Súd v kauze Fatima dnes odročili pre neúčasť obžalovaného Petra Vaska. Ten dostal aj poriadkovú pokutu 800 eur. Na súd neprišla ani jeho svatka Monika Jankovská, ktorá sa ospravedlnila zo zdravotných dôvodov, no súhlasila s konaním v neprítomnosti.

Pojednávanie v kauze Fatima musel Okresný súd v Žiline odročiť. Neprišla Monika Jankovská ani jej svat Peter Vasko. Obaja sú obžalovaní z vydierania kľúčového svedka Michala Vidu. V kauze je obžalovaný aj bývalý šéf protikorupčnej jednotky Róbert Krajmer.

Bratislavský krajský súd zrušil rozsudok, ktorým okresný súd pred dvomi rokmi odsúdil Ondreja Janíčka za krivé obvinenie bývalej štátnej tajomníčky Moniky Jankovskej. Súd vyhovel odvolaniu obhajoby a vrátil prípad na prvostupňový súd. Riešiť ho bude Mestský súd Bratislava I.

Žilinský súd musí začať pojednávať v kauze Fatima od začiatku. Nanovo sa tak bude čítať obžaloba aj vypočúvať kľúčoví svedkovia. A to napriek tomu, že tí už vypovedali na trnavskom súde. Ani presun kauzy z Trnavy do Žiliny pritom nemusí byť konečný.

Kauza Fatima sa presúva z Trnavy do Žiliny. Či obžalovaná Monika Jankovská koncom septembra na proces príde, nie je isté. „Pevne verím, že jej zdravotný stav jej to umožní,“ reagoval advokát Peter Erdös. Keď sa kauza pojednávala v Trnave, na súd nechodila.

Hlavné pojednávanie v kauze Fatima sa na okresnom súde v Žiline začne 28. septembra. Bývalá štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Monika Jankovská v prípade čelí obžalobe pre zločin vydierania a zločin marenia spravodlivosti.

Peter Vasko z kauzy Fatima dostal 15 rokov väzenia za vydieranie. Rozsudok Okresného súdu v Trenčíne nie je právoplatný, obhajca sa odvolal. Podľa rozsudku má tiež Vasko uhradiť Ondrejovi Janíčkovi a Jozefovi Strelčíkovi škodu vo výške 231-tisíc eur.

Newsfilter: Ivetta Macejková v Jankovskej prípade korunovala svoju povesť. Ako predsedníčka Ústavného súdu zaujala mnohými vecami, teraz posiela pozdrav zo súdneho záhrobia, ktorým pomohla Monike Jankovskej oddialiť verdikt.

Kauzu Moniky Jankovskej, ktorá sa týka baru Fatima, dostane už tretí súd. Po Trenčíne a Trnave sa presunie na Okresný súd Žilina. Rozhodol o tom Najvyšší súd po tom, čo bývalá štátna tajomníčka nedávno čiastočne uspela so sťažnosťou na Ústavnom súde.

Bývalá predsedníčka Ústavného súdu Ivetta Macejková pochybila, keď v roku 2021 rozhodovala o kauze Fatima. Ústavný súd preto konštatoval, že práva Moniky Jankovskej na nestranného sudcu boli porušené. Obe bývalé sudkyne si tykali. Prípad, v ktorom je Jankovská obžalovaná z vydierania a podozrivá zo spolupráce s mafiou, sa tak môže ešte dlho naťahovať.

Najvyšší súd porušil práva Moniky Jankovskej, môže za to chyba bývalej šéfky Ústavného súdu Ivetty Macejkovej. Keď mala v roku 2020 rozhodovať o vzatí Jankovskej do väzby, nechala sa z konania vylúčiť. Keď po zhruba roku posudzovala, aký súd má rozhodovať o jej obžalobe, už problém v zaujatosti nevidela. 

Marian Kočner bude spolupracovať s políciou v kauzách, v rámci ktorých údajne zasahoval do nezávislosti súdov, už ho vyčlenili na samostatné konanie, píše web Topky.sk. Kočner podľa obvinenia dával v minulosti sudcom úplatky, napr. Monike Jankovskej či Vladimírovi Sklenkovi, aby ovplyvňovali konania.

