Únos vietnamského občana

Riadiacim dôstojníkom únosu vietnamského občana Trinh Xuan Thanha bol generálporučík špecializujúci sa na boj s disidentmi Minh Duong Hung. V júli 2017 najprv riadil celú operáciu z hotelovej izby v Berlíne, aby o pár dní na to už oficiálne obedoval s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom a dohliadal, ako obeť únosu prevezie slovenský vládny špeciál zo schengenu.

Nemecká polícia má v prípade únosu vietnamského občana okrem záznamov diaľničných kamier aj dôkazy od mobilného operátora. Tie isté SIM karty kúpené na falošné meno v Nemecku, ktoré boli pri únose v Berlíne, následne lokalizovali aj pred Bôrikom. Ukázal to rozsudok nad vodičom dodávky, ktorá priviezla Trinh Xuan Thanha až pred vládny hotel.

Podľa nemeckého rozsudku v prípade únosu Vietnamca Trinha je nepochybné, že súčasťou celej akcie bol aj Robert Kaliňák a slovenský vládny špeciál. Nemci precízne opísali, prečo sú na rozdiel od Maroša Žilinku presvedčení, že únos išiel cez Bratislavu. Vystopovali autá aj mobily únoscov, svedčili aj naši policajti.

V kauze únosu vietnamského občana vyšetrujú podozrenia z korupcie, povedal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Daniel Mikuláš pre portál Aktuality. Podozrenia z korupcie sa týkajú samotného únosu, nie jeho vyšetrovania za éry Smeru.

Smer pripravuje trestné oznámenie na politického komentátora Mariána Leška za vyjadrenia v rozhovore pre Denník N o kauze únosu vietnamského občana. „Zároveň pripravujeme občianskoprávnu žalobu, aby ho jeho klamstvá zaboleli,“ hovorí vo videu na Facebooku podpredseda strany Erik Kaliňák.

Bratislavský krajský prokurátor Rastislav Remeta vraví, že to, že v nemeckom rozsudku sa píše, že únos Vietnamca prebehol cez Slovensko, neznamená, že to môžeme konštatovať aj my. “Polícia a prokuratúra môže vychádzať len z dôkazov, ktoré boli zabezpečené zákonným spôsobom. Pracujeme aj s touto verziou, ale nemôžeme to automaticky prevziať.”

Generálny prokurátor Maroš Žilinka už nehovorí, že nie je preukázané, že unesený Trinh Xuan Thanh bol na Slovensku. Keď sa ho na to opakovane pýtali poslanci výboru pre obranu a bezpečnosť, Žilinka sa vyhýbal odpovedi s tým, že o dôkazoch nebude hovoriť. Krajský prokurátor Remeta povedal, že podozrenie existuje.

Bratislavský krajský prokurátor Rastislav Remeta hovorí, že je škoda, že únos Vietnamca sa na Slovensku nevyšetroval hneď, keď sa o ňom štát dozvedel. “Môžem konštatovať obrovský hendikep, že sa nezačalo skôr,” povedal Remeta. Nevie však, či to je chyba Roberta Kaliňáka alebo niekoho iného. “Každý vie, že horúca stopa je dôležitá.”

Generálny prokurátor Maroš Žilinka pred poslancami potvrdil, že ochrankári chceli o únose vietnamského občana vypovedať, no keď mali uviesť ich mená, už sa nikomu neozvali. Žilinka odmieta, že by to bolo pre jeho verejné výroky o prípade a pre stratu dôvery. Teraz hovorí, že je možné, že vypočujú úplne všetkých ochrankárov.

Premiér Eduard Heger vo videu pripomína citáty Roberta Kaliňáka a Maroša Žilinku, že únos Vietnamca sa nestal alebo že unesený Trinh Xuan Than nebol nikdy na Slovensku. „Roky sme počúvali, ako nám najvyšší vládni predstavitelia hovorili, že únos Vietnamca je hoax. Pokiaľ budem predsedom vlády, orgány činné v trestnom konaní budú mať rozviazané ruky.“

Juraj Krúpa (SaS) avizuje zvolanie brannobezpečnostného výboru pre kauzu únosu vietnamského občana. Rozhodnutie nemeckého súdu podľa predsedu výboru dokazuje, že sa únos v lete 2017 uskutočnil aj cez územie Slovenska.

