tl;dr zo zahraničnej tlače

Skratkou Tl;dr (too long, didn't read) sa v internetovom slangu uvádza súhrn toho podstatného z dlhého textu. Tomáš Bella v rubrike tl;dr vyberá to najzaujímavejšie z (často dlhých) textov zahraničnej tlače.

New Yorker má veľký text o tom, ako veda pokročila v čítaní myšlienok – teda v schopnosti porozumieť, na čo človek myslí – skenovaním ľudského mozgu magnetickou rezonanciou. Tu je jedna milá zaujímavosť z článku a jedna absolútne desivá.

Brit James Howells v roku 2013 omylom vyhodil do koša počítačový disk s bitcoinmi za 300 miliónov eur. Odvtedy sa snaží presvedčiť radnicu vo svojom meste, aby mu dovolili disk z mestskej skládky vykopať.

tl;dr: V koronavírusovej vakcíne nie sú žiadne čipy, ale čo keby sme ich tam chceli dať? James Heathers je šéfom vývoja vo firme zaoberajúcej sa prenosom signálov medzi človekom a počítačmi. V časopise Atlantic sa zamyslel, či a ako by sa čipovanie obyvateľstva cez koronavakcíny dalo uskutočniť.

tl;dr: Telefón si nenabíjajte v posteli. Ak nabíjate telefón alebo tablet, nemajte ich položené na perine či vankúši, určite nie pod vankúšom. Batéria sa bude stále zahrievať a zahrievať a môže sa vznietiť. (Telefón položený na akomkoľvek pevnom povrchu, aj na dreve, je bezpečný.)

Životopis šéfredaktora Washington Postu vás naučí, ako správne čítať noviny. Watergate bola pôvodne obyčajná vlámačka, len preto sa k nej dostali mladí redaktori Woodward a Bernstein. Týždne trvalo, kým si šéfredaktor uvedomil, že môže ísť o dôležitú kauzu.

tl;dr: Životopis šéfredaktora Washington Postu vás naučí, ako správne čítať noviny. Ben Bradlee miloval, keď mu čitatelia písali, že rušia predplatné. Bol to dôkaz, ako efektívne jeho redaktori pracujú. Bradlee bol šéfredaktorom Postu 23 rokov, zdvojnásobil jeho náklad, zdvadsaťnásobil obrat a získal 23 Pulitzerových cien.

Väčšina ľudí povie, že zoznámiť sa s človekom s luxusným autom nie je až také lákavé. Drahé veci, ktoré máte, totiž na nikoho nerobia taký dojem, ako na vás samotných, píše Tomáš Bella v rubrike tl;dr.

Filtre na cigaretách sú najsmrteľnejší podvod v dejinách ľudskej civilizácie. Škodlivosť cigarety prakticky vôbec neznižujú. Filtre sčernejú len preto, že ich pH je špeciálne upravené tak, aby sčerneli a vyvolali dojem, že niečo zachytili.

Ľudstvo sa možno pokúsi zmierniť globálne otepľovanie vypustením chemických látok do atmosféry, čím by sa Zem ochladila. „Technika ešte úplne pripravená nie je a riziká sú obrovské, ale všetky sú o dosť menšie ako riziko smrti miliónov ľudí alebo kolapsu civilizácie,“ píše Tomáš Bella v rubrike tl;dr.

Michael Lewis je možno najlepší súčasný autor literatúry faktu. Vo svojej najnovšej knihe Piate riziko (The Fifth Risk) vysvetľuje, načo sú nám dobrí štátni úradníci a čo v skutočnosti robia.

Migrácia z Afriky sa nedá zastaviť. „Ako budú africké krajiny postupne bohatnúť, migrácia rozhodne neklesne, ale stúpne,“ cituje Tomáš Bella vo svojom prehľade zahraničnej tlače.

Nové na Dennikn.sk

17:22Shooty: Ťah Žilinkom 17:09Aký bude turnaj bez Djokovića a prečo sa hovorí o Murraym? Otázky a odpovede pred Australian Open 14:46Bödör zatiaľ do väzby nepôjde, vo februári ho čaká súd v kauze Dobytkár 14:28Ospravedlňte ma, prosím, z verejnej diskusie o obrannej dohode s USA 13:55Nedeľná nekázeň: Proroci mlčia 13:52Vlhová sa chybou pripravila o najlepšiu desiatku. Som veľmi nahnevaná, hovorila po super-G 12:03Dokonalí podvodníci 11:46Pre depresiu sa bál vyjsť z izby. Teraz má Thanasi Kokkinakis prvý titul a teší sa z neho aj Federer 11:40Tristošesťdesiattri hrmených! Referendum na vás! 10:52Kúpili ste byt, predali ste pozemok? Nezabudnite podať priznanie  09:57V čase požiaru už ľudia v Osadnom dávno nemali byť, hovorí expertka na sociálne služby 07:22Do boja v elektrotankoch? Nie je to až také nereálne. Americká armáda skúma aj pohon mikroreaktormi 00:09V Bosne som ostal, mám tu kosti zavraždených najbližších, hovorí muž, ktorý inšpiroval Európsky film roka 2021Včera 17:35Tím s hviezdnymi utečencami, bitka na ihrisku a rozhodcovský škandál. Prvý týždeň na Africkom pohári národovVčera 14:19Norbert Bödör bol doma len pár hodín, opäť mu hrozí väzbaVčera 13:59Košický newsfilter: Výpravca v Čani dal na koľaje desať zarážok, ale vlak bez rušňovodiča nezastavilVčera 13:32Prišla bez očakávaní, nakoniec bola spokojná. Pád najlepšej zjazdárky Vlhovú nerozhodilVčera 09:34Áno, vy ste trafili žrď, smeje sa mu aj mäsiarka. O jednom z najslávnejších gólov, ktorý nepadolVčera 09:26tl;dr Prečo zabudnete, čo ste chceli, keď vojdete do miestnosti?Včera 07:00„Pán Blatter, prijali ste úplatok?“ Nerozoznal Beckhama od Croucha, aj tak rozložil korupčné vedenie FIFA14.01 22:02Pád obľúbeného syna kráľovnej Alžbety. Nesmel byť ani na fotkách zo svadby svojej dcéry14.01 21:24Vláda nás už chápe, epidemiológovia ešte nie, tvrdí zástupca kultúrnej scény14.01 20:58Chcem hypotéku: Sprísnili banky v novom roku podmienky na hypotéky? Chystajú sa zvyšovať úroky?14.01 19:22Newsfilter: Žilinka bude odhaľovať nadnárodný zločin s kolegom zo sankčného zoznamu EÚ14.01 19:09Oprava „tankodrómu“ pri Trenčíne sa odsúva, Doležal verí, že sa začne na jar14.01 18:48Dokumentuje príbehy žien: Fascinuje ma rozprávať sa s deväťdesiatničkami o tom, čo všetko v živote zažili14.01 18:26Láska, nenávisť a Djoković. Ako sa medzi antihrdinami ocitol tenista, ktorý chcel byť milovaný ako Federer14.01 18:14Prečo práve v Bratislave a prečo teraz? Zorientujte sa v chaose okolo zrušených vlakov14.01 17:50Nočná mora slovenských automobiliek: rastúce dovozy starých áut môžu pochovať aj získanie investície desaťročia 14.01 17:36Žilinka začína pripomínať matriošku (udalosti týždňa)