Behanie

Intenzívny beh je najefektívnejšou prevenciou proti rakovine, tvrdí tím vedcov z Izraela na základe nového výskumu. Ten prebiehal na myšiach aj na ľuďoch a odborníci zistili, že intenzívna aeróbna aktivita znížila riziko vzniku metastatických nádorov. Pokles môže byť až o 72 percent.

Zvládli by elitní futbalisti maratón? Ak áno, zrejme by súperili s rekreačnými bežcami, píše newsletter Výklus. Na základe štúdie, v ktorej testovali vytrvalosť hráčov z bundesligy, je možné odhadnúť aj výsledný čas na maratóne. Faktom však je, že futbalisti maratónsku výdrž nepotrebujú.

Kenským bežcom pre vysoký počet dopingových prípadov hrozí plošný zákaz súťaženia podobný tomu, aký dostali v roku 2015 Rusi. Na zozname obvinených sú známe mená vrátane tréningového partnera Eliuda Kipchogeho. Ten označil dopingové prípady za národnú blamáž a bežcom odkázal, že na ceste za úspechom neexistujú skratky.

Kenský vytrvalec Keneth Kiprop Renju dostal za doping 5-ročný dištanc. 26-ročnému atlétovi našli vo vzorke stopy po užití zakázaného steroidu metasterón. Renju vyhral v apríli polmaratón v Prahe, v máji na rovnakej trati zvíťazil v Lisabone, ale všetky jeho výsledky od 20. marca tohto roka anulujú. (athletics)

Eliud Kipchoge vo veľkom rozhovore radí, ako byť lepším športovcom aj človekom. Najlepší maratónec histórie hovorí, že nám chýba vitamín N – schopnosť hovoriť nie. Vysvetľuje tiež, ako vydržal dlhé roky bez vážnych zranení, aj to, prečo bude po kariére ešte viac zaneprázdnený ako dnes.

Pri únave z nedostatku spánku nám pomôže športová aktivita, vysvetľuje športový vedec Milan Sedliak. „Ak je dostatočne náročná a intenzívna, vyplaví sa adrenalín, ktorý na určitý čas oddiali pocity ospalosti.“ Prechádzka preto nemusí stačiť.

Ste nevyspatý a chcete športovať? Dôležité je načasovanie, tvrdí nová štúdia. Odporúča trénovať ráno, prípadne čo najskôr po prebudení. „Štandardne je však výkon v ranných hodinách o 5 až 10 percent horší,“ upozorňuje športový vedec Milan Sedliak.

Ťažím z toho, ako dobre som bol od dieťaťa atleticky vedený, hovorí v rozhovore lekár a bežec Peter Ďurec. „Tréner dbal na správnu techniku, k dlhým tratiam som prešiel postupne. Beh je len jeden. Ak dokážete zabehnúť dobrú desiatku, zvládnete aj dobrý polmaratón. K dobrej desiatke zase potrebujete dobrú päťtisícku.“

Beh po asfalte nemusí byť problémom, nie však pre deti, tie by sa mu mali vyhýbať, radí ortopéd a bežec Peter Ďurec. Vysvetľuje tiež, prečo je takmer nemožné vyhnúť sa artróze, v čom beh a cyklistika pomáhajú a v čom škodia, a rozpráva aj o tom, ako veľmi kĺbom ubližuje obezita.

Peter Ďurec z Banskej Bystrice mohol byť top európsky bežec, radšej robí ortopéda. Trénuje behom do a z práce, aj tak je najlepším Slovákom a v októbri zabehol štvrtý najrýchlejší polmaratón slovenskej histórie. V rozhovore hovorí aj o tom, prečo by aktívni ľudia mali brať lieky na kĺby a aké účinné látky by mali obsahovať.

Peter Ďurec. Foto N – Peter Kováč

Rekreačný beh kolená neničí, naopak, sú silnejšie a chrupavka je odolnejšia, tvrdia vedci. Keď oskenovali kolenné kĺby amatérov, ktorí začali prípravu na maratón, všimli si náznaky poškodenia, ktoré sa pravidelným tréningom zmenšili. O výhodách behu pre kolená preto hovoria „sebavedome a s istotou“, napriek tomu sú ľudia, ktorým beh neodporúčajú.

