Interrupcie

Google bude mazať históriu pohybu používateľov, ktorí sa vydajú na potratovú kliniku. Inak by si ju mohla vyžiadať polícia pri vyšetrovaní. Google sa ku kroku rozhodol po tom, čo Najvyšší súd USA v júni anuloval ústavné právo na potrat, čo súdy v niektorých amerických štátoch začali uvádzať do praxe.

Najvyšší súd v Texase zablokoval možnosť vykonávania interrupcií, pozastavil tak rozhodnutie súdu nižšej inštancie, ktorý povolil klinikám opäť vykonávať zákroky.

Facebook a Instagram v USA odstraňovali príspevky ponúkajúce tabletky na umelé prerušenie tehotenstva. Keď novinári skúsili zverejniť rovnaký príspevok ponúkajúci zbraň, sociálna sieť ho neodstránila. Išlo o chybu, priznal hovorca spoločnosti.

Američanky sa boja, že IT spoločnosti pomôžu trestnému stíhaniu potratov tým, že polícii poskytnú informácie o svojich zákazníčkach. V štátoch, kde budú potraty trestné, si totiž úrady budú môcť pýtať dáta napríklad zo sociálnych sietí, z četovacích aplikácií, z histórie internetového vyhľadávania či z menštruačných aplikácií, píše MediaBrífing.

Floridský sudca zablokoval floridský zákon zakazujúci potraty po 15. týždni tehotenstva. Podľa Johna Coopera porušuje ochranu súkromia zakotvenú v ústave. Prípad odráža zmätok, ktorý nastal v legislatíve potratov v USA po rozhodnutí Najvyššieho súdu, píše The New York Times.

Joe Biden vyhlásil, že americkí zákonodarcovia by mali uzákoniť právo na potrat anulované Najvyšším súdom USA a v prípade potreby na tento účel vytvoriť výnimku v procedurálnych pravidlách senátu. Americký prezident tak podľa New York Times vystupňoval svoju pozíciu v nadväznosti na rozsudok, ktorý posledný týždeň otriasa americkou politikou.

Musela som si vymyslieť neveru, aby mi povolili interrupciu, opisuje Jana Shemesh príbeh jednej Izraelčanky. „Judaizmus ponúka niekoľko pohľadov na túto tematiku, ale v zásade prevláda názor, že život ženy je dôležitejší ako život plodu.“

Zrušenie práva na potrat je hlavnou agendou amerických konzervatívcov už viac než štyridsať rokov, vraví amerikanista Jan Beneš. Touto témou vedia mobilizovať desiatky miliónov ľudí z juhu a stredozápadu. „Okrem toho na nej vedia poukazovať na údajný úpadok americkej civilizácie,“ tvrdí Beneš.

Verdikt o potratoch úplne zmenil vnímanie amerického najvyššieho súdu vo verejnosti. Podľa najnovšieho prieskumu pre Reuters teraz súd vníma 43 % ľudí priaznivo a 57 % naň hľadí s nedôverou. Pritom ešte pred mesiacom bol pomer opačný.

Niektoré americké siete lekární obmedzili možnosť kúpy núdzovej antikoncepcie na tri tabletky na zákazníka. Snažia sa tak uspokojiť zvýšený záujem po tom, čo najvyšší súd minulý týždeň zrušil ústavné právo na interrupcie. (cnn)

Sociálne siete Instagram a Facebook začali odstraňovať príspevky ponúkajúce tabletky na umelé prerušenie tehotenstva ženám, ktoré by k nim nemali mať prístup na základe rozhodnutia Najvyššieho súdu USA. Ten minulý týždeň zrušil ústavné právo na interrupciu.

Prelomové rozhodnutie najvyššieho súdu rozdelilo Ameriku. Sedem štátov USA zakazuje potrat aj po znásilnení, vo Wisconsine znovu platí 173-ročný zákon.

Väčšina Američanov nesúhlasí s rozhodnutím Najvyššieho súdu USA, ktoré zrušilo ústavné právo na potrat. S verdiktom nesúhlasí 59 % opýtaných, zvyšných 41 % ho podporuje, vyplýva to z prieskumu agentúry YouGov pre televíziu CBS News.

Shooty: Žena v Amerike

Rozhodnutie Najvyššieho súdu USA o zrušení ústavného práva na interrupciu by mohlo viesť k strate ďalších práv, varoval kanadský premiér Justin Trudeau. Zároveň naznačil, že jeho krajina bude Američanom naďalej povoľovať potraty v Kanade.

V amerických mestách sa dnes čakajú ďalšie protesty spojené s verdiktom najvyššieho súdu, ktorý zrušil ústavné právo na potrat. Už počas dopoludnia sa ľudia stretávali pred budovou súdu vo Washingtone, pričom popri stovkách nespokojných prišla aj menšia skupina ľudí, ktorí verdikt vítajú.

