Zuzana Čaputová

Zuzana Čaputová prijala šéfku europarlamentu Robertu Metsolovú. „Okrem aktuálnej situácie u nás a v Európe sme diskutovali najmä o výzvach pre demokraciu a ochrane právneho štátu v súvislosti s hybridnými hrozbami, ktorým čelíme. Hovorili sme aj o ochrane slobody médií, ktoré sú pre fungovanie demokracie nevyhnutné,“ uviedla prezidentka na Facebooku.

Zuzana Čaputová a Roberta Metsolová. Foto - FB Zuzany Čaputovej

Sankcie proti Rusku majú podľa Zuzany Čaputovej svoj účinok, Moskva má menej peňazí na nákup zbraní. Prezidentka zároveň na úvod konferencie Globsec varovala pred narušením jednoty západných štátov v postoji k Rusku a pred zneužívaním demokratických slobôd extrémistami.

Zuzana Čaputová nekomentovala dnešné výroky Jaroslava Naďa o ruskom zasahovaní do volieb. „O utajovaných skutočnostiach už z povahy veci prezidentka nemôže informovať verejnosť. Túto informáciu preto nemôže potvrdiť ani vyvrátiť,“ odkázal hovorca.

Prezidentka zopakovala, že útoky na jej osobu zohľadňuje aj pri rozhodovaní o kandidatúre. „Ale tento typ útokov ma neuprace,“ vraví. Rozhodnutie mieni oznámiť v krátkom čase, termín podľa nej posunulo vymenovanie úradníckej vlády.

Zuzana Čaputová je s prvými týždňami úradníckej vlády spokojná. „Som v priebežnom kontakte s pánom premiérom. Mám z toho dobrý pocit. Som rada, že sa im darí odolávať politickým atakom a snahám vtiahnuť ich do politického boja,“ povedala.

Prezidentka vetovala novelu o štátnej podpore nájomného bývania. Upozornila, že obsahom pôvodného návrhu bol jeden novelizačný bod, ale v rámci druhého čítania bol predložený a schválený pozmeňujúci návrh, ktorý zákon doplnil o 23 ďalších, nesúvisiacich bodov. (tasr)

Zuzana Čaputová vetovala zmenu zákonov v oblasti ochrany životného prostredia v súvislosti s reformou stavebnej legislatívy. Prezidentka sa domnieva, že schválený zákon „ide proti európskej legislatíve i judikatúre a nastaveným štandardom v oblasti ochrany životného prostredia“.

Zuzana Čaputová v pondelok v Prezidentskom paláci prijme šéfku europarlamentu Robertu Metsolovú. Ešte predtým bude mať príhovor počas otvorenia bratislavskej konferencie Globsec.

Zuzana Čaputová je zatiaľ s Ódorovou vládou spokojná, hoci je vo funkcii zatiaľ krátko. Podľa nej sa nenecháva vtiahnuť do politických hier. „Venujú pozornosť témam, ktoré sú veľmi dôležité pre Slovensko,“ vyhlásila prezidentka.

Prezidentka vetovala novelu Správneho súdneho poriadku, parlamentu vrátila aj úpravu ochrany kolektívnych záujmov spotrebiteľov. V prvom prípade má Zuzana Čaputová vážne pochybnosti aj o súlade niektorých ustanovení novely s ústavou.

Zuzanu Čaputovú ľudia podporujú v tom, že podnikne právne kroky voči Robertovi Ficovi, ktorý na ňu dlhodobo útočí a označuje ju za americkú agentku. S postupom prezidentky súhlasí 49 % ľudí, nesúhlasí 29 %, ukázal prieskum Ipsosu.

Väčšina ľudí hodnotí pozitívne, že prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala úradnícku vládu. S jej krokom súhlasí 59 % respondentov, proti je 24 %, ukázal prieskum Ipsosu pre Denník N.

Po vymenovaní úradníckej vlády znovu stúpla dôvera k Zuzane Čaputovej, v rebríčku je s náskokom prvá, ukázal prieskum Ipsosu pre Denník N. Nový premiér Ľudovít Ódor je štvrtý najdôveryhodnejší po prezidentke, Petrovi Pellegrinim a Robertovi Ficovi.

Prezidentka chválila samosprávy v príhovore na sneme Združenia miest a obcí Slovenska. Vyhlásila, že sú stabilizačným pilierom demokracie a oporou, na ktorú sa môže štát v ťažkých chvíľach vždy spoľahnúť.