SaS ohlásilo na 14.20 tlačovku, na ktorej predstaví nové fakty k únosu vietnamského občana. Na tlačovke bude poslanec strany Juraj Krúpa.

Krajská prokuratúra Bratislava tvrdí, že vyšetrovanie v kauze únosu vietnamského občana Trinh Xuan Thanha pokračuje, a dodala, že sa ohradzuje voči „nepravdivým tvrdeniam poslanca Juraja Šeligu a redaktorov Denníka N“ týkajúcich sa tejto kauzy.

Nemci znova vyvrátili Žilinkovu lož, píše Roman Pataj v Newsfiltri po odsúdení ďalšieho spolupáchateľa únosu vietnamského občana. „Keby sa generálny prokurátor o prípad zaujímal rovnako intenzívne ako o stíhaných papalášov, je veľká šanca, že by sme už vedeli, ktorí slovenskí občania sa na únose vedome podieľali.“

Nemecký sudca povedal, že únos vietnamského občana bol ako zo špionážneho thrilleru. „Súd povedal, že neexistuje žiadna pochybnosť, že Trinh Xuan Than bol unesený zo schengenu a z Európy slovenským vládnym špeciálom. Nepovedal, či na tom participoval niekto zo Slovenska. Nechávajú to otvorené,“ uviedla advokátka Petra Isabel Schlagenhauf.

Poslanec Juraj Šeliga po ďalšom súdnom rozhodnutí v Nemecku apeluje na Maroša Žilinku, aby vyšetroval únos vietnamského občana. „V Nemecku je únos Vietnamca za fakt, no u nás stále akoby nič,“ reagoval. Tvrdí tiež, že už nemôže byť otázkou to, či k únosu došlo, ale kto všetko je zaň zodpovedný.

Ďalej sa potvrdzuje, že Slovensko bolo zapojené do únosu vietnamského občana v lete 2017. Berlínsky súd uznal za vinného aj druhého obžalovaného – Le Anh Tu dostal päť rokov. Obvinený bol nielen z únosu, ale aj zo špionáže proti Nemecku. Podľa prokuratúry ide o vodiča dodávky, ktorá uneseného Trinh Xuan Thanha doviezla až k vládnemu Hotelu Bôrik v Bratislave.

Druhý odsúdený v kauze únosu Vietnamca. Le Anh Tu údajne šoféroval dodávku až na vládny Hotel Bôrik. Foto - RTVS

Na súde v Berlíne dnes pokračoval proces s druhým obžalovaným v kauze únosu vietnamského občana Trinh Xuan Thanha. Obžalovaný tvrdí, že nikdy nebol v Bratislave, súd však prehral diaľničné kamerové záznamy, na ktorých sedí v dodávke smerujúcej do Bratislavy a potom aj na ceste späť do Prahy.

V Berlíne pokračoval súd v kauze únosu vietnamského občana Trinh Xuan Thanha. Vypovedala vyšetrovateľka Katrin Müller, objasňovala aj dve fotografie zo slovenských diaľničných kamier. Jedna fotografia bola z výjazdu z Brna do Bratislavy a druhá z Bratislavy do Prahy. Na oboch fotografiách vidno osobu za volantom, podľa Müller ide o obvineného Anh Tu Le.

Šéf vyšetrovania únosu vietnamského občana v Nemecku Andreas Voges dnes na súde v Berlíne vypovedal, že Nemci nemohli na Slovensku vypočúvať, koho chceli. Konkrétne menoval šéfa protokolu ministerstva vnútra Radovana Čuláka. Voges takisto povedal, že až v roku 2022 nemecká polícia zistila, že DNA, ktorú našli na sedadle auta, ktoré prišlo pred Bôrik, patrila obžalovanému vodičovi Le Anh Tu, ktorého teraz súdia.

