Zuzana Čaputová

Vyznamenanie by mali dostať iba osobnosti s nespochybniteľne demokratickými a humanistickými postojmi, píše Andrej Bán. „Iba také však, ako sme si uviedli, k dispozícii nie sú. Ide o mieru zakopnutia a mieru neskoršej sebareflexie.“

Ak Matovičov rodinný balíček prejde v parlamente, prezidentku čaká budúci týždeň vážna úloha. „Ak si dobre pamätám, často kritizovala, keď sa zneužíval inštitút skráteného legislatívneho konania. Toto je ukážkový príklad, preto som zvedavý, či to podpíše,“ vraví komentátor Filip Obradovič.

Anketa osobností k vyznamenaniu bojovníkov Bielej légie prezidentkou Zuzanou Čaputovou: „Je to nepríjemná vec, ktorá sa nemala stať aj preto, že v ten istý večer bola in memoriam vyznamenaná aj fašistami zavraždená významná literárna vedkyňa Alžbeta Göllnerová Gwerková,“ hovorí literárny vedec a bývalý politik VPN Milan Šútovec, ktorý je takisto nositeľ štátneho vyznamenania.

Púčik, Tunega a Tesár neboli popravení preto, že boli kresťania, ale preto, že ich komunistická justícia odsúdila za špionáž a snahy o rozvrátenie socialistického poriadku, vysvetľuje historik Anton Hruboň. Ľudsky však chápe, že si z nich katolícke kruhy chcú urobiť martýrov. „V prípade odsúdených príslušníkov Bielej légie však ide skôr o zneužitie ich skutočne úprimne vyznávanej a praktizovanej viery,“ vraví v podcaste V redakcii.

Prezidentka Zuzana Čaputová pristála v piatok v Ženeve s takmer dvojhodinovým meškaním. Dôvodom bol požiar budovy na tamojšom letisku. Pre hustý dym nebolo možné pristáť.

Prezidentka má poradcov, ktorí by mali patrične a precízne preskúmať nominovaných na vyznamenanie. Ale kvitujem, že sa ospravedlnila, hovorí Richard Stanke v ankete k vyznamenaniu bojovníkov Bielej légie. On sám je nositeľom štátneho vyznamenania.

Fotokoláž. Foto N a TASR
Fotokoláž. Foto N a TASR

V histórii je to tak, že nemusíte o aktivitách nejakej osoby vyslovene klamať, ale stačí, keď k A nedodáte aj B, hovorí historik Anton Hruboň z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici na kauzu vyznamenania trojice antikomunistických bojovníkov, ktorí sa počas druhej svetovej vojny angažovali proti SNP.

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N - Tomáš Benedikovič

Úlohou Európanov je obnoviť rovnováhu medzi demokratickými právami a zodpovednosťou, povedala Zuzana Čaputová vo svojom príhovore pred členmi švajčiarskej vlády v Berne. Prezidentka uviedla, že v spoločnosti sú rozdelenia, nerovnosti a polarizácia, pričom sociálne médiá tieto javy často zosilňujú a prispievajú tak k rastu extrémizmu.

Zuzana Čaputová na návšteve Švajčiarska. Foto - TASR
Zuzana Čaputová na návšteve Švajčiarska. Foto - TASR

Zuzanu Čaputovú prijal v Berne švajčiarsky prezident Ignazio Cassis. Slovenská prezidentka neskôr oficiálne vystúpi pred členmi švajčiarskej vlády a potom s Cassisom absolvuje spoločné rokovanie. (tasr)

Robert Fico vyháňa prezidentku z osláv SNP, lebo udelila vyznamenania členom Bielej légie, ktorí pracovali aj pre ľudácky režim. Sám pritom nielen hovorí o spolupráci s Republikou, kde pôsobia Ondrej Ďurica či Milan Mazurek, ale v minulosti čelil kritike za to, že jeho vláda do úradov nominovala ľudí zľahčujúcich pôsobenie Jozefa Tisa.

Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala koaličnú novelu, ktorá umožní obciam a mestám znásobiť dane za schátrané stavby. Samospráva bude musieť majiteľa o zámere dvakrát informovať, sadzby môže meniť od januára budúceho roka.

