovej

OSN vyzvalo Taliban, aby v Afganistane opäť otvoril stredné školy pre dievčatá. Rozhodnutie Talibanu zatvoriť dievčenské školy, ktoré začalo platiť pred rokom, označilo za „tragické a hanebné“.

Vyspelosť pracovného prostredia by sa nemala merať tým, ako veľmi sa zničíme, hovorí bývalá úspešná advokátka Zuzana Šimeková. Niekoľko rokov pracovala v Londýne a v Paríži. Po tom, čo zažila silné vyčerpanie, sa už k predošlej práci nevrátila. Dnes pomáha iným nevyhorieť. „Odbornú pomoc by sme nemali nutne vyhľadať len vtedy, keď je už naozaj veľmi zle,“ hovorí v rozhovore.

Zuzana Šimeková. Foto N - Tomáš Benedikovič

Veronika Kurcinová žije s achondropláziou, ktorá spôsobuje takzvaný trpasličí vzrast. V rozhovore vysvetľuje, ako je možné, že svoj hendikep dlho nevnímala, a čo jej priniesla práca na knihe o svojej skúsenosti. „Ľudia by sa nemali báť o svojich pocitoch hovoriť nahlas. Nie je to hanba,“ vraví Krucinová.

Študentka dizajnu Veronika Kurcinová má 128 centimetrov. O živote s achondropláziou, ktorá spôsobuje poruchu rastu kostí, urobila knihu. „Na posmešky od detí som si zvykla, ale je hrozné, čo niekedy robia starší ľudia, na to si neviem zvyknúť,“ vraví Kurcinová.

Dizajnérka Veronika Kurcinová a jej pripravovaná kniha. Foto - archív V. K.

Menštruačná chudoba je tabu a štát to ignoruje. V Európe si menštruačné pomôcky nemôže dovoliť jedno dievča z desiatich, aj u nás musia ženy namiesto vložky použiť handru. Banskobystrický kraj bude rozdávať menštruačné potreby zadarmo, no žiaden ďalší kraj sa nepripojí.

Keď študujete históriu inovácií, študujete vlastne absenciu žien, vraví novinárka Katrine Marçalová. V rozhovore ďalej vysvetľuje, prečo je pre ženy ťažké začať podnikať v inováciách a prečo Adam Smith pri úvahách o neviditeľnej ruke trhu zabudol na fyzické ruky svojej matky.

Elektromobily sme mohli mať o sto rokov skôr, len sme sa báli ženskosti, vraví novinárka Katrine Marçalová, ktorá píše o tom, ako rod súvisí s inováciami. Reklamy na elektromobily najskôr cielili na bohaté ženy, čo mužov odradilo natoľko, že ich jednoducho nechceli.

Katrine Marçalová. Foto – Anna-Lena Ahlströmová

Príbeh ženy, ktorá stála pri zrode psychoanalýzy. Sigmund Freud o nej písal ako o slečne Anne O., ktorá sa zbavila hystérie pomocou liečby rozprávaním. Za pseudonymom sa skrývala Bertha Pappenheimová, ktorá mala korene v Bratislave a nakoniec sa z nej stala jedna z najvýznamnejších žien svojej generácie.

Blogerka a spisovateľka Soňa Bulbeck Lužinová sa po 15 rokoch života v zahraničí vrátila na Slovensko. Najviac jej tu chýba tolerancia. Sama sa väčšej tolerancii naučila vďaka životu v Saudskej Arábii. „Prestala som riešiť nepodstatné veci typu, čo kto nosí oblečené alebo čo kto kedy povedal,” hovorí v rozhovore.

Taliban vyzval zamestnankyne afganského ministerstva financií, aby za seba do práce poslali ako náhradu mužských príbuzných. Ženy už skoro rok nesmú pracovať v štátnej správe. Vláda islamistického hnutia im nariadila, aby zostali za výrazne znížený plat doma.

Až keď si človek sadne v autobuse k skupinke hlučných Rómov, dostane možnosť uvedomiť si, že nie je iný, hovorí Dominika Badžová. Je Rómka, zažila segregáciu už na základnej škole, neskôr však mala šťastie na pedagógov na strednej škole. Vyštudovala VŠMU a plánuje sa venovať prvkom performativity v správaní Rómov na Slovensku.

Cyprus schválil doživotie za vraždy žien v dôsledku rodovo podmieneného násilia. Návrh zákona predložila predsedníčka parlamentu Annita Demetriosová, prvá žena na tomto poste. (cyprus mail)

Vulgárny neschopák a zástanca neliberálnej demokracie? Nič to, hlavne ak my máme kontrolu nad maternicami, píše Jana Shemesh o brazílskom prezidentovi. „S Trumpom ho spája vulgárny sexistický slovník a pohŕdanie ženami.“

Poslanci Európskeho parlamentu vyzvali Európsku komisiu a členské štáty, aby riešili nerovnosti, ktorým čelia ženy v EÚ, ako sú prekážky na trhu práce a prístup k cenovo dostupnej starostlivosti o deti.