Skupina francúzskych poslancov z Macronovej strany chce právo na interrupciu zakotviť v ústave. Návrh nového zákona predstavili po tom, ako americký najvyšší súd zrušil rozhodnutie spred 50 rokov a zbavil ženy ústavnej ochrany práva na interrupciu.

V niektorých štátoch USA začali zatvárať potratové kliniky bezprostredne po tom, čo Najvyšší súd zrušil federálne právo na interrupciu. Zhruba polovica z amerických štátov zrejme zavedie nové obmedzenia alebo zákazy potratov. (bbc)

Interrupciami sa kultúrne vojny v USA nekončia. „V rozhodnutí najvyššieho súdu zaznelo aj to, že ďalšie na rade by mohlo byť právo na antikoncepcie a homosexuálne vzťahy a sobáše,“ upozorňuje amerikanista Jan Beneš.

V USA sa okamžite zatvorí zhruba 800 potratových kliník. Trinásť republikánskych štátov sa na rozhodnutie najvyššieho súdu pripravovalo a už vopred schválilo zákony, ktoré obmedzujú právo na interrupciu.

Onedlho sa v USA zrejme začne právna bitka o to, či budú smieť ženy zo štátov s prísnou interrupčnou politikou vycestovať do liberálnych štátov. „Bude sa riešiť, či tieto ženy budú dostávať tresty a čo bude dovolené. Prísnejšie štáty budú po vzore Texasu takisto kriminalizovať predaj tabletiek umožňujúcich takzvaný chemický potrat,“ hovorí amerikanista Jan Beneš.

Vatikánska Pápežská akadémia pre život privítala koniec práva na potrat v USA, podľa nej sa ochrana ľudského života nemôže obmedziť na ochranu práv jednotlivca, pretože ide o záležitosť „širšieho spoločenského významu“. Šéf akadémie, arcibiskup Vincenzo Paglia, uviedol, že rozsudok je pre západnú spoločnosť „silným impulzom na reflexiu“. (reuters)

Rozhodnutie najvyššieho súdu o zrušení práva na potrat je podľa Joea Bidena výsledok extrémistickej ideológie a tragický omyl. Prezident sľúbil, že urobí všetko, čo je v jeho silách, aby ochránil práva žien v štátoch, v ktorých následky tohto rozhodnutia pocítia najviac.

Americká turistka po evakuácii z Malty podstúpila potrat v Španielsku. Jej prípad upozornil na veľmi prísne zákony na Malte, ktoré potrat neumožňujú ani v prípade, že plod nie je životaschopný a tehotenstvo ohrozuje zdravie matky. (afp)

Koniec práva na potrat v USA bude isto inšpirujúci aj na Slovensku, píše Newsfilter. „Príbeh Roe vs. Wade je aj príbehom o tom, že neúnavný tlak istej fundamentalistickej loby môže priniesť zásadný obrat, hoci s ním aj väčšina obyvateľov nesúhlasí.“

Podľa britského premiéra Borisa Johnsona je zrušenie práva na potrat v USA krokom späť. Šéf Svetovej zdravotníckej organizácie Tedros Adhanom Ghebreyesus uviedol, že ho rozhodnutie amerických sudcov sklamalo, pretože práva žien treba chrániť.

Disney bude v USA uhrádzať pracovníčkam cesty z dôvodu potratu. Už dávnejšie podobný krok ohlásili aj firmy Starbucks, Tesla, Yelp, Airbnb, Neflix, JPMorgan Chase, Levi Strauss alebo Reddit.

Reakcie v USA: Barack Obama obvinil najvyšší súd z útoku na základné slobody miliónov Američaniek. „Nielenže zvrátil historický precedens starý takmer 50 rokov, ale ponechal vec, ktorá patrí k najosobnejším, na vôli politikov a ideológov,“ povedal. Donald Trump rozhodnutie o zákaze potratov ocenil.

O potratoch majú rozhodovať politické zložky, nie súdy, napísal sudca Samuel Alito v odôvodnení k zákazu potratov v USA. „Ústava sa nezmieňuje o potrate a žiadne také právo nie je chránené žiadnym ústavným ustanovením,“ uviedol.

Dá sa očakávať, že asi 20 amerických štátov, kde žije vyše 26 miliónov žien v produktívnom veku, interrupcie povolí. Ide najmä o štáty na severovýchode a na západnom pobreží. Naopak, 20 štátov na juhu a vo vnútrozemí potraty zakáže, píše NYT.

Missouri sa stal prvým americkým štátom, ktorý zakázal interrupcie. Stalo sa tak krátko po tom, ako Najvyšší súd USA zrušil prelomové rozhodnutie v prípade Roe vs. Wade z roku 1973, ktoré zakotvovalo federálne právo žien na interrupciu.