Prezidentka urobila vyznamenaním antikomunistických bojovníkov Bielej légie správne a potrebné rozhodnutie, vraví Ján Figeľ, ktorý je predsedom Nadácie Tunegu, Púčika a Tesára. „Ideológovia a nezrelí historici spochybňujú pravdu, lebo sa nezhoduje s ich záujmami a videním sveta,“ uviedol.

Zuzana Čaputová priznala, že pri vyznamenaní členov Bielej légie in memoriam nastala chyba pri posudzovaní. Antikomunistickí bojovníci Anton Tunega, Albert Púčik a Eduard Tesár počas 2. svetovej vojny pôsobili proti Slovenskému národnému povstaniu.

Zuzana Čaputová si stojí za vyznamenaním trojice popravených antikomunistických bojovníkov, čo vyvolalo rozruch medzi historikmi pre ich ľudácku minulosť. Prezidentka pripomína, že na spomienkach pri výročí ich popravy sa zúčastňujú najvyšší predstavitelia štátu. „Napriek tomu vnímame a nepodceňujeme, akú intenzívnu polemiku príbeh spôsobil.“

Smer bude prezidentského kandidáta hľadať ťažko, myslí si zástupca šéfredaktora Denníka N Konštantín Čikovský. „Musel by dokázať osloviť voličov od krajnej pravice až niekam ďaleko za stred, aby atakoval aj Zuzanu Čaputovú. Taký kandidát neexistuje, nie s takými vlohami, aké mal aspoň pán Šefčovič. A keď, tak nepôjde do spolku s človekom, ktorý od roku 2014 sústavne prehráva.“

Novým poradcom prezidentky Zuzany Čaputovej pre vnútornú politiku je Michal Novota, expert na politický marketing, stratégie a komunikáciu. Novota vyplnil voľnú pozíciu, ktorá vznikla po odchode Mariána Leška na jeseň 2021.

Prezidentka mala byť v parlamente pri prejave Zelenského, vraví komentátor Denníka N Tomáš Gális. „V porovnaní so Sulíkom je jej vysvetlenie, že sa musela pripravovať na poľského prezidenta, ideálny dôvod. Ale keď ju posudzujeme samu osebe, tak samozrejme, mala tam byť. Jej účasť na prejave by mala svoju váhu.“

Minister obrany Jaroslav Naď nesúhlasí s výrokom Igora Matoviča, že prezidentka je falošná a zákerná. „Zatiaľ neviem o inom kandidátovi, ktorý by ma presvedčil, že by bol lepším prezidentom, ako je ona. Neviem, kto všetko bude kandidovať, ale je pre mňa prezidentkou, ktorú by som volil.“

Zuzana Čaputová podpísala stavebné zákony od vicepremiéra Štefana Holého, ktoré koncom apríla schválil parlament. Upozornila však, že k niektorým častiam má naďalej výhrady, týkajú sa najmä informovania a účasti verejnosti.

Prezidentka Zuzana Čaputová odcestuje vo štvrtok (19. 5.) na trojdňovú návštevu Švajčiarska. Otvorí tam biznis fórum, navštívi univerzitu ETH a Európsku organizáciu jadrového výskumu. Stretne sa aj so švajčiarskym prezidentom Ignaziom Cassisom.

Volodymyr Zelenskyj pozval v telefonáte Zuzanu Čaputovú na Ukrajinu a poďakoval sa Slovensku za humanitárnu a obrannú pomoc. Prezidentka mu odpísala, že sa na stretnutie teší.

Prezidentka Čaputová vyjadrila sklamanie nad odmietavým postojom Maďarska k zvažovanému embargu na dovoz ruskej ropy do Únie. Povedala to po schôdzke s poľským kolegom Dudom. Obaja prezidenti sa zhodli na potrebe ďalej podporovať Ukrajinu vrátane jej snahy o získanie štatútu kandidátskej krajiny pre vstup do EÚ.

Foto - TASR
Foto - TASR

Prezidentka Zuzana Čaputová vyhlásila, že Ukrajine budeme naďalej pomáhať – humanitárne, vojenskou pomocou, ako aj podporou jej členstva v EÚ. Uviedla to v reakcii na videopríhovor Volodymyra Zelenského poslancom Národnej rady.

