Slovenská akadémia vied

Slovenská akadémia vied chce vybudovať v areáli na bratislavskej Patrónke špičkový vedecký kampus, vyhlásila urbanistickú súťaž. Okrem iného by mal umožniť navýšenie kapacít v areáli. V súčasnosti pracuje na SAV zhruba 2400 ľudí, z toho asi  1700 v areáli.

Ortofotomapa areálu SAV na Patrónke v Bratislave. Zdroj – SAV

Väčšina výskumu v SAV je z medzinárodného hľadiska priemer a chýba excelentnosť, priznáva predseda akadémie Pavol Šajgalík. Podľa neho však akadémia zachytila svetový trend a posúva sa vpred. „Radi by sme dobehli a predbehli českú akadémiu vied a chceli by sme sa dostať na líderskú pozíciu v strednej Európe,“ vraví.

Na to, aby SAV hrala prvú ligu, potrebuje nadkritické množstvo dobrých hráčov, vraví predseda SAV Pavol Šajgalík. „Našou úlohou je zabezpečiť ich, ale na to, aby sme ich mali, potrebujeme nadkritické množstvo zdrojov.“ Tie akadémii chýbajú, preto sa nachádza v akejsi udržiavacej fáze.

Pseudonym Peter Vidovan, pod ktorým SAV vydala politikovi Smeru Ľubošovi Blahovi knihu o Leninovi, používal jeho otec Milan Blaha. Blaha sa k autorstvu ani po otázkach nepriznáva. Knihu pritom ešte v roku 2017 sám avizoval.

Šéf Ústavu politických vied SAV Peter Dinuš predčasne končí vo funkcii. Odchod k 30. júnu oznámil predsedovi SAV Pavlovi Šajgalíkovi krátko po tom, ako vo vydavateľstve SAV dosiahol vydanie knihy Ľuboša Blahu o Leninovi pod pseudonymom napriek nesúhlasu vedcov. Dinuš roky nezakročil voči Blahovi pre jeho sporné statusy.

Rozpočet Slovenskej akadémie vied by mohol byť vyšší, myslí si predseda SAV Pavol Šajgalík. V porovnaní s rozpočtom Akadémie vied Českej republiky je dvojtretinový. Slovensko má podľa neho jedinú domácu grantovú agentúru, ktorá je „finančne podvyživená“.

Kontrola ukázala, že transformácia vedeckých ústavov SAV nebola dobre pripravená. NKÚ označil za príčinu zlyhania nejasný zákon, málo času na prípravu a slabú komunikáciu a spoluprácu medzi ministerstvom školstva a SAV.

Transformácia Slovenskej akadémie vied nebola podľa NKÚ procesom premysleným do detailu. Ak by sa spracovali projekty transformácie jednotlivých ústavov, vyhlo by sa podľa šéfa úradu Karol Mitríka nedorozumeniam.

Najvyšší kontrolný úrad urobí mimoriadnu kontrolu procesu prípravy transformácie Slovenskej akadémie vied. Úrad sa pozrie „na vecnú, zákonnú prípravu transformácie organizácií zriadených akadémiou na verejné výskumné inštitúcie“.

S transformáciou organizácií SAV na verejné výskumné inštitúcie má pomôcť dlhoročný pracovník SAV Andrej Rusnák, ktorý začína spolupracovať s ministerstvom školstva a má koordinovať pracovné skupiny a kontakty so SAV. Povedala to ministerka školstva Martina Lubyová (nom. SNS) s tým, že nevidí dôvod na to, aby sa transformácia nestihla. (tasr)

Prezident nepodpísal novelu zákona o vysokých školách, ktorej súčasťou je aj novela zákona o Slovenskej akadémii vied. Platiť bude aj bez jeho podpisu. Inštitúcie SAV tak zostanú v stave, v akom boli pred transformáciou. (tasr)

Ministerstvo školstva zastavilo registráciu Slovenskej akadémie vied. Rozhodnutie vydalo 10. septembra po prerokovaní s generálnou prokuratúrou.

Šéf SAV Pavol Šajgalík: Všeobecnú podporu spoločnosti necítime, hoci už ma na ulici zastavili jednotlivci s tým, že nám držia palce. Čo sa týka politiky, je odrazom spoločnosti. Moji kolegovia v západnej Európe vôbec nechápu, ako sa u nás môžu diať takéto veci, a hovoria, že to vari nie je možné.