Pred očami Hitlera pomohol súperovi tmavej pleti, a keď s ním prehral, vyjadril mu podporu. Nemecký skokan do diaľky Luz Long sa na olympiáde 1936 v Berlíne zastal legendárneho Američana Jessa Owensa a silné gesto ho stálo život. Jeho striebornú medailu teraz vydražili za 488-tisíc dolárov.

Reportér Peter Kováč o svojom dvojčati Michalovi: „Dlhé roky som trénoval bez systému a tak trochu emocionálne. S presvedčením, že motto ,no pain, no gain‘ musí fungovať. Porovnanie s Michalom mi dnes ukazuje, že som sa mýlil.“ Michal sa za päť rokov dostal medzi slovenskú bežeckú špičku a na maratóne v Košiciach bol druhým najlepším Slovákom.

Sme jednovaječné dvojčatá, on behá o 9 rokov kratšie, no je lepší vytrvalec, píše reportér Peter Kováč o bratovi Michalovi, ktorý bol na maratóne v Košiciach druhým najlepším Slovákom. Michal v rozhovore vysvetľuje, ako musel schudnúť a čo všetko urobil, aby sa za päť rokov dostal medzi slovenskú špičku. „Kľúčové boli ,sedliacke‘ tréningy,“ hovorí.

Michal a Peter Kováčovci. Foto – Roman Švec

Najlepší triatlonista sveta rozpráva, prečo sú Nóri takí úspešní športovci. Deti nemôžu pretekať, aj keď on po tom túžil, spomína si Gustav Iden, ktorý v nedeľu na Havaji vyhral majstrovstvá sveta v dlhom triatlone. Preteky Ironman vyhral aj vďaka rekordne rýchlemu maratónu, ktorý zvládol za 2:36 h, pri teplote 34 stupňov Celzia, pri vysokej vlhkosti a vetre.

Po štyridsiatke spomaľujeme, odborník vymyslel kalkulačku pre bežcov, ktorá každému ukáže, ako veľmi. Špecializovaný portál Runner’s World pri tejto téme oslovil skupinu expertov, ktorí zostavili päť rád, ako spomaľovanie vo vyššom veku pribrzdiť.

Kipchogeho svetový rekord mohol byť ešte lepší, je však pravdepodobné, že už ho nikdy neprekoná, píše newsletter Výklus. Na druhej strane platí, že ak išlo o jeho posledný pokus, je reálne, že čas 2:01:09 h zostane v platnosti celé roky. Keňan najbližšie plánuje štarty v Bostone a New Yorku, kde by mu potenciálny svetový rekord nemohli uznať.

Čo je a čo nie je pravda vo filme Zátopek? Podľa filmového scenára Emil nechce mať deti, v skutočnosti ich však s manželkou mať nemohli. S nájdením pravdy o jeho kritike Milady Horákovej je to náročnejšie. Jeho manželka trvala na tom, že ju uverejnili bez jeho súhlasu.

Emila Zátopka skúšali napodobniť v Tokiu, ďalší pokus ma prísť na olympiáde v Paríži. Relevantný je aj sto rokov od narodenia a tak skoro sa to nezmení, píše newsletter Výklus. Zátopkov športový odkaz je aj v tom, že iní vrcholoví bežci, nehovoriac o rekreačných, by sa mali vyhýbať rovnako náročným tréningom, aké praktizoval on.

Václav Neužil, ktorý vo filme stvárnil Emila Zátopka, pred natáčaním neodbehol ani kilometer. Tréner Jan Pernica rozpráva, ako herca vytrénoval tak, aby zvládol na krátku vzdialenosť Zátopkovo skutočné tempo. Pernica vyvracia mýtus o Zátopkovej zlej bežeckej technike či o bezhlavom tvrdom tréningu.

