Behanie

Bežci by sa mali zmieriť s tým, že neexistuje obuv, ktorá ich stopercentne ochráni pred zranením, zhodujú sa odborníci. Pomáha však prevencia, napríklad včasná výmena opotrebovanej obuvi. Odporúčajú aj obmieňanie topánok medzi tréningami; obuv sa dlhšie „regeneruje” a chodidlo zapojí iné mikrosvaly.

Experti radia, ako si vybrať bežeckú obuv: Za 50 eur kvalitu nečakajte, mäkký dopad aj ochranu členka preceňujeme. Subjektívny pocit považujú za kľúčový, no rady od odborníka majú zmysel. Vysvetľujú, ako pomôcť zdraviu chodidla aj životnosti obuvi a aké úskalia má mäkká podrážka či obuv bez tlmenia.

Keď čašník z Levoče Július Huszthy pribral pätnásť kíl, zmenil šport a za tri roky sa z neho stal úspešný ultramaratónec. 36-ročný bežec dnes žije v Bratislave, v rozhovore opisuje, vďaka čomu sa zlepšil, ako sa stravuje či kde trénuje. Pred pár dňami zvládol 160-kilometrové preteky v Bulharsku a skončil piaty.

Ak sa chystáte na maratón či polmaratón do Košíc, tento týždeň je posledný, keď ešte môžete pridať, prijateľná je aj vyššia únava. Vysvetľujeme, ako by mal vyzerať mesiac pred maratónom, aké tréningy absolvujú vrcholoví bežci a aké stravovanie a životospráva pomôžu k lepšiemu výkonu. Posledný ťažký tréning absolvujte 14 dní pred štartom.

Nórskych bežcov sme sa pýtali, ako trénujú, ročný plán opísali dvoma vetami. Ich metóda, ktorá je dnes trendom, pomáha aj amatérom, má však úskalia. Kľúčové je, aby sa telo príliš nevyčerpalo a zvládlo ešte viac kilometrov. Tréning je však individualizovaný, aj preto sa dodnes nepresadil v Keni.

Cez víkend sa koná tímový štafetový beh Od Tatier k Dunaju, tréneri radia, ako ho zvládnuť bez komplikácií. Vezmite si galón vody, aspoň tri sady oblečenia a dva páry topánok. Otvorene hovorte o výkonnostných očakávaniach, veľa pite a jedzte, ideálne hneď po dokončení svojho úseku.

V pripravovanom dokumente Petra Kerekesa o košickom maratóne mal účinkovať aj František Kapcár, krátko pred začiatkom nakrúcania však zomrel. Kapcár bol desaťročia členom organizačného tímu. Napriek tomu vo filme bude, dokonca vo významnej úlohe. „Nebudú to len zábery alebo jeho vyjadrenia z archívu.“

Režisér Peter Kerekes nakrúca vyše dvojhodinový dokument o košickom maratóne, ktorý oslavuje storočnicu. „Maratónci sú ľudia, ktorí chcú behať. Ale my sme našli Košičanov, ktorí museli behať. Museli utekať, aby si zachránili život,“ hovorí. Tie príbehy sú podľa neho také silné, že keby nezohnal peniaze na film, napísal by o nich knihu.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Beh v noci netrénujte, jedzte hneď a veľa, vezmite si galón vody. Tréneri radia, ako zvládnuť dlhé štafetové tímové behy. „Týždeň pred pretekmi už nič nadobehnete, môžete však veľa pokaziť. Na trati si dám najradšej cestoviny, beriem si tri súpravy oblečenia,“ hovorí maratónec Marcel Matanin, ktorý takéto podujatie bežal už štyrikrát.

Becca Pizzi z Bostonu, ktorá bežecky pripravuje Zdena Cháru, odbehla sedem maratónov za sedem dní na siedmich kontinentoch. Najťažší bol na Antarktíde. Okrem trénovania iných aj preteká, vychováva dcéru, prevádzkuje centrum voľného času aj zmrzlináreň. Deň začínam o 4.30 a končím o 21.30, môže sa to zdať hektické, ale žijem šťastný život, hovorí.

