Zuzana Čaputová

Robert Fico žiada prezidentku, aby vyzvala vládu na demisiu a zmenu ústavy, ktorá by umožnila predčasné voľby. Predseda Smeru tvrdí, že Zuzana Čaputová má v porovnaní s Eduardom Hegerom väčšiu zodpovednosť za situáciu na Slovensku.

Premiér Heger považuje súčasnú situáciu za natoľko zložitú a vypätú, že odlišné pohľady na riešenia sú jej prirodzeným následkom. Uviedol to v reakcii na slová prezidentky Čaputovej, ktorá ho vyzvala, aby prevzal zodpovednosť a vložil sa do riešenia problémov s pandémiou a reformami.

Prezidentka Čaputová požiadala premiéra Hegera, aby prevzal zodpovednosť a vložil sa do riešenia problémov, ktoré sú príčinou nášho slabého výsledku v boji s pandémiou a chaosu pri prijímaní reforiem. „Sme v situácii, keď si už nemôžeme dovoliť sledovať nekonečné politické súboje, ktoré nemajú víťaza, iba porazených,” povedala po stretnutí.

Prezidentka Zuzana Čaputová si myslí, že debata o povinnom očkovaní niektorých skupín je legitímna, jasný názor však nemá. „Nie je to také jednoduché riešenie… Jasné je, že pre vyriešenie epidemickej situácie by to bolo dobré opatrenie. Ale zároveň treba vnímať oveľa širší kontext, a to sú nálady v spoločnosti,“ povedala pre televíziu Joj.

Prezidentka Čaputová na samite V4 povedala, že také výzvy, ako je napríklad dnes migračná kríza, zvládneme, iba ak budeme silní a jednotní v EÚ, a že „základy Únie, vrátane hodnotových a právnych rámcov, potrebujeme v čase skúšok posilňovať a nie oslabovať.“

Zuzana Čaputová na samite V4 v Budapešti s prezidentmi Poľska a Maďarska Andrzejom Dudom a Jánosom Áderom. Foto - Facebook Zuzany Čaputovej
Zuzana Čaputová na samite V4 v Budapešti s prezidentmi Poľska a Maďarska Andrzejom Dudom a Jánosom Áderom. Foto - Facebook Zuzany Čaputovej

Prezidenti V4 spoločne vyzvali občanov svojich krajín, aby sa dali zaočkovať proti covidu. „Je to jediná bezpečná cesta z tejto pandémie,“ uviedla prezidentka Zuzana Čaputová sa samite Vyšehradskej štvorky v Budapešti.

Alexander Dubček bol mužom Pražskej jari, ale aj Novembra ‘89, povedala prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá si pripomenula 100 rokov od jeho narodenia. „Spolupodieľal sa na dosiahnutí cieľov, vďaka ktorým je dnes Slovensko demokratickým štátom a ktoré možno pôvodne aj on sám považoval za nemysliteľné.“

Prezidentka Zuzana Čaputová si uctila pamiatku Alexandra Dubčeka. Položila veniec pri jeho hrobe na bratislavskom cintoríne v Slávičom údolí spolu s jeho synom. V sobotu uplynie 100 rokov od jeho narodenia.

Zuzana Čaputová vetovala novelu, ktorá vyžaduje od majiteľov náhradu, ak štát odstraňoval z ich pozemkov či objektov škodliviny nebezpečné pre životné prostredie. Prezidentka upozorňuje, že nie všetci vlastníci nesú za environmentálne záťaže zodpovednosť.

Prezidentka prijala zástupcov vysokoškolských študentov v súvislosti s pripravovanou novelou vysokoškolského zákona. „Kvalitná diskusia týkajúca sa prípravy akéhokoľvek zákona si vyžaduje dôveru zúčastnených strán a mrzí ma, že v prípade vysokoškolského zákona sa táto dôvera stráca,“ uviedla.

Čaputová povedala to, čo by mal urobiť každý zodpovedný politik, píše Tomáš Gális. „Politička, ktorá má stále najvyššiu popularitu, azda môže zvýšiť akceptáciu nových opatrení. Svojím potrebným vyjadrením sa však zákonite postavila proti druhej časti verejnosti i politikov, ktorí sa jej snažia nadbiehať.“

Ľuboš Blaha (Smer) tvrdí, že predsedníctvo SAV zneužilo právomoci verejného činiteľa na útok proti opozičnému poslancovi. Vyhlásil to potom, ako sa SAV dištancovala od jeho výrokov na adresu prezidentky Zuzany Čaputovej. Blaha zároveň žiada predsedníctvo o ospravedlnenie.

