Dôchodky a dôchodkový vek

Dôchodcovia dostanú 13. dôchodok v celej výške už v júli, prezidentka podpísala novelu zákona, ktorá jeho výplatu upraví. Zmena má pomôcť so zvýšenými finančnými nákladmi spôsobenými rastom cien. (tasr)

Osamelí dôchodcovia sa stávajú jednou zo skupín najviac ohrozených chudobou, ukazuje Graf dňa. Vláda, ktorá by mala v stredu rozhodovať o opatreniach na zmiernenie inflácie pre chudobných občanov, však na nich nemyslela.

Každý by mal mať právo rozhodnúť sa, akú časť dôchodkových odvodov bude posielať do druhého piliera, hovorí minister práce Milan Krajniak. Chce, aby poslanci v parlamente navrhli úplné alebo aspoň čiastočné zdobrovoľnenie druhého piliera.

Kotlebovcom neprešiel návrh, ktorým chceli presunúť veľkú časť sporiteľov v druhom pilieri do indexových fondov. S podobným krokom počíta aj návrh reformy od ministra práce Milana Krajniaka.

Parlament posunul do druhého čítania Krajniakovu novelu zákona o sociálnom poistení. V návrhu je aj rodičovský bonus a naviazanie dôchodkového veku na strednú dĺžku dožitia. Za návrh hlasovalo 90 poslancov zo 140 prítomných.

Dlhopisové fondy v II. pilieri stratili od začiatku roka v priemere 6 %. Inflácia za pol roka vyletela o 4 až 5 %, takže ľudia reálne v dlhopisových fondoch stratili 10 % úspor. „Dnešný systém garancií je nefunkčný, ľudia v dlhopisových fondoch reálne prerobia a nebude im to kompenzované,“ hovorí ekonóm Ján Šebo.

Milan Krajniak po spore s poslancom SaS Petrom Cmorejom hovorí o možnosti zdobrovoľniť odvody do druhého dôchodkového piliera. Minister práce zo Sme rodina vyhlásil, že sa pokúsi presvedčiť poslancov, aby predložili takýto pozmeňujúci návrh.

Strana SaS podmieňuje hlasovanie o novele zákona o sociálnom poistení a tzv. rodičovskom dôchodku predložením ústavného zákona o dôchodkoch, povedal v rozprave rokovania parlamentu poslanec Peter Cmorej. Klub SaS tento zákon nepovažuje za reformu, podľa neho je to len povinné cvičenie na získanie peňazí z plánu obnovy.

Dôchodkové spoločnosti v II. pilieri súhlasia s tým, že sporiteľom presunú minimálne časť úspor z dlhopisov do akcií, no od ministra práce Milana Krajniaka žiadajú detailné inštrukcie, ako to majú urobiť. Tvrdia, že inak im hrozia od sporiteľov sťažnosti aj súdne spory.

Minister práce Krajniak nevylučuje, že dôchodcom vyplatia aj 14. dôchodok v decembri, keď inflácia bude stále vysoká. „Bude to závisieť od toho, čo bude na jeseň, či sa podarí inflačné tlaky znížiť. Uvidíme, aká bude situácia s plynom, aká bude vojna.“

Trináste dôchodky dostanú penzisti v plnej výške už v júli. Za návrh, ktorý má dôchodcom pomôcť kompenzovať rast cien, hlasovalo 96 zo 127 prítomných poslancov, 31 sa zdržalo.

Minister práce Milan Krajniak predstavil návrh reformy druhého dôchodkového piliera. Navrhuje, aby sa peniaze sporiteľov do 54 rokov presunuli z dlhopisových do výkonnejších fondov. Znížia sa poplatky a upraví sa aj výplatná fáza.

Oddnes nadobudla účinnosť novela zákona o sociálnom poistení. Postupne zavedie elektronickú PN, zrušilo sa dlho pripravované ročné zúčtovanie odvodov a prísnejšie sa budú posudzovať obdobia, ktoré určujú nároky na dávky či penziu.