V príprave na maratón Zdeno Chára odbehol 80 až 110 kilometrov týždenne, trénoval aj na atletickej dráhe alebo v kopcoch. Keď prišla reč na podporu charity, súhlasil a iniciatívne navrhol aj ďalšiu organizáciu, aby jej pomohol. Chárova trénerka Becca Pizzi je presvedčená, že finiš na Bostonskom maratóne bol len jeho bežeckým začiatkom.

Zdeno dokončil maratón, potom ma prehovoril na 50 kilometrov. Zverenca s takou kondíciou som nemala, vraví Chárova bežecká trénerka. Becca Pizzi v rozhovore spomína, ako Cháru oslovila, ako presne trénovali a ako sa cítila na trati. Občas som mala pocit, že som na „Zdeno Chára Parade“, nie na Bostonskom maratóne.

Slovenská atletika má za sebou výnimočný týždeň. Získala medailu na majstrovstvách sveta, 19-ročný šprintér výrazne prekonal Volkove juniorské rekordy a osemstovkárka Gabriela Gajanová sa zaradila medzi svetovú špičku. Pozitívnou správou je aj vek zainteresovaných, ktorý dáva nádej na ďalšie napredovanie.

Kĺb nie je ako pneumatika z auta, ktorá sa pohybom opotrebuje, hovorí vedec, ktorého výskum ukázal, že rekreačný maratónsky beh nie je pre kolenný a bedrový kĺb rizikový. Problémom je skôr nadváha či vyšší vek. Rizikovou skupinou sú však elitní vytrvalci.

Umelú inteligenciu už využívajú aj domáce telocvične a z počítačov sa stávajú osobní tréneri. Vedecký pokrok mení aj svet športu a fitnes a môže pomôcť k lepšiemu zdraviu aj kvalitnejším výkonom. Výmena trénera za počítač prináša aj finančnú úsporu, napriek tomu stále nejde o dobrý nápad.

Na maratónskej scéne sa objavil bežec, u ktorého sa zdá reálne, že raz pokorí hranicu dvoch hodín. 23-ročný neznámy Keňan Kelvin Kiptum bežal len dva maratóny, zakaždým začal s rezervou a potom zrýchlil tak, ako to nedokázal nikto pred ním. V nedeľu vyhral maratón v Londýne, podmienky neboli ideálne, no od svetového rekordu ho delilo len 16 sekúnd.

Keňan Eliud Kipchoge na maratóne v Bostone utrpel len druhú veľkú prehru v kariére, ktorá je výstrahou pred olympiádou v Paríži. Svetovému rekordérovi súperi ušli v najťažšom kopci a potvrdili sa obavy, že v členitom teréne nebude taký dominantný. Parížska trať bude ešte kopcovitejšia ako v Bostone.

Zapotil sa vôbec? žartovali o Chárovi, keď s úsmevom dokončil maratón v Bostone. 46-ročný bývalý hokejista výkonom na náročnej trati prekvapil a bolo vidieť, že ak by chcel, dokázal by bežať aj rýchlejšie. V cieli však priznal, že sa na 42-kilometrový beh tvrdo pripravoval a odpovedal aj na otázku, či bol maratón ťažší ako hokejové zápasy.

Zdeno Chára v cieli Bostonského maratónu. Foto – AP

Nevidím pokrok, čo robím zle? Hmotnosť o našom zdraví nepovie všetko a môže zatieniť progres v tréningu. „Kondícia je z pohľadu zdravia, ale aj celkového rizika chorobnosti a úmrtnosti dôležitejšia ako naša hmotnosť,“ píše The New York Times.

Ak chceme schudnúť a vyhnúť sa zdravotnému riziku, je dôležité vedieť, v akej intenzite treba trénovať. „Pre slabo trénovaných môže byť pulz 150 vysoká intenzita,“ vysvetľuje športový vedec Milan Sedliak. Tí vedia maximalizovať využitie tukov len pri pulze 120 až 130.

