Monika Jankovská

Hlavné pojednávanie v kauze Moniky Jankovskej bude pokračovať 13. októbra otázkami na svedka Michala Vidu. Ten dnes na záver odmietol obvinenia obhajcov, že klame. „Že som klamár, to si vyprosím,“ vyhlásil pred súdom.

Ako prvý začal na súde v kauze Fatime, kde je obžalovaná Monika Jankovská, vypovedať Michal Vida. Usvedčuje ju z vydierania. Podrobne opisoval, ako mu Jankovská a jej svat Peter Vasko v roku 2018 hrozili, aby zmenil výpovede v ich prospech. Podľa svojich slov mal strach o život.

Expolicajt Róbert Krajmer bude vypovedať až po svedkovi Milanovi Žáčikovi. Sudca Rudolf Bott vyhovel jeho žiadosti, a tak by mal teraz vypovedať kľúčový svedok Michal Vida. Sudca dal predtým krátku prestávku.

Obhajcovia obžalovaných hovoria, že vypovedať chce aj Vasko a Jankovská. Tí dnes nie sú prítomní na pojednávaní, iba na dnešný deň súhlasili s pojednávaním v ich neprítomnosti.

Vaskova obhajkyňa Ivana Polívková zaútočila na vyšetrovateľa prípadu Petra Juhása, ktorý vyšetroval prípad vraždy Kuciaka a Kušnírovej. Tvrdila, že sa Juhás vyhrážal Vaskovi, že ak nebude spolupracovať pri vyšetrovaní, prišije mu vraždu (nie Kuciaka – pozn. redakcie), prípadne, že skončí vo väzbe.

Bývalý policajný funkcionár Róbert Krajmer chce vypovedať až potom, ako si súd vypočuje svedka, expolicajta Milana Žáčika. V stanovisku k obžalobe to povedal Krajmerov obhajca Marek Para, ktorý zastupuje aj Kočnera.

Vyjadrenie obhajcu Petra Erdösa k obžalobe Moniky Jankovskej trvalo hodinu a mohlo aj dlhšie, ak by ho ku koncu nezačal prerušovať aj sudca Rudolf Bott. Advokát totiž čítal zo znaleckých posudkov, ale aj svedeckých výpovedí, čo nemohol.

Jankovskej advokát Peter Erdös tvrdí, že kľúčový svedok kauzy Michal Vida vypovedal účelovo. „Michal Vida klame,“ povedal obhajca, na čo sa z väznice eskortovaný Vida, ktorý je odsúdený za krátenie daní, zasmial a krútil hlavou.

Do vyjadrenia k obžalobe Jankovskej obhajcu Petra Erdösa zasiahol v jednom momente prokurátor Ondrej Repa. Bolo to vtedy, keď advokát opakovane hovoril o porušovaní ľudských práv Moniky Jankovskej.

Advokát Erdös argumentuje na súde aj prípadom obvineného Zoroslava Kollára, ktorého advokát si nemohol preštudovať spis. Obhajca Kucek sa ospravedlnil zo zdravotných dôvodov, čo vyšetrovateľ neakceptoval a ukončil vyšetrovanie. Prokurátor následne podal na Kollára obžalobu, no súd mu ju vrátil pre porušenie práva na obhajobu.

Jankovskej obhajca Peter Erdös argumentuje, že obžaloba na jeho klientku nemala byť nikdy podaná. Tvrdí, že boli porušené práva na obhajobu Moniky Jankovskej, a to najmä tým, že jej nebolo umožnené záverečné naštudovanie vyšetrovacieho spisu.

Prokurátor špeciálnej prokuratúry Ondrej Repa aj obhajcovia obžalovaných súhlasili, aby sa súd dnes konal aj v neprítomnosti Moniky Jankovskej a Petra Vaska. Sudca Rudolf Bott tak mohol otvoriť hlavné pojednávanie v kauze Fatima.

Monika Jankovská aj Peter Vasko sa z dnešného pojednávania ospravedlnili, no zároveň dali súhlas, aby sa konalo v ich neprítomnosti. Dnes by ich však súd mal vypočuť ako obžalovaných.

Okrem Moniky Jankovskej neprišiel na súd v kauze Fatima ani jej svat Peter Vasko. Ako jediný z trojice obžalovaných prišiel bývalý šéf protikorupčnej jednotky NAKA z éry Smeru Róbert Krajmer, ktorý je obvinený aj v kauze Očistec.