Predseda SAV Pavol Šajgalík: Akadémia čelí možno najvážnejšiemu útoku vo svojich dejinách. „Ministerstvo školstva sa správa ako zlý policajt, ktorý vám dá pokutu za to, že sa vám na obväze v lekárničke auta pred hodinou skončila exspiračná lehota.“

Pavol Šajgalík na proteste v areáli SAV. Foto - TASR

Akadémia čelí možno najvážnejšiemu útoku vo svojich dejinách, hovorí predseda SAV Pavol Šajgalík. V rozhovore vysvetľuje, v čom spočíva spor s ministerstvom školstva a ako vplýva právny chaos, v ktorom sa SAV ocitla, na chod inštitúcie.

Predseda SAV Pavol Šajgalík. Foto N – Tomáš Benedikovič

Parlamentný školský výbor sa stretne znovu do 30 dní v súvislosti s riešením situácie okolo transformácie inštitúcií SAV na verejné výskumné inštitúcie. Zhodli sa na tom jeho členovia počas piatkového mimoriadneho zasadnutia. 

Priateľky a priatelia z akadémie vied najmenej potrebujú naše mlčanie, píše docent Marcel Uhrin. Z univerzitného prostredia neprišiel pre SAV takmer žiaden hlas podpory. Výskum univerzít by pritom bol bez akadémie vied významne ochudobnený.

Peter Kažimír o chaose pri SAV: „Zákon prešiel, teraz si sadnú asi všetci právnici na Slovensku, aby zistili, čo to znamená.“ (tasr)

Newsfilter podcast: Martina Lubyová vyhrala, krajina prehrala. „Spor medzi ministerkou školstva a väčšinou slovenských vedcov prekročil hranicu, za ktorou už nie je možný kompromis.“

Za prelomenie veta prezidenta pri zákone o SAV nehlasovali traja poslanci koalície, Lucia Žitňanská (Most-Híd), Marek Maďarič a Ladislav Kamenický (obaja Smer). Koalíciu tradične podržali Peter Marček, Martina Šimkovičová a Rastislav Holúbek, odpadlíci od Sme rodina.

Poslanci parlamentu napriek protestom vedcov tesne prelomili prezidentské veto k nepriamej novele zákona o vysokých školách. Novela zvráti pôvodný zámer transformácie SAV a ústavy akadémie sa opäť stanú rozpočtovými a príspevkovými organizáciami štátu. Ich transformácia sa tak začne nanovo.

Špičkový fyzik Vladimír Bužek, ktorý sa podpísal pod list vyzývajúci na odstúpenie ministerku Lubyovú: Chaos okolo SAV hovorí našim vedcom vo svete, aby sa nevracali.

Teoretický fyzik Vladimír Bužek. Foto - TASR

Prezident Andrej Kiska vyzval vládu a ministerstvo školstva, aby ukončili chaos pre transformáciu ústavov SAV na verejné výskumné inštitúcie. Povedal to v utorok po stretnutí s vedcami zo SAV. Podľa neho je potrebné, aby mali vedci právnu istotu v tom, v akom stave sú. (tasr)

Opozičné OĽaNO kritizuje ministerku Lubyovú pre jej postoj k SAV. „Zmätok spôsobený ministerstvom školstva ohrozuje vedecké projekty a vedcom berie posledné zvyšky nádeje, že postavenie vedy na Slovensku sa zlepší,“ tvrdí poslankyňa Veronika Remišová.

Ministerstvo školstva zverejnilo list generálnej prokuratúry. Vyplýva z neho, že generálna prokuratúra naozaj navrhuje ministerke Lubyovej zastaviť registráciu ústavov SAV ako verejných výskumných inštitúcií. Odvoláva sa na paragraf, ktorý však predpokladá najprv prerušenie procesu, ku ktorému nedošlo.

Naživo – Iniciatíva Veda chce žiť a Slovenská akadémia vied protestujú pred parlamentom.

Iniciatíva Veda chce žiť organizuje Pochod vedcov. Chcú apelovať na poslancov, aby neschválili novelu zákona o SAV.

Exminister školstva Juraj Draxler, ktorý dnes pracuje v SAV, tvrdí, že Martina Lubyová by mala rezignovať. Vo svojom komentári ju nazval „ministerkou s patentom na klamstvá“. (aktuality.sk)

Prezident Kiska sa o 11:30 stretne s vedcami zo Slovenskej akadémie vied. Budú medzi nimi aj tí, ktorí dnes vyzvali ministerku školstva Martinu Lubyovú, aby odstúpila.

Špičkoví slovenskí vedci vyzývajú ministerku školstva Martinu Lubyovú, aby odstúpila. Hovoria, že dostala akadémiu vied pod politický tlak a podniká nepriateľské útoky voči slovenskej vede.

