Bödörovci

  • súd vzal do väzby Gašpara, Mihálika, Krajmera, Hraška, Zetochu aj Fleischera
  • súd vzal do väzby aj Lučanského a spol. z kauzy Judáš
  • Slobodník a Bobocký sú na slobode, spolupracujú
  • svedok vypovedal, že na stretnutia s Bödörom chodil aj Kaliňák
  • bývalý riaditeľ NAKA Hraško je podozrivý, že si z úplatkov od bödörovcov kúpil dva domy v Ivanke pri Dunaji

Pojednávanie v disciplinárke proti sudcovi Michalovi Trubanovi posunuli na október z dôvodu žiadosti obvineného. Návrh na disciplinárne konanie podali predseda Špecializovaného trestného súdu Ján Hrubala a predseda súdnej rady Ján Mazák ešte v októbri 2020.

Zástupca špeciálneho prokurátora už rozhodol o sťažnostiach v kauze zločineckej skupiny Roberta Fica a spol. Oznámila to špeciálna prokuratúra. To, ako rozhodol, budú informovať až po doručení uznesenia oprávneným osobám. V kauze Súmrak nastal aj ďalší posun. Vyšetrovateľ už ukončil vyšetrovanie celého prípadu s návrhom na podanie obžaloby na Fica, Roberta Kaliňáka, Norberta Bödöra a Tibora Gašpara. Tá však zatiaľ podaná nebude.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka si vyžiadal spisový materiál ku kauze Súmrak. Urobil to na základe medializovaných informácií o údajných prieťahoch pri rozhodovaní o sťažnosti obvineného Roberta Fica proti uzneseniu o vznesení obvinenia.

Na úrade vlády vykonáva NAKA rekonštrukciu stretnutí v kauze Súmrak, spolupracujúci obvinení Ľudovít Makó a František Imrecze tam ukazujú, kde a ako sa stretávali s Norbetom Bödörom, Robertom Ficom či Kaliňákom, píše web Aktuality.sk.

Bezpečnostná firma Bonul nitrianskej rodiny Bödörovcov spadla v minulom roku s výsledkami oveľa prudšie ako predvlani. Scvrkla sa na tretinu bývalej veľkosti a v zisku zostala iba vďaka výpredaju majetku.

Danglár: Zákon je zákon

Slobodník na súde rečnil o Bödörovi a Ficovi, ale koalícia nechce, aby to voliči počuli, píše v Newsfiltri Roman Pataj. „Slobodník je kľúčový svedok, ktorého výpovede sa potvrdzujú. V inej krajine by stačili na zdevastovanie minimálne politickej budúcnosti každého, koho sa týkajú. Na Slovensku o ňu Fico stále bojuje len vďaka tomu, že mu to konkurencia umožňuje.“

Robert Fico aj po výpovedi Bernarda Slobodníka tvrdí, že Robert Kaliňák a Tibor Gašpar riadili políciu “s jasným prehľadom a rešpektom”. “Neexistovali žiadne tieňové štruktúry,” napísal Fico na Facebooku. Slobodníka označil za niekoho, kto je na liekoch a má výpadky pamäti.

Bernard Slobodník na súde v kauze Kuciakovej vraždy: Políciu riadil Norbert Bödör, cítili sme sa ako odpad. Keď sme chceli niečo vyšetrovať a nemohli sme, dali sme informácie novinárom, pretože potom nás už nevedeli zastaviť, povedal bývalý riaditeľ finančnej polície.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Viem, že žijete len vo svete peňazí, ale sú aj iné hodnoty, povedal na súde Bernard Slobodník Kočnerovmu obhajcovi Marekovi Parovi. Slobodník opisoval, čo sa dialo na polícii, ak náhodou nesplnil nejaký pokyn. „Odmeny nám museli dávať, aby sme ticho boli. Psychicky nás dávali dole, kontrolovali nás, sledovali nás, gps som si našiel na aute, čo ešte viac treba?“

Bernard Slobodník hovorí, že to, aby išli na miesto činu vraždy Kuciaka Róbert Krajmer a Peter Hraško, nariadil Tibor Gašpar so slovami, že „nieže tam naši urobia nejaké hlúposti“. Slobodník povedal, že Norbert Bödör sa o vraždu zaujímal aj po odchode Gašpara z funkcie policajného prezidenta.

