Obedy zadarmo

Škôlkári majú mať obedy zadarmo od januára 2019, žiaci základných škôl od septembra.

Prezidentka odobrila zákon o pomoci v hmotnej núdzi. Dotácie na obedy pre deti v poslednom ročníku materských škôl a na základných školách sa obnovia od mája. Zmenil sa aj výpočet životného minima.

Obedy zadarmo sa vrátia. Podarilo sa ich však zhoršiť, píše Ábel Ravasz. „Rodičia majú písomne požiadať školu, ak chcú dotované obedy pre svoje deti. Ide o takmer nepochopiteľnú a škodlivú požiadavku. Jednou z hlavných výhod celoplošných obedov zadarmo predsa je, že sú automatické.“

Premiér Eduard Heger sa nechce ďalej vyjadrovať k výrokom ministra Rastislava Káčera o možnom nároku Maďarska na slovenské územia. Heger zdôraznil, že Káčerovi dôveruje a nemyslí si, že by mu mal byť odobraný rezort diplomacie. Slovensko a Maďarsko majú podľa Hegera aj naďalej dobré vzťahy.

Obnovenie plošných dotácií na školské obedy si tento rok podľa rozpočtovej rady vyžiada 100 miliónov eur, na budúci rok to bude vrátane úrokových nákladov 177 miliónov eur. Zmena prešla s podporou koaličných strán aj opozície.

Premiér Eduard Heger ešte aj deň po schválení „obedov zadarmo“ hovorí, že sa s návrhom nestotožnil. „Jasne som povedal, že sa musíme správať rozpočtovo zodpovedne,“ povedal. Za návrh hlasovalo aj OĽaNO a Igor Matovič aj dnes tvrdil, že Heger nebol na koaličnej rade proti.

Republiková únia zamestnávateľov sa sťažuje na hroziace nové dane pre opätovné zavedenie plošných dotácií na školské obedy. Novelu v utorok schválil parlament. Organizácia kritizuje, že o opatreniach s nimi opäť nikto nediskutoval.

Zadarmo je kľúčové slovo aktuálnej politiky, žiadne zadarmo však neexistuje, píše predseda SaS Richard Sulík. V blogu vysvetľuje, že obedy zadarmo budú stáť vyše 100 miliónov eur a zaplatia ich dnešní a budúci daňovníci.

Obedy zadarmo sú späť, ale tak, ako to len OĽaNO dokáže, píše Roman Pataj v Newsfiltri. „Zhrňme si to – de facto končiaca koalícia presadila niečo, čo sama zrušila, urobila to bez toho, aby jasne povedala, kde vezme peniaze, a z predsedu vlády znova urobila štatistu.“

Poslanci SaS podporili novelu zákona o hmotnej núdzi, aj keď nesúhlasia s obedmi zadarmo. Dotácia na stravovanie prešla cez pozmeňovací návrh, ktorý bol súčasťou zákona. Liberáli zdôrazňujú, že za samotný návrh obedov zadarmo nehlasovali, ale podporili zákon o hmotnej núdzi ako o celku, pretože upravuje sumy životného minima. Tie sa budú zvyšovať o mieru inflácie.

Naživo: Reakcia SaS k obedom zdarma

Obedy zadarmo štát zaplatí z regulovaného odvodu firiem. Podľa Igora Matoviča je fér, že si od týchto firiem štát vezme „približne deväť percent navyše“ a dá ich na dotáciu pre stravovanie.

Za posledné štyri roky menili politici obedy zadarmo trikrát, a to pred voľbami alebo po nich. Či budú obedy pre rodičov úplne zadarmo, nie je úplne jasné, o prípadných doplatkoch ešte musia rozhodnúť samosprávy, pod ktoré školy a ich jedálne patria.

Igor Matovič nesúhlasí s opätovným zavedením plošných dotácií na obedy v školách, ktoré chce presadiť Sme rodina. Obedy zadarmo koalícia v tomto volebnom období okresala, táto podpora sa okrem iného vylučuje s daňovým bonusom.

V týchto dňoch začnú zamestnávatelia vyplácať rodičom mzdu vyššiu o zvýšený daňový bonus. Ten je náhradou za klasické „obedy zadarmo“ pre pracujúcich rodičov, uviedla hovorkyňa ministra práce Eva Rovenská.