Vládou schválená zmena 1. piliera by zlepšila dlhodobú udržateľnosť verejných financií o jednu miliardu eur alebo o 1 % HDP ročne, uviedla rozpočtová rada. Podľa nej bude reforma v prvých rokoch deficitná.

Sociálna poisťovňa vyplatí dôchodky splatné cez veľkonočné sviatky v náhradných termínoch. Týka sa to dôchodkov, ktoré sú vyplácané v hotovosti prostredníctvom Slovenskej pošty. (socpoist)

Minister Krajniak priznal, že koaliční partneri majú s rodičovským bonusom, ktorý presadzuje, stále problém. Opakovane sa pýtajú, z čoho sa zaplatí. Pripomienky k dôchodkovej reforme má aj Sme rodina, týkajú sa dôchodkového automatu.

Vláda schválila s pripomienkami návrh reformy prvého penzijného piliera. Aj keď prešiel rodičovský dôchodok (bonus) vo výške 5 %, podľa ministra práce Milana Krajniaka sa v koalícii dohodli na 3 % a určí sa aj strop jeho výšky.

Sociálna poisťovňa zvýšila spätne od 1. januára viac ako 152-tisíc starobných dôchodkov a predčasných starobných dôchodkov. Zvýšenie dôchodku za získané obdobie dôchodkového poistenia počas poberania dôchodku za rok 2021 sa týka skupiny tzv. pracujúcich dôchodcov.

Penzijné fondy v druhom pilieri tento rok prerábajú. Kolísanie výkonnosti je normálne, garantované fondy však nemajú dobré vyhliadky. Sú zamerané na dlhopisy, no ich cena bude pri rastúcich úrokových sadzbách klesať.

Parlament schválil zákon o celoeurópskom osobnom dôchodkovom produkte. Ide o obmenu návrhu osobného dôchodkového produktu od ministra Milana Krajniaka, ktorý pôvodne obsahoval aj vyplácanie dôchodkovej prémie, od tej však ministerstvo upustilo. (tasr)

Pri péenkách odpadne lekárovi povinnosť vydávať chorým papierové tlačivo o práceneschopnosti, nahradí ho elektronická péenka. Zmenu schválil parlament v novele zákona o sociálnom poistení. Na nový systém sa bude nabiehať postupne.

Parlament vrátil kotlebovcom na dopracovanie návrh, ktorým chceli presunúť úspory v druhom dôchodkovom pilieri do indexových fondov. Týkalo by sa to sporiteľov do 52 rokov v dlhopisových fondoch. Ak by s presunom nesúhlasili, museli by sa aktívne ozvať.

Rokovanie o troch vládnych návrhoch zákonov presunulo plénum parlamentu na koniec tejto schôdze. Ide o novelu zákona o potravinách, novelu zákona o sociálnom poistení a návrh zákona o celoeurópskom osobnom dôchodkovom produkte.

Poslanci Smeru Robert Fico a Ján Richter predložili na rokovanie parlamentu novelu zákona o sociálnom poistení. Chcú ňou dočasne zabezpečiť primeranejšie a akceptovateľnejšie zvyšovanie dôchodkových dávok a úrazovej renty.

Hlas kritizuje Igora Matoviča za to, že síce navrhol skoršie vyplatenie 13. dôchodku, ale žiadne zvýšenie „bežných“ penzií. Dôchodky tento rok rástli o 1,3 %, čo je výrazne menej než inflácia.

Minister financií Matovič navrhuje, aby sa 13. dôchodok vyplatil penzistom už v máji alebo v júni. Vraví, že dôchodcovská inflácia dosiahne v prvom polroku podľa skoršieho odhadu rozpočtovej rady 8,3 %, no penzie stúpli tento rok len o 1,3 %.

Odborníci na sporenie a dôchodky rozprávajú, prečo je lepšie vedieť, v ktorom dôchodkovom fonde si sporíte. Minister práce Milan Krajniak nedávno povedal, že od vstupu do druhého piliera neurobil žiadne rozhodnutie a predpokladá, že je v dlhopisovom fonde.