Bernard Slobodník vypovedá, že bol viackrát svedkom na stretnutí, kde Bödör povedal, že mu volá „Fiko“ alebo „Kali“. „Béla alebo aj kapitán,“ dodal. Člen senátu Jozef Pikna chce vedieť, ako Slobodník chápal vzťah Bödör-Kočner. „Myslím si, že vzťah pána Bödöra bol nadradený vo vzťahu ku Kočnerovi,“ odpovedal.

Jednoznačne bolo jasné, že je to človek, ktorý riadi políciu, Naku, aj s vtedajším prezidentom Gašparom, vypovedal Bernard Slobodník o Bödörovi. „Náš vzťah bol šéf-podriadený, niekedy sme sa cítili nie ako podriadení, ale ako koník.“ Slobodník takisto vypovedal, že Bödör sa ešte pre Kočnera zaujímal o tri kauzy: Gorilu, zmenky a objednávku vraždy Sylvie Volzovej.

Bernard Slobodník vypovedal aj o tom, že pred vraždou komunikoval s Jánom Kuciakom a odovzdal mu informácie ku kauze Technopol. Kuciak mal podľa neho kauzu veľmi dobre naštudovanú. Norbert Bödör aj Tibor Gašpar mali podľa Slobodníka okamžite po vražde veľmi podrobné informácie z vyšetrovania, zavolali si ho „na koberec“ na šieste poschodie a chceli vedieť, prečo bol s Kuciakom v kontakte.

Bernard Slobodník dnes na súde podrobne opísal, ako naňho Norbert Bödör tlačil, aby marili vyšetrovanie kauzy Technopol, kde hrozilo stíhanie aj Marianovi Kočnerovi. Bývalého riaditeľa Národnej jednotky finančnej polície vypočúva prokurátor, aby preukázal motív Kočnera objednať si vraždu Maroša Žilinku.

Bernard Slobodník. Foto N

Expolicajtom Milanovi Mihálikovi a Mariánovi Zetochovi pribudla ďalšia obžaloba – zo zločinu zneužitia právomoci verejného činiteľa. Prokurátor ju podal koncom júna na Špecializovaný trestný súd, ktorý zároveň žiada, aby obžaloby spojil do spoločného konania s kauzou Očistec, kde sú obaja rovnako obžalovaní.

Advokáta Mareka Paru prepustili z väzby. „Vykonaním predmetných výsluchov dôvod väzby pominul, preto prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry obvineného z väzby prepustil,“ informoval hovorca generálnej prokuratúry.

Na súd v kauze Dobytkár v Banskej Bystrici už prišiel obžalovaný Norbert Bödör. Tentoraz ho sprevádza advokát Michal Mandzák aj exminister vnútra Robert Kaliňák.

Dnes pokračuje súd v kauze Dobytkár, ktorá sa týka korupcie pri prideľovaní agrodotácií z Pôdohospodárskej platobnej agentúry. Krátke zhrnutie dôležitých momentov:

  • Ľubomír Kropil pôvodne hovoril o úplatkoch vo výške takmer troch miliónov eur pre bývalého šéfa PPA Ľubomíra Partiku, no na súde sumu zmenil na 40-tisíc eur;
  • vypovedal Viktor Miklas, ktorý vypracovával žiadosti o dotácie. U koho úplatky za ich schválenie končili, senátu nevedel povedať;
  • obžalovaný Norbert Bödör sa snažil o odročenie pojednávaní, pokiaľ jeho advokáta Mareka Paru neprepustia z väzby, hoci ho zastupujú ďalší štyria právnici, čo mu pripomenul aj senát, keď jeho požiadavke nevyhovel;
  • dnes sa očakávajú ďalšie výsluchy obžalovaných vrátane Martina Kvietika.

Kauzu Očistec, ktorá sa týka zneužívania polície v ére Smeru, pridelila elektronická podateľňa sudcovi Špecializovaného trestného súdu Petrovi Pulmanovi. Obžaloba sa týka Norberta Bödöra, policajného exprezidenta Tibora Gašpara a aj ďalších policajných funkcionárov, ako aj bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika.

Obžalovaného Norberta Bödöra dnes sprevádza na súd obhajca Michal Mandzák. Prišiel s ním po kritike druhého obhajcu Roberta Kaliňáka, ktorý sa sťažoval pred týždňom, že po vzatí advokáta Mareka Paru do väzby je porušené právo obžalovaného na obhajobu.