Emil a Dana Zátopkovci by sa dnes dožili sto rokov, prečítajte si archívny text Petra Kováča, v ktorom píše o tom, ako legendárny český bežec vyhlásil, že nejde na olympiádu do Helsínk 1952. Pre priateľstvo so synom politického väzňa bol ochotný obetovať podujatie, na ktorom získal tri zlaté medaily.

Športujúci boli cez pandémiu v menšom riziku, nemusí to však byť len samotným pohybom. Aj keď u aktívnych ľudí klesla pravdepodobnosť hospitalizácie o 36 percent a riziko úmrtia o 43 percent, odborníci stále nevedia s istotou povedať, či pohyb vedie k priamym zmenám v imunitnom systéme.

Zátopkovo „keď nevládzeš, pridaj“ by Kováč nahradil „menej je často viac“, píše Juraj Kuric v recenzii knihy Od Antilopy po Zátopka. Knihu redaktora Denníka N Petra Kováča označuje za „bežeckú encyklopédiu pre každého, kto by chcel s behaním začať alebo plánuje zapracovať na svojom raste“.

Pri behu treba piť inak ako na bicykli, vysvetľuje odborník na výživu a v rozhovore upozorňuje aj na ďalšie úskalia pitného režimu pri športe. Kolové nápoje podľa Martina Čupku nemusia mať len negatíva. „Plusom je stabilizácia žalúdka, preto občas môžeme vidieť cyklistov na pretekoch dať si zopár hltov.“

Najkrajší pocit pri behu je, keď človek zabudne, že sa hýbe, hovorí Peter Kováč – bežec, fotograf a autor knihy Od antilopy po Zátopka. „Akoby som sedel v kine, nevnímam námahu, príroda ubieha okolo mňa a kilometre pribúdajú samy. To je to, čo ma na behu najviac priťahuje.“

Do Británie ma previezli ilegálne, zmenili mi meno a stal som sa otrokom. Najúspešnejší britský vytrvalec Mo Farah pre BBC po 30 rokoch priznal svoju minulosť. Do Spojeného kráľovstva v skutočnosti necestoval za otcom, ten zahynul vo vojne v rodnom Somálsku. Skutočné meno štvornásobného olympijského víťaza je Hussein Abdi Kahin.

Mo Farah, Foto – AP

Údaje zo športovej aplikácie Strava by mohli byť bezpečnostným rizikom. Upozornila na to izraelská watchdogová organizácia, ktorá pomocou takzvaných segmentov odhalila adresy vojakov či pohyb na leteckých základniach. Spoločnosť sľúbila, že problém vyrieši.

Gaconov test je jednou z pokročilých a fyzicky náročných metód, ako si zlepšiť kondíciu. Test má základy v atletike, dnes ho rád využíva Mauricio Pochettino, bývalý tréner PSG. „Testom zistíme, aký motor sa nachádza pod kapotou športovca, a podľa toho vieme nastaviť tréningové zóny a optimalizovať tréning,“ vysvetľuje odborník Leo Lendvorský.

Bežec a reportér Peter Kováč na vlastnom príklade ukazuje, prečo fungujú sústredenia vytrvalcov vo vysokej nadmorskej výške. „Zrejme budem patriť k nonresponderom,” volal sklamaný trénerovi pri pohľade na výsledky krvných testov, no napokon si osobný rekord na 3-tisíc metrov zlepšil o 10 sekúnd.

Záleží vôbec na tom, či som sa zlepšil? pýta sa Peter Kováč v poslednej časti seriálu Behanie v Keni. „Môj bezstarostný život to nezmení, no Keňanom ide o všetko,“ píše. Pre mnohých z nich je beh jedinou cestou z chudoby, nie zábavou ako pre nás.

Foto N – Peter Kováč

Williama Koilu otec žiadal, aby namiesto behania radšej pásol kravy; nerozumel, o čo mu ide s behaním. Názor zmenil, až keď v rádiu počul jeho meno. Jeho kariéru však zastavilo niečo iné. „Som si istý, že na majstrovstvá sveta som sa nedostal preto, že som bol Masaj. Stratil som motiváciu pretekať,” hovorí v rozhovore.