Robert Fico vie, že inak ako cez parlament sa prezidentom stať nemôže, píše Monika Tódová v Newsfiltri o informácii, že Smer chce po voľbách zrušiť priamu voľbu prezidenta. „V spoločnosti je natoľko nežiaduci, že by ho, ako zvykol hovoriť on, v druhom kole pravdepodobne porazilo aj vrece zemiakov.“

Ak Zuzana Čaputová do konca mája neoznámi, či bude kandidovať za prezidentku, tak je podľa Mariána Leška zrejmé, že kandidovať bude. „Ak by chcela povedať, že už stačilo, bolo by nezodpovedné odkladať to vzhľadom na prípadného nového uchádzača, aby mu dala šancu sa do toho vážne pustiť,“ myslí si Leško.

Prezidentka podpísala novelu o povinných zápisniciach z volieb na stránkach obcí aj napriek tomu, že parlament schválil návrh Republiky s chybou. „Opravou pochybenia parlamentu prezidentským vetom by prezidentka prekročila ústavou daný priestor pre dôvody a spôsob vetovania zákonov, pretože by si privlastnila zákonodarnú iniciatívu, ktorou nedisponuje,“ reagovala.

V prípade návrhu o volebnom práve od poslanca Republiky Kočiša, ktorý prešiel s chybou, si parlament počká na to, či ho na opravu vráti prezidentka Čaputová. Ak zákon vráti, opravia ho; ak nevráti, podľa predsedu parlamentu Kollára dajú návrh k inému zákonu a opravia ho.

Iveta Radičová vraví, že prezidentka Zuzana Čaputová mala trvať na júnovom termíne predčasných volieb. „Predlžovanie takejto agónie nikomu nepomôže, lebo sa na to pozerám pohľadom a prioritami občanov a nie politických subjektov,“ hovorí expremiérka v rozhovore.

Slovenským prezidentským špeciálom sa zo samitu na Islande vracajú okrem Zuzany Čaputovej aj český prezident Petr Pavel, rakúsky prezident Alexander Van der Bellen a moldavská prezidentka Maia Sandu. Prezidentský špeciál, ako sa patrí, píše na Facebooku prezidentka.

Zdroj - FB/Zuzana Čaputová

Prezidentka považuje výmenu riaditeľa SIS za otvorenú otázku, o téme plánuje rokovať s premiérom Ľudovítom Ódorom. „Úprimne ma prekvapujú výzvy najmä od predstaviteľov predchádzajúcej vlády, ktorá tú možnosť, keď teraz to vidí ako takú akútnu potrebu, mala a mohla k tomu pristúpiť,“ komentovala Zuzana Čaputová.

Prezidentka si pripomenula Medzinárodný deň boja proti homofóbii a transfóbii. „Mrzí ma, že aj po tom všetkom, čo sa stalo, stále mnoho ľudí zažíva ponižovanie a útoky. Obávajú sa, že v predvolebnej kampani budú ešte väčším terčom,“ upozorňuje.

Strana Za ľudí vyzýva prezidentku Zuzanu Čaputovú a jej vládu, aby vymenila vedenie tajnej služby. Podľa predsedníčky Veroniky Remišovej si SIS riadne neplní úlohu a spochybňuje vyšetrovania.

Lídri krajín Rady Európy hľadajú na samite v Reykjavíku spôsoby, ako Rusko priviesť k zodpovednosti za škody spáchané počas vojny proti Ukrajine. V rámci Rady Európy má vzniknúť register škôd spôsobených v dôsledku ruskej agresie.

Slovenským špeciálom leteli na rokovanie Rady Európy na Island so Zuzanou Čaputovou aj Petr Pavel a slovinská prezidentka Nataša Pircová Musarová. Cestou z Reykjavíka sa k nim pridá aj rakúsky prezident Alexander Van der Bellen a moldavská líderka Maia Sanduová. „Je to taký skutočný prezidentský špeciál,“ povedala Čaputová.

Máme novú vládu, ale na nového riaditeľa SIS si trúfne len ťažko, píše Roman Pataj v Newsfiltri. Výmenou Aláča by podľa neho premiér Ódor riskoval nového nepriateľa pre Zuzanu Čaputovú v podobe Borisa Kollára, pričom už teraz má na krku Fica a Matoviča.

