Žiadna skupina sporiteľov sa nemusí stresovať, lebo tým, čo si nastavili vlastné sporenie, to ostáva, a tým, čo to neurobili, ho spravíme my, hovorí šéf VÚB Generali DSS Vladimír Mlynek. V rozhovore vysvetľuje, čo je predvolená investičná stratégia v II. pilieri a či treba poslať do konca mája dôchodkovej spoločnosti návratku.
Keď je niekto v indexovom fonde a povie, že chce ísť do predvolenej stratégie, tak mu aj tak dáme fond, ktorý už má, hovorí šéf VÚB Generali DSS Vladimír Mlynek. V podcaste vysvetľuje, ktorá skupina sporiteľov v II. pilieri by mala poslať svojej dôchodkovej spoločnosti do konca mája návratku.
Skôr by som sa prikláňal k tomu, aby bol rodičovský dôchodok a jeho výpočet vyrubený bez uvedenia príjmov detí, hovorí advokát Jakub Berthoty z advokátskej kancelárie Dagital Legal. Splnenie administratívno-právnych povinností Sociálnej poisťovne by podľa neho nemalo ísť na úkor súkromia viac ako milióna občanov.
Štát žiada matriky, aby zaviedli nestránkové dni, počas ktorých by sa mali venovať agende spojenej s vyplácaním rodičovského dôchodku. Informovalo o tom mesto Nitra s tým, že prosbe ministerstva vnútra vyhovelo a utorky a štvrtky budú až do odvolania nestránkovými dňami.
SaS tvrdí, že Slovensku môže hroziť pokuta 20 miliónov eur za zverejňovanie platov detí v súvislosti s rodičovským dôchodkom. Obrátila sa v tejto veci na Úrad na ochranu osobných údajov z dôvodu možného porušenia smernice GDPR.
Premiér a minister financií mali dnes podľa Igora Matoviča „stepovať“ pred parlamentom a strážiť verejné financie, keďže poslanci rokovali o nákladných opatreniach. Šéf OĽaNO sám hlasoval za zvýšenie dôchodkov a ďalšie opatrenia za zhruba 600 miliónov eur.
Sme rodina aj Hlas po schválení zvýšenia dôchodkov v parlamente zdôrazňujú, že to bola ich iniciatíva. Hnutie Borisa Kollára vyhlásilo, že práve vďaka pozmeňujúcemu návrhu Milana Krajniaka dostanú dôchodcovia vyššie dôchodky už tento rok. Schválenie kritizujú Hegerovi Demokrati.
Milan Krajniak tvrdí, že vláda môže zvýšenie dôchodkov financovať aj z peňazí, ktoré má vyčlenené na pomoc s energiami. Mimoriadna letná valorizácia a ďalšie opatrenia schválené v parlamente budú stáť viac než pol miliardy eur.
Starobné dôchodky sa budú mimoriadne valorizovať od 1. júla a nie až od januára, zvýšia sa o 10,6 percenta. Rodičovský príspevok sa zvýši už od augusta. Rodičovský dôchodok bude dostávať aj ten dôchodca, ktorý má dieťa policajta či vojaka. Za zmeny v zákone hlasovalo 114 poslancov zo 126 prítomných.
Parlament rozhodne o mimoriadnej inflačnej valorizácii dôchodkov a rozšírení rodičovského dôchodku najskôr v utorok. Poslanci síce už ukončili k návrhu debatu, pre odpor OĽaNO a SaS však neodsúhlasili, že budú hneď hlasovať.
Vdovy po policajtoch či vojakoch budú poberať výsluhový dôchodok dlhšie, základné obdobie sa predĺži z jedného roka na dva po úmrtí manžela. Parlament to schválil v novele od exposlanca OĽaNO Martina Čepčeka.