Trápi vás migréna? Hýbte sa. Pri migréne sa mnoho pacientov sťažuje na stuhnutú šiju a zhoršenie bolestí pri rotácii hlavy. „Zablokovaná a stuhnutá krčná chrbtica môže byť príčinou bolestí hlavy a ojedinele môže migrenózny záchvat aj vyprovokovať,“ vysvetľuje neurológ František Jurčaga.

Čínske bežkyne tréner ťahal za motorkou a tvrdil, že im pomáha krv z korytnačiek. Neznáme atlétky v roku 1993 za šesť dní úplne prepísali svetové rekordy a potom sa proti tyranskému trénerovi vzbúrili. Vytrvalkyniam, ktoré volali Maova armáda, doping nikdy nedokázali a viaceré ich rekordy dodnes neprekonali ani elitné bežkyne z Afriky.

Drahé supertopánky nezrýchlia všetkých, niektorých bežcov dokonca spomaľujú, ukázal nový výskum. Obuv s karbónovou podrážkou síce zásadne zmenila vrcholový beh, pri pomalšom tempe však nie je taká efektívna. Odborníci preto rekreačným bežcom radia, akým chybám sa pri kúpe a používaní obuvi vyhnúť a kedy sa oplatí radšej ušetriť.

Brit Gary McKee odbehol 365 maratónov počas 365 dní, aby pomohol vyzbierať peniaze na boj s rakovinou. „V prvom rade by som do toho, úprimne, asi ani nešiel. Zdá sa mi to ako kamikadze,“ hovorí bežecký tréner Pavel Kováč. Maratón je podľa neho zradný, lebo pri hranici 30 kilometrov môže prísť zlom, po ktorom bežec nie je schopný pokračovať.

Ani chladné počasie neodradí nadšencov, ktorí radi športujú iba v trenírkach; tento exhibicionizmus sa však nemusí skončiť dobre. „Tí viac šťastní väčšinou nekončia pod opaterou horských záchranárov, ale hrdo sa vrátia so zanedbateľnými omrzlinami,“ varuje športový vedec Viktor Bielik.

To, že hokejista nastúpi na zápas napriek chorobe, nie je nezvyčajné, hovorí bývalý reprezentant a dnes kondičný tréner Milan Bališ. Rovnako ako lekári upozorňuje, že „choroba sa nedá oklamať.“ Dnes zverencom odporúča, aby radšej nehrali a k tréningu sa vrátili postupne. Po vážnejšej chorobe radí absolvovať vyšetrenie u lekára-špecialistu.

Petra Vlhová štartovala po horúčkach, brankár Adam Gajan chytal s virózou. Ak sa inšpirujete, hrozí až zápal srdcového svalu, upozorňujú odborníci. Podľa lekárov pri zvýšenej teplote nemusí byť ľahká prechádzka problémom, pri vážnejších príznakoch však treba byť opatrný. Počas choroby aj dávno po jej skončení.

Ako (ne)športovať v zime: Nie je náhoda, že nórski športovci majú tak často astmu. „Pri vytrvalostnom zaťažení v mrazivom počasí vzniká riziko, ktoré postihuje predovšetkým dýchací systém,“ upozorňuje športový vedec Viktor Bielik.

Brit Gary McKee má 53 rokov a v priebehu 365 dní odbehol 365 maratónov. Na pomoc v boji s rakovinou vďaka tomu vyzbieral milión eur. Bežeckú výzvu zvládol popri práci a poradil si aj so zdravotnými problémami. K behu inšpiroval aj okolie či svojho syna, ktorý takisto pomohol chorým.

Vybrali sme najzaujímavejšie a najhodnotnejšie bežecké momenty v roku 2022. Po 30 rokoch bol prekonaný bežecký rekord na Ceste hrdinov SNP, odpisovaný Eliud Kipchoge vylepšil svetový rekord v maratóne a podobne inšpiratívny je aj príbeh Jána Volka. Sklamaním roka je kenský doping, antihrdinom je írsky policajt z protikorupčného oddelenia.