Hlas v parlamente navrhne mimoriadnu valorizáciu dôchodkov od mája o 3,3 %. Odôvodňuje to zvyšovaním cien. Návrhy na zvyšovanie dôchodkov predkladali poslanci okolo Petra Pellegriniho viackrát, no neprešli im. (tasr)

Po reforme dôchodkov by mali mať možnosť si vybrať celé úspory z II. piliera naraz len tí, čo si dokázali našetriť málo, vraví minister práce Milan Krajniak. Chce presadiť, aby sa polovica úspor ďalej zhodnocovala a polovica slúžila na vyplácanie dôchodkov počas prvých desiatich rokov.

Minister Krajniak vraví, že reformu druhého piliera predloží v máji. Hovorí, že je tiež v druhom pilieri a patrí k sporiteľom, ktorí neurobili od vstupu žiadne rozhodnutie. „Predpokladám, že som v dlhopisovom fonde.“

Starnutie obyvateľov výrazne zvýši podiel sociálnych výdavkov z verejného rozpočtu. Počas pandémie vyskočili nad 15 % HDP, no očakáva sa ešte ich prechodný pokles. Po roku 2050 však porastú smerom k 20 %, upozorňuje rozpočtová rada.

Reformu prvého piliera aj s rodičovským bonusom, daňovú reformu a daňovú brzdu bude parlament schvaľovať na júnovej schôdzi, vraví minister práce Milan Krajniak. „Sú to zároveň aj politické priority koaličných strán, preto verím, že ich v prvom polroku uzavrieme.“

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N - Tomáš Benedikovič

Dôchodky budú v roku 2023 prudko rásť, lebo máme vysokú infláciu. Kým v tomto roku sa valorizovali o 1,3 %, v budúcom roku podľa rozpočtovej rady stúpnu až o 8,3 %. „Zatiaľ čo tento rok sa na zvyšovanie dôchodkov dá približne 100 miliónov eur, nasledujúci rok by výdavky Sociálnej poisťovne na zvyšovanie dôchodkov mali vzrásť na rekordných 700 miliónov eur (a 500 miliónov v roku 2024).“

Veľa sporiteľov nemá svoje úspory v druhom pilieri investované správne a je veľmi pravdepodobné, že im prinesú nižšie dôchodky, hovorí analytik Inštitútu finančnej politiky Juraj Cenker. „V zriedkavých prípadoch sa môže stať, že aj dlhopisová investičná stratégia vám prinesie vyšší dôchodok. Je to však veľmi nepravdepodobné.“

Ľudia s vyššími platmi by sa mali pripraviť na to, že keď pôjdu do penzie, ich prvý dôchodok bude aj o stovky eur nižší ako čistý zárobok z práce. “Keď máte vyšší príjem, miera náhrady je nižšia,“ vraví šéfka tímu Oranžovej obálky Daniela Danková. S kolegami prerátali 12 modelových príkladov, aký prvý dôchodok môžu čakať zamestnanci s rôznou výškou príjmu.

Parlament nebude ďalej rokovať o jednorazovom zvýšení dôchodkových dávok o 200 eur. Novela zákona o sociálnom poistení z dielne poslancov Hlasu neprešla do druhého čítania, podporilo ju len 41 zo 119 prítomných poslancov.

Ústavný súd nevyhovel štyri a pol roka starému podnetu SaS, OĽaNO a Sme rodina proti zvýšeniu odvodov. Poslanci namietali proti zmene maximálneho základu pre sociálne odvody z päťnásobku na sedemnásobok priemernej mzdy a zrušeniu maxima pri zdravotných odvodoch.

Minister Krajniak počíta v dôchodkovej reforme aj s pomalším rastom budúcich dôchodkov. Dnešný štyridsiatnik, ktorý pôjde do penzie o 25 rokov, by mal v porovnaní s terajšími pravidlami novopriznaný dôchodok nižší zhruba o 5 %.

