Minister práce Erik Tomáš sa vysmieva z KDH, nazval ich farizejmi a za podporu 13. dôchodkov im nič nové nesľúbil. Podľa stanoviska rezortu poslancom hnutia povedal, že daňový bonus v nejakej výške zostane, niektoré dane – napríklad pre bohatých – sa môžu zvýšiť. Z odpovede zároveň vyplýva, že nevie vylúčiť ani zmeny v druhom pilieri.

Predčasné dôchodky po odpracovaní 40 rokov budú od 15. mája menej lukratívne. Krátiť sa budú výraznejšie ako dnes – o 0,5 percenta za každý mesiac do riadnej penzie. A minimálny počet rokov sa zo 40 bude postupne zvyšovať. Zmeny schválil vo štvrtok parlament.

Erik Tomáš zaútočil na KDH, poprel dohody výmenou za podporu vyššieho trinásteho dôchodku. Opozičnú stranu nazval „farizejskou“, hrozil jej, že s ňou nebude rokovať. Podľa tvrdení KDH Erik Tomáš napríklad garantoval, že neotvorí a nezníži druhý pilier.

Rozpočtová rada pochválila obmedzenie výhodných predčasných dôchodkov, no udržateľnosť penzií to podľa nej teraz nezlepší, keďže parlament schválil vyššie trináste dôchodky. Zmeny v predčasných dôchodkoch podľa jej prepočtov vyvážia vyššie trináste penzie o 25 rokov.

Je to dôkaz, že robíme na diabolskom pláne, reagoval Robert Fico na schválenie 13. dôchodkov. Vo videu, ktoré nakrútil počas samitu v Bruseli, chváli koalíciu, že našla takmer 900 miliónov eur na toto opatrenie a zároveň robí na konsolidácii verejných financií.

SaS aj PS hovoria, že zvýšenie trinástych dôchodkov nepodporili, pretože môže byť problém s ich financovaním. Obe strany argumentovali, že dôchodcovia si síce viac peňazí zaslúžia, no varovali pred gréckou cestou.

Erik Tomáš tvrdil, že nebude okresávať prídavky na deti. K daňovému bonusu na deti pred novinármi nič nesľuboval, odkazoval na ministerstvo financií. KDH vyhlásilo, že podporilo zvýšenie trinástych dôchodkov okrem iného výmenou za zachovanie „inštitútu“ daňového bonusu.

Minister práce Erik Tomáš (Hlas) sa poďakoval KDH a hnutiu Slovensko za podporu trinástych dôchodkov. Poslanec Smeru Ján Richter, naopak, na rovnakej tlačovej konferencii kritizoval bývalé vlády, že trinástu penziu okresali.

KDH tvrdí, že minister práce Erik Tomáš garantoval, že neotvorí a nezníži druhý dôchodkový pilier. Opoziční kresťanskí demokrati takto vysvetľujú, prečo hlasovali za zvýšenie trinástych dôchodkov.

Dôchodcovia budú dostávať pred Vianocami vyšší 13. dôchodok, poslanci zároveň obmedzili zvýhodnené predčasné penzie po 40 odpracovaných rokoch. Za novelu hlasovalo okrem koalície aj KDH a hnutie Slovensko.

Erik Tomáš hovorí, že koalícia sa už dohodla na riešení veľkého počtu odchodov do predčasného dôchodku. Súhlasila podľa neho aj SNS. Nepovedal však, aké opatrenia pripravil, chce ich najprv „v krátkom čase“ predstaviť v parlamente.

Žiadateľ o predčasný dôchodok by si mal až do jeho schválenia platiť zdravotné odvody. Mnohí to nevedia, a keď dajú v práci výpoveď, zdravotná poisťovňa ich začne evidovať ako neplatičov. Preto im hrozí, že ich lekár neošetrí.

Predčasné dôchodky sa vláde vymkli spod kontroly – dostáva ich 24-tisíc ľudí, pred rokom ich bolo 13-tisíc. V priemere sú o 76 eur vyššie ako riadne penzie a mesačné náklady na ne narástli z 8 na 24 miliónov. Minister práce Erik Tomáš ich chce osekať, ale vláda to odložila na obdobie po prezidentských voľbách.