Monika Jankovská sa na Ústavnom súde sťažovala, že Najvyšší súd len povrchne posúdil argumenty prokurátora, ktorý nimi dosiahol, že o kauze Fatima nerozhoduje trenčiansky, ale trnavský súd. Senát Miroslava Duriša, Ladislava Duditša a Ivana Fiačana jej zatiaľ za pravdu nedal.

Foto N - Tomáš Hrivňák

Rozsudok v kauze Fatima, v ktorej je obžalovaná Monika Jankovská, sa odkladá. Prípad vydierania pozastavil Ústavný súd, ktorý bude teraz rozhodovať o jej sťažnosti. Dovtedy okresný sudca v Trnave nesmie rozhodnúť.

Pojednávanie v kauze Fatima, kde je obžalovaná aj Monika Jankovská, odročili na 14. februára. Opäť má prísť podnikateľ Ondrej Janíček, pretože naňho ešte majú obhajcovia ďalšie otázky.

Podnikateľ Ondrej Janíček na súde opísal, ako sa od mafiána Petra Čongrádyho dozvedel o úplatku, ktorý Monika Jankovská zrejme zobrala ešte ako trenčianska sudkyňa za rozhodnutie, vďaka ktorému mafia na istý čas pred 20 rokmi ovládla lukratívnu budovu Fatimy v Trenčíne.

Podnikateľ Ondrej Janíček na súde v kauze Fatima vypovedal, ako mu osobne Monika Jankovská za éry Smeru hrozila, keď upozorňoval na jej skorumpovanosť. „Na filmovom festivale, keď som bol s manželkou, tak sme sa stretli a do očí mi povedala: ‚Teba dám zase zatvoriť‘. Bolo to v roku 2014 alebo 2015.”

Ondrej Janíček tvrdí, že svedok Michal Vida v minulosti zmenil výpoveď tak, aby bola v prospech Moniky Jankovskej, lebo hrozili jemu aj jeho rodine. Útočili vraj na jeho malú dcéru aj manželku. „Jankovská s Vaskom mu hrozili, že ho zatvoria do basy,“ vypovedá podnikateľ v kauze Fatima o udalostiach z roku 2018.

Podnikateľ Ondrej Janíček na súde v kauze Fatima vypovedá, aké mala Monika Jankovská kontakty na mafiánov čongrádyovcov a ako sa mu vyhrážal jej svat Peter Vasko, ktorý spolupracoval s Petrom Čongrádym pri ovládaní baru Fatima pred zhruba 20 rokmi.

Monika Jankovská neprišla na súd v kauze Fatima. Dôvodom je jej zdravotný stav, pre ktorý už trikrát chýbala na hlavnom pojednávaní. Dnes by mal vypovedať podnikateľ Ondrej Janíček.

Bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská nemala zábrany zatiahnuť deti do súboja s podnikateľom Ondrejom Janíčkom, ktorý za éry Smeru upozorňoval na jej údajnú korupciu v spore o trenčiansky bar Fatima. Na súde o tom vypovedal Janíček. Tvrdil, že Jankovská chcela dostať do väzenia jeho aj jeho syna. Bývalá politička si to nevypočula, na súd opäť neprišla.

Sudca Rudolf Bott odročil hlavné pojednávanie v kauze baru Fatima, kde je obžalovaná Monika Jankovská a spol. Urobil to po skoro dve hodiny trvajúcej spontánnej časti výpovede podnikateľa Ondreja Janíčka. Hlavné pojednávanie bude najbližšie 10. januára na Okresnom súde v Trnave.

Obžalovaný bývalý šéf Národnej protikorupčnej jednotky Róbert Krajmer označil svedka Michala Vidu za klamára. Vidova výpoveď dnes trvala na súde päť hodín. Je to kľúčový svedok usvedčujúci Moniku Jankovskú a spol.

Údajne existujú zvukovo-obrazové nahrávky, ako Monika Jankovská tlačila na Michala Vidu, aby zmenil výpoveď v kauze baru Fatima. Na súde to povedal Vida po otázke Jankovskej obhajcu.

Michal Vida na súde rozpráva, ako kedysi platil peniaze policajtom z trenčianskej NAKA, keď sa pohyboval v mafiánskom prostredí. Povedal, že peniaze im odovzdával cez Norberta Tanoczkého, švagra obžalovaného Roberta Krajmera. Krajmer bol šéfom Národnej protikorupčnej jednotky NAKA v čase vlády Smeru.

