Bödörovci

  • súd vzal do väzby Gašpara, Mihálika, Krajmera, Hraška, Zetochu aj Fleischera
  • súd vzal do väzby aj Lučanského a spol. z kauzy Judáš
  • Slobodník a Bobocký sú na slobode, spolupracujú
  • svedok vypovedal, že na stretnutia s Bödörom chodil aj Kaliňák
  • bývalý riaditeľ NAKA Hraško je podozrivý, že si z úplatkov od bödörovcov kúpil dva domy v Ivanke pri Dunaji

Súd v Bosne a Hercegovine začne v piatok rozhodovať o vydaní expolicajta Mariána Kučerku. Pôjde o zdĺhavejší proces, ktorý sa nemusí skončiť za jeden deň. Bosniansky súd pritom potvrdil, že Kučerkova žiadosť o azyl môže rozhodnutie o vydaní ovplyvniť.

Na súde so Štefanom Žigom, ktorý je podozrivý, že si za úplatky pre Bernarda Slobodníka kupoval beztrestnosť, zaznelo ďalšie svedectvo v jeho prospech. Po expolicajtoch Petrovi Koščovi, Marekovi Švarcovi vypovedal bývalý policajt Tomáš Emmel, ktorý Žigu obvinil v kauze Valčeky.

Podnikateľ Štefan Žiga podľa výpovede Petra Petrova platil Bernardovi Slobodníkovi kvartálne 20- až 30-tisíc eur. Práve od bývalého šéfa finančnej jednotky NAKA má Petrov informácie o týchto peniazoch. Sám videl takúto odovzdávku dvakrát.

Spochybňovaný svedok Peter Petrov bol dlhé roky priateľ Bernarda Slobodníka. Na súde ho opísal ako človeka, ktorý si potrpel na luxusný život. „A nie život policajta, ktorý má príjem dva až dva a pol tisíc eur,“ dodal s tým, že Slobodník mal rád peniaze.

Výpoveď expolicajtov Petra Košča a Mareka Švarca bola v utorok na súde v prípade korupcie Štefana Žigu veľmi podobná ako v pondelok – opäť spochybňovali svojho bývalého nadriadeného Bernarda Slobodníka. Hovorili o ňom ako nepravdovravnom človekovi, ktorý bažil po bohatstve.

Expolicajt Peter Košč vypovedá ako svedok na súde s obžalovaným Štefanom Žigom, ktorý je podozrivý z toho, že si za úplatky kupoval svoju beztrestnosť. V procese s príbuzným politika Hlasu Petra Žigu by dnes mal vypovedať aj expolicajt Marek Švarc či spochybňovaný svedok Peter Petrov alias Tiger.

Expolicajta Pavla Vorobjova, odsúdeného v kauze Očistec na dvojročné väzenie, súd podmienečne prepustil na slobodu. Zatiaľ však zostáva vo výkone trestu, pretože prokurátor podal sťažnosť. Rozhodovať bude krajský súd. Vorobjov sa priznal k nezákonným lustráciám desiatok politikov a novinárov vrátane Jána Kuciaka.

Pavol Vorobjov na Špecializovanom trestnom súde v máji 2022. Foto N - Daniel Vražda

Tipsport pripravuje trestné oznámenie v súvislosti s možným podvodom na turnaji Fabriq MMA. Stávková kancelária zopakovala, že má podozrenie, že došlo k ovplyvneniu zápasu Gábora Borárosa s Kirillom Medvedovským a pripravuje podklady pre políciu.

Zisťovali sme, kto riadi organizáciu Fabriq MMA spájanú so stávkovým podvodom. Štatutármi firmy FABRIQ MMA, a. s., sú dvaja ľudia blízki Norbertovi Bödörovi, jedného v minulosti odsúdili za vydieranie. Členom dozornej rady je hudobník Patrik „Rytmus“ Vrbovský. „Tipsport tvrdí, že má jednoznačné dôkazy o podvode,“ povedal o kauze Ondřej Novotný, majiteľ organizácie Oktagon, ktorá s Fabriq MMA spolupracuje.