Štát začal v máji vyplácať rodičovské dôchodky, dostane ich 852-tisíc penzistov, informoval minister práce Milan Krajniak. Podľa zákona mala Sociálna poisťovňa o nároku väčšiny dôchodcov rozhodnúť do konca septembra, keď budú voľby.
Zmeny v druhom dôchodkovom pilieri neprešli „pre malichernosti“, sťažoval sa poslanec SaS Peter Cmorej. Návrh, ktorý mal okrem iného zvýhodniť dobrovoľné príspevky, SaS nepodporila po tom, čo stroskotal Cmorejov „pozmeňovák“.
Parlament neschválil novelu o druhom pilieri, ktorá mala zaviesť daňové zvýhodnenie dobrovoľných príspevkov, možnosť vybrať ich aj pred dôchodkom a odstrániť možnosť zdaniť jednorazový výber úspor. Za hlasovalo 66 poslancov, 66 vrátane SaS sa zdržalo a dvaja nehlasovali.
Francúzska Ústavná rada zamietla návrh opozície na usporiadanie referenda o nepopulárnej dôchodkovej reforme, ktorá posúva vek odchodu do dôchodku zo 62 na 64 rokov. Prvý návrh rada odmietla už v polovici apríla.
Mimoriadne valorizácie dôchodkov, ako ich navrhol Erik Tomáš z Hlasu, by mohli stáť 1,6 miliardy eur, varuje rozpočtová rada. Takáto suma sa dá porovnať s nákladmi na 500-eurový príspevok za účasť na voľbách, ktorý neúspešne presadzoval Igor Matovič, hoci by sa rozrátavala do roku 2026.
OĽaNO zrejme na parlamentnej schôdzi nepodporí mimoriadnu valorizáciu dôchodkov. Hnutie návrh podporí až vtedy, keď poslanec SaS Peter Cmorej, ktorý ho predkladá, povie, odkiaľ chce na to zobrať peniaze, reagoval predseda klubu OĽaNO Michal Šipoš.
Vláda pri zvyšovaní daňových bonusov na deti pridala výrazne viac zamestnancom ako živnostníkom, rozdiely v čistých príjmoch sa preto zmenšili. Aj tak však platia výrazne nižšie dane a odvody živnostníci. Ich nevýhodou je hrozba nízkeho dôchodku.
Sociálna poisťovňa začala posielať rodičovské bonusy najskôr čerstvým dôchodcom, ktorí išli na penziu po 1. marci. V júni ich začne vyplácať hromadne a do konca septembra ich má dostať vyše 800-tisíc seniorov. Vyše 19-tisíc ľudí odmietlo svojim rodičom poslať bonus.
Emmanuel Macron vyhlásil, že vníma hnev ľudí ohľadom zvýšenia veku odchodu do dôchodku, ale reformu označil za nevyhnutnú. „Tieto zmeny boli potrebné na to, aby sme zaistili dôchodok pre každého,“ povedal v prejave k národu.
Francúzska Ústavná rada v zásadných bodoch potvrdila platnosť návrhu nepopulárnej dôchodkovej reformy, ktorá predovšetkým posúva vek odchodu do dôchodku zo 62 na 64 rokov. Rada zároveň zamietla návrh opozície na usporiadanie referenda o zákaze posunu hranice pre odchod do dôchodku.
Memorandum o spolupráci s Jednotou dôchodcov Slovenska podpísal aj Hlas, okrem neho si dnes zmluvu s penzistami aktualizoval Smer. Peter Pellegrini sľuboval organizácii pravidelné príspevky od štátu, ak sa dostane do vlády.
Smer podpísal zmluvu o spolupráci s Jednotou dôchodcov Slovenska. Organizácia v poslednom období spolupracovala taktiež s Hlasom, po voľbách 2020 podpísala memorandum aj s Borisom Kollárom.