Monika Jankovská neprišla na pojednávanie Okresného súdu v Trnave. „Zo zdravotných dôvodov tu nie je,“ povedal jej advokát Peter Erdös. Pojednávanie sa má začať o 08:30.

Dnes na 08:30 je naplánované pojednávanie s bývalou štátnou tajomníčkou Monikou Jankovskou v kauze Fatima:

 • augustové pojednávanie sudca po chvíli odročil, pretože Jankovská si neprevzala obžalobu v lehote;
 • Jankovská sa pred pojednávaním pred dverami súdu rozplakala, prišlo jej nevoľno a triasla sa;
 • v kauze sú obžalovaní aj jej svat Peter Vasko a exšéf Národnej protikorupčnej jednotky Róbert Krajmer;
 • podľa obžaloby mali spoločne zariadiť, aby kľúčový svedok Michal Vida zmenil svoju výpoveď;
 • vyjadrenia Jankovskej obhajcu naznačujú, že hlavným cieľom obhajoby v procese bude spochybniť Vidu.

Monika Jankovská prišla minulý týždeň na súd aj na žiadosť sudcu, ktorý jej kauzu pojednáva. „Požiadal ma, aby som zabezpečil jej účasť na pojednávaní,“ hovorí Jankovskej obhajca Peter Erdös. Aj to je vraj dôvod, prečo na súd prišla, hoci si neskoro prevzala obžalobu, a tak vedela, že pojednávať sa nebude.

Nie je moja úloha presvedčiť verejnosť, aby verila mojej klientke, hovorí v rozhovore Peter Erdös, ktorý obhajuje Moniku Jankovskú. Jeho úlohou ako advokáta je chrániť jej práva. Uvedomuje si, že bývalá politička vyvoláva v časti verejnosti aj negatívne emócie. „To však nie je pre mňa rozhodujúce,“ dodal.

Jankovskej obhajca Peter Erdös verí, že proces s jeho klientkou nie je politický. „Preboha, dúfam, že nie. Sme 70 rokov odvtedy, keď sa tu naposledy diali nejaké, dnes už jasne označované politické procesy,“ povedal v rozhovore.

Peter Erdös a Monika Jankovská pred pojednávaním na súde v Trnave. Foto N - Tomáš Hrivňák

Maroš Žilinka spochybnil kľúčového svedka kauzy Fatima, no na zrušenie obvinenia Moniky Jankovskej to nestačilo. Bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti žiadala o zrušenie obvinenia pomocou paragrafu 363. Spochybňovala svedka Michala Vidu aj Threemu, generálny prokurátor jej žiadosť zamietol.

Slovenská pošta sa nebude verejne vyjadrovať, či pochybila pri doručovaní obžaloby Monike Jankovskej. Jej obhajca Peter Erdös tvrdil, že po tom, ako jeho klientku nezastihli doma, tak jej nenechali „žltý lístok“. Súd Jankovskej posielal obžalobu začiatkom júla. Obžalovaná si ju prevzala až 15. augusta za asistencie polície.

Newsfilter: Jankovská zneužívala spravodlivosť ako politička, prečo by s tým mala prestať ako obžalovaná, píše Jana Shemesh o dnešnom krátkom pojednávaní. „Bývalá trestná sudkyňa predsa veľmi dobre vie, ako to na súdoch chodí, kedy bude musieť sudca pojednávanie odročiť a čo pre to treba urobiť. Navyše jej doterajšie pôsobenie na súde aj v politickej funkcii ukázalo, že nemá najmenšie zábrany zneužívať, manipulovať, zastrašovať, spájať sa s ľuďmi typu Kočner, keď má z toho finančné, mocenské alebo iné výhody.“

Aj Monika Jankovská žiadala generálnu prokuratúru o postup podľa paragrafu 363 Trestného poriadku. S návrhom však neuspela a už vlani v marci ho generálny prokurátor vyhodnotil ako nedôvodný.

Obhajca Moniky Jankovskej Peter Erdös zavádzal verejnosť, reaguje Úrad špeciálnej prokuratúry. Nie je podľa neho pravda, že si bývalá politička nemohla preštudovať spis na záver vyšetrovania. Dostala dva termíny, ani jeden nevyužila.