Prezidentka Zuzana Čaputová je zaočkovaná treťou dávkou vakcíny proti covidu-19. Urobila tak ešte 12. novembra v ružinovskej nemocnici. „Očkovanie absolvovala na základe SMS správy doručenej zo systému NCZI,“ potvrdila prezidentská kancelária. (tasr)

Predsedníctvo SAV sa ospravedlnilo prezidentke Zuzane Čaputovej za vyjadrenia zamestnanca SAV a zároveň poslanca Smeru Ľuboša Blahu. Podľa SAV niektoré Blahove vyjadrenia „nespĺňajú ani základné požiadavky slušnosti a úplne sa vymykajú étosu, ktorým by sa mal spravovať vedec, člen akademickej obce“.

Prezidentka v emotívnom vyhlásení žiada lockdown pre všetkých, aj keď je to podľa nej nefér voči očkovaným. „Potrebujeme prestať šíriť bludy o covide, prestať tliachať o covide a začať počúvať odborníkov. Odborníci jednoznačne hovoria, konzílium má jasné odporúčania, že treba obmedziť mobilitu, že potrebujeme lockdown.“

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Prezidentka Zuzana Čaputová sa poďakovala trénerke krasokorčuľovania Hilde Múdrej za to, aké dobré meno spravila Slovensku vo svete. Hilda Múdra zomrela vo veku 95 rokov.

Prezidentka Zuzana Čaputová v utorok navštívi v súvislosti so zlou pandemickou situáciou nemocnicu v bratislavskom Ružinove. Zaujímať sa bude o to, ako personál zvláda nápor pacientov s covidom a ako kríza ovplyvnila chod nemocnice.

Prezidentka Zuzana Čaputová vetovala zákon o elektronických komunikáciách, je v rozpore s Ústavou a Dohovorom o ochrane ľudských práv a základných slobôd, oznámil Prezidentský palác. „Ide o porušenie práva na ochranu pred neoprávneným zasahovaním do súkromného života a práva na ochranu pred neoprávneným zhromažďovaním, zverejňovaním alebo iným zneužívaním údajov o svojej osobe,“ odznelo z paláca.

Prezidentka Zuzana Čaputová sa na pozvanie rodiny zúčastní na poslednej rozlúčke s Miroslavom Žbirkom. Uskutoční sa v piatok v pražskom Krematóriu Strašnice. Spevák zomrel minulú stredu vo veku 69 rokov.

Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala viacero ekonomických zákonov vrátane zaokrúhľovania cien v obchodoch. Novela zákona o cenách má obmedziť používanie drobných jedno- a dvojcentových mincí.

Fico útokom na prezidentku cez konšpiráciu opäť prekročil hranice, píše Newsfilter. „Žiadne pomýlené myslenie, účelový útok na najpopulárnejšiu političku v republike, ktorú chce pripraviť o podporu. Netreba ho vôbec podceňovať. Aby sa mohol naozaj vrátiť, potrebuje kompletne rozvrátiť demokratickú politickú scénu.“

Robert Fico na sneme kritizuje prezidentku prostredníctvom konšpirácií, že ju dosadili zahraničné sily. „Do funkcie prezidenta sa podobne ako v prípade Andreja Kisku dostal neznámy človek, ktorého si vybrali liberálne kruhy, bohato podporované zo zahraničia,“ povedal.

Prezidentka Zuzana Čaputová si dopoludnia pripomenula udalosti 17. novembra 1989 aj zapálením sviečky na Námestí Nežnej revolúcie v Bratislave.

Prezidentka Zuzana Čaputová v príhovore k výročiu Nežnej revolúcie zdôraznila, že sloboda neznamená nenávisť. „Sloboda, ktorá sa neopiera o zákony a morálku, je deštruktívnou silou. Sloboda neznamená nenávisť voči skupinám ľudí s inými názormi či k menšinám. Sloboda neznamená ani verbálne a fyzické ataky na zdravotníkov, lekárov či predavačky v obchodoch.“

Prezidentka Zuzana Čaputová a predseda vlády Eduard Heger požiadali RTVS o mimoriadne vyhlásenie v súvislosti s Dňom boja za slobodu a demokraciu. Prejav prezidentky odvysiela RTVS dnes o 20.00 na Jednotke a v Rádiu Slovensko, prejav premiéra bude zajtra takisto o 20.00 na Jednotke a v Rádiu Slovensko.

Prezidentka Zuzana Čaputová si v Prahe prevzala Striebornú medailu predsedu českého senátu. Ocenenie dostala za „mimoriadnu starostlivosť o pravdu, slobodu, politickú kultúru a vládu práva“. Strieborná medaila je najvyššie ocenenie udeľované senátom.

