Zuzana Čaputová

Áno, aj my sa prispôsobujeme tomu, ako koná pani prezidentka, povedal Tibor Gašpar (Smer) v súvislosti s novelou Trestného zákona, ktorú ministerstvo spravodlivosti ovládané Smerom stále nepublikovalo v Zbierke zákonov.

Ak Ústavný súd povie, že je niečo v rozpore s ústavou, budeme to rešpektovať, povedal premiér Fico s tým, že koalícia v takom prípade bude musieť novelu Trestného zákona opraviť.

Premiér Fico jasne neodpovedal na otázku, kedy zverejnia novelu Trestného zákona v Zbierke zákonov. Opäť kritizoval prezidentku Čaputovú za to, že chce dosiahnuť, aby novela nenadobudla účinnosť, a novelu napadla na Ústavnom súde.

Prezidentka Zuzana Čaputová poďakovala ľuďom, ktorí podporujú Ukrajinu a pomáhajú Ukrajincom v ich boji proti ruskej agresii. „Záujem a empatia s inými, ktorí trpia, nie je prejav naivity ani slabosti. Je to prejav ľudskosti,“ napísala.

Ukazuje sa, aký slabý by Peter Pellegrini bol pri obrane prezidentského úradu, komentuje Newsfilter. „Je mesiac pred prezidentskými voľbami a muž, ktorý by sa mohol stať prezidentom, sa nevyjadruje k obchádzaniu právomocí hlavy štátu, hoci predtým to odmietal.“

Peter Pellegrini sa chválil, ako Roberta Fica zabrzdil v zámere odobrať prezidentke právomoc menovať šéfa SIS. Stíchol po tom, ako vláda vo štvrtok schválila utajovaná zmenu v štatúte SIS, ktorá by podľa opozície mohla umožniť premiérovi obísť prezidentku a nechať Pavla Gašpara riadiť službu.

Slovenskí zástupcovia hovorili hneď po tých amerických a britských, spomínajú si diplomati na zasadania NATO po začiatku vojny na Ukrajine. „Poliaci za nami vtedy chodili a hovorili nám, že sme najväčšie prekvapenie tejto vojny,“ vraví prezidentkina poradkyňa Jana Kobzová.

Zuzana Čaputová vníma doterajšie nezverejnenie vládnej novely Trestného zákona v Zbierke zákonov ako obštrukciu. Novelu už podpísali všetci traja najvyšší ústavní činitelia a stále nie je zverejnená.

Prezidentka si vyžiada zmenu štatútu SIS, ktorej sa vo štvrtok venovala vláda. Podľa toho bude následne reagovať. Nepovedala zatiaľ, či si predvolá aj námestníka SIS povereného riadením služby.

Prezidentke Čaputovej o útoku na Ukrajinu povedali večer 23. februára, Jaroslav Naď už ani nešiel spať. Zisťovali sme, ako sa slovenskí politici a diplomati pripravovali na vojnu na Ukrajine a ako zareagovali, keď sa začala. „V reálnom čase sme sledovali, ako nastupovali na pozície. Bolo nám jasné, že v tých vozidlách budú sedieť maximálne jeden alebo dva dni,“ spomína si exminister obrany.

Foto – N a TASR

Prezidentka Zuzana Čaputová uviedla, že nemá informáciu, o akom pláne v súvislosti s SIS hovorí Robert Fico, preto sa k tomu nemôže vyjadriť. Premiér povedal, že do niekoľkých dní bude otázka SIS vyriešená a bude mať riadne vedenie.

PS upozorňuje na hrozbu ovládnutia SIS Ficovou vládou. Reaguje tak na premiérove slová, že ak Zuzana Čaputová nevymenuje Pavla Gašpara, tak budú konať oni. Koalícia môže podľa Zuzany Števulovej doplniť štatút SIS a obísť prezidentku.

Robert Fico varoval Zuzanu Čaputovú, že dopadne ako Andrej Kiska, a počas hodiny otázok sa pýtal, prečo nevetovala novelu Trestného zákona, keď jej prekážala. Dvadsaťročnú premlčaciu lehotu pri znásilnení považuje premiér za „totálny nezmysel“.