Trenčiansky podnikateľ Ondrej Janíček neuveril, že Monika Jankovská dnes nehrala na súde divadlo. Vidieť bývalú sudkyňu, ktorá ho nezákonne odsúdila, ho netešilo. Hovoril, že mu je z nej smutno. „Každý musíme zodpovedať za svoje činy,“ dodal.

Prokurátor špeciálnej prokuratúry Ondrej Repa nechcel komentovať zdravotný stav Moniky Jankovskej. Nevyjadril sa ani k tomu, či išlo z jej strany o obštrukcie. Na súde však pripomenul, že pokiaľ bola Jankovská pod dohľadom, problém s doručovaním pošty u nej nebol.

Monika Jankovská podľa jej advokáta Petra Erdősa nie je vzhľadom na jej zdravotný stav spôsobilá zúčastňovať sa na pojednávaniach. „Stav je trvalo nepriaznivý,“ uviedol. Jankovská sa dnes na súde rozplakala, prišlo jej nevoľno a triasla sa.

Súd s bývalou štátnou tajomníčkou Monikou Jankovskou v kauze Fatima – súhrn udalostí:

 • sudca dnešné pojednávanie odročil, pretože Jankovskej nedoručili včas obžalobu
 • Jankovská sa pri príchode na súd rozplakala, pred začiatkom pojednávania jej prišlo nevoľno a triasla sa
 • kľúčový svedok Michal Vida v minulosti opísal, ako ho prinútili zmeniť výpoveď v prospech Jankovskej
 • obvinený je aj exšéf Národnej protikorupčnej jednotky Róbert Krajmer a Jankovskej svat Peter Vasko
 • pojednávania sú teraz naplánované na 7. septembra, 13. októbra a 6. decembra
Peter Erdös a Monika Jankovská pred pojednávaním na súde v Trnave. Foto N - Tomáš Hrivňák

Naživo: Obhajca Moniky Jankovskej Peter Erdös o odročení kauzy Fatima

Súd v kauze Fatima odročil sudca Rudolf Bott na 7. septembra, 13. októbra a 6. decembra. Tým, že to povedal priamo na hlavnom pojednávaní, obžalovaní to zobrali na vedomie. „Už nebudú teda osobitne predvolávaní,“ dodal sudca.

Monike Jankovskej opäť prišlo nevoľno a vybehla z pojednávacej miestnosti. Sudca Rudolf Bott musel prerušiť pojednávanie. Po chvíľke sa vrátila späť. „Ja sa ospravedlňujem,“ povedala pri príchode. „Už je dobre,“ hovorí sudcovi.

Foto N - Tomáš Hrivňák

Prokurátor Ondrej Repa upozornil, že pokiaľ bol nariadený dohľad Monike Jankovskej, tak nebol problém s preberaním pošty. Súhlasí však s odročením pojednávania. Rovnako ako ďalší obhajcovia.

Sudca Rudolf Bott musí odročiť dnešné pojednávanie v kauze Fatima, pretože Monike Jankovskej nebola včas doručená obžaloba. „Súd urobil všetko preto, aby bola obžaloba doručená,“ povedal sudca s tým, že si však ctí procesné práva. „Nie sú splnené procesné podmienky na hlavné pojednávanie,“ dodal.

Obžalovaný Peter Vasko sa ospravedlnil, pretože jeho manželka má covid. Súhlasil však s tým, aby sa mohlo konať v jeho neprítomnosti.

Monike Jankovskej pred začiatkom hlavného pojednávania prišlo nevoľno a opäť sa rozplakala. Už je v pojednávacej miestnosti. Trasie sa, čo bolo viditeľné už pri príchode na súd. Sudca Rudolf Bott teraz musí rozhodnúť, ako bude pokračovať. Stále chýba jeden z obžalovaných – Peter Vasko.

Foto N - Tomáš Hrivňák

Monika Jankovská prišla v sprievode obhajcu Petra Erdösa na súd, pred dverami súdu sa rozplakala. Na pojednávanie v kauze Fatima už prišiel aj spoluobvinený bývalý šéf Národnej protikorupčnej jednotky Róbert Krajmer. Tretí obvinený, svat Jankovskej Peter Vasko, zatiaľ neprišiel.