Kultúra ticha a nesťažovania sa je u nás veľmi silná, hovorí právnička Debrecéniová, ktorá skúmala sťažnosti rodiacich žien. Tvrdí, že niektoré inštitúcie nevedia, ako posudzovať sťažnosti na porušenia ľudských práv pri pôrodoch, a vytvorili si stratégie, aby ich nemuseli vyhodnocovať.

Janka Debrecéniová. Foto N - Tomáš Benedikovič

Američanky sa boja, že IT spoločnosti pomôžu trestnému stíhaniu potratov tým, že polícii poskytnú informácie o svojich zákazníčkach. V štátoch, kde budú potraty trestné, si totiž úrady budú môcť pýtať dáta napríklad zo sociálnych sietí, z četovacích aplikácií, z histórie internetového vyhľadávania či z menštruačných aplikácií, píše MediaBrífing.

Musela som si vymyslieť neveru, aby mi povolili interrupciu, opisuje Jana Shemesh príbeh jednej Izraelčanky. „Judaizmus ponúka niekoľko pohľadov na túto tematiku, ale v zásade prevláda názor, že život ženy je dôležitejší ako život plodu.“

Až vojna donútila Ukrajinu ratifikovať Istanbulský dohovor, my máme luxus urobiť to v mieri, píše Jana Shemesh. „Na Ukrajine sa domáce násilie doteraz považovalo len za priestupok a trestom sú verejnoprospešné práce či finančná pokuta.“

Ak chcú ženy rodiť v zahraničí, je to istým spôsobom aj naša hanba, hovorí gynekológ Jozef Záhumenský. V rozhovore vysvetľuje, že demografia sa dá zlepšiť aj skvalitnením pôrodníctva. „Na rozhodnutie ženy mať ďalšie dieťa má nemalý vplyv aj prvý pôrod. Cisársky rez znižuje šancu na ďalšie dieťa približne o viac ako 20 percent.“

Prednosta gynekologickej kliniky v ružinovskej nemocnici Jozef Záhumenský. Foto N - Tomáš Benedikovič

Násilie voči ženám je prítomné v spoločnosti aj počas mieru, nepotrebujeme na to vojnu, hovorí britská vojnová reportérka Christina Lamb. „Štatisticky jedna z troch žien zažije počas svojho života istú formu násilia. Ak sa to deje v mieri, je len prirodzené, že vo vojne, v ktorej žiadne pravidlá neplatia, je toho násilia ešte viac.“

Ak ste svedkom nebezpečnej situácie, vždy môžete zavolať profesionálnu pomoc, radí inštruktorka sebaobrany Jasmína Houdek. „Operátori a operátorky sú vyškolení a vyškolené na to, aby vedeli situáciu vyhodnotiť,“ hovorí.

Nie, mlčať nie je zlato a ženy nepotrebujú počúvať, že je, píše v komentári Jana Shemesh. „Ženy už po stáročia dostávajú signály alebo aj menej subtílne formy odkazov, že bude lepšie, keď si svoje názory nechajú pre seba.“

Britská vojnová reportérka Christina Lambová mapovala na Ukrajine vojnové násilie páchané na ženách. „Pre mňa ako novinárku je veľmi ťažké znovu vidieť, čím tam mnohé ženy a dievčatá prechádzajú. Byť svedkyňou toho, čo sa deje, je tiež ľudsky nesmierne bolestivé,“ hovorí. Ruskí vojaci podľa nej nerobia nič nové, len opakujú to, čo robila ich armáda už v minulosti.

Jasmína Houdek sa stala inštruktorkou modernej sebaobrany aj preto, že ako 14-ročná zažila znásilnenie. „Kým som si tú traumu vyriešila, často som plánovala jeho likvidáciu a predstavovala som si, ako mu fyzicky ubližujem,“ hovorí Houdek.

Jasmína Houdek. Zdroj - Moderní sebaobrana

Američanky sa obávajú, že z ich mobilov sa bude dať zistiť, či boli na potrate, píše Jana Shemesh. „To, čo je inak predmetom lekárskeho tajomstva, internetové firmy bežne posúvajú takzvaným tretím stranám.“

Od písania o Weinsteinovi nás odrádzali, vraj je príliš vplyvný, vraví Megan Twohey, ktorá odhalila, ako filmový producent obťažoval ženy. „Pozerať, ako kríva na súd, bolo pre nás symbolom, že všetci tí ľudia, ktorí nám hovorili, ako zlyháme v našej snahe odkryť ho, sa mýlili,“ hovorí novinárka, ktorá v knihe Stalo sa to aj mne opisuje prácu na veľkej investigatíve.

