Bödörovci

  • súd vzal do väzby Gašpara, Mihálika, Krajmera, Hraška, Zetochu aj Fleischera
  • súd vzal do väzby aj Lučanského a spol. z kauzy Judáš
  • Slobodník a Bobocký sú na slobode, spolupracujú
  • svedok vypovedal, že na stretnutia s Bödörom chodil aj Kaliňák
  • bývalý riaditeľ NAKA Hraško je podozrivý, že si z úplatkov od bödörovcov kúpil dva domy v Ivanke pri Dunaji

Poslanec Smeru Tibor Gašpar nevylúčil, že by sa mal stať šéfom SIS. „Nie je na stole takáto otázka. Keď budú splnené zákonné podmienky, prečo by som ním nemohol byť,“ povedal Gašpar.

Nevedel som, že som obvinený, povedal poslanec Smeru Tibor Gašpar. „Dozvedel som sa to z otázok novinárov,“ dodal. Domnieva sa, že novinári majú k dispozícii celé uznesenie.

Premiér kritizuje vznesenie obvinenia voči poslancovi Smeru Tiborovi Gašparovi. Tlačovú besedu urobil v nedeľu v centrále Smeru aj s advokátom Marekom Parom. Fico tvrdí, že ide o skutky, ktoré sa údajne stali pred 10 až 11 rokmi a obvinenia sú založené na vyjadreniach Ľudovíta Makóa z roku 2020.

Úrad špeciálnej prokuratúry reaguje na tlačovú besedu, ktorú ohlásil premiér vo veci obvinenia Tibora Gašpara. V stanovisku píše, že vyšetrovatelia sú procesne samostatní a postupujú na základe dôkazov a rovnako to bolo aj v tomto prípade.

Tiborovi Gašparovi a Norbertovi Bödörovi pribudlo ďalšie obvinenie, píše web tvnoviny.sk. Poslanec Smeru aj nitriansky oligarcha čelia stíhaniu pre prečin porušovania dôvernosti ústneho prejavu a iného prejavu osobnej povahy spolupáchateľstvom, Bödör navyše aj pre prečin podplácania.

Súdny proces v kauze Očistec opäť odložili. Špecializovaný súd musel zrušiť decembrový termín prvého pojednávania pre námietku zaujatosti, ktorú podávala špeciálna prokuratúra. Nesúhlasí s tým, aby v senáte sedel sudca Roman Púchovský, považuje ho za zaujatého. V kauze sú obžalovaní oligarcha Nobert Bödör či poslanec Smeru Tibor Gašpar.

Prokurátori a sudcovia hromadne rušia rozhodnutia o zaistení majetku, píše portál Startitup. K svojim majetkom sa už dostali aj obvinení z veľkých káuz ako Norbert Bödör, Ľudovít Makó, Bernard Slobodník či ďalší.

Obhajobnú taktiku dnes už odsúdeného expolicajta Mariána Kučerku prirovnáva Najvyšší súd k rozprávkam. V rozsudku detailne rozobral, prečo nesedí tvrdenie, že sa priznal pod nátlakom.

Expolicajta Mariána Kučerku usvedčili z korupcie vlastné slová, konštatoval Najvyšší súd v rozsudku. „Usvedčoval sa v prvom rade sám,“ píše senát, ktorý ho odsúdil na desať a pol roka a trest prepadnutia majetku.

Marián Kučerka v policajnej databáze. Foto - databáza Ministerstva vnútra SR

Finančné riaditeľstvo žiada od bývalej esbéesky rodiny Bödörovcov uhradenie daňových nedoplatkov vo výške 1,2 milióna eur. Pohľadávka štátu je už predmetom exekúcie a súvisí s daňou z príjmov, ktorú mali zaplatiť ešte bývalí vlastníci z nitrianskej rodiny.

Sudca Špecializovaného trestného súdu Peter Pulman neuspel so svojím návrhom na Ústavnom súde, pre ktorý pôvodne prerušil rozhodovanie v kauze Očistec. Ústavní sudcovia konanie o jeho návrhu zastavili.

Prvé hlavné pojednávanie v kauze Očistec bude 4. decembra v Banskej Bystrici. V prípade tzv. policajnej mafie je obvinený poslanec Smeru Tibor Gašpar aj jeho príbuzný Norbert Bödör. Obaja sú stíhaní ako hlavy zločineckej skupiny v radoch polície.

