Monika Jankovská

Marian Kočner bude spolupracovať s políciou v kauzách, v rámci ktorých údajne zasahoval do nezávislosti súdov, už ho vyčlenili na samostatné konanie, píše web Topky.sk. Kočner podľa obvinenia dával v minulosti sudcom úplatky, napr. Monike Jankovskej či Vladimírovi Sklenkovi, aby ovplyvňovali konania.

Monika Jankovská sa na Ústavnom súde sťažovala, že Najvyšší súd len povrchne posúdil argumenty prokurátora, ktorý nimi dosiahol, že o kauze Fatima nerozhoduje trenčiansky, ale trnavský súd. Senát Miroslava Duriša, Ladislava Duditša a Ivana Fiačana jej zatiaľ za pravdu nedal.

Foto N - Tomáš Hrivňák

Rozsudok v kauze Fatima, v ktorej je obžalovaná Monika Jankovská, sa odkladá. Prípad vydierania pozastavil Ústavný súd, ktorý bude teraz rozhodovať o jej sťažnosti. Dovtedy okresný sudca v Trnave nesmie rozhodnúť.

Pojednávanie v kauze Fatima, kde je obžalovaná aj Monika Jankovská, odročili na 14. februára. Opäť má prísť podnikateľ Ondrej Janíček, pretože naňho ešte majú obhajcovia ďalšie otázky.

Podnikateľ Ondrej Janíček na súde opísal, ako sa od mafiána Petra Čongrádyho dozvedel o úplatku, ktorý Monika Jankovská zrejme zobrala ešte ako trenčianska sudkyňa za rozhodnutie, vďaka ktorému mafia na istý čas pred 20 rokmi ovládla lukratívnu budovu Fatimy v Trenčíne.

Podnikateľ Ondrej Janíček na súde v kauze Fatima vypovedal, ako mu osobne Monika Jankovská za éry Smeru hrozila, keď upozorňoval na jej skorumpovanosť. „Na filmovom festivale, keď som bol s manželkou, tak sme sa stretli a do očí mi povedala: ‚Teba dám zase zatvoriť‘. Bolo to v roku 2014 alebo 2015.”

Ondrej Janíček tvrdí, že svedok Michal Vida v minulosti zmenil výpoveď tak, aby bola v prospech Moniky Jankovskej, lebo hrozili jemu aj jeho rodine. Útočili vraj na jeho malú dcéru aj manželku. „Jankovská s Vaskom mu hrozili, že ho zatvoria do basy,“ vypovedá podnikateľ v kauze Fatima o udalostiach z roku 2018.

Podnikateľ Ondrej Janíček na súde v kauze Fatima vypovedá, aké mala Monika Jankovská kontakty na mafiánov čongrádyovcov a ako sa mu vyhrážal jej svat Peter Vasko, ktorý spolupracoval s Petrom Čongrádym pri ovládaní baru Fatima pred zhruba 20 rokmi.

Monika Jankovská neprišla na súd v kauze Fatima. Dôvodom je jej zdravotný stav, pre ktorý už trikrát chýbala na hlavnom pojednávaní. Dnes by mal vypovedať podnikateľ Ondrej Janíček.

Bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská nemala zábrany zatiahnuť deti do súboja s podnikateľom Ondrejom Janíčkom, ktorý za éry Smeru upozorňoval na jej údajnú korupciu v spore o trenčiansky bar Fatima. Na súde o tom vypovedal Janíček. Tvrdil, že Jankovská chcela dostať do väzenia jeho aj jeho syna. Bývalá politička si to nevypočula, na súd opäť neprišla.

Sudca Rudolf Bott odročil hlavné pojednávanie v kauze baru Fatima, kde je obžalovaná Monika Jankovská a spol. Urobil to po skoro dve hodiny trvajúcej spontánnej časti výpovede podnikateľa Ondreja Janíčka. Hlavné pojednávanie bude najbližšie 10. januára na Okresnom súde v Trnave.

Obžalovaný bývalý šéf Národnej protikorupčnej jednotky Róbert Krajmer označil svedka Michala Vidu za klamára. Vidova výpoveď dnes trvala na súde päť hodín. Je to kľúčový svedok usvedčujúci Moniku Jankovskú a spol.