Kniha Stalo sa to aj mne a jedna z jej autoriek - novinárka New York Times Megan Twohey. Foto - Martin Schoeller

Ženy nemajú politiku „zjemňovať“ či „skrášľovať“, hovorí v rozhovore sociologička Zora Bútorová. „Požadovať vyšší podiel žien na politickom rozhodovaní je správne preto, lebo ženy majú v spoločnosti polovičné, dokonca mierne nadpolovičné zastúpenie. Je to teda otázka spravodlivosti.“

Foto N – Tomáš Benedikovič

Taliban voči afganským ženám opäť pritvrdil. Do školy môžu ísť iba tajne a na ulicu len zahalené, inak pôjde ich manžel do väzenia.

Tento týždeň má premiéru film Anny Gruskovej o Alžbete Gwerkovej-Göllnerovej, ktorá pred 80 rokmi radila ženám, ako sa stať demokratkami. „Veľa ľudí ešte aj dnes uvažuje v kategóriách ‚my a oni‘. Alžbeta Gwerková-Göllnerová už v 30. rokoch vedela, že všetko sme ‚my‘,“ hovorí Grusková.

Alžbetu Gwerkovú-Göllnerovú, ktorú nedávno vyznamenala prezidentka, postihlo v živote viacero tragédií, no jej myšlienky o demokracii sú inšpiratívne dodnes. Režisérka Anna Grusková päť rokov pátrala po stopách tejto literárnej vedkyne, hungaristky, historičky a demokratky, aby jej príbeh neostal zabudnutý.

Naživo – Diskusia o ženách vo vojne: Medzi hostkami budú profesionálky, ktoré Ukrajinu navštevujú osobne už niekoľko rokov a ktoré sa podelia so svojou skúsenosťou s tým, čo so ženami robí vojna.

V knižnej edícii Denníka N vychádza kniha Stalo sa to aj mne. Investigatívne novinárky v nej opisujú aféru Harveyho Weinsteina, ktorá otriasla celým filmovým priemyslom a pomohla naštartovať hnutie #MeToo. Kniha vychádza v preklade Andrey Tomovej.

Cítila som len obrovský šok, prechádzala som do režimu prežitia, rozpráva herečka Rose McGowan o znásilnení Harveym Weinsteinom. Investigatívne novinárky Jodi Kantor a Megan Twohey v knihe Stalo sa to aj mne opisujú začiatky vyšetrovania aféry hollywoodskeho producenta týkajúcej sa sexuálneho obťažovania a zneužívania v zábavnom priemysle.

Harvey Weinstein. Foto - TASR/AP

Španieli schválili voľno pri menštruačných bolestiach a interrupcie aj bez súhlasu rodiča. Vláda Pedra Sáncheza presadila zákon zabezpečujúci široké práva žien a dievčat.

Hitler im zobral detstvo, Putin zničil starobu, o osamelých starších Ukrajinkách uprostred bojiska píše Jana Shemesh. „Len na seba a sporadickú pomoc charity môžu byť podľa odhadov na Ukrajine odkázané dva milióny starších osamelých žien.“

Afganský Taliban nariadil televíznym moderátorkám a reportérkam, aby si počas vysielania zakrývali tvár. Môže im byť vidno iba oči. Nariadenie prichádza krátko po tom, ako hnutie zaviedlo pre všetky ženy povinné nosenie burky na verejnosti.

Častým znakom násilných mužov je aj to, že sú nesmierne egocentrickí, hovorí terapeutka Daša Malíková. „Majú pocit, že oni sú tí jediní, na ktorých záleží. Úlohou ženy a zmyslom jej života má byť to, aby uspokojovala ich potreby.“

Na ženu sa u nás stále nahliada cez prizmu materstva – žena má byť matkou, a keď matkou nie je, potom nesplnila svoju zásadnú životnú úlohu, hovorí režisérka Tereza Nvotová. „Samozrejme, ak žena chce byť matkou, nech ňou je, ale neznamená to predsa, že ja som horší človek, keď matkou nie som.“

Predstava, že partnerské násilie je iba o bitke a modrinách, je mýtus, hovorí terapeutka Daša Malíková. Násilie môže mať podľa nej veľmi sofistikované podoby a nájdeme ho vo všetkých spoločenských vrstvách. „Ženy, ktoré sa na nás v poradni obracajú, sú často vzdelané ženy ‚z dobrých rodín‘, finančne veľmi dobre zabezpečené.“