Zosnulého Miroslava Bödöra, označovaného za oligarchu Smeru, pochovali v utorok. Na pohreb prišli viacerí politici Smeru vrátane Roberta Fica, policajného exprezidenta Tibora Gašpara či predsedu klubu Jána Richtera, bol tam aj Róbert Krajmer.

Robert Fico tvrdí, že k úmrtiu Dobroslava Trnku a Miroslava Bödöra prispeli aj policajti. „Síce zomreli po ťažkých chorobách, ale nikto nepochybuje o tom, že k týmto chorobám došli po vyčíňaní policajného teroru za ostatné tri roky.”

Vo veku 74 rokov zomrel Miroslav Bödör – nitriansky oligarcha, kamarát Roberta Fica a otec jednej z hlavných postáv viacerých korupčných káuz Norberta Bödöra. Bol majiteľom bezpečnostnej služby Bonul, ktorú tento rok predal.

Vicepremiér Tomáš Taraba (klub SNS) tvrdí, že treba znížiť tresty za korupciu, lebo sú neprimerane vysoké. Na otázku, že by novela pomohla aj obžalovanému oligarchovi Norbertovi Bödörovi, zareagoval: „Bavíme sa o štandardizácii trestov, tu nikto nikomu nič nejde odpúšťať. Ani taký zámer nie je. Úplne nerozumiem, prečo by na Slovensku nemohli platiť tresty ako v Nemecku, Rakúsku.“

V novej koalícii chcú znižovať tresty za korupciu. Na súde by to mohlo pomôcť aj oligarchom blízkym Smeru a SNS Norbertovi Bödörovi a Martinovi Kvietikovi. Minister spravodlivosti Boris Susko už k tomu pripravuje novely.

Sudkyňa Pamela Záleská môže súdiť oligarchu Norberta Bödöra, vyplýva zo stanoviska Najvyššieho súdu. Bödör čelí obžalobe pre podozrenie, že za éry Smeru podplatil 50-tisíc eurami policajta v prospech Štefana Žigu, príbuzného terajšieho podpredsedu parlamentu Petra Žigu z Hlasu, aby nebol vyšetrovaný.

Proces so Štefanom Žigom bude pokračovať až budúci rok. Sudca Milan Cisarik odročil pojednávanie na 11. januára, keď by mali ako svedkovia vypovedať Bernard Slobodník a jeho bývalí kolegovia z polície Peter Koščo a Marek Švarc.

Za korupciu odsúdený expolicajt Marián Kučerka píše o svojom bývalom nadriadenom Bernardovi Slobodníkovi knihu. „Bude to bestseller a možno aj tragikomédia,“ vypovedal Kučerka na súde s obžalovaným Štefanom Žigom. Počas svojej výpovede hovoril o Slobodníkovi ako o klamárovi.

Odsúdený expolicajt Marián Kučerka podal dovolanie proti rozsudku Najvyššieho súdu z konca júla. Potvrdil to počas svojej výpovede na súde s obžalovaným Štefanom Žigom. Podaným dovolaním vysvetlil, prečo nebude na pojednávaní vypovedať ku kauze Valčeky. Domnieva sa totiž, že odsudzujúci rozsudok bude zrušený.

Výsluchom odsúdeného expolicajta Mariána Kučerku pokračuje na súde pojednávanie s obžalovaným Štefanom Žigom, príbuzným nového podpredsedu parlamentu Petra Žigu z Hlasu. Štefan Žiga je obžalovaný z podplácania policajtov. Je podozrivý, že za úplatky si zabezpečoval beztrestnosť.

Po dlhšom čase prišiel na Špecializovaný trestný súd aj Robert Kaliňák (Smer), ktorý v kauze Dobytkár zastupuje obžalovaného Norberta Bödöra. Kaliňák je len jedným z viacerých obhajcov Bödöra, takže aj po jeho nástupe do vlády, kde by sa mal stať ministrom obrany, bude mať obžalovaného kto na súde zastupovať.

Robert Kaliňák a Norbert Bödör v júni na súde pri kauze Dobytkár. Foto – TASR

Spolupracujúcich obvinených výsledky volieb nepotešili, no vravia, že na súdoch neotočia. Boris Beňa, Ľudovít Makó, Bernard Slobodník či František Imrecze vypovedali proti nominantom Smeru i samotnému Robertovi Ficovi. Hoci v Smere nehovoria otvorene o pomste, spolupracujúci obvinení očakávajú protiútok.