Svedok Michal Vida na súde v kauze Fatima priznal, že sa pozná s Norbertom Bödörom a že sa podieľali na páchaní trestnej činnosti. Aký vzťah mal s nitrianskym oligarchom, vysvetľoval po otázke obhajcu Moniky Jankovskej. Vida a Bödör sa údajne poznali od roku 1998.

Monika Jankovská neprišla na dnešné pojednávanie v Trnave, dôvodom má byť jej zdravotný stav, pre ktorý chýbala aj na hlavnom pojednávaní v októbri. Súd sa má začať o 8.30 h a má pokračovať výpoveďou Michala Vidu. Ide o kľúčového svedka, ktorý usvedčuje Jankovskú z vydierania.

Svedok Michal Vida súdu opísal, ako Monike Jankovskej v roku 2011, keď bola ešte sudkyňou, priniesol úplatok tri milióny korún priamo na súd v luxusnej cestovnej taške. V kauze baru Fatima Vida na súde vypovedal aj o údajných ďalších úplatkoch, ktoré Jankovská zobrala.

Svedok Michal Vida na súde vravel, ako v minulosti podplácal Moniku Jankovskú, keď ešte bola sudkyňou. Podplácaním ho podľa jeho slov poveril Peter Čongrády, ktorý bol popredným členom sýkorovcov.

Kľúčový svedok usvedčujúci Moniku Jankovskú Michal Vida na súde vraví, že svoju výpoveď o niekdajšej štátnej tajomníčke v roku 2018 zmenil pod nátlakom Jankovskej a jej svata Petra Vaska. Sudcovi tvrdil, že ak by s nimi nespolupracoval a nevyhovel im, „tak sa postarajú, aby som skončil vo väzení na 16 rokov“.

Monika Jankovská neprišla na pojednávanie Okresného súdu v Trnave. Už na hlavnom pojednávaní v septembri chýbala zo zdravotných dôvodov. Súd sa má začať o 8.30 a má pokračovať výpoveďou Michala Vidu. Ide o kľúčového svedka, ktorý usvedčuje Jankovskú z vydierania.

Hlavné pojednávanie v kauze Moniky Jankovskej bude pokračovať 13. októbra otázkami na svedka Michala Vidu. Ten dnes na záver odmietol obvinenia obhajcov, že klame. „Že som klamár, to si vyprosím,“ vyhlásil pred súdom.

Ako prvý začal na súde v kauze Fatime, kde je obžalovaná Monika Jankovská, vypovedať Michal Vida. Usvedčuje ju z vydierania. Podrobne opisoval, ako mu Jankovská a jej svat Peter Vasko v roku 2018 hrozili, aby zmenil výpovede v ich prospech. Podľa svojich slov mal strach o život.

Expolicajt Róbert Krajmer bude vypovedať až po svedkovi Milanovi Žáčikovi. Sudca Rudolf Bott vyhovel jeho žiadosti, a tak by mal teraz vypovedať kľúčový svedok Michal Vida. Sudca dal predtým krátku prestávku.

Obhajcovia obžalovaných hovoria, že vypovedať chce aj Vasko a Jankovská. Tí dnes nie sú prítomní na pojednávaní, iba na dnešný deň súhlasili s pojednávaním v ich neprítomnosti.

Vaskova obhajkyňa Ivana Polívková zaútočila na vyšetrovateľa prípadu Petra Juhása, ktorý vyšetroval prípad vraždy Kuciaka a Kušnírovej. Tvrdila, že sa Juhás vyhrážal Vaskovi, že ak nebude spolupracovať pri vyšetrovaní, prišije mu vraždu (nie Kuciaka – pozn. redakcie), prípadne, že skončí vo väzbe.

Bývalý policajný funkcionár Róbert Krajmer chce vypovedať až potom, ako si súd vypočuje svedka, expolicajta Milana Žáčika. V stanovisku k obžalobe to povedal Krajmerov obhajca Marek Para, ktorý zastupuje aj Kočnera.

Vyjadrenie obhajcu Petra Erdösa k obžalobe Moniky Jankovskej trvalo hodinu a mohlo aj dlhšie, ak by ho ku koncu nezačal prerušovať aj sudca Rudolf Bott. Advokát totiž čítal zo znaleckých posudkov, ale aj svedeckých výpovedí, čo nemohol.