Prezidentka pri príležitosti Dňa Európy povedala, že úlohou súčasnej generácie je vrátiť Európu späť do rovnováhy. „Ak túto rovnováhu neobnovíme, prísľub (spoločnej) Európy zostane len ambíciou,“ uviedla na Facebooku.

Prezidentka Zuzana Čaputová po stretnutí s prvou dámou USA vyhlásila, že „Slovensko má vo svete rešpekt a dnešné spoločné stretnutie to v plnej miere potvrdilo“. „Ako Jill Bidenová sama povedala, Slovensko je nádherná krajina, kde na vlastné oči videla, že naše dva štáty zdieľajú tie isté hodnoty a odhodlanie pomáhať ľuďom. Aj to z nás robí priateľov, spojencov a partnerov.“

V stredu navštívi Slovensko poľský prezident Andrzej Duda. Stretnúť sa má aj s prezidentkou Zuzanou Čaputovou, diskutovať budú o ruskej invázii na Ukrajinu, utečeneckej kríze či energetickej bezpečnosti.

Prezidentka Zuzana Čaputová sa stretla s prvou dámou USA Jill Bidenovou. Čaputová ocenila podporu, ktorú dostáva Slovensko od USA, a tiež spoluprácu medzi krajinami. Bidenová vyjadrila vďaku Slovákom za pomoc utečencom z Ukrajiny.

Jill Bidenová a Zuzana Čaputová. Foto N - Vladimír Šimíček
Jill Bidenová a Zuzana Čaputová. Foto N - Vladimír Šimíček

Prezidentka Zuzana Čaputová udelila štátne vyznamenania 25 osobnostiam. Medzi vyznamenanými sú popravení členovia Bielej légie, hokejista Marián Hossa, herečka Jana Oľhová aj ošetrovateľka Margita Kosturiková, ktorá zomrela na covid.

Marián Hossa si preberá Rad Ľudovíta Štúra II. triedy. Foto - TASR
Marián Hossa si preberá Rad Ľudovíta Štúra II. triedy. Foto - TASR

Prezidentka v príhovore k vyznamenaným osobnostiam povedala, že hrozbou pre slobodu nemusí byť iba vojna. „Hrozbou sú aj recidívy násilných a totalitných ideológií, ktoré si opätovne nachádzajú svojich stúpencov. Sprevádza ich jazyk nenávisti, rozvratu a sebectva. Preto je potrebné slobodu a demokraciu neustále chrániť a kultivovať,“ uviedla Zuzana Čaputová.

Prezidentka v príhovore pri odovzdávaní vyznamenaní povedala, že medzi vyznamenanými sú aj ľudia, ktorí „preukázali svoje hrdinstvo počas druhej svetovej vojny, v boji so skutočným, nie s domnelým fašizmom“.

Prezidentka Zuzana Čaputová dnes večer udelí štátne vyznamenania 25 osobnostiam. Udeľovanie sa už druhýkrát presunulo z januára na neskorší termín. Tento rok sa udeľujú vyznamenania symbolicky v deň, keď si pripomíname víťazstvo nad fašizmom v Európe. Priamy prenos vysiela RTVS.

Prezidentka Zuzana Čaputová prijme v pondelok o 11.25 prvú dámu USA Jill Bidenovú počas jej návštevy Slovenska.

Prezidentka si na vojenskom cintoríne vo Zvolene pripomenula 77. výročie konca 2. svetovej vojny v Európe. „Spomíname si dnes na minulú udalosť, ale spomíname na ňu vo veľmi konkrétnom aktuálnom kontexte vojenského konfliktu, ktorý prebieha v susednej Ukrajine. Táto skutočnosť nám musí pripomínať, že mier nie je samozrejmosťou,“ uviedla.

Prezidentka Zuzana Čaputová dostala pozvanie od Volodymyra Zelenského. V Sobotných dialógoch povedala, že chce ísť na Ukrajinu s konkrétnym cieľom a nerada by z toho robila vojnovú turistiku. (rtvs)

Spravodlivosť a právny štát môžu vykazovať známky disfunkčnosti, dôležité je to, či sa s tým systém dokáže vyrovnať, vraví prezidentka Čaputová. Práve teraz podľa nej prebieha proces očisty a je jasné, že sa tu diali veci, ktoré neboli v poriadku, a svedčia o nich ľudia, ktorí priznali svoju vinu. (rtvs)

Ľudia ani netušia, ako veľmi boli masírovaní ruskou propagandou, povedala prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá má prístup k informáciám od tajných služieb. Dodala, že mnohí politickí predstavitelia na Slovensku boli jej vďačnými komunikátormi.