Valorizácia výsluhových dôchodkov pre policajtov je schválená vo výške 14,5 %, vyhlásil minister vnútra Matúš Šutaj Eštok s tým, že by mala stáť zhruba 40 miliónov eur. Nadácia Zastavme korupciu deň predtým upozornila, že políciu čakajú škrty súvisiace so šetrením a plánovaná valorizácia o 14,6 % nebude.

SaS sa obáva, že vláda bude chcieť zvýšiť DPH a siahnuť na druhý dôchodkový pilier. V druhom prípade sa opozičná strana opiera najmä o blogy štátneho tajomníka ministerstva práce Branislava Ondruša zo začiatku mesiaca.

O požiadavke SNS nadviazať minimálny dôchodok na priemernú mzdu bude rokovať koaličná rada, reagoval Hlas. Strana Andreja Danka tým podmienila podporu návrhu Erika Tomáša na rýchlejšie zvyšovanie minimálnej mzdy.

SNS podmienila podporu rýchlejšieho zvyšovania minimálnej mzdy obnovením automatu na minimálny dôchodok. Tak ako v minulosti by mal podľa strany predstavovať 33 percent priemernej mzdy.

OECD navrhla, aby 13. dôchodky dostávali len chudobní dôchodcovia a rodičovský dôchodok sa úplne zrušil. „Je pravda, že na 13. dôchodok slovenská ekonomika nedokáže vyprodukovať dosť peňazí. Musíme si požičiavať,“ píše ekonóm Vladimír Baláž o správe OECD o našom dôchodkovom systéme.

Kooperativa získa 10 percent akcií v doplnkovej dôchodkovej spoločnosti Stabilita DDS. Väčšinu akcií vo firme vlastnia štátne ŽSR a skupina IAD Investments, s tou podpísala Kooperativa memorandum o spolupráci.

Štyridsiatnici by bez zásahov Ficových vlád do druhého piliera mohli mať aj o polovicu vyššie dôchodky. Platí to za predpokladu, že si sporia v akciách. Podľa odhadov výskumníkov z Oranžovej obálky to ešte výraznejšie zasiahne budúce dôchodky mladších sporiteľov.

Za pôžičky platí vláda vyššie prirážky ako Portugalsko, Španielsko alebo Taliansko, ktoré je známe vysokým zadlžením. To sa prejaví na výške úrokov na úvery, hovorí finančník Michal Nalevanko. Predpokladá, že hypotéky tak skoro nezlacnejú, a v blízkej budúcnosti budú aj vyššie ako dnes.

Výška všeobecného vymeriavacieho základu za rok 2023 je 17 160 eur, informovala Sociálna poisťovňa. Od tohto údaja sa odvíjajú odvody, dôchodky a ďalšie dávky – nemocenské, úrazové, garančné a dávky v nezamestnanosti.

Ak ste štyridsiatnik, druhý pilier vám môže zvýšiť celkový dôchodok, ukazujú modelové prepočty odborníkov z Oranžovej obálky. Prinášame porovnanie výšky prvého dôchodku dnešných tridsiatnikov, štyridsiatnikov či päťdesiatnikov podľa rôznej výšky príjmu.

Dnešným tridsiatnikom a štyridsiatnikom sa oplatí byť v druhom pilieri a sporiť si v indexovom fonde. Ich dôchodok by mal byť bez ohľadu na výšku platu vyšší, ako keby im ho vyplácala iba Sociálna poisťovňa, ukazujú modelové príklady odborníkov z Oranžovej obálky.

Štátny tajomník ministerstva práce Branislav Ondruš v blogu žiadal povinné garancie v druhom pilieri. Tvrdil, že by sa mali týkať všetkých fondov vrátane akciových a indexových napríklad na päť rokov a vzťahovali by sa aj na výnosy.