Úrad špeciálnej prokuratúry podal ďalšiu obžalobu na Norberta Bödöra. Tentoraz sa týka podplácania v kauze Valčeky. Bödör je podozrivý, že dal úplatok 50-tisíc eur bývalému funkcionárovi NAKA Bernardovi Slobodníkovi, ktorý si ich rozdelil s vyšetrovateľom kauzy expolicajtom Mariánom Kučerkom.

Expolicajt Marián Kučerka je po rozhodnutí bosnianskeho súdu na slobode, no musí dodržiavať opatrenia, ktoré mu súd určil. Ak ich poruší, môžu ho poslať do vydávacej väzby, vyplýva z odpovedí súdu v Bosne a Hercegovine pre Denník N.

Expolicajt Marián Kučerka tvrdí, že ho súd v Bosne a Hercegovine prepustil na slobodu. Uviedol to v stanovisku, ktoré rozposlal médiám. Zároveň povedal, že v tejto krajine požiadal o udelenie azylu. „K tomuto kroku som sa rozhodol po tom, ako sa stalo zrejmým, že na Slovensku som prenasledovaný v nespravodlivom procese,“ dodal.

Expolicajt Marián Kučerka požiadal v Bosne a Hercegovine o azyl. Denníku N to potvrdili z Federálnej polície Bosny a Hercegoviny. Z ich odpovede je zrejmé, že Kučerka sa v stredu sám v sprievode svojho právnika nahlásil na federálnej polícii.

Ministerstvo spravodlivosti bude žiadať vydanie Mariána Kučerku na trestné konanie na Slovensko, potvrdilo tlačové oddelenie rezortu. O jeho zadržaní v Bosne a Hercegovine informoval Interpol.

Advokát Mariána Kučerku poprel informáciu, že jeho klienta v Bosne a Hercegovine zadržali tamojší policajti. „Klient sa dostavil pred policajné orgány Bosny a Hercegoviny dobrovoľne po tom, ako zistil, že naňho bol vydaný medzinárodný zatýkací rozkaz,“ reagoval obhajca Martin Bezák.

Expolicajta Mariána Kučerku zadržali v Bosne a Hercegovine, informuje bosniansky server avaz.ba. Píše, že bosnianske federálne jednotky dnes „zadržali občana Slovenska M. K., narodeného 18. marca 1983, na ktorého bol vydaný medzinárodný zatykač“.

Zdroj - MV SR

Ani štvrtý termín verejného zasadnutia na Najvyššom súde s expolicajtom Mariánom Kučerkom sa neuskutoční. Štvrtkové zasadnutie zrušil predseda senátu Najvyššieho súdu Juraj Kliment, ďalšie bolo naplánované na 9. februára a ostáva v platnosti.

Najvyšší súd neuvádza podrobnosti o zatykači na expolicajta Mariána Kučerku, ktorý je neprávoplatne odsúdený na 11 rokov a trest prepadnutia majetku za korupciu. Súd sa už dvakrát pokúsil rozhodnúť o jeho odvolaní, no Kučerka sa vždy ospravedlnil zo zdravotných dôvodov.

Na expolicajta Mariána Kučerku bol v piatok vydaný európsky zatykač. Kučerka sa opakovane ospravedlnil z verejného zasadnutia na Najvyššom súde s tým, že je v Sarajeve, kde sa mu zhoršil zdravotný stav.

Zdroj - MV SR

Robert Kaliňák neuspel so svojou sťažnosťou na Ústavnom súde. Kaliňák namietal porušenie základného práva na zákonného sudcu, a to v súvislosti s tým, že vlani v máji o jeho sťažnosti proti vzatiu do väzby rozhodoval na Najvyššom súde senát Juraja Klimenta. Ten ho z väzby prepustil.