Údajne existujú zvukovo-obrazové nahrávky, ako Monika Jankovská tlačila na Michala Vidu, aby zmenil výpoveď v kauze baru Fatima. Na súde to povedal Vida po otázke Jankovskej obhajcu.

Michal Vida na súde rozpráva, ako kedysi platil peniaze policajtom z trenčianskej NAKA, keď sa pohyboval v mafiánskom prostredí. Povedal, že peniaze im odovzdával cez Norberta Tanoczkého, švagra obžalovaného Roberta Krajmera. Krajmer bol šéfom Národnej protikorupčnej jednotky NAKA v čase vlády Smeru.

Svedok Michal Vida na súde v kauze Fatima priznal, že sa pozná s Norbertom Bödörom a že sa podieľali na páchaní trestnej činnosti. Aký vzťah mal s nitrianskym oligarchom, vysvetľoval po otázke obhajcu Moniky Jankovskej. Vida a Bödör sa údajne poznali od roku 1998.

Monika Jankovská neprišla na dnešné pojednávanie v Trnave, dôvodom má byť jej zdravotný stav, pre ktorý chýbala aj na hlavnom pojednávaní v októbri. Súd sa má začať o 8.30 h a má pokračovať výpoveďou Michala Vidu. Ide o kľúčového svedka, ktorý usvedčuje Jankovskú z vydierania.

Svedok Michal Vida súdu opísal, ako Monike Jankovskej v roku 2011, keď bola ešte sudkyňou, priniesol úplatok tri milióny korún priamo na súd v luxusnej cestovnej taške. V kauze baru Fatima Vida na súde vypovedal aj o údajných ďalších úplatkoch, ktoré Jankovská zobrala.

Svedok Michal Vida na súde vravel, ako v minulosti podplácal Moniku Jankovskú, keď ešte bola sudkyňou. Podplácaním ho podľa jeho slov poveril Peter Čongrády, ktorý bol popredným členom sýkorovcov.

Kľúčový svedok usvedčujúci Moniku Jankovskú Michal Vida na súde vraví, že svoju výpoveď o niekdajšej štátnej tajomníčke v roku 2018 zmenil pod nátlakom Jankovskej a jej svata Petra Vaska. Sudcovi tvrdil, že ak by s nimi nespolupracoval a nevyhovel im, „tak sa postarajú, aby som skončil vo väzení na 16 rokov“.

Monika Jankovská neprišla na pojednávanie Okresného súdu v Trnave. Už na hlavnom pojednávaní v septembri chýbala zo zdravotných dôvodov. Súd sa má začať o 8.30 a má pokračovať výpoveďou Michala Vidu. Ide o kľúčového svedka, ktorý usvedčuje Jankovskú z vydierania.

Hlavné pojednávanie v kauze Moniky Jankovskej bude pokračovať 13. októbra otázkami na svedka Michala Vidu. Ten dnes na záver odmietol obvinenia obhajcov, že klame. „Že som klamár, to si vyprosím,“ vyhlásil pred súdom.

Ako prvý začal na súde v kauze Fatime, kde je obžalovaná Monika Jankovská, vypovedať Michal Vida. Usvedčuje ju z vydierania. Podrobne opisoval, ako mu Jankovská a jej svat Peter Vasko v roku 2018 hrozili, aby zmenil výpovede v ich prospech. Podľa svojich slov mal strach o život.

Expolicajt Róbert Krajmer bude vypovedať až po svedkovi Milanovi Žáčikovi. Sudca Rudolf Bott vyhovel jeho žiadosti, a tak by mal teraz vypovedať kľúčový svedok Michal Vida. Sudca dal predtým krátku prestávku.

Obhajcovia obžalovaných hovoria, že vypovedať chce aj Vasko a Jankovská. Tí dnes nie sú prítomní na pojednávaní, iba na dnešný deň súhlasili s pojednávaním v ich neprítomnosti.

Vaskova obhajkyňa Ivana Polívková zaútočila na vyšetrovateľa prípadu Petra Juhása, ktorý vyšetroval prípad vraždy Kuciaka a Kušnírovej. Tvrdila, že sa Juhás vyhrážal Vaskovi, že ak nebude spolupracovať pri vyšetrovaní, prišije mu vraždu (nie Kuciaka – pozn. redakcie), prípadne, že skončí vo väzbe.