Pôda či pozemok patriace štátu v zastavanom území obce sa neprevedú na obce a mestá, ako navrhli opoziční poslanci Peter Pellegrini a Ján Ferenčák, plénum odmietlo ich novelu. Neprešiel ani návrh Hlasu na úpravu prídavku na dieťa a obedov zadarmo. (tasr)

Na júnovú schôdzu parlamentu sa dostane návrh, podľa ktorého si bude môcť každý rodič vybrať, či dostane finančný príspevok na obed pre dieťa, alebo dieťa dostane obed zadarmo v škole. Povedal to minister práce Milan Krajniak. (ta3)

Rodinné prídavky by sa mali zdvojnásobiť a obedy zadarmo pre deti by sa mali od septembra opäť zaviesť, navrhujú to poslanci Hlasu. Dosiahnuť to chcú novelami zákonov, ktoré predložili na júnovú schôdzu parlamentu.

Koalícia bude v parlamente opravovať dotácie na školské obedy, ktoré vlani obmedzila. Problémom je, že na budúci školský rok by desaťtisíce detí nemali ani bezplatné obedy, ani zvýšený daňový bonus, ktorý mali rodičia dostať ako náhradu.

Prezidentka nepodpísala novelu zákona, ktorá upravuje aj obedy zadarmo. Plénum dnes prelomilo jej veto a schválilo novelu v pôvodnom znení, bude platiť aj bez podpisu hlavy štátu. (tasr)

Prezidentka tvrdí, že urobila maximum pre to, aby poslanci nezamedzili prístup k obedom zadarmo pre takmer 50-tisíc detí v riziku chudoby. Reagovala tak na prelomenie veta pri novele zákona, ktorá obedy zadarmo upravuje.

Koaliční poslanci prelomili prezidentkino veto a znovu odhlasovali obmedzenie obedov zadarmo od augusta budúceho roka. Prezidentka spolu s analytikmi ministerstva financií upozorňovala, že 47-tisíc detí v riziku chudoby nedostane ani bezplatné obedy, ani vyšší daňový bonus.

Robert Fico (Smer) kritizuje, že koaliční poslanci zrušili obedy zadarmo pre školákov. „Zobrali ste 500-tisíc deťom teplé obedy. To je historický, heroický výkon tejto vlády,“ dodal.

Erik Tomáš (Hlas) kritizuje ministra Krajniaka, že ako opozičný politik hlasoval za takzvané obedy zadarmo a teraz ich ruší. „Skupina 510-tisíc detí, ktorí mali na tieto obedy nárok, sa zúži len na 61-tisíc detí rodičov v hmotnej núdzi,“ povedal Tomáš.

Obedy zadarmo sa upravia, okruh detí, na ktoré bude možné poskytnúť dotáciu, sa zúži. Schválený zákon ráta aj s vytvorením dvoch nových dotačných schém na podporu plnenia funkcií rodiny a dobrovoľníctva.

Robert Fico kritizuje snahu koalície zrušiť obedy zadarmo pre deti. „Je to výsmech, čo idú urobiť predstavitelia pravicovej vlády,“ povedal predseda Smeru. Kritizuje najmä stranu Sme rodina, ktorá obedy zadarmo v minulosti podporila.

Smer nebude hlasovať za zrušenie obedov zadarmo. Kritizuje ministra práce Milana Krajniaka za novelizácie zákonov, zmeny považuje za antisociálne a za prejavy klamstva koalície.

Erik Tomáš ukázal politický diletantizmus alebo úmyselne zavádza, keď hovorí, že vláda chce potajme zrušiť obedy zadarmo, tvrdí poslanec SaS Peter Cmorej. Pripomenul, že vláda ešte v júli predstavila súbor sociálnych opatrení, medzi ktorými bolo aj zrušenie obedov zadarmo a ich nahradenie daňovým bonusom.

Vláda chce zrušiť obedy zadarmo potichu a potajme, kritizuje strana Hlas. Podľa jej člena Erika Tomáša minister práce Milan Krajniak predložil na výbore pozmeňujúci návrh k pripravovanej novele zákona, z ktorého zrušenie obedov zadarmo vyplýva.

Obedy zadarmo sa budú vyplácať aj v prípade, že škola alebo jedáleň sú zatvorené, povedal minister práce Krajniak. Ak je zatvorená jedáleň a škola funguje, bude štát uhrádzať obedy prostredníctvom škôl rodičom. Ak je jedáleň otvorená a škola nefunguje, bude sa dotácia uhrádzať školám, aby mohli jedálne fungovať.

Rušenie obedov zadarmo: za rovnaké peniaze hrozia horšie vzdelávacie výsledky. O rizikách píšu v komentári štátni analytici Tomáš Hellebrandt a Michaela Bednárik.

Na tie najchudobnejšie deti sa znova zabudlo, píše Róbert Chovanculiak z inštitútu INESS. V komentári kritizuje, že namiesto do adresnej sociálnej pomoci sa peniaze ušetrené za zrušené plošné obedy zadarmo rozdávajú opäť plošne.