Jankovskej advokát Peter Erdös tvrdí, že kľúčový svedok kauzy Michal Vida vypovedal účelovo. „Michal Vida klame,“ povedal obhajca, na čo sa z väznice eskortovaný Vida, ktorý je odsúdený za krátenie daní, zasmial a krútil hlavou.

Do vyjadrenia k obžalobe Jankovskej obhajcu Petra Erdösa zasiahol v jednom momente prokurátor Ondrej Repa. Bolo to vtedy, keď advokát opakovane hovoril o porušovaní ľudských práv Moniky Jankovskej.

Advokát Erdös argumentuje na súde aj prípadom obvineného Zoroslava Kollára, ktorého advokát si nemohol preštudovať spis. Obhajca Kucek sa ospravedlnil zo zdravotných dôvodov, čo vyšetrovateľ neakceptoval a ukončil vyšetrovanie. Prokurátor následne podal na Kollára obžalobu, no súd mu ju vrátil pre porušenie práva na obhajobu.

Jankovskej obhajca Peter Erdös argumentuje, že obžaloba na jeho klientku nemala byť nikdy podaná. Tvrdí, že boli porušené práva na obhajobu Moniky Jankovskej, a to najmä tým, že jej nebolo umožnené záverečné naštudovanie vyšetrovacieho spisu.

Prokurátor špeciálnej prokuratúry Ondrej Repa aj obhajcovia obžalovaných súhlasili, aby sa súd dnes konal aj v neprítomnosti Moniky Jankovskej a Petra Vaska. Sudca Rudolf Bott tak mohol otvoriť hlavné pojednávanie v kauze Fatima.

Monika Jankovská aj Peter Vasko sa z dnešného pojednávania ospravedlnili, no zároveň dali súhlas, aby sa konalo v ich neprítomnosti. Dnes by ich však súd mal vypočuť ako obžalovaných.

Okrem Moniky Jankovskej neprišiel na súd v kauze Fatima ani jej svat Peter Vasko. Ako jediný z trojice obžalovaných prišiel bývalý šéf protikorupčnej jednotky NAKA z éry Smeru Róbert Krajmer, ktorý je obvinený aj v kauze Očistec.

Monika Jankovská neprišla na pojednávanie Okresného súdu v Trnave. „Zo zdravotných dôvodov tu nie je,“ povedal jej advokát Peter Erdös. Pojednávanie sa má začať o 08:30.

Dnes na 08:30 je naplánované pojednávanie s bývalou štátnou tajomníčkou Monikou Jankovskou v kauze Fatima:

  • augustové pojednávanie sudca po chvíli odročil, pretože Jankovská si neprevzala obžalobu v lehote;
  • Jankovská sa pred pojednávaním pred dverami súdu rozplakala, prišlo jej nevoľno a triasla sa;
  • v kauze sú obžalovaní aj jej svat Peter Vasko a exšéf Národnej protikorupčnej jednotky Róbert Krajmer;
  • podľa obžaloby mali spoločne zariadiť, aby kľúčový svedok Michal Vida zmenil svoju výpoveď;
  • vyjadrenia Jankovskej obhajcu naznačujú, že hlavným cieľom obhajoby v procese bude spochybniť Vidu.

Monika Jankovská prišla minulý týždeň na súd aj na žiadosť sudcu, ktorý jej kauzu pojednáva. „Požiadal ma, aby som zabezpečil jej účasť na pojednávaní,“ hovorí Jankovskej obhajca Peter Erdös. Aj to je vraj dôvod, prečo na súd prišla, hoci si neskoro prevzala obžalobu, a tak vedela, že pojednávať sa nebude.

Nie je moja úloha presvedčiť verejnosť, aby verila mojej klientke, hovorí v rozhovore Peter Erdös, ktorý obhajuje Moniku Jankovskú. Jeho úlohou ako advokáta je chrániť jej práva. Uvedomuje si, že bývalá politička vyvoláva v časti verejnosti aj negatívne emócie. „To však nie je pre mňa rozhodujúce,“ dodal.