Ak sa vám podarí spolupracovať, bude to presvedčivá ukážka, že máme šancu to dokázať aj my ostatní, povedala prezidentka v príhovore k vymenovaniu úradníckej vlády. „Čelíme epidémii populizmu, klamstiev, ktoré sa po stovkách opakovaní pre niektorých ľudí stávajú pravdou. Očakávam preto od vás, že budete súčasťou protiváhy proti týmto javom.“

Prezidentka Zuzana Čaputová od novej úradníckej vlády očakáva „čo najlepší a čo najpragmatickejší výkon“. V príhovore ďakuje novým ministrom, že ako odborníci prejavili ochotu doviesť krajinu „v neľahkej spoločenskej a politickej situácii“ k predčasným parlamentným voľbám.

Prezidentka vymenovala ekonóma Ľudovíta Ódora za predsedu úradníckej vlády. Slúžiť bude do predčasných volieb, ktoré budú 30. septembra. Ide o prvú úradnícku vládu v histórii Slovenska.

Ľudovít Ódor a Zuzana Čaputová. Foto N - Tomáš Benedikovič

Naživo: Prezidentka Zuzana Čaputová menuje úradnícku vládu.

Ani prezidentka nie je povinná zniesť akúkoľvek hlúposť, hovorí právnik Tomáš Kamenec o útokoch Smeru. „Tieto, s prepáčením, ‚kecy‘, že koná podľa amerických záujmov, predstavujú čisto politickú agendu, ktorá nemá žiadny skutkový základ. Je to snaha získať politické body, upútať pozornosť a hľadať nepriateľa tam, kde tento nepriateľ nie je.“

Je mimoriadne dôležité, aby právo na slobodu prejavu mala Zuzana Čaputová aj Robert Fico či Ľuboš Blaha, ale má to svoje hranice, hovorí advokát Tomáš Kamenec v rozhovore. „Aj politická diskusia musí mať nejakú formu a obsah a nesmie neoprávnene zasahovať do práv iných.“

Foto N - Vladimír Šimíček

Newsfilter: „Fico na rozdiel od toho, čo hovoril len celkom nedávno, v Na telo priznal, že dvakrát označil prezidentku za americkú agentku. Žiaľ, neurobil to sám od seba a už vôbec sa za to neospravedlnil. Povedal tiež, že si za svojimi výrokmi stojí a že Čaputová podľa neho slúži americkým záujmom.“

Robert Fico priznal, že dvakrát označil prezidentku Zuzanu Čaputovú za americkú agentku, po tom, čo mu moderátor relácie Na telo Michal Kovačič viackrát pustil videozáznamy jeho predchádzajúcich vyjadrení. Fico v rozhovore pre TA3 predtým povedal, že prezidentku nikdy takto nenazval.

Robert Fico preráža čoraz novšie dno a je dobré, že sa na to prezidentka rozhodla reagovať právnou cestou, hovorí Marián Leško v podcaste V redakcii. „Je tu nemalá časť verejnosti, ktorá veci vníma racionálne, a tej časti rázne ohradenie prezidentky voči nezmyslom, účelovým klamstvám a bludom už dlhší čas chýbalo.“

Fico, fašisti a Matovič parazitujú na príbehu Zuzany Čaputovej, píše Martin M. Šimečka. „Prečo tak fanaticky útočia na všetkých ostatných? Prečo sú posadnutí existenciou iných ľudí? Prečo nevedia žiť vo vlastnom svete a ten ponúkať svojim voličom? Odpoveď je jednoduchá. Žiaden ich vlastný svet neexistuje.“

Až po stretnutí s lídrami strán v stredu sa prezidentka rozhodla, že ministerstvo hospodárstva obsadí odborníkom zvonka, dovtedy zvažovala do funkcie dať terajšieho štátneho tajomníka rezortu Petra Šveca.

Zuzana Čaputová sa poďakovala odborníkom, ktorí prijali ponuku byť v úradníckej vláde. „Veľmi dobre viem, aké náročné je takéto rozhodovanie a aký hlboký je to zásah do osobného života. Ľudia, ktorí do toho idú, majú moju vďaku a rešpekt. Dajme im šancu, neposudzujme a neodsudzujme ich vopred na základe účelových klamstiev, ktoré sa určite objavia,“ uviedla.