Zľava hore v smere hodinových ručičiek: František Imrecze, Ľudovít Makó, Bernard Slobodník a Boris Beňa. Foto N – Tomáš Benedikovič, Vladimír Šimíček

Sudca Peter Pulman odkladá kauzu Očistec, v ktorej figurujú Tibor Gašpar a Norbert Bödör. Tvrdí, že s termínom pojednávania musí čakať, kým sa nerozhodne v prípadoch Dobytkár a Mýtnik, čo bude zrejme trvať roky.

Na súd v kauze Dobytkár o korupcii pri prideľovaní agrodotácií neprišiel vypovedať dôležitý svedok, právnik Ján Gajan. Ospravedlnil sa zo zdravotných dôvodov. Jeho výpoveď sa mala týkať najmä jedného z obžalovaných, finančníka Martina Kvietika.

Okolo 130 ľudí stále čaká na výsledok korupčných káuz, štyridsiatku podozrivých už súdy uznali vinnými. Takýto je výsledok vyšetrovaní na najvyšších miestach od zmeny po voľbách 2020. Prípady ukázali, ako blízko mali oligarchovia k niekdajšiemu premiérovi Robertovi Ficovi a že mafia si dokázala kúpiť aj špeciálneho prokurátora.

Novým dôkazom, ktorý navrhol prokurátor v rámci procesu so Štefanom Žigom, je fotokniha, ktorú v roku 2018 darovali exšéfovi finančnej jednotky NAKA Bernardovi Slobodníkovi jeho kolegovia. Na fotkách sú expolicajti Peter Koščo, Marek Švarc aj Roman Stahl, ktorí dnes Slobodníka ako svedka spochybňujú, no kniha má dokazovať, že v minulosti mali na neho iný názor. (sme)

Pojednávanie so Štefanom Žigom dnes nakoniec nebude. Sudca Milan Cisarik vyhovel návrhu obhajoby, ktorá tvrdila, že sa nedokázala včas pripraviť na výsluch Bernarda Slobodníka. Proces by mal pokračovať 23. októbra. Vtedy by mal opäť prísť Slobodník a cez telemost z Bosny a Hercegoviny by mal vypovedať aj odsúdený expolicajt Marián Kučerka.

Na súd s obžalovaným Štefanom Žigom prišiel opäť vypovedať jeho niekdajší priateľ, bývalý šéf finančnej jednotky NAKA Bernard Slobodník. Advokáti však jeho výsluch spochybňujú, tvrdia, že sa nedokázali pripraviť. Sudca Milan Cisarik zatiaľ prerušil pojednávanie na hodinu a následne sa rozhodne, či výsluch bude.

Obvinený expolicajt Roman Stahl ostáva stíhaný na slobode. Najvyšší súd zamietol sťažnosť prokurátora proti rozhodnutiu špecializovaného súdu, ktorý ho nevzal do väzby. Stahl je obvinený v kauze Ezechiel 7 spolu s Tiborom Gašparom a Norbertom Bödörom.

Najvyšší súd začal rozhodovať o tom, či pôjde do väzby obvinený expolicajt Roman Stahl, ktorého obvinila NAKA pred desiatimi dňami spolu s bývalým policajným prezidentom Tiborom Gašparom a Norbertom Bödörom. Stahl prišiel na súd so zbalenou cestovnou taškou.

Obvinený expolicajt Roman Stahl prichádza na súd. Foto N - Vladimír Šimíček

Sudca Ján Hrubala kritizoval pri rozhodovaní o väzbe expolicajta Romana Stahla spôsob, akým prokurátor interpretoval nahrávku, ktorá mala dokazovať jeho kolúzne správanie. Ide o nahrávku, o ktorej v pondelok informoval aj policajný prezident Štefan Hamran.

Naživo: Tlačová konferencia policajného prezidenta k akcii Ezechiel 7

O 13.00 bude policajný prezident informovať o akcii Ezechiel 7, počas ktorej NAKA zadržala Tibora Gašpara a Romana Stahla. Obvinili ich v súvislosti s podozrením z korupčnej trestnej činnosti. Oboch cez víkend prepustili z väzby a budú stíhaní na slobode.

Obvinený expolicajt Roman Stahl zo súdu odišiel mlčky, zakrýval si tvár. Jeho advokát Namir Alyasry nepovedal, či jeho klient začal spolupracovať a či sa priznáva. Dôvodom väzby, ktorú pre neho žiadal prokurátor, má byť nahrávka z minulosti.