Norbert Bödör s obhajcom Michalom Mandzákom. Foto N - Veronika Prušová

Policajti dnes zadržali vyšetrovateľa NAKA Tomáša Emmela a zasahovali aj v dome expolicajta Mariána Kučerku. Emmel bol tým, koho úradný záznam čítal Fico na tlačovke, mal dokazovať manipulovanie s výpoveďami svedkov. (tv noviny)

Sudca Michal Truban nebude rozhodovať v kauze Očistec, o jeho vylúčení rozhodol Najvyšší súd. Spis tak bude pridelený elektronickou podatelňou novému sudcovi. Trubana namietla špeciálna prokuratúra aj špeciálny prokurátor Daniel Lipšic, ktorý je v tomto prípade poškodeným.

Robert Kaliňák, ktorý zastupuje Norberta Bödöra, žiada súd o odročenie dnešného pojednávania v kauze Dobytkár. Argumentuje tým, že on, ale i druhý obhajca klienta, Marek Para, boli a sú väzobne stíhaní. Kaliňáka Najvyšší súd prepustil len v piatok, Para je vo väzbe od začiatku mája.

Na špecializovanom súde by dnes malo pokračovať pojednávanie v kauze Dobytkár, najväčšej korupčnej kauze týkajúcej sa agrodotácií. Kľúčovými obžalovanými sú podnikatelia blízki Smeru a SNS – Norbert Bödör a Martin Kvietik.

Norbert Bödör prišiel na súd len s Robertom Kaliňákom, jeho druhý obhajca Marek Para skončil začiatkom mája vo väzbe. Foto N

Súd schválil dohodu o vine a treste s bývalým policajtom Pavlom Vorobjovom, odsúdil ho na dva roky väzenia, prepadnutie majetku a zákaz činnosti v orgánoch verejnej moci na sedem rokov. Vorobjov sa priznal k nezákonným lustráciám desiatok novinárov aj politikov, lustroval aj Jána Kuciaka.

Pavol Vorobjov na Špecializovanom súde. Foto N - Daniel Vražda

Štefan Hamran sa čuduje, prečo vyšetrovateľa NAKA Martina Juhása stíha Krajská prokuratúra v Nitre a nie policajná inšpekcia, ktorá to má priamo v kompetencii. Podľa Hamrana ide o účelové vyšetrovanie, ktoré „stojí absolútne na vode“. Vďaka Juhásovi vznikli nahrávky Roberta Fica na poľovníckej chate.

Mafián Tomáš Rajecký spolupracuje s políciou, prokurátor ho vďaka tomu vo štvrtok prepustil z väzby na slobodu. Rajeckého svedectvo je dôležité aj v kauze zločineckej skupiny, kde obvineniu čelia Robert Fico a Robert Kaliňák. (aktuality)

Štátne lesy vypovedia zmluvu na prenájom poľovníckej chaty, kde sa stretávali špičky Smeru s advokátmi. O zmluvu príde poľovnícke združenie Čierny vŕšok, v ktorom je aj Miroslav Bödör.

Na poľovníckej chate nahrala polícia v súvislosti s pytliactvom aj poslanca Smeru Martina Nemkyho, ako sa rozpráva so zápasníkom Matúšom Mečárom. Píše o tom denník SME.  „V tomto rozhovore rozoberajú protiprávnu manipuláciu pri označovaní zastrelenej raticovej zveri plombou,“ napísal vo svojej sťažnosti proti vznesenému obvineniu vyšetrovateľ Martin Juhás.

Minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan tvrdí, že poverený riaditeľ štátnych lesov Matej Vigoda mal Bödörovcom ukončiť prenájom poľovníckej chaty pri Leviciach, kde polícia vlani nahrala schôdzky Roberta Fica a spol. Nová nájomná zmluva rozhádala ministra s Vigodom.

Poverený riaditeľ štátnych lesov Matej Vigoda odmieta kritiku ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana pre novú nájomnú zmluvu na poľovnícku chatu pri Leviciach, ktorú podpísal s predsedom poľovníckej spoločnosti Čierny vŕšok, stíhaným Norbertom Bödörom.

Minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan (nom. OĽaNO) kritizuje svojho nominanta na čele štátnych lesov Mateja Vigodu, že podpísal s Norbertom Bödörom novú nájomnú zmluvu na poľovnícku chatu pri Leviciach, kde polícia vlani nahrala schôdzky Roberta Fica a spol. Lesy po úniku nahrávok avizovali prehodnotenie pôvodnej nájomnej zmluvy.

Chata, kam chodil Fico, ostáva Bödörovi. Štátne lesy po úniku nahrávok z poľovníckej chaty, kde sa Miroslav Bödör schádzal aj s predsedom Smeru, avizovali prehodnotenie nájmu. Bödörovi nakoniec neobmedzili užívanie štátnej chaty, zdvihli mu iba ročný nájom z 800 na 2120 eur.