Slovensku hrozí exponenciálny nárast verejného dlhu, ktorý sa môže ľahko vymknúť spod kontroly, ukazuje graf dňa z dielne Rady pre rozpočtovú zodpovednosť. Už relatívne skoro, o menej ako 20 rokov, môže dlh pri súčasnom kurze vývoja verejných financií aj bez ďalšej veľkej krízy prekonať 100 percent HDP.

Rodičovský bonus nemá podľa Igora Matoviča v navrhovanej podobe podporu koalície. Systém, v ktorom pracujúci ľudia prispievajú na časť penzií rodičom, presadzuje minister práce Milan Krajniak.

Kto má peniaze v dlhopisovom fonde, bude mať o polovicu menší dôchodok, ako keby stavil na akcie, ukazujú dáta dôchodkovej spoločnosti Uniqa vo všetkých vekových kategóriách. Na Slovensku si od roku 2013 po rozhodnutí Smeru väčšina ľudí v 2. pilieri sporí v dlhopisových fondoch, ktoré zarábajú najmenej. Súčasná vláda s tým zatiaľ neurobila nič.

Ak by Smer nebol zrušil automatické naviazanie dôchodkového veku na stredný vek dožitia, išlo by sa vinou pandémie do penzie o päť mesiacov skôr, ukazuje graf dňa od Martina Šustera. Zrušenie automatu je z dlhodobého hľadiska pre ekonomiku a verejné financie zlé, ale v čase covidu sa štátu oplatilo, hovorí bývalý šéf výskumu NBS, ktorý dnes pracuje na úrade vlády.

V týchto dňoch 1,7 milióna ľudí dostáva od dôchodkových spoločností informácie o tom, aký ich zrejme čaká dôchodok z II. piliera. Jeho výšku si môžete porovnať s číslami v grafe, ktoré ukazujú výšku priemerného a mediánového dôchodku v dnešných cenách v jednotlivých vekových skupinách sporiteľov DSS Uniqa.

Ministerstvo radí sporiteľom v II. pilieri, ako presunúť úspory do indexových alebo akciových fondov. Mladý sporiteľ ich môže presunúť okamžite, starší (do 52 rokov) by mal uvažovať o presune časti majetku a počas dlhšieho časového obdobia. „Rovnako je možné presmerovať nové príspevky do negarantovaných fondov.“

Väčšina z nás by pri sporení na dôchodok urobila najlepšie, ak by sme nesiahli po najlepšej voľbe a zvolili si dobrovoľné príspevky do II. piliera, vraví finančník Michal Nalevanko. „Uchránila by nás pred najväčším rizikom pri investovaní – pred nami samými. K svojim úsporám sa nedostanete skôr, než splníte podmienky na získanie dôchodku.“

Odplata za zhodnotenie v indexových fondoch nemá miesto a bolo by vhodné ju zrušiť, vraví analytik IFP Juraj Cenker. Úpravu odplát však treba spojiť aj s diskusiou o zrušení garancií, ktoré II. pilier zbytočne predražujú a v praxi sporiteľovi až tak veľa ani negarantujú. „Zároveň treba pripomenúť, že DSS nemajú dnes zo zákona povinnosť indexové fondy ponúkať. Ako sporiteľ si určite radšej zaplatím vyššie odplaty v indexových fondoch, než keby som možnosť si v nich sporiť vôbec nemal.“

Ak sa sporiteľ rozhodne presunúť úspory v II. pilieri z dlhopisového do indexového fondu, je lepšie to urobiť naraz či postupne? Podľa ministerstva práce mladý sporiteľ môže presunúť majetok okamžite. Starším sporiteľom (do 52 rokov) odporúča rozložiť presun majetku do dlhšieho časového obdobia, no nemali by ho presúvať už celý.

Sporitelia po päťdesiatke by si mali povedať, čo chcú urobiť s úsporami v II. pilieri po dosiahnutí dôchodkového veku. „Či aj vzhľadom na predikciu dôchodku vo výpise im stojí za to si okamžite kúpiť doživotnú anuitu, alebo si radšej nechajú peniaze v II. pilieri a budú dostávať len výnos z investovania. V takom prípade môžu pristúpiť aj k agresívnejšiemu rozloženiu úspor počas zostávajúceho obdobia,“ vraví ekonóm Michal Mešťan.