Všetky deti by mali mať obedy za rovnakých podmienok, píše Ábel Ravasz. Bývalý splnomocnenec vlády pre rómske komunity a člen predsedníctva Most-Híd vysvetľuje, prečo by podľa neho mali zostať zachované plošné obedy zadarmo.

Richard Sulík hovorí, že obedy zadarmo sa zrušia, namiesto toho sa zdvojnásobí daňový bonus pre deti do 15 rokov z dnešných 22,72 eura mesačne. Dorovná sa teda do výšky, ktorá je pri deťoch do 6 rokov. Obedy pre deti zo sociálne slabších rodín alebo nezamestnaných rodičov budú stáť cent.

Minister školstva Gröhling bude presadzovať zrušenie obedov zadarmo. Potvrdil, že je za riešenie, ktoré navrhoval Richard Sulík – zvýšiť daňový bonus na dieťa o cenu obedov. (markíza)

Smer ohlásil pred obedom tlačovú besedu na tému obedov zadarmo. V skutočnosti zadarmo nie sú, samosprávy opatrenie kritizujú, v jedálňach spôsobilo chaos.

Strana Za ľudí zopakovala, že obedy pre deti na základných školách nie sú zadarmo, tak ako sľubovala vláda. Upozorňuje na diskrimináciu niektorých skupín detí, nedostatočnú výšku podpory od štátu, ale aj na to, že rodiny v hmotnej núdzi nemajú zdroje na zaplatenie depozitu, ktorý slúži pre prípad, že obedy nebudú vydané.

Newsfilter Filipa Obradoviča: Pellegrini a Smer už nevedia ani rozdávať, iba chrániť svojich. „Prvé dni školského roka ukazujú, že systém obedov zadarmo je nedomyslený a narýchlo zbúchaný, vyrába chaos medzi rodičmi aj v jedálňach.“

Deti v školách zadarmo jesť nebudú a s obedmi je veľa zariaďovania. Doteraz boli rodičia zvyknutí, že deti stačí na obedy len prihlásiť. Mnohí sa tiež v prvý školský deň dozvedeli, že ak sa nestihli prihlásiť do konca augusta, na dotáciu nemajú nárok.

Obedy v školách nie sú zadarmo, v jedálňach nastal chaos. Štát prispieva na jeden obed dotáciou 1,20 eura. Keďže príspevok nestačí na všetky náklady školskej kuchyne, rodičia budú doplácať.

Zriaďovatelia škôl na Slovensku majú záujem prijať od nového školského roku na prácu v školskej kuchyni 1320 ľudí, ktorí by obsadili pozície kuchárov a pomocných síl. O pomoc požiadali, aby zvládli obedy zadarmo na školách.

Ilustračné foto – TASR

Pomôžme chudobným deťom a zrušme plošné obedy zdarma, píše Róbert Chovanculiak z INESS. Na konkrétnych príkladoch sa snaží ukázať, že vyše 100 miliónov na pomoc chudobným by sa dalo použiť omnoho lepšie.

Dôchodcovia v hmotnej núdzi nebudú mať obedy zadarmo tak ako deti v školách. Parlament odmietol návrh novely zákona o dotáciách v pôsobnosti ministerstva práce z dielne opozičného OĽaNO. (tasr)

Pre Sme rodina je podmienkou vstupu do koalície so SaS zachovanie vlakov pre časť obyvateľov a školských obedov zadarmo. „Ak chce s nami SaS počítať v budúcej vláde, na rušenie vlakov a obedov nech zabudne,“ píše poslanec Peter Pčolinský.

Prezident podpísal obedy zadarmo v školách a škôlkach. Ministerstvo financií by malo okrem dotácie 80 až 120 miliónov eur vyčleniť asi dva milióny aj na technické vybavenie jedální. (tasr)

Deti v poslednom ročníku materských škôl budú mať obedy zadarmo od januára 2019 a žiaci základných škôl od septembra 2019. Parlament schválil návrh skupiny poslancov Smeru.

Smer ohlásil ďalšiu tlačovku k obedom zadarmo, bude dnes o 11:40 a vystúpi na nej Fico a ďalší spolupredkladatelia zákona.

OĽaNO chce obedy zadarmo aj pre dôchodcov v hmotnej núdzi. Zmenu navrhli v pozmeňujúcom návrhu k novele o obedoch zadarmo pre žiakov. Erik Tomáš zo Smeru reagoval, že je pripravený diskutovať. (tasr)

Škôlkari majú mať obedy zadarmo od januára 2019, žiaci základných škôl od septembra. Mestá a obce aj školské zariadenia tak majú získať dostatok času na to, aby zabezpečili technické zariadenia a prípadne doplnili pracovnú silu do jedální.