Robert Fico tvrdí, že situáciu s riaditeľom SIS do niekoľkých dní vyriešia, aj keď prezidentka Pavla Gašpara nevymenuje. Premiér povedal, že na takýto krok nie sú žiadne dôvody.

Zuzana Čaputová si uctila pamiatku Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej pri pamätníku na Námestí SNP v Bratislave. „Túžba po slušnom a spravodlivom Slovensku, ktorú dala spoločnosť najavo po vražde, je aktuálna aj dnes,“ povedala prezidentka.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Bývalí prezidenti hovorili u Zuzany Čaputovej o obavách z politiky. Chápu, že novelu Trestného zákona napadla na Ústavnom súde. „Obdivujem vás, ako statočne bojujete. Stále sme pri vás, vydržte. Všetko dobré,“ vravel Rudolf Schuster. Spolu s Ivanom Gašparovičom a Andrejom Kiskom ho prezidentka pozvala na slávnostný obed.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Zuzana Čaputová verí, že nová hlava štátu zachová tradíciu spoločných obedov bývalých prezidentov. „Som veľmi rada, že sa nám podarilo stretnúť. Nadviazala som tým na tradíciu, ktorú založil prezident Kiska. Je to príjemná chvíľa každý rok,“ povedala Čaputová.

Zľava Andrej Kiska, Rudolf Schuster, Zuzana Čaputová a Ivan Gašparovič. Foto N - Tomáš Benedikovič

Zuzana Čaputová hostí na slávnostnom obede v Prezidentskom paláci svojich predchodcov Rudolfa Schustera, Ivana Gašparoviča a Andreja Kisku. Ide o tradíciu, ktorá sa zvykne konať začiatkom roka.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Ústavný súd potvrdil, že dostal návrh prezidentky Čaputovej na posúdenie novely Trestného zákona. Hovorkyňa súdu uviedla, že ešte nie je možné určiť termín predbežného prerokovania.

Sudcom spravodajcom k podaniu prezidentky k novele Trestného zákona sa stal Peter Straka. Vyplýva to z informácií zverejnených na stránke Ústavného súdu.

Keby som nechcel na Ústavnom súde uspieť, nenapíšem to lepšie, komentuje Tibor Gašpar podanie prezidentky, ktorým napadla novelu Trestného zákona. Tá môže osobne pomôcť aj poslancovi Smeru v jeho trestných stíhaniach.

Prezidentka chirurgicky presne napísala, prečo by mal Ústavný súd Ficovu amnestiu zastaviť, komentuje Newsfilter. „Novela do pondelka večera nevyšla v Zbierke zákonov. Aj z toho vidno, že Smer v celej veci obštruuje spôsobom, ktorý je neslušný a ohrozuje základné fungovanie právneho štátu.“

Prezidentka varuje Ústavný súd pred Robertom Ficom a v podaní píše, že súdu neprináleží čakať v kúte, či mu vládna moc dovolí prehovoriť. Zuzana Čaputová takisto upozorňuje, že koalícia pretláčala novelu Trestného zákona expresne rýchlo, no formality naťahuje, čo môže robiť s cieľom vyblokovať súd.

Prezidentka dnes na Ústavnom súde napadla novelu Trestného zákona. Tento postup oznámila Zuzana Čaputová už minulý týždeň. Žiada pozastavenie účinnosti a na 59 stranách argumentuje, prečo úpravu považuje za protiústavnú. Teraz bude kľúčové, či súd stihne rozhodnúť do 15. marca.

PS má hotový podnet na Ústavný súd, v ktorom chce rovnako ako prezidentka žiadať o pozastavenie účinnosti novely Trestného zákona. Podnet prezentujú ako „poistku“, ak by chcel podanie Zuzany Čaputovej stiahnuť zo súdu nový prezident.

