Zuzana Čaputová

Prezidentka Zuzana Čaputová v súvislosti s lekármi vyhlásila, že „je najvyšší čas na dohodu“. „Viackrát som sa vyjadrila, že lekári volajú po zlepšení podmienok v našom zdravotníctve oprávnene. Lekárske odbory a vláda sa dostali do bodu, keď existuje jediné riešenie, a to dohodnúť sa,“ vyhlásila prezidentka.

Prezidentka Zuzana Čaputová odobrila nové pamätné dni. Deň obetí pandémie covidu-19 bude 6. marec, zároveň sa 22. september stane Dňom boja proti nenávistným prejavom na deťoch.

Prezidentka Zuzana Čaputová odobrila posunutie súdnej mapy na jún 2023 a podpísala novelu zákona, ktorý sa zaoberá novými sídlami a obvodmi súdov. Minister spravodlivosti Viliam Karas cez narýchlo prijatú novelu presadil aj to, že na nové správne súdy nebudú potrebovať sudcovia previerky.

Asi málokto z nás si v očarení z novembra ’89 pomyslel, že vydobytú slobodu a demokraciu budeme znovu musieť brániť, vyhlásila prezidentka Zuzana Čaputová v prejave na Bielych vranách. „Že pravda a láska nemusia víťaziť nad lžou a nenávisťou ani po 33 rokoch. Že lož môže mať navrch a nenávisť bude zabíjať.“

Prezidentka si v prejave na oceňovaní Bielych vrán, ktoré prebieha v SND, všimla aj odchod jeho riaditeľa Mateja Drličku. „V posledných dňoch sme sledovali, že mnoho šikovných ľudí z tohto divadla odchádza, a o to viac ma teší, keď sem dnes toľkoto skvelých ľudí, naopak, prišlo,“ povedala Zuzana Čaputová. Odovzdávanie Bielych vrán prvýkrát v 15-ročnej histórii ceny vysiela naživo RTVS.

Prezidentka Zuzana Čaputová sa nezúčastní na dnešnom Stredoeurópskom fóre. „Dôvody, ktoré ju prinútili zrušiť účasť, sú vážne a sú mimo jej dosahu,“ uviedli organizátori bez ďalších podrobností. Na podujatí bude napríklad knieža Karel Schwarzenberg.

Ak o slobodu prídeme, môžeme ju získať späť len za cenu obetí, uviedla prezidentka Zuzana Čaputová počas pietnej spomienky pri Bráne slobody pod Devínskym hradom. Zdôraznila, že je dôležité udržiavať našu historickú pamäť v bdelosti, aby nás opäť nerozdelila železná opona. 17. november 1989 označila za jeden z najvýznamnejších dátumov našej histórie.

„Slušnosť nie je slabosť“ je pre prezidentku tento rok odkazom 17. novembra. Zuzana Čaputová položila kvety a zapálila sviečku pri pamätníku Nežnej revolúcie v Prahe.

Zuzana Čaputová povedala, že nenávistné prejavy sú u časti politikov zámerným kalkulom, aby nasadli na vlnu nespokojnosti občanov a pripísali si politické body. Prezidentka to uviedla na diskusii so študentmi Univerzity Karlovej v Prahe.

Zuzana Čaputová sa v Prahe stretla s Milošom Zemanom. „Deň boja za slobodu a demokraciu nám pripomína, ako majú Česi a Slováci k sebe blízko. Ďakujem pánovi prezidentovi za srdečné privítanie,“ uviedla prezidentka. Diskutovali aj o Ukrajine, energetickej kríze či podujatiach k 30. výročiu rozdelenia Česko-Slovenska.

Foto - kancelária Miloša Zemana

Prezidentka Zuzana Čaputová vyzvala na rozvážnu a primeranú reakciu na dopad rakiet na poľské územie. „Informácie sú znepokojivé a, prirodzene, vzbudzujú obavy. Počkajme však na zhodnotenie celej situácie v najbližších hodinách. Dôverujem tomu, že reakcia nás a našich spojencov bude rozvážna, rozumná a primeraná.“

Prezidentka Zuzana Čaputová si výročie Nežnej revolúcie pripomenie aj v Prahe, do Česka pricestuje v stredu. Na Pražskom hrade sa stretne aj s prezidentom Milošom Zemanom.

