Dôchodky a dôchodkový vek

Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala novelu zákona, ktorá má zatraktívniť sporenie v treťom dôchodkovom pilieri. Postupne sa zníži maximálny poplatok za správu dôchodkového fondu z 1,2 % na 1 % hodnoty majetku v tomto fonde.

Slovenské verejné financie sa prepadajú do pásma vysokého rizika, že dlh v budúcnosti nekontrolovane porastie, ukazuje graf dňa z odhadov rozpočtovej rady. Prispela k tomu vojna na Ukrajine a vysoké ceny energií, ale najmä trvalé opatrenia vlády ako rodinný balíček či niektoré prvky dôchodkovej reformy.

Prezidentka Zuzana Čaputová odobrila zmeny v druhom pilieri, ktoré presadil minister práce Milan Krajniak. Novelou zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorá prešla aj vďaka hlasom kotlebovcov, sa zavedie predvolená investičná stratégia aj zdanenie jednorazového výberu úspor.

Na modelových prepočtoch ukazujeme, ako môžu deti zvýšiť rodičom penziu pomocou rodičovského dôchodku. Prerátavame príklady, keď sú deti zamestnanci, živnostníci alebo na rodičovskej dovolenke. Novinka bude platiť od januára.

Vdovské a vdovecké dôchodky bude Sociálna poisťovňa vyplácať dva roky namiesto jedného. Vdovám a vdovcom, ktorí vychovali aspoň jedno dieťa, po dvoch rokoch od smrti partnera opäť vznikne nárok na vyplácanie pozostalostného dôchodku, ak dosiahnu 57 rokov.

Rodičom v dôchodkovom veku môžu ich pracujúce deti zastaviť rodičovský bonus, ak sa o ne napríklad nestarali. Zatiaľ sa to však nedá urobiť, ak nepoznajú rodné číslo rodiča. Vyhlásenie o nepriznaní bonusu treba odoslať do konca februára.

Pod hranicou chudoby je takmer pol milióna seniorov, tvrdí Inštitút pre výskum sociálno-ekonomických rizík. Začiatkom roka bolo podľa neho pod hranicou chudoby viac ako 306-tisíc seniorov na Slovensku, počas roka sa ich počet zvýšil na 494-tisíc.

Od januára dostanú penzisti k dôchodku viac peňazí, ak vychovali aspoň jedno dieťa. Koho sa bude týkať nový rodičovský dôchodok, ako ho seniori získajú a aké pravidlá pri ňom budú platiť? Odpovedáme na otázky.

Sporitelia v druhom pilieri dostanú do konca februára informáciu, či sa ich týka presun do indexových fondov. Dôchodkové spoločnosti im takisto oznámia, ako môžu presun odmietnuť alebo, naopak, dobrovoľne sa na ňom zúčastniť. „Na vyjadrenie rozhodnutia bude mať sporiteľ čas do 31. mája,“ dodal šéf Allianzu DSS Miroslav Kotov.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Parlament schválil návrh SaS na zmenu zákona o doplnkovom dôchodkovom sporení, teda o treťom pilieri. Zo 141 prítomných návrh podporilo 82 poslancov, medzi nimi aj 10 poslancov OĽaNO, Za ľudí, Smer, Hlas a kotlebovci.

Návrh ústavného dôchodkového zákona, ktorý predložila SaS, neprešiel v parlamente prvým čítaním. Strana v ňom navrhla základné princípy dôchodkového systému na Slovensku.

Poslanci vzali na vedomie petíciu Jednoty dôchodcov s názvom Aj seniori chcú dôstojne žiť. Obsahuje viaceré požiadavky, napríklad mimoriadnu valorizáciu dôchodkov o 8 % do konca roka či rozmrazenie minimálnych starobných penzií. (tasr)

Boris Kollár odmietol, že by s kotlebovcami rokoval o podpore novely zákona o druhom pilieri. „Ja som s nimi nerokoval, pán Krajniak možno s nimi rokoval, to nevylučujem. Ale rozhodne som sa poďakoval pánovi poslancovi Beluskému, že za to zahlasoval.“

Parlament aj vďaka hlasom ĽSNS schválil Krajniakove zmeny v dôchodkovom sporení. Zavedie sa predvolená investičná stratégia a prešlo aj zdanenie jednorazového výberu úspor. Zmeny podporilo 74 poslancov zo 76 hlasujúcich.

SaS nepodporí zmeny v druhom pilieri, ak prejde zdanenie jednorazového výberu úspor, vyhlásil Richard Sulík. Pôvodný vládny návrh možnosť jednorazového výberu rušil, zdanenie ako kompromis navrhoval poslanec OĽaNO Peter Kremský.