Ústavný súd tvrdí, že zaznamenal „viaceré bezprecedentné vyjadrenia predstaviteľov verejnej moci, ktorými je bez akéhokoľvek reálneho základu spochybňovaná nezávislosť a nestrannosť Ústavného súdu a jeho sudcov“. Vyhlásenie vydal pár dní po tom, ako prezidentka oznámila, že novelu Trestného zákona nebude vetovať, ale ju hneď napadne na Ústavnom súde. Robert Fico bez dôkazov naznačoval, že prezidentská kancelária „intenzívne“ komunikuje s Ústavným súdom, čo hlava štátu odmietla.

Premiér Fico napísal, že im prezidentka dala ďalších tisíc dôvodov na to, aby sme dostali novelizáciu Trestného zákona do života. „A zamysleli sa nad tým, ako reagovať na vašu nečinnosť pri menovaní nového riaditeľa SIS,“ napísal v reakcii na jej vystúpenie v Markíze.

Vie si niekto predstaviť väčšiu absurditu ako to, že by existenčne významné plenárne rozhodnutie Ústavného súdu „zlikvidovalo“ obyčajné úradnícke nekonanie? pýta sa Ján Mazák. „Náklady takej absurdity by boli vskutku vysoké. Zasiahli by štát, jeho orgány, spoločnosť, jednotlivcov.“

Prezidentka má pre koaličných politikov niekoľko kritických odkazov: vymenovanie riaditeľa SIS môže nechať na svojho nástupcu, pýta si výkladový slovník na ich protirečivé útoky a pýta sa, kde berú legitimitu na slová o vláde tvrdou rukou.

Prezidentka Zuzana Čaputová povedala, že pri vymenovaní Pavla Gašpara za šéfa SIS je možné všetko. Ako možnosť opísala aj to, že by vymenovanie šéfa SIS nechala už na nového prezidenta, ktorý vzíde z nasledujúcich volieb. „Nehovorím, že som o tom rozhodnutá,“ dodala. Sama by Pavla Gašpara na pozíciu šéfa SIS nenavrhla.

Tento trend mi pripadá nebezpečný pre demokraciu a napadá mi otázka, kde na to berie legitimitu, keď hovorí o tvrdej ruke, pýta sa prezidentka Zuzana Čaputová. Kritizuje zmeny koalície, ktorá ich chce robiť rýchlo a často tak, že znemožní verejnosti sa vyjadrovať.

Keby to chceli robiť pre niekoho, nevyzeralo by to inak, povedala prezidentka o schválenej novele Trestného zákona. Má však obrovský dosah aj na bežných ľudí, dodala. Súčasťou jej podania na Ústavný súd je, že zákon prezentovali ľudia, ktorí z neho budú mať osobné výhody.

Ešte nikdy netrvalo tak dlho, aby do Prezidentského paláca dorazil parlamentom schválený zákon, ako v prípade novely Trestného zákona, povedala prezidentka Čaputová v Markíze.

Prezidentka hovorí, že nemá žiadnu istotu, ako Ústavný súd rozhodne. S ústavnými sudcami nekomunikovala, reagovala tak na obvinenia Roberta Fica. Premiér podľa nej cez otázku spochybnil integritu ústavných sudcov a dá sa to podľa nej nazvať aj útokom na demokraciu.

Nebolo vôbec jednoduché podpísať zákon, s ktorým nesúhlasím, povedala prezidentka Zuzana Čaputová v TV Markíza. Zvažovala, že by vetovala novelu Trestného zákona, lebo jej postoj k novele je kritický, k čomu sa viackrát vyjadrila. Ak by zákon vetovala, musela by mať dôveru, že veto má zmysel, ale tú nemá.

Ak by vláda a parlament chceli zdržiavať pri novele Trestného zákona, Ústavný súd má podľa poradcu prezidentky Mariána Gibu možnosti, ako konať. „Ak by som predpokladal, že by malo byť nejaké účelové zdržiavanie, tak by sa to dalo brať ako materiálne nerešpektovanie rozhodnutia Ústavného súdu,“ povedal Giba.