Podľa SaS a Za ľudí by mal štát presunúť sporiteľov do lepšie zarábajúcich fondov, hovoria, že pre ministra Krajniaka to nie je priorita. Problém je v tom, že veľká časť sporiteľov v druhom pilieri si nesporí správne a môžu preto čakať nízke dôchodky.

Máme dva veľké problémy s dôchodkami a ani jeden neriešime, píše Newsfilter. „Prvý sa týka pripravovanej dôchodkovej reformy, ktorej schválenie stojí na tom, že minister práce odmieta ustúpiť pri rodičovskom bonuse. Druhým sú premárnené miliardy, ktoré mohli mať sporitelia druhého piliera na svojich účtoch. Stačilo, aby im štát pomohol prestúpiť z dlhopisových fondov do síce rizikovejších, ale z dlhodobého hľadiska oveľa výnosnejších indexových aj akciových fondov.“

Najčítanejšie teraz

Manuál proti trollom: Bývalý diplomat ukazuje, ako by reagoval na fámy typu „Putina provokovalo NATO“Priaznivci Putina a odporcovia USA na proteste Smeru z januára tohto roka. Foto N – Tomáš BenedikovičMediaBrífing: Ruský propagandista ukázal najväčší mínomet, Ukrajina vraj zbraň vďaka tomu zničilaFoto - Telegram/KotsnewsRamsay nepovedal, či zostane. Slafkovský: Neviem, či by som tu bol, keby som mal dom v teplučku na FlorideFoto - TASR/Martin BaumannVývoj bojov (92. deň): Ukrajina stratila Lyman, teraz Rusi znova skúsia prekročiť smrteľne nebezpečnú riekuFoto - Twitter, Michael A. HorowitzNewsfilter: V tejto krajine je radosť korumpovať, Zoroslav Kollár vám to potvrdí   Foto N - Tomáš BenedikovičŠimečka, Kostolný: Matovič je hrozbou pre demokraciu (+ video)Foto N - Tomáš BenedikovičAk Dedoles ozdravíme, všetci sa dostanú k svojim peniazom, hovorí majiteľ o pláne na reštrukturalizáciuJaroslav Chrapko. Foto – Dedoles/Miro NôtaMôžeš byť fašista, bigamista… dôležité je iba to, že si za rodinu (udalosti týždňa)Bola by vražda Putina v súlade s vierou? Môže obeť vojny konať v duchu oko za oko, zub za zub? Vysvetľuje katolícky kňazFoto N - Tomáš BenedikovičAko je možné, že Zoroslav Kollár dostal trest 70-tisíc eur? Čo to znamená pre Pčolinského? (otázky a odpovede)Zoroslav Kollár. Foto N - Tomáš BenedikovičAtentát na Heydricha a ľudácka propaganda: Zamlčali, že útočil Slovák, a pohoršovali sa, ako sa Londýn teší zo „zdochnutia krvavého psa“Heydrichovo auto po atentáte, správa o jeho úmrtí v Gardistovi a oficiálny portrét. Foto - Wikipédia a archívDve mladé sestry klamstvom nalákali zo Španielska do Pakistanu a tam ich zavraždili zo cti. Obetí môže byť ročne tisícSestry Abbasové boli rezidentky Španielska pôvodom z Pakistanu, ktoré šesť mužských príbuzných zavraždilo zo cti. Foto: TwitterImpérium zosnulého veľkofarmára pokračuje. Žena s dcérou podniky nepredávajú, ale vynovia najväčšiu vaječnú farmu v krajineJozef Öszi. Foto - Klub poľnohospodárskych novinárovČeský týždeň: Docent na lavičke sexuálne napadol študentku, fakulta ho ihneď vyhodilaMasarykova univerzita v Brne. Foto - Tomáš Hrivňák/Denník NKde sa stala chyba pri masakri? Kým policajti hodinu čakali na posily, útočník sa zamkol v triede a zabíjalEsmeralda Bravo drží fotku svojej vnučky, ktorá zomrela na škole v Uvalde počas streľby. Foto - TASR/AP