Predčasná penzia má od novembra prísnejšie pravidlá. Do penzie po 40 odpracovaných rokoch bude môcť ísť najmä ten, kto pracoval od 18 rokov a nebol nikdy nezamestnaný. Zvýšila sa aj minimálna výška predčasného dôchodku. Odpovedáme na otázky, pre koho je skorší odchod z práce výhodný a komu sa nevyplatí.

Sociálna poisťovňa zverejnila kalkulačku na výpočet takzvaného 14. dôchodku. Výška príspevku je od 35 do 210 eur, pričom platí, že čím nižšia je penzia, tým vyšší bude príspevok.

Dôchodcovia, ktorí dostávajú penziu zo Slovenska aj zo zahraničia, musia do 4. novembra oznámiť sumu naposledy vyplateného dôchodku z cudziny. Súčet oboch penzií má vplyv na výšku tzv. 14. dôchodku, ktorý vyplatí Sociálna poisťovňa v decembri.

Poslanec OĽaNO Peter Kremský čelí kritike za návrh zdaniť jednorazový výber úspor z druhého dôchodkového piliera, on tvrdí, že to bola jediná šanca, aby výber vôbec zostal v zákone. Minister práce Milan Krajniak ho tam nechcel.

Parlamentný výbor pre sociálne veci vzal na vedomie petíciu Jednoty dôchodcov o dôstojnom živote seniorov. Schválil uznesenie, podľa ktorého sa poslanci vyjadria k požiadavkám z petície pri rokovaní o vecne príslušnom zákone.

V parlamente sú pozmeňovacie návrhy OĽaNO aj SaS, aby aj po reforme druhého piliera zostala možnosť vybrať si časť úspor jednorazovo. Peter Kremský z OĽaNO navrhol, aby sa takzvané peniaze na ruku aj zdanili.

Ministerstvo práce navrhlo úpravy v reforme druhého dôchodkového piliera, ktorá je už v parlamente. Medzi nimi je napríklad automatický vstup do druhého piliera a iné pravidlá pre investovanie úspor do akcií a dlhopisov.

Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala novelu zákona o sociálnom poistení, ktorá zavedie aj rodičovský dôchodok. Myslí si, že novela môže priniesť prilepšenie veľkej väčšine dôchodcov, ktorí majú vlastné alebo osvojené deti, ale má k nej aj výhrady.

Inflácia a pandémia podľa prieskumu IVO zmenili pohľad obyvateľov Slovenska na problémy seniorov. Viac než v minulosti považujú za najpálčivejšie problémy starších ľudí nízku životnú úroveň a nedostatočnú zdravotnú starostlivosť.

Poslanci presunuli návrh ústavného zákona o dôchodkoch na ďalšiu schôdzu. Hlasovanie o tom, či sa zákon poslancov okolo Petra Cmoreja dostane do druhého čítania, odložili preto, aby bol čas na politické rokovania o podpore návrhu.

Poslanci schválili vyplatenie mimoriadnych takzvaných štrnástych dôchodkov. Ich výška bude 35 až 210 eur, namiesto pôvodne plánovaného novembra ich štát vyplatí v decembri. Za hlasovali všetci prítomní poslanci.

SaS listom požiadala prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby vetovala reformu prvého dôchodkového piliera. Strana nesúhlasí s rodičovským dôchodkom, kde časť odvodov detí smeruje na penzie rodičov.

Je rodičovský bonus paškvil zvýhodňujúci časť spoločnosti alebo užitočné opatrenie? Nezávisle od seba napísali komentáre na túto tému Lucia Plaváková z PSminister Milan Krajniak.

Sociálna poisťovňa od 1. januára 2023 automaticky zvýši dôchodky o 11,8 %. Dôchodcovia teda nemusia o nič žiadať. Dôchodok v novej výške dostanú v obvyklých januárových výplatných termínoch.

Jednota dôchodcov na Slovensku kritizuje návrh štátneho rozpočtu na rok 2023. Podľa predsedu Michala Kotiana neobstojí argumentácia, že schodok vo výške 8,3 miliardy eur je spôsobený najmä rastom dôchodkov či platov učiteľov a zdravotníkov.

Téma zmrazených minimálnych dôchodkov by sa mala podľa prezidentky Zuzany Čaputovej prehodnotiť. Minister práce Milan Krajniak podľa nej už avizoval, že by zmrazenie prehodnotil, pretože ľudí s minimálnymi dôchodkami sa valorizácia netýka.

Najlepšie dôchodkové systémy majú Island, Holandsko a Dánsko, uvádza prieskum poradenskej spoločnosti Mercer. Rebríček uzatvárajú Argentína, Filipíny a Thajsko. Z krajín strednej Európy je zastúpené len Poľsko na 28. mieste.