Rodičovský dôchodok štát v tomto roku vyplatí jednorazovo v júni. Dostane ho vyše 908-tisíc penzistov. Najvyšší mesačný dôchodok na jedno dieťa by mal byť 23,50 eura, priemerný 15 eur. Priemerne by mal penzista dostať za rok 338,40 eura, oznámil minister práce Erik Tomáš.

Erik Tomáš tvrdí, že chce rokovať s opozíciou o zmenách v rodičovskom dôchodku. Nahradil by ho spätným prepočítaním penzií tak, aby sa obdobie materskej či rodičovskej dovolenky rátalo, ako keby ľudia pracovali a poberali svoju mzdu.

Aj Taliansku už klesajú úroky za pôžičky rýchlejšie ako Slovensku. Ficova vláda je tu už skoro pol roka, takže mohla posielať hodnoverné signály finančným trhom, aby aj naše úroky klesali, hovorí v podcaste člen rozpočtovej rady Martin Šuster. „Zatiaľ sa jej to nepodarilo.“

Zastavenie eurofondov by malo dramatický dosah na verejné investície, hovorí člen rozpočtovej rady Martin Šuster. Bez týchto investícií by ekonomika v ďalších rokoch ročne rástla len o niečo viac ako percento. V podcaste takisto vraví, že v súčasnosti z druhého piliera viac benefitujú sporitelia ako štát.

Foto N - Vladimír Šimíček

Rozpočtová rada zverejnila kalkulačku, v ktorej si môžete vypočítať, kedy môžete ísť do dôchodku. Výpočet predpokladá zachovanie terajšej legislatívy a nárast priemernej dĺžky života v starobe v budúcnosti.

Zvýšené trináste dôchodky zhoršia schodok verejných financií o 0,4 až 0,5 percenta HDP ročne, píše rozpočtová rada. Parlament vládny návrh schválil zatiaľ v prvom čítaní, rozhodujúce hlasovanie sa očakáva na ďalšej schôdzi.

PS hovorí, že vláda si zvyšovaním trinástych dôchodkov kupuje voličov a ohrozuje peniaze z plánu obnovy. Návrh dnes prešiel v parlamente prvým čítaním, PS sa zdržalo hlasovania.

Zvýšenie trinástych dôchodkov prešlo v prvom čítaní, opozičné strany sa zväčša zdržali. Ak návrh prejde aj vo finálnom hlasovaní, napríklad starobní dôchodcovia budú mať trinásty dôchodok vyše 600 eur, stáť to tento rok bude vyše 800 miliónov eur.

Uniqa DDS dostala od centrálnej banky pokutu 20-tisíc eur. Dôchodková spoločnosť poskytujúca sporenie v treťom pilieri chybne informovala zákazníkov o prognózach ich budúceho dôchodku, píše portál Finsider. (finsider.sk)

Zamestnanosť na Slovensku oslabuje veľký počet žiadostí o predčasné dôchodky, píšu analytici ministerstva financií. Ku koncu minulého roka ich bolo 47-tisíc, bežný počet v minulosti býval 14-tisíc. Všímajú si aj nárast počtu živností po pandémii.

Len 16,7 % ľudí súhlasí s opatrením vlády znížiť príspevok do 2. dôchodkového piliera, vyplýva z prieskumu AKO pre reláciu TV Joj Na hrane. Naopak, s opatrením nesúhlasia šiesti z desiatich oslovených.

Sociálna poisťovňa vyplatí rodičovský dôchodok jednorazovo v júni. Pôvodný plán, ktorý v tomto roku predpokladal mesačné splátky, zmenila novela zákona o sociálnom poistení.

Sporíte si v II. pilieri a chystáte sa do penzie? Dôchodky sa vyplácajú tento rok po starom, schválené zmeny sa odkladajú až na rok 2026. Denník E odpovedá na otázky, kde treba požiadať o dôchodok z II. piliera, aké pravidlá platia pri doživotnom dôchodku, dočasnom dôchodku a programovom výbere celej nasporenej sumy.