William Koila. Foto N – Peter Kováč

Aj Keňa má svoj bežecký tunel Višňové, píše Peter Kováč v deviatej časti seriálu Behanie v Keni. Aj keď mesto Iten vychovalo stovky elitných atlétov, nemá atletický ovál. Jeden síce nájdete na okraji mesta, ale je spoplatnený a dovoliť si ho môžu len cudzinci.

Foto N – Peter Kováč

Dlhý covid pribrzdil na celé týždne aj viacero vrcholových športovcov, teraz s odstupom času upozorňujú na chyby, ktoré urobili pri návrate k tréningu. „Začala som behať príliš skoro a doplatila som na to,“ hovorí americká atlétka Kate Graceová. Pomohlo jej viac pokory, turistika aj hrudný pás na meranie srdcového tepu.

Tréner najlepšieho maratónca histórie Eliuda Kipchogeho v rozhovore vysvetľuje, prečo sa urputne nedržať bežeckého plánu. „Zverencom neurčujem jedno tempo, ale rozsah, ktorý by mali dodržať. Záleží na výkonnosti a takisto na pocitoch,“ hovorí Patrick Sang, strieborný z olympiády aj majstrovstiev sveta, v ďalšej časti seriálu Behanie v Keni.

Dnes vychádza nová kniha z knižnej edície Denníka N Od antilopy po Zátopka. Bežecká encyklopédia od jedného z najlepších slovenských bežcov, športového reportéra a fotografa Petra Kováča je výberom zo stoviek jeho textov a fotografií. Obsahuje rady, ako začať s behaním, ako sa vyhnúť zraneniam, ako sa stravovať či ako sa pripraviť na maratón, no aj príbehy svetových bežcov, ich bežecké stratégie či vplyv na politiku.

Slnečné okuliare nenoste ráno, pri kúpe si stačí všímať dve veci, radia oční lekári aj vedci. Športovci by sa mali zamerať aj na veľkosť okuliarov a platí to aj pre tých, ktorí vybehnú z domu len na pár minút. „Vystavovanie pokožky slnku sa sčítava,“ upozorňuje očná lekárka.

Ak v noci prší, Eliud Kipchoge nemôže trénovať tam, kde obyčajne – na hlinenej dráhe v dedinke Kaptagat. Reportér Peter Kováč ju navštívil a videl aj ufúľanú kaviareň, kde si najlepší maratónec histórie dáva čaj s mliekom.

Kaviareň, v ktorej sa Kipchoge občas zastaví na kenský čaj. Foto N – Peter Kováč

Najlepší maratónec histórie Eliud Kipchoge žije v dedinke Kaptagat, kde sa podieľa aj na chove dobytka. „Pár ošarpaných domov, voľne pobehujúce kravy ani krívajúci pes nijako nenaznačovali, že by sa tu mal nachádzať najlepší bežec na svete,“ píše Peter Kováč v ďalšej časti reportáže z Kene.

Centrum Kaptagatu, dediny, v ktorej trénuje Eliud Kipchoge. Foto N – Peter Kováč

Pri vysokej vlhkosti je športovanie kritické už pri 27 stupňoch Celzia, upozorňujú odborníci a radia, ako behať v teple a vlhku. V sobotu v Brooklyne po polmaratóne zomrel bežec, pričom smrť mohlo zapríčiniť aj počasie. „Srdcová frekvencia môže narásť o 10 až 20 úderov za minútu,” varuje vedec.

Kenskí bežci prakticky nestrečingujú a na zlepšenie výkonu to ani nepotrebujú, hovorí americký expert a spisovateľ Jason Karp. „Výskumy dokázali, že pravidelný strečing znamená lepšiu flexibilitu, čo je nepochybne pozitívna vec, napríklad smerom k starnutiu a k lepšej mobilite vo vyššom veku. Strečing ako prostriedok na rýchlejšiu regeneráciu či rýchlejší beh nie je potvrdený.“

Tréning Keňanov nemá vedecký základ, hovorí Jason Karp, americký expert a spisovateľ, ktorý sa presťahoval do Itenu, kde má vlastnú tréningovú skupinu. „Ich potenciál je ešte väčší,“ hovorí v rozhovore s Petrom Kováčom v šiestej časti seriálu Behanie v Keni.