V utorok bude na bratislavskom Námestí slobody pochod proti likvidácii Slovenskej akadémie vied. Začína sa o 11.00 h a protestujúci budú pochodovať k parlamentu, kde sa má v ten deň hlasovať o prelomení prezidentovho veta k zákonu o SAV.

Rozhodnutie prokuratúry, že rezort školstva nekonal, Martina Lubyová číta ako svoje víťazstvo. Z chaosu okolo akadémie vied nakoniec ministerka za SNS zrejme naozaj vyjde víťazne, pomôcť jej môžu vládni poslanci.

Koalícia sa podľa SaS chystá zničiť SAV, ak jej poslanci v utorok schvália novelu zákona o akadémii. 

Naživo: Tlačová beseda Slovenskej akadémie vied k chystaným protestom po celom Slovensku. Generálna prokuratúra pri preskúmaní postupu ministerstva školstva zistila prieťahy v registráciách organizácií SAV. Prokuratúra z dôvodu nečinnosti ministerstva podala upozornenie prokurátora.

Ministerstvo školstva a SAV sa dohodli na ďalšom postupe pri registrácii ústavov akadémie na verejné výskumné inštitúcie. 

Slovenský chemik Ján Tkáč dostal európskeho „vedeckého Oscara“, pre spory okolo SAV je možné, že nedostane financie. 

Foto – TASR

Približne 300 ľudí protestuje na bratislavskom Námestí slobody proti súčasnému stavu Slovenskej akadémie vied, ktorú ministerka školstva Martina Lubyová (SNS) stále nezapísala do registra verejných výskumných inštitúcií.

Foto N

Ministerka školstva Lubyová neprotestuje proti tomu, že do jej sporu s vedcami z SAV sa vložil už aj premiér Pellegrini. Šéf SAV hovorí, že problémy vyvolala ministerka a Pellegriniho zásah víta.

Ministerka školstva Lubyová k protestu o SAV: „Nikto nechce robiť Slovenskej akadémii zle. Ale nálada je tam teraz taká, že chcú protestovať. Nekomunikuje sa vecne, sme podozrievaní z najhorších úmyslov, politizuje sa to.“ Protest je plánovaný na dnes o 16:30 na Námestí slobody v Bratislave.

Pellegrini požiadal Rašiho, aby zvolal mimoriadne zasadnutie Rady vlády pre vedu, výskum a inovácie, ktorého cieľom bude téma transformácie SAV. Raši je ako podpredseda vlády pre investície a informatizáciu aj predsedom rady.

Vedec zo SAV: transformácia podľa ministerstva školstva by ústavy SAV uviedla do totálneho právneho chaosu. „Keď sa správame ústretovo a slušne, ministerstvo to zneužíva na neadekvátny výkon moci,“ sťažuje sa psychológ Gabriel Bianchi.

Vedci z SAV dnes protestovali proti Lubyovej. Sťažovali sa na šikanu, chod Akadémie považujú za ohrozený. Hovoria, že ak ministerstvo školstva nezapíše ústavy SAV do registra verejných výskumných inštitúcií do 8. augusta, Akadémia zorganizuje ďalší protest.

V areáli SAV dnes ráno vedci protestovali proti konaniu ministerstva školstva, ktoré ich nechce zapísať do Registra verejných výskumných inštitúcií, ide o spory o majetok a postavenie vedcov.

Protest vedcov pred SAV. foto N – Vladimír Šimíček

V piatok bude protestné zhromaždenie k situácii v Slovenskej akadémii vied.  SAV sa podľa iniciatívy Veda chce žiť! dostala do kritického stavu pre nečinnosť ministerstva školstva pri zápise organizácií SAV do registra verejných výskumných inštitúcií.

Kiska očakáva, že ministerka školstva čím skôr vyrieši problém so SAV. „Potvrdzuje sa to, čo som uviedol vo svojom odôvodnení, keď som vetoval zákon. Pozastavenie transformácie vyvoláva právne mätúci, chaotický stav, ubližuje vede a vyvoláva stav, pri ktorom môžeme len pokrútiť hlavou.“

SNS sa zastala svojej nominantky, ministerky školstva Martiny Lubyovej, ktorú opozícia viní za kolaps SAV. Strana napísala, že „odborníci opozície nepotrebujú komentár“ a že „žasne, kde chodí pani Remišová s Gröhlingom na hlúposti o snahe SNS ovládnuť SAV“. Strana vraj plne podporuje Lubyovú.