Foto N - Tomáš Hrivňák

Naživo: Monika Jankovská prichádza na súd v kauze Fatima

Dnes sa začína súd s bývalou štátnou tajomníčkou Monikou Jankovskou v kauze Fatima:

 • Jankovská a jej svat Peter Vasko sú obvinení, že vydierali kľúčového svedka, ten potom zmenil výpoveď;
 • podľa obžaloby im pomáhal aj vtedajší šéf Národnej protikorupčnej jednotky Róbert Krajmer;
 • tlak na svedka vyplýva aj z Jankovskej správ Marianovi Kočnerovi prostredníctvom Threemy;
 • v prípade uznania viny im hrozia až 10-ročné tresty.

Kľúčový svedok v prípade Moniky Jankovskej opísal, ako ho prinútili zmeniť výpoveď v jej prospech. Michal Vida rozpráva o tom, že prišiel o byt, hrozili mu a po celý deň ho strážili, len aby neprišiel na tlačovú besedu, kde mali odkryť trestné činy Jankovskej.

Okresný súd Trnava stanovil na 19. augusta termín hlavného pojednávania s Monikou Jankovskou v kauze Fatima. Nevyhovel tak jej žiadosti, aby sa kauza vrátila do prípravného konania. Obžalovaní sú aj bývalý šéf protikorupčnej jednotky NAKA Róbert Krajmer a Jankovskej svat Peter Vasko. (sme)

Bratislavská sudkyňa Andrea Haitová, ktorá je stíhaná aj v Búrke, sa dnes verdikt disciplinárneho senátu nedozvedela. Návrh na sestru bývalej štátnej tajomníčky Moniky Jankovskej podala ešte bývalá predsedníčka súdnej rady Lenka Praženková.

Monika Jankovská, ktorá je obvinená z korupcie a aj ďalších trestných činov, už nenosí monitorovací náramok. Bývalej štátnej tajomníčke túto povinnosť zrušil súd ešte vlani v novembri. Tento rok v apríli jej zrušil aj povinnosť hlásiť sa u mediačného a probačného úradníka. Dôvodom bol aj jej psychický stav, potvrdil advokát Peter Erdös. (sme)

Nitrianska prokuratúra zrušila obvinenie advokátky Anny Žedényiovej, ktorej prípad vzal Maroš Žilinka nasilu Lipšicovej prokuratúre. Žedényiová až dosiaľ patrila k ústredným postavám kauzy Fatima, v ktorej sú okrem Moniky Jankovskej obžalovaní aj jej svat Peter Vasko a policajný exfunkcionár Robert Krajmer. (sme)

V kauze Ondreja Janíčka a Jozefa Strelčíka vypovedal na súde kľúčový svedok. Výpoveď Tibora Jurisu viedla k odsúdeniu oboch podnikateľov, hoci pôvodná sudkyňa Monika Jankovská si ho vôbec nevypočula. Teraz Jurisa hovorí, že Jančík so Strelčíkom s jeho vydieraním nemajú nič spoločné.

Video: Po 20 rokoch zaznela na súde ku kauze Fatima verzia, o ktorej od začiatku hovorí podnikateľ Ondrej Janíček. „Bolo to hrozné počúvať. Až mi slza vypadla,“ povedal. Monika Jankovská v prípade zohrala výraznú úlohu.

Monika Jankovská ako sudkyňa brala úplatky a robila pre mafiu, vypovedali svedkovia v rámci obnoveného konania s majiteľmi trenčianskej Fatimy. Michal Vida z niekdajšej Čongrádyho skupiny povedal, ako dal osobne zo svojho Jankovskej dva milióny korún a tretí milión doplatil bos mafie Peter Čongrády.

Monika Jankovská. Foto N - Vladimír Šimíček

Pojednávanie v kauze trenčianskeho baru Fatima odročili na leto. Dôvodom je preskúmanie duševného stavu obžalovaného Petra Vaska. Ten údajne pred 20 rokmi násilím prinútil podnikateľa Ondrej Janíčka prepísať bar na mafiánskeho bosa Petra Čongrádyho.

Utorkové hlavné pojednávanie v kauze trenčianskeho baru Fatima odročil súd na 10. mája. Podľa hovorkyne Krajského súdu v Trnave neboli splnené podmienky. So snahou o obnovu konania v prípade uspeli trenčianski podnikatelia Jozef Strelčík a Ondrej Janíček.

Ondrej Janíček, ktorý sa roky súdi s Monikou Jankovskou, zverejnil video sudcu Okresného súdu Trenčín Michala Fialu, ktorý za ním prišiel vo večerných hodinách pod vplyvom alkoholu a začal s ním diskutovať o prípadoch, ktoré rozhodovali sudcovia v Trenčíne.