Rozpor medzi postupom súdu v Poprade a postupom Žilinku vidí aj prvák na právnickej fakulte, reaguje Juraj Šeliga na to, že generálna prokuratúra tvrdí, že nevidí rozpor v tom, že Tomáša Rajeckého odsúdili za vyzradenie daňového tajomstva Andreja Kisku a, naopak, Robertovi Ficovi a Robertovi Kaliňákovi stíhanie zrušili.

Zajtrajšie pojednávanie s expolicajtom Mariánom Kučerkom sa neuskutoční. Obžalovaný súdu oznámil, že mu zdravotný stav nedovoľuje vycestovať z Bosny a Hercegoviny. O zrušení pojednávania rozhodol predseda senátu Najvyššieho súdu Juraj Kliment.

Generálna prokuratúra nevidí rozpor v tom, že Tomáša Rajeckého odsúdili za vyzradenie daňového tajomstva Andreja Kisku a, naopak, Robertovi Ficovi a Robertovi Kaliňákovi zrušili stíhanie. V kauze Súmrak zastavila generálna prokuratúra stíhanie aj s argumentom, že Fico a Kaliňák neboli správcami dane.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Svedok je potrestaný, vinníci sú voľní, píše v Newsfiltri Juraj Javorský o prípade Tomáša Rajeckého. „Kým on sa priznal, že organizoval zverejnenie údajov o Kiskových daniach, a porozprával aj to, akú úlohu v tom hrali Kaliňák či Bödör, oni všetko popreli. Kým Rajecký dostal za svoje priznanie právoplatný trest, Fico s Kaliňákom dostali od generálneho prokurátora a jeho poskoka odmenu v podobe zrušenia obvinenia podľa paragrafu 363.“

Odsúdený Tomáš Rajecký pri odchode zo súdu povedal, že na Slovensku je selektívna spravodlivosť. Vyjadril sa tak po tom, čo ho odsúdili za prezradenie daňového tajomstva, ktoré sa týkalo exprezidenta Andreja Kisku. S tým súvisela aj kauza Súmrak, v ktorej však generálna prokuratúra Ficovi, Kaliňákovi a Bödörovi obvinenia zrušila.

Popradský súd odsúdil kľúčového svedka kauzy Súmrak Tomáša Rajeckého za prezradenie daňového tajomstva na podmienku so skúšobnou lehotou dva a pol roka. Sudca Richard Bureš schválil dohodu o vine a treste, ktorú v decembri uzavrel Rajecký s prešovským krajským prokurátorom.

Tomáš Rajecký na súde. Foto N - Veronika Prušová

Najvyšší správny súd sa má v stredu 18. januára zaoberať odobratím bezpečnostnej previerky firme Bonul. Súd preskúma rozhodnutie Národného bezpečnostného úradu, ktorý spoločnosti odobral bezpečnostnú previerku ešte v roku 2020.

Advokát Martin Bezák nevedel povedať, či je jeho klient expolicajt Marián Kučerka v kontakte s bývalým kolegom Jánom Káľavským, ktorý je rovnako obžalovaný z korupcie. Aj ten totiž utiekol do Bosny a Hercegoviny, kde požiadal o azyl.

Obhajca obžalovaného expolicajta Mariána Kučerku je presvedčený, že nie je dôvod, aby súd voči nemu konal ako proti ušlému, a nevidí dôvod ani na vydanie zatýkacích rozkazov. Aký je momentálne zdravotný stav klienta však nevedel advokát Martin Bezák uviesť. „To vie ošetrujúci lekár v Sarajeve,“ dodal pred novinármi.

Bývalý policajt Marián Kučerka získal útekom do Bosny najmenej ďalší týždeň na slobode. Senát Najvyššieho súdu ho zároveň varoval, že ak nepríde o týždeň, vydajú naňho zatykač a budú ho súdiť ako na úteku. V zahraničí sa súdu vyhýbajú aj Miroslav Výboh či Peter Košč.