Jednota dôchodcov sa sťažuje na prepočty rozpočtovej rady, podľa ktorej príjmy penzistov predbehli infláciu. Organizácia, ktorej predstaviteľ Michal Kotian vystupoval po boku vládnych politikov, chce dať údaje preveriť finančnému výboru parlamentu.

Príjem priemerného dôchodcu na Slovensku vlani predbehol rast inflácie, píše rozpočtová rada. Kúpyschopnosť penzistov sa podľa analytikov vrátila na úroveň spred inflačného šoku ešte pred 300-eurovým príspevkom k 13. dôchodku od Ficovej vlády.

Počet sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri vlani stúpol z 1,75 na 1,84 milióna. Časť ľudí vstúpila aj vďaka zvýšeniu hranice z 35 na 40 rokov. Viac než polovica úspor bola po zavedení predvolenej stratégie už v negarantovaných fondoch.

Erik Tomáš tvrdí, že zmeny v predčasných dôchodkoch predložiť nemôže, pretože opozícia robí obštrukcie. Naďalej nechcel povedať, čo navrhne. Na vysoký počet ľudí odchádzajúcich do predčasného dôchodku sa sťažovalo viacero firiem, napríklad dopravcovia či hydinári.

V tomto roku Sociálna poisťovňa vyplatí vyššie nemocenské, materské, tehotenské a ošetrovné. Materské už dostane aj absolventka školy, štúdium sa jej započíta do nemocenského poistenia. Nové minimálne poistné pre živnostníkov je 216,13 eura mesačne. Prinášame prehľad dávok.

Erik Tomáš hovorí, že na koaličnej rade mu ešte neprešli návrhy na zmeny v predčasných dôchodkoch. Na veľký počet zamestnancov odchádzajúcich do penzie sa sťažovali viaceré firmy, napríklad dopravcovia.

Návrh na zvýšenie trinásteho dôchodku prešiel vládou. Dôchodcovia by mali dostávať trinástu penziu podľa svojich priemerných dôchodkov, pri starobných dôchodcoch to vychádza na viac než 600 eur. Tento rok si to vyžiada takmer 830 miliónov eur.

Sociálna poisťovňa začala v týchto dňoch vyše 1,42 milióna penzistom vyplácať valorizované dôchodky. Staré penzie sa od januára zvýšili o 3,6 %, nové porastú o 14,5 %. Denník E sumarizuje všetky zmeny, ktoré čakajú dôchodcov v tomto roku.

Výkonnosť indexových fondov v druhom pilieri od ich vzniku je vyššia ako priemer podielových fondov s podobným rizikovo-výnosovým profilom za rovnaké obdobie. „Preto môžeme tvrdiť, že indexové fondy v druhom pilieri sú naozaj výkonné,“ hovorí šéfka Oranžovej obálky Daniela Danková.

Najviac v druhom pilieri zarábali vlani po debakli v roku 2022 indexové dôchodkové fondy, väčšina z nich mala výnos okolo 18 percent. Stratu vlani dosiahol len dôchodkový dlhopisový fond spoločnosti Uniqa.

Veľmi ma prekvapilo zvýšenie zdravotných odvodov aj obrovská banková daň, hovorí ekonóm Libor Melioris. Vraví, že pre verejné financie bude rozhodujúci budúci rok. Vláda bude musieť nájsť ďalšie 2,3 miliardy eur, no nebude mať už k dispozícii „neviditeľné“ opatrenia typu znižovanie odvodu do 2. piliera alebo ďalšia banková daň.

Foto N - Vladimír Šimíček

Najviac ohrozené chudobou sú neúplné rodiny s dieťaťom, potom rodiny s tromi a viac deťmi. Treťou skupinou sú dôchodcovia, no nie všetci, ale tí, ktorí žijú sami, hovorí šéfka tímu výskumníkov Oranžovej obálky Daniela Danková. „To sú tri kritické skupiny, ktoré potrebujú pomoc a vláda by sa im mala venovať.“