Daša Malíková. Foto N - Tomáš Benedikovič

Keď režisérka Tereza Nvotová napísala na Deň matiek status o tom, že nechce byť matkou, otvorila tým tému, ktorá je v našej spoločnosti veľkým tabu. Mnohé ženy sa podľa nej boja, že budú za toto rozhodnutie odsudzované. „Povedala som si, že keď nikto z nich o tom nedokáže hovoriť, poviem to ja.“

Tereza Nvotová. Foto N - Tomáš Benedikovič

Šiori Itó v knihe Black Box rúca tabu o Japonsku, ktoré sa považuje za jednu z najbezpečnejších krajín na svete. Novinárka opisuje, ako ju znásilnil prominentný reportér a jej prípad odmietli vyšetrovať. Šiori Itó dnes o 17.30 vystúpi v Bratislave na festivale BRaK.

Počet interrupcií na Slovensku medziročne opäť klesol o viac ako 900 prípadov. „Vo všeobecnosti platí, že keď rastú príjmy domácností, klesá miera umelého prerušenia tehotenstva,“ vysvetľuje tento trend v archívnom rozhovore antropológ Kanovský.

Nové na Dennikn.sk

18:59Ako ruskí propagandisti nepochopili vtip. České sociálne siete sa bavia fiktívnou anexiou Kaliningradu 18:44Molekuly, ktoré sa skladajú ako Lego. Držitelia Nobelovej ceny za chémiu odštartovali pokrok vo výskume liekov aj rakoviny 18:18Graf dňa: Zásah štátu 3-násobne zvýšil regulovanú cenu elektriny. Spozornieť by mali najmä malé podniky 18:15Babiša už súdia, no jeho biznis ďalej rastie. Prvé kliniky na umelé oplodnenie získava aj v Španielsku a Taliansku 17:35Krajniak uspel s rodičovským bonusom, zdroje našiel na poslednú chvíľu v druhom pilieri 17:35Abbé Faria by sa divil 17:20Ako to číta Ivan Mikloš: Vojna na Ukrajine ako budíček. Časť prvá 17:05Shooty: Metodika 17:04NDS sľubuje, že nové mýto vynesie 250 miliónov ročne pri pätinových nákladoch. Presným číslam sa vyhýba  16:47Prajú si Slováci viac víťazstvo Ruska alebo Ukrajiny? Čerstvý prieskum Focusu pre Globsec ukazuje priaznivejšie výsledky 16:32Prokurátor Masár sa nestane zástupcom Lipšica, Žilinkovi ľudia ho zablokovali 15:50Dotknem sa ťa za každú prihrávku, ktorú pokazíš. V Amerike systematicky zneužívali futbalistky 15:49Otcovia budú môcť ísť od novembra na dva týždne platenej otcovskej dovolenky 14:42Krátke dejiny dezercií a odmietania vojenskej služby po vyhlásení mobilizácie 14:06Vývoj bojov (223. deň): Rusi ďalej ustupujú, Ukrajinci dostali rakety schopné zastaviť mobilizované masy 13:45Expert Onderčo: Použitie jadrových zbraní by nemalo pre Rusko žiaden význam 13:39Ukážeme vám, ako sa mu vykrútili prsty. Zranenie elitného quarterbacka vydesilo NFL 13:27Novinárky o duševnom zdraví: Sme zvyknutí poradiť si so všetkým sami, ale niekedy jednoducho treba vyhľadať pomoc 13:03Volám sa Viktor a hrám za Šachtar. Keď sa začne bombardovanie, je úplne jedno, čo viem o politike 11:20Bez pomoci v Pešti. Prečo Slovensko na knižnom veľtrhu prezentovalo občianske združenie 11:04Aby som sa s vami stretol, musel som sa nadopovať liekmi, hovorí muž s chronickým únavovým syndrómom 09:00Danglár: Pud sebazničenia 08:39Putin vojnu prehrá a Rusko sa môže rozpadnúť, hovorí český diplomat 08:23Historik Snyder o Československu 1938 a Ukrajine 2022 06:44Slafkovský dostal dve lekcie zo základov hokeja v NHL. Po zápase bol vraj ošetrovaný 06:43Ekonomický newsfilter: Matovič sľubuje miliardy na energetickú krízu z nevyčerpaných eurofondov, isté to zatiaľ nie jeVčera 21:39Minister spravodlivosti Karas: Chcem sa opierať o všetkých poslancov dobrej vôle. S poslancom Tarabom som už rokoval (+ video)Včera 20:38Novela zákona o ochrane prírody od Sme rodina prešla prvým čítaním, v druhom sa má výrazne meniťVčera 19:39Newsfilter: Vitajte, tarabovci, zbohom, rozpočetVčera 19:31Môjmu mužovi aspoň zostali oči a mužské orgány. Čo sa deje na Rusmi okupovanej Ukrajine