Prezidentka Zuzana Čaputová oznámila zostavu úradníckej vlády. Najväčším prekvapením je, že ministrom hospodárstva nebude terajší štátny tajomník rezortu Peter Švec, ale doterajší generálny riaditeľ SEPS Peter Dovhun. Pre Šveca sa vo štvrtok pochytil končiaci premiér Eduard Heger s predsedom SaS Richardom Sulíkom.

 • predseda vlády – Ľudovít Ódor
 • podpredsedníčka vlády pre Plán obnovy a odolnosti a využívanie eurofondov – Lívia Vašáková
 • ministerstvo hospodárstva – Peter Dovhun
 • ministerstvo financií – Michal Horváth
 • ministerstvo dopravy – Pavol Lančarič
 • ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka – Jozef Bíreš
 • ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie – Peter Balík
 • ministerstvo vnútra – Ivan Šimko
 • ministerstvo obrany –  Martin Sklenár
 • ministerstvo spravodlivosti – Jana Dubovcová
 • ministerstvo zahraničných vecí – Miroslav Wlachovský
 • ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny – Soňa Gaborčáková
 • ministerstvo životného prostredia – Milan Chrenko
 • ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu – Daniel Bútora
 • ministerstvo kultúry – Silvia Hroncová
 • ministerstvo zdravotníctva – Michal Palkovič
Členmi úradníckej vlády budú (zľava hore) Ľudovít Ódor, Lívia Vašáková, Ivan Šimko, Jozef Bíreš, Soňa Gaborčáková, Miroslav Wlachovský, Jana Dubovcová, Daniel Bútora, Peter Dovhun, Silvia Hroncová, Michal Palkovič, Peter Balík, Michal Chrenko, Michal Horváth, Martin Sklenár a Pavol Lančarič. Foto - N, TASR, FB

Nové stavebné zákony sú podľa politikov aj mimovládok v rozpore s ústavou, európskou smernicou aj medzinárodným dohovorom. Vyzvali prezidentku, aby ich vrátila parlamentu. Zuzana Čaputová ako aktivistka zásahy do práv občanov kritizovala.

Zuzana Čaputová predstaví úradnícku vládu v piatok dopoludnia, informoval Prezidentský palác. Prezidentka už skôr povedala, že má už takmer kompletný zoznam ministrov v novej vláde a že jedno meno zostáva ešte otvorené.

Zuzana Čaputová povedala, že má vybraného človeka na vedenie ministerstva školstva, neobsadený je podľa nej zatiaľ iný rezort. Už skôr uviedla, že má s výnimkou jedného mena kompletný zoznam ministrov v úradníckej vláde.

Naživo: Zuzana Čaputová a Ľudovít Ódor odpovedajú na otázky k úradníckej vláde.

Zuzana Čaputová nevidí dôvod rokovať o úradníckej vláde s človekom, „ktorý ju považuje za konštrukt inej moci“. Uviedla to v odpovedi na otázku, prečo na rokovania o úradníckej vláde nepozvala lídra Smeru Roberta Fica.

Zuzana Čaputová kritizuje strany, ktoré vopred odmietajú podporiť úradnícku vládu. „Želám si, aby novej vláde dali šancu,“ povedala prezidentka.

Zuzana Čaputová hovorí, že v posledných mesiacoch vnímala chaos skôr v parlamente než vo vláde. Ocenila, že vďaka Hegerovej vláde prešli v parlamente dôležité zákony. Situácia je však teraz iná ako pred pár mesiacmi a úradnícka vláda je podľa prezidentky potrebná.

Prezidentka Zuzana Čaputová povedala, že má takmer kompletný zoznam ministrov v úradníckej vláde, jedno meno zostáva ešte otvorené. Uviedla tiež, že na takúto situáciu sa pripravovala od januára. Mená chce zverejniť dnes, najneskôr zajtra.

Robert Fico v priamom televíznom prenose TA3 klamal, keď tvrdil, že nikdy nenazval prezidentku americkou agentkou. Opakovane ju tak nazýval, napríklad na tlačovej besede Smeru v júni 2022, keď ju obviňoval, že je pod vplyvom cudzích štátnych záujmov.

Po Združení sudcov Slovenska aj advokátska komora žiada, aby ministrom spravodlivosti ostal Viliam Karas. Argumentuje aktuálnym spúšťaním novej súdnej mapy a novelizovaním Trestného zákona. Pred príchodom na ministerstvo bol Karas predsedom komory.