Na berlínskom najvyššom súde v kauze únosu Trinh Xuan Thanha vypovedal hlavný vyšetrovateľ prípadu Andreas Voges, ktorý vypočúval aj slovenských policajtov v Bratislave. Povedal, že vietnamský minister To Lam pricestoval na Slovensko len kvôli únosu, inak by sa Vietnamci k slovenskému vládnemu špeciálu nedostali.

Robert Kaliňák sa vysmieva z informácie, že NAKA začala v prípade únosu vietnamského občana trestné stíhanie pre podozrenie z korupcie. „Pán Hamran produkoval vždy samé blbosti a toto patrí medzi najväčšie,“ povedal.

NAKA začala v prípade únosu vietnamského občana trestné stíhanie pre podozrenie z korupcie. Spolupracovať chce aj s Nemeckom. „Vnímame ten prípad, vyrušuje nás a začali sme ho trestne stíhať,” povedal na výbore pre obranu a bezpečnosť policajný prezident Štefan Hamran.

Andreja Kisku dnes prvýkrát inšpekcia ministerstva vnútra vypočula v kauze únosu vietnamského občana. „Pamätám si, že minister Lajčák bol veľmi rozhorčený z toho, ako sme oklamali Poľsko,“ povedal po výsluchu.

V prípade únosu Trinx Xuan Thanha sa preveruje aj podozrenie, či nedošlo k zneužitiu právomoci verejného činiteľa, povedal Maroš Žilinka na ústavnoprávnom výbore.

Ficov poradca Quang Le Hong je skorumpovaný, poznám niekoľko ľudí, ktorým predával za úplatky víza, hovorí Le Trung Khoa, pod policajnou ochranou v Berlíne žijúci vietnamský novinár a podnikateľ. Jeho správy sledujú státisíce ľudí z Vietnamu, čítanosť webu mu rapídne vzrástla po únose vietnamského občana. Informoval o ňom ako prvý.

Vietnamský novinár Trung Khoa Le. Foto N - Monika Tódová

Advokátka uneseného vietnamského občana Trinh Xuan Thanha spochybňuje vyjadrenia Roberta Kaliňáka, že Vietnamci v čase únosu u nás rokovali o veľkej ekonomickej spolupráci. Petra Isabel Schlagenhauf upozorňuje, že na stretnutí nebol nikto relevantný. „Neviem, možno u vás biznis dohaduje pán Kaliňák,“ dodáva.

Maroš Žilinka už len pre prípad únosu vietnamského občana nemá čo hľadať vo funkcii, píše Filip Obradovič. „Je to tragický omyl Igora Matoviča a veľké víťazstvo starej kliky reprezentovanej Borisom Kollárom vo vláde. Berlínsky najvyšší súd nám to, žiaľ, opäť nemilosrdne pripomína.“

Nemecké médiá písali, že druhý obžalovaný v kauze únosu vietnamského občana Le Anh Tu sa zrejme prizná, zatiaľ to tak nevyzerá. „Prokurátor vie preukázať, že šoféroval auto až na Bôrik,” hovorí advokátka uneseného Petra Isabel Schlagenhauf. Problém podľa nej je, že Slovensko prípad nikdy poriadne nevyšetrovalo.

Robert Kaliňák avizoval v kauze únosu vietnamského občana viacero žalôb na prezidenta Andreja Kisku aj na Denník N, doteraz ich však nepodal. „Prezidenta chráni imunita, ale nie v občiansko-pravnom konaní,” tvrdil Kaliňák. Kiska ide v kauze vôbec prvýkrát vypovedať na inšpekciu až budúci týždeň.

Päť rokov po únose vietnamského občana slovenským vládnym špeciálom si ministerstvo zahraničných vecí myslí, že by sme mali rozmraziť vzťahy s Vietnamom. Tvrdí to napriek tomu, že Vietnamci doteraz uneseného Trinh Xuan Thanha nevrátili do Berlína.