Bývalý policajný funkcionár Róbert Krajmer chce vypovedať až potom, ako si súd vypočuje svedka, expolicajta Milana Žáčika. V stanovisku k obžalobe to povedal Krajmerov obhajca Marek Para, ktorý zastupuje aj Kočnera.

Vyjadrenie obhajcu Petra Erdösa k obžalobe Moniky Jankovskej trvalo hodinu a mohlo aj dlhšie, ak by ho ku koncu nezačal prerušovať aj sudca Rudolf Bott. Advokát totiž čítal zo znaleckých posudkov, ale aj svedeckých výpovedí, čo nemohol.

Jankovskej advokát Peter Erdös tvrdí, že kľúčový svedok kauzy Michal Vida vypovedal účelovo. „Michal Vida klame,“ povedal obhajca, na čo sa z väznice eskortovaný Vida, ktorý je odsúdený za krátenie daní, zasmial a krútil hlavou.

Do vyjadrenia k obžalobe Jankovskej obhajcu Petra Erdösa zasiahol v jednom momente prokurátor Ondrej Repa. Bolo to vtedy, keď advokát opakovane hovoril o porušovaní ľudských práv Moniky Jankovskej.

Advokát Erdös argumentuje na súde aj prípadom obvineného Zoroslava Kollára, ktorého advokát si nemohol preštudovať spis. Obhajca Kucek sa ospravedlnil zo zdravotných dôvodov, čo vyšetrovateľ neakceptoval a ukončil vyšetrovanie. Prokurátor následne podal na Kollára obžalobu, no súd mu ju vrátil pre porušenie práva na obhajobu.

Jankovskej obhajca Peter Erdös argumentuje, že obžaloba na jeho klientku nemala byť nikdy podaná. Tvrdí, že boli porušené práva na obhajobu Moniky Jankovskej, a to najmä tým, že jej nebolo umožnené záverečné naštudovanie vyšetrovacieho spisu.

Prokurátor špeciálnej prokuratúry Ondrej Repa aj obhajcovia obžalovaných súhlasili, aby sa súd dnes konal aj v neprítomnosti Moniky Jankovskej a Petra Vaska. Sudca Rudolf Bott tak mohol otvoriť hlavné pojednávanie v kauze Fatima.

Monika Jankovská aj Peter Vasko sa z dnešného pojednávania ospravedlnili, no zároveň dali súhlas, aby sa konalo v ich neprítomnosti. Dnes by ich však súd mal vypočuť ako obžalovaných.

Okrem Moniky Jankovskej neprišiel na súd v kauze Fatima ani jej svat Peter Vasko. Ako jediný z trojice obžalovaných prišiel bývalý šéf protikorupčnej jednotky NAKA z éry Smeru Róbert Krajmer, ktorý je obvinený aj v kauze Očistec.

Monika Jankovská neprišla na pojednávanie Okresného súdu v Trnave. „Zo zdravotných dôvodov tu nie je,“ povedal jej advokát Peter Erdös. Pojednávanie sa má začať o 08:30.

Dnes na 08:30 je naplánované pojednávanie s bývalou štátnou tajomníčkou Monikou Jankovskou v kauze Fatima:

  • augustové pojednávanie sudca po chvíli odročil, pretože Jankovská si neprevzala obžalobu v lehote;
  • Jankovská sa pred pojednávaním pred dverami súdu rozplakala, prišlo jej nevoľno a triasla sa;
  • v kauze sú obžalovaní aj jej svat Peter Vasko a exšéf Národnej protikorupčnej jednotky Róbert Krajmer;
  • podľa obžaloby mali spoločne zariadiť, aby kľúčový svedok Michal Vida zmenil svoju výpoveď;
  • vyjadrenia Jankovskej obhajcu naznačujú, že hlavným cieľom obhajoby v procese bude spochybniť Vidu.

Monika Jankovská prišla minulý týždeň na súd aj na žiadosť sudcu, ktorý jej kauzu pojednáva. „Požiadal ma, aby som zabezpečil jej účasť na pojednávaní,“ hovorí Jankovskej obhajca Peter Erdös. Aj to je vraj dôvod, prečo na súd prišla, hoci si neskoro prevzala obžalobu, a tak vedela, že pojednávať sa nebude.