Prezidentka musela vymenovať Petra Plavčana za rektora, povedal jej hovorca Martin Strižinec. „Ak kandidát spĺňa zákonné kritériá, prezidentka nemá inú možnosť ako rešpektovať akademické slobody a zvoleného kandidáta vymenovať do funkcie.“

Prezidentka Zuzana Čaputová si pripomenula Deň vojnových veteránov na Vojenskom cintoríne v bratislavskej Petržalke. „Pripomíname si obete všetkých ľudí, ktorí v rôznych vojnových konfliktoch padli za mier a slobodu. V dnešnej dobe a dnešnom kontexte je veľmi dôležité uvedomovať si, že mier nie je samozrejmosťou,“ uviedla. (tasr)

Foto - TASR

Na krátku návštevu Slovenska dnes príde slovinský prezident Borut Pahor. Spolu s prezidentkou Zuzanou Čaputovou navštívia Centrum výcviku Lešť, kde pôsobí mnohonárodná bojová skupina NATO.

Nemôžeme hovoriť o klimatickej kríze bez zapojenia budúcej generácie, vyhlásila prezidentka Čaputová na klimatickej konferencii COP27 v Egypte. Pre úspech ekologickej transformácie je podľa nej potrebné, aby sa vzdelávanie o klíme stalo bežnou súčasťou vyučovacieho procesu na školách.

Klimatická kríza nepočká na koniec tej energetickej, povedala prezidentka Zuzana Čaputová v prejave na klimatickom samite COP27 v Egypte. Pripomenula v ňom, že sme stále príliš ďaleko od dosiahnutia cieľov: „Globálne emisie naďalej rastú. Nestačí mať ciele. Musíme ich premeniť na konkrétne kroky, ktoré nás dovedú ku klimatickej neutralite.“

Prezidentka Zuzana Čaputová reaguje na kritiku niektorých poslancov, že 21. január ako termín konania referenda nie je dobrý. Vysvetľuje, že je to najskorší termín, ktorý jej odporučil rezort vnútra. „Najneskorší termín referenda, na ktorý som ho mohla podľa ústavných lehôt vyhlásiť, bol 12. február. Jediné termíny, ktoré teda pre konanie referenda ešte pripadali do úvahy, boli 28. január, 4. február a 11. február. Som zvedavá na diskusiu, v čom by boli tieto termíny lepšie. V počasí asi ťažko.“

Prezidentka Zuzana Čaputová dnes vystúpi s príhovorom na fóre svetových lídrov v rámci Klimatickej konferencie OSN, ktorá sa koná v Egypte. Zúčastní sa aj na diskusii o spravodlivej transformácii, ktorá je jedným z kľúčových prvkov Parížskej klimatickej dohody a Dohovoru o zmene klímy.

The New York Times menoval Zuzanu Čaputovú ako jednu z možných vhodných kandidátok na post generálneho tajomníka NATO. Kancelária prezidentky nepovedala, či ju s takouto ponukou niekto kontaktoval, Čaputová sa touto možnosťou zatiaľ nezaoberá.

Zuzana Čaputová si vo Frankfurte nad Mohanom prevzala Cenu slobody. Varovala, že neobmedzená sloboda môže zničiť našu spoločnosť. „V skutočnosti nič nesymbolizuje naivitu niektorých súčasných demokratov viac ako ich váhanie, či treba regulovať sociálne médiá,“ povedala v príhovore.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Prezidentka sa na Facebooku prihovorila rodinám obetí útoku spred Teplárne. „Rodiny a blízki Juraja a Matúša, dvoch nevinných ľudí. Myšlienkami som s vami, a dnes večer ešte viac,“ napísala. V súvislosti s útokom na Zámockej dnes vyšla správa, že arcibiskup Orosch poslal kňazom obežník, v ktorom pochybuje, či obete útoku boli nevinné.

Prezidentka Zuzana Čaputová si v sobotu v nemeckom Frankfurte prevezme Cenu slobody. Udeľuje ju Nadácia Friedricha Naumanna osobnostiam, ktoré sa zaslúžili o rozvoj liberálnej občianskej spoločnosti.