Podcast newslettra Výklus: Britský športový vedec John Brewer hovorí, že aj po šesťdesiatke či sedemdesiatke majú ľudia potenciál na hodnotné vytrvalostné výkony. V reakcii na nový veteránsky svetový rekord v maratóne vysvetľuje, že vo vyššom veku pomerne rýchlo ubúda svalová hmota, vytrvalosť však klesá pomalšie.

Holanďan Jo Schoonbroodt má 71 rokov, behá maratóny pod tri hodiny a minulý víkend prekonal veteránsky svetový rekord. S behom začal, keď mal 36, lebo mal vysoký cholesterol. Najprv sa mu smiali, že je je pomalý, dnes ho prezývajú šedivý Keňan.

Za dominanciou kenských vytrvalcov nie je len stavba tela, motivácia a konkurencia, ale aj to, ako sa prispôsobili nadmorskej výške, píše Peter Kováč v ďalšej časti seriálu Behanie v Keni. Na nadmorskú výšku sa prispôsobili inak ako ľudia v Nepále či Bolívii, a to práve tak, že majú bežeckú výhodu.

Tréning etablovanej bežeckej skupiny. Foto N – Peter Kováč

Keď sa odborník pozerá na postavu reportéra Petra Kováča, hovorí mu, že má žalostnú šancu na výnimočné vytrvalostné výkony. „Keňania majú úzke tenké nohy s minimálnym svalstvom, čo napomáha bežeckej ekonomike,“ hovorí Jason Karp v piatej časti seriálu Behanie v Keni.

Jedným z výrazných rozdielov medzi mojimi a kenskými nohami bol objem svalov na lýtkach. Menší objem je pri vytrvalostnom behu výhodou. Fotografia je z pretekov v Žiari nad Hronom v roku 2018. Foto – Mirka Kováčová

Šesťročný chlapec zo Spojených štátov bežal maratón a rodičia sa „pochválili”, ako ich syn plakal a trápil sa, no za osem a pol hodiny to zvládol. Teraz spolu s organizátormi čelia silnej kritike. Odborníci vysvetľujú, že taký výkon môže negatívne ovplyvniť napríklad rast dieťaťa.

Fotookienko: Keď beháte v okolí kenského Itenu, ste na okraji Východoafrickej priekopovej prepadliny. Vidíte kravy, ktoré vyzerajú ako mravce. Peter Kováč vo štvrtej časti seriálu Behanie v Keni opisuje, ako sa bolo treba aklimatizovať na nadmorskú výšku 2400 metrov.

Pohľad z Itenu do Veľkej priekopovej prepadliny. Foto N – Peter Kováč

Behanie v takej nadmorskej výške? To je bolesť hlavy a zlý spánok, opisuje Peter Kováč, ktorý strávil mesiac v kenskom Itene. Vo štvrtej časti seriálu Behanie v Keni opisuje, ako nespravil chybu ako jeden švajčiarsky bežec, ktorý musel domov odísť skôr.

Vedci zisťovali, či sme pri behu naozaj rýchlejší, ak hýbeme rukami. Staršia štúdia tvrdí, že áno, nové dáta však naznačujú, že úlohu rúk pri pohybe preceňujeme. Aj firma Nike sa nedávno snažila pohybu rúk pri behu zabrániť a pre Eliuda Kipchogeho vyvíjala niečo ako zvieraciu kazajku.

Keďže je súkromná a školné vyjde na viac ako 300 eur ročne, nie všetci kenskí bežci si môžu dovoliť Školu svätého Patrika. Do Itenu však prídu a dúfajú, že zaujmú agentov napríklad na otvorených tréningoch. Jeden z nich absolvoval aj Peter Kováč, prečítajte si ďalšiu časť seriálu Behanie s Keňanmi.