Foto - prezidentská kancelária
Foto - prezidentská kancelária

Prezidentka Zuzana Čaputová navštívila v pražskej Ústrednej vojenskej nemocnici českého prezidenta Miloša Zemana. Informoval o tom prezidentov hovorca.

Foto - Twitter Jiřího Ovčáčka
Foto - Twitter Jiřího Ovčáčka

Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala 30 nových vysokoškolských profesorov. „Ako nositelia najvyššej akademickej hodnosti môžete ovplyvniť to, či diplomové práce budú spĺňať stanovené odborné kritériá a nestanú sa len ľahkou cestou k titulu,“ vyhlásila v prejave.

Prezidentka Zuzana Čaputová dnes vystúpi v RTVS s príhovorom k 32. výročiu Nežnej revolúcie. Oznámil to Prezidentský palác.

Nové na Dennikn.sk

19:00Newsfilter: Kým Heger vidí samé dobré správy, Matovič rozpúta anarchiu 17:35High 5ive: V zákulisí Apokalypsy. Fotografický denník z útrob legendárneho filmu 17:35Ľudia prestanú nakupovať, akonáhle dostanú impulz, že je všetko zatvorené, hovorí spolumajiteľ štyroch Intersportov 17:01Nespavosť, depresie či demencia. Ako sa správa covid k mozgu a čo v ňom môže spôsobiť 16:37V Nemecku budú môcť ísť nezaočkovaní len do drogérie a potravín. Povinné očkovanie podporuje Merkelová aj Scholz 16:35Dávajú nám zámky na mreže zatvorených obchodov. Chcú, aby sme splácali, opisuje majiteľka predajní so športovým oblečením 16:30„To snáď nie je pravda. Toto je vojna!“ Ako Hitler rozpútal najkrvavejší konflikt v dejinách 16:28Aj snehuliak by bol lepší ako Matovič, ale na jar sa roztopí (udalosti týždňa) 16:26MediaBrífing: Mal by ísť Blaha na päť až desať rokov do väzenia? 16:25Príbeh odvahy a ľudskosti: Kačírovci v malom byte ukrývali židovské rodiny 16:19V čom Pellegrini nehovorí pravdu, keď rozpráva o očkovaní a covide 15:53Matovičova kreatívna politika: o 110 miliónoch pre dôchodcov sa rozhodol na poslednú chvíľu 15:51V Čadci vyrobia milión vianočných ozdôb ročne, každý kus je originál. Boli sme sa pozrieť, ako vznikajú (+ foto) 15:41Príde koniec rozprávkového rastu akciových trhov, alebo môže pokračovať? (Odpovedalo 5 odborníkov) 15:27Deti už toho majú dosť. Keď sa dozvedeli, že musia byť zatvorené doma, mali slzy v očiach, hovorí riaditeľka zo Senca 14:38Ministerstvo spravodlivosti čistilo obchodný register od mŕtvych firiem, skontrolujte, či k nim nepatrí aj vaša 14:36Zatvorenie bratislavských škôl je chyba 14:30Hoci je to dnes ťažké, vyhľadávajme povznášajúce chvíle 14:18Firemný newsfilter: Penta sa bratá s Chrenekom, Hoffmann upratuje zvyšky impéria a štátne firmy pridávajú investície 14:12Traja najväčší domáci predajcovia nápojov sa spoja. Trh to však nepokazí, spolu investujú iba do recyklácie plastových fliaš 14:02Turistický sprievodca Korpás: V Bratislave má všetko viac názvov, aj to je na našej práci pekné 13:56Český týždeň: Kým Zeman z akvária debatuje s kandidátmi, premiér Fiala je na okrasu 13:52Anestéziológ skončil po druhej vlne: o peniaze nešlo, frustrovali ma manažérske zlyhania 13:11Rušeň v stene, zrazené osobáky. Chýb rušňovodičov pribúda, hľadajú sa príčiny 12:55Naša civilizácia mohla vyzerať úplne inak 12:38Zo zakríknutého dievčaťa sa stala premiantka, ktorá už nedovolí, aby jej niekto nadával do slepúchov 12:36Získanie dotácie na obnovu rodinného domu bude možné bez vlastných peňazí, na úver nebude treba založiť nehnuteľnosť 12:20Tomanovú na poste komisárky vystrieda ďalšia politička s problematickou minulosťou Hatráková alebo právnička Niku 11:44V kríze sa človeku uľaví, keď si nájde hromozvod. Ale hnev na neočkovaných nám nepomôže, hovorí psychológ Ondrušek 11:29Doležal zverejnil 5-miliardový plán obnovy tratí. Pozrite sa, čo urobia s tou vašou