Zuzana Čaputová po omši za obete tragédií na Zámockej ulici v Bratislave povedala, že očakáva kroky vlády k zlepšeniu života LGBTI+ ľudí. “Odchádzam s posolstvom, že Boh miluje každého bez rozdielu,” povedala prezidentka.

Prezidentka Zuzana Čaputová nebude vyzývať občanov, aby sa zúčastnili referenda o možnom skrátení volebného obdobia. Nebude ich ani podľa svojich slov odrádzať od účasti.

Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala zvýšenie štátneho rozpočtu aj takzvané štrnáste dôchodky. Rozpočet na tento rok sa zvýši o 1,5 miliardy eur, ktoré chce štát využiť na kompenzácie vysokých cien energií.

Pomerne dlho mi trvalo uvedomiť si, že pokora sa nerovná bezdôvodnému spochybňovaniu samého seba, hovorí prezidentka Zuzana Čaputová. „Myslím si, že je veľmi dôležitá pozornosť, osobitne voči tendenciám vlastného ega. Ak som v pozícii, ktorá je spojená s výkonom verejnej moci, pokora je niečo, na čo nikdy nesmiem rezignovať. Na druhej strane to však neznamená, že by si mal človek podrážať vlastné nohy, ktoré tak veľmi potrebuje, aby pevne stál.“

Dnes prežívame obrovské externé krízy, ktoré sa nebývalo stretli, hovorí prezidentka Čaputová. „Ale my si ich dokážeme ešte okoreniť aj vnútornou politickou krízou.“ Tá to podľa prezidentky celé robí oveľa ťažšie únosným. „Preto zrejme aj podľa prieskumov toto obdobie vníma väčšina ľudí ako úpadok.“

Zuzana Čaputová spomína, ako ju zmenil November 89 a ako vtedy vnímala svet. Šéfredaktor N Matúš Kostolný urobil o ponovembrovom vývoji rozhovory s desiatimi ľuďmi z Generácie 89, ktorí v čase revolúcie ešte neboli dospelí, ale teraz významne ovplyvňujú verejnú debatu.

Zuzana Čaputová v študentských rokoch Foto - archív Zuzany Čaputovej

Prezidentka Zuzana Čaputová vyzdvihla, že ľudia vo voľbách vo väčšine odmietli populizmus a extrémizmus. „Voľby ukázali, že ľudia chápu dôležitosť úlohy samospráv. Vo väčšine prípadov potvrdili vo funkciách práve tých, ktorí ich previedli krízami uplynulých rokov, a znova im vyjadrili dôveru.“

Prezidentka Zuzana Čaputová povolila od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu službu v cudzej armáde šiestim Slovákom. V 19 prípadoch žiadosti nevyhovela.

Prezidentku Zuzanu Čaputovú mrzí, že dnešné spoločné voľby sú trochu v tieni ostatných udalostí. To, či bol výber termínu volieb blízko sviatku vhodný, podľa prezidentky ukáže až účasť. Zároveň povzbudila ľudí, aby prišli voliť.

Prezidentka vyzvala ľudí, aby išli zajtra voliť v spojených voľbách. „Úloha samospráv v našom každodennom živote je nezastupiteľná. Samosprávy sú najbližšie k občanom a najlepšie rozumejú našim potrebám. Využime preto svoje volebné právo a ovplyvnime budúcnosť obcí, miest a krajov, ktoré dôverne poznáme, ktoré máme v srdci a kde je náš domov,“ uviedla.

Zuzana Čaputová vyhlásila, že prvá Československá republika bola vďaka osobnostiam ako Tomáš G. Masaryk a Milan R. Štefánik úspešným príbehom, na základoch ktorého dodnes stojíme. Prezidentka dodala, že jej vznikom sa Slovensko stalo štátotvorným národom.

Sudca Ústavného súdu Peter Straka považuje za nekorektné vyčítať prezidentke, že marila referendum o predčasných voľbách, lebo sa pre spornú referendovú otázku obrátila na Ústavný súd. Prezidentke to vyčítali Smer aj Hlas.