Časť poslancov nevydaním Roberta Fica na rozhodovanie súdu vyjadrila falošnú solidaritu, povedala prezidentka Zuzana Čaputová. Politici podľa nej nemajú zasahovať do vyšetrovania skutkov politikov okrem jediného prípadu, keď dávajú súhlas na to, aby súd rozhodol o väzobnom stíhaní.

Odozva verejnosti proti vulgarizmom, ktoré zaznievali na mítingu Smeru, bola silná, vraví prezidentka Zuzana Čaputová v Sobotných dialógoch. Podľa nej je to dobrý signál, že ľudia si takúto politiku neprajú. Prezidentka bude zvažovať ďalšie právne kroky v súvislosti s nenávistnými prejavmi.

Vyjadrenia Igora Matoviča na adresu prezidentky Čaputovej nepovažuje premiér Heger za vhodné. Matovič nazval prezidentku falošnou a zákernou. V prípade postoja Sme rodina, ktorého poslanci sa zdržali hlasovania, Heger priznal, že s hnutím Borisa Kollára majú názorové rozdiely.

Prvá dáma USA Jill Bidenová sa počas návštevy Slovenska stretne aj s prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Presný čas stretnutia Biely dom zatiaľ nezverejnil. 

Koalícia pri hlasovaní o vydaní Fica do väzby podľa prezidentky sklamala očakávania, „ktoré boli absolútne legitímne a s ktorými bola zvolená“. Zuzana Čaputová sa tak vyjadrila v relácii Joj Na hrane.

Zuzana Čaputová povedala, že nechce viesť stranu. „Toto nemám vo svojich úvahách,“ odpovedala v relácii Joj Na hrane na otázku, či si vie predstaviť, že by po konci svojho prezidentského mandátu išla cestou Andreja Kisku. Takisto tvrdí, že zatiaľ neuvažuje, či bude znova kandidovať.

Zuzana Čaputová pravidelne chodieva na výsluchy pre vyhrážky zabitím, ktoré dostáva. V relácii Joj Na hrane povedala, že sú spájané s naratívom, ktorý o nej šíri poslanec Smeru Ľuboš Blaha a ďalší. „Používajú naratívy, že slúžim inej moci a vlastizrady, čo odmietam,“ vyhlásila prezidentka.

S prácou prezidentky Zuzany Čaputovej je spokojných 55,3 % ľudí, vyplýva z prieskumu agentúry AKO pre reláciu TV Joj Na hrane. Nespokojných s ňou je 41,4 % respondentov, zvyšných 3,3 % nechcelo či nevedelo odpovedať.

Prezidentka Zuzana Čaputová darovala ďakovnú medailu skupine expertov, ktorí sa vrátili z Ukrajiny, kde pomáhali zadokumentovať 72 prípadov. “Išli tam zmapovať stopy a dôkazy, ktoré majú pomôcť k odhaleniu pravdy a k vyvodeniu možno trestnoprávnej zodpovednosti, pokiaľ sa podarí dopátrať páchateľov,” povedala prezidentka.

Naživo: Prezidentka Zuzana Čaputová po stretnutí s expertmi, ktorí sa vrátili z Ukrajiny

Prezidentka Zuzana Čaputová v Bratislave privítala súdnych znalcov a kriminalistov, ktorí sa práve vrátili z Ukrajiny. Slovensko vyslalo na pomoc vyťaženej ukrajinskej prokuratúre osem ľudí. Po stretnutí s nimi bude mať prezidentka vyhlásenie.

Foto N
Foto N

Úrad pre verejné obstarávanie chystá usmernenie, ktoré umožní uzavrieť dodatky k zmluvám so zvýšením ceny o 50 %. Uviedla to prezidentka Zuzana Čaputová po stretnutí s predsedom úradu Miroslavom Hlivákom.