Ak prezidentkou podpísané novely trestných kódexov nevyjdú v pondelok v Zbierke zákonov, bude to podľa ústavného právnika Mariána Gibu veľmi nezvyčajné. „Chcem veriť, že to vyjde v zbierke tak, ako má, a že sa nebude situácia vyhrocovať.“ Podľa neho treba apelovať na politickú kultúru, aby sme sa nepodobali na rozvojovú demokraciu, ale na vyspelý štát EÚ.

Foto N - Vladimír Šimíček

Takéto zasahovanie do premlčacích lehôt ako v novele Trestného zákona nemá obdobu, hovorí Marián Giba, poradca prezidentky Zuzany Čaputovej. Premlčacie lehoty, ktoré spätne zrušia niektoré trestné stíhania, sú aj s ohľadom na práva poškodených jedným z hlavných dôvodov podania prezidentky na Ústavnom súde.

Fico je zjavne nervózny, a tak teraz naznačuje, že o všetkom je už na Ústavnom súde rozhodnuté, všíma si Newsfilter. „Je mu úplne jedno, že tým podkopáva vážnosť a nezávislosť súdu a vytvára naň neprimeraný a nenáležitý tlak. Jemu však ide o jediné a viackrát to zopakoval: urobiť všetko pre to, aby zákon nadobudol účinnosť aj platnosť.“

Osadenstvo Ústavného súdu nežije v bubline a iste vníma, že toto je mimoriadna situácia, píše Jana Shemesh v Newsfiltri o podaní prezidentky Čaputovej v prípade novely Trestného zákona. Tá má totiž potenciál ublížiť nielen poškodeným, ale hlavne celkovej kvalite spravodlivosti a demokracie v štáte.

Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer) vyčítal prezidentke podanie novely Trestného zákona na Ústavný súd. Vyhlásil, že Zuzana Čaputová sa “verejne zastávala svojich obvinených chlapcov z NAKA a špeciálnej prokuratúry”.

Zuzana Čaputová končí ako opozičná atrapa, reagoval Robert Fico na jej rozhodnutie podpísať novelu Trestného zákona a napadnúť ju na Ústavnom súde. Premiér zopakoval, že urobí všetko preto, aby novela nadobudla účinnosť aj platnosť.

Peter Pellegrini naznačil, že parlament by sa už nemusel zaoberať korekciou novely Trestného zákona. Vo videu vyhlásil, že „práve vďaka pani prezidentke je pre parlament táto téma nakoniec uzavretá“.

Smrť Alexeja Navaľného je podľa Zuzany Čaputovej tragicky predvídateľným dôsledkom toho, ako Putinovo Rusko pristupuje k odporcom svojho skorumpovaného režimu. „Jeho eliminácia sa začala už dávno pred dnešným dňom. Vyjadrujem sústrasť jeho rodine a priateľom.“

PS súhlasí s postupom prezidentky Zuzany Čaputovej vo veci novely Trestného zákona. Prezidentka týmto podľa predsedu strany Michala Šimečku opätovne ukázala, aký dôraz kladie na hodnoty právneho štátu.

O zbytočnosti veta ma vo finále utvrdil premiér Fico vo svojom liste, povedala Zuzana Čaputová. Prinášame prepis vyhlásenia prezidentky v súvislosti s novelou Trestného zákona.

Skúsme si predstaviť, či by Peter Pellegrini bol ako prezident schopný zastať sa občanov, konať nezávisle a bez príkazov, reaguje Ivan Korčok na rozhodnutie Zuzany Čaputovej v otázke novely Trestného zákona. „Práve teraz majú občania možnosť vidieť, na čo máme hlavu štátu,“ tvrdí.

SaS považuje konanie prezidentky pri novele Trestného zákona za správne. Podľa poslankyne Márie Kolíkovej je to jediná cesta, ako včas zabrániť tomu, aby tento „hanebný zákon“ vstúpil do účinnosti a prípadne bol aj úplne zrušený.