Bývalý policajný vyšetrovateľ Marián Kučerka pred súdom v januári 2022. Foto – TASR

Senát Juraja Klimenta odročil dnešné verejné zasadnutie s expolicajtom Mariánom Kučerkom na 19. januára. Predseda senátu bude o termíne mailom informovať obžalovaného. Ak nepríde, tak bude na neho vydaný zatýkací rozkaz s tým, že súd vydá aj opatrenie o konaní proti ušlému.

Najvyšší súd uložil obžalovanému Mariánovi Kučerkovi poriadkovú pokutu tisíc eur. „Máme rovnakú situáciu ako v predchádzajúcom prípade,” povedal predseda senátu Juraj Kliment. Obžalovaný nepredložil potvrdenie o zhoršení zdravotného stavu.

Kučerkov advokát Martin Bezák odmieta tvrdenie prokurátora, že miesto jeho klienta nie je známe. „Súdu oznámil, že je v Sarajeve, kde sa lieči,“ povedal obhajca. Predseda senátu Juraj Kliment sa ho pýtal na spresnenie adresy, kam mu môže prípadne súd doručovať poštu.

Prokurátor Matúš Harkabus navrhol, aby senát vydal opatrenie o tom, že konanie proti Mariánovi Kučerkovi vykoná ako proti ušlému. „Neviem dospieť k inému záveru ako k takému, že obžalovaný sa vyhýba trestnému konaniu pobytom v cudzine,“ skonštatoval prokurátor. Podľa neho sú u Kučerku splnené aj podmienky na väzobné stíhanie.

Marián Kučerka sa z pojednávania ospravedlnil mailom 9. januára popoludní. Predseda senátu Juraj Kliment číta, že ospravedlnenie prišlo o 16.20. „Vážený súd, minulý týždeň som navštívil priateľa z Prahy v Sarajeve, kde sa mi zhoršil zdravotný stav a bola mi nasadená medikamentózna liečba,“ napísal Kučerka s tým, že jeho stav mu znemožňuje účasť na verejnom zasadnutí.

Expolicajt Marián Kučerka neprišiel na verejné zasadnutie Najvyššieho súdu, ktorý má rozhodnúť o jeho odvolaní. Ospravedlnil sa, že je v zahraničí a zdravotný stav mu neumožnil návrat na Slovensko. Senát Juraja Klimenta termín zasadnutia aj tak nezrušil.

Kučerkovi obhajcovia Martin Bezák a Ingrid Zlochová. Foto N - Veronika Prušová

Príbuzný politika Hlasu Petra Žigu Štefan Žiga na súde priznal, že si dávali luxusné dary s policajným exfunkcionárom Bernardom Slobodníkom, odmieta však tvrdenia, že by si úplatkami uňho kupoval beztrestnosť. Slobodník vypovedal, že úplatky dostával na toaletách barov. Dôležitou postavou prípadu je aj Norbert Bödör.

Člen predsedníctva Hlasu Peter Žiga a syn jeho bratranca Štefan Žiga. Foto – N

Štefan Žiga odmietol uzavrieť dohodu o vine a treste. Prokurátor Matúš Harkabus na súde prečítal obžalobu, podľa ktorej Žiga odovzdal bývalému policajnému funkcionárovi Bernardovi Slobodníkovi najmenej 85-tisíc eur. Slobodník sa potom delil s ďalšími policajtmi.

Štefan Žiga a jeho obhajca Sergej Romža. Foto N

Polícia ukončila vyšetrovanie kauzy Norberta Bödöra v súvislosti s podplácaním policajtov, píše web tvnoviny.sk, ktorý sa odvoláva na potvrdenie prokuratúry. Vyšetrovanie uzavreli s návrhom na podanie obžaloby.

Norbert Bödör má za sebou náročný rok, no ešte náročnejší ho zrejme čaká. Na súd chodil ako svedok, obžalovaný aj obvinený kvôli väzbe. Je pravdepodobné, že čoskoro mu po kauze Dobytkár a Očistec pribudne ďalšia obžaloba.