Hovoriť, že môj klient Trinh Xuan Thanh nebol na palube slovenského vládneho špeciálu, je neudržateľné, vraví advokátka Petra Isabel Schlagenhauf. Denník N s ňou hovoril v Berlíne po pojednávaní s druhým obžalovaným v kauze únosu. „Keby som ako slovenská vláda zistila, že ma Vietnamci oklamali a urobili takúto vec, tak by som buchla po stole. Ale u vás? Žiadna reakcia.“

Právnička Petra Isabel Schlagenhauf. Foto N - Monika Tódová

Generálny prokurátor Maroš Žilinka nehovorí pravdu o prípade únosu vietnamského občana, ukazujú dokumenty z Nemecka. Denník N v Berlíne zistil, že ani v druhej obžalobe nemeckí prokurátori nepochybujú o tom, že Trinh Xuan Thanh bol unesený slovenským vládnym špeciálom. Žilinka povedal, že to nebude komentovať, a vyzval médiá, aby nezasahovali do vyšetrovania.

Súd s druhým obvineným v kauze únosu Vietnamca. Anh Tu Le pravdepodobne šoféroval dodávku až k vládnemu Hotelu Bôrik. Foto – RTVS

V kauze únosu vietnamského občana dnes vypovedal poslanec Juraj Šeliga. Vyšetrovateľ ho predvolal na pokyn prokurátora. Šeliga kritizuje generálneho prokurátora Maroša Žilinku, že nekoná vo veci podozrenia zneužitia právomocí verejného činiteľa.

Nemecký kancelár Olaf Scholz na návšteve Vietnamu nevylúčil, že Hanoj vráti uneseného občana Trinha Xuana Thana naspäť do Berlína. Ide o Vietnamca, ktorého tajná služba uniesla aj pomocou slovenského vládneho špeciálu.

Na súde v Berlíne pokračovalo pojednávanie s druhým obžalovaným v kauze vietnamského občana Trinh Xuan Thanha. Na súde vypovedala o únose jeho manželka. Podľa advokátky uneseného nie je vylúčené ani to, že ho Vietnam vydá naspäť do Berlína.

Bratislavská krajská prokuratúra tvrdí, že prípad s druhým obžalovaným z únosu vietnamského občana v Nemecku sleduje a už píše právnu pomoc do Nemecka. Žiadajú preložený výsluch obžalovaného aj celú obžalobu. Ide však len o formálne vyšetrovanie – časť, že o únose vedeli aj slovenskí verejní činitelia vrátane ministra vnútra Roberta Kaliňáka slovenské orgány vyšetrovať odmietli.

Krajská prokuratúra v Bratislave uviedla, že vypočuje exprezidenta Andreja Kisku v súvislosti s kauzou únosu vietnamského občana. Hovorca prokuratúry povedal, že nevedeli, že by Kiska chcel svedčiť. Exprezident v pondelok zverejnil nové detaily o tom, ako sa dozvedel o únose.

Poslanec Za ľudí Juraj Šeliga sa vo videu pýta generálneho prokurátora Maroša Žilinku, či už cestuje do Nemecka pre kauzu únosu vietnamského občana. „Pýtam sa, pán Žilinka, kedy odlietate do Berlína za nemeckými prokurátormi, aby Vám poskytli súčinnosť? Prečo teraz nie ste aktívny? Koho sa bojíte, pán Žilinka?“ povedal Šeliga.

Slovenské orgány činné v trestnom konaní doteraz v kauze únosu vietnamského občana nevypočuli prezidenta Andreja Kisku. Denníku N to potvrdil samotný prezident, ktorý dnes na Facebooku zverejnil nové podrobnosti z prípadu. Kiska žiadal o vyšetrovanie prípadu už v minulosti a uvádzal aj informácie, ktoré mali orgány činné v trestnom konaní zaujímať.