Nie je moja úloha presvedčiť verejnosť, aby verila mojej klientke, hovorí v rozhovore Peter Erdös, ktorý obhajuje Moniku Jankovskú. Jeho úlohou ako advokáta je chrániť jej práva. Uvedomuje si, že bývalá politička vyvoláva v časti verejnosti aj negatívne emócie. „To však nie je pre mňa rozhodujúce,“ dodal.

Jankovskej obhajca Peter Erdös verí, že proces s jeho klientkou nie je politický. „Preboha, dúfam, že nie. Sme 70 rokov odvtedy, keď sa tu naposledy diali nejaké, dnes už jasne označované politické procesy,“ povedal v rozhovore.

Peter Erdös a Monika Jankovská pred pojednávaním na súde v Trnave. Foto N - Tomáš Hrivňák

Maroš Žilinka spochybnil kľúčového svedka kauzy Fatima, no na zrušenie obvinenia Moniky Jankovskej to nestačilo. Bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti žiadala o zrušenie obvinenia pomocou paragrafu 363. Spochybňovala svedka Michala Vidu aj Threemu, generálny prokurátor jej žiadosť zamietol.

Slovenská pošta sa nebude verejne vyjadrovať, či pochybila pri doručovaní obžaloby Monike Jankovskej. Jej obhajca Peter Erdös tvrdil, že po tom, ako jeho klientku nezastihli doma, tak jej nenechali „žltý lístok“. Súd Jankovskej posielal obžalobu začiatkom júla. Obžalovaná si ju prevzala až 15. augusta za asistencie polície.

Newsfilter: Jankovská zneužívala spravodlivosť ako politička, prečo by s tým mala prestať ako obžalovaná, píše Jana Shemesh o dnešnom krátkom pojednávaní. „Bývalá trestná sudkyňa predsa veľmi dobre vie, ako to na súdoch chodí, kedy bude musieť sudca pojednávanie odročiť a čo pre to treba urobiť. Navyše jej doterajšie pôsobenie na súde aj v politickej funkcii ukázalo, že nemá najmenšie zábrany zneužívať, manipulovať, zastrašovať, spájať sa s ľuďmi typu Kočner, keď má z toho finančné, mocenské alebo iné výhody.“

Aj Monika Jankovská žiadala generálnu prokuratúru o postup podľa paragrafu 363 Trestného poriadku. S návrhom však neuspela a už vlani v marci ho generálny prokurátor vyhodnotil ako nedôvodný.

Obhajca Moniky Jankovskej Peter Erdös zavádzal verejnosť, reaguje Úrad špeciálnej prokuratúry. Nie je podľa neho pravda, že si bývalá politička nemohla preštudovať spis na záver vyšetrovania. Dostala dva termíny, ani jeden nevyužila.

Trenčiansky podnikateľ Ondrej Janíček neuveril, že Monika Jankovská dnes nehrala na súde divadlo. Vidieť bývalú sudkyňu, ktorá ho nezákonne odsúdila, ho netešilo. Hovoril, že mu je z nej smutno. „Každý musíme zodpovedať za svoje činy,“ dodal.

Prokurátor špeciálnej prokuratúry Ondrej Repa nechcel komentovať zdravotný stav Moniky Jankovskej. Nevyjadril sa ani k tomu, či išlo z jej strany o obštrukcie. Na súde však pripomenul, že pokiaľ bola Jankovská pod dohľadom, problém s doručovaním pošty u nej nebol.

Monika Jankovská podľa jej advokáta Petra Erdősa nie je vzhľadom na jej zdravotný stav spôsobilá zúčastňovať sa na pojednávaniach. „Stav je trvalo nepriaznivý,“ uviedol. Jankovská sa dnes na súde rozplakala, prišlo jej nevoľno a triasla sa.