Jankovskej obhajca Peter Erdös verí, že proces s jeho klientkou nie je politický. „Preboha, dúfam, že nie. Sme 70 rokov odvtedy, keď sa tu naposledy diali nejaké, dnes už jasne označované politické procesy,“ povedal v rozhovore.

Peter Erdös a Monika Jankovská pred pojednávaním na súde v Trnave. Foto N - Tomáš Hrivňák

Nové na Dennikn.sk

Včera 21:12Newsfilter: Takto si to predseda Fico nepredstavovalVčera 19:19Ako funguje batériové úložisko, ktoré pomáha chrániť Slovensko pred blackoutomVčera 19:15Ústavný súd pozastavil účinnosť nižších trestov a premlčania. Špeciálnej prokuratúry sa to netýka, tú zrušiaVčera 19:02Ak chcete jesť lososa, chovný je tou najideálnejšou voľbou, hovorí morská biologičkaVčera 18:52Vlastné slnečné elektrárne chcú mať aj drôtovne Bekaert. Budú patriť k najväčším v slovenskom priemysleVčera 18:49Nebude jasné, kto ju riadi, reaguje opozícia na nový štatút SIS. Pavol Gašpar môže mať problém aj s previerkouVčera 18:36Graf dňa: zlacňovanie bytov a domov sa zrejme skončilo, potvrdzujú po centrálnej banke aj čísla štatistického úraduVčera 18:09Úspešný východoslovenský kamionista pridáva ďalší biznis. Svoj projekt s 260 bytmi nazval po pápežoviVčera 17:49Armáda je jedna z posledných inštitúcií, ktorá nahlas hovorí, že Ukrajinci bojujú aj za SlovenskoVčera 17:40Mŕtveho Navaľného sa boja ešte viac ako živého. Medzi rodinou a Kremľom prebieha boj o hrobVčera 17:21Obchody Temu a Shein preťažujú leteckú dopravu, denne posielajú státisíce zásielokVčera 17:06Shooty: Česká trpezlivosťVčera 16:58Po policajných obuškoch ostali jazvy: sociálna reforma pred 20 rokmi skončila rabovačkami Včera 16:13Z elitnej školy vytvorili inkluzívnu školu. Segregácia je iba krátkodobé riešenie, tvrdí jej riaditeľ Karel HandlířVčera 15:48Netflixový Jeden deň sa vydaril viac ako film s Anne Hathawayovou. Čo však odkazuje terajším dvadsiatnikom?Včera 15:47Štátny zločinec LuninVčera 15:45Fico s mierom na Ukrajine zavádza. Rokovania zastavili hlavne ruské masakre v BučiVčera 15:37Premlčacie lehoty za znásilnenie a vraždu sa neskrátia, koalícia znovu obmedzila rozpravuVčera 15:01Ficovi voliči súhlasia aj s kratším premlčaním znásilnenia, váhajú len pri vraždáchVčera 14:57Carlson obdivuje moskovské metro a obchod ako kedysi Julius FučíkVčera 14:31Vývoj bojov (734. deň): Ako Rusi uvažujú o jadrových zbraniach a ako sa ukrajinská armáda svojimi akciami priblížila k ich použitiuVčera 14:12Off the Ice: Chicago zažilo návrat legiendVčera 14:12Zelený newsfilter: Konšpirovaním o vojakoch na Ukrajine ohrozuje Fico aj presadzovanie požiadaviek slovenských farmárovVčera 13:12Alfa samec Kmotrík ml. mi pripomína Matoviča, vraví expert na komunikáciuVčera 12:04Richard Stanke: Slovensku akoby vyhovovalo žiť v korupciiVčera 11:38Nie je dôležitý papier, ale to, čo na ňom je, hovorí Boris Kvasnica, reštaurátor starých tlačí a umeleckých dielVčera 11:36Podstatou vládnej koalície je surovosť. A chce ňou nakaziť všetkýchVčera 10:52Nenápadná zmena v manažmente CME môže priniesť väčšie pohyby v Markíze. Prichádza MužíkVčera 10:24Ako vyplniť daňové priznanie a vyťažiť maximum zo štátnych bonusov (návod pre živnostníkov)Včera 10:21Sexuálne násilie sa začína tam, kde sú nám naši sexuálni partneri ľahostajní, hovorí výskumníčka Valkovičová a vyberá päť kníh k téme