OĽaNO a SaS žiadajú zvolať mimoriadny školský výbor k situácii v Slovenskej akadémii vied. Ministerku Martinu Lubyovú (nom. SNS) vinia z toho, že ohrozuje činnosť SAV, hádže vedcom polená pod nohy a byrokratizuje transformáciu ústavov SAV na verejné výskumné inštitúcie.

Ministerka školstva odmieta, že by za jej sporom so Slovenskou akadémiou vied aj o prechod majetku vedcov bola jej povaha, ako to tvrdia exminister Juraj Draxler či SaS. Petíciu na podporu vedcov už podpísali aj šéfka Slovenskej národnej galérie Alexandra Kusá, herečka Táňa Paufhofová či spisovateľ Viliam Klimáček.

Nové na Dennikn.sk

09:09Je správne podať zdravému človeku smrtiaci liek? Hlasujme 07:04Ráno s NHL: Zlatá éra či slabí brankári? Toľko gólov naposledy padalo, keď bol Cíger najproduktívnejším Slovákom 06:33Ekonomický newsfilter: Odtrhnuté ceny potravín robia zle aj ekonomike, ale politici by ich mali nechať takVčera 20:27Newsfilter: Matovičovci sú v parlamente už len hlučnou menšinouVčera 19:39OĽaNO po výhrade správcov navrhlo, aby pre rýchly výber úspor z II. piliera neplatili garancieVčera 19:39Školské dvory pre všetkých: bratislavské Staré Mesto minulý týždeň urobilo to čo Rača pred 14 rokmiVčera 19:35Graf dňa: NBS mierne zvýšila prognózu inflácie v tomto roku, môžu za to potravinyVčera 19:18EÚ tvrdšie zasiahne proti hotovostným platbám, SaS chce pravidlá zmierňovaťVčera 18:55Rusi, ktorí nepodporili vojnu, by mali súťažiť, vraví olympijský výbor. Odborníčka OSN by povolila aj ruských vojakovVčera 18:41Penta vydáva bezplatné noviny: miliónový náklad, skrytá reklama plus podpora PellegrinihoVčera 18:30Bitky a volebné podvody, ale aj nové školy a vyčistené osady (reportáž o rómskych starostoch)Včera 18:00Čo mohlo byť a nie je v piatej sérii Drive to SurviveVčera 17:43Drastický prípad 12-ročnej Maše, ktorá nakreslila protivojnový obrázok. Skončila v detskom domove a otca odsúdili na dva rokyVčera 17:21V Komárne obnovia štadión za maďarské štátne peniaze, stavať bude firma blízka Orbánovmu oligarchoviVčera 17:18Britov vedie hinduista, Škótov moslim. Našim voličom je to jedno, hovorí odborníčkaVčera 17:10Shooty: PrioritaVčera 15:47Dievčatá obvinili spolužiaka z obťažovania, ten ostal v izolácii. Ako si elitná škola nevedela poradiť so sexizmomVčera 14:57Vlajky podpory aj protestné odchody. Ako to vyzeralo v parlamente počas prejavu ukrajinskej političkyVčera 14:23Pálenky a víno zdraželi spomedzi potravín a nápojov výrazne najmenej. Je za tým aj covidVčera 14:21Vývoj bojov (398. deň): Ruské letectvo ničí Avdijivku. Našlo spôsob, ako pomôcť pozemným jednotkámVčera 13:11Klusova blamáž ukazuje na hlbší problém slovenskej politikyVčera 12:22Imunologička Hadvabová: Nebojte sa dať dieťaťu orechy aj jahody, pre vývin imunity je kľúčové správne načasovanieVčera 12:19Lekárka Penesová: Údeniny sú karcinogén ako cigareta či azbest, no reťazce im zastropovali cenyVčera 11:02Jaroslav Spišiak vstupuje do PS: Robil som niečo dobre, ak si práve Fico myslí, že som nepriateľVčera 10:54Je ťažké zložiť obraz sveta. Umelec Ladislav Čarný si na pomoc berie prírodu, náboženstvo i dejiny umeniaVčera 10:42Philipp Lahm: Messi si až v PSG mrzuto uvedomil, aké krásne boli roky s GuardiolomVčera 10:01Republika aj Smer hovoria o možnom falšovaní predčasných volieb, dôkazy nemajú. Je to nebezpečné, varuje expertVčera 07:59Zákony proti ľuďomVčera 07:07Ráno s NHL: Keď hráte pri McDavidovi, je ťažké vynikať, Draisaitl to však dokážeVčera 06:28Ekonomický newsfilter: Miliardová investícia Porsche posúva Slovensko viac do sveta elektromobility