Nové na Dennikn.sk

Včera 22:46Nemôžete zaspať? Možno vám cez očné viečka preniká viac svetla ako inýmVčera 21:45Newsfilter: Matovič nemá vládu pod kontrolouVčera 21:07Matej Drlička: Revolúciu v divadle som nechcel. Som len obyčajný človek, ktorý spravil hlúposťVčera 20:38Tri týždne pred koncom 13-ročného kontraktu SkyTollu sa stále čaká, čo bude ďalej a koľko to bude stáťVčera 18:48Graf dňa: V Európe sa schyľuje k veľkej naftovej krízeVčera 18:31Keď budem veľký, chcem byť nezaradeným poslancomVčera 18:25Rakúšan najskôr uspel na Slovensku s výrobou dlažieb, teraz pri Senci vybuduje aj vinárstvoVčera 18:25Po Žilinkovom pokyne Mikulca a Hamrana preverujú, či nespáchali pri migračnej kríze trestný činVčera 16:50Pád vlády neznamená bezvládie. Aké sú možnosti, keby Hegerov kabinet neprežil hlasovanie o dôvereVčera 16:47Shooty: ŠkrtičVčera 16:36Ako to číta Ivan Mikloš: Ako je to naozaj s účinnosťou protiruských sankciíVčera 16:33František Šebej: Macron povedal niečo, čo by malo byť zakázané vysloviťVčera 16:20Majiteľ bojnických kúpeľov chystá pri zámku športovo-zábavný park. Predošlé plány mu tam už pamiatkari orezaliVčera 15:50Krajná pravica plánovala v Nemecku štátny prevrat. Kto sú Ríšski občania, ktorí neuznávajú štát a majú vlastné pasy?Včera 15:24Šanca na pád vlády nie je malá, odvolanie pripúšťa 77 poslancov. Rozhodne postoj siedmichVčera 15:05Predstavte si, že by Štefanovi Kuffovi dali úrad a rozpočet na rozhodovanie, čo sa budú učiť vaše deti v školeVčera 14:45Máme tu azda najsilnejší filmový ľúbostný príbeh tohto roka, ale podľa niektorých je v ňom priveľa sexuVčera 14:37Vývoj bojov (286. deň): Zahynula elitná posádka vrtuľníka Ka-52, Rusku sa míňajú stroje aj skúsení pilotiVčera 14:00Hráči, ktorí na seba upozornili: Všestranný Gakpo či talentovaný Bellingham – Angličan, ktorý hrá v NemeckuVčera 13:26Exilová ruská televízia Dožď prišla v Lotyšsku o licenciu. Začalo sa to mapou s Krymom ako súčasťou RuskaVčera 12:34New York bude používať slovenskú aplikáciu Simplicity. Ak ju tam využijú všetci, startup mladého Trenčana zarobí 30 miliónov dolárovVčera 12:31Moja kniha roka – čo odporúčajú Štepka, Gibová, Breiner, Kronerová, Ódor a ďalší (anketa)Včera 12:03Záhada školy, kde takmer všetci prepadli a na pomoc jej prišiel GyimesiVčera 12:00Regenda je špička NHL v blokovaní striel, no opäť je na farme. Povedal, že pred dvomi rokmi chcel skončiť s hokejomVčera 11:50Z ľavého brehu ide smrť. Ako ruskí vojaci strieľajú spoza Dnipra a kryjú sa atómkou (reportáž zo Zaporižžie)Včera 10:36Zmierme sa s tým. Počítače nahradia veľkú časť toho, čo dnes považujeme za kreatívnu prácuVčera 09:30Raz sa hrá na mesiáša, inokedy na rockera. V Bonovej knihe sa tieto dva svety dopĺňajúVčera 09:28Šestnásťročný Marek odmieta byť po Teplárni ticho a rozbieha pomoc šikanovaným stredoškolákomVčera 09:17Wright bol výraznejší, Slafkovský mu raz vypichol puk. Ako vyzeral zápas, na ktorý sa čakalo od draftuVčera 08:50Luis Enrique sa spoľahol na verných hráčov, ale chýbal mu plán B. Prečo Španielsko znova vypadlo