Igor Matovič povedal, že nepodporí v prezidentských voľbách Zuzanu Čaputovú, ak bude opäť kandidovať. „Bol by som rád, ak by malo Slovensko väčšie ambície,“ vyhlásil minister financií. „Považujem ju za falošnú a veľakrát zákernú ženu.“

Členovia výboru pre európske záležitosti odsúdili nevraživosti na prvomájovom proteste Smeru v Nitre. Prijali uznesenie, v ktorom sa dištancujú od „rozsahu vulgarizmov a miery nekultúrnosti, osobných urážok, osobitne voči prezidentke Čaputovej“.

Nové na Dennikn.sk

PM:18Biela légia, čierne svedomie a sivá realita PM:02Český týždeň: Vojna má prvú českú obeť, dobrovoľníka Tomáša našli v masovom hrobe pri Kyjive PM:24Bolsonaro využíva Trumpovu taktiku. Naša posledná nádej je Lula, zaznieva z Brazílie PM:23Keď Slafkovský zložil skúseného Kanaďana, v Turku sa stal miláčikom. Legendárny tréner Westerlund má preňho radu AM:14Škrtel bol anglickejší než väčšina Angličanov. Teraz končí s futbalom AM:51Tretina Slovákov sú dezorientovaní alebo zlí ľudia, pripomína novinka SND AM:47Vyšehrad Fylm je nekorektná futbalová satira, ktorá baví aj nudí zároveň AM:00300 slov z MS: Slafkovský by mal byť draftovou jednotkou, myslí si americký expertVčera PM:28Bekhend, forhend a ty kokso, išlo to dnu, smial sa Slafkovský, ktorý hovorí, že vie hrať aj lepšieVčera PM:36Naši tréneri takú odvahu nemajú. Chcelo by to ešte dvoch Hossov, hodnotí Hadamczik výhru nad KazachmiVčera PM:26Chcete investovať väčšiu sumu? Nečakajte, hovoria odborníci na akcieVčera PM:09Pri nerastných surovinách sme sa dlhodobo spoliehali na Čínu. Môžeme na to doplatiť, hovorí odborník na batérie do elektromobilovVčera PM:39Komentátori Denníka N: Matovič sa nám vysmieva, znovu zamoril debatu a otočil ju iným smeromVčera PM:33Matovičovo krúžkovné odmení aktívnych rodičov, no nie je isté, či pomôže chudobnýmVčera PM:22High 5ive: Nanič počasie, živá scéna. Kultúrny pozdrav z IslanduVčera PM:29Nositelia štátneho vyznamenania prezidentke: Je dobré, že ste sa ospravedlnili (anketa)Včera PM:33Newsfilter: Matovičova nová nevesta sa volá BeluskýVčera PM:10Ivan Mikloš: Putin musí túto vojnu prehrať. Remíza by znamenala neistotu a nebezpečný precedensVčera PM:03Graf dňa: Pokles zadlženia Slovensku dlho nevydrží, vláda nesmie začať rozhadzovať, hovorí rozpočtová radaVčera PM:49Stojí s fakľou v ruke pred nami a vie, že mu to prejde (udalosti týždňa)Včera PM:43Umelec Peter Bartoš už pred päťdesiatimi rokmi hovoril, že ekológia sú vzťahy. Svet vidí ako miesto pre porozumenieVčera PM:32Hlučnú štvorprúdovku v centre Bratislavy, ktorá rozčesla centrum, má prekryť parkVčera PM:20Historik Hruboň: Ospravedlnenie prezidentky už faux pas nezatieni, je to však dôležité gestoVčera PM:19Z legendárneho Jariho Kurriho spravil bábku. Ako Putin ovládol fínsky klub pre vlastnú propaganduVčera PM:05Búrlivé 90. roky: Ako sa Rusi snažili zastaviť rozširovanie NATOVčera PM:46Mám si zobrať hypotéku alebo radšej zostať v prenájme a počkať, kým spľasne realitná bublina? Odpovedá 8 odborníkovVčera PM:20Spali posediačky, starší jeden po druhom zomierali. V pivnici Rusi väznili mesiac celú dedinuVčera PM:26Matovič o inflačnom balíčku rokoval s Beluským od kotlebovcovVčera PM:22Neurážajme divadlo prirovnávaním k MatovičoviVčera PM:14Danglár: Červená čiara