Prezidentka pri novele Trestného zákona podľa Hlasu uprednostnila politický postoj pred záujmami ľudí. Podľa strany Petra Pellegriniho sa pridala sa „k strašeniu verejnosti“ a jej vystúpenie „nemožno vnímať inak, ako v kontexte blížiacich sa prezidentských volieb, v ktorých zjavne má svojho favorita“.

Prezidentka chce podať podnet na Ústavný súd začiatkom budúceho týždňa, aby novelu Trestného zákona zverejnili v Zbierke zákonov. Pokaľ by sa tak nestalo, podnet aj tak podá. Myslí si, že by sa ním súd mal zaoberať aj bez zverejnenia v zbierke.

Nové na Dennikn.sk

11:39Danglár: Otec a syn 11:32Od ženy dostáva správy, ako sa s dcérou schovávajú v kúpeľni. Sudakov aj napriek záujmu veľkoklubov zostáva na Ukrajine 11:31Komunisti mu zničili kariéru, ale Jožo Barina s hudbou neskončil 10:23Boxová ulička: Nové monoposty očami Mária Keszeliho + čo ukázali predsezónne testy 08:41Ako Kmec demaskoval Fica 08:41Európa a svet potrebujú, aby Ukrajina zvíťazila 08:27Manželka väzneného Kara-Murzu: Jedno výročie sme oslavovali v nemocnici, keď sa po otrave prebral z kómy 08:23Šimon Nemec po zápase proti Slafkovskému: Keď tak veľmi chce moju hokejku, musím mu jednu dať 07:00Ráno z New Jersey: Po prehre za Slafkovským nechoďte. Ako to vyzeralo na štadióne po zápase proti NemcoviVčera 15:55Mínometník od Avdijivky: Väčšinou nevidím, či trafím cieľ. Rusi však nie sú len potrava pre deláVčera 15:20Pozor na slabého mužaVčera 14:56Ja som v Pezinku neskončil, ale znova začal, hovorí dramaturg o pobyte v psychiatrickej nemocniciVčera 14:30Realitný fond HB Reavisu doženie investorom straty do troch rokov, hovorí budúci správcaVčera 13:40Nová riaditeľka Metropolitného inštitútu Bratislavy: Základom nášho úspechu budú dáta, musíme hovoriť rečou politikovVčera 11:20High 5ive: Keď sa priatelia stávajú rodinou. Trochu avantgardy do toho života!Včera 11:09Majdan a Revolúcia dôstojnosti – ako vznikol ukrajinský politický národVčera 11:07O postsedliackych horníkoch a dolníkochVčera 09:32Temná triáda – o lotroch, ktorí sa nevzdaliVčera 09:29Mier Amerike, vojna susedomVčera 08:29Jednu pepperoni alebo ako sa o najtajnejších spravodajských dôstojníkoch dozviete z databázy donášky pizzeVčera 07:56Marián Leško: Toto je brutálny útok na našu ústavnosťVčera 06:43Nie dva, ale desať rokov vojny na Ukrajine: na začiatku bol zlý odhad a zbabelý prezidentVčera 06:24Ráno z New Jersey: Slafkovský a Nemec začínali ako deti, pre ktoré chceli rodičia viac. Dnes proti sebe druhý raz nastúpia v NHL23.02 22:30Ružička? Ďalší Galchenyuk, akoby Coyotes nemali aj bez toho dosť problémov, pripomína arizonský novinár23.02 21:43Toto vystrihneme: Základy praktickej filozofie so Samom Kováčikom23.02 19:31Graf dňa: Ruská ekonomika po dvoch rokoch vojny príliš nekrváca, ale zakladá si na budúce problémy23.02 19:14Newsfilter: Pellegrinimu chrabrosť zase vydržala pár dní 23.02 18:19Tarabov nápad stavať priehrady kritizujú iné ministerstvá aj úrad vlády, NKÚ žiada stiahnuť celý materiál23.02 18:11Predsedal rozhodovaniam o udelení 12 nobeloviek: Som za možnosť odobrať cenu v prípade podvodu23.02 17:43Ružička po videu s bielym práškom v Arizone skončil. Drogy v NHL sú „tajomstvom, o ktorom každý vie“