Dôchodkovú spoločnosť VÚB Generali bude po novom z väčšej časti vlastniť VÚB banka, píše portál Finsider. Doposiaľ sa o ňu delila v pomere jedna k jednej s Generali Českou pojišťovnou.

Ak už máte dôchodkový vek, so žiadosťou o dôchodok sa neponáhľajte. Na budúci rok môže byť vaša penzia vyššia aj o desiatky eur. Odpovedáme na otázky, čo všetko ju ovplyvní.

Nárok na rodičovský bonus, ktorý sa prvýkrát vyplatí v roku 2023, bude mať 80 percent dôchodcov, povedal minister Milan Krajniak. V budúcom roku sa má vyplatiť jednorazovo do 30. septembra, v ďalších rokoch sa bude vyplácať mesačne.

Peniaze na rodičovský dôchodok našiel Milan Krajniak nakoniec v druhom pilieri. Parlament v stredu schválil pozmeňovací návrh, podľa ktorého príspevky do druhého dôchodkového piliera zostanú aj ďalšie dva roky v aktuálnej výške 5,5 percenta.

Poslanci schválili Krajniakovu novelu zákona o sociálnom poistení, ktorá zavádza rodičovský bonus. Obnoví sa automat na určenie dôchodkového veku a novopriznané dôchodky budú rásť pomalšie. Za návrh zákona hlasovalo 73 poslancov zo 133 prítomných.

Krajniakov rodičovský bonus zaplatia podľa SaS sporitelia v druhom pilieri. Sme rodina predložila k novele zákona o sociálnom poistení pozmeňovací návrh, podľa ktorého príspevky do druhého piliera zostanú na aktuálnej hodnote 5,5 % aj ďalšie dva roky. Na 6 % sa dostanú až v roku 2027.

Poslanci posunuli do druhého čítania návrh na mimoriadne novembrové čiastočné dôchodky. Za návrh hlasovalo 134 zo 135 prítomných poslancov.

O návrhu na mimoriadne čiastočné dôchodky v novembri parlament bude rokovať skrátene. Na rozdiel od navýšenia rozpočtu za zrýchlený režim hlasovalo všetkých 144 poslancov.

V prvom dôchodkovom pilieri musíme naozaj opraviť viacero vecí, aby to bolo v súlade so záväzkom v pláne obnovy, hovorí ekonóm Ján Šebo. „To, čo je v návrhu komplikovanejšie, sú predčasné dôchodky. Návrh zavádza dva typy predčasných dôchodkov.“

Dôchodkové spoločnosti v treťom pilieri kritizujú návrh SaS na zníženie poplatku za správu o polovicu. Podľa nich nezlepší fungovanie systému a neznamená to, že výrazne stúpne zhodnotenie úspor. Návrh prešiel prvým čítaním v parlamente.

K zvýšeniu prídavku na dieťa o 200 eur pri nástupe do 1. ročníka školy od budúceho roka nedôjde, Národná rada odmietla návrh nezaradených poslancov pôsobiacich v Hlase. Plénum neschválilo ani ďalšie návrhy z ich dielne vrátane úpravy 13. dôchodku. (tasr)

Krajniakov návrh dôchodkovej reformy zvýhodňuje predčasné dôchodky, vraví Ján Šebo z tímu plánu obnovy. Do penzie bude možné ísť aj po 40 odpracovaných rokoch, a to bez ohľadu na vek. Dôchodok sa však nebude férovo krátiť, čo zvýhodní časť penzistov.

V akciách by mali mať dôchodkové úspory aj 54-roční a starší sporitelia v druhom pilieri, hovorí ekonóm Ján Šebo z plánu obnovy. No 300-tisíc z nich si sporí roky iba v dlhopisoch, je tak pravdepodobné, že budú mať nižší dôchodok, ako keby boli iba v prvom pilieri.

Foto N – Tomáš Benedikovič

SaS dnes v prvom čítaní prešla novela zákona o doplnkovom dôchodkovom sporení proti vôli OĽaNO a Sme rodina. Získali hlasy Juraja Šeligu a Jany Žitňanskej zo Za ľudí, ale aj Smeru, Hlasu, ĽSNS, Republiky a Tomáša Tarabu. Dohromady 77 zo 143 prítomných poslancov.

Parlament prerokuje na tejto schôdzi aj zvýšenie rozpočtu a vyplatenie mimoriadnych čiastkových dôchodkov v novembri. Poslanci zaradili oba body do programu a chcú o nich rokovať vo štvrtok. Vláda žiadala zrýchlený režim. (tasr)

Vláda chce v novembri vyplatiť dôchodcom 13. dôchodky, čo bude stáť 208 miliónov eur. Vyplatia sa aj invalidným a sirotským dôchodcom. „Schválili sme bezprecedentnú pomoc dôchodcom,“ povedal premiér Eduard Heger.