Ústavný súd sa bude zaoberať námietkami prezidentky k zákonu o envirozáťažiach. Zuzana Čaputová sa na súd obrátila v auguste a upozornila na to, že zákon môže mať likvidačné následky na samosprávy.

Island je pre Slovensko inšpiráciou aj v oblasti rovnoprávnosti dúhových menšín, vyhlásila prezidentka Zuzana Čaputová po stretnutí s islandským prezidentom Guðnim Jóhannessonom. Poukázala na to, že na Islande sú od roku 2006 zrovnoprávnení LGTBI+ ľudia v prístupe k manželstvu.

Island je podľa prezidentky Zuzany Čaputovej pre Slovensko veľkou inšpiráciou vo využívaní geotermálnej energie. Na stretnutí s islandským prezidentom Guðnim Jóhannessonom dodala, že Slovensko nevyužíva naplno svoj potenciál.

Najvyššiu dôveryhodnosť má na Slovensku prezidentka Zuzana Čaputová, ukázal prieskum Ipsosu pre Denník N. Necelých desať percentuálnych bodov za ňou je druhý Peter Pellegrini. Na opačnom konci je Igor Matovič.

Vo štvrtok príde na oficiálnu návštevu Slovenska islandský prezident Guðni Jóhannesson. S prezidentkou Zuzanou Čaputovou bude diskutovať najmä o rozvoji využívania geotermálnej energie, globálnej bezpečnosti, rodovej rovnosti a ochrane práv menšín.

Prezidentka Zuzana Čaputová oznámila, že termín vyhlásenia referenda o predčasných voľbách oznámi hneď, ako to bude možné, teda po zverejnení rozhodnutia súdu v Zbierke zákonov.

Prezidentka Zuzana Čaputová dnes o 10.30 prijme ministra spravodlivosti Viliama Karasa. Oznámil to Prezidentský palác.

Prezidentka Zuzana Čaputová prevzala poverovacie listiny od nových nerezidentných veľvyslancov Peru, Estónska, Belgicka, Ekvádoru a Islandu.

Prezidentka podpísala zmeny v Zákonníku práce, ktoré okrem iného zavádzajú dva týždne platenej otcovskej dovolenky. Novinka vojde do praxe od novembra, Slovensko si tak oneskorene splnilo záväzok voči EÚ.

Zuzana Čaputová vyhlásila, že vláda by mala čo najskôr prezentovať opatrenia na zmiernenie dosahov inflácie a na znižovanie rizika chudoby. Uviedla to po stretnutí s predstaviteľmi odborových organizácií v Prezidentskom paláci.

Prezidentka Zuzana Čaputová je sklamaná a je jej ľúto, že ani po útoku na Zámockej ulici sa nenašlo dostatok poslancov na schválenie zákona o partnerskom spolužití. „Neviem, ako chceme prispieť k pocitu bezpečia a prijatia našich spoluobčanov, keď sa budú poslanci báť aj obyčajnej notárskej zápisnice?!“ pýta sa.

Zuzana Čaputová v europarlamente vyzvala, aby sa nepoľavilo v boji s extrémizmom. V mnohých štátoch EÚ podľa prezidentky dnes stačí jeden volebný cyklus a aj na ich poslaneckých miestach môže sedieť väčšina, ktorá nebude chcieť Európu budovať, ale rozložiť.

Zuzana Čaputová varovala, ako naivne sa pristupuje k sociálnym sieťam. Počas prejavu v europarlamente upozornila, že vrah zo Zámockej ulice sa do veľkej miery inšpiroval práve na sociálnych sieťach. „Táto vražda sa síce stala na Slovensku, ale riziko takýchto činov sa týka nás všetkých,“ vyhlásila prezidentka v Štrasburgu.

Zuzana Čaputová požiadala EÚ o podporu riešení v súvislosti s energetickou krízou. Vyslovila sa za dohodu na spoločnom zastropovaní cien plynu či na oddelení previazanosti cien elektriny a cien plynu.