Mecenášov Smeru Bödöra, Brhela a Výboha budú súdy intenzívne zamestnávať aj v nasledujúcom roku. Pokračuje kauza Dobytkár či Mýtnik, čaká sa na Očistec a pribudnú zrejme aj Valčeky. Robertovi Ficovi sa podarilo spod obvinenia vďaka generálnej prokuratúre nateraz vyviaznuť. 

Norbert Bödör, Miroslav Výboh, Jozef Brhel. Foto N - Tomáš Benedikovič, Vladimír Šimíček

Sudca Michal Truban nie je disciplinárne stíhaný preto, lebo nesúhlasil s väzbou pre Norberta Bödöra v kauze Dobytkár. Stíhaný je preto, lebo o tejto väzbe rozhodoval napriek tomu, že v predmetnej kauze mal „vlastnú záležitosť,“ vysvetlil predseda Špecializovaného trestného súdu Ján Hrubala. Tým záujmom bolo spochybniť jedného z kľúčových svedkov kauzy Mareka Kodadu.

Na minulotýždňové zrušenie obvinení v kauze Súmrak reagovala špeciálna prokuratúra stručne. Zverejnila svoje uznesenie, ktorým zamietla sťažnosti obvinených. Je tak zrejmé, v čom sa argumenty generálnej a špeciálnej prokuratúry rozchádzajú. Zreteľne sa ukazuje, že to, čo na Úrade špeciálnej prokuratúry chceli trestne stíhať, čo skonštatovali aj súdy, to u Maroša Žilinku spochybnili.

Robert Fico. Foto – Facebook Smeru

Svedok Michal Vida na súde v kauze Fatima priznal, že sa pozná s Norbertom Bödörom a že sa podieľali na páchaní trestnej činnosti. Aký vzťah mal s nitrianskym oligarchom, vysvetľoval po otázke obhajcu Moniky Jankovskej. Vida a Bödör sa údajne poznali od roku 1998.

Špecializovaný súd odmietol obžalobu na advokáta Mareka Paru. Sudca Peter Pulman upozorňuje na procesné chyby a porušenie práva na obhajobu. Obžaloba sa týkala podozrení, že Para spolupracoval pri diskreditácii prokurátora Vasiľa Špirka.

Bývalý šéf finančnej správy František Imrecze mal pod autom pripevnené sledovacie zariadenie. „Môžem potvrdiť, že išlo o zariadenie, aké používajú policajti a iné bezpečnostné zložky. Je to sledovacie zariadenie, takzvané GPS,“ povedal pre Startitup policajný prezident Štefan Hamran.

Najvyšší súd vo štvrtok nerozhodne o odvolaní expolicajta Mariána Kučerku obžalovaného z korupcie. Predseda senátu Juraj Kliment zrušil termín verejného zasadnutia z dôvodu náhlej hospitalizácie obžalovaného. Nový termín ešte neurčili.

Vyšetrovateľ Jaroslav Vereščák, ktorý obvinil Fica, Kaliňáka, Gašpara a Bödöra, odchádza z polície. „Dôvody môjho odchodu sú osobného charakteru a z uvedeného dôvodu sa k tomu nebudem vyjadrovať,“ uviedol. (tvnoviny)

Kajúcnik Bernard Slobodník vypovedal na súde s Dušanom Kováčikom šesť hodín. Obhajcovia bývalého špeciálneho prokurátora sa ho snažili spochybniť spornou nahrávkou, otázkami o psychofarmakách či o knihe s úplatkom 50-tisíc eur. Jeho taktika pripomínala Roberta Fica, ktorý dlhodobo spochybňuje vyšetrovania korupčných prípadov.

Dušan Kováčik na súde. Foto N

Ani rok po úniku nahrávok z poľovníckej chaty, kde polícia zaznamenala schôdzky Roberta Fica a spol., policajná inšpekcia nevie, kto ich vyniesol do médií. Väzenie hrozí policajtovi, vďaka ktorému nahrávky vznikli. U Maroša Žilinku nepochodil. Predsedovi Smeru kauza u voličov neublížila.