Generálna prokuratúra odňala Krajskej prokuratúre v Nitre prípad pytliactva na poľovníckej chate pri Leviciach, kde polícia vlani nahrala schôdzky Roberta Fica a spol. V prípade je obvinený vyšetrovateľ NAKA Martin Juhás.

Prokurátor Vasiľ Špirko prišiel vypovedať ako svedok k prípadu, kde je obvinený advokát Marek Para. Jeho obvinenie sa týka spolupráce so zločineckou skupinou okolo Norberta Bödöra na diskreditácii Špirka.

Video: Norbert Bödör na policajnom prezídiu

Norbert Bödör prišiel na policajné prezídium v deň, keď má polícia vypočúvať Roberta Fica v prípade Súmrak. Bödör sa nezdržal dlho, čiže pravdepodobne nebol vypovedať, ale prišiel v inej záležitosti. Pri odchode nič nepovedal, opakoval len, že sa nebude vyjadrovať.

Norbert Bödör. Foto N - Tomáš Benedikovič

Jedným z kľúčových svedkov pri úlohe Roberta Kaliňáka v prípade Súmrak je podľa policajného uznesenia mafián Tomáš Rajecký. Vypovedal, že dostal za úlohu rozposlať informácie o Kiskovej firme KTAG médiám a urgoval ho Bödör s tým, že Kaliňák je nervózny.

V rámci akcie Súmrak bol okrem Fica, Kaliňáka a Bödöra obvinený aj Tibor Gašpar. „Obvinenie sa týka zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, v prípade Fica a Kaliňáka aj prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a všetkým štyrom osobám bolo vznesené obvinenie pre opakovaný zločin ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva,“ spresnil Úrad špeciálnej prokuratúry.

Štátne lesy zvýšili Bödörovi st. a spolku Čierny vŕšok nájomné za poľovnícku chatu, ktorú odpočúvala polícia. Pôvodne platil okolo 700 eur, po novom to bude 2 120 eur. Na chate pravdepodobne vznikli nahrávky medzi Miroslavom Bödörom, Marekom Parom, Pavlom Gašparom, Robertom Ficom a Robertom Kaliňákom. (tv noviny)

Newsfilter: „Norbert Bödör a jeho obhajca majú, samozrejme, plné právo využiť všetky zákonné možnosti. Ale nedá sa ani nevidieť to, že tieto obštrukcie a vyvolávanie dojmu, že sudcovia sú zaujatí, zapadá do naratívu, ktorý o kauzách ľudí blízkych Smeru šíri Robert Fico a spol.,“ píše Jana Shemesh.

Bödörov advokát Marek Para hovorí, že podávanie námietok voči senátu Najvyššiemu súdu nebolo zbytočné. „Nebudem cestovať v čase,“ reagoval na pripomienku sudcu Juraja Klimenta, že senát by o nevzatí Bödöra do väzby rozhodol už 20. januára a práve námietky predĺžili rozhodovanie súdu.

Predseda senátu Juraj Kliment povedal, že jeho senát by rovnako rozhodol o Norbertovi Bödörovi aj 20. januára, keď sa malo rozhodovať pôvodne. „Je vašou chybou, že ste si to takto predĺžili,“ povedal obvinenému.

Senát Juraja Klimenta vytkol nečinnosť orgánom činným v trestnom konaní, keď sa stotožnil s názorom sudcu pre prípravné konanie Mariánom Mačurom, ktorý v januári nezobral do väzby Norberta Bödöra.

Norbert Bödör nepôjde do väzby. Senát Juraja Klimenta Najvyššieho súdu zamietol sťažnosť prokurátora špeciálnej prokuratúry.

Bödörov obhajca Marek Para, naopak, žiada sťažnosť prokurátora zamietnuť ako nedôvodnú. Poukázal na masívne omeškanie orgánov činných v trestnom konaní pred a napokon aj po zadržaní Norberta Bödöra.

Prokurátor špeciálnej prokuratúry Peter Mikuláš stále trvá na svojom návrhu, aby súd zobral obvineného Norberta Bödöra do väzby, a to pre obavy z ovplyvňovania svedkov a možného pokračovania v trestnej činnosti.

Predseda senátu Juraj Kliment sa pýta aj na okolnosti dovolenky Norberta Bödöra v Dubaji. „Viete, 19 mesiacov som bol vo väzbe. Nebol som celý ten čas s deťmi, manželkou. Neboli sme na dovolenke,“ vysvetľoval, prečo išiel do Dubaja. Býval v apartmáne, ktorý prenajala manželka.