Pre prezidentku sa pochytili Smer a Hlas, Peter Pellegrini prvýkrát verejne skritizoval Ficov slovník. Predseda Smeru zareagoval, že mu je ľúto Hlasu, keď nevidí takú zásadnú vec, že Čaputová úradníckou vládou ohrozuje Slovensko a koná v rozpore s princípmi parlamentnej demokracie.

Nové na Dennikn.sk

11:15Rizík umelej inteligencie je veľa, malo by byť jasné, kto nesie zodpovednosť, hovorí spoluautor listu za pozastavenie AI 10:23Právnička Vlčeková zastupuje Editku: Na drahý liek mala nárok, dostali ho aj iné deti, dievčatko robí pokroky (+ video) 09:53Kováčik a Kozák vysvetľujú štruktúru vzťahov, vďaka ktorej nemajú vo futbale taký neporiadok ako hokejisti 06:29Ekonomický newsfilter: Šetrenie nepočká, inak nás finančné trhy potrestajú 06:24Členstvo v Únii? Aby vás ešte Ukrajinci svojím tempom neprekvapili, vraví veľvyslankyňa EÚ v Kyjive MathernováVčera 21:41Ako Najvyšší správny súd urobil zo sudcu Moznera čistú ľaliuVčera 21:40Zelená tranzícia je skutočne príležitosťou na čo?Včera 20:55Kĺb nie je ako pneumatika z auta, ktorá sa pohybom opotrebuje, hovorí vedec. Nebojte sa behu, ale nadváhy a starnutiaVčera 20:09Graf dňa: Finančné trhy sa boja ďalšieho populizmu tureckého prezidentaVčera 19:50Trpí smrteľnou chorobou, ale nevzdáva sa: Najviac frflú bohatí a zdraví. Odmietam byť negatívna, teším sa zo životaVčera 19:44Výrok o najhoršom stave verejných financií v histórii bol nekompetentný, hovorí Klimek (+ podcast)Včera 19:15Newsfilter: Štát preverí firmy, ktoré pomáhajú akademickým podvodníkom typu Andreja DankaVčera 19:12Slovenský kras chce spravovať svoje jaskyne sám, vstupné by podľa riaditeľa malo ostať v regióneVčera 17:38Hirmanove žaloby na Sulíkov Dubaj sa týkajú firmy, ktorej majiteľ podniká s Borisom KolláromVčera 17:14Naše verejné financie sú naozaj vo veľmi zlom stave, zhoduje sa väčšina ekonómov v paneli expertovVčera 16:57Shooty: ŠtípanceVčera 16:57Je to každodenný tichý boj, hovorí abstinujúca alkoholička, ktorá nepije už šesť rokovVčera 16:05Skúma, ako vylepšiť darcovstvo krvi a plazmy. Prejavil sa efekt prostredia, plaketa nemala veľký vplyv, vraví odborníčkaVčera 15:41Umelá inteligencia je závislá od jej čipov. Nvidia vďaka tomu zarába viac než Tesla či FacebookVčera 15:33Najhoršie násilie v Kosove za posledné roky. Prečo Západ viac kritizuje kosovskú vláduVčera 14:25Plačeme na nesprávnom hrobe. Opäť razVčera 14:09Náhoda? NemyslímVčera 14:02Ondrej Dostál: Návrat k štandardnej politike nastane až vtedy, keď v nej nebude OĽaNOVčera 14:00Vývoj bojov (460. deň): Na Moskvu znovu útočili drony. Je úspech, že netrafili Kremeľ, komentujú to nacionalistiVčera 13:32Putin je len rukojemníkom, o invázii nerozhodol sám, hovorí ruský politológVčera 12:17Pláže plné piesku a pobrežné lesy. Málo známe poľské mesto pri Balte nenudí ani mimo sezónyVčera 12:15Lotyšský novinár: My sme nezabudli, ako vyzerá ruský tank. Nerozumiem, prečo je to u vás inéVčera 12:01Muž po úraze ochrnul, teraz chodí. Nová technológia prepojila mozog s jeho miechouVčera 11:00Pod slnkom Jany Shemesh: Rodičovský dôchodok odhalil problém – čo by o dospelých deťoch (ne)mali vedieť ich rodičiaVčera 10:06Dostatok priestoru aj vopred nastavené pravidlá. Ako pripraviť seba aj domácnosť na príchod psa