Štát vyplatí 13. dôchodky mimoriadne aj v novembri, ale budú nižšie ako tie, ktoré vyplácal v júli. Novembrový 13. dôchodok bude vo výške 70 % toho, čo dostali penzisti v júli. Novelu, ktorú schválila vláda, musí ešte potvrdiť parlament, rokovať o nej má zrýchlene.

Iness a Konzervatívny inštitút zbierajú podpisy proti zrušeniu jednorazového výberu z druhého dôchodkového piliera. Argumentujú, že sporitelia stratia slobodný prístup k svojim úsporám, hoci už majú zabezpečený dôchodok v stanovenej výške.

Nové na Dennikn.sk

07:00Stačilo pár dní, aby FIFA ukázala svoju tvár. Dúhové pásky však nosia odvážne ministerky 06:38300 slov z MS: Lionel Messi opäť zachránil Argentínu, keď to potrebovalaVčera 21:18Vláda sa dohodla s lekármi, hromadné odchody z nemocníc už nehroziaVčera 20:37300 slov o Vlhovej: Síce štvrtá, no tak dobre v Killingtone ešte nešla. A zmenšila manko na vlažnú ShiffrinovúVčera 16:49Eustreamu chcú zobrať polovicu zisku, daň pre Slovnaft pripravujú nanovoVčera 16:00Chcel Charles zosadiť kráľovnú? A oklamal britský novinár princeznú Dianu? Čo je pravda a čo lož v seriáli The CrownVčera 14:29Ruské zločiny z roku 2014Včera 14:26Nadstranícka dohoda je mŕtva. S výnimkou ČínyVčera 14:11Veriaca queer žena: Kňaz mi povedal, že podstatné je, aké ovocie nám prinášajú vzťahy, ktoré mámeVčera 13:22Autor Vývoja bojov Pataj: Zvrat vo vojne priniesli západné raketometyVčera 12:00Budeme vás brániť pred nacistami, kam by si šla, povedal jej ruský vojak. Ukrajinka Nasťa spomína na útek z ChersonuVčera 11:58Na Ukrajine bojujeme so satanom, vyhlásila cirkev. Kremeľ bude vo vojne pokračovať ideologickyVčera 11:28Spoluzakladateľ Smeru Hanzel žaluje šéfa pozemkového fondu. Nepáči sa mu, že jeho dcéru obviňuje z podvodu s pôdou štátuVčera 09:31Komentátori Denníka N: Môžu umierať ľudia, nie je priestor na Matovičove zákernosti (+ video)Včera 09:19Hladomor v roku 1921 zabil milióny Rusov, krajine pomáhali Američania. Rusko teraz zakázalo dokument o ňomVčera 08:00Strácali milióny, pomáhali diktátorom a zastavila ich až razia v luxusnom hoteli. Muži, ktorí predali futbalVčera 07:0050 Cent a pašeráci. „Máme len tento veľký štadión a ostatné je katastrofa“ (reportáž z futbalu v Severnom Macedónsku)Včera 06:00300 slov z MS: Deň pred zápasom im polícia poslala varovanie. Iránci tentoraz vlažne spievali hymnu25.11 20:44High 5ive: Goncharov – najlepší film o mafii od Scorseseho, ktorý ste nevideli25.11 20:04Vždy cítim, že existuje nádej a spôsob, ako klimatickú krízu napraviť, hovorí svetoznáma polárna fotografka25.11 19:13Rozpočet nemá podporu SaS, liberáli zaň nezahlasujú, ani keď v ňom budú výdavkové stropy25.11 19:02Ocenená Lúčom z tmy Gabriela Radičová: rómčina je na našom konzervatóriu povinná, učia sa ju aj žiaci z majority25.11 19:00Newsfilter: Držme palce ľuďom, ktorí sa od decembra nedostanú na operácie25.11 18:47Graf dňa: Cenový strop na ruskú ropu zatiaľ Kremeľ o príjmy neoberie25.11 18:25Ako oživiť a zútulniť domov? Základom je premyslený koncept, pomôžu farby, textílie aj rastliny25.11 17:43Výrobca betónových dlažieb Premac po nebývalých ziskoch zdvojnásobí košickú výrobu25.11 17:41Putin ako Stalin: pácha Rusko na Ukrajine genocídu?25.11 17:09Stabilizačný príspevok navrhol politik, ktorého označujú ako nestabilného (udalosti týždňa)25.11 16:36Definitívny záver vyšetrovania smrti Milana Lučanského: Bývalý policajný prezident spáchal samovraždu25.11 16:00Rýchlejšie, silnejšie, vyššie. Ako sa Italo Balbo pokúsil vyhrať boj o fašistické nebo