Najvyšší súd Spojených štátov zrušil právo na potrat. Milióny žien v USA stratia možnosť ísť na potrat po tom, čo súd zrušil 50-ročný rozsudok v prípade Roe vs. Wade, ktorý ho celoštátne legalizoval. Očakáva sa, že polovica štátov zavedie nové obmedzenia alebo zákazy.

Poľskí poslanci odmietli liberalizáciu interrupčného zákona. Aktuálne legislatíva umožňuje vykonávanie interrupcií už len v prípadoch, ak tehotenstvo ohrozuje život, zdravie či duševný stav matky, alebo keď je výsledkom zločinu.

Američanka sa bojí o život, lebo Malta jej odmieta povoliť interrupciu. Spolu s partnerom tam prišli na dovolenku, keď v 16. týždni tehotenstva začala krvácať. Dvojica požiadala o ukončenie tehotenstva pre riziko infekcie a smrti, ale lekári to odmietli. Požiadali aj o odlet do Británie, ale lekári odmietli potvrdiť, že žena cestu zvládne. (reuters)

Holandsko zrušilo povinnú päťdňovú lehotu na rozmyslenie pred interrupciou. Nový zákon stanovuje, že ženy si musia samy určiť dĺžku času pred definitívnym rozhodnutím.

.pod lampou o rozklade Slovenska: Po potratoch je dnes na marketing použitá rodina – môže to mať úspech? Odpovedá sociológ Michal Vašečka.

Poľskú vládu kritizujú za to, že bude registrovať tehotné ženy. Krajina rozširuje viacero zdravotných údajov o pacientoch, ktoré sa budú ukladať do centrálnej databázy. V Poľsku platí takmer úplný zákaz interrupcií a aktivisti sa obávajú, že ženy budú teraz čeliť bezprecedentnému dohľadu úradov. (ap)

Oklahoma sprísnila podmienky pre potraty, nový zákon obsahuje ich zákaz od oplodnenia. Patrí tak k najstriktnejším zákonom proti potratom, ktoré platia v USA. Zákon zároveň umožní občanom žalovať zariadenia alebo lekárov, ktorí pomáhajú ženám potratiť.

Vo viacerých amerických mestách demonštrovali zástancovia práva na potrat. Protesty sú reakciou na návrh stanoviska najvyššieho súdu, ktorý by zrušil doterajšiu legalizáciu interrupcií na federálnej úrovni. Konať sa malo dnes až 400 pochodov. (ap)

Demokratom sa v americkom senáte nepodarilo presadiť právo na potrat ako federálny zákon. Proti návrhu hlasovali všetci republikáni a aj konzervatívny demokrat Joe Manchin. Ťah, ktorý bol prevenciou proti očakávanému verdiktu najvyššieho súdu, bol vopred odsúdený na neúspech, píše BBC.

V Salvádore odsúdili ženu na 30 rokov väzenia pre potrat, ktorý je v krajine zakázaný. Podľa obžaloby sa žena dopustila vraždy. Mimovládne organizácie, ktoré obžalovanej pomáhali s obhajobou, tvrdia, že tehotenstvo sa skončilo spontánne, vinou gynekologickej komplikácie.

V mnohých amerických mestách vyšli v sobotu do ulíc tisíce zástancov práva na potrat. Reagujú tým na uniknutý návrh stanoviska najvyššieho súdu, ktoré by zrušilo doterajšiu legalizáciu interrupcií na federálnej úrovni. Protestujúci sa zhromaždili pred budovou najvyššieho súdu vo Washingtone, v Chicagu, Atlante či Houstone. (ap)

V parlamente neprešli tri novely zákonov o interrupciách, ktoré predložil nezaradený poslanec Martin Čepček a ĽSNS. Okrem iného mali obmedziť právo na interrupcie pre cudzinky.

Okolo budovy Najvyššieho súdu vo Washingtone polícia postavila nové oplotenie, ktoré má sudcov ochrániť pred protestujúcimi proti chystanému zákazu potratov. Okrem trojmetrového plota budovu chránia aj betónové zátarasy. (abc)

Parlament uzavrel dnešný deň debatou o potratoch. V programe sú rovno dve novely ich sprísnenia, jednu predložil nezaradený poslanec Martin Čepček, druhú ĽSNS.

Počet interrupcií na Slovensku vytrvalo klesá – od roku 1997 už o tri štvrtiny. Odborníci za tým vidia napríklad zodpovednejší prístup ľudí k svojmu zdraviu či zmenu vnímania antikoncepcie. Je však možné aj to, že štatistiky neodrážajú realitu úplne presne.