Nové na Dennikn.sk

PM:014. časť čítania na pokračovanie z dejín Ruska: Lenin vo vlaku, Stalin na čele a Hitler pred Moskvou PM:45Psychedelikum v hubách má potenciál preprogramovať mozog a liečiť depresiu PM:31Ukrajinská historička: Ukrajinci sú národ vojsko. Predurčila nás na to už naša geografia PM:21Gyimesi chce s exkotlebovcom Tarabom zakázať dúhové vlajky na úradoch, neoznámil to ani v klube OĽaNO PM:19Vyhoďte Putina, nie Puškina AM:59Na Ukrajine ťažko definovať, čo je víťazstvo a čo porážka AM:23Rocková hudba ešte nie je mŕtva, ukazujú novinky Jacka Whitea aj The Black Keys AM:53Dve mladé sestry klamstvom nalákali zo Španielska do Pakistanu a tam ich zavraždili zo cti. Obetí môže byť ročne tisíc AM:44Šimečka, Kostolný: Matovič je hrozbou pre demokraciu (+ video) AM:21Jürgen Klopp: Nie som génius, skôr svetový rekordér v počte prehratých finále (rozhovor) AM:41Dvanásť tipov, čo pozerať na Netflixe, HBO Max, DAFilms a ďalších streamingových službáchVčera PM:05Dvojaká cena za pohonné hmoty: takéto niečo sme už mali, akurát vtedy sme boli za železnou oponouVčera PM:04Čo vieme o Holého nájomných bytoch a čo nie je vôbec jasné (otázky a odpovede)Včera PM:02Za víťaza nového mýtneho tendra vyhlásili CzechToll, sestru SkyTollu. Serióznych konkurentov NDS odplašilaVčera PM:34Newsfilter: V tejto krajine je radosť korumpovať, Zoroslav Kollár vám to potvrdí   Včera PM:34Slovensko zníži závislosť od ruského plynu, no nie o dve tretiny, ale zatiaľ o jednu. Noví dodávatelia sú Nórsko a „rôzne“ krajinyVčera PM:31Kde sa stala chyba pri masakri? Kým policajti hodinu čakali na posily, útočník sa zamkol v triede a zabíjalVčera PM:49Dve roviny jedného príbehuVčera PM:45Môžeš byť fašista, bigamista… dôležité je iba to, že si za rodinu (udalosti týždňa)Včera PM:43Philipp Lahm píše: Na finále Ligy majstrov sa teším, no za vojny si ho bezstarostne neužijemVčera PM:31Teória veľkej výmeny je najmä veľký klamVčera PM:07MediaBrífing: Ruský propagandista ukázal najväčší mínomet, Ukrajina vraj zbraň vďaka tomu zničilaVčera PM:34Kandidáti na šéfa RTVS sú známi: Rezník opäť kandiduje, súperí s Búzom, Machajom aj s kandidátom OĽaNO za poslancaVčera PM:30Ako je možné, že Zoroslav Kollár dostal trest 70-tisíc eur? Čo to znamená pre Pčolinského? (otázky a odpovede)Včera PM:23Firemný newsfilter: Priblížili sme sa k zisku viacerých megainvestícií a dve osobnosti domáceho biznisu nahradili dedičiaVčera PM:11Biela légia, spravodlivosť a hrozba klérofašizmuVčera PM:42Český týždeň: Docent na lavičke sexuálne napadol študentku, fakulta ho ihneď vyhodilaVčera PM:48Pre Kováčika nebude problém zaplatiť trest 100-tisíc. Doteraz bral plat, od zadržania zarobil 40-tisícVčera PM:46Ak Dedoles ozdravíme, všetci sa dostanú k svojim peniazom, hovorí majiteľ o pláne na reštrukturalizáciuVčera PM:14Vývoj bojov (92. deň): Ukrajina stratila Lyman, teraz Rusi znova skúsia prekročiť smrteľne nebezpečnú rieku