Pondelkový súd v Nemecku v prípade únosu vietnamského občana trval len krátko, k vyhláseniu o vine obžalovaného Le Anh Tua zatiaľ neprišlo. „Dnes nenastal žiadny posun, obžalovaný odmietol vypovedať a jeho obhajcovia si vyžiadali pre mandanta čas na preštudovanie časti spisov, ktoré sú súčasťou obžaloby,“ povedal Denníku N reportér RTVS Tibor Macák, ktorý bol na súde. Pojednávanie pokračuje v stredu.

Andrej Kiska zverejnil nové informácie o únose vietnamského občana. Ide o ukážku z pripravovanej knihy. Exprezident píše, že o únose mu už pár dní po ňom povedal jeho ochrankár, ktorý sa to dozvedel od kolegov. Práve ochrankárom pripadalo to, čo sa dialo, podozrivé a viacerí z nich aj vypovedali.

V Nemecku dnes vypovedá únosca vietnamského podnikateľa Trinha Xuana Thanha, ktorého podľa vyšetrovania v roku 2017 odviezli z Berlína do Bratislavy. Slovenská generálna prokuratúra vyšetrovanie tejto kauzy prerušila, v Nemecku súdy vydali právoplatné rozhodnutie, ktoré opisuje cestu cez Bratislavu ako hotovú vec, píše SME.

Vyšetrovanie v kauze únosu Vietnamca pokračuje, vec je v prípravnom konaní, uviedla bratislavská krajská prokuratúra v reakcii na vyjadrenia Juraja Šeligu (Za ľudí), ktorý podal na Generálnu prokuratúru SR podnet na obnovenie vyšetrovania.

Podnet na obnovenie vyšetrovania únosu vietnamského občana z roku 2017 podáva na generálnu prokuratúru Juraj Šeliga (Za ľudí). Podľa neho existuje dôvodné podozrenie, že slovenský vládny špeciál a slovenské štátne orgány boli zapojené do jeho únosu.

V Berlíne sa začal proces s mužom obvineným v prípade únosu vietnamského podnikateľa z roku 2017, pri ktorom bol využitý aj slovenský vládny špeciál. Obžalovaného Anha T. L. zadržali v apríli v Česku, to ho následne vydalo do Nemecka.

Päť rokov po únose vietnamského podnikateľa Trinh Xuan Thanha z Berlína do Vietnamu obžalovali v Nemecku jedného z páchateľov, ktorého v júni vydalo Česko. Ide o muža, ktorý mal šoférovať jedno z áut, ktorým Thanha previezli cez Česko až k slovenskému vládnemu hotelu Bôrik. Zo Slovenska následne letela vietnamská tajná služba vládnym špeciálom, ktorý jej dal minister vnútra Robert Kaliňák.

Česko vydalo do Nemecka aktéra únosu vietnamského občana. Stalo sa tak tento týždeň, takmer päť rokov po samotnom únose. Anh T. L. je už v Nemecku vo vyšetrovacej väzbe. Ide o muža, ktorý mal šoférovať jedno z áut, ktorým bol vietnamský občan unesený v Nemecku dopravený cez Česko až k slovenskému vládnemu hotelu Bôrik.

Žilinkovi by som za cestu do Moskvy tlieskal, ak by tam šiel riešiť únos Vietnamca, vraví podpredseda parlamentu Gábor Grendel. „Ak si pamätáte, podľa indícií – i keď dôkazy nie sú – slovenský vládny špeciál s uneseným Vietnamcom letel z Bratislavy do Moskvy, kde ho preložili do ďalšieho lietadla. Čiže ak by pán generálny prokurátor išiel riešiť do Moskvy toto, tak by som to akceptoval.“

Gábor Grendel. Foto N - Vladimír Šimíček

Policajti na Úrade pre ochranu ústavných činiteľov boli sklamaní z toho, ako vo veci únosu vietnamského občana rozhodol generálny prokurátor Maroš Žilinka, ktorý spochybnil aj to, že bol vôbec unesený na Slovensku a odletel slovenským vládnym špeciálom, povedal Roman Mikulec. Minister vnútra na protikorupčnom festivale Pucung povedal, že vyzýva policajtov, aby vo veci vypovedali, ak niečo vedia.