Slovenský ultramaratónec Jozef Rajchl sa na začiatku roka 2023 pokúsi prebehnúť z východu na západ Austrálie. Od 7. januára do 22. februára má naplánovaných približne 3800 kilometrov zo Sydney do Perthu.

Športové dáta z končiaceho sa roka ukazujú, že v skupine dobehnete ďalej a na bicykli vydržíte dlhšie. Rok 2022 znamenal aj viac výstupov na Kriváň, viac maratónov či ďalší vzostup elektrických bicyklov. Ak ideme do práce na bicykli, najčastejšie sa tak deje v utorok alebo v stredu, nie v pondelok, ako tomu bolo doteraz.

Intenzívny beh je najefektívnejšou prevenciou proti rakovine, tvrdí tím vedcov z Izraela na základe nového výskumu. Ten prebiehal na myšiach aj na ľuďoch a odborníci zistili, že intenzívna aeróbna aktivita znížila riziko vzniku metastatických nádorov. Pokles môže byť až o 72 percent.

Zvládli by elitní futbalisti maratón? Ak áno, zrejme by súperili s rekreačnými bežcami, píše newsletter Výklus. Na základe štúdie, v ktorej testovali vytrvalosť hráčov z bundesligy, je možné odhadnúť aj výsledný čas na maratóne. Faktom však je, že futbalisti maratónsku výdrž nepotrebujú.

Kenským bežcom pre vysoký počet dopingových prípadov hrozí plošný zákaz súťaženia podobný tomu, aký dostali v roku 2015 Rusi. Na zozname obvinených sú známe mená vrátane tréningového partnera Eliuda Kipchogeho. Ten označil dopingové prípady za národnú blamáž a bežcom odkázal, že na ceste za úspechom neexistujú skratky.

Kenský vytrvalec Keneth Kiprop Renju dostal za doping 5-ročný dištanc. 26-ročnému atlétovi našli vo vzorke stopy po užití zakázaného steroidu metasterón. Renju vyhral v apríli polmaratón v Prahe, v máji na rovnakej trati zvíťazil v Lisabone, ale všetky jeho výsledky od 20. marca tohto roka anulujú. (athletics)

Eliud Kipchoge vo veľkom rozhovore radí, ako byť lepším športovcom aj človekom. Najlepší maratónec histórie hovorí, že nám chýba vitamín N – schopnosť hovoriť nie. Vysvetľuje tiež, ako vydržal dlhé roky bez vážnych zranení, aj to, prečo bude po kariére ešte viac zaneprázdnený ako dnes.

Pri únave z nedostatku spánku nám pomôže športová aktivita, vysvetľuje športový vedec Milan Sedliak. „Ak je dostatočne náročná a intenzívna, vyplaví sa adrenalín, ktorý na určitý čas oddiali pocity ospalosti.“ Prechádzka preto nemusí stačiť.

Ste nevyspatý a chcete športovať? Dôležité je načasovanie, tvrdí nová štúdia. Odporúča trénovať ráno, prípadne čo najskôr po prebudení. „Štandardne je však výkon v ranných hodinách o 5 až 10 percent horší,“ upozorňuje športový vedec Milan Sedliak.

Ťažím z toho, ako dobre som bol od dieťaťa atleticky vedený, hovorí v rozhovore lekár a bežec Peter Ďurec. „Tréner dbal na správnu techniku, k dlhým tratiam som prešiel postupne. Beh je len jeden. Ak dokážete zabehnúť dobrú desiatku, zvládnete aj dobrý polmaratón. K dobrej desiatke zase potrebujete dobrú päťtisícku.“

Beh po asfalte nemusí byť problémom, nie však pre deti, tie by sa mu mali vyhýbať, radí ortopéd a bežec Peter Ďurec. Vysvetľuje tiež, prečo je takmer nemožné vyhnúť sa artróze, v čom beh a cyklistika pomáhajú a v čom škodia, a rozpráva aj o tom, ako veľmi kĺbom ubližuje obezita.