Dôchodková správcovská spoločnosť Uniqa dostala pokutu 25-tisíc eur, podľa centrálnej banky klientov zle informovala o prognózach ich dôchodku. Rakúska spoločnosť sa neodvolala, reagovala, že výpočet vznikol po „drobnom technickom pochybení“. (finsider)
SaS chce vrátiť možnosť jednorazového výberu celých úspor z II. piliera pre ľudí s lepšími príjmami. Využila to, že v parlamente sa hlasovalo o iných zmenách v II. pilieri a poslanci strany vytiahli pri hlasovaní kartičky. O Kremského návrhu sa tak bude hlasovať až na májovej schôdzi.
OĽaNO po výhrade správcov navrhlo, aby pre rýchly výber úspor z II. piliera neplatili garancie. Dôchodkové spoločnosti hovoria, že ak budú platiť aj pre jednorazový výber, budú úspory zhodnocovať veľmi konzervatívne.
Sociálna poisťovňa posunie počas Veľkej noci výplatné termíny dôchodkov. Seniori, ktorým posielajú peniaze poštou ôsmy deň v mesiaci, dostanú penziu vo štvrtok 6. apríla. Pri dátume splatnosti 10. apríla sa termín posunie na utorok 11. apríla.
Protestujúci francúzski odborári zablokovali vstup do múzea Louvre v Paríži a znemožnili davom návštevníkov vojsť dnu. K demonštrácii proti dôchodkovej reforme prezidenta Macrona sa pridali aj zamestnanci múzea.
Sociálna poisťovňa zvyšuje dôchodky pracujúcim seniorom za rok 2022. Zvýšené dôchodky dostanú v apríli spolu s doplatkom za obdobie od 1. januára. Dotkne sa to 157-tisíc ľudí. Dôchodky sa zvýšia automaticky, bez osobitnej žiadosti.
Hlas predloží vlastný pozmeňovací návrh, aby sa penzie mohli mimoriadne zvyšovať počas tohto roka. Svoj návrh ohlásila aj SaS. Poslanci vo februári v chaotickom hlasovaní zmenili valorizáciu dôchodkov tak, že sa podľa rozpočtovej rady spomalí.
Noví penzisti dostanú rodičovský dôchodok skôr než ostatní. Tí, ktorým Sociálna poisťovňa priznala penziu po 28. februári, získajú podľa ministra práce Milana Krajniaka peniaze s prvým dôchodkom. Ďalším vyplatia bonus zrejme v lete.
V prvom čítaní dnes neprešli niektoré ekonomické návrhy poslancom SaS ani Sme rodina. Poslanci okrem iného neschválili novelu, aby Všeobecná zdravotná poisťovňa mohla samostatne vymáhať pohľadávky podobne ako Sociálna poisťovňa.
Macronova dôchodková reforma bola definitívne prijatá. Cestu francúzskym parlamentom dokončila po tom, čo opozícia neuspela s návrhmi na vyslovenie nedôvery vláde. Reforma zahŕňa zvýšenie hranice odchodu do dôchodku na 64 rokov.
Francúzska vláda prijme dôchodkovú reformu bez hlasovania poslancov, blok prezidenta Emmanuela Macrona nemá totiž v dolnej komore parlamentu väčšinu. Sporný zákon, proti ktorému sa v uliciach konajú masívne protesty, už schválil senát.
Francúzsky senát podľa očakávania schválil zmeny v dôchodkovej reforme. Popoludní o norme v znení, na ktorom sa zhodla komisia poslancov a senátorov, bude hlasovať národné zhromaženie, v ktorom vláda nemá väčšinu a schválenie nie je isté.
Vo francúzskom parlamente je väčšina zákonodarcov, ktorí podporia penzijnú reformu, tvrdí premiérka Élisabeth Borneová. Návrh zmien, najmä zvyšovanie dôchodkového veku na 64 rokov, je vo verejnosti extrémne nepopulárny.
Poslanec SaS Peter Cmorej chce navrhnúť možnosť mimoriadnej valorizácie penzií tento rok. Poslanci vo februári zmenili zákon tak, že podľa rozpočtovej rady penzie dôchodcom stúpnu menej, než by rástli bez zásahu parlamentu.