Expolicajt Roman Stahl bude tiež stíhaný na slobode, rozhodol sudca pre prípravné konanie Ján Hrubala. Skonštatoval však dôvodnosť trestného stíhania obvineného. Prokurátor voči tomu podal sťažnosť, o ktorej Najvyšší súd rozhodne 21. augusta. Stahla zadržali spolu s Tiborom Gašparom, ktorého v rovnakom prípade takisto prepustili.

Roman Stahl (vľavo) a jeho advokát Alyasry Namir. Foto - TASR

Prokurátor vysvetlil, prečo nepodal návrh na vzatie do väzby Tibora Gašpara a prepustil ho. „Neobjektívne a manipulatívne vyjadrenia tohto obvineného k trestným stíhaniam majú čisto politický charakter a nie sú samy osebe spôsobilé založiť kolúzny dôvod väzby.“ Gašpara obvinili pre korupciu.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka nemá informácie o údajných krokoch polície voči jeho osobe. Reagoval tak na vyjadrenia Roberta Fica, podľa ktorého sa NAKA a Úrad špeciálnej prokuratúry po zadržaní Tibora Gašpara „chystá“ aj na generálneho prokurátora.

Ku kauze Tibora Gašpara sa v nedeľu vyjadril aj štátny tajomník maďarského ministerstva zahraničných vecí. Tamás Menczer ironicky vyhlásil, že je „zrejme úplná náhoda“, že Gašpara zadržali 48 dní pred voľbami.

Na tlačovej besede Smeru opäť púšťali ďalšiu nahrávku z odposluchov vyšetrovateľov NAKA. Snažili sa ňou spochybniť svedka Bernarda Slobodníka, ktorý vypovedal proti Tiborovi Gašparovi a expolicajtovi Romanovi Stahlovi.

Tibora Gašpara prepustili zo zadržania dnes ráno okolo 2.00 h. Potvrdil to samotný Gašpar, ktorý sa cez Facebook prihovoril a poďakoval všetkým, ktorí ho počas uplynulých dvoch dní podporovali. Gašpara obvinili v prípade korupcie.

Robert Fico vyzval prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby bola zastavená nezákonnosť voči zadržanému Tiborovi Gašparovi, ktorého stíhajú pre podozrenie z korupcie. Na tlačovej besede predseda Smeru tvrdil, že nepoznajú dôvody, pre ktoré bol Gašpar zadržaný a že od piatkového výsluchu s ním nerobí polícia nijaké úkony, a preto žiada jeho prepustenie.

Najvyšší súd opäť vydal na expolicajta Mariána Kučerku medzinárodný a európsky zatykač. Dôvodom je, že sa vyhýba výkonu právoplatne uloženého trestu odňatia slobody. Kučerka sa zdržiava v Bosne a Hercegovine, kde požiadal o azyl.

Robert Fico využíva zadržanie Tibora Gašpara na útok na Progresívne Slovensko aj Zuzanu Čaputovú. Predsedu PS Michala Šimečku sa verejne opýtal, či sa zbláznil, keď povedal, že Smer sa teší zo zadržania, lebo práve kvôli akcii, aká sa udiala dnes, dal na kandidátku trestne stíhaných ľudí.

Predseda Smeru Robert Fico po zadržaní Tibora Gašpara hovorí o útoku na opozíciu. „Je to oficiálny útok oficiálnej štátnej moci na politickú opozíciu,“ vyhlásil, pričom svoje vyjadrenia adresoval prezidentke Zuzane Čaputovej. Zopakoval, že premiér Ľudovít Ódor musel vedieť, čo NAKA a Úrad špeciálnej prokuratúry chystá. Obaja to už cez deň označili za klamstvo.

Tibora Gašpara, Norberta Bödöra a expolicajta Romana Stahla obvinili bezodkladne po tom, ako vyšetrovateľ nemal pochybnosti na základe vykonaného dokazovania, zabezpečených dôkazov a ich vyhodnotenia. Polícia tak reaguje na výhradu, že NAKA trojicu obvinila teraz, hoci Bernard Slobodník o podozreniach vypovedal už pred tromi rokmi.

Nezávislosť polície je základným predpokladom zdravej spoločnosti, vraví premiér Ľudovít Ódor v reakcii na zatknutie Tibora Gašpara. Obvinenia, že by on alebo vláda boli informovaní o živých prípadoch alebo by na nich nejako participovali, označil za lož.