Peter Ďurec z Banskej Bystrice mohol byť top európsky bežec, radšej robí ortopéda. Trénuje behom do a z práce, aj tak je najlepším Slovákom a v októbri zabehol štvrtý najrýchlejší polmaratón slovenskej histórie. V rozhovore hovorí aj o tom, prečo by aktívni ľudia mali brať lieky na kĺby a aké účinné látky by mali obsahovať.

Peter Ďurec. Foto N – Peter Kováč

Rekreačný beh kolená neničí, naopak, sú silnejšie a chrupavka je odolnejšia, tvrdia vedci. Keď oskenovali kolenné kĺby amatérov, ktorí začali prípravu na maratón, všimli si náznaky poškodenia, ktoré sa pravidelným tréningom zmenšili. O výhodách behu pre kolená preto hovoria „sebavedome a s istotou“, napriek tomu sú ľudia, ktorým beh neodporúčajú.

Pred očami Hitlera pomohol súperovi tmavej pleti, a keď s ním prehral, vyjadril mu podporu. Nemecký skokan do diaľky Luz Long sa na olympiáde 1936 v Berlíne zastal legendárneho Američana Jessa Owensa a silné gesto ho stálo život. Jeho striebornú medailu teraz vydražili za 488-tisíc dolárov.

Reportér Peter Kováč o svojom dvojčati Michalovi: „Dlhé roky som trénoval bez systému a tak trochu emocionálne. S presvedčením, že motto ,no pain, no gain‘ musí fungovať. Porovnanie s Michalom mi dnes ukazuje, že som sa mýlil.“ Michal sa za päť rokov dostal medzi slovenskú bežeckú špičku a na maratóne v Košiciach bol druhým najlepším Slovákom.

Sme jednovaječné dvojčatá, on behá o 9 rokov kratšie, no je lepší vytrvalec, píše reportér Peter Kováč o bratovi Michalovi, ktorý bol na maratóne v Košiciach druhým najlepším Slovákom. Michal v rozhovore vysvetľuje, ako musel schudnúť a čo všetko urobil, aby sa za päť rokov dostal medzi slovenskú špičku. „Kľúčové boli ,sedliacke‘ tréningy,“ hovorí.

Michal a Peter Kováčovci. Foto – Roman Švec

Najlepší triatlonista sveta rozpráva, prečo sú Nóri takí úspešní športovci. Deti nemôžu pretekať, aj keď on po tom túžil, spomína si Gustav Iden, ktorý v nedeľu na Havaji vyhral majstrovstvá sveta v dlhom triatlone. Preteky Ironman vyhral aj vďaka rekordne rýchlemu maratónu, ktorý zvládol za 2:36 h, pri teplote 34 stupňov Celzia, pri vysokej vlhkosti a vetre.

Po štyridsiatke spomaľujeme, odborník vymyslel kalkulačku pre bežcov, ktorá každému ukáže, ako veľmi. Špecializovaný portál Runner’s World pri tejto téme oslovil skupinu expertov, ktorí zostavili päť rád, ako spomaľovanie vo vyššom veku pribrzdiť.

Kipchogeho svetový rekord mohol byť ešte lepší, je však pravdepodobné, že už ho nikdy neprekoná, píše newsletter Výklus. Na druhej strane platí, že ak išlo o jeho posledný pokus, je reálne, že čas 2:01:09 h zostane v platnosti celé roky. Keňan najbližšie plánuje štarty v Bostone a New Yorku, kde by mu potenciálny svetový rekord nemohli uznať.

Čo je a čo nie je pravda vo filme Zátopek? Podľa filmového scenára Emil nechce mať deti, v skutočnosti ich však s manželkou mať nemohli. S nájdením pravdy o jeho kritike Milady Horákovej je to náročnejšie. Jeho manželka trvala na tom, že ju uverejnili bez jeho súhlasu.