Otvorte si Príbeh služobníčky, pomôže vám pochopiť, kam sa uberá Amerika, píše Jana Shemesh. „V hre je však oveľa viac. Napríklad aj to, či kultúrna vojna o potraty nezachváti americké politické špičky do takej miery, že odvráti ich pozornosť od vojny na Ukrajine.“

Z Najvyššieho súdu v USA unikol dokument, ktorý môže zmeniť Ameriku. Väčšina sudcov sa v návrhu stanoviska postavila proti precedensu, ktorý garantuje právo na interrupcie, ešte však nejde o definitívne rozhodnutie. Únik prekvapil politikov a naštval demokratov. Ak by precedens padol, zásluhy si pripíše aj Trump.

Tisíce ľudí v New Yorku protestovali proti možnému zrušeniu práva na interrupcie. Reagovali na návrh stanoviska Najvyššieho súdu o zrušení verdiktu v prípade Roe verzus Wade z roku 1973, ktorý garantuje právo žien na interrupcie.

Bidenova administratíva je pripravená brániť právo na interrupciu. Reagoval tak na uniknutý návrh rozhodnutia Najvyššieho súdu USA na zrušenie práva na potrat. Dodal, že nevie, či je dokument pravý a či odráža konečné stanovisko sudcov.

Nové na Dennikn.sk

11:24Štrnásť najkrajších túr vo Veľkej Fatre z Turca 10:18Akú má dnes hudba cenu? Odpoveďou bude aukcia, kde chcú vydražiť Dylana za milión libier 08:54Osem poučení z ukrajinskej vojny 08:54Falošná švédska neutralita nemohla prežiť Putinovu vojnu na Ukrajine 08:00Marián Leško: Ak SaS nič neurobí, bude v koalícii za handru 07:09Antonín Panenka: 15 deka salámy, chlieb a uhorka, to bola večera vrcholového športovca 06:00300 slov z Tour: Senzačná výhra domestika a výsmech novinky, ktorú predstavil aj SaganVčera 21:46High 5ive: Knihy literárnych hviezd, ktoré sa budú dať čítať až o sto rokovVčera 21:21Blato namiesto potokov a hotely s plnými bazénmi. Sucho je aj tam, kde nebývaloVčera 20:51Kto si dal postaviť takýto dom, musel mať odvahu. Rodina Kollmannovcov ju v 30. rokoch v Nitre malaVčera 20:43Volvo je skvelá správa, len pozor na stimuly a pracovný trh (anketa o piatej automobilke)Včera 20:42Dvakrát po sebe Švédsko: Volvo prichádza v čase, keď vláda schválila švédske transportéryVčera 20:02Od predpovede po objav prešlo skoro 50 rokov. Je Higgsov bozón božská či prekliata častica a prečo pri jeho opise zlyháva jazyk?Včera 19:24Napoleonske jatky a Putinovo inferno: obrazy vojen od Goyových rytín po fotky z BučeVčera 19:23Holandskí dídžeji W&W: V hudbe nie je dôležitý text, ale pocitVčera 19:16Slovenskí hokejisti ostávajú v ruskej KHL. Vo Švédsku by mali problém, u nás to zväz neriešiVčera 19:09Premiér Heger: Na Matoviča a Sulíka som hrdýVčera 19:00Newsfilter: Permanentne na nich útočí Matovič, no dnes mali Sulík a Lengvarský dobrý deň Včera 18:26Graf dňa: Svetové ceny potravín sa stabilizovali, prinesie to inflačnú úľavuVčera 18:02Sme rodina podporí aj kandidátov na županov zo Smeru a HlasuVčera 17:26Drahá nevesta Smerodinka sa chce čím skôr rozviesť (udalosti týždňa)Včera 17:15MediaBrífing: Američanky sa boja stíhania pre potraty, usvedčujúce dôkazy môžu poskytnúť internetové firmyVčera 16:26Deti nemajú mentalitu, len rodičovVčera 16:07Prvý sudca z Búrky mieri pred súd. Prokurátor podal obžalobu na Davida LindtneraVčera 15:50Aká je cena mieru na Ukrajine a aký je slovenský záujemVčera 15:41Firemný newsfilter: Najcennejšia slovenská firma a najväčší automotive subdodávateľ po zakopnutí rastú a Volvo je našeVčera 15:41Dominik Hrbatý: Vajda ma stál ročne ako dvojizbový byt. Kto šetrí na trénerovi, má menšiu šancuVčera 15:20Priveľká zemVčera 15:13Fyzik Tokár: Higgsov bozón je „božskou“ časticou, bez neho by mal tento svet inú formuVčera 15:13Môžem sa opáliť aj v tieni a koľko krému natrieť na celé telo? Opálenie sa nemá byť cieľom dovolenky, vraví lekárka