Robert Fico a poľovnícka chata pri Leviciach, na ktorej polícia nahrala schôdzky predsedu Smeru a spol. Foto - TASR, N/Tomáš Benedikovič

Nové na Dennikn.sk

10:00Letuška: Noblesné povolanie v bielych rukavičkách? Dnes je to už masová preprava, musíme aj čistiť záchody 09:41Publikujú u predátorov, dvojako vykazujú výsledky a iným sa pripisujú na štúdie. Ako sa podvádza v slovenskej vede? 09:33Tričko či šaty, po ktorých impulzívne siahneme v nedeľu, si v iný deň nekúpime. Obchodníci kritizujú nápad zakázať nedeľný predaj 09:33Svetový newsfilter: Pripravte sa na večnú vojnu. Aspoň tak si to želajú v Moskve 09:15Prečo je miliardová fabrika Porsche pre našu výrobu elektromobilov veľkým tromfom a v čom máme ďalej diery 09:00Hiking basecamp: Plešivecká planina, malofatranský Suchý aj Biele Karpaty s batoľaťom 08:48Historická chvíľa. Donald Trump bol obvinený v prípade peňazí pornoherečke za jej mlčanie 08:07Heger a Naď sú na Ukrajine. Kyjivu sme už odovzdali systém Kub, prichádzajú aj ďalšie migy 07:10Ráno s NHL: Keď ho Pánik stretol po rokoch, poslal mu drinky. Ako sa z právnika Jona Coopera stal elitný tréner 06:32Ekonomický newsfilter: Energetické bolesti ustupujú, ale úverové nás potrápia ďalšie dva rokyVčera 20:43Po invalidovi hrá mafiána. Herec by mal prejsť všetkými štýlmi ako samuraj, hovorí Gregor HološkaVčera 19:21Mám ako gej nasledovať Ježiša? Poľský film Strachy v nás vypovedá aj o SlovenskuVčera 19:19Newsfilter: Kým štát spal, modernú nemocnicu postavila neobľúbená PentaVčera 18:47Graf dňa: Energie zlacneli na 1,5-ročné minimum, pokles zrejme vydrží do letaVčera 18:42Stánky obhajujúce vojnu a terorVčera 18:26Národný park Podunajsko neobmedzí poľnohospodárov ani poľovníkov. Má chrániť lužné lesy aj pimprlíkyVčera 18:21Prvý prípad od konca studenej vojny. Rusi zatkli amerického novinára, podozrievajú ho zo špionážeVčera 18:17Toto vystrihneme: Mr. Bean v podateľniVčera 17:37Fotografie Maloletku z Mariupola sa stali ikonickými. Zobrazil realitu bez toho, aby sa v nej vyžíval, ocenila ho World Press PhotoVčera 17:36SaS vytiahla pri hlasovaní o II. pilieri kartičky, spor o jednorazový výber úspor je späťVčera 17:28Týždeň v európskej ekonomike: Slovenské regióny sú piate najmenej konkurencieschopné v EÚVčera 16:58Shooty: Osvedčená stratégiaVčera 16:47Od bifľovania k diskusii a mäkkým zručnostiam. Ako chce zmena vyučovania pripraviť žiakov na výzvy 21. storočia?Včera 16:46Načo sa mám snažiť v škole, keď možno zajtra umriemVčera 16:45Plyn som neplatil, rakety som nevidel a Ukrajincov nestretal, až do letaVčera 16:44Po problémoch s elektrinou už ocko a blízki z Dnipra volali menej častoVčera 16:44O Ukrajine sa v škole v Kanade začalo hovoriť až po mojom príhovore, začala som malé stužkové hnutieVčera 16:43Najlepšie práce v kategórii ART (súťaž Môj rok s vojnou)Včera 16:43Výsledky súťaže Môj rok s vojnouVčera 16:42Ako tínedžeri vnímajú vojnu: V škole nám prikázali zvesiť nástenku na podporu Ukrajiny, konšpirácie nám doma robia dusno