Ústavný súd odmietol sťažnosť bývalej štátnej tajomníčky Moniky Jankovskej obvinenej z korupcie, ktorou namietala voči zaujatosti špeciálneho prokurátora aj celej špeciálnej prokuratúry.

Nové na Dennikn.sk

07:17Komentátori Denníka N: Zažívame úzkosť, ale demokracia to vie zvládnuť 07:00Symbolom nenávisti Tottenhamu a Arsenalu je aj papagáj, ktorý zomrel, keď Tottenham vypadol do druhej ligyVčera 19:08Heger hrozí Nemecku: Ak sa neprijmú tvrdšie európske opatrenia, zadržíme elektrinu, ktorú ste si od nás kúpiliVčera 18:53Newsfilter: Ešte si tu niekto želá víťazstvo vraha a zlodeja Putina?Včera 18:50Martin Macharik: Necháme na sebe rúbať drevo. Niekedy mám pocit, že našou hlavnou vlastnosťou je závisťVčera 17:36Radiátor nastavte medzi dvojku a trojku, radia správcovia, kým čakajú na nové ceny (+ ďalšie tipy, ako ušetriť na kúrení)Včera 17:29Prieskum: Voliči Smeru a Republiky sa najviac boja drahých energií, no ich šetrenie chcú bojkotovaťVčera 17:06Graf dňa: Hypotekárny trh sa citeľne ochladzuje, aj keď miernejšie, než cítia sprostredkovateliaVčera 16:59Pracovné preťaženie vtelil do sôch s nafúknutými hlavami. Umelec Pavol Truben sa predstaví na parížskej Bielej nociVčera 16:56Riaditeľ Múzea SNP Uhrin: Peňazí je viac, no na povstalecký motocykel za 40-tisíc eur ešte nemámeVčera 16:19Matovičova prítomnosť v politike patrí už aj do kompetencie hlavného hygienika (udalosti týždňa)Včera 15:52Čakali ste Crosbyho či McDavida? Dajte k Slafkovskému lepších hokejistov, hovorí bývalý hráč MontrealuVčera 15:47Tri veci, ktoré nesmieme tolerovať Igorovi MatovičoviVčera 15:32Kanada si všimla, že má v KHL 48 hokejistov. Kremeľ môže na vojenskú službu zneužiť aj rodáka z MilwaukeeVčera 15:14Konečne prichádza čas naplno doceniť Joni MitchellovúVčera 15:00Odborník z Extrémnych premien: Šalát ako hlavné jedlo? Prvé týždne zakázané, schudli aj s hamburgeromVčera 14:59Pozrite sa z auta a uvidíte migračnú krízu. Dedinky pri Česku si už na migrantov zvykliVčera 14:55Putin urobil krok, z ktorého niet návratu. Čo znamená ruská anexia štyroch ukrajinských oblastíVčera 14:41Sme na prahu jadrovej vojny? Nie tak rýchloVčera 14:00Sporenie v treťom pilieri môže výrazne zlacnieť, podľa DDS to vyššie výnosy automaticky neprinesieVčera 13:52Danglár: HitlerVčera 13:41Vývoj bojov (218. deň): Ruská armáda práve zažíva ďalšiu ťažkú porážku, z Putinovho pohľadu však dáva zmyselVčera 13:37Príbehy slovenských whistleblowerov spája, že ich vytláčajú z práce. Prví z nich už dostali úradnú ochranuVčera 13:29Zdravotným poisťovniam pridajú, najslabšie zarábajúcim zoberú v zdravotných odvodochVčera 12:54Likvidácia plynovodov na dne mora je logisticky nesmierne náročná. Páchateľovi to za riziko muselo stáťVčera 12:51Polícia v aktivitách Marcela Slávika nenašla vydieranie ani iný trestný čin a Sulíkovo trestné oznámenie zamietlaVčera 12:42Svadobný závoj kráľovnej Alžbety II. z Hodruše? Je to falošný mýtus, ktorý nepotrebujeme, zhodujú sa odborníciVčera 12:39Hiking basecamp: 8 tipov na výlety jesennými dolinamiVčera 12:30Vyhlásenie šéfredaktorov: Novinári odmietajú Matovičove útokyVčera 12:30Z najznámejšieho mosta vojny na Ukrajine ľudia spontánne urobili pamätník (fotogaléria)