Nové na Dennikn.sk

09:12Svetový newsfilter: Poľská vláda je v kampani bez zábran, odhalila tajné dokumenty o obrane pred Ruskom 08:56Česko-slovenské slovo týždňa: louže v. mláka 08:34Som tehotná. Budem sa už do konca života báť o svoje dieťa? Ako sa naučiť žiť s týmto strachom 08:18Globálny obchod sa mení. Slovensku to pomôže 07:35Trnava začala Európu ponížením. Už po prvom góle sa prehĺbili problémy, ktoré mala od začiatku 07:16Keď to nefungovalo, Weiss s Čavrićom sa vymenili a pomohli Slovanu otočiť zápas 07:14Putin neuniesol poníženie od Prigožina. Mal by sa modliť, aby Kadyrov prežil, vraví ruský politológ 07:00Prekvapil ju nedávny sexizmus bulváru. Články o sebe príliš nečítam, mám z toho obavu, hovorí tenistka Schmiedlová 06:35Ekonomický newsfilter: Bíreš politikom ukázal, ako sa majú riešiť konfliktyVčera 23:42Jediným súperom Fica bol Šimečka. Tódová, Kostolný, Pataj, Bezák a Čikovský hodnotia debatu na JojVčera 22:44Hiking basecamp: Kratšie výlety na Batizovské pleso, Sitno či hrad Šomoška a unikátny čadičový vodopádVčera 22:01Škandálov v poľskej cirkvi pribúda. Skupina farárov si zavolala prostitúta, ktorý skolaboval a nechceli k nemu pustiť lekárovVčera 21:06Úspešní Slováci v USA hovoria, čo by mala spraviť vláda, aby sa vrátili na SlovenskoVčera 19:17Newsfilter: Pellegrini bojuje o voličov aj vlastných kolegov – väčšina vedenia je proti jeho názoru na SmerVčera 19:00Čo všetko musia dievčatá urobiť, aby prežili? V cene Maľba 2023 zvíťazili silné posolstvá mladej generácie umelkýňVčera 18:15Graf dňa: Cukor výrazne dražie, no Ukrajina má pripravený štvornásobok slovenskej spotreby Včera 17:54Čo hovoria prieskumy, objavia sa „skrytí voliči“ a koľkí sú nerozhodnutí? Odpovedajú riaditelia AKO, Focusu a IpsosuVčera 17:45Najlepšie novinárske fotky roka zachytávajú hnev, zúfalstvo a strach, ale aj úsmev 89-ročnej predavačky rýbVčera 17:22Týždeň v európskej ekonomike: Eurokomisia oznámila podporu veternej energiiVčera 16:54Shooty: Zodpovední voličiVčera 16:43Chápem nenávisť Ukrajincov voči Rusom. Zabíjať vo vojne nepriateľov je správne, vraví rabín KapustinVčera 16:21Pôjde Hlas do vlády so Smerom? Pred voľbami to vyzerá na jasnú cestu k FicoviVčera 16:21Konflikt Poľska a Ukrajiny o obilie môže byť začiatkom niečoho oveľa horšieho Včera 16:10Ako sme mapovali pralesy: Prales na Salatíne sa zachoval vďaka tomu, že ho naši predkovia nemali ako vyťažiťVčera 15:52Bola tu druhá Buča, telá ležali všade: reportáž z Iziumu rok po vyhnaní ruských okupantovVčera 15:47Zhodnotili sme, ako chcú politické strany riešiť kľúčové problémy nášho vzdelávaniaVčera 15:16Prečo na Slovensku nemáme variabilné sadzby hypoték, ktoré ľudia v eurozóne znovu objavujúVčera 14:45Vývoj bojov (575. deň): Za Surovikinovou líniou prvýkrát vidieť ukrajinské obrnené vozidláVčera 14:22Ukrajinské obilie je problém pre farmárov, podľa dopravcov zas premrhaná príležitosťVčera 14:07V roku 2182 by sa asteroid Bennu mohol zraziť so Zemou, vzorky z planétky teraz pristanú v Utahu