Obvinenie Tibora Gašpara, Norberta Bödöra a expolicajta Romana Stahla súvisí s vyšetrovaním Technopolu, Doprastavu aj Váhostavu. Potvrdil to Gašparov a Bödörov obhajca Marek Para. Gašpar je podľa neho pripravený vypovedať, aby rozptýlil všetky podozrenia a aj prípadné dôvody na väzobné stíhanie, i keď o väzbe zatiaľ nemá žiadne informácie.

Zatýkanie opozície dva mesiace pred voľbami je dôkazom, prečo musel minister vnútra Šimko odísť, tvrdí to strana Hlas v stanovisku k zadržaniu Tibora Gašpara. Ide podľa nej o „mocenský vstup do predvolebnej kampane, ktorý vrhá zlé svetlo na úradnícku vládu“.

Nové na Dennikn.sk

Včera 20:04Белорусский дневник: Возможны ли переговоры об освобождении политзаключенных в Беларуси?Včera 20:04Bieloruský denník: sú možné rokovania o prepustení politických väzňov v Bielorusku?Včera 19:18Medzi republikánskymi kandidátmi vrcholí boj o druhé miesto. Novou hviezdou je Nikki HaleyováVčera 18:25Týždňový newsfilter: Záchrana Ficových ľudí bude draháVčera 18:01Dolinkovej štátny tajomník Štofko: Nemyslím si, že všetko má byť robené tak, ako to vláda robíVčera 17:01Shooty: ZdesenieVčera 14:19Nedeľná nekázeň: Vianoce Doriana Graya Včera 14:05Fico bráni Gašpara aj v nedeľu. Osobnosti píšu Európskej komisii, ďalšie protesty budú aj v Košiciach, Žiline a NitreVčera 13:12Volali ho Bandasková hlava. Zachránili psa, ktorý mesiac žil s plastovou nádobou na hlaveVčera 11:40Danglár: Birmovaný komunistaVčera 11:31Košická župa pár dní pred podpisom zmluvy znemožnila zastupiteľstvu schvaľovať prenájom mechanizmov za milióny. Poslanci si to nevšimliVčera 10:37Keď uvažujem o budúcnosti Slovenska, prepadá ma úzkosť, hovorí šéfka maďarskej mimovládky. Opisuje, ako postupoval OrbánVčera 08:23Toto vystrihneme: Módna informačná službaVčera 08:10Guardiolov brat ju dostal z bankrotu a City dáva tipy na hráčov. Príbeh Girony, senzácie La LigyVčera 07:51Ráno s NHL: Slafkovský sa pobil, premenil víťazný nájazd a predviedol oslavu ako z filmu GladiátorVčera 06:45Keď je najväčšou drámou to, či sa podarí likérový špic. Prečo aj vy pozeráte Pečie celé Slovensko09.12 17:25Barbora Fandelová: Šokovalo ma, že si podľa niektorých žien nezaslúžim šancu mať ďalšie dieťa09.12 15:30Falošné manželstvo s príbuznou či prekročenie rieky. Tisíce Ukrajincov utekajú pred vojenskou službou09.12 12:36Slovan ide do Spišskej ako outsider. Tri dôvody úspechu malého klubu, ktorý je na čele extraligy09.12 09:20Severná Kórea systematicky a svojvoľne väzní, mučí a zabíja vlastných občanov09.12 08:00Komentátori Denníka N: Penta je už ďalším členom koalície09.12 06:56Ráno s NHL: Jedno striedanie, 4 sekundy a zranený kapitán. Príbeh najkratšieho debutu v histórii08.12 23:48Prvá agentúra z veľkej trojky zhoršuje Slovensku rating. Konsolidáciu považuje za nejasnú08.12 19:50Útok Hamasu spustil novú vlnu konšpiračných teórií o Chazaroch a židovskej svetovláde08.12 19:20Priznal sa k špionáži aj propagácii zvrátenej kultúry. Spolustraníka Vladimíra Clementisa komunisti zlomili rýchlo08.12 19:00Newsfilter: Čo sa dá urobiť, aby Fico nedostal zrušenie špeciálnej prokuratúry pod stromček08.12 18:44Blokády hraníc oslabujú ukrajinskú ekonomiku a Poliakom za ne hrozí žaloba z Bruselu08.12 18:03NATO má len niekoľko rokov, aby sa pripravilo na ruský útok, varuje nemecký think-tank08.12 18:00Graf dňa: Európske embargo zabralo slabo. Ruské príjmy z ropy a zemného plynu znova rastú08.12 17:40Nezabíjajte zlaté teľa! Alebo čo Andrejovi Dankovi zrejme nepovedali