Francúzsky senát napriek protestom schválil dôchodkovú reformu. Hlasovalo za ňu 195 zákonodarcov, proti bolo 112. Zákon bude ešte musieť prejsť francúzskou dolnou komorou, kde sa vo štvrtok očakáva výrazne tesnejšie hlasovanie.
Francúzsky senát schválil zvýšenie dôchodkového veku zo 62 na 64 rokov, čo je kľúčová a veľmi nepopulárna súčasť vládnej penzijnej reformy. V krajine budú pokračovať štrajky a demonštrácie, narušia dopravu či dodávky palív.
Každý dvanásty Slovák v produktívnom veku poberá invalidný dôchodok. V 97 % prípadov je príčinou choroba. Výška tohto dôchodku sa rokmi voči priemernej mzde znižuje, informuje finančná firma Swiss Life Select Slovensko.
Aj napriek nižšej valorizácii penzií od januára 2024 budú mať dôchodcovia nárast životných nákladov za krízové roky viac než vykompenzovaný, ukazuje Graf dňa z blogu šéfa rozpočtovej rady Jána Tótha. Pravidelné mesačné penzie nie sú totiž ich jediným príjmom od štátu, treba k nim pripočítať 13. a 14. dôchodky, bonus za očkovanie alebo najnovšie aj rodičovský bonus.
Ak si už dnes v druhom pilieri sporíte v indexovom fonde a nevstúpite do predvolenej investičnej stratégie, dôchodková spoločnosť bude aj tak dozerať na to, aby ste po päťdesiatke mali časť úspor aj v dlhopisoch. Konzervatívnejšie, než hovorí predvolená stratégia, si sporiť môžete, rizikovejšie nie.
Možno si už sporíte v indexovom fonde v II. pilieri a neviete, čo sa stane, ak dôchodkovej spoločnosti nepošlete do konca mája návratku. Prinášame otázky a odpovede, ako čítať výpis z dôchodkového účtu a predvolenú investičnú stratégiu.
Prezidentka odobrila častejšiu valorizáciu dôchodkov. Novela Hlasu bude účinná od 1. januára 2024. Dôchodky sa budú valorizovať viackrát do roka v prípade, ak dôchodcovská inflácia presiahne 5 %.
Na Slovensku je zhruba pol milióna ľudí žijúcich z dôchodku, ktorý je pod hranicou biedy. Seniori s dôchodkom okolo 423 eur majú po zaplatení výdavkov asi pol eura denne, uviedol predseda Jednoty dôchodcov Michal Kotian.
Hlas chce opraviť zmeny v zvyšovaní dôchodkov, ktoré aj na jeho návrh schválil parlament. Hoci poslanci hovorili, že chcú dôchodcom presadiť výhodnejšie zvyšovanie penzií, zákon upravili tak, že podľa rozpočtovej rady porastú pomalšie.
Poslanec SaS Peter Cmorej tvrdí, že je ešte predčasné vyčísľovať rast penzií od začiatku budúceho roka. Parlament zmenil zákon tak, že dôchodky podľa rozpočtovej rady porastú pomalšie, než keby sa nič nemenilo, a štát tak ušetrí.
Dôchodca s mediánovým dôchodkom 518 eur bude mať v roku 2024 o približne 5 eur mesačne (0,8 %) menej oproti tomu, keby poslanci zákon nezmenili. Rozpočtová rada odhadla, že tento pokles do roku 2026 narastie na 8 eur mesačne (1,2 %).
Premiér Eduard Heger vyzval poslancov, aby nepredkladali lacné populistické návrhy. Nesúhlasí ani s ideou Igora Matoviča platiť 500 eur za účasť vo voľbách. Parlament minulý týždeň odhlasoval zmeny, ktoré môžu znížiť rast penzií na budúci rok.