Súd s bývalou štátnou tajomníčkou Monikou Jankovskou v kauze Fatima – súhrn udalostí:

  • sudca dnešné pojednávanie odročil, pretože Jankovskej nedoručili včas obžalobu
  • Jankovská sa pri príchode na súd rozplakala, pred začiatkom pojednávania jej prišlo nevoľno a triasla sa
  • kľúčový svedok Michal Vida v minulosti opísal, ako ho prinútili zmeniť výpoveď v prospech Jankovskej
  • obvinený je aj exšéf Národnej protikorupčnej jednotky Róbert Krajmer a Jankovskej svat Peter Vasko
  • pojednávania sú teraz naplánované na 7. septembra, 13. októbra a 6. decembra
Peter Erdös a Monika Jankovská pred pojednávaním na súde v Trnave. Foto N - Tomáš Hrivňák

Naživo: Obhajca Moniky Jankovskej Peter Erdös o odročení kauzy Fatima

Súd v kauze Fatima odročil sudca Rudolf Bott na 7. septembra, 13. októbra a 6. decembra. Tým, že to povedal priamo na hlavnom pojednávaní, obžalovaní to zobrali na vedomie. „Už nebudú teda osobitne predvolávaní,“ dodal sudca.

Nové na Dennikn.sk

18:46Graf dňa: Slovenský rast zamestnanosti zachraňujú ukrajinskí utečenci 17:29#MapaTýždňa: Ruskom okupované a/alebo anektované územia vo východnej Európe 17:19SaS blokuje školský zákon, odborníci im nerozumejú. Môžeme prísť o šancu pomôcť deťom, hovoria 16:53Pomoc Ukrajine mnohým prekáža. Koľko teda prispejú Slováci na obnovu Banskej Štiavnice? 16:46Shooty: Kresťanská láska 16:45Kedysi s ním nocovali, teraz o ňom hovoria brutálne vtipy. Ako veľmi sa zmenil postoj mladých Poliakov k Jánovi Pavlovi II. 16:29Koaličná zmluva už neplatí, Sme rodina presadzuje zákony s opozíciou 16:25Zrýchlenie diaľnic, ktoré prechádza parlamentom, je krok späť, hovorí šéf Útvaru hodnoty za peniaze 15:53Nafta chce pri Gbeloch oživiť starší plynový vrt a hneď chce z neho vyrábať aj elektrinu 14:26Že múzeá v Banskej Štiavnici neboli poistené? Je tu názor, že štát by namiesto platenia poisťovniam mal tvoriť rezervy 14:24Zažívame triumf iracionality 14:09Vývoj bojov (391. deň): Ukrajinci útočili v Sevastopole, zrejme prebieha dronová ofenzíva proti ruskému námorníctvu 12:21Sme rodina systematicky uľahčuje život developerom a obmedzuje verejnosti možnosť dávať pripomienky 11:52Čo musí Západ po roku vojny urobiť s Ruskom 11:35Jasná je v tomto storočí v bezpečí, no Shiffrinová či Žampa sa boja, že ich šport skončí 10:04Ako to číta Ivan Mikloš. Je demokratické a správne robiť reformy, ak ich ľudia nechcú? 09:17Bola to falošná správa, no polícia aj tu naráža na prokuratúru 08:12Danglár: Láska k blížnemu 07:55Štiavnica a syndróm vyhorenia 07:08Ráno s NHL: Meškáš dve minúty, nehráš. Trest pre Drouina bol odkazom pre ostatných hráčov Montrealu 06:34Ekonomický newsfilter: Poslanci opäť ukázali, že im na miliardách z plánu obnovy nezáležíVčera 22:01Naď: USA dodajú Slovensku za migy dvanásť bojových vrtuľníkov ViperVčera 20:20Slovnaft po dlhých rokoch zažije protesty. Odborom sa máli nárast platov o 10 %Včera 20:03Namiesto zeleniny zastropovali alkohol (kompletný zoznam potravín, ktoré nemôžu zdražieť)Včera 20:01Psychológ Madro: Rodičia často nevystihnú moment, keď sa dieťa potrebuje rozprávaťVčera 19:58Graf dňa: Slovensko dopláca na riziko bankovej krízy, aj keď za pôžičky platí menej ako pred mesiacomVčera 19:46Berieme to ako varovanie, ohrozených je 1,7 miliardy, hovorí o neschválených zákonoch Vašáková z plánu obnovy (+ podcast)Včera 19:07Newsfilter: Extrémizmus pravdepodobne vraždil aj v roku 2005 a bude zasVčera 17:36Kováčik písal vyšetrovateľovi o prípade, za ktorý podľa obžaloby vzal úplatokVčera 17:07Ľudia na Slovensku sú najskeptickejší v EÚ a neveria ostatným, ukazujú prieskumy. Krajina sa podľa nich uberá nesprávnym smerom