Zuzana Čaputová verí, že Ukrajina sa raz stane plnohodnotným členom EÚ. „Ukrajine poskytujeme politickú, finančnú, humanitárnu a väčšina krajín vrátane Slovenska aj vojenskú pomoc, ktorú tak veľmi potrebuje a v ktorej treba pokračovať,“ vyhlásila v europarlamente.

Nové na Dennikn.sk

21:18Vláda sa dohodla s lekármi, hromadné odchody z nemocníc už nehrozia 20:37300 slov o Vlhovej: Síce štvrtá, no tak dobre v Killingtone ešte nešla. A zmenšila manko na vlažnú Shiffrinovú 16:49Eustreamu chcú zobrať polovicu zisku, daň pre Slovnaft pripravujú nanovo 16:00Chcel Charles zosadiť kráľovnú? A oklamal britský novinár princeznú Dianu? Čo je pravda a čo lož v seriáli The Crown 14:29Ruské zločiny z roku 2014 14:26Nadstranícka dohoda je mŕtva. S výnimkou Číny 14:11Veriaca queer žena: Kňaz mi povedal, že podstatné je, aké ovocie nám prinášajú vzťahy, ktoré máme 13:22Autor Vývoja bojov Pataj: Zvrat vo vojne priniesli západné raketomety 12:00Budeme vás brániť pred nacistami, kam by si šla, povedal jej ruský vojak. Ukrajinka Nasťa spomína na útek z Chersonu 11:58Na Ukrajine bojujeme so satanom, vyhlásila cirkev. Kremeľ bude vo vojne pokračovať ideologicky 11:28Spoluzakladateľ Smeru Hanzel žaluje šéfa pozemkového fondu. Nepáči sa mu, že jeho dcéru obviňuje z podvodu s pôdou štátu 09:31Komentátori Denníka N: Môžu umierať ľudia, nie je priestor na Matovičove zákernosti (+ video) 09:19Hladomor v roku 1921 zabil milióny Rusov, krajine pomáhali Američania. Rusko teraz zakázalo dokument o ňom 08:00Strácali milióny, pomáhali diktátorom a zastavila ich až razia v luxusnom hoteli. Muži, ktorí predali futbal 07:0050 Cent a pašeráci. „Máme len tento veľký štadión a ostatné je katastrofa“ (reportáž z futbalu v Severnom Macedónsku) 06:00300 slov z MS: Deň pred zápasom im polícia poslala varovanie. Iránci tentoraz vlažne spievali hymnuVčera 20:44High 5ive: Goncharov – najlepší film o mafii od Scorseseho, ktorý ste nevideliVčera 20:04Vždy cítim, že existuje nádej a spôsob, ako klimatickú krízu napraviť, hovorí svetoznáma polárna fotografkaVčera 19:13Rozpočet nemá podporu SaS, liberáli zaň nezahlasujú, ani keď v ňom budú výdavkové stropyVčera 19:02Ocenená Lúčom z tmy Gabriela Radičová: rómčina je na našom konzervatóriu povinná, učia sa ju aj žiaci z majorityVčera 19:00Newsfilter: Držme palce ľuďom, ktorí sa od decembra nedostanú na operácieVčera 18:47Graf dňa: Cenový strop na ruskú ropu zatiaľ Kremeľ o príjmy neoberieVčera 18:25Ako oživiť a zútulniť domov? Základom je premyslený koncept, pomôžu farby, textílie aj rastlinyVčera 17:43Výrobca betónových dlažieb Premac po nebývalých ziskoch zdvojnásobí košickú výrobuVčera 17:41Putin ako Stalin: pácha Rusko na Ukrajine genocídu?Včera 17:09Stabilizačný príspevok navrhol politik, ktorého označujú ako nestabilného (udalosti týždňa)Včera 16:36Definitívny záver vyšetrovania smrti Milana Lučanského: Bývalý policajný prezident spáchal samovražduVčera 16:00Rýchlejšie, silnejšie, vyššie. Ako sa Italo Balbo pokúsil vyhrať boj o fašistické neboVčera 15:49Keď sa les zmení na zápalku, ktorá možnosť je lepšia – rúbať alebo ho nechať zhorieť?Včera 15:49Žilinka po roztržke s poslancami priznal, že Fico tlačovkami zasahuje do vyšetrovania káuz