Parlamentný sociálny výbor odobril návrh na zavedenie obedov zadarmo pre školákov. Dotácia má byť v sume 1,20 eura na každé dieťa za každý deň. Celkovo by opatrenie podľa Smeru malo stáť štát 80 až 100 miliónov eur. (tasr)

Návrh na zavedenie obedov zadarmo pre školákov posunuli poslanci do druhého čítania. (tasr)

Nové na Dennikn.sk

12:27Sociálny geograf: Z Prahy odchádzajú mladé rodiny, vďaka cudzincom pripomína Zürich či Paríž 12:21Chemik ocenený Nobelovou cenou: Život, ako ho poznáme, je nestabilný stav. Rovnováha je smrť 10:45High 5ive: Obrazy nakrivo? Galéria upozorňuje na klimatické vychýlenie sveta 10:21V Česku sa hádajú, ako skúmať komunizmus. Opäť 10:00Amn’t I allowed to have a quiet pint on me own, Pádraic? Kde sa dajú vidieť oscarové a ďalšie zaujímavé filmy 07:06Ráno s NHL: Malkin si dúhový dres obliekol, no obavy, že Putin bude trestať, nie sú len výhovorkou 07:00Ako na migrénu: športujte, ale nie počas záchvatu. Odborníci hovoria o troch pravidlách, aby pohyb neuškodilVčera 19:48Graf dňa: Akcie Deutsche Bank padli, obavy z bankovej krízy silnejúVčera 19:03Newsfilter: V prípade vraždy Tupého nastal posun, no nie prekvapenieVčera 18:25365.bank dostala od finančnej polície dvojmiliónovú pokutu, chce sa obrátiť na súdyVčera 18:01Vráťte sa o 35 rokov späť na Sviečkovú manifestáciu. Ako sa protestovalo a informovalo v čase neslobody?Včera 16:40Ako dlho unikal plyn? Prečo hasiči nemali vodu? Svedkovia odkrývajú problémy s hasením Banskej Štiavnice (+ video)Včera 16:38Česko-slovenské slovo týždňa: větev vs. konárVčera 16:25Môže sa stať, že mi slovenská banka nevyplatí vklady? Odpovedáme na otázky, ktoré sa objavili po krachoch v AmerikeVčera 16:16Slovenský parlament nie je zákonodarný, ale zlomyseľný zbor (udalosti týždňa)Včera 16:13Šimečka, Mikloško: Komunisti boli zo Sviečkovej manifestácie v šoku. Nečakali, že postavia Slovákov proti SlovákomVčera 14:51Popradská nemocnica by za milióny z plánu obnovy mohla mať izby pre jedného či dvoch pacientov s vlastnou toaletouVčera 14:48Konzervatívcom sa v parlamente darí, zákaz nedeľného predaja má na budúci týždeň šancuVčera 14:46Pre Depeche Mode temné témy vždy hrali dôležitú úlohu, nikdy však neboli také výrazné ako dnesVčera 14:41Školský týždeň: Nové údaje ukázali, že školy pri začleňovaní detí z Ukrajiny do vzdelávania potrebujú výrazne viac podporyVčera 13:37Volkswagen pre chýbajúce súčiastky vyrobil menej áut, ale vďaka SUV viac zarobilVčera 13:02Právnička, ktorá píše o knihách: Keď nemám chuť čítať, vyplýva z toho, ako sa mám a čo prežívamVčera 12:52MediaBrífing: Remišová chce riešiť dezinformácie a anonymné diskusie, no jej zákon je pohromaVčera 12:29Vývoj bojov (393. deň): Rusi píšu, prečo ich armáda zlyhala a prečo sa to môže zopakovaťVčera 11:00Týždeň v práve Rada Procházku: Krčmová hádka s lepším SlovenskomVčera 11:00Suchová z Donia: Pozývam politikov, aby prispeli na obnovu Banskej ŠtiavniceVčera 10:35Na daňové priznanie musia myslieť aj Ukrajinci, ktorí u nás pracujú. Môže byť pre nich aj výhodnéVčera 09:56Nehorázne úprimná, kritická voči sebe, rodine aj spoločnosti. Tove Ditlevsenová a jej životné zápasyVčera 09:21Keď dochádzajú odborné argumenty, na rad prichádzajú osobné invektívyVčera 09:10Najprv nabúrala do obchodnej lode, potom oboplávala svet. Príbeh Jessicy Watsonovej vykresľuje dráma na Netflixe