Z korupcie obvinených Norberta Bödöra a Tibora Gašpara zachytili na konci februára na dovolenke v Dubaji.

Norbert Bödör hovorí, že po devätnástich mesiacoch vo väzbe si už celkom nespomína na celkový svoj majetok. Dodal, že všetko má zaistené a tam je to spísané. „Teraz žijem z podpory manželky, ktorá podniká, a otca.“

Nové na Dennikn.sk

18:40Právnik a kriminológ Houdek: Nepoznám prípad, keď by muž opustil ženu, ona by ho dlho prenasledovala a nakoniec zabila 18:18Graf dňa: Slovenská ekonomika je stále slabšia než pred covidom, a to ju čakajú horšie časy 18:13Tisíce ľudí odmietajú platiť drahé účty za energie. Británia sa rúti do recesie, ktorá bude dlhá a studená 17:37Poslanec OĽaNO Šudík: Rátame s tým, že SaS bude podporovať menšinovú vládu (+ video) 16:52Ukrajinci s HIMARS-om zničili základňu vagnerovcov, prezradila ich fotografia ruského novinára 16:43Danglár: Afganistan 2022 16:19Prázdna hala, žiadni sponzori. Juniorský šampionát trápi sexuálny škandál, v ktorom zväz vyplácal milióny, aby umlčal obete 16:18Pre klimatickú zmenu sa porušujú naše ľudské práva. Mladí Portugalci berú pred súd 32 krajín, medzi nimi aj Slovensko 16:13Nečakané dôsledky vysychajúcich európskych riek: lode s tovarom sa zasekli, vodné a jadrové elektrárne znižujú výkon 15:33Pre vojnu nechce ruských turistov čoraz viac krajín, Slovensko si vízový bojkot vie predstaviť 15:14Hviezda domáceho vývoja sa vrátila do formy ešte pred májovým vstupom Američanov. Vlani Spinea zarobila skoro milión 14:56Matej Tóth o slovenskom prekvapení na ME: Pri rovnakom výsledku som pochopil, že raz môžem mať medailu 14:40Pizza s ananásom neprerazila. Americké Domino’s po krachu odchádza z Talianska 14:33Vtedy plné ľudí, dnes mestá hrôzy a ruín: spomienky na Popasnú a Avdijivku 14:08Novinárka Vitalia Bella: V Užhorode už pochovávajú v parku pred cintorínom (+ video) 13:50Sandman ako seriál. Sen či nočná mora?  13:24Vývoj bojov (173. deň): Rusi strácajú kontrolu nad vojnou, Krym je po dnešku definitívne bojovou zónou 12:08Ukrajinské deti budú mať problém dostať sa do škôlky, priznáva Gröhling. Do škôl môže nastúpiť až 15-tisíc žiakov 10:13Situácia s majiteľmi United dokazuje, ako veľmi klub zlyháva (+ prehľad prestupov za posledný týždeň) 09:51Zdražovanie bytov spôsobilo, že mnohé sú podpoistené. Ak by nastal požiar či záplavy, poisťovňa zaplatí málo 08:21Tony uhynutých rýb a nejasné príčiny. Otrava Odry je jednou z najväčších ekologických katastrof v Poľsku 07:37Vo voľbách sa rozhodne o dôležitejších otázkach, ako je Ficova budúcnosť 07:00Ekonomický newsfilter: Koalícia sa musí dohodnúť na zmene dlhovej brzdy, inak príde drastické šetrenieVčera 19:58Graf dňa: Za prudkým poklesom verejného dlhu nebude obrat v hospodárení štátuVčera 19:46Newsfilter: Traja zo štyroch Matovičových voličov už precitliVčera 18:49OĽaNO prišlo o pol milióna voličov, z mnohých sú dnes nevoliči, niektorí odišli aj k HlasuVčera 18:24Starosta Záhorskej Bystrice: Sme viac Záhoráci ako BratislavčaniaVčera 18:13Koľko ľudí sa ešte nenakazilo covidom a ako nás chráni prekonanieVčera 17:35Rozhodoval o pokarhaní Lipšica: Sudca nemá žiť vo vákuu, ale ani podliehať verejnému tlakuVčera 17:33Vláda mešká s vyššími platmi zdravotníkov. Šéfka sesterských odborov a poslankyňa OĽaNO dúfa, že sa dohodnú do konca leta