Foto N - Vladimír Šimíček

Nové na Dennikn.sk

Včera 21:28Američania pošlú Ukrajine obrovskú vojenskú pomoc. Zbrane dostane aj Taiwan a zároveň chcú zrušiť čínsky TikTokVčera 13:51Riaditeľka divadla, ktoré sa snaží vzdelávať: Stredoškoláci nevedia slovami vyjadriť pocity, učiteľky majú obavu rozprávať v zborovniVčera 12:40Veliteľ gruzínskej légie Mamuka Mamulašvili: Pomoc zo Slovenska prichádza v pravý čas, veľmi si to vážimeVčera 11:57Všetko je inakVčera 11:43Ekonóm Guntram Wolff: Ak by ste prišli o plán obnovy, mali by ste obrovský problém. Vystúpenie z EÚ? To už by bola katastrofaVčera 10:43High 5ive: Krčmový zbor – len si tak spoločne zaspievaťVčera 10:14Deväť najkrajších túr v Cerovej vrchovine, pohorí s magickým hradom a so skalným vodopádomVčera 08:37Muťo z VAR podcastu: Slovan pre mňa neexistuje. Nechápem, prečo Jasmina a Rytmus plačú ako malé detiVčera 07:11Komentátori Denníka N: V KDH zatiaľ vyzerajú ako užitoční idiotiVčera 06:57Po netradičnej výzve primátorov aj šéfov sa hral hokej, ktorý v play-off často nevidno. Nitra na úvod vyhrala v Spišskej19.04 21:39Čo to bude znamenať pre kultúrnu scénu, ak zákon o Fonde na podporu umenia prejde v súčasnej podobe? (anketa)19.04 19:50Z Vajanského je jedna z najpopulárnejších cyklotrás v Bratislave, už o pár mesiacov môže prísť kontrola19.04 19:12Newsfilter: Zbierka Munícia pre Ukrajinu je aj odkazom Moskve19.04 18:48Polovica čínskych miest sa pomaly prepadáva, zistila štúdia. Ohrozené sú najmä tie na pobreží19.04 18:01Ráž chce urýchliť Višňové, ale v tuneli vidí tektonický zlom19.04 17:40Graf dňa: Slováci vlani zbohatli na najvyššiu úroveň v histórii, zisk však zhltla inflácia19.04 17:15Ficovi vypršal čas na odpoveď po ostrom liste z Bruselu. Problémy tušil už vlani na utajovanej ceste19.04 17:12Život jej zachránila darkyňa až z USA. V počte registrovaných darcov kostnej drene zaostávame za zahraničím19.04 17:10Dediči po zosnulom Lazarovi nič predávať nebudú. Vedúce posty vo firmách preberá jeho dcéra s manželom19.04 16:58Erik Tomáš sa vysmieva z KDH, za podporu 13. dôchodkov im nič nové nesľúbil19.04 16:47Diktátori a demagógovia nezastavia lásku. Prečo sa oplatí počúvať nový album Pearl Jam?19.04 16:31Boston Dynamics predstavil nového robota Atlas. Humanoidné roboty sa uplatnia skôr v službách ako v priemysle, vraví robotik19.04 16:28Prečo viesť deti ku knihám? Aby sme udržali demokraciu, hovorí odborníčka na čítanie19.04 16:27Covidová amnestia zrejme nebude pre každého, Kotlár narazil na štátny rozpočet19.04 15:32Starosta z Bruselu pomohol krajnej pravici. Chcel ich zakázať, ale Orbán a Farage sa tešia19.04 15:19Pridaním ďalších vecí do nášho života nebudeme šťastnejší, potrebujeme presný opak, radia psychologička a novinár19.04 15:01Vláde ukázali vztýčený prostredník tisíce slovenských občanov (udalosti týždňa)19.04 15:00Vegetačná sezóna sa tento rok začala skôr o tri až štyri týždne, rastliny čelia vyššiemu riziku mrazov, vraví botanik19.04 14:45Skúmal históriu kreativity: Kultúra robenia toho, čo milujete, mnohým ľuďom nevyhovuje19.04 14:44Vývoj bojov (785. deň): Bol by to úspech na úrovni zázraku. Ukrajina sa chváli zostrelením bombardéra, ktorý ničil jej mestá