Nové na Dennikn.sk

19:50Trpí smrteľnou chorobou, ale nevzdáva sa: Najviac frflú bohatí a zdraví. Odmietam byť negatívna, teším sa zo života 19:44Výrok o najhoršom stave verejných financií v histórii bol nekompetentný, hovorí Klimek (+ podcast) 19:15Newsfilter: Štát preverí firmy, ktoré pomáhajú akademickým podvodníkom typu Andreja Danka 19:12Národný park Slovenský kras chce spravovať svoje jaskyne sám, vstupné by podľa riaditeľa malo ostať v regióne 17:38Hirmanove žaloby na Sulíkov Dubaj sa týkajú firmy, ktorej majiteľ podniká s Borisom Kollárom 17:14Naše verejné financie sú naozaj vo veľmi zlom stave, zhoduje sa väčšina ekonómov v paneli expertov 16:57Shooty: Štípance 16:57Je to každodenný tichý boj, hovorí abstinujúca alkoholička, ktorá nepije už šesť rokov 16:05Skúma, ako vylepšiť darcovstvo krvi a plazmy. Prejavil sa efekt prostredia, plaketa nemala veľký vplyv, vraví odborníčka 15:41Umelá inteligencia je závislá od jej čipov. Nvidia vďaka tomu zarába viac než Tesla či Facebook 15:33Najhoršie násilie v Kosove za posledné roky. Prečo Západ viac kritizuje kosovskú vládu 14:25Plačeme na nesprávnom hrobe. Opäť raz 14:09Náhoda? Nemyslím 14:02Ondrej Dostál: Návrat k štandardnej politike nastane až vtedy, keď v nej nebude OĽaNO 14:00Vývoj bojov (460. deň): Na Moskvu znovu útočili drony. Je úspech, že netrafili Kremeľ, komentujú to nacionalisti 13:32Putin je len rukojemníkom, o invázii nerozhodol sám, hovorí ruský politológ 12:17Pláže plné piesku a pobrežné lesy. Málo známe poľské mesto pri Balte nenudí ani mimo sezóny 12:15Lotyšský novinár: My sme nezabudli, ako vyzerá ruský tank. Nerozumiem, prečo je to u vás iné 12:01Muž po úraze ochrnul, teraz chodí. Nová technológia prepojila mozog s jeho miechou 11:00Pod slnkom Jany Shemesh: Rodičovský dôchodok odhalil problém – čo by o dospelých deťoch (ne)mali vedieť ich rodičia 10:06Dostatok priestoru aj vopred nastavené pravidlá. Ako pripraviť seba aj domácnosť na príchod psa 09:57Domácnosti sú ešte stále finančne odolné, ďalej ich naštartuje očakávaný rast príjmov, tvrdí NBS 09:37Pokojne choďte, ale budeme strieľať. Reportáž z obce, kde Rusi mesiac väznili v pivnici 360 ľudí 08:42Danglár: Tajná dohoda vo Washingtone 08:25Po Monaku to vyzerá na tretí titul pre Verstappena 08:13Keď idem ilustrovať, vždy si najskôr urobím mapu knihy, je to taký cestovný poriadok, hovorí Peter Kľúčik 08:11Cannes 2023: Oceneniami pre víťazné filmy festival potvrdil svoju objaviteľskú povesť 07:19Týždeň v zdraví: Môžem z cukrovky 2. typu vyzdravieť? Viete, čo vás čaká po operácii kolenného kĺbu? Je ADHD spektrálna porucha? 06:30Ekonomický newsfilter: ŽSR chcú ďalšiu zrýchlenú trať pri Poprade. Prekvapením je 400-miliónová cena 06:00Adam Crafton z The Athletic: Som gej. A keď zomrel novinár v Katare, ľudia mi písali, že ja budem ďalší